De Kerk in Oost-Du its land gaat een moeilijke tijd tegemoet Stakingen in Indonesië Ik verdiende de aflaat met de Paus KATHOLIEK NEDERLAND en de culturele samenwerking met Indonesië PU ROL Prins Bernhard reikte vaandel uit aan troepen der Antillen DE KAREL DOORMAN IN DE WEST Begijnhofkerk plechtig heropend Von Prey sing bindt de strijd aan Scherp protest tegen godloos onderwijs en concentratiekamp Naar wij vernemen: Warmte voor de Carmel Week-end op Drakenburgh Door ProfDr. L. Bender O.P. Brand in levens- middelenfr«briek MAANDAG 23 jANUARI 1950 PAGINA :1 FEESTPREDICATIE MGR. HUIBERS De Begijnhofkerk, die, zoals be kend geheel is gerestaureerd en gebracht in de toestand van 1680, toen pastoor D. van der Mey haar opende, is Zondagavond met 'n plechtig Lof symbolisch over gedragen aan de katholieken van Amsterdam. Mgr. Joh. Huybers, bisschop van Haarlem, celebreerde dit Lof. De pastoors van de hoofdstedelijke pa rochies, tal van katholieke autori teiten en vertegenwoordigers van katholieke verenigingen vulden het bedehuis. Haarlems kerkvorst hield de feestpredicatie naar de tekst: „God is in haar midden, de stad zal niet wankelen" Mgr. bracht in herinnering, dat dit historisch monument de eeuwen door het middelpunt is geweest van de devotie tot het Sacrament van Mirakel, constateerde, dat het dit nog is en vertrouwt, dat het dit zal blijven tot zegen van Am sterdam en voor het gehele land. Hij gaf allen zijn Bisschoppelijke zegen en verleende hun 100 dagen aflaat. Plannen voor de bouw van Zweeds passagiersschip Bij de „Sweden-America-Line" bestaan plannen om opdracht te geven voor de bouw van een passa giersschip van 16.000 ton In verband daarmee is er con tact gezocht met 'n aantal werven in enige landen. Ook in ons land zijn besprekingen gevoerd. De mo gelijkheid is niet uitgesloten, dat aan een der Nederlandse werven opdracht wordt gegeven. Het Zweedse schip is bestemd voor de Noord-Atlantische route. Luchtfoto van het aan de grond geraakte Amerikaanse slagschip „Missouri". Links ziet men een baggermachine bezig de grond onder het gestrande slagschip weg te zuigen. Rechts ligt het tankschip, dat de olievoorraad van de oorlogsbodem overnam om de diepgang te verminderen. (Van onze Berlijnse correspondent) BERLIJN, Jan. 1950,. In een herderlijk schrijven heeft de Bisschop van Berlijn, Kardinaal von Preysing, de Oost-Duitse communistische gezagsdragers verweten, dat zij alle middelen te baat nemen om het christendom bij de jeugd uit te roeien en dat zij weigeren de schande der concentratiekampen uit te wissen. Deze herderlijke brief is door speciale koeriers aan alle priesters in de Sovjet-zóne ter hand gesteld, doch werd niet van de kansel afgelezen, dit om te vermijden dat een groot aantal priesters door de KNWD zou worden gearresteerd. De Kardinaal wijst er in zijn schrijven op, dat de grondwette lijke bepalingen aangaande het godsdienstonderricht op de scho len stelselmatig worden gesabo teerd en dat de jeugd in een posi tief anti-christelijke geest wordt opgevoed- De communistische jeugdorgani satie, waarvan het lidmaatschap practisch verplicht is, vormt haar leden tot godloze materialisten, die het christendom verachten. Het leven in haar vacantiekampen spot met ieder zedelijke fatsoen, terwijl haar opleidingsscholen atheïstische onderwerpen op hun lesrooster voeren. Door in Moskou geschoolde leerkrachten worden aan het onderwijzend personeel atheïstische cursussen gegeven, opdat deze het godloze vergif aan de hun toevertrouwde kinderen geleidelijk kunnen toedienen. Grens der toegevendheid is bereikt Het protest van de Kardinaal tegen het bestaan van de concen tratiekampen vormt een antwoord op verschillende uitlatingen van protestantse zijde, waarin gesug gereerd werd, dat het leven in deze NKWD-kampen nog zo bar niet is. De geaccrediteerde ver tegenwoordiger der Evangelische Kerk bij de Oost-Duitse regering, Probst Grüber, had nl. in een interview verklaard, dat de ge vangenen der Sovjets niet aan mishandelingen bloot stonden en behoorlijk gevoed werden. De Kardinaal vestigt daarentegen in zijn protest de aandacht op het feit, dat duizenden en duizenden in het ongewisse verkeren om trent het lot van hun door de NKWD gearresteerde dierbaren, dat in de kampen niet alleen vol wassenen, mannen en vrouwen, maar ook kinderen zijn opgeslo ten en dat de gevangenen van ieder middel zijn beroofd om met hun verwanten in verbinding te treden. De felle toon, waarin dit her derlijk schrijven is gesteld, heeft hier algemeen verrassing gewekt, daar de Kardinaal het tot nu toe steeds heeft vermeden de Sovjets een voorwendsel in handen te geven om strenger tegen de Kerk op te treden. Hij heeft er de voorkeur aan gegeven te zwijgen, liever dan de 1600 aan hem toevertrouwde priesters aan grote gevaren van de zijde der communisten bloot te stellen. Dat hij nu deze taktiek heeft verlaten, wordt hier als een be wijs beschouwd, dat de Kardi naal het, ondanks alle mogelijke gevolgen, niet langer verantwoord acht de atheïstische provocaties der communisten onbesproken te laten. De grens van verdraag zaamheid en toegevendheid is bereikt. Het verbod der commu nisten om verpleegsters op te lei den in ziekenhuizen, die door ka tholieke zusters worden beheerd, schijnt voor de kardinaal mede aanleiding te zijn geweest om zijn zwijgen definitief te verbreken. Bovengenoemd herderlijk schrij ven zal de Oost-Duitse commu nisten ongetwijfeld versterken in hun overigens reeds genomen be sluit om speciaal tegen de katho lieke kerk een ware vervolging te ontketenen. Na talloze pogingen, die gerui me tijd vruchteloos bleven, zijn zij er eindelijk in geslaagd een niet onbelangrijk gedeelte der protestantse geestelijkheid murw te maken. En hiermede hebben zij het hechte verbond doorbro ken, dat de katholieke en pro testantse geestelijkheid in Oost- Duitsland tot nu toe verenigde. Terwijl het protestantse kamp door innerlijke tweedracht is ver zwakt, richten de communisten nu al him kracht tegen de ka tholieken, het enige bolwerk, dat alle slagen ten spijt, ongebroken stand hield. Zij vormen in de Sov jet-zone de enige nog overgeble ven georganiseerde macht, die het goddeloze communisme konse- kwent blijft afwijzen en bestrij den. De communisten achten nu het tijdstip gekomen om het Hon gaarse drama, zij het dan ook misschien in minder schrille kleu ren, eveneens in Oost-Duitsland ten tonele te voeren. De priesters en de aan hun zor gen toevertrouwde gelovigen wacht düs een moeilijke tijd, die vol zal zijn van zorgen en de zwaarste beproeving. is op het gemeentehuis te Sint Michielsgestel een gedenkplaat onthuld, aangebracht door de oud- gijzelaars, die destijds in het Klein Seminarie waren ondergebracht.™ hoopt de heer H. Ebeling te Den Bosch, een bekend Nederlands historicus. 27 Januari de dag te herdenken, dat hij 40 jaar geleden werd benoemd tot stadsarchivaris zullen Donderdag 26 Jan. enkele officieren van de Nederlandse luchtmachtbasis een bezoek bren gen aan de Belgische luchtmacht te Weyler is ds. Remme uit Eemnes Vrij dagmiddag in een autobus, op weg naar Amsterdam, onwel geworden en overleden zal het Concertgebouworkest in September de reis naar de V.S. maken met de „Nieuw Amster dam" van de Holland-Amerika- Lijn zal het slachtoffer van de vlieg ramp bij Valkenburg, dr. A. E. Schuringa, Woensdag met mili taire eer worden begraven heeft Z.E. Kardinaal von Prey sing, de aartsbisschop van Berlijn, aan Otto Nuschke, de christen democratische vice-president van Oost-Duitsland, een brief geschre ven, waarin de kerkvorst ver klaart, dat de door het accoord van Potsdam en de grondwet van Oost-Duitsland gewaarborgde vrij heid van godsdienst niet wordt geëerbiedigd hebben Zaterdag meer dan 100 Franse oorlogsgewonden in Parijs het verkeer gestremd door op de grond te gaan liggen, teneinde een delegatie ruim baan te geven naar het ministerie om hoger pensioe nen voor de slachtoffers te vragen herdenkt Griekenland in 1951 het feit, dat de H. Paulus daar 1900 jaar geleden aankwam klaagt het S.E.D.-blad „Neues Deutsehland" er over, dat firma's en officiële instanties in Oost- Duitsland nog formulieren gebrui ken waarop „Heil Hitier" voor komt Dodelijk ongeluk bij hei afbreken van erepoort In de buurtschap Meer in de ge meente Den Ham bij Almelo, is een tragisch ongeluk met dodelijke af loop gebeurd. Bij het afbreken van de erepoort, die door de buren was opgericht bij de woning van de heer Ekkelkamp ter gelegenheid van de terugkeer van diens zoon uit Indonesië, viel de landbouwer J. Horsjan van een ladder. Hij kreeg een schedelbasisfractuur. Enige uren later is het slachtoffer aan zijn verwondingen bezweken. Het korte bericht in ons nummer van Zaterdag j.l., waarin wij mededeelden, dat de Zusters Carmelitessen in Egmond aan de Hoef al voor de derde winter zonder verwarming zitten, heeft in brede kringen bij onze lezers weerklank gevonden. Velen reageerden op een wijze, zoals wij hadden verwacht. Met nadruk delen wij echter mede, dat men in dit geval zijn bijdrage voor de nieuwe verwarmingsinstallatie van de Carmel NIET AAN HET BUREAU VAN ONS BLAD gelieve te zenden, doch deze te storten op giro 1495 van De Noorderbank te Alkmaar, waar een speciale rekening voor dit doel is geopend. Moge deze korte mededeling voor al degenen, die na lezing van ons eerste bericht 'n goed voornemen hadden gemaakt, 'n aansporing zijn op dit goede voornemen de goede daad te laten volgen. Tijdens het afgelopen weekend is een aantal katholieken, behorende tot missionerende orden en congre gaties en het politieke, sociale en culturele leven in de volkshoge school „Drakenburgh" te Hilver sum bijeengekomen om de culturele en maatschappelijke samenwerking met de nieuwe Indonesische rege ring te bespreken en in hef bijzon der het aandeel, dat katholiek Ne derland in dit opzicht zou kun nen leveren. Inleidingen werden gehouden „IK TREED NIET AF" aldus dr. Plesman De President-directeur van de KLM, dr A. Plesman, deelde het ANP mede, dat geruchten en be richten, meldende, dat hij zijn func tie zou neerleggen, onjuist zijn. „Ik treed niet af", aldus dr. Plesman. „Dergelijke verhalen zijn volkomen uit de lucht gegrepen". Moh. Rum beëdigd als Hoge Commissaris DJAKARTA, 22 Jan. Mo hammed Rum is Zondagochtend te Djakarta door president Su karno als hoge commissaris van de R.I.S. in Nederland beëdigd. Programma republikeinse kabinet DJOGJA, 22 Jan. (Aneta) Het eerste punt van het pro gramma van het nieuwe kabinet van de Republiek Indonesia (Djogja) is: voortzetting van de strijd, ter verkrijging van een eenheidsstaat, overeenkomstig de proclamatie van 17 Augustus 1945. SURABAJA 22 Jan. (Aneta). In de sigarettenfabriek van de Bri tish American Tobacco Company te Surabaja is Donderdag al het werk, behalve de administratie, stilgelegd in verband met een algemene sta king. De directie wilde geen me dedelingen doen. Aneta vernam echter, dat een gedeelte van het personeel reeds enkele dagen gele den wegbleef en dat er Donderdag in het geheel geen arbeiders meer binnen kwamen. Er zijn thans on geveer 1500 man bij de staking be trokken. Zij werd veroorzaakt door een verlaging van de duurtetoeslag op het loon, waarop verloop onder het personeel optrad. De directie gaf een waarschuwing uit waarin werd gezegd, dat Donderdag het bedrijf zou worden gesloten indien het personeel niet normaal binnen kwam. Dit ultimatum, aldus het Dekschuit met honing gekapseisd Op t Noordzeekanaal bij de Miner- vahaven zijn de dekschuit Marte laar 3 en een motorvrachtboot met elkaar in aanvaring gekomen. De martelaar 3, die geladen was met 140 vaten honing, is gekap seisd waarbij de lading is gezon ken. De schuitenvoerder geraakte te water maar kon worden gered. De rederij Goedkoop zal trachten de lading weer boven water te ha len. PI US XII wordt gedreven door de liefde van een groot vaderhart. Alles heeft zijn warme belangstelling, ook het kleine. Om de mensen die in Rome komen te voldoen, vermoeit hij zich met audiënties voor de pelgrims, als hij reeds uren van gewone audiënties achter zich heeft. En nadat hij de H. Deur had geopend en daags daarna de drie H.H. Missen te middernacht had gecelebreerd in de St. Pieter, om de toegestroomde pelgrims die unieke vreugde te bezorgen, wilde hij zelf met ons, professoren, studenten enz. van Rome's colleges en kloos ters, het eerste aflaatbezoek brengen. De stralende zon van tweede kerstdag maakte het wachten op het St. Pietersplein niet zo koud. Men kon op geen duizend na het aantal van de geestelijken schat ten. Wie zou het willen missen, om met de plaatsbekleder van Christus in processie mee te trek ken om een der voorgeschreven bezoeken voor de H. Jaar-aflaat te volbrengen! De leiding was niet grandioos; maar er moet toch iets zijn, dat het bezoek tot een boetewerk maakt. Er werd gebruld uit een luidspre ker: eerst dat het zou beginnen; toen, dat het weldra zou beginnen; daarna kwam er telkens een or der, die nodieloos tot vervelens toe werd herhaald, dat deze of die groep zijn plaats moest innemen om de processie te vormen. Een kind kon begrijpen, wat de brullen de persoon na 10 min. begon te zien en dan ook brulde, dat het zo veel te langzaam ging. Toen gaf hij ineens alle orders tegelijk en binnen enkele minuten kronkel de zich binnen de armen van de machtige kolonnaden van Bernini een reusachtige slang van geeste lijken, in rijen van acht. Het kruis begon zich te bewegen en langzaam trok de stoet voor uit en omhoog, de trappen op; de zonioze en dus ijzige voorhal van de St. Pieter binnen; langs de nu lege tribnnes, die dienst de den bij de opening van liet Heilig Jaar, en daarna door de heilige deur. Ik was met een groep van 150 Dominikanen in het midden van de processie. Reeds buiten voelde ik, dat wc bij de H. Vader waren aangesloten. Deze trok nu voorop, reeds een eind binnen de basiliek. En hij bad met ons, de luidspreker maakte ons daarvan bewust en wij konden antwoorden. Eindelijk schoven ook wij op on ze beurt door de heilige deur. Het boete-element was er wer kelijk geweest in de vorm van 'n lange geduldoefening. Zo lang als de H. Vader nodig had gehad om vanaf de heilige deur, met opont houd van enkele gebeden voor het H. Sacrament, op het hoogaltaar te komen. Wie iets van de St. Pieterskerk weet, zal de lengte van de geduldoefening op haar waarde schatten. Maar we waren er. We zagen heel in de verte de tengere, rijzige figuur van de H. Vader, de witte en daardoor zo goed waarneembare gestalte, zich op het altaar bewegen. In de ont zaglijke, heerlijk verlichte, ruimte hield plotseling het geroezemoes van veel stemmen op; één stem, die van de H. Vader, zong de laat ste gebeden, die van de plechtige zegen en wij die met hem hadden meegedaan om de aflaat te verdie nen, kregen de apostolische zegen. Maar wij niet alleen. De andere helft van de basiliek was volge stroomd met pelgrims. Het zou weer een triomfantelijke uittocht worden. Ja, daar is op gerekend, want een middenpad is volgens gewoonte afgezet door de soldaten van de Palatijnse garde. De basi liek is in twee helften verdeeld door de dubbele rij lage schotten en van beide zijden toegejuicht zal de plaatsbekleder van Chris tus zegenend voortschrijden. In de verte zie ik de witte fi guur als boven de massa uitgehe ven. Hij gebruikt de draagstoel! Gelukkig, dan kunnen wij en dan kunnen al die goede pelgrims hem beter zien en als van nabij zijn zegen krijgen. Zo nadert de Paus; om beurten zich geheel naar rechts en naar links kerend, geeft hij met plechtig kruisteken de zegen en men voelt het als een vader lijke weidaad van persoon tot per soon. Ieder krijgt de indruk of de Paus hem aankijkt, hem persoon lijk zegenen wil. De bleke, ietwat moe uitziende Paus is mij nu voorbij. Ik heb meegewuift; het roepen „Ewiva il Papa" klonk zonder mij al oor verdovend genoeg. Maar de fees telijkheid is nog niet uit. Neen, daar ben ik al lang genoeg voor hier om te weten, dat even ver derop, ais de zetel langs de ach terwand van de basiliek naai links moet afzwenken om dan te verdwijnen achter de met drape rieën afgesloten ruimte, er eerst een hele omzwenking komt. De H. Vader heeft de gewoonte om niet heen te gaan zonder nog een af scheidsgroet aan zijn kinderen, die hem zo waarderen en liefhebben. De draagzetel draait een halve cirkel om; de geestdrift onder de mensen zwelt aan tot een nieuwe vlaag. De Paus grijpt de leunin gen, staat in volle lengte op het korte podium van de draagstoel; zijn handen waaien uit met breed gebaar en richten zich ten hemel en dan zonder woorden geeft hij ten afscheid met driedubbel kruis teken de zegen. Hij zakt weer te rug in de zetel, die een kwartcir kel terugzwenkt. Nog even hoort hij het gejuich op weg naar de zijbeuk vlak langs de H. Deur en verdwenen is de Paus naar zijn vertrekken waar het moeizame werk der audiënties hem wacht. Dankbaar zijn de pelgrims, dat de Paus van die kostbare tijd iets had willen afnemen om met hen deze aflaat-processie te houden. Het blijft ontzaglijk druk in de St. Pieter. Gauw worden wat schotten opzij geschoven. Ik kan verder naar voren komen. Overal wordt gebeden en gezongen; rond allerlei altaren drommen van men- blad, werd door de arbeiders ge negeerd, „omdat zij juist sluiting van het bedrijf wensen, zodat dit onder het beheer van de republiek kan worden genomen". Uit Batavia wordt gemeld dat de directie van de metaalwarenfabriek Cordesius en zonen heeft aangekon digd dat ieder, die Maandag het werk niet zal hebben hervat, we gens dienstweigering zal worden ontslagen. SLACHTOFFERTJE VAN HET IJS Te Olst bij Deventer speelden 3 knaapjes bij het ijs van een diepe kolk aan de IJsel. Zij gooiden, om het ijs te proberen, een klomp op de nog dunne ijsvloer. Twee der jongens de broertjes Harmens zak ten daarbij door het ijs. Een van hen, een zevenjarige, kon zich nog aan het ijs vastklemmen en het hoofd boven water houden. De an dere, een ventje van zes jaar, ver dween onder het ijs. De derde, een kameraadje der twee te water ge raakten, ging moeder Harmens waarschuwen. Het is toen nog ge lukt het zevenjarige kind te red den. Toen men zijn broertje, de an dere te water geraakte jongen, be reikte onder het ijs, was deze reeds verdronken. Amerikaanse landbouwdeskundigen naar Nederland Drie Amerikaanse landbouwdes kundigen brengen momenteel een bezoek aan ons land. Het zijn de heren Paul E. Miller, directeur van de dienst voor landbouwontwikke ling van het Departement van Landbouw, (Universiteit van Min nesota) Arthur L. Deering, rector magnificus en directeur van de dienst voor landbouwontwikkeling en van het proefstation, (Universi teit van Maine) en H. Maunder, su pervisor van de ontwikkelings pro gramma's van 'de dienst voor land bouwontwikkeling, (Universiteit van Nebraska), Deze landbouwdeskundigen be zoeken ons land en de andere lan den onder het plan Marshall voor het bestuderen van de methoden voor uitbreiding en versterking van de Europese diensten voor land bouwontwikkeling, zo deelt de E, C.A. mee. Naar schatting zullen de E.C.A. dollar kosten om dit project 15 millioen bedragen. door mr. M. J. de Graaf, lid van de tweede kamer, pater G. Vriens s.j. en de heer J. W. Vermeulen, verbonden aan het A. C, de Bruyn-instituut te Doorn. Algemeen werd de nieuwe staat kundige verhouding, belichaamd in de Unie, als een beloftenvol ver trekpunt beschouwd. Hierbij werd het een plicht van katholiek Ne derland geacht om Se hogere gees telijke en morele belangen, die bij de Unie betrokken zijn, bijzonder te behartigen. Voorts werd gecon stateerd, dat de rooms-katholieke missie groots werk heeft verricht en daardoor in Indonesië een blij vende plaats verwierf. De ideële activiteit van de, Nederlandse rooms-katholieken ten aanzien van Indonesië op maatschappelijk ter rein zou echter nog aanzienlijk kunnen worden bevorderd. Daarom kwam het de aanwezigen nood zakelijk voor, dat zo spoedig mo gelijk een centraal instituut zal worden opgericht, teneinde- alle daartoe strekkende activiteiten, zo wel op godsdienstig als op maat schappelijk terrein, in één ver band te beschouwen en waar mo gelijk te bundelen. Toegejuicht zou worden wanneer ook bij de katholieken in Indonesië een der gelijk centrum tot stand zou kun nen komen. Veemarkt Utrecht Op de veemarkt te Utrecht werden aangevoerd in totaal 3319 stuks vee: runderen 932, graskalveren 106, nuchtere kal veren 453, schapen en lammeren 638, varkens 246, biggen 825, zeugen 82, bokken en geiten 37. De prijzen varieerden voor: sferen 350—580: kalf vaarzen 475—700; graskalveren 150240" nuchtere kalveren 35—55. pin kel1 350—500; melkkoeien 500 825; kalfkoeien 550850; vaars- koeien 400575; schapen 65 3 00; lammeren 4565; magere varkens 50—80; biggen 30—45; zeugen 180—280: bokken en gei ten 15—40. De handel was in rundvee en schapen redelijk, varkens matig, biggen flauw. VERZEKERING DEKT DE SCHADE Zaterdagmiddag omstreeks 2 uu brak door onbekende oorzaak brand uit op de 3e verdieping van de levensmiddelenfabriek „Cebe- metz" aan de Raamvest te Haar lem. Het tamelijk oude, vier verdie pingen hoge gebouw ligt midden in een dichtbevolkt stadsgedeelte, waardoor de uitslaande vlammen onmiddellijk gevaar voor de belen dende gebouwen opleverden. Het vuur vond gretig voedsel in de hoe veelheid verpakkingsmateriaal en de vlammen sloegen spoedig door het dak, dat over de gehele lengte van. het gebouw vernield werd. De Haarlemse brandweer pakte het vuur met veel materiaal aan en was de brand na een uur meester. De belendende gebouwen, een meu belmagazijn en een woonhuis, kre gen veel waterschade. De in de be- nedenafdeling van de fabriek opge slagen voorraden zijn voor een groot deel door het water onbruik baar geworden. Verzekering dekt de schade. JOEGO SLAVIË VERWERPT BULGAARSE NOTA BELGRADO, 22 Jan. (AFP) De Joegoslavische regering heeft Zaterdagavond de Bulgaar se nota van 17 Januari van de hand gewezen, waarbij om de te rugroeping werd verzocht van de Joegoslavische ambassadeur en van twee andere Joegoslavische diplomaten te Sofia. In haar antwoord verklaart de Joegoslavische regering, dat zij de terugkeer naar Belgrado verbiedt van de Bulgaarse ambassadeur In de Joegoslavische hoofdstad en eist zij, dat twee secretarissen van de Bulgaarse ambassade te Belgrado onmiddellijk het Joegoslavische grondgebied verlaten. De Joegoslavische regering wijst de Bulgaarse nota van de hand, die „wegens haar lasterlijke Inhoud geen diplomatie document is maar een propagandapamflet, dat geen antwoord verdient". COLORADOKEVER DWINGT TOT CONTACT TUSSEN OOST EN WEST BERLIJN, 22 Jan. (Reuter) Het Oost-Duitse voorlichtings bureau heeft medegedeeld, dat technische deskundigen van de Oost-Duitse redering aanwezig zullen zijn op de aanstaande conferentie van de Europese Vereniging ter bestriiding van de Coloradokever. Dit zal de eerste maal zijn, dat vertegen woordigers van de Oost-Duitse regering, die in October 1949 ge vormd werd, een internationale conferentie in West-Europa bij wonen. (Advertentie) Ijsvermaak geeft ruwe huid verzacht geneest WILLEMSTAD, 22 Jan. (ANP). Het programma van Prins Bern hard was Zaterdag weer overvol. Des morgens bracht de Prins, ver gezeld van de gouverneur, een bezoek aan de marinebasis Parera en het militaire kamp Suffisant. Bij aankomst op de basis werd hij, in het uniform van vice-admiraal gekleed, begroet door de marine commandant van de Antillen, kapitein ter zee M. Merens, waar na de officieren aan de Prins wer den voorgesteld en de in carré aangetreden manschappen door hem werden geïnspecteerd. Vervolgens werd een rondwan deling over de terreinen gemaakt, waarbij de magazijnen, kwartie ren enz. werden bezichtigd. Bij aankomst in het kamp Suffi sant werd de Prins, die thans het uniform van luitenant-generaal droeg, begroet door de comman dant van de landmacht der Ned. Antillen, It.-kolonel I. E. Leezer. De Prins inspecteerde de in open carré aangetreden troepen. De Prins reikte vervolgens na mens de Koningin een vaandel uit door dit over te dragen aan lt.- kolonel Leezer in het midden van het veld. In een korte toespraak zei de Prins, dat de landmacht der Nederlandse Antillen weliswaar niet groot in getal is, maar door haar gedrag, houding en plichts betrachting heeft getoond, dat de troepen het vaandel waardig zijn. sen, die een H. Mis bijwonen (al is het vandaag geen verplichting). Als ik om half twaalf de basiliek verlaat, heeft een nieuwe lange slang, nu van leken en niet onder leiding, zich gevormd. Wachtend en langzaam aanschuifelend oefe nen de Romeinen hun lievelings- deugd, de pazienza, om door de heilige deur binnen te gaan. Dit is wel niet vereiste voor de aflaat, maar meer nog dan de vreemde lingen vinden de Romeinen, dat je zoiets toch niet nalaat. Vandaag op tweede kerstdag hebben heel wat Romeinen een begin gemaakt met het bezoeken van de vier ba silieken. Dr. L. BENDER O.P. Bijgaand kaartje geeft een duidelijk overzicht van het gebied, waar het op 2 Januari uit Holland vertrokken smaldeel, be staande uit de schepen Hr. Ms. „Karei Doorman" (met Prir Bernhard aan boord), Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck" en f Ms. „Johan Maurits van Nassau", onder leiding van schout nacht J. J L. Willinge, zich zowel afzonderlijk als in verb zal oefenen. De plaatsen, welke door de schepen tijdens oefenperiode worden aangedaan, zijn alle duidelijk op de k weergegeven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3