El Jefe" te Washington op zijn vingers getikt Drie bobslee'ers dodelijk verongelukt Moeilijkheden in de Bond van Zeevarenden SPELREGELHOEKJE erij >ij Joure Toneelknecht doodde meisje Voor tienduizenden aan smokkelwaar in beslag genomen RIESE CKS Onrust op de Grote Antillen Twintig jaar dictatuur in de Dominicaanse Republiek - President Trujillo is niet voor een kleintje vervaard In kelder van Groninger Concerthuis Noordelijke IJsbond opgericht Bestuursleden heulden met de E.V.C. Gletsjer bedelft dorp Franse kampioenschappen afgelast Was bestemd voor Zuidhollandse eilanden Trawler gezonken MAANDAG 23 JANUARI 1950 PAGINA 5 nd het Friese bloed ïachtjes vorst en en land, slootjes ie schaatsen voor h ook de ijsdub- bs die de banen schikking hebben ploeg. De koppen ten nauwlettend kend en.... de de eerste omloop iet Brink van Noord- ïeens het geval was ld van Hoornster- nema van Broek bij baas was. Jan Jon- uizen en Hielke de :ega plaatsten zich in de tweede ronde. Tweede omloop. tsverschil was er tus- n v. Eykeren. toch oemde het afleggen met lange streek ykeren. Met grote nerd de strijd tossen •d Zei den thuis tege- ieldenthuis, die in 3, moest echter in rdere erkennen. In •rd deze kamp be- Hielkema was te >uter Pietersma. ter ming in Egbert van meerdere moest er- de Vries van Vin- vrije rit. alzo om de prijzen bestond uit: van hoevedorp. Nagel, Hielkema. Heeren- Ploeg 't Meer; Jon- v en Hielke de Vries, die goed getraind vare opgaaf voor De kega, terwijl Hielke- tten van Nagel ver- rrassing van deze at Jongert van Van oor. i ging tenslotte tus- ren en Nagel. Van e sterkste rijder van ■as. won beide ritten, iet de 3e prijs tevre- n, daar v. d. Ploeg e spanning werd ontmoeting tussen en v. d. Ploeg tege- i. Hoewel van der >artij gaf, kon deze t tegen de Hollan- en, zodat v. Eyke- st de sterkste was. ge uitslag was: F 100.Kees van dhoevedorp. r 60.Egbert van Meer. f 40.Nagel, im. 5e prijs, ieder f 20, leeld tussen de rij- sma, Heerenveen, huizen en de Vries, ar men wegens de tand van het ijs be leer om deze twee ijden. een zeer geslaagde jrbij o a. ook aan- je heer du Bois als ardiger van het ir van de Bond van Friesland, die als ad. ik het systeem der i renaissancetijd ver ms moderne vakbon- schoon ik slechts ge- igwerk bij de hand it," zei ik hardop, tut, wat een taal," ,Wat is er?" iet jaartal vergeten, i grootste gilden van h meester maakten Isbestuur." iet op van haar lec- antwoordde alsof ik gd had wat voor een week het was. nderddrieëntachtig,' •ekenden af met La- erlijke grondwet en le teugels in handen." met lezen, met grote ogen naar >ef zitten lezen, zich niet van bewust hoe was. Dat was teveel es," zei ik, en ik ge- werkelijk boos was, e duivel, weet jij dat haar schouders op. en," zei ze. aren dan die zeven eg ik. (Wordt vervolgd) (Van onze correspondent) WASHINGTON, Januari. OP ZES JANUARI is hier de Inter-Amerikaanse Vredesraad bijeengekomen om in een geest van verdraagzaamheid en compromis onder het oog te zien hoe de stijgende onrust in het potentieel paradijs van de Caraïbische zee bedwongen kan worden. Het is niet voor het eerst dat dit lichaam bijeenkomt. Het heeft tot taak door bemiddeling conflicten in het pan- Amerikaanse domein uit de wereld te helpen, en als zodanig is het een organisatie die eigenlijk aan het voorportaal van de Verenigde Naties een plaats zou moeten hebben. Gezien echter het temperament van de Zuid-Amerikaan, zijn ongekende passie voor politiek (die zelfs zijn hartstocht voor de vrouw over schaduwt) zijn de bemiddelingspogingen van de Raad wel eens als mosterd na de maaltijd gekomen. Het probleem, waarmee de Raad zich thans bezig houdt is in feite niet meer dan één incident in de onstuimige geschiedenis van het eiland, dat Christopher Columbus op Sinterklaasdag van het jaar 1492 ontdekte en. ter ere van zijn opdrachtgeefster „Hispaniola" noemde. In de moderne geschiede nis wordt dit eiland bewoond door twee onafhankelijke leden van de Verenigde Naties, die in vrijwel permanente onmin met elkaar leven: de twee millioen zielen van de Dominicaanse Repu bliek hebben bezit van twee-derde van het eiland, terwijl de neger- republiek Haiti met "twee keer dit aantal inwoners zich tevreden moet stellen met de minder pro ductieve westelijke uithoek. Deze omstandigheid wiist op een primaire, economische reden, voor het gebrek aan harmonie. Niet minder elementair is het verschil tussen de beide landen. De Domi- nisanen beschouwen zich als af stammelingen van het trotse Spaanse ras ook al vormen Creolen (halfbloeds) verreweg de meerderheid der bevolking (1,2 millioen tegen 200.000 blanken en een half millioen Dominicaanse inboorlingen). Onderling bestaat echter geen verdeeldheid of ras verschil. De Dominicanen beschou wen zich eindeloos superieur bo ven de bevolking vac Haiti, die uit vrijgeworden negers bestaat, wier voorouders uit het oerwoud van Afrika kwamen. Gedurende de afgelopen drie eeuwen hebben beide partijen hun wederzijdse vijandelijke gevoe lens de vrije loop gelaten. Onder hun nationale vrijheidsheld Tous- saint l'Ouverture en diens opvol gers wisten de strijdkrachten van Haiti door te dringen tot Santo Domingo, de Dominicaanse hoofd stad aan de Zuid-Oostkust. Op de duur vermochten zij zich daar echter niet staande te houden en de geschiedenis van dit romanti sche eiland gedurende de laatste eeuwen is een sage van vader landsliefde en verraad, helden moed en lafheid, list en laag. poli tiek inzicht en gekruip. machts wellust, wreedheid en grenzeloze incompetentie, waarin beide lan den nauwelijks voor elkaar onder doen. Het voornaamste probleem voor Haiti is daarbij steeds ge weest een bevolking, die letteflijk buiten de landsgrenzen puilt, ter wijl de Dominicaanse Republiek te kampen heeft gehad met be stuurders, die of welwillend en incompetent waren, of kwaad willige „sterke mannen". De geschiedenis zal moeten uit maken of de huidige -resident Dr. Rafaël Leonidas Trujillo in de laatste categorie thuis- hoort of tot de meer incomn-' ^e dictato ren moet worden gerekend. Een feit is. dat hij sedert zijn eerste ambtstermijn in 1930 begon, de touwtjes strak aan heeft weten te trekkon en met slechts een nomi nale onderbrekirw (van 1938 1940), gedurende welke tijd hij de sterke man achter de scher men was, thans in het twintigste jaar van zijn regime is. Dit op zichzelf wijst reeds op een graad van competentie. Tegenover te genstanders heeft hij zich een man van korte metten getoond, doch ondanks de ongeveer 1870 stand beelden die hij voor zich liet op richten, en de imposante eretitel van „El Jefe" (de chef) die zijn publiciteitsafdeling voor hem ver zon, heeft hij hoogstens de angst en zeker niet de liefde van zijn volk opgewekt. Wellicht is dit toe te schrijven aatl de resp. mono polies (zout. hout. vee) die hem Persoonlijk duizenden dollars per dag opbrengen, en waarop zijn Derksen in sprintnummer geslagen In de finale van de op de Hannoverse winterbaan gehou den sprint wedstrijden heeft Bun zei (D.) van Derksen (Ned.) ge wonnen. Derksen had in de halve eind strijden de Fransen Senfftleben en Iacoponelli uitgeschakeld. VOORTING WON CYCLE-CROSS Gisteren hebben 20 amateurs aan een door „De Kampioen" uit Haarlem georganiseerde 35 km lange cycles-cross in de duinen nabij „Kraantje Lek" te Over- veen deelgenomen. In een span nende finish zegevierde Gerrit voortging. Schulte-Peters tweede te Parijs In het Velodrome d'Hiver te Harijs werd een koppelwedstrijd over drie uur gehouden. De uit stag luidt: 1. AcouDe Pauw (Belg.) 19 Pnt; 138.520 km; 2. Schulte- Peters (Ned.) 17 pnt: 3. Brunei Lapebie (Belg.-Fr.) 16 pnt: °P één ronde: 4. GodeauBou- vard (Fr.) 9 pnt: 5. Grauss Goujon (Fr.) 0 pnt. familieleden het nauwlettendste toezicht houden. En al heeft hij de hoofdstad San Domingo, her doopt in Ciudad - Trujillo, de be volking vermijdt zorgvuldig de naam van de president uit te spreken en heeft een listig com promis gevonden door de hoofd stad als El Capital (de hoofdstad) aan te duiden. Trujillo houdt het midden tus sen een Oosters potentaat zoals men zich die uit de sagen van Duizend-en-een-nacht voorstelt, en een geslepen politicus. Hij is de man van actie. Toen in 1937 opnieuw een groot aantal Haitiërs uit economische nood over de Do minicaanse grens waren gekomen in de hoop op werk en voedsel, liet hij een afgrijselijk bloedbad onder hen aanrichten, als gevolg waarvan ten minste 12.000 van zijn „buren" gedood of gewond werden. Daarna erkende Trujillo, dat zijn daad niet in ieder opzicht van wijs beleid had getuigd, en verklaarde zich bereid schadever goeding te betalen. Maar hij had zijn doel bereikt. De schrik zat er in Haiti in. Onder de Dominicanen die het met Trujillo niet konden vinden, was dat niet anders. Om het leven te houden hadden zij geen andere keus dan vrijwillig in ballingschap te gaan. Een groot aantal hunner vond een onderdak in het grootste eiland der Grote Antillen. Cuba, dat nauw met de V.S. gebonden is en ook zelf een zeer democra tische grondwet heeft. In de afge lopen jaren heeft Cuba oogluikend toegestaan, dat de ballingen uit de Dominicaanse Republiek en andere dictatoriale landen zich op haar gebied organiseerden en hun volgelingen veelal bewapenden. In 1947 hadden deze ballingen een expeditie-legertje bewapend, dat een aanval op de Dominicaanse Republiek beoogde. Al deze voor bereidingen geschiedden nagenoeg in het openbaar, en de verhouding tussen Trujillo en de regering van Cuba verkoelde merkbaar toen de laatste weigerde op officiële nota's van Ciudad Trujillo in te gaan. Doch toen de expeditie (gesteund door. enige uit de V.S. gesmokkel de vliegtuigen) eenmaal op het pad was gegaan kwam de Cu baanse Marine tussenbeiden en bracht het „expeditieleger" terug naar Cubaans gebied. Sindsdien hebben zich nieuwe incidenten voorgedaan. Een jaar geleden werden drie vliegtuigen boven grondgebied van de Domi nicaanse Republiek neergehaald, die bestuurd zouden ziin door, naarTrujillo verklaart, „handlan gers" van de ballingen, die op dracht hadden bommen op de hoofdstad af te werpen". Gedurende de laatste maanden waren nieuwe geruchten omtrent gewapend optreden der ballingen in omloop geraakt. Er werd voorts veel beweerd over agitatie van linkse elementen, die van Cuba het uitgangspunt zouden willen maken om wanorde en chaos in het strategisch zo belangrijk ge bied van de Caraïbische Zee te veroorzaken. De Cubaanse rege ring verklaarde zich allerminst ongerust. Maar voor Trujillo was dit een gerede aanleiding om aan zijn in principe ja-knikkend par- lemen de bevoegdheid te vragen om op eigen initiatief de oorlog te mogen verklaren aan wie hij maar wil. Deze stap ging de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken te ver; Trujillo's Ambassadeur te Washington werd op het matje geroepen en kreeg te horen dat de V.S. ernstig ongerust waren over het feit .dat één man die dictatoriale bevoegdheden bezat, over de macht zou beschikken dit deel van de wereld in een oorlog te storten, zonder dat de verant woordelijkheid daarvoor mede ge dragen zou worden door een ver antwoordelijk parlement. En voorts kreeg de Ambassadeur te horen, dat de zaak besproken zou worden in de inter-Amerikaanse vredesraad. Nauwelijks had Ache- son de ambassadeur naar de deur begeleid of Haiti en Cuba lanceer den protesten tegen de Domini caanse Republiek. Trujillo op zijn beurt verklaar de concrete feiten te kunnen aan voeren en ziin diplomatieke ver tegenwoordigers te Washington beweerden om strijd dat „het nooit in de bedoeling van president Tru jillo had gelegen ziin toch reeds aanzienlijke bevoegdheden uit te breiden. Hij had slechts door deze dramatische geste de aandacht van het Amerikaanse State Depart ment willen trekken voor de wan toestanden, die de vrede en veilig heid van het Caraïbische gebied bedreigden". Ge ziet, Trujillo is geen dolle dictator. Maar dat hii zich geheel en al behagelijk voelt in zijn hoofdstad zou men toch eigenlijk niet afleiden uit het feit, dat hii een gepantserd vest draagt, nooit deelneemt aan officiële staats banketten en slechts zii neigen merk brandy drinkt, waarvan de flessen slechts voor ziin oog ge opend mogen worden. (Van onze verslaggever) GRONINGEN. Zaterdagmor gen tegen half acht heeft in de kelder van het Concerthuis aan de Poelestraat de 46-jarige toneel knecht W.J. van het Concerthuis de 24-jarige mej. L.K. met een mes in de rug van het leven be roofd. J., die begin vorig jaar was ge scheiden, had reeds geruime tijd een verhouding met mej. K., die zich begin December met hem verloofde. Daarna werd de ver houding echter slechter en ten slotte kwam het tot een breuk. Hoewel J. haar reeds verschil lende malen met moordplannen bedreigde, nam het slachtoffer dit niet ernstig. J. had haar reeds eenmaal achtervolgd, doch zij kon toen tijdig het ouderlijk huis be reiken. J., die Vrijdagavond tot elf uur in het Concerthuis had gewerkt, waar hij zowel bij de directie als bij de talrijke vereni gingen, die hij behulpzaam was, zeer gunstig bekend staat, moest eerst Zaterdagmorgen om half negen weer in dienst komen. Hij heeft zich echter reeds kort na zeven uur naar de Poelestraat begeven, waar hij mej. K., die werkzaam was in een stoom- en strijkinrichting naast het Concert huis, opwachtte en in de kelder duwde, waartoe hij de deur ge opend had gelaten. De vrij talrijke voorbijgangers hebben aanvankelijk weinig be merkt van het drama, dat zich snel en onverwacht afspeelde. Eerst toen mej. K. om hulp riep begaven de 20-jarige hulpchauf feur J.G. en enkele andere voor bijgangers zich naar binnen. Zij kwamen echter te laat om het HEERENVEEN. De scheuring in de Friese ijssport is een feit. Zaterdag hielden de ijsclubs, die zich niet bij de K.N.S.B. wensen aan te sluiten, in Heerenveen een ver gadering, waarin werd besloten een bond van ijsclubs op te richten, die de naam zal dragen van Noordelijke IJsbond. De belangstelling was klei ner, dan op de eerste vergadering. Er waren Zaterdag j.l. 24 ijsclubs vertegenwoordigd. De statuten en het huishoudelijk reglement werden vastgesteld, nadat het bestuur gekozen was. Een wed strijd-reglement zal in overleg met de Bond van hardrijders worden samengesteld. Wales-Engeland 115 De landen wedstrijd Wales Engeland (amateurs) rugby, ge speeld te Twickenham, is met 115 door Wales gewonnen. Na de eerste helft leidden de Engel met 53. Nederland neemt niet deel aan wereldkampioenschappen tafeltennis Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Nederlandse Tafeltennisbond besloten geen Nederlandse ploeg af te vaar digen naar de wereldkampioen schappen, welke van 29 Januari tot en met 5 Februari te Boeda pest worden gehouden. drama te voorkomen. Het meisje werd door de G.G.D. naar een ziekenhuis overgebracht, waar het bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. J. werd door de sur veillerende agent P. gearresteerd en naar het Hoofdbureau van Politie overgebracht. Hij werd later naar het Huis van Bewaring vervoerd. J. heeft bij zijn arrestatie ver klaard dat hij het voornemen had, na het meisje te hebben vermoord, ook zichzelf van het leven te be roven. NED. TURNPLOEC TEGEN ZWITSERLAND De Nederlandse turnploeg die op Zaterdag 4 Februari a.s. des avonds 8 uur in de Koopmans beurs te Amsterdam zal uit komen tegen een team uit Bazel is als volgt samengesteld: 1. K Boot, De Halter, Alk maar; 2. G. J. Linde, Hercules, Hengelo; 3. M. J. Vos, Simson, Amsterdam: 4. M. Volkers. De Halter; Alkmaar; 5. M. Jorna, Ouick. Huizum; 6. J. Fau- champs, ATSV. Vaals; 7. M. Krill. VTV, Vaals; 8. G. Bos scha, HerculesHebe, Enschede Reserve: G. van Galen. Hercules Hebbe Enschede. Sprong van 101 meter Tijdens training in de Itali aanse wintersportplaats Ponte di Legno, maakte de oud-wereld kampioen, de Oostenrijker Sepp Bradl, een sprong van 101 meter. VAN DER VOORT WON TE SANDEFJORD Wim van der Voort heeft een bijzonder fraaie prestatie ver richt door op de tweede dag van de internationale wedstrij den te Sandefjord zowel do 15Ó0 als de 10.000 meter te winnen. Zaterdag werd hij eerste op de 5000 meter, zodat de Westlander op drie van de vier afstanden zegevierde, hetgeen niet zo dik wijls gebeurt bij goed bezette internationale wedstrijden. Het algemeen- klassement werd: 1. Van der Voort, drie maal eerste en 207.983 punten. 2 Yngvar Karlsen 208.185 pun ten; 3. Sverre Oestensvik 208.607 pnt; 4 Rolf Svenssen 209.163 pnt. WIELERWEDSTRIJDEN TE ANTWERPEN In het Sportpaleis te Antwer pen won Remkes Zaterdagavond een afval wedstrijd voor profs voor De Wachter, Harm Smit, Van Linden. Decorte en Debou- vere. Een internationale ploegom- nium gaf de volgende uitslag: 1. en 2. ex aequo Schulte Peters en van Steenbergen Bruneel 7% pnt; 3. Gosselin— Debeukelaere 6 pnt: 4. Scherens Ockers 5 pnt. Achtervolgingswedstrijd (in dividueel) in drie manches: 1. Van Est 2 pnt; 2. Piel 3 pnt: 4. Adriaenssens 4 pnt. Een stayerswedstrijd in drie manches (20, 20 en 40 km) werd gewonnen door Verschueren (B.) 6 pnt, door Forsio (It.) 7 pnt; Fournier (Fr.) 9 pnt; Clau- tier (B.) 11 pnt; Michaux (B.) 12 pnt en Destobbeleire (B.) 17 pnt. De Algemene Nederlandse Bond van Zeevarenden heeft langdurig vergaderd. In deze vergadering hebben de voorzitter, J. Koning uit Scheveningen, en nog enige bestuursleden J. M. Tegelaars uit Rotterdam, J. de Niet uit Noordwijk en H. Janssens uit Rotterdam de zaal verlaten. Aan een van deze zijde ver strekte verklaring ontleent het A.N.P., dat zjj het niet langer eens kunnen zijn met het hoofdbestuur, met name de penningmeester D. Hoisting en de secretaris Joop Blankenzee, die „op onreglemen taire wijze handelingen hebben gepleegd, die het zelfstandige karakter van deze organisatie ernstig hebben bedreigd en haar schade hebben toegebracht". „Zij trachten", zo gaat de ver klaring voort, „de organisatie vol komen ondergeschikt te maken aan de landelijke leiding van de E.V.C., welke laatste zich bij haar vakbondspolitiek geheel laat lei den door alle koerszwenkingen van de C.P.N. In overeenstem ming met de statuten en regle menten van de A.N.B.Z. trachten ondergetekende bestuurders de organisatie daarvoor te behoe den". De verklaring vervolgt: „Zij hebben zich verplicht gezien bo vengenoemde bestuurders te schorsen en verder alle maatrege len te nemen om het goed func- tionneren van de organisatie te garanderen. Een congres wordt voorbereid; inmiddels zullen le denvergaderingen worden belegd om het oordeel van de leden te vernemen en zich daardoor te laten leiden". De vergadering werd door erica 200 leden bijgewoond. Zowel Ko ning als Hoisting voerden het woord. De achterblijvenden namen een motie aan, waarin deze houding wordt afgekeurd en de oorspron kelijke eisen van de A.N.B.Z. met betrekking tot de IJmuider traw lercrisis worden gehandhaafd. VOORLOPIG NEDERLANDS ELFTAL NIET TEGEN COLCHESTER Naar het A.N.P. verneemt, zal de oefenwedstrijd van het voor lopig Nederlands elftal op 8 Februari a.s. tegen de Engelse club Colchester hoogstwaar schijnlijk niet doorgaan, in ver band met het feit, dat Colches ter op die datum een belang rijke wedstrijd moet spelen. De K.N.V.B. zoekt thans naar een andere tegenstander voor het Nederlands team. DE 5 PCT LOONSVERHOGING EN DE LEEFTIJDSGRENS In overleg met de Stichting van de Arbeid is nader onder het oog gezien, of de loonsverhoging van 5%, bedoeld in de beschik king van het College van Rijks bemiddelaars van 22 December 1949, eveneens ten aanzien van gehuwden en kostwinners bene den de 23-jarige leeftijd zou moe ten worden toegestaan. Door dit overleg is de minister van Sociale Zaken tot de slotsom gekomen dat een derge lijke uitbreiding van de vergunning geen aanbeveling verdient. Daar het de bedoeling is, de loonsverhoging in nieuwe loonscha len vast te leggen, zou de uitbrei ding tot jeugdige gehuwden en kostwinners de noodzakelijkheid medebrengen van het vaststellen van afzonderlijke loonschalen voor deze categorieën, hetgeen niet wen selijk wordt geacht. Bovendien is de loonsverhoging van 5% bere kend op basis van 'n gezinssamen stelling van man, vrouw en twee kinderen, welke men bij gehuwden beneden de 23-jarige leeftijd slechts bij uitzondering aantreft. De on langs gepubliceerde maatregel tast de rechtens geldende lonen niet aan. De jeugdigen, aan wie de tijde lijke bijslag van f 1.— per week of f 4.50 per maand was toegekend, gaan dus niet in loon achteruit, ook al komt door de nieuwe loon schaal deze bijslag te vervallen. TIENTALLEN DODEN Teheran, 22 Jan. (Reuter) Het dorp Tangesar, in Perzisch Koerdiestan is gisteren geheel door het ijs van een losgeraakte grote gletsjer bedolven. Er worden 44 gezinnen vermist. Reddingsploegen hebben tot nu toe de bevroren lichamen van 55 personen gevon den. Men doet verdere pogingen. Men vreest echter, dat er in het geheel geen overlevenden zijn. Perzisch Koerdiestan is een berg achtig terrein op de grens van Turkije en Perzië. Langs de Oostwal van het IJselmeer tussen Harderwijk en Nijkerk heeft zich gedurende de korte vorstperiode reeds een strook ijs gevormd van ongeveer een kilometer breedte. Zaterdagmiddag was het ijs nabij de haven van Harderwijk reeds begaanbaar Het is echter een vreugde van korte duur geweest voor de jeugd, want spoedig trad een lichte dooi in. CHAMONIX, 21 Jan. (ANP). Tijdens een race voor de Martell- beker is een bobslee, bestuurd door de Parijzenaar Fould met zijn stadgenoot Blanger als inzittende, door een fout van de bestuurder uit de bocht gevlogen. Zowel Foud als Blanger werden op slag ge dood. Daarna vond nog een derde on geluk met dodelijke afloop plaats op de baan van Chamonix, die in Aan de Bovenstraat te IJssel- monde werden pakken pit een café in een auto geladen. De politie, die dit verdacht vond, trok er met radiowagens op uit en hield even later de terugkomende auto aan. Deze was leeg, maar toch werden de twee inzittenden, de 34-jarige grossier in textiel, J. A. L. en de 29-jarige H. M., beiden uit Amster dam, naar het politiebureau op het Sandelingplein gebracht. Daar kwam aan het licht, dat het vrachtje naar Barendrecht was ver voerd, waar de schoonvader van L. het in zijn schuurtje had opge slagen. Toen zij werden aangehou den waren de mannen op weg om het restant van de dertig pakken met zak-, thee- en hoofddoeken, auto-asbakjes en electrische arti kelen, ter waarde van enkele tien duizenden guldens, op te halen. De De Amerikaanse mijnwerkersstaking PITTSBURGH, 22 Jan. (Reuter) Zeventien duizend stakende mijn werkera in West-Pennsylvania heb- bên gestemd voor hervatting van hun werk op Maandag, aldus ver klaarde een functionaris van de „United Mine Woekers". 2400 mijnwerkers stemden voor voortzetting van de staking. Op 't ogenblik staken 90.000 mijnwerkers in zeven staten. partij, die nog in het café was, werd in beslag genomen terwijl de 46- jarige kastelein A. J. J. werd aan gehouden en met de twee Amster dammers in het hoofdbureau op gesloten. L. had de waren van een Belg betrokken en per schip werd het goed naar Nederland gesmokkeld. Het was bestemd om op de eilan den verkocht te worden. De rest 10.000 zakdoeken was reeds in de zaak van L. opgeslagen, waar de partij in beslag werd genomen. 5 LIJKEN AANGESPOELD QUIMPER, 22 Jan. (AFP). De trawler „Korrigan G.V. 6533" is in de nacht van Zaterdag op Zondag op twee mijlen van de kust bij Quimper op een klip ge lopen. Zondagochtend zijn de lijken van 5 van de 6 bemannings leden aangespoeld. Men meent dat de schipbreukelingen, die voor zien waren van reddingsgordels, een prooi der koude zijn gewor den. De zesde is nog niet terug gevonden. DE VIERDAAGSE De jaarlijkse internationale Vierdaagse van de B.V.L.O. zal dit jaar wederom te Nijmegen worden gehouden van 25 tot en met 28 Juli a.s. uitstekende staat verkeerde, maar zeer snel was. Wederom door een fout van de bestuurder, de heer Simon uit Chamonix, vloog een bobslee uit een bocht, waarbij een der inzittenden, een zekere Ray mond Ussin, het leven verloor. Als gevolg hiervan zijn de Franse kampioenschappen vier- mans bob, die gisteren zouden worden gehouden, afgelast. Inzake de beide ongelukken op de Pelgrimsbaan tijdens de races om de Martell-beker, die aan de Franse kampioenschappen voor afgaan en waarbij drie sportlie den het leven verloren, wordt be vestigd dat ze waarschijnlijk alle twee aan fouten van de bestuur ders moeten worden toegeschre ven. Do bobslee, bestuurd door Henri Fould, is in de eerste bocht uit de baan gevlogen met een vaart van ongeveer 60 kilometer per uur. Fould en een van de andere in zittenden, Blanger genaamd, wer den hierbij op slag gedood. Het andere ongeluk gebeurde in de Balmat-bocht. De bestuurder, Roger Simon, nam deze bocht iets te hoog, en toen hij de fout wilde herstellen raakte hij de goede richting kwijt. De bob vloog de baan uit, over het ijsmuurtje in de bocht, en sloeg te pletter tegen een denneboom. Het tweede lid van de bemanning, Raymond Ussin uit Chamonix, was op slag dood. Twee andere inzittenden, Felix Lechat en Gaston Monard, eveneens uit Chamonix, werden licht gewond. Wat Simon betreft vreest men voor een kneuzing van de ruggegraat. GERUCHTEN OVER INVAL VAN COMMUNISTEN IN INDO-CHINA A.F.P. meldt uit Indo-China, dat er hardnekkige geruchten de ronde doen, dat de communisten deze ge bieden zouden zijn binnengetrok ken. Later werd medegedeeld, dat de berichten afkomstig waren van Nationalistische militaire leiders. In Parijs wist men te verklaren dat deze berichten ongegrond ge acht moeten worden. Er was niets over gemeld van de zijde van de Franse Hoge Commissaris. Na onze beschouwing over de scheidsrechter, vandaag iets over de figuur, die in eenzaamheid langs het lijntje loopt, al of niet gewapend met een vlaggetje of een gewone zakdoek, de grensrechter. Wellicht hebt u zich wel eens afge vraagd wat nu eigenlijk de aan trekkelijkheid is van deze functie. De taak van de grensrechter im mers is vrij beperkt. Hij moet, al dus het reglement, aangeven wan neer de bal buiten' de lijnen van het speelveld is gekomen, vervol gens aangeven welke partij de bal moet ingooien of recht heeft op een hoekschop of een doelschop. De be slissing echter blijft weer bij de scheidsrechter. Op het oog dus een weinig benijdenswaardige taak. Toch zijn de diensten van een ter zake kundige en vooral van een on partijdige grensrechter voor de scheidsrechter van grote waarde, want de grensrechter heeft tevens de bevoegdheid de aandacht van de scheidsrechter te vestigen op over tredingen van de spelregels, die hij constateerde. Wanneer u daarbij bedenkt dat de positie van de grensrechter dikwijls gunstiger is om een overtreding waar te nemen, ik denk hierbij vooral aan buiten spel, dan begrijpt u zelf wel welke grote diensten deze functionaris kan verlenen. Het lijdt geen twijfel, dat er in ons land een probleem bestaat op het gebied van grensrechters. Dat heeft twee oorzaken. In de eerste plaats is het jammer, dat de KNVB nog niet zover is dat zij naast de scheidsrechter ook twee grensrech ters kan aanwijzen om een wed strijd te leiden. Bij uitzondering ge beurt dat in kampioenswedstrijden en in promotiedegradatiewedstrij den. In de tweede plaats, met waar dering voor alle goede bedoelingen, de huidige grensrechters weten vaak niet eens wat er nu van hen ver wacht wordt. Als de grensrechter bijv. niet precies weet wanneer de bal nu in en uit 't spel is, of hij nief precies meer weet aan welke voor waarden de goede ingooi moet vol doen, ja wat is dan tenslotte de steun, die de scheidsrechter van zo'n functionaris moet verwachten? Het verdient daarom aanbeveling en met deze plannen is men reeds vaak bezig geweest om ook de grensrechters van Bondswege aan te stellen en daarmee tevens de zeker heid te krijgen dat ook deze func tionarissen volledig voor hun taak berekend zijn. Regel 7 van het voetbalspel laat ons weten .dat de duur van het spel 90 minuten bedraagt een tijd die verdeeld moet worden in twee tijd vakken van 45 minuten. Tussen die twee tijdvakken in mag een rust periode worden gehouden die niet meer dan 5 minuten bedraagt tenzij de scheidsrechter toestemming geeft tot een langere rustperiode. Het is dus niet beslist noodzakelijk dat er tussen de twee speelhelften in ge rust wordt men zou ook direct door kunnen spelen mits er dan maar van doel werd verwisseld. De scheidsrechter die niet bevoegd is de duur van het spel te verkorten, noch te verlengen, uitgezonderd voor het nemen van een straf schop, heeft dus wel de bevoegd heid de rustperiode te vergroten, wat dan ook in de regel geschiedt. De scheidsrechter is de enige tijd- waarnemer. Als regel zal hij zich verstaan met do grensrechters en voor de wedstrijd zijn horloge ge lijk zetten met dat van zijn beide helpers. Hoe belangrijk het opne men van de juiste tijd is zult u al len begrijpen. Hoe dikwijls wordt er niet met de laatste trap van de wedstrijd nog een doelpunt gemaakt. Ouderen onder onze lezers zullen zich nog wel herinneren hoe het Delftse DHC daar enkele jaren ge leden een kampioenschap mee ver loor toen zij met de laatste trap van de wedstrijd het winnende doelpunt scoorde tegen ADO. Dit doelpunt werd door de scheidsrechter van Welzenes niet toegekend. De beslis singswedstrijd die daarop volgde werd door ADO gewonnen die daar mee "tevens kampioen werd. Dat tijdopnemen is voor de scheidsrech ter een moeilijke bezigheid. Het gaat er immers niet altijd om om je horloge bij het begin van het spel gelijk te zetten en dan precies na 45 minuten weer af te fluiten. Hoe vaak gebeurt het niet dat het spel tijdelijk wordt onderbroken door verwonding van een speler of om welke andere reden ook. Steeds zal de scheidsrechter zijn horloge, in de regel een stopwatch, moeten stilzetten. Daardoor komt het dat u op de tribune wel eens tot een andere conclusie zult zijn gekomen wat betreft de tijdopname dan de arbiter in het veld. In andere dan competitie-wedstrijden wordt wel eens van de normale speeltijd van 90 minuten afgeweken. Denkt u maar eens aan wedstrijden in tour- nooien gespeeld. De clubs kunnen in dit soort wedstrijden onderling overeenkomen een kortere speeltijd te nemen maar het reglement schrijft hun in dit geval dan voor die kortere speeltijd weer in twee gelijke delen te splitsen. Vragenbus. L. G. te T. vraagt of de scheids rechter melding moet maken aan de Bond wanneer hij een speler wegens wangedrag uit het veld zendt. Inderdaad moet de scheids rechter rapport uitbrengen aan de Bond indien hij een speler van het veld zendt. Zelfs bij het geven van een officiële waarschuwing moet hij daarvan de Bond in kennis stellen. Aan de hand van het rapport van de scheidsrechter, eventueel aange vuld met de verklaring van oogge tuigen wordt van Bondswege de straf voor de betreffende speler vastgesteld. J. T. te P. Uw eerste vraag werd reeds beantwoord in rubriek no. 9. Op uw tweede vraag: Hoe het te- genpunt van HDVS tegen VSV werd gescoord kan ik helaas niet antwoorden omdat ik deze wedstrijd niet gezien heb en u ook zelf niet precies weet hoe de gang van za ken was. I. K. te W. vraagt n.a.v. de be spreking over de grensrechter van de vorige week of het beslist nood zakelijk is dat deze functionaris 'n vlaggetje in zijn hand houdt om zijn adviezen aan de scheidsrechted kenbaar te maken. Vrager is nl. een geval bekend dat de scheidsrechter niet goed vond dat de grensrechter met zijn zakdoek zwaaide. Wanneer de scheidsrechter bezwaar maakte tegen het zwaaien met een zakdoek dan kent deze man zijn regels uit stekend. Want in het reglement staat duidelijk dat de grensrechter de door hem waargenomen overtre dingen moet kenbaar maken door het omhoog steken van een vlag. De vereniging op wier terrein de wed strijd wordt gespeeld moet zorgen dat de grensrechters van een vlag worden voorzien. C. B. te T. Wanneer de grens rechter volgens de mening van de scheidsrechter zich te buiten gaat door ongeoorloofde inmenging in de leiding van het spel, kan de scheids rechter deze functionaris wegsturen en een andere grensrechter van de vereniging opeisen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5