Nieuw Arrestatiebevel voor Westerling GELD Wapenarsenaal ontdekt in Djakarta -/Hij is meer dan een rebel, hij is onze vijand" Tragedie aan Oostenrijks- Hongaarse grens Het gaat om de ontproletarisering van de arbeidersstand" IJsvorming belemmert scheepvaart HI 8 »ven met :en Alkmaar IMPLEET f4.50 - Frieseweg 2 DIT BLAD! NHD Nederlands schip op mijn gelopen Rond de komende huurverhoging Botsing tussen Nederlandse deserteurs en manschappen van de T.N.I. Geen Nederlandse slachtoffers Grenswachten schoten op kinderen P.B.O. in Eerste Kamer Senator de Bruyn licht Katholiek standpunt nader toe Internationale Bidweek Vliegtuig neergestort boven Perzische Golf Nederlands schip op mijn gelopen Ameland gëisoleerd Vorst houdt voorlopig aan J héb je geen slijtage deze zuivere zeep best in orde. ruikt het goed, ght is behandeld tcmgesloten bij de istrie), hebben wij Bouwers en Tuin- tact-avond, welke iet „WAPEN VAN IAAR r het onderwerp: IATIE de culturele films 5 uur ilichtingen kunt U t: nan, Alkmaar; Ruijter, Alkmaar; Co., Alkmaar; lkmaar; oo; eerhugowaard; ugowaard; dijk; armenhuizen. rie weken door de zolen zijn, geven i half jaar garantie ïent onovertrefbaar? e klas grondstoffen Telefoon 2720 lisvesting bestonden. ikte en plakte nu haalde Peter de Als er klanten om ree omhoog. „Kijk", ;er! Dat komt omdat dus niets uitrollen! oppen zijn helemaal want ze hebben de iraaid, de koopman iren dan. „Kom op, copen van ons leven nd anders!" Zo ver- i wie van jullie eens p dat winkeltje af- Abonnementsprijs f4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. HET FEIT Bij contract belangrijke korting. Directeur: E- M- Stumpel. Hoofdredacteur: H.N.Smits. EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel) Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank A S H VAN HEDEN Pagina I Woensdag 25 Januari 1950 45e Jaargang No. 11778 Kantoren; HOORN. Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 Ad interim. Een groep van ons volk, die zich wel het meest slachtoffer kan noemen van de sinds 1940 gevoerde loon- en prijs politiek wordt gevormd door de huiseigenaren. Deze groep, waar toe zeer vele kleine renteniers behoren, ontvangt van het huizen- bezit een rendement, dat nog niet eens toelaat de eigendommen be hoorlijk te onderhouden. Inmid dels zijn lonen en winsten belang rijk boven het peil van 1940 ge stegen en de huiseigenaren kun nen dus terecht de regering ver wijten, dat zij een eenzijdige poli tiek heeft gevoerd. Daar staat echter tegenover, dat de regering met het oog op grote nationale belangen er naar heeft gestreefd de lonen binnen bepaalde grenzen te beperken en er daarom ook voor moest zorgen, dat de gezins uitgaven niet al te zeer zouden stijgen. Maar onrechtvaardig was deze politiek ten opzichte van de huis eigenaren zeker. Het gevolg van een en ander was, dat, waar er geen geld was voor behoorlijk onderhoud, de waarde van de huizen door verwaarlozing snel achteruit ging. Nadat al vele ma len huurverhoging was aangekon digd. is eerst dezer dagen een wetsontwerp ingediend om de huren van gebouwd onroerend goed van vóór 27 December 1940 met 15 pet. te verhogen en tevens de huurders, in verband met de woningnood, te beschermen. Zo als reeds eerder gemeld, wil de regering de lasten voor de huur der compenseren door een ver laging van de loon- en inkomsten belasting. In haar Memorie van Toelich ting motiveert de regering huur verhoging met te wijzen op de noodzaak van onderhoud en ver der zegt zij, dat op het ogenblik de situatie zo is, dat van de bouw kosten van nieuwe woningen niet meer dan een derde rendabel is. Een nog hogere huurprijs dan nu voorgesteld zou noodzakelijk zijn om nieuwbouw zonder overheids steun mogelijk te maken. Om echter in andere opzichten de ver houdingen niet te zeer te versto ren wil de regering niet hoger gaan dan 15 pet. en zij meent, dat dit percentage enerzijds niet al te verstorend werkt op de loon- en prijspolitiek en anderzijds de huis eigenaren in staat stelt althans het onderhoud op redelijke wijze te verzorgen en de stijging van andere op het gebouwde onroe rende goed drukkende lasten op te vangen. Wanneer de regering nu bedoelt wat zij schrijft, dan komt het er voor de huiseigenaren dus op neer, dat zij alleen een hogere huur zullen ontvangen om hun bezit te onderhouden en andere lasten te betalen. Als werkelijk rendement blijft er dus, in de gedachtengang van de regering, niets over van de 15 pet. Men behoeft wel geen profeet te zijn om te kunnen voor spellen wat dit in de practijk be tekent. De huiseigenaren zullen misschien het allernoodzakelijk ste onderhoud van de meerdere huur betalen, doch de rest zal, vooral door de kleine renteniers, wel voor consumptie-uitgaven worden bestemd. Gezien van de kant van de huiseigenaren is dus de voorgestelde huurverhoging wel zeer onvoldoende. Voor de onderhuur, of ruimer gezien de deelhuur, bevat het ont werp een speciale regeling, om dat de hoofdhuren in het alge meen op het geoorloofde niveau liggen, terwijl dit met de deel- huren in veel mindere mate het geval is. Daarom wil de regering bij de deelhuren niet de laatst- betaalde prijs als uitgangspunt voor de nieuwe huurbepaling ne men. Het ontwerp stelt voor een norm in de wet op te nemen in houdende, dat de prijs van het gehuurde gedeelte evenredig zal zijn ten opzichte van die van het gehele onroerende goed. Hier bij zal het gebruiksgenot maatstaf moeten zijn. Met dit al wil de regering terecht een poging doen om waarborgen te scheppen te gen het heffen van onredelijke huurprijzen bij deel- of onder huur. Voor de huurders zit aan deze noodzakelijke huurverhoging ech ter weer de zeer onaangename kant, dat zij hun gezinsuitgaven zien stijgen. Wel zullen de hogere huurprijzen worden gecompen seerd door lagere loon- en inkom stenbelasting, doch het staat neg te bezien of er een volledige com pensatie zal plaats vinden. De huurpolitiek van de na-oor- logse regeringen geeft het bewijs, dat er iets niet klopt. De regering zou ons inziens goed doen haar loon- en prijspolitiek alsmede de belastingen eens in het geheel op de helling te brengen. De regering maant steeds aan harder te werken, doch dan moet zii dat ook aantrekkelijk maken. De loonbelasting voor ieder luttel bedrag, dat met werken wordt verdiend, doet alle animo ver dwijnen. Met recht heeft de rege ring de export aantrekkelijker gemaakt door 10 pet. van de ver kregen deviezen aan de expor teurs ter beschikking te stellen, doch men geve ook de arbeider de gelegenheid zichzelf zoveel mogelijk uit de put te helpen. Wanneer de regering deze kant opgaat, kan er ook meer huur worden betaald en zal ook de nieuwbouw eerder rendabel wor den. De geleide economie zij in het huidige stadium der conjunc tuur soepel en op economisch terrein were men alle dogma's. M.P.J. De kleine autobus op de voorgrond zou eerder op haar plaats zijn in de straten van een speelgoedstad dan op Piccadilly te Londen, waar de foto gemaakt werd. Vanzelfsprekend trok het miniatuur-vehikel, een autobus-model, zeer de aandacht der voorbijgangers. Het is uitgerust met een 125 cc Villiers-motor en een versnellingsbak voor drie snelheden. DJAKARTA, 25 Jan. (Reuter). De Indonesische militaire gouver neur van Djakarta heeft heden ochtend vroeg medegedeeld, dat in het hart van de stad „een waar wapenarsenaal" ontdekt is. Na een schermutseling met personen, die zich in een pand in de Kramat- wijk van de stad bevonden, wer den dozijnen machinegeweren, ge weren en een hoeveelheid am munitie in het pand in beslag ge nomen. Men had de veiligheids maatregelen versterkt. Twee personen werden in het pand gedood en één gewond, Een van de twee Nederlandse militaire vrachtauto's, die zich voor het pand hadden bevonden, droeg op het stuur het teken van de APRA van Westerling, aldus de gouver neur. Een aantal Nederlandse officie ren is van Djakarta naar Tjian- djoer, ongeveer 65. km ten westen van Bandung aan de weg Ban dungDjakarta gelegen, vertrok ken om een onderzoek in te stel len naar de berichten over bot singen „tussen Nederlandse man schappen en eenheden van de T.N.I.", aldus verklaart men te Djakarta. Men acht het mogelijk, dat de „Nederlandse manschappen" waar over men hier spreekt, deserteurs zijn, die Westerling behulpzaam waren bij zijn aanval op Bandung. Het Indonesische kabinet heeft besloten de minister van Defen sie, de sultan van Djogjakarta, al gehele volmachten voor politie en "eger te geven, in verband met de huidige toestand. Hij zal recht- De Kolenbon Voor de uitbetaling van de kolengulden. tegen in levering van bon 544 van levensmiddelenkaart 909 aan de postkantoren, zijn Woensdag 25 en Donderdag 26 Jan. aan de beurt resp. de letters Li t.m. Me. en Mi t.m. No Men dient zich met de uitgeknipte bonnen aan het loket te vervoegen. INBRAAK IN KANTOOR BOND MOBILISATIE- INVALIDEN Mevr. de Boer gearresteerd DRACHTEN Maandag is door mevr. de Boer, echtgenote van de voorzitter van de Bond van Mobi lisatie-invaliden aangifte gedaan van inbraak in het door de justitie verzegelde kantoor van de Bond. Na een uitgebreid onderzoek vond de justitie termen aanwezig om mevr. de Boer en haar kantoorbe diende te arresteren. Het onderzoek wordt voortgezet. streeks verantwoording aan de premier verschuldigd zijn. In kringen van het Indonesische leger verklaart men, dat de bot sing te Tjiandjoer een schermut seling was tussen mannen van Westerling, die zich uit Bandung terug hadden getrokken, en een heden van het Indonesische leger. Van der Meulen, een vroegere in specteur van politie, die naar men verklaart de aanval op Bandung leidde, zou bij de schermutseling gewond zijn geraakt. DJAKARTA, 24 Jan. (AFP-Aneta)De beroering, die Wester ling met zijn actie op Java heeft verwekt, heeft een felle reactie veroorzaakt in de V.S. Reuter meldt uit Washington, dat toen de eerste berichten binnenkwamen er een „opschudding" te weeg werd gebracht op het departement van buitenlandse zaken. Volgens de laatste berichten is men van de zijde der R.I.S. geneigd de oorzaken te wijten aan de ongeregelde toe standen die in deze streken reeds lang zouden heersen. Sukarno heeft verklaard, dat wanneer de elementen onder Westerling geen steun krijgen van andere Nederlanders, de eersten spoedig bedwongen zullen zijn. Officieren bleven correct Reuter schrijft over de aan komst van de troepen in Bandung, dat de Nederlandse generaal Eng- les zich ongewapend naar de troe pen begaf en er bij de rebellen op aandrong de aanval te staken. De officieren van Westerling luis terden hoffelijk naar de generaal, Minister-president Hatta heeft in een verklaring aan de pers te kennen gegeven, dat een bevel tot arrestatie van Westerling is uitgevaardigd. Hij voegde daar aan toe: „Westerling is meer dan een rebel, hij is een vijand". De verblijfplaats van de ex-kapitein van het KNIL is tot nog toe on bekend. Naar het ANP uit officiële kringen uit Den Haag verneemt zijn bij de incidenten in Bandung geen Nederlandse militairen als slachtoffers gevallen. De verslagen van de Neder landse legerdienst meldden dat de rust en de orde in Bandung, sedert het vertrek van de ARPA, geheel en al zijn hersteld. Gisteren be richtte Reuter, dat van de zijde der R.I.S. een waarschuwing was gegeven aan de Nederlandse com mandanten in Bandung, dat een desertie van militairen niet on mogelijk zou zijn. Enkelen zijn naar Westerling overgelopen, maar nu blijkt dat zij naar hun oor spronkelijke legeronderdelen zijn teruggekeerd, mede dank zij het optreden van de commandanten der TNI en het Nederlandse troe pencontingent in Bandung. Men betreurt het van Nederlandse zijde, dat er zich toch, ondanks genomen maatregelen, deserties hebben voorgedaan. Gisteren werd bekend gemaakt, dat er 300 deser teurs waren overgelopen. Men is in militaire kringen van opvatting, dat Westerling zich in de bergen heeft teruggetrokken. Daarmede wordt een reeds eer der gemaakte veronderstelling be vestigd. Men wacht af wat komen gaat. maar de opmars werd voortgezet. Deze correctheid is zeker in strijd met het brute optreden en de moord op ongewapende burgers. Van de zijde van het ministerie voor Uniezaken is medegedeeld, dat de deserteurs uit de Neder landse onderdelen in verzekerde bewaring zijn gesteld. Het is in middels gebleken, aldus deze offi ciële verklaring, dat Westerling de bedoeling had geheel West- Java te bezetten. MINISTERS STIKKER EN LIEFTINCK NAAR PARIJS De minister van Buitenlandse Zaken. mr. Stikker, en de minis ter van Financiën, mr. Lieftinck. zijn heden naar Parijs vertrok ken ter bijwoning van vergade ringen der West-Europese Mars hall-organisatie O.E.E.S. Verwacht wordt, dat deze bij eenkomsten slechts enkele dagen zullen duren FINS ZEEMAN VERDRONKEN Een 30-jarige ongehuwde Fin. die thuishoorde op het Zweedse stoomschip Mathilda, is gisteren avond bij het aan boord gaan te water geraakt en verdronken ONS NIEUWE KINDERVERHAAL Slimme Peter heeft zijn avonturen beleefd en de kinderen hebben ze met ple zier gevolgd. Vandaag be ginnen we het verhaal van smidje Verholen. Wat is dat voor een man? Ach. hjj is heus de kwaadste niet. Jam mer dat hij niet op het goede pad blijft. Maar hij zal toch niet zo dom zijn om alsmaar verkeerd te doen. tegen beter weten in? Zijn geschiedenis zal het Ieren! WENEN, 24 Jan. (Reuter). Volgens het Oostenrijkse blad, Die Presse, heeft de Oostenrijkse po litie op streng bevel van de Rus sische autoriteiten twee Hongaarse meisjes en een jongen, die met levensgevaar over de grens naar Oostenrijk waren gevlucht, aan de Hongaarse politie uitgeleverd. Het Oostenrijkse ministerie van Bin nenlandse zaken heeft de feiten be vestigd. De drie jongelui, de 17-jarige gravin Juliska Nadasdy, de 23-ja- rige Gisela Kardos en een 22-jarige student, wiens naam onbekend is, waren gekleed in ziekenhuiskleren en leden nog aan ernstige ver wondingen, die zij hadden opge lopen, toen zij door mijnenveld en prikkeldraadversperringen uit Hon garije ontsnapten. Volgens hun verslag aan de Oos tenrijkse politie, hadden zij deel uitgemaakt van een groep van 21 jonge Hongaren, die op 1 December trachtte uit het huid te vluchten. Toen de groep de prikkeldraad versperringen aan de grens bereik te, geraakte zij in een mijnenveld. Enkele mijnen ontploften en de (Van onze parlementaire redacteur) De debatten over de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, die gisteren in de Eerste Kamer aanvingen, zullen duidelijk kunnen maken in hoeverre er ook thans nog bereidheid bestaat om de weg van het solidarisme te gaan. De voorzitter van het N.V.V., de heer Oosterhuis, bleek allerminst voldaan over de mentaliteit van sommige ondernemers. Reeds op dit ogenblik werd er gezegd: Wij doen niet mee. Zo kwam de heer Oosterhuis tot de conclusie, dat de P.B.O., die bedoeld is als grondslag voor blijvende samenwerking, ook wel eens een verscherping van de klassenstrijd tengevolge zou kunnen hebben. Temeer vreesde hij zulks, omdat. volgen betreurde hij het dat de de fractie van de V.V.D. in het Voorlopig verslag verklaard had, dat zij ook los van de constitutio nele bezwaren haar stem aan dit wetsontwerp zou onthouden. Was dit niet hetzelfde spel, zo vroeg de heer Oosterhuis zich af, dat ook reeds bij het voorontwerp-Vos ge speeld werd? In schijn gaat het om bepaalde punten, in feite echter om de medezeggenschap van de ar beider op economisch terrein. Grondwettelijke bezwaren Waar zo de zaken nu blijkbaar staan, denkt men onwillekeurig nog eens terug aan de behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer. Een grote minderheid stem de daar tegen omdat zij van me ning bleef, dat de bedrijfschappen niet bij algemene maatregel van bestuur maar bij de wet zouden moeten worden ingesteld. Zou men aan deze grondwette lijke bezwaren zijn tegemoet ge komen, de meerderheid ware veel groter geweest en ook al moet men de uitwerking hiervan niet over schatten, feit is wel, dat men de tegenstanders dan althans niet zelf een wapen in de hand had gegeven. Deze mening bleek ook mr. Bron- gersma (P.v.d.A.) te zijn toegedaan. Zijnerzijds achtte hij zeker geen strijd met de grondwet aanwezig, maar vooral om de politieke ge- regering tegenover deze minder heid geen soepeler houding had aangenomen. Dat van het instellen bij algemene maatregel van bestuur het slagen van de P.B.O. zou af hangen, kon hij niet geloven. Voor hem had prof. Anema (A.R.) de staatssecretaris van Economische Zaken, van wien dit woord afkom stig is, reeds toegevoegd, dat deze dit zelf in zijn meer evenwichtige ogenblikken toch ook niet geloofde. Hoe dat alles intussen zij, ook in deze Kamer kwamen nu weer twee woordvoerders vertellen, dat hun fracties gaarne voor zouden stem men, ware het niet dat deze ver maledijde grondwettelijke bezwa ren hun hiervan weerhielden. Voor het overige prees de heer Anema het aanhangige wetsontwerp als 'n verdienstelijke stap op de weg naar een nieuwe sociale ordening en ook de heer Viseboxse (C.H.) liet dui delijk blijken, dat de geest van het ontwerp hem sympathiek was. De heer Wendelaar (V.V.D.) for muleerde zijn grondwettelijke be zwaren anders dan de heer Anema, maar hij kwam tot een zelfde re sultaat. Deze afwijzing noteerden wij intussen met minder hartzeer, omdat men in deze hoek de liberale mens nog geenszins schijnt te heb ben afgelegd. (Vervolg op pag. 3) Intentie voor 25 Januari: Bekering van alle heidenen. Staking bij Maatschappij „Nederland" te Makassar MAKASSAR, 24 Jan. (Aneta). Op het etablissement van de Scheepvaartmaatschappij „Neder land" te Makassar ligt het werk stil, daar het gudangpersoneel en een aantal laadkoelies in staking zijn gegaan. De directe aanleiding tot deze staking was het ontslag van een mandoer en de terugkeer van deze mandoer was een voor waarde voor de bereidwilligheid tot onderhandelen van de zijde der stakers over twee andere eisen: een nieuwe loonregeling en een nieuwe overwerkregeling. Hongaarse grenswachten begonnen In het schijnsel van de onmiddellijk ingeschakelde zoeklichten op ben te schieten. Acht jongens en meis jes werden gedood, negen gevangen genomen en vier slaagden er in Oostenrijks grondgebied te berei ken. Drie van deze, echter, die zwaar gewond waren, werden in een ziekenhuis opgenomen. On danks protesten nit Wenen en de verontwaardiging van de plaatse lijke bevolking, zijn zij thans uit geleverd. GEEN K.L.M.-MACHINE BOMBAY, 24 Jan. (Reuter'. Het vliegveld van Bombay heeft een radioboodschap van een schip opgevangen, dat een niet- geïdentificeerd vliegtuig in de lucht in brand is gevlogen er gens boven de Perzische Golf en in zee is gestort. Het Zweedse schip Naboland seinde gisteravond naar Alexan- drië, dat het zich met spoed naar een plaats tussen de noordkust van Cyprus en Kaap Anamur aan de zuidkust van Turkije begaf, waar, naar wordt vermoed, een Brits vliegtuig in zee was gestort. Blijkens een mededeling van de KLM is het geen machine van de Nederlandse luchtvaartmij. PRINSES WILHELMINA BEZOCHT BAAN VAN DIEMER IJSCLUB Gistermiddag ca. half drie ver toefde H. K. H. Prinses Wilhel- mina met haar hofdame mevr. De Beaufort enkele ogenblikken op de baan van de Diemer IJs club. De Prinses onderhield zich met enkele bestuursleden. Een paar kinderen mochten H. K. H. een handje geven. OOK SCHIP VAN ONBEKENDE HERKOMST GETROFFEN Den Haag, 25 Jan. (ANP) Vernomen wordt, dat een schip van onbekende herkomst, ,,Ha- varis" genaamd, bij het Licht schip P II, op 54.16 graden Noorderbreedte en 7.11.30 graden Oosterlengte, op een mijn is gelopen. Ook het Nederlandse schip „Delfdijk" is gisteravond om streeks negen uur in de nabijheid van het ongeluk op een mijn gelopen en maakt snel water. Er is dringend om hulp verzocht. Het eerste vaartuig bevindt zich buiten onmiddellijk ge vaar. De machinekamer is on klaar en de radiozender werkt niet. Om half 5 hedenochtend werd nog bericht: De „Delftdijk" is een schip van de Holland-Amerika Lijn en heeft een tonnage van 10.220. Het schip was met een kleine lading stukgoed op weg van Hamburg naar Rotterdam. Er bevinden zich ongeveer 50 perso nen aan boord. Het vaartuig is drijvende en er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorge daan. De sleepboot „Danzig" arriveer de om vier uur Nederlandse tijd. Men had de hoop ongeveer zes uur op de Wezer te zijn. Volgens een boodschap van het schip is er zware schade aangericht. Er is een lichtgewonde. In het geheel bevonden zich ongeveer 50 perso nen aan boord. Te Willemstad overhandigde Z.K.H. Prins Bernhard aan de commandant landmacht Neder landse Antillen, luitenant-kolo nel I. E. Lezer, een vaandel. De vorst van de afgelopen 24 uur heeft flink doorgepakt en de scheepvaart in sommige delen van het land totaal lamgelegd. Het scheepvaartverkeer op het IJsel- meer, zowel van de grote als de kleine vaartuigen is volkomen stil gelegd. Ameland is geïsoleerd. (Van onze weerkundige medewerker) De schaatsliefhebbers kunnen na de teleurstelling van Zater dag en Zondag, toen tijdelijk een lichte doói vooral in het Noorden van ons land intrad, hun hart de eerste dagen nog ophalen. Want het ziet er naar uit, dat de vorst nog wel enige tijd zal aanhouden. De vrij sterke wind heeft het weer echter een zeer koud en guur karakter gegeven. Boven Oost-Polen bevindt zich een gebied van hoge druk, dat nog steeds stand houdt en dat ons land in een hoge luchtstroming brengt, die 1 hier de temperatuur doet dalen tussen 5 tot 10 graden. Vooral zuidelijk strekt het vorstgebied zich zeer ver uit. Vol gens het K.N.M.I. vroor het zelfs in de Povlakte in Italië en meldde een station aan de Rivièra een temperatuur van 1 graad. Dat er in ons land strenge vorst, d.w.z. temperaturen beneden 10 graden, zal optreden is de eerste dagen nog niet waarschijnlijk. Gisteravond om 8 uur meldde Den Helder een temperatuur van 4 graden, Beek 6, terwijl Eindhoven, Leeuwarden en Eelde 5 graden vorst noteerden. De „Jan van gistermorgen uit Nieveen" vertrok Amsterdam en kwam met een vertraging van 6 uur de haven van Lemmer binnen lopen als een gevolg van het ijs. De boot had onderweg nog assis tentie verleend aan een drietal schepen die op eigen krachten niet meer verder konden en tussen Mar ken en Urk dreigden vast te lopen in het ijs. Tussen Urk en Lemmer was er geen ijs van betekenis. De „Jan van Nieveen" is gisteravond niet meer uit Lemmer vertrokken. De lichten van de haven bleven branden omdat de haven zelf ijs vrij was. Hiermede is de bootdienst van de GroningenLemmerAm sterdam Stoombootmij. stopgezet. ■De veerdienst EnkhuizenStaveren is hedenochtend eveneens gestaakt. Postboot niet uitgevaren De lage waterstand op de wadden veroorzaakt door de harde Zuid- Oostenwind. verhinderde de post boot. die van Holwerd uit de ver binding onderhoudt tussen Ame land en Friesland, om uit te varen. Latere berichten meldden', dat ook hier de vorst een rol speelde. Ame land is tengevolge dezer omstan digheden volkomen van de buiten wereld afgesloten. Duurt de toe stand voort, dan zal men evenals langzamerhand een traditie in de wintermaanden is geworden ge bruik moeten maken van vliegtui gen om het contact te onderhouden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1