Nieuw Rood China en de Sovjet-Unie sloten geheime overeenkomsten Uitsluitend Indonesiërs liepen over naar Westerling Generaal Kruis schrijft uiterste zuinigheid voor Onze buitenlandse handel Een royale meerderheid voor de P.B.O. in de Eerste Kamer Jongen zakte door het ijs Bijslag van vijf procent EDITIES VOOR ALKMAAR. HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN nHD Stalin profiteert van Mao Tse Accoorden van Moskou en Charbin Washington rapporteert Russische penetraties in de grensgebieden Koningin Juliana reüniste te Leiden Nieuwe koffiebon Voor één dag millionnair Beschouw de dienst als uw eigen bedrijf Nieuwe operaties van Westerling? Nadelig saldo handelsbalans van 2.3 tot 7.5 milliard gedaald Sovjet-Unie erkent V.S.I. Luchtverbinding met Ameland Dr. Hirschfeld verklaart: Sukarno vraagt India's steun Dank zii gecoördineerd optreden was de actie snel ten einde Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie. 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Noordhollands Daqhlad g Buiten God. is 't nergens veilig. Vondel HET FEIT S H VAN HEDEN Pagina 1 Donderdag 26 Januari 1950 45e Jaargang No. 11773 Kantoren: HOORN. Praafsmgel 59. teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 WASHINGTON, 25 Jan. (Reuter). „Twee geheime overeen komsten zijn gesloten tussen het communistische China en de Sovjet-Unie, waarbij de Sovjet-Unie „speciale rechten" worden verleend op Mandsjoerije", aldus heeft het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken bekend gemaakt. In een gedetail leerd „document over de achtergronden", dat de onlangs door minister Acheson geuite verklaring bevestigt, wordt meegedeeld, dat „de Sovjet-Unie het rijkste industrie-gebied van China stevig achter het in het Verre Oosten gelegen gedeelte van het ijzeren gordijn heeft geplaatst". In de bekendmaking van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken worden de beide „geheime overeenkomsten", waar van sprake is, de accoorden van „Moskou" en van „Charbin" ge noemd. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken geeft in zijn bekendmaking nog het volgende overzicht van de stand van zaken in de vier betrokken Chinees- Sovjet-Russische grensgebieden: 1. Buiten-Mongolië. Volledige Sovjet-Russische penetratie. Er zijn onderhandelingen gevoerd over het sluiten van een verdrag, waarin de Sovjet-Unie het recht wordt verleend troepen in Bui ten-Mongolië te legeren. De han del van dit gebied is gericht op de Sovjet-Unie en is volledig door Sovjet-Rusland gemonopoliseerd. 2. Mandsjoerije. Chinese com munisten „erkennen openlijk en algemeen", dat de Russen invloed hebben in de plaatselijke strijd krachten. Russen hebben deel aan het werk van de Mandsjoerijse geheime politie. 3. Sinkiang. Minder ver gevor derde politieke Sovjet-Russische penetratie; het huidige stadium gelijkt echter sterk op de vorige Gisterenochtend begon met de intocht der reünisten, de offici ële viering van het 50-jarig be staan van de vereniging van vrouwelijke studenten te Leiden. Bij het station verzamelden zich omstreeks 11 uur enige honder den oud-leden, onder wie H.M. Koningin Juliana, die nadien, voorafgegaan door de besturen van de V. V. S. L. en zuster verenigingen, een wandeling door de stad maakten, die o.a. voerde langs het oude clubge bouw aan de Steenschuur en het Academisch Gebouw. Voor dit gebouw werd het Io Vivat gezon gen. De rector-magnificus. prof. dr. B. A. van Groningen en de secretaris van de senaat, prof. dr. S. Th. Bok, sloegen voor het Academisch Gebouw het langs trekken van de reünisten gade. H.M. de Koningin gebruikte de lunch tezamen met haar jaar genoten in restaurant De Doelen aan het Rapenburg. Daarna woonde zij de officiële opening van het lustrum bij in de Zuider- kerk, waar de praëses van de V. V. S. L., mej. H. G. Blom. een rede uitsprak. Te Haarlem is de 11-jarige P. Kiehens door het ijs gezakt en verdronken. Een 50-jarige heer sprong op het ijs om de jongen te redden, doch zakte er zelf ook door. De man wist de jongen wel te grijpen doch werd door de koude bevangen en moest de knaap loslaten. Twee agenten slaagden er later in de jongen op te halen, doch toen was hij reeds overleden. stadia van het doordringen der Russen in Buiten-Mongolië en Mandsjoerije. 4. Binnen-Mongolië. In dit ge bied wordt het „bewind" gevoerd door een gedeeltelijke zelfbestu- rende marionettenregering, die slechts losse verbindingen onder houdt met de Chinese communis tische autoriteiten. In zijn slotsom zegt het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken, dat de Russen een tijdschema hebben opgesteld voor het volledig binnen hun invloeds sfeer brengen van deze vier ge bieden; of zij dit ten uitvoer kun nen leggen is natuurlijk afhanke lijk van de mate van tegenstand, die tegen de verwerkelijking van hun opzet in Chinese kringen zou kunnen rijzen. Het Bedrijfschap voor Gra nen, Zaden en Peulvruchten te 's Gravenhage heeft bon 424 Algemeen aangewezen voor het kopen van 125 gram kof fie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag 27 Januari 1950 worden gebruikt en blijft gel-, dig voor het kopen bii de de taillist tot uiterlijk 12 Febr. 1950. Het rantsoen moet die nen voor zes weken, zodat op 9 Maart 1950 een nieuwe kof fiebon zal worden aangewezen. Bonnen van de Voedingsmid- delenkaart 909 met een lager nummer dan 424 kunnen worden vernietigd. De rantsoenwaarde van de in omloop zijnde rant soenbonnen HD en BD één rant soen blijft onveranderd 125 gr koffie per bon. OP UITKERINGEN NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING Bij de Tweede Kamer ir inge diend een wetsontwerp tot tijde lijke verhoging met 5 pet. van de uitkeringen ingevolge de nood wet Ouderdomsvoorziening, ran bepaalde renten ingevolge de Invaliditeitswet, van de toe slagen ingevolge de wet tot aan vullen van renten krachtens de Invaliditeitswet en van de kin derbijslagen ingevolge de Kin derbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrente trekkers. De in Haarlem wonende arbei der bij de Hoogovens, C. Hoog duin kreeg bezoek van een nota ris uit Amsterdam, die hem de mededeling kwam brengen, dat een oom in Amerika was overle den en hij de erfgenaam was. Deze oom was op 16-jarige leef tijd naar de Ver. Staten vertrok ken om er zijn fortuin te maken, waarin hij zeer wel was geslaagd De nalatenschap omvatte behal ve een grote bankrekening, een farm in Californië. De farhilie Hoogduin zou zo snoedig moge lijk naar Californië vertrekken om het beheer van de farm over te nemen Gisteravond deed de ééndags- millionnair de verbijsterende ont dekking, dat hij met zijn millioe- nen het slachtoffer was gewor den van een grap van een goe de vriend. Deze had hem de pseudo-notaris met het schone verhaal op het lijf gestuurd om daarna op veilige afstand te ge nieten van het effect van ziin „schalksheid" Intussen vond de heer Hoogduin geen rust om zijn nieuwe situatie na het verlies van zijn fortuin te overpeinzen, want zijn woning in Haarlem was omsingeld door een leger journalisten en persfotografen., die er het hunne van wilden hebben. In een schrijven, gericht aan de commanderende officieren van alle onderdelen der Koninklijke Landmacht, heeft generaal mr. H. J. Kruis, chef van de generale staf, aangedrongen op de uiterste zuinigheid in het gebruik van gelden, personeel en tijd bij de opbouw van het leger. De K.L., aldus generaal Kruis, moet over een groot deel der be- grotingsgelden beschikken om binnen een beperkt aantal jaren in het kader van de West-Euro- pese verdediging een minimum sterkte aan goed geoefende troe pen te velde te kunnen brengen. Deze gelden zullen regering en volksvertegenwoordiging slechts dan beschikbaar stellen, indien verwacht kan worden, dat de K.L. het gestelde doel kan bereiken en Het 10 220 ton metende schip „Delftdijk" van de Holland- Amerika Lijn is zestig mijl van Cuxhaven op een mijn gelopen. Slechts een der opvarenden liep lichte verwondingen op. Het schip zelf is echter zwaar beschadigd. wel op een zuinige en efficiënte wijze. De generaal dringt er daarom bij de officieren op aan, het on derdeel van de dienst, waarover zij zijn gesteld, te zien als ware het hun eigen bedrijf. Overcom pleet beroepspersoneel moet wor den overgeplaatst: het overtollige personeel, dat niet in vaste dienst is, moet met groot verlof naar huis worden gezonden. Wanneer de geldende bepalingen het huis waarts zenden met groot verlof niet toelaten, dan dient men voor taan te bestemder plaatse voor stellen te doen om de betrokke nen toch uit de dienst te ontslaan of anders elders te werk te stellen. Generaal Kruis verlangt verder van de officieren, dat zij nauw lettend toezien op de inachtne ming van de vastgestelde dienst uren. Militairen, die op bureaux werkzaam zijn, mogen voortaan niet meer in diensturen baden. Hun geestelijke verzorging moet indien mogelijk buiten de diensttijd geschieden evenals de inspecties en huishoudelijke dien sten. Van alle commanderende officieren wordt verwacht, dat zij bij hun eigen onderdelen, dienst vakken of inrichtingen zullen na gaan waar en op welke wijze er verder bezuinigd kan worden. De berichten welke gister middag broksgewijze te Dja karta werden ontvangen, schij nen er op te wijzen, dat het leger van Westerling nieuwe aanvalsoperaties heeft ontke tend ten westen en ten noord westen van Bandung. De stad Poerwakarta, op 100 km van Bandung werd om niet nader genoemde redenen tot ge sloten stad verklaard, aldus ver zekert men in over het algemeen goed ingelichte kringen. De spoorweg- en telefoonverbindin gen tussen Poerwakarta er Ban dung zijn verbroken. Volgens het nieuwsbureau Antara zouden eergisteren in de streek van Poerwakarta 200 soldaten van 't leger van Westerling zijn gear resteerd. Tevens wordt verno men, dat de spoorwegverbindin gen tussen Diokiakarta en Ban dung zijn verbroken. De Hoge Commissaris van India in Londen, Krishna Menon, heeft de Koninklijke Militaire Academie te Sandhurst, Surrey, een collectie medailles aangeboden, daterende uit de jaren van 1784 tot 1945. Krishna Menon (links() bekijkt de collectie met generaal-majoor Sir Hugh Stockwell, commandant van de Aca demie, en brigadier Sardar Harmarain Singh van het leger van India (rechts). Het jaar 1949 is voor de ont wikkeling van de buitenlandse handel van Nederland niet on gunstig geweest. Vooral door de grote exporten van de laat ste maanden daalde het nade lig saldo van de handelsbalans, dat in 1948 2.3 milliard gul den bedroeg, tot 1.5 milliard gulden in 1949, aldus deelt het C.B.S. mede. Het uitvoercijfer ging omhoog van f 2.7 milliard in 1948 tot 3.9 milliard in 1949. Hoewel ook de invoer toenam en wel van f 5.0 milliard tot 5.4 milliard, bleef deze stijging ver bij die van de uitvoer ten achter. Het deel van de in voer, dat door uitvoer werd ge dekt, nam toe van 54.8 pet. in 1948 tot 71.9 pet. in 1949. De invoer had in December 1949 (zonder pakketpost en dia mant) een waarde van f 554.4 millioen, tegen f 452.0 millioen in November 1949, en een gewicht van 2.005.000 ton (v.m. 1.615.000 ton). De uitvoer was in December eveneens hoger en bedroeg f 433.3 (Van onze parlementaire redacteur) Ook de Eerste Kamer heeft gisteren het wetsontwerp op de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie aanvaard en wel met 30 tegen 11 stemmen. De uitslag van de stemming was gelijk aan die van de Tweede Kamer: voor K.V.P. en P.v.d.A., de rest stemde tegen met uitzondering van de ondervoorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond, de heer Schipper. Afwezig waren de heren Ruys de Beerenbrouck (K.V.P.), de Zwaan en Pollema, beiden C.H., Bierema (V.V.D.), Schoonenberg, Brandenburg en Schalken, allen C.P.N., Hoogland (Arb.) en de Wilde (A.R.). inmenging te aanvaarden, maar in de. practijk zou het allemaal best meevallen. Ook tegen het Mijnstatuut waren in eerste aan leg bezwaren gerezen, maar nu zouden ook de tegenstanders het toch niet meer willen missen. Was de staatssecretaris v. d. Grinten er in de Tweede Kamer niet in geslaagd om de grondwet telijk bezwaarden te ontlasten, het stond wel reeds bij voorbaat vast, dat hem zulks ook hier niet zou lukken. Soms hobbelde hij ook wel wat erg luchtig over die be zwaren heen. De uitleg van de Grondwet was vrij, sommige men sen bedoelden als zij om thee vroegen zelfs jenever. Ja, op deze wijze kan men natuurlijk best uit „instelling bij de wet" instelling bij algemene maatregel van be stuur lezen. Minister v. d. Brink hield andermaal een voortreffe lijk betoog. De wereldhandel, al dus de bewindsman, is bezig vrij te worden en onder deze omstan digheden moeten wij ons bedrijfs leven zeker de nodige vrijheid geven. Gaan wij dan weer terug naar de ongebonden vrijheid? Dat zeker niet. Met de heer Regout zei de minister, dat de P.B.O. niet bedoeld is om zoveel mogelijk te regelen, wel om te regelen het geen nodig is en dan zo goed mogelijk en door de bedrijfsge- noten zelf. De organen van de A.R. en C.H., hoewel in begin sel voor, struikelden echter over hun grondwettelijke bezwaren te gen instelling van bedrijfschap pen bij algemene maatregel van bestuur. Staatssecretaris v. d. Grinten bleef van mening, dat hij aan deze bezwaren niet tegemoet kon komen. Toch had ook de heer Regout (K.V.P.) eerder op de dag nog gezegd, dat ook hij dat zou hebben toegejuicht. Een opmer kelijk geluid, want het was in de Tweede Kamer toch vooral de K.V.P., die deze toen en nu zo fel omstreden wijze van instelling voorstond. Niet gelukkig was de opmerking van de staatssecretaris,, dat hij dit tegenstemmen niet al te tragisch wilde nemen. Het was maar een incident. Hoofdzaak was dat er straks wel bereidheid zou zijn om mee te werken. De rede van de heer Molenaar (V.V.D.) viel anders uit dan zeker de heer Oosterhuis (P.v.d.A.) ver wacht had. In beginsel bleef de heer Molenaar voorstander van de bedrijfsorganisatie. Zijn be zwaar tegen het huidige ontwerp betrof vooral de medezeggenschap van de arbeider op economisch terrein. Op sociaal terrein was dat wel in orde, hier had een geleide lijke ontwikkeling plaats gehad en in feite was er reeds 100 procent samenwerking. Had de heer Oosterhuis (P.v. d.A.) hem grimmig benaderd door het ultimatum te stellen van óf samenwerking óf verscherping van de klassenstrijd, de heer de Bruijn (K.V.P.) was blijkbaar van me ning geweest, dat men beter vlie gen vangt met stroop dan met azijn. De heer Molenaar, aldus had de voorzitter van de K.A.B. ge zegd, moest zich geen onnodige zorgen maken, de arbeiders had den toch wel degelijk gezond ver stand. Hadden zij in het verleden soms stukken gemaakt? En ziet, deze woorden bleken nu hun uit werking niet gemist te hebben. Nog een beetje schuw naar de heer Oosterhuis kijkend, stak de heer Molenaar thans zijn arm in die van de heer de Bruijn en wan delden zij samen de P.B.O. tege moet! Ook de heer Regout (KVP) had eerder op de dag woorden gesproken, die de bedoeling had den om olie op de ondernemers- golven te gieten. Natuurlijk, aldus de heer Regout, hij begreep wel dat het niet zo prettig was om P.B.O. zouden zelfstandige orga nen zijn, al waren ze dan niet absoluut onafhankelijk, want de Overheid moest vanzelfsprekend een vinger in de pap houden. Had de heer van Santen (com.) gezegd, dat zelfstandig en niet-onafhan- kelijk tegenstrijdige begrippen waren, de minister was van me ning, dat de communist hier een wijsgerige fout maakte. Met een blik naar de tribune, waar mevr. v. d. Brink naar haar man zat te luisteren, zei de minister: Mijn vrouw en ik zijn twee zelfstan dige personen, maar toch zijn wij gelukkig niet van elkaar onafhan kelijk! Na enige repliek kwam de stemming met het reeds boven vermelde resultaat. LONDEN, 25 Jan. (Reuter) De Sovjet-Unie heeft besloten de Verenigde Staten van Indo nesië als een souvereine staat te erkennen en diplomatieke betrekkingen aan te knopen, aldus meldt radio Moskou. Het besluit van de Sovjet- Unie werd meegedeeld in een nota, welke gisteren door de Sovjet-Russische onderminister van buitenlandse zaken. An drei Gromvko. aan de Neder landse ambassadeur, dr. P. C. Visser, werd overhandigd. De nota vormde een ant woord op een door dr. Visser op 24 Dec. aan Gromyko over handigde nota, waarin de sou- vereiniteitsoverdracht werd medegedeeld en uiting werd gegeven aan de hoop dat de Sovjetregering de V. S. I. zou erkennen. millioen (v.m. f 399.1 millioen); het gewicht was 1.156.000 ton (v.m. 1.195.000 ton). Door de sterke stijging van de invoer daalde het dekkingspercentage van 88.3 pc.t in November tot 78.2 pet. in De cember 1949. IJS BELEMMERT HET VERKEER TE WATER Wind en weder dienende zal vandaag een vliegtuig op Ame land landen. Benevens de post van 3 dagen zal dit vliegtuig slechts één passagier kunnen meenemen. Naar het zich laat aanzien is de bootverbinding tussen Ame land en de vaste wal over de Wadden voorlopig uitgeschakeld. Het vaarwater is geheel met ijs bedekt. De bootverbinding Oostmahorn- Schiermonnikoog wordt ondanks de vorst nog onderhouden, echter niet meer volgens de dienstrege ling. Zoals bekend is de boot- dienst Holwerd-Ameland geheel gestremd. Op verzoek van Rijkswaterstaat zal vandaag ten behoeve van het postvervoer van en naar Ameland een pendeldienst Leeuwarden- Ameland worden geopend met een Auster, een tweepersoons vliegtuig van de luchtstrijdkrach ten. De burgemeester van Marken deelt mede, dat het ijs op de Gouwzee nog zeer zwak is. Hij ontraadt het publiek ten sterkste zich hierop te begeven, aangezien dit levensgevaarlijk is. Er is nog geen enkele baan op het ijs uit gezet en enige waaghalzen, die de gevaarlijke overtocht maakten, durfden niet meer terug te keren over het ijs. Op de rivier de IJsel vertoonde zich heden over de gehele breedte drijfijs, dat met het uur in dikte toenam. Men heeft de binnen schepen uit de rivier in de haven van Deventer geborgen. Gistermiddag is de veerdienst over de Lek tussen Beusichem en Culemborg als gevolg van de ijsgang gestaakt. Het autoverkeer naar Culemborg loopt nu via de brug bij Vianen. GIFT VAN Z.H. DE PAUS aan Kat-h. Studentenvereniging DELFT (K.N.P.). Door be middeling van de Internuntius, Mgr. Paolo Giobbe, heeft Z.H. de Paus een gift van f 5000.ge schonken aan de Kath. Studenten Vereniging „Sanctus Virgilius" voor de restauratie van 't nieuwe sociëteitsgebouw, het voormalige St. Barbaraklooster te Delft. De Kolenbon Voor- de uitbetaling van de koiengulden. tegen in- leverine van bon 544 van levensmiddelenkaart 909 aan de postkantoren, ziin Donderdag 26 en Vriidag 27 Januari aan de beurt resp. de letters Mi t.m. No en Nu tot PI Men dient zich met de uitgeknipte bonnen aan het loket te vervoegen. OM NIEUW-GUINEA NIEUW DELHI, 25 Jan. (Reu ter). President Sukarno heeft in een toespraak tot de leden van het parlement van India, de hoop uitgesproken, dat het volk van India „alle mogelijke morele steun" aan zijn regering zal ver lenen bij de onderhandelingen met de Nederlanders over de toevoeging van Nieuw Guinea aan het grondgebied van de R. I. S. Hij zeide o.a.: Voor Indone sië is de worsteling om de onaf hankelijkheid nog niet geëindigd. In een verklaring van de Nederlandse Hoge Commissaris, dr. Hirschfeld, en de Nederlandse legercommandant, generaal Buurman van Vreeden, Woensdag te Djakarta uitgegeven, wordt gezegd, dat ongeveer 300 man van de onder Nederlandse leiding staande troepen zijn gedeserteerd en zich hebben aangesloten bij het leger van Westerling, de APRA Hierbij dient te worden geconstateerd, dat, op enkele uitzonderingen na, uitsluitend manschappen van Indonesische landaard en onder Nederlands bevel staande, zijn gedeserteerd. De Hoge Commissaris meent hierop in het bijzonder de nadruk te moeten leggen, omdat uit som mige publicaties zou kunnen wor den afgeleid, dat er een groot aantal Nederlanders is gedeser teerd. Dit is absoluut onjuist. Dr. Hirschfeld herinnert er aan, dat hij op 10 Januari j.l. de actie- Westerling volstrekt heeft afge keurd. Dit geschiedde ook door de Nederlandse regering en de Ne derlandse leger-autoriteiten. Er waren maatregelen getroffen op grond waarvan kon worden ver wacht, dat de onder Nederlandse leiding staande troepen zich disci plinair zouden gedragen. De H.C. betreurt het derhalve, dat deson danks deserties plaats hebben ge- bad. De Hoge Commissaris wijst er vervolgens op, dat het aan het gezamenlijke optreden van de be trokken commandant der R.I.S. te Bandung en de commandant der Nederlandse troepen te Bandung te danken is geweest, dat de on geregelde troepen het onmóge lijke van hun positie hebben in gezien en zich uit Bandung heb ben teruggetrokken. De deserteurs hebben zich met hun wapens on voorwaardelijk overgegeven, met uitzondering van slechts weinigen en zij zijn ontwapend en uit Ban dung afgevoerd. Daarmede kwam een snel einde aan deze in alle opzichten onverantwoordelijke actie en is bloedvergieten verder voorkomen. De Hoge Commissaris zegt ver der, dat men bij het beoordelen van deze aangelegenheid niet uit het oog mag verliezen, dat het KNIL. dat voor een overwegend deel uit Indonesiërs bestaat, nog steeds geen kennis draagt van de voorwaarden, waarop zijn leden in het leger der R.I.S. kunnen worden opgenomen. Mede om deze reden zijn be paalde groepen, die bovendien al dan niet ten rechte meenden, dat zij toch in het leger der R.I.S. zouden worden opgenomen, ge voelig geworden voor de agitatie van onverantwoordelijke elemen ten, wier houding door de Neder landse regering wordt afgekeurd. Voor het optreden van deze ele menten draagt de Nederlandse regering generlei verantwoorde lijkheid en voor zover zich daar onder Nederlanders bevinden, we ten deze Nederlanders, dat zij handelen in strijd met de wensen en de opvattingen van de Neder landse regering. Het is de taak van de R.I.S. om tegen deze per sonen op te treden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1