VAN HOUTEN GEESTELIJKE GEZONDHEIDSZORG VET heeft Nationale schaatswedstrijden te Sint Pancras NOG DRIE DAGEN.... SCHAATSENTUIG OOIJEVAAR GIRASLIMNEN 150 breed a 2.98 per meter Van All Voorlichting in een belangrijke aangelegenheid Zaaizaad- en poot- goedtelers bijeen FAHNER's LEDERHANDEL een BABY-UITZET nodig, HET KLEUTERHUIS U hebt Te huur gevraagd te Alkmaar: FLINK WINKELPAND IETS APARTS! voor BETERE RIJWIELEN ..DE MAGNEET" N. ZOMERDIJK NOORSE KUNST SCHAATSEN alle maten 21.75 CHOCOLATERIE T0NELL0 3.84 3.47 2.06 1.79 1.36 1.69 2.34 2.15 1.38 2.45 1.95 2.75 2.28 2.06 5.09 2.95 5.50 5.28 4.06 1.74 1.66 1.98 4.34 Wie rekent, f \A# \/CT Langestraat koopt bij t. VYY L I 37 Verkoop vanaf Zaterdag 9 uur Maandagmorgen geopend Het Kat hoi de Ver. PAGINA 2 DONDERDAG 26 JANUARI 1950 Het district Alkmaar van de Stichting voor Geestelijke Volks gezondheid in Noordholland, heeft gisteravond in de Trouwzaal van het stadhuis te Alkmaar een voor lichtingsvergadering belegd, waar in het bestuurslid van de Stich ting, Dr. J. P. de Smet, genees heer-directeur van de St. Willi- brordusstichting te Ileiloo, een zeer belangrijke lezing hield over: „De Geestelijke Gezondheidszorg". Voor deze bijeenkomst bestond een zeer grote belangstelling. Be halve wethouder Coerts merkten wij onder de talrijke aanwezigen verschillende burgemeesters en raadsleden van omliggende ge meenten op. Nadat de voorzitter, de heer M. Fernhout, de belangstellenden welkom had geheten, verhaalde hij in het kort de ontwikkeling, die de Stichting voor geestelijke volksgezondheid in de laatste jaren heeft doorgemaakt. Niet meer als voor de oorlog, is de taak van de stichting thans be perkt tot de nazorg voor geestes zieken. De Stichting heeft een fusie aangegaan met het medisch- opvoedkundig bureau en ziet thans als taak het zoveel mogelijk bijeenbrengen van alle krachten uit het particulier initiatief die zich ontplooien ter bevordering van de geestelijke gezondheid van ons volk. In Alkmaar en in verschillende andere plaatsen van Noordholland zijn consultatiebureaux voor de voor- en nazorg van geesteszieken. De zorg van deze bureaux strekt zich uit tot ongeveer 1300 geval len. In Alkmaar en Hilversum zijn medisch-opvoedkundige bu reaux; in enkele andere plaatsen zullen die er spoedig zijn. Een taak voor de Stichting is de nazorg voor de oud-leerlingen van de B.L.O.-scholen, die onge veer 3000 gevallen omvat. Psychotechnische bureaux voor school- en beroepskeuze zullen worden gevestigd in Alkmaar, Zaandam en Hilversum. Van groot belang is de aanstel ling van psychiaters in vaste dienst van de Stichting. De gees telijke volksgezondheid is van groot, misschien zelfs van groter belang dan de andere vormen van gezondheidszorg. De Stichting voorziet in een der meest dringen de noden van deze tijd. Daarom is de taak van de Stichting te zien als een roeping. De voorzitter be sloot zijn inleidend woord met het afsmeken van Gods bescherming en Zijn zegen over het werk van de Stichting. De geestelijke, gezond heidszorg. Dr. J. P. de Smet begon zijn lezing met het nader onder het oog zien van de problemen die liggen op het terrein van de psy chologie, de psychiatrie en de aan verwante gebieden, met welke problemen de moderne mens her haaldelijk wordt geconfronteerd, nu zelfs in de laatste tijd in schouwburg en bioscoop de psy chiater een op het doek of op 't toneel veel geziene figuur is ge worden. Deze problemen zijn problemen van de laatste tijd. Niet langer spelen zich de problemen van de geestesgestoorden af binnen de muren van het krankzinnigenge sticht, nu het inzicht in de toe toestand en de reactie van de geesteszieke in de laatste jaren zo sterk is verhelderd. Eerst in de laatste anderhalve eeuw kan men spreken van „zorg" voor de gees teszieken, die voordien slechts werden beschouwd als gevaarlijke individuen die men zo doelmatig mogelijk buiten de normale sa menleving diende te sluiten. Men zag in de geesteszieke niet de zieke, maar de gevaarlijke. De behandeling van deze mensen was mensonwaardig, totdat zich in het begin van de vorige eeuw een beter inzicht in de toestand van deze zieken baan brak. Dit nieuwe inzicht bracht een verbetering in dc behandeling van de geestes zieken met zich mee. Langzaam veroverde deze gedachte, die de geestesgestoorde inderdaad als een zieke wilde doen zien, de be schaafde wereld. Ruim 25 jaar ge leden kwam men tot een juister inzicht in de toestand van de geesteszieken. De Duitser Her mann Simon bracht aan het licht dat twee dingen dienden te wor den onderscheiden in het gedrag van de krankzinnige, de primaire en de secundaire verschijnselen der krankzinnigheid. De primaire verschijnselen zijn onafscheidelijk met de ziekte verbonden, de se cundaire niet; de laatste geven aan de krankzinnige het stempel van onmaatschappelijkheid. Nazorg. Deze verschijnselen worden door het milieu van de patiënt gekweekt. Wanneer men dc krankzinnige beschouwt als iemand, die in zekere zin verant woordelijk is voor zijn doen en laten, zullen de secundaire ver schijnselen verdwijnen. Dit eist een actieve behandeling van de zieken. Hen wordt een menswaar dig bestaan gewaarborgd in een eigen omgeving. Toen deze ge dachte gemeengoed geworden was, bracht dit een grote ommekeer in de behandeling van de krank zinnigen. Zij gingen zich aanpas sen aan de orde, zij gingen gene zen, er waren mogelijkheden tot terugkeer in de maatschappij. Deze terugkeer moest geleidelijk geschieden. Zo ontstond het insti tuut der gezinsverpleging, van waaruit kon worden overgescha keld naar terugkeer in het milieu waaruit de patiënten gekomen waren. Deze terugkeer echter schiep nieuwe moeilijkheden en mogelijkheden. De teruggekeerde patiënten moesten weer worden ingeschakeld. Zij moesten daarbij geholpen worden. De hulp aan de in de maatschappij teruggekeerde geesteszieke werd de stimulans tot de Nazorg voor geesteszieken. In deze zelfde tijd ontwikkelden zich nieuwe behandelingsmetho den van de patiënten ter genezing van hun ziekten. 60 a 70 procent van de geesteszieken kon genezen worden ontslagen in vergelijking met de opnamecijfers. De nazorg dezer patiënten is van enorm grote betekenis. Voorzorg. De noodzaak van opname van zenuwzieken is enorm toegenomen De behoefte aan plaats in de in richtingen is echter zeer groot. Vandaar dat deskundig onderzoek van de personen, voordat tot op name wordt overgegaan, van groot belang is. Men kan dan zien of opname niet kan worden voor komen door bepaalde maatregelen. Hier knoopt de nazorg voor de geesteszieken aan, aan de voor zorg. Dc doelmatige werking van de bureaux voor voor- en nazorg voor geesteszieken is van buiten gewoon groot belang. Medisch-opvoedkundic bureau. Men, ontdekte dat de oorzaak van geestesstoornissen dikwijls moeten worden gezocht in de ieugd, in de prilste jeugd zelfs wel. De oorzaken van latere gees tesstoornissen kunnen dus in het gezin liggen. Hierbij is de gehele gezinsgezinsconstellatie betrokken. Men wilde deze geestesstoornissen voorkomen door het kind dat er toe gepraedisponeerd was, bijtijds op te vangen. In zijn gedrag mani festeert het kind deze praedispo- sitie. Daarom organiseerde men mogelijkheden tot voorkoming van latere déraillementen. Hier ligt het terrein van de medisch- opvoedkundige bureaux. Kind èn milieu moeten in de behandeling betrokken worden. Psychiater, psycholoog en kinderarts bezien het kind en de sociale werkster werkt in het gezin, dat het natuur lijke milieu van het te behandelen kind is. Nazorg B.L.O. Een derde facet van de geeste lijke volksgezondheid is de nazorg voor de oud-leerlingen vap het B.L.O. Dit is een zeer belangrijk facet. De zorg voor het B.L.O.- kind mag niet ophouden bij het verlaten van de school. Crimina liteit en zwakzinnigheid hangen ten nauwste samen. Het kind moet na de schooltijd worden op gevangen en de deskundige hulp HERBOREN BEDRI|F AAN HET ZECLIS ALKMAAR. De heer M. L. Smiers, die sinds 15 jaar een zaak in dames- en heren-maatkleding E^an het Zeglis drijft, heeft onlangs zijn winkel en werkplaatsen geheel laten verbouwen en moderniseren, zodat aan de eisen, tegenwoordig aan een up-to-date winkelpand, weer volledig kan worden vol daan. Het bedrijf, zoals dat er nu als herboren aan het Zeglis is gelegen, maakt een keurige, ruime indruk, verhoogd door het fraaie schilderwerk van de heer Smii en zoon aan het Zeglis en de aan nemer Bakkum, die met do be schikbare ruimte heeft gewoekerd om er een flink bedrijf uit te doen groeien. Een goed verlichte eta lage, een paskamer en nieuwe toonbank zorgden er voor, dat de inventaris op degelijke wijze werd gecompleteerd. Waarschuwing ALKMAAR. Gewaarschuwd wordt tegen de praktijken van de Weerd, Kerst, geboren te Lem- sterland, 10-1-1915, wonende te Haulerwijk 453 (gem. Ooststel lingwerf). Sinds enige maanden tracht hij als bemiddelaar finan- tiële transacties tussen particu lieren en bankinstellingen tot stand te brengen. Voor een be paalde bankinstelling is hij echter niet werkzaam. Hij plaatst adver tenties in diverse bladen, (hoofd zakelijk verschijnende in het Oos ten en Zuiden des lands), waarin hij geld voor hypotheken tegen zeer aanlokkelijke voorwaarden aanbiedt. Van gegadigden tracht hij eerst een bepaald bedrag voor z.g. administratiekosten los te krijgen en brengt hen in de waan dat de door hem gewenste trans actie spoedig tot stand zal komen. In werkelijkheid moet hij echter nog een of andere bankinstelling trachten te animeren gewenste hypotheekgelden te verschaffen, waarin hij vanzelfsprekend vrij wel nimmer slaagt. Wanneer be langstellende op afdoening aan dringt, weet hij de zaak op een of ander voorwendsel op de lange baan te schuiven. Zelf is hij finan- tieel absoluut onbemiddeld. REIZEN IN ENGELAND ALKMAAR Ter afwisseling van het gewone winterprogramma hield gisterenavond in 't Wapen van Heemskerk Mr. A. Mc Lean een causerie over de mogelijkheden van het reizen in Engeland. Spr. gaf een beeld van de accommodatie, die de toerist in Engeland ten dien ste staat: een netwerk van spoor wegen, als nergens ter wereld, be hoorlijke wegen, autocar-onderne mingen en busdiensten staan de reiziger ten dienste: voor langer verblijf in Engeland kan men ge bruik maken van eigen auto, ter wijl ook de fiets nog uitstekende diensten kan bewijzen. De hotels zijn ingesteld op het buitenlands bezoek terwijl er voor de jeugd een netwerk van jeugd herbergen over het land verspreid ligt. De films, die na de causerie vertoond werden, gaven een beeld van de interessante steden, met gebouwen en attracties en van het lieflijke platteland van de ver schillende toeristencentra. Een uitgebreide sortering geïl lustreerde lectuur stond voorts de bezoekers ten dienste, waardoor zij wellicht nog meer geïnteresseerd zullen zijn voor een vacantie in Engeland, dat de toerist ontzettend veel te bieden heeft. Tram uit rails ALKMAAR. De tram die vanmorgen om 7.07 uit Alkmaar naar Bergen vertrok, is nabij Koe dijk uit de rails gelopen. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor, er was slechts enkele ma teriële schade. De bussen van de NACO hebben de passagiers ver voerd en de dienst overgenomen. krijgen die het nodig heeft. Daar om is de nazorg voor deze kin deren van het allergrootste belang. Deze nazorg zal in onze provincie door de Stichting wor den ter hand genomen. Beroepskeuze. Een ander facet van de werk zaamheid der Stichting is de be roepskeuze. De geestelijke gezond heid loopt gevaar, wanneer een mens niet in het beroep wordt geplaatst waar hij in thuishoort. Dit heeft geleid tot de organisatie van de bureaux voor school- en beroepskeuze. Ook op' dit terrein gaat in onze provincie de zorg van de Stichting zich uitstrekken. Dr. de Smet eindigde zijn bui tengewoon interessante lezing, die wij maar in het kort hebben kun nen weergeven, met het uitspre ken van de hoop, dat hij erin ge slaagd mocht zijn enig idee te geven van de groei van het werk voor de geestelijke volksgezond heid en van de belangrijkheid er van. Voor de zaak waar het om gaat hoopte hij bij zijn auditorium een warme belangstelling te heb ben gewekt. Medewerking. Dat Dr. de Smet hierin inder daad geslaagd is, betwijfelen wij niet. Dit bleek uit de vragen die hem na zijn lezing werden gesteld, dit bleek ook uit de vraag uit het publiek om medewerking van allen die daartoe in staat zijn, bij het werk ter bevordering van de geestelijke volksgezondheid. Wan neer men een beroep doet op een werkgever voor het plaatsen van een werknemer, die in het belang van zijn geestelijke gezondheid van werkkring of milieu moet ver anderen, laat dan dat beroep niet vergeefs zijn gedaan. Nadat de voorzitter Dr. de Smet had bedankt, sloot hij deze voor lichtingsvergadering, die de eerste was in de zeven districten die Nnordholland telt en die door haar belangrijkheid en door de warme aandacht van de belang stellenden veelbelovend is voor de zes andere districten waar* een dergelijke voorlichtingsavond nog zal worden gegeven. VERSE GROENTEN IN DE WINTER ALKMAAR. De moeilijkste tijd voor de huisvrouw om verse groenten op tafel te brengen is on getwijfeld de wintertijd. Variatie is vooral in de maanden Januari tot Mei zeer moeilijk. Naast de gedroogde groenten, die nooit veel opgang maakten, en de blikgroenten heeft men echter sinds geruime tïid de beschikking over de diepvries-groenten, een product, dat ingevroren, direct voor gebruik gereed is. De N.V. Vita te Leiden heeft dezer dagen in een drietal Alk- maarse zaken, de fa. Geels, Ritse voort Besseling, Fnidsen en den Hartogh, Spoorstraat, een demon stratie gegeven, waarbij de voor delen aan deze nieuwP methode duidelijk in het oog vielen. De groenten, die men met weinig water opzet en korter kookt dan verse groenten, vertonen nog een frisheid en een stevigheid, die men anders mist, terwijl ook het vitaminege halte hoog is. De vruchten, die ook in „diepvries" zijn te krijgen, z(jn daarenboven nog gesuikerd en direct voor gebruik gereed. Voorts vervaardigt de „Vita" nog soepen, die met vlees en al worden inge vroren. Voor de huisvrouw beteke nen deze producten een vereenvou diging van het werk in de keuken. Neemt men daarbij in aanmerking, dat de prijzen van deze artikelen aanmerkelijk lager zijn gesteld dan voorheen, dan zal velen het nut van dit product, dat aan populari teit steeds wint, op den duur dui delijk worden. Ingekomen personen (Over Januari.) ALKMAAR. A. J. A. Mooij. dienstbode, R.K., van Utrecht naar Oudegracht 35; C. Pijl, hoofdinspec teur van politie, Ger. K., van Dordrecht naar Cort v. d. Linden- kade 2; T. van Straten, naaister, van Wonseradeel naar 2e Landdwarsstr. 14; R, Brouwer, leraar ambachts school, N.H., en gezin, van Den Hel der naar v. d. Lijnstraat 7; D. Kuij- per, suikerbewerker, R.K., van Den Helder naar C, W. Bruinvisstraat 16; G. E. Groenland, verpleegster, R.K., van Rotterdam naar v. Everdingen- Straat 18; A. G. Ploeger, los arbei der, R.K., van Ubbergen naar Stu- artstraat 7; E. Poland, dienstbode, R.K., van Nieuwe Niedorp naar v. Everdingenstraat 18; N. Stam. orgel maker, R.K., van Warmenhuizen naar Stationsstraat 31; Wed. A. M. RuisTimmer, R.K., van Heiloo naar Geestersingel 22; T. Tuinman, steno typiste, N.H., van Bergen naar Blee- kerskade 11; W. Voskuil, meubel maker, HAZ, van Amsterdam naar v. d Woudestraat 29. DE ARCHITECT EN ZIJN WERK Lezing voor kunstenaars centrum Bergen BERGEN. In de Rustende Jager te Bergen hield Ir. G. Fried- hoff voor de leden van het K.C.B, een interessante lezing met licht beelden over het werk van de architect en de problemen, die hij krijgt op te lossen. De avond werd ingeleid met een Credo Pugno weer op dreef URSEM Twee jaar geleden moest plotseling door vertrek van onze geestelijke leider, Pater v. d. Mortel, die thans aalmoezenier is in Indië, de vorming en ontwikke- lingslessen van de Credo Pugno worden stopgezet. Doch thans is men er in geslaagd een uitstekende leider te vinden in de persoon van de Z. E. Rector Smulders uit Hoorn. De lessen worden gegeven op Maandagavond om 7.30 in de R.K. school te Ursem. Alle K.A.B.- ers, die aan deze lessen willen deel nemen, zijn van harte welkom. Het Nederlandse merk met 'Wereldreputatte .mmmmm'i In St. Pancras werden gisteren op de aardige ijsbaan achter het Vrone- terrein nationale wedstrijden ge houden, waaraan rijders uit alle hoeken van 't land deelnamen. Aan de wedstrijden over 5°° en 1500 M. namen 36 rijders deel; in de 3000 M. wedsrijd kwamen vijf paren aan de start. Zowel op de 500 als op de 1500 M. wist L. de Goede uit Amsterdam, die met 'n soepele slag reed, zich eerste te plaatsen. Het ijs was in uitstekende conditie, het was ideaal winterweer en door het winterzon netje was het verblijf op de ijsbaan aangenaam. In de middaguren, toen de 1500 en de 3000 M. werden ver reden, was er veel belangstelling. De uitslagen waren: 500 M. (1% baanronde): 1. L. de Goede. Amsterdam 48.3 sec.; 2. Th. Ekelschot, A'dam 51.3 sec.; 3. M. Strijbis, Harenkarspel en j. Breed, A'dam, beiden 51.4 sec.; 4. N. v. d. Pol, Hilversum 53.1 sec.; 5. M. Tol lenaar, A'dam 53.2 sec. De 1500 M. gaf enkele spannende duels te zien. zoals het eerste num mer tussen Ekelschot en Stigter en welkomstwoord van mr. A. F. Kamp, de voorzitter van het K.C. B„ die de leden mededeelde, dat op 14 Februari a.s. het Rontgen- kwartet naar Bergen zal komen. Ir. Friedhoff ging vervolgens in grote trekken de geschiedenis der architectuur na, en wees erop dat architectuur in wezen eigen lijk het scheppen van ruimte be tekent. Al die ruimte wordt, voor welk doel dan ook, nuttig ge bruikt, het werk van de architect is derhalve op de practijk inge steld. Allleen de monumenten zijn daarvan uitgezonderd. De practijk van de architect heeft een prac- tische, maar ook een ideële kant, Beide zijden werden door Ir. Friedhoff nader belicht aan de hand van een groot aantal licht beelden, waarbij hij aantoonde, dat de bouwmeester in zijn werk tot uiting moet brengen, wat er in zijn gebouw gebeurt. Verschillende bouwvormen wer den vervolgens besproken en dui delijk liet de spreker het verschil zien tussen gemeenschapsbouw, zoals hotels, bedehuizen, kanto ren en de individuele bouw, hui zen, landhuizen, villa's. Ook aan de bouw van fabrieken weidde de spreker aandacht. Na een korte pauze werd dieper ingegaan op het karakter van de bouw, die bepaald wordt door de functie en het doel van het bouw werk. Wedstrijden op Berger ijsbaan BERGEN. Bij het aanhouden der vorst zullen op de Berger Ijs baan Donderdagmiddag jeugdwed strijden worden gehouden en Zon dag a.s. Nationale hardrijwedstrij den op de 500 m, 1000 m. en 1500 m. DE BERGER KUNSTKRING BERGEN De Berger Kunst kring geeft op 2 Februari a.s. in „De Rustende Jager" haar derde kunstavond, waarop het Amster dams Toneelgezelschap voor het voetlicht zal brengen William Sha kespeare's grote koningsdrama „King Lear", waarin Albert van Dalsum de titelrol vervult. Tal van andere prominente leden van het gezelschap treden in dit grootse spel op. In verband met de lengte van het stuk is de aanvang gesteld op half 8. Het bestuur van de Kunstkring rekent er op, dat pre cies om half 8 begonnen kan wor den. Om half 8 wordt de zaal ge sloten en daarna kan men eerst n a het eerste toneel worden toegela ten. Woensdagmiddag 1 Februari is er wederom van 5 tot 6 uur gelegen heid tot het verkrijgen van kaarten, waarvan door omstandigheden geen gebruik gemaakt kan worden. Deze worden dan toegewezen aan hen, die een kaart extra voor deze voor stelling wensen. Het bestuur kan echter geen garanties geven. Voor plaatsing op de wachtlijst is er dan tevens gelegenheid. De vierde avond wordt gegeven op 13 April door het Rotterdams Toneel. Omtrent het dan te geven stuk zijn nog geen mededelingen te doen. De Ijsbaan verlicht HEILOO Heden wordt de Heiloër Ijsbaan voor iedereen opengesteld. Het is voor niet-leden mogelijk, dagkaarten te kopen. In de avond-uren zal de baan vermoe delijk verlicht worden. U weet toch lezers, dat ons nog drie dagen resten voor de eindspurt in onze actie ten bate van het R.K. Militair Tehuis in Ede? Als U voornemens bent Uw kolenbonnen 544 of een geldelijke bijdrage beschikbaar te stellen: doe het nu. Vandaag hopen we de twaalfhonderd gulden te overschrijden! Gisteren ontvingen we van: een parochiële afdeling van Kath. Thuisfront f 10.—; P.M. f 6.—; N.N. f 2.—; O. f 2.—; N.N. f 2.50; Q.V. f 5.50; J.V. f 1.—; Wed. W.B. f 6.—; K.J. f 2.—; V.O. f 2.—; N.N. f 2.—; fam. K.W. f 2.—; H.U. f 1.—; J.W. f 2.—; Gebr. K. f 2.„een lezer uit het nieuwe land" (N.O. Polder) f 4. N.N. f 6.—; „ter ere van de H. Antonius" f 10. Totaal: f 1178.06. Ons gironummer is: 1 1 0 8 9 4 t.n.v. N.V. Onze Courant Hoorn het nummer tussen De Goede en Scheer. De eerste toen geclassifi- ceerden waren: 1. De Goede 2.39.1; 2. Scheer 2.41.-; 3. Stigtèr 2.42.2; 4. Ekelschot 2.44.1; 5. M. Strijbis 2.44.2; 6. v. d. Poll 2.47.3; 7. Breed 2,47.7; 8. v. d. Berg 2,49,7; 9. Blokker 2,53,9; 10. Reek 2,52.4. In de 3000 M, wedstrijd moest De Goede het afleggen tegen Stigter; Strijbis sloeg hier 'n beter figuur dan in de voorgaande wedstrijden. 1. Stigter; 2. De Goede; 3. Strijbis. Eindklassement: 1. De Goede 158.39 p.; 2. Stigter 162.17 p.; 3. Scheer 162,22 p. JAARVERGADERING L.T.B. Op Maandag 30 Januari a.s. wordt in het Gulden Vlies te Alkmaar, 's morgens om tien uur, de jaar lijkse Algemene vergadering van de zaaizaad en pootgoedtelers van de L.T.B. gehouden. In aansluiting op deze vergade ring zal 's middags een voorlich tingsmiddag worden gehouden, waarbij over de export, en de ver edeling van producten zal worden gesproken. Sprekers zijn: Ir. J. Sneep van het Instituut voor Tuin- bouwgewassen met het onderwerp: Verbetering van ons Witlofsorti ment. De heer G. van 't Riet, Directeur van het Bedrijfschap Groenten en Fruit, spreekt over Exportvooruit zichten voor de Tuinbouw. Dr. de Jong van het Instituut voor Landbouwkundig onderzoek zal over de bewaring van pootgoed spreken en de Directeur van het Bedrijfschap Zaaizaad en Pootgoed belicht de aspecten van de export van Pootgoed. GRAANBEURS MIDDENMEER MIDDENMEER. Tarwe: De situatie is nog dezelfde als die van vorige week. Voor goede kwa liteit werd betaald f 22.50. Er is niet veel animo tot verkoop tegen deze prijs, waardoor slechts kleine partijtjes worden aangeboden. Wie gelegenheid tot opslag heeft, houdt de tarwe liever vast. Gerst: Voor zomergerst is er WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te De Blit, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond. AANHOUDENDE VORST. Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden en hier en daar ochtend-mist. Zwakke tot ma tige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid en Oost. Vannacht en morgenoch tend lichte tot matige vorst en mor gen overdag lichte vorst tot tem peratuur om het vriespunt. nog steeds zeer weinig belangstel ling, daar men een afwachtende houding aanneemt in verband met de te verwachten aanvoer van Australische Chevalier Gerst. Haver: De havermarkt is nog zeer flauw gestemd. Gebrek aan opslagruimte in de consumptie- gebieden speelt hier een belang rijke rol. Veldbonen: In verband met ge ringe animo van de zijde van de koffiebranderijen is de vraag naar dit artikel sterk afgenomen, waar door lagere prijzen betaald wor den. Peulvruchten: Groene erwten werden iets ruimer aangeboden. Er is echter weinig vraag naar dit artikel, waardoor voor prima kwa liteiten f 38.werd betaald, en de mindere kwaliteiten, ook tegen zeer lage prijzen, practisch niet te plaatsen zijn. Bruine bonen werden iets ruimer aangevoerd, doch evenals bij alle andere soor ten peulvruchten is de belangstel ling bijna nihil. Schokkers zijn eveneens flauw gestemd. Het aan bod was ook niet groot en zaken werden zo goed als niet gedaan. Fijne Zaden: Voor prima kwali teit blauwmaanzaad was enige belangstelling. Karwijzaad blijft flauw bij weinig of geen aanbod. De noteringen waren alsvolgt: Tar we 192022.50: zomergerst 24.00 29.50; haver 21.4024.50; groene erwten 31.2538.00; bruine bonen 60.0067.00; schokkers 36.00 39.00; blauwmaanzaad 107.00 133.00. Voor stro was de vraag vrijwel hetzelfde als vorige week. Voor voederbieten was veel belangstel ling. Het aanbod was niet groot. Voor pootaardappelen bestemd voor export of binnenland was de vraag groter dan vorige week. Consumptie-aardappelen: zowel voor export als binnenland was de vraag tamelijk groot. OVERVAL TE DJAKARTA Leden van voormalige speciale troepen politiekazerne van Djakarta binnengedrongen DJAKARTA, 26 Jan. (Aneta). Groene en rode baretten van de voormalige speciale troepen zijn om 16.00 uur na vuurgevechten de politiekazerne van de stad Dja karta binnengedrongen, aldus ver nam Aneta van de zijde van de politie. VAN DER WAALS TERECHTGESTELD 's-GRAVENHAGE, 26 Jan. Bij Kon. Besluit is afwijzend be schikt op de ingediende gratie verzoeken ten behoeve van Anton van der Waals, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gra- venhage. Het vonnis is hedenoch- ten voltrokken. Zoals bekend was van der Waals V-man van de S.D.- leider Schreieder. Marktbericht ALKMAAR, 25 Jan., Exportvei ling. Witlof I 40—50, II 30—39; rode kool 6.7013; Savoye kooi 5.7014.00; groene kool 1932.50; spruitkool I 4567, II 2840; boe- rekool 19—45, andijvie 5878; rode bieten 47; winterpeen 6.20—13,50; waspeen 4447; uien I 2635, II 1722; prei 6783; knolsoep 20—25 soepgr. 916, selderie 7.508,50; Jonathan 41; Present van Engeland 30; Gieser Wildeman 2324; Win ter;'an 715. z WARMENHUIZEN, 26 Jan. Peen II 14.50; III 11.20-11.50; Uien 35.90-36.20; gele kool 14.20- 17.80; rode kool 6.-14.80; witte kool 16.30-17.60. N SCHARWOUDE, 26 Jan. 14.000 kg. Uien 34.10-37.10; grote 33.60-34.10; drielingen 34.10-24.20; 4400 kg. Peen II 16.20; IH 11.30- 11.60 55.000 kg. Rode kool 6.30- 14.10; afw. 6.-7.; 27.000 kg. Gele 13.80-17.90; 46.000 kg. Witte kool 15.10-18.30. SCHAGEN, 26 Jan. Overhou- ders 40-70; Vette schapen 70-95; Nuchtere kalveren 30-65; Graskal veren 165-265; Gelde koeien 380- 630; Tijdel. koeien en verse koeien 560-880; Pinken 325-500; Vette koeien 600-975; Paarden 400-7.50; Biggen 35-45; Schrammen 45-55; Vette varkens 1.50-1.65 kg. Konij nen 2-6; Oude kippen 1.50-3.- Restanten LEERWERK voor schaatsen voor spotprijzen AKLEREN 118, 98, 80, 68. 58, 44 per stui' TEENLEREN24 18 per stuk LEREN VETERS 30 18 per stuk SCHAATSENBA'ND .per meter 14 cent Wederverkopers rabat HUIGBROUWERSTRAAT 4 - ALKMAAR een mooie en toch niet te dure WAGEN, een BOX of een KINDERSTOEL? Langestraat 46 - Teiefoon 3798 - Alkmaar DE Speciaalzaak van Alkmaar Dan naar: Eventueel woningruil. Br. het Bureau van dit blad. nr. 18801 aan de zaak RIDDERSTRAAT 18 - Telef. 5228 IJZERMAGAZIJN MET KLEM ALKMAAR HOUTTIL 46 -J PAIN D'AMANDE 80 et. p. 250 gr COCOSKOEKJES zeer licht 35 ct. p. 100 gr. COCOSMACRONEN 10 ct. per stuk LAAT 111 Telef oo: 2479 LANGESTRAAT 8 naast Jamin Wenst U een goed en goedkoop snoepje? Wij helpen U er aan. alles per 100 gr. Bruine balletjes 17 c. Peultjes 17 c. Kaneelbrokjes 17 c. Butter Crème 18 c. Turn Turn 20 c. Drop ballen 20 c. Rumbonen 33 c. Bonbons 35 c. Heerlijk Allerhand 20 c. Frou Frou 28 e. Cocosrondjes 25 c. van prima Ned. fabrikaat Helderwit, zonder opmaak OOK BRENCEN Wij IN VERKOOP: LAKENKATOEN 200 br. ongebl. per meter LAKENFLANEL 150 breed per meter SLOPEN KATOEN 80 breed, wit per meter KATOENFLANEL 75 breed, écru per meter PYAMA-FLANEL 75 br., streepdess. per meter SCHORTENBONT 1 80 br.. frisse dess per meter LINGERIEKATOEN 90 breed, bleu per meter OVERHEMDSTOF 80 br., ruitdessin per meter U)W KEPER 72 breed per meter ENGELS LEER voor broeken per meter siESTER olijf en drab. 72 br per meter KHAKl DRIL kleurecht, krimpvrii 90 breed, per meter VOERINGSTOF zwart en grijs per meter niO UW VOERING 100 br., zeer sterk per meter 1* oLt* LANEL 90 breed per meter In het Franse „Le Monde" heeft coulin een drieta artikelen geschrev katholicisme in de en in ,,De Groen mer vinden we ting daaruit, voorj commentaar. Escoulin wijst er katholieken laat Staten zijn gekom zd geen invlo de vorming van d< beschaving. In de t afhankelijkheid wt lilkt en de Ameril tutie werd afgekom slechts een onbedi katholieken. De „t van 1689 sloeg dan de katholieken en aanvankelijk Ierei veel Italianen, zich Staten vestigden, k godsdienstvri j heid. revolutie gold de i heid ook voor kath Belangrijk uit d< node is nog het fei den en duizenden Amerika trokken, n bij geen enkele pri was geen geestelijk Ierse landverhuizei met als gevolg, dat de Ieren, die in de eeuw naar Amer voor de kerk verl De gevolgen daarvs voor de kerk tot aa heden nog in hoge Waren in die jaren kath. priesters m< meegegaan, het beeld van de Ver. geheel anders zijn e vooravond van telden de Ver. State 25 000 katholieken, ve eeuw later m en Italiaanse landve gen wel priesters m de Ver. Staten 25 m heken, die daar m< het openbare leven vloed uitoefenen. 1 echter niet tot stai zonder grote strijd e grote probleem van gratie is, dat de er acceptabel maakt vo< samenleving, waarin opgenomen. Voor de katholiek» was dit in de Ver. moeilijk, omdat toen de Amerikaanse zich reeds geheel gt en wel op een prote! De katholieken, di deze basis niet kond den, werden aanv» slechte Amerikanen die volkomen afwel „American way". Da in Amerika een ei tegen de gemeenscha was voor de grondv» huidige Amerika eer van „to be or not to deze agglomeratie x huizers een homogeer groeien. Dat is deze pionie verbazingwekkend su maar dit is niet tot sta zonder sterke druk ve nl. van de staat, die v; ijzeren hand deze I provoceerde. Men heeft nu lang Staten de katholieken als elementen, die Amerikaanse gedacht den en zich niet als 1 rikanen gedroegen. D ting heeft geleid tot anti-papisme in de dat aanvankelijk ge; met buitensporigheden pleging tegen de katl waarvan een actie al Klux Klan" nog is ov Maar de katholieke hebben eigenlijk tot vandaag toe een taaie ten voeren tegen aller] delen in. De protestan den voortdurend op aambeeld, dat men ni ti.id goed katholiek en rikaan kon zijn en j jongste polemiek tusser Spellmann en mevr. werd de strijd voor de school gekwalificeerd i Amerikaans. De strijd tegen de making, slechts tweed tholieken te zijn, hee: katholieken een soor waardigheidscomplex staan en dit heeft fune: Want voor een Amerik; grotere lof denkbaar, d; dat hij „alle-Ameriean" is en geen grotere bele wen iemand aandoen, VRIJDAG 27 JAb HILVERSUM I; 7.00-2 ti'„£ n»uw«, 7.15 ochtei w„ _>30 gramofoonn woord van de dag, 8.1 weerberichten, 8.1 muziek, 8.45 gramofo ».lö voor de zieken, 9. foonmuzmk; 10.30 mor opraan en piano, ®mkluke militaire kar strijkorkest. 12.30 med ia'?s metropole ork., 13. 13.15 Nederlandse iied 1 q nn °f00nmUZ- 14'40 1 ir'aa ^merorkest, 15.4 ir'->2 kamerkwartet er ro.do lichte muziek, 1 S.P'ano, 17.30 Fries» „a i •;V.ler en nu", caus geestelijke liederen, ïo OAlee" en economisch nió v' de strijdkrach meuws, 19.15 regerii ta% H?-35 gramofoi cadiokrant, 20.01 JrV-Oa gramofoonmuz., 2i pnilharm. orkest en sol saS; pe „s, in het Parlemi serre, 21.35 lichte muz gramofoonmuz., 22.15 Iaa 22.45 avondove yf-00 nieuws, 23.152 mofoonmuziek. H: 7.0< VPR°. 10.20 VA] ^jVHO lö.OO VARA. 19. 21 „0.°n VARA. 22.40 VP] —24.00 VARA. L00 meuws, 7.18 gramo ft 1D me?ws en weerl 9nn orgelspel, 8.50 v. d ^00 gramofoonmuz., waterstanden), 10.00

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2