Nieuw Internationale schaatswedstrijd in Amsterdams Stadion? Guerillabenden verenigen zich rond Bandung Vleeswarenfabriek te Wij he door brand verwoest Totale melkproductie nam woria soar met 17 pet. toe Luchtbrug naar Ameland krijgt versterking Jj Buiten God is 't nergens op i EDITIES VOOR ALKMAAR. HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Nederland op de schaats Tan Malakka samen met Westerling? Ma Westerling over haar zoon Grote aardbeving in Perzië Dreigende staking in Frankrijk Aan Nieuw-Guinea niet genoeg Mr. Sastroamidjojo was op Schiphol Bekende Noorse en Amerikaanse rijders billen nanr ons land komen Franse minister viel flauw Twee doden bij auto-ongeval Ook Schiermonnikoog komt in het nauw Sudirman overleden Weer twee schepen or>«ohrachf Abonnementsprijs f4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Noordhollands Daqhlad veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina 1 Maandag 30 januari 1950 45e Jaargang No. 11776 Kantoren: HOORN. Draafsinqel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: ALKMAAR. Ritsevoort 56. teL 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Te Bandung was Zondag enige ontspanning in de toestand waar te nemen, al blijft in het gebied van West Java de toestand „po tentieel explosief". Het uitgaans verbod van de Nederlandse mili tairen is uitgebreid van 2 uur tot 7.30 uur, dat voor de bevolking bleef onveranderd. De bergen rondom Bandung blijven het ter rein waarin eenheden van Wester ling zich verenigen met mensen van de Darul Islam en andere guerillabenden. De concentraties van groepen van de Darul Islam en Westerling in de bergen bij de stad zijn ver sterkt door een goedbewapende groep bekend onder de naam de „bamboespies". Volgens berichten zou deze groep onder commando staan van Tan Malakka, aldus deelt Reuter mede. Reuter vernam Zondag te Ban dung uit betrouwbare bron, dat de Indonesische militaire gouver neur van Bandung, overste Sadi- kin, heeft aangeboden, openlijk te onderhandelen met Westerling. Westerling zou in dergelijke on derhandelingen hebben toege stemd op bepaalde voorwaarden, ANKARA, 28 Jan. „Ik hoop dat mijn zoon ko ning van Indonesië zal worden", zo verklaarde de moeder van kapitein Westerling, die te Istan- boel woont, aan een A.F.P.-correspondent. Zij voegde hier aan toe, dat haar zoon sedert hij twee jaar geleden Mohamme daan was geworden, in Indonesië zeer aanlokke lijke huwelijksvoorstellen heeft gekregen. Mijn zoon, zo zei mevr. Wes terling verder, is een flink schutter en een kranig ruiter. Hij spreekt vloeiend Turks, Grieks, Frans, Duits, Nederlands. Chinees en de Indonesi sche dialecten. RUIM 1500 DODEN? TEHERAN, 30 Jan. (Reuter). Van regeringszijde is heden te Teheran vernomen, dat, te begin nen met Woensdag j.l., een reeks aardbevingen heeft plaats gevon den in de nabijheid van de aan de Perzische Golf gelegen haven Bushire. Ongeveer twintig dorpen zijn, door de aardbevingen, van de aardoppervlakte weggevaagd, het aantal slachtoffers zou al 1500 bedragen. Als gevolg van de heer sende koude, welke gepaard ging met sneeuwval, hebben uitgezon den reddingsploegen het toneel van de ramp nog niet kunnen be reiken. Militaire autoriteiten zou den heden pogen de slachtoffers der aardbevingen door de lucht van levensmiddelen en kleren te voorzien. Doordat alle verbindingen van het geteisterde gebied met de bui tenwereld, als gevolg van de aard bevingen, waren verbroken, is het nieuws van de ramp eerst thans doorgekomen. De Franse arbeiders in de auto mobielindustrie, die zijn aange sloten bij het onder communisti sche leiding staande vakverbond C.G.T. zullen 9 Februari voor lan ge' tijd in staking gaan, zo werd Zondag op een landelijke confe rentie van het verbond besloten. De bij het christelijk vakver bond aangesloten arbeiders in de gas- en electriciteitsbedrijven, machtigden Zondagavond hun bestuur een staking te proclame ren als hun eisen om hoger loon niet worden ingewilligd. Ook de dreigende staking in de auto- industrie gaat om hogere lonen. In een toespraak tot het bestuur van de republikeinse volksbewe ging verklaarde premier Bidault hedenavond, dat de regering bin nen twee maanden een nieuwe wet betreffende het stakingsrecht zal indienen. De nieuwe wet zal niet tegen de arbeiders gericht zijn, zo zeide hij, doch tegen hen, die de arbei dende klasse voor politieke doel einden exploiteren. en wel, dat de regering het bevel tot arrestatie van hem en zijn mannen zal intrekken en de mi- nister-president van Pasundan, Anwar Trokroaminoto. in vrijheid zal stellen. Neutrale waarnemers meenden, bij voorbaat te kunnen verklaren, dat de regering der R.I.S. niet in deze voorwaarden zal treden. OOK BRITS BORNEO EN PORTUGEES TIMOR MOET DE R.I.S. HEBBEN DJAKARTA, 30 Jan (Aneta). Mr. Mohammed Jamin die raad gever van de republikeinse dele gatie ter Ronde Tafelconferentie was en die thans'voorzitter is van de staatswapenconferentie van de R.I.S., heeft aan Aneta een pers- gesprek toegestaan, waarin hij de eis stelde dat Australisch-Nieuw- Guinea, Brits-Noord-Borneo en Portugees-Timor bij de Verenigde Staten van Indonesië zullen wor den ingelijfd. „Niet slechts het westelijke ge deelte van Nieuw-Guinea, dat on der Nederlands gezag staat, wordt door de V.S.I. terug geëist, indien deze eis van de R.I.S. is ingewil ligd, dient de Indonesische rege ring ook met Australië besprekin gen te houden over het oostelijke gedeelte van Nieuw Guinea. Dit gebied, dat thans onder beheer- schap van Australië staat, is ook Indonesische. Zowel Australië als Nederland hebben te San Francisco het im perialisme begraven en dit is ook in overeenstemming met het At lantisch handvest. Indien Austra lië en Nederland voornemens zijn hun gezag op Nieuw Guinea te handhaven, betekent die een „be stendiging van het kolonialisme". Met de Constellation „Batavia" is Zaterdagmiddag de nieuwbe noemde ambassadeur van Indone sië in de Verenigde Staten van Amerika, mr. Ali Sastroamidjojo, in ons land aangekomen. Mr. Sastroamidjojo, die heden de reis naar Amerika zal voort- zeten, deelde mede, dat de Hoge Commissaris van Indonesië in Ne derland, Mohammed Rum, Za terdag 4 Februari in Nederland zal aankomen. Over de acties van Westerling legde mr. Sastroamidjojo een ver klaring af welke luidde: „Wij ach ten het van belang, dat van Ne derlandse zijde een duidelijke ver klaring wordt afgelegd en ook duidelijke maatregelen worden ge nomen tegen alle deserteurs, die onder Nederlandse leiding staan. Ik vrees, dat het vertrouwen van het Indonesische volk slecht be- invoed is. Wij verwachten dat de deserteurs streng gestraft zul len worden". De actie van Westerling wordt in Indonesië beschouwd als een erfenis van de koloniale toestand, zo zeide de ambassadeur. Hij be schouwt het als een ernstige kwestie maar verwacht, dat, als er zich geen complicaties voor doen, binnen enkele weken de macht van Westerling gebroken zal zijn. Klaas Schenk, die op het ogenblik als leider fungeert van de Nederlandse hardrijders in Noorwegen, deelde tijdens het afgelopen weekeinde aan een redacteur van het A.N.P. mede, dat Kees Broekman, Wim van der Voort, Anton Huiskes en Cor Heus na de Europese kampioenschappen, welke 4 en 5 Februari te Helsinki plaats vinden, gaarne enkele wedstrijden in Neder land zouden rijden, ijs en weder dienende. H. K. H. Prinses Beatrix, de oudste van onze Prinsesjes, viert morgen haar twaalfde verjaardag. Een grote dag voor de „Kroonprinses" en voor het Koninklijk Gezin, met welks vreugde ons volk altijd hartelijk meeleeft. Wij bidden voor de jarige Prinses Gods rijkste zegen af en vlaggen ter harer ere! (Van onze redacteur) Aangewakkerd door de krachtige Oostenwind woedde Zaterdag uren lang een felle vuurgloed in de ge bouwen van de N.V Vleeswarenfa briek v.h. firma J. Meester te Wijhe. Zo verzengend was de hitte, dat de brandweermensen het vuur slechts tot op tien meter konden naderen. Van de grote fabriek was na en kele uren een aanmerkelijk gedeel te totaal vernield en veranderd in rokende puinhopen Even voor drie uur ontdekte Za terdagmiddag één van de drie ar beiders, die nog aanwezig waren, een geweldige rookontwikkeling in het schaftlokaal. De brandweer was spoedig na het alarm aanwezig, maar in korte tijd stond het gehele lokaal in lichter laaie. Ook de ex peditie-afdeling, die aan het schaft lokaal grensde, vatte vlam en daar vond het vuur gretig voedsel in de houten en cartonnen emballage. Tegen kwart voor vier, toen de brandweren uit Deventer en Olst te hulp waren gekomen, leek het of de gehele fabriek reddeloos verlo ren was. Door de harde wind werd het vuur steeds meer aangewak kerd. Ook het dak van de rokerij had vlam gevat, maar met veel moeite wist men hier het vuur te bedwingen. Met donderend geraas stortte tegen half vijf het dak in, terwijl enige tijd later ook de mu ren bezweken. Langzamerhand kreeg de enorme Blijkens door het Centraal Bu reau voor de Statistiek gepubli ceerde voorlopige gegevens, be droeg de totale melkproductie in 1949 5266 millioen kg. Dit bete kent, dat vergeleken met 1948 de melkproductie met 783 milioen kg of ca. 17 pet is toegenomen. Deze toeneming moet voor een deel worden toegeschreven aan de ver hoogde productie per koe. De gemiddelde productie per koe per jaar bedroeg n.l. het vorige jaar 3650 kg en in 1948 3390 kg, een toeneming derhalve met 260 kg per koe per jaar, of met ca. 8 pet. Ook het vetgehalte der melk vertoonde een stijging, n.l. van gemiddeld 3.54 pet in 1948 tot gemiddeld 3.62 pet in 1949. De verhoogde melkgift per koe en de stijging van het vetgehalte zijn het gevolg van de in 1949 verbeterde veevoederpositie (gun stige grasgroei), en van de gun stige ontwikkeling van de rund veefokkerij. Voor een ander deel moet de verhoging van de totale melkproductie worden toegeschre ven aan de uitbreiding van het aantal melk- en kalfkoeien. Be droeg dit in December 1948 1.362.000 stuks, in December 1949 was dit aantal gestegen tot 1.484.000. Zuivel- en melkproducten Ook de productie van zuivel- en melkproducten breidde zich uiteraard uit. Bedroeg de in zui velfabrieken bereide hoeveelheid boter in 1948 ruim 70 millioen kg, in 1949 was deze gestegen tot bijna 84 millioen kg. De productie van volvette fabriekskaas steeg van 58 millioen kg in 1948 tot 74 mil lioen kg in 1949. Voor 40+ fa briekskaas luiden deze cijfers respectievelijk 22 en 34 (millioen kg). De productie van gesuikerde, volle gecondenseerde melk be droeg in 1948 50 millioen kg, in 1949 74 millioen kg, die van het ongesuikerde product respectieve lijk 12 millioen kg en 34 millioen kg. GEHEIMHOUDING VAN GEGEVENS Naar wij vernemen is binnenkort de indiening bij de Tweede Kamer te verwachten van een wetsontwerp, houdende nadere voorzieningen met betrekking tot de bescherming van gegevens, waarvan de geheimhou ding door het belang van de staat wordt geboden. watermassa vat op de vlammenzee in de expeditieafdeling, zodat tegen zeven uur het gevaar voor uitbrei ding geweken was en de brandweer van Wijhe zich verder alleen tot na blussing behoefde te beperken. Om elf uur wakkerde het vuur plotse ling door de in kracht toenemende wind weer aan, zodat voor de tweede keer de strijd tegen de vlammen moest worden aangebon den. Vijf uur lang duurde dit ge vecht. maar toen was er van dit ge deelte niets anders over dan een rokende massa van steen en ver wrongen staal. In het expeditie- gebouw bevonden zich naast de em ballage tevens grote hoeveelheden worsten, blikjès pastei en gerookt vlees, waarvan niets kon worden gered. Temeer daar de brand in het schaftlokaal is ontstaan, vermoedt men dat de brand te wijten is aan een nonchalant weggeworpen sigaar of sigaret. De scliale is aanzienlijk en betekent een grote stagnatie in het bedrijf, doch deze wordt door de verzekering gedekt- Kamerhuurbemiddelaar in arrest De economische recherche van de Amsterdamse politie heeft een man aangehouden, die er een be roep van maakte bemiddeling te verlenen bij het huren van ka mers. Hij hield een kantoortje op het Leidseplein. In plaats van de wettelijk geoorloofde prijs van f 5.voor zijn bemiddeling te vragen, zou hij f 65.— in rekening hebben gebracht en daarvoor bo vendien een kwitantie voor slechts f 15.— hebben gegeven. Een huurder, die dit bedrag had betaald en daarna tot de ont dekking kwam, dat de kamer die hij zou krijgen, inmiddels door een ander was betrokken, heeft bij de politie een aanklacht inge diend. PARIJS, 29 Jan. (Reuter). De Franse minister van financiën, Maurice Petsche, is Zondag flauw gevallen toen hij de nationale vergadering verzocht haar goed keuring te hechten aan de voor stellen tot het heffen van nieuwe belastingen ten bedrage van 141.000 millioen francs, die door de raad der republiek afgewezen zijn. Petsche begon zijn rede bij de tweede lezing van het begrotings- ontwerp door de nationale ver gadering, toen hij plotseling zweeg, naar zijn plaats in de re- geringsbank terug ging en daar in elkaar zakte. De zitting werd tot later op de dag geschorst. De dokter verklaarde, dat de toe stand van de minister niet ernstig was. De minister leed aan over spanning. Na enige minuten kwam Petsche weer bij. Op hun reis van Helsinki naar ons land zouden zij dan ver- gezeld worden door twee be- j kende Noorse rijders, n.l. Rei- dar Liakley en Sverre Jarstad en door de twee snelle*Ameri- kanen Ken Henry en johny Werket, die alle vier zich in beginsel, onder nadere goed keuring van de respectieve bon den, bereid hebben hebben ver klaard de reis naar ons land te aanvaarden. Te Amersfoort heeft Vrijdag avond een zeer ernstig auto-ongeval plaats gevonden, waarbij Ds. M. Verkerk, predikant te Soest en een 14-jarige jongen, zoon van de heer W G. Veenendaal te Woudenberg het slachtoffer zijn geworden. Ds. Verkerk had een dienst ge leid te Woudenberg en werd in een bestelauto van de heer Veenendaal naar Soest teruggebracht. In de laadbak van de auto bevonden zich ook nog twee zoons van de heer Veenendaal. Ter hoogte van het dierenpark,- geraakte het rechter- achterwiel van de auto een richel in het straatoppervlak. De auto be gon te slingeren en botste tegen een boom. Ds. Verkerk werd op de weg geslingerd. Ook de heer Vee nendaal was uit de auto geslingerd en werd zwaar gewond aangetrof fen. In de laadbak trof men het ontzielde lichaam aan van het 14- jarig zoontje van de heer Veenen daal. Zijn broer had lichte verwon dingen en een zenuwschok opge lopen. Naar het A.N.P. verder ver neemt zullen er in verband met het verzoek van de heer Schenk in de loop van de komende week besprekingen worden gevoerd tussen verschillende ijsclubs hier te lande teneinde na te gaan waar de wedstrijden zullen kunnen worden gehouden en hoe de kos ten, aan de overkomst per vlieg tuig verbonden, moeten worden verdeeld. Op deze conferentie zul len vertegenwoordigers aanwezig zijn van de Haags ijsclub, de ijs- vereniging Kralingen, de ijsver- eniging Groningen en de Berger ijsvereniging, terwijl ook het Olympisch Stadion te Amsterdam een afgevaardigde zal zenden, ten einde te onderzoeken of ook een wedstrijd in het Amsterdamse stadion kan worden gehouden. Het ligt in de bedoeling, dat pas Zon dag 5 of Maandag 6 Februari de finitief wordt beslist of deze inter nationale wedstrijden doorgang zullen vinden. Aangezien de rij ders per vliegtuig naar ons land komen, zou reeds Dinsdag 7 Fe bruari de eerste wedstriid kun nen worden gereden, waarbii een en ander natuurlijk afhankelijk is van het feit, of er dan nog ijs is. RANTSOENBONNEN VOOR KOFFIE Bij de aankondiging van de nieuwe koffiebon 424 Algemeen is vermeld, dat de rantsoenwaarde van de in omloop zijnde rantsoen bonnen HD en BD één rantsoen onveranderd 125 gram koffie per bon blijft. De rantsoenbon HD één rantsoen is evenwel nimmer voor koffie aangewezen. De bedoelde koffie-rantsoenbon van de H-serie draagt de aanduiding H 16 125 gram koffie (groene ondergrond). De laatstgenoemde rantsoenbon blijft dus onveranderd zijn rant soenwaarde van 125 gram koffie per bon behouden. Tussen Leeuwarden en Ame land is het passagiersvervoer door de lucht op het ogenblik zo druk, dat de Auster van de luchtstrijd krachten het niet alleen meer kan verwerken, te minder daar enkele sneeuwbuien zo nu en dan er toe dwingen de dienst tijdelijk stil te zetten. Men heeft daarom bijstand gevraagd van de luchtstrijdkrach ten van het vliegveld Valkenburg bij Leiden, die een Auster naar Leeuwarden hebben gezonden. Het toestel zal daar gestation- neerd blijven totdat het isolement van Ameland is opgeheven. De Auster kan slechts een passagier vervoeren, zodat het luchtvervoer veel drukker is dan vorige winters toen men over vliegtuigen, die 6 tot 8 passagiers konden vervoeren, beschikte. Behalve passagiers wordt er ook dagelijks post ver voerd. De barkas „Borndiep" is er in geslaagd van het eiland naar Holwerd heen en terug te varen. Het blijkt dat er voor de Friese kust veel ijsgang is. De burge meester van Ameland, de heer R. Walda, deelde ons mede, dat een teveel aan ijs en een te weinig aan water (dit laatste door de aan houdende oostelijke wind, die Waar is Baron van Aerssen? Namens de geneesheer-directeur van de stichting „Oud Rozenburg" te 's-Gravenhage wordt de opspo ring, aanhouding en terugbren ging verzocht van baron Carel Er- win van Aerssen, geboren te Sa- bang op 29 Mei 1927, die op 26 Januari uit het gesticht, waar hij verpleegd werd, is weggelopen. Hij is 1.90 meter lang, heeft don kerblond haar. blauwgrijze ogen en draagt een bril. Hij is gekleed in een grijs costuum, grijze over jas en loopt blootshoofds. Voor een ongeluk wordt gevreesd. vooral nog over de Wadden waait) een langdurig isolement van Ameland kan veroorzaken. De enige mogelijkheid om de moeilijkheden op te lossen zou zijn dat de aanlegsteigers van Nes en Holwerd een behoorlijk eind wor den verlengd. Ook Schiermonnik oog dreigt nu spoedig geïsoleerd te worden. In de Lauwerszee en op de Wadden ten zuiden van het eiland komt hoe langer hoe meer drijfijs voor. Tot nu toe kan de veerboot nog op de noordoostpunt van het eiland landen maar bij aanhoudende vorst zal de dienst wel spoedig moeten worden ge staakt, zodat dan ook een lucht brug met Leeuwarden noodzake lijk zal zijn. Luitenant-generaal Sudirman die eind December was be noemd tot chef-staf van de weermacht van de R.I.S. is op 40-jarige leeftijd te Magelang overleden. Sudirman, die reeds geruime tijd riek was, was voormalig opperbevelhebber van de T.N..I. Sudirman was oorspronkelijk onderwijzer. Tijdens de Japanse bezetting nam hij dienst bij het Japans-Indonesische hulpcorps en en werd opgeleid tot officier. Hij maakte hier een snelle bevorde ring en had bij de Japanse capitu latie de rang van majoor. Hij nam daarna de leiding op zich van een der republikeinse strijd-organisaties, die na het uit roepen der republiek Indonesia werden gevormd. Sudirman leed reeds meer dan een jaar aan t.b.c., toen de Neder landse troepen Djogja bezetten, lag hij ziek in het paleis van de sultan van Djogja. Hij wordt auto matisch opgevolgd door de sous chef van de generale staf, kolonel Simatupang die thans te Djakarta vertoeft. Minister-president Moh Hatta heeft medegedeeld, dat It.-generaal Sudirman posthuum tot generaal is bevorderd. OOSTENDE. Opnieuw zijn twee Nederlandse schepen, de Urk 51 en de Urk 163, door een Belgisch wachtschip naar de haven van Oost ende opgebracht wegens het vis sen in de Belgische territoriale wateren. De gezamenlijke vangsten van 4000 kg ijle haring werden in beslag genomen, alsmede de netten. Na de betaling van een boete moch ten de vaartuigen de haven van Oostende verlaten. De secretaris van de Vereniging Visserijbelangen, de heer J. Bak ker, die veertien dagen geleden zelf ook naar Oostende is opgebracht, deelde desgevraagd mede, dat het niet rechtstreeks gaat tegen de Nederlandse vissers, want ook Bel gische schepen met een zware motor mogen niet binnen de vastgestelde zone komen. De Urkers nemen het nogal gemoedelijk op, daar schip en netten direct worden vrijgegeven, tegen 'n waarborgstelling van ruim f 100.De gevangen haring wordt in Oostende verkocht. DIRECTEUR NED. INSTITUUT VOOR ZUIVELONDERZOEK Het bestuur van het Nederlands Instituut voor Zuivelonderzoek (N.I.Z.O.) heeft aan de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening voorgesteld tot hoofddirecteur van dit instituut te benoemen dr. W. J. Pette te Hoorn. In afwachting van zijn benoe ming, waarmede de minister in beginsel heeft ingestemd, doch welke om technische redenen eni ge vertraging ondervindt, heeft de minister aan dr. Pette toestem ming verleend de taak van hoofd directeur van het N.I.Z.O. te ver vullen en als zodanig te handelen Er is thans een overgangs periode ingetreden, waarin het N.I.Z.O. dat op 12 November 1948 werd opgericht, als zelfstandig instituut gaat functionneren. Het instituut is echter voorlopig nog ondergebracht in het gebouw van het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn. Verwanten van Chinese nationalistische recruten op Formosa volgen in auto's hun mannen, vaders of broers tijdens hun mars door Taipeh naar het stadhuis om afscheid te nemen. De natio nalistische autoriteiten hopen dit jaar 35.000 man uit de bevolking van Formosa te recruteren Het gehele eiland is in staat van verdediging gebracht tegen de steeds dreigende aan vallen der communisten van het vasteland uit.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1