Nieuw RDUUR Gouvern. van Waardenburg op weg naar Nieuw-Guinea Wordt de vorst bedreigd? Katholieke mannen zullen zwijgend protesteren Ondernemingsbelasting verdwijnt volgend jaar DE „UNISCAN" IS ER! De democratie vecht eerst na te zijn aangevallen ktberichten NHD Nog mogelijkheden in Nieuw Guinea Moskou erkent Hotsji Minh Wel of geen onder handelingen met Westerling Een veelzijdige taak wacht hem Vijftig milJioen Kard. Mindszenty in een sanatorium Spaans geschenk aan de H. Vader In Vlissingen regende het! De schoolstrijd in Engeland Gewijzigde voorstellen ingediend Dodelijke val op het ijs Nauwere economische samenwerking tussen Engeland en Scandinavië Prins Bernhard in Venezuela Chinese havens onder Sovjet-beheer? Van Amsterdam naar Marken Daarom nooit totaal paraat Oefenwedstrijd Ned. Elftal en Zwaluwen i ook niet meer. Het del met deze prijzen ond zit. het zorgenkind van heeft tot nu toe het ïageerd op het goede •engen de zeer mooie 2 tot 3 pond een >p (f 12.tot f 14. maar de doorsnee- de lange kant. Voor i en de minder goede de prijs direct sterk e kwaliteiten lopen op f 6.per 100 kg. icht: plm. 6 ponds 6.807.50; doorschot Plm. 5 ponds rode ■9.doorschot f 1. 4 ponds rode kool I; doorschot f 8. :r Duitsland, die thans t practisch ontbreekt, weer komen, want het mis gaan. Boven- kwaliteit van de rode ?1 te wensen over. Er md geen goede kool wreekt zich. echter niet pessimis- ant de doorsnee-tuin- zreden zijn over het de oogst 1949. igheden zijn er vele, uindersvak. Het komt ir wat gezegd wordt; ir geld vangen en het de kool leveren". am nog goed af ERHORN. Toen ioorn Woensdagmiddag eens wou proberen of bruggen óók al hield, t de onaangename ont- dit niet het geval was, js op een gegeven mo- hevig gekraak te ken- iat zij er bijna onder hulpgeroep kwamen ïurtjes als redders in agen, die haar al spoe- a het droge wisten te ;ame buurvrouw bracht ar huis, waar zij nu bij iachel haar avontuur ïstig kan overdenken. an Sf. Paneras CRAS. Het is ook pezellig op de ijsbaan sportterrein „Vrone". volop verlicht en pittige laten zorgen voor een ser. m? Nu die is in prima >g dagelijks groeit de de donateurs meldden in. liet denken, dat nu de achter de rug zijn, de stil zit. Plannen worden ■sproken en ten uitvoer n de komende dagen trijden worden georga- ir schoolkinderen, en en. ze plaats wensen wij in voorspoedige seizoen- eloze vaccinatie NCRAS Op Woens- uari a.s. zal door dr. derom inenting worden oor kinderen De koste- ïg zal plaats hebben om 3 uur in het lokaal School alhier. :rs worden aangespoord irplichting te voldoen en n bestaan, zich ten ge- t« laten inlichten. K.|.B.-nieuws ARD NOORD Heden- t voor de N.K.J.B., de reker, de heer v. d. Bos. alf acht in clublokaal bij Alle leden en ook niet- len verwacht. NHUIZEN, 30 Jan. Gele Ï0f 18,90; Rode kool 10. HARWOUDE. 12.000 f 7,90—13,80; 14.000 kg f 18,20—f 19,40. 3RN, 28 Jan. 730 kg afw. f 17—32; 7000 kg f 6,10—11,40; 1500 kg f 10,10—14,—; 12500 kg f 37,4038,40; Gewone -39,10; 8800 kg Bieten I 0; Bieten n f 4—5,00. een II f 17,40—18,50; III 1,70; IV f 9,70—10,40. holen, :olen, aar dood! :r niet erg op gesteld e worden. Het is dus n gediend van wilde geesten, schudde zijn hter niet veel, want p. Nu werd Verholen ;e bolknakkies!" riep Maar wat hij zou, ngen achter de twee iurloze benen hem in iver op de grond tot en Jopie. „17e smid gierde Jopie. Doch ie gebruikte namelijk Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. HET FEIT Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel) E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDER] SCHAGEN Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank s V H VAN HEDEN Pagina 1 Dinsdag 31 Januari 1950 1 45e Jaargang No. 11777 Kantoren: HOORN, Draafsingel 53, teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 LONDEN, 31 Jan. (Reuter) In een te Londen opgevangen bericht van Radio-Moskou wordt medege deeld dat de Sowjetrussische rege- ring de „regering" van dr. Hotsj Minh (die, zoals bekend, de Fran sen in Indo-China en het Vietname se bewind onder ex-keizer Bao Dai bestrijdt) heeft erkend; er zijn di plomatieke betrekkingen tot stand gebracht. MINISTER STIKKER TE PARIJS AANGEKOMEN Minister Stikker is Maandag middag te Parijs aangekomen Vandaag zal de raad van de lan den van O.E.E.S. bijeenkomen onder voorzitterschap van Paul van Zeeland, de Belgische minis ter van Buitenlandse Zaken, die eveneens gistermiddag op het vliegveld Le Bourget aankwam, DJAKARTA, 30 Jan. (Aneta). Een woordvoerder van het mi nisterie van Defensie der R.I.S. heeft de waarheid ontkend van persberichten met betrekking tof een verklaring van kolonel Sadikin, die met Westerling in onderhandeling zou willen tre den. Reuter verneemt echter van gewoonlijk betrouwbare Indo nesische en neutrale zijde t< Djakarta, dat de onderhande lingen tussen kapitein Wester ling en de kolonel Sadikin zijn begonnen. Volgens deze inlich tingen ontvingen Sadikin en andere Indonesische officieren Westerling's vertegenwoordi gers op een militaire post op het vliegveld Andir bij Ban dung. Sadikin deelde aan deze vertegenwoordigers mede, dat hij, zonder machtiging uit Dja karta, niet in staat is, hun lei der de door deze verlangde zekerheden te verschaffen. Verder werd gezegd, dat Wes terling had verzocht om een antwoord binnen 48 uur. Franklin D. Roosevelt Jr., is er in het Huis van Afgevaardigden van beschuldigd, zich in de Commissie voor Billijke Werk- verdeling"-slag te hebben ge mengd om zijn eigen kansen op het gouverneurschap van New Vork voor het volgend jaar te vergroten. Naar aanleiding van een wetsontwerp over de „Bil lijke Werkverdeling"-zaak van Adam Clayton Powell Jr. diende Roosevelt zonder overleg met Powell een petitie in om het wetsontwerp ten val te bren gen. Franklin D. Roosevelt Jr. tijdens de debatten. Met het lijnvliegtuig naar Djakarta, dat gisteravond met ruim een uur vertraging tegen negen uur Schiphol verliet, is de eerste gouverneur van Nieuw Guinea naar zijn standplaats Hollandia, vertrokken. De heer S. L. J. van Waardenburg vertelde aan de journalisten, dat hij ongeveer twee jaar geleden een inspectiereis van ongeveer een maand door Nieuw Guinea heeft gemaakt. Het land is hem dus niet vreemd. Op de vraag welke mogelijk heden hij in Nieuw-Guinea ziet, antwoordde Gouverneur van Waardenburg: „Ik acht het on waarschijnlijk, dat er bepaaldelijk niets zou zijn te vinden in dit land, dat dertien maal zo groot is als Nederland en zoveel afwisse ling biedt." Ik ga er heen, zo zei hij, om er het ambtelijk apparaat op te zetten. De toestanden zijn er zeer primitief en het vormen van een geregeld bestuur is de eerste taak. Het zal zaak zijn het land aan trekkelijk te maken voor parti culier initiatief. Gouverneur van Waardenburg ziet er mogelijk heden voor de mijnbouw, voor de landbouw en voor houtexploi tatie. Vooral wat dit laatste be treft acht hij op redelijk korte termijn mogelijkheden aanwezig. Over de landbouw zei hij, dat het zeer belangrijk is om mogelijk heden voor Nederlandse boeren op Nieuw-Guinea te scheppen. Voorts zei hij, dat de Amerikaanse luchtkartering van Nieuw-Guinea niet is voltooid en dat de kennis van het land en van de mogelijk heden, die het land biedt in feite uiterst beperkt is, zodat hem een exploratieve taak wacht. Hollandia zal de standplaats zijn van de nieuwe Gouverneur, die op een vraag vertelde, dat deze plaats er uit ziet als de eerste opzet van een mijnwerkerskamp. Uiteraard kwam ook de immi gratie uit de Verenigde Staten van Indonesië ter sprake. Gou verneur van Waardenburg ver- VOOR TBC-BESTRIJDING ONDER HET RUNDVEE HILVERSUM In de Maandag gehouden bestuursvergadering van „Stad en Lande" van Gooiland, het oude instituut van de Erfgooi- ers, heeft de voorzitter, de heer J. J. Klarenbeek, medegedeeld, over inlichtingen te beschikken waaruit mag worden geconclu deerd, dat de regering binnenkort een wetsvoorstel zal indienen om een bedrag van 50 millioen gulden uit te trekken voor een grondige bestrijding van de t.b.c. onder het rundvee. Het zou in de bedoeling liggen door het besmette - --p te ruimen, in vijf jaar tijds de gehele veestapel zo mogelijk vrij van t.b.c. te maken. Het wetsont werp zou reeds in de komende zomer mogen worden tegemoet gezien. VATICAANSTAD. Het K.N.P. verneemt, dat Kardinaal Mind szenty enige maanden geleden we gens zijn zeer slechte gezondheids toestand van zijn gevangenis in Boedapest overgebracht is naar een sanatorium in het Matra-ge- bergte. De Prins-Primaat van Hon garije blijkt te zijn ondergebracht in een voor hem en zijn bewakers gereserveerde woning. Het ligt in de bedoeling de kardinaal na het herstel van zijn gezondheid wederom naar Boedapest terug te voeren. HET HORECA-BEDRIIF GEEFT OOK DE 5 PCT. In de Horeca-bedrijfstak is over eenstemming bereikt tussen werk gevers en werknemers over de toepassing van de 5 pet. loonsver hoging, behoudens toestemming van het college van rijksbemidde laars. Onze weerkundige medewerker. Na een periode waarin het verloop van het weer vrij zeker was te bepalen, is er op het ogenblik een situatie ontstaan, die de weerkundigen voor grote moeilijkheden stellen betreffende het opmaken van een juiste verwachting. Het ziet er naar uit, dat we vooral in het zuid-westen van het land kans hebben op tijdelijk dooiweer. Hoe lang dit zal duren en of de dooi zich over het gehele land zal uitstrekken is nog niet te zeggen. Het lijkt zelfs wel waarschijnlijk, dat we daarna weer in het vorstgebied zullen komen te liggen. Ons land ligt n.l. net op een overgangsgebied. Vanuit het westen nadert zeer'langzaam een front dat gisteravond in Vlissingen reeds neerslag deed vallen en wel in de vorm van z.g. onderkoelde motregen. Vallen deze druppels op de aarde of andere voorwerpen, dan worden ze vast en vormt zich hierop een laagje ijs. Dit heeft dus zeer gladde wegen ten gevolge. Het hoge drukgebied in het oosten is echter machtig en de depressie welke zich boven Polen bevond vulde gisteren dan ook op. Gisterenochtend vroor het overdag streng en de meeste stations meldden strenge vorst. Om zes uur meldde Ypenburg de laagste minimum temperatuur en wel 13 graden. Den Helder, Eelde en Twenthe hadden resp. 12, 11 en 11 graden. Gisteravond was de tempe ratuur overal vrij wat hoger en om 11 uur rapporteerden Schiphol, de Bilt, Leeuwarden en Eelde 5 graden. Den Helder en Eindhoven 4 graden. Beek 3 graden terwijl in Vlissingen de temperatuur nog slechts 1 graad beneden het vriespunt lag. telde, dat kort voor de souverei- niteitsoverdracht ongeveer dui zend immigranten op Nieuw- Guinea zijn gearriveerd. Op het ogenblik geldt er echter voor In donesië een verbod voor uitvoer van goederen en van geld, zodat deze immigratie stil staat. Lachend verklaarde de gouverneur dit niet erg spijtig te vinden, omdat hij zeker geen voorstander is van „wilde kolonisatie". Vooral de ge zondheidstoestand de malaria is op Nieuw Guinea virulent eist grondige voorbereiding en grondige organisatie, alvorens tot immigratie kan worden overge gaan. Op zijn reis naar Hollandia zal hij enkele dagen in Djakarta .ver blijven en daar onder andere be sprekingen voeren met dr. Hirsch- feld. „Ik zal mijn best doen er iets van te maken", zo zei gouver neur van Waardenburg bij het afscheid. Spanje schenkt Z. H. de Paus in het Heilig Jaar een massief gou den microfoon. Het belooft een pronkstuk te worden van de goud smeedkunst, waar Sevilla beroemd om is. Het werkstuk zal uit drie delen bestaan. Het bovenste gedeelte is de eigenlijke microfoon met een af beelding van de koepel van de Sint Pieter, die gedragen wordt door vier maal twee zuilen, waar op de vier evangelisten, citaten uit de bijbel, die betrekking heb ben op het belang van het gespro ken woord, opdrachten van gene raal Franco, van de opperste raad van wetenschappelijk onderzoek, van de minister van opvoeding en van de Spaanse nationale radio, het Spaanse wapen, het kruis van Alfonso de Wijze, het wapen van generaal Franco en de boom, die de raad voor wetenschappelijk on derzoek symboliseert. Op de mi crofoon worden de Pauselijke tiara, de sleutels van Sint Petrus en het pauselijk wapen aange bracht. Het onderste deel van de microfoon met het voetstuk bevat een kastje met gramofoonplaten, waarop Spaanse gewijde muziek is opgenomen. De Nederlandse ambassadeur in Washington, mr. E. N. van Kleffens, tekent de overeenkomst tot wederzijdse militaire hulp verlening. Naast hem de adviseur van het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken, John W. Foley. Uit Vlisingen werd ons van nacht om twaalf uur gemeld, dat het daar sinds ongeveer kwart over elf regende met „een enkel sneeuwvlokje er doorheen". De boulevard is spiegelglad gewor den. LONDEN (K.N.P.)Tiendui zenden mannen zullen op Zondag 5 Februari een stille optocht hou den door de straten van Londen, Zij zullen optrekken naar het Trafalgar Square, waar als een onderdeel van de campagne voor erkenning van de rechten der Katholieke scholen een massale bijeenkomst zal worden gehou den. Deze zwijgende tocht van de Engelse Katholieke mannen volgt op de landelijke bijeenkomst van Zondag 29 Januari in de Albert Hall en is in het bijzonder be doeld voor hen, die geen plaats in de Albert Hall hebben kunnen krijgen. De Memorie van Antwoord op het Voorlopig verslag van de Tweede Kamer inzake de wets ontwerpen belastingherziening 1949 (voortaan te noemen: belas tingherziening 1950) en wijziging van de ondernemingsbelasting brengt ingrijpende wijzigingen in beide wetsontwerpen. In hoofd zaak komen deze hierop neer, dat van aanvankelijk voorgestelde verlichtingen over reeds verstre ken jaren wordt afgezien, waar tegenover de druk in komende ja ren verder wordt verminderd. Voorts komt minder dan aanvan kelijk het geval was het verlenen van uitstel van belasting op de voorgrond; daartegenover wordt meer definitieve verlichting van lasten voorgesteld. Het ligt in de bedoeling de ge,- leidelijke afschaffing van de on dernemingsbelasting te doen LEEUWARDEN, 30 Jan. Te Warga kwam de 68-jarige M. G. de Boer, die deelnam aan een hardrijderij van leden der plaat selijke ijsclub in de klasse van mannen boven de zestig jaar, dus danig op het ijs te vallen, dat nij kort daarna aan de gevolgen is overleden. plaats vinden in dier voege dat de belasting over het boekjaar 1947 (belastingjaar 1948) voor het laatst op de gewone wijze zal wor den geheven naar de beide thans geldende grondslagen, n.l. de be drijfsopbrengst (tarief in 't over grote deel van de gemeenten 12 pet.) en het bedrijfskapitaal (ta rief in het overgrote deel van de gemeenten 4.8 promille). Over volgende jaren zal de heffing als volgt geschieden: boekjaar 1948 (belastingjaar 1949): uitsluitend heffing naar de bedrijfsopbrengst (gewoonlijk 12 pet); boekjaar 1949 (belastingjaar 1950): eveneens uit sluitend heffing naar de bedrijfs opbrengst, doch naar een verlaagd tarief (gewoonlijk 7 pet). Met ingang van het boekjaar 1950 zal, indien de voorstellen wet worden, geen ondernemings belasting meer worden geheven). Valt het boekjaar van een on derneming niet samen met een kalenderjaar, dan geldt voor dat boekjaar de regeling, welke geldt voor het jaar waarin het boekjaar eindigt. Over de winst van een boekjaar 1949-1950 wordt dus geen ondernemingsbelasting meer ge heven. Ter compensatie, alleen voor zoveel lichamen betreft, van het geen de schatkist aan inkomsten derft tengevolge van het verlaag de tarief van de ondernemingsbe lasting voor 1949 wordt over dat boekjaar de vennootschapsbelas ting naar een hoger tarief geheven dan thans het geval is, n.l. 36 pet. Over de volgende jaren, wanneer dus de ondernemingsbelasting ge heel zal zijn afgeschaft, zal het tarief van de vennootschapsbelas ting 40 pet. bedragen. Voor deze demonstratie van ge bed willen de mannen uitdruk king geven aan de bezorgdheid van alle Katholieken van Enge land over het lot van hun scholen. Het is eveneens bedoeld als een gebedsactie teneinde de hulp van God te verkrijgen in hun strijd voor rechtvaardigheid. Uit de verschillende delen van de stad trekken de mannen naar het Trafalgar Square, waar zij on geveer half vier in de namiddag zullen arriveren. Er zal op het plein niet gesproken worden noch zullen er spandoeken of vlaggen worden meegedragen. Zwijgend zullen de mannen de rozenkrans bidden op hun tocht. Op het plein zullen zij deze luidop bidden. Na het rozenkransgebed keren de duizenden zonder ver dere demonstraties wederem --ir huis terug. De gehele bijeenkomst zal niet langer dan 20 of 25 minu ten duren. Kardinaal Griffin, de aartsbis schop van Westminster, heeft er, aldus Reuter, bij de rooms-katho- lieken op aangedrongen, de can- didaten voor de aanstaande alge mene verkiezingen te wijzen op „de rechtvaardigheid van de eis om een regeling van het probleem der katholieke scholen". Radio-praatje over de vogelpest Op Maandag 6 Februari zal van 19.45 tot 19.55 over de zender Hil versum II door de heer Dr. D. M. Zuydam, dierenarts-bacterioloog te Rotterdam een radio-praatje worden gehouden over de vogel pest, de zo gevreesde besmettelijke pluimveeziekte, die thans in Bel gië is waargenomen. Noorwegen, Zweden, Engeland en Denemarken hebben Maan dag bekend gemaakt, dat een overeenkomst tot nauwere econo mische samenwerking de zogenaamde Uniscan tot stand is gekomen. Dere overeenkomst houdt in, dat een Engels- Scandinavische economische commissie wordt gevormd en zij heft ook vele beperkingen in het betalingsverkeer tussen de vier landen op. De overeenkomst houdt echter geen verband met verdere vrijmaking van het handelsverkeer. Met ingang van een nader be kend te maken datum (niet eerder dan 1 Maart a.s.) zullen Zweden, Engeland en Denemarken onbe perkte uitgaven door touristen in Engeland of Scandinavië toestaan. Een Britse tourist zal dan zo veel geld kunnen uitgeven als hij wil in Noorwegen, Denemarken of Zweden, zoals hij dat thans reeds kan doen in het sterlinggebied. Alle vier de landen zullen toe- CARACAS, Venezuela (Reuter). Prins Bernhard is Maandag uit Curasao te Caracas aangekomen. Hij werd op het vliegveld Mai- wuetia begroet door vertegen woordigers van het ministerie van Buitenlandse Zaken en leden van het diplomatieke corps. De Prins heeft een bezoek ge bracht aan het nationale pantheon en een krans gelegd op het graf van Simon Bolivar, de Zuid-Ame rikaanse vrijheidsheld. EISEN AAN MAO Volgens een bericht van de „New York Times" uit Parijs, vil de Sovjet-Unie, onder andere, vol ledig beheer van zeven belang rijke havens in Noord-China. Deze zeven havens zijn: Tsjin- wang,-Hao, Haitsjou, Tsjefoe, Waihaiwei, Tsingtas, Dairen en Port Arthur). De laatstgenoemde twee havens staan reeds onder supervisie van de Sovjet-Unie. De Sovjets zou den nog drie andere eisen aan Mao hebben gesteld: Beschikbaar stelling aan de Sovjet-Unie van 500.000 Chinese arbeidskrachten, meer voedselverschepingen uit Mandspoerije naar de Sovjet-Unie, hoewel China met hongersnood bedreigd wordt, en verstrekkende concessies van de Chinese commu nisten aan „minderheids"-groepen in Sinkiang, Binnen-Mongolië, Mandsjoerije en Tibet. De Chinese communisten zouden deze eisen nog niet ingewilligd hebben en even ingrijpende tegeneisen ge steld hebben, aldus het blad. staan, dat de lopende betalingen tussen deze landen zonder beper kingen geschieden. Behalve op tourisme zal deze vrijheid zich uitstrekken tot alle betalingen, die betrekking hebben op goede ren, waarvoor geen invoervergun ning nodig is of waarvoor die verstrekt werd. Alle andere beta lingen, die betrekking hebben op de buitenlandse handel en andere lopende transacties, met inbegrip van vrachtprijzen, diensten en royalties, rente, dividenden, af lossingen en afschrijvingen, zullen aan controle onderworpen blijven, teneinde misbruiken te voorko men. Denemarken, Zweden en Enge land zullen alle geblokkeerde saldi en andere geblokkeerde acti va, die eigendom zijn van inwo ners van de andere drie landen vrij maken. Noorwegen zal een compensatieverdrag sluiten met Engeland met betrekking tot het vrij maken van geblokkeerde ac tiva. ZONDER AFBINDEN Schaatsenrijders kunnen thans zonder afbinden van Amsterdam naar Marken rijden. Zij moeten daarbij echter een route volgen, die niet de kortste is, t.w. van Am sterdam over Zunderdorp en Ransdorp naar Broek in Water land en dan de omweg volgen over Zuiderwoude naar Monnikendam. Niet alleen kan men deze route afleggen zonder de schaatsen af te binden, maar bovendien is het ijs beter dan op de Broekervaart, die linea recta van Broek in Wa terland naar Monnikendam leidt. Voor het bereiken van defe vaart dient men in Broek in Waterland de schaatsen af te binden. Rusland verlaat opnieuw Uno-commissie LAKE SUCCESS (Reuter). De Sowjet-gedelegeerde heeft Maandag opnieuw uit protest te gen de Chinese nationalistische afgevaardigde de commissie van deskundigen van de Veiligheids raad verlaten. Er zijn thans 11 commissies van de Verenigde Na ties, die door Rusland zijn verla ten of worden geboycot. Na een afwezigheid van enige Jaren is Maandagmorgen Hr. Ms. torpedobootjager „Van Ga len" uit Indonesië in den Hel der teruggekeerd. Onder grote belangstelling vaart de „Van Galen" de haven van Nieuwe- diep binnen. Louis Johnson, de Amerikaanse minister van Defensie, verklaarde Maandag, dat het naar schattingen van Amerikaanse geleerden „nog enige tijd zal duren voordat enig ander land voldoende atoomhom men zal bezitten om het gebruik ervan te risqueren". Johnson, die dit zeide in zijn rapport over de Amerikaanse de fensie over het jaar eindigende op 30 Junj 1949, merkte op dat „onze voorraad van deze bommen, onze productiecapaciteit ervan en het aantal en de kwaliteit van de vliegtuigen, die ze zouden moeten lanceren, een grote mate van vei ligheid verschaft". Hij waarschuw de, dat in deze tijd van geleide projectireen, vliegtuigen sneller dan het geluid en duikboten van schiér onbeperkte actieradius een aanval van de andere kant van de wereld onaangekondigd en met onvoorspelbaar geweld zou kun nen komen. „Als democratie vechten wij niet zonder aangevallen te zijn er. daarom kan er in vredestijd nooit een staat van totale paraatehid ten oorlog zijn", zo zeide hij. „De enige landen, die geheel paraat kunnen zijn, zijn zij, die opzettelijk en in het geheim plan nen voor een oorlog smeden en zonder waarschuwing toeslaan". PROF. POOTJES BLIJFT IN ARREST De Amsterdamse rechtbank heeft het verzoek tot voorlopige invrijheidstelling van prof. Poot jes afgewezen. Naar reeds eerder gemeld zal de verdachte, die er van wordt beschuldigd Nederland se militairen tot desertie te heb ben aangespoord, op 16 Februari a.s. terecht staan. Hij had door tussenkomst van zijn raadsman, mr. Benno Stokvis, de rechtbank verzocht hem tegen storting van een borgsom ad f 10.000 voorlopig op vrije voeten te stellen. Woensdag 8 Februari zal op een nader aan te wijzen terrein een oefenwedstrijd worden gespeeld tussen twee elftallen, waarna het Nederlands elftal voor de wedstrijd tegen Engeland-B op 22 Februari te Newcastle en het Zwaluwenelftal voor de wedstrijd tegen de Rode Duivels op 21 Februari t„ Gent zul len worden samengesteld.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1