In de Het koperen priesterfeest van pater Berendsen Ede wordt niet vergeten Provinciale Kampioenschapswedstrijden voor Paren te Westzaan De noodschool-kwestie te Heiloo 9.50 3.95 ALKMAAR EN OMSTREKEN Feestweek ten einde Trainingspakken Losse Trainings broeken IJswedstrijden Omval Successen voor IJshaon Heiloo TWEE VEILIGE WEGEN Vijf ijsclubs organi seren Touristentocht Marktberichten De vier Ken dat ziji vierhc &eT6d3n fiv°° Vr?£enbea PAGINA 2 DINSDAG 31 JANUARI 1950 ALKMAAR. Het priesterfeest wan pater R. Berendsen O.P., die dezer dagen zijn 12'/!-jarig priester feest vierde, is met luister gevierd door de parochie van St. Dominicus aan de Laat. Vooral de jeugdbewe ging heeft er veel toe bijgedragen deze feestviering goed te doen sla gen. De eigenlijke feestdag, Woensdag 25 Januari, zette in met een plech tige H. Mis, opgedragen door de jubilerende kapelaan, geassisteerd door de paters R. Jansen en J. Colbé. De H. Mis was goed bezocht en de gezangen werden door de meisjes zelf gezongen, 's Middags kwam de geestelijkheid van de stad, met als eerste de Hoogeerw. Deken, de jubi lerende kapalaan complimenteren. Donderdagavond was er een plech tig Lof, door pater Berendsen gece lebreerd. waarbij pater E. Buis de feestpredicatie hield, die daarbij vooral wees op de vele verdiensten die pater Berendsen had als direc teur der Congregatie en op een bij zondere wijze het H. Priesterschap belichtte. Onder leiding van de heer H. Swart werden de gezangen onder 't Lof weer door de meisjes gezongen. Zondag was er weer een plechtige H. Mis, door de pater zelf opgedra gen met assistentie van pastoor L. C. Biesta als presbyter-assistens, de paters M. Helling O.P. als diaken en H. Marcelis als subdiaken. Het hele corps misdienaars was aanwezig en de zangers zongen, met het knapen koor, ol.v. -de heer Joh. Kuiper, de Missa Martyrum van Refice, Na de H. Mis werd de Cantate Domino ge zongen van Joh. Kuiper. Daarna was er een receptie, die GECOSTUMEERD IJSFEEST ALKMAAR. Hedenavond orga niseert de Burger IJsclub op de Oudegracht een gecostumeerd ijs- feest. Om 7 uur zullen de deelnemers hieraan vanaf Café Centraal op het Hofplein naar de Oudegracht trek ken in gecostumeerde optocht. Op de Oudegracht zullen wedstrij den worden gehouden. De opbrengst van dit festijn is, zoals gewoonlijk, voor charitatieve doeleinden bestemd, zodat wij een ieder van harte kunnen aanraden 't mooie initiatief van de Burger IJs club te doen slagen. Zij, die aan dit gecostumeerde ijsfeest willen deel nemen kunnen zich daartoe opgeven bij C. de Grand, sigarenmagazijn, Waagplein. Per auto naar Marken ALKMAAR. De Alkmaarder H. T. Stephan, Uitenboschstraat 13, vertegenwoordiger van de Kon. Vleeswarenfabriek B. Linthorst en Zonen, heeft gisteren zijn klanten op Marken per auto bezocht. Hij maakte hiertoe vanuit Monni kendam 'èen tocht over de toegevro- ren Gouwzee. Op de heenweg volgde de heer Stephan een onbereden route; op de terugweg ging hij langs een meer gangbare weg. De tocht viel erg mee, al was het ijs hier en daar wel eens verraderlijk glad. De heer Stephan zal waarschijnlijk de eerste zakenman zijn, die zijn klan ten op Marken op deze wijze heeft bezocht. GULDEN VLIES 3e ABONN.-VOORSTELLING „COVOTO" ALKMAAR. Vrijdag 3 Febr. a.s. brengt Het Vrije Toneel (Cor en Ant. Ruys) als derde voorstelling in ae serie COVOTO „De Zilveren Fluit" van Robert E. Mc. Enroe. Dit in de belangstelling van de Ko- stuk mocht zich onlangs verheugen ninklijke Familie tijdens een bezoek aan Amsterdam. Cor Ruys is in deze „vriendelijke Amerikaanse komedie" weer eensin zijn element en geeft in zijn rol van de oude vagebond, die in een tehuis voor ouden van dagen verzeild ge raakt is, een juweeltje van toneel speelkunst weg. Verder werken nog mede o.a. Nell Koppen, Gijsbert Ter- steeg. Sara Heyblom, Anny de Lange Ton Lensink en Eric van Ingen. De regie is van Cruys Voorbergh. Covoto deed een goede keus met dit stuk in haar abonn.serie op te nemen. Geslaagd ALKMAAR. Aan de Rijksuni versiteit te Leiden slaagde voor het arts-examen le gedeelte onze stad genoot de heer W. Klein Wassink. VOOR DE POLITIERECHTER ALKMAAR. Voor de Alkmaar- se politierechter, Mr. J. N. Alblas, stond gisteren de Alkmaarder P. D. L. terecht, die ervan beschuldigd was een geldbedrag te hebben ver duisterd. Verdachte had in Mei 1949 een korte tijd groenten uitgevent voor de Bergense groentenhandelaar G. S-. die zelf door ziekte verhinderd was zrjn werk te doen. Volgens verd. was S. met hem overeengeko men dat hij de winst in zijn zak mocht steken. Volgens get. S. echter was verdachte een vast weekloon van f 35.toegezegd. Hoe dan ook verdachte talmde met zijn afreke ning en bovendien was er een me ningsverschil tussen hem en S. over het door verdachte verschuldigde bedrag. Volgens S. zou dit f 42.- bedragen; volgens verdachte was 't f 19.In elk geval, het verschul digde bedrag was niet door ver dachte aan S. betaald en L. had zich evenmin aan de afspraak gehouden per week een gulden af te betalen. De officier van justitie, Mr. A. W. Holsteijn eiste 6 weken gevan genisstraf. De politierechter, die bewezen achtte dat een bepaald geldbedrag verduisterd was, nam aan dat verdachte niet bij machte was geweest te betalen en veroor deelde deze jonge DUW-werker, die een gezin met twee kinderen heeft, tot f 40.— of 20 dagen. Wegens openbare schennis der eerbaarheid werd F. G. conform de eis van de officier, veroordeeld tot 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, met oplegging van bijzondere voorwaarden. van 12 uur tot bij een uur duurde en waar naast het voltallig Kerk bestuur, vele vrienden en belang stellenden alsmede besturen van verenigingen en organisaties van hun belangstelling blijk gaven. De grote zaal van de pastorie was door de R.K. Houtbewerkers met bloemen en planten fraai versierd. De grote feestavond van de vrou welijke jeugd werd in Hotel Victory gehouden en bijgewoond door alle meisjes van de Congregatie. Klimop, de Gidsenbeweging en Francisca Romana. Mej. N. van 't Hof sprak namens allen een welkomstwoord. Er werd gezongen en de verschillen de afdelingen van het jeugdwerk kwamen met een toepasselijk woord en een geschenk voor de dag. Mej. van 't Hof bood namens allen een enveloppe met inhoud aan. De Ka bouters presenteerden een boek werk, ook de hoofdzelatrice van de Missiegenootschappen, maj. A. Krachtwijk, bood boeken aan, terwijl de leidsters van het Francisca Ro- manawerk ook weer met een fraai boekwerk voor de dag kwamen. De avond werd voorts gevuld met een paar aardige filmpjes en de grote film Mammie, die bij de jonge schare zeer in de smaak viel. Pater Berendsen besloot zelf de avond met een dankwoord. IUBILEUM IN HET LANDBOUWHUIS ALKMAAR. Op Woensdag 1 Februari zal het 30 jaar geleden zijn dat het echtpaar F. Rijswijk, C. H. Rijswijk-Schuit, als congierge in dienst trad van het toen 3 maan den oude Landbouwhuis te Alk maar, dat destijds gevestigd was op de hoek VoordamDijk. Het jubilerende echtpaar zal op 1 Febr. de gehele dag recipiëren. HEDEN ONTVANGEN: leeftijd 28 jaar, vanaf leeftijd 214 jaar, vanaf (Adv.) ALKMAAR. De door de IJsclub „Omval" op 30 Januari georgani seerde ijswedstrijden hardrijden op de schaats, werden gehouden op de Noordervaart. De wedstrijden wer den begunstigd door mooi ijs en goed weer. Er werd gereden over afstanden van 5, 10 en 30 K.M. De uitslag van de 5 K.M.-wedstrijd was als volgt: Deelnemers 10. 1. W. Hopman, Egmond aan de Hoef, tijd niet genoteerd; 2. K. Kalis, Stompe- toren; 3. J. de Boer, Alkmaar. Uitslag 10 K.M, Aantal deelne mers 15, waaronder 3 dames. le. J. Hollenberg, Akersloot, tijd niet ge noteerd; 2. W. Groot, Starnmeer; 3. J. de Waard, Egmond a. d. Hoef. Voor de 30 K.M. waren 26 deel nemers! traject tweemaal afstand Omval.IJzeren Brug. Deze wed strijd kenmerkte zich door een felle strijd, vooral bij de eindspurt. Er waren vier prijzen beschikbaar ge steld. Er werd gestart om 15,30 uur. 1. C. Ris, Den Helder, tijd 1 uur 13 min.; 2. J. Hoogschagen, Alk maar, 1 uur 13 min.; 3. J. Nicolai, Alkmaar, 1 uur 13 min.; 4. C. Reek, Heiloo, 1 uur 13 min. Het tijdsverschil tussen eerste en vierde winnaar bedroeg slechts 13 seconden. De eerst aankomende van de eer ste ronde eenmaal afstand Omval IJzeren brug was J. Sleutel te Alk maar en kreeg als prijs een doosje sigaren en een doosje sigaretten'. Alle andere prijzen bestonden uit kunstvoorwerpen. De uitreiking der prijzen zal nader worden vastgesteld. Het bestuur van de IJsclub „Om val" kan op een geslaagde wedstrijd terugzien. Zij is echter niet van plan het hierbij te laten; men overweegt om Zaterdag a.s. een wedstrijd op de schaats te organiseren rond de Polder Schermeer, wat ongetwijfeld een mooie route en een spannende race zou worden. Ook andere at tracties op het ijs worden bespro ken. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Marijtje .T, dochter van T. W. van Weelij en J. S. Verberg; Gerardus B„ zoon van P. J. Termaat en E. P. Leeuwen kamp; Johannes C. M., zoon van M. A. Dekker en A. M. Buur; Johanna A., dochter van T. Stel en P. J. Middag; Annette W„ dochter van D. van Dijk en J. Bak ker; Cornelius J., zoon van N. van der Veer en B. Hopman; Margaretha, dochter van J. Struijs cn M. A. Mak; Marianne, dochter van J. C. Wassing en M. G. van Riel; Cornelis J., zoon van C. J. Mekken en Th. J. M. Möl- ler; Roelina M„ dochter van H. F. Walraven en R. M. A. Post; Adria- nus P., zoon van J. Tijssens en C. M. van der Vlugt. Gehuwd: Johannes Th. T. Verhaart en Willy van Kesteren. Overleden: Jan Narold, 79 jaar, wednr. van E. Span SPOORWEGMATERIEEL ALKMAAR-DEN HELDER De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Holland te Alkmaar ontving naar aanleiding van de door haar geuite klachten over de slechte toestand waarin *t spoorwegmaterieel op het baanvak AlkmaarDen Helder zich bevindt van de Directie der Nederlandse Spoorwegen bericht, dat op dit baanvak inmiddels enkele minder geschikte rijtuigen door comforta- oeler materieel zijn vervangen. Zij betreurt het thans nog niet in staat te zijn op dit traject moderner ma terieel in te schakelen, hoewel dit vraagstuk haar volle aandacht heeft. Zodra meer comfortabel ma terieel beschikbaar komt, zal dit zo mogelijk voor dit baanvak wor den aangewezen. Binnenbrandje ALKMAAR. Zaterdagavond ontstond in een huis aan de Ko ningsweg een schoorsteenbrand, doordat het houtwerk dat op zolder om de schoorsteen was aagebracht in brand geraakte door het te fel stoken van de kachel. De politie zag kans met een schuimblui,apparaat het vuur te doven. Ook in een huis aan het Hoeverpad ontstond een schoorsteenbrandje. Een brandweer-auto met enige brand weerlieden rukte uit. De schoor steenbrand is vermoedelijk te wij ten aan teeraanslag in de schoor steen. Men heeft de schoorsteen rus tig laten schoonbranden. Prijsuitreiking bedrijfsvoetbalcompetitie ALKMAAR. Op 14 Februari a.s. zullen aan de kampioenen van de bedrijfs-voetbalcompetitie 1949, de prijzen worden uitgereikt in 't „Wapen van Heemskerk". De elf tallen die zullen worden gehuldigd zijn: Reiniging, algemeen kampioen en kampioen van afd. B; Lichtbe- drijven, kampioen van afd. A; Krom kampioen van afd. C; SOVA, kam pioen winnaars-ronde bekerwed strijden en Melkboeren, kampioen verliezers-ronde. De huldigings avond zal een feestelijk karakter dragen. Opa van 't Hoff 101 jaar ALKMAAR. Heden, 31 Jan. wordt Opa van 't Hoff uit de St. Annastraat 101 jaar. Vreemde ringstekerij ALKMAAR Gisterenmiddag reed een vrachtauto, ingericht voor veevervoer over het Waagplein naar de Voordam. Over de Scha- penbrug gekomen raakte de caros- serie van de auto met een haak toevalligerwijze in de ringen van de ketting van de brug. Daardoor werd het bovengedeelte van de kap van de auto grotendeels afgerukt. Met vereende krachten gelukte het omstanders de auto uit zijn benarde positie te bevrijden. De wagen be kwam lichte schade. Geen kleine kinderen op hef ijs ALKMAAR Gisterenmiddag is een klein 4-jarig kindje door het ijs gezakt onder de Baansluitbrug. Met grote moeite kon het door de heer Vermeulen worden gered. Het verdient daarom aanbeveling geen kleine kinderen- alleenop het ijs rond te laten lopen. MUTATIES RIJKSPOLITIE Bij beschikking van de Algemeen Inspecteur van Rijkspolitie wordt ingaande 1 Februari a.s. de Wacht meester le kl. J. A. Havinga van de post Dirkshorn eervol ontslagen. Op dezelfde datum zijn bij be schikking van Gewestcommandant Amsterdam de volgende verplaatsin gen bevolen: Wachtmeester le klasse A. F. Horst van de Parketgroep Alkmaar naar de post Dirkshorn van de groep Schoorl. Wachtmeester le klasse Ch. Broek- huijzen, eveneens van de Parket- groep Alkmaar naar de post van Ewijcksluis van de groep Ajma-Pau- lowna. Wachtmeester W. Blomberg van de groep en post Schagen naar de post Barsingerhorn. Geen vuilnis op hef ijs ALKMAAR De Commissaris van Politie wijst er de ingezetenen op dat het volgens artikel 102 der algemene politie-verordening dezer gemeente, verboden is as, vuilnis e.d. op het ijs te werpen. Al hef ijs goedgekeurd ALKMAAR Door de politie werd al het ijs in en rond de stad goedgekeurd behalve de Kaarsema- kersgrach't en de Lindegracht, hier is het ijs nog onbetrouwbaar, even als dat onder de bruggen. ADVIES-COMMISSIE BEELDENDE KUNST ALKMAAR. Op 25 Januari werd op het Stadhuis de Advies commissie .geïnstalleerd voor de re geling Sociale Bijstand voor Beel dende Kunstenaars. Deze regeling beoogt hulp te verlenen aan behoef tige kunstenaars b.v. in de vorm van aankoop van werkstukken of het geven van opdrachten. In de eerste vergadering werden reeds een aantal ingekomen werk stukken beoordeeld. Het secretariaat van de commissie is gevestigd bij 't Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken. LANGEBAAN-WEDSTRIJD TE HEILOO Op Woensdag 1 Februari zal er een langbaanwedstrijd voor heren gehouden worden op de 500, de 1500 en de 3000 M., op de Heiloër ijsbaan. De wedstrijd begint om 11 uur: de prijzen bestaan uit medailles. Men kan zich telefonisch opgeven. Voor nadere bijzonderheden ver wijzen wij naar de in ons blad voor komende advertentie. Opbrengsf collecte BERGEN. Zondag j.l. is in on ze parochie een collecte gehouden ten bate van de St. Vincentiusver. De predicatie werd gehouden door de zeer eerw. heer P. Stockmann, die directeur van het Vrouwelflk Jeugdwerk in het Bisdom Utrecht is. De opbrengt bedroeg f 650. Onverschillig welk karwei men aanpakt, er is een tijd van beginnen en een tijd van uitscheiden. Met onze actie voor het R. K. Militair Tehuis in Ede is het niet anders. We hebben er officieel een punt achter gezet, maar dit wil natuurlijk niet zeggen dat we de bedragen die thans nog binnen komen, niet met dankbaarheid ontvangen. Wel adviseren wij onze lezers hun gaven rechtstreeks te sturen naar: Majoor N. J. van Bohemen, legeraalmoezenier, Stationsweg 100, Ede. Gisteren kwam de f1600.bijna vol! De B. f6.Wed. N. f2.—; M. G. B. f 1.—T. W. fl—J. J. S. f2.—; N. N. f3.—; W. D. O. f2.—; J. B. f5.— K. K. f3.50; C. M. f2.50; J. Th. B. f 4.—; L .P. V. f 6.—; N. N. f 1.—; H. W. f 2.—; J. W. A. M. f 2.50; H. G. M. f 1.—; H. G. f 2.—; J. H. f 1.—; R. J. de H. f 1.—; S. T. f2.J. T. H. f 10,B. v. d. W. f2.50; H. D. f4.50; Wed. J. W. f 1.—; A. Th. L. f 2.—; Wed. J. S. f 1.— mej. C. M. f 1.—. S. S. f 1.—. Totaal f 1587.06. Ons gironummer is: 1 1 0 8 9 4 f.n.v. N.V. Onze Courant Hoorn De drukte op de ijsbaan in Bergen, die om haar prachtige ligging in de beschutting van bos en duin vele schaatsliefhebbers derwaarts lokt. (Van onze redacteur). WESTZAAN 30 Jan. De ijs- club „Willem Barentsz-Thialf' te Westzaan genoot de eer de Prov. Kampioenswedstrijden voor Paren te mogen organiseren). Daar haar oude ijsbaan verdwe nen was, omdat de grond voor wo ningbouw bestemd was, werden de wedstrijden gehouden op de Zaan, in de luwte van de Zaanse fabrie ken- het ijs was in prima conditie en iie ontvangende ijsclub had al les gedaan wat mogelijk was, om deelnemers 10 in de afd. Junioren en 9 in de afd. Senioren behoorlijk te ontvangen. De belangstelling van de zijde van de bezoekers was echter zeer gering. In de afd. Junioren werd door tal van nieuwelingen deelgenomen. Het kampioenschap in de afd. Se nioren werd niet door het eerst- winnende paar (Mw. Rommelaar- en Hr. Blaauwboer) behaald, om dat dit paar reeds het kampioen schap voor Zuid Holland op zijn naam heeft; zo werd het tweede paar kampioen Voorts werden ook wedstrijden gehouder. in de afd. dames en he ren enkelingen, waarvan vandaag in Anna Paulowna de kampioen schappen voor Noordholland wer den verreden. Mevrouw Rommelaar werd ook hier nr. 1 en ontving een extra prijs voor de beste prestaties van de dag. Haar partner in de wedstrijd de heer D. Blaauwboer werd ook hier Nr. 1. De Ned. kampioen heren, de heer M. de- Ruyter uit Zaandam, moest zich met de 6e plaats tevreden stel len. De heer Ant. Stumpel, Hoorn wist zich derde te plaatsen. Vooral in deze afdeling waren de deelne mers aan elkaar gewaagd. SUCCESSEN VOOR IJSBAAN HEILOO. Voor de ijsbaan Heiloo was het 'n succesvolle dag. Mej. C. Groeneveld uit Heiloo wist de eerste plaats te veroveren in de afd. Junioren-da mes en promoveerde daardoor het volgend seizoen naar de afd. Senio res. In de afd. Junioren-Paren be haalde het paar Mw. Romar-Hr. J. Koelman, dat vorige week in de Apollohal een een 3de prijs behaal de, de 2de prijs mej. C. Nelis uit Alkmaar werd derde in de afd. Ju- niores-dames. Mevr. M. de Jager Wartenhorst, Heiloo, die in de Pa ren wedstrijd seniores met de heer A. Goedhart nr. 3 werd, wist zich in de afd, dames nr. 2 te plaatsen. De ijsbaan Heiloo, die goed ver tegenwoordigd was; had dus een succesvolle dag. De gedetailleerde uitslagen zijn als volgt: KAMPIOENSCHAP PAREN SENIORES. 1. Mw. Rommelaar-Timmermans, Enschede, Hr. D. Blaauwboer, Wie- ringermeer. 2. Mej. Schipper, Zaan dam, Hr. v. d. Woude Jr. Koog a. d. Zaan. 3. Mw. M. de Jager, Heiloo, Hr. A. Goedhart, Zaandijk. 4. Mw. Brinkmeijer. Beets, Hr. M. de Ruy ter, Zaandam, 5. Mw. A. Bakker- Kaan, Alkmaar, Hr. A. Boontjes, Burgerbrug. 6. Mw. C. Rootjes, Hr. M Klerk, Oude Niedorp. Juniores: 1. Mw. de Ruyter, Hr. Haak (Zaan). 2. Mevr. C. Romar, Bij de debatten over de Nood- schoolkwestie in de Heiloër gemeen teraad, gehouden pp Vrijdag 27 Jan. j.l., gaf wethouder J. Rus de vol gende financiële beschouwingen: De gemeente huurde dennodschool van de heer J. Smit voor. de tijd van een jaar, ingaande 16 Juli 1944. De heer Rus nam aan dat het ge bouw per 1 April e.k. zal worden ontruimd. Dit is 'n huur volgens de heer Rus van 245 weken. Door de gemeente werd betaald 52 weken a f 48.— p. wk. is f 2496. Ook werd betaald 193 weken a f 18.per week - 3474. Aan onderhoudswerken en vernieuwingen - 2976.76 Van verhuurder nog te vor deren wegens aan de ge meente verschuldigde ter reinhuur - 445.82 Wegens abusievelijk te veel overgemaakte huur - 217.14 Totaal f9609.72 Het Noodschoolgebouw was niet voorzien van schoorstenen; de ge meente heeft hierin voorzien door het metselen van in elk der lokalen een schoorsteen. Kosten hiervan wa ren ongeveer f 700. Veilig kunnen we zeggen, aldus de heer Rus, dat het Noodschoolgeval de gemeente ruim f 40.per week heeft gekost. Als de heer Rus spreekt over de huur vanaf 16 Juli 1944 tot 1 April e.k. (dus 1 April 1950) moeten wij constateren dat dan g,en 245 weken, doch 297 weken voor verrekening in aanmerking komen. Hetgeen bete kent dat dan het deelcijfer niet 245 doch 297 is. Bij de kosten welke de heer Rus berekend heeft, namelijk f 9609.72, komt dan nog 52 x f 18. is f 936.—. Dus dan bedragen de totale kosten f 10.545.72. Dit wordt dan 'n wekelijkse huur van f 10.545.72 gedeeld door 297 (weken) ofwel f 35.50 per week. Deze berekening klopt echter nog niet, aangezien de heer Rus uitgaven- en inkomsten- posten onder één hoofd boekt. De nog te vorderen posten wegens aan de gemeente verschuldigd? terrein- huur ad f 445.82 en de post „te veel overgemaakte huur" ad f 217.14 be horen in het geheel niet op deze rekening thuis, tenzij het gemeente bestuur de terreinhuurpost afge schreven heeft. Hetgeen wij betwij felen! Wij mogen toch niet aannemen dat ook de te veel betaalde huur van f 217.14 als 'n douceurtje voor de verhuurder gerekend mag wor den (ter verduidelijking merken wij op dat de twee laatstgenoemde pos ten toch zeker geen exploitatiekos ten zijn!). Als wij de posten van de exploitatierekening aftrekken dan komen wij tot de volgende slot som: f 10.545.72 minus f 662.96 is f 9882.76, gedeeld door 297 (weken) is f 33.25 en dus lang geen f 40. per week! Wat de kosten van de bouw der gemetselde stenen schoorstenen be treft wordt door de heer Rus plm. f 700.opgegeven. Het verwondert ons dat deze post niet precies (evenals de andere posten) kan op gegeven worden. Wij menen toch wel te mogen aannemen, dat deze post in de gemeenteadministratie is na te gaan. Ook bevreemdt het ons dat de post schoorstenen niet onder het hoofd onderhoudswerken en ver nieuwingen is ondergebracht! Volgens de heer Rus in dezelfde beschouwingen stelt wethouder J. Schuyt voor inplaats van f 18. f 30.per week te betalen. De ex ploitatieberekening geeft dan aan: 52 weken a f 48.p. week f 2496. 193 weken a f 30.p. week - 5790. Onderh.werken als boven - 2976.76 Aan .de gemeente verschul digde terreinhuur - 445.82 Abusievelijk te veel over gemaakte huur - 217.14 f 11925.72 Door de gemeente gebouwde schoorstenen plm. f 700.Bij aan neming van het voorstel wehouder J. Schuyt zullen de gemaakte kosten per week stijgen tot globaal f 50. per week. Behalve door de gemeente betaal de reparatiekosten, werd door ver huurder (lees beheerder) eveneens voor reparatiekosten een bedrag van f 2784.33 betaald. Op gevaar af in herhalingen te vervallen en aannemende dat de huur weer op 1 April e.k. eindigt, constateren wij dat geen 245 weken doch 297 weken dienen berekend te worden dus 52 x f 30.is f 1560. te kort is berekend, om een juist overzicht der totale exploitatie te verkrijgen. Het voorstel van de heer Schuyt komt dan neer op f 11.925.72 en f 1560.is f 13.485.72 minus de bedragen van terreinhuur en te veel betaalde huur (f 445.82 en f 217.14 is f 662.96), blijft f 12.822.76 gedeeld door 297 weken is f 43.15 per week en geen f 50. Verder gaf de heer Rus een over zicht van de verlangens der ver huurder: 245 weken huur a f 48. per week f 11.760. Alle reparaties én vernieu wingen voor rekening der gemeente is f 2976.67 plus f 2784.33 - 5.761.— f 17.521.— Komt bij schoorstenen als boven. Gaat af terreinhuur etc. De kosten per week zouden hier door voor de gemeente bedragen f 70.per week. De gemeente heeft het gebouw van 'n nieuw dak moe ten voorzien, verhuurder declareert voor de afkomende oude dakpannen, 6200 stuks a 20 cent per stuk of f 1240.een groot deel van deze pannen werden verhuurder, door het gemeentebestuur in bezettingstijd ten geschenke gegeven (voor het goede doel). Verder zeide de heer Rus, dat het schoolgebouw destijds ongeveer f 6500.heeft gekost. De zegsman is bereid om indien B. en W. dit wenselijk zouden oordelen, hen na der in te zullen lichten. Wij merken in de verlangens van verhuurder op, dat hij zich niet wil onttrekken aan het betalen van ter reinhuur. Zoals de heer Rus in zijn eerste beschouwing aangeeft. Wij concluderen dus, géén af schrijving van de terreinhuurpost. Wat de verlangens der verhuurder betreft kunnen wij over de redelijk heid niet oordelen. Wel bevreemt het ons dat 'n gebouw, geplaatst in 1944 (de duurste bouwtijd) met 'n oppervlakte van 11 x 32 M. voor f 6500.gebouwd kon worden! Hr. J. Koelman, Alkmaar. 3. Hr. en Mevr. Waal Heren Seniores: 1. D. J. Blaauw boer, Wieringermeer, 2. A. Goed hart, Zaandijk; 3. A. Stumpel, Hoorn; 4. D. J. v. d. Woude. Koog d. Zaan; 5. D. Visser, Schagen; M. de Ruyter. Zaandam. Dames Seniores: 1. Mevr. Rom melaar-Timmerman, Enschede; 2. Mevr. M. de Jager, Heiloo; 3. Mej. L. Schipper, Zaandam; 4. Mevr. Brinkmeijer, Beets; 5. Mw. C. Root jes, Oude Niedorp; 6. Mevr. A. Bak ker-Kaan, Alkmaar. Heren Juniores: 1. M. Klerk, Stompetoren; 2. A. Boontjes. Bur gerbrug; 3. H. Oskam, Hoofddorp. Dames Juniores: 1. Mej. C. Groe neveld, Heiloo; 2. Mej. Boontjes, Hoofddorp; 3. Mej. C. Nelis, Alk maar; 4. Mej. C. Muntjewerf, Alk maar; 5. Mevr. C. Romar, Alkmaar. Arbiter was de heer Hoogeveen uit Den Haag. K.J.B. HEILOO. A.s. Woensdagavond op de bekende tijd is er weer de wekelijkse bijeenkomst. Het bestuur heeft weer veel in petto. Alle le den worden aangespoord op tijd aanwezig te zijn. R.IC. E.H.B.O. „St. Lidwina" HEILOO. Onze EHBO afd. St. Lidwina behaalde op de in Hoorn geoi ganiseerde wedstrijden een eervolle tweede prijs. Dit is voor deze afdeling en haar leider. Dr. A. Janssen een prachtig resultaat. BIJEENKOMST K.V.B. HEILOO. De Katholieke Vrouwenbeweging hield Vrijdag j.l. een bijeenkomst in het Bruno- gebouw. De agenda vermeldde een bestuursverkiezing. Ondanks het slechte weer was de opkomst zeer goed te noemen. Zeventig leden waren aanwezig. De voorzitster, mevr. Stoelinga, gaf na opening de penningmees- teresse, mevr. Schouten-Lambo, de gelegenheid het financieel jaar verslag voor te lezen. Mevrouw Schouten had dit met een lid van de K.V.B., mevr. Altena, in een aardig toneelstukje verwerkt. Een woord van lof is hier zeker op zijn plaats. Daarna hield de G.A. een korte toespraak. De voorzitster spoorde de leden aan, toch vooral in de eerste H. Mis te komen op Maria Lichtmis en zoveel mogelijk in de processie mede te lopen. Öok werd voorge steld om i.v.m. het H. Jaar alle Eerste Zaterdagen een vastendag te houden. De Vastenavond zal gevierd worden op Donderdag 16 Februari. De leden, die evenals het vorig jaar een voordracht wil len houden, moeten deze eerst voorleggen aan de G.A. of aan een van de bestuursleden. De K.R.O. zendt iedere Dinsdagmorgen van 10 uur tot 10.30 uur een speciaal programma uit voor de vrouwen. Hierbij worden ingestuurde vra gen behandeld. Op 28 Maart wordt door Calvé een demonstratie ge geven in De Ruslende Jager. Vervolgens werd overgegaan tot de verkiezing. Er waren acht can- didaten ingediend, waarvan twee herkiesbaar. Gekozen werden de dames: Beerse, Groothedde, Flo- ris, Kosters en Meier-Schouten, terwijl herkozen werden de dames Stoelinga en Schouten-Lambo. Bij acclamatie werd mevr. Stoelinga weer als voorzitster herkozen. Het nieuwe bestuur zal ijveren om de vereniging tot bloei te bren gen. Tot slot volgde de rondvraag, waarna de voorzitster sloot met de opwekking om nieuwe leden te werven. In de K.V.B. is plaats voor alle vrouwen, van elke rang en stand. Benoemd NRD-SCHARWOUDE. In de Zaterdagmiddag gehouden vergade ring van het bestuur van de vei lingvereniging „De Noordermarkt- bond" werd met ingang van 1 Fe bruari 1950 benoemd tot veiling- beambte de heer Deken uit Heer Hugowaard. Wij komen morgen nader op deze vergadering terug. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond: VORSTGRENS OVER ONS LAND! DE BILT, 31 Jan. Ten Zuiden van de grote rivieren meest rwaar bewolkt met nu en dan enige regen of sneeuw en plaatselijk nevel of mist. Lichte dooi tot tem peratuur om het vriespunt. Matige tot zwakke veranderlijke wind. Ten Noorden van de grote ri vieren zwaar bewolkt met nu cn dan enige neerslag hoofdzakelijk in de vorm van sneeuw. Aanvan kelijk nog af en toe krachtige, later afnemende wind tussen Oost en Zuidoost. Meest lichte vorst. MENTHO-REX Verkoudheldszalf INADEMEN INWRIJVEN Bestrijdt de kou van buitenaf langs twee wegen. Naar wij vernemen, heeft een 5- taj ijsclubs, t.w. Avenhorn, Ouden dijk, Scharwoude, De Gborn en Ursem, het plan opgevat om in hun rayon een touristentocht te organi seren. Het ligt in de bedoeling dat jong en oud aan deze tocht kan deelnemen, aangezien de afstand niet groter is dan 25 km en de baan in uitstekende conditie is. Er kan ter plaatse gestart worden, waar de startkaarten als volgt verstrekt worden: Avenhorn: hotel Kwadijk; Oudendijk: hotel Klein; Scharwou de: J. van Diepen De Hulk; De Goorn: Café Bontje, Ursem: Stoom gemaal De Ruyter. Ook touristen uit de omtrek kunnen aan deze mooie tocht deelnemen. Voor verdere bijzonderheden leze men de advertentie in dit blad. Geslaagd LANGEDIJK. Aan de R.K. Naaischool van de Eerw. Zusters van Moerdijk slaagden dezer dagen voor lingerie de dames D. Bergen Jd., R. Dekker, Fr. Frederiks, Tr. Frderiks en T. Tromp. Voor 'cou peuse mej. C. van der Vliet. Burgerlijke Stand ZIJDE. Geboren: Geen. Ondertrouwd: Hendrik Slagter, oud 26 jr. matroos Rijnvaart te Zljpe N.H. en Marie Krebs, oud 24 jr., kokkin, te Swabsburg (Duits land). GetrouwdJ ohannes Adrianus Noot, oud 29 jr., notarisklerk en Anna Zijdewind, oud 32 jr., beiden te Zijpe. Overleden: geen. Uitbreidingsplannen ZIJPE Gedeputeerde Staten zijn overgegaan tot vaststelling van een gewijzigd uitbreidingsplan-in- boofdzaak voor het gehele gebied van de gemeente Zijpe en van een zesta] gewijzigde uitbreidingsplan- nen-in-onderdelen voor de dorpen Oudeslüis, 't Zand, Schagerbrug, St. Maartensbrug, St. Maartenvlot brug en Burgerbrug, met bijbeho rende bebouwingsvoorschriften, kaarten en toelichtende beschrijvin gen. De stukken zijn gedurende 14 dagen ter gemeente-secretarie al hier voor een ieder ter inzage ne- dergelegd. SLACHTVEE-MARKT TE ALKMAAR Maandag 30 Januari 1950 6 paarden 450750; 69 koeien 300—1080, per kg. 2.30—2.60; 74 nuchtere kalveren 3052; 65 vette schapen 70120; 231 vette varkens per kg. 1.521.69. Goéde aanvoer van varkens. Bij de aanvang der markt vlotte het met de verkoop niet bijzonder, als gevolg van het feit dat vandaag de toeslag op het varkensvlees van 6 tot 3 cent per kg. is teruggebracht. Niet ten onrechte, wilde men trach ten dit verschil bij de aankoop van levende varkens te verhalen. Men slaagde hierin maar ten dele. Im mers verleden week deden de vlees varkens f 1.70 per kg., terwijl men heden voor die dieren toch f 1.67 f 1.69 per kg. moest betalen. De lichte varkens noteerden f 1.52 per kg. Over het geheel genomen kun nen wij echter wel zeggen dat de handel werkelijk vlug was. Alle die ren zijn verkocht geraakt. Het aanbod van koeien is niet te gen gevallen. Bij een vlugge handel gingen de prima dieren voor f 2.60 en vrijwel al de andere soorten voor f 1.15 per kg. van de hand. Stugge handel in de vette schapen met zeer hoge prijzen (gemiddeld lagen deze -t f 20.per dier boven die van de vorige week). Een kleine toename in het aan bod van nuchtere kalveren heeft de noteringen dezer dieren even doen dalen, ofschoon nog lang niet van goedkoop gesproken kan worden. De handel was kalm. ALKMAAR, 30 Januari. Ex portveiling. Witlof I 38—47 n 26—34; rode kool 6,20—13,70; Sa'voye kool 714.20; groene kool 15—32; spruitkool I 50—77, II 2646; boere- kool 2251; rode bieten 67; win terpeen 6.1014.30; waspeen 3741- uien I 30—38.50; II 20—27; prei 93— 100; knolsoepgr. 14.50—35.00; soepgr. 610,50; Bramley Seedling 715; Goudreinette 38; Present van Enge land 40; St. Rémy 15; Winterjan 10-15 ALKMAAR, 30 Jan. 6 paar den 450750; 69 vette koeien 300 1080; 74 nucht. kalveren (slacht) 30—52; 55 vette schapen 70—120; 231 varkens per kg. 1.621.69. OBDAM 30 Jan. 30.000 kg peen I 18,60—19.30; peen II 14,50— 16,20; 9400 kg uien 37,70—39,20; 8000 kg gele kool 15,20—18,00; 8300 kg rode kool 10,1010,70; 830 kg sprui ten 29,00—42,00. ZWAAG. Uien 30—36; Prei 74; Savoye kool 17—29; Gele bw kool 7—19; Rode kool 6,20—11.00: Boerekool 18—32; Spruitkool 20— 76; Witlof 3845; Andijvie 51; Bloemkool 1440; Goudreinette 24 45; Present van Engeland 1843. ZUIDERKOGGE. groene kool 7—18; witlof I 3840; II 24—30; boerenkool 2830; afw. uien 325 mid. uien 38.9039. NAAR ROME Ml teken! dus: de Ju vier voornaamste Paulus builen de Maria Maggi ore. verbonden is, zo; mogelijk, xe alle 1 Rome bezil ongev kapellen. Niet ali ook om haar gesel ontwikkeling van heilig, want zijn j Siena, „gedrenkt n die de stenen der is geweest, waarc wereld zieh heeft De aflaat van het in dubbele zin een nu, omdat het 't vjjf- is sinds de afkondigi: Bonifatius VIII in 1 men na gebiecht e niceerd te hebben e: bezoek aan de vie kerken telkens te hel driemaal een Onze Weesgegroet en drien rie zij de Vader, het eenmaal een Onze V Weesgegroet en Glor der tot intentie van 2 Het Heilige Rome, het bijzonder voor de „Van hieruit straalt 1 het ene geloof de we vindt de eenheid van schap zijn oorsprong" op de fries onder koepel van Michel A: Sint Pieter is de K Paus. Hier bevindt z graf van Petrus, de Honderd-twee-en-veer vinden hier, in de b de onderkerk, hun ri Het is uiteraard ni en misschien ook nie omdat men van de Si meer moet hebben ge van het schone en indi de te vertellen, al is ei verschil van mening schillende dingen, wat I heidswaardering betre staat, dat de afmeting( dengroepen, de enorr ken waar ter werelc zoveel mozaïeken bij et kerken van Rome? - meesterstukken van s beeldhouwkunst en d met goud en edelgestei weldigen en soms verb door hun schoonheid Pieter is bijna 193 me! er is geen kerk ter we: deze lengte bereikt. In ren vloer zijn op verse! standen metalen lett< bracht, die de lengte belangrijke wereldkerl ven, zoals van de Nótrc Sint Pauls te Londer roemd is de Sint Pietc nu een schakel vormt i van vier, om de aflaa Heilig Jaar te verdiene schat van reliqiueën, alli WOENSDAG 1 FEB HILVERSUM I, 301 24.00 NCRV 7.00 Nieuws, 7.15 Oei mastiek, 7.30 Gramofo (.4oi Een woord voor de Nieuws- en weerberich Gewijde muziek, 8.45 Gi muziek, 9.00 Voor de zi Gramofoonmuziek, 10.30 ?AennKst'„ n'00 Gramofo, i ,5et huis Lauerne: 12-05 Populair conc ^oeedeiingen' 12'33 °rS 13.00 Nieuws, 13.15 13.20 Strijkkwartet, 13.5, foonmuziek, 14.00 Bla, ®e' pian°. 14.30 Koor lo.oo Gramofoonmuziel Voor de jeugd, 17.30 M< ?!°nnC£lb' 17'45 Voor 18.00 Gemengd koor, 18.3, strijdkrachten, 19.00 Niei Boekbespreking. 19.30 mentaar ig.40 Radiokra: Nieuws, 20.05 Comment; Iiecompetitie, 20.15 G liederen, 20.45 Concerts winn 21,25 Liturgische d sfen<-.en overwegingei Gramofoonmuziek Strijkorkest, 22.45 Avond king, 23.00 Nieuws, 23. Gramofoonmuziek. n. 416 VARA, 10.00 VPRO 102 7 00 N- VPRO' 20.00—24.0' 7.00 Nieuws, 7.15 Gramr tenk'88i°80 ^ieu.ws- en we, 8-18 Orgelspel, 8.50 9 30U W=; Gramofooi 9.30 Waterstanden, 9.35 foonmuziek, 10.00 Kind ™£u?en. causerie, 10 05 ïlIJoongr 10-2? Voor de rv,'ü Gramofoonmuziek, Concert, 13.00 Nieuws, l' sproken portret 14 1 Tc .15-no Kinderkoor. 15. ae kinderen, 15.50 Muzi, Voor A V°,0r de Zlekc 17 45 l 17-30 O: NieL*TarïïgvltZending Trio 18 ra Vara-varia Ca,?' ,35 Banjo-ensembl Gausene over geheelonti ^y.io Kwartet. IQ \r i®!?® Causerie over 20 05af vKerken, 20.00 tisob A.ctua'iteiten. 20.15 21 00 n?Ts' 20,20 Dans naar r huizen van de Pianö 2?'20 S°Pi pelii?'0 Populair wete 2?la o,C^s?rie' 23-00 24.00 Licht progran

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2