mm Nieuw Amerika begint met het werk aan de waterstofbom Gladheid van de wegen bracht het verkeer geheel in de war Ontwerp Ondernemingsraden Het grootste wapen voor massa-vernietiging Vele passagiers moesten in hotels overnachten Minister Stikker wordt politiek bemiddelaar OEES welwillend door de Kamer ontvangen (AM ktberichten Voorzichtig op de gladde wegen Het protestantisme in de satellietstaten Friesland was zonder stroom Luchtbrug met Ameland verbroken BOUWKOSTEN VERLAAGD Wij zijn tegen de absolute Vorst Aan onze abonné's DUITS SCHIP GEZONKEN Hij blijft aan Buitenlandse Zaken Samenhangmaar ook verschil met de P. B. O. en licht stal de oude lokjes wordt i, opbloeiend mensen zijn. hebben dit laakt Vanaf jen ogenblik n er in rond san over de ons hier te U tevens een itad Alkmaar. cent »de aan de Kaasmarkt. de 1e eiage. den de reliquieën van Jatthias bewaard. In in Sixtus de Vijfde Sacrament heel de d in een origineel Met de anderen be- kerk tot de meest en bezienswaardige - het Rome van het dat men natuurlijk om zijn vele andere en grote momenten nten van de geschie- dat men, pelgrime- et eerst en het meest ;n als de stad van het waarvan Paus Pius boodschap tot de we- opening van de H. Et gezegd: dus geen rumoerige d zijn, geen voor- or vrome vermaken, :en leeg vertoon van iracht, in de zin waar- Id dat opvat, en voor ;es bestaat in de voor- ïstemming der menig- Leilig Jaar moet een ge en diepere invloed ie zielen, het moet op- de deugd en die in en publieke leven er bevorderen, het H. ijn en blijken een jaar en oprechter christe- [ARWOUDE, 31 Jan. ien 37.80—38.60; grote •iel. 35,10—37,60; 45.000 ol 6.50—14.10; 28.000 kg 70—19,20; 45.000 kg witte •21.70; 6000 kg peen XI III 15,20—15,50. HUIZEN, 31 Jan. ik 26.10—26.60; gele kool rode kool 7.4015.90; 19.80—21.50. [JK, 31 Jan. 18.000 kg 6—15.10; 25.000 kg gele -19.50; 50.000 kg witte 20,40; 8500 kg uien 38.50- 36 50—38; 500 kg witlof 31. functie! Pas op hoor! ;htenü" Toen de smid veel bozer en gaf hij n zijn uniformpet. Nu van Hermandad ten Verdedig je! Eerste fen als ik je niet aan andvat van zijn degen want de degen was al rs en agenten van dit aal vastgeroest in de i namelijk nooit veel eld. Dat is natuurlijk lappere Poppesnor zat :1de pogingen deed de e smid hem al maar schietpartijen zouden trekt die dappere P- dat kon hij niet, want Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. HET FEIT Buiten God is veilig. t nergens (Vondel) E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank NHD VAN HEDEN Pagina I Woensdag 1 Februari 1950 45e Jaargang No. 11778 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. tel. 459 K 2240 Zoals men weet, staan in binnen- en buitenland vele gezaghebbende protestantse leiders op zijn minst sceptisch tegenover de strijd die momenteel vooral, in Hongarije, Polen en Tsjecho-Slowakije gevoerd wordt tussen de Katholieke kerk en de Communistische staat. Wij noemen in dit verband slechts de bekende Dr. Karl Barth, Ds. Niemöller en ten onzent Prof. Dr. W. van der Leeuw. Het is leerzaam maar ook bedroevend te lezen, hoe in Tsjecho-Slowakije de Evangeli sche Kerk zich officieel over deze aangelegenheid heeft uitgesproken. Daar staat in die Richtlijnen zonder meer 2. „Wij zijn ons bewust van het feit, dat we niet meer in de tijd van het liberalisme leven en dat 't gehele land ingrijpende, sociale en economische, geestelijke en zedelij ke veranderingen ondergaat als ge volg van de marxistisch-communis- tische ideologie. Het is nodig dat wij weten, wat de oorzaak is van deze veranderingen en inzicht ver krijgen in de gangbare ideologie van deze tijd, opdat de Kerk als geheel en de leden van de Kerk af zonderlijk weten, hoe zij in de nieu we sociale ordening de grote gees telijke waarden van de Christelijke Kerk moeten uitdragen en wel in 't bijzonder die van de Reformatie. 3. Afwijzing zonder meer is on vruchtbaar. Alleen een besliste, duidelijk en moedige geloofsbelijde nis in Jesus Christus, alleen een waarlijk dienen uit Christelijke liefde en barmhartigheid temidden van de spanningen van het openba re leven van thans kan ons land en volk tot een spiegelbeeld van het Koninkrijk van Christus doen wor den. 4. Laten wij er voor waken, onze houding te vereenzelvigen met de politieke houding van de R.K. Kerk en haar huidige strijd. Wij moeten geen voordeel trekken uit de ge spannen situatie van thans om de R.K. Kerk aan te vallen; maar wij mogen niet vergeten, dat de strijd van het Vaticaan tegen het com munisme en de Sovjet-Unie van po litieke aard is: het gaat daarbij niet om de zuiverheid van de Kerk van Christus of om de zuiverheid van het Apostolisch getuigenis. Wij hebben tot taak te waken en te bidden opdat wij mogen weten wan neer wij moeten spreken en aan de wereld zeggen, dat zij aan het oor deel van het Woord van God on derworpen is en tevens wanneer wij aan de zieke mens van heden een woord van steun en troost moe ten brengen om ziJn geest weer ge zond te maken.'' Wat punt 2 betreft, er is dus voor die Evangelische kerk in Tsj.- Slow maar één dilemma op sociaal- oeconomisch gebied: liberalisme of communisme. Hier wreekt zich het verleden, waarin het Protestantis me niet of nauwelijks een draag lijke oplossing voor het sociale vraagstuk heeft kunnen vinden, laat staan toepassen. Nu is het waar dat de Katholieken hun prachtige theorieën op dit gebied, die iets beters geven dan liberalisme en communisme: in die landen misschien wel gedoceerd, maar niet toegepast hebben. Erger is echter, als men zich ook door de valse leer laat inpalmen. Wat punt 3 aangaat: Dit kunnen wrj onderschrijven. Maar de ge loofsbelijdenis van de Katholiek omvat meer dan alleen maar ver lossing en verzoening door Jesus Christus, zij omvat alles wat Jesus Geopenbaard heeft en door de H. Kerk te geloven wordt voorgehou den. En hieronder zijn stellingen die diametraal tegenover de leer van Marx en Lenin staan. Dus be tekent voor de Katholiek belijden in dit geval onvermijdelijk: vechten. Nu punt 4. Altijd maar weer die beschuldiging van politiek-katholi- cisme. Men hoeft toch heus niet zo geleerd te zijn om in te zien, dat er aan vele problemen meer dan één kant zit, dat b.v. pers en radio za ken van voorlichting en cultuur zijn maar evenzeer zaken die heel vaak en nauw met de godsdienst en ze den te maken hebben. En het is toch logisch, dat de Kerk in die zaken het recht heeft een woord mee te spreken in zover ze de gods dienst en de zeden raken. Waarom heeft men dit in ons land ook in protestantse kringen in de strijd tegen het Nazisme zo goed inge zien en waarom weigert men het te erkennen in de strijd tegen het Communisme? Altijd weer wordt op de Hervormingsdag Luther ten tonele gevoerd en laat met zijn fier woord klinken: ..hier sta ik, ik kan hiet anders!" En zodra een groep Bisschoppen menen naar eer en ge weten hetzelfde te moeten zeggen, heet het: politiek! of machtswellust of iets dergelijks. DRACHTEN, E. Bruna O.F.M. Acht maanden voor vijf gulden De Haagse rechtbank ver oordeelde gisteren A. T. M. de J. uit Den Haag, ter zake van oplichting van f 5.-, tot acht maanden gevangenis straf met aftrek en ter be schikkingstelling van de re gering. De eis was één jaar. Toen Dinsdagmorgen de Amsterdammers stadwaarts wilden gaan, waar Hun werkzaamheden hun wachtten, werden zij min of meer onaangenaam getroffen door een dik pak sneeuw, dat de straten bedekte. De schooljeugd vond het een buitenkansje, en de sneeuwballengevechten raakten op volle gang. De Nieuwe Zijds Voorburgwal te Amsterdam in sneeuwtooi, met links op de achtergrond de Nieuwe Kerk en recht op de achtergrond het hoofdpostkantoor. President Truman heeft Dinsdag, na het voeren van tal van geheime besprekingen, de commissie voor atoomenergie instruc tie gegeven het werk aan de waterstofbom, het grootste wapen voor massa-vernietiging, te beginnen. Truman gaf een verklaring uit, waarin hij zeide, dat hij zijn op dracht om het werk met betrek king tot alle vormen van atoom wapens, met inbegrip van de z.g. waterstofbom of superbom, voort te zetten, wegens zijn verantwoor delijkheid „om er zorg voor te dragen, dat ons land in staat is zich tegen iedere eventuele aan valler te verdedigen". De motfijne regen van gisteren maakte de wegen spiegelglad waardoor het verkeer in alle delen van ons land geheel in de war werd gebracht. Autobusdiensten moesten worden gestaakt en vele passagiers konden gisteravond hun plaats van bestem ming niet bereiken en moesten hun toevlucht zoeken in hotels. Ook de spoorwegen waren genoodzaakt, door sneeuw en ijs, een aantal treinen te laten vervallen. Sedert vijf uur gistermiddag was al het wegverkeer in de Noord-West-hoek van Overijsel, in Drenthe, Friesland en Gronin gen totaal onmogelijk. Verkeers wegen als ZwolleLeeuwarden, Steenwijk en MeppelGroningen zijn wegens de gladheid onberijd baar. De grote busondernemingen in de drie Noordelijke provincies moesten de diensten staken. Over al strandden de reizigers. Uit Hee renveen berichtte men ons, dat de hotels overbezet zijn. De trein, die om 18.45 in Steen- wijk moest aankomen, vertrok pas om 20.45 uit Meppel. Grote reizi- gersscharen, die met de bussen waren blijven steken, werden door de spoorwegen vervoerd naar de grotere plaatsen in Friesland en Groningen in de hoop, daar te kunnen overnachten. Maar ook de spoorwegen kwa men hier en daar in moeilijkheden door ijzelvorming. Zo ondervon den in de ochtend al de electrische treinen op de trajecten Rotterdam Amsterdam en Rotterdam Hoek van Holland vertraging. Van twee uur af gistermiddag moesten op de trajecten Amsterdam HaarlemZandvoort. Haarlem VelsenIJmuiden, Amsterdam UitgeestVelsen en Uitgeest Alkmaar een aantal treinen ver vallen. Gisteravond half tien stonden op de Drentse wegen 17 autobus sen op de weg, die wegens de gladheid onmogelijk verder kon den rijden. Volgens de directeur van de Drentse autobusonderne ming zouden vele gemeenten heb ben nagelaten zand op de wegen te strooien. In Friesland kropen de autobus sen in de late namiddag over de wegen maar toen de duisternis inviel, besloten de Friese autobus ondernemers alle diensten te sta ken. Ok in Twente was het verkeer levensgevaarlijk. Omstreeks vijf uur was de toestand erg moeilijk, omdat honderden auto's door de gladheid werden verrast. Slechts uiterst langzaam schoof een lange rij auto's over de straten. Verscheidene plaatsen in het zuidelijk deel van Friesland wer den gisteravond in het duister gezet. Heerenveen, Sneek, Bols- ward en Joure waren geheel van stroom verstoken. In Leeuwarden ging het licht enkele seconden uit, maar gloeide onmiddellijk daarop weer aan. Eerst om kwart over acht was de storing opgeheven. De verbinding met de Noord- OostPolder werd aanmerkelijk be moeilijkt doordat ook hier de bus diensten werden gestaakt. Ook gingen er geen bussen op de tra jecten UrkZwolle, Genemuiden Zwolle, OmmenZwolle, De venterOmmen en Deventer— Zwolle. Ook in Amsterdam waren de wegen spiegelglad. De wagens van de G.G.D. moesten in totaal 27 keer uitrukken om slachtoffers van de gladheid te helpen. Geluk kig waren er geen ernstige onge lukken bij, wel een enkele lichte hersenschudding. Vijf slachtoffers moesten naar het ziekenhuis De vliegdienst, die vorige week op het geïsoleerde waddeneiland Ameland werd geopend, moest, wegens het slechte zicht tengevol ge van de sneeuwval, worden ge staakt. Ook de windkracht, die voor de kleine Austertoestellen niet meer bedragen mag dan 20 knopen per seconde, was iets te sterk. Op Ameland wachten thans 11 passagiers, waaronder een die naar een ziekenhuis moet worden vervoerd. In Leeuwarden wachten 4 personen op reisgelegenheid naar het eiland. Zover het oog reikt, is de Wad denzee bedekt met ijs. Op Ame land zijn al stemmen opgegaan om de overtocht te voet ie wa gen. Gebrek heerst op het eiland niet; de aanwezige voorraden zijn voorlopig voldoende. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft voor bouwplannen welke op of na 1 Februari 1950 bij de provinciale directies van de Wederopbouw en Volkshuisvesting inkomen, de ku bieke meterprijs verlaagd met 90 cent tot f 1.90, variërend met de grootte van de gesubsidieerde woningen. Opgemerkt zij, dat in de bestekken voortaan geen post voor onvoorzien meer mag worden opgenomen. De ontwikkeling van de atoom wapens moest worden voortgezet, aldus de president, totdat er een bevredigend plan voor internatio nale controle op de atoomenergie is opgesteld. Vier maanden was er reeds achter de schermen gecon fereerd over de vraag of men tot de productie van de waterstofbom, die misschien duizendmaal zo krachtig is als de atoombom, zou VlOCriDTlDD -.c Kosten van deze reuzenbom zouden volgens verschillende schattingen 100 millioen tot 4 mil liard dollar bedragen. Het is mo gelijk, dat de bom een gebied van 250 vierkante kilometer kan ver woesten. Dr. Urey, de uitvinder van het zware water en een der mannen die de eerste uitgeworpen atoom bom vervaardigde, citeerde vier dagen geleden een rapport van enkele natuurkundigen, die het mogelijk achten, dat de door een ontploffing van de waterstofbom veroorzaakte radio-activiteit in een gebied zo groot als de Ver enigde Staten alle soort leven zou vernietigen. Dr. Urey achtte het niet uitgesloten dat Rusland bij de productie van de waterstofbom een voorsprong had op de Ver enigde Staten. Een andere natuurkundige ver onderstelde onlangs, dat geen vliegtuig de waterstofbom zou kunnen afwerpen zonder zelf door de ontploffing te worden vernield. SPAAK IN DE KAMER: Oud-premier Spaak heeft Dins dag in de Belgische Kamer tijdens het voortgezette debat over het voorstel tot het houden van een Volksraadpleging verklaard, het niet alleen als een recht maar ook als een plicht te beschouwen de koning aan te vallen. Onze strijd gaat echter niet tegen de monar chie doch tegen de absolute vorst. Spaak wees er op, dat de me ning van de koning, dat met de capitulatie de strijd voor België ten einde was, fout is. De aange gane verbintenissen, aldus Spaak, verplichtten ons de strijd aan de zijde der geallieerden voort te zet ten. Mocht de volksraadpleging doorgang vinden, zo betoogde Spaak, dan zal deze na de beide wereldoorlogen de grootste ramp blijken te zijn in de geschiedenis van België. Zij zal geen oplossing brengen, doch de grootste verwar ring stichten. BILJETTENCIRCLLLATIE 60 MILLIOEN HOGER De invloed van de ultimo doet zich in de verkorte balans van de Nederlandse Bank per 30 Januari ten volle gelden. De biljettencir- culaire vertoont een forse stijging van bijna 60 millioen en is daar mede weer boven de drie milliard uitgekomen. De geldmarkt is krap en Call-money is Zaterdag van IVi pet gestegen tot IV2 procent. Op 1 Februari wordt een verrui ming verwacht, temeer daar op die dag grote betalingen door het rijk aan de gemeenten verricht zullen worden, die op 80 millioen gulden geschat worden. Sneeuw en spiegelgladde wegen spelen de expeditie van onze krant lelijk parten. Dikwijls is te late bezorging onvermijdelijk en ook de opname van copy uit alle plaatsen van ons uitgestrek te rayon laat onvermijdelijk te wensen over. Onze lezers zullen, naar we vertrouwen, begrip heb ben voor de moeilijkheden en met ons hopen dat betere weersomstandigheden spoe dig een normale gang van zaken mogelijk zullen ma ken. 8 MAN GERED, 4 VERDRON KEN EN 4 VERMIST Het Duitse schip „Fidamus" groot 743 ton, is gistermiddag ter hoogte van Norderney gezonken. Het schip had nog S.O.S.-seinen uitgezonden, die waren opgevan gen door het Duitse kuststation Norddeich-radio. De opgegeven positie was 53 graden 49 minuten dertig secon den Noorderbreedte en 7 graden 30 minuten Oost. Acht leden van de bemanning van de „Fidamus" werden door het Engelse stoomschip „Rumana" opgepikt. Een Zweeds schip heeft vier lijken gevonden. In de buurt zijnde schepen werden verzocht om te zien naar vier man, die nog worden vermist. MINISTER TEULINGS MET VACANTIE De minister van Binnenlandse Zaken, Mr. F. G. C. J. M. Teulings, gaat Donderdag voor een korte vacantie naar het buitenland. Het beheer van zijn ministerie is ge durende zijn afwezigheid opge dragen aan de minister zonder portefeuille vice-president Mr. J. R. van Schaik. IS MYLOR TAYLOR KATHOLIEK GEWORDEN? PARIJS (K.N.P.). Het Parijse dagblad „Le Monde" maakt mel ding van het gerucht, als zou de vroegere persoonlijke gezant van president Truman bij de H. Stoel, Myron Taylor, tot de Katholieke Kerk zijn overgegaan. Dergelijke geruchten over Myron Taylor de den reeds korte tijd na de dood van Roosevelt de ronde en doken opnieuw op in 1947. Beide keren bleken het loze geruchten te zijn. In Romeinse kringen, die in nauw contact hebben gestaan met Myron Taylor, is men naar aan leiding van dit bericht van me ning, dat, in het geval deze ge ruchten waar mochten zijn, Myron Taylor op zijn vroegst deze stap heeft gezet, nadat president Tru man zijn ontslag aanvaard had. Hij zou dit zeker niet eerder ge daan hebben om de eventuele be noeming van een opvolger niet in gevaar te brengen. Overigens werd in Rome geen enkele beves tiging van dit gerucht ontvangen. PARIJS, 31 Jan. (Reuter). De Raad van de organisatie voor Europese economische samenwerking heeft Dinsdag met alge mene stemmen de benoeming (op voorstel van het „economisch kabinet") van de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, D. U. Stikker, tot politiek bemiddelaar van de organisatie goedgekeurd. Naar aanleiding van deze benoe ming wordt te meest bevoegder plaatse verzekerd, dat de heer Stikker het ministerschap van Buitenlandse Zaken in ieder geval zal blijven uitoefenen. In verband met zijn benoeming had minister Stikker gelegenheid tot beraad verzocht. Dit heeft in de afgelopen dagen plaats gehad, waarbij gebleken is, dat de minis terraad combinatie van deze func ties goedkeurde. Tevens heeft mr. Stikker zich ervan verzekerd, dat men ook van Belgische zijde in stemde met zijn benoeming. Deze instemming was voor hem een conditio sine qua non. Door de nieuwe functie, welke de heer Stikker er bij krijgt, zal hij in de toekomst vee afwezig moeten zijn. Wie dan zijn werk zaamheden zal overnemen, is nog niet zeker. Er ziin hier verschil lende mogelijkheden. Er kan bij voorbeeld een andere minister aangewezen worden. Er kan ook een minister zonder portefeuille benoemd worden en tenslotte kan een staatssecretaris optreden. De functie bij de O.E.E.S. is overigens voorlopig slechts tijde lijk, want begin April worden op nieuw gekozen de leden van het executieve comité, de voorzitter daarvan en de voorzitter van de raad. Of dan de functie, waarin de heer Stikker gekozen is, ge handhaafd zal worden, is niet te zeggen. Tot die tijd zal de heer Stikker op het hoogste politieke niveau contact moeten onderhou den met de Verenigde Staten en de regeringen der deelnemende landen ter oplossing van de vraagstukken, welke zich voor doen. (Van onze parlementaire redacteur) De Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie mag van veel verstrek kender aard zijn, het wetsontwerp op de „Ondernemingsraden", dat de Tweede Kamer gisteren in behandeling nam, raakte niet een veelvoud van ondernemingen (de bedrijfstak) maar elke onderneming in het bijzonder en in deze zin zou men het, althans wat de belangensfeer van de werkgever en de werknemer persoonlijk betreft, misschien zelfs belangrijker dan de P.B.O. mogen noemen. Het was de heer Stapelkamp (A.R.die hier terecht op wees. De ontvangst, die het wetsontwerp op de ondernemingsraden ten deel viel, was een zeer welwillende. De heer Korthals (V.V.D.) constateerde, dat reeds jaren ge leden een begin was gemaakt met de instelling van bedrijfs- kernen, al gaf hij toe, dat hier bij ook wel eens de bedoeling had voorgezeten om de vakbon den buiten de fabriekspoorten te houden. Maar dat was ver leden tijd, ook hij meende dat nu zelfs een stapje verder kon worden gegaan. De arbeider in de sfeer van de verantwoorde lijkheid trekken, versterkte de innerlijke kracht van een volk. De heer v. d. Born (P.v.d.A.) kon vanzelfsprekend met volle overtuiging een dergelijke me ning opbrengen, evenals de oud voorzitter van het Christelijk Vakverbond, de heer Stapel kamp, en de heer Beernink (C.H.), terwijl Mr. van Thiel (K.V.P.), dié een uitstekende maidenspeech hield, zich gaarne beriep op het stimulerende woord van onze grote Pausen. Tot zover was men het dus wel eens. Een belangrijk geschil punt bleef intussen de vraag of het wenselijk moest heten de ondernemingsraden alsnog bij de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie in te passen. De heer Stapelkamp (A.R.), die een motie van deze strekking heeft ingediend, wees er nogmaals op dat P.B.O. en Ondernemings raden logisch bij elkaar horen. Hü werd zonder reserve bij- fevallen door de heer Beernink C.H.). De ondernemingsraden zullen alleen daar nuttig kunnen werken, aldus zijn betoog, waar het bedrijfsleven er rijp voor is. Op die terreinen mocht men nu de eerste bedrijfschappen spoe dig verwachten en deze zouden dan de totstandkoming van de ondernemingsraden kunnen be vorderen. De heer Korthals (V. V.D.) zag eveneens een grote verwantschap. Zijn bezwaar was vooral, dat men de onderne mingsraden wenste op te hangen aan z.g. bedrijfscommissies, in stellingen, die toch weer voor de besturen van de bedrijfs- schappen zouden moeten wijken. De heer van Thiel (K.V.P.) nam een tussenstandpunt in. Ook hij onderkende enerzijds sa menhang, anderzijds was er ech ter wel degelijk verschil in taak. De ondernemingsraden krijgen een adviserende, de bedrijfs- schappen, zoals bekend, een ver ordenende bevoegdheid. Een zo groot mogelijke overkoepeling ware in elk geval gewenst. De heer v. d. Born (P.v.d.A.) verklaarde zich uitgesproken te genstander. In de wens om de ondernemingsraden bij de P.B.O. in te passen, zag hij een verkap- tr poging om de totstandkoming van de raden te vertragen. Dit wierp hij ook de heer Stapel kamp voor de voeten, die hierop heftig reageerde, uitroepend dat zijn hele leven een bewijs van het tegendeel was geweest. Hem ging het slechts om levende ra den te scheppen Hoewel het wetsontwerp bii de schriftelijke voorbereiding reeds aanmerkelijke wijzigingen heeft ondergaan, zullen toch ook heden nog verschillende amende menten in behandeling komen. De heer Stapelkamp houdt re kening met de mogelijkheid, dat zijn motie niet zal worden aan vaart). Voor dat geval heeft hij enkele amendementen ingediend die de strekking hebben om al thans een zo nauw mogelijk con tact te leggen tussen P.B.O. en Ondernemingsraden. De heer van Thiel (K.V.P.) kondigde aan een poging te wil len doen om de macht tot in stelling, nu bij de Kroon, naar de bedrijfsschappen over te brengen. „Sociale Zakeh" zou daardoor zijn laatste greep, op de wet verliezen, maar dat is dan waarschijnlijk 'ook de be doeling! RIJKSCONTROLE OP DE LONEN Met ingang van 1 Februari is bij beschikking van de minister van Sociale Zaken een looncon- troledienst ingesteld, met tot taak het opsporen van de bij of krach tens het buitengewoon besluit arbeidsverhoudingen 1945 straf baar gestelde feiten. Als hoofd treedt op de directeur-generaal van de Arbeid. Als laatste der Bovenwindse eilanden bezocht Z. K. H. prins Bernhard het eiland Sint Eusta- tius. Bij de landing: in de boot Z. K. H. prins Bernhard, geheel rechts gouverneur Peters Schout bij nacht J. J. L. Witlin- ge stapt aan land.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1