Kleurige sprookjestuin PELS' Politiel over Wsm Kan met „Meester A.B.C. Concierge van het Landbouwhuis jubileerde Z.N.T. speelt „De Kardinaal een actueel probleemstuk COGNAC 'T SIERHUIS Commu u ALKMAAR £-\' Nieuwe actie tot behoud van de kaasmarkt 55-jarig jubileum v_. J Uitstekend cabaret n u Aardappelenpositie ongunstig? De ramp met- de vracht-Dakota KOP EN SCHOTELS Marktberichten PUBLICATIE PAGINA 2 [DONDERDAG 2 FEBRUARI 1950 ALKMAAR Het bestuur van de Stichting: Fonds tot behoud van de Kaasmarkt te Alkmaar, heeft. i.n samenwerking met de N.V. Philips te Eindhoven en de Directie van Vroom en Dreesmann te Alkmaar een actie ontplooid om de stichting op een even originele als aantrek kelijke wijze financieel sterker te maken. Daartoe werd in het gebouw van V. en D. aan de Laaf, op de eerste étage een der nieuwste snufjes van de techniek, de Philips Wondertuin, voor' het publiek tentoongesteld. Deze wondertuin is eigenlijk een sprookjestuin, door bloemen, hees ters en planten van papier ver vaardigd. die met een fluoresceren de verf zijn bestreken en in de stralen van ultra-violet licht °P een prachtige wijze oplichten uit het duister. Moge de techniek op zich niet direct nieuw zijn, de ruime toepassing ervan, de prach tige verscheidenheid van kleuren, is in ons land wel nooit vertoond. Mejuffrouw C. J. van der Werff, de architecte van dit sprookjesland, heeft er wel een bijzonder fraai werkstuk van weten te maken. Het is niet alleen technisch de moeite waard, deze wondertuin te zien, ook de sprookjesliefhebber. en vooral de kinderen, zullen er veel genoegen aan beleven, aan die wonderlijke kabouters, mieren en torren, die fel-opliehtende bloemen en die teer-glanzende libellen. Deze sprookjestuin werd giste renmorgen in de lunchroom van V. en D. officieel geopend in het bij zijn van de locoburgemeester van Alkmaar, de heer G. van Slinger land. de heer D. J. Scheffel. voor zitter der V.V.V.. de heer Dinkel- berg. voorzitter der federaties van V.V.V. boven het IJ; voorts waren aanwezig de heren Margadant, Voorthuizen, directeur van het marktwezen: de directie van V. en D.. de heren Berends en v. d. Weii er. de heer Genefaas de chef afd. Publiciteit van V. en D. en vele andere belangstellenden. In een lyrisch gestelde rede gaf de heer G. Grondsma een overzicht van de werkzaamheden van de stichting, en betoogde, dat het voor een kleine kring niet doenlijk was, de kosten voor reclame voor de kaasmarkt op te brengen. De be doeling van deze nieuwe actie is de gelden bijeen te brengen om de markt voor de komende jaren al thans zeker te stellen. De baten van de Wondertuin zijn dan ook geheel bestemd voor het fonds en grote dank was spreker dan ook ver schuldigd aan de Philips en V. en D.. die het mogelijk hadden ge maakt deze attractie in een daar voor zo bij uitstek geschikte omge ving ten toon te stellen. De strijd om het behoud van de kaasmarkt is al oud en dateert van af de r'orige oorlog, toen een bur gemeester Ripping en wethouder Thomson bij de Regering op steun aandrongen, daarbij blijk gevende het grote stadsbelang, maar ook het belang voor streek en land voor ogen te hebben. Ook de laterc bur gemeesters hebben steeds een open oog voor het werk voor het behoud van de kaasmarkt gehad, zoals Jhr. van Kinschot en Mr. Dr. Wytema. Deze kaasmarkt, oorspronkelijk ge richt op de handel, is langzamer hand een reclame-object geworden waarvan de betekenis voor'binnen- Successen bij Prov, kampioenschappen ALKMAAR Bij de wedstrijden om de provinciale kampioenschap pen van Noordholland in schoonrij- den voor dames en heren, 31 Jan te Anna Paulowna gehouden, wer den door de leden van de IJsbaan Heiioo de volgende successen ge boekt: Kampioene van dames-seniores werd mevr. M. de Jager-Warten- horst te Heiioo; kampioene van dames-juniores werd mevr. P. Lief- (ing-Kaandorp te Heiioo; kampioen van heren-juniores werd de heer M. Klerk te Alkmaar; terwijl de heer F. de Jager no. 3 in deze ca tegorie werd. ALKMAAR Op 1 Februari 1895 trad de heer P. Kuiper in dienst van het kantoor van notaris H. J. de Lange. De heer Kuiper begon daar zijn loopbaan als jongste be diende. Hij bleef er werkzaam, ook onder de zoon van notaris de Lange. mr. A. P. J. de Lange. Gis teren 'eindigde de heer Kuiper zijn dienstbetrekking bij dit oude Alk- maarse kantoor, als chef de bureau onder de huidige directeur, mr. C. J. de Lange. De heer Kuiper heeft derhalve drie geslachten van de familie de Lange gedurende 55 jaar gediend. De dag waarop hij zijn 55-jarig jubileum in dienst van het kantoor vierde, was tevens de dag van zijn afscheid. Des ochtend ontving notaris mr. C. J. de Lange zijn jubilerende en scheidende chef de bureau met diens echtgenote en zijn familiele den te zijnen kantore, in tegen woordigheid van zijn medewerkers. In een toespraak bracht mr. C. J. de Lange de jubilaris dank voor zijn langdurige en goede diensten, in deze 55 jaar aan zijn kantoor bewezen. Mr. de Lange bood de heer Kuiper een geschenk, en diens echtgenote bloemen aan. SCHAATSWEDSTRIJDEN AMBACHTSSCHOOL ALKMAAR Dinsdagmiddag werden op de baan van de Ruijs- daelkade onderlinge schaatswed strijden gehouden voor de leerlin gen der Ambachtsschool. Niette genstaande het minder gunstige weer werden er door de 110 deel nemers uitstekende prestaties ge leverd. De winnaars waren: Ie groep, tot 15 jaar: 1. J. M. Roo sendaal, Warmenhuizen; 2. H. C. Eradus Oudkarspel; 3. P. G. Oud, Heiioo;' 4. C. J. Besseling, Graft. 2,- groep, 15 jaar en ouder: 1. (en kampioen) D. Schermer, Alkmaar; 2. J. K. v. d. Willigen, Schoorl; 3. C. Bak, Schoorldam; 4, C. Buizer, Bergen. 3e groep, meisjes: 1. W. Tjeertes, Alkmaar; 2. W. Schol. Egmond aan Zee. Na afloop van de goed geslaagde wedstrijd werden in de school de prijzen, in de vorm van boeken, uitgereikt. maar vooral voor buitenland niet te schatten is. Daarbij komt nog het tourisme, dat ontzaglijk is ge groeid. Dit kent zijn weerga in ons land niet! Deze kaasmarkt is geen Alk- maars. maar een Nederlands be lang, dat dient een ieder in te zien. Spreker hoopte dat het voorbeeld van de directie van V. en D. door velen zal worden gevolgd en be sloot met te wijzen op de levendig heid, die de kaasmarkt aan het oude Alkmaar weet te geven. Wethouder van Slingerland dankte de initiatiefnemers van het nieuwe plan van actie en prees de voortvarendheid, waarmede de or ganisatie was aangepakt. Hij wees erop dat het gemeentebestuur t.a.v. van de Kaasmarkt, trouwens van heel het marktwezen diligent blijft en dat er een commissie werkzaam is. die de mogelijkheden van uit breiding van het marktwezen onder de loupe neemt. Daarna werd de aanwezigen ge legenheid gegeven de wondertuin te bezichtigen, waarbij mej. v. d. Werff een technische uiteenzetting van hef geëxposeerde gaf. Wij kunnen een ieder aanbevelen, dit sprookje te gaan zien, het is werkelijk de moeite waar'd! Gecombineerde grossierderij ALKMAAR In het pand Ged. Nieuwesloot 57, waarin tot voor kort de Waarheid was gevestigd, is nu een bedrijf, dat velen meer zal trekken, nl. de gecombineerde groothandel in bakkerij-grondstof fen, winkelinstallaties, gereedschap- Pen en machines, en de grossierde- rij in suikerwerken, koek. beschuit en chocolade van de firma H. en R. ofwel de heren Hartland en Ris. Het pand werd geheel opnieuw ingericht en is een flinke, ruime zaak geworden, waar een keur van artikelen de koper lokt. Tal van bloemstukken, op de openings dag binnengebracht, toonden, dat de relaties van de firma de verhui zing van de Voordam' naar deze nieuwe zaak met recht als een ver betering beschouwen. ONZE AGENDA V. en D. ALKMAAR: 9—6 uur Philips Wondertuin. RUSTENDE JAGER BER GEN 8 u. King Lear voor de Berger Kunstkring. VICTORY-HOTEL 8 uur: Ex Oriente Lux. BIOSCOPEN: Harmonie: Toch schijnt de zon, 14 jr; Cinema Americain: De Slangenkuil, volwassenen; - Victoria Theater: De grote leugen, 18 jaar; A.B.T.: De strijd in het Rotsgebergte, 14 jaar. NACHTDIENST APOTHEKEN: B. H. J. Schouten, Emmastraat 47. NACHTDIENST TAXI'S: Chr. de Vries, Frieseweg 4, telef. 4237. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Hendri- ka dochter van H. van Dam èn J. Noot; Dick z. v. D. Korn en G. Hoogland; Marijke d. v. J. Mooij en W. van Gunst; Johannes z. v. Th. Pepping en A. Kraakman; Carolina G. C. M. dochter van A. Leek en M. M. Rijkenberg; Helene S. doch ter van J. M. Vellinga en H. W. Nieboer. Gehuwd: Willem Timmerman en Marie Chattillon; Jacob Mantel en Rosalina M. van den Broek; Jaco bus B. Smorenberg en Wilhelmina E.. M. van den Eijnden. KOLENDAMPVERGIFTIGING ALKMAAR Gisterenmiddag omstreeks 12 uur werd de politie gewaarschuwd dat er een sterke gaslucht werd waargenomen in het perceel Oudegracht 301, bewoond door de 76-jarige wed. de M. De politie stelde een onderzoek in en trof de bewoonster in bewusteloze toestand in het portaal van haar woning aan. De vrouw werd bij buren ondergebracht waarna haar geneeskundige hulp werd verleend. Overbrenging naar een ziekenhuis werd niet noodzakelijk geacht. Het betreft hier een gpval van kolen dampvergiftiging. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Ingrid C. A., dochter van P. H. Hordemann en C. la Fleur; Klaas, zoon van J. Roosendaal en A. Jansen. Gehuwd: Antonius J. van der Wielen en Afra Koppes. Overleden: Maartje Roos, 68 jaar geh. met A. van Twuijver; Neeltje Tamis, 68 jaar, geh. met J. Otten- bros. ALKMAAR. In 't Gulden Vlies trad Dinsdagavond het ABC- Cabaret op, dat onder leiding staat van Wim Kan en Corry Vonk. Wim Kan, Corry Vonk. Pam Henning, Sophie Stein, Louis Borel en Chris Baay en Cor Lemaire aan de vleu gel, brachten het programma .Meester ABC of des levens lees- plankje in dertien lesjes". Wim Kan, wiens grote capacitei ten, paar onze mening, het pro gramma droegen, toonde eens te meer. dat hij een van die werkelijke zeldzame conferenciers is, die Ne- derlijk rijk is. Zijn vlotte, spran kelende conférence, van een heel ander genre'dan dat wat die andere meester-conferencier, Toon Her mans, brengt, is steeds prettig om te horen en heeft precies dat, wat het ware cabaret niet kan missen, de met geestige ironie omklede ac tualiteit, waarin men zichzelf en zijn idolen herkent. Sophie Stein, een cabaret-actrice, voor wie wij nu eenmaal een voorkeur hebben, bracht op haar in alle eenvoud veel zeggende manier, meesterlijke tek sten van de zeer begaafde Annie Schmidt over het voetlicht. Het gehele programma is, als het er op aan komt, een wat wonder lijk melange. Uitstekende stukken cabaretkunst werden afgewisseld door weinigzeggende fragmenten een geestige sprankelende tekst als ..Zus" b.v., door Corry Vonk plezie rig gezegd, werd afbreuk gedaan door een vrij banale clou. In bijna elk programmanummer merkten wij deze zekere twee slachtigheid op, behalve dan in de liedjes van Annie Schmidt en in de conference van Wim Kan, die gaaf waren en op een benijdenswaardig peil stonden. Een slotnummer als „Prentenboeken kijken" was wel aardig, maar dan toch ook niet meer dan dat en over de schilderijen van Van Dongen zou iets geestigers te zeggen zijn geweest dan het pro gramma er van zei. Wij hadden critiek, doch slechts omdat wij het cabaret oprecht lief hebben en omdat wij de waar achtige cabaretkunst, die waarlijk niet met een kleine k geschreven hoeft te blijven, van een uiterst subtiel karkater achten. Wim Son- neveld's cabaret is spiritueler, al laboreert het piisschien meer dan het ABC-cabaret hier en daar aan een teveel aan cerebraliteit. Het programma van Wim Kan eist nu en dan wat van de algemene ont wikkeling; het mag, dunkt ons, geen bezwaar zijn dat het wat meer eist van intelligentie en intellect. Wij zijn er overigens van over tuigd dat het ABC cabaret een der allerbeste cabaretgezelschappen is die ons land telt en wij willen daar van dan ook gaarne getuigen. Wij zijn daarom oprecht verheugd dat Alkmaar in staat is gesteld met het programma van Wim Kan ken nis te maken. Deze avond van goed cabaret is een verademing geweest in die lawine van middelmatigheid en minder dan dat, die zich in onze stad aandient als kleinkunst. Daar zijn wij Wim Kan en zijn geschap dankbaar voor. S.K. RUNDVEE VERZEKERING „HEILO'O" HEILOO. Dezer dagen hield de Onderlinge Mij. van Rundvee verzekering „Heiioo" haar vellich te jaarvergadering, onder leiding van de voorzitter-directeur, de heer S. Akkerman. Uit het verslag van de penningm. bleek dat de ontvangsten en uitga ven-rekening sloot op een bedrag van f 2.314.17. Aan omslag werd over l>et boek jaar 1949 betaald f 1.40 per verze kerde duizend gulden. Op voorstel van de kas-commissie werd de penningm. decharge ver leend. Met algemene stemmen werd be sloten om voor één jaar gezien de hoge veeprijzen, voor ziek of ge storven rundvee 90 uit te betalen van de getaxeerde marktwaarde. Het inleggeld voor nieuwe deel nemers werd bepaald op 1/4 van de taxatie. Evenals het vorig jaar werd be sloten om het rundvee ook dit jaar te laten behandelen tegen mond en klauwzeer, op kosten van het veefonds, de vaccinatie zal begin Maart a.s. worden verricht door de veeartsen Stokzeef en Jongeneel. Besloten werd om de jaarsalaris sen ieder met f 25.te verhogen. Het bestuur, periodiek aftredend werd met algemene stemmen her kozen. In de kas-commissie werd herbe noemd N. Visser en benoemd C. Kuyper Pz.terwijl Th. Pepping af tredend, werd bedankt voor ver leende diensten. Daar de veeprijzen na de taxatie in December j.l. aanmerkelijk ho ger liggen, werd met algemene stemmen aangenomen, om de thans verzekerde koeien en pinken per stuk met f 100.te verhogen, zo mede deze verhoging kenbaar te maken bij de Brandwaarborg Mij. Cérés te Oudkarspel, alwaar het vee en bloc is verzekerd tegen brand en bliksemschade. Het verzekerde kapitaal is f 101.125.—. Bij de rondvraag werd nog eens aangedrongen op tijdig bericht bij aankoop of ziekte van vee- bij de. Directeur en bij verkoop schrifte lijk kennis te geven bij de admini stratie. NATIONALE WEDSTRIJDEN OP DE BERGER IJSBAAN BERGEN. Dinsdagmiddag zijn op de Berger ijsbaan wedstrijden gehouden op de 500, 1500 en 3000 m. De ijsbaan verkeerde door de regen m vrij slechte staat. Dit was mede ook de oorzaak dat er weinig publiek aanwezig was. De wed strijdnummers werden in vlot tem po afgewerkt. Op de 500 m. maakte J. Breed uit Amsterdam de beste tijd 52.16 sec. Als tweede en derde op deze afstand plaatsten zich M. Roozendaal uit Warmenhuizen in de tijd van 53.18 sec. en R. J. Scholtemeyer uit Lei den met 55.4 sec. Op de 1500 m. werd tl. Breed eveneens winnaar in de tijd van 3.4 min. S. Hopman uit Egmond aan de Hoef 3.4.7 min. en M. Roozen daal 3.6 min. werden als tweede en derde geklasseerd. Op de 3000 m. wist S. Hopman de beste tijd te maken 6.17 min. J. Breed in è.30.2 min. en D. Porsius in 6.32.2 min. bezetten resp. de tweede en derde plaats. Het algemeen klassement luidde als volgt: 1. J. Breed; 2. D. Porsius; 3. D. Kaal. Aan de winnaars van de verschil lende afstanden werden medailles uitgereikt, terwijl de heren, die in het algemeen klassement een plaats veroverd hadden kunstvoorwerpen van gedreven koper werden aange boden. ,,Odéon" naar Heerhugowaard ALKMAAR. Het bestuur van het Operette-gezelschap ,,Odéon" verzoekt ons het volgende mede te delen: Het concert, waaraan wij moeten deelnemen, begint om half acht. Twee bussen van de Fa. de Graaf uit Egmond staan 's avonds 7 uur klaar op het Waagpiein, om ons er heen te vervoeren. Wij raden u dringend aan. allen zonder uit zondering op tijd op het Waagpiein aanwezig te zijn. Tijd van vertrek is precies 7 uur. T.O.P.-nieuws OUDORP Op Zondag 12 Febr. brengt T.O.P. het toneelspel naar een historisch gebeuren, geschreven door Frans Drost en Kasper Dierckx en getiteld: „De moorde naar en het meisje". Marietti Gorretti wordt dit jaar heilig verklaard. De man die haar vermoordde, thans kloosterbroeder, zal bij de heiligverklaring zijn ge tuigenis afleggen, wat eveneens bij de zaligverklaring is geschied. Laat deze uitvoering u niet voorbij gaan. U zult tevreden naar huis gaan. Voorziet u spoedig van plaatsbewijzen om teleurstelling te voorkomen. Schoorsteenbrand OUDORP In de woning van de heer H., Kievitstraat 39, ontstond brand in de schoorsteen. De brand weer die wel gewaarschuwd was, behoefde geen hulp te verlenen, daar de bewoners er in geslaagd waren het vuur te blussen. ALKMAAR Gisteren herdacht de concierge van het I.andbouw huis. de heer F. Rijswijk, met zij.n vrouw die hem steeds terzijde staat, de dag, waarop hij voor dertig jaar als concierge in dienst trad van het Landbouwhuis te Alkmaar. In de met bloemen feestelijk versierde huiskamer van het echtpaar Rijs wijk, werden de jubilaris en zijn echtgenote gisterenmorgen door verseheidene officiële personen uit de kringen van en rond het Land bouwhuis toegesproken en gehul digd. De heer H. K. Koster, oud-voor zitter van Het Landbouwhuis, sprak als eerste, mede namens de huidige voorzitter, burgemeester Jac. Posch, die buitenslands ver toeft en daardoor verhinderd was aanwezig te zijn. De heer Koster loofde het werk, dat de jubilaris en zijn vrouw in het belang van het Landbouwhuis 30 jaar lang hebben gedaan. Hij bood bloemen aan en een enveloppe met inhoud. Ook de heer G. Nobel, oprichter en oud-voorzitter van het Landbouw huis, bood namens alle 11 organisa ties, die in het Landbouwhuis zijn ondergebracht, eën geschenk onder couvert aan, terwijl ook hij het echtpaar Rijswijk dank bracht voor hun goede zorgen en hen, bij ge legenheid van dit jubileum, van harte gelukwenste, evenzo de den de heren Dokter, oud-secreta ris, de heer Wennink, namens de Burgerlijke Stand BERGEN Geboren: Theodorus M„ zv W. W. Evers en W. M. Lief- ting; Petrus C., z.v. L. C. van der Pluijm en C. Wittebrood; Steven A., zv B. Schurer en A. de Geus; Johanna P. Chr. M., dv A. Tros en J. P. Luijckx; Geertruida C„ dv C. Blankendaal en W. v. Leeuwen. Overleden: Aaltje de Graaf, oud 72 jaar, wed. van C, Mienis; Jan Visser, oud 69 jaar, echtg. van H. Braaf; Hendrik Bok, oud 80 jaar, weduwn. van W. Hoogeveen. Burgerlijke Stand OUDORP Geboren: Petrus, zv Gerard Koster en Irvine Magaret; Rosa A. C., dv Cornells N. Tuijn- man en Anna Baltus. Ondertrouwd: Gerardus J. Kra mer, oud 27 jaar, te Langedijk en Elisabeth Groenland, oud 28 jaar. Overleden: Wilhelmina Rensen, ongehuwd, oud 64 jaar; Antje van Baar, oud 77 jaar, weduwe van Cornelis Prinse. secretaris van het Landbouwhuis, de heer v. Ammers, die door ziekte verhinderd was en namens het per soneel van de Zuivelbank, waarvan hij procuratiehouder is. Vervolgens sprak de heer Joh. de Veer, de Voedselcommissaris, als medebewo ner van het Landbouwhuis. Ook hij was vol lof over het werk van het jubilerende echtpaar en prees de goede geest en de uitstekende ver standhouding, die het echtpaar Rijswijk steeds weten te scheppen en te bewaren. Tenslotte dankte de jubilaris de sprekers, ook namens zijn echtgenote, voor de vriende lijke woorden tot hen gericht. Van hun belangstelling gaven nog blijk de heren Rempt, dir. gezondheids dienst, Roeper, secr. schapen- en varkensstamboek. Oudejans, na mens het Kaascontrolestation. Ir. de Vries, riiksveeteeltconsulent, Vegter van de bond van veilingen. Leep. secretaris van de voedselcom missaris. Klok, secretaris van de gezondheidsdienst en Ir. van Oyen, adjunct-rijksveeteeltconsulent. Des avonds werd het echtpaar Rijswijk, dat het in de loop van de feestdag niet aan belangstelling ontbrak, in de kring van het vol tallige personeel van het Land bouwhuis gehuldigd. DE LAATSTE BURGEMEESTER VAN PETTEN Zoals gemeld, is na een vrij lang durige ziekte de heer H. S. Eriks. de laatste burgemeester van Pet ten, overleden. In 1917 is de heer H. S. Eriks zijn vader opgevolgd als Burgemeester en Secretaris van de kleine ge meente Petten, doch bleef tegelij kertijd zijn groot veehoudersbe- drijf, dat hij in de loop der jaren tot grote bloei heeft gebracht, be hartigen. Gedurende zijn ruim 12- jarige ambtsperiode werd het hem steeds duidelijker dat Petten als gemeente geen toekomst had. Het was nu eenmaal te klein om dege lijk georganiseerd te kunnen wor den. Grotendeels op zijn verzoek werd dan ook in 1929 tot opheffing van Petten als zelfstandige ge meente overgegaan. Het gehele ge bied werd daarop bij Zijpe gevoegd, waarmede het waterstaatkundig ook reeds lang verbonden was. Aan het plaatselijk verenigingsleven heeft de heer Eriks steeds een werkzaam aandeel genomen. Hij voerde echter al die tijd ook zijn bedrijf met de liefde van een recht geaarde boer. Het proces tegen de primaat van Hongarije, Kardinaal Mindszcnty, moge alweer geruime tijd tot het verleden behoren, het ligt nog vers in het geheuge-n van heel de be schaafde, wereld, die Kardinaal Mindszenty nog niet vergeten is. Een bijdrage tot dit niet-vergeten levert thans het Zuid Ned. Toneel o.l.v. Pierre Baliedux, die een to neelstuk voor het voetlicht bracht, waarin het actuele probleem van de schijnprocessen achter het ijzeren gordijn op indringende wijze aan de orde wordt gesteld. Men kent dit probleem; de be schuldigden in deze monsterproces sen zijn na een behandeling-vooraf door het toedienen van bij de Wes terse wetenschap nog onbekende chemische preparaten tot 'n wil loos werktuig geworden in de han den van hun rechters; zij hebben de controle over hun vrije wil en hun fiere persoonlijkheid verloren; hun geest is vernietigd en zij zijn dusdanig door hun ondervragers beïnvloed, dat zij zichzelf beschul digen en een houding aannemen, die in volkomen tegenspraak is met hun karakter en tot dusver aangenomen houding. Dit beangstigend probleem be handelt Harald van Leyden in zijn actuele toneelstuk „De Kardinaal", waarvan het Z.N.T. thans een serie voorstellingen geeft in „Theater de la Mar" in de Marnixstraat te Am sterdam. Het stuk behandelt niet het pro ces tegen de kardinaal zelf doch de gebeurtenissen, die zich vóór diens arrestatie in zijn paleis afspelen. Drie groepen personen treden in dit nogal dramatische stuk op: de kardinaal en zijn medewerkers, een Russische maarschalk en zijn tra wanten en 'n drietal burgers van wel zeer uiteenlopend karakter. Naarmate het stuk vordert, groeit het conflict, dat zijn climax vindt in de vrijwillige arrestatie van de herder, die had kunnen vluchten, doch zijn kudde niet wenst te ver laten. Van de drie bedoelde burgers is de ontsnapte politieke gevangene, een neef van de kardinaal, de enige aannemelijke figuur in dit milieu: dat daarnaast een zakenman van nogal bedenkelijke allure en diens raadselachtige, maar knappe, secre taresse schijnbaar vrijelijk het bis schoppelijk paleis in- en uitlopen, is een van die vele onwaarschijn lijkheden die de schrijver op kwis tige wijze in zijn stuk verwerkt De secretaris van de Hollandse Maatschappij van Landbouw, ir. D. S. Tuinman, heeft op een ver gadering te Hoorn mededelingen gedaan over de positie van de consumptie-aardappelen-voorraad. Volgens de heer Tuinman is in Zuid-Holland nog slechts één pro cent en in Noord-Holland 15 pro cent van de oogst aanwezig. Wat hierop neerkomt, dat binnen en kele weken voor de bewoners van de grote steden geen kleiaard- appelen meer te koop zullen zijn of slechts tegen exorbitante prij zen, aldus ir. Tuinman. De oor zaken van het gebrek aan klei- aardappelen zijn volgens hem ten eerste de inkrimping van het be- teelde areaal door de tuinders, tengevolge van de slechte prijzen in 1948 en ten tweede de matige oogst in 1949. Aanvulling uit de voorraad zandaardappelen is dit jaar niet mogelijk, omdat deze grotendeels als veevoer zijn ver kocht. Men zal dus gedwongen zijn om evenals in de oorlogs jaren industrieaardappelen uit de veenstreken voor directe con sumptie te gebruiken, aldus ir. Tuinman. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat hiervoor ook het surplus aan poters zal worden toe gevoegd. Zelis het nieuwste Amerikaanse afweer middel tegen griep blijkt niet volmaakt te zijn. Ook is dat niet, maar oogstte toch reeds 75 jaar uitstekende resultaten Per fles f 4.75. f5.95, f7.16 ALKMAAR - TELEF. 2585 (Adv.) heeft, kennelijk met de bedoeling bepaalde effecten te bereiken, die de nodige afwisseling in het ove rigens vrij sombere drama moeten brengen. Dit speelt zich af in het niet voor 100% artistiek-verant- woorde décor van de spreekkamer van het bisschoppelijk paleis. Pierre Baliedux, die de regie van dit probleemstuk voert, speelde de hoofdrol van de kardinaal op meer beminnelijke dan waardige wijze; wij hadden gaarne een meer fiere en energieke houding in deze domi nerende gestalte gezien. Piet Eel- veld gaf aan de rol van Mgr. de secretaris een wat strakke, doch overigens volkomen verantwoorde vertolking, bijgestaan door 'n sym pathieke, jongê minderbroeder, die als huisbediende fungeert en de on bevangen naïeveling, die hij moest voorstellen, aardig typeerde. Tom de la Montagne en Jesje van Marle gaven uitstekend samenspel als de geroutineerde zakenman Pastrovich en diens handige secre taresse Olga; vooral deze laatste bewoog zich met groot gemak op de planken. Minder overtuigend waren Erna Baliedux en Frans Kokshoorn, resp. als zuster Cordu- la en de politieke gevangene Alexander. Bernard Droog gaf 'n goede typering van de maarschalk; de figuren van zijn secondanten zweemden, ook al door de onver zorgde grime, naar het caricaturale. Het geheel moge, mede door het verwaarlozen van kleinigheden in de regie, dan geen artistiek evene ment geworden zijn, zowel om in houd en vorm als om probleemstel ling is het toch 'n stuk, dat het grote publiek zeker zal trekken; enkele onderdelen maken een voor behoud voor personen beneden de 18 jaren wel wenselijk. Fr. O. HOEK VAN HOLLAND, 2 Jan. Omstreeks half tien bereikte de reddingboot „Pres. Jan Leis" uit Hoek van Holland de opgegeven positie, maar meldde, dat er niets te zien was, ofschoon er een zicht is van ongeveer 10 mijl. 't Deense stoomschip „Rigmor" is in de buurt gebleven en moet reeds verschil lende zakken post hebben opge vist. De plek waar het vliegtuig is neergestort ligt even buiten de vaarroute. Ongeveer 14 mijl NNW van het Goeree lichtschip en 25 mijl ten westen van Hoek van Holland. De zee is ter plaatse on geveer 29 meter diep. Te Hoek van Holland zijn aan gekomen de heren S. O. Kune- man, als vertegenwoordiger van dr. Plesman, en dr. W. J. Bais, chef van de medische dienst van de KLM uit Den Haag. Nader vernemen wij, dat de positie van het wrak, dat reeds gevonden is, 6 mijl ONO ligt van de aanvankelijk opgegeven positie, dat wil zeggen 52.04 graden NB en 3.25 graden OL. De reddingboot „Pres. Jan Leis" heeft, naar wij vernemen, drie postzakken opgevist. Voor zover thans bekend zijn geen overleven den van het ongeluk gezien. GRAANBEURS MIDDENMEER MIDDENMEER, 1 Febr. Tarwe: De situatie is nog vrijwel het zelfde als vorige week, voor prima kwali teit werd betaald f22.75. Gerst; Er bestaat nog steeds weinig belang- selling voor zomergerst, daar men nog steeds een afwachtende hou ding aanneemt in verband met de te importeren Australische gerst. Haver: De havermarkt heeft zich enigszins hersteld, doordat er iets meer attentie schijnt te zijn voor dit artikel. Veldbonen: Dit artikel is prac- tisch niet te verhandelen, mede veroorzaakt door de geringe vraag van de zijde der koffiebranderijen. Peulvruchten: Voor bruine bonen bestond weinig belangstelling, dit artikel werd tamelijk ruim aange boden. Ook groene erwten werden ruim aangeboden. De stemming was echter flauw. Fijne Zaden; Bij zeer gering aanbod was de stem ming ten opzichte van blauwmaan- en karwijzaad flauw. De noteringen waren als volgt; Tarwe 19—22.65: Gerst: 24—29.50; Haver 21.30—24.25; groene erwten 3039.25; bruine bonen 6066; blauwmaanzaad 106132.50; karwij 86—91.50. Voor stro en voederbieten was veel belangstelling. De prijzen lie pen dan ook iets hoger dan vorige week. Het aanbod was gering. Voor pootaardappelen bestemd voor export was de vraag zeer 'groot, er werden dan ook flinke zaken gedaan. Ze werden allen ver kocht tegen vastgestelde B.E.A. prijzen. De handel voor Binnenland ging ook tamelijk vlot. Voor Con sumptie-aardappelen bestemd voor export of voor binnenland was de vraag ook tamelijk groot. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond. NIEUWE DEPRESSIE IN AANTOCHT Krachtige tot harde, in de kust provincies tijdelijk wellicht tot storm toenemende zuideliike wind, morgen in de loop van de dag ruimend naar zuidwest en weer afnemend. Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen. Iets zachter. Enorm groot is onze kerncollectie Lcmgestraat 86, tegenover het Stadhuis - Telei. 4292 ALKMAAR Rectificatie SCHAGEN. De heer C. P. Tim merman, die te Anna Paulowna het prov. kampioenschap schoonrijden voor senioren verwierf, is niet meer woonachtig te Schagen, doch te Bergen, N.H. MILITAIR VLIEGTUIG BIJ BUITENZORG VERONGELUKT Inzittenden gedood DJAKARTA, 1 Febr. (Aneta). Dinsdagmorgen is nabij het vlieg veld „Semplak" te Buitenzorg een Harvard jager van de militaire luchtvaart neergestort. De beide inzittenden, de eerste luitenant der artillerie vlieger F. J. A. Jel- lema en een soldaat van het K.N. I.L., wiens naam niet wordt op gegeven daar de familie nog niet kon worden ingelicht, werden ge dood. De oorzaak van het ongeval is tot dusver niet bekend. OUDE BOERDERIJ AFGEBRAND BEEMSTER. Dinsdagmiddag brak er brand uit aan de Purmê- renderweg in de oude boerderij, thans bergplaats, gelegen naast de villa van de heer Ernsting, Deze oude boerderij waar thans aardap pelen enz. in worden bewaard, werd niet meer bewoond, doch vermoe delijk is er wel in gestookt om de vorst buitenshuis te houden. De brand was zeer fel. De ter stond toegesnelde brandweer kon mede door de dichtgevroren sloten niets uitrichten. Het perceel brand de zo goed als geheel af. MARKT SCHAGEN SCHAGEN, 2 Febr. Vette koeien 650900 (f 1.20 p.p.); gei.de- koeien 400625; verse koeien 600 900; le kaifvaarzen 400475; gras kalveren 180250; nuchtere kalve ren 2555; vette varkens 1.60 a 1.70; biggen 2545; schrammen tot 60; fokschapen 7095; overhouders 50- 75; jonge geiten 7.5010; oude kip pen 1.502.25; konijnen 1.504.50; slachtpaarden 400700; handel teruglopend. ALKMAAR, 1 Febr. Export veiling. Witlof I 4054, II 26-36; bloemkool 3036; rode kool 613.40 Savoye kool 813.60; groene kool 922; spruitkool I 4066, II 2633; boerekool 1741; andijvie 6366; winterpeen 6.1012,80; waspeen 3047; uien I 30—36, II 17—23; prei 851,08; soepgr. 13.5016; knol- soepgr. II 10. BEEMSTER, PURMEREND en O. I Febr. Bevelanders 9.50; witlof 17-53; rode kool 6-13; gr. kool 13-15; spruitkool 2463; boerekool 15-42; gare bieten 810: winterpeen 615; uien 2135; uien driel. 1627; id. nep 11; Goudreinette 1446; Jona than 1042; Present van Engeland 1150; Zoete Campagner 823; Zoete Winterkroon 1031; Zoete Ermgaard 628; Gieser Wildeman 823; Winterjan 521. LANGEDIJK, 2 Febr. 50,000 kg rode kool 614.20; 120.000 kg gele kool 14.9021; 55.000 kg wit te kool 17.9020.70; 5.000 kg peen II 19.60—20.20; 10.000 kg uien 39.8040.80; grove 37.40—38.30; 800 kg witlof I 3842; II 3435. NRD.-SCHARWOUDE, 2 Febr. 21,000 kg uien 38.8041; grote 37.40- 39.20; driel. 38.10—39.10; 14.000 kg peen II 19.50—20,80, III 14.60—16; 72.000 kg rode kool 6.50-14.60; 34.000 kg gele kool 15.60—19.70; 105.000 kg witte kool 15.7021.20. WARMENHUIZEN uien 39.50 —39.80; gele kool 17.10—20.20; rode kool 613.40; witte kool 17 20.60; peen II 19,50—20.60; Hl 17 19.10. HERZIENING GEDEELTE UITBREIDINGS PLAN ALKMAARDERHOUT E.O. Het hoofd van het gemeentebestuur van Alk maar brengt ter algemene kennis, dat van 6 Februari 1950 tot en met 6 Maart 1950 voor een ieder ter secretarie der gemeente ter inzage, is gelegd een ontwerp van een plan tot herziening van het zuidelijk gedeelte van het uitbreidings plan Alkmaardérhout e.o., vastgesteld door Ge deputeerde Staten van Noordholland bij besluit van 20 November 1940 nr. 190, goedgekeurd bij besluit van de Secretaris-Generaal van het De partement van Binnenlandse Zaken van 11 Maart 1942, B.Z. nr. 4 V, aangevuld bij besluit van de Commissaris der Provincie Nóordholland, ter waarneming van de taak van Gedeputeerde Sta ten, bij besluit van 6 Augustus 1942, goedgekeurd bij besluit van de Secretaris-Generaal van het Département van Binnenlandse Zaken van 9 De cember 1942, B.Z. nr. I V, gewijzigd bii besluit van de Burgemeester van Alkmaar, waarnemen de de taak van de Raad dier gemeente, bii be sluit van 26 Augustus 1943, goedgekeurd door de Commissaris der Provincie Noordholland. ter waarneming van de taak van Gedeputeerde Staten, bij besluit van 3 Januari 1944, nr. 17, andermaal gewijzigd bii raadsbesluit van 13 Ju ni 1945, goedgekeurd door Ged. Staten bij be sluit van 11 September 1946, nr. 168, welk ge deelte wordt begrensd door de lijn gaande van het snijpunt van de Noord-Westelijke grens van de Zandersweg met de Noord-Oostelijke grens van de Regulierslaan af in Noord-Westeliike richting tot aan de Westerweg, ombuigend in Noord-Oosteliike richting langs de Zuid-Ooste- Hike grens van de Westerweg tot aan de Noord- Oosteliike grens van perceel, kadastraal bekend gemeente Alkmaar, sectie E nr. 116. ombuigend langs de laatstgenoemde grens in Zuid-Oostelii- ke richting tot aan de Noord-Westelijke grens van perceel, kadastraal bekend gemeente Alk maar, sectie E nr. 4023, hierna ombuigend in Noord-Oostelijke richting langs de Noord-Weste lijke begrenzing van de percelen, kadastraal be kend, sectie E rtr. 4023, nr. 4148 en nr. 3941. tot aan de Israëlietische begraafplaats (de percelen kadastraal bekend gemeente Alkmaar, sectie E nr's 1475 en 1476), ombuigend in Zuid-Oostelijke richting en langs de Zuid-Westelijke- en de Zuid-Oostelijke grens van genoemde begraaf plaats, langs de Zuid-Oostelijke grens van de percelen, kadastraal bekend, gemeente Alkmaar, sectie E nr's 1462, 1456 en 1461 en van dit laat ste perceel in Noord-Oostelijke richting tot aan de Prins Bernhardlaan, vervolgens ombuigend in Zuid-Oostelijke richting langs de Zuid-Westelii- ke grens van de Prins Bernhardlaan tot aan de Zuid-Oostelijke grens van de Zandersweg, deze weg langs èvengenoemde grens volgend in Zuid- Westelijke richting over een lengte van pl.m. 205 m., daarna de Zandersweg dwars overstekend en vervolgens langs de Noord-Westelijke grens van de Zandersweg in Zuid-Westelijke richting tot aan de Regulierslaan, zoals een en ander op de bij het ontwerp behorende kaart en toe lichtende beschrijving is aangegeven. De bestaande bebouwingsvoorschriften zullen voor het gewijzigde plan van kracht blijven. Alkmaar, 2 Februari 1950 Het hoofd van het gemeentebestuur WYTEMA. De tweede dag had een overwe woordvoerder, arbeiders werde schap? Het ondernemingsradc stukken, meded van een van de nog niet losraki de communisten 'atijn. Tenslotte is het zeker geven. En daar Ook hfj zag Ondernemingsraden Beide hadden z.i. een knevelwet De ook in de onder baas en alle voorz nomen om hem door een stelletje knikkers. Het eigenl de strijd van de onmogelijk te maken driessen (K.V.P.) te popelen om dc van antwoord te replieken kreeg hi legenheid. Alleen knikkers in de Ondei De heer Wagenaar blijkbaar van uit, fide vakbeweging lieden bestond. Maar was er om het Wijzen, Daar lag strijd, daar stonden op allerlei gebied energiek ijveren tot Zo, daar kon Gerbe;_ weer even mee doen bonafide vakbeweging hij in tweede instan een toontje lager Het zijn bedoeling gelegen sen van de Uniebo ledigen, hij had alleen waarschuwen voor gevaar enz. Toch weer naar een nieuw, ken en ditmaal vond uitval tegen de heei (AR.). Deze had gezi ons niet om een polie bij de verkiezi len alleen de destru ten weren Maar wie destructieve element de heer Wagenaar Waren dat de me loonsverhoging, die beidsvoorwaarden wa een koninkrijk aan den verkwanseld en voorbereidingen troffer nieuwe oorlog? Had dit alles tenslotti nig met het aanhangige te. maken, ook in nauv sprak de politiek een je mee. Minister Joe in zijn antwoord op opmerkingen, dat hij fase nog niet wenselijj om de candidaatstellin; ondernemingsraden handen van de vakbonde VRIJDAG 3 FEBRUl HILVERSUM I, 301,5 24.00 KRO. 7.00 Nieuws, 7.15 O nastiek, 7.30 Gramo 7.45 Morgengebed en lender, 8.00 Nieuws- richten, 8.15 Gramofc 9-35Schoolradio, 10.0C foonmuziek, 11.00 Voor 11.40 Schoolradio, 12.00 12.03 Metropole-orkest dedelingen, 12.33 Pianc Zonnewijzer, 13.00 Niei thohek nieuws, 13.20 kest, 14.00 Gev. progran Kwartet, 15.00 Schoolr Lichte muziek, 16.00 Vc ken, 17.00 Voor de jee Kinderkoor, 17.30 Klar: no, 17.55 Strijkorkest, de strijdkrachten, 19.0( 19.15 Regeringsuitzendii Gramofoonmuziek, 19. teiten, 20.00 Nieuws, 20 wone man zegt er 't zi J0.12 Amusementsorkest i in' 20.50 „Ja, zo wa klankbeeld, 21.50 God causerie, 22.05 Strijkki solist, 22.45 „De zin var welijk causerie, 23, 23.15 Reportage, 23.22-24 muziek. HILVERSUM n, 416 VARA, 10.00 VPR VARA, 12.00 A VB VARA, 19.30 VPR VARA, 22.40 VPRO 24.00 VARA. 1-Nieuws, 7.15 Gramo a'?2 Nieuws- en weerl 8.15 Gramofoonmuziek, nt„vr5.uw> 900 Gramofoo 9.30 Waterstanden, 9.35 foonmuziek, 10.00 „Thuis ne, 10.05 Morgenwijdin Gramofoonmuziek, 10.30 wouw. 10.45 Pianoconcei n-30 Gramof ir-°,° Italiaans programn Mededelingen, 12.33 Spot 12.45 Gramofoonmuziek Nieuws, 13.15 Surinaamse 13.40 Gramofoonmuziek Voorde vrouw, 14.20 Str tet, 15.00 Voordracht, 15 mofoonmuziek, 16 00 framma, 16.30 Voor 17.00 Pianoduo, 17.20 causerie, 18.00 Nieuws hcitaties, 18.40 Klein V io?c' "Denk om de i?.15 Blaaskwartet, 19.30 16? mensen", causerie, 1 radiokrabbel, 19.55 Bericht 20 05 Boekbes Bariton en piano, 20 ?innoaa T, het werk- k]a ri Verzoekprogramm; „De Ducdalf', 22.00 Bui Weekoverzicht, 22.15 Gra muziek, 22.40 „Vandaag", ue, 22.45 Avondwijding Nieuws, 23.15—24.00 Co bouworkest. <1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2