Politiek steekspel in de Tweede Kamer over ontwerp Ondernemingsraden Kaarsen offeren aan de Paus op Maria-Lichtmis Heeft Amer i ka superbom al? HERPROEF i HUIS Communisten zagen de aap uit de mouw komen RADIO Wetsontwerp tegen woelingen De Beurs de \J rwachting EN OTELS vliegtuig tenzorg 4gelukt gedood boerderij sebrand tberichten programma Naar wij vernemen: Twee doden op onbewaakte overwegen Hoge onderscheiding voor Prof. Veraart Twee phasen: verhoogde waakzaamheid en burgerlijke uitzonderingstoestand Geen vijfde diesel in het Noorden Acetyleen-cylinder sprong uit elkaar Scherm rond havens en atoom fa brieken DONDERDAG 2 FEBRUARI 1950 PAGINA 3 et KNMI te Donderdag avond. DEPRESSIE IN in de kust- wellicht tot zuideliike wind. van de dag rest en weer zaar bewolkt Iets zachter. onze tegenover Telef. 4292 LKMAAR eatie heer C. P. Tim- na Paulowna het schoonrijden rwierf, is niet meer Schagen, doch te Febr. (Aneta). nabij het vlieg- te Buitenzorg een an de militaire gestort. De beide eerste luitenant eger F. J. A. Jel- daat van het K.N. niet wordt op- familie nog niet icht, werden ge- van het ongeval bekend. Dinsdagmiddag t aan de Purïrïê- oude boerderij, gelegen naast de •er Ernsting. Deze /aar thans aardap- ■dcn bewaard, werd 3nd doch vermoe- in 'gestookt om de te houden, zeer fel. De ter brandweer kon dichtgevroren sloten Het perceel brand- geheel af. SCHAGEN Febr. Vette (f 1,20 p.p.); gelde- verse koeien 600— arzen 400475; gras- 50; nuchtere kalve- varkens 1.60 a 1.70; schrammen tot 60; 95; overhouders 50- 7,5010; oude kip konijnen 1.504.50; 400—700; handel I Febr. Export lof I 40—54, II 26-36; 36; rode kool 613.40 —13.60- groene kool I 40—66, II 26—33; -41; andijvie 63—66; 1012,80; waspeen 30—36 II 17—23; prei jgr. 13.50—16; knol- PURMEREND en O. Bevelanders 9.50; witlof 6-13; gr. kool 13-15; -63; boerekool 15-42; -19; winterpeen 615; uien driel. 1627; id. idreinette 1446; Jona- Present van Engeland jete Campagner 8—23- erkroon 1031; Zoete 28; Gieser Wildeman r 2 Febr. 50.000 6—14.20; 120.000 kg )0—21; 55.000 kg wit- —20.70; 5.000 kg peen 20; 10.000 kg uien grove 37.4038.30; 38—42; II 34—35. IARWOUDE, 2 Febr.— 38.80—41; grote 37.40- 38.10—39.10; 14.000 kg —20,80 III 14.60—16; de kool '6.50-14.60; 34.000 ooi 15.60-19.70; 105.000 rooi 15.70—21.20. MHUIZEN uien 39.5U ele kool 17.10—20.20; 13.40; witte kool 17— II 19.50—20.60; III 1' langs de Zuid-Ooste- zeg tot aan de Noord- 1. kadastraal bekend nr. 116, ombuigend rens in Zuid-Oostelii- oord-Westelijke grens ekend gemeente Alk- hierna ombuigend m angs de Noord-Weste- rcelen, kadastraal be 4148 en nr. 3941. tot aafplaats (de percelen te Alkmaar, sectie E end in Zuid-Oostelllke -Westelijke- en de genoemde begraat- telijke grens van de d, gemeente Alkmaar. 1461 en van dit laat- liike richting tot aan rvol'gens ombuigend in ings de Zuid-Westelii rnhardlaan tot aan de de Zandersweg, deze *rens volgend in Zuid- :n lengte van pl.m. 205 g dwars overstekend <Toord-Westelijke uid-Westeliike richting zoals een en ander oP orende kaart en toe- langegeven. gsvoorschriften zullen van kracht bliiven. bruari 1950 a het gemeentebestuur VYTEMA. (Van onze parlementaire redacteur) De tweede dag van het Kamerdebat over de Ondernemingsraden had een overwegend politiek karakter. De eerste communistische woordvoerder, de heer Hermans, poneerde de stelling, dat de arbeiders werden blij gemaakt met een dode mus. Medezeggen schap? Het mocht wat. Hij kende de agenda van dergelijke ondernemingsraden al uit zijn hoofd: Notulen, ingekomen stukken, mededelingen, rondvraag en na afloop nog een causerie van een van de bedrijfsleiders! Toch deed deze aanval de tongen nog niet losraken. De heer Hermans zegt alles te rustig. Maar de communisten waren ook nog niet aan het einde van hun latijn. Tenslotte kwam de baas zelf, Gerben Wagenaar, en hem is het zeker toevertrouwd om een politiek nummertje weg te geven. En daar ging het dan. Ook hij zag verband tussen de Ondernemingsraden en de P.B.O. Beide hadden z.i. het karakter van een knevelwet De ondernemer bleef ook in de ondernemingsraad de baas en alle voorzorgen waren ge nomen om hem te doen omgeven door een stelletje ja- en amen- knikkers. Het eigenlijke doel was de strijd van de arbeidersklasse onmogelijk te maken De heer An- driessen (K.V.P.) zat onderwijl al te popelen om de heer Wagenaar van antwoord te dienen. Bij de replieken kreeg hij hiervoor de ge legenheid. Alleen ja- en amen- knikkers in de Ondernemingsraden? De heer Wagenaar ging er dan blijkbaar van uit, dat de hele bona fide vakbeweging uit dit soort lieden bestond. Maar het verleden was er om het tegendeel te be wijzen. Daar lag een stuk sociale strijd, daar stonden de instellingen op allerlei gebied door kundig en energiek ijveren tot stand gekomen Zo, daar kon Gerben Wagenaar het weer even mee doen en wat de bonafide vakbeweging betreft zong hij in tweede instantie dan ook een toontje lager Het had nooit in zijn bedoeling gelegen om de men sen van de Uniebonden te be ledigen, hij had alleen maar willen waarschuwen voor een dreigend gevaar enz. Toch moest hij wel weer naar een nieuwe climax zoe ken en ditmaal vond hij die in een uitval tegen de heer Stapelkamp (A.R.). Deze had gezegd: het gaat ons niet om een vakbondenmono polie bij de verkiezingen, wij wil len alleen de destructieve elemen ten weren Maar wie waren dan die destructieve elementen, zo vroeg de heer Wagenaar zich gaarne af. Waren dat de mensen, die voor loonsverhoging, die voor betere ar beidsvoorwaarden waren of zij, die een koninkrijk aan Amerika had den verkwanseld en thans al weer voorbereidingen troffen voor een nieuwe oorlog? Had dit alles tenslotte maar wei nig met het aanhangige wetsonwerp te. maken, ook in nauwer verband sprak de politiek een hartig woord je mee. Minister Joekes betoogde in zijn antwoord op de gemaakte opmerkingen, dat hij het in deze fase nog niet wenselijk oordeelde om de candidaatstelling voor de ondernemingsraden uitsluitend in handen van de vakbonden te leggen. VRIJDAG 3 FEBRUARI 1950 HILVERSUM I, 301,5 M. 7.00— 24.00 KRO, 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgym nastiek, 7.30 Gramofoonmuziek, 7.45 Morgengebed en liturg, ka lender, 8.00 Nieuws- en weerbe richten, 8.15 Gramofoonmuziek, 9.35Schoolradio, 10.00 Gramo foonmuziek, 11.00 Voor de zieken, 11.40 Schoolradio, 12.00 Angelus, 12.03 Metropole-orkest, 12.30 Me dedelingen, 12.33 Pianospel, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws en ka tholiek nieuws, 13.20 Omroepor kest, 14.00 Gev. programma, 14.45 Kwartet, 15.00 Schoolradio, 15.30 Lichte muziek, 16.00 Voor de zie ken, 17.00 Voor de jeugd, 17.15 Kinderkoor, 17.30 Klarinet en pia no, 17.55 Strijkorkest, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Regeringsuitzending, 19.35 Gramofoonmuziek, 19.50 Actuali teiten, 20.00 Nieuws, 20.05 De ge wone man zegt er 't zijne van, 20.12 Amusementsorkest en solis ten, 20.50 „Ja, zo was 't. klankbeeld, 21.50 Godsdienstige causerie, 22.05 Strijkkwartet en solist, 22.45 „De zin van het hu welijk", causerie, 23.00 Nieuws, 23.15 Reportage, 23.22-24.00 Dans muziek. HILVERSUM n, 416 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws, 7.15 Gramofoonmuz., 8 00 Nieuws- en weerberichten, 3.15 Gramofoonmuziek, 8.50 Voor de vrouw, 9.00 Gramofoonmuziek, 9.30 Waterstanden, 9.35 Gramo foonmuziek, 10.00 „Thuis", cause rie, 10.05 Morgenwijding, 10.20 Gramofoonmuziek, 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Pianoconcert, 11.15 Voordracht, 11.30 Gramofoonmuz., 12.00 Italiaans programma, 12.30 Mededelingen, 12.33 Sportpraatje, 12.45 Gramofoonmuziek, 13.00 Nieuws, 13.15 Surinaamse muziek, 13.40 Gramofoonmuziek, 14.00 Voor de vrouw, 14.20 Strijkkwar tet, 15.00 Voordracht, 15.20 Gra mofoonmuziek, 16.00 Filmpro gramma, 16.30 Voor de jeugd, 17.00 Pianoduo, 17.20 Muzikale causerie, 18.00 Nieuws, 18.15 Fe licitaties, 18.40 Klein Vrouwen koor, 19.00 „Denk om de bocht", 19.15 Blaaskwartet, 19.30 „Gelo vige mensen", causerie. 19.45 Een radiokrabbel, 19.55 Berichten, 20.00 Nieuws, 20.05 Boekbespreking, 20.15 Bariton en piano, 20.30 Men sen aan het werk, klankbeeld, 21.00 Verzoekprogramma, 21.40 ..De Ducdalf', 22.00 Buitenlands weekoverzicht, 22.15 Gramofoon muziek, 22.40 „Vandaag", cause rie, 22.45 Avondwijding, 23.00 Nieuws, 23.1524.00 Concertge bouworkest. Ook andere groepen van werk nemers moesten zich kunnen uit spreken. De heer v. d. Born P.v, d.A.) wierp hier tussen, dat de vakbonden echter vrij bleven om al dan niet naast deze vrije can- didaten te gaan zitten Minister Joekes beaamde dit en ook deze uitspraak was voor de Communisten aanleiding om luide vast te stellen, dat er van die vrijheid dan toch maar weinig overbleef De heer Korthals (V.V.D.) maakte zich om een andere reden over de uitspraak van de heer v. d. Born ongerust. Bedoelde hij, dat de vakbonden de vrije candidaatstelling zouden wil len saboteren? De heer v. d. Bom kon hem geruststellen, hij riep de spreker toe, dat het er slechts om ging de communisten te weren. Dat was meer duidelijk dan handig, want de communisten stelden nu met veel genoegen vast, dat de aap uit de mouw kwam. De heer Kort hals was door deze uitspraak natuurlijk wel tevreden gesteld. Op dat plan konden de heer v. d. Bom en hij elkaar vinden. Gortzak liet de kans niet voorbij gaan om deze eenstemmigheid tussen libe ralen en socialisten vast te leggen! In de rede van minister Joekes kwamen voor het overige weinig nieuwe gezichtspunten naar voren. Hij gaf hoofdzakelijk een historisch overzicht en een analyse van het aanhangige wetsontwerp. Het ant woord op enkele moeilijkheden, door de heer Andriessen (K.V.P.) gemaakt, kwam zekér niet vol doende uit de verf. Wat was een onderneming? Ook een ziekenhuis? De minister meende van wel, al kon in zo'n geval vrijstelling van oprichting worden verleend. Bij de replieken kwam de heer Andriessen er nog eens op terug Een zieken huis had soms een religieuze grond slag en de zusters waren geen lid van een vakorganisatie. Misschien een kans voor de E.V.C. riepen de Communisten. Dat het aanhangige wetsontwerp bij de P.B.O. thuis zou horen, bleef de minister ont kennen. De ondernemingsraden lig gen meer in de huishoudelijke sfeer, in tegenstelling tot de bedrijfschap pen hebben zij geen verordende be voegdheid. Niet gelukkig was het argument van de minister, dat bij de P.B.O. grondwettelijk bezwaar den nu althans wel voor deze wet konden stemmen. Deze uitlating ontlokte aan de heer Stapelkamp een felle repliek. Het was hem een lief ding waard geweest, wanneer hij er wel voor had kunnen stem men en hij herinnerde de regering in dit verband ook nog eens aan de stemmen, die in de Eerste Ka mer hadden geklonken. De heer Beernink (c.h.) wilde twee vliegen in één klap slaan. Als deze wet in die van de P.B.O. werd opge nomen was dat voor de regering meteen een gelegenheid om alsnog van haar grondwettelijke dwalin gen terug te keren. Toch zal de motie-Stapelkamp wel niet veel kans maken. De hr. Korthals (v.v.d.) zei bij de replieken, dat ook hij een samenvoeging juister geoordeeld had, maar men moest het nu maar zo laten. De hr. Andriessen (K.V.P.) constateerde dat er sinds de indie ning van de motie-Stapelkamp al heel wat in het ontwerp veranderd was. Aanvaarding zou z.i. ook tot gevolg hebben dat de uitvoering van de wet op de P.B.O. werd ver traagd. „Heden komen de amendementen aan de orde. Vandaag, feest van Maria Zuive ring, vragen de Zwitsers aan de bronzen poort geen toegangsbiljet of ander document als bewijs dat men de plechtige hal mag betreden. Nn kijken ze naar de grote kaarsen, die de binnentredenden in de hand dra- jgen. Vandaag gaan alle Oversten van hoofdkloosters en Generalaats huizen, van nationale en internatio nale college's waar priesterstuden- den wonen, van alle belangrijke ker kelijke instituten enz., de H. Vader een rijk versierde kaars aanbieden. Maanden te voren kregen zij ai aanbiedingen van bekende kaarsen firma's, bekend om het vervaardigen van die kaarsen; geen gewone, maar mooie versierde en van buitenge woon formaat: een waardig geschenk voor Christus" Plaatsbekleder. Met zulk een kaars in de hand heb ik de reis per autobus naar het Vaticaan ondernomen en loop nu met mijn Prior het paleis binnen om de eer te genieten met hem samen en straks die kaars aan de Paus te overhan digen. Zo passeren we dan de wacht van de Zwitsers, worden opgenomen in de rustige sfeer van de majestueuze trappen met veel witmarmeren tre den, die echter, heen en terug en weer heen, tot grote verrassing van de nieuweling op dit gebied, niet naar een bovenverdieping leiden, maar ons weer gewoon op de begane grond afleveren: op het veelgenoem de Piazza San Damaso. We zijn dus weer buiten en de Pauselijke gen darme wijst ons in de verte een deur, waar we nu weer binnen moeten gaan. Dwars het voorname plein overschrijdend, dat aan drie zijden omsloten wordt door de heerlijke loggia's van Rafaël, bereiken we het aangewezen punt en nu gaat het weer door gangen en zalen, langs gendarmen, Zwitsers met helmen, lakeien in het rood. Wanneer ten slotte dienstdoende heren met gou den biezen en geplisseerde kragen zich met ons gaan bemoeien, stran den we onder het toeziend oog van een pauselijk ceremoniemeester in paarsen toog in de wachtende groep geestelijken. Zowat om de andere dragen zij het teken van de dag: de grote kaars. Ja, de Paus is al aangekomen en het aanbieden is begonnen. We be trekken dan onze plaats in de lange stoet, die de ceremoniemeesters vlot formeren. De Paus kan ik nog niet zien. Dat komt pas als we voetje voor voetje aansluitend eerst een lang stuk van de loggia, daarna een voorgelegen zaal hebben doorschre den. Eindelijk bereik ik de zaal, waar het gebeuren plaats heeft en zie in de verte op de troon de ranke en tere in het wit blinkende figuur van Pius XII. De Paus zien, is voor mij wel geen dagelijkse gebeurtenis, maar toch ook geen nieuwigheid; ik heb zelfs het geluk en de hoge eer gehad enkele keren met hem te spreken, ook privé .Maar het blijft altijd een grootse gebeurtenis, die iets doet trillen in het hart, een mengsel van ontroering, heilige hui vering, kinderlijke liefde en bewon. dering Vooruitschuifelend door de zaal zie ik hoe in de verte telkens een groep van twee of drie geestelijken neerknielt op de treden van de troon vlak voor de Paus. Die links loopt houdt de kaars en geeft die neer knielend af aan de monseigneur, die naast de Heilige Vader staat. De ceremoniemeester leest af, welk klooster of college de nu neerknie lende personen vertegenwoordigen. Met allen spreekt de Heilige Vader enkele woorden en geeft de zegen. Ik luister maar half naar die namen, want mijn aandacht is te veel vast gehouden door de figuur van de Paus. Ja, sommigen vragen iets. Dat mag dus en ik moet de gelegenheid niet voorbij laten gaan. De roep: Collegio Olandese doet me weer aan de voorlezende monseigneur denken; en dan zie ik Mgr. Dr. Eras, de rec tor van het Nederlands priester college geflankeerd door twee jonge priesterstudenten de treden van de troon opgaan en neerknielen voor de Heilige Vader. Eindelijk komt voor mij het grote ogenblik Tk zou niet meer kunnen getuigen, dat de naam van ons Angelicum is afge roepen; dat ik de kaars heb af gegeven leid ik af uit het feit. dat ik hem ben kwijt geraakt; heel mijn belangstelling werd getrokken door de Paus en hem alleen. Ik knielde, kuste eerbiedig de ring en vroeg een speciale zegen voor mijn oude moe der in het verre vaderland. Er blonk een zachte ontroering in de ogen van de Heilige Vader, toen hij die zegen gaf. DR. L. BENDER O.P. Rome, Maria Lichtmis. was het treinverkeer gisteren na genoeg weer normaal, met uitzon dering van enige vertraging des ochtends in Leeuwarden. Een groot aantal veerdiensten is weer ingelegd kreeg de door Gofilex uitgebrach te Italiaanse film van Mario Ca- merini „Kleine mensen op de grote weg" het praedicaat Film van de maand wordt Woensdag 29 Maart te Zaandam weer een Paasveeten- toonsteiling gehouden wordt vandaag in de Rotterdamse haven het 1000ste schip van 1950 verwacht. Vorig jaar kwamen er in Jannari 730 is de heer V. Ph. Valstar, secr.- penningmeester van de Naald- wijkse Veilingvereniging benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassan is gisteren door drie ijsbrekers, opererend vanuit Rotterdam, Lei den en Amsterdam,, de vaarweg R'damA'dam weer opengebro ken zal Middelburg aan de Eerste Ka mer adresseren inzake ruimer speling bij de herbouw van door oorlog verwoeste bedrijfspan den is door de minister goedgekeurd het op verzoek van de veehouders op het eiland Rozenburg door de Prov. Z.H. Gezondheidsdienst voor dieren genomen besluit, volgens hetwelk het eiland op 1 Maart a.s. vrij moet zijn van rundvee-T.B.C. Op de onbewaakte overweg te Tricht bij Geldermalsen is gister morgen te 11 uur een met melk bussen geladen vrachtauto van de melkfabriek te Tricht door een goederentrein, die uit de richting Rotterdam kwam, gegrepen. De auto werd totaal verpletterd. De enige inzittende, de 55-jarige chauffeur J. M. de Bruin uit Bu ren, werd levensgevaarlijk ge wond naar het ziekenhuis ge bracht, waar hij enkele uren later is overleden. Vermoedelijk kon hij door de gladheid van de weg niet tijdig remmen. Op de onbewaakte overweg aan de Geldersekade nabij „De Hane- poll" in de gemeente Ede werd gistermorgen een personenauto, bestuurd door de 21-jarige S. J. M. uit Éderveen, door de electri- sche trein, die om 12.04 uur uit Ede vertrekt in de richting Utrecht, gegrepen. De bestuurder werd op slag gedood. Het trein verkeer ondervond aanzienlijke vertraging, aangezien een dèel van de auto muurvast onder de eerste wagen van het treinstel zat. t Pionier van de P.B.O.-gedachte Bij K.B. is Prof. dr. J. A. Ver aart, die in ons land de eerste is geweest, die concrete gestalte heeft gegeven aan de gedachte van bedrijfsorganisatie, benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Gedurende meer dan 25 jaren heeft prof. Veraart de bedrijfsorganisatie met de volle kracht van zijn overtuiging ver dedigd en daarbij zeer belangrijk pionierswerk verricht, dat voor ons land van grote betekenis is geweest. Voorts zijn benoemd tot Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw Prof. dr. F. J. H. M. van der Ven en mr. J. Woudstra als erkenning van en waardering voor hun bij zondere verdiensten ten aanzien van de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie. Prof. van der Ven heeft als voorzitter van de op 27 November 1946 daartoe ingestelde commissie de leiding gehad bij de opstelling van het voorontwerp van wet op de bedrijfsorganisatie, waarop de wet voor een belangrijk gedeelte steunt. Mr. Woudstra heeft in de voor bereiding van genoemd wetsont werp een zeer belangrijk aandeel gehad. Gistermiddag heeft minister van den Brink deze onderscheidingen uitgereikt. Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp van wet tot uitvoering van artikel 196 der Grondwet. Dit artikel schrijft voor bij de wet te bepalen, op welke wijze en in welke gevallen ter hand having van de uit- of inwendige veiligheid van het Rijk in buiten gewone omstandigheden de grondwettelijke bevoegdheden van organen van burgerlijk gezag ten opzichte van de openbare orde en de politie geheel of ten dele kun nen overgaan op andere organen van burgerlijk gezag, alsmede dat de gevolgen daarvan bij de wet moeten worden geregeld. Aan de memorie van toelichting is ontleend dat de bevoegdheden tot de handhaving van de open bare orde rust of veiligheid thans te kort schieten. De staat van oorlog en de staat van beleg vormen niet altijd een wenselijke oplossing, omdat de handhaving van de openbare orde etc. een aangelegenheid is, die primair behoort te berusten bij het burgerlijk gezag, dat, beter dan het ter plaatse nieuw optre dende militair gezag, naar zijn aard rekening kan houden met plaatselijke en regionale verhou dingen en omstandigheden. Hoewel de begrippen openbare orde, rust en veiligheid op zich zelf een vaag begrensd en alge meen karakter hebben, zijn zij in het ontwerp in beperkte zin opge vat, en wel in dier voege, dat met de handhaving daarvan wordt be doeld het voorkomen van en het optreden tegen woelingen. Het ontwerp draagt, ook wat de voor te dragen grondwettelijke en andere bevoegdheden betreft slechts een zeer beperkt karakter. Voldoende is, naar het oordeel Arrestant slikt vork in Onlangs werd de 18-jarige fabrieksarbeider J. Hj uit Rotterdam, wegens een in braak in een schoenwinkel in het politiebureau Charlois opgesloten. Toen hij dezer dagen verhoord zou worden gaf hij de begeleidende re chercheur op de drempel van de cel een duw. Terwijl de politieman tuimelde zag H. kans om er vandoor te gaan. Een achtervolging werd ingezet en weldra zat H. weer achter de tralies. Dinsdagmiddag pakte hij het radicaler aan. Na de maal tijd brak hij zijn vork door midden, nam het deel met de tanden en sleep op de vloer de ruwe kantjes er een beetje af. Daarna ging de vork naar binnen. De man verhuisde naar het zieken huis, waar een röntgenfoto vaststelde, dat de vorkhelft in zijn maag zit en vermoe delijk langs de normale weg het lichaam zal verlaten. Zo niet, dan zal er operatief worden ingegrepen ,doch voorlopig blijft H maar 24 uur in boservatie, met een agent op wacht naast zijn bed. van de ministers dat op het ter rein van de handhaving van de openbare orde, rust en veiligheid nieuwe en buitengewone politiële bevoegdheden van een „uitvoe rend" karakter in het leven wor den geroepen. Op deze wijze zal het democratische staatsbestel ook onder buitengewone omstan digheden zoveel mogelijk intact worden gelaten. De feitelijke uitvoering, voor zover deze niet bestaat in het ge ven van algemeen verbindende regelen, is in handen gelegd van de minister van Binnenlandse Za ken. De ministers achten het wense lijk, het bijzonder optreden van het burgerlijk gezag in buiten gewone omstandigheden të binden aan twee phasen. In het ontwerp zijn deze aangeduid als de toestand van verhoogde waakzaamheid en de burgerlijke uitzonderingstoe stand. De eerste heeft zich ten opzichte van de rechten en vrijheden der burgers slechts een beperkte wer king; in hoofdzaak wordt daarin aan het burgerlijk bestuursappa raat ten aanzien van de handha ving van de openbare orde etc., een hiërarchische opbouw gegeven terwijl voorts ten opzichte van gezagsdragers, die voor hun taak niet ten volle berekend blijken te zijn, corrigerend ingrijpen moge lijk wordt gemaakt. Bovendien wordt o.m. de mogelijkheid ge opend bepaalde personen, wier aanwezigheid ongewenst wordt geacht, uit bepaalde gebieden ver wijderd te houden of hen zo no dig daaruit te verwijderen. De duur van deze toestand wordt beperkt tot dertig dagen, doch is voor verlenging vatbaar. De burgerlijke uitzonderingstoe stand is in het algemeen niet van een zo beperkte duur gedacht en bovendien wordt de wetgever ge roepen, deze toestand, waarbij vol gens het ontwerp meer ingrijpende bevoegdheden aan de overheid komen, te bekrachtigen. In het ontwerp wordt aan het instellen van de staat van oorlog of beleg automatisch het verval len van de toestand van verhoog de waakzaamheid of de burger lijke uitzonderingstoestand ver bonden. GRONINGEN. De Neder landse Spoorwegen hebben mede gedeeld dat zij geen gevolg kun nen geven aan hun voornemens om met de zomerdienst een extra- diesel electrische trein in te leg gen. DE REORGANISATIE VAN HET TECHNISCH HOGER ONDERWIJS 's-GRAVENHAGE. Naar wij vernemen is de regering binnen korte tijd wachtende het rapport van de tweede commissie onder voorzitterschap van prof. Holst, welke zich zal uitspreken over een mogelijke decentralisatie van het technisch hoger onderwijs, de plaats waar eventueel een tweede technische hogeschool zou dienen te worden gevestigd en hoe deze zou moeten worden ingericht. Daarna zal een beslissing worden genomen in zake de reorganisatie van het technisch hoger onderwijs. AMSTERDAM, 1 Febr. Stonden de Indonesische aandelen gisteren reeds op de voorgrond, vandaag werd de vaste stemming voortge zet en breidde de goede ondertoon zich ook tot de andere afdelingen uit. Het waren in hoofdzaak dek kingsaankopen en lichte belangstel ling van het publiek die de koersen omhoog dreven. Wel was de han del niet bijzonder groot (gisteren werd omgezet voor f 1.656.000) maar de algemene tendens was opmerke lijk vriendelijk. Het wetsontwerp belastingherziening, waardoor de cndernemingsbelasting is opgehe ven en de verdwijning van de di videndstop in de toekomst op het program staat, heeft de hoop ver levendigd, dat de beurs dit jaar verlost zal worden van nog andere uit de oorlogstijd overgebleven be perkingen. De betere stemming voor Indonesische fondsen werd geschraagd door de algemeen gun stige rapporten over de cultuur producten. Vooral Deli Maatschap pij was vandaag gevraagd .hetgeen mede verband houdt met de goede verwachtingen inzake de opbrengst van de nieuwe oogst. Ook HVA en Rubberfondsen waren enkele punten hoger en deze koersstijging bleei tot aan het slot gehandhaafd. Op de Amerikaanse markt heerste een zeer kalme stemming en be droeg het gemiddelde agi0 vandaag 7 pet. Voor het eerst werd vandaag gehandeld in de hier geïntrodu ceerde certificaten van aandelen Richfield Oil die gedaan werden op 46 tot 46''«. De internationale fondsen waren eveneens vrij gunstig gedisponeerd In Unilever is gisteren voor 124.000 gulden omgezet en ook vandaag trok het fonds weer belangstelling op een 2'It pet. hogere koers. De in ternationale positie van dit concern en speciaal in Amerika blijft een onderwerp van gesprek. Opmerke lijk vast lagen aandelen Philips die tot boven 230 opliepen. Ook Kon. Olie ontmoette vraag en kwam bo ven 295 uit. De Scheepvaartmarkt had een zeer kalm verloop en hetzelfde was het geval voor de Staatsfondsen Hier was een vaste factor in de 3V< pet. Dollarcertificaten Neder land op 1044/4. De Indonesische cul- tuurbanken deelden in de goede stemming voor cultures. Zeer vast waren Koloniale Bank op 91''s. De markt sloot kalm maar met behoor lijke koerswinst. Prolongatie 2(4 Gistermiddag werd bij een win kelier in de Eerste Oosterpark straat in Amsterdam een acety- leen-cylinder afgeleverd die na een kwartier warm aanvoelde, waarschijnlijk omdat door een klein defect in de poreuze steen teveel gas vrijkwam en ontleed werd. De winkelier die wist dat dit gevaar betekende, waarschuw de de brandweer, die adviseerde de cylinder buiten in de sneeuw te leggen. Onder toezicht van de brandweer werd de cylinder met koud water bespoten, waarna zij zich, in de overtuiging dat het ge vaar geweken was, verwijderde. De politie bleef voor een ruime afzetting zorg dragen en dat was maar goed ook, want plotseling explodeerde de cylinder toch met een daverende slag. Links en rechts vlogen ramen uit de spon ningen, waarbij een achttal kin deren licht door scherven werden gewond. Zij konden, na in het O. L. Vrouwegasthuis te zijn be handeld, op eigen gelegenheid naar huis terugkeren. Uw kindje verkouden? AV Danrug.keelenborsrje inwrijven met Dampo. In Washington wijdt men veel aandacht aan de woordkeuze van Truman's zorgvuldig opgestelde verklaring over de vervaar diging van de waterstofbom. Truman zeide letterlijk, dat het werk inzake alle vormen van atoomwapens met inbegrip van de z.g. waterstof- of superbom wordt en zal worden voortgezet, zodat men zich afvraagt of de V.S. reeds een waterstofbom hebben vervaardigd of mogelijk al beproefd. Het Am. ministerie van Defen sie heeft bekend gemaakt, dat binnenkort alle vliegtuigen vooraf kennis moeten geven indien zij binnen een straal van 160 km van de atoominstallaties te Tennessee, Nieuw Mexico en de staat Wa shington wiilen komen. Voor de voornaamste Amerikaanse Atlan tische havens zullen overeenkom stige regels gelden, welke betrek king hebben op een gebied 320 km landinwaarts van de kust tussen Norfolk en Marine. Vliegtuigen die deze regel over treden, zouden door gevechtsvlieg tuigen onderschept worden en te gen de piloten zouden maatrege len worden genomen. De maat regel betekent een aanvulling van het verbod, zich te begeven in de onmiddellijke omgeving der fa brieken en wordt door het minis terie een verdere stap genoemd die leiden kan tot positieve iden tificatie van alle vliegtuigen die zich in een luchtgebied van de V.S. bevinden onder omstandig heden die ten mogelijke bedrei- FEUILLETON Uit het Engels door Clarence Budington Kelland 48 We moesten ons nu zowel voor 't gezelschap ginds als voor die hei melijke bezoeker schuil houden. De man ging nu recht voor ons voorbij. Hij trachtte niet langer het zwembad te naderen, maar zocht voorzichtig zijn weg naar de stallen achter het huis. Straight bracht zijn mond bij mijn oor. „Daar moeten we bij zijn,'' fluisterde hij. Ook wij kropen dus in de rich ting die de man was gegaan. Hij kwam gestadig vooruit, zocht zijn weg langs de palissade en sloeg de hoek van de grootste schuur om. Daar raakten we een poosje zijn spoor bijster. Misschien was hij naar binnen gegaan, doch even later bleek dit niet het geval te zijn. Als een schim zagen we hem uit de beschutting van een schuur naar een vrachtwagen toe sprin gen, waarop een stuk of twaalf balen hooi geladen waren. Daar bleef hij rechtop staan, terwijl de wagen zich tussen hem en het slaaphuis bevond. We waren nu tamelijk dicht bij hem. Hij haal de iets uit zijn broekzak en strek te zijn armen omhoog. Wij hoor den een bijna onhoorbaar „knap". „Wat voert die kerel in zijn schild?" fluisterde Straight. „Hij snijdt het paktouw door." Weer maakte de man een paar maal dezelfde beweging, zodat de balen hooi los kwamen te liggen. Toen begon hij in haastige ijver het hooi los te trekken. Op dat ogenblik ging de deur van het slaaphuis open en twee mannen traden naar buiten. Ze bleven even staan om een sigaret op te steken en wandelden toen in de richting van de wagenlading hooi. „De baas heeft gezegd, dat we het binnen moeten halen," zei een van hen op ontevreden toon. „Waar is dat nou goed voor? Regenen gaat het toch niet." De ander liep naar de grote schuur en gooide de deur open. Om dat te kunnen doen, moest hij eerst een hangslot openmaken. Ik vond het nogal vreemd, dat zo'n afgelegen schuur zo solide afgesloten was. De tweede man klom op de chauffeursplaats en startte de motor. De auto reed weg en liet onze spion in een al- lerhachelijkste positie achter. Hij hurkte neer, midden op het erf, zonder enige dekking. Ik moest er ineens aan denken, hoe een mens soms kan dromen dat hij zich midden in een stampvolle balzaal bevindt, zonder kleren aan zijn lichaam. De man ginds deed het enige, dat hij onder de gegeven omstandigheden kon doen: hij verroerde zich niet. De lading hooi schoof door de schuurdeuren naar binnen en tegelijkertijd sprong de hurkende gedaante op om dekking te zoeken. Zonder enig gerucht te maken, rende hij onze kant op. Nog geen zeven me ter van het rotsblok vandaan, waarachter wij scholen, rende hij voorbij en verborg zich in een bosje vlakbij. Wij hurkten neer en spitsten onze oren. Even later hoorden we zacht geknars van voetstappen. Onze man was zich aan het terugtrekken. We konden weer fluisteren. „Heb je zijn gezicht gezien?" vroeg Straight. „Jenner," zei ik. „Wat moest dat voorstellen, die baal hooi openmaken?" „Joost mag het weten," zei ik. „Ik heb wel eens horen zeggen," antwoordde hij, „dat die knapen je nooit met een goed doel achter na zitten. Voor mijn part smeert hij hem." „Hij maakt de zaak niet een voudiger," zei ik. „Maar in elk geval heeft hij Iets gedaan. Wij hebben nog niets ge daan. Weet je nog, waarvoor wij hier gekomen zijn?" „Voor Mollie Tacker," zei ik. „Voor zover ik kan nagaan," zei hij, „hadden we net zo goed thuis kunnen blijven." „Kan zijn," antwoordde ik, ter wijl ik mijn schouders ophaalde. Ik had het warm en mijn voeten deden pijn. „Ze scheen zich ner gens benauwd over te maken, zou ik zo zeggen." „Daar kun je weinig van zeg gen," zei Straight raadselachtig'. „Vrouwen doen zich altijd anders voor dan ze zijn." „We hebben het hele terrein verkend," zei Ik, „en wat zijn wij ermee opgeschoten?" „De avond is nog lang niet om," antwoordde hij. „Als Jenner in de buurt blijft, dan bekommert hij zich toch alleen maar om de schuur.. Schuren kunnen mij ge stolen worden. Laten we liever eens terugkruipen naar 't zwem bad en kijken wat we daar wijzer kunnen worden." We slopen dus terug, omzichtig om ons noch voor Jenner, noch voor het gezelschap bloot te ge ven. Het leed geen twijfel dat de algemene waakzaamheid op de ranch die avond nog slapper was dan gewoonlijk. Mollie Tacker tokkelde op een banjo en zong een weinig verheffend lied, waarvan de twee Mexicanen kennelijk ge noten. Ingrid Ash, of hoe zij heten mocht, wijdde al haar aandacht aan haar glas. Ze scheen zich nogal te vervelen; haar gezicht droeg althans een ontevreden trek. Butterick speelde de opge ruimde gastheer en de albino zat zwijgend en aandachtig om zich heen te kijken. We waagden ons nog wat dichterbijervoor zorgend buiten het lichtschijnsel te blij ven. Mollie beëindigde haar lied en legde het muziekinstrument neer. Ze strekte de armen boven het hoofd en gaapte. „Voorstelling afgelopen," hoor den we haar zeggen. „Ik ga op één oor liggen." De twee Mexicanen protesteer den beleefd, maar Mollie stond op en gaapte nogmaals. „De kunst is te weten vertrekken zolang het publiek nog om je roept," zei ze. (Wordt vervolgd). ging voor de veiligheid zouden kunnen vormen. Naar verluidt zou Truman het voorzitterscnap van de raad van research en ontwikkeling van het departement van Defensie hebben aangeboden aan William Webster, vice-president van de New Eng land Electric System. Trumans verklaring heeft een stroom van commentaar uitgelokt en werd in kringen van congres leden algemeen toegejuicht. De Britse atoomgeleerde prof. Low noemde haar „buitengewoon ver standig". Senator Scott Lucas ver klaarde: „Ik bid God dat wij nim mer van de waterstofbom gebruik zullen behoeven te maken. Ik ver trouw er op, dat de ontzettende verwoestingsmogelijkheden die 't gebruik van de bom inhoudt, uit eindelijk het mensdom weer bij zinnen zullen brengen". De Amerikaanse communistische leiders hebben er in een telegram bij Truman op aangedrongen, dat hij op zijn besluit terug zal ko men. De burgemeester van Hiroshima zeide, dat het niet moeilijk zou zijn het gebruik van de waterstof bom te verhinderen, indien de we reld wist welke ramp de atoom bom zijn stad bracht. De waterstofbom, waarvan de explosieve kern uit tritium be staat, zou theoretisch 1000 maal de explosieve kracht hebben van de bom die Hiroshima verwoestte en een oppervlakte van 650 vier kante kilometer kunnen vernieti gen. Zij zou een explosiehitte van tien millioen graden celsius kun nen ontwikkelen. HEYTBRINK KAMPIOEN 2e KLASSE KLEIN 38/2 De eindstand van.het kampioen schap van Nederland 2e kl. Klein 38/2 luidt: pnt. car. brt. h.s. alg. gem. 1. Heybrink, Leeuwarden 10 2022 121 125 16.71 2. Brosens, Breda 10 1998 128 116 15.60 3. Brink, Apeldoorn 10 1955 131 104 14.92 4. Goos, Breda 7 1878 146 97 12.86 5. Stalenhoef, Soest 6 1817 145 76 12,53 6. van Deventer, Den Haag 6 1636 166 77 9.85 7. Bronkhorst. Den Haag 4 1646 144 77 11.43 8. Jungeling, Leidsendam 3 1788 143 88 12.50 Bronkhorst en van Deventer de graderen, omdat zij niet het mini mum gemiddelde van 12 hebben be reikt. "*A

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3