Van HOFSTEDE taata DE JEUGD AAN T WERK ALKMAAR EN OMSTREKEN Activiteit in vrije uren vJ De Lourdes-novene Een nieuwe collectie: INEENS, TERWIJL GE EEN KRANT OPRAAPT, Marktberichten PAGINA 2 VRIJDAG 3 FEBRUARI 1950 Uit een enige tijd geleden gehouden jeugd-enquête is gebleken, dat een groot deel van de jeugd, die niet georganiseerd is in sport- of jeugdverenigingen, zich in zijn vrije tijd, bij wijze van liefhebberij, wijdt aan productieve arbeid. 26,4 procent van de niet-georganiseerde kerkelijke jeugd en 31 procent van de niet- kerkelijke bleek aan een of andere vorm van huisvlijt te doen. Deze percentages gelden alleen voor de nog studerende manne lijke jeugd. 18,6 en 26,8 procent van deze zelfde jeugd bleek zijn vrije tijd te vullen met lezen en tekenen. Bij de mannelijke jeugd, die reeds in het arbeidsproces is ingeschakeld, bedroegen deze percentages respectievelijk 23,3 en 24; 28,2 en 29. 13.6 en 9.9 procent van deze ca tegorieën van de studerende jeugd en 9.2 en 5 procent van de wer kende jeugd bleken er andersoor tige liefhebberijen in hun vrije tijd op na te houden, als verzamelen, duiven houden, dammen, schaken en dergelijke. Deze percentages gol den alleen voor de mannelijke jeugd in onze stad. Hieruit blijkt wel, dat er onder de jeugd wel de gelijk de energie leeft om de vrije tijd, die haar ter beschikking staat, niet met nietsdoen te laten teloor gaan, maar met productieve arbeid te vullen. Er is echter een deel van deze niet-georganiseerde jeugd, dat, bij deze vrije tijdsbesteding een zekere leiding behoeft. Er is immers een gedeelte van de jeugd, dat na een korte periode van onderwijs, op zeer jeugdige leeftijd nog. het leven wordt ingestuurd. Het zijn de jon gens en de meisjes, die het niet zo makkelijk hebben in het leven als anderen, die middelbare scholen mogen volgen en die over het al gemeen wel in staat zijn. of worden gesteld, hun vrije-tijd-hobby's te verwezenlijken. Het. zijn vooral deze ongeorgani seerde jongeren, wier jeugd niet maar zo als van ,een leien dakje verloopt, die bij de besteding van hun vrije tijd een zekere hulp no dig hebben. Onder hen wordt vaak een zeer geprononceerde aanleg voor huisvlijt, modelbouw of ander knutselwerk aangetroffen. Er zijn begaafde jongens en meisjes onder, wier aanleg een dergelijke stimu lans alleszins waard is. In enkele gemeenten heeft het particuliere EEN INTERESSANTE TENTOONSTELLING Om de Alkmaarse bevol king in de gelegenheid te stellen kennis te maken met wat er aan huisvlijt in de meest uitgebreide zin van dit woord door de Alkmaar- se .jongens en meisjes van 12 tot en met 21 jaar, buiten schoolverband, in vrije uren, wordt gepresteerd, zal er van 8 tot en met 15 April in de aula van het Murmel- liusgymnasium een tentoon stelling worden gehouden, die althans een indruk zal geven van de vrije tijdsbe steding van de Alkmaarse jeugd. De entree voor deze tentoonstelling zal f 0.25 be dragen. Alle jongeren kun nen gratis voor deze ten toonstelling beschikbaar stellen, wat daarvoor in aanmerking komt. Er zullen voor de beste werkstukken, zo mogelijk, enkele prijzen beschikbaar worden gesteld. initiatief clubhuizen tot stand ge bracht, waar deze jongeren hun hobby's kunnen uitleven, waar de productieve besteding van de vrije tijd onder deskundige en aantrek kelijke leiding wordt gestimuleerd. Deze clubhuizen werden mogelijk gemaakt door particuliere finan ciële hulp. Ook in Alkmaar hoopt men in de toekoms te rennen komen tot de stichting van een dergelijk clubhuis voor de ongeorganiseerde jeugd. Enkele jaren geleden heeft men een poging in die richting gedaan, doch door een gebrek aan mede werking van particuliere zijde, moest, het bij een poging blijven. Inderdaad, men zal dit plan niet zonder moeilijkheden kunnen ver wezenlijken. Het zal moeilijk ge noeg zijn, een gebouw te vinden dat als clubhuis dienst kan doen en er zullen allerlei financiële bezwa ren zijn. Moeilijkheden echter, zijn er om overwonnen te worden. En de zaak waar het om gaat, is veel energie en veel moeilijkheden trot serende vooruitstrevendheid waard. Een tentoonstelling in de lmasvacantie. Dat het tie moeite waard is, de ongeorganiseerde jeugd, die een zekere leiding moeilijk kan ontbe ren. te stimuleren tot productieve vrije tijdsbesteding, te vormen bui ten het verband van de school, is tot de Alkmaarse burgerij nog niet in voldoende mate doorgedrongen. Men zal eens moeten kennisma ken met datgene, wat door deze jongeren van 12 tot en met, 21 jaar in de vrije uren, uit eigen initiatief, dus buiten schoolverband, wordt vervaardigd en tot stand gebracht. Om deze kennismaking te verge makkelijken heeft men in de ko mende Paasvacantie een tentoon stelling georganiseerd van werk, dat in vrije tijd door Alkmaarse jongens en meisjes van 12 tot en met 21 jaar, thuis, en dus niet in schoolverband, is gemaakt. Voor de mooiste inzendingen zullen, zo mo gelijk, enige prijzen worden be schikbaar gesteld. Om dit mogelijk te maken, zal het comité dat de tentoonstelling organiseert, een beroep doen op de Alkmaarse mid denstand. Als de tentoonstellings ruimte het toelaat, zullen eveneens inzendingen worden geplaatst van jongeren (tekeningen b.v.) en oude ren (knutselaars en modelbouwersl. De volgende onderwerpen Komen in aanmerking voor de tentoon stelling: Allerlei verzamelingen, elke soort, van handenarbeid, hand werken. tekeningen, schilderwerk, aquarellen, fotografische producten, modelbouw en dergelijke, kortom alle soorten eigenhandig in vrije uren verwerkelijkte hobby's van jongens en meisjes. Voor mondelinge inlichtingen omtrent deelneming aan deze ten toonstelling kan men zich wenden tot de leden van het comité, dat de tentoonstelling voorbereidt en dat ook de werkstukken voor opname op de tentoonstelling zal keuren. Dit comité bestaat uit de vol gende leden; allen te Alkmaar woonachtig: Mevr. E. A. Frielink- Nalis, Rembrandtstraat 17; J. v. d. Grient, J. van Scorelkade 71; E. Harder, Regulierslaan 16; M. He ringa, p/a Fa. Kaal, Houttil; Mevr. G. A. A. Holzmüller-Teengs Emma- straat 45; N. W. Lindemans, Macl. Pontstraat 42; Mej. J. M. Tops, Egmonderstraat 6; H. de Winter, Bergerweg 134; G. H. A. de Zeeuw, Rembrandtstraat 56; J. Geurts, Nic. Beetskade 8, en de ambtenaar voor vorming buiten schoolverband, ter gemeentesecretarie, de heer N. J. Speur. De deelneming aan deze tentoon stelling is gratis. Wij raden dan ook iedere jongere aan. zijn of haar in vrije tijd vervaardigde werkstuk ken beschikbaar te stellen voor deze tentoonstelling, die van 8 tot en met 15 April a.s. in de aula van het Murmelliusgymnasium gehou den zal worden en die ongetwijfeld voor velen een middel zal zijn om door kennismaking met de vrije tijdsbesteding van de jeugd, het werk van hen die zich inspannen voor de ongeorganiseerde jongeren die leiding behoeven bij hun vrije tijdsbesteding, te gaan waarderen. Ke.nnis leidt tot liefde en de liefde van de Alkmaarse bevolking voor de vorming van de ongeorga niseerde jeugd buiten schoolver band. zou misschien wel eens kun nen leiden tot verwezenlijking van de plannen van hen die zich voor dit werk inspannen, hetgeen wij van harte hopen. Directie V. en D. ALKMAAR. De directeur van V. D. alhier is niet de heer Be rends, zoals in een verslag in ons nummer van gisteren foutief werd gemeld, dooch de heer W. Berentzen. ONZE AGENDA GULDEN VLIES 8 uur: Abonnementsvoorstelling Covoto, De Zilveren Fluit. BIOSCOPEN: Harmonie: Gewetensstrijd, 18 jaar; Victoria Theater: De Ooie vaarsclub, 18 jr.; Cinema Americain: Nightstop in Dakar, alle leeft.; A.B.T.: Home in Oklahoma, 14 jr. NACHTDIENST APOTHEKEN: B. H. J. Schouten, Emmastraat 47. NACHTDIENST TAXI'S: Chr. de Vries, Frieseweg 4, telef. 4237. R.K. Fanfarecorps „St.. Caecilia" Jubileum-concert HEILOO. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan zal „St. Caeci lia" op de Zondagen 5 en 12 Fe bruari in het Bruno gebouw een jubileumconcert geven met mede werking van de zang' soliste mevr. Karskens-Morsch. Op de dagen der uitvoering is er plaatsbespreken van 10.30 uur tot 12 uur: (Verplicht.) R.K. Verkenners en Welpen HEILOO. Voor ons ligt een nummer van het maandblad ,,De Lasso" van de R. K. Verkenners en Welpengroep St. Willib.rordus. Wij hebben dit blad, hetgeen ge heel door de Verkenners zelf gere digeerd wordt, gestencild en van advertenties voorzien eens goed in gekeken en wij moeten zeggen met pleizier. Het blad is veelzijdig. Wij doen een greep: De aalmoezenier schreef een voorwoord, „Op Chris tus spon", waarin de jongens vele goede wenken krijgen. Vervolgens, „Troep-varia" en een keurig stukje over „Natuur en techniek", alsook een verhandeling over „Heem kunde" en een zeer interessant ar tikel over „De sterren". De vele advertenties zijn keurig afgewerkt en van zeer toepasselijke tekeningen voorzien. Jongens, dit is keurig werk. Hieraan kunnen vele ouderen nog een voorbeeld nemen! Loop der bevolking HEERHUGOWAARD. Geboren 234 ('48: 213); overleden 45 ('48: 27); huwelijken 45 ('48: 38). Het geboor tecijfer bereikte een ongekende hoogte nl. 37 0/00. Daarentegen is het sterftecijfer over 1949 niet gun stig geweest. Onder de overledenen waren 6 zuigelingen, jonger dan zes weken, terwijl er bovendien 5 kin deren als levenloos werden aange geven, die niet in het sterftecijfer zijn begrepen. Opmerkelijk is ook het aantal ouderen onder de overle denen, nl. was een derde van het aantal ouder dan 70 jaren. Niet min der dan 3 personen zijn een onna tuurlijke dood gestorven, waarvan 3 door verdrinking. Er vertrokken 111 personen méér dan zich vestigden, nl. 313, tegen 202 in 1948. Bij een hernieuwd onderzoek van het bevolkingsregister bleken er 32 inwoners meer in de gemeente aan wezig te zijn dan de statistische ge gevens aangaven, zodat het totale inwonertal vermeerderde met 110 en per 31 Dec. 1949 het inwonertal be droeg 6351 ('48: 6241). f Advertentie) ZAADMARKT 62 ALKMAAR TELEFOON 5371 K.F.C.-keuringen ALKMAAR. Alkm. Biosc. Theater; Home in Oklahoma, 14 jaar. De grote treinroof, 14 jaar. Cinema Americain: Nightstop in Dakar, 14 jaar. Harmonie: Gewetens- strijd, 14 jaar. Victoria: De Ooie vaarsclub, 18 jaar. DEN HELDER. De Witte: Singa pore, 18 jaar, Blaok Angel, 18 jaar. Tivoli: Bestemming Tokio, 14 jaar'. Romance in Rio, 14 jaar. HOORN. Winston Theater: Paljas, 18 jaar. Victoria: De menseneter van Kumaon, 14 j. SCHAGEN. Royal: De blauwe la gune, 14 jaar. ENKHUIZEN. Munt: Sofia, 18 jaar. Met twee jantjes op stap, 14 jaar. LUTJEBROEK. City Theater: Jody en het hertejong, 14 jaar. Hoe lozen wij die S.A. man, alle leeft. Zonen der woestijn, alle leeft. Uitvoering K.A.B. NIEUWE-NIEDORP. Als wel kome afwisseling op de zakelijke bijeenkomsten van de K.A.B.afde ling Nieuwe Niedorp, zal op Zondag 5 Febr. 1950 door eigen leden een uitvoering worden gegeven in de zaal van A. Slijkerman te 't Veld van het blijspel „De Poets van Ak- kerlust". De entree voor deze avond, die zeker een bezoekje waard is, is op vallend laag gehouden, temeer daar na afloop van het stuk, dat om half acht wordt begonnen, nog dansmu ziek zal volgen. R.K. Coöp. Boerenleenbank ZIJDEWIND. Gedurende de maand Januari 1950 werd aan spaar geld ingelegd f 123.444.91 en terug betaald f 23.167.97, alzo een ver meerdering van f 100.276.94, waarvan f 110.40 inlagen Schoolspaarbank. In lopende rekening werd ontvan gen f 130.066.57 en betaald f 123.215,47 Aan voorschotten werd verstrekt f 13.500.en op voorschotten afge lost f 1425.—. Het aantal spaarrekeningen is de 1500 overschreden. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. WEINIG VERANDERING Meest zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of mot regen en later enkele ver spreide opklaringen. Matige tot krachtige en aan de kust tijdelijk wellicht stormachtige wind, aanvankelijk Zuidelijk, later ruimend naar Zuid- West. Weinig verandering in temperatuur. TER ERE VAN DE H. MAAGD VAN 2—11 FEBRUARI Andermaal doen Wij een dringend beroep op onze eerwaarde geeste lijkheid en kloosterlingen en op al onze gelovigen om met Ons de No vene te houden ter ere van O. L. Vrouw, de Onbevlekte Moeder maagd, die eens te Lourdus ver schenen is en toen reeds allen aan spoorde tot gebed en tot boete. Deze aansporing heeft zij vele ma len herhaald op verschillende plaat sen. In dit heilig jaar moeten Wij de Hemel meer nog dan anders ge weld aan doen om Gods zegen over Ons en heel de wereld te verwer ven. Bidt dan met Ons zoveel mo gelijk gezamenlijk in de kerk en in Uw gezin vooral in die dagen het Rozenhoedje, de Litanie van de H. Maagd en het gebed, „Onder Uwe bescherming". Moge de Moeder des Heren aan allen, die aan de Novene deelnemen haar bijzondere bijstand doen on dervinden. Haarlem, Januari 1950. t JOANNES PETRUS Bisschop van Haarlem R. K. Danscomité ALKMAAR. Zondag a.s. heeft het R-K. Danscomité wederom een dansavond georganiseerd in de zaal van 't Gulden Vlies. We hopen dat eenieder zal mee werken om deze avond weer in alle opzichten te doen slagen, zodat ook deze avond weer wordt ais alle vo rige dansavonden: gezellig, maar toch „in stijl". Kaartverkoop Zondagmorgen van 1112 uur aan de zaal. Aanvang 8*uur. R.K.A.F.C. nieuws ALKMAAR. Spelers van het le opgelet! Er worden deze week geen convocaties verstuurd. De opstellin gen staan bij Jac. Smit, Sigaren magazijn ,,De Sport". Gaarne wordt verzocht om de raambiljetten R.K. AFCZAP weder op te hangen. Voorverkoop bij ,,De Sport", Nieu- weskiot. HET HOCKEY-PROGRAMMA ALKMAAR. Door de plotseling ingetreden dooi is er een kans, dat er Zondag toch nog gespeeld wordt. Het programma ziet er als volgt uit: Dames: Tweede klasse C: Hurley- Alkmaar; Vierde klasse D: DEM II Alkmaar II. Heren: Prom.kl. C: Adelborsten- Alkmaar; Tweede klasse D: IIBS II Alkmaar II; Veteranen: Alkmaar- Be Fair. Accordeon-orkest „Vita Nova" ALKMAAR. Het Accordeon orkest „Vita Nova", dat nog geen jaar bestaat, is thans door het be stuur uitgebreid met 'n B-orkest voor beginners, zulks in verband met de uitbreiding van het aantal leden. NUTSSPAARBANK TE ALKMAAR Maandoverzicht over Januari In de loop der maand Januari werd op de spaarbankboekjes inge legd f 544.725,83 (v.j. f 527.602.48) en terugbetaald f 394.781.45 (v.j. f 384.928,39) alzo meer ingelegd dan terugbetaald f 149.944,38 (v.j. f 142.674,09). Het aan de inleggers verschul digde kapitaal, bij de aanvang van het jaar f 11.472.870,05, bedraagt Ihans f 11.622.814,43 (v.j. f 11.014. 989.46). Het aantal in de loop van Jan. nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 266 (v.j. 215). Ingetrokken werden 177 (v.j. 143) hoekjes. Het aantal in omloop zijnde boekjes, bij de aanvang van het jaar 27.775. be draagt thans 27.864 (v.j. 26.542) van dit aantal behoren 17.772 (v.j. 17.233) aan personen of instellin gen te Alkmaar gevestigd: 6606 (v.j. 6236) aan personen of inslel- lingen elders woonachtig en 3486 (v.j. 3073) aan schoolspaarders Onder de in Januari nieuw uitge geven hoekjes zijn begrepen 43 (v. j. 28) voor pasgeborenen (op deze boekjes plaatst de spaarbank een eerste inleg van f 1. In Januari bedroeg het aantal posten van inleg 3969 (v.j. 3402), dat van terugbetaling 2442 (v.j. 2186). De lediging in de loop der maand Januari van 758 (v.j. 556) spaarbusjes leverde een bedrag van f 12.100,83 (v.j. f 8.938,70) aan kleine besparingen op. Ingekomen personen In de maand Januari ALKMAAR Th. M. Elfring, dienstbode, R.K., van De Bilt naar Langestraat 34 a; M. Sluijter, ver tegenwoordiger, van Leeuwarden naar Lindenlaan 36 I; E. J. van der Hoek, dienstbode, van Ursem naar Ru.vsdaelkade 20; C. G. de Wande ler-Leering, R.K., van Bergen naar Mr. Troelstrakade 70; K. de Vries- Swaag, N.H., van Bergen naar Wolfpad 12 a; W. Zonderhuis-van der Veen, van Bergen naar Ferdi nand Bolstraat 20; J. Bakker, wachtm. Rijkspol. R.K.. van Texel naar Frans Halsstraat 30; M. Hoog land, dienstbode, R.K., van Lange- dijk naar Westerweg 52; J. Schou ten. van Zaandijk naar Prinses Ju- lianalaan 14; D. Sije, wegwerker, met gezin van Heerhugowaard naar Emmastraat 58; D. Glorie, tuinder, R.K., met echtgenote van Limmen naar woonwagen op erf van Zeglis 203; S. K. Klimp, lerares, van En geland, Surbitom. naar R. Visser straat 12: J. W. van Limburg, mon teur, N.H., van Geldrop N.B., naar Bloemstraat 7 a; N. van Meeverden, Conducteur der N.S.. N.H., van Amsterdam naar Hoornsekade 14; S. Timmerman. N.H.. van Hoorn naar Langestraat 8; P. J. Overeem, R.K., van Amsterdam naar Kerk straat. 7; G. van Sehagen. koopman, van Leeuwarden naar Houttil 60; R. van der Wijk, koopman, van Amsterdam naar Keizerstraat, 22; P. J. Louwe, serveerster, R.K. van Rotterdam naar Geestersingel 26; L. D. Minguet, R.K., van Hilver sum naar Miont 7: C. Bleeker. met selaar. R.K., van Harenkarspel naar Landstraat 71: J. L. Th. Groneman, leraar, van Wieringerwaard naar Kennemerstraatweg 71; P. Heinis met, echtgenote, schipper, N.H.. van Z. en N. Schermer a. b. van het schip Rehoboth waladres Eilands- wal 5. Vertrokken personen ALKMAAR. M. P. van Brug gen, electr. lasser, R.K., van Akelei straat 19 naar Indonesië; P. M. Dok ter, stoker, van Blaeustraat-20 naar Bergen; Wed. L. KossenDrooger, N.H., van Dahliastraat 15 naar Anna Paulowna; J. Bier, van Rembrandt straat 68 naar Hilversum; S. Paap, chauffeur, G.K., en gezin, van Pink sterbloemstraat 12 naar Velsen; G. Poelman, R.K., van Groot Nieuwland 45 naar Heel en Panheel; C. G. Breed R.K. Priester, van Nieuwstraat 45 naar Rome; E. A. HelsdingenRi chardson, van Lindelaan 6 naar Ber. gen; E. RoordaAdmiraal, van Kor- tenaerkade 14 naar Texel; J. P. Nik- kels en echtgen., van Pr. Julianalaan 14 naar Bloemendaal; J. R. Beuse- kamp, ambtenaar N.S., van E. de Wittestraat 20 naar Amsterdam; G. J. HoogerdijkKlijn, N.H., van West- dijk 1 naar Alphen aan de Rijn; G. P. Koekenbier, automonteur, R.K. van Kennemerstraatweg 93 naar Helmond; A. Oolders en dochter, van Langestraat 1 naar Heemskerk; J. A. Roosloot, dienstbode, R.K., van Langestraat 69A naar Bergen; A. M. Hoogeboom, huishoudster, R.K., van Keizerstraat 12A naar Haarlem; H. A. Koekenbier, R.K., van Kenne merstraatweg 93 naar Helmond; J. C. Verkade, cand. notaris, R.K., van Emmastraat 50 naar Amsterdam; G. Kommer, landarbeider, van.Heiloër- dijk 31 naar Nieuw Zeeland; W. Lonte, huishoudster, R.K,, van Lut- tik Oudorp 2 naar Molenweg; W. C. Rijpma, hoofdinsp. van politie, N.H., van Bergerweg 130 naar Rotterdam; W. A. Visser en echtg.. N.H., van Lyceumstraat 15 naar Hilversum; D. A. Imhülsen, Econoom, Evi., van v. Everdingenstraat 14 naar Den Haag; P. S. Krom, directeur N.V., N.H., en gezin, van Prins Bernhard- laan 2 naar Bergen; A. J. Massink, arts, en gezin, van Kennemerstraat weg 101 naar Barradeel; J. B. Olthof van Kortenaerkade 5 naar Utrecht; J. Reiziger, verpleegster, N.H., van Wilhelminalaan 11 naar Appinge- dam; L. Ki.amer, employé B.P.M., N.H., van Nassaulaan 5 naar Indo nesië: B. A. PolandKooijman, R.K., van Tulpstraat 19 naar Haarlemmer meer; K. L. van Wieren, dienstbode. G.K., van Geest 9 naar Heemstede; E. SieuwertsenLuwens, van K. v. 't Veerstraat 79 naar Beverwijk; H. M. Kemps, kraamverzorgster, R.K., van Costerstraat 37 naar Haarlem; G. M. Miché, monteur-chauffeur, .NH., van Tuinstraat 9 naar Jut- phaas; S. Schaafsma, hoofdbouwkun- dige N.S., D.G., van Helderseweg 21 naar Hengel.o; J. Weber, onderwij zer, R.K., en gezin, van Costerstraat 37 naar Haarlem; G. Wit, dienstbode, N.H., van Ritsevoort 27A naar Lan- gedijk; P. J. Zoutenbier, R.K. Pries ter, van Verdronkenoord 76 naar Rotterdam; Th. B. van de Kamer, R.K., van Clarissenbuurt 39 naar Katwijk; J. Koetze, R.K., van Nic. Beetskade 67 naar Den Haag; G. Kindt, van 2e Landdwarsstraat 31 naar Katwijk: S. Koster, N.H., van Oudegracht 191 naar Bergen; R. Kwast, van Gerard Doustraat 28 naar Den Helder; Th. P. Blokker, winkel- bed., R.K., van Achterdam 2 naar Groningen; Wed. H. Spiessens Blomsteel, Ev.L., van Gerard Dou straat 12 naai- Velsen; E. A. Buter, dienstbode, R.K., van v. Everdingen straat 18 naar Harenkarspel; P. H. Kareis, electricien, van St. Antonius- straat 3 naar Den Helder; P. Th. M. Langedijk, R.K., van Fontein Ver- schuirstraat 12 naar Delft; N. J. Reuzenaar, chef-wagenmeester N.S., R.K., en gezin, van Kinheimstraaat 43 naar Haarlem; A. P. Groot, slager, R.K., \\n Kwakelpad 9 naar Koog aan de Zaan; G. Hoekstra, kuiper, D.G.. en echtgen., van ww. amr. 565 nabij Zeglis 183 naar Langedijk; W. Schmits, r/iwielhersteller, R.K., van Bergerweg 36 naar Breda; J. van der Veer, kleermaker, R.K., en gezin, van Fr. Halsstraat 14 naar Egmond aan Zee; J. Vos, kabelwerker PTT, R.K., van Nieuwpoortslaan 94 naarBus- sum; J. G. de Waal. van Zecherstr. 13 naar Amsterdam; C. W. v. Zonne veld, van Costerstraat 5 naar Zeist; P. P. Beemster, electricien, R.K., en gezin, van Schelphoek 11 naar Be verwijk; P. G. van Kessel, schoen maker, R.K.. van St. Anthoniusstr. 16 naar Limmen; J. M. MaijsGroe- neveld, van v. d. Lijnstraat 36 naar Bergen. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Catharina M. Th., dochter van C. J. M. van Dam en C. J. Boekei. Ondertrouwd: Martinus Pool, 26 jr. en Dieuwertje Steur, 22 jaar; Nico- laas J. Noort, 26 jaar en Maria A. Joosten, 24 jaar; Heronimus Genee, 23 jaar en Margaretha Klijbroek, 25 jaar; Hendrikus J. Schmidt, 22 jaar en Woltje M. A. Groot, 18 jaar; Reinder van der Wijk, 48 jaar, en Maria A. van der Veek, 30 jaar; Hen drik van Aanholt, 36 jaar en Louise H. H. Snaauw, 32 jaar; Frans E. J. Rietveld, 32 jaar en Agatha D. Bier, 22 jaar; Gerard Veltman, 23 jaar en Agnes Th. Bakkum, 20 jaar; Douwe C. lest, 24 jaar en Agatha E. Bos, 23 jaar; Piebe Duijff. 24 jaar en Jeanette Koekenbier, 25 jaar. Overleden: Cornells Hes, 56 jaar. Dammen HEILOO. Voor de Kemiemer damkring werd de laatste wed strijd gespeeld tussen WDO (Alk maar) en HDC (Heiloo) Groep 1 verloor van WDO 1 met 119 en ook groep II kon het te gen WDO II niet verder brengen dan 'n 146 achterstand. HDC was zwaar gehandicapt doordat twee invallers uit lagere groepen het eerste tiental moesten completteren. Een van die invallers de heer C. v. Lieshout weerde zich echter uitstekend en wist 'n remise te bevechten. De kopspelers de he ren Tuinman en Verver hadden pech. Eerstgenoemde voerde een z.g.n. „diepe combinatie" uit die echter geen voordeel opleverde. Toch kon hij nog een remise force ren. Verver verloor in het eindspel hetgeen geheel onnodig bleek. Geuzebroek had de winst in han den doch verspeelde zijn partij door in het eindspel 'n blunder te ma ken, waarvan de tegenpartij dank baar gebruik maakte en een remise verkreeg. In deze groep was alleen J. Spren keling winnaar. Goede partijen, al hoewel remise; werden gespeeld door: de Graaf, J. de Geus, Beukers en Schurer. In groep II wisten alleen J. Spaans en A. Winterink hun partij te winnen. Door deze overwinning van WDO heeft de damclub Heerhugowaard weer (tweede maal) de wisselbeker der Kennemerdamkring in handen gekregen. „Maria Staart" in de Rus HEILOO Het moet voor spe lers, regisseur en bestuur van de R.K. Toneelvereniging 't Masker wel een grote voldoening geweest zijn, dat ook de vierde opvoering van Maria Stuart in 't Bruno- gebouw voor 'n volle zaal werd ge geven. Naar de voorzitter in het openingswoord op deze vierde avond mededeelde, zal op Zondag 12 Februari nog een opvoering in De Rustende Jager worden gege ven. Wij twijfelen er niet aan, of het zal ook dan 't Masker niet aan belangstelling ontbreken. Ook de vierde opvoering werd een succes en de spelers oogstten na elk tafreel een dankbaar applaus. Naar onze mening kan de toelichting voor elk tafreel, welke reeds in het pro gramma is opgenomen, gevoeglijk weggelaten worden. Tenslotte nog een algemene op merking. Over het algemeen had den de spelers te weinig intonatie bij het spreken: het geheel zal aan kleur en levendigheid winnen, als elke speler hier individueel meer aandacht aan schenkt en ook bij het samenspel wat meer nuance gebracht wordt in de intonatie. Nogmaals „Maria Staart" HEILOO. Na een uitstekende opvoering van Zondag en Woens dag j.l. zal de R. K. Gem. toneel ver, ,,'t Masker" op Zondag 12 Febr. a.s. nogmaals het historisch toneel spel „Maria Stuart" opvoeren. Nu echter in „De Rustende jager". Het bestuur en de regie meenden dat het voor speelsters en spelers beter was definitief voor enige tijd te stoppen om de spelers gelegenheid te geven van de vermoeienissen te bekomen. De vele verzoeken echter om in „De Rustende Jager" te komen spe len hebben het bestuur doen be sluiten hier gehoor aan te geven. Dit zal onverbiddellijk de laatste opvoering in Heiloo zijn!! Raadsvergadering met gebed? HEERHUGOWAARD. We ver nemen dat een formulier voor eèn openingsgebed voor de raadsverga dering in studie is genomen. Wat er voor vermaak wordt uitgegeven HEERHUGOWAARD. Over 1949 werd in de gemeente Heerhugowaard plm. f 30.000 aan entreegelden uitge geven. Dit cijfer betreft dan uitslui tend het vermaak binnen de ge meente. Op het inwonertal van 6351 per 1 Januari 1950 bedroeg de omzet aan sterke drank ruim 5000 liter, waar mede een uitgave is gemoeid van ongeveer f 40.000.Hierbij komen dan nog ongetwijfeld hoge uitgaven voor andere vormen van vermaak en ontspanning, waarover geen gege vens bekend zijn. Een en ander sa mengevat, kan zeker van de nawee- en van de oorlogsjaren gesproken worden. Op de thuisreis HEERHUGOWAARD-NRD. Met het op 21 Januari j.l uit Tandjong Priok vertrokken troepentransport- schip „Cheshire" z-l vermoedelijk op 18 Febr. a.s. wederom in ons land terugkomen, onze plaatsgenoot, serg. Jan Bleeker. Lange tijd heeft hij op zijn thuis reis gewacht, maar binnen korte tijd zal hij weer in ons midden zijn. Hartelijk welkom!! Wij willen onze dorpsgenoten aan sporen om de vlag uit te steken. WOLLEN JAPONSTOFFEN MANTELSTOFFEN IMPRIMé ZIJDE UNI LINNEN VISTRA FIBRANNE AVONDKLEDING STOFFEN Langestr. 93 Tel. 4326 ALKMAAR (Adv.) Artsendienst Hollands Noorderkwartier Bij geen gehoor bij de eigen arts zijn Zaterdag 4 Februari te 14 uur to( Maandag 6 Februari te 8 uur alleen voor spoedgevallen bereik baar de artsen Olree, Tamsma, de Boer, van Sloten, van der Sluijs, Posthuma, Groenhardt, de Groot en Swaters. PI ETER NIEUWBOER ONDERSCHEIDEN WAARLAND. Zondag j.l. deed de Z.Eerw. Heer Pastoor A. Ver haar vanaf de kansel de mededeling dat de heer P. Nieuwboer in ver band met zijn 30-jarig jubileum als kerkmeester van de „St. Wulfram"- parochie, de' pauselijke onderschei ding ,,Pro Ecclesia et Pontifice" heeft ontvangen. Dit is de eerste maal dat in onze parochie iemand met zo'n hoge onderscheiding werd vereerd en wij kunnen hier direct aan toevoegen, dat deze onderschei ding ten volle verdiend is. Want als er iemand is, die zijn gehele persoon ten dienste van de Waarlandse pa rochie heeft gegeven, dan was het de heer Nieuwboer. Vanaf de op richting der parochie was Piet als het ware dag en nacht in touw ten dienste onzer parochiekerk en pasto rie. Hij is voor pastoor Vollering z.g., de stichter onzer parochie en ook voor diens opvolgers, ai.s eerste kerk meester een onmisbare steun ge weest. Het was dan ook niet te ver wonderen dat de Z.Eerw. Heer pas- to,or N. Velzeboer, bij diens vertrek naar Amsterdam, de heer Nieuwboer huldigde en dank bracht en met "volle overtuiging verklaarde, dat hij nooit meer de steun van zo'n kerkmeester zou kunnen genieten. Wij feliciteren de heer Nieuwboer hartelijk met deze hoge onderschei ding. Het moge hem gegeven zijn, dat hij nog tal van jaren ten dienste van onze parochie mag zijn. Vergadering Kath. Fabrieksarbeidersbond DE RIJP. De Kath. Fabrieks arbeidersbond, afdeling De Rijp, vergaderde in Café Drent. De voorzitter, de heer A. Vrede- voort, opende deze jaarvergadering met een kort woord en heette in het bijzonder de heer B. Heijnis, lid van het hoofdbestuur, welkom. De heer Plukker herdacht in zijn verslag het bij een droevig ongeval overleden medelid N. Woestenburg. De ingekomen stukken werden hoofdzakelijk behandeld door de heer Heijnis, alsmede de loonkwes- ties en de bepalingen en richtlijnen, vastgelegd in de C.A.O. Uit een en ander bleek, dat de loonregeling bij de fabrieken van West en Laan allesbehalve gunstig is te noemen. Met het oog op de P.B.O. raadde spr. vooral de jongeren aan zich te ontwikkelen. De oudste bestuursleden, de he ren A. Vredevoort, A. A. Kruiswijk en Jac. Plukker, resp. voorzitter, 2e penningm. en secretaris, die ruim 17 jaar deel hadden uitge maakt van het bestuur van de afdeling ontvingen ieder een vul pen. Het is nl. de gewoonte dat bij een 12'/!-jarig jubilé een dergelijk geschenk wordt overhandigd door of namens het hoofdbestuur. Door oorlogsomstandigheden was een, achterstand ontstaan. Het jaarverslag van de penning meester gaf een gunsig beeld te zien. Het aan de bejirt van aftre den zijnde bestuurslid, de heer A. A. Kruiswijk, werd wegens ge brek aan tegencandidaten, bij ac clamatie herkozen. Geslaagd ILPENDAM Aan de Rijksuni versiteit te Utrecht slaagde voor het candidaatsexamen tandheel kunde de heer M. A. Boots, alhier. Burgerlijke Stand PURMEREND Geboren: Min dert Taeke z. v. Anne Mulder en Henrika Harkema, wonende te Beemster; Cornelia Hermijntje d. v. Hendrik van de Schootbrugge en Hermina Nat, wonende te Pur- merend, Neckerstraat no. 8; Neeltje d. v. Fr,ins Beuse en Maartje Kwantes, wonende te Purmerend, Nieuwstraat 30 A; Alfonsus Gerar- dus Maria z. v. Nicolaas Jonker en Maria Geertruida Ceelie, wonende te Purmerend, Neckerstraat 135; Johanna Maria d. v. Gerardus Twint en Johanna Boots, wonende te Beemster. Getrouwd: Johan Cornelis Slot, oud 26 jaar, wonende te Beemster en Johanna Cornelia Prins, oud 22 jaar, 'wonende te Purmerend, Wil lem Eggertstraat 41. Overleden: Jan Kok. oud 88 jaar, weduwn. van Eefje Fijn, wonende te Purmerend, Westerstraat 92; Leonardus Johannes Bernardus Deitmers, oud 1 jaar, z. v. Johann Bernard Heinrich Deitmers en Adriana Alida Maria Mescher, wo nende te Purmerend, Peperstraat 38; Hermanus Gedink. oud 83 jaar, weduwnaar van Marijtje Zijp, wo nende te Beemster. (Advertentie) schiet de pijn in Uw lenden en kunt ge U bijna niet meer op richten. Omstanders hebben soms moeite om U te geloven en denken dat U overdrijft, zo snel overvalt U wat men „spit in de rug" noemt. Laat U niet kwellen door de hevige pijn, die de ge ringste beweging veroorzaakt. Driemaal daags flink laten wrij ven met Akker's Kloosterbalsem, het onvolprezen middel waarvan de warmte-opwekkende bestand delen diep in de weefsels door dringen en de oorzaak van de piin snel verjagen. En in korte tijd zult ge zeggen: „Akker's Kloosterbalsem - „geen goud zo goed". Dierenartsendienst Hollands Noorderkwartier Zondag 5 Februari hebben dienst de dierenartsen N. J. Bouman, tel. 146 te Slootdorp en E. Hakke- steeght tel. 437 te Sehagen. AVENHORN EN O., 2 Febr. 450 kg spruitkool 25—50; 6000 kg Deense witte kool 19.10; 18.500 kg rode kool 6—9.50; 18.700 kg gele kool 12.4019,50; 17.500 kg grove uien 38.2039.10; gewone 40 1040.70; driel. 37.20—38; 22.500 kg bieten I 7.109.10; II 45; 87.800 kg peen II 17.40—19.10, III 15—16, IV 10.20-11.40; WARMENHUIZEN, 3 Febr. Uien 39.80, spek 25.60; peen II 18.30; gele kool 16.90—20.80; rode kool 6.3013.80; witte kool 19.5020.50. NRD.-SCHARWOUDE, 3 Febr. 10.000 kg uien 40.2040.70; grove 38.90—39.80; 5000 kg peen II 18.10— 19.30, III 13.90—15.30; 35.000 kg rode kool 6.8013.80; 28,000 kg gele kool 1519.60; 70.000 kg witte kool 17.30 21.30.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2