Naar de Passie-spelen te Tegelen Grote tekorten moeten worden ingehaald FILMS VAN DE WEEK Het mooiste commentaar Toneel-evenement te Bergen Gebed ALKMAAR EN OMSTREKEN De wereld-voedsel-toestand Voor zuivel-export zeker een toekomst HET BESTE BEWIJS Ex Oriente Lux mmi Koning Lear voor de Kunstkring NEDEKLANDSCHE CREDIETBANK NV. Marktberichten Het leven van a huismoeders is werken en offerei morgen tot de la ook een leven v. al het werk wordt J-'Od en verricht bovennatuurlijke Henk echter nii gezinnen en ongel vrouwen, dat he slotklooster zovee Laten wij de Ka gadeslaan en in dt dag met haar doo Om half 6 d om half 5 woi gewekt door een gehanteerd door die, onhoorbaar o sandalen, van deu over de kloosterga cellen uitkomen, met de „Engel des een kwartier vind ters verenigd in 1 zij ca. 7 uur per e en meditatie doo koorgebed van de HJ}r* langer dan Naar het gebrui hngen, waaraan w van de oude Kaï kennen, zitten de en links vóór de de grond, terwijl lang in meditat ken, nadat de pric tige inroeping van het punt van ovc aangegeven, dat if op de haar door Goc kan betrachten. Na dit uur van ov het breviergebed; Terts, Sexten en 1 in de Karmel-orde bruik bestaat, dat ene koorzijde zit, d omdat aldus de ver. tend) en strijdende te vertegenwoordig Om 8 uur klept klokje, ten teken, d offer gaat beginnen, witte mantels wacht bruiden de komst v I?,m de H. Coi Elke Zaterdag wc mis van O.L. Vrouv rafÏÏeI gezongen: o feestdagen is er eei Mis, waarbij de zusl naanse gezangen u Na de dankzegg priorin een teken, eerbiedig de grond twee aan twee, een voor haar Eucharis makend, het koor t In de kapittelzai zwijgend de witte waarna ieder aan h m de cel, in de kapi of in de tuin; alles ir en stilzwijgen. Ha ongeveer ai f°ept de huisklok a *5oor voor het gewet gevolgd door het „i onder het bidden y „De Profundis" bege weer twee aan twe< bere eetzaal het elf uur geworden ste maaltijd van de effen houten tafels 1 eetgerei; houten vor stenen waterkruikei die herinneren aan kluizenaars in oude groot kruishout, zo hangt aan de hoofc onder staat de tafel c sub-priorin, tussen h een doodshoofd. In hoek verheft zich i vanwaar een der i leest. Een andere zu; HAGIN'A 2 ZATERDAG 4 FEBRUARI 1950 Voor de Vereniging van Oud- leerlingen der Kijkslandbouw- winterscholen in Alkmaar en Schagen, die Vrijdagmiddag in het Wapen van Heemskerk te Alkmaar vergaderde, sprak de voorzitter van de F. N. Z. te Gro ningen, mr. J. Linthorst Homan over de wereld-voedsel situatie. Voor een groot en aandachtig gehoor zette deze deskundige spreker uiteen, dat de zuivelfa- bricatie, waarom het deze mid dag eigenlijk ging, nooit geheel los kan wórden gezien van de landbouw en van de sociaal-eco nomische vraagstukken, waar mede deze wereld momenteel te kampen heeft. Er wordt na de oorlog op in ternationaal niveau veel gedaan om de voedsel-behoeften van de wereld, die er in groot verband gezien, niet rooskleurig bijstaan, te dekken. Zo is er een interna tionale zuivelbond een interna tionale boeren-organisatie en hebben de Verenigde Naties ook een internationale landbouw- en voedselorganisatie in het leven geroepen, om gezamenlijk de verschillende problemen te trachten tot een oplossing te brengen. De wereldvoedselvoorziening is moeilijk. En het is de vraag, of in de toekomst de wereld wel in staat is, zichzelf te voeden. Nu reeds is er over de gehele wereld een voedsel-tekort. De landbouw kan de huidige situa tie wel aan, voorzover het een bijhouden betreft, maar van een inhalen kan op het moment nog niets komen. Met de industrie is dat anders, die staat al veel ho ger en baart geen zorgen. Toch doen zich plaatselijk voedsel- overschotten voor, zoals b.v. in Amerika, waar millioenen kilo's boter, gedroogde eieren, melk poeder en kaas liggen opgeslagen en onverkoopbaar zijn. In Amerika en Canada, met zijn zeer geïntensiveerde bedrij ven, kon er een overschot ont staan doordat daar de bevolking zeer dun is, n.l. 16 per vierk. m. In ons land wonen 293 mensen op een vierk. m. Onze uitvoer bedraagt, althans aan zuivelproducten, 53 pet. van het vooroorlogse peil. Die van Amerika en Canada komt op ruim 300 pet. van de vooroor logse. Canada voerde altijd nog boter in, maar gaat in 1950 milli oenen kilo's uitvoeren, omdat daar de margarine-industrie is opgekomen. Toch achtte spreker het in deze omstandigheden voor een land als Nederland nog mo gelijk te exporteren naar deze landen, mits er hoge kwaliteit en een speciaal product wordt ge leverd. Spr. stelde vast, dat er in W.- Europa nog voor 30 pet. tekort aan voedsel zal bestaan als we 1952 zonder Marshallhulp in moeten gaan. Het aal hier niet moeten worden gezocht in een uitbreiding van de landbouw, maar inintensivering en rationa lisering der bedrii ven. Vooral geldt dat voor de sector land bouw en veeteelt. Dan alleen kan er in West Europa herstel ko- K.A.B.-HOEKJE Enkele malen schreven we over de geldelijke uitkeringen, welke bij huwelijk of overlijden uitgekeerd kunnen worden. Van verschillende kanten vernamen we, dat deze artikeltjes zeer op prijs gesteld werden en vroeg men ons om meer voorlichting over dergelijke din gen. In een gespreK werd o a. ge noemd de f 50.-— uitkering bij overlijden, welke wordt verstrekt door de ziekenfondsen. Kijkt, vrien den, daar zouden we feitelijk een heel vervolgverhaal van kunnen maken. Maar dat zal de bedoeling wel niet zijn. Vermelden we al leen, dat men die f 50.moet aan vragen bij het ziekenfonds binnen een termijn van 3 maanden. Meer zeggen we er niet van. Uw nieuwsgierigheid is geprik keld, daar is het ons om te doen, we zeggen dat eerlijk. Wilt u van al die rechten en plichten omtrent de sociale wetgeving meer weten, stap dan eens naar de Raad van Arbeid en schaf u aan het handige boekje: „De Kleine Gids" voor de prijs van 25 cent. Een handig boek je van 48 pagina's met de voor naamste dingen, die elke arbeider moet weten. In het N.H.D. is reeds eerder op dit boekje de aandacht gevestigd, maar het kan geen kwaad het in dit hoekje nog weer eens extra te doen. Er zijn ons gezinnen bekend, waar men naast de f 50. van het ziekenfonds greep, omdat men van die uitkering niets wist. Daarom, grijp uw kans, stel u op de hoogte. WONING UITGEBRAND TE WARMENHUIZEN WARMENHUIZEN. Door onbe kende oorzaak brak gisteravond brand uit in de woning, eigendom van en bewoond door de heer J. Groot te Warmenhuizen, aan de Fuik 10. De bewoners, de heer Groot en zijn twee zoons waren niet thuis. De brandweer van Warmenhui zen, die spoedig werd gewaar schuwd, bestreed het vuur met een slang op de waterleiding en op de motorspuit. Er bestond echter ge vaar voor uitbreiding, daar de vonken van het brandende perceel vlogen in de richting van een met rieten dak gedekte boerderij, welke 20 M. verder lag. Met het oog hierop besloot de burgemeester van Warmenhuizen de Alkmaarse brandweer te ont bieden, welke spoedig ter plaatse was. Toen deze met een ladderwa gen, een autospuit en de comman dowagen arriveerde, was het huis van de heer Groot nagenoeg geheel uitgebrand. De Alkmaarse brand weer heeft nog met een straal wa ter aan de blussing deelgenomen, ioch er viel niets meer te redden. Slechts een fiets had men nog in veiligheid kunnen brengen. De heer Groot was tegen brand schade verzekerd men. In Benelux-verband ge zien, waar de Nederlandse land bouwpolitiek is aanvaard, zal er moeten worden gespecialiseerd, ook in de veehouderij. Ook het behouden en uitbrei den van de eigen markt zal hier een rol hebben te spelen, vooral als men bedenkt, dat het gebruik van boter sterk is teruggelopen. In België wordt nog 11 a 12 kg. boter per jaar per man gebruikt, in ons land is dat nog geen 3 kg. Melk wordt hier nog op grote schaal geconsumeerd, inet 200 li ter per jaar per hoofd staan we op de tweede plaats. Ook wat de consumptie van kaas betreft staat Nederland op de tweede plaats met 6,8 kg. per jaar per hoofd. Aan het eind van zijn betoog merkte spreker op dat Nederland het op de wereldmarkt in de toe komst zeker wel zal redden, vooral als het vrije handelsver keer een feit zal zijn geworden. Maar nationalisatie en intensi vering der bedrijven, ook en vooral in de veehouderij-sector, is daarbij een eerste vereiste. Het voornaamste werk blijft hier op de boerderij liggen. (Advertentie) is altijd nog zelf zien. Waarom U bij MIMOSA zo gezellig winkelt, hóé groot daar de keus is, hóé U zich daar zelf kunt bedienen en hóé prettig U daar door de nieuwe ver koopsters geholpen wordt, dat moet U zelf zien en ondervinden. MIMO SA is vlak naast Albert Heijn en gaat dat zien. Want? Onwetendheid kost geld. R.K. Handbalclub A.O.G. ALKMAAR. Alleen het le elftal speelt a.s. Zondag (5 Febr.) tegen Ado II in Heemskerk om 4 uur. Vertrektijd per fiets uiterlijk half drie vanaf de Heilooërbrug. vergeet het legitimatiebewijs niet! Indien de wedstrijd wordt afge last, staat het, evenals de opstel ling, aan bij de heer J. Smit, Nieu- wesloot. Veel succes en probeer de winst mee naar huis te nemen. Ook nieuwe leden zijn van harte welkom en kunnen eens komen kijken op de wekelijkse trainings avond, Woensdag van half acht tot half tien in de St. Bavoschool aan de Nieuwstraat. Het bestuur. ONZE AGENDA WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 u. concert van Crescendo. GULDEN VLIES: Zondag avond 8 uur: R.K. Dans- comité. BIOSCOPEN: Harmonie: Gewetensstrijd, 18 jaar; Victoria Theater: De Ooie vaarsclub, 14 jaar; Cinema Americain: Nightstop in Dakar, 14 jaar en A.B.T. Home in Oklahoma, 14 jr. V. D.-GEBOUW op de Laat te Alkmaar: Zaterdag en volgende werkdagen van 9 6 uur Philips Wondertuin. ZONDAGSDIENST DOKTO REN: Dr. Lourens, Oude gracht 293, telef. 2892 en Dr. Pot, Kennemerstraat- weg 65, telef. 3117. ZONDAGS- EN NACHT DIENST APOTHEKEN: Dr. H. Hartong van Ark, Lan- gestraat 1. NACHTDIENST TAXI'S: A. Louwe, Geestersingel 26, telef. 2290. STRIJDKRACHTEN PROGRAMMA IN HET WAPEN VAN HEEMSKERK Optreden van'het „Orkest zonder Naam" ALKMAAR. A.s. Donderdag avond, 9 Februari, zal er in 't Wa pen van Heemskerk een strijd krachtenprogramma gegeven wor den, waarin o.a. optreedt het wel bekende en terecht in heel ons land zo populaire „Orkest Zonder Naam", onder leiding van Ger de Roos. Bij 't „Orkest Zonder Naam' horen min of meer ook de Drie Marketentsters en de Drie Muske tiers. Ook zij zullen naar Alkmaar komen en met hen komen mee Gaitjan Kruutmoes en Tobi Rix. De militairen van het Alkmaarse garnizoen krijgen dus wel een bij zondere' avond, en niet alleen de militairen zullen genieten van het optreden dezer befaamde radio sterren, ook de Alkmaarse burgerij wordt in staat gesteld van de par tij te zijn. De voorstelling, die na tuurlijk in de eerste plaats voor militairen is georganiseerd, zal ook voor burgers toegankelijk zijn voor de belachelijk lage entreeprijs van f 1.De militairen hebben vrije toegang. Wij kunnen eenieder aanraden dit strijdkrachtenpro gramma, dat een avond van be schaafd en waarachtig amusement belooft, te gaan zien. Voor nadere bijzonderheden ver wijzen wij naar een advertentie die a.s. Dinsdag in ons blad zal worden gepubliceerd. D.A.W. naar Zaandam ALKMAAR Zondagmiddag trekt DAW weer met een vrij grote ploeg zwemmers naar Zaandam om het tweede deel van de Kring- zwemcompetitie te verzwemmen. Na het eerste deel keerden de Alk- maarders, eigenlijk tegen de ver wachting in, met een kleine voor sprong naar huis terug. De volle overgave, waarmee alle deelnemers hun banen zwommen, had tot suc cesvol resultaat, dat de door het vertrek van enkele goede zwem mers verzwakte ploeg toch met 13 punten verschil eerste werd. Di> keer zijn de omstandigheden dezXfde. Er zijn slechts enkele nummers, waarop de DAW-ers een uitgesproken goede kans op de eerste plaatsen hebben. Toch kan het enthousiasme van de Alkmaar- ders tot gevolg hebben, dat het ge middelde van de gemaakte tijden laag genoeg is om hen de eerste plaats te doen behouden. Wat de nummers twee en drie, Nereus en Neptunus, die slechts 0.4 punt ver schilden, zullen presteren, zal hier bij een grote rol spelen. Damclub D..D.D. ALKMAAR De uitslagen van de onderlinge wedstrijden van Vrij dagavond zijn: le klas N. OudH. Toepoel 20 D. PeerdemanH. Kruider 0—2 H. de JongM. Oud 02 De stand in de kopgroep is: 1. J. Sohuit 15-20; 2. N. Oud 11-16; 3. Kruider 11-13; 4. Hemels 12-13, 2e klas Langras Jr.—Langras Sr. 2—0 BijwaardVerver 02 VisserMiedema, 02 De stand in de kopgroep is hier: 1. Langras Jr. 13-18; 2. Bijwaard 13-15; 3. Langras Sr. 12-12; 4. Mie dema 12-11. 3e klas Huis in 't VeldVeen 02 HoogendijkBakkum 02 VeenWijn 02 BalderKorn 11 BakkumHuis in 't Veld 2—0 EERVOLLE OPDRACHT VOOR ALKMAARSE FIRMA ALKMAAR. Onlangs ontving de Fa. Spruyt, Langestraat, alhier, de opdracht tot het installeren van het nieuwe luxe toeristenschip de Prinses Irene", dat voor rekening van de fa. Doeksen in Terschelling momenteel gebouwd wordt. De installatie betreft zowel het linnengoed, als wel het meubilair en de stoffering van het gehele schip. De „Prinses Irene" wordt 'n luxe passagiersschip, dat gebruikt zal worden voor korte vacantie- trips, waarschijnlijk naar Noorwe gen, Canarise Eilanden en de Mid dellandse Zee. Het schip zal uiter lijk 1 Mei a.s. moeten varen. De Fa. Spruyt werd uitverkozen Uit verschillende anderen, waaronder zelfs zeer grote firma's uit Rotter dam. Voorwaar een eervolle opdracht, waarmee wij de fa. Spruyt véél succes wensen. Harmonie Theater: Gewetensstrijd Spencer Tracy geeft als rechter onomwonden zijn juiste oordeel over de echtscheidingen. Door een rechtzaak maakt hij kennis met een meisje beneden zijn stand. Hij trouwt haar, en is gelukkig, totdat hij haar bijna verliest doordat hij teveel in zijn werk opging en zich te weinig metzijn ega bemoeide. Zij ging naar New York. beminde tij delijk een ander, doch aan het ein de kwam alles natuurlijk goed. Het spel van Lana Turner en Spencer Tracy was goed, de inhoud der film wat aan de droge kant. Vooraf interesant nieuws a.a. over het bezoek van Prins Bernard aan West Indië. Victoria Theater: De Ooievaarsclub In Victoria-theater draait deze week de Paramount-film: ,De ooie vaarsclub". een verhaal van een doortastend meisje, 'n jaloerse ver loofde en een goedgeefse million- nair. Deze millionnair werd door het meisje van de verdrinkingsdood ge red en uit dankbaarheid opende hij een bankrekening voor haar. En dit was juist de aanleiding tot verwikkelingen. Er is veel show en veel muziek, maar het geheel ademt een banale sfeer, daarom alleen voor 18-jarigen. Het voorprogramma was goed verzorgd,, uitstekend nieuws en een aardige tekenfilm in kleuren. Cinema Americain: Nightstop in Dakar Het wekellijks journaal, dat deze keer zeer afwisselend is. brengt a.a. ooiramen van Prins Bèrnhard in Porto Rico. Dan in het voorpro gramma nog 'n interessante sport film met de bekende Amerikaanse hardlooper Yesse Owens. De film Nightstop in Dakar, waarvan de eigenlijke titel luidt: Aux yeux de souvenir is een uitstekende Franse film die op een zeer boeiende wijze een beeld geeft van het wel en wee van het luchtbedrijf. De kern van het verhaal wordt gevormd door een c+nieio historie van de Air France, waarbij een piloot kans zag een passagierstoestel waarvan twee mo toren door brand uitvielen boven de Oceaan, veilig in Dakar aan de grond te zetten. Jean Marair en Michèle Morgan spelen er de hoofd rol in en geven met een romance aan dit goed verfilmd verhaal de nodige charme. Vooral het begin van de film. waarin de stewardess Claire Magny in het toestel op de lijn Parijs-Casablanca naast een vaste passagier plaats neemt en dan in gedachten haar leven aan zich laat voorbijgaan, is zeer goed ge troffen. Luchtvaartliefhebbers zul len, naast vele anderen, aan deze film zeker hun genoegen beleven. Een zeer goed programma. A.B.T.-programma Twee films staan er deze week op het programma in de A.B.T.: Home in Oklahoma, een avontuur rond een testament met als Inzet 'n fortuin en het geheim rond een moord, die tot oplossing wordt ge bracht. In de Grote Treinroof, de strijd rond een trein die goud ver voert, komt naast de spanning bij een treinoverval ook de romantiek weer aan bod. In beide spannende films met actie en vaart krijgen de schurken weer geducht op hun ziel zodat ook het rechtvaardigheidsge voel van de toeschouwer het volle pond wordt gegeven. Ook deze week ontvingen wij nog vele bijdragen voor het Katholiek Militair Tehuis in Ede. En om nu maar uit de talrijke commentaren de mooiste te publiceren: hier is een brief van een 11-jarige jongen, die schrijft: „Al ben ik nog geen soldaat, toch denk ik aan het Militair Tehuis. Moeder had geen tijd en daarom moest ik u schrijven. We hadden er al vaker aan gedacht, maar er was haast geen cent meer in de portemonnaie. Vandaag moest het er maar eens af. Ik zal hier f 1.bij insluiten". Kijk, als er op die manier geofferd wordt, behoeven we er niet aan te twijfelen dat er zegen zal rusten op het werk van de aalmoezenier. Dankbaar noteren we: H. L. f 1.S. B. f3.fam. V. f 1. A. v. L. f2.—; H. J. K. f8.—; C. B. en N. B. f2.—; C. V. f3.—; P. S. f 2.50; dames K. f 3.50; N. K. f 4.een welpenleidster f3.—; J. S. f2.—; N. N. f2.—; N. C. K. f 1.30; B. R. f2.—; E. W. f2.50; H. K. f5.Wed J. S. f2.M. A. f2.50; mevr K. f2.50; C. T. f 1.E. B. f 1.— N. N. f2.J. A. f5.A. S. f 5.H. H. f 10.Een par afd. van Kath. Thuisfront f 20. S. M. f 2.J. A. f 5.C. B. f 10.Totaal f 1702.86. Ons gironummer is: 1 1 0 8 9 4 t.n.v. N.V. Onze Courant Hoorn (Ingezonden.) Woensdag 11 Jan. j.l. hebben wij een bezoek gebracht aan het Secretariaat van de Passiespelen te Tegelen, alwaar wij de belan gen van de deelnemers hebben behartigd. Wij zijn er is geslaagd 600 plaatsen te bespreken en niet zoals in 1946 in één vak, maar over de gehele breedte, dit be tekent dat 600 deelnemers hun plaats in de Doolhof krijgen in de voorste rijen van de eerste rang. Dit mogen wij niet uit het oog verliezen, daar nu een ieder alles goed kan zien en horen. Als er nu meer deelnemers ko men, zullen wü degenen die zich te laat opgeven niet een van de ze mooie plaatsen kunnen garan deren. Waarom niet? Nu reeds wor den in Tegelen gehele voorstel lingen gelijk besoroken. De be langstelling voor het spel is enorm; uit het buitenland o.a. Engeland en zelfs uit Amerika en Canada komen de aanvragen binnen, de treinen en de K.L.M. worden ingeschakeld. Het propaganda-materiaal ver schijnt in 4 talen, de tekst van het spel wordt ook in het En gels uitgegeven. Er zullen 36 opvoeringen zijn, en men overweegt dit aantal op te voeren. Het theater biedt plaats voor ruim 4500 mensen. Zo heeft u een beeld wat er nu al en in de naaste toekomst in Tegelen te doen staat en van de enorme drukte op het secre tariaat. Over ca. 2 weken verschijnt het propaganda-materiaal, de folder, die het bewaren waard is, zal aan iedere deelnemer uit gereikt worden, voorts hebben wij enkele foto's in bruikleen gekregen, o.a. van het Laatste Avondmaal en van enkele spe lers, aan hun werk en zo men ze nu in Tegelen tegenkomt. Deze kunt U eerstdaags in de étalage van het Nieuw Noord hollands Dagblad gaan bezichti gen. Deelnemers, die met de extra- trein op Zondag 23 Juli a.s. dit wereldvermaarde spel van „god delijke liefde, menselijke dwaas heid en duivelse haat" willen gaan zien, moeten zich zo spoe dig mogelijk aanmelden. HoeDoor nu een gedeel te of het gehele bedrag te stor ten. Doe het spoedig want u weet, u krijgt nu de mooiste plaatsen, over 2 maanden mis schien niet meer. De kosten zijn begroot op f 15.50, d.i. de reis plus 1ste rang in de Doolhof. (Zij die zich reeds eerder aanmeldden, doch nog niets betaald hebben kun nen zich dus nog niet als deel nemer beschouwen). ALKMAAR Voor de leden van het Voor-Aziatisch-Egyptisch Ge nootschap Ex Oriente Lux hield Dr. J. Schoneveld uit Den Haag in het Victory-hotel Donderdagavond een lezing over de betekenis van de toren van Babel in de Bijbel. De spreker stelde vast, dat dit bouw werk verscheidene malen is ver woest geweest en dat het momen teel niet meer doenlijk is, door de stijging van het grondwater daar ter plaatse, grondige onderzoekin gen te verrichten. Alexander de Grote heeft de puinen van de toren naar een heuvel ten Noorden van Babel. laten wegslepen en onder Sanherib moeten de laatste over blijfselen in 689 v. Chr. grondig zijn verwoest. Dat maakt de stüdie der oudheidkundigen er niet mak kelijker op en de voorstellingen die wij ons momenteel van deze toren maken, steunen voornamelijk op reconstructies aan de hand van Herodotus en inscripties in spijker schrift. Ook Xerxes heeft het to rencomplex verwoest terwijl er door Nabuchodoiiosor ijverig aan werd gebouwd, zoals ook uit de Bijbel blijkt. Genesis 11 geeft ech ter van de vorm en de bouw wei nig nieuws, daar wordt alleen het feit vermeld. Hoe de toren er uit zag, is dus moeilijk uit te maken. Uitvoerig ging spreker daarom in op de betekenis van de toren in godsdienstig verband en hij bleek de mening toegedaan, waarvoor ook gronden zijn te vinden in het Gilgamesj-epos, dat deze toren, zo als er ook een te Ur is gevonden, de verbinding moest vormen tus sen de hemel en de aarde. Na over deze symboliek uitvoerig te hebben gesproken werd de avond besloten met een interessante serie licht beelden waarbij een goed overzicht werd gegeven van de stand der werkzaamheden bij de opgravingen te BabeJ. SERENADE „ST. CAECILIA" ALKMAAR. In verband met een hedenavond aan de Tamboer- Maitre, de heer A. Langkemper, te brengen serenade, in verband met diens koperen huwelijksfeest, wor den alle leden hedenavond 8 uur met verlichting op de Paar denmarkt verwacht. Op 23 Juli gaan wil eerst naar de kerk en dan op reis. Vertrek ca. 7 uur, per extra- trein, deze stopt nog m Heiloo, Castricum en Uitgeest, en dan rechtstreeks naar Tegelen, al waar wij dan ca. 11 uur aanko men. Het spel duurt van 2 uur tot 6.30 uur; ca. 8 uur vertrek uit Tegelen, ca. 12 uur aankomst te Alkmaar. De tijd vóór en na de opvoe ring kunt u desgewenst beste den aan een mooie wandeling. Gidsen zijn hiervoor beschik baar. Waarkunt u zich aanmel den? In Alkmaar bij onderget., giro-nummer 527786); in Heiloo bij Fa. J. Ranzijn, Stationsweg 88; in Limmen bij Fa. wed. N. de Groot, Rijksstraatweg 122; in Castricum bij fa. Stiemer, Burg. Mooijstraat 6; in Bergen bij de heer J. N. Koning, Voert 6; in Graft bij de heer A. Olij, no. 29. Geeft u ook op als u betaalt voor hoeveel personen en meldt u spoedig aan, want het is uw eigen belang. Daar het bedrag 1 Juli a.s. betaald moet zijn, kunt u ook mee doen met ons spaar systeem, dan betaalt u in ge deelten. Namens de Commissie, R. J. J. SCHELTINGA, Druivenlaan 33, Alkmaar (Giro 527786) OVERWEG BIJ HEILOO WORDT VAN FLIKKERLICHT VOORZIEN Naar van de zijde van de ANWB wordt vernomen, zaj spoedig een begin worden gemaakt met het be veiligen van onbewaakte overwe gen. De onbewaakte overweg bij Heilo0 wordt van een automatische flikkerlicht-installatie voorzien. (Adv.) BESTUUR „ST. CAECILIA" J. Groot ere-voorzitter Nadat het gehele bestuur van „St. Caecilia" voor de jaarverga dering en bloc was afgetreden, werd in een daarna gehouden le denvergadering een nieuw bestuur gekozen. De heren J. Groot en C. v. d. Peet stelden zich niet meer herkiesbaar. Herkozen werden de heren Nic. Kramer. P. V. d. Aakster, P. Beentjes, P. Bakkum en A. Lang kemper. In de ontstane vacatures werden gekozen de heren A. Bras ser, A. de Boer, J. Botman en J. Schotten. De heer Nic. Kramer werd door de ledenvergadering tot voorzitter gekozen. De heer J. Groot, die 30 jaar lang zijn hart aan het corps verpand had en zijn ideaal: „St. Caecillia in uniform", bij het dertig Jarig bestaan eindelijk verwezen lijkt zag, werd met algemene stem men tot ere-voorzitter benoemd. In plaats van de heer Joosen, die als zodanig bedankt had, werd de heer L. Oly. die ook dirigent is van de R. K. Harmoniecorpsen te Heiloo en Langedijk, tot dirigent benoemd. Hij was reeds tijdelijk als zodanig werkzaam geweest. De heer P. v. d. Aakster, Nieuw straat 10 werd herkozen als secre taris; de heer A. Brasser Oude gracht 180 werd benoemd tot pen ningmeester. Retraitehuis Bergen 710 Februari Jongemannen LTJ. 1114 Februari Heren Kerkzangers en L.T.B. 1417 Februari Verloofde jonge mannen. 1821 Februari R.K. Rijwielbond Mannen en jongemannen. 21—24 Februari Gedemobiliseerden. 2528 Februari Dienstplichtigen. 28 Febr.3 Maart Gehuwde dames. Aanbesteed LIMMEN. Hedenmorgen werd aanbesteding gehouden van 't bou wen van vier dubbele gemeente woningen. De inschrijvingen luidden: Fr. Meijer f 73.500. Cor Glory f 67.830. C. Bos f 67.000.— Jozef Henselmans f 64.900. Marten Biesterbos f 59.288. R. Min f 56.490.— Cor Krom f 53.991.— De begroting was f57.800.De gunning is aangehouden. Het koor in de AtS HET GEI nieten van hef van de Karme xijn er, die d Gezegende M, „nutteloos", a *«j echter een: 4em en schooi verborgen ligt, *®en trachtei lusters, ofscht gemerkt als h xusaite dennen AMSTERDAMS. bijkantoor hoorn NIEUWSTRAAT 4 TELEFOON 4892 bijkantoor alkmaar PIETERSTRAAT 20 TEL 2241-2242 kapitaalt NOMINAAL «10.000.000.. GEPLAATST f. 5.400.000.. RESERVES t 900.000.. iy •Adv.) Burgerlijke Stand ST. PANCRAS. Geboren: Pau- lus H. zv J. van Baar en G. Kers- sens; Simone J. dv P. Zeegers en E. A. Schouten. Gehuwd: Comelis Schot, 23 jaar en Bregtje Glas 23 jaar. Overleden: Pieter Bakker, 69 jr. geh. met A. M. Visser; Marijtje de Graaf. 82 jr. geh. met R. Harre- veld; Dirk Hartman, 83 j. weduwn. van A. Modder. Ingekomen: Cath. de Jong, van Ouddorp; Rosa Nagelholz, e.v. J. Groen van Alkmaar Maartje Hooy van Bergen. Vertrokken: Klaas Keizer naar Apeldoorn; Wed. W. Groen-Slins, naar Uithoorn; Rinke Troost, naar Katwijk; Bregtje Glas naar Oud dorp. DE NATIONALE RESERVE Geruchten tegengesproken Naar wij vernemen zijn de ge ruchten als zouden buitenge woon dienstplichtigen worden opgeroepen tot verplichte dienst neming bij de Nationale Reserve van alle grond ontbloot. Even min ligt het in de bedoeling uit Indonesië terugkerende mili tairen tot dienstneming bij de Nationale Reserve te dwingèn. Wel bestaat het voornemen deze repatriërenden, voor zover zii gewoon dienstplichtig zijn, onder te brengen in mobilisabele eenheden. De niet-gewoon dienstplich tigen kunnen, indien zij zulks wensen, ingedeeld worden bij onderdelen der Nat. Reserve. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te De Bilt geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. PLAATSELIJKE OPKLARINGEN Zwaar bewolkt met enkele buien en plaatselijk flinke opklaringen. Matige tot krachtige Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Jaarverslag Witte Kruis ST. PANCRAS. Gedurende 't jaar 1949 kwamen onder toezicht 4 nieuwe gezinnen met 5 patiënten. Afgevoerd werd 1 gezin met 1 pa tiënt, zodat aan het eind van 1949 onder toezicht stonden 17 gezinnen met 23 patiënten. Een volwassene en een kind wer den ter verpleging opgenomen in 't ziekenhuis, de eerste werd naar het sanatorium overgebracht. Vier pa tiënten kuurden in een ligtent. Een patiënt werd in huis verpleegd on der toezicht van de wijkverpleeg- ster-huisbezoekster. Vier kinderen gingen naar een vacantie-kolonie. Door de wijkver pleegster-huisbezoekster werden in totaal 122 gezinnen bezocht en in totaal 175 bezoeken afgelegd, w.o. 39 voor verpleging. Bij de kinderen der le en 2e klas der O. L. School en Bijz. School als mede de oudste klas der kleuter school werd de Perquet-reactie ge daan, hetgeen een goede uitslag tengevolge had. Over het algemeen is de toestand der bevolking t.o.v. de tuberculose goed te noemen. PASTOOR v. d. EEM BEDIEND De zeereerw. heer M. M. v, d. Eem, oud-kapelaan te Hoorn en oud-pastoor te Anna Paulowna, thans te Vogelenzang, is van de laatste H.H. Sacramenten voorzien. Zijn toestand was gisteren redelijk. KATH. VOLKSPARTIJ KRING DEN HELDER De Kring den Helder van de Kath. Volkspartij houdt een bui tengewone algemene vergadering op Zaterdag 11 Februari a.s., in „Het Gulden Vlies" te Alkmaar, ter behandeling o.a. van het verslag van de Buitengewone Partijraad van 17 December jl. waar de kwes- tie-Iodonesië besproken is. Verder is aan de orde de agenda voor de gewone Partijraadsvergadering van 17 en 18 Februari a.s., waar belang rijke voorstellen aan de orde komen o.w.. dat om over te gaan tot de stichting van een Centraal Vor mingsinstituut van de K.V.P. Ook zal de propaganda voor de a.s. Sta tenverkiezingen worden ingeleid. De opvoering door het Amster dams Toneelgezelschap van Shake speare's dramatisch toneelstuk „Koning Lear" met de vorst der Nederlandse acteurs, Albert van Dalsum, in de titelrol zal de leden van de Kunstkring Bergen en de vele anderen, die dit toneel-evene- men, mochten beleven, nog lang heugen. Deze toneelprestatie van 't A.T.G. vormt immers evenals de opvoering v. „De Moord in de Ka thedraal" een der hoogtepunten van de hedendaagse toneelspeelkunst. gold vooral de indrukwekkende slotscène, afbreuk werd gedaan. Wanneer men dit manco echter voor lief nam, viel er te genieten van uitstekend toneelspel. Stuk voor stuk waren de acteurs van 't A.T.G. voor hun taak berekend en speelden zjj met overgave en talent. De regie gaf blijk van 'n goed- overwogen rolverdeling. Albert van Dalsum gaf van de voor en door velen onspeelbaar geachte rol van Koning Lear een sterke en gave creatie met gevoelige nuances, die deze rol van de in zijn dwaasheid toch soms wjjze koning vergt. Zijn Koning Lear-vertolking vormt met zijn Thomas Becket-creatie in zijn jubileumstuk „De Moord in de Kathedraal" 'n hoogtepunt in zijn 25-jarige toneelloopbaan. Na hem traden Johan Fiolet als Kent, Jo Sternheim als dé Nar, Jacques Snoek als Edgar, Frits v. Dijk als Gloucester en Kees van Iersel als Edmond wel het. meest op de voorgrond door brillant spel. Vooral Snoek en Fiolet hadden 'n groot aandeel in het artistiek succes van deze opvoering. De drie dochters, Loudy Nrjhoff, Jenny van Maerland als de boze en Elise Hoomans als de goede doch ter gaven eveneens uitstekend spel Voorts vielen op Edwin Thomas als Oswald en Louis van Gasteren als Cornwall. Het was een uitstekend-verzorgde en voor het publiek, dat eerst aan het eind met veel applaus los kwam een onvergetelijke toneelavond. Fr. O. Vóór de opvoering had in de kring van het bestuur van de! Kunstkring een intieme huldiging van Albert van Dalsum plaats, in verband met diens zilveren toneel jubileum. Zulks om de toch al lange toneelavond niet onnodig te rekken; bij monde van de heer J. Schekker- man bood het bestuur Van Dalsum oen bord van ceramiek van Dirk Hubers aan. ZILVEREN JUBILEUM MEDISCHE MISSIE ACTIE Feestgave voor elke missiepost over de gehele wereld Alhoewel nog in 't geheel niet te schatten is, hoe groot het eindbe drag zal zijn van de kerkdeur-col lecte °P Zondag 15 Januari j.l. wij zen de eerst binnenkomende cijfers nu reeds op een goed succes. Het comité heeft in de laatst ge houden vergadering besloten aan de Oversten van alle Missionerende Orden en Congregaties een verlang lijst te vragen van alle Missie posten. Zo spoedig mogelijk zal begon nen worden met het verzenden van de feestgave, bestaande uit medi cijnen, verbandmiddelen, instru menten enz. Wanneer in October van dit jaar te Rotterdam op luisterijke wijze 't 25-jarig Jubileum van het Neder lands Medisch Missie Comité wordt gevierd, zullen op alle Missieposten over de gehele wereld de klokken luiden uit dankbaarheid voor wat Katholiek Nederland voor hen heeft gedaan. Reeds twee jaar staat Koning Laer op het repertoire van het A.T.G. en het kon niet anders, of de vertolking ervan heeft in die tijc^ aan diepte en artistiek gehalte ge wonnen. Over de inhoud willen wij kort zijn. De legendarische Koning Lear heeft drie dochters, waarvan er één Cordelia, de liefde zelf is, de andere twee Regan en Goneril tijgerinnen in 'n lamsvacht zijn. Als Lear zijn koninkrijk onder zqn dochters wil verdelen, wordt Cordelia, die na de veinzerij van haar zusters haar liefde niet onder woorden kan bren gen, verstoten en zij verlaat als bruid van de Koning van Frankrijk het land. Dan begint het spel van list en. haat en de ene intrige volgt op de ander. Twee groepen van figuren tekenen zich af; de verdwaasde ko ning en zijn getrouwen tegenover de eerloze dochters en haar slaafse trawanten, die evenzovele personifi caties zijn van alle denkbare lage menselijke hartstochten en ondeug den: wreedheid, zinnelijkheid, ver raad .moordlust, lafheid en huiche larij. Het slot komt met de gewelda- dige dood van nagenoeg alle hoofd figuren in dit barre drama, waar aan de 40-jarige Shakespeare, die het schreef in een periode van neer slachtigheid, zelfs geen happy en- ding wilde verbinden. In de meesterlijke vertaling van A. Roland Holst heeft het A.T.G. dit meesterwerk van Shakespeare reeds twee jaar onder regie van A. Defresne op zijn repertoire. Het stuk vraagt ontzettend veel, zowel van de acteurs als van de toeschou wers, voor welke het clair-obscur, waarin de meeste taferelen zich af spelen, tamelijk vermoeiend werkt. Het toneel in de Rus te Bergen bood bij lange na niet die mogelijk heden, die dat van de Stadsschouw burg biedt; het was er in sommige scènes dan ook wel wat vol en rom melig, waardoor aan deze scènes mede door de figuratie en dit ALKMAAR. Witlof I 46—38; II 2636; bloemkool 2738; rode kool 613.10; savoye kool 13.10 19.20; groene kool 19.5040.50; spruitkool I 4574; II 2240; boe- rekool 22—58; andijvie 75—1.06: i-ode bieten 67.80; winterpeen 6 14.70; waspeen 2248; uien I 30 —38.50; II 20—28; Prei 68—1.10: soep 13.5024.50; goudreinette 32 47; present van engeland 2848; comtesse de paris 1630; winter- jan 716.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2