VROUWELIJKE KLUIZENAARS Smederij te Nijmegen vloog de lucht in Warmte voor de Karmel te Eg mond ■iÉ5iÉ Ut: JMfe 'M> 'art iSBI -10511 I8l| 11= 1st ittt tPffll jgi||jj jjg| 3 ligt lf? iifii' i '2 f JU: "Ü|S ai atf 11 ill, jr. - IJ Zaligverklaring Zuster Maria Desolata Terres Acosta Russen hielden K.LM.-bus aan 23.000 gulden verduisterd Rubriek voor de vrouw instkring rktberichten z sti fg M 'M tlV' ft Gebed en offer Buis met trotyl de oorzaak DRIE DODEN Naar wij vernemen: Morgen in de Sint Pieter Prinses Wilhelmina Zondag voor de radio De belevenissen van Spat en Jasper DOST UIT DE ftRIEVENBUS ZATERDAG 4 FEBRUARI 1950 PAGINA 3 LUK N.x TAAL:. 110.000.000.- t 5.400.000.. 900.000.- (Adv.) KWACHTING oor het KNMI te /an Zaterdagavond l. OPKLARINGEN t met enkele buien Flinke opklaringen, htige Zuidelijke tot wind. Weinig ver- i temperatuur. >R v. d. EEM DIEND lieer M. M. v. d. aan te Hoorn en Anna Paulowna, enzang, is van de voorzien, /as gisteren redelijk. rOLKSPARTII den helder ,n Helder van de rtij houdt een bui- gemene vergadering 1 Februari a.s., in lies" te Alkmaar, ter a. van het verslag mgewone Partijraad >er jl. waar de kwes- jesproken is. Verder e de agenda voor de raadsvergadering van ari a.s., waar belang en aan de ordn komen ,ver te gaan tot de een Centraal Vor- van de K.V.P. Ook inda voor de a.s. Sta- n worden ingeleid. en jubileum E MISSIE ACTIE oor elke missiepost gehele wereld 3g in 't geheel niet te hoe groot het eindbe- van de kerkdeur-col- ag 15 Januari j.l. wij- binnenkomende cijfers en goed succes, heeft in de laatst ge- dering besloten aan de n alle Missionerende gregaties een verlang en van alle Missie- mogelijk zal begon- net het verzenden van bestaande uit medi- >andmiddelen, instru- n October van dit jaar i op luisterijke wijze 't ileum van het Neder- h Missie Comité wordt sn op alle Missieposten ele wereld de klokken inkbaarheid voor wat sderland voor hen heeft b Bergen 1 de indrukwekkende Fbreuk werd gedaan, men dit manco echter im, viel er te genieten eend toneelspel. Stuk /aren de acteurs van 't hun taak berekend en met overgave en talent, gaf blijk van 'n goed- rolverdeling. Albert van p van de voor en door elbaar geachte rol van ir een sterke en gave gevoelige nuances, die an de in zijn dwaasheid wijze koning vergt. Zijn ir-vertolking vormt met is Becket-creatie in zijn ik „De Moord in de 'n hoogtepunt in zijn jneelloopbaan. traden Johan Fiolet als Sternheim als dé Nar, ïoek als Edgar, Frits v. loucester en Kees van Edmond wel het meest •grond door brillant spel, ïoek en Kiolet hadden aandeel in het artistiek deze opvoering, dochters, Loudy Nijhoff, Maerland als de boze en nans als de goede doch- eveneens uitstekend spel len op Edwin Thomas als i Louis van Gasteren als een uitstekend-verzorgde et publiek, dat eerst aan ,et veel applaus los kwam getelijke toneelavond. Fr. O. e opvoering had in de n het bestuur van del g een intieme huldiging i van Dalsum plaats, in net diens zilveren toneel- Zulks om de toch al lange nd niet onnodig te rekken; van de heer J. Schekker- het bestuur Van Dalsum van ceramiek van Dirk an. AAR. Witlof I 46—38; bloemkool 2738; rode .3.10; savoye kool 13.10— roene kool 19.5040.50, I I 45—74; II 22—40; boe- 58; andijvie 751.06. ten 6—7.80; winterpeen 6 waspeen 22—48; uien I 30 II 20—28; Prei 681.10. 5024.50; goudreinette 34 :sent van engeland 28 481 de paris 16—30; winter- HET GELUK in de hemel bestaat in het ongestoord ge nieten van het zijn bij God, dan smaken ongetwijfeld de Zusters van de Karmel een voorproefje van de eeuwige zaligheid. D'r rijn er, die de beschouwende orden, zoals de „Orde van de Gezegende Maagd Maria van de Berg Karmel" en een is, als „nutteloos", als onbegrijpelijk, als „buitensporig" aanzien. Als zij echter eens en blik konden werpen in de afgrond van rijk dom en schoonheid, welke daar in zo'n Karmel-klooster verborgen ligt, dan zouden zij tot een ander oordeel komen. Wij willen trachten een schets te geven van het leven dezer slot zusters, ofschoon dat een verborgen leven is, zo stil en onop gemerkt als het Karmel-klooster ligt, verscholen achter wat arte dennenbomen aan de duinrand in Egmond. Het koor in de Karmel, de enige plaats in het klooster waar een kachel te vinden is. Het leven van alle dag van onze huismoeders is een leven van werken en offeren, van de vroege morgen tot de late avond; het is ook een leven van bidden, mits al het werk wordt opgedragen aan God en verricht wordt met een bovennatuurlijke intentie. Denk echter niet, moeders van gezinnen en ongehuwde werkende vrouwen, dat het leven in een slotklooster zoveel lichter is. Laten wij de Karmelitessen eens gadeslaan en in de geest eens een dag met haar doorbrengen. Vroeg on Om half 6 des zomers reeds om half 5 worden de zusters gewekt door een houten klepper, gehanteerd door een stille non, die, onhoorbaar op haar hennep sandalen, van deur tot deur gaat over de kloostergang, waarop alle 3 V cellen uitkomen. Dc dag begint met de „Engel des Heren" en na een kwartier vinden wij de zus ters verenigd in het koor, waar zij ca. 7 uur per etmaal in gebed en meditatie doorbrengen. Het koorgebed van de Karmelitessen duurt langer dan haar slaap. Naar het gebruik der Ooster lingen, waaraan wij de herkomst van de oude Karmel-orde her kennen, zitten de zusters rechts en links vóór de koorbanken op de grond, terwijl zij een uur lang in meditatie zijn verzon ken, nadat de priorin, na plech tige inroeping van de H. Geest, het punt van overweging heeft aangegeven, dat ieder voor zich op de haar door God gegeven wijze kan betrachten. Na dit uur van overweging volgt het breviergebed; de Primen, Terts, Sexten en Nonen, waarbij in de Karmel-orde het schone ge bruik bestaat, dat afwisselend de ene koorzijde zit, de andere staat, omdat aldus de verheerlijkte (zit tend) en strijdende (staand) Kerk te vertegenwoordigen. Om 8 uur klept het Karmel- klokje, ten teken, dat het H. Mis offer gaat beginnen. In haar lange witte mantels wachten de Karmel- bruiden de komst van haar Brui degom in de H. Communie. Elke Zaterdag wordt de Votief - mis van O.L. Vrouw van de Berg Karmel gezongen: ook op Zon- en feestdagen is er een gezongen H. Mis, waarbij de zusters de Grego riaanse gezangen uitvoeren. Na de dankzegging geeft de priorin een teken, waarop allen eerbiedig de grond kussen, om twee aan twee, een diepe buiging voor haar Eucharistische Koning makend, het koor te verlaten. In de kapittelzaal leggen zij zwijgend de witte mantels af, waarna ieder aan het werk gaat; in de cel, in de kapel, in het huis of in de tuin; alles in eenzaamheid en stilzwijgen. De maaltijd Na ongeveer anderhalf uur roept de huisklok allen naar het koor voor het gewetensonderzoek, gevolgd door het „Onze Vader"; onder het bidden van de psalm „De Profundis" begeven allen zich weer twee aan twee naar de so bere eetzaal het is inmiddels elf uur geworden voor de eer ste maaltijd van de dag. Op de effen houten tafels ligt het sobere eetgerei; houten vork en lepel en stenen waterkruiken en bekers, die herinneren aan het leven der kluizenaars in oude tijden. Een groot kruishout, zonder corpus, hangt aan de hoofdmuur; daar onder staat de tafel der priorin en sub-priorin, tussen haar beiden in een doodshoofd. In de rechter hoek verheft zich de lessenaar, vanwaar een der zusters voor leest. Een andere zuster gaat die nende rond, na een diepe buiging voor het kruis. Bij de maaltijd wordt nooit vlees gebruikt, tenzij bij ziekte. Na de maaltijd gaan de zusters twee aan twee naar het koor, om daar de begonnen dankzegging te besluiten. Deo Gratias Met een „Deo Gratias" begint het uurtje van ontspanning, ge durende welke de zusters met elkander mogen praten en zich met handwerk bezig houden; fijn borduurwerk maken zij niet, om dat dit de geest al te zeer in beslag zou nemen. Het laatste kwartier tje van de recreatie wordt steeds gebruikt voor een wandelingetje in de kloostertuin. Als om één uur de huisklok laat weten, dat het ontspanningsuur voorbij is, zijn de vrolijk-praten de nonnetjes weer zwijgende Kar melitessen geworden, die zich naar het koor begeven voor een kort bezoek aan het H. Sacra ment, waarna zij zich terugtrek ken naar haar cellen of elders voorgeschreven werk gaan ver richten. De Vesperklok van 2 uur roept allen weer naar het koor, waar de Vesperpsalmen gereciteerd worden; op plechtige feestdagen worden ze gezongen, met orgel begeleiding en meestal voor het uitgestelde Allerheiligste. Na de Vespers wordt de Litanie van O.L. Vrouw gebeden, gevolgd door geestelijke lezing. Daarna verspreiden de zusters zich weer, om in haar cel, of elders werk te verrichten. Om klokslag 3 uur wordt in alle Kar- mels van heel de wereld het werk neergelegd en knielen de Orde leden waar zij zich dan bevin den neer, om het uitgestrekte armen drie Onze Vaders te bidden en Christus' Kruisdood te over wegen. Om kwart voor 5 geeft de hou ten klepper het sein, dat alle werk gestaakt moet worden en men keer van de dag in breviergebed te verenigen in 't koor. Zijn de Metten en Lauden ten einde, dan volgt het voorgeschreven gewe tensonderzoek en de voorberei ding voor de eerste meditatie van de volgende dag. Dan kussen allen weer de grond en trekken zich tegen elf uur voor de nachtrust terug in haar cellen. Zo eindigt een dag in de Karmel, waarop alleen God weet, hoe veel genaden worden verkregen voor de kloosterlingen zelf en voor de ontelbare zielen daarbui ten, die zoveel genade nodig heb ben en waarvoor de zusters van de Karmel haar leven van gebed en boete, in strenge afzondering, opofferen Naar IJsland De Karmel in Egmond werd in 1931 gesticht; het was de Karmel te Schiedam, die naar dit oord (haec munda) werd overgebracht. Het is een van de acht kloosters voor ongeschoeide Karmelzusters, die ons land rijk is. Elke Karmel telt, zoals de regel dit voorschrijft, 21 zusters; is de communanteit boven dit aantal uitgegroeid, dan wordt aan uit, breiding gedacht. Zo vertrokken in 1939 drie Karmelitessen van Egmond naar IJsland, om daar in het diocees van Mgr. Gunnarson, een inheems bisschop der Mont- fortanen, een nieuwe Karmel te stichten. Na de oorlog nam het postulantental weer toe en ver trokken in verschillende groep jes meerdere zusters uit Eg mond naar IJsland, waar de Kar mel thans 13 leden telt, nog alle van Nederlandse nationaliteit; uit de inheemse bevolking kwam nog geen roeping voor deze jonge Karmel voort. In de kou De orde van de Karmel geldt als de oudste in de geschiedenis en het was Paus Benedictus XIII (1725), die onder de ordestichters in de Sint Pieter een plaats schonk aan het standbeeld van Elias, als de grondlegger van de gehele Karmel-orde. Volgens een oude orde-regel waren de Karmel-kloosters, die voorheen slechts in het warme Zuiden bestonden, niet verwarmd. De regel heeft zich op dit punt echter aangepast aan de gewij zigde omstandigheden en het is de uitdrukkelijke wil van de gees telijke overheid, dat de Karmel- kloosters in ons zoveel koudere Noorden van een matige warmte zijn voorzien. Zo geschiedde ook bij de bouw van de Karmel te Egmond, waar het klimaat zoveel kouder is dan in zuidelijker ge legen kloosters. Zoals wij onlangs in dit blad reeds mededeelden, zitten de Karmelitessen van Egmond reeds voor de derde winter in de kou, omdat het geld ontbreekt, de tij dens de bezetting onklaar ge raakte verwarmingsinstallatie te vernieuwen. Vrienden v.an de Karmel, die in de barre kou van de Januaridagen een bezoek aan het klooster brach ten, meenden echter, dat deze toestand niet bestendigd mag blij ven en zo werd een comité ge vormd, dat zich ten doel stelt, de Karmel te Egmond aan 'n nieuwe installatie voor de verwarming te helpen. In dit comité hebben zit ting de Z.E. heer P. J. M. v. d. Burg, pastoor te Egmond toen de Karmel daar gesticht werd; mr. P. J. Minderop te Botterdam; M. Niele, burgemeester van Egmond; mr. M. A. W. van Oppen, Maas tricht; Fr. A. H. Otten, Alkmaar en N. Sluyter te Bergen Wie dit comité wil helpen dit sympathieke doel te bereiken, kan zijn bijdrage overmaken per bank giro aan de Noorderbank te Alk maar of storten op giro 1495 van die bank, onder vermelding: „ten gunste van de zusters Karmeli tessen te Egmond a.d. Hoef'. Onnodig te zeggen, dat spoedige hulp hier dubbele hulp is. Van het vliegveld bij Washington is een machine vertrokken met vier Amerikaanse militaire leiders, die de strategische posities van Amerika in het Verre Oosten zullen bestuderen. Voor het vertrek in de cabine: v.l.n.r. generaal Omar Bradley, voorzitter van de gezamenlijke stafchefs; generaal Hoyt S. Vandenberg, chef staf luchtmacht; generaal J. Lawton Collins, chef legerstaf; admiraal Forrest P. Sherman, chef van de marine operaties. Vrijdagmorgen is de smederij van de heer J. P. Haerkens te Nijmegen doo/ een explosie de lucht ingevlogen, met als ge volg, dat drie personen werden gedood en één zwaar gewond. Tot ver in de omgeving werd een knal gehoord, als van een bominslag. De huizen wankelden even. Het bleek, dat, toen de sme den bezig waren met smeden op een aambeeld, de smederij ineens de lucht invloog. De smid, J. P. Haerkens en zijn 23-jarige knecht Pierlot uit Wijchen bij Nijmegen, die dicht bij de uitgang stonden, werden onmiddellijk gedood. De 22-jarige knecht van Bremen uit Malden bij Nijmegen, die vermoe delijk bij het aambeeld heeft ge staan, werd onder het neerval lende puin bedolven. Hij werd een uur later levenloos door brand weerlieden onder de stenen van daan gehaald. Een neef van de smid, de 20-jarige J. Haerkens, die aan de poort stond, werd zwaar gewond. Hij brak een arm en liep enige zware vleeswonden op. Hij werd overgebracht naar het Canisius Ziekenhuis te Nij megen. Een gedeelte van het woonhuis ging mee de lucht in, terwijl de voorkant van de tamelijk kapitale woning vrijwel onbeschadigd bleef. Alleen waren overal de ruiten uitgeslagen. Merkwaardig was, dat van de omliggende wo ningen zo goed als geen ruit ge broken is. De brandweer, genees kundige dienst en geestelijke hulp waren onmiddellijk ter plaatse, maar konden weinig hulp meer bieden. Brand is bij deze ontplof fing niet ontstaan. Bij het onderzoek naar de oor zaak van de ontploffing is geble ken, dat de oorzaak moet worden gezocht in het gebruik van buizen, waarin zich trotyl bevond. De Engelsen gebruikten deze buizen tijdens de oorlog om ze langs de weg te leggen. De trotyl kwam dikwijls vanzelf tot ontploffing. In de smederij van Haerkens was sinds Donderdag een partij van deze buizen gebracht, waar van er enige recht getrokken moesten worden. Toen men gister morgen vroeg een van de buizen in het vuur stak, ontstond een hevige ontploffing. Naar wij gistermiddag verna men is de neef, de heer P. H. Haerkens uit Malden bij Nijme gen, in het ziekenhuis onderzo t. Het blijkt, dat de jongeman nog verscheidene ijzersplinters in het lichaam heeft, welke verwijderd moeten worden. Zijn toestand is nochtans niet levensgevaarlijk heeft het Ambtenarengerecht het ontslag, dat door de burge meester van Baarn gegeven was aan de inspecteur van politic. J. v. d. Heiden, op grond van onge schiktheid van klager, die niet het juiste begrip voor de aard zijner positie had. vernietigd is te Rotterdam aangehouden de 52-jarige A. W. J. V„ bezoldigd secretaris-penningmeester bii de Algemene Riinschipnersbond. die er van wordt verdacht, sedert 1934, circa 40.000 gulden van deze bond te hebben verduisterd heeft het Christelijk Nationaal Vakverbond gisteren afscheid ge nomen van zijn tweede voorzitter, de heer J. Schipper, die wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd het Verbond verlaat is te Den Haag een 24-iarige los-werkman aangehouden, die zich tegenover hoofden van scho len en verschillende behoeftige families uitgaf voor ambtenaar der Kinderpolitie. De man scliiint geestelijk niet volwaardig te zijn. heeft het Amsterdamse Ge rechtshof de voorzitter van de E.V.C., Berend Blokzijl, ontslagen van rechtsvervolging. Blokziil was o.a. ten laste gelegd, dat hii zou beschikt hebben over deviezen zonder vergunning kreeg dc C.C.D.-ambtenaar P. v. d. L. uit Hoeven (West-Bra bant) vier maanden gevangenis straf wegens het helpen van smokkelaars Morgen, Zondag 5 Februari, zal in de Sint Pieter Zuster Maria De solata Terres Acosta, stichteres van de Congregatie der Ziekenzusters Dienaressen van Maria, zalig wor den verklaard. Hoewel de nieuwe zalige in Nederland niet zo bekend is als in haar geboorteland Spanje, is zij voor Rome niet geheel en al een vreemde. Immers nog geen driekwart eeuw geleden in de herfst van 1878 knielde zij voor het confessie-altaar in de Sint Pieter om Gods zegen over haar pas gestichte Congregatie af te smeken. Op 5 Februari 1950 zal boven ditzelfde altaar in de „Glo- H.K.H. Prinses Wilhelmina zal Zondag a.s. te ongeveer 18.10 uur het woord richten tot de jeugd tijdens de sluitingsdienst van de jaarlijkse conferentie van de Ned. Oecumenische Jeugdraad, die dit weekend in het Hervormd Lyceum te Amsterdam wordt gehouden. Deze sluitingsdienst wordt door het IKOR uitgezonden van 17.50 18.30 uur (Hilversum I - 301 m EN ARRESTEERDEN EEN DER PASSAGIERS WENEN (Reuter). Volgens luchtvaart-functionarissen te We nen, hebben de Russen Donderdag voor het eerst na vele maanden een bus van de KLM. die op weg was naar het vliegveld Schwechat, aangehouden en een der passa giers er uit gehaald. De passagier zou een zekere Rennert zijn, directeur van een onder Sovjet-Russisch toezicht staande fabriek, die passage had besproken voor een reis per vlieg tuig naar Amsterdam en van plan was later een bezoek te brengen aan Engeland en West-Duitsland. Verwanten van Rennert in Wenen, die dachten, dat hij reeds in Am sterdam was, ontvingen Vrijdag morgen de mededeling, dat Ren nert zich thans in een Russische gevangenis te Wenen bevindt. VOORZITTER STUCADOORS- CENTRALE IN ARREST Namens de Stichting Stuca- doorscentrale is bij de Rotter damse politie aangifte gedaan van verduistering van circa f 23.000. Verdacht wordt de 53-jarige voor zitter J. A. van Mil, die in 1940 in zijn functie werd gekozen. Hij zou o.a. dubbele boekingen hebben gedaan, b.v. door een post van f 2000.eerst met een voor lopige kwitantie af te doen en die later te vervangen door een defi nitieve, zonder echter de voor lopige te vernietigen. Op deze wijze werd de post tweemaal in geboekt. In 1947 moet hij begon nen zijn, ofschoon de statuten noch een vergaderingsbesluit zulks hadden bepaald, zichzelf een sa laris van f 7500.per jaar uit te betalen. Een en ander is volgens de voorlopige schatting opgelopen tot het genoemde bedrag van f 23.000.Van M is in arrest gesteld. Men wijst ons er op, dat de bewuste centrale niets te maken heeft met de eveneens te Rotter dam gevestigde Vakgroep Stuca- doorsbedrijf Een zuster Karmelites in haar koude cel zich moet voorbereiden voor de meditatie, die om 5 uur in het koor wordt gehouden; een vol uur duurt dan dit innig verkeer met God, in plechtige stilte. Groot Silentium De avondmaaltijd, om 6 uur, bestaat uit brood met thee of koffie, waarna weer een uur van ontspanning volgt. Na deze tweede recreatie wor den in het koor de Completen gebeden, gevolgd door avondge bed, rozenhoedje en Kruisweg; dan luidt de huisklok het groot silentium in; dit stilzwijgen duurt tot na de Primen van de volgende dag. Na de Completen trekken de zusters zich een uurtje terug in haar cel, die zij om 9 uur weer verlaten, om zich voor de laatste ria" van Bernini dc beeltenis van de nieuwe Zalige stralen in een luister van licht. In de dagen, dat Paus Leo Xni de kleine Eugenio Pacelli met vele. andere scholieren zegende, ontving Hij ook Moeder Maria Desolata Os%! haar en haar jonge Congregatie tijdens een par ticuliere audiëntie Zijn Vaderlijke Zegen te geven. Thans zal Pius XII in de namiddag van Zondag 5 Fe bruari naar de Sint Pieter afdalen om de relieken van de nieuwe Zalige te vereren. Maria Desolata werd op 2 De cember 1826 in een volkswijk van Madrid geboren. Vroom van nature voelde zij zich reeds als jong meisje tot gebed en meditatie aan getrokken. Zij was hartelijk in de omgang en zachtaardig van karak ter. Daardoor was zij als het ware voorbestemd voor het kloosterle ven. Het was dan ook niet te ver wonderen, dat zij graag bij haar grootouders logeerde, die in de on middellijke nabijheid van een klooster van de zusters Dominica nessen woonden en die haar dik wijls naar dit klooster meenamen. God had echter voor Manuelita een andere taak weggelegd: zij zou nimmer Dominicanes worden. Een kapelaan van de parochie in de wijk. die tot op heden nos steeds Chamberi genoemd wordt, kapelaan Michel Martinez, besloot tot de oprichting van een zieken huis. Hij vertrouwde de stichting toe aan de zorgen van Zuster Maria Desolata. de kloosternaam van Ma nuelita. Zuster Maria Desolata was op haar taak voorbereid, niet zozeer door haar levenservaring als wel door haar tactische wijze van lei den en besturen. Zij putte haar kracht uit een sterk en inwendig leven, dat was gebaseerd op haar vele en rijk ontwikkelde deugden Na de goedkeuring van de Con gregatie door de H Stoel in 1876 icon Moeder Maria Desolata gaan denken aan de uitbreiding van haar instituut. Zij nam de zorg op zich van het ziekenhuis van de H. Joan nes de Deo in Madrid. Respectie velijk volgden de ziekenhuizen van Ciudad Rodrigo, Reinova en Valen cia. Maar ook buiten Spanje vroeg men naar het werk van de Diena ressen van Maria. De kroon op het werk van de actieve Moeder Maria Desolata was de inzegening van do nieuwe kerk van het Moederhuis te Madrid in het jaar 1885 door de Apostolische Nuntius van Spanje Mgr. Rampolla, de latere Kardinaal-Staatssecreta ris van Paus Leo XIII. bijgestaan door diens auditeur Mgr. Giacomo della Chiesa. later Paus Benedic tus XV Op 60 jarige leeftijd op 11 Octo ber 1887 stierf Moeder Maria Deso lata aan longontsteking. Haar werk stierf echter niet. doch breidde zich nog meer uit. IV. De soldaat en de juffrouw met de fakkel (jullie weten nog wel, die standbeelden in de tuin van Jonkheer Jasper Lodewijk enz.) waren dus heel belangrijk geweest, in het leven van Spat en Jasper, want aan hun uitgestoken armen hadden de twee mussen het te dan ken dat ze zo vroeg en zo goed kon den vliegen. Vader Kiebus had er zelf plezier in en stapte trots tus sen de andere mussen door als hij met zijn twee zoons was neergestre ken op een akkertje om er de graankorrels weg te pikken. Als men zo alles bekeek was er dus alle reden om te gaan denken dat ons edele tweetal een onbe zorgd leven tegemoet zou gaan. Maar hoe geheel anders zou het aflopen Er waren namelijk op „Sorgh- wijck" dingen gebeurd die een spoe dig einde zouden maken aan het plezierige mussenleventje daar bo ven op het dak. De oude Kees Brom had op een goeie dag zijn schop afgespoeld in het water van de vijver maar vóór hij er erg in had was de graszode waarop hij hurkte onder zijn klom pen weggezakt en even later stond de arme tuinier tot aan zijn horlo geketting in het koude, modderige water. Hij kon er nog wel uit ko men maar hij liep te rillen en te kuchen op weg naar huis en het water klotste in zijn klompen. Het hielp niet meer dat hij direct scho ne, warme kieren aantrok en in de bedstee klom; een paar dagen later was hij gestorven. Op kosten van Jonkheer Jasper Lodewijk de Crom- menarm kreeg hij een ontroerende begrafenis achter de kerk in het dorp. De pastoor preekte er mooi over Brom's welbesteed leven en ook de burgemeester kwam nog met de hoed in zijn hand aan het open graf staan. Maaike kon na tuurlijk ook niet langer op „Sorgh- wijck" blijven wonen en verhuisde een paar dagen later naar het ge sticht van Liefde van de zusters in het dorp. Jonkheer Jasper Lode- wijck de Crommenarm heeft verder tot Maaike's dood toe, aan de Moe der Overste van het Klooster elk jaar duizend gulden gegeven waar van Maaike moest onderhouden worden. Die Jonkheer moet dus maar eens met ere in de krant ge noemd worden want de meeste Jonkheren doen zoiets niet. Op „Sorghwijck" kwam een paar dagen later een nieuwe huisknecht de oprijlaan binnenmarcheren die met een minachtende blik de ver veloze deuren en ramen bekeek en wie het lawaai op het dak helemaal niet beviel. Dat zou wel gauw an ders gaan! En het ging anders; Kiebus en Krabbeltje lagen de volgende dag onder hun dakpan waar de zon op brandde een middagdutje te doen en Spat en Jasper waren er voor het eerst alleen op uit. Toen ging het raampje van het dakkapelletje open. Eerst stapte er een been in de brede dakgoot, toen kwam er een hoofd naar buiten en tenslotte verscheen de gehele nieuwe huis knecht, uitgerust met een bezem en een zak (Wordt vervolgd). ONS VORIGE REISDOEL De plaats waar wij de vorige week naar toe zijn gegaan in de krant, dat was Edam. Vele lezers van dc jeugdkrant hebben het we] geraden HET RAADSEL VAN DEZE WEEK Het raadsel van deze week heb ik gekregen van mijn vriendje „De Koekoek". Hier is het: Een houten huisje, Een koperen kluisje, Een slinger in het gat, Ra, ra wat is dat? Niet moeilijk hoor! Probeer het maar eens. Zo, beste vriendinnetjes en vriend jes, wat hebben we een leuke week gehad met al dat ijs! Zeker allemaal op de schaats geweest? Nou, Oom Ludo heeft er ook van geprofiteerd hoor! Het was reuze! Jammer dat al die pret zo gauw is weggesmolten, maar het volgend jaar komt er vast weer ijs! Reken daar maar op! En nu naar de post. Wat een berg brieven weer, deze keer! Jullie hebben zeker vee] tijd gehad met dat ijsvrij om te schrijven? Nu, ik vind het erg aardig dat jullie mij niet zijn verge ten. En ik ontdek tot mijn groot plezier, dat er een paar briefschrij vers al voor de tweede keer een brief stuurden. Dat is leuk! En hier komt de eerste: De koekoek J. V. uit St. M. komt hier met een keurig geschre ven brief. Echt flink! Nou, die Koe koek, zo lees ik, die weet het hoor! Die heeft het plaatsje, waar ik de vorige week over heb geschreven, kunnen ontdekken. Maar hij is ook ai dertien jaar. Goed geraden, hoor! En je raadseltje is ook aardig, dat plaats ik deze week, kijk maar goed in de krant. Dag Koekoek! Dan hebben we hier een Kanarie pietje! Dat is de zevenjarige G. K. Uit B. Die maakte een kort, maar aardig briefje met een mooie tekening van de Kerststal. Wel een beetje laat, maar toch goed bedoeld. Het is mooi hoor! Een volgende keer hoor ik nog wel eens iets van ie Kanariepietje? De Witte Zwaan komt al met haar tweede brief. Nu heeft hij zijn broertje de Duif er ook maar bij gehaald Goed zo! Hoe meer hoe liever, dan wordt het een gezellige boel! Er waren een heleboel tekenin gen bij die brief, allemaal heel aar dig, maar Zwaantje, je moet een beetje duidelijker schrijven hoor, de volgende keer. Zeker koude handen gehad! Het versje bewaar ik hoor! Tot ziens! De Papagaai is deze keer ook weer van de partij. Dat wordt zo langza merhand een vaste klant! Deze keer heeft hij leuke tekeningen gemaakt van het schaatsen. Dat ziet er goed uit hoor Papagaai! En je vraagt eens iets te vertellen over de duiven. Dat tijd geleden. komt in orde, let de volgende week maar goed op! Dag Papagaai! Die Roodborstje uit H. komt me daar met een stel plaatjes aanzetten, dat is me wat hoor! Wat kan die tekenen! Die doet het veel beter dan Oom Ludo zelf! En dan zo'n keurige brief! Dat zijn me nog eens schrijf sters! Daag! En nu naar Roostakje, deze keer maar kort hoor! Bedankt voor je mooie brief met het raadsel. Dat vind ik nogal moeilijk! Ik moet het eerst eens goed doorlezen en dan zal ik proberen of het in de krant kan. Tot ziens! Hier heb ik zowaar een gekleurde tekening van mijn trouw vriendin netje Betsie S. uit C. Dat ziet er piekfijn uit! En zo'n leuke brief er bij! Wat kan die schrijven! Over de boerderij en de kippen heb je leuk verteld hoor! Maar je raadde de plaats verkeerd! Niet zo erg, want het lijkt er heel veel op! Het was heus nog niet zo slecht bedacht! Dag Betsie! De laatste is dan onze Leeuwerik. Die vond de krant zo mooi deze week. Maar die Leeuwerik wil nu een kleurplaatje in de krant hebben. Ik zal er eens over denken, maar het gaat heel moeilijk hoor! Nu zie ik pas, dat die Leeuwerik zo'n mooie enveloppe stuurde, met poesen er op. Nu Leeuwerik, pas maar op de poes hoor cn tot de volgende keer Beste vriendinnetjes en vriendjes, allemaal hartelijk dank voor Jullie aardige briefjes. Maar zetten jullie altijd goed je naam en adres er op, anders kan ik er heus niet meer uit wijs hoor! OOM LUDO ROMUALDUS EN JOHANNES VAN MATHA De vorige week hebben we iets verteld van een heilige, die zoveel slaven vrij heeft gekocht, weten jul lie het nog wel? Deze keer eerst eens iets over Johannes van Matha, een makkelijke naam. Die leefde en stierf ook in Spanje in de tijd, dat de Mooren er veel te vertellen had den. Dat was ongeveer in 1200. Ook hij heeft veel voor de gevangenen gedaan. Hij reisde naar Afrika om ze te verlossen, vooral de christen gevangenen, die in handen der Moo ren waren gevallen, heeft hij gehol pen. Hij stichtte met een paar hel pers en vrienden de Orde der Trini- tariërs, of wel de Orde van de H. Drieëenheid! En nu krijgen we ook nog Romual- dus, wat een vreemde naam. En de Orde van priesters die deze Heilige oprichtte, is nog moeilijker uit te spreken: De orde der Camaldulensen! Die paters leefden heel streng, vasttten en baden veel. En ze bouw den grote kluizenarijen. Daar leefden al die monniken en deden heel veel goed aan de mensen. Romualdus stierf in 1027, dus ook al een hele

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3