Zal Kees Broekman Europees schaatskampioen worden Fransen zijn de politiek beu Vijf spelers met slechts één verliespunt Russen weten thans genoeg om waterstofbom te maken clubs MMA DANSEN Jane! 3'/4 PCT. NEDERLANDSE STAATSLENING 1950 GROOT NOMINAAL f 200.000.000.- Strijd om de Europese titel te Helsinki Hij maakt 'n kans, maar 500 M. nog steeds zijn zwakke punt Marktberichten Breekt Frankrijk met Rusland De Beurs Schmidt en vier anderen in gemiddelde dicht bij elkaar Uitgebreid spionnage-complot op bet spoor Zondags - Evangelie WILT U RADIO? G. N. OUDEJANS UITVOERING te Waarland Café JONKER DE G 0 0 R N GEZELLIG KONINKRIJK DER NEDERLANDEN KOERS VAN UITGIFTE 100°/0 ZATERDAG 4 FEBRUARI 1950 PAGINA 5 aar de Zaandam- dlerlaatste kam- i. QSC klopt rvv ;elfde met DTS, in het bekende Beverwijk krijgt laatste kans. it Amsterdamse lan is alles in de gelijk. Elk ander de strijd tot QSC eg zal op eigen baas kunnen, etal in 3C, Velsen oet het gezamen- bodem proberen, irbij Bloemendaal and zal laten brj- ïlijk, maar haar n krijgen 't heel 1 zal in Alkmaar wade Zondagmid- ;rken en ook Hel de bekende KW uit ervaring hoe en is in Kromme- en WEWMS ussen gelijkwaar- ;rs, waar geen rnopen is, wat be ul omtrent de uit- [>e vierde klassen KC, Bergen. Texel hebben in 4 A nog Daarvan gaan Bergen vrij zeker exel hoewel tegen r, ook de winst C en Watervogels s Polder te lijf, en verhouding tussen de ploegen is, be- morgen goed van Js de scheidsrech- berekend is, dan e Kleinesluis een ontmoeting met c als favoriet. J wint thuis van dan helemaal bui- n. ït leiderschap van nederlaag tegen elijke deuk gekre- deting thuis tegen 5t bepaald één om nd herstel te be- een, daar zal EK voor moeten vech- n thuis te houden. ZAP nog een snip kansje, dat groter ;t zou kunnen wor- Ukmaar. luaven is voor ons ;n, maar even m is voor ons, aar kampioenskans louden in Zwaag n op gezocht moet i de Rijp en Berdos arme deze beide ,t dichter bij de fa- men. 3V van Energia en e haar aanspraken ir ook CSV zal in geen veer laten, t Zeevogels geen en. Die Egmonders irima seizoen van >ch maar een ge- door. tegen Dimmen zo «ree drie gewonnen, maarse kansen na- ;e. Dat tenslotte in Assendelft geducht an hun kansen zul- is begrijpelijk, is onze favoriet. twegGVO cesZW D '20—DTS KennemersZSGO erde klasse C: E—WMS V—Helder m. BoysDCG VO—DEM emendaalV eisen ierde klasse A: raardSchoorl :elVrone genNw. Niedorp CWatervogels asshoppers-Oudesluis 'ierde klasse B: GeorgeZouaven ïijkBerdos Rijp—WW •stfriezen-Purmercnd AFC—ZAP 'ierde klasse C: VZeevogels lellingw.CSV ZAssendelft idersLi mm en IV '30Energia om me heen en raight. lat ik je vast zal droog. „En tel je r. Dit ritje zal je ig in het zadel, sen Mollie achter derug. Het paard ne, onverwachtse ze greep naar „Het lijkt wel of nkrabber zit," zei ter ben ik boven laast Mollie Tac- ■rouw," vroeg hij, aar eigenlijk? Je in de rolverde- de lucht komen dde zij. it?" wilde Jenner d," vertelde ze, end Butterick en as en nog 'n paar bele lieden in de ijn boterham ver- n er trouwens wel t het in mijn uitgenodigd om dar. weer op die te drinken. Dat ssant. Het gesprek erlede op Butte- Wordt vervolgd). (Van onze sportredacteur) 23 rijders uit 8 landen strijden vandaag en morgen in de Finse hoofdstad Helsinki om de Europese schaatstitels, een strijd, die vooral in ons land met grote belangstelling wordt gevolgd. Daarom is er in Nederland voor dit Europese kampioenschap op de schaats zoveel belangstelling, omdat wij in Kees Broekman een rijder hebben, die vooral ook in Scandinavië tot de grote favorieten wordt gerekend. De kansen van Broekman wor den overal hoog aangeslagen. Ve len verwachten en zij hebben dat in vorige jaren ook reeds ge daan van Broekman een Euro pees kampioenschop. Die verwachting is niet hele maal ongegrond, maar desondanks is een waarschuwing tegen een al te voorbarig optimisme ook deze keer weer op zij plaats. Kees Broekman steekt welis waar in een uitstekende vorm. Zijn langdurige training door de 70-jarige Peter Sinnerud in Hamar is zeker niet tevergeefs geweest. Hij heeft op de 5000 m. en 10.000 m. reeds goede tijden genoteerd, maar zijn zwakke punt, de 500 m. betekend voor hem op de weg naar het Europees- of wereld kampioenschap nog altijd een groot struikelblok. Op trainingswedstrijden in Hatar en ook in Kongsvinger heeft Broek man reeds een tijd van 45.7 sec. ge reden en hoewel deze tijd voor hem lang niet slecht kan worden ge noemd, is het voor het behalen van een kampioenschap te traag. 45 sec. op fondant-ijs. Want de grote Noorse favoriet Hjalmar Andersen heeft in Oslo op fondant ijs reeds 45 sec. gereden, dat betekent een voorsprong van 0.7 sec,, die Kees Broekman dus op de lange afstand zal moeten wegwer ken. En een dergelijke opgave kan voor hem wel eens te zwaar zijn. Vooral als men bedenkt, dat An dersen ook op de lange afstand tot prestaties van wereldformaat hij is op de 10.000 m. wereldrecord houder in staat is. Zoals men weet worden de tijden op de 1500 m., 5000 m. en 10.000 m. herleid tot de 500 m. waarna men alles tezamen telt. Wie weet te winnen is kampioen. Farstad en Pajor afwezig Opmerkelijk is bij dit Europese kampioenschap het niet uitkomen van de Noor Sverre Farstad, de titelhouder en de Hongaar Kornel Pajor, de wereldkampioen. Pajor verblijft sinds het vorige jaar in Zweden, toen hij na de wereldkam pioenschappen in Oslo niet naar zijn vaderland wenste terug te keren. Zijn niet uitkomen zal wel ver band houden met zijn slechte vorm. Bij de landenwedstrijd Noor wegenAmerika, waarin hij als MINISTER VAN DEN BRINK OPENDE BORENFABRIEK Onder zeer grote belangstelling opende Minister van den Brink gisteren in Amersfoort de eerste Nederlandse Borenfabriek, de N.V. Bofa. De installatie is geschied in samenwerking met de Republic Drill and Tool Cy te Chicago en met kapitaaldeelneming van de Société General de Belgique." In Augustus 1949 werden hier al de eerste boren gemaakt en de productie bedraagt thans 10..000 stuks per dag, hetgeen men tot 20.000 hoopt op te voeren. Een jaar productie van 6 millioen stuks zal. de behoefte van de Benelux-landen nagenoeg kunnen dekken. In zijn rede legde de minister vooral de nadruk op het belang van de in dustriële samenwerking binnen Benelux-verband en op het ter be schikking stellen van de ervaring, die buitenlandse ondernemers heb ben. Een deel van het Bofa-perso- neel heeft b.v. zijn opleiding in Amerika ontvangen. BEEMSTER en Omstreken: 3 Febr. Witlof 44—56: rode kool 6 —17 ;spruitkool 34—86; boerekool 41— 74;andijvie 112; Brabantse bel lefleur 1029; bramley Seedling 10—27; cox orangepippin 46; goud- reinett 1248; Groninger kroon 6 —28; jonathan 1046; present van Engeland 649; zoete campagner 7 —26; zoete wintcrkroon 1034; ra barber 57; winterpeen 614; uien 2438; comtesse de Paris 625; fertilon 1219; gieser wildeman 8 26; St Germain 611; winterjan 8-20. gast meereed, waren zijn resultaten bijzonder teleurstellend. Misschien ook wil hij zich volledig concen treren op de wereldkampioenschap pen, die op 18 en 19 Februari a.s. in het Zweedse plaatsje Eskilstuna worden verreden. Andere favorieten. Andere favorieten voor de Euro pese titel zijn behalve Kees Broek man en Hjalmar Andersen, de Eu ropese kampioen 1948 Reidar Liak- lev en de Zweed Goethe Hedlund. Over de Finse rijders staan ons vrijwel geen gegevens ten dienste. Toch zullen we met een mogelijke verrassing uit deze hoek rekening dienen te houden, temeer omdat de Finnen in eigen huis en voor eigen publiek rijden. Benieuwd zijn we natuurlijk ook naar de resultaten van de overige Nederlandse rijders. Naar Wim van der Voort, die ze ker in staat moet worden geacht een goede plaats te veroveren, naar Anton Huiskens en naar de nieuwe ling Cor Heus. De lezer verlangt van ons na tuurlijk een tip. Welnu, volgens onze mening zal de strijd om de Europese titel een duel worden tus sen de Noor Hjalmar Andersen en Kees Broekman met Liaklev en Hedlund op de achtergrond, waarbij wij geneigd zijn de Noor de beste kansen te geven. Deze kaart geeft een overzicht van de op de Europese Schaats kampioenschappen behaalde pun ten. Deze punten worden bere kend aan de hand van de gemaak te tijden op de verschillende afstanden die gelden voor dit kampioenschap. Naast de beste Europese prestaties hebben wij in dit overzicht tevens het punten- aantal van de snelste Nederlan ders opgenomen. LONDEN, 2 Febr. (Reuter) In di plomatieke kringen te Londen wordt thans vrijelijk gesproken over de mogelijkheid van een alge heel afbreken der diplomatieke be trekkingen tussen Frankrijk en de Sowjet-Unie als gevolg van het feit, dat Rusland een Franse nota van protest tegen de Russische er kenning van Ho Tsji Minh in Indo- China heeft verworpen. De Franse ambassadeur in de Britse hoofdstad, René Massigli, heeft vanochtend voor de tweede maal in drie dagen een bezoek ge bracht aan Sir William Strang, permanent hoofd van het Foreign Office. Faillissementen Bij vonnis van de Alkmaarse Ar rondissementsrechtbank, d.d. 2 Fe bruari 1950 is in staat van faillisse ment verklaard: Theodorus Marinus Hoogeboom handelende onder de naam „De Boekenbron", wonende te Alkmaar. Bisschop Bottemanne- straat 1 en handelende te Alkmaar, Kennemerstraatweg 89. Rechter commissaris Mr. J Krabbe, curator Mr. S. D. Sluis. Bij vonnis van 2 Februari is even eens failliet verklaard: B. Dijkhuis, Medemblik Bangert 25. van beroep aannemer. Rechter-commissaris: Mr. J. N. Alblas; curator mr. H. Schuur man. In Frankrijk is gedurende het af gelopen jaar de belangstelling van de gemiddelde krantenlezer langza merhand steeds meer teruggewe ken van politieke vraagstukken naar sport, amusement en andere niet-politieke onderwerpen. Tot de ze conclusie kwam het Farijse Ka tholieke maandblad „Forces Chré- tiennes". Zij had namelijk de op lagecijfers en de inhoud van de 8 leidende Parijse dagbladen vergele ken en kwam toen tot 't volgende resultaat: Van December 1948 tot September 1949 nam slechts een orgaan van een politieke partij in haar oplag-aantal toe. Het is het Radicaal Socialistische Dagblad „B'Aurore". De oplage steeg van 300.000 tot 334.000. Het communis tische dagblad „L'Humanité" daal de van 289.000 tot een oplage van 242.000. Het Conservatieve blad „L'Epoque'» daalde van 72.000 tot 65.000, het Socialistische ,,Le Po pulaire" van 74.000 tot 44.000. Het grootste niet-politieke dagblad „France-Soir", opvolger van de Paris-Soir" van vóór de oorlog, be hield bijna een gelijke oplage en daalde slechts van 554.000 tot 553.000. Een ander niet-politiek dagblad „Parisien liberé" behaalde zelfs een winst en nam toe van RAT NESTELDE IN RATTENKRUID In een opslagplaats voor verdelgingsmiddelen voor ratten en muizen op een boerderij te Gilze deed men dezer dagen een merkwaar dige ontdekking. Toen en kele personen een groot kwantum in ontvangst kwa men nemen voor distribue ring aan huis, waren zij zeer verwonderd bij het zien van een grote bruine rat, die zijn verblijf in een carton- nen doos met vergift met een wijde sprong verliet. In de betreffende doos bevon den zich papieren zakjes met giftige tarwe, torpedo's genaamd en midden-in het nest van de voortvluchtige. Waarom het knaagdier op de boerderij blijkbaar bij voorkeur zijn tenten opsloeg in het rattenkruid valt moeilijk te verklaren, even als de goede welstand van de schadelijke viervoeter. Het gebeurde was wel aanleiding de z.g. torpedo's voor de giftoorlog af te keuren. 385.000 tot 447.000. Ook het derde grote Parijse blad „Le Figaro" steeg van 365.000 tot 395.000. „Forces Chrétiennes" gaf ook 'n overzicht van de inhoud van deze bladen. „L'Humanité" bleek 49 van zijn inhoud aan politiek te wij den; '"Le Populaire'» 30 „L'Epo- que", 23% en „L'Aurore" 20%. Het Chr. Democratisch blad „L'Aube" besteedt 25 van haar inhoud aan hoofdartikelen, „Parisien liberé" besteedt het grootste gedeelte van haar inhoud aan advertenties en ,,Le Figaro" aan sport en amuse ment. „L'Aurore" en „L'Epoque' besteden daarentegen slechts 1 van haar inhoud aan culturele on derwerpen en „Parisien liberé" slechts 1 van haar ruimte aan hoofdartikelen. AMSTERDAM, 3 Febr. Aan de belangstelling voor Indonesi sche fondsen kwam vandaag een einde. Nu is gewoonlijk op Vrijdag de belangstelling iets kleiner, maar vandaag werd de markt kennelijk gedeprimeerd door een bericht over schattingen die door de T.N.I. aan cultures op Oost Java worden op gelegd. Als symptoom werd dit feit uiteraard weinig gunstig opgevat, hoewel aan de andere kant men over de juiste proporties hiervan nog in twijfel verkeerde. Het gevolg was, dat de stijging voor cultures in een achteruitgang veranderde. Groot was de reactie wel niet, maar merendels hadden de hoeklieden verkooporders te verwerken. De affaire was vandaag in alle hoeken, in tegenstelling tot de vorige dagen, zeer beperkt. Gisteren werd een bijzonder grote omzet bereikt van f 2.577.000. De tabakken verloren twee a drie procent en opmerkelijk was, dat tegen het sluiten van de markt de koersen nog iets verder inzak ten. Het slot was derhalve flauw. Een druk onderwerp van gesprek was de aangekondigde consolida- tie-lening van f 200.000.000, die echter op de Staatsfondsenmarkt geen noemenswaardige uitwerking gaf. De koersen der Nederlandse Staatsfondsen bleven althans prac- tisch onveranderd. Alleen de Dol larlening Nederland was op 98 y, een fractie beter. Men beschouwt de nieuwe uitgifte, die betrekkelijk klein is, als een voorloper van ver dere leningen. Het verloop van de markt was betrekkelijk rustig. Internationale fondsen wisten het vorig peil nauwelijks te handhaven uitgezonderd AKU. Kon. Olie liep 3 pet. terug. Opmerkelijk was de 10 pet. koers stijging van Nederlandse Ford, onder invloed van het dividend der Canadese Ford. De cul.tuurban- ken volgden het verloop van de Indonesische fondsen. ROEM BESCHULDIGT „ZEKERE NED. ELEMENTEN" De Indonesische Hoge Commis saris in Nederland, mr. Moh Roem heeft gisteren op doorreis te Kara chi „zekere Nederlandse elemen ten in Indonesië" er van beschul digd, Westerling te steunen. Hij verklaarde dat er geen vast be wijs bestond dat zij het deden, maar het was volgens hem moge lijk. Hun actie beoogde, zo zeide Roem, de Republikeinse regering in de ogen van de buitenwereld in discrediet te brengen. Hij voeg de er aan toe dat de opstand thans geheel beheerst wordt en dat de toestand verre van gevaarlijk is. Westerling zou geen sympathie hebben van de communisten of actieve steun van gewapende groe pen van de Darul Islam. Wester ling houdt zich thans verborgen en zijn beweging kan slechts be staan zolang zij voorraden heeft, want hij kan niet rekenen op de steun van de bevolking, aldus mr. Roem. SMOKKELAUTO AANGEHOUDEN Op de weg ChaamBaarle Nas sau kwam dezer dagen even na middernacht een luxe-auto uit België, die weigerde voor de com miezen te stoppen. Direct werd door een verderopgelegen post een metalen prikband van zwaar kaliber over de weg getrokken. Hierdoor kwam de auto tot stil stand. De ambtenaren vonden een nog weinig gebruikte auto stamp vol met tapijten ter waarde van circa f 3.700.in totaal en boven dien een partij nylons en sigaret ten. De smokkelaars wisten in het donker te ontkomen. De auto is vermoedelijk van Belgische oor sprong. Ruth Williams geen koningin De Britse regering heeft beslo ten Seretsekhama, die vorig jaar met de 24-jarige Londense typiste Ruth Williams trouwde, niet toe te staan aan het hoofd van zijn stam te blijven, zo wordt uit ge woonlijk betrouwbare bron te Londen vernomen. Toen Seretse met zijn blanke bruid naar zijn Bamangwatostam in Beetsjoeanaland terugkeerde, stuitte hij bij de andere stamhoof den op krachtige oppositie tegen zijn huwelijk. BILJARTTOURNOOI OM ZILVEREN J. P. COENBEELD HOORN. Het biljarttournooi om het zilveren J. Pz. Coeis- beeld kwam gisteren op de helft; nog twee dagen zijn er nu te spelen en er zijn op het ogenblik vijf spelers die allen 1 verlies punt hebben. Het zijn: Schmidt, de Jong, Feeke, v. Oosterhout en Beekman. Van hen gaat Schmidt aan de kop, doch zijn voor sprong op de 4 anderen is nog zo klein, dat er in geen geval een voorspelling kan gedaan worden, wie tenslotte het zilveren beeld mee naar huis kan nemen. Daarvoor zijn de kansen in de biljartsport te wisselvallig. De spanning is door deze stand zeer groot geworden. Om 2 uur begon dus weer de stond op een gegeven moment 354 _.-:jj- i uit»#»., KrVimiBf 189 F.en nvprwin- strijd aan de 2 biljarts in de „Kei zerskroon". Feeke moest, om te beginnen, tegen Oosterhout en won de partij met een ruime voorsprong. De stand was; Feeke 400 car., 8 b., gem. 50, h.s. 243, Oosterhout 149 car., 8 b., gem. 18.62, h.s. 83. Het werd een glorieuze over winning voor de met veel zelf vertrouwen spelende Feeke. Zijn rappèl was zo zuiver, dat het scheen of de caramboles uit een machine te voorschijn kwamen. Feeke's serie van 243 was de nek slag voor de jonge Rotterdammer. Hooglandde Jong De Jong, de vlotste en gemak kelijkste speler uit het hele tour- nooi, versloeg de wat slordig ca rambolerende Hoogland met de volgende stand: 400 car., 16 b., gem. 25, h.s. 85. Hoogland kwam tot 204. Het blijkt dat de Jong een speler is, die een zeer goede kans maakt op de overwinning. Nog nooit hebben we iemand met zulk een verbluffend gemak zien spe len. Hij weet met meesterschap het spel, zowel groot als klein, te beheersen. HooglandSchmidt Een verrassende partij. Hoog land met zijn gemakkelijke spel WASHINGTON. Edgar Hoover, hoofd van de Amerikaanse Veiligheidsdienst heeft gisteren drie uur lang inlichtingen over de zaak-Fuchs verstrekt aan een in besloten zitting vergaderende subcommissie voor toewijzingen van de Amerikaanse senaat. Volgens na afloop door senatoren die verzochten hun namen niet te noemen aan de pers verstrekte inlichtingen zou Hoover hebben verklaard dat Fuchs inlichtingen over de water stofbom van vitaal belang zijnde en geheime gegevens betref fende de vervaardiging van rle atoombom aan de Sowiet-Unie heeft verstrekt Een van de senatoren verKiaar- de dat het getuigenis van Hoover „een van de meest schokkende din gen was, waarnaar ik ooit heb geluisterd." Hoover verzocht de commissie het congres voor te stellen gelden beschikbaar te stellen voor de aanstelling van 700 personen ter uitbreiding van de staf van dien sten, die belast zijn met de ver zekering van de Amerikaanse vei ligheid en speciaal met het bevei ligen van de allerbelangrijkste staatsgeheimen. Verklaard wordt, dat Hoover voor de genoemde subcommissie van de senaat een uitvoerige uit eenzetting gaf van de wijze waar op de communistische organisatie in de Verenigd- st-ten functio neert Na afloop van ue vergadering verklaarden de senatoren dat, als gevolg van de arrestatie van de Britse atoomgeleerde Klaus Fuchs, mogelijk een spionnage-complot zou worden onthuld, dat zijn ver takkingen veel verder uitstrekte dan de vier jaar geleden in Cana da opgerolde samenzwering, waar bij het eveneens om atoombom geheimen ging. De senatoren verklaarden van Hoover de indruk te hebben ge kregen, dat de Russen, dank zij hun door spionnage verkregen AANBESTEDING van een dubbel woonhuis door de heren architecten C. D. Reyendam en H. J. Hermans te Alkmaar, ten behoeve van de Coöp. Stoomzuivel- fabriek „Excelsior" Heerhugo- waard. Er waren 29 inschrijvers. 1. F. M. van Steeg, Alkmaar f 30.900; 2, S. M. Smit en Zn,. Hoogwoud f 31.000; 3. C. Langedijk en Zn., Heerhugowaard f 31.315; 4. Gebrs. Kaandorp, Heiloo f 31.725; 5. Firma Hoogzaad, Spanbroek Spierdijk f 31.940; 6. Firma A. J. de Koning, WognumHeerhugo waard f 31.950; 7. J. C. de Geus en Zn., Broek op Langendijk f 31.950; 8. J. Rutte en Zn., Zuid-Schar woude f 31.981; 9. Gebrs. Schuit, Egmond aan de Hoef f 32.000; 10. D. Langedijk, Heiloo f 32.000; 11. Jb. Rutte en Zn., Zuid-Scharwoude f 32,225; 12. J. A. Dekker, Alkmaar f 32.500; 13. H. Metselaar en Zn., Zuid-Scharwoude f 32.500; 14. J. Orie, Alkmaar f 32,800; 15. Firma Duin, Harenkarspel, f 32.980; 16. K. Koopman, Nieuwe Niedorp f 32.980; 17. F. A. Koppe, Helder f 32.985; 18. Gebrs. Duin. 't Zand f 32,986; 19. Giltjes en Zn., Broek op Lan gedijk f 33.224; 20. A. Breed, Hoog woud f 33.800; 21. De Haan en Reek, Alkmaar f 33.692; 22. F. Zegers en Zn., St. Pancras f 34.564; 23. P. A. Dekker, Warmenhuizen f 34.876; 24. Joh. Wester, St. Pancras f 35.240; 25. Corn. Kooy, Heerhugowaard f 35.572; 26. A. Smit en Zn., St. Pancras f 36.000; 27. Wed. C. Hui- bers en Zn., Spanbroek f 36.822; 28. J. A. de Koning. Spanbroek f 36.880; 29. Gebrs. Kuipers, Heiloo f 37.950. De gunning werd aange houden. inlichtingen „in slaat zijn geweest hun schema voor het vervaardigen van een atoombom met vele maanden te verkorten". Ook zeiden zij te vrezen dat de Sowjet-Russische regering thans genoeg wist om het werk aan een waterstofbom te bespoedigen. Hoover had nog medegedeeld, dat Klaus Fuchs in de tweede we reldoorlog als lid van de Britse delegatie voor het onderzoek naar de kernsplitsing in de Verenigde Staten was geweest. De Britse autoriteiten hadden voor zijn be trouwbaarheid ingestaan. Dit was door de Amerikaanse autoriteiten aanvaard, zodat Funchs' gangen niet door de Amerikaanse veilig heidsdienst zijn nagegaan SURINAAMS SCHIP VERMIST Het motorschip „Albina" van de scheepvaartmaatschappij Suri name wordt sinds Dinsdag ver mist. Er wordt door vliegtuigen en schepen gezocht naar de „Al bina" die Maandag uit Nickerie is vertrokken met een lading rijst en suiker voor Paramaribo, waar het Dinsdag moest aankomen. Het schip heeft een bemanning van veertien koppen. tegen Schmidt 189. Een overwin ning schemerde Hoogland al voor de ogen, maar de Amsterdammer dacht er anders over. Hij bouwde met veel inspanning in 6 beurten nuttige series op en bereikte ten slotte nog vóór Hoogland de 400- streep. De stand was: Schmidt 400 car., 17 b., gem. 23.52, h.s. 89; Hoogland 387 car., 17 b., gem. 22.76, h.s. 141. v. OosterhoutWessels Een zeer sterke partij van van Oosterhout. Wessels kwam er niet aan te pas. Van Oosterhout's serie van 206 in 2 beurten was hem te veel. Stand: v. Oosterhout 400 car., 12 b., gem. 33.33, h.s. 120: Wessels 99 car., 12 b., gem. 8.25, h.s. 26 lste uartii 's avonds: SchmidtBeekman De spannendste partij van gis teren was die tussen deze twee Amsterdammers. Tot het einde toe gingen ze practisch gelijk op Tenslotte bleek toch de vechter Beekman meer reserve tr» hebben dan de zwaar spelende Schmidt. De stand zag er als volgt uit: Beekman 400 car., 14 b.. gem 28,57, h.s. 104; Schmidt 357 car., 14 b„ gem. 25.55. h.s. 107. De JongBeekman Een verrassing! Beekman bleef op 47 staan toen de virtuoos de Jong voor de 400ste keer de ballen tegen elkaar ketste. Zijn 2 scrips van boven de 100 maakten de sterke Beekman nerveus en mach teloos. De cijfers: de Jong 400 car., 11 b., gem. 36.36, h.s. 161; Beek man 47 car.. 11 b.. gem. 4.27, h.s, 18 FeekePeetoom Weer won de jonge Feeke, die toch weinig kan trainen in mili taire dienst. Het ging echter wat stroef en grote series wilden er niet uit de queu komen. De punten zijn: Feeke 400 car., 18 b„ gem. 22.22. h.s. 104; Peet oom 279 car.. 18 h„ gem. 15.55, h.s. 53. Een partij van drie uur was de laatste: WesselsPeetoom. Het werd een martelgang, waar aan geen eind scheen te komen Peetoom won tenslotte met 14 punten voorsprong. Het was toen kwart voor één. De stand was: Peetoom 400 car., 36 b., gem 11.11, h.s. 62: Wessels 386 car 86 h.. gem. 10.72, h.s. 48. De priizen werden beschikbaar gesteld door de fa. Nooij, hoofdagent van de Amstelbrouwerij. Zij bestonden uit geestrijk vocht. lste prijs voor hoogste serie (243): J. Feeke. 2de prijs voor hoogste moyenne de Jong. 3de prijs voor hoogste slotserie: v. Oosterhout. De overige prijzen werden toe gekend aan de andere spelers, waarbij Wessels, die op de laat ste plaats staat, de 4de prijs kreeg in omgekeerde volgorde dus. Vandaag spelen: 2 uur HooglandWessels, BeekmanFeeke; 5 uur v. Oos terhoutPeetoom, de JongWes sels; 8 uur SchmidtFeeke, Hoog landBeekman, de JongPeet oom, Schmidtv. Oosterhout. DE PASSAGIERSLIJSTEN Op de Bureaux van ons blad: Ritsevoort 56, Alkmaar, Keizerstr. 89, Den Helder, en Molenstraat 52, Schagen, liggen de passagierslijsten van de troepentransportschepen „Cheshire", vermoedelijke aan komst 18 Februari te Rotterdam en „Tabintha", vermoedelijke aan komst 19 Febr. te Amsterdam, voor een ieder ter inzage. WERK IN MIJN WIJNGAARD De Eigenaar gaat naar de markt, naar de arbeidsbeurs, naar de brug gen. Wie hij tegenkomt zonder werk, huurt hij en stuurt hem naar zijn velden, 's Morgens, 's middags, 's avonds. Voor ieder heeft h\j werk. Een uur vóór zonsondergang zelfs haalt hij niets-doeners op. Of ze oud zijn of jong, gewend aan de buitenlucht, of bleke kantoormen sen en schrijvers: het interesseert niet; „Komt mee. Ik heb werk voor jullie handen, en ik zal behoorlijk betalen." Naar het antwoord op de vraag; Wie is de eigenaar? behoeven we niet te zoeken, 't Is God, en de wijngaard is de Kerk, waarin we s ochtends, sommigen 's middags of 's avonds geroepen zijn om aan ons levensdoel te werken. Onze taak op deze wereld is te werken, te arbeiden aan een dubbel geluk; ons aards geluk cn ons eeuwig ge luk. Wij moeten werken in de aard se wqngaard en in de Kerk. Wij jonge mensen tussen de 20 en de 40 hebben geen zin meer in t werk. We hebben de tweede wereldoorlog intens meegeleefd en mee geleden. Niet ons toeschouwer van een anders leed, we waren er bij betrokken. Het ging om ons zelf. De bevrijding kwam en erna de vijf „vredes"jaren. Nu kijken we tegen een wal aan, een blinde muur, die geen straal zonlicht doorlaat. Waar moeten we het geluk zoeken De besten onder ons h-irkeren naar de grenzen van jen eigen gezin. Maar is he verantwoord jonge wezens op deze, onze wereld, te brengen? Als een stuk bouwval helt nieuw oor logswee over wat wij zien als 't mooiste op aarde. Waartoe dient arbeid tegen die sombere achtergrondWe moeten leven en daarom moeten we arbei den. Om ons leven te verlengen. Arbeidsvreugde is een zeldzaam versch"nsel. Arbeid is een vloek, een noodzakelq' kwaad. De oor zaak van deze opvatting ligt niet alleen hierin dat de werkman het werkstuk niet kan beschouwen als het gevolg van zijn inspanning, maar ook in het niet kunnen op brengen van blijheid en vreugde om het werken zelf. De enige drang naar werkplaats of fabriek of kan toor is samengeperst in het loon zakje. Nu moeten we ook nog werken in de wijngaard des Heren. We zijn katholiek gedoopt en opgevoed. Toen we wakker werden, toen we bewust gingen leven, zagen we ons in de Wijngaard staan, of anders gezegd: zaten v. in het schuitje van S. Petrus. Met ale gevolgen van dien. En we hebben geen zin. We zien geen verband. Dood, oor deel, hemel, hel zijn loze woorden geworden. Ons eeuwig geluk! 't Zegt ons minder dan 't cadeau krijgen van een briefje van tien. Dat is tenminste te voelen; maar het bovennatuurlijke! ach, we ont kennen het niet, we verloochenen niet ons geloof. We hebben niet eens de moed om de duik uit het veilige, zekere Scheepje te wagen. Maar we zien geen verband, we durven niet radi aal zijn, we zijn al ons idealisme kwijt. Finaal! Onze energie is net genoeg om door te vechten voor i j dagelijks brood. En dat met tegenzin. Ik geloo. dat er zo .len zijn; en geloof dat v ->r ons geen kruid gewassen is als dit ene: we moeten willen. We moe' d energie op brengen iets e willen. Als we zo ver ko ïcn eerlijk te willen weten of te willen doen, of te willen ge loven of te willen zoeken, dan blijft God niet achter. Dan zijn we reeds bezig met arbeid in-Zjjn wijn gaard, en hebben we „ja" gezegd op de vraag vajn de "-ester: Wilt ook gij gaan werken op mijn vel den? Bidden e -r elkaar. P. C. DE HAAS OFM. Feestdagen in de komende week: Maandag 5 Febr. Titus. Za terdag 11 Febr. Verschijning O. L. Vrouwe in Lourdes. BELASTING CONSULENT Inlichtingen omtrent op leiding, examens en lid maatschap bij het secr.: Nederl. College voor Be lastingconsulenten, Bel gischeplein 6, Schevenin- gen. Tel. 551763. Wij demonstreren vrijbl: aan huis en bieden U een keus uit 12 modellen en prijzen van f 105.tot f 580.Philips en Siera URSEM TELEF 287 Wasmachines, stofzuigers, electr. fornuizen en kookplaten op ZONDAG 5 en DINS DAG 7 FEBR. in Aanvang 7 uur BAL NA ZONDAG 5 FEBRUARI IN CAFé CONCORDIA o.l.v. 't uitstekende orkest The Musical Players Aanvang 4 uur Aanbev. A. C. OUD "fa I uitgegeven krachtens de Leningwet 1946, gewijzigd bij de wetten van 23 November 1946 en van 12 Februari 1948. ter consolidatie van vlottende schuld. Schuldbewijzen aan toonder groot nominaal f. 1000. f. 500.— en f. 100.— Schuldregister-inschrijvingen groot ten minste f. 100.000. Looptijd ten hoogste 40 jaren, behoudens de bevoegdheid tot versterkte of algehele aflossing vóór 15 Maart 1990 geschiedt de aflossing volgens het in het prospectus aangegeven schema. Jaarcoupons betaalbaar per 15 Maart. De inschrijving staat open bij het Agentschap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam op: DINSDAG 21 FEBRUARI 1950 van 9 16 uur. Inschrijvingen kunnen worden ingediend door be middeling van leden van de Vereeniging voor den Effectenhandel (Bedrijfsgroep Effectenhandel). r$D

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5