Wordt de kermis verplaatst naar centrum der gemeente? L. T. B. - Waarland 19-jarig w< Ledenvergadering V.V.V. Bergen ALKMAAR EN OMSTREKEN Afdeling telt bijna tweehonderd leden Pauselijke onder scheiding H.S.V. ging voort op ingeslagen weg Marktberichten Beekmc Jan Feeke h PAGINA 2 MAANDAG 5 FEWTUARI T950 NIEUWS VAN SCHOLA PUBLICA ALKMAAR Vandaag over een week Maandag 13 Febr., zon Ir. Edm. Nicolas voor de Schola Publi cs komen spreken; hij is echter verhinderd op die datum te komen, zulks wegens het bijwonen van een Unesco-vergadering te Straatsburg. Het bestuur van Schola Publica heeft echter voor een waardige remplacant gezorgd en die gevon den in Dr. W. P. Theunissen uit Den Bosch, die komt spreken over ..Zwerftochten door oud- en nieuw Italië en Het Eeuwige Rome; hij illustreert zijn causerie met een schitterende collectie lichtbeelden, waarvan een groot deel in kleuren. Nadere bijzonderheden volgen. Op Vrijdag 17 Maart zal niet Dr. Creyghton, doch Mr. E. Sassen voor de Schola optreden; de oud minister. die ook de Unesco-verga dering te Straatsburg bijwoont, zal spreken over „Europa tussen twee Wereldmachten". Ook ditmaal dus een spreker van formaat. Men houde deze avonden vrij voor de Schola. ALKMAARS MEISJE LEIDT STEWARDESSENSCHOOL IN ZUID-AMER1KA ALKMAAR Een Alkmaars meisje, mej. M. Kostelijk, die reeds jarenlang als stewardess bij de K. L. M. in dienst is en als zodanig al meer dan 50 transatlantische tochten heeft gemaakt, staat thans aan het hoofd van een stewardes- senschool. welke de vorige maand door de K.L.M. in Buenos Aires is geopend. Sinds vorig jaar Maart is Me]. Kostelijk gedetacheerd bij de KLM- dienst in Latijns Amerika. Zij is thans belast met de opleiding van stewardessen voor de dienst Am sterdamBuenos Aires. Haar les sen geeft zij in het Engels. Het leer programma voor de zeven aspirant- stewardessen, die momenteel de cursus volgen, bevat de vakketl: aardrijkskunde van de KLM-poutes, elementaire navigatieleer, eerste hulp bij ongelukken en kookles. Vier van de meisjes, die de cursus volgen zijn van Argcniijnse natio naliteit, de anderen zijn; een Uru- guese, ccn Braziliaanse en een Hol landse. Zij allen spreken Spaans en nog een andere taal. Gezamenlijk spreken deze zeven meisjes en haar lerares: Nederlands, Spaans. Portu gees. Frans, Duits, Deens. Russisch en Chinees. De cursus zal slechts enkele maanden duren. In April van dit jaar hoopt mej. Kostelijk weer naar Nederland terug te keren. Wij ontlenen dit bericht aan de ..Buenos Aires Herald", die een foto publiceerde van mej. Kostelijk en haar leerlingen. CARNAVALS-AVOND ALKMAAR. Ook het Gulden Vlies staat in het teken van Carna- valst^jd. In alle feestelijk versierde zalen zal op Zaterdag 18 Febr. a.s. de Alk. Toneel Ver. „De Maskers" een grote carnavals-avond organiseren. Het belooft 'n bij uitstek sfeervolle en vrolijke avond te worden. In de grote zaal zullen twee orkesten al hun krach ten inspannen de stemming tot het uiterste op te voeren, terwijl in de ..Bar" sweet-music ten gehore ge bracht wordt. De algehele bal-lei ding berust bij dans-leraar Jac. Smit. Een met zorg samengestelde jury, bestaande uit de heer en mevr H. Bekman, de heer en mevr. A. Verhoeven en de heren P. Cloeck cn W. Middelbeek zal de moeilijke taak ten deel vallen voor de mooi ste en origineelste costuums indivi dueel en en groupe, fraaie prijzen toe te kennerf. Met nadruk wordt er op gewe zen, dat kaarten voor deelnemers en toeschouwers uitsluitend ver krijgbaar zijn op de Maandagavon den 6 en 13 Febr. van 7 tot 9 uur in het Restaurant van het Gulden Vlies. A. F. C.-nieuws ALKMAAR AFC 5—Berdos 3 4—2; AFC 6—Kolp. Boys 2 0—8. Een kleine oogst, maar het vijfde komt een pluim toe voor de ma nier. waarop ze de koplopers met 42 sloegen. Wij hebben aanvoer der Aad met zijn mannen in de „Syberische" Overdie zien werken. Vooral met het windje in de rug was het een lust Dm te zien. Het zesde was echter niet safe, maar wel een zeef; liefst achtmaal verdween de bal tussen de palen, dat was even te veel van het goede,' hoor. A.s. Zondag gaat het eerste naar Westfriezen. Er zijn weer buskaar- ten verkrijgbaar op de bekende adressen. Maar één raad: haalt ze tijdig, om teleurstelling te voorko men. Hedenavond clubavond bij Beem- ster. Tot vanavond. De PPCer Geslaagd ALKMAAR Voor de examens Stenografie en Machineschrijven, welke" oP 24 Januari te Alkmaar zijn afgenomen voor de Kon. goed gekeurde Ver. van Leraren in Stenografie en Macbineschrijven, zijn de volgende dames en heren geslaagd: Machineschrijven: B. Zonneveld, W. Godijn. A. Schram, N. Akker man, R. Winkel, C. Groen, J. Klaas- se Bos, M. Ofman, A. Kooy, J. Apeldoorn, J. Mul, C. Bots. Machineschrijven in de Franse taal: J. Brouwer. Stenografie: G. Bremer. A. Hol man. H. Jansen, A. Opdam. Alle geslaagden zijn opgeleid door Instituut „Globe", Verdronkenoord 59, Alkmaar. K.J.M.V.-AVOND ALKMAAR Vanavond zal zoals wij hadden afgesproken de grote hersengymnastiek-wedstrijd tegen de N.R.K.M. plaats vinden. Om deze slag te winnen is vooreerst nodig dat wij zoveel mogelijk allen aanwezig zijn. want vele kleintjes maken één grote. Zorgt er dus voor dat wij deze strijd met even sprekende cijfers winnen als de voetbalwedstrijd van verleden zomer. Om je geheugen op te frissen vermelden wij nog even dat de slag zal plaats vinden pij Koekenbier te beginnen om 8 uur, Laten vooral zij die nog kaarten over hebben voor onze dansavond van a.s. Woensdag zorgen aanwezig te zijn, zodat wij die kaarten nog knrmen verkopen. Op veler verzoek en ter rectificatie van de adverten tie van Zaterdag j.l. willen wij nog vermelden dat voor deze balavond avondkleding niet verplicht, maar wel gewenst is. DONATEURS-CONCERT ACCORDEON-ORKEST ALKMAAR Dit Accordeonor kest, met afdeling mondorgelorkest o. 1. van J. Hartog gaf in 't Wapen van Heemskerk een donateurs uit voering voor een uitverkochte zaal. De heer Groenewoud, secretaris van de bond van Ned. Accordeon- Orkesten hield een pleidooi voor de beoefening in clubverband van het accordeonspel. Hij zeide o.m. dat er uitstekende orkesten waren, maar dat er in de bond ook clubs in het beginstadium verkeerden. „Crescendo" is wel niet pas be gonnen. maar speelde toch inder daad alsof men in dit stadium was. In muzikaal opzicht, was men zéér onfortuinlijk of onvoldoende voor bereid. De stemming liet vaak te wensen over, en technisch zat ieder stuk vol haakjes en oogjes. Men kon er trots de beste bedoelingen niet in slagen tot een gave vertol king te komen, we hebben het van andere amateurs wel beter ge hoord. We zullen dus op de ver schillende prestaties in stukken van Ketelby, Strauss, Fetras, e.a. niet verder ingaan, maar afwach ten tot „Crescendo" na voldoende studie op een peil gekomen is, wat men concertklaar zou kunnen noe men. Het mondorgel orkest moet ook nog veel leren. Het beste van de avond was een accordeon solo „Wals van Waldteu- fel" door een jongedamr zéér mu zikaal gespeeld. Het publiek was zeer welwillend, keek nipt op een nootje meer of minder en liet het aan veel applaus niet ontbreken. Verscheidene malen moest er stilte worden verzocht, vooral op het bal- con was het nog al onrustig. Na de pauze trad het R.A.S.A. cabaret-gezelschap op in een bont programma, zang, muziek en schet sen. dit werd door de aanwezigen ten zeerste gewaardeerd. Jammer, dat men moest onderbreken voor enkele onruststokers. Wanneer de Bond van Accordeon verenigingen eens het besluit nam, zekere eisen te stellen vóór men gaat concerteren, zou dit het muzi kaal peil van veel verenigingen ten goede komen. Dit donateursconcert heeft het wel duidelijk gemaakt dat ..Crescendo" niet beter kan doen, dan salderen, en nog eens stude ren. W. SCHREURS Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Nicolaas J. M. zv N. J. Westen en G. Twint, Wilhelmina G., dv J. W. Zwart en H. G. Brouwer. Nanning C„ zv D. Stam en P. Mooij, Reinder S., zv S. R. Hamstra en G. Mobron, Elly M., dv J. Houtkooper en N. N. Bart, Paulus G. M. zv J. P. van Hove en A. Venneker, Jan R., zv F. J. A. van de Woestijne en G. Schrijver, Hui- bert zv N. Klarenbeek en A. Shong. Overleden: Maria Marees, 78 jaar, gehuwd met P. Schermerhorn. Ba- rentje Witte, 84 jaar, wed. van M. Hoep. Augustinus Pijke, 55 jaar, ge huwd met T. Toet Nio. Pieter Kos ter, 70 jaar, weduwn. van A. Clay. INBRAAK TE LANGEDIjK In de nacht van Donderdag op Vrijdag is aan de Handelskade in Noord-Scharwoude, op het kantoor van de Coop. Aankoop Ver. Lange- dijk-Noord in gebroken. De brand kast die op het kantoor aanwezig was is aan de achterzijde openge sneden. De inhoud van de brandkast die f 23.aan wisselgeld bedroeg, werd gestolen. Onmidellijk werd een onderzoek ingesteld met behulp van een politiehond en met assisten tie van een politiedeskundige uit Den Haag. Er waren zoveel aanwij zingen dat des middags twee ver dachten in verhoor konden worden genomen. Een 'van de beide ver dachten heeft des avonds bekend. De ander had intussen kans gezien te ontvluchten. De ontvluchte ver dachte is evenwel Zondagmorgen op het station Alkmaar weer gegrepen. De daders van de inbraak zijn bei den afkomstig uit Oudkarspel, het zijn een zekere S. en J. GEMEENTERAAD LIMMEN De raad van de ge meente Limmen kwam in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van de loco-burgemeester, de heer P. Commandeur. Afwezig was het raadslid Valkering, dat in het bui tenland vertoeft. Het enige punt van de agenda was het aangaan van een geldlening van f 20.360 met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te 's-Gravenhage, met een looptijd van 30 jaren, ter finan ciering van de verbouw van de bollenschuur aan de Hogeweg tot vier wonigen. De omstandigheden, verbonden aan deze geldlening, maakten het noodzakelijk, dat dege korte vergadering moest worden belegd. In de rondvraag vroeg de heer Revers naar de huur van de z0 juist besproken woningen. De huur zal f5.per week bedragen. Do baten zuller. dan wegvallen tegen de kos ten van rente en aflossing, terwijl nog een klein bedrag voor onvoor ziene uitgaven ten laste van de gemeente komt. OOK DE JEUGD VAN LIMMEN NAM AFSCHEID VAN BURGEMEESTER LIMMEN. Vrijdagmiddag werd door de jeugd van Limmen (550 in getal) onder leiding van het onderwijzend personeel een afscheidsmiddag gehouden ter ge legenheid van het heengaan van burgemeester Nieuwenhuijsen, in het parochiehuis „St. Maarten", waarbij ook aanwezig waren vele leden van het ere- en uitvoerend comité van voorbereiding af scheidsfeesten. Na het zingen van een wel komstlied en het Wilhelmus, werd de burgervader toegesproken door de hoofdonderwijzer, de heer Mok, die zijn erkentelijkheid uitsprak voor al hetgeen burgemeester Nieuwenhuijsen voor de kinderen heeft gedaan. Vaak wist U, aldus spr., en speciaal op de nationale feestdagen, op de juiste manier het kinderhart blij te maken. Hierna volgde een samenspraak van 4 kinderen, waarvan de jong ste namens de kinderen, aan de burgemeester een zilveren siga renaansteker overhandigde, ter wijl aan mevrouw Nieuwenhuijsen bloemen werden aangeboden. Vervolgens werden door de jeugd van klein tot groot mooie en leuke toneelstukjes opgevoerd. Aan het slot van het mooie pro gramma sprak de burgervader de kinderen toe. Hij uitte zijn dank eri erkentelijkheid jegens het on derwijzend personeel, dat zich zoveel moeite heeft getroost om deze zeer gezellige middag zo uit stekend te doen slagen. Na afloop bleef de fam. Nieu wenhuijsen met de leden van de comité's nog enige tijd gezellig bijeen. De kinderen waren reeds in de morgenuren getracteerd. In de laatste gemeenteraadsverga dering van 1949 werd door de heren H. Groot, A. Greeuw en J. Robert Jr. 'n voorstel ingediend om de kermis te verplaatsen van het z.g.n. „gemeentelijk sportterrein" naar de straten en wegen rond het Witte Kerkje en de parkeerterreinen va.n „De Oude Herberg" en „Rustende Jager" alsook naar een gedeelte der „Oude straatweg". De redenen van het voorstel wa ren de volgende: le. Het centraliseren der kermis (kermis en de plaatsen waar ge danst wordt n.m.l. Oude Hérberg en Rustende Jager. Ook prettiger voor de mensen die het kermister rein bezoeken en dan even wensen te rusten in een of andere openbare gelegenheid.) 2e. De reclame welke er voor de WAARLAND. Nadat des mor gens bijna alle tuinders uit onze afdeling de plechtige Heilige Mis hadden bijgewoond, die Pastoor A. Verhaar opdroeg om God te be danken voor alle gunsten en zege ningen die zij in 1949 mochten ont vangen, vond Vrijdag 3 Februari des avonds om half zeven in café De Posthoorn de jaarvergadering plaats. De voorzitter, de heer Joh. Dekker Mz„ die allen, inzonder heid de spreker, meester Keuss uit Heerhugowaard, had verwelkomd, herdacht de pionier der afdeling, de heer A. Dekke z.g. Voor diens ziele- rust werd een gebed gestort. In zijn openingswoord zette de voor zitter uiteen, dat 1949 voor de tuin ders een vrij gunstig jaar is ge weest. Tot slot besprak hij nog de grootse plannen die er thans in Waarland zijn met betrekking tot de ruilverkaveling. Na behandeling der ingekomen stukken, volgde het jaarverslag van de secretaris, de heer Jn. Bruin Smz. Hieruit stippen wij aan, dat de afdeling thans 190 leden telt en dat er momenteel 20 leerlingen op de alhier gehouden tuinbouwcursus zijn. De financiële toestand der afdeling bleek kerngezond te zijn. Was het beginsaldo f 533.42, het eindsaldo bedroeg f 1702.67, een vooruitgang dus van f 1169,25, De totale ontvangsten waren f 3696.07. De uitgaven beliepen een bedrag van f 1993.40. Namens de commis sie tot nazien der rekening over 1948 rapporteerde de heer M. Smit dat alles keurig in orde was be vonden. Voor het nazien der reke ning 1949 werden aangewezen de heren N. Pancras en Th. Pater. De heeren J. Bruin Pz. en M. Hoek, die periodiek moesten aftre den. werden met meerderheid van stemmen herkozen. Bij de besprekingen pensioen voor de tuinders, bleek dat het aan tal aanvragen zeer minimaal is. Ei- moet 2»/o van de bruto-opbrengst per jaar gestort worden. Men móet minstens f 60.en mag hoogstens f 400.per jaar storten. De voor zitter wijst nog op de gunstige be lastingaftrek in deze en zegt dat gehuwden zonder kinderen bij een storting van f 400.- per jaar, f 1200.- van hun belastbaar inkomen mogen ïftrekken. Gehuwden met drie kin deren f 1500. en die meer dan drie kinderen hebben mogen f 1800- in mindering brengen. Hierna kwam meester Keuss aan het woord, die een prachtige en duidelijke rede hield over de PBO. In zijn inleiding gaf spreker eerst een uiteenzetting hoe de mens, die door God tot geluk is geschapen, door de zonde in een tragisch ge vecht is geraakt om geluk. Spreker toonde aan, dat een mens ten eer ste een persoonlijkheid en ten tweede een sociaal wezen is. In het verdere verloop van zijn rede schilderde hij de toestand in de negentiende eeuw, toen de liberale gedachte overheerste en hoe dit de aanleiding is geweest voor de opkomst van het marxisme, die de klassestrijd predikt, welke door de Pausen werd veroordeeld. Spr. be sprak verder, dat in de encyclie ken Rerum Novarum en Qaudra- gesimo Anno door de Pausen Leo XIII en Pius XI richtlijnen werden gegeven om tot een geluk kige maatschappij te komen. De heer Keuss besprak ook het kleinbedrijf. Er wordt, zo zei spreker, wel eens beweerd dat dat economisch niet verantwoord is. Zijn mening is, dat het kleinbedrijf het beste systeem is voor het morele peil van de mens. Het kleinbedrijf is een prachtige solide middenlaag in het maatschappelijk leven, die nooit mag verdwijnen. Nadat hij de PBO helder uiteen had gezet, hield hij tot sjot een kernachtig pleidooi om de katholieke standsorganisaies zo sterk mogelijk te maken, opdat daardoor mogelijk wordt, dat de PBO zich zo zal ontwikkelen dat de katholieke maatschappijleer daar in tot uitdrukking komt. Daar de spreker nog ter sprake bracht, dat ook uit de tuinderskringen mannen naar voren moesten komen die te zijner tijd leiding kunnen geven, was dit voor Pastoor Verhaar aan leiding om er op te wijzen, dat daarvoor de grondslag op school gelegd moet worden en vervolgens hoe in jeugdorganisaties cursussen gegeven kunnen worden om daar door een algemene ontwikkeling te verkrijgen. Zijn eerwaarde haal de voorbeelden aan uit zijn kape- laanstijd in een arbeidersparochie te Amsterdam, waar door de verschil lende jeugdverenigingen prachtig werk is geleverd. De Pastoor riep nu reeds de medewerking van alle ouders in, om, als straks het jeugd huis klaar is, de jongens aan te sporen lid te worden van de jeugd verenigingen alwaar behalve ont spanning, verschillende cursussen tot ontwikkeling gegeven zullen wor den. De jeugdorganisaties, zo zei de Pastoor, zijn van groot belang. De besprekingen over een co- operatie van afzet van pootaard- appelen in eigen afdeling op te richten, leverde nog al wat stof op. Medegedeeld werd dat een ieder uit de thans bestaande neutrale coöperatie kan treden zonder kos ten, mits men terstond lid wordt van een andere coöperatie. Besloten werd dan ook om in eigen afdeling een coöperatie voor afzet van poot- aardappelen op te richten. Te zijner tijd zal de oprichtingsver gadering worden gehouden. Tijdens de rondvraag werd door één der leden ernstige critiek ge leverd op het bestuur van de NMB die zijns inziens onoordeelkundig te werk is gegaan bij de bouw van de kistenbewaarplaats. Nadat de voorzitter de spreker nogmaals hartelijk dank had ge bracht voor zijn prachtige rede en de hoop had uitgesproken, dat 1950 voor de tuinders een goed jaar mag zijn, sloot hij deze druk be zochte vergadering met de christe lijke groet. neringdoenden in dit centrum van uitgaat, als vele kermisbezoekers langs de étalages gaan. 3e. Om ook weer meer bezoekers te trekken uit Alkmaar etc. (zoals dat In vroeger jaren het geval was). B. en W. voelden wel voor ge noemd voorstel maar hadden ook hun bezwaren n.m.l.: Het gevaar voor de jeugd bij het oversteken van de grote verkeersweg! Ook het plaatsen van vermakelijkheden rond 't Witte Kerkje en Kerkhof zal van zekere zijde tegenstand ont moeten. Nog een bezwaar was het plaatsen van de vermakelijkheden rond het Witte Kerkje omdat het nieuw aangelegde plantsoen dan weer belangrijke 'schade zal oplo pen. Toch werd door de gemeente- architect 'n plan in tekening ge bracht waarin 'n groot deel der kramen met het front tegen het trottoir geplaatst worden zodat het brede trottoir 'n pracht gelegenheid biedt om rustig langs de établisse menten te lopen. De wagens der kermisexploitanten kunnen op het grote plein van de openbare lagere school geplaatst worden. Alleen voor de auto-skooter (welke door de voorstellers op de Oude Straat weg gedacht werd) moet nog 'n geschikte plaats gezocht worden. B. en W. zullen zich nog met de kermisexploitanten in verbinding stellen om ook hun 'mening hier over te vernemen. Wij zijn béhieuwd of inderdaad deze verplaatsing van de kermis plaats zal vinden. Als wij ons nog even de modderpoel voor de geest halen welke vorig jaar door de regen op bet kermisterrein gemaakt was en het jaar daarvoor de dikke wolken stofzand welke ons bij het betreden van het kermistterrein tegemoet dwarrelden dan geloven wij wel dat als het enigszins ge plooid kan worden, het, kermis bezoek veraangenaamd zal worden. JUBILEUMCONCERT „ST. CAECILIA" HETLOO Het R.K. Fanfare corps „St. Caecilia" vond op zijn zilveren jubileumconcert in het Bruno-gebouw zeer veel belang stelling. Dirigent Oly had voor dit concert een uitermate geschikt en feestelijk programma samengesteld De geestelijk adviseur de Wel- Éerw. Heer Kap. Adank opende de avond met een zeer korte maar sympathieke toespraak. We hebben tot ons genoegen zeer goede in drukken van het musiceren van „St. Caecilia" gekregen. Voor de pauze was men wel het. best op dreef. De Ouverture ..Die sehöne Galathee" van Suppé werd brillant gespeeld. De danssuite van Boedijn had uitstekende momenten. Ter afwisseling werden door Mevr. Karskens-Morsch enkele lie deren gezongen van Franc'k, Gripg. e.a. De zangeres heeft een zéér mooi stemgeluid en zingt onbe twistbaar muzikaal. Voor de pauze werd zij begeleid door enkele kope ren blaasinstrumenten. Dit was nu muzikaal verkeerd bekeken, het Panis' Ahgclicus van Franck en het Solvjeg's lied van Grieg lehen zich niet voor een dergelijk arrange ment. Bovendien was de stemming beslist onder nul. Later zong zij met pianobegeleiding en toen was men in de gelegenheid de presta ties volledig te beluisteren. Het muziekcorps gaf na de pauze te waarderen vertolkingen van een selectie uit Schubert's Rosamunde, en de Vogelkoopman, van Zeiler. Na afloop van het concert volgde nog een amusementsprogramma met succes verzorgd door Nico Akkerman, de bekende Kees Stet. Dat dit cabaretensemble succes had behoeft wel geen betoog. „St. Caecilia" kan met, voldoe ning terugzien op een geslaagd Ju bileumconcert. Dit corps werkt se rieus en we kunnen er in de toe komst nog zeer veel goeds van ver wachten. W. SCHREURS Woensdag a.s. houdt de VVV te Bergen een algemene leden vergadering. De heer Haakman treed als bestuurslid af, docli wordt door het bestuur weer candidaat gesteld: in de vaca ture Taets van Amcrongen is door het bestuur conform een in de vorige vergadering gedaan voorstel van de heer Schuyl can didaat gesteld de heer C. Peet oom. Een voorstel-Peetoom c.s„ om het bestuur uit te breiden tot 9 personen wordt door het be stuur ontraden, als zijnde niet in het belang van de V.V.V., daar dit een snelle afdoening van zaken zou tegenhouden. Voor bepaalde onderdelen van het V.V.V.-werk kunnen com missies in het leven worden ge roepen, zoals tot dusver reeds geschiedde. Voorts stelt de heer Peetoom c.s. voor de statuten in dien zin te wijzigen, dat een buitenge wone algemene ledenvergade ring moet worden gehouden, in dien 1/20 van het aantal leden daartoe schriftelijk het verlan gen te kennen geeft; in het hui dige reglement wordt 1/10 ver eist, doch met het oog op het grote aantal leden wensen voor stellers dit op 1/20 te brengen. Het bestuur heeft hieromtrent geen prae-advies uitgebracht. Een aantal andere voorgestelde statutenwijzigingen zijn van ad ministratieve aard. T.a.v. het Openluchttheater stelt het bestuur voor dit om te zetten in een Stichting, zulks met de bedoeling, dat V.V.V. Uiteindelijk de zeggenschap be- per rol De grootste en de beste! DE HEER HOETJES ONTVANGT PRO ECCLESIA ET PONTIFICE HEILOO Vrijdagavond mocht de heer P. Hoetjes Sr., die reeds op 22 November zijn 40 jarig jubi leum als koorzanger vierde, uit handen van de zeereerwaarde heer pastoor J. v. Muyen de hoogste Pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice ontvangen. De heer Hoetjes heeft 40 jaar lang zijn stem in dienst gesteld van het kerkkoor „St. Caecilia" van de St. Willibrordus kerk. Wij bieden de jubilaris onze gelukwensen aan met deze hoge onderscheiding. Piet Haanraads komt thuis HEILOO Naar men ons mede deelde, Is de bekende linksbinnen van HSV dezer dagen in Indië op de boot gegaan en zal hij als „alles volgens plan verloopt", eind Febriv ari in..Heiloo terug zijn. Hopelijk zal hij dit seizoen dan nog voor HSV kunnen spelen. Hetgeen 'n belangrijke versterking van het elftal betekent. Dammen HEILOO Voor de clubkampi oenschappen werden j.l. Donderdag de volgende wedstrijden gespeeld: Groep I: TuinmanAdrichem 0-2; DekkerVerver 02; Geuzebroek— Schurer 20; BeukersJ. de Geus 11. Groep II: OudHelder 20; Hofmande Jong 2—0. Groep III: V. Lieshoutv. d. Werff 20; Snel Hottentot 20; A. Sprenkeling Slijkerman afgebr.; BruinAlleman 11! SmitWeijers 0—2; Slijkerman Hottentot 20; WeijersSluisman 0—2. In groep I stijgt de spanning, Vooral omdat Adrichem in £oeda stijl van de kampioen Tuinman won. Tuinman heeft nu 20 punten uit 13 partijen plus 1 afgebr. partij in on gunstige stelling. De Graaf heeft 10 punten uit 12 partijen plus 2 afgb- partijen in zeer gunstige stelling Hierbij komt nog dai de Graaf een partij minder gespeeld heeft. Geu zebroek heeft 16 punten, Verver 15 punten en Dekkjr 14 punten. Tüssen deze laatste drie heren zal gestreden worden om de derde plaals. Ook Zeevogels I is aan de zege kar van HSV gebonden. Met niet minder dan 40 moesten de man nen uit Egmond in de Hciloërs de meerdere erkennen! Zeevogels be schikt over een prima achterhoede, 'n hard werkende halflinie doch 'n voorhoede die de stootkracht mist om doelpunten te maken. Het spel wordt te klein gehouden en blijft daarom improductief. Bij HSV excelleerden de beide backs. De halflinie steunde goed en de voor hoede wist, Ja de rust, in goede combinaties de benodigde goals te scoren. HSV trapte af tegen de straffe wind in. Direct nam Zeevogels de bal over en stelde de HSV keeper op de proef. Er werd van beide kanten hard gewerkt echter zonder systeem! Het was goed te merken dat er enige weken niet gespeeld is. Bij een der Zeevogels-aanvallen juichten de spelers reeds voor 'n doelpunt. De goed gespeelde bal was echter over de deklat gegaan. HSV speelde voortdurend over rechts hetgeen niet het gewenste resultaat gaf. Ook werd het spel in het middenveld te kort gehou den! Beide verdedigingen konden steeds resoluut ingrijpen. Na de rust pakte Zeevogels di rect flink aan. Allengs echter ver plaatste het spel zich naar de Zee vogels helft. Toen de tweede helft 20 min. oud was scoorde M. Kos ters voor HSV. Dit doelpunt werd terecht door de uitstekend leidende arbiter wegens off-side geannu leerd. Even later vuurde Oudhoff 'n kogel af wellfe via de deklat weer in het veld terug sprong en door -de Zeevogels verdediging werd weggewerkt. Dit bleek echter uitstel van executie tc zijn want uit 'n door P. Appeldoorn prima genomen vrije trap scoorde Haker even onberispelijk; 10. Even later scoorde M. Kosters uit 'n zuivere voorzet van W. Kraakman 2—0. Tien minuten voor het eind brak M. Kosters door en uit de goed af gegeven bal doelpuntte W. Kraak man met 'n strak schot 30. Drie minuten voor het eindsignaal brak B. Kraakman door, hij kwam te vallen maar wist de bal toch aan W. Kraakman door te geven die zich geen moment bedacht en de bal kalm in het Zeevogels-doel plaatste: 40. Het laatste kwartier speelde HSV met tien man daar Haker, door 'n blessure aan het rechterbeen, het veld moest verlaten. houdt: te dien einde zal in de stichtingsacte moeten worden bepaald, dat het bestuur der Stichting gevormd wordt door het bestuur der V.V.V. en finan ciële verantwoording verschul digd is aan de algemene leden vergadering. De ontvangsten van de V.V.V. bedroegen in 1949 f 9.932.77; de uitgaven f 10.127.53; de begro ting over 1950 wordt aangebo den in ontvangsten en uitgaven op f 12.550. Wij missen op de begroting 'n post voor deelna me met 'n stand aan de tentoon stelling „Van de Wadden tot het Y", welke dit jaar te Alkmaar gehouden wordt. De balans sluit in activa en passiva op f 7.758.52. Het Open luchttheater maakte over '49 'n winst van f 247.65, welk bedrag op de schuld in mindering is ge bracht, zodat resteert een schuld aan de algemene kas van V.V.V. van f 2.128.07: hiertegenover staat een vordering wegens oor logsschade tot een bedrag van f 6000.waarop nog niet is be slist. Naar ons is gebleken, heerst er onder de leden van V.V.V. 'n vrij algemene ontevredenheid over de Badbode, zoals die het vorig jaar werd verzorgd. Hoe wel V.V.V. bij de uitgifte van 'n blad als de Badbode grote be langen heeft, is dit een uitgave van de N.V. Bouw Exploitatie maatschappij Bergen aan Zee, die ook de redacteur aanwijst. Het komt ons wenselijk voor en als wij goed zijn ingelicht, dan maakt zulks al reeds een punt van overweging uit in het bestuur dat het V.V.V.-be- stuur meer over de uitgave en de verzorging van de Badbode te zeggen krijgt, of anders be sluit, om zelf een V.V.V.-orgaan gedurende het seizoen en des noods ook op ongeregelde tijd stippen uit te geven. Het zou n.l. niet ondienstig zijn, dat V. V.V. b.v. om deze tijd van het jaar door een eigen orgaan de aandacht op .het komende sei zoen vestigt; er zjin, naar wij vernamen reeds 'n honderdtal aanvragen voor zomerverblijf in Bergen ingekomen. Het zou niet overbodig zijn, als de kwestie-Badbode eens in de ledenvergadering ter sprake werd gebracht. DE RIJP—V.V.W. 1—4 Met een gewijzigde opstelling betrad VVW het térreln waar een sterke wind schuin over het veld stond. We noteren al spoedig aan beide zijden enige corners die niets opleveren. Plotseling een mooie VVW-aatival van rechts. De bal wordt over de uitgelopen keeper gespeeld. De rechtsbinnen is er alleen bij en zal het laatste kleine zetje geven voor het eerste WW- doelpunt. Toch wordt het geen goal daar hij de bal over het doel weet te wippen. Het te ver doorgevoerde korte spel van de Rijp is oorzaak dat er geen punten komen. De rust is dan ook 00. Na de rust heeft WW-windvoor- deel en begint mei een serie aan vallen die echter steeds stranden op de verdediging. Ongeveer na IS rhinuten spelen een aanval van de Hiip. Van verre wordt een hoog schot gelost dat tegen de lat komt en vervolgens over Dekkers rug het doel in rolt, 10 voor de Rijp- Nu is het alles voor de Rijp. maar ook nu weer succes aan de andere kant als de linksbinnen een schot lost dat over de gebukte keeper in het net vliegt. Enige minuten later passeert dezelfde speler 3 achter spelers en legt de bal voor de mid- voor die niets anders heeft te doen dan in te schieten. Van mooi spel zien we nu niets meer. Steeds is de bal over de out line en mogen de clubs om beurten ingooien, wat natuurlijk dikwijls foutief gebeurt. De Rijp probeert de achterstand nog weg te werken maar bij een corner tegen de Rijp wordt het toch 1—3, terwijl enige minuten voor bet einde een der backs van de Riip de bal niet goed wegwerkt en netjes voor een toege lopen WW-speler legt. Deze profi teert daar dan ook van. 14 voor WW waarmede het einde komt. PROEFBORING AAN GRONINGS-FRIESE GRENS In het kader van het bodem onderzoek. dat de Nederlandse Aardolie Maatschappij op het ogenblik in ons land uitvoert, za' in de naaste toekomst in het Gronings-Friese grensgebied een verkenningsboring worden ge daan. Deze boring is bedoeld om gegevens te verkrijgen. die bet reeds gedane geophysische op- ncrvlakte-onderzoek dienen te bevestigen. Een eerste boring staat in de omgeving van Marum op het programma. Veemarkt te Utrecht Op de veemarkt te Utrecht wer den aangevoerd in totaal 4207 stuks vee. Runderen 1057, graskalveren 101, nuchtere kalveren 1165, schapen en lammeren 251, varkens 592, zeugen 142, biggen 862, bokken en geiten 37. De prijzen varieerden voor: Stie ren 350600; kalfvaarzen 500 700; graskalveren 150250; nuch tere kalveren 3555; pinken 320 480; melkkoeien 520840; kalf- koeien 550870; vaarskoeien 400 600; schapen 60100; lammeren 45 60; magere varkens 5580; zeu gen 190290; biggen 3550. Bok ken en geiten 1540. NRD. -SCHARWOUDE, 6 Febr. 2000 kg uien 39.2039.60. drielingen 40.00. 11000 kg uien: II 21.40—21.60, III 16.20—16.70. 35000 kg rode kool 5 20—14,60, 14000 kg gele kool 17.40 —23.00 14000 kg witte kool 16.60— 22.00. LANGEDIJK, 6 Febr. 30000 kg rode kool 6.00—12.,90, 20000 kg gele kool 17.50—23.60, 10000 kg witte Kool 20.70—22.10, 2500 kg uien 40.00 —40.30, grove uien 39.7040.10, 400 kg witlof: I 42.00, II 35.00. WARMENHUIZEN, 6 Febr. Rode kool 6.0013.80, witte kool 20.80, gele koo 20.00—21,10. AVENHORN Spruitkool 47— 69, 300 kg.,witte kool 18.10—20.20, 5000 kg; Rode kool 6—12.50, 6500 kg; gele kool 15—20.70, 5000 kg; 12.500 kg grove uien 3939.20; gewone 39.60—40.60; driel 37.40—38.70; nep 15—16.40; 25700 kg bieten I 7.80—8.50 II 4—4.50; peen II 19.70—21.60; III 15.70—18.40; IV 11.90—12.40, 34700 kg. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. MINDER BEWOLKING Wisselende bewolking met aanvankelijk nog enkele ver spreid optredende buien maar later overwegend droog weer. Krachtige tot matige Weste lijke wind, iets lagere tem peraturen. Advertentie Rheumatische Pijnen tergen de mens tot levensmoewordens toe. Maar met Kruschen keerde voor millioenen de levenslust weer. En toch is Kruschen geen won dermiddel. Het is alleen maar een natuurlijk middel, samenge steld uit die zes minerale zouten, die het gestel nodig heeft om goed te kunnen functionneren. Die natuurlijke middelen man keren veelal aan het gewone da gelijkse voedsel, datsoms wel uw kwaal in de hand werkt. Met de dagelijkse dosis Kruschen, elke mofgen na het opstaan, brengt gij het evenwicht weer in stand en geeft ge uw bloedzui verende organen precies die kleine dosis opwekkende kracht nodig voor de functies, die het lichaam er van verwacht. Waar om zoudt ge U zelf geen ander mens maken: vlot, fit, welge moed en veerkrachtig? In plaats van door te tobben met stram heid en pijn en de lusteloosheid en humeurigheid, die daarvan het gevolg zijn. Kruschen is ver krijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. KERKBESTUREN IN DE WIERINGERMEER De bisschop van Haarlem heeft in de onderscheidene parochies van de Wieringermeer kerkbesturen benoemd. Par. Slootdorp: A. C. Kemmeren, H. Hakvoort, C. Laan, P. Hooge- werf. Par. Middemraeer: H. A. Giesen, H. J. Meyer, J. H. Verbruggen, P. Huisman. Par. Wieringerwerf: F. J. A. van Dam, A. J. Suykerbuyk, A. van Campen, P. Tesselaar. WETSONTWERP TOEZICHT BANK- EN CREDIETWEZEN Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, heeft de Minister van Fi nanciën reeds geruime tijd het vraagstuk van het toezicht op het bank- en credietwezen in studie. Een desbetreffend wetsontwerp be vindt zich reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding, zodat mag worden verwacht, dat het nog gedurende deze zitting bij de Twee de Kamer zal worden ingediend. KNIL-OFFICIEREN IN RIS-STRIJDKR ACHTEN DJAKARTA (Aneta). Naar aanleiding van het bericht inzake besprekingen tussen Indonesische officieren van het KNIL en de minister van defensie heeft de minister van voorlichting bekend gemaakt, dat de regering der RIS van plan is bovengenoemde offi cieren onder meer te plaatsen in de staf van de strijdkrachten der RIS. BOERDERIJBRAND TE VIANEN Moeder met kinderen op tijd gered Zondagmorgen te half een werd de brandweer gealarmeerd, doordat brand was uitgebroken op de boer derij van de heer J. Baars. Door vlug en krachtdadig optreden van behouden. De schuur met inhoud ging verloren. Twee koeien kwamen in de vlammen om en twee andere moesten worden afgemaakt. Juist een uur voor het uitbreken van de brand was in het gezin een baby geboren. De moeder met de pasge borene en nog vijf kleine kinderen werden met moeite uit het bran dende perceel bevrijd. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. VERKIEZINGSACTIE IN RUSLAND Stalin 1, Molotof 2 LONDEN, 5 Febr. (Reuter). Naar radi0 Moskou bericht, is Za terdag de campagne voor de verkie zing van de Opperste Sowjet op 12 Maart begonnen met de aanwijzing va generalissimus Stalin als eerste cadidaat. Op honderden vergaderin gen te Moskou, Leningrad, Kief en andere steden voor de benoeming van candidaat nummer twee viel de keuze op de voormalige minister van buitenlandse zaken, Moloto\ die door radio Moskou „de naaste vriend en medewerker van kame- raad Stalin" wordt genoemd. Nieuw Iraaks kabinet gevormd BAGDAD, 5 Febr. (Reuter). Vandaag is in Irak een nieutf kabinet gevormd door de 53- jarige oud-premier Tawfig Soe-1 waidi. De oude regering is 31 Jan. afgetreden. Einde staat van beleg in Egypte CAIRO, 5 Febr. (Reuter). DeI Egyptische regering heeft heden! besloten de staat van beleg, die I in Mei 1948 werd ingevoerd vonrl het uitbreken van de vijandelijk'I heden in Palestina, te beëindigen Naar Lourdes met de Limburgse Bedevaart Voor de 22e maal vertrekt dit I jaar de Limburgse Bedevaart naar I Lourdes, onder hoge begeleiding I van Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Le»'l mens, Bisschop van Roermond. Eel bedevaart heeft plaats van 5 t/»l 13 Juni a.s. en zal gemaakt worde" I met extra treinen, die op 5 Jnwl vanuit Maastricht vertrekken. Teneinde zo spoedig mogelijk '®l overzicht te hebben van de v«'l moedelijke deelname die wee'l zeer groot schijnt te worden "J heeft het Bestuur de mogelijkhd'l geschapen dat men zich reeds n11! voor deelname kan opgeven. Daa>"l toe wende men zich tot de Direct? I der Bedevaart, Bogaardenstraat "I Maastricht. Het Bedevaartsbestuur moet We'| de delen, dat verzoeken van persei nen, die nog hun hulp aanbied?" I van zieken tijdens de reis en in k"! hospitaal te Lourdes, NIET nifprl in behandeling kunnen worden gel nomen, omdat alle verpleegstC'l voor de bedevaart 1950 zijn aange| wezen. De 8 spelers die d beeld V.l.n.r. Ph. Hoogland, Alkmaa HOORN. De sti beste spelers in on de jongste deelncr dammer C. v. Oo hierdoor van eigen; heeft tot het laatsl winter in zijn bei magistraal gespeeld verslagen. Doch de was nog nèt sterk Ph. Schmidt uit A gemiddelde tweede uit Burgerbrug eind Met nog twee volle voor de boeg begon d middag de strijd opni partijen Hoogland—V) Beekman—Feeke. De e weinig spannende ver| in eerst na 23 beurten kwam in 't voordeel v; Hoge series bleven a< Feeke was tegen Be slecht op dreef; klein* stug spel. Beekman ko ook niet inkomen, doel een beduidende voors kwam Feeke los met e 167, later gevolgd doe nuttige series die Beekr deden ontzinken. Het eindresultaat was 400- voordeel van Feeke. Een half uur na het eir partijen begon de st van Oosterhout en F Schagenaar kwam er i dat beiden enige male een poedel maakten. 1 hout bedierf een paar nen series; missers die waren geweest. Een beurten stuwden hem op naar de 400. Peetoorr op 177. Een verrassing was ee het andere biljart tuss* en Wessels. De Jong wa< nonchalant tegelijk; het vooral in de eerste bei door won Wessels zijn met een kleine voorspro Beekman In de eerste partij avond was Beekman ti land in topvorm. Hij klaar om met vlotte en gebouwde series in ac het pleit te beslechten ste serie van 175 toon hij Hoogland, die slechts boles achter elkaar ber* de baas was. De Jong kon de juisl niet meer vinden, ook de zwakkere Peetoom, hem 169 punten op ach partij die lang duurde geen hoge series werdei Meer viel er te genie cracks Schmidt en van die in een nek aan nel spannende partij demo De fors gebouwde en in spelende Rotterdammer serie van 175 was een ta oog. De partij Schmidt—I tegen omdat de spelers t hadden van nervositeit over-concentreerden. Fe ver ten achter bij de Schmidt al gaf hij tool serie weg van 148. De cijfers va; car. brt. 400 23 246 23 400 11 150 11 400 13 177 13 400 24 376 24 400 8 251 8 400 19 231 19 400 13 319 13 400 15 268 15 prijzen de voorh Hoogland Wessels Feeke Beekman v. Oosterhout Peetoom Wessels De Jong Beekman Hoogland Peetoom De Jong v. Oosterhout Schmidt Schmidt Feeke waren beschikbaar ges «e organiserende verenigii De Keizerskroon, en best fruit, een taart, kaas enz. 'en deel aan: Beekman e lerhout, eerste en tweede hun hoogste serie van 175 derde prijs voor het moyenne en tenslotte aan De Jong, Hoogland, Pc* Vessels resp. de vierde t< de achtste prijs. De laatst* Voor de spelers werd hc de dagen van voortdurc sPannen en geconcentree: ?^n einde zouden nemen, fournooi vroeg veel van h 'jm. In grote lijnen was slag al te voorzien, v. C

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2