19-jarige Rotterdammer Van Oosterhout won zilveren J. P. Coenbeeld Beethovens Sonate en blindschaken Autorijden op gladde wegen Het invitatie-tournooi ten einde Beekman zag zich zijn trophee ontglippen Jan Feeke heeft zich uitstekend geweerd DE EINDSTAND Statenverkiezing Naar wij vernemen: Kan slippen voorkomen worden doorwire-soling 20 schepen voor repatriëring Wonderlijke lieden in ivoren wereld Partijtjeop fietstocht naar Den Bosch Najdorf wori „even" vijf duizend gulden II MAANDAG 6 FEBRUARI 1950 PAGINA 3 RSVER WACHTING sld door het K.N.M.I. te •eldi-g van Maandagavond igavond. BEWOLKING ielende bewolking met •ankelijk nog enkele ver- id optredende buien maar r overwegend droog weer. chtige tot matige Weste- wind, iets lagere tem- ituren. Advertentie ische Pijnen tergen de t levensmoewordens toe. ;t Kruschen keerde voor n de levenslust weer. is Kruschen geen won- ;1. Het is alleen maar ïurlijk middel, samenge- die zes minerale zouten, gestel nodig heeft om kunnen functionneren. iurlijke middelen man.- :elal aan het gewone da- voedsel, dat soms wel il in de hand werkt. Met ■lijkse dosis Kruschen, orgen na het opstaan, ;ij het evenwicht weer m V geeft ge uw bloedzui- organen precies die losis opwekkende kracht oor de functies, die het er van verwacht. Waar- lt ge U zelf geen ander ïaken: vlot, fit. welge- veerkrachtig? In plaats >r te tobben met stram- pijn en de lusteloosheid leurigheid, die daarvan >lg zijn. Kruschen is ver- r bij alle Apothekers en n. «ERKBESTUREN E WIERINCERMEER ;ohop van Haarlem heeft derscheidene parochies van iringermeer kerkbesturen ootdorp: A. C. Kemmeren, oort, C. Laan, P. Hooge- tiddenrneer: H. A. Giesen, nyer, J. H. Verbruggen, P. tieringerwerf: F. J. A. van J. Suykerbuyk, A. van P. Tesselaar. ONTWERP TOEZICHT - EN CREDIETWEZEN vij van bevoegde zijde ver heeft de Minister van Fi- reeds geruime tijd het k van het toezicht op het •n credietwezen in studie, oetreffend wetsontwerp be- h reeds in een vergevorderd van voorbereiding, zodat rden verwacht, dat het nog ie deze zitting bij de Twee- er zal worden ingediend. IIL-OFFICIEREN IN -STRIjDKRACHTEN IARTA (Aneta) Naar van het bericht inzake ingen tussen Indonesische van het KNIL en ae van defensie heeft de r van voorlichting bekend t, dat de regering der RIS in is bovengenoemde offi- onder meer te plaatsen in van de strijdkrachten der (ERDERI)BRAND TE VIANEN ocder met kinderen op tijd gered igmorgen te half een werd dweer gealarmeerd, doordat sas uitgebroken op de boer en de heer J. Baars. Door krachtdadig optreden van in. De schuur met inhoud ■lóren. Twee koeien kwamen lammen om en twee andere worden afgemaakt. Juist voor het uitbreken van de was in het gezin een baby De moeder met de pasge en nog vijf kleine kinderen met moeite uit het bran- oerceel bevrijd. De oorzaak brand is nog niet bekend. RKIEZINGSACTIE IN RUSLAND italin 1, Molotof 2 JEN, 5 Febr. (Reuter-). ïdi0 Moskou bericht, is Za- ie campagne voor de verkie- n de Opperste Sowjet op 1 begonnen met de aanwijzing eralissimus Stalin als eerste t. Op honderden vergaderm- Moskou, Leningrad, Kief en steden voor de benoeming ididaat nummer twee viel de op de voormalige minister itenlandsp zaken, Moloto\ ir radio Moskou „de naaste en medewerker van kame- talin" wordt genoemd. lieuw Iraaks kabinet gevormd (DAD, 5 Febr. (Reuter), sg is in Irak een nie"? t gevormd door de M" oud-premier Tawfig Soe- De oude regering is 31 Jan. :den. inde staat van beleg in Egypte RO, 5 Febr. (Reuter). De sche regering heeft hede >n de staat van beleg. 1948 werd ingevoerd voor tbreken van de vijandeliJK' in Palestina, te beemdigen- laar Lourdes met de .imburgse Bedevaart de 22e maal vertrekt dit Limburgse Bedevaart naa s, onder hoge begeleiding H. Exc. Mgr. Dr. G. Leo Bisschop van Roermond, v art heeft plaats van 5 t/nj i a.s. en zal gemaakt word® :tra treinen, die op 5 J"n Maastricht vertrekken, inde zo spoedig mogelijk ;ht te hebben van de ver lijke deelname die wee^ groot schijnt te worden ""j het Bestuur de mogelijkhei pen dat men zich reeds n eelname kan opgeven. Daar nde men zich tot de Direct >devaart, Bogaardenstraat a richt. Bedevaartsbestuur moet me pn, dat verzoeken van PeI"- die nog hun hulp aanbied eken tijdens de reis en in aal te Lourdes, NIET m andeling kunnen worden S omdat alle verpleegsters e bedevaart 1950 zijn aange i (Siti De 8 spelers die deelnamen aan het Invitatie-tournooi te Hoorn om het zilveren J. P. Coen beeld V.l.n.r. Ph. Beekman, Amsterdam; G. Wessels, Alkmaar; J. Peetoom, Schagen; H. Hoogland, Alkmaar; J. Jong, Den Haag; C. v. Oosterhout, Rotterdam; J. Feeke, Burgerbrug; Foto N.H.D. Ph. Schmidt, Amsterdam. HOORN. De strijd op het groene laken tussen acht van de beste spelers in ons land is geëindigd in een overwinning van de jongste deelnemer aan het tournooi: de 19-jarige Rotter dammer C. v. Oosterhout, Het zilveren P. Coenbeeld is hierdoor van eigenaar veranderd. De Amsterdammer Beekman heeft tot het laatst toe gevochten om het beeld dat de vorige winter in zijn bezit kwam voor zich te behouden. In een magistraal gespeelde laatste partij heeft hij v. Oosterhout zelfs verslagen. Doch de positie van de Benjamin uit het tournooi was nog nèt sterk genoeg om ondanks dat no. 1 te blijven. Ph. Schmidt uit Amsterdam werd met een klein verschil in gemiddelde tweede en de jonge Noordhollandse speler jan Feeke uit Burgerbrug eindigde op de derde plaats. stond stevig aan de kop met 10 matchpunten en een moyenne van 31.23. Schmidt, Beekman en Feeke volgden hem op de voet met het zelfde aantal matchpunten, maar een lager gemiddelde. Er kon nog ■van alles gebeuren maar veel ver anderingen zijn er niet gekomen. Wel heeft van Oosterhout nog iets van zijn gemiddelde moeten laten vallen en hij verloor ook nog een partij, doch zijn positie was net stevig genoeg om deze slagen te kunnen opvangen. De Zondagmiddag begon met de partijen De JongFeeke en v. Oos terhoutHoogand. De beide jong ste spelers speelden een paar hope loze aanvangsseries en lieten hun tegenstanders een vrij grote voor sprong halen, doch door vastbera den en uiterst geraffineerd spel herstelden zij zich. Feeke kreeg om 5 uur een ge makkelijke tegenstander in Wessels die hij met meer dan de helft van diens aantal punten versloeg. In de partij PeetoomHoogland zat meer spanning. Hoogland roste met een verbluffend gemak de caram boles uit de queu en liet de kalm spelende Peetoom 91 punten achter zich. Van Oosterhout moest buigen. Magistrale partij van Schmidt Een talrijk publiek was getuige van de strijd toen voor het laatst Met nog twee volle speeldageD voor de boeg begon dan Zaterdag middag de strijd opnieuw met de partijen HooglandWessels en BeekmanFeeke. De eerste was 'n weinig spannende vertoning waar in eerst na 23 beurten het einde kwam in 't voordeel van Hoogland. Hoge series bleven achterwege. Feeke was tegen Beekman eerst slecht op dreef; kleine series met stug spel. Beekman kon er eerst ook niet inkomen, doch kreeg later een beduidende voorsprong. Toen kwam Feeke los met een serie van 167, later gevolgd door meerdere nuttige series die Beekman de moed deden ontzinken. Het verrassende eindresultaat was 400150 in het voordeel van Feeke. Een half uur na het einde van deze partijen begon de strijd tussen van Oosterhout en Peetoom. De Schagenaar kwam er goed in, na dat beiden enige malen achtereen een poedel maakten. Van Ooster hout bedierf een paar goed begon nen series; missers die niet nodig waren geweest. Een paar goede beurten stuwden hem later vlug op naar de 400. Peetoom bleef staan op 177. Een verrassing was een partij aan het andere biljart tussen De Jong en Wessels. De Jong was nerveus en nonchalant tegelijk; het vlotte niet, vooral in de eerste beurten. Daar door won Wessels zijn eerste serie met een kleine voorsprong. Beekman in topvorm In de eerste partij Zaterdag avond was Beekman tegen Hoog land in topvorm. Hij speelde het klaar om met vlotte en zuiver op gebouwde series in acht beurten het pleit te beslechten. Zijn hoog ste serie van 175 toont wel dat hij Hoogland, die slechts 62 caram boles achter elkaar bereikte, verre de baas was. De Jong kon de juiste spelsfeer niet meer vinden, ook niet tegen de zwakkere Peetoom. Hij bleef hem 169 punten op achter in eeD partij die lang duurde en waarin geen hoge series werden gemaakt. Meer viel er te genieten bij de cracks Schmidt en van Oosrterhout die in een nek aan nek race een spannende partij demonstreerden. De fors gebouwde en in fijne stijl spelende Rotterdammer won. Zijn serie van 175 was een lust voor het oog. De partij SchmidtFeeke viel tegen omdat de spelers te veel last hadden van nervositeit en zich over-eoncentreerden. Feeke bleef ver ten achter bij de oude rot Schmidt al gaf hij toch nog een serie weg van 148. De cijfers van Zaterdag car. brt. h.s. gem. Hoogland 400 23 69 17.39 Wessels 246 23 49 10.69 t-'eeke 400 11 167 36.36 Beekman 150 11 61 13.63 v. Oosterhout 400 13 122 30.67 I'ectoom 177 13 57 13.61 ''Vessels 400 24 73 16.66 De Jong 376 24 87 15.66 Beekman 400 8 175 50.— Hoogland 251 8 62 31.37 Bcetoom 400 19 61 21,05 De Jong 231 19 36 12.16 v. Oosterhout 400 13 175 30.76 Schmidt 319 13 95 24.53 Schmidt 400 15 80 26.66 ï'eeke 268 15 148 17.86 De prijzen van de voorlaatste dag de queu's waren opgenomen. Wat een magnifieke partij speelde Ph. Schmidt tegen De Jong die de laatste twee dagen geheel uit vorm was! In ruim een uur voleindigde hij een meesterlijke partij waar De Jong niet aan te pas kwam. Aan biljart I werd werkelijk ge vochten door van Oosterhout en Beekman, die zijn virtuositeit op een verbluffende wijze demonstreer de, vooral in de met ademloze spanning gevolgde laatste beurten. Die spanning steeg ten top toen Beekman, nog drie stoten voor het einde, een poedel maakte .Voor van Oosterhout was de zaak evenwel verloren. Spoedig kreeg Beekman de kans de 400 vol te maken. De cijfers van Zondag car. brt. h.s. gem. Feeke 400 15 95 26.66 De Jong 325 15 65 21.66 v. Oosterhout 400 12 149 33.33 Hoogland 347 12 151 28.91 Feeke 400 13 110 30.76 Wessels 195 13 32 15.— Hoogland 400 20 92 20.— Peetoom 309 20 67 15.45 Beekman 400 13 125 30.77 v. Oosterhout 306 13 127 23.54 Schmidt 400 9 142 44.44 De Jong 65 9 24 7.22 Aan de voorzitter van de B.V. De Keizerskroon, de heer D. Feller, was tenslotte de taak het tournooi dat tot volle tevredenheid is ver lopen te sluiten en een overgeluk kige van Oosterhout het zilveren J. P. Coenbeeld te overhandigen. Hij dankte alle personen en instan ties die op enigerlei wijze aan het slagen van dit prachtige biljart festijn hebben medegewerkt. Vele paren splinternieuwe schoe nen, als dagprijzen voor Zondag alle gratis beschikbaar gesteld door de firma Aben, pronken op de tafel de firma Aben, pronkten op de tafel zijn. Behalve met het beeld en de schoenen ging van Oosterhout nog met een polshorloge strijken, be schikbaar gesteld door de fa. van Straten. Ook de andere spelers werden met een geestig woordje van de voorzitter gelukgewenst, waarna men nog lang bleef napraten over dit mooie sportgebeuren. gesp. gew. verl. brt. car. alg. gem h.s. pt. v. Oosterhout 7 5 2 81 2455 30.03 175 10 Schmidt 7 5 2 91 2676 29.40 142 10 Feeke 7 5 2 97 2563 26.42 243 10 Beekman 7 5 2 91 2197 24.14 175 10 Hoogland 7 3 4 113 2389 21.14 151 6 De Jong 7 2 5 104 2018 19.40 161 4 Peetoom 7 2 5 133 2017 15.16 67 4 Wessels 7 1 6 138 1687 12.22 77 2 waren beschikbaar gesteld door 'lc organiserende vereniging de B.V. be Keizerskroon, en bestonden uit fruit, een taart, kaas enz. Zij vielen ten deel aan: Beekman en v. Oos- lerhout, eerste en tweede prijs voor bun hoogste serie van 175, J. Feeke derde prijs voor het hoogste moyenne en tenslotte aan Schmidt, i>c Jong, Hoogland, Peetoom cn Wessels resp. de vierde tot cn met de achtste prijs. De laatste partijen Voor de spelers werd het tijd dat de dagen van voortdurend inge spannen en geconcentreerd spelen een einde zouden nemen, want het tournooi vroeg veel van hun krach ten. In grote lijnen was de uit- 'lag al te voorzien, v. Oosterhout AUTOWEG NAAR BERLIJN WEER OPEN HELMSTEDT, 4 Febr. (Reuter) De autoweg naar Berlijn, die gis terenavond door de Sovjet-Rus- sisclie autoriteiten voor alle ver keer gesloten werd, „omdat de weg te glad was" (het weersta tion te Potsdam heeft bevestigd, dat de temperatuur beneden het vriespunt was), is Zaterdagmor gen weer vrijgegeven. MARGARINESTRIJD IN AMSTERDAM Winkeliers kregen het druk Nadat de niet georganiseerde winkeliers in Amsterdam waren begonnen met de verkoop van mar garine voor 30 cent per half pond, zijn Vrijdag de georganiseerde melkslijters en winkeliers er toe over gegaan de verkoopsprijs op 25 cent vast te stellen. De „Amsterdamse Federatie van Commerciële Organisaties", waarin zich 1200 melkslijters en 700 win keliers aaneensloten, had tevoren gepoogd een oplossing te vinden uit de moeilijkheden die voor deze groep ontstonden. Voor sommige zaken liep de verkoop terug van 400 tot 30 pakjes per week toen de pogingen tot overleg waren mislukt nam Federatie het besluit tot de bovenvermelde prijsverlaging. De kosten van de actie worden door de Federatie gedragen. Zater dag kregen de georganiseerde win keliers het terstond druk. Zij ver kochten daarom elke klant hoog stens twee pakjes. De normale verkoopsprijs voor margarine is 34 cent per half pond. De inkoopsprijs is f 1,165 per kg, vermeerderd met de omzetbelasting zodat de normale winstmarge 13 pet. beloopt. M.s. „Delta" niet verloren Het onlangs op de Theems ge zonken, te Delfzijl thuisbehoren de m.s. Delta, blijkt niet verlo ren te zijn. Het schip, dat opzij lag, is thans rechtgezet. Er wordt getracht de lading te lossen. Men zal het schip voorlopig dichten, waarna het in een dok hersteld ral worden. C.D.U.-minister vlucht naar Berlijn BERLIJN, 5 Febr. (AFP). De Christen-Democratische minister van Financiën, Rohner, heeft ont slag genomen en is vervolgens naar Berlijn gevlucht. Rohner werd van Communistische zijde beschuldigd van het voeren van een politiek, welke in strijd zou zijn met de vor ming van het „Nationale Front", terwijl de Communisten hem ook nog oneerlijkheid ten laste legden. VERKIEZINGSREDE VAN CHURCHILL Pleidooi voor dienstplicht LEEDS, 5 Febr. (Reuter). Winston Churchill verklaarde Za terdag op een verkiezingsvergade ring te Leeds, dat zijn partij dienstplicht voorstond. Als Enge land dienstplicht zou afwijzen, zou dit „de ineenstorting van de grootse structuur, belichaamd in het Verdrag van Brussel, het Atlantisch Pact, de Westerse Unie, de gehele gedachte van de Engels sprekende wereld en uiter aard van het verenigd Brits impe rium en het gemenebest beteke nen". Fondsvorming consumptie-aardappelen Het Bedrijfschap voor aardappe len heeft zich in principe accoord verklaard met fondsvorming voor consumptie-aardappelen door mid del van areaalheffing. Politiek Advies in de kringen Zaandam en Hoorn Voor de komende verkiezingen voor de Provinciale Staten is in de Statenkringen Zaandam cn Hoorn van de K.V.P. het Politiek Advies vastgesteld, dat als volgt luidt: Statenkring Zaandam: 1. E. P. Clijnck te Zaahdam (aftr.); 2. J. J. F. Brugman, arts te Uitgeest; 3. N. J. Hooyschuur, Koog a. d. Zaan; 4. H. Roozen, Egmond Binnen (aftr.)5. C. Ven- neker, Alkmaar; 6. G. Twaalfho ven, Uitgeest; 7. Jos. v. d. Laan, Assendelft; 8. D. J. Woldendorp, Alkmaar; 9. T. A, v. d. Laan, Wor- merveer; 10. S. Zijlstra, Castricum. De Politieke Adviescommissie in de Statenkring Hoorn vergaderde Zaterdagmiddag. Het resultaat van haar besprekingen is het volgende advies: 1. J. Braakman, tuinder te Bovenkarspel, aftr.; 2. H. Runder kamp, koopman te Volendam, aftr.; 3. J. de Boer Wzn., burge meester van Obdam; 4. J. B. van Kampen, veehouder te Spierdijk, aftr.; 5. Th. Reus, landarbeider te Grootebroek; 6. J. B. van Bockx- meer, koopman te Hoorn; 7. S. Slot, veehouder te Westwoud; 8. Ch. J. Peters, burgemeester van Medemblik. In alfabetische volgorde luidt is mr J. Zaaijer te 'sGraven- hage benoemd tot advocaat-gene raal bij het Gerechtshof aldaar; zullen de krijgsverrichtingen van de luchtdoelartillerie uit de Meidagen 1940 (er werden t< ~i 315 Duitse vliegtuigen neerge schoten) te boek worden gesteld; zal het Concertgebouworkest op 16 Febr. een concert geven ten bate van de bloedtransfusie dienst van het Rode Kruis. H.M. de Koningin zal daarbij aanwe zig zijn; zal prof. F. Schuh, oud-hoog leraar te Groningen en Delft in de wiskunde 7 Febr. a.s. 75 jaar worden; is ir. Goedhart, eerste handels- Columbus, waarvan men zich afvraagt waarom men niet eerder' secretaris aan het Ned. Gezant schap in Buenos Aires tot con sul der Nederlanden in Aken be noemd; Hoe gevaarlijk, lastig, tijdrovend om van vele verdere onge makken nog maar te zwijgen een gladde weg voor de auto mobilist kan zijn, is vorige week wel duidelijk gebleken tijdens de plotselinge overgang van vorst in dooi. Vele middelen zijn reeds beproefd om de autoband èn het wegdek zodanig te ver beteren dat het slipgevaar beduidend verminderd wordt. Zoals het zich laat aanzien zal binnen niet te lanen tijd het grot© gevaar dat slippen heet en zo dikwijls de oorzaak is van meer of minder ernstige ongelukken meestal echter het eerste in belangrijke mate worden teruggedrongen. En zoals het met vele uitvindingen het geval is: achteraf is het weer een ei van op dit idee gekomen is. Dezer dagen waren wij in de gelegenheid een proefrit te maken met een auto, uitgerust met 2 z.g. ge-wiresole-de banden achter en 2 normale banden vóór. Iedere automobilist weet, dat hij zijn banden, wanneer ze althans niet „tot op de draad" afgereden zijn, kan laten coveren of tyre-solen. Nu is men in Engeland op het idee gekomen om in het nieuw op der^ Th! Bijvoet, tiünder, Om te br-eng?n looP-vl?k v- afgesle- derdijk: 10. P. Groot, burgemees ter te Hoogkarspel; 11. B. J. A. Kenter, gemeente-ambtenaar te Enkhuizen; 12 P. J. Krom, typo graaf te Hoorn; 13. J. Sjerps, vee houder te Venhuizen; 14. J. G. Verver, fabrikant te Enkhuizen. De stemming over de groslijst heeft plaats op 26 Februari. TOT EN MET MEI 40.000 JONGENS TERUG De staatssecretaris van Oorlog, Mr. W. H. Fockema Andreae heeft Zaterdagavond voor zijn vertrek van Schiphol naar Indonesië me degedeeld, dat twintig buiten landse troepentransportschepen dit jaar zullen worden ingescha keld om de Nederlandse strijd krachten naar Nederland terug te brengen. Hieronder bevindt zich het 30.000 ton metende Franse s.s. „Pasteur", dat 24 Februari te Am sterdam binnenloopt. Het zal dan ook mogelijk zijn, dat in de maan den Februari tot en met Mei 40.000 man repatriëren. ten banden enkele speciaal ge harde spiraalveren in te bedden, in de omtrek van de band, welke na plm. 200 kilometer rijden „bloot" komen te liggen en dan een vastere „grip" op de weg be werkstelligen. Het normale ban denprofiel blijft ondanks dat ge handhaafd. De uitvinder beweert geenszins dat slippen nu verder uitgesloten is, maar dat dit gevaar met minstens 20 pet. gereduceerd wordt, hebben wij' op onze proef rit de eerste die de pers maakte zelf wel degelijk kunnen con stateren. Plotseling remmend op een kletsnatte houten brug kwam de wagen een recht remspoor van enkele meters achterlatend tot stilstand zonder het minste ge voel van wegglijden. Op een be ijzelde straatweg konden wij, zon der nu ook weer al te gekke capriolen te maken, bijna zonder slip enkele bochten nemen, die een wagen op gewone banden on getwijfeld enkele slagen in de rondte zouden hebben opgeleverd. De spiraalveren, welke gelijk met het loopvlak afslijten, worden bij remmen of in bochten a.h.w. naar buiten gedrongen en oefenen een grotere remmende werking uit dan een gewoon loopvlak. Dat dit op een houten brug, waarin zich de stalen puntjes makkelijk vastzetten, meer remmend effect sorteert dan op een asphaltweg, zal een ieder wel duidelijk zijn. maar ook op straat- of asphalt weg boren zich de staalpuntjes door de gladde laag heen en grij pen zich stevig vast op het weg dek. De Tyresoles-inrichting in Bus- sum, met welks technisch inspec teur, de heer Otte, wij deze proef rit maakten, hoopt na de R.A.I., welke komend voorjaar gehouden wordt, met dit procédé te gaan werken. Men denkt spoedig ook de spiraalveren, die aan bijzon dere eisen moeten voldoen, en nog uit Engeland geïmporteerd worden, in ons land te kunnen laten maken, zodat door het groter aantal kilometers, welke de ban den kunnen afleggen, weer wat aan dure deviezen bespaard wordt. Ts. DELEGATIE AANBIEDING ZENDER AAN DE H. VADER Naar de Stichting tot Schen king van een Nederlandse Zen der aan Vaticaanstad zijn uit de meer dan 56.000 briefkaarten, die waren binnengekomen, de vol gende namen te voorschijn te- komen: C. Andringa. Amster dam; H. Benders, Schinveld, Limburg: H. V. Driessen, Mon ster Z.H.: J. C. Dijkers, Utrecht; J. Schoenmakers, Den Bosch; J. H. Sluymer. Delft: E. Smeets, Maastricht: J. J. C. M. van Soestbergen. Den Bosch; A. M. Timmers, Amsterdam-Noord en S. Visser, Breskens. De winnaars vormen de dele gatie, die de zender, uit naam van de Nederlandse katholieken aan Z. H. de Paus zal aanbieden Zij zijn door het secretariaat van Radio Anno Sancto telegra fisch van hun verkiezing op de hoogte gesteld. (Van onze schaakmedewerker W. J. Mühring) MEN MOET ORGANIST ZIJN, de sonate van Beethoven spelen en Sir Walter Barret heten om tegelijkertijd 2 partijen blind te kunnen spelen. Met blindspelen d/w.z. één of meerdere partijen tegen één of meerdere tegenstanders spelen zonder stukken of bord te zien heeft altijd sterk tot de verbeelding van het mens dom gesproken. Wat Sir Walter achter zijn orgel presteerde, deden andere schaakgrootheden in een luie stoel met een lekker sigaartje en eer. borreltje, glas bier of kop koffie om het gehe melte nat te houden. Toen Phïlidor, de schaakmeester en opera componist in 1783 een blindsimultaanvoorstellïng gaf tegen 3 sterke tegenstanders en hen wist te overwinnen, kende het enthousiasme geen grenzen. En men was er heilig van over tuigd. dat een dergelijke prestatie niet te verbeteren zou zijn. schaakwereld op zich door te Sao Paulo in Brazilië de duizelingwek kende prestatie te verrichten door de ivoren stukken op te nemen tegen 45! tegenstanders. Dit leverde hem een slordige vijfduizend gul den op. Maar in vergelijking met een bokspartijtje. waar Joe Louis met een paar ferme tikken het tienvoud hiervan opstrijkt, blijft dat honorarium gezien de ont zaggelijke inspanning toch eigenlijk maar een fooitje. Het voorstellingsvermogen en geheugen van de blindspelers grenst inderdaad aan het wonder baarlijke. Persoonlijk heb ik meerdere ma len tegen 2 tegenstanders simultaan gespeeld. Na afloop echter had ik altijd een min of meer licht gevoel in 't „hoofd" Wat dan te denken van 45 tegenstanders! Het voordeel van blindspelen is wel, dat men geen bord en stukken nodig heeft. Zo heb ik eens met een vriend, op een fietstocht van Den Haag naar 's-Hertogenbosch om daar aan een tournooi deel te nemen, de tijd gedood door een par tijtje blind te spelen. Ook bezorg den wij op de H.B.S. onze leraren nachtmerries door tijdens de les uren blindpartijen te spelen. En als zii dan op ons afstoven, omdat we elkaar onze zetten al te luidkeels toeschreeuwden, en onze kastjes en tassen aan een onderzoek onder wierpen. waren zij met stomheid geslagen en de klas gniffelde dan natuurlijk. Want er was niets....! In het „denken van de schaker" beschrijft dr. De Groot de proble men oP dit gebied. Binet, een Fran se pionier op 't gebied van intel ligentie-onderzoek. komt na lang durige onderzoekingen tot het re sultaat. dat het vermogen om blind te spelen op de volgende voorwaar den berust. 1. Kennis en ervaring van het schaakspel: 2. Voorstellingsvermo gen; 3. Geheugen. Dr. Pe Groot, zelf een eminent schaker, is het niet in alle opzich ten eens met Binet. Binet. die zelf niet schaken kon, legt volgens hem het accent te sterk op het geheugen. In feite moet de blindspeler telkens weer de gehele partij ..ophalen" dus re produceren. Hij moet dus nagaan om tot de stelling te komen, welke opening er gespeeld is. welke va riant, eventuele afwijkingen, de volgende middenspel-complicaties en dit reproductie-proces moet zich in een sneltreinvaart voltrekken. Aljechin typeert treffend het blindspelen door op te merken, dat de grootste moeilijkheid is het vin den van de beste zet in iedere stel ling. En juist, omdat dc stelling Toch was Philidor niet de eerste blindspeler. Want reeds in het jaar 1266 speelde de Italiaan Bizzecca te Florence onder een overweldigende belangstelling 2 partijen blind en won ze beide. Na Philidor duurde het tientallen jaren, alvorens een schaakmeester ten tonele verscheen om zijn record te verbeteren. Het was de Engelsman Black- burne, die na enkele jaren het schaakspel naarstig bestudeerd te hebben, zijn gaven demonstreerde door het in een blindséance tegen 10 deelnemers op te nemen. Enkele jaren daarna verbeterde hij zijn eigen record door 16 partijen tege lijkertijd blind te spelen. Maar Pillsbury, de 'Amerikaanse koop man, die echter meer brood zag in schaken, overtroefde hem in 1902. toen hij het in Moskou opnam tegen 22 tegenstanders. Het tragisch lot van Pillsbury hij werd geestesziek werd in het algemeen toegeschreven aan de overmatige inspanning van deze blindséances. Deze mening is echter volkomen onjuist, zijn aftakeling was een gevolg van een bepaalde ziekte. De Weense grootmeester Richard Réti bracht Pillsbury's record, dat zich 20 jaar handhaafde, op 24 en zijn stadgenoot, de begaafde mees ter Breyer deed er nog een schepje op, toen hij het jaar daarna het record bracht op 25. Aljechin maakt furore Intussen was Aljechins ster aan het rijzen en in 1924, dus 3 jaar vóórdat hij wereldkampioen werd. speelde hij te New York aan 26 borden blind en voerde zijn record op tot 28 borden in zijn beroemde blindsimultaan-voorstelling te Pa rijs. Doch Réti liet het er niet bij zitten en deed er nog een „bordje" bij in een séance te Sao Paulo. De strijd om het wereldrecord was thans in volle omvang losgebarsten. De Belg Koltanowski bracht het record op 30 en Aljechin wereld kampioen vond het aan zijn eer verplicht óók op het gebied van blindspelen zijn superioriteit te de monstreren en gaf tegen een hono rarium van 1000 dollar een blind- simultaantje tegen 32 tegenstanders. Maar de Pools-Argentijnse groot meester Moisje Najdorf zich thans noemend Miguel Najdorf vestigde de aandacht van de gehele van uitgang ontbreekt, moet steeds de stand weer geconstrueerd wor den. En als men dan tenslotte bedenkt, dat het aantal mogelijkheden om de eerste üen zetten van wit en zwart in een schaakpartij te spelen het waarlijk astronomische getal van 169518829100544 met 15 nullen be draagt. dan is het niet onverklaar baar, dat men vol ontzag is voor die schaakmeesters, die tot derge lijke. bijna onbegrijpelijke, presta ties in staat zijn. Ministeriële reis naar Indonesië nader in overweging Onlangs is gemeld, dat de minis ters Goetzen en van den Brink waarschijnlijk deze maand naar In donesië zouden gaan voor het voe ren van oriënterende economische besprekingen Thans vernemen wij, dat deze reis in nadere overweging is genomen, in verband met de vaststelling in Maart van de eerste conferentie van Ministers der Unie, welke te Dja karta zal worden gehouden. worden momenteel onderhan delingen gevoerd om binnenkort in 's-Hertogenbosch een tentoon stelling te organiseren van ka tholieke uitgaven: is Lord Norman, oud-gouver neur van „The Bank of England" te Londen overleden; wordt van 8 tot 15 Juli a.s. een internationaal landbouwcongres gehouden, waar ook Nederland aan zal deelnemen; brak een goedgeklede Italiaan in de stad Udine de ruit van een bloemcnzaak. Hi.i zocht zorgvul dig een fraaie anjer uit voor zijn knoopsgat. Tegenover de politie verklaarde hij: „Ik houd van bloemen". Vicaris van Bisdom Belgrado gearresteerd BELGRADO, 5 Febr. (Reuter). „Borba", het orgaan van de Joego-Slavische Communistische Partij, heeft in een artikel, waarin Radio-Vaticana, het Amerikaanse weekblad „Time" en andere Ameri kaanse bladen worden aangevallen, omdat zij zouden hebben beweerd dat de R.K. Kerk in Joego-Slavië aan vervolging bloot staat, toegege ven dat de Vicaris van het bisdom Belgrado, de Sloveen Janez Janko, is geairesteerd. Buitenlandse generaals naar Nederland De opperbevelhebber van de Grondstrijdkrachten der Westerse Unie, de Franse Generaal de Lattre de Tassigny en de Opperbevelhebber van het Britse Rijnleger in Duits land, zullen dezer dagen in Den Haag besprekingen voeren met Ge neraal Kruis en hoge Nederlandse officieren. Polen erkent V.S.I. LONDEN, 5 Febr. (Reuter). Polen heeft de Verenigde Staten van Indonesië erkend. De Poolse regering heeft een brief gezonden aan drs. Hatta, waarin dit besluit wordt medege deeld. Tezelfdertijd werd de Ne derlandse ambassadeur te War schau hiervan in kennis gesteld. Waardering R..I.S. voor erkenning door Sovjet-Unie DJAKARTA, 5 Febr. (Aneta). Te Djakarta is de tekst bekend ge maakt van het antwoord van Moh. Hatta aan Wysjinsky, waarin hij „waardering doet toekomen over de erkenning van de R.I.S. door de Sowjet-Unie. Mijn regering is steeds bereid het openen van besprekingen betreffende diplomatieke betrekkin gen in overweging te nemen", zo wordt gezegd. Zusters Clarissen 50 jaar in Helmond Op 13 Februari a.s. zal het vijf tig jaren geleden zijn dat de zusters Clarissen zich te Helmond vestig den. Te Gemrt viert zuster Ac- cursia (Cornelia Cardinaal) op 6 Februari haar diamanten klooster- feest. Hei is alweer tien maanden geleden dat Nederland werd verrijkt met een grondgebied aan de Oostelijke grens, waarvan Elten als de grootste plaats geldt. Velen zullen zich afvragen hoe het nu met deze nieuwe Nederlanders staat. Willen zij nog steeds „Deutsch bleiben", of zijn zij al enigszins aan hun Nederlander schap gewend? Deze foto's geven hierop een antwoord. Jeugd went snel aan nieuwe situaties. Ook de Eltense jeugd. Zij verblijft in haar vrije tijd veelvuldig bij de marechaussee. En het is vooral wachtmeester Dubbeldam (links) die de kinderen met zijn verhalen aan het schateren maakt. (Foto onder)Voor de ouderen is de overgang moeilijker. Zo zien wij nog steeds op de marechaussee-post staan: Politie-brigade, Polizei-Amt. Foto boven

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3