Nieuw Belgi Maart oordelen en gaan in met „ja" of „neen" over de Koning Politieke factor niet de enige die beslissend is Acheson blijft streven naar overeenstemming Ex-politieke delinquent slaat jonge vrouw dood Gorinchem wil de krotten met spoed opruimen NHD] Maart in België „ja" of „neen" DE O.E.E.C. Kamer van Volksvertegenwoordigers aanvaardt de volksraadpleging Professor Heinkel adviseert Fokker Tweede Kamer in de grafelijke zalen Bij burgemeesters-benoemingen: Compensatie-uitkeringen bij afschaffinq onderneminasbelastinr Amerika en de Sovjet-Unie „Bomen" waren niet gesloten De afdracht Drama in Amsterdam-Noord Een daq werken tegen de woningnood? Winston Churchill K.LM. heropent luchtlijn Abonnementsprijs f4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. HET FEIT E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) s H VAN HEDEN Pagina I Donderdag 9 Februari 1950 45e Jaargang No. 11785 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59. tel. 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56. teL'2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 GRONDBORINGEN BIJ WIERINGERWERF In de omgeving van Wieringerwerf is men op het ogenblik bezig met grondboringen en opmetingen in ver band met de stichting van het vierde dorp in de Wieringermeer. De boringen worden uitgevoerd door het Laboratorium voor Bodemonderzoek te Delft. Tijdens de bo rings- en opmetings- werkzaamheden. (Van onze bijzondere medewerker) I. De O.E.E.C. (Organisatie van Europese Economische Coördina tie) stond de afgelopen week in het teken der belangstelling, wat helaas uiterst zelden voorkomt. De oorzaak dier belangstelling was, dat minister Stikker, naast zijn Nederlands ministerschap, de functie gaat vervullen van poli tiek bemiddelaar, directeur of voorzitter wat is het eigenlijk? der O.E.E.C., in plaats van Paul Henri Spaak. De reden dat de O.E.E.C. zich maar zo spaarzaam in de publieke belangstelling ver heugt is, dat zij tot heden bitter weinig resultaten bereikte. Nu en dan verschijnt er eens een min of meer onbegrijpelijke medede ling over haar activiteit, die door gaans bestaat uit technisch ge knutsel, om meer in schijn dan in werkelijkheid economische sa menwerking tussen de Marshall- landen tot stand te brengen. Wij hopen graag, dat daarin verbete ring zal komen, maar wij vrezen, dat deze verwachting geen wer kelijkheid zal worden. Blijkbaar zijn wij niet de enigen die er zo over denken, want ook de E.C.A.- administrateur, Paul Hoffman, heeft zeer onomwonden de O.E. E.C.-ministers medegedeeld, dat hij zeer teleurgesteld was over de gang van zaken. Als wij goed zien, zijn er drie kapitale oorzaken voor de onbe vredigende vorderingen van de O.E.E.C.: het gemis aan Britse medewerking, het Duitse probleem en de onopgeloste- verhouding West-EuropaVerenigde Staten. Zij komen m.a.w. hierop neer, dat Europa's plaats in de wereld, ten opzichte van de overzeese wereld delen, van de Sovjet-machtssfeer en van Amerika, nog steeds on bepaald is en, naar het schijnt, ook onbepaalbaar zal blijken, min stons in de naaste toekomst. Deze drie oorzaken staan buiten en boven de interne O.E.E.C.-moei- lijkheden. Bemiddeling in die in wendige problemen kan dus, als wij goed zien, de gewenste oplos sing niet brengen. Een staatsman van groot internationaal gezag, zoals Spaak ongetwijfeld zou zijn geweest, had tenminste die drie grote uitwendige oorzaken Britse afzijdigheid, Duitse ver deeldheid, Europese achterstand mi Amerika aan de orde kun nen stellen en met klem van redenen kunnen betogen, dat hun oplossing niet enkel voor Europa van levensbelang is. Hoewel de conferentie van Co lombo Engeland aangemoedigd heeft nauwere economische be trekkingen ook met de andere West-Europese O.E.E.C.-landen te onderhouden, willen 'de Britten uiteraard niet kiezen tussen óf wel het Gemenebest, ófwel West- «tropa. Daar zich echter voor hlederland, België, -Frankrijk en i*ortugal soortgelijke problemen voordoen, die in feite alle betrek- ®ng hebben op de verhouding van West-Europa tot Azië en Afrika, n}®' o-i. nodig zijn, ook in de v.p.el. te komen tot een ge- 1 °rl'n,eerd Plan in de richting JT. hulp aan minder ontwikkelde o "'eden in die overzeese wereld delen. Tot nu toe heeft Amerika i ?e £et nog weinig uitge- "kte „Punt IV" van Truman's Lsi?m- De U.N.O. houdt zich not het vraagstuk bezig, maar zij H» ij ons te groot en te ver- oold, om het dichter bij een op- beSg teJ b^ngen- Te Colombo W Gemenebest-mogend- eden een Australisch plan met doelstelling in studie te r, ™®n-,Dat zijn echter alle acties tnt olkaar en, als wij goed zien, v toe nog zonder onderling fW De klemmende vraag is Am ian O.E.E.C., waarin ook merika levendig geïnteresseerd in'it .- ze een coördinerend Van nemen, als gevolg waar den e5,°°k wat gedaan gaat wor- Gedaan dan in dit geval tuuriijk met instemming en Sewerking van de belangheb- cn a? ?taten en gebieden in Azië "„Afrika. sen,!7gv^ beeft het plan van sha?i McMahon, om een Mar- ont., voor de hele wereld te str„ hrpen, stoutmoedig en con- cen genoemd. McMahon wil s-iarenplan, dat ook Rusland Kat ?n waartoe de V.S. 50 mil- Eul<j dollar, bijna 200 milliard t 'n n' zouden bijdragen, waar- cti n i?r?r dan echter een afdoend Co °.°5 Rusland omvattend wereld- 2 "hole-systeem op atoomenergie dit ?°eten staan. Wij hopen op te c hkbeeld binnenkort nader Kunnen terugkomen. De Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft Woensdagavond met 117 tegen 92 stemmen het door de leden van de Christelijke Volkspartij ingediende wetsontwerp inzake een volksraadpleging over de toekomst van de voorlopig ver bannen Koning Leopold, aangenomen. Het Belgische volk gaat dan ook binnenkort ter stembus om te ko men tot een beslissing over de ko ningskwestie. Als mogelijke data voor deze volksraadpleging worden 19 en 26 Maart genoemd. Er waren geen onthoudingen bij de stemming. Voor de stemming is de zitting 10 minuten geschorst ge weest, omdat alle C.V.P.-leden de zitting verlieten, daar het commu nistische Kamerlid Dispy de rege ring in felle bewoordingen inter pelleerde over „de ondertekening van een Belgisch-Amerikaanse bi laterale overeenkomst inzake de levering van wapens en militaire uitrusting" en over de levering van Congolees uranium aan de V.S. Het aannemen van het wetsont werp heeft een eind gemaakt aan een onrustige debattijd van vier weken. De senaat, waar de C.V.P. de meerderheid heeft, had het ont werp reeds aangenomen. In de Kamer komen de C.V.P.- leden twee stemmen aan de meer derheid tekort, doch, zoals ver wacht werd, kwam het ontwerp er door dank zij de steun van enkele liberalen. In de liberale partij heerst onenigheid over de konings kwestie. Het ontwerp wordt wet, tien da gen nadat het m de Belgische staatscourant is gepubliceerd. Dan kan het volk ter stembus worden opgeroepen, dat is over ongeveer 40 dagen. Iedere Belg boven 21 jaar moet „ja" of „neen" antwoorden op de vraag: „Bent u van oordeel dat Naar wij vernemen heeft de Fokkerfabriek in verband met de plannen ten aanzien van de vliegtuigontwikkeling, het advies ingewonnen van prof. Heinkel, de bekende Duitse vliegtuigbou wer. Prof. Heinkel heeft daar toe met een tweetal medewer kers een bezoek aan de fabriek in Amsterdam gebracht. EXPLOSIE VOORKOMEN Een monteur in een fabriek voor centrale verwarmingsinstallaties in de Jacobstraat te Den Haag" be merkte Woensdagmorgen, dat de acetyleencylinder, waarmee hij werkte, op een gegeven ogenblik rood gloeiend stond. Onmiddellijk werd de Haagse brandweer gewaar schuwd, die door tijdig ingrijpen een ontploffing wist te voorkomen. Met gevaar voor eigen leven brach ten de brandweerlieden de cylinder uit de fabriek naar een binnenplaats over. Het gevaar voor ontploffing is intussen geweken. Zoals reeds gemeld is het de bedoeling, dat zodra wordt over gegaan tot de verbouwing, ter verbetering van de localiteiten der Tweede Kamer, de zgn. Gra felijke Zalen" zullen worden ge bruikt ten behoeve der werk zaamheden van de Tweede Ka mer. Het ligt in het voornemen de Grafelijke Zalen tot dit doel te knokkeren Ingaande 16 Febr. a.s. zullen de Grafelijke Zalen, en verder het gehele jaar, niet meer voor andere doeleinden, zoals congressen e.d. beschikbaar zijn. Wel zal in beperkte mate. n.l. voor zover de kamerverga deringen e.d. dit niet, beletten, gelegenheid worden gegeven tot bezichtiging der Grafelijke Za len. Koning Leopold zijn grondwettige prerogatieven moet herkrijgen?" De uitslag van de volksraadpleging zal niet beslissend zijn. Zij wordt be schouwd als een kenbaar maken van de openbare mening aan het parlement. Koning Leopold heeft echter onlangs in een brief aan de Belgische regering te kennen gege ven, dat hij zal aftreden, indien niet 55 pet. voor zijn terugkeer stemt. Voordat de koning op de troon kan terugkeren, moeten beide Ka mers in een gemeenschappelijke zit ting voor de beëindiging van het regentschap stemmen. Rockcliffe eert onze Koningin OTTAWA, 8 Febr. (Reuter). - Een straat te Rockcliffe, ^en voorstadje van Ottowa, is ge noemd naar Koningin Juliana, die een tijd in deze plaats ver toefde gedurende de oorlog. De gemeenteraad van Rockcliffe heeft namelijk besloten, dat de „Athlone Avenue" zal worden herloopt in „Juliana Road" DE 5 PCT EN DE PENSIOENEN In antwoord op vragen van het lid der Tweede Kamer de heer Stapelkamp tar) heeft de minister van sociale zaken mee gedeeld, dat nog geen beslissing is genomen over al of niet toe kenning van de 5 pet. toeslag op de pensioenen. Binnenkort kunnen echter mededelingen hieromtrent wor den tegemoet gezien. Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft Woensdag op een perscon ferentie verklaard, dat de Ver. Staten „trachten het gebied, waar op overeenstemming met de Sov jet-Unie mogelijk is, te vergro ten". „Wij hebben steeds gezien, dat met de Sovjet-Unie bereikte overeenkomsten nuttig zijn, wan neer zij bestaande feiten betreffen en dat overeenkomsten, waarin geen bestaande feiten worden om schreven, geen nut hebben", aldus de minister. De kans om ook op dit laatste gebied tot overeenstemming te komen, zou slechts kunnen wor den vergroot door kracht te tonen en geen zwakheid. Elke zwakke positie was een onweerstaanbare uitnodiging voor -de Russische regering om in troebel water te vissen. De mogelijkheid, dat een nieuw en verschrikkelijk wapen als de waterstofbom zou worden ontwik keld, veranderde niets aan de feitelijke toestand in de wereld en maakte het nog noodzakelijker, dat men in de Ver. Staten over sterke zenuwen beschikt. De Ver. Staten zouden veel dichter bij het doel dp wereldvrede zijn, aldus Acheson, als het Russische In zijn Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer betreffende de be groting van Binnenlandse Zaken, is de minister van mening, dat het slechts bij hoge uitzondering mag voorkomen, dat besluiten van ge meentebesturen, welke goedkeu ring van Ged. Staten hebben ver kregen, door „Den Haag" worden afgewezen. Wat betreft de financiële ver houding tussen Rijk en Gemeen ten wordt opgemerkt, dat wellicht moeilijkheden kunnen ontstaan bij de afschaffing van de onder nemingsbelasting. Gedurende de tijd van de noodregeling zal een voorziening worden getroffen in de vorm van compensatie-uitke ringen uit 's Rijks kas. Deze zul len niet blijvend kunnen zijn, zo dat uiteindelijk in het kader van de definitieve regeling der ge- meente-financiën gestreefd zal moeten worden naar andere in komstenbronnen voor de gemeen ten. De minister heeft met gemeng de gevoelens kennis genomen van sommiger verklaring, dat in ver band met het voortijdig noemen van namen bij te nemen burge meesters-benoemingen, dus nog voordat de benoeming door H.M. de Koningin is bekrachtigd, de partementale „lekken" niet uitge sloten zouden zijn. Als voor der gelijke klachten grond bestaat, dienen zij onverwijld ter kennis te worden gebracht van de minis ter, opdat een onderzoek kan worden ingesteld. Berusten de be schuldigingen echter op vage ver moedens, dan ware het beter dat zij achterwege bleven, daar aldus de goede naam van het Departe ment in discrediet wordt ge bracht. Degenen die zich de vraag had den gesteld, waarom het noodza kelijk was dat in de gemeente 's-Gravenhage een burgemeester benoemd werd, die de christelijk- historische beginselen was toege daan, verloren kennelijk uit het oog, dat bij de voorziening in een burgemeester-vacature en zeer zeker op het hoogste niveau, de politieke factor niet de enige is die de doorslag geeft MGR. HANSSEN EVENTUEEL NAAR CANADA ROERMOND (K.N.P.) Het bis schoppelijk ordinariaat van het bisdom Roermond maakt officiëel bekend: „De Nederlandse oisschoppen hebben officiëel contact opgenomen met het Canadees Episcopaat ter behartiging van de geestelijke be langen van dé Katholieke Neder landse emigranten naar Canada. Be sprekingen hierover zijn gaande. Eventueel zal Mgr. Dr J M J A. Hsnssen. condjutor van de bisse „p vaD Roermond, naar Canada gaan om m '1 verschillende b;"ch-'ppen ter nlstbt <vVh>' NIEUWE PROVINCIAAL DER MONTFORTANEN Tot opvolger van de Hoogeerw, pater dr. J. B. H. Theunissen, did onlangs benoemd werd tot Aposto lisch Vicaris van Shire (Nyasaland) en titulair bisschop van Giufi, is door het Generaal Bestuur der Con. gregate benoemd tot Provinciaal der Nederlandse Provincie van de paters Montfortaaien, de Hoogeerw. pater C. M. Heiligers, tot dusverre directeur van de „Montfortaanse Werken" te Berg en Dal (Gld.). Pater C. M. Heiligers werd 28 October 1909 te Haarlem geboren. Hij volgde de humanoria aan de Apostolische school .St. Marie" te Sehimme-* 1 ,,rasreur en „Atlantis" post, bestemd voor naar Neder land terugkerende militairen, aan boord van de troepentransportsche pen „Pasteur" en „Atlantis", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet resp. uiterlijk op 9 en 13 Februari a.s. in Nederland worden ter post bezorgd. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de naam te bevatten van het betreffende troepenschip. Toevoegen „op thuisreis naar Nederland". De naam van de vermoedelijke tussen haven mag dus niet worden ver meld volk in siaat was de eigen poli tiek te zien zoals het Amerikaanse volk dat kon. Acheson verklaarde met nadruk, dat de weg naar de vrede lang en moeilijk was. Op een desbetref fende'vraag antwoordde hij, dat de Ver. Staten niet overwogen zich opnieuw met de Sovjet-Unie in verbinding te stellen wat be treft een internationale controle op de atoomenergie. LIJDENSMEDITATIES VOOR DE K.R.O. De Lijdensmeditaties, die gedu rende de vastentijd door de K.R.O. op de Dinsdagavonden worden uit gezonden, zullen dit jaar worden gehouden door prof. mrg. dr. C. Friethoff O.P., bijzonder hoogleraar bij de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam. TREIN GREEP VRACHTWAGEN Op de bewaakte overweg van Orthen, gem. 's Hertogenbosch, naderde gistermorgen een goe derentrein uit de richting Nij megen omstreeks .9 uur de be waakte overweg, terwijl de bo men niet gesloten waren. Op hetzelfde ogenblik passeerde een vrachtwagen met aanhangwa gen de overweg. De machinist van de trein kon een-aanrijding niet meer voorkomen. De wagen waarin zich drie personen be vonden, werd tien meter mede- gesleurd en totaal vernield Als door een wonder gespaard be kwam geen enkele der inzitten den enig letsel Hoe kon het ook anders! Majoor-aalmoezenier van Bohemen was in een zeer opgewekte stemming, toen wij hem dezer dagen de opbrengst van onze actie voor zijn Militair Tehuis in Ede overhan digden. Ruim zeventien honderd qulden;'n prach tig bedraq, dat giro rekening 508074 te Ede op een aantrekkelijk ni veau brengt. Maar wat zal er nog veel qeojjerd moeten worden door de Nederlandse ka tholieken, alvorens met de bouw kan worden be gonnen. De aalmoezenier neemt alle mogelijkheden te baat om contanten te verzamelen. Hij vindt bedelen lang geen pret tig karwei, maar doet het toch met qrote ijver, om dat hij weet dat het gees telijk en lichamelijk wel zijn van duizenden jon gens er mee is gebaat. De vrijgevigheid van on ze lezers versterkt hem in de overtuiqinq, dat het benodiqde bedraq er zal komen. „Dit jaar nog", voorspelde hij, „wordt met de bouw begonnen". We hopen het van ganser harte en zullen niet na laten melding te maken van alle bélanqrijke ge beurtenissen, die de ka tholieken uit het Edese qarnizoen nader brengen tot hun ideaal. ACHT APRA-LEDEN TE DJOKJA GEARRESTEERD DJOKJAKARTA, 8 Febr. (Aneta) Te Djokja zijn acht leden van de A.P.R.A. van Westerling gearres teerd, waaronder 2 Chinezen. Vol gens gevonden documenten moeten er te Djokja 82 leden van de Apra zijn. Bij de gearresteerden werden wapens in beslag genomen. De gemeenteraad van Gorin chem heeft een plan goedgekeurd voor het stichten van een tuin dorp met 128 bungalow-woningen, die, zoals dat ook te Bussum met de wonignen van het „plan-Bou- ma" gebeurt, buiten het bouw volume zullen worden gebouwd. Het betreft hier woningen van zeer licht materiaal, nl. schuim- beton, die geen fundering behoe ven. Gorinchem zit met honderden krotten en men hoopt door dit plan de opruiming van deze krot ten te kunnen bevorderen. Er zal, om hen die uit de krotten in de nieuwe woningen trekken -tege moet te komen, een lage huur worden geheven, zodat de ge meente er geld op toe zal moeten leggen. Inmiddels is de directeur van gemeentewerken te Gorinchem, de heer de Roever, met een plan gekomen om de Gorinchemmers vrijwillig een dag te laten werken voor de oplossing van het woning probleem, hetzij door een vacan- tiedag op te offeren, hetzij door het inkomen van een normale werkdag ter beschikking te stel len. Of dit plan kans van slagen zal hebben en in hoeverre het met het plan van de bungalowbouw zal worden gecombineerd, moet nog worden uitgemaakt. Gouverneur van Waardenburg op Nieuw Guinea HOLLANDLA, 8 Febr. (Aneta). Bij de aankomst van gouverneur v. Waardenburg alhier werd hem een aubade gebracht door een Papua- jongenskoor van het internaat „Jo- ka". De gouverneur inspecteerde 'n afdeling van de gewapende macht, bestaande uit detachementen van het K.N.I.L., de KL. en de marine. C.A.O. Textielindustrie verbindend verklaard De Staatscourant bevat o.m. een bepaling omtrent vissen met het spieringdrijfnet en een mededeling van de algemeen verbindendverkla ring van de collectieve arbeids overeenkomst voor de textielindu strie voor 1950. Woensdagmorgen heeft de 34- jarige L.T. in het perceel Alda- baranstraat 40 in Amsterdam-N. een 21-jarige vrouw, moeder van één kind, die gescheiden leeft van haar man, met bijlslagen van het leven beroofd. De man heeft zich, na het volvoeren van zijn vrese lijke daad, bij de politie gemeld en een volledige bekentenis afge legd De dader was ais S.S.-er gedu rende twee en een half jaar ge ïnterneerd geweest en er nadien niet in geslaagd behoorlijk werk te vinden. Hij kende reeds ge ruime tijd de vrouw, die gehuwd v/as, maar gescheiden leefde van haar man en met haar kind bij haar ouders in de Aldabaranstraat woonde. Al enige tijd was de verhouding tussen het slachtoffer en haar vriend gespannen en de dader zou bij herhaling verklaard hebben haar naar het leven te staan. Gis terenmorgen kwam T. in de Alda baranstraat. Een zwager van de vrouw, die er van hoorde, begaf zich onmiddellijk naar de Alda baranstraat, omdat hij ongelukken vreesde. Helaas kwam hij te laat. De vrouw was met bijlslagen op vreselijke wijze toegetakeld en moet vrijwel op slag gedood zijn CANDIDAAT VOOR WOODFORD LONDEN, 8 Febr (Reuter). Winston Churchill is heden in verband met de algemene ver kiezingen candidaat gesteld voor de conservatieve partij in het district Woodford (Essex). geweest. De dader was nog in de woning. Hij ontkende geen ogen blik en begaf zich op eigen ge legenheid naar het politiebureau Mosplein. De man was echter zo geschokt, dat hij behalve een vol ledige bekentenis niet in staat was iets mee te delen. Het lijk is naar het Wilhelmina Gasthuis overgebracht. Het kindje van de vrouw is bij buren onder gebracht. Gisterenmiddag kon de politie de man een nader verhoor afne men. Hij verklaarde verbitterd te zijn door het feit, dat de jonge vrouw hem had verlaten en hier door het plan te hebben opgevat haar te doden. MAASTRICHT—EELDE— LEEUWARDEN Het ligt in de bedoeling van de K.L.M. per 1 Mei het binnenlands luchtverkeer op de lijn Maastricht- Eelde (Groningen) -Leeuwarden te hervatten. In Canberra werd een immigra tie-congres gehouden, waar vertegenwoordigers uit alle la gen der bevolking aanwezig waren. Op dit congres is be sproken, op welke wijze de „Nieuwe Australiërs" het beste in de samenleving kunnen wor den opgenomen. De Australi sche minister van immigratie, Harold E. Holt, temidden van enige „Nieuwe Australiërs" uit de Baitische landen, nog ge kleed in haar nationale cos- tuums. 'Ü'f -TAi C <V>;

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1