Vermakelijkheidsbelastingverlaagd Representatief werk van Bergense kunstenaars Pleidooi voorbehoud van jaarlijks congres Behalve voor bals en bioscopen r Voor motorraces en paardensport een verlaging van 60 v_ y De vijf pet voor het gemeentepersoneel Tentoonstelling geopend Kringvergadering K.V.P. Eén centraal of meer gewestelijke Vormingsinstituten? Meer toelichting op Partij-voorstel gewenst Marktberichten PAGINA 2 MAANDAG 13 FEBRUARI 1950 ALKMAAK. In de raads vergadering welke a.s. Donderdag wordt gehouden komt aan de orde een voorstel tot wüligii'g van de verordening op de vermakelijkheids belasting, waarbij wordt voorge steld verschillende tarieven te verlagen, waardoor een mindere opbrengst van f 21.000.wordt ver wacht. B .en VV. achten het niet wenselijk in het tarief voor bios copen (35%) wijziging te brengen. B. en W. stellen voorts voor de be lasting voor motorraces en hard draverijen (paardensport) te ver lagen van 50 tot 20 van de bruto-opbrengst en de belastingvrije entree voor verenigingsavonden, ook voor school- en jeugdverenigin gen, en verenigingen, die nationale een plaatselijk-historische feestelijk heden organiseren, te verhogen van 10 cent tot 75 cent per bezoeker. Bioscoopvoorstellingen, welke uit sluitend bestaan uit films, waarin de techniek, de landbouw, de indu strie of handel uitsluitend onder werp zijn, zullen worden vrijgesteld van belasting. Het 45 %-tarief voor bioscoopvoorstellingen, waarbij niet een Nederlands journaal van 500 meter of cultuurfilms worden ver toond, komt te vervallen, daar B, cn W. handhaving van deze voor waarde niet meer noodzakelijk ach ten. Voor de normale bioscoop voorstellingen wordt het tarief dus 35 terwijl voor bioscoopvoorstel lingen, welke uitsuitend bestaan uit films, die handelen over kunst, wetenschap en natuur, 20 ver schuldigd zal zijn. De belasting tarieven voor muziek in café's e.d. (oppervlaktebelasting), die in 1948 ook aanmerkelijk was verhoogd, willen B. en W. terugbrengen tot 2/3 van het thans geldende tarief. Dit tarief zou dan worden f 2 voor een oppervlakte van minder dan 25 m2; f3,50 voor 25 tot 50 m2; f5.voor 50 tot 100 m2; f7,50 voor 100 tot 200 m2 en verder f 1.25 voor elke 50 m2 boven de 20Ó m2. De bepaling, dat teruggaaf van belasting op vermakelijkheden, voor een liefdadig doel gehouden, ge geven wordt, als niet meer dan 50 van de zuivere opbrengst voor dekking van de onkosten besteed wordt, wordt in dier voege ge wijzigd, dat niet meer dan 50 van de toegangsgelden aan onkos ten mag zijn besteed. „Verteringsbelasting" In hun toelichting op deze voor stellen, merken B. en W op, dat de tarieven in 1948 werden ver hoogd onder druk van bovenaf. De opbrengst nam hierdoor aanmerke lijk toe en bedroeg in 1947 f 136.700; in 1948 f 195,600 en in 1949 f 193 500, Naar aanleiding van ingekomen bezwaren van de zijde van de ondernemers stellen B. en W. ver laging op enkele punten voor. Zij stollen voorop, dat de ver makelijkheidsbelasting in wezen een verteringsbelasting is, die in de regel op de bezoekers der ver makelijkheden wordt afgewenteld. Slechts, wanner de hoogte van de belasting het economisch toelaat bare overschrijdt, doordat hef de ondernemer praktisch onmogelijk wordt gemaakt de belasting geheel op de bezoekers te verhalen, om dat zij door de hoogte van -le toegangsprijzen de yermakelijk- heden gaan mijden, zou er voor de gemeentelijke belastingwetgever gemeentelijke belastingwegever aan leiding kunnen zijn met die gevol gen rekening te houden. Tot ver laging van deze belasting kunnen B. en W. dan ook slechts in drin gende gevallen meewerken. De Ned Bioscoopbond vroeg een verlaging tot 20%. Getracht werd door staking van bioscooponder nemingen een tariefsverlaging te verkrijgen. De gemeentebesturen hebben echter unaniem besloten niet voor machtsmiddelen te wijken, doeh de minister te verzoeken naar de exploitatieresultaten van de bioscopen een onderzoek in te doen stellen, om te kunnen oor- dolen, of er inderdaad reden zou zijn voor de Regering, om de in het financiële verhoudingsbesluit ten aanzien van de bioscooponder nemingen gestelde voorwaarde (35 procent) los te laten. Gezien de toename van het bioscoopbezoek (dat in Alkmaar in 1948 158 hoger was dan in 1938), achten B. en W. het voorlopig nog niet GELDLENING ALKMAAR Voor de finan ciering van de bouw van 53 wo ningen door de Chr. Bouwvereni ging „Voorzorg" is benodigd f 616.542, welke bedrag B. en W. voorstellen te lenen bij de Post cheque en girodienst, tegen 3% af te lossen in 50 jaren. CARNAVAL PRIJSWINNAARS ALKMAAR. Bij 't Zaterdag avond in het Wapen van Heems kerk gehouden Carnaval, dat on der leiding stond van het Dans instituut Arendsen en dat in een allergenoegelijkste sfeer een bont allerlei bood van oorspronkelijke vondsten, waar het betrof de costumering der dansenden, wer den verschillende prijzen uitge reikt. De uitslag der prijsuitrei king is als volgt: Groepsprijs, le prijs, origineelste groep: .kleuter tjes uit het leesboek: le prijs aar digste costuums: 6 Spaanse zigeu ners, 2e prijs idem: 6 piraten. Pa ren: le prijs origineelste paar: begin en einde van een mens, mej. Butter en de heer Rood; 2e prijs idem: de 2 soberen uit de 16de eeuw, mej. L. van Burken en de heer A. Cokart; le prijs leukste paar: Snip en Snap, mej. J. Over- dijk en mej. B. van Keulen; 2e pr. idem: Pierrot en Pierrette, mej. Gaastra en mej. Nijk. Heren: 1ste prijs origineelste costuum: aapjeskoetsier met ver lof, de heer H. Kat; 2e pr. idem: ambassadeur van Niemandsland, de heer Strubbe. Heren: le prijs aardigste costuum: oude zeekapi tein, de heer H. Alders; 2e prijs idem: bewoner van Argentijnse Pampa ,de heer C .de Boer. Dames: le pr. leukste costuum: Estralita, mej. I. Kohier; 2e prijs idem: Russische boerin, mej. Jim- nink; 3e prijs idem: Japanse schone, mej. C. Rietbroek. noodzakelijk het dubbele offer van de verlaging der bioscoopbelasting en de verminderde gemeentefonds uitkering, die daarvan het gevolg zou zijn, te brengen; zij achten het daarom, hangende het onderzoek, niet wenselijk in het tarief voor bioscopen wijziging te brengen. Andere wijzigingen Wat betreft de voorgestelde wijzi gingen: onder vermakelijkheden wordt voortaan ook „vuurwerk" gerekend. De bepaling, dat als „toelichting" of als „bijkomstige opluistering" van een voordracht, lezing, bijeen komst of filmvoorstelling, welke uitsluitend een godsdiensig, weten schappelijk, sociaal of politiek karakter draagt, slechts wordt be schouwd een vermaak, dat niet meer tijd vergt „dan een vierde gedeelte" van de gehele duur van de bijeenkomst, wordt in dier voege gewijzigd, dat de tijdsduur van het vermaak op „een derde" van de gehele duur wordt gesteld. De belastingvrije entree wordt van 40 tot 75 cent verhoogd voor diie verenigingen, die werkzaam zijn aan „de bevordering van de geestelijke ontwikkeling" harer leden; dit dient geïnterpreteerd te worden als „het bijbrengen van ken.nis en begrip omtrent onder worpen van wetenschap en cul tuur", zoals dit geschiedt door ver enigingen als de Volksuniversiteit, Schola Publica e.d. De vrijstelling aan verenigingen, die de viering van nationale en plaatselijk-historische feesten orga niseren, geldt niet voor feestelijk heden in min of meer beperkte kring, doch alleen voor de algemene feestviering. Geen verlaging voor concerten en toneel Het tarief van 50 voor bals en danspartijen blijft ongewijzigd, evenals dat van 20 voor concer ten, toneelvoorstellingen, sport wedstrijden, tentoonstellingen e.d. vermaken. Voors stellen B. en W. voor het tarief voor plaatselijke verenigin gen, die zich het geven van ver makelijkheden niet of slechts in bij komstige mate ten doel stellen, en die zonder betaling voor haar leden, donateurs en begunstigers toeganke lijke vermakelijkheden geven, terug te brengen tot de helft van het thans verschuldigde bedrag, zoals dat door iedere andere ondernemer van vermakelijkheden is verschul digd. De grondslag contributies en donaties in de praktijk wegens de minder voordelige uitkomst nimmer voor de belastingheffing toegepast wordt afgeschaft. ACCORDEONCONCERT „VITA NOVA" ALKMAAR Dat de moderne accordeon vele mogelijkheden biedt, zal het Alkmaars Accordeon Orkest „Vita Nova" bewijzen in „Het Wapen van Heemskerk" op Woensdag 15 Febr. a.s. Op deze avond geeft de vereniging haar eerste donateursconcert o.l.v. de dirigent Alb. van de Wolff. Vita Nova werd opgericht op 14 Maart 1949 en streeft er naar de accordeon niet alleen in de huiskamer maar ook in de con certzaal te brengen. Met verschil lende concerten voor liefdadig heids- en andere verenigingen heeft de vereniging haar kunnen reeds bewezen. Het programma voor het con cert is zo samengesteld, dat het voor elck wat wils biedt. Ver schillende jeugdige accordeonisten zullen solostukjes spelen; na het concert wordt er een klucht in 2 bedrijven op de planken gebracht „Cel 13 is vrij". ONDERWIJS ALKMAAR. B. en W. stellen de Raad voor het bedrag per leer ling bedoeld in art. 55 bis der L.O.-wët voor 1950 voor het bui tengewoon lager onderwijs te be palen op f 59.63. Voorts wordt voorgesteld het getal wekelijkse lesuren geduren de hetwelk in 1950 vakonderwijs aan de openbare ulo-school zal worden gegeven, te bepalen op 1 13/20 per leerkracht. Geslaagd ALKMAAR Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam slaag de voor het doctoraal examen in de rechten mej. G. G. Besijn al hier. Damclub D.D.D. ALKMAAR - De uitslagen van de onderlinge wedstrijden van Vrijdagavond zijn: le klas: PeerdemanSchuit 0-2, KruiderDe Jong 20, De Bree N. Oud 02, ToepoelM. Oud 02, WoonijkPeerdeman 20. 2e klas: MiedemaVerver 11, VisserLangras Sr. 1—1, Langras Jr.Visser 11, Bruggeman Klinkhamer 02. 3e klas: HoogendijkKromhout 02. BakkumBalder 11, Wijn Balder 02, VeenHorn 20. H.O.V.-CONCERT ALKMAAR. Op Woensdag 15 Februari vindt het vijfde con cert van de H.O.V. plaats onder auspiciën van de samenwerkende culturele verenigingen alhier. Het concert staat wederom onder lei ding van de dirigent Toon Verhey. Als solist werkt mede de jonge Nederlandse violist Dick de Reus, die verleden jaar hier zo'n groot succes behaalde met het viool concert van Beethoven. Woensdag zal de Reus in het Gulden Vlies het vioolconcert van Glazounow vertolken. Het programma wordt geopend met de ouverture „Die verkaufte Braut" van Smetana. Na de pauze wordt de derde Symphonie, de „Eroïca" van Beethoven, uitge voerd. VERKOOP BOUWTERREIN ALKMAAR. B. en W. stellen de Raad voor aan H. Vos alhier twee percelen bouwterrein »aan de Anna van Burenstraat te ver kopen, in totaal 1902 m2, tegen de prijs van f 11.50 per m2 en be stemd voor de bouw van 14 wo ningen en twee garages. WIELRENVEREN ICING „ALCMARIA VICTRIX" ALKMAAR. Zondag hield bovengenoemde vereniging haar jaarlijkse cyclo cross. En dat hier van de zijde der renners grote belangstelling voor bestond, be wijst wel het feit, dat ongeveer een dertig renners aan de start verschenen. Het was dan ook jammer, dat Pronk en Eenhoorn niet mee konden doen wegens ziekte. Het was ook deze keer weer een zware rit. Als eerste passeer de K. Slot de finish, gevolgd door H. v. d. Sluis. K. Slot kwam hier door in 't bezit van de wisselbeker, geschonken door Jn. Groot. Over het geheel was het een mooie wedstrijd, waarbij terdege om de hoogste plaatsen gestreden is. De uitslag is als volgt: 1. K. Slot, 2. H. v. d. Sluis. 3. Jn. Hennink. 4. P. Korenman. 5. J. Peereboom. 6. Jn. de Wilde. 7. D. Edelenbos. 8. J. v. Gragt. 9. J. Belles. 10. H. Kokkes. Aankoop aandelen Overdekte goedgekeurd ALKMAAR. De aankoop van alle uitstaande aandelen van de N.V. Alkmaarse Overdekte Bad en Zweminrichting door de ge meente Alkmaar, waartoe bij raadsbesluit van 27 December 1949 is besloten, is door Gedeputeerde Staten van de provincie Noord- Holland goedgekeurd. A.F.C.-NIEUWS Westfriezen 1AFC 1 13 AFC 2—KW 4 7—0 Bergen 2—AFC 3 1—3 Vitesse 3AFC 4 61 Alkm. Boys 7AFC 5 22 Schoorl 3AFC 6 05 Junioren: AFC bKolp.-Boys a 13 VVZ b—AFC c 0—1 Vriendschappelijk adsp.: AFC f—VZV a 3—1 Kolp. Boys aAFC b 10 Het eerste nam geen risico en klopte Westfriezen met 31. Dat viel mee, want wij hadden er een zwaar hoofd in; dit deed met één slag de nederlaag tegen Purmer- end vergeten! Het tweede en derde ook een overwinning. Bravo! Het vierde viel uit de toon, of was jullie doel te groot? Het vijfde met een punt, netjes, maar het zesde was groots op hun overwinning, 50. Dat is extra proficiat! De jun. b was mis, maar de c-tjqs zorgden voor beide punten. En de adsp. f kwamen met de 4e 31 zege uit Zaandam. Dat is alles bijeen weer een fijne AFC-Zondag geweest; daar zullen wij vanavond op de club avond een extra boom over op zetten. Hedenavond dus naar Beemster. Vooral degenen, die aan de com petitie deelnemen, worden ver wacht. Tot vanavond! De PPC-er. Heropening schoenmakerij ALKMAAR. Morgen zal de heer Th. Twint, die voorheen als schoenmaker tijdelijk gevestigd was ,in de C. W. Bruinvisstraat, zijn goed geoutilleerde en naai de eisen des tijds ingerichte schoenmakerij in de Lindenlaan 36 heropenen. Voor nadere bijzon derheden verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende advertentie. ONZE AGENDA SCHOLA PUBLICA: Gul den Vries, 3.30 uur, Rome avond door dr W. P. Theu- nissen. STEDELIJK MUSEUM: Tentoonstelling werken van Bergense kunstenaars BIOSCOPEN: Harmonie: Zoölogica, 14 jaar; Victo ria: Afspraakje met Judy, 14 jaar; Cinema Ameri- cain: Doodlopende straat, 18 jaar en A.B.T.: Am sterdam bij Nacht en De Laatste Buitenpost, 14 jr. NACHTDIENST APOTHEKEN: Apotheek Wanna, Ritsevoort. NACHTDIENST TAXI'S: D. de Leeuw, Stuartstraat 90, telef, 2288. UITREIKING ONDERSCHEIDINGSTEKENS Op verzoek van de minister van oorlog zal de burgemeester op Vrijdag 17 Februari a.s., des mid dags 12 uur, ten stadhuize aan de nabestaanden van een vijftal in Indonesië overleden militairen het Ereteken voor Orde en Vrede uit reiken; vervolgens zal hij te 17 uur eveneens op verzoek van voornoemde minister in de raad zaal van het stadhuis aan een viertal ingezetenen dezer gemeen te het Oorlogs-Herinneringskruis uitreiken. De burgemeester van Alkmaar, WYTEMA. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR, Geboren: Robert J., z. v .Jhr. C H. J. Barnaart van Bergen en J. B. Tengnagel; Wil- helmina A. V., d, v, C Hoogland en A. E, Blankendaal. Overleden: Meindericus Butter, 73 jaar, geh. met J. de Lange; Henri Hartong van Ark. oud 78 jaar, geh, meti M, J. Merens. VEEMARKT ALKMAAR ALKMAAR. Wij geven hier onder de aanvoer en de prijzen van de hedenmorgen te Alkmaar gehouden veemarkt. 55 vette koeien 300950; 1 gras- kalf 250; 193 nuchtere kalveren 30 60; 25 vette schapen 80115; 139 varkens 1.621,71 per kg. ALKMAAR B. en W. stellen de Raad voor aan het gemeente- personeel de loonsverhoging van 5% over 't le kwartaal ineens uit te karen; zowel het feit, dat in het vierde kwartaal van het afgelopen jaar een zekere stijging van het le vensonderhoud is ingetreden, waar door een spoedige verwezenlijking van deze voorziening gewenst en urgent is, als om administratieve redenen wordt voorgesteld deze uit kering ineens te doen plaats heb ben. De uitkering bedraagt 15% voor ambtenaren' en werklieden, gebo ren vóór 2 Jan. 1927; 10 voor hen die geboren zijn na 1 Jan. 1927, doch vóór 2 Jah, 1928; 5 voor hen, die geboren zijn na 1 Jan, 1928, doch vóór 2 Jan. 1929. Voor de man nelijke functionarissen, geboren vóór 2 Jan. 1927 zal de uitkering niet minder bedragen dan f 26. ALKMAAR Zaterdagmiddag is onder verblijdend grote belangstel ling van vele prominente Alkmaar- ders en Bergenaren, in het Alk maarse gemeentemuseum de ten toonstelling geopend, die jonge Ber gense kunstenaars daar ,een maand lang zullen houden. De burgemees ter van Alkmaar, mr. dr. H. J. Wv. tema, sprak de openingsrede uit, waarin hij getuigde van zijn blijd schap om de onverwacht grote be langstelling bij de opening van deze tentoonstelling. De burgemeester wees erop, dat de kunstwerken, die op deze ten toonstelling zijn geëxposeerd, ge speend zijn van extavaganties en te stuk voor stuk te begrijpen en te genieten zijn, ook voor de onge schoolden in de picturale kunst. Moge het publiek door een bezoek aan deze tentoonstelling leren wat schoonheid is en hoe een belangrij ke plaats de schoonheid inneemt in het leven. De educatie van het Ne derlandse volk op het gebied van de beeldende kunst, verkeert nog in een priihitief stadium: De kunste naar moet het publiek doordringen van het wezen van de kunst. Moge dit bet resultaat zijn van deze ex positie en mogen de exposerende kunstenaars op hun beurt hiervan de vruchten plukken. Nadat de burgemeester nog had verklaard, dat bij elke nieuwe wijze, waarop het mogelijk zou zijn, het stedelijk museum, dat dit jaar zijn 75-jarig bestaan viert, een centrum te maken van de culturele belang stelling van het Alkmaarse publiek, hartelijk toejuichte cn dat hij gaar ne bereid was elk daartoe strekkend initiatief te steunen, verklaarde hij de tentoonstelling geopend. De kunstschilder Henk van den ïdsert sprak woorden van dank tot de burgemeester, de stadsarchivaris, de heer Wortel en tot diens as sistent, de heer Piket, voor de me dewerking, van hen bij het tot stand komen van de tentoonstelling ondervonden. Nadat vervolgens de aawezigen zich een indruk hadden gevormd van de tentoonstelling, die naar onze mening een voortreffelij ke indruk maakt, die repraesenta- tief is voor de groep kunstenaars die er exposeren en waarin ons inziens de biizonder geslaagde in zending van Jaap Kuyper het meest opvalt naast het zeer goede werk van Jaap Min en Henny van den ïdsert, begaf men zich naar het Gulden Vlies, waar de genodigden verversingen werden aangeboden, terwdjl door mevr. J, Frederiksen- Hoekstra, piano, en de heren L. G. J. Berman, cello en Jan van der Peet, clarinet, een trio van Beethoven, opus 38, werd uitgevoerd op een plezierige muzikale wijze, waaraan zelfs een enkele onzuiverheid tegen het einde Van de uitvoering weinig VOOR DE ARMEN ALKMAAR. - De parochianen van St. Dominicus offerden bij de Zondag 5 dezer gehouden collecte voor de armen f 1.870.Pastoor G. L. Binkhorst had gepreekt. afbreuk kon doen. Tenslotte dankte de heer v. d. ïdsert en bood mevr. Frederiksen bloemen aan. De tentoonstelling der Bergense kunstenaars, waarover een onzer redacteuren Zaterdag reeds uitvoe rig heeft geschreven, is op alle werkdagen geopend van 1012 en van 25 uur; op Zondagen alleen in de middaguren. De expositie is ieders belangstel ling overwaard. Wij kunnen dan ook een bezoek aan de tentoonstel ling dezer jonge Bergense kunste naars niet met genoeg klem aanbe velen. R.K. WONINGBOUWVER. „ST. WILLIBRORDUS" HEILOO Zaterdagmiddag wer den de eerste zes van de 14 te bou wen woningen opgeleverd. Deze woningen werden gebouwd onder architectuur van de heer Aad Ham. De bedoeling van de architect was om geriefelijke en vooral econo. misch ingerichte huizen te leveren. Wij kunnen niet anders zeggen als dat bij hierin volkomen is geslaagd. De huur is voor deze tijd zeer laag dus aantrekkelijk. Om onze lezers 'n denkbeeld te geven der grootte der huizen geven wij hier de maten op. De totale inhoud is 261 M3. De benedenverdieping bestaat uit een grote voorkamer 3.30 x 3,76 M*. een kleinere kamer 3.11 M. x 2.36 M. en 'n geriefelijke keuken waarin 'n Bruynzeel „Simplo-keuken" is ge monteerd. De bovenverdieping be staat uit drie slaapkamers, n.l. 3.30 M. X 3.76 M„ 3.37 x 3.11 .M. en 2.40 M. x 2.55 M. Ook is nog 'n douche cel aanwezig, met 'n oppervlakte van 1 M. bij 1.90 M. Alle kamers zijn voorzien van ruime kasten, ter wijl ook de gang op de bovenver dieping 'n diepe kast rijk is. De huizen zijn in frisse, vrolijke tinten geschilderd. Wij feliciteren de R.K. Woningbouwvereen. met deze hui zen, die 'n sieraad voor de gemeente zijn. K.J.B.-VERGADERfNG De heer Tamis sprak over zijn Rome-reis HEILOO Vorige week heeft de heer W. Tamis verteld over zijn reis naar Rome. Spr. behandelde niet de reis zelf maar sprak over de beziens waardigheden van de Eeuwige Stad (zoals monumenten enz.). In de geest hebben de jongens, met de spr. als gids, gedwaald door de zon nige straten over grote pleinen met standbeelden en spuitende fontei nen. Want de heer Tamis vertelt boeiend. Dit was weer eens een goe de ouderwetse leerzame avond! A.s. Woensdag viert de Heiloër K.J.B. haar bonte vastenavond. Deze zal geweldig worden. Op het program ma staan muziek, sketches, liedjes ets. Een jury zal de gecostumeerden beoordelen. De meest originele cos tuums zijn prijswinnaars. Mooie prijzen zijn beschikbaar gesteld. Het is niet verplicht gecostumeerd te verschijnen. Niet-leden hebben ook toegang tegen 'n kleine vergoe ding van 25 ct Het bestuur verwacht 'n grote deelname en goede opkomst In een drukbezochte vergadering, welke Zaterdagmiddag in het Gulden Vlies te Alkmaar werd gehouden, hadden de leden van de K.V.P.-kring Den Helder gelegenheid zich te oriënteren over de werkzaamheden, in het afgelopen jaar verricht en zich voor te bereiden op komende acties. Het was dus, zoals de voor zitter opmerkte, een echte werkvergadering. In zijn openings woord merkte burgemeester H. Nolet van Warmenhuizen op, dat men op een jaar van grote activiteit kan terugzien. De werkzaamheden hebben, vooral in kleinere kring, voortgang gevonden en ook door het bestuur is er hard gewerkt. Buiten het eigenlijke kring ver band hebben belangrijke gebeur tenissen plaats gevonden. Daar was dan op de eerste plaats de souvereiniteitsoverdracht aan In donesië en hoewel de gang van zaken misschien niet zo moge ge weest zijn, als men zich dat wel zou hebben voorgesteld, men ver heugt zich toch over de resultaten van de Ronde Tafelconferentie en allerwege gunt men het nieuwe rijk zijn zelfstandigheid. Vooral wij, die 80 jaar om onze zelfstan digheid hebben moeten vechten, kunnen begrijpen, waarvoor men in Indonesië jarenlang gewerkt en gevochten heeft. Moge de toe komst leren, dat Indonesië in staat zal zijn deze verworven zelfstan digheid te handhaven. De P.B.O. Na lang beraad en dank zij steun van veel propagandistisch werk, b.v. van de K.A.B., werd de wet op de P.B.O. aangenomen. De voorzitter drukte zijn toehoorders op het hart, deze wet goed te be studeren. Velen immers zullen ge roepen zijn deze nieuwe wet in ons volk ingang te doen vinden. Spreker hoogte dan ook, dat de wet op de P.B.O. tot heil van ons volk en dat het uitvoeren ervan een voorbeeld zou zijn voor vele andere landen. Sprekende over de wet op de vergoeding der materiële oorlogs schade, meende de heer Nolet te kunnen constateren dat ons ge west voor grotere rampen ge spaard is gebleven, al zullen er verscheidene gemeenten zijn, die van deze wet zullen kunnen pro fiteren. In de Kring werden een viertal kaderdagen gehouden, welke uit stekend geslaagd waren, dank zij de medewerking der besturen der Statenkringen. Dit is een begin van kadervorming, zoals het par tijbestuur het zich voorstelt ver der te ontwikkelen. Aan de vooravond van de ver kiezingen der leden van de Prov. Staten is weer veel activiteit der plaatselijke besturen te bespeu ren. De Provinciale Centrale is reeds werkzaam geweest en zal een ontwerp-program voor de Provincie aanbieden. De secretaris, de heer H. N. Smits, deed vervolgens enkele mededelingen en vermelde daar bij, dat als 82ste afdeling Zwaag- dijk-West was toegetreden met ruim 200 leden. Verslag Partijraad De secretaris kreeg hierna de gelegenheid verslag uit te bren gen van de 17 December gehouden Partijraadsvergadering; hij vond hiervoor een bijzondere aanlei ding aanwezig, omdat door het Kringbestuur met de Partijraads afgevaardigden een beraad was gehouden. Men stond op het standpunt, dat een conclusie over het door de Tweede Kamerfractie gevoerde Indonesië-beleid wenselijk was en zo mogelijk deze conclusie in een resolutie aan de Partijraadsver gadering voor te leggen, indien de discussie hier aanleiding toe zou geven. Deze conclusie werd dan ook ingediend en het Partijbestuur kon zich in algemene zin wel ver enigen met de resolutie, welke tot uitdrukking bracht, dat het frac- tiebeleid niet geheel in overeen stemming was geweest met het Urgentieprogram van de Partij, maar waarin de wens tot samen werking tussen Nederland en In donesië sterk benadrukt werd. Het Partijbestuur vulde de resolutie echter aan met twee overwegin gen, waardoor zij geen meerder heid kon krijgen. Nadat het van uit de vergadering staatsrechte lijk onjuist werd geacht een uit spraak te doen, vooraleer de Eer ste Kamer de kwestie behandeld had (hetgeen toen nog moest ge beuren), werd op voorstel van de voorzitter een uitspraak aange houden, met de toezegging, dat men op de zaak zal terugkomen; hetgeen vermoedelijk in de a.s. Zaterdag te houden Pa^ij raads vergadering het geval zal zijn. Naar de mening van dé secreta ris gingen deze staatsrechtelijke bezwaren niet op, omdat het hier louter ging om het beleid van de Tweede Kamerfractie en een besluit van de Twééde Kamer. Centraal Vormingsinstituut Ter inleiding van de bespreking over de agenda van de a.s. Partij raadsvergadering deed de voor zitter enkele mededelingen over het op te richten Vormingsinsti tuut in het centrum van het land; in dit vast gebouw zullen weke lijks studiebijeenkomsten voor het kader, vergaderingen en confe renties worden gehouden voor ongeveer 30 personen. Ook aan regionale vorming zal echter aan dacht geschonken worden. Het voor aankoop benodigde bedrag van f 200.000.— zal uit het Dr. Schaepmansfonds en het Goseling- Verschuurfonds, alsmede uit par ticuliere bijdragen worden ge fourneerd; uit verschillende fond sen worden ook de kosten voor inrichting f 60.000) en reisfonds (f 60.000) bestreden, terwijl op de jaarlijkse begroting een bedrag van f 43.500 voor exploitatie komt te drukken. Er gingen uit de vergadering stemmen op (van de heren Roele- veld, Bolten en Clijnk) om in plaats van een Centraal Vormings instituut meerdere gewestelijke instituten te stichten; de voorzit ter betoogde echter, dat dit veel kostbaarder zou zijn. Door uit breiding van het aantal leden moet de exploitatie gemakkelijker gemaakt worden. De heer Kenter was-zo optimistisch te veronder stellen, dat het ledental van de Kring wel tot 80.000 opgevoerd kon worden; de heer Smits hielp hem uit de droom door er op te wijzen, dat het aantal kiesgerech tigden in de kring nauwelijks 80.000 bedraagt; hij deelde voorts mede, dat het ledental van de Kring sedert '49 met een paar duizend was teruggelopen. De voorzitter vond echter, dat de Kring Den Helder met zijn 30.000 leden tegenover andere kringen geen slecht figuur slaat. Overigens bleek uit de discussies wel, dat meer toelichting, vooral op het financiële plan van het Vormings instituut, wenselijk was. De wenselijkheid van geweste lijke kaderscholen werd hierna nog eens door de Kring-propa gandaleider, de heer Verkade, beklemtoond; de Kringpropaganda ren. heeft hiertoe onlangs het initia tief genomen, doch de medewer king der afdelingen liet te wen sen over; een uitzondering maakte spr. voor Volendam, waar de pro paganda op volle toeren draait en Hoorn en omgeving, waar men het nut van de kaderscholen blijkbaar inziet. Uit de kader vorming moeten juist de deelne mers komen aan de cursussen in het Vormingsinstituut. Het Partijcongres Op de aanstaande Partijraads vergadering komt aan de orde een voorstel tot reglementswijziging, inhoudende, dat het Congres niet meer per sé elk jaar wordt ge houden, maar tenminste eenmaal in de twee jaar. De voorzitter lichtte dit voorstel toe, dat ge daan werd, omdat een congres zeer veel werk voor het Partij bureau meebrengt en er niet altijd actuele onderwerpen aan de orde zijn, die de aandacht van een con gres verdienen; hoewel een con gres een uitgaaf van f 7.500.met zich brengt, is de financiële over weging niet van doorslaande be tekenis; wel is van belang, dat het Vormingsinstituut zeer veel aan dacht van het kader zal vragen, zodat ook uit dit oogpunt een jaar lijks congres niet strikt nodig is. Indien er aanleiding toe bestaat, kan het echter best gebeuren, dat er toch twee congressen in de twee jaar worden gehouden. De heer Luyckx (De Rijp) be treurde het, dat een zo belangrijke levensader als het congres werd afgesneden; de voorzitter vond dit wel wat boud gesproken; de afde ling vond spreker als levensader niet minder belangrijk. Voorts wees de heer Luyckx op de pro pagandistische waarde van een congres, waarvan door nagenoeg alle bladen notitie wordt geno men; de voorzitter betoogde, dat de propagandistische waarde van het congres toch afhangt van de innerlijke waarde. De heer Stavenuiter (Enkhui zen) betoogde, dat niet alleen het kader vorming nodig heeft; bij een volkspartij 'moet de vorming zich tot het volk uitstrekken. Ove rigens vond spreker, dat discussie geen zin had, omdat de vergade ring de afgevaardigden toch geen bindend mandaat kan meegeven. De voorzitter wees op het regle ment, dat de afgevaardigden vrij mandaat verleent, doch* de Kring vergadering het recht van voor-, stellen aan de Partijraad geeft. Onder Volkspartij verstond spr. iets anders dan de heer Stavenui ter bedoelde en wel een partij voor heel het volk, van laag tot hoog. Een voorstel-Enkhuizen om zich vóór een jaarlijks congres „uit te spreken, werd bij zitten en op staan verworpen. Nadat de heer Verkade nog enkele mededelingen had gedaan met het oog op de a.s. Statenver kiezingen, welke mededelingen van interne aard waren, volgde sluiting op de gebruikelijke wijze van deze vergadering, waarop 58 afdelingen v«rtegenwoordigd wa- WEERS VER WACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond. IETS KOUDER Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen cn nu en dan harde zuidwestelijke wind. Later krach tige tot matige wind draaiend naar noordelijke richtingen met wisse lende bewolking en plaatselijk enkele buien. Iets kouder. (Advertentie) 'n Steek of 'n scheut hier en daar komt ge nog wel te boven Maar wee als Rheumatiek zich vastzet Welk mens bii zijn volle ver stand, zal het zo ver laten komen? Zulke aanwijzingen zijn een reden te meer om van vandaag-op-mor- gen met de weldadige Kruschen- kuur te beginnen. De zes minerale zouten van Kruschen stimuleren van de eerste dag af met de jaren verslapte bloedzuiverende orga nen en brengen die al gauw weer helemaal op gang. Als lever, nie ren en ingewanden op natuur lijke wijze hun werk doen, kunnen onzuiverheden in het bloed zich niet vast zetten. Die worden dan radicaal afgevoerd langs natuur lijke weg en zijn nooit meer oor zaak van pijnen, die U nu in uw bewegingen belemmeren en U het leven vergallen. Weifel niet lan ger, begin vandaag met Kruschen. In uw eigen belang. Kruschen is verkrijgbaar bii alle Apothekers en Drogisten. TORNADO'S IN DE V.S. 40 doden NEW YORK, 13 Febr. (Reuter). Het afgelopen weekeinde hebben m de staten Louisiana, Arkansas en Texas tornado's gewoed, waar- bij ten minste 40 mensen zijn om gekomen. De aangerichte schade wordt op een millioen dollar ge schat. Meer dan 200 personen werden gewond. GEEN OLIE IN WARMENHUIZEN Naar wij vernemen zijn de boor- werkzaamheden bij Warmenhui zen gestaakt en is men reeds druk doende de boortoren af te breken. Er is tot een diepte van 1300 meter naar olie geboord, maar men is tenslotte op een zo dikke krjjt- laag gestoten, dat de hoop om hier op redelijke diepte olie te vinden is opgegeven. De teleurstelling te Warmenhuizen is zeer groot. De vertegenwoordiging van de Standard Vanguard Naar aanleiding van de adver tentie m ons nummer van Zater dag verzoekt men ons er de aan dacht op te vestigen, dat de aan stelling van de fa. Jac. Met's Auto mobielbedrijf als dealer van de Standard Vanguard alleen voor Hoorn geldt en dus niet voor Alk maar. Handbal: R.K. USVU 1—R.K. AOC 1 ALKMAAR In een sportieve wedstrijd in Uitgeest won AOG met 10. Voor de rust met de wind in de rug, gelukte het AOG niet te scoren, hoewel er steeds goed werk werd verricht. De keeper van de tegenpartij was trouwens in een uitstekende vorm. Twee minuten voor het einde scoorde de midvoor van AOG en met 10 kwam het einde van deze mooi gespeelde wedstrijd. Belangrijke woningbouw gegund Het bouwen van 67 woningen te Amsterdam, Muiderstraat bij Ber- lagebrug, onder architect Ouëndag, is opgedragen aan de Firma P. Bot Zonen te H. H. Waard. De Firma Bot heeft dit werk aangenomen voor f 1.780.000,—. Dammen HEERHUGOWAARD De ge houden onderlinge competitie le verde de volgende uitslagen op: A SmitJ. Groot I1, P. LaanJac. Borst 02, G, AppelmanW. Konijn 11, P. Groeneveld—W. Oudhuis 11, C. SteurG. de Boer 02, A OudhuisJ. Smit 02. Geslaagd HEILOO Onze plaatsgenote mej. Rie Boersen is geslaagd voor het practijkdiploma Boekhouden Associatie, Vergadering K.A.B. SCHERMERHORN. Op de goedbezochte vergadering van de K.A.B. hield de/ heer v. Jaarsveld uit Alkmaar een inleiding over de Publiekrechtelij ke Bedrij fsorgani- satie (P.B.O.). Spr. gaf een indruk van de belangrijke nieuwe moge lijkheden, die de wet speciaal voor de arbeiders in het vooruitzicht stelt. Zoals spr. meedeelde zou de landbouw wel een van de eerste bedrijfstakken zijn, die voor toe passing van de wet in aanmerking zou komen. De landbouw be schikt nl. reeds over vele organen aan welke de verschillende be voegdheden zouden kunnen wor den overgedragen. Na het vertrek van de spreker bleef men nog geruime tijd bijeen voor het afdoen van verschillende afdelingsaangelegenheden. Ook werd een bestuursverkiezing ge houden, waarbij de heer de Ree (Ome Dirk) zonder hoofdelijke stemming werd herkozen. Voor het door de voorzitter aangesne den onderwerp: de oprichting van een retraitefonds, bleek niet veel belangstelling te bestaan. NRD.-SCHARWOUDE, 13 Febr. 5000 kg peen: II 11.10—12.60, III 20.00—20.70, 7000 kg witte kool 24.50—25.10, 250000 kg rode kool 6,50—16.40, 7000 kg gele kool 19,70 23 50. LANGEDIJK, 13 Febr. 9500 kg rode kool 7.50—16.40. 9000 kg gele kool 23,7027 20, 1600 kg peen: II 22.90—24.00, III 19.60, 2500 kg uien 45.70—46.20, grove 43.90—44.00.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2