Jaarverslag Sociale Raad BllRGfflffl r Tocht door oud en nieuw Rome BURGEMEESTER BOSMA nam afscheid van Oude Niedorp Gemeenteraad Oude Niedorp Samenstelling van de grasmat Succes voor Turnkring Hollands Noorderkwartier Van A ALKMAAR EN OMSTREKEN Maatschappelijke zorg steunt op kerkelijke en particuliere hulp Pand uitgebrand Schola Publico Veel woorden van waardering Tijdelijke wethouder benoemd Weinig activiteit van K.V.P.-besturen Marktberichten Een weini /ïoo, PAGINA 2 DINSDAG 14 FEBRUARI 1950 ALKMAAR. In een uitgebreid jaarverslag geeft de secretaris van de Sociale Raad. de Districts Armenraad voor Alkmaar en een groot deel van Noordholland, een overzicht van de werkzaamheden in het afgelopen jaar verricht. Daarbij kwam sterk tob uiting, dat alle overheidsbemoeiingen in de sector van de maatschappelijke zorg niet te scheiden zijn van het nog steeds zeer belangrijke kerke lijke en particuliere initiatief, dat vrijwel het monopolie bezit op het terrein der practische en daadwer kelijke maatschappelijke zorg, ook al zijn de" bedragen, door de over heid ten koste gelegd aan de sociale voorzieningen aanmerkelijk hoger. De zich langzaamaan veranderen de economische situatie van ons land en de daaruit voortvloeiende invloed op de werkgelegenheid is oorzaak geweest van het feit, dat de bemoeiingen der verschillende instellingen, die met de Sociale Raad samenwerken, zijn toegeno men Verscheidene categorieën van personen, die voorheen niet onder de steunverleningen vielen, b.v. de noodlijdende kunstenaars, alsmede het groeiend aantal werklozen, hebben in het afgelopen jaar de verschillende instellingen die op sociaal gebied werkzaam zijn, meer werk verschaft. Ook de omvang der ondersteuningen steeg in het verslagjaar. In het afgelopen jaar werd veel werk verzet. Daar was b.v. de ten toonstelling van de Sociale Raad, bij haar vijf en dertig-jarig be staan. Er werden twee buiten gewone vergaderingen gehouden waarop belangrijke onderwerpen in bredere kring werden besproken. Van de bijzondere acties mag ver meld worden die voor de verkoop der Kinderpostzegels, waarvan de opbrengst weer steeg, en de orga nisatie van een auto-tocht voor ouden van dagen. Voorts kwam er nog een Gids voor Sociaal Werk uit, welke voor velen een goede wegwijzer bleek te zijn. Het aantal onderzoeken en uit gebrachte rapporten bedroeg 2436, het aantal bezoeken en informaties op het bureau wordt op ruim 2700 geschat. In 7 gevallen werden 14 controles verricht voor verschil lende gemeenten ten aanzien van de vergoeding van ziekenhuisver- pleging. Door de commissie voor de Onderhoudsplicht werden 530 zaken behandeld waarbij voor f 62:000,werd ontvangen en uit gekeerd. Met het Alkmaars Kleding en Dekking-comité werd weer inten sief samengewerkt. Er werden 162 gezinnen met ruim 700 kleding stukken en schoenen geholpen De autotocht voor ouden van dagen werd door 450 personen mede gemaakt, terwijl door 52 autobezit ters medewerking werd verleend. Door de commissie voor Woeker bestrijding werd medegewerkt aan het plan tot stichting van een Volkscredietbank, daar de behoefte aan crediet aanmerkelijk steeg. De inwerkingtreding van de Noodwet Ouderdomsvoorziening bracht een ingrijpende wijziging mede wat betreft de hulpverlening aan vele bejaarden. Ook ten aan zien van hulpverlening aan andere categorieën van hulpzoeken viel een levendige activiteit waar te nemen. Uitkeringen Door het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken te Alkmaar werd aan gemiddeld 18 werklozen per week een overbruggingssteun gegeven ten bedrage van f 24.945.— in totaal. Door Maatschappelijk Hulpbetoon werd aan 677 personen „ARMADA" VAN EF HEYENDAAL Opgevoerd in Gulden Vlies ALKMAAR. In de toneelzaal van het Gulden Vlies zal op 6 Maart a.s. het nieuwste stuk van de Ne derlandse toneelschrijver Jef Hey- endaal, die vooral met zijn „Voor Altijd Pilatus" zo'n succes oogstte, „Armada" worden opgevoerd. Dit werk geeft een beeld van het Span je van de tweede helft van de 16e eeuw en brengt vooral de figuren, die in de vrijheidsstrijd der Neder landen een rol hebben gespeeld, naar voren. In het kader van de Boekenweek zal het in Amsterdam zijn première beleven. De directie van het Gulden Vlies heeft een opvoering vor de abonnementsvoor stelling in de serip C kunnen vast leggen. Voorts vernemen wij, dat de mo gelijkheid bestaat dat de zottin van Chaillot, met Charlotte Kohier in een der hoofdrollen, voor Covoto zal worden opgevoerd. KEGELWEDSTRIjD HAARLEM-ALKMAAR ALKMAAR. De stedenwed- strijd HaarlemAlkmaar is begon nen met een ontmoeting van twee 25-tallen te Haarlem in het kegel huis aan de Tempelierstraat. De Haarlemmers bleken in eigen huis de sterksten en veroverden een voorsprong van 382 hout. In Alkmaar, over enkele weken in gebouw De Unie, wacht dus het Alkmaarse 25-tal de niet gemakke lijke taak om een kleine 400 hout achterstand in te halen. Maar op eigen terrein zal 't wellicht lukken. In totaal maakte Haarlem 6692 hout, Alkmaar 6310. HOOCSPANNINGSRUIMTE ALKMAAR. B. en W. stellen de raad voor een stukje grond aan de Spieghelstraat. groot 27 M2 uit het grondbedrijf te nemen en ter beschikking te stellen van het gem. electriciteitsbedrijf voor de bouw van een hoogspanningsruimte; het bedrag van f459 waarop de waar de van de - grond is geschat, komt ten laste van het electriciteitsbedrijf UITGIFTE IN ERFPACHT ALKMAAR. B. en W. stellen de raad voor aan de N.V. P. Daal- der's Aannemersbedrijf alhier, in erfpacht te geven 'n perceel grond aan het Zeglis, groot 2214 M2 tegen een jaarlijkse canon van f 608.85, en een perceel grond, groot 315 M2 aldaar te verhuren voor f 81 per jaar. min of meer geregelde onderstand verleend. Teven werden 161 per sonen op kosten dezer instelling verpleegd. Bijzond'ere aandacht werd besteed aan de werkverschaffing en het is het Gewestelijk Arbeidsbureau mogen gelukken 270 personen uit Alkmaar en omgeving in de Zaan streek en op de Hoogovens te plaat sen. Bemiddeling Ter herscholing werden 29 per sonen op de Rijkswerkplaats te Den Helder geplaatst, welke vrij wel alle een betrekking vonden. Te Amsterdam werden 112 per sonen gepaatst op een dergelijke inrichting. Ten behoeve van emigranten werden 462 rapporten opgemaakt. Vele jongere krachten, in het rayon Alkmaar, ruim 600, konden worden geplaatst. Verscheidene ateliers namen vele vrouwelijke arbeids krachten op, in totaal meer dan 1100, Voorts werden nog 96 min der valide personen in het arbeids proces ingeschakeld. Het verslag vermeldt verder nog bemoeiingen ten aanzien van de uitvoering der kinderwetten, waar bij voor 77 minderjarigen bij de rechtbank ontzetting uit de ouder lijke macht moest worden aange vraagd. De verzorging van de aan de Voogdijraad toevertrouwde kin deren vergde een bedrag van f 136,500.—. Ook op het terrein van de woningwet en de behuizing voor bejaarden wijdde de Sociale Raad of haar onderafdelingen haar aan dacht. Dierenbescherming ALKMAAR. Ter beschikking een jong bruin hondje, ongeveer 4 maanden oud, teef. Het is een aar dig diertje en wordt niet groot. Indien het niet wordt afgehaald, moet het dood gemaakt worden. Adres: C. Verwer, Baanstraat, Alk maar. ALKMAAR. Hedenmorgen om 8 uur is brand ontstaan in hel per ceel Achterwezel 48, bewoond door G. V. De brand is ontstaan doordat een kind bij het doorzoeken van een kast onder de trap een lucifer aanstak om zich bij te lichten. Het pand is vrijwel geheel uitgebrand. De brandweer rukte uit en blustte de brand met twee stralen. De in boedel was verzekerd. -\ 0N2S AGENDA VICTORY-HOTEL 8 uur: Anton van Duinkerken voor de Sint Adelberts- vereniging over de katho lieke mens na de wereld oorlog, WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur: Feestavond Alk maarse Bedrijfsvoetbal verenigingen. BERGEN RUSTENDE JAGER: 8 uur: Concert door Röntgen-kwartet voor de leden van het K.C.B. STEDELIJK MUSEUM: Tentoonstelling werken van Bergense kunstenaars BIOSCOPEN: Harmonie: Zoölogica, 14 jaar; Victo ria: Afspraakje met Judy, 14 jaar; Cinema Ameri- cain: Doodlopende straat, 18 jaar en A.B.T.: Am sterdam bij Nacht en De Laatste Buitenpost, 14 jr. NACHTDIENST APOTHEKEN: Apotheek Wanna,, Ritsevoort. NACHTDIENST TAXI'S: D. de Leeuw, Stuartstraat 90, telef. 2288. V PHILIPS' WONDERTUIN VERTROKKEN ALKMAAR. Zaterdag was Phi lips wondertuin hier ter stede voor het laatst te bezichtigen. Vrijdag avond hebben ondanks het slech te weer nog een driehonderdtal belangstellenden een bezoek aan de tuin gebracht. Zaterdag (morgen en middag) waren het er ruim 1100. Het totale aantal betalende bezoe kers wordt op plm. 6200 geschat, zodat het bestuur van de stichting „Fonds tot behoud der Kaasmarkt" te Alkmaar zeker niet ontevreden over het resultaat is. Na aftrek van de huur en de aan de gemeente verschuldigde vermakelijkheidsbe lasting zal er nog een bedrag over blijven dat uitgaat boven de raming, welke het stichtingsbestuur zich bij het begin van deze onderneming gesteld heeft. Daarvoor komt aller eerst een woord van dank toe aan de directie van de N.V. Vroom en Dreesman. die niet alleen het op bouwen van de tuin voor haar re kening heeft genomen, maar boven dien gedurende tien dagen een deel van haar verkoopruimte, alsmede het voor toezicht en cassa benodigd personeel, de advertenties en recla mebiljetten en -borden gratis ter beschikking had gesteld. Van particuliere zijde is voor de ze Kaasmarkt-actie grote medewer king ondervonden niet het minst ook van de zijde van het publiek, dat in grote getale aan de oproep iets ten bate van onze Kaasmarkt te doen, gevolgd heeft gegeven, al staat daar natuurlijk tegenover, dat het bezichtigen van deze wonder tuin het daarvoor gevraagde entree alleszins waard was. Met enkele gunstige uitzonderingen is van me dewerking van scholen en school besturen helaas niet veel gebleken. De Rome-avond, die de Scho la Publica gisterenavond in het Gulden Vlies, in het kader van het H. Jaar heeft georganiseerd, is wel een der meest geslaagde en meest boeiende avonden van dit seizoen geworden. Een vrijwel volle zaal heeft 3 uur lang met aandacht het in teressante, vlotte en vaak gees tige betoog van dr. W. P. Theu- nissen, omlijst door toepasselij ke muziek en verduidelijkt door een rijke collectie lichtbeelden, aangehoord en daarbij Rome ge zien, niet alleen als middelpunt van ons geloofsleven, maar ook als een centrum van cultuur, wetenschap en geschiedenis. Na de gebruikelijke inleiding vermelde dr. Theuinssen, dat de werkwijze van de Schola Publi ca tot in het Zuiden reeds be kendheid heeft gekregen en dat b.v. in Eindhoven een dergelij ke organisatie wordt opgebouwd naar het voorbeeld van de Alk maarse Schola! ROMA AETERNA Het eeuwige Rome, dat was het magische woord, dat de spreker in zijn boeiende lezing steeds tot uiting liet komen. En hij wist iets van zijn eigen be geestering, ondervonden bij zijn bezoeken aan de H. Stad, bij velen van zijn toehoorders over te brengen, toen hij, na eerst een paar opnamen van de St. Pie- ter te hebben laten zien, zijn gehoor voerde naar de grijze oudheid van Rome, naar het Forum Romanum, het stand beeld van keizer Augustus, on der wiens regering Christus ge boren werd, langs de heiligdom men voor de christelijke tijd, zoals de tempel van Vestaen, de grafmonumenten langs de Via Appia, Al die figuren, zonder welke wij de geschiedenis van het christendom en het oude Rome niet kennen; Marcus Au- relius. Nero en diens beroemde, of liever beruchte circus, dat onder de huidige St. Pieter heeft gelegen; keizer Claudis, die de aquaducteh in de Cam- pagna aan liet leggen; de mar- mertijnse gevangenis, waar St. Petrus heeft vertoefd: de triomf bogen van Titus en Constantijn, kortom het oude Rome, herleef de. Daarna de eerste monumen ten van de christelijke bescha ving, de catacomben; de mar telplaats der christenen, het Co losseum, en dan de St. Pieter in al zijn glorie. De engelenburcht, eigenlijk het Mausoleum van Hadrianus, en al die kostbare monumenten, die Rome tot een eerste stad van kunst en cultuur maken, het werd in talloze Burgerlijke Stand ZIJPE. Geboren: Petrus Cor nells, z. van Gerardus Sjjs en Ma ria Johanna van der Voort. Corne lius Maria, z. van Cornelis Antho- nius Bakker en Geertruida Wilhel- mina Elisabeth Meijer. GetrouwdLouwrentius Theodo- rus Berg, oud 30 jr., bouwkundig tekenaar en Adriana Johanna Jans sen, oud 24 jr., beiden te Zflpe. Overleden: Trijntje Leijen, oud 91 jr. weduwe v. Arie Swarthof; Arien van Diepen, oud 79 jr., echtgenoot van Maartje Boots. prachtige lichtbeelden de toe schouwers voorgetoverd, allen voorzien van een bevattelijk, pakkend commentaar. En dan komt Paus Bonifacius VIII, die in 1300 het eerste H. Jaar in stelde, Dante Allighieri, Rafael, Michel Angelo met zijn machti ge werken; de schatten van de Vaticaanse Pinacotheek en het Rome van onze jaren aan de beurt. Het is moeilijk te zeggen wat het mooiste was, de schitte rende collectie lichtbeelden, de prachtige, vaak ontroerende mu ziek, zoals de Russische gezan gen van het nationaal Russisch koor te Parijs of de, met zo veel gloed en begeestering uitgespro ken tekst. Een daverend applaus beloon de de spreker, vooral na het tweede deel van de avond, waarin men het nieuwe Rome werd binnengeleid met opnamen uit het Vaticaan, de Pausmis, audiënties, de Pauskeuze en het sterfbed van Pius XI. Een boeiende en tevens zeer leerzame avond, die als inlei ding tot het H. Jaar en vooral voor a.s. Rome-pelgrims zeker op zijn plaats is geweest. GESLAAGDE TONEELAVOND OUDORP. De R.K. toneel vereniging T.O.P., onderafdeling van de K.A.B. te Oudorp, bracht Zondagavond, onder regie van de heer S. T, Fontein, „De moordenaar en het meisje", een historisch ge beuren, geschreven door Frans Drost en Kasper Dierckx, voor het voetlicht, We mogen gerust zeggen, dat T.O.P. met deze uitvoering een hoogtepunt bereikte, èn wat het uitgevoerde toneelstuk èn wat de uitvoering zelf betrof. Het toneelstuk zelf, dat het huise lijk leven van de families Goretti en Senenetti, de moord op Marietti, haar sterfbed, en de bekering van haar moordenaar in de cel uit beeldt, is knap geschreven en houdt de toeschouwers tot het laatste moment geboeid. De ulvoerenden hebben de zeer vele aanwezigen enige uren van grote ontroering laten doorleven. Jo Staa speelde haar mooie, maar zeer moeilijke rol zó doorleefd, dat het toppunt van wat een dilettant bereiken kan, hier wel bereikt was. Naast haar mag wel Henk Koning, als Alessandro, genoemd worden, die zijn rol. als ongelovige, alles tartende moordenaar meesterlijk vohield, totdat hij op het eind, ge troffen door Gods genade, zich aan Hem overgaf. Gestimuleerd door het goede spel van deze twee, bereikte het spel van de overige spelers een hoogte, zoals we zelden op de Oudorpse planken hebben meegemaakt. De heer A. Oudhuis bedankte aan het eind regisseur en spelers namens de K.A.B. en bood de dames bloemen aan. Het hoofd van de jongensschool de heer F. J. M. Nuyens, bedankte namens het publiek en zette even eens de dames in de bloemetjes, terwijl, de zeereerwaarde Heer Pas toor W, Polder een bezielend slot woord sprak. De onvermoeide regisseur voor T.O.P. heeft zijn vele moeite met een welgeslaagde utivoering be loond gezien. De grime was uitstekend ver zorgd door de heer Manté uit Eg- mond Binnen. In een bijzondere raadsvergade ring, mede opgeluisterd door de aanwezigheid van diverse nota belen, als het hoofd van de school, leerkrachten, de arts Dr. Schreuder, de districtscommandant van de Rijkspolitie Opperw.m. Japin van Heerhugowaard met zijn mannen, Burgemeesters uit de nabuurge meenten, verenigingsbestuurderen en anderen, heeft Burgemeester S. H. J. Bosma officieel afscheid geno men van de Gemeente Oude Nie dorp waar hij gedurende ruim 11 jaar naar best vermogen heeft ge werkt- Wethouder Kolkman wenste Bur- gem. Bosma van harte geluk met zijn benoeming te Limmen welke immers een prachtige promotie in houdt. Reeds bij de eerste kennis making, nu elf jaar geleden, had spr. ervaren dat Burgem. Bosma een hoogst prettig man was, die met enthousiasme voor zijn taak was bezield. Hij herinnerde aan de uitstekende leiding die de nu schei dende destijds bij de evacuatie van de mensen uit Amersfoort heeft ge geven, en de dankbaarheid van deze mensen, waarvan thans nog tastbare bewijzen voorhanden zijn. Zijn onderduikperiode, een zeer zware en moeilijke tijd, heeft hij manmoedig gedragen, en opgewekt als anders meldde hij zich op de bevrijdingsdag weer om zijn werk in de gemeente te hervatten. Het is jammer dat het grootste pro bleem van de gemeente, de.woning nood, niet opgelost kon worden, doch spr. weet dit aan de kleinheid van de gemeente. Dan wees hij op de goede verstandhouding in de gehele gemeente, mede het werk van Burgem. Bosma, die voorko mend eenieder met raad en daad bijstond en zo nodig zijn mening voor een betere wilde geven. Ook op het gebied van het verenigings leven en speciaal ..Gezinszorg" heeft hij prachtig gewerkt, terwijl zijn leiding van de gemeenteraads vergaderingen, die zich steeds ken merkten door een prettige sfeer, een voorbeeld mag heten. Hi.i hoop te dat Burgem. Bosma er in zou slagen om eenzelfde prettige geest te Limmen te vestigen en er onder Godes zegen vruchtdragend te ar beiden. De heer Tromp, sprekend namens de R.K raadsfractie, schetste de vertrekkende ambtsdrager als een joviaal en humaan mens met wie het door zijn eigenschappen van hart en hoofd waarachtig wel zou gaan in zijn nieuwe gemeente. Na mens de raadsleden bood hij een wandelstok met zilveren knop aan, in de hoop, dat hij daarvan met plezier doch zonder jicht of rheu- matiek gebruik zou kunnen maken. Weth. van Zoonen sloot zich hierbij aan. De heer Stadegaard knoopte aan bij de spreuk: „tevredenheid is een goede deugd, maar streven naar beter is een man waardig." U Bur gem. Bosma neemt hier afscheid van veel wat U in de loop van 11 jaren dierbaar is geworden. Deze elf jaren zullen zowel in Uw hart als in de harten van onze Oude Niedorpers blijven voortleven, om dat ze allen U als een burgervader in de goede zin van het woord, hebben leren kennen en liefhebben. De zich snel ontwikkelende ge meente Limmen is juist een „kolf naar uw hand". Daar is iets te be reiken, ep wij hopen dat dat goed zal zijn. De heer Kriller bracht Burgem. Bosma dank namens vele plaatse lijke verenigingen en de woning commissie. De heer Stam, 1ste ambtenaar, woordvoerder van secretarie en ander gemeentepersoneel, dankte voor de uitnemende geest en prach tige harmonie die Burgemeester als werkgever wist te scheppen. Hij bood namens allen een „Kleine Winkler-Prins encyclopaedic" aan. De heer Wolthuis, hoofd van de O.L. School, bracht raad en wet houders, maar vooral de burgemees ter een kenschetsende hulde: „dik wijls zijn de openbare scholen af hankelijk van een gemeentebestuur dat het bijzonder onderwijs voor staat, doch wij hebben daai-van niets gemerkt". De heer Tamis van het B.A. bracht burgemeester vooral dank voor zijn optreden tijdens de over val waarvan hij en zijn gezin het slachtoffer dreigden te worden, doch dat dank zij dit ingrijpen ten goede keerde. Burgemeester Breebaart van Hoogwoud sprak mede namens zijn collega's-naburen. Opperw.m. Japin, de groepscom mandant van Heerhugowaard, ves tigde er de aandacht op, dat burge meester Bosma steeds voor het welzijn van zijn gemeentenaren heeft gewaakt en velen ook uit po litioneel oogpunt in bescherming heeft genomen. Burgemeester Bosma was ont roerd door al deze toespraken. Het deed hem goed nu te mogen con stateren dat hij een goed burgerva der is geweest. Hij bracht dank aan de wethouders en raadsleden voor hun loyale houding, waardoor het vergaderen met hen nimmer bijzondere inspanning heeft geëist. Verder bracht hij dank aan de he ren Stadegaart en Tromp voor de onschatbare bijstand die zij hem, met inzet van zichzelf en de veilig heid van hun gezinnen, hebben ge geven tijdens de gevaarlijke onder duikperiode Om zulk een risico voor een ander te nemen, aldus spr., daar moet men Westfries voor zijn. Voorts betuigde hij alle ge meentenaren zijn allerhartelijkste dank voor het vertrouwen dat zij in hem hebben gesteld, en achtte het zich een vreugde iets goeds voor hen te hebben mogen doen. Wanneer hij in zijn verdere rede het tijdperk van 15 Dec. 1938, de datum van zijn installatie hier, tot nu toe, overzag, wilde hij dank brengen aan God, die hem tot het vervullen van zijn taak de nodige kracht schonk., Hi.i herinnerde er aan, dat het vervullen van het bur gemeestersambt in de bezettingsja ren verre van benijdenswaardig was, doch dat hij in die tijd geluk kig velen kon helpen om aan de greep van de bezetter te ontkomen. Al werd hem zomin als zijn ge meentenaren het oorlogsleed ge spaard, toch vervult deze periode hem met dankbaarheid voor de ze gen op zijn werk en het vertrou wen van de vroegere en tegenwoor dige raadsleden en wethouders, ambtenaren en ingezetenen. Vooral de wethouders zegde hij dank, om dat zij door de uitnemende samen werking allereerst de belangen van de gemeente hebben gediend. Zij deden het met volkomen terzijde stelling van voorkeur voor de be langen van groepen of personen. Aan de vergaderingen van B. en W. zou hij daarom steeds de prettigste herinneringen behouden. Ook richt te hij een hartelijk woord van dank aan het adres van bestuursleden van verenigingen en Instellingen in de gemeente en aan de burgemees ters van de omliggende gemeenten, waarmede ook prettig en vrucht baar kon worden samengewerkt. De loyale en bereidwillige houding van het politiecorps heeft spr. altijd zeer gewaardeerd. Tenslotte nam hij afscheid met de wensen voor al ler persoonlijk welzijn en de bede, dat Gods milde zegen op deze ge meente mag blijven rusten. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond. WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt, overwegend droog weer. Meest matige wind tussen West en Zuid. Vannacht temperaturen om het vriespunt, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. De voltallige raad van Oude Nie dorp vergaderde Maandagmiddag voor het laatst onder leiding van Burgemeester Bosma, die, zaals men weet, benoemd is tot Burge meester van Limmen. Uit het jaarverslag van de Com missie tot wering van schoolver zuim, viel af te leiden, dat de ouders in deze gemeente hun taak in dit opzicht zeer wel verstaan, omdat er geen enkel verzuim be handeld behoefde te worden. Het verzoek van de heer D. El- zinga om een verhoging van de rijwieltoelage voor zijn zoon, die de Chr. School te Langedijk be zoekt, werd ingewilligd. Inplaats van f 15.werd f 25.beschikbaar gesteld, vooral wegens de moeilijk heden in het gezin, tengevolge van de ziekte van de vader. Het schrijven van de Nat. Com missie tegen het'alcoholisme, dat een verlaging van het aantal drankwetvergunningen van 6 op 4 en van het aantal verlof A vergun ningen van 6 op 1 bepleitte, werd voor kennisgeving aangenomen. Een inkrimping van het aantal ver gunningen, hoe sympathiek dit ook zou kunnen zijn, stuit op ernstige bezwaren, omdat het later, wan neer het aantal inwoners eens sterk zou toenemen, niet meer mogelijk zou zijn om het aantal weer uit te breiden. De woning van Goudsblom. In de vorige raad was al aandacht besteed aan het adres van de St. Vincentius-conferentie te 't Veld, dat een bijdrage uit de kas van het B.A. voor de stichting van een nieuwe woning voor de familie Goudsblom te Zijdewind vroeg. Bij nader onderzoek is het B. en W. gebleken, dat het voteren van het gevraagde bedrag van f 500.tot f 750.uit deze kas niet is toege staan, zodat de raad, hoezeer zij ook doordrongen was van de ur gentie van dit geval, het verzoek moest afwijzen. Wel wilde zij zich in beginsel bereid verklaren om indien mogelijk, een verzoek om bouwvolume in te willigen. Een vaste toezegging kan men echter niet geven, omdat eigenlijk de toe wijzing voor 1950 reeds is verdeeld. De heer Tromp stelde voor om de Boerenleenbank te 't Veld, van welks kassier het adres afkomstig is, uit te nodigen uit haar reserve een bedrag beschikbaar te stellen. Het hele geval zit nl. vast op het bijeenbrengen van het benodigde aanvangskapitaal. Daarna zal men wel bij de gemeente terecht kun nen om gemeentelijk crediet vol gens de financieringsregeling aan te vragen. Als voorgesteld besloten. Wethouder v. Zonen merkte op, dat woningruil ook enig resultaat zou kunnen opleveren. Benoeming derde wethouder. Nu wethouder Kolkman voorlo pig als waarnemend burgemeester moet optre'den, is het gewenst om het College aan te vullen met een tijdelijk wethouder. Reeds de eerste stemming bracht de beslissing. De heer Wit werd met bijna, algemene stemmen gekozen. Hij was bereid deze functie te aanvaarden, mits., het niet al te lang zou duren. Dan besloot de raad om voor de somma van f 50.een stukje grond aan te kopen van de heer Wuijs te Schagen, gelegen naast de gemeen tewoning, welke de heer Wuijs se dert kort heeft verlaten. Het zal als tuingrond beschikbaar gesteld worden aan de tegenwoordige huur der. Burgemeester Bosma kreeg eer vol ontslag als Ambtenaar van de Burgelijke Stand. Wethouder Kolk man wilde de tolk van alle gemeen- tenaren zijn en de heer Bosma har telijk dank zeggen voor alles wat hij in deze functie heeft gedaan. Voor de Vereniging van Oudleer lingen van Rijkslandbouwwinter- scholen te Alkmaar en Schagen sprak Maandagmiddag in het Gul den Vlies te Alkmaar Dr. D. M. de Vries, Lector aan de Landbouwho geschool te Wageningen. over de samenstelling van de grasmat en de verschillende invloeden, welke groei bevorderen. Dr. de Vries wees erop, dat er op de wereld zeer veel grasland wordt aangetroffen, maar dat over het al gemeen dè kwaliteit zeer matig, ja zelfs slecht is. De opbrengst van grasland tot bouwland verhoudt zich als 1 tot 10. In ons land echter staat het gras land op hoog peil en het maakt zelfs meer dan 50 pet. van onze cultuurgronden uit. Een belangrijk feit is, dat wij hier te maken heb ben met een vochtig kstmaat, waar in gras goed groeit, want gras is nu eenmaal een plant, die van vocht afhankelijk is. Tot nu toe werd aan het onderzoek van gras land weinig aandacht besteed, doch de laatste tijd heeft de landbouw wetenschap zich ook meer op deze materie gericht. Graslanden, aldus Dr. de Vries, zijn eigenlijk plantengemeenschap pen, in het grasland zijn zeer veel plantensoorten vertegenwoordigd. Er zijn daarbij enkele soorten, wier schadelijkheid zelfs zo groot is, dat bij eeft gering percentage het gras land al vrijwel waardeloos wordt. Dat is b.v. het geval bij de paarde- staart, in een percentage van 5 4 6, heeft het grasland al vrijwel geen waarde meer! Op de samenstelling van de gras mat hebben weersgesteldheid, voch tigheid, seizoen en behandeling, bemesting, een zeer grote invloed, hetgeen de spreker met tal van voorbeelden verduidelijkte. Men heeft verschillende soorten van grasland, die alleen voor wei degrond zijn bestemd, of die voor het weiden en hooien worden ge bruikt, terwijl men ook graslanden aantreft, die practisch alleen voor hooibouw worden benut. Al die weiden hebben een verschillende grasmat, de samenstelling is er ver schillend van. De gemiddelde wei de heeft een 30 4 32 verschillende grassoorten, arme gronden tellen er maar een 12 4 13, er komen zelfs gronden voor met 6 a 7 soor ten gras, terwijl op de betere gron den het verschijnsel van een 64 verschillende grassoorten niet tot de otjjpogelijkheden behoort. Over het algemeen bleek uit de lezing van dr. de Vries, dat ook kali-rijke gronden de beste grasmat leveren terwijl ook de graslanden in de naaste omgeving van bebouw- de wegen, waar bemesting e.d. ge makkelijker vallen, de beste gras mat vertonen. Hoewel stellig de minstbezoldigde ambtenaar als zodanig, heeft hij nimmer nagelaten huwelijken te sluiten en zich op andere wijze ver dienstelijk te maken, hetgeen de bevolking bijzonder heeft gewaar deerd. In verband met het vertrek van de burgemeester en de vacant ko mende post van gemeentesecretaris, en tevens wegens het aanstellen van waarnemers voor beide func ties, werd de gemeentebegroting gewijzigd. Hierdoor kon de post on voorzien met f 2677.worden ver hoogd. INTREDE NIEUWE BURGEMEESTER LIMMEN. Op Woensdag 15 Februari a.s. zal de nieuw benoem de burgemeester, de edelachtbare Heer S. H. J. Bosma, als zodanig worden geïnstalleerd. Te ongeveer half twee zal burge meester Bosma in Limmen arri veren, afgehaald door enkele raads leden. Een bron van glans f] (Adv.) ROME-REIS VOOR CONGREGANISTEN De Federatie van Maria-congre- gaties in Nederland organiseert in September a.s. een Rome-reis, wel ke 12 dagen zal duren en onder leiding staat van Pater F. X. Dirks S.J. uit Spaubeek. Ook leden der St. Adelbertus-verenigfng kunnen aan deze reis deelnemen. De deelnemers aan deze pel grimstocht naar Rome wonen te vens het Internationaal Congres der Maria-congregaties bij, dat van 811 September in de H. Stad wordt gehouden. Inlichtingen verstrekt pater Dirks Retraitehuis te Spaubeek (L.). IN RIJKSKIESKRING TILBURG In de vergadering van de Rijks kieskring Tilburg, in Hotel de Beurs te Breda, zijn harde woorden ge sproken aan het adres Van verschil lende plaatselijke besturen, die zo weinig activiteit aan de dag leggen, dat hun afdelingen een kwijnend bestaan leiden. Het ledental van de K.V.P. in de Rijkskieskring is in 1949 met ongeveer 22 teruggelo pen en in sommige gemeenten is van politieke activiteit in het ge heel geen sprake meer. Drs. v. d. Poel, die de vergade ring presideerde, sprak over het grote belang van een actieve poli tiek en vooral van een actieve cul tuur-politiek, een van de eerste vereisten om het morele peil der bevolking, dat na de bevrijding schrikbarend is gedaald, weer om hoog te brengen. NRD-SCHARWOUDE. De Turnkring Hollands Noorderkwar tier gaf Zaterdagavond j.l. in de schouwburg Concordia een uitvoe ring. Vbor in de zaal een drie man sterke jury van de Turnkring West- Friesland, die het werk van de turnlustige dames en heren moest beoordelen. De algehele leiding van deze avond was gesteld in handen van de heer Jan Molenaar uit Nrd.- Scharwoude, die werkelijk 'n pluim verdient voor zjjn keurige werk. Na het openingswoord van de voorzitter de heer Slot, namen de wedstrijden een aanvang. Wel 12 verschillende verenigingen waren hier tegenwoordig en verschillende clubs nog met 2 of meer teams. In het geheel kregen we 22 demonstra ties te zien, welke allen getuigden van een goede wilskracht, doch welke voorstellingen allen jammer lijk genoeg niet even best waren. Door de jury werden de prijzen als volgt verdeeld: le prijs: Dokev ui Anna Paulowna rhytmische oefeningen voor dames o.l.v. de heer Siemens; le prijs: Ons Genogen uit Schagerbrug, vrije oefeningen voor heren o.l.v. de heer Koeier; 2e prijs: Wieringen uit Wieringen, vrije oefeningen da mes o.l.v, de heer Pennekamp; 2e prijs: Olympia. uit Wieringerwaard hoepeloefeningen dames o.l.v. de heer S. Keesman; 2e prijs: B.S.V. uit Broek op Langedijk, vrije oefe ningen dames o.l.v. mej. G. de Ruyter; 3e prijs: Sparta uit Win kel, hoepeloefeningen voor dames; 3e prijs: Sportlust uit Julianadorp, vrije oefeningen heren; 3e prijs Do kev uit Anna Paulowna baloefe- BENOEMING WATERSCHAPPEN Bij K.B. zijn benomd: In de provincie Noord-Holland: tot hoogheemraad van het hoog heemraadschap van de uitwateren- de sluizen in Kennemerland en West-Friesland J. Kooy Czn., te Nieuwe Niedorp; tot heemraad van de polder Oostzaan C. Taams, te Oostzaan. ZILVEREN BILJARTTOURNOOI De voorlopige uitslagen van het zilveren biljarttournooi 1950 het welk wordt verspeeld in het café van de heer P. te Bos, Luttik Oudorp 87, Alkmaar op 11 en 12 Febr. en 1819 Febr. 1950, zijn als volgt: Zaterdag 11 Febr.: H. Hoogland 300A. v. Linge 188; G. Heemskerk 300N. Venne- ker 272; J. Broerse 276G. Heems kerk 300; H. Hoogland 300C. Ho ning 155; J. Moeijes 300—C. Honigh 228; G. Wessels 300J. Broerse 178; J. Moejjes 300-A. v. Lange 139; N. Venneker 176G. Wessels 300. Zondag 12 Febr. 1960: G. Wessels 300—C. Honingh 177; J. Broerse 216J. Moetjes 300; G. Heemskerk 245C. Honingh 300; N. Venneker 300J. Moeijes 277; N. Venneker 96H. Hoogland 300; A. v. Linge 149;G. Heemskerk 300; J. Broerse 156H. Hoogland 300; G. Wessels 201A. v. Linge 300. H. Hoogland 1200 66 132 18.18 8 J. Moeijes 1177 84 63 14.04 6 G. Wessels 1101 84 G. Heemskerk 1145 91 C. Honingh N. Venneker A. v. Linge J. Broerse 860 78 844 78 776 79 826 90 78 13.11 6 87 12.58 6 50 11.03 2 79 10.82 2 55 9.82 2 56 9.18 0 ningen voor dames; en de laatste 3e prtjs werd toegekend aan Wie ringen uit Wieringen voor een goed uitgevoerde dans door dames. Hieronder willen wtj nog de toe gekende punten vermelden: Dokev 22p.; BSV (ouderen ploeg) 18 p.; Sparta 20p.; UDI 15% p.; Sportlust 19% p.; Dokev 20% p.; Hercules Hyglëna 19 p.; Wieringen 17% p.; Ons Genoegen 23 p.; SSS Dindua 19 p.; Pro Pa- tria 19 p.; Sportlust 17 p.; Wierin gen 21 p.; SSS Dindua 19% p.; BSV (heren) 17 p.; Olympia 21 p.; Dokev 16% p.; BSV (jongeren da mes) 21 p.; Ons Genoegen 16% p.; Wieringen 19% p.; Nieuwe Niedorp 18 p. Tot slot gaven de dames van Sparta uit Winkel nog een demon stratie van een massa-oefening, welke bij het publiek zeer goed in de smaak viel. De kleine in de pauze gehouden verloting had een zeer vlot verloop en enkele bezoe kers werden de gelukkige bezitters van uitgeloofde taarten. Al met al was dit een zeer goede avond. De organisatie, de verlichtingen, enz. enz. was keurig verzorgd. Opmer ken willen we nog dat de vrije oefe ningen van de jongeren ploeg uit Broek op Langend ijk o.i. iets te kort is gedaan. Zjj voerden hun oefeningen op een keurige wijze uit en de regelmaat was perfect. In- plaats van een 2e prijs hadden zij zeer zeker oen le prijs verdiend. Voor de toeschouwers was de vrije oefeningen van de heren aantrek kelijker dan die der dames. 'Onderhandse verkoop NIEUWE NIEDORP. Het huis van mevr. SmitMijts alhier is onderhands in eigendom overge gaan aan de huurder de heer P. J- Baars. Belangrijke woningbouw gegund Abusievelijk werd in de edities van gisteren vermeld, dat de firma Bot te Heerhugowaard het bouwen van 67 woningen te Amsterdam had aangenomen voor f 1.780.000; dit moet zijn f 780.000. ALKMAAR, 13 Febr. Witlof I 42—54, II 2640*; Bloemkool 31— 34; Rode kool 6,60—14,90; Savoye kool 2025,90; Groene kool 20— 32,50; Spruitkool I 48—64, n 26— 46; Boerekool 1060; Spinazie 1,31—1,41; Rode Bieten 6—9,60; Winterpeen 617,30; Waspeen 24 44; Uien I 3442, II 19—32; Prei 40—78. Appels: Goudreinette 3250; Present van Engeland 2942; Pe ren Gleser Wildeman 2027; Win- terjan 18, BEEMSTER, 13 Febr. Witlof 24—52; Rode kool 13—19; Witte kool 13; Spruitkool 1665; Boere kool 25—50; Andjjvie 96; Rode bie ten 5,50—8,50; Gare Bieten 10—13; Winterpeen 14—18; Uien 24—40; Uien Drielingen 1223; Uien Nep 10—14; Prei 26—74. Appels: Bramley Seedling 16— 36; Cox Orange Pippin 1347; Goudreinette 2158; Groninger Kroon 1027; Jonathan 2473; Present van Engeland 1455; Zoet® Campagner 10—31; Zoete Campag- ner 10BI; Zoete Winterkroon 13 36; Zoete Ermgaard 1031. Pe ren: Fertilon 101»; Kamperveen 8—19. St. Rem, 18—25; Winter- louwtje 11—23; Winterjan 8—26; IJsbout 1224. De vorige weel een hoorspel uit „Het Huis Li hoorspel om zijn ring van prieste vooral in kath. o.i. volkomen be waardiging heeft kregen uit de lezers, zelfs van waardigde brieve Ijjke voorlichting gelovig protestan was. Men tracht pers een verdedig spel te geven en op twee feiten. 7 schrijfster van nesse Mevr. Bc een bekende en literator is en wa van de priesters leefden voor de h de zuivere was tweede, dat ook cus van naam hoogleraar aan di teit van Nijmege: werk: „De ges Katih. Kerk in Nc de 16e en 17e dat vele kath. pri gen, zich aan een schuldig maakten. Ook al kan mer weringen volkome geen enkele ontw: zal zulks ontkenm alle reden r - de een dergelijk hooi ernstig te laken. Dat Mevr. Bc een hoogstaande v: haar tjjd een e wordt ook in kath toegegeven. Maar deze zijde steeds door Alberdingk T dat haar historisc! over de hervormir zijdig en fel geklei daarin vaak me protestantse met h gevoelens aan het de objectieve histc Rogier melding feit, dat verschille; lerminst een ho leidden, is volko: Rogier toont ook a deze onwaardige p groter aantal stonc heilig en offerend waren voor de kert geweest, dat zovel aan de Moederkerk Nu is het onz tegen het boek van als tegen de uitzei C.R.V. dat deze me helemaal niet tot h en zowel in het boi zending, een zeer van onze priesters gegeven werd. Dat was histor kan zeker niet me Rogier verdedigd w Nog ernstiger i dat men in deze t zijde, welke fel vijai elke godsdienst, Ke bij de meest onmc gingen en foltering dezer kerkvervolg voorbeelden geven heldenmoed, met dio uitzendingen O] der de grote massa maken tegen de gc gen de priesters. Welk godsdienst voor de protestante: nu gediend zijn? Wij willen de vra ter stellen, welk Ne kan op dit momen den, dat men in ri die afgestemd zijn c en de ontspanning massa, een stemmin tegen de katholiekei feiten, vier en vjjf afgespeeld Deze vraag is - Thijm in zijn dagen king van de boeken boom gesteld. Ma temeer recht, kan gesteld worden in tracht de ongewi van deze boeken, dc de radio, nog eens volk te versterken. Dat in een w werk van een kath. WOENSDAG 15 HILVERSUM I: 3 700—14.00 NCRV. 7.00 Nieuws, 7.15 O tiek, 7.30 Gramofoo Een woord voor de d en weerberichten, muziek, 8.45 Gramofc Voor de zieken, 9.3 muziek, 10,30 Morge: Gramofoonmuziek, recital, 12.00 Populair Mededelingen, 12.33 orkest, 13.00 Nieuws zang, 13.20 Cembalo soliste ,13.50 Gra 14.60 „Djoeke Hilve: 15.15 Kamerorkest, 1 jeugd, 17.30 Gramofoc Voor de jeugd, 18.0C 18.30 Voor de strijd] Nieuws, 19.15 Boekbe Sportcommentaar er muziek, 19.40 Radi Nieuws, 20,05 Comme competitie, 20.15 oratorium, 21.00 „Am -indrukken", causerie, koor en orkest met Gramofoonmuziek, 22j tet, 22.45 Avondover Nieuws 23.15—24.00 muziek. HILVERSUM IL 41! 7.00 VARA, 10.00 VARA, 19.30 VPRC VARA. 7.00 Nieuws, 7.15 muziek, 800 Nieuws e ten, 8.18 Orgelspel, vrouw, 9.00 Gramofoo —9.35 Waterstanden), ren en mensen", c

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2