Vroegere ambtenaar van oplichting verdacht HERPROEF RADIO Van Alle Dag De Beurs de Altijd weer de bureaucratie Ned. Bank betaalde 1000 gld. te veel uit De opheffing van de handelings onbekwaamheid van de gehuwde vrouw Pas op Uw Borst 45 gouden ringen gestolen Amerika is paraat iteem een dpos echte VERKOUDHEID Naar wij vernemen: V.S. concentreren zich op Azië WOENSDAG 15 FEBRUARI 1950 PAGINA 3 Men heeft de bureaucratie wel eens het zeven koppig monster ge noemd bij welk ondier onmiddellijk een nieuwe» kop aangroeide, wan neer men met veel moeite er één had afgeslagen. Dat het monster in elk geval zo goed als niet te vernietigen is, blijkt dezer dagen opnieuw bij de zoveelste ambtelijke beslissing in zake het onschuldige fietsje met hulp-motor. Op cit eenvoudige practische hulpmiddel voor tal van burgers, heeft dit monster helaas opnieuw zijn blikken laten vallen en natuurlijk weer een groot aan tal onheilen aangericht. Enkelen hlervap, tengevolge van dwaze en volkomen tegenstrijdige beslissingen, hebben wij hier al eerder gesignaleerd. Maar dat het nog altijd erger en dwazer kan, heeft het Haagse departement op nieuw gedemonstreerd. Toen de ene Procureur-Generaal, zoals men weet zijn deze hoge functionarissen in ons land even eens fungerend directeur-generaal van Politie in hun ressort, ordon neerde, dat deze fietsen met hulp motor niet vielen onder de motor en rijwielwet en andere Procu reurs-Generaal in tegenoverge stelde zin beslisten en daarmee dus de verwarring in het land volko men was, kwam het departement met een laconiek bericht, dat de minister voornemens was een wij ziging "an de motor en rijwielwet voor te bereiden, waardoor deze fietsen met hulpmotor in de toe komst niet als motorrijwiel in de. zin der wet konden worden be schouwd. Met deze medede.lng werd niets beslist, de verwarring alleen maar groter gemaakt. En in t .s landje duurde de dwaze toestand voort, dat men in de ene provincie werd bekeurd en voor de rechter werd gedaagd, voor iets wat in een an dere provincie nadrukkelijk als niet strafbaar was vastgesteld. Nu maanden later, de ver warring ten top is, komt het de partement weer met een medede ling, niet, dat de wetswijziging ge reed is en bij de Kamer is inge diend, neen zoveel arbeid op korte termijn mag men van een departe ment niet verwachten. Neen de minister herhaalt nog eens zijn voornemen, dat deze wetswijziging bij hem nog altijd in overweging is, Maar nu komt he"- fraaiein afwachting van deze wijziging moeten tot de datum, dat deze wetswijziging van kracht wordt, alle berjjdeis van dit hulpfietsje een rijvergunning hebben, zich een nummerplaat aanschaffen, een hoorn, een spiegel, kortom alles wat voor een echte motorfiets staat voorgeschreven.En alsof deze dwaasheid nog niet mooi ge noeg was, wordt er aan toege voegd, dat deze laatste beslissing onmiddellijk ingaat en de overtre- dere van deze ministeriële beslissing direct bekeurd zullen worden. We aarzelen niet, dit ministeriële standpunt als het summum van dwaasheid en onverstand te be schouwen. Immers wanneer dit standpunt van het departement, nadat men maanden de zaak heeft laten mod deren, zou worden doorgevoerd, dan betekende dit, dat vanaf dit moment, de meesten van deze fietsen van de weg zouden moeten verdwijnen. Want het is natuuriyk uitgesloten, dat de bureaux, voor de afglften van rijbewijzen, zo vlug kunnen werken, dat die dui zenden berijders van deze fietsen, binnen enkele da -n met deze af gifte gereed zijn. Op enkele pro vinciehuizen heeft men nu reeds bekend gemaakt, dat het aantal aanvragen zó groot is, dat het minstens 11 dagen duurt, voor men geholpen wordt. Dat betekent, dat honderden vertegenwoordigers, voor wie deze fietsen onontbeerlijk ';n geworden om klanten te bezoeken, hun werk moeten staken. De Haagse hoofd commissaris heeft reeds meege- De Amsterdamse rechtbank be handelde Dinsdagmiddag de zaak tegen de 71-jarige gepensionneer- de gemeente-ambtenaar L. J. M. uit Amsterdam, aan wie ten laste was gelegd, dat hij op 2 April 1948 in het bijkantoor van de Ne derlandse Bank aan de Heren gracht te Amsterdam „listiglijk en bedriegelijk onder afgifte van 20 bankbiljetten a f 100.dus teza men f 2000.op een z.g. verwis- selnota had ingevuld voor deze 20 bankbiljetten terug te moeten ontvangen 80 a f25.f 1000.- plus 100 f 10.— £2000.sub sidiair, dat hij zich f 1000.we derrechtelijk had toegeëigend. Verdachte ontkende schuldig te zijn en zeide nimmer iri het bij kantoor op de Herengracht te zijn geweest. Als getuigen werden 4 bankbe dienden van de Nederlandse Bank gehoord, die bij de omwisseling van het geld betrokken waren ge weest. De eerste was de 54-jarige K. A. C., die vertelde alleen het bedrag te hebben gecontroleerd, dat op die nota was vermeld voor het geld, dat omgewisseld moest worden. Hij had niet gezien, dat in de terügbetalingskolom foutief vermeld stond, dat 80 x f 25. f 1000.Deze getuige zeide, dat de verdachte wel het figuur had van de man, die zijn geld had gewisseld, doch kon verder geen positieve verklaring afleggen. De verwisselnota was getekend met de naam J. de Leur, Koninginne weg, Amsterdam. Des avonds be- merke men op de bank, dat er een tekort was van f 1000.De vergissing werd spoedig bemerkt. Een der bankbedienden trachtte de volgende dag de Leur op te zoeken, doch het bleek, dat het adres gefingeerd was. De volgende getuige, de 61- jarige J. H„ wiens taak was de v'erwisselingsnota te controleren, had ook Ue foutieve berekening over het hoofd gezien. Deze getuige zeide de man, die de nota's 'met de naam de Leur getekend had, in totaal 3 maal te hebben gezien. Er waren dan ook ter tafel van de rechbank 3 zulke 'nota's aanwezig. Getuige Hendriks zeide er geen moment aan te twij- deeld, dat hij zijn politie opdracht heeft gegeven, deze ministeriële beslissing i.iet de nodige soepel heid toe te passen en d-e eerste weken te volstaan met een waar schuwing. Maar niet elke politieman heeft zo veel verstand en doorzicht en voor al op de buitenwegen zijn, naar ons wordt meegedeeld, op dit ogenblik marechaussee en veldwachters druk bezig de mensen op de bon te slingeren. Zelfs al heeft men een rijvergunning A, d\ voor het zwaarste motorrijtuig, dan gaat men nog op de bon, want voor dit onnozele fietsje met motor heeft men een rijbewijs C nodig, dat ge vraagd wordt voor het allerlicht ste verkeer. Heeft men een moei lijker rijbewijs dan gaat men toch op de bon want de wet vraagt een C-bewijs. Zulke dingen zijn natuurlijk alleen in Nederland mogelijk, maar ze gebeurer hier, En terwijl de Kegerirg op verho ging der productie aandringt en op spaarzaamhi ld, worden hier duizenden mensen door dergelijke bureaucratische c.waasneden in hun broodwinning belemmerd en wor den duizenden guldens volkomen nodeloos verspild, voor aanschaf fing van artikelen, die over enige maanden weer overl xiig zullen zijn. En nu maar weer aandringen op sparen en productieverhoging. J. H. felen, dat de Leur en verdachte een en dezelfde persoon waren. De derde getuige, de 66-jarige G. v. Z., was het geweest, die het ontvangen geld natelde en het terug te betalen wisselgeld aftelde, herkende verdachte niet. Dc 72-jarige Amsterdamse schei kundige C. J. van Ledden Hulse bosch, die een rapport had uitge bracht over het handschrift van verdachte, zoals hij dat in diens brieven had aangetroffen en dit had vergeleken met het hand schrift op de 3 verwisselnota's, verklaarde de rechtercommissaris te hebben verzocht een tweede rapport te laten uitbrengen door een andere grafoloog. Dat was de 35-jarige Rotterdammer L. Deen. Zijn rapport vertoonde „frappante overeenkomst" met dat van de heer v. Ledden Hulsebosch. Geen der grafologen meende, dat er enige twijfel kon zijn: de verwis selnota's waren door verdachte ingevuld. In zijn requisitoir achtte mr. L- H. Feitsma, officier van Justitie, de herkenning door verschillende getuigen en de verklaring van de grafologen tezamen met de bijko mende omstandigheid, dat bij ver dachte thuis 6 maanden later 40 gebundelde rijksdaalders waren aangetroffen, die eveneens van het bijkantoor afkomstig waren, vol doende bewijs. Hij eiste 8 maan den gevangenisstraf. In zijn pleidooi sprak mr. T. Stuyt over het „onbesproken ver leden" van verdachte en over het hem „psychologisch volkomen on verklaarbare veel te doorzichtige trucje", dat naar zijn mening eer der een vergissing moet zijn ge weest, gemaakt door iemand, die zich om onbekende redenen valse lijk de Leur heeft genoemd. De raadsman vroeg vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. Uitspraak op 28 Februari. Het troepentransportschip ,,De Groote Beer", dat al zoveel troepen van en naar Indonesië heeft gebracht, ligt thans in het dok bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maat schappij voor een algehele re visie Op het achterschip is de bouw van een sloependek reeds voltooid De Groote Beer" in het dok KONINGIN BEZOCHT REVALIDATIECENTRUM H. M. de Koningin heeft gister middag een informeel bezoek ge bracht aan het revalidatle-centruro Aardenburg (het militair herstel- lings- en trainingsoord) te Doorn, In de therapeutische afdelingen onderhield H. M. zich met verschil lende patiënten en afdelingshoof den. Een der patiënten bood haar de afdeling Arbeidstherapie enkele producten van de inrichting aan, HERDENKING GEVALLENEN WEER OP 4 MEI De raad van Ministers heeft zijn goedkeuring gehecht aan het plan van de Commissie Nationale Her denking om op 4 Mei a.s. weer een algemene herdenking te houden van hen, die voor de vrijheid van het Vaderland gevallen zjjn. De wijze, waarop deze herdenking zal plaats hebben, wijkt niet af van vorige jaren. i Bestrijdt een beginnende Itëj&JL iy hoest direct met de snelwer- ^jgg^oende en slijmoplossende PROGRAMMA DONDERDAG 16 FEBRUARI HILVERSUM I, 301,5 m. 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11 00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymnas tiek, 7.30 Gramofoonmuziek 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der, 8.00 Nieuws- en weerberich ten, 8.15 Gramofoonmuziek, 9.40 Schoolradio, 10.00 Gramofoonmu- *tek, 10.15 Morgendienst, 10.45 Orgelconcert, 11.00 Voor de zieken, ,M5 Schoolradio, 12.00 Angelus, 12D3 Lunchconcert (12 30—12.33 Médedelingen), 12.55 Zonnewijzer, Nieruws en katholiek nieuws, 13.20 Viool en piano, 14 00 Prome nade-orkest en soliste, 14.45 Voor vrouw, 15.30 Gramofoonmuziek, 15.45 Orgelmuziek, 16.00 Bijbel lezing, 16.45 Gramofoonmuziek, 17.00 Vo°r de jeugd, 17.30 Koorconcert, 18.00 Gramofoonmuziek, 18.15 Land en tuinbouwpraatje, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19 00 Nieuws, 19.15 Muziek voor de jeugd, 19.40 Radio-' krant, 20.00 Nieuws, 20.05 Gevari eerd programma, 22.05 Gramofoon- 22-15 Buitenlands over zicht, 22.35 Gramofoonmuziek 22 45 Avondoverdenking, 23.00 Nieuws, -1524.00 Gramofoonmuzièk. HILVERSUM H, 416 m. 700 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00— 24.00 AVRO. 7.00 Nieuws, 7.15 Gramofoonmu ziek. 7^0 Dagopening, 8.00 Nieuws- en weerberichten, 8.15 Radio och- tenrtblad, 8.40 Gramofoonmuziek, S.Ö5 Voor de vrouw, 9.00 Gramo foonmuziek (9.30—9.35 Waterstan den), 10.00 Morgenwijding, 1015 Populair concert, 10.50 Voor de kinderen, 11.00 Gramofoonmuziek, 11.40 Voor de vrouw, 12,00 Semi- klassieke muziek, 12.30 Mededelin gen, 12,33 In 't spionnetje, 12.38 Surinaamse muziek. 13.00 Nieuws, 13.15 Dansmuziek, 13.45 U kunt het geloven of niet, 13.50 Gramofoon muziek, 14.00 Voor de vrouw, 14.30 Trio voor de zieken, 16.00 Ge varieerd programma, 17.00 Voor de jeugd, 17.50 Regeringsuitzending, 18.00 Nieuws, 18.15 Sportpraatje, 18.30 Orkestconcert, 19.00 Voor de kinderen, 19.05 Gramofoonmuziek, 19.20 Voor de vrouw, 19.30 Radio volksmuziekschool, 20.00 Nieuws, 20,05 Actualiteiten, 20.15 Utrechts Stedelijk Orkest en soliste (20.55 21.30 „De bewegelijke wereld", dis cussie) 22.10 Gramofoonmuziek, 22.15 „Mensen en steden", causerie, 22.30 Dansorkest, 23.00 Nieuws, 23.15 Sportactualiteiten, 23.3024.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 322 m. 12.00 Gramofoonmuziek, 12.15 Sextet, 1230 Weerberichten, 12.33 Voor de landbouw, 12.40 Sextet, 13.00 Nieuws, 13.15 Gramofoon muziek, 140015.00 Voor de jeugd, 17.00 Gramofoonmuziek, 17.05 Nieuws, 17.15 Voor de kinderen, 18.15 Syndicale kroniek, 18.25 Gra mofoonmuziek, 18.30 Voor de sol daten, 19.00 Nieuws, 19.30 Zang en piano, 19.50 Politieke causerie, 20.00 Verzoekprogramma, 21.00 Voordracht, 21.20 Gramofoonmuziek, 21.45 Actualiteiten, 22.00 Nieuws, 22.15 Strijkkwartet. 23.00 Nieuws, 23.0524.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 m. 12.05 Lichte muziek, 13.00 Nieuws. 13.15 en 14.0014.30 Gramofoon muziek, 17.10 Lichte muziek, 18.30 Walsmuziek, 19.00 Omroeporkest, 19.45 Nieuws, 20.00 Hoorspel. 22.00 Nieuws, 22.15 Operamuziek' 22.55 Nieuws, 23.00 Dansmuziek, 23.55 Nieuws. Het bestuur van het Centrum voor Staatkundige Vorming publi ceert een rapport betreffende het ontwerp van Wet tot opheffing van de handelsonbekwaamheid der ge huwde vrouw, welk ontwerp op 13 October 1949 bij de Tweede Kameï is ingediend. Dit rapport is afkomstig van de Commissie-Swane aan welke was verzocht haar 0°rdeel te geven ovei dit wetsontwerp en indien zij wijzi gingen gewenst achtte, daarom trent aanbevelingen te doen. De commissie, welke als volgt was samengesteld: lid en voorzitter: de heer Notaris F. W. Swane te Utrecht, lid en secretaresse: Mej. Mr. C. A. M. van den Dungen te Eindhoven, leden: Mevr. Mr. A. M. Ruding-Fehmers te Breda, Mej. Mr. E. C. M, H. Terwindt te Amster dam, de heer Mr. P. G. A. J. Hor sten te Roermond, de heer Mr. P. J. Witteman te, Overveen, heeft zich bij het vormen van haar oordeel laten leiden door de beperkte strekking, welke het wetsontwerp moet hebben, zolang het bestaande huwelijksvermogensrecht in begin sel onveranderd gehandhaafd blijft. Daarmee rekening houdende, stemt de commissie in met het wetsont werp én juicht zij de daarin ver vatte regeling toe. Tegen bepaalde onderdelen heeft de commissie evenwel min of meer ernstige be zwaren. De commissie zet in een 13-tai punten haar bezwaren uiteen. De minderheid der commissie acht het onjuist, het beginsel, dat de man het hoofd der echtvereni ging is. niet langer In de wet tot uitdrukking te brengen (art. 160 B.W.). De bestaande wet gaat uit van het beginsel, dat de man primair de kostwinner van het gezin is. Dit beginsel dient naar de mening van de cojnmissie als uitgangspunt te worden gehandhaafd (art. 162 B.W nieuw). Bij artikel 65 (nieuw)» merkt de commissie op, dat de crediteuren in staat moeten zijn zich op de hoogte te stellen van de huwelijksvoor waarden enz. Daartoe wordt bepleit het aanleggen van een centraal re gister, op het voetspoor van het centraal testamentenregister. Tegen artikel '166 (nieuw) heeft de commissie ernstig bezwaar. Het zegt niet, gelijk het behoorde te doen. dat de man verplicht is aan zijn vrouw tevoren, d.i. vóór het aangaan van huishoudelijke schul den, huishoudgeld ter beschikking te stellen. De bedoeling van artikel 179a, eerste lid is blijkbaar, handelingen uit liberaliteit ten koste van de andere echtgenoot te voorkomen. Dit wordt naar het oordeel der commissie in velerlei opzicht niet bereikt. Artikel 622, tweede lid, W.B. Rv. sluit de vrouw als arbiter uit. Daarvoor is. aldus de commissie, geen. enkele reden meer. Voor de Rotterdamse recht bank stond gisteren terecht de 28 jarige koopman Bontekoe, die op 28 December van het vorig jaar de ruit van een etalage van de juwelier Hoogvliet te Briolle had ingegooid en uit deze etala- lage 45 gouden ringpn had ge stolen, Verdachte vertelde, dat hij op de bewuste avond met 'n taxi naar Briellc was gereden om van de juwelier geld te le nen. Deze gaf echter niet thuis waarop verdachte met een steen de ruiten van de etalage ingooi de en nam daaruit een kaart, waarop de ringen waren beves tigd. Hü verkocht de ringen te Den Haag. De Officier van Ju stitie noemde deze diefstal zeer brutaal en eiste tien maanden gevangenisstraf. Uitspraak od 28 Februari. WASHINGTON (Reuter). De Amerikaanse minister van defen sie, Louis Johnson, verklaarde Dinsdag in een vergadering van Amerikaanse officiers van Justi tie, dat, wanneer een noodtoestand zou intreden, de Amerikanen „om vijf uur in de ochtend gereed zul len zijn". Er waren defensie-plan nen tot in details uitgewerkt en goedgekeurd door president Tru man, de verenigde stafchefs en hemzelf. „Ik kan u zeggen, dat de huidige verdediging van de V.S. naar de mening van de stafchefs, de presidlent en mijzelf, voldoet aan de eisen van het uur". PAST ILLES TEGEN heeft de Haagse politie gearres teerd de 17-jarige J. H. van der L., die in de afgelopen maanden zijn grootmoeder voor ruim duizend gulden heeft bestolen. Van het gestolen geld was niets meer over zijn de vijf leden van het gezin M. aan de Jacob Catsstraat te Den Haag onwel geworden na het eten van varkensvlees. Bij een slager in de binnenstad werd een hoe veelheid 'vlees in beslag geno men heeft de Maatschappij „Neder land" de beide stoomschepen „Windekerk" en „Lekkerkerk" (resp. 7234 en 7216 brt) van de Nederlandse Staat overgenomen.... raabte het 7-jarig knaapje J. A. W. V. van een in de Laakhaven te Den Haag liggende rijnaak te water en verdronk. Het lijkje is opgehaald heeft Dr. F. Wibaut (P.v.d.A.) te Amsterdam ontslag genomen als lid van de Eerste Kamer heeft de Rotterdamse politie pro- ces-verbaal opgemaakt tegen de 54-jarige masseur F. W. C. uit Bussum, die tijdens zijn zitting te Rotterdam, diagnose stelde zonder te verklaren, wat naar zijn mening de ziekte was, kruiden verkocht voor f2.per doosje en boven dien f 2.50 rekende per visite. Doosjes met kruiden werden in beslag genomen is het 25000 ton metende Hendrik dok van de Amsterdamse Droog dok Mij, dat in September 1944 door de Duitsers werd verwoest en dat na de bevrijding in secties aan de oppervlakte van het IJ werd gebracht, weer één geheel geworden. In de tweede helft van Maart kunnen weer de grootste schepen in Amsterdam dokken raakte gistermorgen vroeg het s.s. „Blijdendijk" ter hoogte van het Leugenaarshoofd aan de grond doch kwam weer spoedig, zonder assistentie, vlot REISPROGRAMMA VAN MINISTER STIKKER De Minister van Buitenlandse Zaken mr. D. U. Stikker, die op het ogenblik te Londen vertoeft, zal zich op 16 Februari naar Parijs be geven en vervolgens naar Neder land terugkeren. De Minister hoopt op 22 en 23 Februari een bezoek te rengen aan Bonn, om daar de Uoge Commissarissen en leden van de DuitSg regering te ontmoeten. Op. uitnodiging van de Ameri kaanse autoriteiten zal Minister Stikker op 26 Februari voor een kort bezoek naar Washington ver trekken. De Minister onderneemt deze reizen in zijn functie van poli tieke bemiddelaar bij de O.E.E.S. DE RAMP MET DE KARHULA Geredden naar hun land teruggekeerd De Finnen, die de ramp met de „Karhula'i overleefd hebben, z(jn Dinsdagmorgen met een toestel van de Finse Luchtvaart Maat schappij Aera naar Helsinki te ruggekeerd. Alleen de beide verste kelingen bevinden zich nog onder de hoede van de Amsterdamse vreemdelingenpolitie. Zij zullen binnenkort per schip of trein naar hun land terugkeren. Het viel niet te verwonderen dat de markt ook gisteren een ongeani meerd Verloop had. Merendeels blij ven de vrij pessimistische berichten hun invloed uitoefenen en staat daar weinig of geen stimulerend nieuws tegenover. Het publiek was dan ook eerder geneigd om een stukje te verkopen en dit aanbod veroorzaakte een afbrokkelend koersverloop. Vooral de cultures hadden een ongeanimeerde markt. De koersen wisten zich hier niet te handhaven en de affaire was bij zonder gering. In Deü maatschap pij kwam slechts in de laatste tape een notering tot stand, die 2% procent beneden het vorig slot- niveau kwam te liggen. Het bleek 'vandaag bijzonder moeilijk om tot zaken te komen. Algemeen over heerste een afwachtende en gere serveerde houding. De Beurs gaf dan ook weinig stof tot bespreking en sloot zonder dat zich verande ringen van betekenis hadden voor gedaan. Tegen het sluiten van de markt ontstond er een drukke hoek in de Claims Mueller, die gisteren f 2.40 per stuk noteerden en van daag vernomen werden op f 2.10 f 2.20. Een herstel deed zich voor in de aandelen Ncdam, die van 76 verbeterden tot 87% gb. Voorts viel het op dat de certificaten Hoog ovens die gisteren op vrees voor een em'ssie een reactie hadden on dergaan, vandaag 3% procent in herstel waren op 189%. 'De aandelenmarkt Beiled, naar mate de Beurs vorderde, een wei nig actief uiterlijk. Certificaten Unilever, die aanvankelijk gedaan werden van 227 tot 229, liepen weer tot 227% terug. De Scheepvaartmarkt ondervond enige steun en was met name voor Scheepvaart-Unie goed prijshou dend. De belangstelling voor Amerika nen is niet groot. Het agio onder gaat practisch geen wijziging. Prolongatie 2procent. BUITENLANDS OVERZICHT De Amerikaanse stafchefs zijn IVJaandag van hun reis naar Z.O Azië in de Ver. Staten terugge keerd. Het bezoek was kort, maar schijnt toch wel heel belangrijk te zijn geweest en wat misschien nog meer zegt. ook urgent, want nau welijks in Washington aangekomen heeft de leider van deze militaire delegatie, generaal Bradley, enige verklaringen omtrent de resultaten van deze reis afgelegd, welke zon der twijfel in hoge mate belangrijk zijn. Daar was allereerst de mede deling. dat wanneer het tot een botsing komt tussen Amerika en Rusland, de botsing eerder kan verwacht worden in het Verre Oosten, dan in .West-Europa. Dc conclusie daaruit was in elk geval logisch, n.l, dat de Ver Staten al hun aandacht zullen moeten con centreren op Oost-Azië en dat zo spoedig mogelijk, zelfs ten koste van de Atlantische Vloot, belang rijke Amerikaanse vlootstrijdkrach- ten naar de Stille Oceaan moeten worden gedirigeerd. Wii kunnen er dus vrijwel zeke* van zijn, dat in O. Azië binnen af zienbare tijd zich spannende ge beurtenissen zullen ontwikkelen Helemaal verrassend is dit intussen niet. Na de succesvolle opmars der communistische legers in China, was het niet. zeer waarschijnlijk aat .de communisten in de onmid- delllike nabijheid van de strate. gisch zo belangrijke Indische Oce- aan met de npen route naar Indo nesië en Afrika, halt zouden hou- den. Wie deze illusie nog enigermate gekoesterd moge hebben, zal in elk geval wel tot een ander inzicht zijn gekomen, toen Moskou radicaal tegen de Franse politiek in de E,°T.'."SenIeWCT in Indo-Chlna Ho-Tsp-Mm. ging erkennen, welke daad onmiddellijk op bevel van Moskou door alle satellietstaten moest Worden gevolgd. - ®r,T'n 'ag duidelijk opgesloten dat Moscou een conflict met Frank rijk provoceert. In deze politieke lifn is het nu ook duidelijk, dat de Kommform Frankrijk heeft uitge kozen, om dit land door allerlei stakmgs-agitaties zoveel mogelijk te verzwakken. D„ nadruk van de strijd tegen het communisme komt dus in hoofdzaak op Frankrijk te iiggen. Vandaar dat het in zo hoge mate moet worden gelaakt, dat in dit historisch uur, de politieke Par. tijen dit land weer, evenals in 1939 machteloos verscheurden door min derwaardige politieke partijtwisten waardoor Frankrijk pen zó uiter mate zwakke schakel vormt in dit anti-communistisch verdedigings stelsel. Daarop sloeg waarschijnlijk ook wel de ernstige klacht van de voormalige Amerikaanse onder-se. cretaris van buitenlandse zaken Clayton, toen hij op een commen taar bij Bradley's belangrijke ver klaring zeide. dat West-Europa weinig overtuigd Schijnt van de ernst van de toestand waarin het verkeert en niet bereid bUikt voor het behoud van zijn vrijheid te vechten. Millioenen in West-Euro pa, aldus Clayton, zijn te vermoeid en te ontmoedigd om te vechten. Helaas is dit maar al te waar en het ziin opnieuw de socialisten die hier een geweldige verantwoorde lijkheid dragen. In Frankrijk lopen zij uit de regering om een loén- kwestie. in België treden zij uit de regering en zetten zij het land op stelten, omdat ze hun zin niet kun nen krijgen in de koningskwestie. Intussen wordt het steeds duide- liiker welk een grotc vergissing het is geweest van Roosevelt, om zowel de onvoorwaardelijke overgave van Duitsland als van Japan te eisen, waardoor deze landen aan een to tale uitputting en vernietiging zlin overgegeven. Churchill heeft, met nadruk hiertegen gewaarschuwd en was ontzet, toen Roosevelt in Ca sablanca in 1943 deze politiek als het onverbiddelijk Amerikaanse oorlogsdoel naar voren bracht. Hij voorzag toen reeds, dof daarmee de "rote kans aan Rusland gegeven werd voor een wereldhegemonie want alleen Duitsland in Europa en Japan in Z. Azië konden een dam tegen dit Russische imperialisme vormen. Hpt is wel een zware taak voor Amerika nu ook in het- Oos ten alleen pen dam tegen Moskou op te werpen. De 28-jarige assistent-chef testpiloot van de Hawker vlieg- tuigenfabriek .Neville Duke, zal Donderdag a.s. een poging doen per Hawker's Furie" een re cord te vestigen op de afstand LondenCairo. Hij hoopt deze afstand, die 3'520 km bedraagt, binnen 7 uur af te leggen. In Mei verleden jaar vestigde hij records op de afstanden Lon denKarachi en Londen-Rome. Een „Furie" in vlucht. FEUILLETON v Uit het Engels door Clarence Budington Kelland 59. „Die vriendin van jou," wend de Straight zich tot mij, „schijnt een eerst klas waarzegster te zijn. Als je 't mij vraagt, zijn we zo goed als belegerd." XVTII Ik had die dag telkens aan vader moeten denken. Ik wist dat hij in een situatie als de on ze een zeker behagen geschept zou hebben, maar tot mijn spijt kon ik een dergelijke gewaar wording bij mezelf niet ontdek ken. Daarvoor verschilde ik te veel van hem. Hij zou wel we ten wat hij doen moest en als hij werkeli.ik geen enkele oplos sing kon vinden om de situatie te ontwarren, zou hij eenvoudig botweg tot de aanval overgaan. Daarmee wil ik niet zeggen, dat mijn vader ondoordacht pleegt te handelen. Integendeel, hij ge bruikt altijd eerst zijn verstand. Maar als hij het eenmaal op zijn heupen heeft, dan zet hij door als een woedende stier. Die eigenschap ontbrak mij ten enenmale. Ik was mij er pijnlijk van bewust, dat ik teveel na dacht en te weinig daden stelde. Maar zelfs voor een zo omzich tig mens als ik, was het klaar als de dag, dat het uur was aan gebroken waarop we tot actie dienden over te gaan. „Mike junior," zei Maggie, „soms is het wel goed herrie te schoppen." „Er is al herrie genoeg," merk te ik spijtig op. „Voor ons, maar niet voor But- terick," antwoordde zij. „Een on aangename verrassing brengt de mensen van hun stuk en maakt dat zij dwaze dingen doen." Zonderling genoeg hadden mijn gedachten ook om dit punt gedraaid, alleen zou ik het zo niet onder woorden gebracht hebben. „Butterick beraamt zijn plan nen zorgvuldig," zei ik. „Met die overvallen legt hij de basis voor verdere handelingen. Hij is bezig de aandacht van zich af te lei den." „Zet ze een hak en heel Ran cho Paloma staat op zijn kop,! zei ze. „Hoe?" „Dat moet jezelf verzinnen. Jij bent onze man met hersens." „Ik heb ai een idee," zei ik. „Als Straight en Cherry met zijn kornuiten er tenminste mee ac- coord gaan." „Vertel op," beval zij. „Het.is niet voor kleine meis jesoren bestemd," zei ik, zoveel mogelijk uit de hoogte, maar het resultaat was alleen maar dat ze me uitlachte zoals ze altijd deed. Ik keerde me bruusk om en liep weg, om Straight op te zoe ken. Hij stond met Cherry te praten; Shag drentelde om zijn baas heen en kwam mij dadelijk begroeten. Wonderlijk, zoals een hond een toonbeeld van goede manieren kan zijn. „Straight," zei ik, „het staat bii ons welhaast vast, dat er uit Mexico iets naar Rancho Paloma vervoerd wordt." „Ja." „Om daar bewerkt en verder gedistribueerd te worden via die kroeg bii de wegkruising." „Inderdaad." „Ik héb de kaart bestudeerd. Ik geloof dat zij de route gebrui ken over de Aguilaweg. om af te buigen naar de ranch, voor dat ze bij de splitsing komen." ..Kan zijn," gaf Straight toe. „En?" „Als we geluk hebben," ver volgde ik, „kunnen we de tegen- SJ nen we roet in het eten strooien Dat is te zeggen als jij en Cherry en zijn vriend meedoen." „Nou," zei Cherry met een uithaal, „kijk eens. ik ben altijd voor zoiets te vinden." ,,Die zogenaamde overvallen," zei ik, „schijnen telkens even voorbij Bridle Wash plaats te hebben." „Een uitgezochte plaats ervoor met plenty dekking bomen en struiken volop," zei Straight. „Je zou gaan vermoeden, dat ze daar de weg willen blokke ren," ging ik voort. „Om ons te beletten in de stad te komen. Zou je denken dat ze daar een permanente bende neergelegd hebben?" „Klinkt niet onaannemelijk," zei Straight. „Butterick zou erg op zijn neus kijken als zijn troepen op eens verdwenen waren," opper de ik. „Spurlos versenkt." Cherry sloeg op zijn dij. „Wan neer beginnen we?" vroeg hij, opgetogen als een kind. ,Hoe eerder, hoe liever," zei ik- „Ik ga de jongens optromme len," zei Cherry. „We nemen de weg langs de rivier," stelde Straight voor. „Dan trekken we in een bocht door het Joshua bos en de rest sluipen we." We besloten dit plan uit te voeren. Met ons vijven reden we de river langs, terwijl Shag voor ons uitdraafde, al snuffelend en zwervend. We waadden door het ondiepe water, klommen tegen 'de rotsrand aan de overzijde op en bogen toen noordwaarts af door een oneffen terrein. Ons doel bevond zich op een afstand van ongeveer vijf mijl in rechte lijn, maar we reden een aanzien lijk iangere weg, eer we een punt bereikten, waar we het raadzaam achtten van onze paar den te stijgen en omzichtig het terrein te verkennen. Wc bevon den ons midden in een dicht bos van verwarde, lage bomen. Tus sen de zonderling gevormde naar alle kanten uitkronkelende stammen en takken, kreeg men het gevoel alsof 'hier een hele menigte voorhistorische monsters tot steen was overgegaan. Dit leken geen bomen, doch een heirleger van nachtmerrie-ach- tige schepsels. „Cherry kan het beste slui pen," oordeelden zijn kamera den. „Laat hem maar vooruit gaan." We bonden onze paarden vast en gingen zitten op de grond met onze rug tegen een grote kei, terwijl Cherry tussen de stammen verdween. We rolden sigaretten en rookten, en het leek wel uren te duren, eer Cherry en Shag eensklaps weer voor ons stonden. „Met z'n drieën zijn ze," meld de hij. „Ze kamperen in een droge beek." Hij snoof. „Suf ferds in een droge beek! (Wordt vervolgd i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3