de Nieuw IJN H. Vader vóór samengaan Katholieken, Protestanten en Mohammedanen? Hedler's vrijspraak wekt beroering in Duitsland Terugreis met hindernissen toon iermans week Dr. Hsrschfeld vroeg vrijheid voor Nederlandse soldaten Prof. Pootjes „een normaal man, maar een eigenaardige kerel" LEINE KOMEDIE AVOND AAN AVOND UITVERKOCHT 'HEATER l e z i e r LORIS MESLIER being earnest !2 3.75 19 1.75 NHD Vrouwe Justitia had het druk Nieuwe instructies van H. Officie niet onmogelijk Toestand H. Vader veel beter Socialisten eisen bestraffing rechter Huisarrest voor Poolse Bisschop Hinderpalen voor UNCI -waarnemers voor Minister van Maarseveen Toekomstkansen zijn groot Hitier wilde Vaticaan wegvagen Na de dood van Koning Willem III ging de koningsgeest in hem over Truman: DEUR STAAT OPEN Elf gewonden bij tramongeval TEL. 30.1.30 Amsterdam 6 VAN MET KOSTELIJKE KOLDER bespr. steeds 2 dagen tevoren n 10 uur af. Tel. van 11 u.af. 30130 ONDAG 2.15 u. MATINEE NOG SLECHTS T/M IONDAG 26 FEBRUARI. ONHERROEPELIJK LAATSTE VOORSTELLINGEN iND-ENGELAND" BR., 20 uur ulden Vlies: REPERTORY in Oscar Wilde's alles inbegrepen 17 Februari af. reed 180 breed ARD DOEKEN 'ND AAN ZEE uit dan normaal het lauwe hemel, vogels jierpten in het gras. nken de tierende en itjongens, die snode -hier-en-daar", utop ie lezen. „Wel salle- ie perelaar, die blik- la! Willen jullie wel i boom uit! En vlug s van zijn gemopper waren. „Die kwaje :e nooit meer uit de elijks uit zijn mond, jeschreeuw en gegil, ilden die bliksemse lachten ze hem uit, vend gevild werden! Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. HET FEIT familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j.M. Stumpel. Hoofdredacteur: H.N.Smits. EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDER, SCHAGEN Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Buiten God is veilig. t nergens (Vondel) s H VAN HEDEN Pag. 3 Vrijdag 17 Februari 1950 45e Jaargang No. 1 1792 Kantoren: HOORN. Draaisingei 59, teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 bij dit ontwerp steeds voor ogen hóuden, dat de Katholieke Kerk geen duimbreed kan afwijken van de geloofswaarheden, die door Haar onderwezen worden en waaraan eenieder, die van 'n andere geloofsbelijdenis tot Haar wenst te komen, zich heeft te onderwerpen. Een meer positief bericht ont leent de Romeinse correspondent van het K.N.P. aan een artikel in het Egyptische blad „al-Ah- ram". Volgens dit blad heeft de ROME, 16 Febr. (K.N.P.)De laatste dagen hebben verschil lende neutrale persbureaux berichten gelanceerd over een samengaan van Katholieken, Protestanten en Mohammedanen teneinde een hecht bloc te vormen tegen het opdringend histo risch materialisme. Bovendien zou Z. H. de Paus binnenkort een document uitvaardigen, waarin dit samengaan nader zou zijn omschreven en toegelicht. Naar aanleiding van deze berich ten schrijft thans de Romeinse correspondent van het K.N.P., dat een dergelijk document niet onmogelijk zou zijn. Zijn conclusies, die met alle voorbehoud worden getrokken, gaan echter niet zo ver als die van bedoelde persbureaux. Gedurende de laatste maan den zijn er herhaaldelijk in de Londense „Times" artikelen ver schenen, die een vereniging be pleiten tussen de Protestantse Anglikaanse Kerk en Rome. De hoofdtoon van deze artikelen .'.s tot nu toe geweest, dat deze ver eniging zeer gewenst en noodza kelijk wordt geacht teneinde 'n aaneengesloten Christelijk bloc te vormen tegen het opdringen de communisme. Over de wi.ize, waarop deze vereniging zou moeten geschieden, zegt de „Ti mes", dat de Katholieke Kerk als de meest talrijke in leden en de meest verbreide over de wereld daartoe het initiatief zou moeten nemen, maar dat Zij daarbij ook iets van Haar welbekende in transigente zou moeten laten schieten om het herenigingswerk soepeler te doen verlopen. Hierop heeft de „Osservatore Romano" reeds geantwpord. Al vorens over de hereniging van twee Kerken kan worden ge sproken, zo schreef het Vaticaan se blad, moet er een overeen komst. bestaan over de leerpun ten. En deze kunnen geen ande re zijn dan die, welke de leer vormen van de Katholieke Kerk. Op 9 Februari heeft de „Ti mes" in een vervolgartikel over de hereniging van de Kerken aangekondigd, dat er binnenkort een instructie van de Heilige Congregatie van het Officie zal verschijnen in vijf verschillende talen. Deze instructie zou een in trekking betekenen van het ver bod. dat dezelfde Congregatie in Juni 1948 heeft uitgevaardigd, namelijk dat Katholieken niet met Protestanten over geloofs waarheden mogen redetwisten. Deze nieuwe instructie zou het uitwisselen van gedachten ever godsdienst en zedeleer tussen Katholieken en Protestanten als geoorloogd verklaren. In welingelichte Romeinse kringen merkt men naar aanlei ding van deze onthulling van de „Times" op. dat de instructie van Juni 1948 de Katholieken het re detwisten over geloofswaarheden met Protestanten niet verbiedt, maar aan de Katholiek de plicht no' ,,t voor dit soort van ge- dacht en wisseling de goedkeuring van de Bisschop aan te vragen. Voorts achten dezelfde Ro meinse kringen het niet voor on- mngnMik, dat het Heilig Officie een nieuwe instructie het licht zal deen zien, gezien het feit dat de ..Times" schijnt te weten, dat deze instructie in vijf talen zal verschijnen. Vooral met het oog on de strenge geheimhouding, die bii deze Heilige Congregatie wordt opgelegd, bestaat volgens dez»Ifde kringen de mogelijk heid. dat een of andere Officialis van het Heilig Officie de op dracht heeft gekregen in alge mene termen reeds ruchtbaar heid te geven aan het op handen ziin van deze instructie. Deze op dracht zou kunnen zijn gegeven om de reacties te bestuderen, die een dergelijk bericht zou uitlok ken. teneinde aan de hand van deze reacties de instructies te veranderen, te verbeteren of in de oorspronkelijke vorm te laten Wat van dit alles ook waar moge blijken zijn, men moet gezant van Egypte bij de H Stoel, Dr. Taher Mohammed el- Omary, verklaard, dat Z. H. de Paus zich uitgesproken heeft als een persoonlijk voorstander „van een verenigd streven van de Mohammedanen met de Katho lieken en de andere geloofsbelij denissen om de vrede voor de wereld te verzekeren en de machten, die hem bedreigen, te bestrijden". De Egyptische gezant, die zich voor een korte vacantie in zijn land bevindt, heeft aldaar ver schillende Mohammedaanse lei ders ontmoet om met hen over dit programmapunt te confereren en de gezant verzekert, „dat men op dit punt bpsliste resultaten verwachten kan" Z. H. de Paus die reeds twee dagen aan influenza lijdt, werd gisteren door dokters veel be ter genoemd. Zijn temperatuur is beneden normaal. Op doktersbevel moet Hij ech ter nog Zijn kamer houden en ten minste tot het weekeinde mag Hij elke dag slechts korte tüd op. BONN, 16 Februari (Reuter). Onder luide uitroepen van afkeuring van de zijde der regeringsbanken heeft de sociaal democratische afgevaardigde Erich Ollenhauer in de West- Duitse Bondsdag heden de bestraffing geëist van de schuldige rechter", die Wolfgang Hedler, voormalig lid van de „Duitse Partij" in de Bondsdag heeft vrijgesproken. In een korte hartstochtelijke verklaring, welke voortdurend door toejuichingen van de linker zijde èn gejouw van rechts werd onderbroken, noemde Ollenhauer de vrijspraak een „kleinering van de Duitse democratie en een bele diging van de rechtspraak", De rechter had zich achter Hedler's ideeën geplaatst. Dr. Kurt Kiesinger zei namens de christen-democratische partij, dat zijn partij de verklaringen van Hedler afkeurde, maar inwilliging van Ollenhauer's eis als een ern stige schending van de constitutie zou beschouwen. Indien met de onafhankelijkheid van de rechters wordt gespot, zou het gehele ge bouw van de Duitse democratie op een gegeven dag ineenstorten. Zijn rede werd door voortdurend gejouw van links en toejuichingen van de regeringsbanken onderbro ken, zodat de voorzitter energiek zijn bel moest hanteren en moest aandringen op stilte. De communist Heinz Renner verklaarde, dat de „fascist Hedler alleen maar had gezegd, wat een groot aantal Duitse rechters en advocaten denken". Tachtig pro cent van de rechters en magistra ten in de Britse zóne zijn volgens hem voormalige nazi's of leden van nazi-organisaties. Dr. Hans von Merkatz, van de „Duitse partij", lokte uitroepen als „nazi, nazi" van linkse zijde uit, toen hij verklaarde, dat de mensen hun hoed moesten afne men voor rechters, die genoeg moed hebben om een impopulair vonnis te wijzen. Er werd geen besluit genomen ten aanzien van de sociaal-demo cratische eis. Te Kiel protesteerden 6000 per sonen tegen de vrijspraak van Hedler. Eén dergelijke demonstratie te Neumuenster, waar het proces werd gehouden, werd door Hed ler's aanhangers, die de sprekers uitjouwden, verstoord. WARSCHAU. Het Poolse persbureau meldt, t de bis schop van Gdansk (Dantzig) huisarrest is opgelegd. Hij wordt er van beschuldigd zich te heb ben verzet tegen het regerings besluit, betreffende de reorgani satie van het werk van Katho lieke hulpverlening „Caritas" en in 't openbaar vijandige verkla ringen jegens de regering te hebben afgelegd. De nieuwste foto van Prinses Marijke, die morgen, Zater dag 18 Februari haar derde verjaardag viert. Staat ze er niet parmantig-verlegen bij, het jongste Koningskind, de lieveling van het Vorstelijk Gezin? In betrouwbare kring werd gisteren te Djakarta medegedeeld, dat dr. Hirschfeld had verzocht om vrijlating van verscheidene Nederlandse militairen, die door Indonesische strijdkrachten in Djakarta en Bandung gearres teerd werden. Men meent, dat de soldaten betrokken waren bij de opstand van Westerling. In ingelichte Nederlandse krin gen werd medegedeeld, dat onge veer 17 militairen van de Neder landse strijdkrachten, onder wie Het gebeurt vaak, wanneer men zijn huisdokter met spoed nodig heeft, dat deze niet thuis is. De collega's uit de buurt zijn dan meestal ook net hun patiënten bezoeken. Waar dan .een dokter vandaan te halen? Meppel heeft het antwoord op deze vraag gevonden. Indien een arts dringend nodig is begeeft men zich naar het politiebureau, de politie belt verschillende adressen in de stad op waar een Rode-Kruisvlag is ondergebracht, de vlaggen worden uitgestoken, en zo kan een der plaatselijke artsen gewaar worden dat zijn hulp wordt verlangd. Mr. J. H. van Maarseveen, minis ter van Unie-aangelegenheden en Overzese Rijksdelen, is gistermid dag tegen 6 uur in zijn woonplaats Utrecht aangekomen. Het laatste deel van zijn reis, dat van Brussel naar Utrecht, maakte de minister per auto. Tot Suez reisde hij met het m.s. Ruys, dat hij daar verliet met de bedoeling van Cairo uit per K.L.M. te vliegen. De K.L.M.-machine had echter oponthoud en zodoende vloog de minister per Belgisch Sabena-vliegtuig van Egypte naar Brussel. Ook deze machine bleek echter niet feilloos en in Nice moest een tussenlanding worden gemaakt tengevolge van een mo torstoring. Kort na zijn aankomst verklaar de de minister aan het A.N.P. dat hij het meest getroffen was door de ernst waarmede de Indonesi sche regering tracht van de jonge staat een ordelijk, welvarend en modern land te maken. Zij onder vindt bij het vervullen van deze aan zichzelf gestelde taak vele VOGELPEST IN BELGIË BREIDT ZICH SNEL UIT' VERVIERS. De vogelpest breidt zeer snel uit in het oosten van België, waar haarden gemeld worden te Herve, Battice, Stern- bert en Heusy. Men denkt, dat de ziektekiemen worden overge bracht door kraaien, eksters en woudduiven. Men heeft vastgesteld, dat de ziekte slechts vat heeft op hanen en kippen en dat ander gevogelte er van gespaard blijft. moeilijkheden. Maar de minister had het vaste vertrouwen dat zij zal slagen wanneer m Indonesië het volk de betekenis van het voor dit land historisch tijdsgewricht begrijpt en men zich eendrachtig echter de regering schaart. Neder land is als Uniepartner bereid aan Indonesië bij de oplossing van de bestaande moeilijkheden alle hulp te verlenen, die wij redelijker wijze kunnen verschaffen. In het onderling verkeer spelen vertrou wen en tact een overwegende rol en de minister geloofde dat op die basis de toekomst voor een goede onderlinge verhouding tussen In donesië en Nederland grote moge lijkheden in zich sluit De actie Westerling noemde hij alleen maar schadelijk. Zij zal geen enkel nut voor wie dan ook afwerpen. De gebeurtenissen in Bandung zijn mij door een alles zins daartoe bevoegd Nederlands waarnemer beschreven als een brute en zinloze moordpartij, aldus mr. van Maarseveen. Rudolf Rahn, de laatste nazi ambassadeur in Italië, heeft voor een zuiveringsrechtbank te Mün- chen verklaard, dat Hitier, toen Italië in 1943 capituleerde, bevel gaf het Vaticaan „weg te vagen" omdat het „een nest van gealli eerde spionnen" was. Rahn zou de nazi-leiders echter overreed hebben dit bevel niet te doen uitvoeren. In de winter van 1944 zou Hitier opnieuw bevel heb ben gegeven het Vaticaan door een bombardement te verwoes ten Toen zou Rhan door mid del van de chef van de geheime dienst uitvoering van dat bevel hebben weten te voorkomen. o Europeanen, werden vastgehou den. Verscheidene van de niet- Europese soldaten zouden ernstig geslagen zijn om hen aan het spre ken te krijgen. Een afschrift van het Neder landse verzoek is gezonden naar de UNCI, zo wordt vernomen. Voorts zou Nederlandse officie ren niet zijn toegestaan de gear resteerden te bezoeken. In diplo matieke kringen werd Reuter me degedeeld, dat een verzoek van de UNCI om faciliteiten voor de mi litaire waarnemers, teneinde zich vrij in Indonesië te bewegen, werd verworpen door het Indonesische leger, dat niet wil, dat zij zich buiten de gebieden, waar de Ne derlandse soldaten geconcentreerd zijn, begeven. Het Indonesische commando verklaart, dat de UNCI geen algemene militaire waarne ming moer nodig heeft. .Aankomst „Cheshire" en „Zuiderkruis" De troepenschepen „Cheshire" en „Zuiderkrius" worden Zater dag 18 Februari met repatriëren de militairen uit Indonesië in de haven van Rotterdam verwacht. De ontscheping van de „Cheshi- re" begint onvoorziene omstan digheden voorbehouden Zater dag 18 Februari des morgens te 8 uur, die van de „Zuiderkruis" te 11 uur. Mr. B. Kist, officier van |ustifie bij de Amsterdamse arron dissementsrechtbank, heeft gistermorgen tegen de 59-jarige professor j. W. Pootjes uit Hilversum 1 jaar gevangenisstraf geëist met aftrek van 6 maanden voorarrest en met terbeschik kingstelling van de regering als psychopaat. Aan verdachte was ten laste gelegd, dat hij dienstplichtige militairen had aangezet geen gevolg te geven aan het inschepingsbevel voor de reis naar Indonesië en voorts, dat hij in januari en in Augustus van 1949 in zijn tijdschrift „de Vredestichter" zowel H. H. Koningin Juliana, als ook H. K. H. Prinses Wilhelmina had beledigd. Verdachte ontkende, soldaten te hebben bewogen zich niet naar Indonesië te laten verschepen. Hij zou slechts inlichtingen hebben verstrekt van staatsrechtelijke aard aan diegenen, die toch al van plan waren zich aan deze versche ping te onttrekken. Eveneens ont kende hij voor onderduikadressen te hebben gezorgd. Een 32-jarige dienstplichtige sergeant, als getuige gehoord, ver klaarde, dat de verdachte hem ni^t had overgehaald, want dat hij voor zijn bezoek reeds overtuigd was alleen juist te handelen, in dien hij weigerde dienst te ver richten in Indonesië. Op advies van verdachte had hij zijn mili taire kledij naar het departement van Oorlog in den Haag gezonden en was ondergedoken. Enkele maanden later werd hij gegrepen en door een militaire rechtbank tot 3 jaar veroordeéld. Na 2 jaar kreeg hij gratie, zodat hij nu weer op vrije voeten is. Een uitvoerige medische verkla ring legde prof. L. van der Horst af, als toelichting op zijn psy chiatrisch rapport, waarvan ver- dachte's raadsman de strekking sa menvatte in de zinsnede, dat ver dachte „een normaal man was, maar een eigenaardige kerel". De psychiater achtte dit niet onjuist. De officier deelde nog mede, dat verdachte van 1935 tot 1940 gesteund was door Maatschappe lijk Hulpbetoon. Na de oorlog vroeg de gemeente hem dit geld t'145Ö.terug. Verdachte had toen ergens neergeschreven, dat hij „de gemeente Hilversum op de lijst geplaatst had van armen, die bij hem wekelijks hun ondersteu ning kwamen vragen" De raadsman was van oordeel, dat de pers er nu eens van af moest zien in de verslagen over j de verdachte diens titel professor tussen aanhalingstekens te zetten" omdat de secte van Cultusvrije Christusbelijders in Hilversum of ficiële vergunning had verkregen tot oprichting van een hogeschool met daaraan verbonden hoog leraren. In zijn requisitoir las de Officier verscheidene telegrammen voor, die de verdachte aan leden van het Koninklijk Huis had gezonden en die hij van beledigende inhoud achtte. Volgens de Officier was de strekking van dit alles, dat in ver dachte, 4 dagen na de dood van koning Willm III de koningsgeest was overgegaan. Overigens beschreef hij ver dachte als „een goed mens, met zelfs edele neigingen, die gaarne de rol wil spelen van de wijze gulle grijsaard, zelfs bijna van St. Nicolaas". Als voorbeeld haal de hij aan, dat verdachte, voor een loket staande in een openbare in stelling en bemerkende, dat iemand uit de rij wachtenden in geldnood zat, deze man zonder meer een stapeltje bankbiljetten uit zijn eigen portefeuille in de zak stak. Verdachte heeft een lijst van 527 dienstplichtigen aan de minis ter gezonden met de mededeling, dat deze jongens de dienst zouden weigeren. Mr. B. Stokvis zeide in zijn plei dooi, dat het landsbelang met de publicaties van verdachte gediend is en „dat verdachte ver van een gevangenisstraf, juist een konink lijke onderscheiding" voor zijn ini tiatief verdient. Hij zeide ook. dat de professor „altijd vervuld is ge weest van grote liefde voor het vorstenhuis" en dat hij Koningin Wilhelmina voor de oorlog een kostbare zending keurbijbels heeft gezonden. In zijn laatste woord zeide ver dachte, ,'dat hij zich onmogelijk een gek kon vinden en dat hij de koning omver had gelopen, om hem te behoeden voor een land mijn". MAAR STALIN MOET NAAR WASHINGTON KOMEN President T.ruman l-.cft gis teren verklaard, dat Amerika steeds de deur openliet voor vredesonderhandelingen, doch dat een volgende conferentie met maarschalk Stalin te Was hington moet worden gehouden. Truman weigerde elk commen taar op Churcill's voorstel. Toen de correspondenten dit oDnieuw trachtten uit te lokken verwees de president naar de mogelijkheid, die de Verenigde Naties voor onderhandeling bie den. Voorts merkte hij op, dat de Amerikaanse ambassadeurs over de gehele wereld altijd be reid zijn ieder vraagstuk te be spreken met iedere staat, die be sprekingen wil beginnen. „De Verenigde Staten zijn nooit uit een vergadering weg gelopen en hebben in de Ver enigde Naties nooit gebruik ge maakt van hun veto-recht", zo vo""de Truman hieraan toe. Hij achtte de tijd niet geko men om een speciale missie naar Moskou te zenden in de geest van de missie onder opperrech ter Vinson, die hij in 1948 had overwogen. Woensdagavond om half acht reed een tram met volgwagen van Den Haag naar Delft over de Hoornbrug. Op de brug brak de koppeling. De motorwagen reed dus door, maar de aanhang wagen liep van de helling en kwam in botsing meteen stil staande motorwagen. De reizi gers, die op de voor- en achter balkons stonden kwamen door de botsing in de verdrukking. Er werden elf personen gewond, vier hunner werden met gebro- kei. ledematen naar het zieken huis gebracht Drie bruidsparen trotseerden na de plechtige H. Mis in de Christus Koningkerk van Wieringerwerf de felle Westenwind ter wille van dit plaatje. Van links naar rechts Jacobus Zuidema, Cornelia Scholten, Simon Scholten, Martha Bos, Cornelis Bos en Marg. Scholten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1