„Het St. Willibrord Apostolaat in vraag en antwoord „Hollandse" suprematie op de korte baan DE BEURS VAN DEZE WEEK Katholiek Perscongres Onbevredigende Kampioenswedstrijden K.P.M.-schip ramde Jappen-duikboot Demonstraties in Indonesië DE BEURS De gevaaiijke hoek ZATERDAG 18 FEBRUARI 1950 PAGINA 5 (Onder redactie van de Paters Willehad Kocks O.Carm., drs. Manfred Staverman OFM, drs. Amandus van Straaten OESA en xlr. J. L. Witte SJ. Vragen en correspondentie over deze rubriek te richten tot deze laatste, pastorie Gelkingestraat 17, Groningen.) van de schrijver hierop te antwoor den: Volstrekt niet! Al geeft God iedere gunst op voorbede van Maria, daar volgt geenszins uit, dat wij zelf dus pok telkens uitdrukke lijk de voorspraak van Maria moe ten vragen. Immers wij bidden ook viel tot den Vader, of vooral in de Pinkstertijd tot de H. Geest om een gunst zonder er dan telkens uitdrukkelijk bij te voegen, dat wij dit vragen op voorspraak van Christus. Toch is het zelfs een defi nitief geloofspunt, dat wij geen en kele genade kunnen verkrijgen tenzij door Christus („onze énige Middelaar"). Met dit antwoord is de moeilijk heid evenwel nog niet bevredigend opgelost. Het zwakke punt zit n.l. in die al te primitieve uitdrukking: „geen enkele genade tenzij Maria er om gevraagd heeft." Hoe klopt dat allemaal met el kaar: Christus vraagt om genade voor ons (nog wel als enige Mid delaar), Maria vraagt om genade voor ons (Middelares van alle ge naden), al de Heiligen vragen om genade voor ons? De verklaring kan o.i. aldus kort worden' samengevat: Christus is onze enige Verlosser en Middelaar. Aan Hem alléén dan ken we volstrekt alles. Dit zouden we graag met grote nadruk voor opgezet zien. Maar naar het woord van de H. Augustinus Hij, die ons geschapen heeft zon der ons, wilde ons niet verlossen zonder ons. Hij schakelde de mede werking /an de mens in, in het Verlossingswerk. Die medewerking zou zich echter niet alleen richten op de verlossing voor onze eigen persoon alleen. Neen, Christus' ver lossingswerk richtte zich niet op een aantal losse individuen, die on derling niets m t elkaar te maken zouden hebben. Hij stichtte het R(jk Gods, èèn grote gemeenschap van mensen, in Christus onderling verenigd, die tezamen, elkaar hel pend en steunend, aan de uiteinde lijke voltooiing van het Rijk Gods in de hemel met Christus mede mochten werken uit louter genade (door Christus alléén verdiend). Christus schakelde dus de verloste mensen in elk in zijn functie: de een als priester, de ->nder als leek, de een als gecanoniseerde heilige, Vraag: D. F. te G. In Uw blad van 14 Jan. j.l. werd bij het beant woorden van een vraag gezegd, dat bij een gemengde verkering de overgang van de niet-katholieke partij (tot de Katholieke Kerk) vurig verlangd wordt en dat voor een niet-katholiek het bezoek aan een katholieke kerk een uitwendi ge genade kan zijn en kan leiden tot de overgang naar de Katholie ke Kerk. Waarom bidt dan toch de Ka tholieke Kerk tegen gemengde ver kering? Ik ben niet katholiek maar bezoek 's Zondags e Hoogmis tot lering bij de lessen, die ik krijg om me te verdiepen in de katholieke geloofsleer. Als ik dan de priester vanaf de preekstoel die drie woor den hoor zeggen van gaan we bidden drie Weesgegroeten tegen gemengde verkering" en de hele kerk bidt tegen de niet-katholieke partij, dan krijg ik steeds de nei ging om maar weg te lopen, want je wordt immers bij voorbaat al buiten gesloten. Waarom bidden ze dan niet dat de niet-katholiek in de Moederkerk mag worden opge nomen Door myn werkkring ben ik ge bracht tot de Katholieke Kerk en een gemengde verkering is voor mij dus niet het geval zodat ik mij dit niet persoonlijk behoef aan te trek ken, maar toch /oei ik het als iets pijnlijks aan. Waarom wordt toch steeds dit gebed afgekondigd? f Antwoord: U bent er wel van overtuigd, dat een gemengd huwelijk en dus ook een gemengde verkering doorgaans een groot gevaar betekent voor 't levensgeluk van beide partijen. De eenheid van geloof, welke een on misbare voorwaarde is voor de vol ledige uitbloei van het huwelijks leven en het gezinsleven, ontbreekt hier en daarom bergt ec gemeng de omgang in zich een haard van moeilijkheden en conflicten, die vroeg of laat aan de dag kunnen treden. Hierin ligt opgesloten het gevaar voor verv .kking en ver slapping van het geloofsleven en zelfs voor volledige afval van het geloof, een gevaar dat maar al te vaak werkelijkheid wordt. De Kerk heeft dus wel alle reden om te bidden, dat gemengde ver keringen en gemengde huwelijken worden voorkomen. Door dit ge bed en trouwens door heel haar handelwijze in deze aangelegenheid, beoogt de Kerk het waarachtig ge luk enAle inwendige vrede van de menseig ook en dat wordt al te licht vergeten van de niet-katho- lieken. De Kerk is als een wijze Moeder, die ons op critieke momen ten tegen ons zelf in bescherming moet nemen, wanneer wij in kort zichtigheid een geluk gaan zoeken, dat ons later in scherven in de han den zou liggen. De drie Weesgegroeten zijn dus allerminst gericht tegen de niet- katholieke partij zoals ze ook niet gericht zijn t -en de katholieke party, Zy hebben alleen tot doel om van de katholieke én de niet-ka tholieke partij af wenden een gevaar, waarvan dc Kerk door eeuwenlange ervaring Ie tragische ernst en de verwoestende uitwer king kent. De Kerk bidt niet tegen ons, maar voor ons! M. S. Vraag: W. W. K, te L: In de cursus voor 18-jarigen, de les over de H. Maagd (ook in andere werken, maar in deze cursus wel zeer na drukkelijk) wordt gezegd: „God geeft geen enkele genade aan de mens, tenzij Maria er om gevraagd heeft". Het is geen dogma. Is dit de al gemene leer der Kerk over geheel de wereld? Zo ja, dan zou men bijna gaan denken, dat elk gebed buiten Maria, b.v. rechtstreeks tot Christus, min of meer zijn waarde verliest. De Kerk bidt in haar of ficiële gebeden altijd rechtstreeks tot God, door Christus onzen Heer en roept middellijk de voorspraak van Maria en andere Heiligen in. Zou Onze Lieve Heer dan geen rechtstreekse genaden schenken Denk aan de Protestanten, onze mede-pelgrims, die kennen Maria njet, toch kunnen we aannemen, dat velen van hen behoren tot Christus getrouwen, hoewel het geen kinderen van Maria zijn in di recte zin (wel indirect?). Tot hoever mijn mening fout is, weet ik niet, maar zo kom ik er niet uit. Antwoord: Het is zeer moeilijk een diepzin nige theologische waarheid tegelijk voor ieder verstaanbaar en toch theologisch zuiver uit te drukken. De ongetwijfeld z./r deskundige samensteller van de cursus voor 18. jarigen is in dit geval o.i. gestrui keld door zijn verlangen voor ieder verstaanbaar te -preken. Ik veronderstel, dat U bedoelde te citeren uit de blaadjes, die voor de leerlingen bestemd zyn. In die cursus lees ik op bl. 43 het volgen de: „Wij weten immers, dat wij na „Maria's ten Hemel Opneming geen „enkele genade van God verkrij- „gen, als Maria er niet om ge vraagd heeft. Elke genade welke „God ons thans geeft, krijgen we „slechts op voorspraak van Maria „(Maria, Middelares van alle gena den). En zonder Godsgenade ko- „men we nooit in de hemel." Doze al te simplistische formu lering geeft o.i. inderdaad aanlei ding tot Uw moeiiykheden. De schrijver heeft dit zelf blijkbaar ook voorzien en tracht, dunkt my, door vraag 6 van de toegevoegde „Vra gen ter onderlinge bespreking" een aanvulling uit te lokken. Deze vraag luidt: „Krijgen wij van God alleen maar een gunst, wanneer wij Maria vragen om onze voorspreekster te zijn?" Ongetwyfold is hot in de geest de ander als mens, die nog net in heiligmakende genat'": leeft. Maar by de uitdeling als instru ment van Gods genade neemt van zelfsprekend de H. Maagd Maria een uitzonderlijke plaats in, omdat haar functie in die gemeenschap, in dat Rijk Gods, een zeer uitzonder lijke is, omdat zij is: Moeder Gods. Als wij nu van Christus „alles ontvangen, de ene genade na de an dere", dan ontvangen wy die steeds in en döör het Rijk Gods, d.w.z. on der medewerking van geheel de door Christus ingeschakelde ge meenschap, bij uitstek dus onder medewerking van de H. Maagd Maria. Om de unieke plaats, die Haar onder Christus in ge heel die gemeenschap toekomt, mag men Haar met recht en reden noe men Middelares v n alle genaden. Maar in veel bescheidener func tie bemiddelen ook de andere Hei ligen alle genade, en uiteindelyk werken zelfs alle vrome Christenen daartoe mee. In déze zin is er dus geen „rechtstreekse" genade-uitde ling: er is gegn puur-individualisti- sche genade, die buiten de gemeen schap van 't I Gods omgaat. De preciese omschrijving van die unieke plaats, die Maria toekomt als Middelares van alle genaden, is nog niet in een dogma vastgelegd. Deze eretitel wordt Haar echter reeds wel in alle bisdommen over geheel de wereld toegekend. Vanzelfsprekend kan de uitzon- deriyke plaats, die Maria in geheel het verlossingsplan inneemt een reden te meer voor ons zijn om nu ook in een bepaald geval Haar bij zondere voorspraak in te roepen, maar het behoeft volstrekt geen reden te zijn nu uitsluitend alles door Haar en niet door andere Hei ligen aan God te vragen, of ook om in ons gebed niet rechtstreks naar Christus te gaan. Wie de gegeven samenhang goed begrijpt, zal inzien, dat al deze wy zen van bidden goed zyn, in elkaar grijpen rond het centrale gebed: „door Christus, onzen Heer", ter wijl de keuze zich regele naar ieders wisselende zielsbehoeften en devotie. Een zekere gids om extra vaganties te voorkomen, vormen zeer zeker de officiële gebeden der Kerk, zoals U zo juist aanvoelt. Inderdaad zijn ook de protestan ten „Kinderen van Maria", inzo- verrff Maria's plaats in het Verlos- singswek natuurlijk ook hen geldt, maar helaas negeren zy te goeder trouw deze bybelse Verlossings structuur. J. W. Orders van de vakbondsleider John L Lewis en een „Taft- Hartley" bevel vermochten niet een eind te maken aan de mijnwerkersstaking in de Verenigde Sta'ten. Rijen lege kolen boten liggen in de Monongahela rivier bij Pittsburgh te wachten op het tijdstip waarop de mijnwerkers het werk weer zullen hervatten. De afgelopen winter, de twaalf daagse ijsperiode, heeft ons laten zien, dat de „Hollandse" ltortebaan- ryders nog steeds de snelste zijn en dat de meisjes uit de noordeiyke provincies bedreigd worden door haar sportzusters van de overkant van het IJselmeer. Was enige jaren terug Kees van Ekeren de enige die hier in het Noorden verscheen en dikwijls met de eerste prijs ging strijken, de laatste jaren kwamen er meer. Theo Janmaat, Jan Jongert, Nan Rotgans, Van der Nagel, Nico Hartman en meer anderen volgden Van Ekeren's voorbeeld en zege vierden ettelijke keren in Friesland, Groningen en Drente. En waarom cok niet? Waarom zou een Hollander op de kortebaan minder snel zijn dan een Fries, Groninger of een Drent? De oor zaak van het ontbreken van snelle Hollandse kortebaanrijders was ge legen in het feit, dat er weinig wedstrijdgelegenheid was en het gebrek aan interesse. Wie hier in het Noorden schaatst, doét dit op Friese schaatsen en men ziet hier zelden 'n schoonrijder. Dat ligt de noordeling nu eenmaal niet. De Hollanders moeten zich vaak zien te vermaken op een klein stukje ijs, terwijl men in het Noorden reeds spoedig begint met tochtrij- den en dan schiet men uiteraard met schoonrijschaatsen weinig op, hoewel sommigen het tegendeel menen. Het is b". al eens gebeurd dat er mensen met ronde schaatsen' aan de start van een Elfsteden tocht verschenen! Tot voor enige jaren was de si tuatie aldus. Duurde een winter extra lang, zodat verschillende kas sen van ijsclubs de bodem lieten zien en als gevolg daarvan het aan tal wedstrijden minder werd, dan pakten verschillende noordelijke rij ders hun koffertje, teneinde deel te nemen aan wedstrijden in Holland. En steeds met succes. Het is nu evenwel andersom. Nauwelijks heeft het gevroren of er komen telefoontjes uit Holland of ze haast „lot" kunnen. En als de eerste advertenties in de kran ten staan, dan komen ze. En niet voor niets! Het begon in dit seizoen reeds direct in Broek bij Joure, waar Van Eikeren als eerste eindigde. De week daarop -ijn er ettelijke gul dentjes door Van Eikeren en zijn maten verdiend. Rijders met toekomst. Toch begint er enige kentering te komen. In de eerste plaats is daar Egbert van der Ploeg, afkom stig uit het Friese dorpje Knijpe, thans studerende in Groningen. Hij was de eerste die in een wedstrijd waar bekende Hollandse rijders aan de start verschenen, wist te zege vieren. Dat gebeurde in Eelde op Dinsdag 24 Januari. Van der Nagel was toen tweede. Waarschijnlijk heeft hij te veel hooi op de vork genomen, door elke dag een zware wedstrijd te rijden, want toen het aan de wedstrijden om het kam pioenschap van Nederland toe was, sukkelde Van der Ploeg met een onwllige spier, zodat hg niet van de partij kon zijn. De vrouwen. Op de eerste ryderij van vrou wen, die in Bolsward werd gehou den, zegevierde Ike Nienhuis. Rina Kooij kon haar niet houden. Het ijs was zacht en dit betekende een handicap voor de met een lange streek rijdende Rina. De volgende wedstryd waar deze rijdsters el kaar troffen, was die te Drachten. Het ijs was glashard en toen ge beurde datgene, wat velen hadden verwacht: Ik verloor! Vanaf dat moment ontliepen de beide rivales elkaar. Rina was trouwens niet de enige Hollandse die snel was. Mevr. Kir- kenier—Rolf, een dame uit Alk maar, legde Ike het vuur ook na aan de schenen. En daarom is het zo jammer, dat de wedstrijd om het kampioenschap van Nederland, die Woensdag 1 Febr. in Appinge- dam zou worden gehouden, niet door kon gaan. De kwaliteit van genoemde twee Hollandse rijdsters mag dan groot zijn, wat het aantal betreft, behoeft men zich in het Noorden nog ner gens bezorgd over te maken. Deze winter meldden zich o.a Saakje de Jong, Jeltje Haanstra, Geertje Brouwer, Wietske Hakse, Sietske Tuinstra en nog vele anderen. Maar toch dient het Noorden op z'n tellen te passen. De kamploenswedstryden. Zoals bekend, worden de ritten bij kampioenswedstryden op tijd gereden en de snelste vier ryden een finale, bestaande uit een halve competitie, eveneens op tijd. Het kan dus gebeuren, da' een nieuwe kampioen één of meer ritten heeft verloren en dat gebeurde inder daad Eerst in Dokkum, waar Joke Hoekstra in de finale haar rit te gen Ike Nienhuis verloor, maar door \aar betere totaaltijd toch kampioene werd. En in Westzaan was het nog sterker. De kampioen verloor twee van de drie ritten, terwijl Janmaat alle ritten in de finale won. De krachtmeting is in derdaad Zuiver, want het tijdopne- men geschiedt door drie gerouti neerde mensen. Het publiek ziet nu eenmaal graag 'n niet te kloppen kampioen en voor de betrokken rij. ders is het ook prettiger. Hoe het dan wel moet? Dat we ten wij ook niet, maar toch willen we in dit verband even herinneren aan de wedstrijden om het kam pioenschap voor vrouwen, twee jaar geleden in Heerenveen gehou den. Het ijs was toen zo slecht, dat de baan moest worden ingekort. In de finale werd geen tijd opgenomen maar men kende aan een rijdster die een rit gewonnen had twee punten toe. Bij gelijke finish .kreeg ieder een punt. Twee rijdsters ein digden toen met vijf punten en toen was de gemaakte tijd van de halve finale beslissend. Ook kan men dan een beslissende rit laten rijden. We geloven, dat een dergelijke handel wijze meer bevrediging schenkt, maar we geven onze zienswijze na tuurlijk graag voor een betere! De beurs heeft in de afgelopen week een zeer kalm voorkomen ge had. Er deden zich geen gebeurte nissen voor, die het koersverloop ernstig konden beïnvloeden. De ac tiviteit was dan ook niet groot te noemen en het publiek onhield zich van het aangaan van transacties van enige betekenis. Onder deze omstandigheden be hoeft het niet te verwonderen, dat uiteindelijk de noteringen iets zwakker kwamen te liggen en vooral kwam dit "tot uiting bij de minder courante soorten. In een van de vorige overzichten werd er reeds op gewezen, dat bij deze cate gorie enkele stuks reeds een belang- rgke koersmutatie, kunnen veroor zaken. Aandelen Koninklijke Petroleum schommelden de gehele week tus sen 293 en 295 »/o, met slot op vrij wel het laagste punt 293 >/4 Aandelen Billiton Mij. II maakten een sprong van 266 op 277 Van de Cultuurfondsen wisten de voornaamste soorten zich vrij goed te handhaven, hoewel hier en daar een kleinigheid moest worden prijs gegeven Amsterdam Rubber: 151147%; Handelsverg. Amsterdam 157 156; Deli Mij.: 148%—145'/iV». Groter was het verlies bij de min der courante soorten; b.v.: Nederl. Ind. Suiker Unie: 10614 100 y,aand. Kali Tello: 9489"/o- Ook de Cultuurbanken moesten een groot gedeelte van het behaal de koersavans weer laten vallen: Nederl. Ind. Bank: 105y,-102; Nederl. Handel Mij.: 162V<—161% Koloniale Bank: 8986 Indische Handelsondernemingen eveneens zwak. o.a.: ïnternatio: 173 y,168%; Linde Teves: 136—131%i/0. Van de Grootbanken heeft thans ook de Amsterdamse Bank een zelfde dividend aangekondigd als 't vorige jaar, n.l. 8°'0. De noteringen wisten een kleinigheidje aan te trekken. De Scheepvaartmarkt was vrij rustig en koersschommelingen van betekenis kwamen dan ook nlef voor. De Industrieafdeling lag tenslot te over het algemeen wel iets lager dan in het begin van deze week. Er was weinig belangstelling voor de ze waarden en het slot was op de laagste prijzen. A.K.U.: 183—1801/.,; Philips Gloeil.: 232229; Unilever: 226— 229226*% De handel in certificaten van Amerikaanse shares had deze week niet veel te betekenen. In navol ging met New York kwamen over het algemeen de noteringen iets lager te liggen. Het agio ten op zichte van New York bedraagt nog ca. 6 8°/o. Wederom doet een nieuw fonds haar intrede op deze afdeling, n.l. de Atlantic Refining Cy. (koers te New York 39'/*). De Staatsfondsenmarkt bleef na genoeg onveranderd, slechts frac< ESPERANTO-NIEUWS Het voornaamste Esperanto-con- gres dat dit jaar georganiseerd wordt is het 35e Universele Esp.- Congres, dat in Aug. te Parijs zal worden gehouden. Andere belang rijke congressen in 1950 zijn o.a. het 22e Congres van de Intern. Unie van Kath. Esperantisten (I.KUE) dat te Rome zal plaats vinden, de arbei ders-Esperantisten (SAT) congres- seren te Turijn, terwijl de Spoor weg-Esp. te Salzburg (Oostenrijk) in congres bijeen zullen komen. In Groningen wordt het nationaal con gres van de neutrale Nederlandse Esp.-Vereniging gehouden. „Espero Katolika'1 het orgaan van de Intern. Unie van Kath. Es perantisten is zijn 47e jaargang in gegaan. Het blad is het oudste vafi de tegenwoordige Esp.-tijdschrif- ten. In de loop van deze 47 jaren is t blad gedrukt in Frankrijk, waar 't eerste nummer in 1903 uitkwam, verder in Spanje, Oostenrijk, Tsje- choslowakije, België en Nederland. In „De Esperantist'" schrijft de heer Comello, Insp. B.O. te Gronin gen het volgende: „Tijdens mijn di rectoraat van de Handelsschool te Hilversum, is gedurende enige ja ren geregeld onderwijs in Esp. ge geven. Niet alleen betekende dit een steun voor het onderwijs in de mo derne talen, maar de leerlingen wa ren reeds spoedig in staat met bui tenlandse Esperantisten te corres ponderen. Wanneer men naast zijn moedertaal uitsluitend Esperanto heeft geleerd, kan men zich in het buitenland redden. Indien men met de adressen van Esperantisten op de hoogte is. Juist in deze tyd, waarin voortdurend contacten wor den gelegd tussen verschillende vol ken, kan kennis van het Esperan to van grote betekenis zijn. Daar om acht ik invoering van Esperan to bij het onderwijs urgent." tionele koersverschillen kwamen voor. De animo voor de nieuwe 3'/«V» Staatslening 1950 schijnt niet bij ster groot te zyn. Zowel van parti culiere zijde als van die der institu tionele beleggers prefereert met 'n lening met kortere looptijd en gun stiger aflossingsvoorwaarden. Dit moge voor Minister Lieftinck een vingerwijzing zijn voor zyn volgen de leningsplannen. De Comm. Ven. Wm. H. Muller Co. heeft intussen de verwachte kapitaalsuitbreiding aangekondigd door uitgifte van f 2.730.000. nieuwe aandelen tegen 132»/o. Verder werd de beurs verrijkt met een prima beleggingsaandeel door de introductie van aandelen Machinefabriek Frans Smulders. Er was de eerste dag veel belang stelling voor, waarbij een notering van 148»/o tot stand kwam. C. VATICAANSTAD, 17 Febr. (K.N.P.) Gisteren is te Rome het Derde Internationale perscon gres met ruim 300 deelnemers uit 116 landen, geopend. Graaf Delia Torre sprak de openingsrede uit, waarbij hij vooral de nadruk leg de op de zedelijke normen, waarop de Katholieke pers moet steunen. Vooral nu, zo betoogde hij, is een Katholieke pers meer dan ooit noodzakelijk. Gistermiddag vormde de op richting van een permanent secre tariaat van de Internationale Unie van de Pers het eerste onderwerp van besprekingen. Om 6 uur des .avond spraken de Spaanse verte- genwoordige Gonzales en de Ne derlandse vertegenwoordiger, de heer H. B. A. M. Kemna, hoofd redacteur van het K.N.P. en te vens secretaris-generaal van de Unie van Katholieke Persbureaux (INCAP). De heer Gonzales gaf een beschouwing over de gods dienstige geest in de Katholieke pers, terwijl de heer Kemna sprak over de waarde en het belang van een goede en Katholiek geredi geerde nieuwsvoorziening. Hedenmorgen brachten de deel nemers hun bezoek voor de jubi leumaflaat aan de basiliek van Sint Paulus Buiten de Muren. In de Pauselijke kanselarij behandel de vervolgens de Franse vertegen woordiger de sociale en economi sche problemen van de Katholieke pers. DE DERDE VERJAARDAG VAN PRINSES MARIJKE Prinses Marijke zal vandaag ter gelegenheid van haar derde ver jaardag ontvangen: mevrouw Post, de weduwe van Johan Post, die een van haar peten was. De an dere peet, mr. Andree Wiltens heeft uit Indonesië een cadeautje aan het jarige prinsesje gestuurd: een kleine zilveren tjitjak (kleine muurhagedis). Te ca. kwart over elf zal op het paleis worden ontvangen een dele gatie van het jongste wapen der Koninklijke landmacht, de verbin dingstroepen, die prinses Marijke als hun petekind mogen beschou wen. Met de inspecteur van het wapen, kolonel J. J. Marlet komen een subaltern officier, een ser geant en een soldaat het prinsesje gelukwensen. Vele particulieren, die de jong ste prinses persoonlijk willen feli citeren, worden verwacht, o.a. prof. dr. H. J. M. Weve. Een groot aantal geschenken werd reeds op paleis Soestdijk ontvangen, onder meer een zen ding in Nederland vervaardigde speelgoedbeesten. PRINS BERNHARD NAAR V.S. WASHINGTON. Prins Bern- hard zal op 2 Maart in de Ver. Staten aankomen voor een reis van een week, langs de Westkust. Dit heeft de Nederlandse ambas sadeur, mr. van Kleffens, gisteren aan de pers meegedeeld. De Prins zou waarschijnlijk vliegtuigfabrie ken in Californië bezoeken en op 8 en 9 Maart naar Washington gaan. Verwacht wordt, dat de Prins Truman en Acheson zal ont moeten. Aankomst Tabinta Het troepenschip „Tabinta" wordt Zaterdag 18 Februari in de namiddag met repatriërende mili tairen uit Indonesië in de haven van Amsterdam verwacht. De ontscheping van de opvaren den begint, behoudens onvoor ziene omstandigheden, Zondag 19 Februari des morgens te 9 uur. De Zuiderkruis debarkeert niet te Amsterdam zoals gisteravond in het strijdkrachtenprogramma is gezegd, niaar te Rot-terdam. KONINKLIJKE VERMELDING BIJ DAGORDER Bij K.B. is aan het m.s. „Kam- par" toebehorend aan de N.V. Koninklijke Pakketvaart Maat schappij te Amsterdam de Konink lijke vermelding bij dagorder toe gekend wegens het volgende feit: Het m.s. „Kampar", met geen andere bewapening dan 2 geweren voer op 17 Januari 1942 ter oost kust van Sumatra toen het, uit een regenbui komende," een Japanse duikboot voor de boeg kreeg. Zon der zich te bedenken zette de ge zagvoerder volle kracht koers op de snelduikende onderzeeboot, die, naar moet worden aangenomen, ernstig werd geraakt. Medio Februari 1942 heeft het schip des nachts in Straat Banka een eskader Japanse oorlogssche pen verkend en is door handig manoeuvreren aan vernietiging ontsnapt. De volgende dag is het schip, dank zij goede camouflage aan een bombardement door Ja panse vliegtuigen ontkomen en heeft het tenslotte veilig de Java- kust kunnen bereiken. TRAMSTAKING TE DJAKARTA Aneta melt uit verschillende delen van Indonesië demonstra ties voor de unitarische Indone sische staat en ontbinding der besturen van de in de politieke lijn van dr. van Mook opgerich te negaras. Op Madura drongen demonstranten onder 't schreeu wen van Bubar, Bubar (afgelo pen) de vergaderzaal van het parlement en het paleis van de Wali Negara binnen. Zij verwij derden de oude naambordi-s en spijkerden er nieuwe voor in de plaats. Het parlement capituleerde en het staatshoofd is afgetreden. Demonstraties voor inlijving bij de Negara Republiek Indonesia vonden eveneens plaats op de Karo-hoogvlakte bij Medan en in Zuid' Asahan en Labuhan Batu op Sumatra. Ook vanuit Makas sar in de Negara Indonesia Ti- mur worden resoluties gemeld, die voor aansluiting bij de Repu bliek pleiten. Daarentegen is in een andere massa bijeenkomst op Sumatra door 30.000 inwoners voor een voortbestaan van de Negara Su- matera Timur betoogd. In Djakarta zijn gistermorgen 1100 van de 200Ö man personeel van de Bataviase verkeersmaat schappij in staking gegaan we gens het ontslag van 16 conduo teurs wier plichtsbetrachting volgens de directie te wensen overliet. Het werk zou heden worden hervat. Raad van Beroep Benoemd is tot lid (tevens voor zitter) van de Raad van Beroep voor de directe belastingen te Alkmaar, mr. F. G. G. Boerrigter, kantonrechter te Alkmaar, thans plaatsvervangend voorzitter van gemelde raad. PRIJSHOUDENDE MARKT AMSTERDAM 17 Februari Beginbeurs trokken certificaten Unilever de aandacht. In navolging van Londen was de openingsprijs drie punten hoger en werd onder kalme handel nogmaals een winst van drie punten geboekt. De slot- notering was 232'/= tegen gisteren 222'/t. Dit werd in verband gebracht met de verkiezingen in Engeland, die voor de deur staan en waarbij men een vooruitgang Van de con servatieve- ten koste van de labour- party ter beurze niet uitgesloten acht. Voor het overige had de markt een uiterst kalm verloop. Tegen slot ontstond er een flinke belang stelling voor certificaten Deli, die zich daardoor volkomen konden herstellen van het geringe openings verlies en ruim een punt hoger sloten. Dit had een iets betere stemming voor de gehele cultuur- markt ten gevolge, zodat ook de leidende rubber- en suikerwaarden per saldo een kleine winst boekten. Behalve de boven aangeduide belangstelling voor Unilevers heerste er slechts weinig activiteit op de industriemarkt. Olies fluctueerden aanvankelijk slechts een halve punt. Tegen slot werd de activiteit iets groter en noteerde hef hoofdfonds 294 3/4 te gen gisteren293'/s. De scheepvaart aandelen zetten de goede stemming van de laatste dagen voort. Scheep vaartunies noteerden 156'/= (154%) De stemming was hier goed prijs houdend De staatsfondsenmarkt was van daag iets vriendelijker zonder dat dit met een uitbreiding van de affaire gepaard ging. Investerings certificaten waren op 991/8 vrij vast. De dollarleningen waren vandaag slechts weinig in reactie De 3 procents dollarlcning werd vernomen op 98>/4(98'/0, de 3% procents lening 106 (1061/16). BUITENLANDS OVERZICHT Wat de Balkan tot voor kort in Europa was, n.l. de gevaarlijke hoek voor de wereldvrede, dat kan nu van Zuid-Oost-Azië gezegd wor den waar Siam, Indo-China en Ma- lakka elkander ontmoeten. Wij wezen er dezer dagen reeds op, bij de bespreking van het deze week tot stand gekomen verdrag tussen Moskou en Peking, van hoe ongemene strategische waarde dit deel van Azië thans is geworden, maar ook hoe gevaarlyk voor de wereldvrede. Want 't Communistisch Rusland dat tevergeefs trachtte zich in Europa meester te maken van de weg naar Indië in Griekenland en Turkije versperde Amerika met koele vastberadenheid aan Moskou deze weg zal nu door het bezit van China een zeker niet minder krachtige pogingen doen, het oude Russische ideaal, dat de Czaren reeds eeuwenlang voor ogen zweef de, te bereiken. Maai- wy kunnen er ook zeker van zyn, dat Amerika, niet minder vastberaden als het zulks deed in het oude Europa, ook in Z.O.-Azië, Rusland de voet dwars zal zetten. Nu dit Russische gevaar acuut wordt zijn dc Amerikaanse staf chefs naar Z.O.-Azië gevlogen. Hun conclusies hebben wij hier deze week reeds meegedeeld. Dat het de Ver. Staten grote ernst is en zij er geen gras over laten groeien, be wijst ook de conferentie, welke door een groot aantal diplomaten, onder leiding van Amerika's rei zende ambassadeur Jessup deze week in Siam's hoofdstad Bang kok is gehouden, welke bijeenkomst Donderdag geëindigd is met de aan duidelijkheid niets te wensen over latende conclusie, dat alle middelen overwogen zijn om een verder op dringen van het communisme in Oost-Azië te stuiten. Welke die middelen nu precies zijn is natuurlijk niet bekend ge maakt, maar het wordt toch wel steeds duidelijker, dat men er ook in de Ver. Staten steeds meer re kening mee houdt, dat spoedig een beslissing zal vallen in Vietnam, dus Frans Indo-China. De Comm.- leider daar, Ho Ssi-min, is naar Moskou ontboden om instructies te ontvangen en daar zal ook wgl overwogen worden, welke kansen Rusland met een optreden in dit gebied heeft. Dat in dit plan, ook de gisteren in Frankrijk begonnen communistische agitaties een on derdeel vormen, begrijpt een kind. Dubbel betreurd moet het daarom worden, dat ook op dit, niet alleen voor de wereld, maar ook voor Frankrijk zo belangrijk historische moment, voor de zoveelste maal op het critieke ogenblik daar moet worden erkend, dat de militaire capaciteit van het land door poli tieke partijtwisten op gevaarlijke wijze is ondermijnd. Het opzienba rende ontslag, dat deze week de sous chef van de Staf, generaal Bilotte genomen heeft, omdat hij niet langer de verantwoordelijkheid wil dragen voor de verwaarlozing van het Franse leger, heeft weer heel wat stof doen opwaaien en in spireerde het Franse gezaghebben de blad „Le Monde" tot enkele ar tikelen, waarin er op gewezen wordt dat milliarden francs momen teel verspild worden aan het leger, omdat de zo nodige reorganisatie plannen maar steeds op zich laten wachten. Naast deze alarmkreet komen de laatste dagen in Frank rijk verbijsterende dingen aan de dag door de affaire van de Franse generaals Revers en Mast, die ern stig verdacht worden van spionna- ge en naar wier gedragingen dan ook een parlementaire commissie een onderzoek doet. Het blijkt nu, dat Generaal Re vers en diens adjudant Peyré, van wie thans wel vast staat, dat zij Franse militaire plannen in Indo- China aan derden hebben meege deeld, niet alleen goede vrienden waren van minister Ramadier, maar dat deze laatste ook geheel onder de invloed stond van Revers en Peyré. Nu wordt onthuld, dat toen de spionnage van generaal Revers aan aan het licht kwam op het depar tement,. minister Ramadier deze be schuldigingen ter zijde heeft gelegd. Wel zou hij de zaak hebben meege deeld aan de toenmalige premier Queille en minister Moch, die het seponeren van deze zaak zouden hebben goedgekeurd. Maar het is nog de vraag, op welke wijze Ra madier deze zaak aan zijn collega's heeft voorgedragen. Hoe dit zij: hoe verder het deksel van dit riool opengaat, hoe meer verpestende walm er uit op stijgt. Men krijgt zeer sterk de 'indruk, dat er in het na-oorlogse Frankrijk helaas nog weinig veranderd is. Een en ander wekt in de Ver. Staten dan ook niet weinig ont stemming tegen Frankrijk (en daarbij wordt gemakkelijk gegene raliseerd over geheel West-Europa) dat op het beslissende moment, waarop Rusland alle aanvalskracht concentreert op Frankrijk, dit land door politieke twisten en corruptie- ve mejhoden, weer voor de zoveel ste maal in de geschiedenis der laatste honderd jaar, verre beneden zijn taak en zijn verantwoordelijk heid is gebleven. De temmer van de Sumatraanse tijger Fenella beweert dat het roofdier zo mak als een lam is. Hij laat dan ook met een gerust hart zijn kleinkind en haar vriendinnetje met Fenella sollen. Er zullen niet veel grootvaders zijn die hun kleinkind liever met een echte tijger zien spelen dan met een speelgoedtijgerfje. En dat is maar een geluk ook!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5