n.v. Wereldkampioenschappen te Eskilstuna PARTIJRAAD AANVAARDT VORMINGSINSTITUUT Prins „Bernardo de innemende" is vóór een federatief Europa Boekenweek 1950 Weer een vrouw zalig verklaard I0UWBANK ENWEEK 1950 UITVOERING IS AUTO'S TE HUUR RIES - ALKMAAR Gelukkig geen optimisme meer over Broekman's kansen Naar wij vernemen: Borstplaatijs in Eskilstuna met traditioneel geschenk De belevenissen van Spat en Jasper Een edele Spaanse beschermster van jonge meisjes Zondaqs-svanqelie ^ratió KNIP- EN NAAILESSEN deze annonce si uur t aan: UUT MIEP OLFF-VAN BOTCH HILVERSUM *aam en adres op deenvehppe. Adv. et op de laatste plaats de irden. veede onbegrijpelijke hou- n de Engelse socialisten izicht maken we nu weer i de benoeming van een s directeur van het Mar- een organisatie bekend e naam O.E.E.C. van Amerikaanse als van zijde in Europa, is voor rctie krachtig naar voren t de leider der Belgische en, Paul Henri Spaak, niet en socialist, maar ook een n man en een figuur van iternationale ervaring. :ou menen, dat deze keuze socialistische kringen met ïstemming werd begroet, kt echter in geen geval zijn. De Engelse labour- ras-echt socialistisch, „Het Vrije Volk", heeft eze benoeming een soort itgebracht. De Engelse en willen de Belgische Spaak niet, omdat deze rk voorstander is van de e federatieve gedachte en ikele malen vrij scherp tgelaten over de obstructie- n der Engelse socialisti- gering, teneinde de tot- ming van deze interna- samenwerking zoveel mo- 5 saboteren. eze Engelse socialistische die de socialist Spaak nst, kan zich er wel mee sn, dat de liberaal en dustrieel mr. Stikker voor ictie wordt aangewezen. lezers herinneren zich ;n nog de sterke oppositie rlandse socialistische krin- n de heer van Schaik, als ur van het huidige kabi- i portefeuille aanbood aan aal Stikker. «- - SCHAGEN ng, worden de alle in omloop de bank in te -25 FEBRUARI *uken van de auteur" JRIET MANSHANDEN a.s., des avonds 8 uur Heemskerk (Breedstr.) ndelaren K. ter Burg, en fa. Zwaan en Zn. VULPENHOUDERS Van bekende merken als Swan, Waterman, Onoto, Caw, enz. Met GRATIS VER ZEKERING tegen verlies en diefstal. BRIEFWEGERS Weer in vooroorlog se kwaliteit. 250 gram 500 gram 1000 gram f 4.50 t 5.90 f 14.75 POTLOOD SLIJPMACHINES Van Zweeds fabri kaat, merk Palm, on verslijtbaar. Zak potloodslijpers, merk Dux met reserve mesjes. ASBOEKEN van 4 tot rse maten en liniaturen eken merk Utrajectum PAYGLOP 7 Adverteert in dit blad De R.K. Par. Toneel ver. te URSEM, pre senteert op Zondag 19 Febr. in de zaal van de heer Jb. Mul der, het toneelspel in drie bedrijven: „Boerenstrijd" Aanvang 7.30 uur Zaal open 7 uur Kaarten verkrijgbaar a. d. zaal. Na afloop: DANSMUZIEK mor binnen- en buitenland /raagt U eens inlichtingen Tel. 4237—4287 ZATERDAG 18 FEBRUARI 1950 Het voorbarige Nederlandse optimisme, dat aan Kees Broek man reeds zo dikwijls een Olympische, Europese of wereldtitel heeft toegedacht, is na Helsinki twee weken geleden gelukkig een heel eind gedaald, en na de sombere berichten uit Oslo, dat Kees Broekman helemaal uit vorm is, is er van dat optimisme vrijwel niets meer overgebleven. In deze sfeer overigens veel gezonder dan al dat overmoedige optimisme komt de Nederlandse favoriet vandaag en morgen te Eskil stuna, een plaatsje in de nabijheid van de Zweedse hoofdstad, aan de start voor de strijd om het wereldkampioenschap op de schaats. Niemand verwacht van Kees Broekman op het ogenblik een wereldkampioenschap en dat is maar goed ook, want daar door zal hij zich volkomen bevrijd kunnen gevoelen van de druk, die hem steeds bij al zijn ritten als een spook achtervolgt. matige tijden heeft genoteerd, maar die zich, o.i. toch iets te nadruk kelijk achter de schermen heeft te ruggetrokken om niet met een da verende verrassing te Eskilstuna op het ijs te verschijnen. Ziet men de tactiek van Pajor zo, dan zijn zijn matige tijden niet anders dan kun stige camouflagepogingen. De berichten nit Oslo vertellen ons, dat Kees Broekman overtraind is. Zaterdag j.I. was hij mentaal zo ziek, dat hij halverwege de wed strijden naar Peter Sinnerud in Hamar terugkeerde. Na een week van volkomen rust zal hjj dus van daag te Eskilstuna aantreden en over zijn vorm kunnen we slechts gissen. Kees is nog jong, pas 22 jaar, en hij zou gerust een jaar achter de coulissen van het wereldschaats- toneel kunnen verdwijnen om daar na met groter kracht en met een sterker moreel terug te komen. Natuurlijk Hjalmar Andersen Er zullen er maar weinigen zijn, die nog twijfelen aan de winnaar te Eskilstuna, Hjalmar Andersen. Te Helsinki de grote Europese kam pioen, is nog steeds in een onge naakbare vorm. De 27-jarige expe ditiechauffeur uit Oslo, in wie men steeds een lange afstandsrijder heeft gezien, welke gedachte nog werd versterkt toen hij het wereldrecord op de 10.000 meter met 16 min. 57,4 sec. -wel heel scherp stelde, ontpopte zich Zaterdag met een tijd van 44.3 sec. op de 500 meter tot een sprinter van wereldformaat. En nu mogen de beide felle Ame rikanen Johnny Werket en Ken Henry hem op deze afstand met, nog enkele seconden de baas zijn, op de 5 en 10 km zijn de yanks volkomen kansloos, zodat we Werket en Henry niet als serieuse candidaten voor de wereldtitel mogen beschouwen. Kornel Pajor, de statenloze De wereldkampioen Kornel Pajor verdedigt als statenloze zijn titeL Na zijn glorieus succes in Oslo, is hij vorig jaar niet naar Hongarije teruggekeerd. En zo zal hij uitko men voor de I.S.U., de Internationa le Schaatsenrijdersbond. Voor de I.S.U. zal vermoedelijk eveneens uitkomen de Engelsman Johnny Cronshey, het „enfant terrible", de Bohemiën onder de schaatsenrij ders. Cronshey schijnt een lastig heer schap te zijn, die niet wil luisteren naar de voorschriften van zijn bond. Met als gevolg, dat hij na hooglopende ruzie naar Noorwegen vertrok. Op het mofnent dat we deze voorbeschouwing schrijven is het echter nog niet zeker of Cron shey ook inderdaad een startver gunning zal weten te bemachtigen. Maar de Engelsman interesseert ons minder dan de emigrant Kornel Pajor, die tot dusverre weliswaar overleed de 20-jarige mevr. H. J. S.V. te Den Haag als gevolg van ernstige brandwonden, die zij op 29 Januari j.I. kreeg doordat de door haar gedragen peignoir, waarin cellulose was verwerkt, de haard raakte en in brand vloog werd gisternacht ingebroken in een perceel in de Vondelstraat te Amsterdam. Antiek tafelzilver van een vrij grote waarde werd gesto len arresteerde de Amsterdamse re cherche een boekhouder, die een bedrag van bijna 3000 gulden had verduisterd, dat hem door cliën ten- was afgedragen ter betaling van belastingen is de nieuwe burgemeester van Heemstede, Mr. A. G. A. Ridder van Rappard, gistermiddag onder grote belangstelling geïnstal leerd is tot directrice van de School voor Maatschappelijk werk te Enschede benoemd mej. mr. M. A. C. H. Nijens, inspectrice van de kinder politie te Nijmegen wordt te Nijmegen de kerk aan de Broerstraat hersteld en een St. Stevensmonument van Albert Ter- motz opgericht voor de St. Ste- venskerk aan de Berg en Dalse- weg.. is in beroep het vonnis van de kantonrechter te Eindhoven be vestigd waarbij tien getuigen van Jehova tot boetes tussen zes en tien gulden waren veroordeeld wegens colportage met „De Wachttoren werden in 1949 in Amsterdam 41.775 kisten Java- en 26.105 kis ten Sumatra-thee geveild. Gemid delde prijs f 2.03 per kg. De aan voer was in 1939 ruim driemaal groter, de prijs toen viermaal lager Van dak gevallen en gedood Te Kampen is de 62-jarige W. Lamberts bij het aanbrengen van een antenne van het dak van zijn woning gevallen. Van een hoogte van 6 M. kwam hij op straat terecht. Het slachtoffer werd zwaar gewond en is enkele uren later in het ziekenhuis overleden. De Noren zijn favoriet Noorwegen komt natuurlijk met de grootste favorieten. Hjalmar An dersen noemden we reeds en over Reidar Liaklev behoeven we onze lezers weinig meer te vertellen. Men herinnert zich nog wel, dat hij in Helsinki als tweede eindigde met een achterstand van 2.34.8 pnt. Het was ook Liaklev, die in de Finse hoofdstad de 10.000 meter voor Andersen won. Odd Lundberg en Ivar Martinsen vervangen Sverre Haugli en Hanry Wahl, die te Helsinki aan de start verschenen. Lundberg is de man van de 1500 meter. Het optreden van Ivar Martinsen in dit wereld kampioenschap dienen we af te wachten. Martinsen is nog niet in voorgaande internationale titelge vechten uitgekomen. De Nederlanders Van de overige Nederlanders zijn we het meest benieuwd naar Wim van der Voort. Hij is momenteel uitstekend in vorm. Wim eindigde te Helsinki op de zesde plaats en hij zal zeker alles in het werk stel len om deze uitmuntende prestatie te herhalen. Anton Huiskens is on ze derde man en Cor Heus comple teert de ploeg. Gerard Maarse is reserve. We verwachten, dat Hjalmar An. dersen wereldkampioen zal worden met zijn landgenoten Liaklev en Martinsen op de tweede en derde) plaats. Cornel Pajor is de grote on-/ bekende, en als Kees Broekman zien achter deze dondergoden zal kunt nen plaatsen, wel, dat zou al een enorm succes zijn. Toen de Nederlandse schaat- senrijdersploeg Donderdag te Eskilstuna arriveerde waren de omstandigheden ideaal te noe men voor de wereldkampioen schappen. Het stadje lag onder een dikke sneeuwvacht en het ijs bleek in prima conditie. Maar in de nacht van Donderdag op Vrijdag sloeg het weer om. Het regende zwaar, alle sneeuw op de baan smolt en Vrijdagmiddag stond er op sommige plekken enkele centimeters water. Het ijs is dik genoeg, maar de bovenste laag zal door het lenteweer van zelfsprekend in borstplaat - ver anderen. Dit borstplaatijs is in het voordeel van de „lichte" rij ders, zoals de titelhouder Kor nel Pajor. Kees Broekman, veel zwaarder van „gewicht" is sterk gehandicapt, maar toch vol goede moed. Het Nederlandse elftal, dat Woensdag 22 Februari te New Castle zal spelen tegen het Engelse B-elftal: V.l.n.r. van boven af te beginnen: Kraak, Potharst, v. d. Sluis, v. d. Hoeven Terlouw, v. Stoffelen, Schrurnpf, Lakenberg, Roosenburg, Rijvers en Clavan. Vervolg van pag, 1 RIO DE JANEIRO, 17 Febr. (A.F.P.). Tijdens een perscon ferentie te Rio de Janeiro heeft Prins Bernhard zich voorstander verklaard van een federatief Europa, van het nemen van alle maatregelen tot het zoveel mogelijk bevorderen van de uitwis seling van goederen en de geldcirculatie en voorts van het verlagen van de douane-tarieven, die door sommigen als de voornaamste belemmering van de ontwikkeling der wereld economie worden beschouwd. Vervolgens de voornaamste po litieke gebeurtenissen aanroerend, verklaarde de prins, die niet in de mogelijkheid van een nieuwe oorlog gelooft, te menen, dat de aan Indonesië verleende onafhan kelijkheid zekere verliezen ten aanzien van de Nederlandse eco nomie heeft veroorzaakt, aldus A.F.P. Wij zullen de tarieven in over eenstemming moeten brengen met de mate van aanpassing, die de industriële ontwikkeling van elk land mogelijk maakt. Handelsver dragen hbben echter vaak tot resultaat, dat sommige vitale in dustrieën verdwijnen, hetgeen tot ernstige werkloosheid leidt, aldus de Prins, die zeide dat de Neder landse productie omstreek 90 pet der vooroorlogse bedraagt, maar tot boven de 100 pet zou kunnen worden gebracht, wanneer de arbeidslonen en de onreddering, veroorzaakt door de oorlog, dit niet verhinderden. Onze fabrie ken en installaties hebben echter te lang gewerkt en moeten ver vangen worden. Het is zeer moei lijk de omvang van de uitwerking van de Indonesische onafhanke lijkheid op het Nederlandse econo mische leven te bepalen, daar het vraagstuk nog niet geheel is op gelost. Er moet nog een voorlopige overeenkomst tot stand komen met betrekking tot wat er moet worden terugbetaald en hoe dat zal geschieden, en omtrent de toe komstige uitwisseling van goede ren en de terugvloeiing van inko mens naar Nederland. In elk geval zullen kapitaal-investeringen heel wat verliezen, maar wij zijn goede vrienden en moeten trachten dit door een nieuw verdrag te regelen. De Prins zei, dat Suriname veel heeft om naar de V. S. te expor teren. „Daar de valuta van Suri name te laag gewaardeerd is, is het handelsverkeer tussen Suri name en Nederland zeer moeilijk". Toen men de Prins een vraag stelde over de mogelijkheid van Nederlandse immigratie in Bra zilië, gaf hij een uiteenzetting over het vraagstuk der overbevol king in Nederland en voegde er aan toe: „Wij moeten beslist er gens heen gaan, maar dan naar landen, waar wij ons het gemak kelijkst kunnen vestigen en werk vinden". De Prins nam de pers voor zich met de opgewekte antwoorden in Engels, Frans en zorgvuldig ge leerd Portugees, die hij op het kruisvuur van vragen gaf. De pers noemt hem nu „Prins Bernardo de innemende". De leiding. Als dit eèn levenskwestie voor de partij is, dan vroeg mr. dr. Sens (Limburg) zich af, of het juist is, de leiding van dit insti tuut „zo maar even erbij" in han den te leggen van de Partij secretaris. De heer van Haaren (Gelder land) wees nog eens op het belang van de gedecentraliseerde vor ming. Hij zou contact willen zoe ken met andere katholieke vor mingsinstituten. De heer Schro der (Limburg) acht de. tijd voor dit voorstel ook nog niet rijp. Hij zou meer de nadruk willen leggen op het benutten van de bestaande partijperiodieken, waar veel vor ming van uit kan gaan. Deze spre ker zou het Instituut t.z.t. willen vestigen in Brabant! De penningmeester de heer Alberts, verdedigde de financiële zijde van het voorstel. Het P.B. heeft er ook mee gewor steld: kan het wel nu? Spr. deelt mede, dat het dr. Schaepman- fonds f 100.000.in dit gebouw zal beleggen. Er zal f 50.000.komen uit het Goseling-Verschuur Her stelfonds. In enkele weken is het gróótste «gedeelte van het ontbre kende bedrag bijeengekomen! De zaak van de investering is royaal en goed in orde. En het is nu de tijd, wij moeten niet wachten tot 1952. Ook de exploitatiekosten lichtte spr. toe. Hij acht deze zeer verantwoord. Wel mag men deze zaak een gedurfde sprong noemen, maar geen doden sprong! De ge decentraliseerde vorming wordt niet verwaarloosd; zij behoort in principe gefinancierd te worden door de Kringbe9turen. Voor de reserves van het Instituut zal t.z.t. een beroep op de leden worden gedaan; het moet geen instituut zijn van de leiding, maar van de Partij Pater Stokman benadrukte nog eens de noodza kelijkheid van centrale vor ming en scholing. Het gaat om vorming, niet om wat kennis bij te brengen en feiten en gege vens over te dragen. Het gaat oók om vorming van het karakter en de persoon. Krijgen we de men sen? Wij zullen ze opsporen, via de Kringen en afdelingen en via bepaalde groepen en afdelingen. Zullen we slagen? Wij moeten de poging doen! Voorzitter Andriessen wees er op, dat de gedecentraliseerde vor ming tot nu toe al centraal ge schiedde. Het Partijbestuur zal de leiding van het Instituut niet als een „sincure" beschouwen; be sprekingen zijn gevoerd, maar nog niet geëindigd. Contact met be staande instituten is gezocht, maar dat bleek geen oplossing te bie den. Spr. stelde nogmaals vast, dat de K.V.P. het sluitstuk van de politieke vorming hard nodig heeft, dat de standsorganisaties op sociaal gebied al rijk bezitten. In de avondzitting hebben de heren Bergen en Schroder hun bezwaren nog eens aangedikt, waarna de Partijpenningmeester, benevens mag. dr. Stokman O.F.M. en de heer Andriessen nog het een en ander in het midden hebben gebracht aangaande de verdedi ging van het voorstel. Daarna volgde het reeds ver melde besluit, dat met 67 stem men voor en 6 tegen werd aan genomen. Vervolgens heeft de Partijraad zich bezig gehouden met enkele huishoudelijke aangelegenheden, als begroting en rekening, waarna een aantal voorstellen van krin gen in behandeling werd genomen, waarmede de verdere avondzitting gevuld werd. Voor de vijftiende maal (voor de vierde keer na de oorlog) orga niseert de Commissie voor de Pro paganda van het Nederlandse Boek dit jaar, van 25 Februari tot 4 Maart een Boekenweek. Natuurlijk zal ook ditmaal het traditionele „Geschenk" in de vorm van een novelle, thans geti teld: „De zaak Beukenoot" niet ontbreken. Bij aankoop van Neder landse boeken ter waarde van f3.50 (contant) zal dit geschenk worden uitgereikt. Ook kan een ieder weer meedoen aan de prijs vraag: „Wie is de schrijver?" Hiervoor zijn prijzen beschikbaar van f125.—, f 100.—f75.— en vijftig prijzen van f5.—. Ook zal er tijdens de Boekenweek een bundel gedichten, handelende over het, reizen, en bestemd voor de jeugd, a raison van slechts 45 cent te koop zijn. Voor jonge kin deren heeft de Commissie een foutentekening beschikbaar ge steld. Zij die de veertig fouten vinden, komen in aanmerking voor mooie boekprijzen. De Boekenweek wordt geopend met een' Gala-avond in de Stads schouwburg te Amsterdam. VI Spat was na de eerste grote vliegtocht in het gezelschap van zijn broer en na de verschrikke lijke gebeurtenissen op het dak van „Sorghwijck", waarvan zij nog niets wisten eindelijk als eer ste op de rand van de dakgoot gewipt. Jasper die veel te laag had gevlogen wegens zijn vermoeid heid, kon de grote opwaartse boog niet maken en moest eerst een eindje terug om via een paaltje en een lange rust, een boomtak en weer een lange rust eindelijk naast Spat terecht te komen, die al die tijd geduldig had zitten wachten. Samen zouden ze binnenkruipen in het ouderlijk nest en vol. trots hun verhaal gaan vertellen. Tegelijk staken ze hun snaveltjes door de kier van de dakpan waaronder het nest moest zijn. Het is de verkeerde pan, zei Jasper, die niets hoorde en zijn lijf onder de grauwe steen boorde. Het moet de goeie zijn, piepte Spat terug. „Dakkapelletje, derde rij eerste dakpan." Binnen was echter alles leeg en ernaast ook en op het hele dak was het stil- De poten van Jasper schraapten over het kale hout, een enkel strootje ritselde: verder doodse stilte. Hopeloos en angstig hebben Spat en Jasper de halve nacht rond gevlogen, langs de dakpannen, hier kijkend en daar kijkend en ten slotte zijn ze doodmoe in slaap gevallen in het dorre gras tussen de heesters van de tuin rond „Sorghwijck". De felle zon had al een groot gat geboord in de nieuwe dag toen Spat, die het eerst wakker werd na een nacht waarin angstige dro men in zijn mussenkop hadden rondspookt. Hij priemde zijn sna vel tussen de veren van Jasper, die meteen moord en brand begon te schreeuwen. Zo stonden ze opeens weer midden in de werkelijkheid. Een ekster dook naar beneden en bleef wipstaartend staan op het pad, terwijl de twee mussen zich door de wildernis van dode tak ken en grassprieten gewrongen hadden en besluiteloos de lucht in staarden. Zo jongelui, klapte de ekster, nog niet vertrokken? Wat vertrokken? zei Jasper. Naar veiliger streken, was EEN VERHAAL IN VERVOLGEN door G. Gl. het antwoord, dat nog niets ver duidelijkte voor de mussen. Is het hier dan niet veilig? vroeg Spat die ook wat wilde zeg gen. Hebben jullie de ramp over leefd? Welke ramp en wat over leefd? Jullie schijnen zojuist tussen de struiken geboren te zijn, merk te de zwart witte vriend tenslotte op en hij vertelde hun alles wat er de vorige dag gebeurd was. Wezenloos hoorden de arme Spat en Jasper het verhaal aan. Zij ston den daar tegen elkaar aangedrukt in het natte gras, hun vleugels af hangend langs de grauwe mussen- lijven lijdelijk de onheilsboodschap aan te horen. De ekster vloog klapwiekend weer weg en Spat en Jasper keken elkaar aan met natte oogjes, wel een kwartier lang, daar in dat natte gras, daags na die rampzalige dag op dat langoed van Jonkheer Jasper Lodewijk de Crommenarm. Kom, Jasper, vond Spat zich zelf terug, we zijn nog jong, laat het verdriet geen oude mannen van ons maken, we gaan hier van daan de wijde wereld in, En ze scheerden nog' eenmaal over het doodstille dak van „Songh- wjjck" en vlogen toen de wijde verten tegemoet, voorlopig achter een wollig, wit wolkje aan. (Wordt vervolgd) ASWOENSDAG EN VASTEN Nog maar een paar dagen en we staan weer voor de Vasten. Eerst krijgen we Aswoensdag en gaan we allemaal in de kerk ons as- kruisje halen. Dat askruisje is een herinnering aan de tijden, waarin de mensen in het openbaar boete deden als ze wat op hun geweten hadden. Toen kregen de mensen een boetekleed aan en werd er as op hun hoofd gestrooid. In de middeleeuwen bestrooiden de men sen zich vrijwillig met as, als ze de vastentijd ingingen. Tegenwoordig gaat het heel wat eenvoudiger en kom je er af met een klein askruisje. Die as wordt gemaakt van oude palmtakjes en eerst gewijd. De Kerk is nu niet meer zo streng met de Vasten als vroeger, er wordt nu veel meer aan de mensen zelf overgelaten. Maar de Vastentijd blijft nog altijd een tijd van gebed en vooral van boete. We kunnen die Vasten op verschillende manie ren houden, wat het eten en drin ken betreft, dat zullen vader en moeder jullie wel vertellen; in ieder geval moet je mee vasten als je zeven jaar bent, maar alleen op Vrijdag. Zelf kan je ook veel doen om goed te vasten. En dat is op de eerste plaats niet snoepen, geen feestjes bijwonen en vooral proberen een extra offertje te bren gen, behulpzaam zijn en goed ge hoorzamen thuis. Het is niet altijd gemakkelijk, dat weet ik wel, maar als het Fasen is en je hebt de Vastentijd goed doorgemaakt, dan zal je zien dat je er plezier van hebt En Oom Ludo laat zijn siga ren staan, hoor, reken maar! Dus doen jullie allemaal mee met de Vasten? POST UIT DE BRIEVENBUS Deze week is er weer een aar dige stapel brieven binnengekomen; het was weer een hele drukte om ze allemaal door te lezen en te beantwoorden! Maareen ge zellige drukte! Vinden jullie het ook zo leuk om brieven te krijgen? Nou, ik kan jullie wel vertellen, dat Oom Ludo er iedere week eens extra voor gaat zitten, voor al die brieven van jullie! Ik zal er deze wc-ek vijf be antwoorden, wie niet aan de beurt komt deze keer, moet maar eens in de krant van de volgende week kijken. Met een grote tekening van een boerderij komt hier nog eens ons RUBRIEK VOOR DE VROUW Vicenta Maria Lopez y Vicuna, die morgen zalig verklaard wordt, is op 22 Maart 1847 in het stadje Cascante van de provincie Navarre in Spanje geboren. Haar ouders. Don José Maria Lopez en Dona Nl- colasa Vicuna, behoorden tot de adellijke families van Spanje. Don José Maria Lopez was advocaat -en burgemeester van Cascante. Vicenta was nog maar heel klein ton zij reeds een grote leergierigheid toonde maar ook het verlangen om wat zjj leerde, aan anderen mede te delen. Toen ztJ tien jaar oud was begon voor Vicenta de opleiding, die haar adellijke stand paste. Haar ouders zonden haar naar Madrid, waar zij onder de hoede kwam van haar tante Eulalie, die door de Goddelijke Voorzienigheid bestemd was om de goddelijke roeping van haar nichtje tot rijpheid te brengen. Na haar opleiding wensten haar ouders haar weer bij zich en Vicen ta keerde naar Cascante terug. Weldra vernam zij het plan van, haar vader om haar uit te huwelij ken aan een zeer deugdzame jon geman uit een der meest adellijke families van Cascante. Vicenta had hierop slechts één antwoord: „noch met een koning, noch met een hei lige!" Dit besluit bezegelde zij met de gelofte van zuiverheid, die zij met toestemming van haar biecht vader aflegde op 30 Mei 1866. Haar levensideaal was de volmaaktheid te betrachten in de religieuze staat. Nog tien lange jaren zouden er verlopen, voordat Vicenta Maria dit ideaal als religieuze kon beleven. Vicenta ging weer naar Madrid om haar tante in het sociale werk voor de wezen en dienstmeisjes bij te staan. Bij de dood van haar tante in 1876 kwam zij in het bezit van de stichting en nam zij het bestuur in handen. Bijgestaan door haar geestelijke leider, de Jezuiet pater Isidor Hidalgo, stelde zij de regels samen voor het communi teitsleven van haar medehelpsters en op 11 Juni 1876 legde een groep van deze te zamen met Zr. Vicenta Maria de tijdelijke geloften af in de salon van het huis, voor deze plech tigheid tot kapel ingericht.- Daar mede was het Instituut van de Dochters van de Onbevlekte Maagd Maria tot bescherming van 't jonge meisje definitief gesticht. Onder de voorzichtige, maar doel bewuste leiding van Moeder Vi centa pn ten koste van veel offers en onder langdurige tegenwerking vermeerderde het aantal novicen steeds, zodat de stichteres er in slaagde, met het geld. haar door haar vader ter beschikking gesteld, nieuwe huizen in Saragossa, Jerez, Seville. Barcelona en Burgos te ope nen. Bij Pausel. Decreet v. 18 April stelde Leo XIII het Instituut onder Pauselijke jurisdictie. Deze Pauselijke erkenning werd voor het Instituut een bron van ze gen en levenskracht. Terwijl dé stichteres op 26 December 1890 de eeuwige beloning voor haar heilig leven ontving, breidde het Instituut zich in Spanje met 28 andere hui zen uit, zodat het totaal aantal in richting van dit Instituut in dit land nu 36 bedraagt. RECEPTEN Chocoladecaramels Los 250 gr. kadijgruis In 2 kopjes water op. Voeg daarbij 100 gr. bo ter, 4 lepels honing en 200 gr. ta- beletchoeolade. Laat dit alles al roerende doorkoken, totdat van een druppel een taai balletje gemaakt ■kan worden. Giet het op een be boterde stenen plaat uit, laat het flink bekoelen en snijd er vierkante blokjes van. Nikkertjes Roer 1 ons boter tot room, smelt 6 lepel suiker met repen choco lade au bain Marie en r°er dit voorzichtig door de boter. Als dit mengsel iets bekoeld is, roer er dan een eierdooier door. Stapel 2 ons biscuits netjes op een glazen schaal en strijk hier het chocolademeng sel overheen. Als dit goed koud is, giet er dan een vanillevla of cus- tardvla over, die met Wat choche- nille rose gekleurd wordt. „PRACTISCHE RECEPTEN" Een boek voor de huisvrouw Het vanouds zeer bekende kook boek van Elisabeth „Practische Re cepten'' is, b(j de Uitgeverij J. J. Komen en Zn., Roermond, in een geheel herziene 5de druk uitgege ven. Het aantal recepten voor het nieuwe werk werd sterk uitgebreid tot ruim 1500, terwijl thans tegelij kertijd gebruik is gemaakt van de adviezen van het voorlichtingsbu- Kanariepietje uit Br. In een grote brief schrijft die, dat er de vol gende week thuis een groot feest is: Vader en Moeder 12'/! jaar ge trouwd! Dat zal me een feest wor den! Wel gefeliciteerd, hoor! En de groeten aan je broertje, die met het raadsel heeft geholpen. Je tekening was keurig! Roostakje uit H. is er ook weer bij! Met e«n lang missieverhaal en een aardige tekening. Dat verhaal moet ik eerst nog eens goed lezen, hoor, voordat ik het in de krant zet! Je hebt er wel je best op ge daan, dat zie ik weL Dus Roos takje, de volgende week meer hoor. Dag! De Papagaai uit W„ dat blijkt een voetballiefhebber te zijn. Hij heeft in zijn brief tenminste een stel voetballers getekend en nu vraagt hij, als wederdienst, van Oom Ludo voetbalplaatjes. Dat is niet zo gemakkelijk want Oom Ludo heeft met voetbal niets van doen, daar zorgt weer een ander voor. Maar ik wil het wel eens voor je vragen, dus hou maar goede moed. Heel kort zal ik het deze keer maken met Lijster uit S. en Truus uit N. De eerste schrijft een lange brief over het huis en de buurt waar ze woont, Truus Komt ook met een aardig briefje over haar school. De volgende week weer wat meer, hoor beste vriendinne tjes, voor deze keer de groeten van OOM LUDO reau van de voedselraad. Bovendien bevat het een duidelijke verdeliijg in rubrieken, waarbij aan het begin de algemene regels der rubrieken kort en toch volledig zijn aange geven. De rubriek ziekenrecepten ver zorgde een diëtiste; de Indische re cepten zijn nieuw. Overzichten voor het gebruik van wijn, het samenstellen van menu's, combinaties van gerechten e.d. ma ken het boek des te waardevoller. Voor hen, die electrisch koken werd, in overleg met het secreta riaat van de vakgroep van Eleclri- citeitsbedrijven een hoofstuk opge nomen, waarin duidelijk voorschrif ten zijn gegeven voor het onder houd en gebruik van 't fornuis, als mede een paar aanwijzingen voor electrisch koken. Tekeningen van Dolf Wong Lun Hing bij het begin van elk hoofdstuk geven het werk een aantrekkelijk aanzien. Het boek is gebonden in een af- wasbare flexible band, hetgeen een practisch voordeel is vergeleken bij andere uitgaven. Dit uitstekend samengestelde werk, dat alleszins de toets der critiek kan doorstaan, bevelen wij onze lezeressen van harte aan. Het mag eigenlijk in geen enkel modern huisgezin gemist worden, temeer omdat vooral op het terrein der voedingsleer deskundige voorlich ting nodig is; voorlichting die steunt op de uitkomsten van het wetenschappelijk onderzoek der laatste jaren. De kosten zijn f 6,90. DE EEUWIGE LIEFDE Vlak vóór de grc'.e vasten, de tijd van offer en boete, leest onze Moeder de H. Kerk, het liefde hooglied voor van Sint Paulus, (Ep.) en een korte episode vertelt zij uit het reisverhaal, dat Lucas schreef (Ev.). Zo zien we Jezus op weg naar Jerusalem en „alles zal vervuld worden, wat door de profeten over de Mensenzoon geschneven is", dus om Zijn lijden te beginnen en te sterven. De Meester weet wat Hem daar wacht. Hij spreekt het uit, zonder angst en vrees: „Hij zal worden overgeleverd aan de heide nen, en Hij zal worden bespot, mis handeld en bespuwd: zij zullen Hem geselen en doden". Jezus ziet het gebeuren, voor zijn ogen; het zal gebeuren aan Hem zelf. Joden zullen Hem overleveren aan zijn moordenaars. En dan is het in ze kere zin verbijsterend diat vlak daarop, op deze profetische woor den, een wonder volgt. Bij Jericho zit een blinde langs d'e weg, een Jood, een lid van het volk dat de komende week schreeuwen zal om Jezus' dood. Hoe menselijk zou het zijn als Jezus, onder de indruk van zijn eigen woorden, die toch een verwijt bevatten voor dat volk, een afkeer voelde van die mens. Zo is het echter niet. Voor de Heiland is die blinde een arme ongelukkige. En onmiddellijk vraagt Hij: „wat wilt ge dat Ik u doe?" „Heer, laat me zien!" En Jezus: „Uw geloof heeft u genezen". Dolblij want hetzelfde moment zag hij zingt hij Gods lof. Voor ons heeft die combinatie van gedachte aan eigen dood en marteling en het doen van een wonder, geen vreemdheid in zich. O wel, als we ze horen van 'n lou ter mens, bijv. St. Stephanus. Dan bewonderen we hem, en noemen hem een heilige. Die man heeft de liefde heldhaftig beoefend. Maar onze Meester! die is immers God en mens! O ja, zonder twijfel. Hij is God, volkomen gelijk aan de Eeuwige, Almachtige, Algoede. Hij is echter ook volkomen mens. Mens als u en ik, met ziel en lichaam, met hartstochten en een natuurl(jke afkeer van alles wat de menselijke natuur niet aangenaam is In de komende vastentijd gaan we het lijden van Christus overwe gen. Hoewel Hij God is, is Zijn lijden zo echt en waarachtig, zo diep gevoeld en doorleefd Zijn lichaam was het teergevoeligst en fijngebouwdst aller lichamen als een sterfelijk mens sléchts moge- iljjk is. Zou Hij dan ook niet de ondankbaarheid en de onwil om te geloven, de moedwillige blindheid van zijn volk niet diep gevoeld en geleden hebben Zonder enige twij fel. Bewonderen we dus onverdeeld ook Jezus. Jezus menselijk hart was overvol van liefde. Zijn liefde verbond lijden i weldoen in één daad. Van Hem zingt S. Paulus, en Paulus kon zingen van de liefde, die alles vedraagt, alles lijdt, nooit tekort schiet, omdat Hij Jezus kende; Paulus kon ondergaan en verdragen wat hij ons de vorige Zondag meedeelde, u weet wel: 5 maal de veertig-min-een, 3 maal de geseling met roeden, steniging, gevangenschapomdat hij de liefde van Jezus had. En wij kun nen verdragen wat S. Paulus ver duurde; ook wij kunnen de ge dachte aan eigen lijden en dood verbinden met weldoen, omdat wij die liefde van Jezus bezitten!! Niet waar! ontvingen we niet met ons doopsel de drie goddelijke deugden? Zijn wjj in staat van genade niet de liefde rijk, de liefde die nooit vergaat? Laat die goddelijke deugd lven. Laat ze in vloed uitoefenen. Bewaar ze niet als d-ood kapitaal. Ze is ons rijkste bezit. Zij moet ons maken, niet af gunstig, niet verwaand, niet eer zuchtig. De liefdie moet onze vasten bevruchten. Overweeg uw vasten- program met het lofli, van S. Paulus, en het prachtige voorbeeld van onze Meester, voor ogen. Dan wordt geen' onzer teleurgesteld in zijn verwachtingen (Postcomm.) Evenmin als de Meester, die ons helpen zal. P. C. DE HAAS O FM FEESTDAGEN IN DE KOMENDE WEEK. Woensdag 22 Febr. Aswoensdag Donderdag 23 Febr. H. Petrus P. mianus. Vrijdag 24 Febr. H. Matthias Apostel.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 7