Nieuw kilo vis of kilo vlees of eieren Politici van twaalf landen bevestigen hun geloof in Europese eenheid Koningin en Prinsesjes op vacantiereis Dubbele moord in Groningen Verfindustrie overweegt proces Duitse Bondsstaat Marktberichten nek; méér dan enig dsel bevat zij de xisbaar voor leven EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Politici voor eenheid van Europa West-Europa is voorpost van V.S. De Belgische Koningskwestie Drees optimistisch Actie Westerling onbeduidend Meubelfabriek in vlammen Man doodde zijn vrouw en daarna zichzelf met messteken Een onofficieel maar hartelijk afscheid Brand op Deens schip Duitsers negeren handelsverdrag spoedig en algeheel herstel toe we hopen dat je club door dit jeval niet zodanig in het nauw worden gedreven, dat degrada- het gevolg zal zijn. Want dat werkelijk van het slechte te il zijn. CVENHORN, 18 Febr. Rode )1 6000 kg 6—10; 4500 kg gele )1 11.70—22.30; 500 kg groene >1 24—31; 7500 kg grove uien -43 20, gewone 44.4045; 21.500 bieten I 6—6.80, II 4—4.20, rond 3—7.80; 1100 witlof I 40—46, II -36 3036; 50.500 kg peen II 20—22,90, III 18.90—19.60, IV 11.10. jANGEDIJK, 20 Febr. 5000 kg le kool 7.30—12.40; 10.000 kg gele Dl 18.40—23.80; 3000 kg peen II 30, III 18—18.50; 3000 kg uien 30—46.70, grof 41.60—41.70. VARMENHUIZEN, 20 Febr. 10 kg rode kool 8.308.90, afw. •6.10. 4RD -SCHARWOUDE, 20 Febr. 1000 kg uien 45.20; 7000 kg peen 21 80—22.90, III 15.80—17.40; 3000 gele kool 18.20—21.30; 6000 kg ie kool 6.30—15.10; 1000 kg witte Dl 24.60. JEDEMBLIK, 18 Febr. 12.000 uien grof 41.80—43.50, middel 3045.70; driel. 42.30—42.50; stek 10—30.50- afw 35.20; 31.000 kg m II 22—22,70; III 17.10—18; IV. 30' vuur 6 2013; stek 3.50; 13.900 rode kool 7—16.40; 1300 kg gele Dl. zwaar 18,70; 5000 kg bieten 38; 600 kg witlof I 5152; II -45;' 800 kg Eigenheimer 10.60— 0. heeft voor zijn voeding kalk Denk eens aan gezonde tanden :erk beenderstelsel). Het meeste is arm, doch molk is gelukkig rijk welke door het lichaam gemak- Dtdt opgenomen. Daarom is het elijk, dat ieder gezinslid dagelijks e een halve liter melk gebruikt. bron voor onze kalkvoeding en :nlijk minder dan.ander voedsel, tondheid beschermt. >ot en groenten worden volledi van smaak met wat melk erbij. etering der voeding en volwassenen en vitamines: ■ham; vla bij 't warme maal; verkwikkende drank; ideren eens wilt tracteren. itje koffie te drinke, en dan mij dat aardige duo uit De u smakt zo geweldig, dat die ;r tege op kunne! Foei! Het n werd niet boos over deze e hebt gelijk,'ouwe soldaat! >lonel van het voetvolk keek -don", zei hij. „Ik was geen nel bij het voetvolk, verstaat ijnheer! Bah!!" Smidje Ver en zei; „Ook bij het militaire Dude baas kwaad weg. „Af- Verholen toen. De dienster op! „Koffie twaalf, amandel unt achttien, roomsoes vijf- veertien, samen één gulden taalde zijn portemonnaie te verbleekte op slag! Zijn Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m„ minimum f 2.50; in ahe edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. CrerSetbank HET FEIT Buiten God. is 't nergens toeüig. (Vondel) S H VAN HEDEN Pag. 1 Dinsdag 21 Februari 1950 35e jaargang No. 226 (Van onze bijzondere medewerker) I. NA DE SENAAT, heeft nu ook de Belgische Kamer de volksraad pleging aanvaard. Dat betekent geenszins, dat in België de Ko ningskwestie is opgelost, maar het wil wel zeggen, dat men aan de oplossing aan dè oplossing tenslotte is begonnen. Wat op 19 Maart gehouden wordt is niet een volksstemming, want de uitslag ook daarvan beslist niet over de terugkeer van de Koning. Het js niet meer of anders dan een volks raadpleging. De Belgische grond wet kent geen referendum of volksstemming. Daarom hadden velen ook tegen een volksraadple ging grondwettige bezwaren. Ten onrechte, geloven wij, want de uitslag daarvan beslist niet over enige wetgeving en is ook zelf geen wetgevende daad. Naar aan leiding van de uitslag der volks raadpleging zal vooreerst de Ko ning zelf hebben te oordelen of hij zal terugkeren en, mocht hij daar toe besluiten, dan is het woord aan beide Kamers van het Bel- I gische parlement om in gezamen lijke zitting en bij eenvoudige meerderheid de regentschapswet in te trekken. De Katholieken, in de Christe lijke Volkspartij C.V.P. geor ganiseerd, hebben in de verenigde vergadering van het parlement de meerderheid en kunnen dus zon der steun van wie ook de regent schapswet opheffen. In de Senaat heeft de C.V.P. een meerderheid van enkele stemmen; in de Kamer echter heeft zij juist één zetel te weinig, om de helft plus één te halen. De C.V.P. heeft echter niet zonder meer 's Konings terugkeer willen doorzetten. Zij meende, dat 's Konings regering niet diende te steunen op één enkele partij, al vormde die ook een zeer kleine meerderheid, maar dat het volk als geheel zijn gevoelen moest kunnen uiten over deze gewich tige aangelegenheid. Dat is, gelo ven wij, een wijs standpunt in een op zichzelf droevige zaak Al eens eerder hebben wij zekere achter gronden des Koningskwestie uit eengezet en in herhaling daarvan zullen wij dus niet treden van daag. Wel blijkt uit het voorgaande, dat niet de Koning alleen de re sultaten der volksraadpleging zal beoordelen, maar ook het parle ment en in het parlement bijzon der de C.V-P. Hoe die oordelen zullen uitvallen is natuurlijk in de hoogste mate afhankelijk van de stemmingsuitslag. Het is zeker niet afhankelijk van het even on behoorlijke als on-democratische gedreig van socialisten en commu nisten met stakingen en onlusten, want daaraan gelooft niemand. Terecht, menen wij. Uiteraard is het hachelijk, om voorspellingen te doen over de uitslag der raad pleging zelve, zeker nu er nog een maand verloopt vóórdat zij zal worden gehouden, een maand waarin onvoorziene gebeurtenis sen zouden kunnen plaats hebben, die deze uitslag kunnen beïnvloe den. Het blijkt echter niet ver metel toch reeds thans enige mo gelijkheden onder het oog te zien. De koning zelf heeft verklaard, dat hij niet zal terugkeren, indien minder dan 55 pet. der uitgebrach te stemmen vóór zijn terugkeer zijn. Behaalt hij meer dan 65 pet., dan staat zijn terugkeer vermoe delijk vast en is het te verwachten dat méér dan alleen de C.V.P. afgevaardigden vóór de intrek king der regentschapswet zullen stemmen. Toch is het nuttig, ook hier rekening te houden met enige voorbehouden. Vooreerst verkla ren de liberalen in België thans, dat zij geen regeringsverantwoor delijkheid wensen te aanvaarden, indien de koning minder dan 51 pet. der stemmen in Wallonië zou krijgen, ook al zou het landelijk percentage veel daarboven uit gaan. Nu is het niet onwaarschijn lijk, zowel dat minder dan 51 pet der Waalse stemmen vóór 's ko nings terugkeer zullen zijn, én dat het landelijk percentage der voorstemmers een stuk boven de 51 zal liggen. Moet men dus maar vast rekenen met een liberale uit tocht uit het regeringskasteel en met een kabinetscrisis ter begroe ting van de koning? Zo staan de zaken, naar wij menen, ook niet. Vooreerst moet men wel aanne men, dat de koning zelf niet enkel zal beslissen op grond van totale percentages maar ook zal letten op de verscheidene cijfers voor Vlaanderen, Brussel en Walen land. Anderzijds neemt men aan, dat de liberalen, die een landelijke partij zijn al is hun aanhang onder de Walen veel groter dan in Vlaanderen, toch niet uitsluitend hun houding door de Waalse cij fers kunnen laten bepalen, maar tenslotte ook de uitslagen in Vlaanderen en niet te vergeten in Brussel, waar zij veel volgelin gen hebben, zullen moeten laten wegen. Het zou hun daar zeker kwalijk genomen worden, zo zij dat niet deden. De liberalen heb ben, onder de druk der omstandig heden zoals wij dat zagen, meer hun standpunt gewijzigd. Vroeger hebben zij altijd de volksraadple ging afgewezen. ThanS heeft de kleinste helft der liberalen daar vóór gestemd, zij het voor het merendeel, omdat zij daardoor een einde willen maken aan de Ko ningskwestie, maar onder uitdruk kelijke verklaring, dat zij tegen zouden stemmen. Zeker niet alle liberalen echter zullen tegen koning Leopold's terugkeer stem men; zeker niet alle in Vlaande ren, noch in Brussel noch zelfs in het Waalse. Kantoren; HOORN. Draafsingel 59. teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lanen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 NEW YORK, 20 Febr. (Reuter). Generaal-majoor William Donovan, voorzitter van het Amerikaanse comité, dat streeft naar het tot stand komen van een Verenigd Europa, heeft op een persconferentie een samenvatting gegeven van uitspraken van de politieke leiders van twaalf Europese landen over dit onderwerp; hij verklaarde, dat de meesten van hen „krachtige steun toezegden aan het streven naar Europese eenheid en aan drongen op onverwijld handelen". niet slechts economische, doch ook politieke eenheid tot stand willen brengen. Generaal-majoor Donovan ver klaarde verder nog, dat het vraag stuk van de Europese eenheid „mogelijk ter sprake zal komen" tijdens het debat, dat morgen in het Congres over de toewijzingen, overeenkomstig het plan-Marshall zal worden gehouden. Volgens Donovan bestaat er enige twijfel omtrent de vraag, of Engeland al dan niet ervoor terugdeinst het leiderschap van Europa op zich te nemen, dat het door de andere Europese landen wordt aangeboden, waaraan hij toevoegde: „Ik ben van mening, dat wij achter de waarheid be horen te komen". Hij zeide verder dat uit de ver klaringen der Belgische leiders blijkt, dat zij zonder uitstel wen sen te handelen, en onverwijld MENING VAN GENERAAL ENGLES De commandant van de 7 De- cember-divisie, generaal-majoor E. Engles, is gistermiddag met de KLM-Constellation „Holland" in Nederland teruggekeerd. Generaal mr. H. J. Kruis en generaal-ma joor mr. J. D. Schepers waren ter begroeting aanwezig. Uiteraard vormde de actie- Westerling hét onderwerp van ge sprek met de journalisten, die hem kwamen verwelkomen. Generaal Engles heeft namelijk tijdens de actie in Bandung con tact met de commandant van de APRA opgenomen en deze, door te zeggen; „Ga uit mijn stad weg of je krijgt met mij te doen", er toe bewogen de actie te staken en weg te gaan. Contact met Westerling zelf heeft generaal Engles naar hij zeide na de soevereiniteits overdracht niet meer gehad. De generaal beschouwt de actie als een zaak, waarmede Nederland niets te maken heeft. Overigens gelooft hij niet, dat Westerling nog tot nieuwe acties zal overgaan. „Het zijn", zo zeide de generaal, „de weeën, die de voorspoedige geboorte van een ge zond Indonesië voorafgaan". AMBASSADEUR VAN R.I.S. BIJ TRUMAN WASHINGTON, 20 Febr. (ANP- Aneta). Sastroamidjojo heeft als eerste Indonesische ambassa deur in de Ver. Staten vanmiddag zijn geloofsbrieven aan president Truman overhandigd. In antwoord op opmerkingen van de ambassa deur zei Truman o.m.: „Wij rei ken de vriendenhand aan uw pre sident, uw premier en uw volk en wij hopen, dat uw republiek de gestelde doelen zal bereiken. De regering en het volk van de Ver. Staten wensen de meest vriend schappelijke betrekkingen tussen onze beide landen". Kentering bij Scandinavische politici Wat de Scandinavische landen betreft, deze hebben de Britse regering veelvuldig gesteund in haar verzet tegen voorstellen ter bevordering van de Europese eenheid, doch de terzake door hvrn leider afgelegde verklaringen „ge tuigen van veel meer sympathie voor het tot stand komen van een Verenigd Europa, dan die van de Britse bewindhebbers". In antwoord op een hem ge stelde vraag antwoordde Donovan nog, dat West-Europa „een voor post is van de Verenigde Staten". Het Amerikaanse comittee voor het tot stand komen van een Ver enigd Europa wil, wat West- Europa betreft, beletten dat dit gebied wordt veroverd. Militaire eenheid is nodig In antwoord op de vraag of de eenheid, welke de West-Europese staten tot stand willen brengen, ook zal leiden tot militaire een heid onder deze landen, ver klaarde generaal-majoor Donovan dat, indien de betrokken West- Europese naties bereid zouden zijn een bepaald gedeelte van hun souvereiniteit prijs te geven, er uiteindelijk ook een militaire een heid tot stand zou komen. „Ik ben echter bevreesd, dat dit nog wel even zal duren, maar ze is nodig", besloot hij. Minister Drees zag in een ver sterking van de Europese eenheid een middel om een oorlog af te wenden. Hij was optimistisch. Spaak niet tevreden Spaak was niet tevreden over de houding van het ministercomité van de Raad van Europa. Bij de devaluatie hadden dè landen te veel aan zichzelf gedacht. Naar zijn opvatting bestonden er nog te veel verschillen tussen woorden en daden. Tot de politici, die aan de en- 1 quête van Donovan deelnamen, behoorden o.m. Churchill, Attlee, dr. Stikker, Adenauer e.a. Gisteravond half tien is een zware uitslaande brand uitgebro ken in een twee verdiepingen hoge meubelfabriek in Rijswijk, waar 65 mensen werk vonden. De brandweer rukte met groot mate riaal uit. De fabriek van de firma Keymer N.V. brandde gedeeltelijk uit. Meerdere fabriekscomplexen be grenzen dit pand. Deze gebouwen liepen geen schade op. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duis ter. Om half één hedenmorgen was men het vuur meester. DE VERKEERSSTAGNATIE Bij BERLIJN Russen gaven geen reden op BERLIJN, 20 Febr. (Reuter). Van de 21 vrachtauto's geladen met metaal, welke Zondag op weg van en naar Berlijn door de Sowjet- autoriteiten werden tegengehouden, hebben 10 vrachtauto's toe stemming ontvangen om hun weg te vervolgen. De Sowjet-autoritei- ten hebben geen reden voor het aanhouden der vrachtauto's opge geven. Het gewone verkeer vindt nor maal plaats. Wel werden echter bij Wittenberg door de Sowjet-autori- teiten vier aken met schroot vast gehouden. (Van onze verslaggever) GRONINGEN. Een vreselijk drama heeft zich gisteren in de middaguren afgespeeld op het kruispunt Kraneweg-Friesestraat- leefde. Officieel was deze schei ding echter niet. Het echtpaar had zes kinderen. De man, die invalide was, is op Eerste Kerstdag van huis weggelopen. Hij had bezwaar tegen het feit dat zijn vrouw weg te Groningen. De 47-jarige werkte J. O. te Groningen vermoordde Enkele weken geleden kwam hij terug, doch werd met door znn z«n 45-jarige vrouw op straat en vrolfw in huis toegelaten. Het beroofde zich toen zelf van het drama speelde zich vanmiddag af leven. op een tijdstip, dat het op dit kruispunt zeer druk was. Om ongeveer kwart over twaalf j De man is SS-er geweest en zag een voorbijganger twee per-I leefde na zijn internering steeds sonen een man en een vrouw j met zijn vrouw in onmin. In de vroege ochtend zijn H.M. Koningin Juliana en de drie oudste prinsesjes van het station Baarn vertrokken voor de vacantiereis naar Sankt Anton. Ondanks de hevige regen opende de Koningin voor het vertrek een der ramen van het salonrijtuig om afscheid te nemen van de leden van de hofhouding, die Haar uitgeleide deden. Voor het geopende raam H.M. de Koningin, prinses Beatrix en mevrouw van Maasdijk, de echtgenote van de algemeen secretaris van H.M. de Koningin.. BAARN, 20 Febr. Luide knallen van donderbussen en harte lijke goede reis-wensen klonken vanmorgen omstreeks zeven uur over het station Baarn, toen de Koninklijke Trein.zich in beweging stelde en H.M. de Koningin met de prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet de vacantiereis naar Sankt Anton aanving. op de. hoek van de Kraneweg staan. Plotseling liep de vrouw weg en stortte even daarna neer. Hij zag toen dat ook de man even later op de grond viel. Beide men sen bloedden hevig, f De politie, die onmiddellijk ter plaatse was, constateerde dat de vrouw reeds was overleden. De man, die nog enige levenstekenen gaf, werd per G.G.D. naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd, waar hij echter kort na aankomst overleed. Beide slachtoffers wer den ernstig aan de halsslagader verwond, waardoor groot bloed verlies was opgetreden. De recherche stelde een onder zoek in, waarbij is komen vast te «taan, dat het echtpaar reeds van Kerstmis af gescheiden van elkaar In zijn rede voor de Senaat zei de voorzitter van het comité voor gewapende diensten, sena tor Millard Tydings, dat er na de waterstofbom een nog mach tiger bom zal komen, die in staat is de hele beschaving te vernietigen. Senator Millard Tydings na deze rede in zijn werkkamer. Schacht opnieuw voor tribunaal LUENEBURG, Britse zone, 20 Febr. (Reuter). Officiëel is mee gedeeld dat dr. Hjalmar Schacht, onder Hitier president van de Reichsbank, binnenkort voor een zuiveringsrechtbank te Lueneburg zal verschijnen. VERENIGDE VERGADERING EERSTE EN TWEEDE KAMER De beide Kamers der Staten- Generaal zullen Dinsdag 28 Febr. in verenigde vergadering bijeen komen. Ingediend worden de wetsontwerpen tot benoeming van een regent en voogd en de rege ling van de voogdij van een min derjarige koning. Brits motorschip aan de grond gelopen Het Britse motorschip „Stor- dale", metende 6382 ton, is bij Terneuzen aan de grond gelopen. MINISTERAAD BESPRAK STATUS SURINAME EN ANTILLEN Gistermiddag heeft de minister raad een schets voor een statuut, regelende de status van Suriname en de Nederlandse Antillen in het Koninkrijk der Nederlanden, be sproken. Ingevolge de interimregeling voor Suriname wordt de algemeen ver tegenwoordiger in de gelegenheid gesteld deel te nemen aan het minis terieel overleg, waar zijn gebieds deel bij betrokken is. Op grond hiervan was mr. dr. R. H. Pos, die als algemeen vertegen woordiger voor Suriname optreedt, voor het eerst in de vergadering van de ministerraad aanwezig. Ook de vertegenwoordiger van de Neder landse Antillen, de heer M. P. Gor- sira. woonde deze vergadering bij. SELDEN CHAPIN: ,,lk sta buiten de spionnage- affaire" Volgens de correspondent in Bu dapest van het dagblad „De Waar heid" zou Robert Vogeler, die thans in Budapest terecht staat gezegd hebben „dat zijn spionnage-activi- teit onder persoonlijk toezicht stond van Selden Chapin, vroeger gezant in Hongarije en thans ambassadeur der Ver. Staten van Amerika ra Nederland". Naar aanleiding van deze publi catie deelt de Amerikaanse ambas sadeur te 's-Gravenhage mede, dat dit bericht iedere grond mist. Enkele persoonlijke vrienden uit Baarn en vriendjes en vriendin netjes van de prinsesjes hadden voor dit hartelijke en onofficiële afscheid gezorgd, en dat het in goede aarde viel, bleek wel uit de glundere gezichtjes van de prin sesjes, die, verrast door serpen tines, die door de geopende ramen het statierijtuig in dwarrelden, lachend een „tot ziens" terug riepen. Het was vijf minuten voor ze ven toen de hofauto voor het station Baarn stopte en de Konin gin en de prinsesjes in de konink lijke wachtkamer kwamen. Na even met de vrienden, die zich daar op dit vroege uur verzameld hadden, gesproken te hebben, begaf de Kqpingin zich in de ge reed staande trein. Zij was ge kleed in een plastic regenmantel. De prinsesjes, die ieder een eigen roodleren koffertje droegen, had den grijze bontmanteltjes aan. Do reis gaat met de koninklijke trein, bestaande uit een stoom- Israël beschuldigt V.N. GENEVE, 20 Febr. (Reuter). Israël heeft vandaag de V.N. er van beschuldigd, de beloften wat betreft Jeruzalem niet te zijn nagekomen. De Israëlische afgevaardigde, Au brey Eban, zei: „Naarmate het gevaar voor de bevolking van Jeru zalem, acuter werd, trokken de V. N. zich sneller en beslister terug". Hij verklaarde dat het ontwerpen en uitvoeren van een statuut voor Jeruzalem ver buiten de bevoegd heid van de trustschapsraad ging. Ahmad Sjoekairy (Syrië) noemde Ebans rede „een nieuwe rebellie van Israël tegen de Ver. Naties". Hij herhaalde zijn eis tot economi sche sancties tegen Israël op grond van het handvest der V.N. locomotief, twee salonrijtuigen en een bagagewagen. De laatste rijdt tot Visé. Daar worden de salon rijtuigen achter de internationale D-trein naar Bazel gekoppeld. De algemeen secretaris van het Koninklijk Huis, mr. dr. I. G. van Maasdijk, diens echtgenote en dochtertje Eleonora, een vrien dinnetje van prinses Margriet en mevrouw M. A. Pennink. de ver zorgster van de prinsesjes, vor men het gevolg van de Koningin. Dinsdagmiddag komt het hoge gezelschap in St. Anton aan. Op het station Baarn waren ver scheidene autoriteiten van de Spoorwegen, o.a. de president- directeur, ir. F. Q. den Hollander, aanwezig. Prinses Marijke blijft thuis De kleine prinses Marijke maakt de reis niet mee. Zij blijft bij haar grootmoeder, prinses Wilhelmina. Z.K.H. Prins Bernhard zal zich, zodra hij uit Amerika is terugge keerd, eveneens naar Sankt Anton begeven. Koninklijke trein passeerde Maastricht Degenen die zich vanochtend omstreeks tien uur op het station te Maastricht bevonden, konden daar de koninklijke trein zien. Zij zagen de prinsesjes Beatrix en Irene, die hartelijk wuifden. De Maastrichtenaren waren er trots op, dat een stadgenoot, de machinist van der Waals, de trein tot Visé reed. In St. Anton In St. Anton regent het, zo seint de correspondent van het A.N.P. Men hoopt dat het weer spoedig beter zal worden. Er zijn niet overdadig veel Ne derlanders in St. Anton. De ontvangst van H.M. de Ko ningin zal zeer sober zijn. BRANDENDE SIGARET DE OORZAAK KOPENHAGEN, 20 Febr. (Reu ter). Maandagmorgen vroeg is in het Kattegat aan boord van het Deense schip „Kroonprins Olav" brand uitgebroken. De 115 passagiers zijn door het Zweedse schip „Stockholm", dat op Ame rika vaart, overgenomen. De be manning van 60 koppen bleef aan boord van het brandende schip. Naar verluidt zijn geen passagiers en bemanningsleden gewond. De brand is ontstaan door de bran dende sigaret van een in slaap gevallen passagier. Het bestuur van de Export- groep Verf van de Vakgroep, onderzoekt namens de leden de mogelijkheden om de Duitse Bondsstaat een proces aan te doen, teneinde vergoeding te krij gen voor de schade, die naar men meent aan de Nederlandse verf industrie is toegebracht. In het tussen Nederland en West-Duitsland gesloten handels verdrag werd bepaald, dat Neder land ongelimiteerd zou mogen exporteren; uitgezonderd waren enkele producten, zoals landbouw producten e.a. Daarbij bevonden zich geen kalken, verven en ver nissen. Zodra het verdrag bekend heid genoot, stelde de Nederlandse verfindustrie zich in verbinding met de Duitsers, omdat deze han del vóór het nazi-bewind aan het roer kwam niet onbelangrijk was. Sommige Nederlandse indus trieën waren reeds gereed met de producten, die besteld waren. Van Duitse zijde werd elke betalings vergunning geweigerd, hetgeen betekende een verbod van de in voer. Duitsers halstarrig Het Nederlandse ministerie van economische zaken deed alle moeite om de Duitsers tot andere Links kolonel J. J. Marlet en sergeant L. F. Kool loos van de Verbi-ndingstroepen, die de jarige Prinses de „snoeperij" aan bieden. Grensincident- bij Triëst TRIEST, 20 Febr. (Reuter). Hedenochtend vroeg hebben Joego slavische grenswachten aan de grens van het vrije gebied van Triëst 20 minuten lang met machi negeweren gevuurd. Volgens ge woonlijk betrouwbare bronnen werd geschoten op een groep personen, die trachtte illegaal over de grens te vluchten naar de Brits-Ameri kaanse zone. gedachten te brengen, maar het lukte niet. De Duitsers gaven te kennen, dat zij alleen het verdrag behoeven na te leven voor zover het hun goed dunkt. Er verscheen een publicatie in de Duitse pers. dat geen invoervergunningen mochten worden afgegeven. Verschillende besprekingen wer den gevoerd in Den Haag en ook de Nederlandse regering oefende druk uit op de Duitse gezagsdra gers, maar tot nog toe zonder resultaat. Verschillende fabrikanten heb ben inmiddels hoge kosten ge maakt en dat is de reden waarom een proces wordt overwogen. Men tracht op deze wijze een schade vergoeding los te krijgen. Studentenrel in Napels NAPELS, 20 Febr. (Reuter). De politie te Napels heeft gebruik gemaakt van traangasbommen bij een poging van studenten om de Universiteit te bezetten. De studen ten drongen een zij-ingang binnen en trachtten de politie t6 verdrij ven. Verscheidene politiemannen en studenten werden gewond. Een aantal arrestaties werd uitgevoerd. Reeds de vorige week bezetten de studenten de Universiteit nadat de autoriteiten hadden geweigerd de inschrijfgelden te verlagen. Zij wer den tijdens het weekeinde echter verdreven. OPSTAND IN CHINA? TA1PEH (Formosa). 20 Febr. (Reuter). Het Chinese Nationa listische Departement van Defensie op Formosa heeft heden verklaard, dat in het Noord-Oosten van de provincie Hoenan 100.000 Chinezen tegen de Communistische autoritei ten in opstand gekomen zijn. Vele Communisten, die voedsel in beslag namen, zouden volgens het departement zijn vermoord.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1