Nieuw V.S. verbreken de diplomatieke betrekkingen met Bulgarije Het Concertgebouw-orkest naar de Verenigde Staten Waardering voor beleid van Lieftinck Politiepersoneel ontevreden Koningin en Prinsessen in St. Anton aangekomen r Darul Islam valt aan Washington contra Sofia Geen leugen Zal breuk met Hongarije volgen? Mr. dr. Westermann verongelukt DRAMA IN LOOSDUINEN Dank zij „De Flambouw Nederlandse schilderstukken naar Canada Einde Maart drie consistories EERSTE KAMER „Volk is minister dank verschuldigd aldus dr. Regout over vervroegde pensionnering Drie wensen van de organisaties J Enthousiaste ontvangst op het station Uitspraken in proces te Boedapest Abonnementsprijs f4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 cf., resp. 30 ct. per m.m. het feit Bij contract belangrijke korting. Directeur: E.M. Stumpel. Hoofdredacteur: H.N.Smits. EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDFN HELDER. SCHAGEN Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. 4 (Vondel) A S H 1a4/v heden Pag. 1 Woensdag 22 Februari 1950 45e Jaargang No. 11796 Kantoren; HOORN, Draalsingel 59. teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Riteevoort 56, tel. 2046. (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 HET ANTI-REVOLUTIONNAIRE „FRIES DAGBLAD" schrijft, dat wij een leugen hebben neerge schreven. Dat is een krasse be schuldiging aan het adres van een katholiek dagblad, dat er zich op voorstaat, volgens een bekend Pauselijk woord te behoren tot de „wapenen der waarheid". Wat is er aan de hand? Vorige week sprak prof. Anema in de Eerste Kamer over de al gemene politieke toestand. Hij stak, volgens zijn eigen woorden, de regering en de met haar me dewerkende partijen, de hand toe, om een krachtige nationale poli tiek te bevorderen. Die rede wek te nogal belangstelling in den lande. En boven het verslag van onze parlementaire redacteur zet te onze redactie deze kop: Anti- revolutionnairen vragen een plaats in de regering. Dat was in elk geval geen leugen, want lie gen is opzettelijk onwaarheid spreken. Dat hebben wij zeker niet gedaan. Wat dan wel? Wij hebben de interessante rede van prof. Ane ma geïnterpreteerd als een be reidverklaring van a.r. zijde om toe te treden tot een eventueel nationaal kabinet. Daar hebben wij niets mee miszegd. Tal van andere bladen hebben precies hetzelfde gedaan en de algemene indruk in parlementaire kringen was precies eender. Geen leugen dus, maar wellicht dit: dat achteraf, vooral na de nadere reacties van a.r. zijde, te zeer het accent is gelegd op de bereidheid van de a.r. om mee te doen met de regering. Inderdaad heeft prof. Anema slechts met zoveel woorden gesproken van de bereidheid om mee te werken, en zelfs krachtig, aan een nationale politiek. Hij heeft dit enige keren herhaald en zelfs gezegd, dat er in ons land altijd een politiek van het compromis zal moeten worden gevoerd, en dat de a.r. bereid zijn, dit ook te doen met de P.v.d.A., met inacht- WASHINGTON, 21 Febr. (Reuter), De V.S. hebben besloten de diplomatieke betrekkingen met Bulgarije te verbreken, aldus maakt het Amerikaanse ministerie van buitenlandse faken be kend. Verleden maand dreigde de Amerikaanse regering in een nota aan Bulgarije de betrekkingen te verbreken, tenzij de Bul gaarse regering haar verzoek om terugroeping van de Ameri kaanse gezant te Sofia, Donald Heath, zou intrekken. Het besluit werd in een nota van de Amerikaanse legatie te Sofia meegedeeld. De plaatsver vangende onderstaatssecretaris voor Europese aangelegenheden, Llewellyn Thompson, deelde de Bulgaarse zaakgelastigde te Wa- singhton, dr. Peter Voetof, naar het ministerie ontboden, mee, dat de V.S. hun vertegenwoordigers uit Bulgarije zullen terugtrekken, en verzocht om het terugroepen van de Bulgaarse afgevaardigden in de V.S. 19 Januari verzocht de Bulgaarse regering in een nota om het on middellijk terugroepen van de Amerikaanse gezant, die „persona non grata" werd genoemd. Donald Heath werd er van beschuldigd, in contact te hebben gestaan met Traitsjo Kostof, de voormalige Bulgaarse plaatsvervangende mi nister-president, die 16 December wegens verraad te Sofia terecht gesteld werd. Hef is de eerste maal na de oorlog, dat de V.S. betrekkingen met enig land hebben afgebroken. In diplomatieke kringen te neming natuurlijk van wat prin- !r - j cipieel geboden is. Verder: „Wij Londen gelooft men, dat het he komen thans, na de opruiming van de Indonesische kwestie, met de hand toegestoken aan het Kabi net en aan de andere partijen tot verenigde arbeid in ons aller nationaal belang. Wij hopen dat die hand niet zal worden terug- gestoten, maar dat zij zal worden aanvaard voor gezamenlijke op bouw van een betere toekomst voor ons land en volk". Voor gewone mensen, die ove rigens niet helemaal vreemdelin gen zijn In het politieke Jeruza lem van vc-.daag-de-dag. is dit vrij duidelijk, zo duidelijk, dat iedereen er uit heeft gelezen, wat wij in onze kop boven dat verslag verleden week Woensdag hebben willen zeggen. Zo duidelijk, dat de a.r. er blijkbaar zelf ietwat van zijn geschrokken en het a.r. dagblad „Trouw" in een uitvoe rig commentaar nog eens terug kwam op deze rede en de door haar verwekte reacties. ..Trouw" deed het echter zeer behoorlijk en beschuldigde niemand van leugens. Het beweerde t.a.v. het mogelijke misverstand enkel, dat „hier en daar in de pers accenten zijn gelegd, die niet met de rede kloppen". Misschien mag men ook veronderstellen, dat prof. Anema in zijn rede enkele accen ten anders heeft gelegd, dan hij later verantwoord vond. Boven dien wordt de politiek niet be paald in de Eerste, maar in de Tweede Kamer. Maar niettemin was de uitlating van Anema be langrijk. Zij verdient, zoals Rom- me op de Partijraad van de K. V. P. zeide: „een open begrip en volle belangstelling". En in elk geval is het onnodig, ons van een 1 e u g en te be schuldigen, waar er hoogstens van een verkeerd accent sprake kan zijn, waaraan dan echter vrijwel de gehele pers zich schuldig heeft gemaakt. Derhalve zouden wij het op prijs stellen, indien hef „Fries Dagblad" de onjuiste beschuldiging van een leugen te hebben verteld een opzettelijke onwaarheid dus introk, omdat deze- beschuldiging een van de meest-grievende is, die men een bona-fide journalist kan aandoen. sluit van de V.S. om de diploma tieke betrekkingen met Bulgarije te verbreken, misschien zal wor den gevolgd door een dergelijke breuk met Hongarije. Engelse tactiek Engeland volgt een andere tac tiek dan de V.S. ten aanzien van Oost-Europa. Engeland wijst een Oost-_Europese diplomaat uit voor elke "Britse diplomaat in Oost- Europa, die naar huis wordt ge- BIJ AUTO-ONGEVAL TUSSEN UTRECHT EN DEN HAAG Gistermiddag omstreeks drie uur, is de bekende Haagse advo caat, mr. dr. Westermann, oud lid van de Tweede Kamer, met zijn auto op de rijksweg Utrecht- Den Haag over de kop geslagen. Mr. Westermann, die zelf achter het stuur zat, passeerde een vracht auto en reed een andere wagen, die voor de laatste uitging van achteren aan, met als gevolg, dat de auto van mr. Westermann een buiteling maakte. Het slachtoffer overleed tij dens het vervoer naar het St. Jo zefpaviljoen in Gouda. Mr. Wester mann was 57 jaar en van 1941 tot 1946 raad-adviseur bij Justitie, na tal van functies in het openbare le ven te hebben bekleed. Amerikaanse vliegtuigen voor Spanje? MADRID, 21 Febr. (Reuter). Uit Madrid wordt gemeld, dat Spanje met een Amerikaanse vliegtuigfabriek een contract van 25 millioen gulden heeft gesloten voor aankoop van militaire oefen vliegtuigen. zonden. Engeland verbreekt ech ter de betrekkingen niet. Zwitserland zal belangen behartigen Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft meege deeld, dat de Zwitserse regering voortaan de Amerikaanse belan gen in Bulgarije zal behartigen. Wegverkeer naar Berlijn weer normaal BERLIJN, 21 Febr. (Reuter). Het wegverkeer tussen Berlijn en het Westen was hedenochtend weer normaal, zo meldt de West- Berlijnse politie. Alle vrachtwagens met schroot, die Zondag en Maandag buiten Berlijn door de Russen waren aangehouden, zijn vrijgegeven. Indonesische delegatie naar Moskou DJAKARTA, 21 Febr. (Reuter). Indonesië heeft Rusland doen weten, dat het een delegatie naar Moskou zal zenden voor het openen van diplomatieke betrekkin gen, zo werd heden te Djakarta be kendgemaakt. MAN VERMOORDT ZIJN VROUW MET EEN BIJL Zoals wij gisteren reeds in een deel onzer editie vermeldden heeft een zekere 28 jarige J. W. van der Ark te Loosduinén zijn 26 jarige vrouw om het leven gebracht. Het drama speelde zich. af in alle vroegte gistermorgen in de woning van Van der Ark, waar zich ook het dochtertje van 4 jaar bevond, alsmede de ouders en een broer van het slachtoffer. De man, die met zijn vrouw in onmin leefde, wist zich toegang te verschaffen door een keuken raampje. Hij was de voorgaande nacht niet fhuis geweest. Om kwart voor vijf hoorde de grootmoeder een lichte kreet op de slaapkamer van haar doch ter. Zij begaf zich naar het ver trek en vond het slachtoffer, he vig bloedend op bed, met het kind naast zich. Op het bed lag een bul. De vrouw overleed kort daarna. De politie schetste de wijze waarop de vrouw van het leven was beroofd als .beestachtig". De moordenaar staat zeer slecht bekend; hij heeft ver schillende inbraken gepleegd. De politie heeft opsporing ver zocht. Het signalement luidt: lang 1.67, licht blond haar, don kerblauwe ogen, slank postuur, ordinair type. (Van onze redacteur) Aan Canada dankt Nederland in zeer grote mate zijn herwonnen vrijheid. Uit Amerika kwamen de enorme bedragen, die we nodig hadden om ons geteisterde land weer op de been te helpen in de na-oorlogse jaren en de verworven vrijheid veilig te stellen. Met deze twee landen is onze natie dientengevolge sterker dan ooit vóór de oorlog in nauwe vriendschap ver bonden en het is zeer verheugend dat we een goed eind ge vorderd zijn in de pogingen om ook de culturele banden met de volkeren aan de overzijde van de Oceaan op beproefde sterkte te smeden. Z.K.H. Prins Bernhard heeft, tijdens zijn bezoek aan Rio de Janeiro de lunch gebruikt bij de Braziliaanse president Dutra in diens zomerverblijf Petropolis op de heuvels boven Rio. Prins Bernhard overhandigde de president het grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw en hij ontving de „Cruzeero do Sul", het grootkruis van de Zuidelijke Kruisorde, wat de hoogste Braziliaanse onderscheiding is. WORDEN GEEN NIEUWE KARDINALEN GEKOZEN VATICAANSTAD, 21 Febr. (Reuter). Paus Pius XH zal einde Maart drie consistories bij eenroepen ter goedkeuring van de canonisatie van vijf nieuwe heiligen, zo wordt te Vaticaan stad vernomen. Er zullen op de ze consistories geen nieuwe kar dinalen worden gekozen. MINISTER STIKKER TE BONN BONN, 21 Febr. (Reuter). Minister Stikker is hedenavond te Bonn aangekomen voor een bezoek van twee dagen, gedurende welke hij in zijn functie van politiek be middelaar van de OEES met de West-Duitse regering economische problemen zal bespreken. Volgens het West-Duitse Nieuws agentschap DPA zal mr. Stikker Donderdag a.s. ook een onderhoud hebben met de Amerikaanse Hoge Commissaris, MacCloy, en D. E. Steel, de politieke adviseur van de Britse Hoge Commissaris, sir Brian Robertson. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft het nogal druk gehad in de vergadering van gisteren. Althans er kwamen heel wat agendapunten in be spreking en verschillende wetsontwerpen werden in een vlot tempo aangenomen, o.m. twee naturalisatieontwerpen, waardoor 39 personen de hoedanigheid van Nederlander zullen krijgen, een aantal begrotingswijzigingen, terwijl goedkeuring werd ge hecht aan het wetsontwerp tot wijziging van de kinderbijslag. de dienst langer aanblijven nodig maakt. Zo worden per 1 April alle gemeentelijke politie-ambtenaren van 55 jaar gepensionneerd, het geen voor het gehele land een aantal van duizend man betekent. Weliswaar berust de bevoegdheid van ontslag bij de burgemeesters, maar deze bevoegdheid wordt vol komen illusoir, wanneer de minis ter bovendien bepaalt, dat de politiemensen, die boven die leef tijd in dienst worden gehouden, tén laste van de gemeenten ko men. Op de vergadering werd van achter de bestuurstafel een reso lutie aan de vergadering voorge legd. Hierin wordt voorgesteld als oordeel van de vergadering uit te spreken, dat de volgende maat regelen op korte termijn dienen te worden getroffen: 1. ontslag van het politiepersoneel in elk geval op 60-jarige leeftijd; 2 .voor het bereiken van de 60-jarige leeftijd alleen dan ontslag, wan neer betrokkene tenminste 35 voor pensioen geldige dienstjaren heeft, of wanneer hij zelf tegen dat ont slag geen bezwaar heeft; 3. bij pensionnering toekenning van ten minste 2 pet. van de pensioen grondslag per dienstjaar. (Van een onzer verslaggevers) Uit vele delen van het land waren hedenmiddag leden van de drie organisaties van politie ambtenaren naar de Dierentuin gekomen, waar de Centrale van Politie-organisaties een congres hield in verband met het vraag stuk der pensionnering. De heer A. Leeuwis, voorzitter van deze Centrale, zeide in zijn openings woord, dat de aangekondigde pen sionnering van politie-ambtenaren op 55-jarige leeftijd grote onrust in deze kringen had gewekt. Wel iswaar wist men, dat deze moge lijkheid bestond, maar dit was geen regel. Regel was het pension neren op zestigjarige leeftijd met de mogelijkheid van vervroegd ontslag, indien dit nodig bleek of gewenst werd. Zo was ook de opvatting van de minister van Binnenlandse Zaken tot November 1949. Plotseling is echter een verandering gekomen. Nu is bepaald, dat politie-ambte naren zullen worden gepension neerd op 55-jarige leeftijd, tenzij Dit laatste danken we in niet geringe mate aan de stichting „De Flambouw", waarvan de directeur van het Internationaal Cultureel Centrum, Herman van den Eeren- beemt, voorzitter is. „De Flam bouw" werd na de bevrijding ge formeerd door een aantal bekende figuren, die ieder streven naar manifestaties van grote culturele betekenis wilden steunen en sti muleren. Daarbij gingen de ge dachten ook uit naar de noodlij dende kunstenaars, van wie velen tot de representanten van de he dendaagse kunst gerekeAd moeten worden. Hen het werken zonder al te grote financiële zorgen mo- gelijk'-te maken is een van de oog merken der stichting. Dank zij „De Flambouw" zal het binnen afzienbare tijd moge lijk zijn een collectie schilderijen samen te stellen, waarvoor Neder landse schilders opdrachten wor den gegeven ofwel bestellingen uit reeds vervaardigd werk zullen worden gedaan. Het voornemen bestaat om deze collectie aan de National Gallery in Canada aan te bieden, waar dan voor het eerst in dit bevriende land een compleet overzicht kan worden verkregen van wat Nederlandse schilders van deze tijd aan kunstzinnige schep pingen kunnen opbrengen. Ook de gemeentebesturen van grote cul turele centra zijn of worden inge schakeld, opdat met medewerking van die zijde de regionale ver tegenwoordiging zich kan laten gelden. Als de gemeentelijke over heid helpt door op haar kosten opdrachten te verstrekken, zijn zowel onze artisten als de stich ting, die zulk een groots initiatief heeft durven nemen, in hoge mate uit de zorgen, die hen elk op verschillend terrein nog kwel len. Maar er is meer. „De Flam bouw" is maandenlang bezig ge weest met het onderzoeken van de mogelijkheden voor een tournee van het Concertgebouworkest naar de Verenigde Staten, waarmee middels ons wereldvermaarde en semble de hulde van het Neder landse- aan het Amerikaanse volk kan worden vertolkt. De bespre kingen en voorbereidingen zijn thans zover gevorderd, dat het orkest op 19 September met de „Nieuw Amsterdam" naar Ame rika kan vertrekken. Onnodig te zeggen, dat de kos ten voor deze onderneming enorm zijn. Maar de financiën vormen geen bezwaar meer, dank zij de medewerking van particulieren en het bedrijfsleven. De directie van de Holland-Amerika Lijn stelde haar vlaggeschip beschik baar. Ofschoon het voor die datum reeds was volgeboekt, kon de passage voor de 120 bewoners van het Concertgebouw nog worden gegarandeerd. Zo zal de trots van ons technisch kunnen de trots van onze cultuur naar de Nieuwe We reld brengen, waar onder Eduard van Beinum op 1 October het eerste concert zal worden gege ven. Dat ook werken van Neder landse musici zullen worden uit gevoerd, is gezien de bedoeling van deze culturele missie niet ver wonderlijk. In opdracht van „Dg Flambouw" zullen 5 onzer componisten een suite maken, geïnspireerd op de vaderlandse geschiedenis van de laatste 10 jaren, die aan het Ame rikaanse volk wordt opgedragen. Het orkest keert op 20 October terug. „De Flambouw" wil dit jaar ook cp ander terrein van het schep pend vermogen collecties samen stellen, om de Amerikanen zoveel mogelijk een indruk te geven van onze geestelijke rijkdom. Maar vooreerst: schilderijen naar Canada en het hoofdstedelijk orkest naar de States. Niemand, die het goed meent met onze cul tuur en haar dienaren, zal zijn hartelijke instemming onthouden. NIEUWE TWEEDE-KAMERLEDEN De heer van IJsselmuiden bedankt Nu het Tweede Kamerlid Mr. J. M. L. Th. Cals (KVP) benoemd is tot staatssecretaris, is 't de bedoe ling, dat zijn plaats in de Tweede Kamer zal worden ingenomen door de heer Mr. M. P. van Buy- tenen te Leeuwarden, archivaris der provincie Friesland. Naar wij vernemen is het thans zeker dat de heer J. J. W. IJssel muiden (KVP) eveneens zal be danken als lid der Tweede Kamer. Hij zal worden opgevolgd door mr. E. G. M. Roolvink te Almelo. Zure critiek De heer Pollema (C.H.) prees de werkkracht van minister Lief tinck, maar voor het ministerieel beleid had hij geen goed woord over. Hij laakte de geleide eco nomie, die z.i. het initiatief doodde. Er was teveel een „papie renrompslomp". Dr. Drees kreeg eveneens een veeg uit de pan. Er zou eerst ruimte zijn voor opti misme, wanneer de arbeider in staat zou zijn zijn eigen woning voort te brengen. Was dat even mooi gezegd? De heer Pollema vergat, dat in de tijd toen zijn idealen hoogtij vierden, de arbei ders zelfs niet de huur van een krot konden opbrengen. De azijn zure critiek werd door geen der andere woordvoerders onder schreven. Regout brengt minister dank Prof. Molenaar (V.V.D.) prees de minister. De geldzuivering noemde hij geslaagd. De katholieke werkgever Re gout merkte op, dat het Neder landse volk de minister dank ver schuldigd was. Zelfs met het be lastingbeleid konden hij en de zijnen zich verenigen. Zijn redenering was: de belas- tingpolitiek zelf is juist geweest, maar dat betekent niet, dat men geen oog zou moeten hebben voor schadelijke nevenwerkingen. De bedrijfsbelasting had een menta liteit bevorderd van: „geef maar uit, anders gaat het toch naar de fiscus". Prof. Molenaar vroeg zich af, of wij na de Marshallhulp op eigen benen konden staan. Na de financiële beschouwingen was het hoofdstuk „Algemene Zaken" af gedaan. Prof. de Beaufort pleitte voor hulp aan Arabische vluchte lingen. Hij kreeg te horen, dat een land, dat zelf gesteund wordt, moeilijk anderen kan steunen. In de avondvergadering zeide de heer v. d. Kieft (P.v.d.A.), dat het dollartekort het grote strui kelblok bleef. Overigens was zijn fractie dankbaar voor het ge voerde beleid. Verschillende spre kers voerden nadien het woord over de problemen inzake de be- lastingpolitiek, waarna de verga dering werd verdaagd tot heden ochtend. PAUS GELAST AUDIËNTIES AF VATICAANSTAD, 21 Febr. (Reu ter). Op advies van zijn arts heeft Paus Pius de Twaalfde de voor vandaag toegezegde audiën ties afgelast. Hij lijdt nog steeds aan keelontsteking. KONINGINNEDAG WORDT DIT JAAR OP 1 MEI GEVIERD De ministerraad heeft bepaald, dat ook dit jaar de bevrijding zal worden gevierd, op 5 Mei, op welke dag- de Rijksdiensten van 1 uur des n.m. af gesleten zullen zijn voor zover de dienst zulks toelaat. Aan de lagere publiekrechtelijke licha men zal worden verzocht ertoe mede te werken, dat door hen een overeenkomstige gedragslijn zal worden gegeven ter zake van de be vrijding. Het is voorts te verwachten, dat van de zijde van het college van Rijksbemiddelaars een algemene vergunning zal worden gegeven om de werknemers in het particuliere bedrijfsleven ook een halve dag vrij te geven. Tenslotte wordt er de aandacht op gevestigd, dat de verjaardag van H.M. de Koningin dit jaar zal wor den gevierd op de eerste Mei. VERLENGING UITBETALING KOLENGULDEN Hef ministerie van Eco nomische Zaken deelt ons mede, dat de termijn voor het in ontvangst nemen van f 1.op bon 544 van de thans geldige levensmiddelenkaart 909, als compensatie voor de verhoogde kosten voor huis- brandkolen, is verlengd tot en met 24 Februari 1950. Zoals bekend is geschiedt deze terugbetaling bij de postkantoren gedurende de zelfde uren als voor de post- wisseldienst. Roemenië uit Wereldgezondheidsorganisatie BOEKAREST, 21 Febr. A.F.P. Dr. Marzea, de Roemeense minister van Volksgezondheid, heeft de directeur-generaal van de wereldgezondheidsorganisatie laten weten, dat „de Roemeense regering tot de conclusie is ge komen, dat de wereldgezond heidsorganisatie niet beantwoordt aan de werkelijke noden van de volken op het gebied van de ge zondheid" en dat de regering van de Roemeense volksrepu bliek zich niet langer als lid de zer organisatie beschouwt. BENDEN TROKKEN TASIKMALAJA BINNEN DJAKARTA, 21 Febr. (Reu ter). Troepen van de Darul Islam hebben hevige aanvallen gedaan op Indonesische eenheden in Tasikmalaja, sedert het ver trek van dte Nederlandse militai ren aldaar. 500 manschappen trokken de stad binnen. Er werden 29 ge vangenen uit de gevangenis be vrijd. Van de Indonesische strijd krachten zouden er 52 zijn ge dood. De verliezen van de Darul Islam zouden groot zijn. Men veronderstelt, dat het In donesisch leger nog niet tot een zuivering zal overgaan, omdat de autoriteiten hopen het vraag stuk van de Darul Islam langs diplomatieke wegen op te lossen. Troepen van de T. N. I. heb ben in de streek Lampeni onge veer 700 onruststokers overrom peld. In Tegal werden 70 mis handelde bewoners aangetroffen. (Van een speciale ANP-verslaggever) SANKT ANTON, 21 Febr. Het was half elf precies van ochtend toen de Bazel-express het grensstation Buchs aan de Zwitsers-Oostenrijkse grens binnenreed met onmiddellijk daar achter een locomotief en twee koninklijke rijtuigen. De drie prinsesjes gluurden nieuwsgierig uit het venster en wezen elkander de besneeuwde toppen van de bergen aan. Enige Oostenrijkse autoriteiten en een vertegenwoordiger van de Franse bezettingsmacht maakten hun opwachting bij de Koningin en daarop ging het in snelle vaart door naar Sankt Anton. Telegram van Prins Bernhard In Bazel overhandigde de Ned. consul de Koningin een telegram van Prins Bernhard, die zijn beste wensen voor een voorspoedige reis zond. Prinses Beatrix heeft tijdens de tocht een officiële taak verricht. Dat was in Visé, waar zij van de stationschef een bouquet anjers in ontvangst nam, bestemd voor haar moeder, die juist enige ogen blikken rust genoot. In Luxemburg hebben de Ko ningin en de prinsessen even in de frisse lucht vertoefd. In Bazel, na het ontbijt, tekende de Koningin reeds de eerste staats stukken, die haar werden over handigd door de heer Dijckmees- ter van het Kabinet van de Konin gin, die ook in Sankt Anton ver blijft. Het kleine stationnetje in Sankt Anton puilde uit van de mensen, waaronder tal van autoriteiten, toen de trein om kwart voor 12 Sankt Anton binnenreed, na een rit van twaalf minuten door de tunnel van de Arlbergpas. Amerikaanse, Engelse, Franse, Oostenrijkse en Nederlandse wel- komstkretön weerklonken, toen de Koningin en de prinsesjes, om stuwd door een honderdkoppige menigte in ski-tenue, het smalle weggetje afliepen, dat naar hotel Post leidt. BOEDAPEST, 21 Febr. (Reu ter). Robert Vogeler en Edgar Sanders, de Amerikaanse en Engelse zakenlieden, die te Boe dapest bekend hebben zich aan spionnage en sabotage te hebben schuldig gemaakt, zijn resp. tot 15 en 13 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zoltan Radio en Imre Geiger, twee Hongaarse beschuldigden in het proces, zijn ter dood ver oordeeld. De Hongaar Domonkos en de katholieke priester Istvan Just kregen ieder 10 jaar gevange nisstraf en de Hongaarse gravin Odina Dory 5 jaar.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1