Uitvoering fanfarecorps Sf. Hildegardis RAAD-NAPRAAT BOND VOOR HET GEZIN De vrouw in de hedendaagse Franse romankunst" De vermakelijkheidsbelasting Van ALKMAAR EN OMSTREKEN Koninginnedag viering f N De oud-voorzitter herdacht Th. B. J. Wilmer t Boerderijbrand te Uitgeest Dr. Arnold sprak te Akersloot Genootschap Nederland-Frankrijk Geen Alkmaars kwartiertje meer De goed het PAGINA 2 WOENSDAG 22 FEBRUARI 1950 AFWISSELEND EN AANTREK KELIJK PROGRAMMA ALKMAAR Hoewel het pro gramma voor de viering van Ko ninginnedag nog niet helemaal vaststaat, kunnen wij toch reeds enkele mededelingen hierover doen. Wat de datum betreft zo men weet valt Koninginnedag dit jaar op 'n Zondag de dag zal ge vierd worden op Maandag 1 Mei, De Christelijke Oranjevereniging organiseert op Woensdag 3 Mei een speciale feestavond voor haar le den; ook de Algemene Oranje vereniging zal zulks op een nog nader te bepalen datum doen, vóór of na de algemene feestdag. De Koninginnedag zal worden ingeluid door het luiden van alle klokken van de stad; daarna bren gen de schoolkinderen een aubade voor het stadhuis, zulks ditmaal on der leiding van de heer G. Pran ger. Een bijzondere attractie voor de kinderen gedurende de morgen uren wordt nog overwogen. Op de ze kinderzang volgt in de loop van de morgen een massale volkszang voor volwassenen, waarvoor reeds de medewerking van ca. 600 zan gers van verschillende verenigin gen gerekend kan worden: deze massazang zal worden gegeven op het Canadaplein, oiider leiding van Johan Kuiper. Voor de middag staat een sin gelloop en singelwandeling op het programma met vrije deelname voor iedereen; men behoeft geen bijzondere prestaties bij deze sin gelloop of -wandeling te verrich ten. om mee te dingen naar een prijs van f 100,Nadere bijzon derheden hierover zullen t.z.t. vol gen. Des avonds wordt op het Hofplein en elders in de stad geconcerteerd door de plaatselijke muziekgezel schappen; om 10 uur wordt het feest-naar-buiten besloten met een taptoe, eveneens door een der vier muziekcorpsen. Een optocht en een filmvoorstelling behoren nog tot de punt van overweging. Half Maart komt het Oranje-comité bij een, om de plannen definitief vast te stellen. Dierenbescherming ALKMAAR Te Heiloo is Maandag op de Rijksstraatweg aan gereden een middelmatig grote hond. Signalement: ruwharig, zwartdek, bruine poten, witte te nen. witte vlek op de borst. De eigenaar wordt verzocht het dier, dat thans verpleegd wordt door de heer Menne, Straatweg no. 227. in ontvangst te nemen. Te Alkmaar zwerft een licht bruine hond, reu, laag op de poten. In de omgeving van de J. van Schoorlkade zwerft een rode kater. In de omgeving van de Frieseweg een zwart poesje, witte voeten, witte vlek op de borst. De eige naars worden verzocht de dieren in ontvangst te nemen. Adres Inspec teur: C, Verwer, Baanstraat, Alk maar. Mededelingen J.G. Laurentius ALKMAAR De clubs van de J.G. gaan deze week gewoon door. De toneelclub en zangclub worden vooral verwacht in verband met het passiespel. Diploma gezinsverzorgster ALKMAAR Geslaagd; De da mes C. Hoedjes en L. Steeman uit Alkmaar, A. Kamper en E. Bakker uit Heiloo en A. Dol uit Ursem, behaalden na haar praktijkjaar in Alkmaar, bij de R.K. Gezinszorg, haar landelijk diploma te 's Gra- venhage, als Sociale Gezinsver zorgster. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Marinus J. zn. van G. Hogerheijde en L. Moorman; Nicolaas P. zn. van N. Weel en M. Vertelman; Trijntje, dochter van A. Bol en C. Spaarga ren. Gehuwd; Douwe C. lest en Aga tha E. Bos. Overleden; Theodorus Schipper oud 41 jaar. LET OP UW WASGOED ALKMAAR Bij de politie werden weer verschillende aangif ten gedaan van het wegnemen van wasgoederen, die aan drooglijnen hingen. JAN MENS OVER ZIJN WERK Boekenavond in Wapen van Heemskerk ALKMAAR Ter voorbereiding van de a.s. Boekenweek zal de be kende schrijver Jan Mens, die over Noordholland verscheidene werken het licht liet zien, spreken over Leeghwater, Rembrandt en Griet Manshanden. Deze speciale boeken avond is op initiatief van de Alk- maarse boekhandelaren georgani seerd en zal zeker vele lezers weten te trekken. AANRIJDING ALKMAAR Dezer dagen had een bijzondere aanrijding plaats bij het openen van de Friese Brug. Toen in de middaguren de brug gesloten was en de brugwachter het verkeer weer vrij gaf. gaf hij een teken aan auto's staande aan de Heerestraat, om op te rijden. Op het zelfde moment echter naderde een personenauto uit een zijweg die eigenlijk voorrang had. Een botsing was toen onvermijdelijk en tweg personenauto's werden ernstig beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. ONVOORZICHTIGE VOETGANGER ALKMAAR Gisterenmiddag omstreeks 1 uur stak een 63-jarige voetganger z0 onvoorzichtig de Koorstraat over dat een naderende personenauto sterk moest remmen en naar links uitwijken om een aanrijding te voorkomen. Een mo torrijder die op het andere weg gedeelte naderdo kon daardoor niet meer tijdig remmen en botste tegen de auto op. De motor werd ernstig beschadigd, doch ook hier deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. ASSISTENTIE VAN DE BRAND WEER ALKMAAR Gisterenavond tegen acht uur is het dienstdoende corps van de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer op verzoek van de Bur gemeester van Uitgeest daarheen gegaan om de nablussing van een boerderijbrand te verzorgen. ONZE *GENDA STEDELIJK MUSEUM; 9—12 uur en 25 uur tentoonstel ling van werken van Ber- gense kunstenaars. BIOSCOPEN: Harmonie: Vreemde lading, 18 jaar; Victoria theater: Duistere Wegen, volwassenen; Cine ma Americain: Buiten de Wet, 18 jaar; A.B.T.: Ver bannen, 18 jaar. NACHTDIENST APOTHE KEN: Mevr. de wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S: Koopman, Lindegracht 43, telef. 3916. VJ BERGER LUCHTVAARTCLUB Dezer dagen hield de Berger Luchtvaart Club haar jaarvergade ring onder voorzitterschap van de heer Groenewoud, die mededeelde, dat de B.L.C. momenteel 30 leden telt. In de .Clubprestatie-competitie van de Kon.' Ned. Ver. voor Lucht vaart, bezette de B.L.C. de 9e plaats. Door de medewerking van enkele particulieren heeft de club voor lopig de beschikking kunnen krij gen van een terrein op het Woud. Daar zal nu weer iedere Zondag ge vlogen worden, wind en thermiek dienende. Om het vliegen te stimuleren, heeft de B.L.C. een wedstrijd uit geschreven. waarbij twee prijzen werden uitgeloofd, bestaande uit een vlucht boven Nederland per K.L.M. De voorzitter en de penningmees ter werden herkozen, zodat het be stuur er nu als volgt uitziet: E. Groenewoud, voorzitter; P. Keesom. secretaris en H. Miltenburg, pen ningmeester. De kas vertoonde een batig saldo van 41,94. Binnenkort zal het honderdste model, dat sinds de oprichting van de B.L.C. is gebouwd, worden in gevlogen. Er zal «en spaarfonds ingesteld worden, om deelname aan de wed strijden in Hilversum en Zandvoort te stimuleren. Ook denkt het be stuur deze zomer in Bergen een tentoonstelling te organiseren. Te vens wordt de mogelijkheid over wogen om eventueel deel te ne men aan het bloemencorso, dat weer gehouden zal worden. TUITJENHOORN Het fanfare corps „St. Hildegardis" gaf dezer dagen gratis een paar uitvoeringen, waarbij bleek, dat we in „St. Hilde gardis" een corps bezitten waarop wie met recht trots kunnen zijn. De grote zaal van het vereniging's- gebouw was beide avonden prop vol. Ter nagedachtenis aan de over leden voorzitter, de heer Klaas Spaans, werd Zaterdag het pro gramma geopend met het Koraal ,,Wenn ich einmal sail scheiden", van Johan S. Bach. Na deze ietwat droeve inzet volgde „Concert ou verture Hephaistos van Ge; rard H. Boedijn. „Sinfonia" van Joh'. Chr. Bach in' een arr. van. A. Meijns. Dit werk liet ons in het „Allegro assai" al direct horen, tot welk een hoogte het corps onder leiding van directeur J. S. den Das is opgeklommen, terwijl in de daarop volgende delen „Andante" en „Presto" de spanning onder de toeschouwers voelbaar werd, die bij het einde in een ware ovatie tot uiting kwam. Het hoogtepunt van de avond werd ongetwijfeld be reikt in de fragmenten uit „Atilla" van Verdi in een arr. van A. J. Roeien. Na de beide voorgaande num mers kwamen de fragmenten uit „De Vogelkoopman" van Zeilen in een arr. van S. P. Leeuwen feite lijk niet geheel tot haar recht. De overgang was te groot. Beter ging dit met de „Defileermars" van Han- nusch in een arr. Molenaar, waar mee St. Hildegardis haar optreden beëindigde. Voor velen is het on getwijfeld een openbaring geweest, te horen tot welke prestaties ons corps onder goede leiding en met trouw repetitiebezoek in staat is. Het cabaretgezelschap „Confetti" uit Amsterdam en het Hawaianen- semble „De Kalua's" eveneens uit Amsterdam hadden uit de honger winter zulke dankbare herinnerin gen aan Tuitjenhorn bewaard, dat ze ons enige genotvolle uren wilden verschaffen. Zij zijn daarin ten vol le .geslaagd. In een non-stop-pro- gramma hebben ze ons laten ge nieten. Ze wisten het zelfs nog tot een paar verzoeknummers te bren gen. Natuurlijk was het erg laat ge worden toen het slotwoord, dat te vens een tot weerziens inhield, weerklonk. Burgerlijke Stand BERGEN Geboren: Agatha Maria Elisabeth, dv. G.P.W. Koop man en L.J. Pospichal, Oude Ber- gerweg 17. Jacoba Cornelia Veronica dv. S.J. Schouten en G. van Veen, Ooster- weg 30. Overleden: Johanna Dekker, oud 73 jaar. e.v. Petras Nanne, Natte- weg 39; Willem Hendrik Tielrooij, oud 80 jaar, e.v. Trijntje Primé, Nassaulaan 2; Johannes de Ruijter, oud 69 jaar, e.v. Geertruida Mar- garetha de Wildt, Dorpsstraat 46; Wilhelmina Gouwe, oud 74 jaar, wed. van Willem Frederik Stoel, Hoflaan. 20. Dammen HEILOO Zaterdag vond een ontmoeting plaats tussen twee oude rivalen uit de West Friese Dam- bond, n.l. de heren P. Kort (78 j.) Enkhuizen en de heer J. Geuze- broek (65 jaar) Heiloo. Beide heren hebben zowel kam pioenschappen van Enkhuizen als van Hoorn op hun naam staan (1914 t.em. 1918.) Er werden twee partijen gespeeld waarvan door elk der heren er één werd gewonnen. Beide heren zijn nog steeds actief in de damsport werkzaam en staan in hun clubs in de kopgroep. De uitslagen van de 15e ronde voor het clubkampioenschap van, H.D.C. zijn als volgt: Groep I. Sprenkeling J. Geuzebroek 11 de Graaf Adrichen 20 Tuinman Verver 20 Dekker Beukers afgebr. Adrichen J. Sprenkeling 02 omenteel heeft de Graaf de beste kansen. Groep II. Winterink Spaans 20 Spaans Winterink 20 Hoogenboom Helder 11 de Jong S. de Geus 02 Spaans de Jong 20 Groep ip. Lieshout Snel 02 A. Sprenkeling v.d. Werf 11 Alleman Smit 11 VASTENAVONDVIERING |.G. W ARMENHUIZEN Op de bonte avond georganiseerd door de J.G. werd voortreffelijk werk ver richt. Voor de pauze werden diverse zang- en toneelnummertjes ten beste gegeven. Alle mogelijke ster ren op zang. en toneelgebied werkten er aan mee, en met gewel dig succes. Zigeuners, Cowboys, Hawaii's, een mengelmoes van kleurschakeringen. Zelfs een eigen orkest kwam voor het voetlicht. De drie zingende nichtjes hadden een mooi repertoire en geweldige, bijval. En dan niet te vergeten het sprekende programmablad, Mej. Bleeker, die zeer bekwaam haar taak om de stemming te verhogen, op keurige wijze weergaf. Onder de pauze werd thee geser veerd met versnaperingen. Na de pauze het hoogtepunt: de Witte Vrouw. De verschillende rol len waren in goede handen en de aanwezigen hebben veel genoten. Na afloop dankte de aalmoeze nier degene die deze avond, die op hoog peil stond, tot zo'n geweldig succes had geleid. Jongen kreeg trap van een paard W ARMENHUIZEN Een zoon van de heer Hoogeboom uit de Oostwal. die een paard bereed en het ongeluk had er af te vallen raakte onder het paard en kreeg een trap. Hevig bloedend is hij naar het ziekenhuis vervoerd. De toestand is vrij redelijk. UITVOERING VAN ACHILLES EGMOND AAN ZEE De gym nastiekvereniging Achilles gaf een uitvoering voor donateurs en geno digden, in de concertzaal van De Vergulde Valk, onder leiding van de heer K. Schroor en mej. A. Bor. jeson. Voorzitter Dekker sprak een welkomstwoord, speciaal tot de ver tegenwoordiging van de zuster-ver- eniging Be Quick uit Bergen. Voorts memoreerde hij het 25- jarig bestaan van Achilles, dat op 2 November van dit jaar met enige luister zal worden gevierd. Hierna marcheerden de gymnas ten op, werd de vaandelgroet ge bracht en het gymnastenlied ge zongen en vervolgens werd het pro gramma in een lofwaardig snel tempo afgewerkt. Voor de pauze vertoonden de dames lofwaardig werk. Na de pau ze, die als gewoonlijk langgerekt en van een verloting voorzien was,' traden de heren meer op de voor grond. Het was zeker veel te be scheiden, dat voorzitter Dekker in zijn slotwoord het werk der heren excuseerde, met de opmerking, dat er verschillende leden in de tropen vertoeven en daardoor hun werk niet dat was. De zaal vond de pres. taties uitstekend en zekér niet min der dan vorige jaren! Ook de dames, die nu eenmaal bij Achilles verre de meerderen in aantal zijn en top-prestaties leve ren, lieten zich na de pauze niet geheel onbetuigd. Gedurfd was het werk van de dames 1ste afd. aan de ringen, waarbij het publiek soms de adem inhield. Voorzitter Dekker bracht tot slot alle medewerkenden en in het bij zonder de- pianiste, mej. de Graaff en mej. Borjeson en de heer Schroor dank voor het gebodene. Hij vond daarbij gelegenheid een warm pleidooi te houden voor de gymnastiek, de moeder van alle sporten. GROSLIJSTSTEMMINC OUDORP Op Zondag 26 Fe bruari a.s. zal voor de leden van de Katholieke Volkspartij Afdeling Oudorp gelegenheid worden gege ven hun stem uit te brengen op de Groslijst van Candidaten voor de a.?. verkiezing voor de Provinciale Staten. De gelegenheid wordt openge steld van 8.30 tot 12 uur in het Ver enigingsgebouw te Oudorp. Iedere kiezer, die een andere volgorde, dan die, uitgebracht door de commissie voor het politiek ad. vies wenst, kan door het plaatsen van cijfers de rangorde aangeven, zoals die volgens zijn inzicht be hoort te zijn. Indien men zich kan verenigen met het politiek advies, behoeft men slechts het hokje op de lin kerhelft van het biljet in te vullen. Te Leiden is Dinsdag op 63-jari- ge leeftijd overleden de heer Th. B. J. Wilmer. Hij behoorde in de béste zin van het woord tot de katholieke journalist^ van de oude stempel en heeft vrijwel tot zijn dood toe gewerkt. De laatste tijd kreeg hij last van hartaanvallen, maar definitief rusten wilde hij pas, toen toen de dokter hem dit alles strikt noodzakelijk voorschreef. Wilmer was een uitstekend jour nalist en een goed mens. Hij stond jarenlang onvervaard op de bres voor de belangen van de gezonde gemeenschap, voor de katholieke gemeenschap iri het bijzonder. Hij schreef onvervaard, maar altijd in irenische zin.' Zijn leiding aan de Leidse Courant duurde bijna der tig jaren. Naast zijn journalistieke arbeid was hij zeer arbeidzaam in het ka tholieke openbare leven. De Katho lieke Partij diende hij teen lange reeks van jaren als raadslid en wet houder in de gemeenteraad van Leiden, en in vroegere jaren was hij lang bestuurslid van de Katho lieke Journalistenvereniging. In Leiden was hij ook lid van het ka tholieke schoolbestuur en van het kerkbestuur in zijn parochie. Met Wilmer is een gaaf mens, 'n voorbeeldig katholiek en een voor treffelijk journalist heengegaan. Hij ruste in vrede. Rode Duivels- Londense Combinatie 03 De wedstrijd tussen een ploeg van de Rode Duivels en een Londense combinatie is met een 30 door de Londenaren gewonnen. De ruststand was 20. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond: RUSTIG WEER! Over het algemeen weinig be wolking en droog weer. In de nacht op verschillende plaatsen temperaturen dalend tot even onder het vriespunt met hier en daar tijdelijk mist. Morgen over dag iets zachter dan vandaag. Zwakke tot matige naar zuide lijke richtingen draaiende wind. UITGEEST. 22 Febr. Gisteren avond omstreeks 6 uur brak brand uit in de kapitale boerderij van de heer T. Glynis aan de Busch en Dam tussen Krommenie en Uit geest. De brandweren van Krom menie en Uitgeest gaven met groot materiaal water. Al het vee kon met behulp der buurtbewoners worden gered. De boerderij brandde van binnen geheel uit. Het nablus sen duurde tot diep in de nacht daar het smeulend hooi telkens weer oplaaide. In de loop van de avond werd de Krommenieër brandweer vervangen door de brandweer uit Alkmaar, die tevens was uitgerukt. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. De schade is aanzien lijk. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. AKERSLOOT Op Dinsdag 14 Februari j.l. waren vele ouders en anderen die met opvoeding te mak ken hebben, bijeengekomen in café Verduin om te luisteren naar de voorzitter van de Kring-Alkmaar van de Bond voor het Gezin. Na 't openingswoord, waarin al len welkom werden geheten, in 't bijzonder de geestelijke en wereld lijke autoriteiten, volgde het verslag van de vergadering van 28 Juni 1949. Meteen daarna kreeg de spre ker het woord. In het eerste ge deelte van zijn toespraak behandel de Dr. Arnold het geestelijk werk van de Bond. De mentaliteit van vele mensen is gewoonweg heidens ais het gaat over huwelijk en kin derzegen. Helaas zijn er maar al te veel katholieken, die op dit punt ook al besmet zijn; blijkens hun uitlatingen bij de geboorte van een zoveelste kind enz. De bond staat hier op de bres om de katholieke opvattingen tot eigendom van alle leden te maken en deze ook te doen doordringen in andere kringen. In het tweede gedeelte gaf spr. een uiteenzetting van het werk dat de Bond verricht voor de stoffelijke belangen van de gezinnen, die trou wens altijd samenhangen met de geestelijke. ALKMAAR. Voor de Ver eniging Nederland-Frankrijk hield de heer Frangois Régis Bastide in Hotel Victory een lezing over de vrouw in de hedendaagse Franse roman-literatuur. Nadat de voorzitter van de Alk maarse afdeling der vereniging, dr. Wiarda, de spreker had inge leid, gaf deze jonge Franse roman cier een overzicht in vogelvlucht van de rol, die de vrouw speelt in de Franse romanliteratuur van af het verhaal van Tristan en Isolde tot in de hedendaagse romans. Via de middeleeuwse literatuur, het classicisme en de romantiek kwam spreker tot het bespreken van de rol van de vrouw in de moderne Franse romankunst en liet zien hoe de zienswijze op de vrouw zich in de loop der jaren heeft ontwikkeld. De vrouw in de hedendaagse roman leeft verre van de kastelen der middeleeu wen. Het hoofse ridderideaal van de vrouw bestaat- niet meer. De vrouw is de dagelijkse ge zellin geworden, zij is niet meer de koningin, haar voetstuk verloor zij- Spreker ging de rol van de vrouw na in het oeuvre van Mar cel Proust. Na Proust graaft de romancier naar de zin van het individu vrouw. Nadat hij had uitgeweid over de vrouw bij Giroudoux, besprak spreker het vrouwenbeeld van de vernederde vrouw, dat wij zien bij Valery Larbaud. Hierbij merkte spreker op, dat Valéry Larbaud in Nederland be kendheid kreeg door zijn vriend E. du Perron. Na een korte pauze noemde spreker de Spaanse burgeroorlog als een voornaam keerpunt in de Franse literatuur. De roman wordt dan tot een meer actieve macht. Spreker stond stil bij de rol van de vrouw in het werk van de Montherland, die genoemd wordt als de grootste schrijver van zijn generatie. Bij Sartre heeft de vrouw geen apart probleem; daar om stond spreker maar kort stil bij de figuur van deze romancier. Nadat spreker met het voorle zen van een fragment uit Mal- reaux' „La Condition Humaine", de actieve rol van de vrouw in de moderne romankunst had geïllus treerd, kwam h;j te spreken over de jongste Franse romanliteratuur, waarvan hij zelf een vertegen woordiger is. Hierin zag spreker een zekere terugkeer naar het middeleeuwse vrouw-ideaal, een terugkeer naar de Graal. Het mythisch middeleeuws ideaal, de verworvenheden van de psy cho-analyse met zoveel moge lijk luciditeit verwerkt en het idee van de vrouw als beminde heldin, werken samen tot de plaatsbepaling van de vrouw in de nieuwste Franse roman. Dr. Wiarda sprak woorden van waardering en dank tot de spr. van de avond en sloot daarop de bijeenkomst. ALKMAAR. Een goede methode, om het zogenaamd Alk- maars kwartiertje af te schaffen, is ongetwijfeld op het vooraf be kend gemaakte aanvangsuur te be ginnen. Zo dacht blijkbaar Burge meester er ook over,, toen hij de laatste raadsvergadering vrijwel op tijd met een korte hamerslag opende, terwijl het edelachtbaar college nog verre van compleet was; de K.V.P.-fractie was nog voor geen 50 vertegenwoordigd en ook van de andere fracties waren er nog leden afwezig, toen met de agenda begonnen werd; de heren Woldendorp, De Zeeuw en Goudsblom zaten nog eenzaam tus sen wat lege zetels; doch erg lang duurde het niet, of zij kregen versterking. Na enige tijd kwam het drietal van De Noorderbank binnen: wethouder Leesberg, de pres.-commissaris van deze instel ling, mr. Van Dijk, de directeur en de heer Venneker, de procu ratiehouder, even later kwam de heer Vleugel binnen en nog even later kwam juffrouw Kamphuis het negental completeren. De hoofdschotel van de agenda werd gevormd door het voorstel tot wijziging der vermakelijkheids belasting; andere voorstellen, zo als de 5 loonsverhoging en de huisvesting voor ouden van dagen, bij de interpellatie van de heer Wiese ter sprake gebracht, gaven wellicht ook aanleiding tot debat, driedaagse in het verschiet lag, be- doch aangezien er een begrotings- sloten verschillende raadsleden hun kruit niet helemaal te verschieten en bij de begroting op een en ander terug te komen. Sommigen hunner, zoals de heer Torenvlied, stelden al zoiets in het vooruitzicht; hij zal natuurlijk de loonpolitiek van de regering, die hij bij het voorstel van de 5 loonsverhoging ter sprake had willen brengen, bij de begroting wel weer aansnijden, of schoon die natuurlijk met de Alk maarse gemeentebegroting maar heel weinig te maken heeft; even als de wereldpolitiek, die hij er dan ook weer bij zal slepen, om conform de partij-instructies Sov jet-Rusland als het paradijs van de vrede en vadertje Stalin als de vredes-engel aan zijn geacht audi torium voor te stellen. Zo wierp de grote gebeurtenis van het jaarlijks begrotingsdebat haar schaduwen reeds vooruit; deze vergadering diende om alvast wat kleinood op te ruimen, zodat de 'begrotingsagenda niet door andere agendapunten overladen wordt. Het voorstel tot Verkoop van bouwterrein voor 14 woningen aan de Anna van Burenstraat werd zonder discussie aangenomen; dit hadden wij natuurlijk ook ver wacht, ofschoon het niet onmoge lijk ware geweest, dat een klein protestje zou komen, zoals de heer v. d. Borden dat nog al eens laat horen, tegen het feit, dat een raads besluit al tot uitvoering is gekomen vóór het genomen werd. Er was nl. al met de bouw van deze woningen begonnen, vóór dit raadsbesluit viel. Dat de heer v. d. Borden in dit geval geen protest liet horen tegen deze al te grote voortvarend heid, ook dat hadden wij Verwacht. Intussen mogen wij ons verheugen, dat de particuliere woningbouw hier ook een kans heeft gekregen, al zullen wij (particulier) daardoor het ruime uitzicht over het polder land van de Schermer straks moe ten missen. De oppositie tegen het voorstel tot wijziging der vermakelijkheids belasting viel nogal mee. Deze be lasting was destijds op last van Den Haag tot schrikbarende hoogte opgevoerd, niet ten nadele overigens voor de gemeentekas. Het bleek echter, dat het gemakkelijker gaat belastingen te verhogen dan ze te verlagen. Deze verlaging zal naar taming een mindere ontvangst van f 21.000.betekenen. Wij menen echter, dat hier ten onrechte ge sproken werd van een offer, dat de wethouder van financiën in dit ge val moet brengen. Waren immers destijds van hogerhand niet deze ingrijpende voorwaarden gesteld, dan ware het ook niet tot een zo hoge belasting gekomen. De hoge opbrengsten over voorgaande jaren konden als een meevallertje voor de gemeentekas beschouwd wor den; nu is er slechts sprake van 'n mindere ontvangst, wat nog iets anders is dan een offer. Dat het verenigingsleven door de thans aangenomen wijzigingen wat ruimer armslag krijgen, zal onge twijfeld algemeen worden toege juicht. Overigens geloven wij niet, dat dit voor de gemeente het groot ste „offer" inhield. De voornaamste oppositie kwam tegen het grote onderscheid, dat B. en W. gemaakt hadden tussen de bioscopen en de sensatiesport, als de motorraces. Ook de paarden sport kan daartoe gerekend wor den, sinds de totalisator het sensa tionele karakter van deze sport verhoogd heeft. De belasting voor deze vermakelijkheden werd maar eventjes met 60 pet. verlaagd. Ter wijl de belasting op bioscoopvoor stellingen, die toch geenszins als sensatie, doch veeleer als een tot levensbehoefte geworden ontspan ning van de massa beschouwd kan worden, onveranderd op 35 pet. gehandhaafd bleef. Wij hadden meer gevoeld voor 'n tussenweg, welke een matige ver laging van beide belastingen in hield; b.v. een verlaging van de belasting op motorraces en paar densport van 50 op 30 pet. en die voor bioscopen b.v. van 35 op 25 pet. De bioscoopbelasting is echter een van de beste melkkoetjes van de gemeente en het is te begrijpen, dat de Weth. van Financiën er niets voor voelt, dit koetje droog te zet ten. Er was echter een bijsmaakje aan dit voorstel; in de exploitatie van het Sportpark en de motorraces heeft de gemeente haar eigen be langen. Dat sportpark heeft tot dusver slechts een exploitatiever lies opgeleverd en kreeg vorig jaar zelfs uit de opbrengst van de mo torracebelasting een bijdrage in dit verlies. Door de hoge belasting zag men zich de laatste jaren genood zaakt de huur van het sportpark te verlagen; nu hoopt men door de tot 10 pet. verlaagde belasting de huur weer wat op te voeren, zodat in het exploitatieverlies niet be hoeft te worden bijgedragen uit de belastingopbrengst. Ongetwijfeld is dit een meer gezonde bedrijfspoli- tiek, doch het komt ons voor, dat de gemeente hier wel wat al te veel eigen belang gediend heeft. Wethouder Bakker betoogde in antwoord op de heer Hoytink, die in deze geest gesproken had, dat het dienen van het gemeentebelang voorzat bij de belastingverordening; dit gemeentebelang mag echter niet gediend worden op kosten van en kele bedrijven, in casu de biosco pen. Wij betwijfelen, of, indien zo wel het sportpark als de motor races een zuiver particuliere aan gelegenheid ware geweest, zo^ls de bioscopen, of liet college in dat ge val ook tot een verlaging van 60 pet. van deze sensatiesportbelasting gekomen ware. Wethouder V. Slin gerland wees op enkele niet in de buurt van Alkmaar liggende ge meenten, waar deze belasting ook tot 20 pet- verlaagd was, zodat het z.i. uit concurrentie-oogpunt wen selijk was, dat Alkmaar evenzo deed. Nu geloven wij niet, dat Alkmaar van Hilversum, Bergen op Zoom of Hengelo enige concurrentie op dit punt te vrezen heeft; wel verwach ten wij, dat, als elders de bioscoop belasting verlaagd wordt, dit in Alkmaar evenzo geschieden zal. Men schijnt voorts van plan te zijn de huur van het Sportpark te laten afhangen van de weersom standigheden; wij vinden dit een gevaarlijk experiment. Dat risico diehen de ondernemers te dragen, die er zich door een regenverzeke ring tegen kunnen dekken. Zoals gezegd, er was weinig oppo sitie tegen het voorstel; de heer Kirpensteyn sputterde wel wat te gen, dat te weinig rekening was gehouden met de belangen van de particuliere ondernemingen, doch daar bleef het bij; hij verwachtte blijkbaar voor een eventueel .voor stel geen of te weinig steun bij zijn fractie. De heer Hoytink kwam met een initiatiefvoorstel, om de sensatie- sport en de bioscopen over één kam te scheren, doch hij vond slechts steun bij zijn geestverwant v. d. Borden, die mordicus tegen de verlaging van de motorraces- belasting was en bij de heer De Zeeuw, die het blijkbaar wel met standpunt niét motiveerde. Slechts deze heren eens was, doch zijn de heer Goudsblom van de KVP verleende nog steun aan dit voor- stel-Hoytink, dat derhalve met grote meerderheid verworpen werd. De heer Berkhouwer bepleitte 'n soepele toepassing wat betreft de z.g. culturele films, welk begrip hij echter naliet nauwkeurig te om schrijven. Terecht zei de heer Hoy tink, dat wat mr. Berkhouwer een culturele film noemt, nog niet door hem als zodanig wordt beschouwd. Het is hier terecht, zoveel hoofden zoveel zinnen; de heer Hoytink vindt wellicht Himlaspelet een culturele film, de heer Torenvlied Potemkin. juffr. Kamphuys de Jeanne d'Arc-film en mr. Berk houwer de film Eroïca; maar dat wil nog niet zeggen, dat de man, die dit uiteindelijk uit te maken heeft, daar ook zo over denkt. Wij hopen voor de Weth. van Financiën, dat de Raad met de handhaving van de 35 pet. voor speelfilms niet de kip met de gou den eieren geslacht heeft; immers, het bioscoopbezoek over 1949 was al belangrijk lager dan over 1948 en wij verwachten, dat dit over 1950 nog wel lager zal worden, zo dat de gemeente uiteindelijk toch tot een verlaging der bioscoopbe lasting zal moeten komen, wil zi; haar inkomsten uit dien hoofde niet al te zeer zien verminderen. De huisvesting voor Ouden van Dagen is een vraagstuk, waarvan de heer Wiese wil, dat de gemeente zich dit aantrekt. Hij hield hier een interpellatie over, die door weth. Coerts uitvoe rig werd beantwoord. Dit vraag stuk heeft dus de aandacht van het gemeentebestuur; het hangt samen met het algemene huisvestings- vraagstuk. Men kan op het stand punt staan, dat het stichten van Tehuizen voor Ouden van Dagen geen gemeentetaak is, doch, wan neer het stichten van zo'n tehuis een belangrijke bijdrage zou leve ren tot de oplossing van het wo ningprobleem en er een behoorlijk aantal woningen, die thans door bejaarde echtparen bewoond wor- dene vrij zou komen voor jonge gezinnen, zou er toch wel iets voor te zeggen zijn, dat de gemeente op dit punt iets deed. Te zijner tijd komt dit vraagstuk nog wel eens aan de orde. zoals uit het antwoord van weth. 'Coerts bleek. De heer Wiese had verstandiger gedaan door genoegen te nemen met het goedgedocumenteerde be toog van de wethouder; hij deed dit echter niet en vroeg in tweede in stantie althans enkele crepeergeval- len spoedig op te lossen; hij verwees in dit verband naar Kennemerhoek, dat leeg komt, als de verpleegsters van het Centraal Ziekenhuis haar nieuwe home betrekken. Als wij goed zijn ingelicht, dan zal Kenne merhoek een centraal kantoorge bouw worden, waarin kantoren zullen worden ondergebracht, die thans in diverse woonhuizen ge huisvest zijn. Ook is er sprake van dat het kantoor van de Kamer van Koophandel in dit gebouw zou wor den gevestigd. De heer Torenvlied sprong op'hét horen van het woord „crepeergevallen" als een duveltje uit een doosje op en verweet de heer Wiese een soort van verkie zingspropaganda met het oog op de Statenverkiezing. Als er crepeerge vallen waren, dan hadden die z.i. al eerder onder de loupe genomen moeten worden en dient men daar niet mee te wachten tot er gele genheid is voor een interpellatie. Op dit rake betoog van de heer Torenvlied wist de heer Wiese zo direct niets te zeggen; wellicht horen we er nog iets over bij het begrotingsdebat. Eén van de zaken, waar de Bond altijd voor gestreden heeft, is de kindertoeslag, die reeds bereikt is voor de loontrekkenden maar nog niet voor kleine zelfstandigen. Spr. toonde aan, dat deze toeslag geen /ooi betekent, maar een recht. Het is namelijk een vergoeding voor te veel betaalde indirecte belasting op de eerste levensmiddelen voor de kinderen. Verder wees spreker op de grote onbillijkheid dat in som mige gemeenten het schoolgeld wil lekeurig verdubbeld wordt, alleen om de gemeentelijke inkomsten te verhogen. Dit extraatje wordt dus opgebracht door de ouders van schoolgaande kinderen. Hiertegen voert de Bond zijn strijd en zo is er nog veel. meer. Tenslotte- volgde nog een uiteen zetting van de organisatie van de Bond voor het gezin. Er zijn af delingen, kringen, gewesten en dan komt het geheel, de landelijke or ganisatie. Om de veertien dagen verschijnt het eigen blad „Het Gezin" waar aan als hoofdredacteur medewerkt Dr. Jos de Boer, bekend opvoed-, kundige uit Den Haag, schrijver van „Naar de bronen van het geluk" en vele andere boeken en artike len. 'n Andere goede bekende onder de medewerkers is Dr. Sis Heijster, schrijfster in verschilende bladen over opvoedkundige zaken. Hiermede besloot spreker zijn boeiende voordracht waar allen met aandacht naar geluisterd hebben. Na het beantwoorden van enkele vragen, werd de vergadering ge sloten. Aanstonds gaven zich reeds ruim dertig gezinnen opals lid van de op te richten Afdeling Akersloot van deze Bond voor het gezin, daar mede gevolg gevend aan de op roep van Z.H. de Paus in een van z'n laatste toespraken: „Laat de ge zinnen zich toch verenigen." ONLUSTEN ROND ASMARA 11 personen gedood ASMARA, 21 Febr. (Reuter). Heden kwamen tenminste elf per sonen om het leven en werden meer dan 50 personen gewond bij onlus ten, welke zich van Ambaherdo, 60 kilometer van Asmara gelegen, tot de buitenwijken van Asmara zelf verspreidden. Leden van de Sjifta, een pro-Elhiopische „terro ristische'' organisatie, wierpen drie bommen op een processie van 4000 Mohammedanen, die een begrafenis bijwoonden van een vooraanstaande Moslim te Ambaherdo. De laatste werd gisteren door de Sjifta ge dood. Britse en Amerikaanse poli tie snelde de plaatselijke politie te hulp, toen de Moslims een tegen aanval ondernamen, 't Hoofdkwar tier van de Unionistische Partij (Sjifta) werd aangevallen en een Mohammedaanse winkel in brand gestoken.- BEEMSTER I—S.V.A. I 6—2 Voor de rust gaf de thuisclub vooral in het eerste half uur de toon aan en was het S-doel nogal eens in gevaar, doch de S-keeper was in prima vorm. De aanvallen van S werden steeds verrassender en Pl- min. 10 minuten voor de rust was het de linksbuiten, J. Gaal, die uit een goed doelpunt zijn club de lei ding gaf 01. In de tweede helft kreeg de wed strijd nogal een fors karakter. Beide ploegen wilden blijkbaar de kost bare puntjes hebben doch de scheidsrechter bleef de zaak mees ter en moest na een half uur spelen een S.V.A.-man van het veld sturen wegens natrappen, doch ook van de kant van B beging men me nig onsportieviteit en met 10 man spelende wist S het toch tot 20 te brengen toen de B-achterhoede een blunder beging met terug spelen, de bal liep naast de reeds uitgelopen keeper en ondanks dat de back Jon ker actief optrad kon hij niet ver hinderen dat hij en de r.b.-speler van s„ N. Baars, met de bal tege lijk in het doel terecht kwamen 2—0. Burgerlijke Stand BEEMSTER Geb. Gerardus Her- manus, zv. H. J. de Wit en E. M. Rijper; Trijntje dv. J. Korver en T. Kaaij. Getr. Johannes Roek 29 jaar en Geertuida Anna van Baarsen 28 j. Overl. Dirk Molenaar 70 j. echt- gen. van C. Meenderink eerder wedn van T. Byper; Piet Pauw 87 jaar, wedn. van M. J. Lindeboom. Vanmorgen 1 aöen, ais goo traditionele asl de voor lei herinnering da hoe hoog ook g schappelijke la we ook geboerd goederen, we t< stof zjjn en er tot stof zullen Een Truman Stalin en een als de bedelaar Het is omgetv een menselijk standige overw wijze Moederk nu we de veerti ingegaan, om <r voor het komen Miaar zoals w< de bisschoppelr gehoord hebber weer hoge ernst worden er van 6 weken wel de vraagd bij het j en dranken. En het zou w manco aan geloc wij dit ernstig Moeder de Kerk, lig bejegenden, geestelijk leven mee, afgezien va treding van he wat hier even e neer we Zondag grote schade doe ten, zo hebben het ons de voi heel duid'elrjk r de ondeugden en del om de verlore terug te vinden.' Maar wanmeei pleidooi houden dan zouden we, ten van onze bis< waarde van het tonen op zuiver Want voor c onze kwalen en uitermate gezond kele weken lan leiden. Nog maar enk hebben we in om gegeven van een voordracht, wel Ned. arts, op h voedingsstoornis» in hij de mensen zekere welstand, meen goed van ei veel roken, l wezens noeinde, d nijden zijn. Wan spijs en drank en hij, moeten verre duur betalen, als maal gepasseerd passeerd zijn cn den door allerlei kwalen en gebrek ingrijpende open gedeeltelijk vei worden. Het overgrote e sen, zo zeide hij, e wat men eet, zwaar om op de verteerd te worde les dan ook no? wordt en elke dag gedronken wordt, anders, of we n zwaar bezuren. Hij wees er ook ters waar sober g groot aantal kwal toren in de were] aan hebben, in goed als onbekend Het is daarom i ons, ook voor oi neer we eens zes heel sober leven, minder te eten, veel soberder te el En tensdotte n< gisch verschijnsel. Het is een goe> er tijdens de Vaste gesnoept wordt d een traditie welke moeten houden. Maar vader sta: zwak, als hij bij de aandringt, wannee sigaar of sigaret steekt en ook in DONDERDAG 2J HILVERSUM I KRO, 10.00 NCI 14.00—24.00 NCI 7.00 nieuws, 7.15 i tiek, 7.30 gramofo morgengebed en lender, 8.00 nieuw 8.15 gramofoonmu; vrouw, 9.40 sch gramofoonmuziek, dienst, 10.45 gr; 11.00 voor de zieke radio, 12.00 Angeli orkest, 12.30 mede symphonette orke 12.55 zonnewijzer, katholiek nieuws, cital, 13.45 gramof voor de vrouw, 15.: no. 16.00 bijbellez mofoonmuziek, 1' jeugd, 17.30 streeku gramofoonmuz., 1 heilsmuz., 18.15 „D christelijke vakbe\ voor de strijdkr nieuws, 19.15 muz 19.40 radiokrant, 20.05 gevarieerd pre 21.35 familiecom gramofoonmuziek, lands overzicht, 22 muziek, 22.45 avoi 23.00 nieuws, 23.14 gen in Engeland, 2! mofoonmuziek. HILVERSUM n AVRO, 7.50 VP1 AVRO. 7.00 nieuws, 7.15 g 7.50 dagopening, 8 weerberichten, 8.1 8.40 gramofoonmuz vrouw,» 9.00 gramoJ 9.35 waterstander genwijding, 10.15 pi

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2