Nieuut Westerling is te Singapore gearresteerd Indonesische regering vraagt zijn uitlevering Auto met twee inzittenden reed te water Half millioen werklozen door Amerikaanse staking in Groningen Prins Bernhard in Mexico hartelijk ontvangen Labour zal geen coalitie aangaan met andere partijen en Slachtoffers eerst veertien uur na het onaeval aevonêen Lagere pacht in N.O.-poIder EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Westerling trekt weer de aandacht Vfe/fteefbu/zen Fa. J. BLOM, SchoorI - Tel. 359 het adres Afrasterings materialen Huisman Zoon De Engelse democratie Britten willen hem uitwijzen Tuinbouw acht hoger loon verantwoord Boekbespreking Half Amsterdam zonder licht Komen Acheson en Bevin bijeen? Massale audiëntie bij Z. H, de Paus R.I.S.-ambassadeur bij het Vatieaan Adenauer vraagt garanties Wel een wijziging van het Kabinet n bij 2 tan de 3 "r°x, 'U>e>t fir '"off"1» Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., Inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Noordhollands Dagblad B Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) HET FEIT A s H VAN HEDEN Pag. 1 Maandag 27 Februari 1950 45e Jaargang No. 11800 Kontoren: HOORN, Draqfsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046. (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 »'ir "iRt C?& ALKMAAR 46 BELASTING- CONSULENT Inlichtingen omtrent op leiding, examens en lid- maatschap bij het secr.: Nederl. College voor Be lastingconsulenten, Bel gischeplein 6, Schevenin- gen. Tel. 551763. L 0 U R D E S TWEEDE PAASDAG vertrekt een achtdaagse reis ZONDER nacht treinen. Op 7 MEI ver trekt de Meireis de Reis der Katholieke Moe ders. Prima verzor- gmg, bekwame leiding. Vraagt programma bij: peeters VENLO - HEUTZSTR.3 Sinds 1926 voor TUINDERSGLAS, RAAMLIJSTEN BETONNEN BROEIBAKKEN enz. Zend briefkaart en wjj komen met U praten. or: )00 )00 >00 >00 5r- de te Alle benodigde I zoals: Geg. zeskant-, harm.gaas, ijzerdraad puntdraad, etc. tegen scherp conc. prijzen! Draadnagels v.a. f2.17 per pak van 5 kilo. I De Ijzerhandel DIJK - ALKMAAR Telefoon 2706 Als ge niet betalen kunt, lanmaninkje, en als dat niet het leggen van beslag. En beslag is, dat zult ge wel dan mooie zegeltjes op al rommel openbaar verkopen, e grappigste tonelen mee i niet veel waard. Dat heb Ie deurwaardersogen. Neem n zit. Die brengt nog geen Verholen nq Jeroen aan. stbaarste stukken", zei hij. ik dat niet wil. En ik wil i bestierf op van Peuteren's och geen onzin! Eerst vond ge kinderachtig. Natuurlijk Doch Jeroen had het mis. leed en wat hij probeerde, -iaat me los!" riep hij uit. DE NATIE, die de „moeder der Parlementen" wordt genoemd, zag bij de pas gehouden verkiezingen haar democratie op een zware proef gesteld. Over deze verkiezin gen en haar gevolgen voor het Britse Rijk, voor Europa en voor de wereld, zal het laatste woord nog niet gezegd zijn. Wij laten het antwoord op de vraag, of Engeland zijn vreemd werkend districten-stelsel moet handhaven, graag aan de Engelse Regering en het Engelse volk over; dit zal tenslotte hebben uit te maken, of de klassieke wijze, waarop de democratie in het En gelse kiesstelsel wordt toegepast, in deze tijd nog langer houdbaar is. Democratie is inderdaad, be halve een staatkundig verschijn sel ook een geesteshouding, maar kan het een zonder het ander? Democratie is bovendien geen sta tisch, maar een dynamisch begrip, en zo komt de vraag op, of de voorstanders van de democratie bevredigd kunnen zijn door de toepassing van een stelsel, dat een feitelijke minderheid aan de macht brengt. (Tenminste, als on der deze wankele verhoudingen in Engeland op de duur een regeer macht van Labour houdbaar zal zijn). Want van socialistische zijde kan me nog zoveel fanfares aan heffen over de socialistische over winning, al het water van de zee wast niet af, dat de Labours een (minimale, hoezeer ook volstrek te) meerderheid hebben ondanks het feit, dat ze van de 29 millioen stemmen er goed 13 millioen heb ben verkregen. Daartegenover staan er klein 16 millioen van de andere partij, en daarvan bijna 15 millioen van conservatieven en liberalen samen. Deze 15 millioen tegenover die 13 millioen hebben per sé anti-socialistisch gestemd. Dat de socialisten in Engeland desalniettemin de kans kunnen wagen, met hun beperkte meer derheid aan het bewind te komen, is een gevolg van het grillige dis tricten-stelsel, dat velen democra ten maar half bevalt. En men kan zeker iet zeggen, dat „het" En gelse volk zijn vertrouwen aan „het" Labour-socialisme heeft gegeven. Het heeft dat integen deel, in meerderheid, niet gedaan. Maar intussen heeft Labour de kans. Of dit dan democratisch verantwoord is, moet op de eerste plaats de Labour-leiding maar uit maken. Op haar credit komt in elk geval het feit-van-betekenis, dat de communisten en de „La- bour-linksen", die met hen sym pathiseerden, totaal zijn uitgeran geerd. Dat is natuurlijk niet enkel een kwestie van stem-techiek, maar een gevolg van het vooruit strevende sociale beleid, dat ge voerd is. Ook dit is een punt van algemene overweging, ook buiten de grenzen van het Britse Rijk! Een goede sociale politiek is een beter middel, om het communisme te bestrijden, dan negatieve acties van protesten en verboden.... Maar een ander punt van alge mene overweging is dan weer dat de Labour-zege, veelal in de bin nen- en buitenlandse pers aange duid als een „Pyrrhus"-overwin- ning, in feite een morele nederlaag betekent. Rond 80 zetels, van de bijna 400 welke zij bezaten, moes ten de socialisten aan de conserva tieven afstaan. Zo deelt het En gelse socialisme in de algemene malaise, welke zich aan het rode front in vele landen van de wereld openbaart. Een teken, dat voor de verdere ontwikkeling van de we reldpolitiek ook in West-Euro pa, derhalve ook in Nederland! niet kan worden misverstaan! Ook al heeft een geforceerde uitslag de „rode partij" de overwinning nog bezorgd, omdat net als in een voetbalwedstrijd tenslotte de aantallen doelpunten (de ze tels) beslissen. Maar een onver diende overwinning zal het spor tieve Britse hart net zo min bevre digen, als dit verkiezingsresul taat een ware democraat! SINGAPORE (Reuter). Westerling, de leider van het opstandelingenleger „De Hemelse Orde" op Java, is Zondag morgen vroeg door dé Engelse autoriteiten gearresteerd, op grond van het feit, dat hij zonder geldige papieren, de kolonie is binnengekomen. Westerling werd verrast in het centrum van de stad en hij liet zich, zonder tegenstand te bieden, door de politie-officieren meevoeren. Na het bericht van zijn arrestatie, heeft de regering van de R.I.S. de Britse regering de uitlevering van Westerling verzocht. Westerling, die voorlopig wordt geïnterneerd in het kamp op het Saint John eiland, bevestigde de verklaring van zijn vrouw, dat hij naar Singapore was gegaan om geld en wapenen te vinden voor zijn organiastie in Indonesië. Hij had een vals paspoort op zak. Te Djakarta is een officieel communiqué uitgegeven, dat de Indonesische regering, „die reeds bepaalde vermoedens koesterde omtrent Westerling's ontsnapping" zich, „na kennis genomen te heb ben van de berichten van zijn ar restatie", onmiddellijk in verbin ding heeft gesteld met de Britse ambassade te Djakarta, teneinde zijn uitlevering te verkrijgen, „op grond van door hem in Indonesië begane misdaden". Naar Nederland? Volgens inlichtingen uit Singa pore kan Westerling, ingevolge een „Noodwet", die werd uitge vaardigd naar aanleiding van de ongeregeldheden op Malakka, een boete worden opgelegd van 25 dol lar en kan hij, Nederlander zijnde, naar Nederland worden overge bracht. Er is niets bekend over het ge zin van Westerling, dat, volgens sommige berichten, gelijktijdig Java verlaten zou hebben. Vandaag zou de Indonesische re gering een formeel verzoek tot uitlevering van Westerling bij de Britse ambassade indienen. In di plomatieke kringen te Djakarta werd er Zondag op gewezen, dat Engeland geen verdrag inzake uit levering met Indonesië had. Per vliegtuig gevlucht. Volgens vrienden van Wester ling te Singapore, is hij met een Catalina van de Nederlandse Ma rine uit Indonesië gevlucht en in de avond bij Malakka geland. Zij deelden mede, dat hij in Pontian in Zuid-Johore een taxi huurde en Singapore binnenreed. Wester ling had hen medegedeeld, dat zijn vlucht officieel niet geoorloofd was, doch dat deze georganiseerd was door de piloot, die lid van zijn zijn strijdkrachten was. Westerling deelde zijn vrienden mede, dat hij op weg naar Singa pore vier maal door de politie werd aangehouden; na het tonen van zijn valse pas liet men hem echter doorgaan. Volgens zijn vrienden maakte maakte Westerling er geen geheim van, dat hij was gekomen om te pogen materiële en morele steun voor zijn organiastie te krijgen. Aan een van hen deelde hij mede, dat zijn beweging als guerilla- groep machtig was, doch dat zij niet in staat zou zijn de Indonesi sche regering omver te werpen, zolang zij geen „werkelijke steun van buiten" had. Westerling vreesde, dat zijn vrouw en drie kinderen, die, naar hij mededeelde, zich in Indonesië schuil hielden, door de Indonesi sche autoriteiten als gijzelaars zou den worden gebruikt. Enige krin gen voorspellen, dat in verband met Westerling diplomatieke ver wikkelingen zullen ontstaan. Naar vernomen wordt, zou Wes terling een beroep op zijn Neder landse nationaliteit kunnen doen, doch in vooraanstaande diploma tieke kring werd medegedeeld, dat het niet waarschijnlijk was, dat de Nederlandse regering „met de Indonesische regering over Wes terling zou twisten", indien de nieuwe staat zijn uitlevering wenste en de beschuldigingen te gen hem zou kunnen bewijzen. Volgens berichten uit Singapore zal kapitein Westerling „zoals iedere illegale immigrant worden uitgewezen". „Het schijnt dat er geen aanleiding tot uitlevering bestaat", zo verklaarde een offi ciële persoon. De kapitein zou aan vrienden hebben toevertrouwd, dat hij voornemens is naar Dja karta terug te keren. „Ik kan de stad in een uur veroveren", zo zou hij gezegd hebben, „maar ik heb wapens nodig. Ik heb een zware taak te vervullen". Van het moment, waarop H. M. de Koningin, de prinsesjes, me vrouw van Maasdijk en me vrouw Pennink het hotel Post verlaten om te gaan skiën, maakt een dorpsvrouwtje ge bruik om haar koopwaar, hand schoenen, te slijten. Links in wit costuum H. M. Koningin Juliana. Van rechts naar links de prinsesjes Irene, Beatrix en Margriet. MINISTERIE VAN MARINE IN DE SOVJET-UNIE Radio Moskou heeft medegedeeld, dat de Sovjet-regering een depar tement van Marine heeft opge richt. Admiraal Joemasjef, de hui dige opperbevelhebber van de Sovjet-vloot, is tot minister van Marine benoemd. Het Ministerie van defensie wordt thans Ministe rie van Oorlog. Vogelpest in België breidt zich uit BRUSSEL, 27 Febr. (Reuter). Naar gemeld wordt, breidt de vogelpest in Oost-België zich uit. In een plaats bij Verviers moes ten pluimveehouders 400 aange stoken dieren afmaken. In andere streken zijn honderden dieren, die nog geen tekenen van de ziekte vertoonden, als voorzorgsmaatre gel gedood. (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN. Twee Groningers, de heren H. Tuinman, direc teur van de Groninger Apparaten- -en Metaalwarenfabriek „E.G.A.M." en de heer R. Tempel, coupeur te Groningen, zijn in de nacht van Vrijdag op Zaterdag te ongeveer 2 uur. tijdens een autorit in het Oosterhamrikkanaal geraakt en verdronken. Niemand heeft van dit tragische ongeval iets gemerkt en eerst Zaterdagmiddag om 4 uur, werden de lijken van de beide slacht offers, die toen nog in de auto zaten, door de branweer naar boven gehaald. Vrijdagavond waren de heren Tuinman en Tempel naar een voorstelling in het Grand Theater geweest en bezochten na afloop het café van der Kamp in de Turf- torenstraat. Volgens onze inlich tingen heeft men daar tot 1 uur gekaart, waarna de heer Tuinman het echtpaar Kuiper uit de Star Numanstraat aanbood hen met zijn wagen thuis te brengen. Om ruim Prins Bernhard is zeer hartelijk ontvangen in Mexico. Zondag bood president Mighuel. de Prins, tij dens een groot banket, dat door de Mexicaanse president, ter ere van zijn Nederlandse gast, werd gege ven, het grootkruis aan van de orde van de Aztekische adelaar. De Prins overhandigde de Presi dent hierop het Grootkruis van de Orde van de Nederlandse Leeuw. De Prins en de president brach ten heildronken op elkander uit, waarin zij met geestdrift gewag maakten van de vrijheid en ge rechtigheid, die in hun beider lan den heerst en van de democrati sche geest, waarvan het staatsbe stel van Mexico en Nederland is doortrokken. Voor het banket hield de Prins een receptie op de Nederlandse legatie voor de Nederlandse kolo nie, waarna hij de ere-gast was op een gala-receptie op het minis terie van buitenlandse zaken. In de ochtend heeft de Prins een krans gelegd op het gedenkteken voor de Mexicaanse strijders voor de onafhankelijkheid en bijna twee uur doorgebracht in het mu seum voor nationale historie op Chapultepeo Castle, het verblijf van Keizer Maximiliaan in 1864. Voorts bracht Prins Bernhard een bezoek aan de aartsbisschop van Mexico, Z. H. Exc. Mgr. Luis Ma ria Martinex en bezichtigde hij de Kathedraal, waarna hij nog tijd vond om in de stad te „winkelen". De hoofdafdeling Tuinbouw van de Stichting voor de Land bouw heeft loonsverhoging de 5 pCt. economisch verant woord geacht. De niet-ongunstige vooruit zichten wat de export betreft en de komende afschaffing van de ondernemingsbelasting zijn de motieven, die voor deze uitspraak worden aangevoerd. 12 Maart a.s. zal het Belgische volk zich kunnen uitspreken of het koning Leopold III al dan niet als staatshoofd terugwenst. In de straten van Brussel wordt door zowel de voor- als tegen standers grootscheepse reclame gemaakt, o.a. door met witkalk niets anders op de muren te schrijven dan; „Non, non", zo als op deze foto het geval is. 1 uur is men toen naar het oosten van de stad gereden., en de heer Tempel, die in de Turftorenstraat woont, reed voor de gezelligheid mee. Het echtpaar Kuiper werd ruim half twee voor de deur afge zet, waarna de heren Tuinman en Tempel naar de garage zouden rijden. Noch de heer Tuinman noch de heer Tempel arriveerden Zater dagmorgen op hun werk. Er werd geïnformeerd bij de familieleden, waar men echter ook voor een raadsel stond. Mevr. Tuinman lo geerde in Hilversum bij familie en zou Zaterdagmiddag door haar „man met de wagen worden ge haald. De heer Tempel was in pension. De politie werd met de vermis sing van de wagen in kennis ge steld, terwijl een lid van de fa briek van de heer T. met zijn motor 's ochtends de vermoede lijke route van de vermiste auto maakte. Hij kwam enkele keren in de buurt van het Oosterhamrik kanaal, hetgeen de aandacht trok van de buurtbewoners. Dezen ont dekten in de berm van het kanaal wielsporen terwijl eveneens grote olievlekken op het water zicht baar waren. De politie werd met dit feit in kennis gesteld en om ruim half 2 werd door de politie een onderzoek ingesteld. Men vond echter niets, totdat een agent op iets hards stootte, zodat men besloot de brandweer en de G.G.D. te waarschuwen. (Vervolg op pag. 5) HET ZILVEREN JUBELJAAR Door Mgr. Dr. J. Olav Smit. Uitgave Geert-Grote- Genootschap. Over het Zilveren Jubeljaar 1950 liet Mgr. Dr. Jan Olav Smit, voor Katholiek Nederland geen onbekende, een aantrekkelijk boekje het licht zien waarin hij zich tot een ieder, die in het H. Jaar Rome hoopt te bezoeken, richt. Sprekende over aflaten maakt de schrijver het de lezer duidelijk, wat men onder een aflaat moet verstaan, dan vertelt hij welke aflaten de pelgrim in Rome kan verdienen, wie onder bepaalde voorwaarden in Nederland de Rome-aflaat kan verdienen om daarna de geschiedenis van de H. Jaar-traditie te beschrijver- Het boekje blijft practisch door een grote mate van service aan de a.s. reiziger in de'vorm van reis- inlichtingen. Een practische, aan trekkelijke gids, dat de Rome pelgrim onschatbare diensten be wijst. L. S. PITTSBURGH, 27 Febr. (Reu ter). Meer dan een half mil lioen Amerikaanse arbeiders zijn heden (Maandag) werkloos ten gevolge van de mijnwerkerssta king, die baar derde week in gaat. De 372.000 stakende mijn werkers tonen zich niet bereid het werk te hervatten en tarten de regering en hun leider John Lewis. Ongeveer 180.000 arbei ders in industrieën, welke recht streeks ifhankeliik zijn van de kolenproductie. zijn zonder werk daar de voorraden bijna geheel uitgeput zijn. De fam. Burgh, die aan de Ooster- hamriklaan woont, en op die nacht een feestje had, hoorde wel tegen twee uur de claxon van een auto, gevolgd door een harde klap. Men heeft echter toen niets meer gehoord en hier geen aandacht meer aan geschonken. Er viel die nacht een motregen die het zicht belemmerde. Daar komt nog bij, dat cp de plaats des onheils geen afbakeningshek was j aangebracht, zoals dit wel het ge- val is bij de andere rijbaan, die I parallel loopt met die, waarover j de heer T. reed. Dit is een zeer I groot gemis. De baan waar het j hek wel is geplaatst, wordt bijna nooit gebruikt, 't Is dan ook zaak dat men hier zo spoedig mogelijk verbetering aanbrengt voordat dit punt nog meer slachtoffers eist. De heer Tuinman was 43 jaar en gehuwd, de heer Tempel was on gehuwd en 52 jaar. Half Amsterdam is in de nacht van Zaterdag op Zondag enkele uren zonder electrische stroom geweest, doordat een van de drie hoofdkabels, die de Centrale- Noord aan de overkant van het T.T met he* verdeelstation aan de Hoogtekadijk verbindt, defect was. De storing begon om vijf mi nuten vóór één. Zondagochtend, en het gehele Oosten van de stad, de helft van het Centrum en geheel Zuid waren verstoken van electriciteit. Om half twee slaagden de ingenieurs van het gemeentelijke energiebedrijf er in sommige delen van de stad weer opnieuw in te schakelen, terwijl om kwart voor drie Zondagmorgen alle gestoorde stadsgedeelten weer onder span ning waren gebracht. TURKIJE MOET NIETS HEBBEN VAN WESTERLING Radio Ankara heeft Zaterdag avond in alle uitzendingen naar het buitenland verklaard, dat thans "onomstotelijk is vastge steld, dat het enige verband tus sen Westerling en Turkije als men dit tenminste een verband kan noemen hier bestaat, dat Westerling in 1919 in Instanboel geboren werd." De radio wees er in dit verband op dat Wes- terlings vader een Nederlander was. Berichten, dat deze avon turier, die het plegen van gru weldaden tot zijn beroep heeft gemaakt en die onbekende be landen dient, een Turk zou zijn, hebben terecht verontwaardiging in de Turkse pers en openbare mening gewekt." aldus Radio- Ankara. MINISTER STIKKER VERTROKKEN De minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, is Zondagmiddag met het KLM- li;ntostel via Londen naar New York vertrokken. Zoals bekend zal de minister, in zijn kwaliteit van politiek bemiddelaar van O. E.E.C. in de Ver. Staten bespre kingen voeren betreffende de Europese economische samen werking. WASHINGTON, 26 Febr. (Reu ter). Ir. officiële kringen te Washington wordt gesproken over de mogelijkheid van een bijeenkomst van de Britse en Amerikaanse ministers van bui tenlandse zaken. Ernst Bevin en Dean Acheson. John Battle van de „National Coal Association" verklaarde: ..Nog een week en er zal ge woonweg een chaos ontstaan." Sinds het begin van het jaar zijn duizenden mijnwerkers niet aan 't werk geweest door periodieke sta kingen. Tenslotte brak de huidige staking uit, veroorzaakt dooi- het geschil over de kwestie van nieu we contracten. Millioenen Amerikanen beginnen de gevolgen van de staking te on dervinden. In vele gebieden worden scholen en hoge scholen gesloten. In vele steden, onder meer in New York, heeft men moeten bezuinigen op de electrische stroom en in vele steden en staten is de noodtoestand afgekondigd. In verscheidene plaat sen is reeds een kolendistributie in werking. VATICAANSTAD, 26 Febr. (Reuter). Z. H. de Paus heeft Zondag 5000 pelgrims tegelijk in audiëntie ontvangen. Onder de pelgrims bevonden zich Duitsers, Zwitsers, Italianen en Spanjaar den. De Paus sprak iedere groep in haar eigen landstaal toe. DJAKARTA, 26 Febr. (Aneta) Mr. Sukardjo Wirjoparmoto, hoofdredacteur van 't weekblad „Mimbar Indonesia", is benoemd tot ambassadeur bij het Vatieaan VOOR DE VEILIGHEID VAN DUITSLAND Dr., Adenauer, de Duitse fede rale kanselier, heeft de Weste lijke mogendheden Zaterdag om een „ondubbelzinnige garantie van Duitslands veiligheid" ge vraagd, zo meldt het Westduitse persbureau DPA. In een redevoering tot de vrouwencomite's van zijn Chris tendemocratische partij zeide Adenauer „absoluut tegen enige heropening van West-Duits- land" te zijn en hij noemde met ..de plicht van de Westelijke mo gendheden om het bondsgebied te beschermen". Attlee heeft Zaterdag, na een bespreking met xijn collega's, aan de voor 10 Downingstreet, de ambtswoning van de minister president, verzamelde journalisten medegedeeld, dat er geen sprake zal zijn van een coalitie met andere partijen, doch dat het kabinet wel wijzigingen zal ondergaan. Attlee zeide: „We zetten het werk voort". In een officiële verklaring zegt Attlee, dat het, aangezien het La gerhuis een meerderheid van Labour-leden zal tellen, de plicht is van de huidige regering om aan te blijven. De premier vertrouwt, dat, nu de verkiezingen voorbij zijn, allen eens te meer hun volle kracht zullen inzetten om het werk, dat door de natie moet wor den verricht, voort te zetten. Het besluit van het kabinet werd aan de Koning medegedeeld. Men verwacht, dat Attlee zijn kabinet op ingrijpende manier zal reorganiseren en ongeveer in het midden van deze week de nieuwe ministerslijst bekend zal maken. Alle ministers hebben Zaterdag hun portefeuilles ter beschikking van de minister-president gesteld. Naar verluidt is men reeds bezig met het samenstellen van de rede, die Koning George bij de opening van het Parlement op 6 Maart zal uitspreken. Op 1 Maart zullen de parlementsleden bijeen komen voor de beëdiging en de verkie zing van de Speaker (voorzitter). Omtrent de komende reorgani satie van het Britse kabinet acht men het te Londen mogelijk, dat de minister van voedselvoorzie ning, John Strachey, die ernstige critiek heeft ondervonden van vele Engelse huisvrouwen, een andere portefeuille zal krijgen. Het is echter niet waarschijnlijk, dat hij het kabinet zal verlaten. Ook de minister van defensie, Alexander, die onlangs tot Lord is verheven, heeft gedurende zijn ambtsperiode veel critiek van zijn partijgenoten te verduren gehad. De huidige minister van Oorlog, Shinwell, is reeds dikwijls als zijn opvolger genoemd. Bevan, de mi nister van gezondheid en leider van de linkervleugel van de La- bourpartij, was bestemd voor een hogere post in de partij indien Labour een aanzienlijke meerder heid had behouden. Welke porte feuille hij in het nieuwe kabinet zal hebben, blijft nog geheim tot het midden van deze week. Men kan aannemen, dat Attlee, Morri son, Bevin en Cripps de „Grote Vier" van het kabinet zullen blij ven. EMMELOORD, 27 Febr. Hoewel enige jaren geleden de Wieringermeerdirectie (afd. Nrd- oostpolderwerken) de eerste be drijven in de Noordoostpolder reeds in pacht uitgaf, was men ten aanzien van de pachtprijs nog niet tot overeenstemming gekomen. De pachters vonden n.l. de pacht, die de polderdirec tie wilde vorderen, te hoog. De Grondkamer voor Overijssel heeft thans een beslissing geno men. De pachtprijsnormen van de directie varieerden naar de grootte van de bedrijven op f 135.— tot f 180.— per H.A Daar ook nog rekening wordt gehouden met kwaliteit en lig ging van de grond en schuur - ruimte zullen de reële pachtprij zen van de Noordoostpolderbe- drijven variëren vanaf f 86 tot f 193 per H.A.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1