Nieuwe Nieuw Botsing kan zeer spoedig volgen Westerling komt deze week voor het gerecht De Katholieke Kerk Tsjechisch Episcopaat wijst de priesters op hun plichten De nieuwe Engelse regering en de Oecumenische Beweging 235 375 rktberichten NHD Ernstige situatie in Indonesië „Accijns op het verstand Spanning tussen Djakarta en Djogja Grote anti R.I.S.-demonstratie in het stadion van Surabaja Aansluiting bij Djogja geëist Door granaat gedood Hij zou mede-gevangene hebben geslagen Nederland zal hem niet uitleveren Belangrijke instructie van het H. Officie Rusland voert de gouden standaard in Regentschap bij minderjarigheid Kroniek en Kritiek Achter het ijzeren gordijn Waarschuwing van Poolse regering erbouwing rijk uitge- ieuwe om- nog meer Immers, prijzen, e gelegen- n in onze laggestelde voordelige >95 modellen Jeans, iders, ng, net breed maag- brochéstof, C90 iderlijke zaken getoond, t er op het gebied van l mieren in dit land be- heeft men in het land- fstation bijeen. daarbij torren zo groot ts en met pantserplaten 'smachines. Parasolmieren n enkele nacht een hele Ivreten, gansbijen met de vste kleuren, zoals de tro- slechts kennen en zelfs iplaar van de hier voor- „boekenwurm", een cep- bij ons slechts symboli- kenis heeft. De geologen le prins en zijn gevolg van het nut van hun het inventariseren van gesteenten, die de Suri- bodem bevat. Daarbij i goud en de laatste tijd diamant een rol van be- Het feit vooral, dat een tn 51 diamantjes op een pervlakte is aangetroffen Aardappelen 1013, 1527, uien 2543, bieten ■rei 6275, gele bew. kool de kool 614, boerenkool ruitkool 2080, witlof 48 kpeen 611, goudreinette esent van Engeland 22 an 3054, bramley seed- 0, coronation 2036, win- 20, gratiool 1215. lij deed het nog eens gloednieuwe centen sns", mompelde Ver- jf, dan heb ik op de erg lastig als je bij Maar als ik me goed it verlof kon krijgen een ander muntstuk lan maar uit, cent!" uit de beurs, keek., s vier nieuwe centen Als de weerga greep a Peuteren nog een buiten, de straat op. Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.5Ó; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. HET FEIT E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Buiten God is veilig. t nergens (Vondel) s H VAN HEDEN Pagina 1 Woensdag 1 Maart 1950 45e Jaargang No. 11802 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59. teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56, teL 2046. (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 MINISTER LIEFTINCK d.w.z. de Nederlandse schatkist heeft geld nodig. Daar zijn wij het al lemaal over eens. Ook bestaat er weinig verschil van mening over, dat iedereen, die persoonlijk of zakelijk belast of zwaarder belast wordt, van nature de neiging heeft, zich daartegen te ver zetten. Vervolgens menen velen, dat juist zij die belasting of belastingverzwaring nu niet kunnen dragen, maar dat een an der er best nog wat kan bijbeta len Waar willen wij heen? Ziet eens, het is meermalen voorgeko men, in de loop der jaren, vóór de oorlog en na de bevrijding, dat wij het voor wensen op dit punt, van personen en instellin gen hebben opgenomen, omdat die wensen ons billijk toeschenen. Het is maar zelden gebeurd, dat wij hier op deze plaats een pleit hebben gevoerd „pro domo" voor eigen huis. En toch moeten wij dat deze keer eens doen. Er is een wetsontwerp aanhan gig, dat tot doel heeft, de omzet belasting te „verhogen en tech nisch te wijzigen". Dezer dagen is daarover het Voorlopig Verslag uitgebracht van de Tweede Kamer en jn dat Verslag hebben de le den van de Tweede Kamer „na genoeg algemeen" erop aange drongen, ook de dagbladen op te nemen onder de vrijgestelde ar tikelen. Die vrijstelling bestond aanvankelijk, sinds de Omzetbe lasting in 1933 is ingevoerd, in 1.940 kwam daar een einde aan, toen was er ongeveer niets vrij. Vanaf dat ogenblik zijn er ech ter weer tal van vrijstellingen „voor noodzakelijke levensbehoef ten" ingevoerd, maar de dag bladen waren daar totnogtoe niet bij. Het nu aanhangige ontwerp biedt, de gelegenheid, dit punt nog eens ernstig te overwegen. In de Tweede Kamer-afdelingen is terecht de opmerking gemaakt, dat de dagbladen tegenwoordig evenzeer een levensbehoefte vor men als bijv. thee, koffie en jam e.d. En nu hopen wij, dat men er zich niet van zal afmaken met de materialistische dooddoener, dat thee en koffie en jam e.d. licha melijke levensbehoeften zijn, want hoe treurig zou het met een natie gesteld zijn, als zij de lsvensbe- hoeftige waarde van de dingen des geestes, althans van sommige dezer, niet telde. Wij leven op 't ogenblik in de week van het boek en van alle kanten wordt er de aandacht op gevestigd van hoe veel waarde het boek is voor de nationale cultuur enz. In die week is een pleidooi voor de onbelem merde erkenning van de culturele waarde van het dagblad zeer ac tueel! Toen er indertijd in de Tweede Kamer gepleit werd voor afschaffing van de omzetbelasting op de dagbladen, noemde een der leden die belasting geestig „ac cijns op het verstand". Accijnzen nu zijn nodig en onmisbaar, daar bestaat geen verschil van mening over en Nederland heeft geld no dig, om er weer boven-op te ko men. Argumenten daartoe zijn vólkomen overbodig, iedereen be grijpt dat. Maar geen„accijns op het verstand". Ons volk moet er ook geestelijk en moreel weer bovenop komen en wij menen nog altijd, zij het met gepaste be scheidenheid, dat de dagbladpers op dit terrein een taak heeft te vervullen en practisch ook ver vult, welke niet belemmerd mag worden. In het verleden hebben wij de wet op het dagbladzegel gekend. Zij is ongeveer honderd jaar gele den afgeschaft. Het argument daartoe uit die tijd geldt nu nog: een belasting, die de uiting der gedachte belemmert, is misplaatst, en het is „onredelijk en verkeerd, in een beschaafd land de vrije uiting der gedachte, de medede ling aan het publiek van hetgeen wetenswaard is, door belasting te belemmeren óf onmogelijk te ma ken". Hoe meer dan toen geldt dit nu, nu de dagbladen veel meer een onmisbare plaats in de publiciteit, in de voorlichting en de vorming der publieke opinie hebben inge nomen, zodat waarlijk kan worden gezegd, dat de krant een levens behoefte voor het gehele volk is geworden. Cijfers zeggen nooit alles, maar het is toch wel van betekenis, dat de statistiek heeft uitgewezen, dat er van de 10 mil lioen inwoners van Nederland ruim 2.700.000 betalend abonné van een dagblad zijn, hetgeen neerkomt op een gemiddelde van meer dan 1 krant in het gezin! Het dagblad is onmisbaar en verheugt zich in een algemeen gebruik. Niemand kan buiten zijn dagelijkse krant, voor de nieuws voorziening niet, voor zijn poli tieke meningsvorming niet, voor zijn algemene maatschappelijke ontwikkeling niet. Maar ook niet voor de normale functionnering van het handelsverkeer! In de advertentiekolommen van de dag bladpers ontmoeten vraag en aanbod, van elke markt elkaar van dag tot dag. Welnu, omzetbelas ting op de levering van dagbladen belemmert derhalve naast het culturele, ook het economische verkeer. Want die belasting zal de krant weer duurder maken en vooral de kleine man treffen. Doorberekening van de omzetbe lasting is in de regel practisch onmogelijk, zodat de verhoogde lasten op de dagbladbedrijven zouden blijven rusten, hetgeen in vele gevallen niet meer doenlijk is. Het is geen geheim meer, dat vele dagbladondernemingen de grootste moeite hebben, hun bud get sluitend te maken. Er zijn dus allerlei redenen, welke gemakkelijk nog te ver meerderen zouden zijn in het De skileraar van de prinsesjes Beatrix en Irene helpt de meisjes bij het bevestigen van de ski's. 'En dan kan de tocht in de sneeuw en zon beginnen. buitenland kent men dit soort be perking van de vrije menings uiting niet die ervoor pleiten, dat de regering c.q. de Tweede Kamer besluit,-te voldoen aan het verzoek van de Nederlandse Dag bladpers, deze omzetbelasting op de dagbladen te doen vervallen. Dit zal de schatkist, naar een ruwe schatting, een kleine drie millioen kosten. En nu zeggen wij niet, dat drie millioen tegen woordig, waarin gemakkelijk over milliarden wordt beschikt, maar een beetje is. Maar als wij nagaan, dat de totaal-opbrengst van de omzetbelasting over 1949 ruim 800.000.000 dus ruim achthon derd millioen bedroeg, dan is drie millioen daarvan tenslotte maar 1/3 procentKan de minister die drie millioen niet missen, dan moet hij overleg ple gen, om te trachten ze ergens anders te vinden. Wij zijn er van overtuigd, dat de vindingrijkheid van minister Lieftinck op dit punt nog niet is uitgeput, dat zij geen halt houdt voor de „donkere poort", die Z.Exc. voert tot het onzalige plan, de dagbladen ge troffen te laten door deze omzet belasting. Want „in de moderne samen leving, zoals die zich in een land als het onze heeft ontwikkeld, is het dagblad een nagenoeg even onmisbare behoefte geworden voor de gezinnen als de meest- elementaire voedingsmiddelen voor de individuen". Weg met de omzetbelasting op de krant, geen „accijns op het verstand"! 'P de sultan van Djogja, optreedt. hiertegen DJAKARTA, 28 Febr. De spanningen tussen de regering der R.I.S. en de republiek Indonesia (Djogja) worden snel groter en zullen zeer spoedig tot een ontknoping leiden, aldus verneemt de speciale correspondent van het A.N.P. in welingelichte kringen der R.I.S. De regering der R.I.S. zo werd te verstaan gegeven kan onmogelijk dulden, dat opheffing van deelstaten als Oost Java en andere geheel willekeurig geschiedt, zonder enige legale procedure en met voorbijzien van alle grondwet telijke bepalingen. De regering der R.I.S. is volledig bereid aan de wensen van de be volking tegemoet te komen, maar zij wil niet, dat haar gezag door een eigenmachtig optreden van bepaalde groepen wordt gene geerd. Op de conferentie, welke Zater dag j.l. te Surabaja werd gehouden en waarop de aansluiting van Oost Java bij Djogja werd beklonken, waren slechts 16 van de 75 leden van het Oost Javaanse parlement aanwezig. Enerzijds - aldus de hier aan het woord zijnde zegslieden beweert men, dat het parlement van Oost Java niet representatief is voor de volkswil en aan de an dere kant maakt men van een kleine groep uit dit parlement, die geheel informeel bijeen is, ge bruik om zijn zin door te drijven Hierbij, evenals bij de demonstra tie op Madura, waarbij Zainal- fatah verklaarde, regent van de republiek Indonesië te zijn, heb ben plaatselijke militaire macht hebbers een grote zelfs overwe gende rol gespeeld, zo wordt in verantwoordelijke kringen in de R.I.S. gemeend en men maakte daar geen geheim van een gevoel van teleurstelling over de wijze, Te Surabaja heeft Zondagoch tend op initiatief van het „Front Nasional Pamuda" in het stadion op Tambaksarie een menigte van tienduizenden een demonstratie gehouden voor opheffing van de Negara Djawa Timur. Deze de monstratie eindigde met het bin nendringen in het paleis op Sim- bang, een der hoofdstraten van Surabaja, de woning van de com missaris der R.I.S. in Oost Java, de heer Samadikun, alwaar enige ravage werd aangericht, evenals in het daarnaast gelegen secre tariaat der Negara en in een poli tiepost. De betogers voerden talrijke bor den mede, waarop geëist werd: opheffing der Negara, aansluiting bij de republiek Indonesia (Djogja, terugtrekking van de Nederlandse troepen en gelijkheid in distribu tie. Andere borden vermeldden: wij zullen de Nederlandse schul den niet betalen. Er werden en kele redevoeringen gehouden, waarin o.a. de spreker Semangun de leden van het parlement der Negara betitelde als „agenten van het Nederlandse imperialisme" en zeide: „Wij erkennen hen niet. Zij hebben Zaterdag deelgenomen aan de conferentie, waarin de ophef fing der Negara werd besproken, doch dit is onwettig. De enige stem die wij hier erkennen, is de stem van het volk, zoals dit hier vanochtend bijeen is". Gisteren tegen de avond is in de Overdiepse polder onder de ge meente Waspik de 13-jarige zoon van de familie J. door een granaat gedood. De jongen heeft vermoe delijk het gevaarlijke voorwerp gevonden, opgeraapt en ermee ge speeld. De Britse minister-president Clement Attlee, heeft gisteravond zijn nieuwe regering bekend gemaakt. De portefeuilles zijn als volgt verdeeld: Buitenlandse Zaken: Ernest Bevin; vice-premier: Herbert Morrison; Gezondheid: Aneurin Bevan; Defensie: Emmanuel Shinwell; Oorlog: John Strachey; Kolonieën: Griffiths; Nationale Verzekering: dr. Edith Skummerskill; Voedselvoorziening: Maurice Webb; Schotse aangele genheden: McNeil; Economische Zaken: Hugh G'aitskell; Stads- en land-aanleg: Hugh Dalton; Lord Grootzegelbewaarder: burggraaf Addison; minister zonder portefeuille: lord Alexander; Justitie: burggraaf Jowitt; Binnenlandse Zaken: Chuter Ede; Arbeid: George Isaacs; Landbouw en Visserij: Tom Williams; Opvoeding: Tomlinson; Handel: James Wilson; Gemenebest: Gordon Walker; Marine: burg graaf Hall; Luchtvaart: Henderson; Brandstoffen en energie: Noel Baker; Vervoer: Barnes; Bevoorrading: Russel Strauss; Burgerlucht vaart: Lord Pakenham; Pensioenen: Prof. Marquand; Posterijen: Edwards; Financiën: sir Stafford Cripps. HOE KON WESTER LING ONTSNAPPEN? Minister zal het antwoord geven Prof. Romme heeft gister middag in de Tweede Kamer vragen gesteld aan de minis ter van Oorlog en Marine a.i. over de ontsnapping uit Indonesië van Westerling De voorzitter van de K.V.P.- fractie vroeg of minister Schokking kennis had ge nomen van de mededeling, waarbij de Hoge Commissa ris van Nederland in Indo nesië, dr. Hirschfeld, zijn leedwezen had betuigd over het feit, dat Westerling is kunnen ontkomen met de hulp van enige Nederlandse militairen. Dit werd door de minister bevestigd. De mi nister gaf de Kamer op een desbetreffende vraag te kennen, dat hij bereid is de Volksvertegenwoordiging volledig over de orrtkoming van Westerling te informe ren, indien daaromtrent voldoende gegevens bekend zijn. Ook zal dan blijken in welke mate Westerling hulp heeft ontvangen van Neder landse militairen. SINGAPORE, 28 Febr. (Reu ter) Westerling zal deze week te Singapore voor het gerecht verschijnen op beschuldiging van het plegen van geweld en het illegaal binnenkomen van dit gebied, aldus werd Dinsdag officieel te Singapore bekend gemaakt. Vernomen wordt, dat Westerling volgens één be schuldiging vandaag in de ge vangenis een mede-gevangene geslagen heeft. Naar van bevoegde zijde wordt vernomen, zal de Nederlandse re gering niet voor de heer Wester ling in de bres springen, indien Westerling naar Indonesië zou wor. den uitgeleverd. De autoriteiten 'n Singapore hebben tegen Westerling een deportatie bevel uitgevaardigd. VATICAANSTAD, 28 Febr. In de „Osservatore Romano" van heden verscheen de, van 20 De cember 1949, gedateerde, instruc tie van de opperste H. Congre gatie van het H. Officie, gericht tot alle Bisschoppen der gehele wereld, over de houding van de Katholieken ten aanzien van de Oecumenische Beweging. Volgens deze belangrijke richt lijnen mogen Katholieken niet zonder toestemming van de be voegde kerkelijke autoriteiten deelnemen aan vergaderingen met protestanten. Katholieken mogen ook geen gemeenschappe lijke kerkelijke diensten bijwo nen. Het H. Officie machtigt de Bisschoppen voor de volgende drie jaar om in speciale gevallen plaatselijke conferenties met pro testantse theologen te organise ren over onderwerpen van ge meenschappelijk belang ter be vordering van de eenheid van alle christenen. Het dringt er echter op aan, dat een dergelijke samenwerking alleen eenheid zou beogen, zoals de Katholieke Kerk deze begrijpt. In de instructie aan de Bis schoppen wordt gezegd, dat de Kerk de terugkeer poogt te be werkstelligen van individuele andersdenkenden op godsdien stig gebied, maar niet streeft naar een federatie van kerken. Op bedoelde conferenties mag het „Onze Vader" gebeden wor den om de conferenties te ope nen en te sluiten. De toestemming van de H. Stoel blijft nodig voor internatio nale, nationale en interdiocesane conferenties. De Bisschoppen moeten natio nale organisaties in liet leven roepen om toezicht te houden op het werk om het te onderzoeken en te coördineren. Volgens A.F.P. heeft de officiële woordvoerder, die bekend maakte, dat Westerling zou worden uitge wezen, nog gezegd: „Wij proberen nog steeds zijn werkelijke natio naliteit vast te stellen". In verband met het door de autoriteiten te Singapore tegen Westerling uitgevaardigde bevel tot uitwijzing of uitleiding ver neemt het A.N.P. van bevoegde zijde, dat wanneer Westerling naar Nederland wordt overgebracht, hij bij zijn aankomst gearresteerd zal worden. Hij heeft voldoende straf bare feiten gepleegd, zo zeide men welke arrestatie wettigen. Geen uitlevering. Wanijeer Indonesië aan ons land uitlevering van Westerling zou vragen, aldus verklaarde men ons verder van bevoegde zijde, zal aan dit verzoek geen gevolg worden gegeven. Westerling zou hier te lande wel worden berecht voor wat hij in Indonesië heeft gedaan, doch het is een internationaal ge bruik, dat een land zijn eigen bur gers niet uitlevert aan een ander land om ze daar terecht te doen staan. MINISTER RUTTEN NAAR INDONESIË 's-GRAVENHAGE, 28 Febr Naar het A.N.P. van bevoegde zijde verneemt, zal de Neder landse minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, zich in de tweede helft van April naar In donesië begeven voor een bespre king met zijn Indonesische ambt genoot, mr. Abu Hanifah, over de culturele samenwerking tussen Nederland en Indonesië. LONDEN (Reuter). Radio Moskou heeft Dinsdag aangekon digd, dat de roebel op goudbasis zal worden geplaatst. De waarde zal zijn 0.222168 gram goud of 4 roebel per Amerikaanse dollar en 11,20 roebels per pond sterling. Tevens werd een besluit omgeroe pen, waarbij de prijzen van voed sel en industriegoederen met tien tot 49 procent verlaagd worden. De Sowjet-Russische staatsbank zal de wisselkoersen met. andere landen herzien op basis van de nieuwe waardering van de roebel. De waarde van de roebel was tot dusverre 5,30 roebels per Ameri kaanse dollar en 14,84 roebel per pond sterling. ENGELS PROTEST BIJ SOVJET-UNIE LONDEN, 28 Febr. (Reuter). Door de Britse ambassadeur te Moskou is Donderdag j.l. een nota op het Kremlin overhandigd, waarin de regering te Londen ver zoekt dat een einde zal worden gemaakt aan het zonder schade vergoeding onteigenen van Britse eigendommen in Oost-Duitsland. Dit is de derde Britse nota over dit onderwerp. De twee eerste werden in Januari 1946 en in No vember 1947 op het Kremlin over handigd. In de jongste Britse nota wordt verder nog verklaard, dat in niet een van de gevallen, waar in Britse eigendommen in Oost- Duitsland werden onteigend, scha devergoeding aan de eigenaars is uitgekeerd. Bovendien hebben de autoriteiten van de Sowjet-Russi- sche zóne van Duitsland gewei gerd vertegenwoordigers der be trokken Britse belanghebbenden toe te staan hun eigendommen in Oost-Duitsland te bezoeken. VERENIGDE VERGADERING DER STATEN-GENERAAL Gistermiddag zijn de beide Kamers der Staten-Generaal, in het gebouw der Tweede Kamer, onder voorzitterschap van de heer Kranenburg, voorzitter der Eerste Kamer, in verenigde ver gadering bijeengekomen. Deze vergadering was nodig ter voorbereiding van het onder zoek in de afdelingen van de wetsontwerpen tot benoeming van een regent voor het geval van erfopvolging tijdens minder jarigheid van de troonsopvolger en tot benoeming van een voogd en regeling van de voogdij over de minderjarige koning. Na heropening der vergadering heeft de voorzitter medegedeeld, dat als voorzitter der afdelingen ziin gekozen de heren Romme (K VP), Roosjen (AR) en Terpstra (AR1 leden der Tweede Kamer en Kropman (KVP), Anema (A R), Woltjer (AR) en Kolff (C H) leden der Eerste Kamer. Als leden van de commissie voor de verzoekschriften zijn ge kozen de heren Brongersma Arb.) en Wendelaar (VVD), le den der Eerste Kamer en Tila- nus (CH), Meijerink (AR). Schilthuis (Arb.), mej. Tendeloo (Arb. en de heer Beernink (CH) Nieuwe Russische nota aan Finland HELSINKI, 28 Febr. (Reuter). Aan de Finse gezant te Moskou is een Sowjet-Rusissche nota over handigd, waarin de Sowjet-Unie Finland opnieuw de eis stelt tot uitlevering van Sowjet-Russische oorlogsmisdadigers. Paus Pius XII (Sm.) Morgen is het elf jaar ge leden, dat Z. Em. Eugenio Kardi naal Pacelli gekozen werd tot Paus van de Heilige Roomse Kerk en de naam koos van Pius XII. Hij wilde daarmede uitdrukken, dat Hij Zijn Pontificaat zou voe ren in de geest van Zijn grote voorganger, Pius XI, Die in een bewogen tijdperk van de ge schiedenis de Kerk waarlijk roem rijk heeft bestuurd. De verschrik kelijke gebeurtenissen van de la tere jaren wierpen toen hun schaduw al vooruit, maar dat de beschaving in die mate op haar grondvesten zou komen te schud den, als in de tweede wereldoor log het geval was, kon niemand voorzien. Thans herdenkt de Paus zijn verheffing op de Stoel van Petrus voor de elfde maal, en dat in het Heilig Jaar, dat Pius be stempelt als het jaar van de gro te terugkeer, om daardoor te ko men tot de ware Vrede in de we reld, een vrede onder de mensen, gefundeerd in de vrede van de mensen met God. De herdenking van de Pauskeuze moge daartoe voor ons allen een teken tot be zinning zijn! De honderdste (Sm.) Gisteren heeft men in' onze krant gelezen: de Bond Zon der Naam viert een jubileum. Het jubileum van de honderdste slag zin voor de propaganda van de naastenliefde. Een feit, om even overdenkend bij stil te staan. Wat een berg werk is er in die honderd maanden verzet, wat een enorm goed werk is er gedaan. En wat een reden is er, om naast de vele andere acties en goede werken, de arbeid van de Bond Zonder Naam te blijven steunen, vooral door persoonlijke medewerking in de richting, die de Bond, met zijn slagzinnen en Lichtbakens, aangeeft. Over dit jubileum valt intussen een zware schaduw: Henri de Greeve is vol komen overwerkt; hij moet lange tijd men spreekt van jaren absolute rust nemen. De leiding van de Bond is in andere handen overgegaan, het Lichtbaken wordt verzorgd door een andere spreker. Het is een harde slag voor de Greeve en zijn werk. Wie zegt, dat hij in deze beweging, onver vangbaar is, «egt, geloven wij, geen woord te veel. Toch moge dit zijn medewerkers en opvolgers niet ontmoedigen. Want het werk moet doorgaan. Het is een na tionaal werk bij uitstek. Zijn voortzetting zal gezegend worden door het offer, dat de grote lei der, die nu lijder is, brengt. Een gebed van de duizenden vrienden en belangstellenden van de Bond Zonder Naam de Greeve's le venswerk voor de zieke zal zeker niet tevergeefs gevraagd worden! Het nieuwste portret van Z. H. Paus Pius XII, die morgen 74 jaar wordt en dan de elfde ver jaardag van zijn keuze op Sint Petrus' Stoel, herdenkt. De foto is genomen in de troonzaal van het Vaticaan. De Tsjechoslowaakse aartsbis schoppen en bisschoppen hebben tot de priesters een schrijven ge richt, waarin hun wordt medege deeld, dat deken Dechet, die door het overheidsbureau voor de ere diensten aangesteld is tot voor lopige administrateur van het bis dom Bystrica, dit ambt „weder rechtelijk bekleedt en in de ban is geslagen" en dat „elke priester, die in dezelfde omstandigheden een ambt aanvaardt, hetzelfde risico loopt". Bovendien leggen de bisschop pen de nadruk op het verbod voor de priesters om „deel te nemen aan door de politieke overheid ge organiseerde debatten, welke als middel worden gebruikt om het gezag van de kerk aan te tasten". Eveneens wordt het de priesters verboden deel te nemen aan „op voedingscursussen, die door de burgerlijke overheid op touw wor den gezet". De Poolse regering heeft de bis schoppen der rooms-katholieke kerk opnieuw en mogelijk voor de laatste maal gewaarschuwd dat zij op moeten houden met hun „ver zet tegen de staat" en dat zij ge trouw met de regering moeten samenwerken. In een regeringscommuniqué wordt kardinaal Wiszinsi, aarts bisschop van Polen, aangevallen, omdat de kardinaal in het open baar heeft verklaard dat „de jong ste, door de Poolse regering ge nomen maatregelen, neerkomen op strijd tegen God en de gods dienst en passen in het kader van een oorlog, die ten doel heeft de kerk te breken en een nieuwe, de communistische autoriteiten wel gevallige, godsdienstige orde t« doen ontstaan".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1