Politiek: „de kunst van het bereikbare" rn 29 gesneuvelden met militaire eer ter aarde besteld Proef- wedstrijden Raad-napraat (I) De kracht van het geloof J Naar wij vernemen: Vraagt G.B. BEHANGSELS usvu Plechtigheid op „de Grebbeberg" Senioren en junioren Hoge Commissaris over Westerling Marktberichten PAGINA 2 WOENSDAG 1 MAART 1950 De begrotingsdriedaagse is een tweedaagse ge&orden; de tweede dag bracht een schokkend intermezzo, dat ons herinnerde aan die gedenkwaardige eerste Dinsdag van September in 1931, toen weth. Thomsen kort na het uitspreken van een lange rede plotse ling in zijn raadszetel overleed. Ook ditmaal werd ons op treffende wijze een memento mori" voorgehouden; in de nacht na de eerste begrotingsronde stierf plotseling het raadslid, de heer Steenis, die enkele uren tevoren nog maatregelen bepleit had in het belang van de volksgezondheid. In een korte, maar treffende rouwzitting werd de dode herdacht. Hij was een verdienstelijk raadslid, dat de algemene achting genoot. Zijn heengaan is voor de Alkmaarse gemeenschap en voor de Raad, doch in het bijzonder voor zijn partij een groot verlies. Moge hij in het hiernamaals spoedig het loon voor zijn goede werken ontvangen. De algemene beschouwingen, die geopend werden door de oppositiO' nele fracties, kenmerkten zich gro tendeels door wat nakaarten over de verkiezingen, de daaropvolgende wethoudersbenoeming en het pro gram van samenwerking van de verbonden fracties. Over het gehalte van de groep kiezters, die van de P.v.d.A. naar de VVD was overgelopen, waren de meningen natuurlijk verdeeld. Vol gens mr. Berkhouwer, die in de verkiezingen een symptoom had gezien van de reactie van de reali teit" en van „de renaissance van het vrijzinnig politiek denken" was het 't denkend deel van de PvdA, dat naar „het denkend deel der natie", de WD, was teruggekeerd, Zowel hij als de heer Hoytink was van mening, dat de verschuiving van uiterst-links naar links en van daar naar de vrije democratie de P v d.A. tot een meer-socialistische partij gemaakt heeft, dan waarvoor men haar pleegt aan te zien. Maar de heer Kirpensteyn kon die me ning niet delen. Volgens hem konden de kiezers, die hun vertrouwen in de CPN had. den opgezegd en waren terugge keerd tot de P.v.d.A., eerder als een „denkend deel" worden beschouwd, dan de kleurloze middenstof, die meedrijft op het politiek getij, die al eens eerder haar vertrouwen gaf aan de Christelijk-Historischen, toen die de politieke wind in de zeilen hadden en die ditmaal meen de in de VVD een pleitbezorgster te zullen vinden voor haar particu liere belangen. Deze groep van de kleurloze middenstof zouden wij willen betitelen als de principeloze kiezers, die de huik naar de wind hangen, terwijl de groep, die terug keerde tot de P.v.d.A., als een meer karaktervaste groep beschouwd kan worden, die van de naar het Oosten lonkende communisten niets moeten hebben. Met de heren Kirpensteyn en Couwenhoven kunnen wij het er daarom over eens zijn, dat de p.v d.A. eerder gezuiverd en ver stevigd dan verzwakt uit de ver kiezingen kwam en dat de midden moot, waar de ruggegraat in zit, onaangetast is gebleven. De PvdA zal. bij een volgende verkiezing deze aanwinst van links gemakke lijker kunnen behouden dan de V.V.D. deze aanwinst van een kleurloze middenstof, die altijd grillig is gebleken, wat betreft haar politieke kleur. Laten we echter niet op de verkiezingen van '53 vooruitlopen; de factpren, die zich voor het zover is, kunnen voordoen, zijn nog onbekend, zodat het nog te vroeg is om voorspellingen te doen omtrent de verwachtingen voor de volgende gemeenteraadsverkiezing. Vooralsnog geloven wij echter niet, dat de drie van de nieuwe lente, waar mr. Leesberg het over had, erg stevig in het zadel, in casu hur, raadszetel zitten. ,,Dit college acht ik niet in het belang van de gemeente" zei de heer Hoytink en het was niet de eerste keer, dat hij zulks betoogde; wij herinneren ons de reeds hier boven gesignaleerde bewogen Sep- temberzitting van 1931, toen er ook zo'n „monsterverbond" (de geijkte uitdrukking van de heer Hoytink) werd gesloten. En omdat de heer Hoytink in 1931 hetzelfde had gezegd, had hij o.i. met feiten en argumenten moe ten aantonen, dat de geschiedenis van dit samengaan er is, om te bewijzen, wat hij beweerde. Maar niets daarvan; het bleef bij een niet-nieuw geluid en uit niets bleek de heer Hotyink zijn be wering te kunnen staven. Waaruit wij mogen concluderen, dat uit de gemeentepolitieke geschiedenis van de laatste twintig jaar de be zettingstijd en de noodraadperiode buiten beschouwing gelaten niets viel te putten, waaruit zou moeten blijken, dat dit roomsrode samengaan in strijd is met het gemeentebelang. Waarmee wij nog niet willen zeg gen. dat dit verbond ons de meest- ideale oplossing lijkt. Ook wij zou den de voorkeur hebben gegeven aan een college, waarin ook de 20 procent van het blok van vijf vertegenwoordigd was (de com munisten, die lonken naar het Oos ten en congressen houden voor het front van een twaalf meter-hoog portret van dictator Stalin, schake len ook wij uit). Het was alleen maar jammer, dat die vijf hoofden zo moeilijk in één zak te krijgen waren; al thans dit kon verwacht worden. Gesteld, dat de P.v.d.A. zich ook bereid had verklaard tot een col lege op brede basis en de aan wijzing van een wethoüder uit het bl.ok,-van-vijf ware aan de orde ge komen, zou de V.V.D. er zith dan bij neergelegd hebben, als de meerderheid van de raad de voor keur zou hebben gegeven aan de heer Hoytink boven de heer Berk houwer, hetgeen toch verwacht mocht worden. Wij weten wel. zover was het nog niet, maar: regeren is vooruit/m en deze situatie moest toch vooraf onder de ogen worden gezien. Wij geloven niet, dat de V.V.D. met deze ge schetste gang van zaken accoord was gegaan. Wij hebben in September van het vorig jaar uitvoerig onze mening over de wethoudersbenoe ming gegeven en blijven nog van mening, dat het initiatiefvoorstel van de K.V.P., waarvan we toch mogen aannemen, dat het geen farce was, zoals mr. Berkhouwer haast wilde gaan geloven, gehand haafd had moeten worden met een zetelverdeling van 2 (K.V.P.)1 (P.v.d-A.)1 (blok-van-vijf); zij het dan met het alternatief: dit col lege op brede basis, mèt de P.v.d.A., óf een college op smalle basis', zonder de P.v.d.A. De verantwoor ding voor de gang van zaken In dit laatste geval ware dan geheel voor rekening van de P.v.d.A. ge komen. De politiek wordt wel eens de kunst van het meest-bereikbare genoemd en zo dachten wellicht de samengaande fracties er ook over, die blijkbaar twee wethou derszetels als het meest bereikbare beschouwden. En zo werd dit wat de heer Hoytink noemde „monster verbond" bestendigd en een vijfde van de raad uitgesloten uit het dagelijks bestuur van de gemeente. Wij kunnen de mening van de heer Hoytink, dat dit samengaan in strijd is met het gemeentebelang, niet delen; een college, dat 73 procent van de volksvertegenwoor diging achter zich heeft, doet de democratie geen geweld aan en de achttien of meer raadsleden, die deze wethouders benoemd hebben, mogen toch geacht worden als dienaren van het gemeentebelang. Of een college op brede basis in staat ware geweest het gemeente belang beter te dienen, zijn wij nog zo vrij te betwijfelen: het geen nog niet in strijd behoeft te zijn met onze oorspronkelijke opvatting, dat een college op brede basis het meest te verkiezen ware geweest. De teleurstelling van het blok- van-vijf over zijn uitsluiting uit het college, moge vergoed worden door het feit, dat zij gedurende deze periode de zoveel-gemakke- lijker taak van de oppositie op zich kunnen nemen; een taak, die zij anders aan de communisten alleen hadden moeten overlaten. waarvan we nu onderhand wel weten, waar ze voor of tegen zijn. Het program van samenwerking tussen K.V.P. en P.v.d.A. was in grote lijnen hetzelfde, als waarop in de vorige periode werd samen gewerkt; slechts enkele van beide kanten niet-geopperde desiderata werden erin opgenomen. De P.v.d.A. had wensen omtrent de bouw van scholen en een ver zorgingshuis voor ouden van dagen; de K.V.P. vraagt medewerking voor een gesubsidieerde handels avondschool en ambachtsschool en zag gaarne een gezinstarief inge voerd. Al deze punten zijn nog in het stadium van voorbereiding en zullen t.z.t. nog aan de orde komen. Van katholieke en christelijke zijde toonde men zich niet enthousiast voor een van gemeentewege ge sticht tehuis voor ouden van dagen. Men vond dit meer een taak voor het particulier initiatief, b.v. voor de kerkelijke instanties. Het gezins tarief, dat in reeds dertig gemeen ten van boven de 10.000 inwoners bestaat, zal als de voortekenen niet bedriegen, slechts tegenstand ontmoeten bij de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. Overigens geloven wij niet. dat dit tarief een belangrijk offer van de ge meentekas zal vragen: het zal slechts een kleine verlichting be tekenen voor de kroostrijke ge zinnen. Bij hun oppositie tegen de medewerking aan de R.K. ambachts school zullen de V.V.D.-ers de communisten naast zich vinden, maar overigens geloven wij, dat, als de aanvraag voldoet aan het art. 25 van de Nijverheidsonderwijs wet, als dus de noodzaak ervan kan worden aangetoond, dat dit programmapunt verwezenlijkt kan worden met de steun van P.v.d.A., A.R. en C.H.U., zelfs van de heer Wiese, die er zich in eerste in stantie geen voorstander van ver klaarde, doch wiens ontsporing door de fractieleider Sietsma in tweede instantie als een „slip of the tongue" werd gesignaleerd. Hetzelfde kan gezegd worden van de R.K. Handelsavondschool, waar van uit ambtelijke adviezen even eens eerst de noodzaak van oprich ting zal moeten blijken. Hef lijkt ons voorbarig op deze punten, die t.z.t. aan de orde zul len komen, nu reeds uitvoeriger in te gaan, al hebben andere Iba- den die zich neutraal en pro gressief noemen zich gehaast te verklaren, dat aan een R.K. am bachtsschool in geen enkel opzicht behoefte bestaat. Gelukkig mogen wij er ook een oordeel op na houden, waarvan ter gelegener tijd voldoende zal blijken. Het programma van samenwer king bevat nog veel meer, dat ech ter niet ter sprake is gebracht; of het op alle punten verwezen lijkt zal worden, staat te bezien. Maar politiek is nu eenmaal de kunst van het bereikbare. FR. O. BELANGRIJKE ZWEMGEBEURTENISSEN ALKMAAR. Binnenkort zullen hier ter stede enkele zwemfeesten georganiseerd worden. Zondag 19 Maart wordt het laatste en dus be slissende deel van de Kringzwem- competitie in de Overdekte ver- zwemmen, waarvoor DAW momen teel heel goede papieren bezit met haar 65 punten voorsprong. Deze wedstrijden worden gevolgd door de grote nationale Zwem- en Polo wedstrijden op Zaterdag 29 April. Deze worden voorbereid door een speciaal daartoe opgericht comité, bestaande uit de leiding van De Overdekte en enkele bestuursleden van DAW. De baten van deze wed strijd komen geheel ten goede van het Mr. Bierebroodspotfonds. Dit fonds is opgericht met het doel de wedstrijdsport in Nederland te ont wikkelen en de uitzending van zwemmers naar buitenlandse wed strijden, we denken hierbij speciaal aan de Europese Zwemkampioen- schappen, wordt o.a. uit dit fonds bekostigd. Aangezien de organisatoren alle moeite doen om de bekendste Ne derlandse zwemmers, zwemsters en poloërs Zaterdagavond 29 April aan deze wedstrijden te laten deelne men, mogen wij verwachten, dat dit zwemgebeuren het belangrijkste zal worden dat de laatste jaren in Alkmaar heeft plaats gevonden. „Jonglisto" in Alkmaar ALKMAAR. Het is de directie van Het Gulden Vlies mogen ge lukken de vermaarde telepaath „Jonglisto" voor slechts één voor. stelling in Alkmaar te engageren. Jonglisto deed met zijn fenome nale experimenten onlangs voor de radio de luisteraars versteld staan door zijn uitzonderlijke prestaties op occult gebied. Het optreden vindt plaats Zon dagavond a.s. Verplaatsing Rijkspolitie ALKMAAR. Ingaande 1 Maart 1950 zal de wachtmeester J. Bakker van de Parketgroep Alkmaar naar de Groep en post Grootebroek wor den overgeplaatst. RK.A.F.C.D.D.D. 3 ALKMAAR. Maandagavond had in het clublokaal van RKAFC een ontmoeting plaats tussen een tiental dammers van genoemde club en het derde tiental van DDD. De uitslag was 713 in het voor deel van DDD 3. als volgt: 1. A. SpaansM. Langras 02 2. D. HulskampT. Miedema 02 3. A. LigthartC. Bakkum 02 4. C. StekJ. Molenaar 20 5. de JongA. Veen 11 A. v. d. VenstD. Bruggeman 1—1 7. H. SmoorenbergT. Korn 11 W. Hoeben—Huis in 't Veld 2—0 9. M. BreedL. Hoogendijk 02 10. L. v. d. KamerJ. Hoogendijk 0—2 7—13 POLITIEVOETBAL ALKMAAR. Het Alkmaarse Rijkspolitie-elftal heeft het er Dinsdagmiddag niet bij laten zit ten en wist in haar laatste com petitiewedstrijd van dit seizoen het elftal van Purmerend R. P. met een 4-3 nederlaag naar huis te sturen. Het zal dus de volgende week van Purmerend dat dan tegen Den Helder speelt afhangen, wie de kampioensvlag zal hijsen, Alkmaar R. P. of Den Helder. Bij een gelijk spel volgt een be slissingswedstrijd tussen de twee laatstgenoemdeclubs. De stand van de koplopers van klasse 2B district West van de N. P. S. B. is thans als volgt: Alkmaar R.P. 10 8 1 1 1.7 Den Helder 9 7 2 0 16 Purmerend 9 4 3 2 11 DE MAAGD VAN ORLEANS ALKMAAR. De methode, die de Amerikaanse schrijver Maxwell Anderson heeft aangewend, om de bezoekers van zijn „Jeanne van Lorraine" zijn bedoeling gemakke lijker te doen begrijpen, mag op het eerste gezicht wat vreemd lijken, geslaagd kan zij genoemd worden. Hij tracht en slaagt daarin van het bekende verhaal van de Maagd van Orleans een verklaring te geven. De blasé-iwintigste eeuwen zal het verhaal over de stemmen en de visioenen die Jeanne d'Arc de kracht geven te doen wat zij deed als een fabeltje beschou wen. Tot diegenen rekent de schrijver in eerste inst,antie de toneelspeel ster, die zich in deze rol van het Lotharingse herderinnetje, dat een leger-aanvoerster werd, moet inle ven. En zo geeft Anderson ons een Jeanne d'Arc niet slechts als toneel stuk, hij laat zijn gehoor ook de repetities meemaken, waarin de ac teurs redekavelen met hun regis, seur over de opvatting van hun rol over het hoe én het waarom van het geloof. Voor Miss Grey, die de rol van Jeanne van Lorraine speelt, is het moeilijk te geloven dat God ingrijpt ter willg van een koning, die de verpersoonlijking van de corruptie zelf is. Totdat zij, zich inlevende in de rol van de gevangen maagd, die voor de keuze staat het geloof in haar stemmen te verloochenen of de brandstapel en zij komt tot de conclusie, dat het erger is te leven zonder dat geloof, dan te sterven zelfs door het vuur. Slechts een actrice van grote en veelzijdige begaafdheid als Rie Gil- huys is in staat deze Jeanne van Lorraine, die Anderson schiep, tot een aannemelijke figuur te maken. Het was geen lichte taak, van het zuivere spel onverwachts in een re petitiesfeer te stappen; maar zij deed het gemakkelijk en natuurlijk. Maar zij gaf ons verder een Jeanne d'Arc-creatie, die zeer te loven viel en die tot pen van haar glansrol len gerekend kan worden. In Gerard Schild als de dauphin en later als Karei VII had zij he laas geen partner van haar for maat. Van beter gehalte was het spel van Joan Remmelts als regis seur en later als de inquisiteur; ook het spel van Ad Noyons als de Aartsbisschop Richard Flink als de bisschop en Paul Storm als de hof dichter, stond op een hoog plan. Verder verdient het gepronon ceerde spel van Stege vén Branden burg als de bastaard en A. Rijkens als George de Tremoille waarderen de vermelding. De bijrollen waren te groot in aantal om verder namen te noemen. Het publiek bleek zeer voldaan en vooral Rie Gilhuys had veel ap plaus in ontvangst te nemen. Fr. O. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Jo- lande, dochter van R. Frankot en J. de Wit; Jozef, zoon van J. C. Bom eh C. M. Érkamp; Johanna M. E., dochter van P. Weel en E. M. Kraakman. Gehuwd: Heijo Niehaus en Jan- tina Welker; Abraham Booij en Catharina M. PooL ONZE AGENDA STEDELIJK MUSEUM: 2— 5 en 19.30—21.30 uur ten toonstelling van werken van Bergense kunstenaars BIOSCOPEN: Harmonie; De drie Musketiers, 14 jaar; Cinema Americain: Huwe. lijk in de schaduw, 18 j.; Victoria Theater: De Idea list, 18 jaar; A.B.T.: Black Bart, de Vrijbuiter, 14 jaar. NACHT DIENST APOTHEKEN: G. Kruisinga, Koorstr. 47 NACHTDIENST TAXI's: J. Smit, Omval 60, telef. 3931. KAMERMUZIEK VERENIGING Cello-recital Samuël Brill ALKMAAR Het is al weer ge ruime tijd geleden dat we hier een cello-recital konden horen, daarom had deze avond wel speciaal onze belangstelling. Veel nieuws viel er echter niet te constateren. Samuel Brill kwam ons grotendeels een romantisch-virtuoos programma voorspelen. In technisch opzicht is Brill een cellist van groot formaat, voor wie geen problemen schijnen te bestaan. Het virtuose was deze avond naar het ons leek wel de sterkste zijde. De Sonate van Bréval, de Solo- Suite van Bach en een Sonate van Mendelsssohn vormde het gedeelte vóór de pauze. De toongeving was wat ruig, en de voordracht wat vlak, althans we misten dat bij zondere geheim van de kunst, dat ondefinieerbare contact wat onmid dellijk boeit- De pianist Herman van Roon, was hier -in zijn accom pagnement wel wat te bescheiden. Men bleek nog niet geheel op el kaar ingespeeld te zijn. Na de pauze de Sonate op. 69 van Beethoven, en hier scheen de ware muzikaliteit pas geheel los te ko men. Het was artistiek zeer zeker het beste van de avond. De pianist was hier uitstekend. Toen volgde nog een zangrijk stuk Prayer van Bloch en Intermezzi van Granados. Muziek zonder veel diepte, maar die gemakkelijk aanspreekt en ge garandeerd in de smaak valt. Zo hebben we dan bewonderd een buitengewoon instrumentalist, maar die toch in spiritueel opzicht ver schillende wensen onbevredigd liet. Maar onder het talrijke gehoor zul len er velen zi.jn geweest, die mis schien nog niet zo voortreffelijk cello hebben horen spelen. Hun en thousiasme was dan ook begrijpe lijk, en redelijk. Verscheidene ma len werden de kunstenaars terug geroepen en konden dan ook zonder toegift niet vertrekken. We hadden nog een brillant cello stukje ver wacht, maar er werd afscheid ge nomen met een arrangement van Schumann's overbekende piano stukje „Traumerei". Verheugend was dat de zaal van 't Gulden Vlies zéér goed bezet was, de belangstelling voor de Kamer muziek vereniging is dan ook nog steeds uitstekend. Voor het vol gende en laatste concert, te geven door de pianist Cor de Groot, ver wachten we dan ook weer een volle zaal. W. SCHREURS 12Vs jaar hoofd R. K. Jongensschool OUDORP. Op 1 Maart is het 12'jaar geleden, dat de heer F. J. M. Nuyens als hoofd der R.K. Jon gensschool te Oudorp zijn ambt aanvaardde. Na 8 jaren bij het on derwijs te Assendelft werkzaam te zijn geweest kwam de heer Nuyens op 1 Sept. 1937 te Oudorp. De heer Nuyens is in de jaren dat hij te Oudorp werkzaam is geweest alge meen geacht en bekend geworden. Als hoofd der school staat de heer Nuyens in hoog aanzien; orde en regel stelt hij boven alles en hij tracht de jongens zoveel mogelijk van het genoten onderwijs voor hun latere leven mee te geven. Ook vol wassenen die op latere leeftijd de moeilijkheid van te weinig genoten onderwijs ondervonden, heeft hij in de gelegenheid gesteld hun kennis uit te breiden. Op sociaal en poli tiek terrein is de heer Nuyens geen onbekende hetgeen wol blijkt uit de vele functies door hem ver vuld. Hij is o.a. voorzitter van de R.K. Kiesvereniging afdeling Ou dorp en voorzitter van de bekende zangvereniging „Sursum Corda". Toen in 1949 de behoefte gevoeld werd aan een eigen muziekcorps was de heer Nuyens een der eer sten die zijn volle steun en mede werking aan dit doel gaf. Hij werd als voorzitter van deze vereniging benoemd. Onze jongens in Indonesië hebben zijn volle belangstelling en bij het houden van voetbalwedstrij den. Uitvoeringen enz. ten bate van onze jongens is het de heer Nuyens die daadwerkelijk en met volle energie medewerkt. In 't tijdschrift van Kath. Thuisfront de „Echo" verschijnen van zijn hand geregeld vriendschappelijke brieven aan de jongens. Komt er een van de jon gens in het ouderlijk huis terug dan is het de heer Nuyens die met het fanfarecorps hen een muzikale hulde brengt en hen hartelijk toe spreekt. Dat men behalve te Ou dorp ook elders de kwaliteiten van de heer Nuyens waardeert blijkt wel uit 't feit dat hij ook als leraar aan de avondcursussen aan de Am bachtschool te Alkmaar werkzaam is. Het ligt niet in de bedoeling dit feit thans met enig feestvertoon te gedenken. Wegens ernstige ziekte van een der kinderen verblijft deze al geruime tijd in het ziekenhuis, doch vermoedelijk zal bedoelde kleine ongeveer een week na Pasen het ziekenhuis gezond kunnen verla ten. Tegelijk met dit vreugdevol gebeuren hoopt men dan 't dienst- jubileum te herdenken. Moge het de heer Nuyens gegeven zijn nog vele jaren zijn vruchtbare arbeid voort te zetten tot heil van de jeugd en de parochie Oudorp. Kajottersnieuws ALKMAAR. Vanavond houden wij onze maandelijkse ontspannings avond. Behalve met de oude spel- is het bezoek, dat de West- Duitse minister van Economische Zaken, de heer Ehrhardt, op 2 en 3 Maart aan ons land zou bren gen, voorlopig uitgesteld stak een 72-jarige inwoner van Tilburg, een zwakzinnige, die al 24 uur werd vermist, te Berkel- Enschot (N.B.) plotseling de weg over en werd door een auto ge grepen en op slag gedood kreeg F. J. L. uit Den Haag, een incasseerder van de H.A.V.- Bank, die verschillende gelden ten eigen bate zou hebben aange wend, tien maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf. De eis was één jaar gevangenisstraf werd gisterennacht in Den Haag op de Loosduinse weg een 69-jarige man, die op de fiets reed, bij een plotselinge zwen king door een auto aangereden. Hij overleed later in het zieken huis kreeg de 28-jarige Rotterdam mer J. L. H. B., die op 28 Decem ber 1949 uit de etalage van een juwelierswinkel te Brielle 45 gou den ringen had gestolen, conform de eis, een gevangenisstraf van tien maanden hoopt Cornelis Veth, de teke naar, schilder, letterkundige, cri ticus en kunsthistoricus, op Vrij dag 3 Maart zijn zeventigste ver jaardag te vieren. Er is een hul digingscomité gevormd, waarin o.a. zitting hbeben Prof. Dr. Don kersloot, Lodewijk van Deyssel en Mr. H. J. Reinink R.K. Handbalclub A.O.G. ALKMAAR. Op een zwaar bespeelbaar veld heeft AOG haar wedstrijd tegen DIO in een gelijk spel zien eindigen (11). De thuisspelende club had voor de rust de wind tegen. Direct na de aanvang van de wedstrijd werd onze keepster verrast door een bal, die zij eerst in de handen had, doch over haar schouder in het doel zag verdwijnen. Toch mocht AOG nog de gelijkmaker scoren. De rust ging in met 11. Hierin kwam geen verandering meer. AOG-ers, is deze wedstrijd wel- WEERSVER WACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. RUSTIG WEER Droog weer met in het algemeen weinig bewolking en plaatselijk ochtendmist .Zwakke wind. In de nacht en vroege ochtend op de meeste plaatsen lichte en hier en daar matige vorst. Overdag onge veer dezelfde temperatuur als van daag. maken met een nieuwe attarctie. Kom maar zien wat het is. materialen zullen we ons ook ver- ijcht te gemakkelijk opgenomen? junioren hebben het er beter afgebracht en kwamen met een klinkende overwinning naar huis en lieten de meisjes van DIO (Bergen) met lege handen ach ter. 20 was hier de stand. Even mag hier wel genoemd worden de half-speelster, Gonnie Karsten, die zich in deze wedstrijd alweer buitengewoon verdienstelijk heeft gemaakt. De standen zijn nu als volgt (ADO a-Limmeri 20): (Advertentie) TENTOONSTELLING MODEVAKSCHOOL ALKMAAR. In de middag en avonduren van j.l. Maandag zijn in de modevakschool „En- said", onder directie van mevr. Vlotman, Stationsweg 58, alhier, werkstukken van leerlingen dezer school tentoongesteld. Hieronder was werk van een leerlinge die met lof slaagde voor het exameVi coupeuse en van een met lof ge slaagde kunstnijverheidsleerlinge. De tentoongestelde werkstukken waren zeer de moeite waard. Dit bleek oojc wel uit de grote belang stelling die deze tentoonstelling ondervond. Behalve werkstukken uit het modevak waren er stuk ken tentoongesteld uit de kunst- nijverheidsafdeling van de school, werk van leerlingen van 5 tot 14 jaar op het gebied van stoffen- schilderen, houtsnijwerk, leerbe- werking en leerschilderen, fijn naaldwerk en kantklossen o.a. Vijftig verschillende borduur technieken waren op de tentoon stelling vertegenwoordigd. De uit muntende resultaten van het onderricht aan deze school kun nen de leiding ervan met recht tot dankbare tevredenheid stem men. Bij het te Amsterdam gehouden examen der Eerste Ned. Mode vakschoolver. Ensaid, slaagden voor het diploma: Lingerie, sport-, huishoud- en babykleding: mej. Ruth Booy, St. Pancras; mevr. Burkunk, Alk maar; mevr. Olie, Terdiek; mej. Nellie Prins, "Egmond aan Zee; mej. Tiny Prins, Egmond aan Zee; mej. Gerda Pols, Heerhugowaard; mevr. Vasbinder, Alkmaar. voor costumière en moderne stofversiering: mej. Janny Luyt, Schermerhorn. voor coupeuse: mej. Magda Ho- gendoorn, Slootdorp. voor kunstnijverheid: mej. Neu Wonder. Bergen N.H.; mej. Gerry Spek, Westgraftdijk. voor modetekenen: mej. An Modder, Schermerhorn. Voorjaars-modeshow ALKMAAR. Op 7 en 8 Maart zal in de lunchroom van de firma Vroom Dreesmann alhier een Voorjaars-modeshow worden ge houden, waarop de nieuwste mo dellen aan de belangstellende da mes zullen worden getoond. Burgerlijke Stand BERGEN. Geboren: Elizabeth Maria Margaretha, d. v. H. C. Druiven en M. C. Boots, Jan Ol- denburglaan 3: Joost. z. v. J. Ivangh en J. Hollander. Russen plein 4; Anna Maria, d. v. J. Wittebrood en R. Krul, Breelaan 80. Ondertrouwd: L. M. van Zoo- nen, 25 jaar en G. Aarse, 23 jr. Overleden: H. L. Ziek. oud 76 jaar, weduwn. van C. T. Boogh, Kruisweg 6. uw behanger Adv. AOG Zeevogels Excelsior ADO 2 DIO ADO a Zeevogels AOG Limmen DIO Vitesse 8 6 9 6 8 5 9 2 9 1 9 0 9 8 10 6 8 5 4 2 0 8 9 10 0 14 2 13 2 2 0 7 0 0 Gistermiddag werden op de militaire begraafplaats „Grebbe berg" met grote militaire eer de stoffelijke overschotten bijgezet van 29 tijdens de afgelopen oorlog in Frankrijk gesneuvelde militai ren van de Koninklijke Marine, -de Koninklijke Landmacht en de Luchtstrijdkrachten. De stoet werd geopend door de tamboers en pijpers van de mari ne, op de voet gevolgd door de marinierskapel, daarachter liep 't vuurpeloton. De lijkwagen werd geflankeerd door de dragers en de slippendragers van de Konink lijke Marine. Vele kransen, o.a. van de Koninklijke Marine, Land macht en Luchtstrijdkrachten werden meegevoerd. Een groot aantal familieleden, deputaties van de verschillende legerafdelingen en een ere-compagnie besloot de lange rij. Het vuurpeloton stelde zich op aan weerszijden van de straat, evenals de ere-wacht ge vormd door de drie onderdelen van de strijdkrachten. Een salvo weerklonk en toen de dragers, bestaande uit officieren van de landmacht, onderofficieren van de marine en onderofficieren van de luchtstrijdkrachten, de kisten naar EERSTE GOEDKOPE BOUWPLAN GOEDGEKEURD De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft de eer ste officiële goedkeuring voor een goedkoop woningbouwplan op grond van de inmiddels bekend gemaakte „beschikking vermin derde bijdragen woningwet bouw 1950" verleend. De goedkeuring is verstrekt aan de gemeente Lisse, voor een plan van 73 woningen. De jaarlijkse bijdrage zal f 120.per woning bedragen. De huur van de wonin gen is vastgesetld op f 5.35 per week. Bedrijfspensioenfonds voor de kleine metaalnijverheid Na het bedrijfspensioenfonds voor de landbouw en dat voor de metaalnijverheid is nu ook op het bedrijfspensioenfonds voor de kleine metaalnijverheid die wet op de verplichte deelneming in een bedrijfspensioenfonds van toe passing verklaard, n.l. bij beschik king d.d. 25 Februari 1950 van de minister van Sociale Zaken. de groeve hadden gebracht, het vuurpeloton wederom een salvo had afgegeven en de mariniers kapel het eerste couplet van het Wilhelmus speelde zonken de kis ten langzaam in de aarde van de Grebbeberg. Het woord werd gevoerd door vloot-predikant ds. J. W. Sep- meijer, leger-aalmoezenier Lau rent, vice-admiraal Van Holthe, generaal-majoor J. H. Jager, lui tenant-generaal Giebel en kapt. lt. ter zee-vlieger (b.d.) H. V. B. Burgerhout. Acheson op de beklaagdenbank? Met 125 tegen 21 stemmen heeft het Huis van Afgevaardigden van de staat New York een motie goedgekeurd, waarbij het congres van de V.S. verzocht wordt een onderzoek in te stellen „naar de bevoegdheid en de loyaliteit" van de minister van Buitenlandse Za ken, Dean Acheson, in het proces tegen Alger Hiss. De motie gaat thans naar de senaat. GEEN INLICHTINGEN OVER KARDINAAL MINDSZENTY BOEDAPEST (K.N.P.). Tij dens de laatste bisschopsconferen tie van het Hongaarse episcopaat heeft de aartsbisschop van Eger, Mgr. Czapika, de opdracht ontvan gen (Officieel bij het Bureau voor Staatsveiligheid informaties in te winnen omtrent de verblijfplaats en de gezondheidstoestand van Kardinaal Mindszenty. Doch elk verzoek om inlichtingen van Mgr. Czapika bleef zonder enig gevolg. Zowel het Bureau voor Staatsvei ligheid als het Ministerie van Bin nenlandse Zaken weigerden een verklaring af te leggen en merk ten alleen op, dat de „gezond heidstoestand van Kardinaal Mindszenty bevredigend was". PRIJZEN VOOR OOGST 1950 's-GRAVENHAGE De afde ling voorlichting van het ministe rie van Landbouw meldt: „De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft, na overleg met de Stichting voor de Landbouw, de prijzen voor tarwe, aardappelmeel en suiker voor de oogst 1950 vastge steld. Bij de berekening van deze prijzen is rekening gehouden met de voorgenomen afschaffing van de ondernemersbelasting. De kos tenvermindering, die hiervan het gevolg zal zijn, weegt globaal ge nomen op tegen de kostenstijging, welke voortvloeit uit de loonsver hoging van 5 pet. AFD. NOORDHOLLAND A.s. Zondag; 5 Maart zullen op het Westfriezen-terrein te Zwaag twee belangrijke krachtmetingen plaas vinden. Ter voorbereiding op het Vierbonden-tournooi zullen twee senioren- en twee junioren-elftallen tegen elkander uitkomen. De junioren vertegenwoordigen Drech- terland en de Zaanstreek. Zij zul len aantreden om 12 uur, terwijl het A- en B-team van de senioren om 2.30 uur de strijd zullen aan binden. Hier volgt de opstelling der elf tallen: A-elftal: Doel: P. van Nuland (S.R.C.). Achter: C. Reinders (Koedijk) en C. Horstman (Sporters). Midden: K. Koomen (Foresters), A. Schoonhoven (Alkmaar) en W. van Drogen (Blokkers). Voor: M. Ramler (W.G.W.), J. Kunnen (Sijbecarspel), Jb. Heystek (Uitgeest), J. Bos (Sporters) en L. Holst (Wiron). B-elftal: Doel: J. Berkhout (R.K.E.D.O.) Achter: L Bakker (H.E.Oen R .de Moei (S.R.C.) Midden: J Kooy (O.D.I.Z.), C. Stam Fz. (W.FC.) en C. Klinken berg (W.F.C.). Voor: E. Bakker (Blokkers), J. van Wees (W.G.W.), J. Lagerwey (Westzaan), W. Staal (Z.V.V. 3) en A. Overpelt (V.I.O.S.). Reserves: Vulker (Sijbecarspel), H. van Eerde (U.S.V.U.), v. d. Winkel (W.G.W.) en F. Berkvens (S.R.C. Junioren Drechterland): 154 Doel: S. Koster (Sporters). 22—5 Achter: P. Pronk (S.E.W.) en 246 R. Breed (St. George), 1619 Midden: P. Tessel (Blokkers), 429 J Bruin (V.V.W.) en P. Konijn 726 Grasshoppers) Voor: R. v. d. Mark (Sporters), 17 302 N. Koster (Sijbecarspel), H. van 13 2415 Leeuwen (St. George), P. Schil- 11 279 der (Grasshoppers) en T. Beere- 10 179 poot (V.V.W. 4 616 Reserves: D. J. Ursem (St. Vic- 0 356 tor), W. Peereboom (Sijbecarspel) en H. Op den Kelder (D.W.B.). Junioren Zaanstreek: Doel: van Bergen (KW.). Achter: Winter (K.V.V.) en K. Dekker (Purmersteijn). Midden: v. d. Schaaf (O.D.I.Z.), Glandorf (W.F.C.) en J. de Dood (O.S V.). Voor: Boot (W.F.C.)D. Tol (Volendam), K. Groot (Zaandijk), Crok (Q.S.C.) en OudendijkPool (I.V.V.). NEDERLAND ZAL ZICH NIET TEGEN UITLEVERING AAN R.I.S. VERZETTEN DJAKARTA, 1 Maart (Reuter). De Nederlandse regering zal „geen invloed uitoefenen" op het ver zoek van Indonesia om uitlevering van kapitein Westerling, aldus heeft de Hoge Commissaris van Nederland te Djakarta bekend ge maakt. Volgens dit communiqué „be rust de beslissing, gelijk voor de hand ligt, bij de Britse regering". Nederland zou zich niet tegen uit levering verzetten. Een ingesteld onderzoek scheen er op te wijzen, dat Nederlandse soldaten Wester ling hebben helpen ontvluchten. Na verder onderzoek zouden maatregelen genomen worden te gen degenen, die bij deze vlucht betrokken zijn geweest, aldus het communiqué. PURMEREND, 28 Febr. 5000 kippeneieren 11.50—12.50 per 100; 2000 eendeneieren 8.50 per 100;. Veemarkt totaal 557 stuks. 203 vette koeien 195.00270.00, goed; 149 gelde koeien 460,00—675.00, goed; 149 melkkoeien 650.p01050.00, kalm; 14 pinken 385.00550.00, matig; 12 stieren 475.00—1250.00, goed; 30 graskalveren 185.00280,00, kalm; 1256 nuchtere kalveren voor de slacht 300070.00, vlug; idem voor de fokkerij 55.00—105.00, vlug; 150 vette varkens voor de slacht 1.601.66, vlug; 1055 magere var kens en biggen: resp. 55.00—70.00, kalm in prijs en 35.00—55.00; 487 schapen en lammeren, resp. 80 00— 135.00 en 60.00—105.00, vlug; 38 paarden 725.00775.00, goed; 72 fokzeugen 295.00400.00, kalm; 400 oude kippen en hanen (witte en rode) 2.002.25; 300 idem (blauwe) 2.302.50; 2900 jonge hanen (blauwe) 2.35-2.50; 2900 jonge en oude eenden 1,50—2.75; 350 konij nen 1.007.00. LANGEDIJK, 1 Maart. 38000 kg, rode kool 14.50, 14000 gele kool 25.0033.10,- 2500 kg witte kool 29.70, 1000 kg witlof I 54.00—56.00, II 47.00—51.00, 2200 kg peen II 20.80—21.60. III 16.30, 10000 uien 42.8044.70, grove 40.90—42 20 WARMENHUIZEN, 1 Maart. 1000 kg uien 44.00, grove 40.40, 208 kg witlof 51.20, 8800 kg gele 'kool 27.60—31.80, 92000 kg rode kool 6.10 14.90, 1000 kg witte kool 25.50 —27.50.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2