Gummiknuppel om orde te handhaven Expositie van Jeugdboeken Twee broers zaten zestien maanden onschuldig in de gevangenis ABDÜs'ÏROOP Amendement Van Lienden aanvaard IJERPROEE de Een gevangenis met gaten Overspannen bewakers en „penose"-jongens RADIO in Universiteitsbibliotheek te Amsterdam Nationaal Congres Veroordeeld op grond van valse verklaringen van getuige Mede-gevangene wees de ware schuldige aan Geen verlaging van de boterprijs Vrije verkiezingen in de vier zones wawsaggma Tweede Kamer Communisten hadden geen succes WOENSDAG 1 MAART 1950 PAGINA 3 Voor de Alkmaarse Meervoudige Kamer onder presidium van Mr. A. D. van Regteren Altena, werd Dinsdag een niet erg prettige zaak behandeld tegen de onderdirecteur der Hoornse strafgevangenis, Ij., S. en een aantal zijner bewakers. Zij stonden namelijk terecht op de beschuldiging in de gevangenis, beter bekend onder de naam van de Krententuin, en aantal gevangenen in de loop van het voorjaar 1947 te hebben afgeranseld. Dat afranselen geschiedde deels als represaillemaatregel, deels als middel ter heropvoeding der gevangenen. De zaak werd eigenlijk aan het rollen gebracht door de hulp-bewa ker N. W., die min of meer plat was, zoals dat in gevangenis-ter minologie luidt en tabak de gevan genis binnen smokkelde. Door toe doen van de onderdirecteur was hij daarvoor ontslagen en daarna heeft hij, samen met zekere S. bij wijze van wraak een aanklacht tegen de commies-onderdirecteur ingediend. Het eerste geval betrof de af straffing van zekere B. G. T., een gedetineerde, die b(j de controle van de slaapzaal gesnapt was bij het roken. De man moest naar bui ten komen en werd door de com mies-onderdirecteur IJ. S. gesla gen. Sommige getuigen beweerden, dat dit met een gummiknuppel was geschiedt, natuurlijk om de zaak aan te dikken, maar anderen, eer lijker, gaven toe dat verdachte al leen met de hand geslagen had. Ook het slachtoffer van de afstraf fing zelf gaf toe dat er met de hand geslagen was; het was meer een flinke klap om de oren geweest. De verdachte voerde aan dat de toestand in de gevangenis verre van ideaal was. De gevangenen konden er eigenlijk tussen-uit wan neer zij dat verkozen, de strafcellen waren in minder dan tien tellen door handige jongens te openen! Het was met recht een gevangenis met gaten en ondanks herhaald aandringen van de directeur, werd er vanuit Den Haag niets aan ge daan. Toen de situatie steeds slech ter werd en er nog eens een rap port naar het Departement ging, verschenen er drie hoge ambtena ren, die de zaak in ogenschouw namen, erkenden dat de boel ver waarloosd was en de directie de raad gaven, het tekort van 200 m2 aan glas maar te dekken door bij ,het ziekenhuis maar eens naar ne gatieven van röntgen-foto's te vra gen. Bij het vertrek zeiden ze: „Jullie moeten je maar zien te red den". De gevangenen, die naar Hoorn werden gestuurd waren al DONDERDAG 2 MAART HILVERSUM I, 301.5 m. 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7,00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymnas tiek, 7.30 Gramofoonmuziek, 7,45 Morgengebed en liturgische kalen der, 8,00 Nieuws- en weerberichten, 8,15 Gramofoonmuziek, 9.40 School radio, 10.00 Gramofoonmuziek, 10.15 Morgendienst, 10.45 Gramofoon muziek, 11.00 Voor de zieken, 11.45 Schoolradio, 12.00 Angelus, 12.03 Luchconcert (12.3012.33 Mede delingen), 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws en katholiek nieuws, 13.20 Pianovoordracht, 14.00 Promenade orkest, 14.45 Voor de vrouw, 15.30 Piano-duo, 16.00 Bijbellezing, 16.45 Gramofoonmuziek, 17.00 Voor de jeugd, 17.30 Alt, hobo en piano, 18.00 Gramofoonmuziek, 18.15 Land en tuinbouwcauserie, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Muziek voor de jeugd, 19.40 Radio- ktant, 20.00 Nieuws. 20.05 Gevari eerd programma (21.0021.35 Fami liecompetitie), 22.05 Gramofoon muziek 22.15 Buitenlands over zicht, 22.35 Gramofoonmuziek; 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Nieuws, 23,1524.00 Concertgebouworkest. HILVERSUM H, 416 m. 7 00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00— 24.00 AVRO. 7.00 Nieuws, 7.15 Gramofoon muziek, 7.50 Dagopening, 8.00 Nieuws-en weerberichten, 8.15 Och tendblad, 8.40 Gramofoonmuziek, 8.55 Voor de vrouw, 9.00 Gramo foonmuziek, 9.30 Waterstanden, 9.35 Gramofoonmuziek, 10.00 Mor genwijding, 10.15 Gramofoonmuziek, 10.50 Voor'de kinderen, 11.00 Tenor en piano, 11.30 Gramofoonmuziek, 1145 Voordracht, 12.00 Zang en orgel, 12.30 Mededelingen, 12.33 In 't spionnetje, 12.38 Zuidamerikaans orkest, 13.00 Nieuws, 13.15 Populair concert, 13.45 U kunt het geloven of niet, 13.50 Gramofoonmuziek, 14.00 Voor de vrouw, 14.30 Piano recital, 15.00 Voor de zieken, 16.00 Gevarieerd programma, 17.00 Voor de jeugd, 17 50 Regeringsuitzending, 18.00 Nieuws, 18.15 Sportpraatje, 18.30 Gramofoonmuziek, 18.45 „Na tuurleven in Quebec", causerie. 19.00 Voor de kinderen, 19.05 Orkest concert, 19.30 Radio Volksmuziek school, 20.00 Nieuws, 20.05 Actuali teiten, 20.15 Radio Philharmonisch Orkest en soliste, 21.05 ,,De Kribbe- bijter", hoorspel, 22.20 Sopraan en piano. 2300 Nieuws, 23.15 Sport- actualiteiten, 2330—24.00 Gramo foonmuziek. BRUSSEL, 322 m: 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Musette-orkest, 13.00 Nieuws, 13.15 Gramofoonmuziek, 14.00 Voor de jeugd, 17.00 Gramofoonmuziek, 17.05 Nieuws, 17.15 Voor de kinde ren, 18.15 Syndicale kroniek, 18.25 Gramofoonmuziek, 18.30 Voor de soldaten, 19.00 Nieuws 19.30 Sopraan en piano 19.50 Lezing, 20,00 Ver zoekprogramma, 21.00 Gevarieerd programma, 21.30 Gramofoon muziek, 21.45 Actualiteiten, 22,00 Nieuws, 22.15 Gramofoonmuziek, 23 00 Nieuws. 23.05 Jazzmuziek, 23.3024.00 Zigeunermuziek. BRUSSEL, 484 m. 12.05 Omroeporkest, 13.00 Nieuws, 13.15 Amusementsmuziek, 14.00 Oc tet, 14.25—14.30 Gramofoonmuziek, 17.10 Lichte muziek, 18.30 Gramo- foonmuziék, 19.00 Omroeporkest en solisten, 19.45 Nieuws, 20.00 Hoor spel, 22.00 Nieuws, 22.15 Opera muziek, 22.55 Nieuws, 23.00 Dans muziek, 23.55 Nieuws. niet van het beste gehalte, onge veer 80 van hen kwam voort uit gestraften van andere inrichtingen en iedere gelegenheid werd aange grepen tot het maken van heibel. Dat zowel de bewakers als de di rectie, voornamelijk dan de onder directeur, hun geduld verloren, was te begrijpen, dat gaf hen echter, zoals de officier van justitie, mr. A. W. Holstein opmerkte in zijn requisitoir, dat heel niet zachtzin nig was, niet het recht met de gummiknuppel te regeren. Hoewel het getuigenis van N. W„ de ontslagen hulp-bewaker niet erg au serieux werd genomen, was er voldoende bewijsmateriaal om het ten laste gelegde bewezen te ver klaren. De Officier van Justitie vroeg dan ook tegen de onderdirec teur een geldboete van f 100 of der tig dagen en een. voorwaardelijke straf van een maand gevangenis. Mr. A. Schenkeveld die deze zaak verdedigde, wees op de grote kun digheid van verdachte, die als des kundige zelfs in zuiveringscommis- nies voor de rechterlijke macht had gezeten Ook wees de verdediger op de ongeschikte plaats, waar de gevan genen waren ondergebracht, waar door het gevaar van weglopen ze ker niet denkbeeldig werd geacht. De hulpbewakers waren ook al niet al te best, er werden er in een an derhalf jaar meer dan twintig ont slagen! zodat het beroeps-perso- soneel zich steeds min of meer be dreigd gevoelde, zenuwachtig was en zich op bepaalde momenten moeilijk kon beheersen, vooral toen er ontvluchtingen en geweldplegin gen hadden plaats gevonden. Bewaker wist van wanten Tegen de hoofdbewaker H. P. uit Hoorn werd Dinsdag op de zitting over de knuppelarij in de Hoornse strafgevangenis heel wat meer te berde gebracht. DeZe 61-jarige ambtenaar, met meer dan dertig dienstjaren, werd beschuldigd van verschillende min of meer ernstige gevallen van mishandeling van ge- Vangenen, gepleegd in het voorjaar van 1947, toen het in de Hoornse krententuin zo'n slechte toestand was, als boven beschreven. Ver dachte ontkende ter zitting slechts een geval, in de andere gevallen had hp alleen maar geslagen bij ont vluchtingspogingen, en die zijn er zo wel enige geweest! Uit vele getuigenverklaringen bleek echter, dat verdachte niet al leen geslagen had bij de ontsnap pingen na de verijdeling daarvan, maar ook, nadat de gevangenen weer in hun cel waren teruggeleid. Een geval trok wel zeer de aan dacht, dat van de mishandeling van de gevangene H. J. B., die welis waar in deze ontsnappingsaffaire niet vrij-uit ging, maar geen geweld had gebruikt en gerekend had op een disciplinaire straf. Volgens an deren waren er ook gevangenen aan handen en voeten geboeid en kromgeslofen. Ook moesten er men sen op kousevoeten door de sneeuw ploeteren, terwql weer anderen wer den opgesloten in vertrekken, waar van de ruiten waren gesneuveld, en dat in de koude winter van 1947, geen pretje! Zo was b.v. de gevan gene L. A. J. S. veertien dagen kromgeslofen geweest. De Officier van Justitie was over deze handelwijze, die in een Neder landse gevangenis heel niet thuis hoort, niet te spreken. Hij achtte de mishandeling, vooral van B. zeker bewezen en eiste tegen deze bewaker, die zich weinig meer herinneren kon en steeds om de za ken heen draaide, drie weken ge vangenisstraf. De directeur van de inrichting werd door de Officier v. Justitie gelaakt wegens zijn weinig effectieve controle en wegens het feit, dat hij niet voldoende leiding had gegeven. De verdediger, Mr. J. Verlooy uit Haarlem, wees er de rechtbank op dat zijn cliënt iemand was met 'een onbesproken reputatie van meer dan ddrtig jaar en door de bijzon dere omstandigheden in Hoorn uit zijn evenwicht was geraakt. Hier in de krententuin werd te veel van de mensen geëist en vooral toen de hoofdbewaker Scholten bloedend was verwond door de gevangenen, werd de atmosfeer spannend en de bewaking zenuwachtig. De verdedi ger beriep zich dan ook op nood weer. Daarnaast oordeelde hij, dat het Departement in Den Haag, dat niet voor een behoorlijke voorzie-* ning had gezorgd, eigenlijk de hoofdschuldige in dit geval was. Vreemde toestanden Er moeten inderdaad vreemde toestanden hebben geheerst, in deze strafgevangenis, als er maar een gedeelte van de getuigenverklarin gen in deze zaken afgelegd, waar heid bevatten. Ook de gevangen bewaarder J. P. uit Hoorn die even eens in het voorjaar van 1947 zpn zelfbeheersing kwijt was geraakt, werd er van beschuldigd gevange nen te hebben mishandeld. Tijdens het getuigenverhoor in deze zaak werd door zekere L. A. B. beweerd, dat men een gevangene had laten sterven zonder hem me-, dische hulp te hebben verleend. Ook hier was geslagen, en wel op het blote ïyf. Een der gevange nen zou zelfs uit angst zijn moe der, die al veertien jaar dood is, hebben aan geroepen- De verkla ringen van een kapper, die voor een sigaret slecht, voor twee beter en voor drie sigaretten goed knipte, werden niet al te ernstig genomen, maar voor de Officier van Justi tie was er ook in deze zaak bewijs materiaal genoeg; zodat hy ook te gen deze bewaker, die te snel van zijn gummiknuppel had gebruik gemaakt, drie weken gevangenis straf eiste. Verkeerde react!e. Tegen de oud-ill egaal W. R. W. uit Hoorn, voormalig zeeman, thans gevangenbewaker, die, zijn oud be roep getrouw recht door zee ging tijdens de zifting, en die niet ont kende in een paar moeilijke situa ties van zijn gummiknuppel gebruik te hebben gemaakt, werd door de officier van Justitie, die in elk ge val zijn afkeuring niet onder stoe len of banken stak, een gevange nisstraf van drie weken geëist. Het gebruik van de gummistok vond Mr. Holsteyn een heel verkeerde reactie op het weliswaar niet geheel volgzame gedrag der gevangenen. Beter kwamen de bewakers J. M. en G. A. B. uit Scheveningen en Hoorn er van af, tegen hen werd, omdat zy slechts eenmaal bij het neerslaan van de bewaker Scholten, van knuppel of vuist gebruik had den gemaakt, f 50 of 25 dagen ieder, geëist. Mr. Leesberg, die de verdediging dezer laatste zaken, waarmede intussen de gehele dag was heengegaan, tegen acht uur in de avond op zich nam, schetste nog eens uitvoerig de slechte toes',anA in de gevangenis. Hii vond het niet juist, dat waar zij cliënten bedreigd waren door de gevangenen, die heus geen lieve jongens waren en „d!k in de penose" zaten, zij nu doct straf bedreigd werden; ook het feit dat een paar andere bewakers, bij dergelijke affaires betrokken, niet voor hoefden te komen, omdat hun zaken geseooneerd wa^n, scM+o hij niet rechtvaardig. Voor deze cliënten vroeg Mr. Leesberg, die evenals de andere pleiters Den Haag de grootste schuld toeschreef, vrij spraak en ontslag van rechtsvervol ging- Het beroep van jager mag men zeker rekenen tot de niet veel vuldig voorkomende beroepen. Slechts zelden ziet men een tafreeltje zoals op deze foto. Een jager, vergezeld door zijn hond, in de velden jacht ma kend op het wild. Vrije prijzen voor schoenen en sigaren Met ingang van 1 Maart 1950 zijn de prijsvoorschriften, met in begrip van de prijsstop, ten aan zien van schoenen, pantoffels, sigaren, kerftabak, alsmede ten aanzien van de handelsmarges voor kunstmeststoffen buiten wer king gesteld. (Van onze redacteur) Het mag zeker geen toeval heten, dat juist in de Boekenweek ook aan het kinderboek gepaste aandacht wordt besteed. Gister middag opende burgemeester Mr. Arn. j. d'Ailly in de Universi teitsbibliotheek te Amsterdam een tentoonstelling: Het Jeugdboek in de loop der eeuwen. De inrichting dezer expositie was toevertrouwd aan mevr. J. Riemens-Reurslag, die haar sporen op het gebied van de studie der internationale jeugd lectuur reeds verdiend heeft en het resultaat van deze studie o.a. neerlegde in haar bekende werk: „Het Jeugdboek in de loop der eeuwen". Uit de aard der zaak is het bij eenbrengen, selecteren en rubrice ren van een dergelijk moeilijk ma teriaal een uiterst delicate en ver- antwoordeiyke taak, wanneer het tenminste de opzet is een zo alge meen mogelijke collectie samen te stellen. Het was begrijpelijk, dat de bui tenlandse verzamelingen niet die verscheidenheid toonden als de Ne derlandse, omdat het bijeenbrengen van juist die exemplaren welke ty perend zijn voor het genre een zeer omzichtig en tijdrovend werk is. Voor de Nederlandse verzameling gold deze moeilijkheid echter niet. Men had het materiaal bij de hand en kon te kust en te keur uit een rijke voorraad putten. Voor zover wij hebben kunnen constateren, stonden er op de boekenplankjes van de Nederlandse afdeling weinig of geen kinderboeken van katholie ke huize. Wij hebben vooralsnog geen klaarheid over de vraag of dit manco een gevolg is van het feit, dat deze tentoonstelling algemeen genoemd wordt doch het in feite niet is, dan wel of de inrichtster onder de katholieke, jeugdlectuur geen representatief materiaal voor haar verzameling kon vinden. Wan neer het eerste het geval is, kleeft er aan deze tentoonstelling een ernstig tekort. Is het 'tweede het geval, dan moge dit voor de katho lieken wie het kinderboek ter harte gaat een aansporing zijn zich deze betreurenswaardige achterstand eens terdege te realiseren. Inmid dels neigen wij toch tot de mening over, dat hier wel erg zuinig in de katholieke jeugdbibliotheek is ge tast, en dat zij zeker door enkele goede exemplaren vertegenwoordigd had moeten zijn. Overigens Was de expositie wel ke veertien dagen zal duren, boei end genoeg en verdient zij aller be langstelling, Met de door Ant. L. de Rop opnieuw berijmde „Sprookjes van Moeder de Gans" opende de collectie 17e eeuw. Natuurlijk was Uilenspiegel al present, evenals Reijnaert de Vos, en Charles Per- rault's „Contes des Fées". De 18e eeuw werd vertegenwoordigd door Don Quichotte, Robinson Crusoë, Baron van Mtinchhausen, Gulliver's Reizen en Hieronymus van Alpen's ..Kleine Gedigten voor Kinderen". Kieviet's „Dik Trom", „IJzeren Hein" e.a. prijkten als hoofdrepre sentanten van de jaren 19001940. De toneel-afdeling detoneerde lichtelijk in deze omgeving. Men zag er naast de Middeleeuwse spe len Esmoreit. Gloriant, Buskenbla- ser en Nunoch, Shakespeare's „Spel der Vergissingen", Gheon's „Dui- velsbruggetje", Goethe's „Iphigenie auf Tauris", Dickens' „David Cop- perfield'i en Antoine de Saint Exu- péry's- „Vol de Nuit". De „Kleine Kinderen" waren bedacht met o.a. boeken van Cor Bruijn, Diet Kra mer, en Hector Malot's „Alleen op de Wereld". Aardig was de collectie Friese kinderboeken. Naast „Puppe en Poppe" van L. Post-Beuckens, en „Fen Jolle en Jeltsje en Janne- man" van W. G. v. d. Hulst lagen „De Röverspólle" van P. de Jong en „Fynt har libbenspaed" van A. Keijzer-de Jong, en anderen. Een bijzondere attractie vormde de collecties van Z.-Afrika, Italië, China en Rusland. Uit de verzame ling van Prof. Asselbergs waren Japanse, Finse en Spaanse kinder boeken geëxposeerd. De Amerika nen vielen op door gedegenheid en zakelijkheid. Een afdeling voorlichtingsboeken completeerde de tentoonstelling. KATHOLIEK INSTITUUT VOOR VOLKSHUISVESTING Het Katholiek Instituut voor Volkshuisvesting (Centrale Katho lieke woningbouwverenigingen) organiseert 16 Maart a.s. een groot nationaal congres in het A.M.V.J.-Huig in Amsterdam, waar het lid van de Tweede Kamer, de heer F. van Vliet zal spreken over „Naar een publiekrechtelijke or ganisatie voor de volkshuisvesting" en de heer Jos. Veldman, lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht over „De verhouding gemeentebouw en verenigingsgebouw". Dinsdag heeft het gerechtshof te Amsterdam, gepresideerd door jhr. mr. P. J. H. M. van der Does de Willebois, de gebroeders J. en C. J. van Hall na behandeling in revisie, vrijgesproken van inbraken, waarvoor zij door de Haagse rechtbank en daarna door het gerechtshof in den Haag waren veroordeeld. De twee boers werden verdacht enige van een reeks inbraken te Rijswijk gedurende de laatste maanden van 1947 te hebben gepleegd. Voorts verscheen voor het hof als getuige W„ die bekende de inbraken te hebben gepleegd. Hij was niet eerder met deze beken tenis gekomen omdat hij zelf voor een ander misdrijf gevangen zit en, naar hij zeide. zijn straf niet wilde verzwaren. Toch had hij ten slotte zijn plicht ingezien de in braken te bekennen, waarvoor anderen onschuldig gevangen za ten. De procureur-generaal, mr. J. F. Hoeffelman achtte de onschuld i der beide verdachten bewezen, vorderde vernietiging van het arrest van het Haagse gerechtshof en vroeg vrijspraak. Onpieuw recht doende sprak het hof beide verdachten vrij. Ze hadden, volgens toen afge legde verklaringen van de gebrs. C. en W. van der Kruit, met wie zij bevriend waren, op 31 Decem ber 1947 ingebroken in percelen aan de Nassaukade en de Regen- tesselaan. De twee broers v. d. K. hadden, volgens hun voor de rechtbank en het gerechtshof af gelegde verklaringen, tijdens deze inbraken op de uitkijk gestaan. De rechtbank veroordeelde J. van H. tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar en C. van H. tot twee jaar. In hoger beroep werden zij door het hof veroordeeld tot resp. anderhalf en twee en een half jaar, telkens met aftrek van het voorarrest. Beide broers waren begin April 1948 gevangen gezet. Na het von nis van de rechtbank werden zij in de gevangenis te Scheveningen ondergebracht. Een celgenoot van C. van H„ een zekere V. D., ver telde dat hij wist, dat de inbraken, waarvoor de beide broers gevan gen zaten, in werkelijkheid waren gepleegd door een zekere W. De raadsman der veroordeel den, mr. H. F. Oosterhuis, gaf dit door naar de Officier van Justitie, die de zaak weer aanhangig maak te bij de Hoge Raad. 20 Augustus 1948 vorderde de procureur-gene raal bij dit college revisie van het vonnis met onmiddellijke invrij heidstelling en de zaak werd ver wezen naar het gerechtshof te Amsterdam. De verdachten had den toen zestien maanden gevan gen gezeten. Geïntimideerd? Op de zitting van gisteren ver scheen als getuige een der broers v. d. K„ op wier verklaringen voor rechtbank en hof de twee ver dachten waren veroordeeld. K. gaf te kennen, dat hij tijdens het vooronderzoek min of meer geïn timideerd was en toen tegen beter weten in verrassende verklaringen had afgelegd. Voor de rechter had hij naderhand niet op deze ver klaringen willen terugkomen en ook gisteren wilde hij eerst bij zijn beschuldigingen blijven en niet afwijken van zijn oorspronkelijke mededelingen uit vrees voor een vervolging wegens meineed. Ten slotte ontkende hii, dat de gebrs. van H. de inbraken hadden ge pleegd. Intussen zijn beide broers v. d. K. na hun voor de rechtbank afgelegde verklaringen, wegens medeplichtigheid aan de inbraken tot voorwaardelijke straffen ver oordeeld. NEDERLANDSE BANK OPGELICHT De Amsterdamse Rechtbank verklaarde de 71-jarige gepension- neerde gemeente-ambtenaar L. J. M. schuldig aan oplichting van het bijkantoor van de Ned. Bank te Amsterdam voor een bedrag van 1000 gulden en veroordeelde hem tot drie maanden gevangenisstraf. Verdachte, die steeds volgehou den heeft onschuldig te zijn, was ten laste gelegd, dat hij op een z.g. verwisselnota had ingevuld als tegenwaarde van 20 bankbil jetten a 100 gulden (dus f 2000. terug te moeten ontvangen 80 bil jetten van 25 gulden plus 100 van 10 gulden (samen f 3000.sub sidiair, dat hij zich 1000 gulden wederrechtelijk had toegeëigend. BEWONDERING STIJGT. Eens klaagde een dame uit Rijgen, Haar kachel was niet mooi te krijgen, Die wordt nu voortaan met Cetol gedaan Zie nu haar bewondering stijgen. (Adv.) In zijn Memorie van Antwoord op het voorlopige verslag der Eer ste Kamer over het wetsontwerp tot vaststelling van de begroting van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening voor 1950, deelt de minister mede, dat een verlaging van de prijs voor de boter, bestemd voor bin nenlands verbruik, zou betekenen, dat op dit product uit overheids middelen weer subsidie zou moe ten worden verleend. In het kader van de door de regering gevolgde politiek om tot vermindering en ten slotte tot afschaffing van de subsidies te komen, ziet de minis ter voorshands geen mogelijkhe den om het verbruik van boter te stimuleren. Ter oplossing van het boter- j vraagstuk ziet de minister intus sen nog altijd belangrijke moge lijkheden in een omzetting van de productie van boter in die van kaas. TSJANG KAI SJEK WEER PRESIDENT Maarschalk Tsjang Kai Sjek zal heden het presidentschap van de nationalistische Chinese regering aanvaarden, zo heeft een officiële woordvoerder te Taipeh medege deeld. Op een eenvoudige plech tigheid zal hij de redenen daaroe uiteen zetten. Brand in kelder van het Lagerhuis LONDEN, 28 Febr. (Reuter). De Londense brandweer werd he den gealarmeerd voor het gebouw van het Lagerhuis, in de kelder waarvan brand was uitgebroken. De vergaderzaal was vol rook. Een begin van brand in een magazijn van electrisch materiaal onder de vergaderzaal was in enkele minuten tijds geblust. VOORSTEL VAN MCCLOY: FRANKFORT, 28 Febr. (Reuter). Op een persconferentie te Frank fort heeft de Amerikaanse hoge commissaris in West-Duitsland, John J. McCloy, voorgesteld Duits- land's politieke eenheid te berei ken door het doen houden van vrije verkiezingen in de vier zones waarin het land thans is verdeeld. Omtrent de verkiezingen, welke op 15 October a.s. in de Sowjet- Russische zóne van Duitsland zul len worden gehouden en waarvan is aangekondigd dat zij ten doel hebben de Oost-Duitsers in de gelegenheid te stellen hun poli tieke wil naar voren te brengen, verklaarde McCloy; „De Oost- Duitse kiezers en kiezeressen zul len slechts een enkele vrijheid be zitten, namelijk om te stemmen op een enkele lijst van candidaten, samengesteld door de hoogste functionarissen van de S.E.D., die wederom van het Kremlin ver neemt, wat zij heeft te doen". Ag® ...zijn alle vormen van besmetting der lucht wegen, die, bij ver waarlozing, spoedig ontaarden in ernstige aandoeningen der ademhalingsorganen. Denk er aan dat akker s abdijsiroop dadelijk keel en luchtpijpen zuivert, de hoest stilt, kou en griep bestrijdt. (Advert.) Voor de derde maal heeft de Tweede Kamer zich gisteren be zig gehouden met de vijf procents verhoging van de uitkering krachtens de Noodwet Ouder domsvoorziening. De laatste maai had de heer van Lienden (Arb.) een amendement ingediend, dat inhield aan deze verhoging een minimum te stellen voor gehuw den van f 2.per maand en voor ongehuwden van f 1.per maand, Verder zouden volgens het amen dement de plafonds, waarboven geen uitkering volgens deze nood wet wordt gegeven, moeten wor den verhoogd. Minister Joekes, die bij de voorlaatste behandeling schorsing van de beraadslaging had* ge vraagd, aangezien hij de gevolgen van het amendement niet kon overzien, heeft gistermiddag zich bereid verklaard, het voorstel van de heer van Lienden over te ne men. Er lagen echter op de tafel van de minister nog twee andere amendementen. Deze waren af komstig van de communsten Gort zak en Hoogcarspel. Daarin wer den belangrijk hogere bedragen voor de ouden van dagen ge vraagd. De heer Gortzak hield een aandoenlijk betoog van meer dan een uur, waarin hij zijn amendement verdedigde, aange zien de minister bij de aanvang van de behadeling het reeds als ■onaanvaardbaar had verklaard. Noch de minister, noch de Ka mer lieten zich door de demago gische rede van de heer Gortzak vermurwen. Er wordt, zo zeide minister Joekes, voor de ouden van dagen gedaan, wat mogelijk is. De uitkeringen krachtens de noodwet ouderdomsvoorziening belopen een bedrag van f 150 mil- lioen per jaar. De 5 procentsver hoging brengt dit bedrag op f 157 millioen. Deze som wordt nog vermeerderd met een half millioen, wat een gevolg is van het overnemen van het amende ment van Lienden. Aan het slot van de beraadsla ging, welke drie uren in beslag nam, kon de voorgestelde wets wijziging niet worden afgèwerkt. De meeste leden waren niet meer aanwezig, waarom de voorzitter besloot de stemming tot vandaag uit te stellen. FEUILLETON Uit het Engels door Clarence Budingt.on Kelland V 70. De laatste twee, drie jaar zijn we tussen New Orleans en Californië achttien jongens kwijtgeraakt." „Eenentwintig," zei de zwaar gebouwde man. „Kan ook," antwoordde, Cher ry. „Grenspatrouille lopen is teen grapje, vooral niet langs eze grens. De kerels stellen zich niet tevreden met het smok kelen van verdovende middelen: ze gebruiken ze zelf ook nog Vooral marijuana. Waardoor ze in halve krankzinnigen veran derd zijn. Ze moorden alleen uit lust tot moorden. In een situatie, waarin een normaal mens zich over zou geven, proberen zij zich al schietend een weg te banen.'.' „Ik heb de lijsten gezien in El Paso", zei de derde man van Cherry's gezelschap. „Zeven-en- twintig doden op vierhonderd- vijftig man, dat is geen kleinig heid." „Wat smokkelen ze?" vroeg ik. „Bij voorkeur narcotica en het liefst marijuana, omdat ze daar zo makkelijk aan kunnen komen. Dat groeit op iedere bodem, vroeger waren er ook Chinezen. En verder doen ze in sterke drank, fototoestellen en goud en diamanten uit Brazilië. Alles waar winst aan te behalen is maar het meeste verdienen ze aan dat spul, dat in sigaretten gaat. Volgens mij moeten ze voor deze grootscheepse aanval versterkingen uit El Paso gekre gen hebben." „Best kans dat ze met zijn twintigen op het sein staan te wachten." „Het zaakje moet door een gladde jongen georganiseerd z;jn," zei Chery. „Ik zou zeggen dat het 't werk is van het hoofd kwartier in Guaymas. Ik verlang er werkelijk naar te zien wat voor geboefte er rondsluipt. Een roerend weerzien zal het wor den." „Dus dit is beschaafd Ameri ka," merkte ik op. „Zodra de zon onder is, bestaat er hier langs de grens geen be schaving meer,' zei Cherry met een droge grijns. „Een apache van honderd jaar terug was een tam huisdier', vergeleken bij een Mexicaan of een Yaqui, die aan de marijuana verslaafd is." „Maar jullie zijn maar met z'n drieën," zei ik. ik ben niet roe keloos van aard en het vooruit zicht van een gevecht tegen een twintigtal grens-schuimers lokte me bitter weinig aan. „Met z'n drieën, meer niet! En wij zijn geïsoleerd, hebben geen krijgs plan en zijn bij verrasing omsin geld.'" „Wie zegt dat?" vroeg Cherry, terwijl hij z'n wenkbrauwen om hoog- trok. „Daar heb je ons drieën en Jenner en geloof maar dat ze bij de Federale Re cherche geen moederskindjes kunnen gebruiken! En dan Bun ny, die heel wat mans is, als het er op aankomt; en dan nog jij en Straight, en misschien kunnen jullie cowboys zich ook wel nuttig maken. Dat vertegen woordigt samen een heel leger tje. En wat het krijgsplan aan gaat wij zijn doorgaans niet gewend onbekookt te werk te gaan." Dus er bestond wel een krijgs plan alles was niet aan het toeval overgelaten. Maar ik wil de zekerheid hebben. „Weet Jen ner wie jullie zijn?" vroeg ik. „De samenwerking tussen on ze organisaties is perfect," zei Cherry. „We hebben nota bene die tip over Guaymas van hen gekregen." Hij grinnikte tegen mij. „Ik heb bij geruchte gehoord dat je de naam van die plaats tegen iemand in New York ge noemd hebtNou geloof ik, dat we maar eens aan het werk moesten gaan, al verwacht ik weinig actie voordat het donker wordt. Het lijkt me wel gewenst dat je de manpen van de boor- ploeg en de terreinploeg waar schuwt dat het vannacht wel eens een heksenketel zou kun nen worden. Ze moeten maar bijtijds een schuilplaats zoeken." „Ik zal ze waarschuwen," zei ik. „En als je een plan de cam pagne hebt, laat dan eens iets los." „Het is doodeenvoudig," zei hij. „Als ze komen, grijpen we ze. En ze moeten komen om bewijsmateriaal te leveren. Je hebt goed werk gedaan door die vrachtauto met marijuana in t.e pikken, maar voorlopig heb je daarmee een eventuele verden king op je eigen hals gehaald." „Waarin ik door jou geholpen en aangemoedigd ben," zei ik. „Waar is Jenner?" „Ik denk dat hij in de buurt van Butterick zit. Willen die Me xicanen de schijn ophouden, dan zullen ze ook een zogenaamde aanval op Rancho Paloma moe ten doen." Ik ging het woonhuis binnen en diepte uit een koffer een paar geweren op, die ik op een schietwedstrijd gewonnen had. Ze zagen er nog al opzichtig uit, maar ze pasten tegen schouder en hand, alsof ze er voor gescha pen waren. Ik wierp ze over de schouder en voelde me een beet je meer op mijn gemak. Een man mag nog zo vreedzaam van aard zijn, met een geweer opzij voelt hij zich toch meer aangekleed. Dat zal nog wel een neiging zijn die we overgeërfd hebben uit oertijden. Ik voelde me tenmin ste een voet langer. Toen ik de deur uitkwam, stond Mollie Tacker in de eetkamer. „Bezeer je niet," zei ze droog jes. „Ik mag van m'n moeder," antwoordde ik onverstoorbaar. „Ik heb nog eens goed nage dacht," zei ze, ,of ik er niet ach ter kon komen waarom Butte rick zo op mijn gezelschap ge steld was. „Met wat voor resultaat?" vroeg ik. „Ik geloof dat ik het door heb. Zie je, in mijn beroep train je jezelf, een andere kant op te kij ken en te vergeten wat je per abuis toch mocht zien." „En wat heb je per abuis ge zien?" „Ik herinner me die avond dat Bergamo naar de Officier van Justitie zou gaan," vertelde zij „Butterick ging te keer als een bezetene. De albino en Vivien Long waren ook in het caba ret. Ze zaten aan een grote ta fel. (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3