Nieuw GROTE OPWINDING IN TWEEDE KAMER Kabinet van de R.I.S. vaardigt Noodwet uit Politie sleepte de communist Wagenaar aan armen en benen uit de zaal Baron van Wijnbergen f Klaus Fuchs veroordeeld tot maximum van 14 jaar Heden verjaart Z. H.de Paus NHD Communist uit de Kamer gesleept Europa en de Britse verkiezingen Ingriipen van de neer Ritmeester voorkwam handgemeen De Gasperi krijgt vertrouwen Gistermiddag te Amsterdam overleden Samenvoeging van gebieden wordt versneld Westerling zit achter vier deuren Kroniek en Kritiek Opnieuw arrestatie yan priesters Abonnementsprijs f4.25 per kwartaal, fl.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct.. resp. 30 ct. per m.m. HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig(Vondel) E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits, EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank A S H VAN HEDEN Pagina 1 Donderdag 2 Maart 1950 45e Jaargang No. 11803 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56, teL 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 (Van een bijzondere medewerker) Er zijn al vele beschouwingen geschreven over de verkiezingen in Engeland. Toch loont het, ge loven wij, alleszins de moeite, de mogelijke gevolgen voor Europa uit de Britse stembusuitslag na te gaan. Helaas moeten wij dan beginnen met vast te stellen, dat na Frankrijk, West-Duitsland en tengevolge van de konings kwestie nu België, thans ook Groot-Brittannië een zwakke en weinig stabiele regering zal heb ben. Voor het democratische Europa is het geen voordeel, bin nen zijn grenzen zo vele-wankele staatsbesturen te zien in een tijdsbestek, waarin een krachtig regeerbeleid dringend nodig is, zowel op politiek, op sociaal- economisch als op militair gebied. Toch heeft deze médaille mis schien een keerzijde: hoe duide lijker de onmacht blijkt, om bin nen het kader der afzonderlijke staten het algemeen welzijn daad werkelijk te verzekeren, des te krachtiger zullen de volken wil len, dat dit dan daarbuiten gepro beerd wordt, in een boven-natio- naal, Europees of zelfs Atlantisch verband. De zwakte van het tweede kabinet-Attlee is het ge volg van de versterking der con servatieven in het Britse parle ment. Die conservatieve verster king nu is echter niet te danken aan wijd en diep vertrouwen in het sociaal-economisch program en -beleid van Churchill. Ten dele spruit die conservatieve vooruit gang voort uit afkeer van de poli tiek van Sir Stafford Cripps, de Britse Lieftinck. Voor een niet gering deel echter wonnen de conservatieven aanzienlijk in stemmen èn in zetels, omdat men van Churchill wèl een stoutmoe dige, opbouwende en verbeeldings- krachtige buitenlandse politiek verwachtte. Diens pleidooi voor nieuw contact tussen de Grote Drie persoonlijk, tot regeling van de wereldvrede heeft diepe indruk gemaakt in Engeland. Het deed zonder twijfel honderdduizenden aarzelaars besluiten, om op de conservatieven te stemmen, ©nder de Labour-regering toch is de Britse internationale positie ern stig verzwakt. Het is onrechtvaar dig, de blaam daarvoor geheel op Labour te werpen, maar voor een deel gaat Labour toch niet vrij uit. Op financieel-economisch ge bied raakten de Brits-Amerikaan se betrekkingen beslist gespannen. Cripps' egoïstische en drastische devaluatie en het Britse spel om Spaak te weren uit een leidende en stuwende functie in de OEEC, zijn beide succesvolle, maar daar om te onaangenamer pogingen, om de Europese samenwerking te vertragen, zo niet te torpederen. Ook in zijn enthousiaste propa ganda voor een Verenigd Europa heeft. Churchill zich steeds voor zichtig en terughoudend geuit over Engeland's aandeel daarin. Een opbouwender en positiever houding daaromtrent was bij de Britse conservatieven echter de laatste tijd onmiskenbaar aan wezig. Hier zal de verzwakte Att- lee dan ook zeker op conserva tieve critiek, wellicht zelfs op conservatieve druk kunnen reke nen. Behalve deze politieke gezichts punten verdienen ook economi sche aspecten de aandacht van de Europese gevolgen der Britse ver kiezingen. Reeds boven zagen wij, dat niet het minst op economisch en financieel terrein Labour moei lijk en dwars was geweest, zowel jegens Amerika als jegens Europa. Ogenschijnlijk zou men niet heb ben verwacht, dat een socialis tische regering juist kampioen zou worden voor het Brits-nationale egoïsme. Inderdaad lijkt dat op het eerste gezicht vreemd. Bij enig nadenken is het echter niet onbegrijpelijk. De socialisten wil len de „welvaartsstaat". Zij staan daarin niet alleen, noch hebben zy daarvan het monopolie, hoewel velen hunner dat wel geloven en beweren. Ook is de welvaartsop vatting van een aantal socialisten te uitsluitend op het stoffelijke gericht als op een einddoel. Niet temin komt de socialisten de eer toe, dat zij de idee van de wel vaartsstaat krachtig hebben ver breid en veel ertoe bijdroegen, dtt ook anderen in de staat de wel vaartsbevordering voor het volk in al zijn geledingen stevig en practisch zijn gaan aanpakken. Op een zeer belangrijk punt verschil len de socialisten echter met de andere voorstanders van de wel vaartsstaat. Engeland moest een welvaartsstaat worden; dat is voor Labour niet enkel een staat met welvaart voor geheel het volk, maar een staat met staatswel vaart: waarin de staat zelf een onmisbare, eerste opwekker is van welvaart. Daarom gaf de Labour- regering in 5 jaren tijd 17.000 millioen pond sterling (bijna 200 milliard gulden) uit. Die moesten uit loodzware belastingen betaald worden en het is dan ook geen uitzondering, dat een geschoold arbeider circa 40 pet. van zijn loon naar de fiscus ziet verdwij nen. Vervolg op pag. 3 (Van onze parlementaire redacteur) „Eet zandaardappelen met margarine", riep de communist Gortzak tijdens de interpellatie over de aardappelprijzen, waarmede de vergadering van de Tweede Kamer gisteren aanving. Op dat moment was hij zich blijkbaar al aan het inschieten voor het debat over het Verdrag tot wederzijdse hulpverlening tussen Nederland en Amerika, een wetsvoorstel dat eveneens op de agenda prijkte. Dat de communisten van plan waren deze behandeling tot een commu nistische demonstratie te maken, kon reeds bij voorbaat duidelijk zijn. Ook de Kamervoorzitter dr. Kortenhorst, ging hier blijkbaar van uit en zo laat het zich ook verklaren, dat h<i reeds direct, bij de eerste ordeverstoring, krachtig ingreeo mm m. „ces op ae nooüzaaK van een hech- I golven te pletter zouden slaan. Ter zake was ook zijn verwijzing naar de West, in welks verdediging c'oor deze overeenkomst niet werd voor zien. Het ware wenselijk dat als nog vergunning werd verkregen om de door Amerika te schenken wa pens ook voor dit doel te mogen besteden. Voorts betreurde hij, dat geen overleg was gepleegd met de R.I.S, De minister-president ant woordde hierop, dat zulks in dit geval niet noodzakelijk was ge weest. Wel was er permanent over leg over buitenlandse aangelegen heden en de minister-president kon dit overleg zelfs alleszins bevredi gend noemen. Over de verdediging van de West zei minister Schok king later, dat deze mede de volle aandacht bleef hebben Vervolg op pag. 3 Waar toch uit de hele opzet, zowel binnen als buiten de Kamer, bleek, dat de communisten deze rel grondig hadden voorbereid, was het temeer juist, dat de regie niet in hun handen, maar in die van de voorzitter bleef liggen. Toch zullen maar weinigen verwacht hebben, dat zich deze middag tonelen zouden gaan afspelen, die wij tot-dan-toe slechts in het buitenland mogelijk waanden. Niet alleen beleefden wij de sensatie, daf Gerben Wagenaar aan armen en benen uit de vergaderzaal werd gesleept, het scheelde maar een haar of het was daarnaast ook nog tot een complete vechtpartij tussen communisten en socialisten gekomen. Het ging allemaal vrij snel in zijn werk. De Kamervoorzitter stelde voor, om bij de behandeling van het bovenbedoelde wetsontwerp de spreektijd te rantsoeneren. De heer Wagenaar (com.) beklom hierop de katheder ten einde aan zijn ergernis over dit voorstel uiting te geven. Op deze manier zouden de communisten slechts 45 minuten krijgen en zulks stond z.i. gelijk met het smoren van „de stem van de vrede". Na dit ver weer stelde de Kamervoorzitter voor om de beraadslagingen over zijn voorstel te sluiten. De hamer viel reeds toen de communisten hiertegen bezwaren gingen ma ken. Wagenaar riep iets onver staanbaars, maar de voorzitter verstond het blijkbaar wel. Hij bracht de heer Wagenaar onder het oog, dat hij zo niet moest doorgaan, anders moest hij het voorstel doen om hem van de ver gadering uit te sluiten. De heer Wagenaar trok zich van deze waarschuwing niets aan. Hij ging door met „schande" te roepen. De voorzitter voegde toen de daad bij het woord. Hij stelde voor de heer Wagenaar het recht te ont nemen om bij de verdere behan deling aanwezig te zijn. Toen brak het tumult los. De communisten begonnen te schreeuwen en hun woede keerde zich vooral tegen de leden van de P.v.d.A. Gortzak (com.) riep hen toe, dat zij laf bekken waren en de communist Haken voegde daaraan toe; dat zij angst hadden voor de stemming onder het volk. Ook de commu nistische handlangers op de tri bune gingen meedoen. Er werd geroepen: „Oorlogsmisdadigers!" Temidden van deze herrie viel de hamerklap van de voorzitter waarbij de vergadering werd ge schorst, terwijl tegelijk last gegeven werd om de tribunes te ontruimen. Maar in de Kamer duurde het bekvechten onderwijl voort. De heer Vermeer (P.v.d.A.) riep de communisten toe, dat de oppo sant op de gereserveerde tribune de chauffeur van de heer Wage naar was geweest. Wagenaar riep terug, dat hij daar trots op was. Zijn fractiegenoot Haken schreeuwde: Hij heeft moed, maar jullie niet! De laatste wond zich zelfs zo op, dat hij met een schrijf map begon te gooien. Toen werd ook de heer Vermeer woedend. Hij riep „schoft" en drong op in de richting van de communist Haken. Deze bleek alleszins bereid om het conflict ook met de handen uit te vechten. Het was waar schijnlijk enkel aan de heer Rit meester (V.V.D.) te danken, dat het niet zover kwam. Deze plaat ste zich met uitgestrekte armen voor de communist Haken, een man waarmede hij in hetzelfde concentratiekamp gezeten heeft. Ook Gortzak greep zijn fractie genoot op dat moment in de nek, teneinde hem van erger te weer houden. Dat was het eerste be drijf. Het tweede bedrijf speelde enkele ogenblikken later, na de heropening van de vergadering. Aan de orde was het voorstel om de heer Wagenaar voor de ver dere duur van de vergadering uit te sluiten. De heer Wagenaar begon an dermaal luidkeels te protesteren en ook weigerde hij gevolg te ge ven aan de uitnodiging van de voorzitter om de zaal te verlaten. Toen gaf de voorzitter bevel om de heer Wagenaar dan met de sterke arm te verwijderen. Politie schoot toe. Gerben weigerde ech ter om vrijwillig mee te gaan, zo dat de dienaren van Hermandad hem aan armen en benen uit de zaal moesten slepen. Dit alles ging vergezeld van luide protesten van zijn fractiegenoten, het bleef ech ter bij bedreigingen. Tot een handgemeen tussen hen en de politie kwam het niet. Bij de uitgang van het gebouw werd de heer Wagenaar weer op zijn benen gezet en toen werd hij ook weer zichzelf. De demonstratie was ten einde. Een aantal communistische vrouwen, die zich inmiddels op het Binnenhof verzameld had, begroette hem met opgestoken vuist en na deze groet beantwoord te hebben, reed hij in zijn auto weg. Inmiddels was er van alle kanten politie assistente gekomen. Het Binnenhof werd afgezet en overal in het ge bouw werden wachten uitgezet. Toen de vergadering weer door gang kon vinden, bleek ook de po litiewacht op de tribunes te zijn versterkt. Maidenspeech van de heer Fens. Zo waren we dan eindelijk toe aan de eigenlijke behandeling. De heer Fens (KVP) hield zijn mai denspeech en een uitstekende. Hij ROME, 1 Maart (Reuter). De Gasperi's nieuwe Italiaanse rege ring heeft heden „met 176 tegen 110 stemmen en 10 onthoudingen het vertrouwen van de Senaat gekre gen. Communisten en hun socialisti sche medestanders stemden tegen de nieuwe regering, die in Januari door De Gasperi was samengesteld. Het programma, waarop de rege ring het vertrouwen ontving, be staat uit: 1. Vermindering van Ita- liës 2 millioen werklozen door grote kapitaalinvesteringen in nieuwe ondernemingen. 2. Belasting- en agrarische hervorming en 3. Steun I aan het Atlantisch Pact. De nestor der Nederlandse beiaardiers, de heer J. Vincent, her dacht gisteren zijn 50-jarig jubileum. De intendant van het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam, Jhr. Ir P. F. O. R. Sickinghe, ontving de jubilaris in zijn kamer in het paleis en deelde de heer Vincent mede, dat hij bevorderd was tot ridder lste klasse in de Huisorde van Oranje. Jhr. Sickinghe speldt de heer Vincent de onderscheiding op. DJAKARTA. Dinsdagavond heeft het kabinet der R.I.S. het reeds bij het parlement ingediende wetsontwerp tot verandering van de staatkundige inrichting der R.I.S. ingetrokken en dit uitgevaardigd als een noodwet, die ten spoedigste door het parlement en de senaat zal worden bekrachtigd. Deze beslissing werd genomen in verband met de huidige poli tieke ontwikkelingen en omdat een federaal wetsontwerp door parlement en senaat moeilijk snel kan worden behandeld. Naar de mening van waarnemers te Dja karta hebben de gebeurtenissen, die zich in het afgelopen week einde in Oost Java hebben afge speeld, dit besluit van het kabinet beïnvloed. Het kabinet heeft besloten, in verband met de gebeurtenissen op Madura in Oost Java zo spoedig mogelijk contact te zoeken met de regering der deelstaat Republiek De minister van Sociale Zaken, Z. Exc. mr. A. M. Joekes, heeft te Rotterdam de afdeling zie- kenhuisbouw van het Bouw centrum officieel geopend. Tij dens de rondgang toonde de minister veel belangstelling voor een Röntgenapparaat, waarmede hij zich door de directeur van het Bouwcentrum Ir. j. Ettinger, liet doorlichten. Indonesia voor een oplossing van de gerezen vraagstukken. De wet heeft tot doel, binnen het kader van de voorlopige con stitutie een staatkundige structuur tot stand te brengen, die meer in overeenstemming is met de wer kelijke gevoelens en verlangens van het volk dan de huidige en daardoor kansen biedt op groter duurzaamheid, aldus heeft minis ter Anak Agung verklaard. De toestand in Oost-Java De commissaris der R.I.S. in Oost Java, Samadikun heeft te Surabaja bekend gemaakt, dat hij thans, in zijn hoedanigheid van gouverneur der deelstaat Repu bliek Indonesia verantwoordelijk is voor de goede gang van zaken in het bestuur der provincie Oost Java. Hij heeft orders uitgevaar digd, volgens welke alle diensten der Negara moeten worden over gedragen aan de reeds benoemde of nog te benoemen diensthoofden der Republiek Djokja. *- De minister van Binnenlandse Zaken dier Republiek, mr. Su- santo, deelde mede, dat de benoe mingen van bestuursambtenaren wettig zijn, indien zijn ministerie van die benoemingen op de hoogte wordt gesteld. Hij wees er op, dat aansluiting bij de Republiek In donesia* hetzelfde betekent als plaatsing van een gebied onder het gezag der R.I.S., aangezien ir. Sukarno en drs. Moh. Hatta nog steeds resp. president en vice- president van de Republiek Indo nesia zijn. Moties tot opheffing deelstaten. In de Woensdagmorgen gehou den vergadering van het parle ment der R.I.S. werden achtereen volgens moties ingediend tot op heffing als deelstaat en aanslui ting bij de Republiek Indonesia (Djokja) van: Oost Java, Madura, Pasundan, Zuid Sumatra, Zuid Asahan, Midden Java, Band jar en Padang. Er zijn in deze richting nog meer moties te verwachten. Tot nu toe werden de ingediende moties verdedigd door 17 spre kers, terwijl nog geen enkele spreker tegen een der moties zijn stem heeft verheven. Gisterenmiddag overleed op bijna 81-jarige leeftijd te Amsterdam mr. A. J. M. J. Baron van Wijnbergen, oud-lid der Tweede Kamer. Anto- nius Ignatius Maria Josephus Ba ron van Wijnbergen werd op 8 Maart 1869 te Loenen (Gld.l gebo ren. Na het R.K. Gymnasium te Katwijk aan de Rijn te hebben af gelopen, studeerde hij rechtsweten schappen aan de Gemeentelijk Uni versiteit te Amsterdam, waar hij in 1893 promoveerde. Hierna vestigde hij zich als advocaat en procureur te Zutphen. Van 1897 tot 1903 was Baron van Wijnbergen ambtenaar van het openbaar -ministerie bii het Kantongerecht te Eindhoven. Daar na was hij te Arnhem tot 1917 voorzitter van de Raad van Beroep voor de Ongevallenverzekering. Vervolgens werd hii benoemd tot )id van de Centrale Raad van Be roep te Utrecht, waarvan hij van 1932 tot 1939 het voorzitterschap bekleedde Van 1904 tot 1933 is Ba ron van Wijnbergen lid van de Tweede Kamer geweest. Verder was hij o.m. lid van het Algemeen college van toezicht, bijstand en advies voor 's Rijks Tucht- en Op voedingswezen. lid v.. h. Algemeen college voor de Lichamelijke op voeding, van 1919 tot 1948 voorzitter van de Middenstandsraad. voorzit ter van de Centrale Jeugdraad, sinds 1928 curator der Rijksuniver siteit te Utrecht, president-curator van de Katholieke Economische Hogeschool en van de R.K. Leer gangen te Tilburg en sinds 1936 lid van het College van curatoren der Landbouwhogeschool Ook maakte hij deel uit van di verse staatscommissies, namelijk die voor de middenstand, die voor het hoger en die voor het middel baar onderwijs. Voorts was hij ere voorzitter van de staatscommissie voor de middenstands-enquete en lid van de bevredigingscommissie. BRITSE REGERING BESTUDEERT DE KWESTIE SINGAPORE. De cel waarin Westerling is ondergebracht, is er een voor eenzame opsluiting in de befaamde Changi-gevangenis en slechts bereikbaar na opening van 4 deuren'f ze bestaat uit 2 compar timenten. De enige die tegen hem mag praten is een Europese ge vangenbewaarder van hogere rang. Als hij wordt gelucht mag hij geen contact hebben met de overige gevangenen. Dit luchten geschiedt in een speciaal voor hem bestemde omheinde ruimte. Hij krijgt per dag slechts drie sigaret ten, hoewel hij een sterke roker is. Het stond heden nog niet vast of de beschuldigingen van mishan deling en illegale binnenkomst in Singapore zullen worden behan deld door de plaatselijke recht bank. Naar verluidt betreft de mishandeling een jonge Indone siër, die Westerling's celgenoot was op het hoofdbureau van poli tie. Hij weigerde Westerling een hand te geven en zou thans in een hospitaal liggen met een gebroken kaak. Westerling's uitlevering zou uit gesloten zijn indien hij dient te worden beschouwd als een poli tieke vluchteling. Een woordvoerder van het Brit se ministerie van' Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat het verzoek van de regering der R.I.S. om Westerling uit te leveren, thans door de Britse regering wordt bestudeerd. In deze aan gelegenheid is ook contact opge nomen met de Nederlandse rege ring. Hem werden diverse onderschei dingen verleend. Zo was hij Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau, Ridder der Orde van Malta en Commandeur met ster der Orde van St. Grego- rius de Groote. De begrafenis is Maandag a.s. te 16 uur op de Rooms-Katholieke be. graafplaats te Loenen op de Veluwe. Heden wordt Z. H. de Paus 74 jaar. Tevens is het de dag, waarop Hij elf jaar geleden tot Paus werd gekozen. De H. Vader is niet wat men zou kunnen noemen een „populaire" Raus, in dien zin, dat men het gevoel krijgt in tegen woordigheid te zijn van iemand met gewone impulsen, emoties, hartstochten, deugden en ondeug den. De diepte van Zijn verstand, Zijn gewoonte om te mediteren, Zijn natuurlijke teruggetrokken heid en ingetogen levenswijze ma ken Hem tot een eenzaam mens. Met ijzeren wil heeft Hij Zijn lichaam onder discipline en bezit Hij een volledige controle over zijn geest. Deze geweldige zelfbe heersing èn Zijn grote eenvoud stellen Hem in staat om kind met de kinderen te zijn, diplomaat met de diplomaten, rechtsgeleerde met de rechtsgeleerden, vorst met de vorsten, doch bovenal opperpries ter en vader van alle gelovigen. De Paus ontvangt allen als Zijn kinderen. Doordat Hij boven allen staat, is Hij ook van allen. Van alle delen der wereld be gonnen gisteravond reeds geluk wensen het Vaticaan binnen te stromen. Z. H. de Paus zal Zijn verjaar dag doorbrengen met rustig te werken in Zijn bibliotheek. Er zullen geen ceremonies wor den gehouden. Wel zal Hij de parochiegeestelijken van Rome ontvangen, doch Zijn toespraak zal schriftelijk worden overhan digd, daar Zijn stem na Zijn ziekte nog vrij zwak is. Baron van Wijnbergen t (Sm.) Baron van Wijnbergen is, op hoge leeftijd, gestorven. Met een enorme staat van dienst is hij aan de andere kant van dit leven aangeland. In een tijd, dat de katholieke emancipatie in ons va derland haar eerste vorderingen maakte, heeft baron van Wijnber gen de banier van het katholieke beginsel hoog gehouden en vooruit gedragen. Het was de periode, waarin het wóórd progressief nog moest worden uitgevonden, maar de progressieve daad heeft hij, op zijn wijze, nagejaagd, „sans peur et sans reproche". Rooms ridder, zonder vrees en blaam. Deze mo derne tijd kan dikwijls maar nau welijks waardering opbrengen voor het werk en de offers van de mannen van de oude garde. Men vergeet graag, dat men ieders da den moest beoordelen in het licht van de tijd. De tijd van van Wijn bergen was een grote tijd voor de katholieke sociale en politieke actie. Van Wijnbergen was een voortrekker in de oude R. K. Staatspartij, waarvan hij vele jaren voorzitter Is geweest, hij was de grote voorvechter in de strijd voor de voltooiing en bekroning van de Onderwijsbevrediging, in welker totstandkoming hij een groot aandeel had. Hij was de man. die leiding gaf aan de jeugd beweging, zoals die in zijn dagen groeide en goede tijden beleefde, hij was de man, die het katholieke onderwijs van laag tot hoog, in zijn verschillende vormen hielp organiseren, die zijn onbetwiste leiderstalenten ook gaf aan een belangrijk college als de Midden standsraad, die een erkend gezag had als lid van de Tweede Kamer, lange jaren. Hij was een strijd baar, actief katholiek, waaraan Katholiek Nederland enorm veel te danken heeft. Dit vast te stel len, bij de baar van deze grote dode, is een plicht van dankbaar heid, die zonder voorbehoud wordt vervuld. Ook een ieder, die om een of andere reden van mening zou zijn, dat niet alles wat hij deed. critiekloos kan worden aan vaard, zal erkennen, dat van Wijn bergen in niets kon worden weer houden, om met het goud van ziin vurige roomse hart te betalen ziin tol aan de katholieke zaak. Wij mogen vertrouwen, dat zijn verï diensten in goud zullen worden afgewogen daar, waar slechts met de eeuwigheid wordt gerekend. IN TSJECHO-SLOWAKIJE PRAAG, 1 Maart. Van kerke lijke zijde werd heden te Praag vernomen, dat in de maanden Ja nuari en Februari 1950 opnieuw arrestaties van R.K. priesters heb ben plaats gevonden, terwijl vele verleden jaar gearresteerde katho lieke geestelijken tot zware gevan genisstraffen zijn veroordeeld. Het schijnt dat de actie van de Tsjechoslowaakse regering is ge richt tegen kloosters, tegen geeste lijken, die herderlijke brieven van de kansel voorlezen en tegen pastoors van dorpen. Gottwald beschuldigde de hoog ste kerkelijke gezagsdragers van „het organiseren van wonderen", als een onderdeel van tegen de staat gerichte bedrijvigheid. Onder de gearresteerde of ver oordeelde priesters, wier aantal op 40 a 50 wordt geschat, bevinden zich drie abten. Door de jongste arrestaties is 't aantal katholieke priesters, dat ge vangen is gezet of reeds tot dwang arbeid veroordeeld, tot ruim 200 gestegen. LONDEN, 1 Maart (Reuter). Dr. Klaus Fuchs, een der geniaalste atoomgeleerden, is heden te Londen tot 14 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het uitleveren van Engelse en Amerikaanse atoomgeheimen aan de Sowjet-Unie. Fuchs, die als Duitser in 1933 naar Engeland was gevlucht en het Engelse staatsburgerschap verkreeg, ontving de zwaarste straf, die voor zijn misdrijf mogelijk was. Aan het begin van de zitting, die slechts een uur duurde, bekende Fuchs schuld. Fuchs leunde nonchalant op de rand van de beklaagdenbank, de rechterhand losjes in zijn broek zak, toen hij mompelde „schuldig". Volgens de openbare aanklager sir Hartley Shawcross strekt het optreden van Fuchs zich over 7 jaar uit en heeft hij ongetwijfeld bij een groot aantal gelegenheden inlichtingen verstrekt. „Dit is een uitermate ernstig geval naar ik veronderstel een van de ernstig ste gevallen, die ooit op grond van de Engelse wet van 1889 op de staatsgeheimen is behandeld. Dat de verstrekte inlichtingen waar schijnlijk van de hoogste waarde zouden zijn voor een eventuele vijand, noemde Shawcross een zaak „waaraan ongelukkigerwijze niet getwijfeld kan worden". Fuchs bekende inlichtingen ver strekt te hebben te Birmingham in 1943, te New York en Boston in 1944 en '45 en te Berkshire in 1947. De gevangene is communist en dat is tegelijkertijd de verklaring en de tragedie van deze zaak", aldus de openbare aanklager. Sir Hartley noemde Fuchs' handelwijze „een aanschouwelijke les over de betekenis van het mo derne communisme". De opperrechter, lord Goddard, noemde Fuchs „een van de ge vaarlijkste mannen, die het land bezit". Tevoren had een officier van de geheime politie, die door de verdediger als getuige was op geroepen, verklaard, dat sFuch zijn verklaring geheel vrijwillig had afgelegd. Op de vraag of hij, Fuchs, nog iets te zeggen had, antwoordde Fuchs, dat hij nog meer misdaden begaan had. Dit waren echter geen misdaden in het oog der wet. Hij had zijn raadsman verzocht be paalde feiten aan het gerecht voor te leggen „teneinde te boeten voor deze misdaden". Toen hij zeide: „Deze misdaden warenwerd zijn stem onverstaanbaar. Tenslotte hoorde hij het vonnis zonder tekenen van emotie. „Ik werd eerjijk berecht", zo verklaar de hij en hjj dankte het hof, de staf en het personeel van de ge vangenis van Prixton, waar hij in voorarrest werd gehouden, voor de „kiese behandeling".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1