Productieverhoging blijft primair belang Groot deel van lichting 1949 binnenkort met groot verlof Opnieuw: Wie wint de pot? Van Alle Dag KORTE LIJDENSMEDITATIES Geen bid- en boetetocht na Koster net meisje proces tegen wers geopend rktberichten Minister v. d. Brink in de Eerste Kamer: Mechanisatie wordt bevorderd in de sigaren-industrie Sport in het kort Labour zal regeren Amokmaker doodt vijf mensen Europa en de Britse verkiezingen mm*?} Tweede Kamer Bedenkelijke facet in Westerling-affaire Naar wij vernemen: Jezus en zijn vertrouwelingen Laatste Stadion-spel van Briels Verkoudheid 1 *T' DONDERDAG 2 MAART 1950 PAGINA 3 :er is in een leed gestoken >egen zijn U in speciaal voor collectie voor mogen tonen. agen zullen in eve voorjaars- vorden gepre- itraat 20-22, Alkmaar ERSVERWACHTING edeeld door het K.N.M.I. lilt -geldig van Donderdag- ot Vrijdagavond. «JACHT MINDER KOUD de noord-westelijke helft land: meest zwaar bewolkt plaatselijk enige lichte latigc tot krachtige wind Zuid en Zuid-West. Van- ■mperatuur om het vries- irgen overdag ongeveer de- emperaturcn als vandaag. zuid-oostelijke helft van 1: toenemende bewolking, ■rwegond droog weer. Meest vind uit zuidelijke richtin- inacht lichte vorst, morgen ongeveer dezelfde of iets impcraturcn dan vandaag. PARFUMERIE ROOS jaar voor licht magazijn- in andere voorkomende Adv. G, 2 Maart (Reuter). rtegenwoordigers van de tdse legatie te Praag wa- ivezig bij de opening van es tegen de 35-jarige Ne- r J. A. Louwers van de tegen 9 Tsjechoslowaakse onder wie een vrouw, die igd worden van verraad, e en sabotage. mdere Tsjecho-Slowaakse vorden onder dezelfde be rg bij verstek berecht, officieel was bekend ge- at het proces openbaar i aan correspondenten van reaux urt West-lEuropa gen de toegang tot de geweigerd. Nederlandse legatie wer- laten J. v. d. Gaag, zaak- kolonel B. R. P. F. Has- nilitaire- en luchtvaart en de handelsattache. mr. rhof. Het proces zal drie ren. /ERKEERSWEG SLECHTE STAAT [KARSPEL Toen vorig plan ten uitvoer werd ge- n de Ambachtsdijk tussen i en Oudkarspel recht te oor enige gevaarlijke boch- halen, werd dit door tal ebruikers toegejuicht. Met spoed en met de moderne van techniek werd aan het annen, maar al heel gauw in de gaten, dat men te uicht had. Onnodig lang belangrijke verkeersweg lebruik afgesloten, doordat lange tijd een groot ge- bestraat bleef. Maar toen enmaal voor het verkeer gesteld, begon de misère er enig fundament, was de itrating aangebracht op >te sloten, met het gevolg, vegdek al heel gauw een akeling was van kuilen en ;uurlijk zou men verwach. it de aandacht had van de die immers wegverbete- t oog had, maar dit schijnt >val te zijn. Klachten, noch hebben enig resultaat, wordt de weg steeds ge en ongelukken komen /oor. SCHARWOUDE, 2 Maart, uien 42.5043.90, grote 1, driel 39.20—39.60, 11000 sort. II 21.30—23.30, III 3, 200 kg witlof 5160, rode kool 6—16.70, 80000 ooi 22.60—28.50, 30000 kg MJK^VïIaart. 72000 kg 6—14.90. 53000 kg gele ■28.50, 10000 kg witte kool 1, 1400 kg witlof I 53—57, 12000 kg peen II 21.70 16.60—17.80, 8500 kg bie- 00 kg uien 42.6046.50, 0—42.70. iNHUIZEN, 2 Maart. gele kool 26,5031.50, rode kool 616.10. AR, 1 Maart. Witlof I 50 46, rabarber 60, wortel- groene kool 721.50, I 48—76, II 28—44, rode .70, gele kool 15.50—26,10, uien I 34—41. II 19—30, ■8,50, boerenkool 4766, 1—11.10, selderie 11—15.50 stoofperen 1115, gra- 2. IEND, 1 Maart. Wit- rode kool 616, spruit- 2. boerekool 4256, an- 86, rode bieten 48. gare 5, winterpeen 5.5010, 3, uien nep 18, goudrei- jonathan 2148. present ind 1654, zoete winter- -34, provisie-peer 1420, 1.50—26. Terwijl gistermiddag aan de overzijde van Het Binnehof de gemoederen hevig in beroering waren en de motoren van de politie over het plein ronkten, doceerde minister v. d. Brink in de Eerste Kamer nationale en internationale economie. De wijze waarop deze bewindsman de Kamer heeft geantwoord bij de behandeling van zijn begroting is boven alle lof verheven. Zijn antwoord aan de senatoren was een zeer overzichtelijke, diepgaande en nochtans voor een ieder te begrijpen schets van de economische toestand van ons land en de middelen en moge lijkheden om uit de na-oorlogse moeilijkheden tot welvaart te komen. De minister had een zeer aandachtig gehoor. De Kamer is trouwens de mi nister bij de behandeling van de begroting met alle welwillend heid tegemoet getreden. De cri- tiek. die werd geuit was in het algemeen op kleine onderdelen van het beleid gericht. Prof. v. d. Brink vond de Senaat met uit zondering van de communisten volledig achter zich. Zijn begro ting werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen met de aantekening van de opmerking, 'dat de communisten hadden te gengestemd. Minister v. d. Brink gaf als zijn mening te kennen, dat de economische toestand van ons land met een gematigd optimis me kan worden tegemoet gezien. Het tekort op de betalingsbalans vertoont een regelmatige daling De invoer wordt thans voor 60 procent door export gedekt. Er Gisteravond won Nederland de ijshockeywedstrijd tegen België in den Haag met 101. De tussen standen luidden 11, 5—0 en 40, Bij internationale schaats wedstrijden te Jevnaker (Noorwe gen) werden Broekman, Huiskes en v. d. Voort resp. 13, 15 en 17 op de 500 en derde, zevende en ne gende op de 5000 meter. Johny Werket reed 500 m. in de nieuwe baanrecordtijd van 44 sec. en Hjalmer Andersen de 500 m. in de nieuwe recordtijd van 8 min. 28.3 sec. Andersen staat nu eerste, Werket derde in het algem. klas sement. Tweede is de Noor Odd Lundberg. In het V.U.C.-stadion in den Haag won gisteravond het Haags elftal met 51 van het enthou siast spelende elftal van de Neder landse politie, waarin Kammeyer van Be Quick en van der Beek van Achilles uitblonken, Vogelzang van Z.A.C. reeds kort na de aftrap vervangen moest worden en Wol- tjes van Veendam zijn ploeg het eerste tegenpunt bezorgde door een vrije schop met de handen over de lat te werken. De penalty was raak. Heden proces Louwers Naar wij vernemen, zal de heer J. Louwers. hoofdvertegenwoordiger van de A.K.U. (Algemene Kunst, zijde Unie) in Tsjecho Slowakije, die op <32 December werd gear resteerd, vandaag te Praag terecht staan. De Nederlandse zaakgelastig de, de heer J. van der Gaag, zal daarbij als waarnemer aanwezig zijn. Aankomst „Sibajak" Op 15 Maart a.s. wordt 'de „Si bajak" van de Koninklijke Rotter- damsche Lloyd met ongeveer 1250 passagiers uit Indonesië te Rotter dam verwacht. Het schip heeft een klein aantal militairen en boven dien vele gezinnen van militairen of nabestaande van overleden mi litairen aan boord. KUBIEKE METERPRIJS WEER VERLAAGD Met ingang van gisteren is door het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting de toegestane kubieke-meterprijs wederom ver laagd en wel met fl.50. Deze ver laging geldt o.m. niet voor de ge meenten in Noord-Holland, benoor den het Noordzeekanaal, met inbe grip van Velzen en de Noord-Oost- poider. Voor deze gemeenten geldt de op 1 Februari 1950 vastgestelde ku bieke-meterprijs. Het oude Leidse station wordt bij gedeelten vervangen door een nieuw. De werkzaamheden zijn reeds belangrijk gevorderd. Op de voorgrond de fundamen ten voor een nieuw viaduct; op de achtergrond een trein op het noodspopr. kan worden gesproken van een zekere mate van evenwicht in de betalingsbalans voor zpver het de handel met de West-Europese landen betreft. De laatste lood jes bij het in evenwicht bren gen van de betalingsbalans, zul len het zwaarst wegen. Deze op merking, die van de heer Mole naar (VVD) afkomstig was, on derstreepte de minister. Boven dien zal, zo zeide de bewinds man, ons land in de situatie waarin het thans verkeert, water bij de wijn moeten weten te doen. Om onze positie zelfstan dig te maken zullen wij onze producten goedkoper moeten af staan dan wij zouden doen, wan neer er geen tekort op de beta lingsbalans als stok achter de deur stond. Met de heer Steinkuhler (KV P) was de minister eens, dat de arbeidsvrede in ons land be langrijk heeft bijgedragen tot de reconstructie van ons land. Deze arbeidsvrede achtte hij de vrucht van het gevoerde sociaal-fiscaal en economisch beleid. De minis ter was het in zekere zin ook eens met de opmerking van de heer Vixseboxse (CH), dat de consumptie primair is. Maar, zo voegde hij hieraan toe dit op een opmerking van de commu nist van Santen het zal nu somstijds nodig kunnen blijken om de buikriem wat vaster aan te sjorren, om straks niet voor de noodzaak te staan dezelfde riem tweemaal om de vermager de lendenen te moeten slaan. M. a.w. de toekomst mag niet in ge vaar worden gebracht door over schatting van de huidige ma gere welvaart. Om de betalingsbalans in even wicht te kunnen brengen is in de eerste plaats een vergroting van de productie nodig. „Wordt die doel bereikt alleen door meer produceren?", vroeg de heer Oosterhuis (Arb.) De mi nister uitte hieromtrent zijn twijfel, doch hij achte productie- vergroting wel van primair be lang. Vooral het tempo waarin de productie zal worden opge voerd is van betekenis. CHURCHILL BIJ KONING GEORGE LONDEN, 1 Maart (Reuter). Premier Clement Attlee heeft he den op de besloten vergadering der parlementsfractie der Labour- partij verklaard: „Labour zal re geren en de Tories bestrijden". Dit werd opgevat als een dui delijke aanwijzing, dat de nieuwe Labourregering vastbesloten is geen partij beginselen los te laten om zich te handhaven. Tevens meent men, dat Attlee's verklaring betekent, dat er bin nenkort nieuwe verkiezingen zul len worden gehouden. Attlee werd eenstemmig als partijleider herkozen. Winston Churchill, heeft he denavond onverwachts een „par ticulier" bezoek gebracht aan koning George. Er waren speciale voorzorgsmaatregelen genomen om Churchill's bezoek geheim te houden. Men meent, dat de koning met hem de labiele parlementaire situatie wilde bespreken. BERLIJN, 1 Maart (Reuter) Een 39-jarige Duitse boer te Wit- tchenau maakte heden plotseling amok en sloeg zijn vrouw, zijn zoon, zijn schoonzuster en haar twee kin deren de schedel in met een bijl, zo meldt het West-Duitse persbu reau D.P.A. Na zijn vijf slachtoffers in stuk ken te hebben gehakt, pleegde hij zelfmoord. Brand in Grieks schip Gisteren is de Rotterdamse haven binnengekomen het 7176 b.r.t. me tende Griekse s.s. „Loula Nomikos" dat met tarwe, zonnepitten en lijn koekschilfers geladen was. Door broeiing van de lading moest het besluit genomen worden twee rui men geheel onder water te zetten, omdat de vlammen uitsloegen. Voor de blussing zijn meerdere drijven de spuiten gerequireerd. Hechtere internationale samenwerking Het streven zal' er ook voor ons land op gericht moeten zijn, om tot grotere internationale sa menwerking te komen. De eco nomische barrières moeten wor den weggenomen. West-Europa moet één markt worden. Bij het streven naar internationale sa menwerking speelt de regionale samenwerking een grote rol Het verdient echter voorkeur om deze regionale samenwerking zo breed mogelijk op te zetten. Handhaving van volledige werkgelegenheid. De industrialisatie is voor ons land uiterst belangrijk. Het is 'n onderdeel van de politiek die streeft naar handhaving van vol ledige werkgelegenheid. Het is ook een voorwaarde voor het sluitend maken van de beta lingsbalans. In 1949 is er voor 1.160 millioen gulden in de in dustrie geïnvesteerd. Een bedrag van 620 millioen werd besteed aan vernieuwingen en 540 mil lioen aan 't oprichten van nieu we industriën. Deze resultaten zijn 8 procent beneden de ver wachtingen gebleven. Deze ach terstand zal in de komende ja ren moeten worden ingehaald. Gedurende het 2e half jaar 1949 zijn door de industrie 64.000 ar beidskrachten opgenomen. Er zal echter meer arbeidsgelegen heid moeten worden geschapen om de in de komende jaren be schikbaar komende arbeids krachten en gerepatrieerde mi litairen een plaats te kunnen geven. Minister v. d. Brink zei- de niet te zullen schromen zün goedkeuring te hechten aan de mechanisatie van sommige be drijfstakken, ook al zal deze mechanisatie aanvankelijk een aantal arbeidskrachten overbo dig maken. Voorwaarde hiertoe moet echter zijn, dat er goedko per geproduceerd zal kunnen worden, waardoor de omzet vooral de export kan worden vergroot en er straks een veel voud van de overbodig gewor den arbeidskrachten in zulk 'n bedrijfstak werk kunnen vinden Zo zal de minister de mechani satie bevorderen van de produc tie van z.g. sprietjes en fsenori- tas om de sigarenindustrie in gunstiger concurrentie-verhou- ding te brengen ten opzichte van de Belgische industrie. (Vervolg van pag. 1) Als echter vooral de staat zelf de welvaart moet brengen, is het duidelijk, dat men geen boven nationale, b.v. Europese, inper king van de staatsmacht wil, want dat zou dan meteen betekenen boven-nationale inperking van socialistisch welvaartsstreven. Dat zou anders kunnen worden, als dat boven-nationale gezag zelf óók socialistisch zou zijn. De leuze „Europa zal socialistisch zijn, of het zal niet zijn", is dan ook méér dan een strijdkreet. Het huidige Europa heeft weinig kans puur- socialistisch te worden. De Britse Labour-regering heeft er bepaald toe bijdragen, dat er tot nu toe dan ook nog geen Verenigd Euro pa gekomen is. Niet de welvaartsstaat, maar de staatswelvaart was een punt van strijd in de Britse verkiezingen, i Wij geloven, dat het Engelse vólk zich duidelijk tegen staatswel vaart heeft uitgesproken. Dat de den vooreerst de 15 millioen die conservatief en liberaal stemden. Maar zeker ook een deel der 13 millioen die Labour kozen, deden dat niet, omdat zjj de welvaarts staat niet veilig achtten in con servatieve handen. Ook op dit punt heeft de verkiezingsuitslag het voor Attlee allerminst gemak kelijk gemaakt. Wij zeggen niet, dat dit stemmingsresultaat een verenigd Europa zal vergemakke lijken, maar enig gunstig voor uitzicht voor de Europese samen werking menen wij ook wel te mogen bespeuren. Op het Europese vlak praat men ons wat te veel en te vlot over „liberaliseren der Europese eco nomie". Om alle misverstand te vermijden is het goed, duidelijk vast te stellen, dat, als er de waarlijk Europese economie zal ontstaan, die zeker géén liberale zal zijn. Niet de socialisten alléén, maar zeker óók de socialisten zullen dat verhinderen. Een poli tiek gezag, dat zelf welvaart wil brengen, door zich als pseudo- voorzienigheid te gaan gedragen om het even of dat een natio naal staatsgezag of een boven nationaal Europees gezag is zal het o.i. in dit deel der wereld al evenmin halen. Vele socialisten zullen dit moeilijker aanvaarden. De Britse verkiezingsuitslag stemt echter in dit opzicht, als wij goed zien, tot nadenken en in dit op zicht kan hij een enigszins gun stig perspectief openen voor Europa. i (Vervolg van pag. 1) De heer Vorrink (P.v.d.A.) be treurde het met de heer Fens, dat de Kamer nog geen inzicht had ge kregen in de financiële gevolgen. Eenzelfde mening was de heer Wei ter toegedaan. De rest van zijn be toog gebruikte de heer Vorrink om de communistische ...vredeswil" te kraken. Hem en de zijnen bleef het ernst met de leuze, dat Amsterdam geen Praag mocht worden. Toen hij opmerkte, dat ons leger nog steeds niet door vreemde generaals ge commandeerd werd. riep een vrou wenstem van de tribune: Wat doet Montgommery dan hier? Politie schoot onmiddellijk toe en de vrouw werd verwijlerd. Op de pu blieke tribune werd geroepen: „Maar hij is al onderweg." Ook daar werden de gelederen uitge dund! De heer Gortzak (Comm.) gebruikte vanzelfsprekend zijn volle drie kwartier. De heer Vor rink werd aangewreven, dat hij op 10 Mei zijn majoorsjasje zou heb ben uitgetrokken De voorzitter beval de heer Gortzak om deze belediging terug te nemen en toen deze hieraan geen gevolg gaf, werd zij uit de Handelingen ge schrapt. Is dat Panl daar? Paul de Groot ondersteunde zijn fractiegenoot met interrupties, waarop de heer Schouten (A.R.) doodleuk opmerkte: „Is dat Paul daar?" De minister-president werd bij de verdediging van het ontwerp herhaaldelijk door de communisten onderbroken. Weer washet Paul de Groot, die iets in het midden meende te moeten brengen, maar weer was het ook de heer Schou ten (A.R.), die hem toevoegde: „Jongen, hou je nou rustig, de en kele keer dat je hier bent!" Dr. Drees sloot zijn verdediging met een woord van de heer Gortzak: Ons volk zou zich niet laten be driegen. Dit kleine land had zeker geen oorlogszuchtige neigingen. Een nieuwe vijand moest nu echter we ten, dat hij de hele wereld tegen zich zou vinden. Minister Schok king deelde mede, dat de kosten van het ontwerp op dit ogenblik nog niet bekend waren. Wij krij gen de wapens gratis, maar met het onderhoud etc. zijn kosten ge moeid De berekening van deze kosten vroeg enige tijd. Belangrijk was de mededeling van de minister, dat de eerste van de lichting '49 reeds spoedig met groot verlof zal worden gezonden. Ook een gedeelte van de tweede ploeg zal binnenkort afzwaaien. Waar schijnlijk reeds half Maart De re serve officieren en het k;uler vallen echter evenmin als de luchtmacht onder deze regeling, die ruim 8900 dienstplichtigen omvat. Zij krijgen hierdoor gelegenheid om zich in af wachting van nieuwe lichtingen met de nieuwe wapens vertrouwd te maken. Van beide ploegen zal een aantal vrijwilligers dienen ter aflossing van de rond 500 dienstplichtigen van de landmacht, die thans in de West vertoeven. Het groot verlof betreft alleen degenen, die thans dienst doen in Nederland. Een deel van de tweede ploeg blijft onder de wapenen o.m. als oefendetache menten en voor bewakingsdiensten. Door deze maatregel komt men zo dicht mogelijk bij de termijn, die de wet op de dienstplicht voor het verblijf onder de wapenen stelt. Het wetsontwerp werd tenslotte aangenomen met 61 tegen 6 st. Op dat moment werd nog van de tri bune geroepen: „En de bouwvak arbeiders zijn ook tegen." Tijdens dit slottumult sneuvelde ook nog een stoelpoot. Bij de aanvang van de vergade ring heeft de heer Nederhorst (P. v.d.A.) aan de Minister van Land bouw vragen gesteld over de stij ging van de aardappelprijzen. De minister erkende, dat de prijzen van de kleiaardappelen nogal ste vig waren, maar die van de zand- aardappelen mochten toch zeker redelijk genoemd worden. En deze zandaardappelen waren er in elk geval voldoende. Hij betreurde het dat het publiek zelf meehielp met het duur maken van de kleiaard appelen door zijn voorkeur juist naar deze soort te doen uitgaan. Zag de minister op dit ogenblik nog geen reden voor ingrijpen, wel had hij het voornemen om in te grijpen, wanneer de prijsstijging zich nog zou willen voortzetten. Er is geen reden tot distributie. De export staat stil, behalve wat de lopende contracten betreft. De ver maling is stopgezet. Het wetsontwerp tot tijdelijke verhoging van de uitkeringen in gevolge de Noodwet-Drees werd z.h.st. aanvaard. De communisti sche amendementen hierop werden met de stemmen van de communis ten voor, verworpen. Op het platteland heerst alom activiteit in verband met de naderende lente. In de bollen streek is men druk bezig de bedden met bloembollen, welke we spoedig in bloei hopen te zien staan, van de winterbedek- king te ontdoen. Terwijl verschillende Nederland se rechtsgeleerden van naam zich uitsloven om juridisch te bewijzen, dat Westerling niet kan en mag worden uitgeleverd aan de Indone sische Regering on nog tal van bla den in ons land op een even onge wenste als weinig doordachte wijze bezig i.ijn deze avonturier op het helden-voetstuk te plaatsen, heeft deze bruut zich zelf in de Engelse gevangenis opnieuw op een zodani ge wijze gecompromitteerd, dat wij ons als Nederlanders hebben te schamen, nu deze man zich op zijn Nederlanderschap beroept, ten ein de aan zijn verdiende straf te ont komen. Intussen heeft prof. Romme en Dinsdagmiddag in de Kamer en gistermorgen in „De Volkskrant" i een nog veel bedenkelijker facet in de kwestie Westerling gewezen n.I. dat deze door de Indonesische Regering gezochte misdadiger, wiens optreden door de Nederland se Regering met nadruk is ver klaard als in hoge mate in strijd met de Nederla~-l.se belangen, door Nederlandse militairen is geholpen om met een Ned. vliegboot uit In donesië te kunnen ontvluchten. De wijze, waarop door deze daad van Ned. officieren, de Ned. Re gering opnieuw is gecompromit teerd en in de toch reeds zo pré caire verhouding tussen onze Re gering en het Indonesische volk een nieuw element van wantrouwen is gezaaid, kan niet scherp genoeg worden veroordeeld. En gaat dan ook in betekenis, de vraag, of Wes terling al of niet kan worden uit geleverd, verre te boven. Het ia duidelijk, dat het pogen van onze Regering om een sfeer van vertrouwen tot stand te bren gen tussen de beide landen, hetgeen voor de economische toestand van ons land en volk van de allerhoog ste betekenis is door wat nu ge beurde, ernstig is geschaad. Door enkele Ned. officieren, die noch hun taak noch plicht schijnen te begrijpen, is hierdoor een daad van agressie gesteld, welke ingaat tegen de hoogste Nederlandse be langen. Terecht schreef een Nederlands blad ln Indonesië, dat door deze daad van Ned. officieren de zeer moeilijke taak van Dr. Hirschfeld in Indonesië voor een belangrijk deel ernstig is ondermijnd en dat deze nieuwe insubordinaire taak van Ned. officieren koren op de molen is van die Indonesische lei ders, die van een samenwerking met Nederland niets willen weten, omdat ze de Nederlanders niet wil len vertrouwen. Het is niet zozeer nog de duiste re figuur van Westerling, die deze anti-Nederlandse elementen in de kaart speelde, maar het zijn vooral die Nederlanders, die Westerling bij 7 v zijn rebellie openlijk en direct steunen, maar ook op een bedekte wijze en indirect met hun duidelij ke sympathie begroetten. Maar dit anti-Nederlandse optre den wordt overtroffen door hen, die in dit stadium opnieuw daad werkelijk de partij van deze rebel hebben gekozen tegen de Indonesi sche regering en deze daad wordt in hoge mate laakbaar en zelfs misdadig nu dit gebeurd is door Ned. officieren. Prof. Romme heeft Dinsdag in het parlement met grote nadruk een streng onderzoek gevraagd en bestraffing van deze officieren. Helaas moest minister Schokking reeds erkennen, dat het vast staat dat Westerling bij zijn vlucht met een marine-vliegboot door Ned. of ficieren is geholpen. En wat de maatregelen tegen deze officieren betreft, zo spoedig vast staat, wie voor deze daad verantwoordelijk is, zal aan de Kamer worden meege deeld, welke maatregelen tegen deze officieren genomen zullen worden. Dit duidelijke onomwonden ant woord, naast de ruiterlijke exeuus- aanbieding door onze Hoge Com missaris in Djacarta, is het enige wat de Ned. Regerin; in dit sta dium kon oen. En <le duidelijke bewoordingen, waarin zowel hier in den Haag als in Djacarta dit Ned. optreden is gelaakt en veroordeeld is het maximum wat Ne< erland op dit moment kon doen om de gevol gen van deze ergerlijke daad zoveel mogelijk op te vangen. Maar dat ondanks deze verkla ringen hier ernstjp nadeel is be rokkend aan Ned. belangen, kan niet ontkend worden. Niet minder verontrustend is het feit, dat uit dit gebeuren duidelijk blijkt, welk een gevaarlijke menta liteit er blijkbar -■ in zekere Neder landse legerkringen in Indonesië heerst. Deze mentaliteit met krach, tige hand radicaal uit te roeien, zal een taak en een plicht zijn van de Regering, waarvan de urgentie moeilijk kan worden overschat. J. H. opende minister Rutten gisteren een ambachtsschool te Druten in het Land van Maas en Waal. Ook in Venray komt een nieuwe am bachtsschool; te Amsterdam, Keizersgracht 608 is thans gevestigd een officieel Duits adviesbureau betreffende de zuivering van Duitse effecten; is gisteren onder grote belang stelling te Brummen begraven de heer A. J. Breukink, een bekend figuur op het gebied van paarden fokkerij en sport; zijn de zgn. aanstellingsvergunnin gen bouwnijverheid van het Gew. Arbeidsbureau vervallen; wordt op Palm-Zondag, 2 April a.s. te 12 uur in het Concertge bouw te Amsterdam wederom de Mattheus-Passion van Joh. Seb. Bach uitgevoerd o.I.v. Eduard van Beinum. Solisten o.a. Peter Pears, Laurens Bogtman, Jo Vincent, Annie Woud en Willem Ravelli; is Manuel Pereira Mateus uit Lis sabon winnaar geworden van de eerste wereldprijsvraag van de Wereldomroep, Philips en de K.L.M. Er waren 40.000 inzendin gen uit alle delen van de wereld. Andere prijzen waren voor een 13- jarig schoolmeisje uit Georgetown, een ingenieur uit Singapore en een dame uit Kopenhagen; werd gisteren te Deest bij Nij megen een schip van 2000 ton te water gelaten, bestemd voor do kustvaart tussen Frankrijk en Nrd-Afrika; vierde de heer J. Vincent gisteren zijn gouden jubileum als beiaar dier. Hij werd bevorderd tot Rid der le kl. in de Huisorde van Oranje en kreeg een album met foto's van Amsterdam uit handen van burgemeester d'Ailly. Nauwelijks ontwaakt direct in het bad Een bezoeker van een nachtclub aan de Lijnbaansgracht in Amster dam heeft gisterenmorgen een bij zonder onaangename verrassing ge had. Hij had om twee uur de club verlaten en was in zijn auto ge stapt. die op de rand van de Lijn baansgracht geparkeerd stond. De man is in de auto in slaap gevallen. Gisterenmorgen werd hij wakker en heeft vermoedelijk de handrem losgezet. Het gevolg was, dat de aut0 pardoes het water in reed. Nauwelijks ontwaakt, zat de man dus reeds in het bad. Werklieden van een zuivelfabriek brachten hem op het droge. Zij lagen i-oorloos op de grond. Petrus, Johannes en Jacobus. Ze dorsten hun hoofd niet opheffen. Ze hadden iets gezien waarvan ze geschrokken waren, maar dat hun ook een ontzaglijke vreugde bezorg de: Jezus' kleren glansden en Hij zelf! 't Was alsof Hij de zon in zich droeg! Even zagen zij Hem, een glimp! want ze moesten hun ogen dichtdoen, en zich afwenden voor de gloed die Hij uitstraalde. Zijn intieme vrienden had de Meester meegenomen een berg op. (Van onze redacteur) Het laatste van de serie van negen Stadion-spelen, dat door Carel Briels zal worden uitgevoerd in het Feijenoord-Stadion te Rotterdam zal weer het Ganzenbord-spel zijn. Als dit op Tweede Pinksterdag is gespeeld en alle loten die recht geven op een prijs uit de pot zijn verkocht, hebben deze negen spelen, sinds de bevrijding gespeeld, ruim 1 millioen gulden opgebracht, die aan liefdadige doeleinden konden worden besteed. Het mag wel een unicum heten in de geschiedenis van charitatief Nederland, om zulk een bedrag zonder overheidssteun bij elkaar te brengen. Door zakelijkheid aan liefdadigheid te paren, zoals dat in sterke mate bij dit ganzenbord spel is gebeurd en weder zal ge schieden, heeft men dit resultaat kunnen bereiken. Dat is ook Briels' grote voldoening, zoals hij gistermorgen op een persconferen tie in Rotterdam eerlijk toegaf. En ieder die met het lot van het kind begaan is, moet het een gevoel van rijkdom geven, dat men op deze wijze het kind dat steeds onze steun nodig heeft kon helpen. In opzet is dit Stadionspel gelijk aan het vorige, dat te Amsterdam werd gehouden. Alleen heeft men nu de tienduizend Nederlandse kruideniers ingeschakeld voor de verkoop der 480.000 loten. Geen reprise. Toch is dit spel geen reprise, want de tekst zal een nieuwe zijn, door Knap geschreven, de muziek on dergaat enkele veranderingen en de organisatie der loterij zal an ders zijn. De drie eerst-aan-ko- mende groepen in het spel zullen beslag leggen op de drieduizend prijzen terwijl de meest ongun stige groep nog een troostprijs in de vorm van een serie Solex- fietsen ontvang. Het spel wordt, zoals eveneens te Amsterdam het geval was, door een kleine driehonderd kinderen, voor kinderen gespeeld. Peronne Hosang en Koos Koen zullen waarschijnlijk ook deze keer weer de teksten zeggen. Alle gelden, die zowel door de loterij als door het spel zullen worden verworven, zullen, naar de heer Hasper van het Rotter damse Comité mededeelde, geheel ten goede komen aan de verschil lende instellingen voor kinderuit zending, die bij de Centrale Raad, die alle gezindten omvat, zijn aan gesloten. Het vorig jaar kon ruim 220.000 gulden worden afgedragen, waarvan o.a. een bekend oord als de „Vossenberg" kon worden her steld. Zo zal dit spel het laatste zijn, dat Briels in de Nederlandse Sta dions zal laten spelen. Of 't „Be- vrijdingsspel" op 5 Mei in Amster dam door zal kunnen gaan, staat nog te bezien, daar de regisseur, met een halve vrije dag op de bevrijdingsviering, weinig zal kunnen uitrichten. Dit spel, ge projecteerd als „Vijf Jaar Bevrij ding", vereist de medewerking van 6000 arbeiders en schoolkinderen uit het hele land. Er zitten dus nogal wat haken en ogen aan. De andere openluchtspelen gaan gewoon door. Deze zomer zal in Apeldoorn, in Berg en Bos gedu rende tien dagen een sprookje worden gespeeld, terwijl nog an dere spelen op stapel staan, die na Briels' Amerikaanse reis aan de beurt komen. Maar voor een Sta dionspel acht Briels geen reële basis meer aanwezig. Nationale loterij voor het Kind Terwijl in de Rotterdamse haven het lossen van een Amerikaans schip met speel goed voor Nederlandse kin deren nog in volle gang was, heeft burgemeester Mr. P. J. Oud Woensdagmorgen uit handen van een tiental kin deren, verkleed als figuren van het Ganzenbordspel, de eerste loten gekocht van de loterij: „Wie wint de pot?" Dit is dan de inzet geweest van de tweede grote loterij van het kind vóór het kind, waaraan weer een spel zal worden gekoppeld, dat :o het Rotterdamse Stadion zal worden uitgevoerd onder leiding van Carel Briels. Naar wij vernemen zal de bid- en boetetocht die op Passie-Zon dag, 26 Maart, door de Katholieke jongeren van Nederland naar elf plaatsen in de verschillende pro vincies zou worden gehouden, niet doorgaan. De Katholieke Jeugd raad heeft zijn daartoe strekkend initiatief teruggenomen. Post voor de „Volendam'' Post. bestemd voor naar Neder land terugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Volen dam" moet uiterlijk op 6 Maart a.s. in Nederland ter post worden bezorgd. Behalve de gebruikelijke gege vens dient het adres de vermelding te bevatten: „aan boord van het troepenschip „Volendam", op thuis reis naar Nederland". De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag niet worden vermeid. In de zuivere lucht daar mochten zij een ogenblik Jezus zien zonder sluier, een ogenblik Zijn heerlijk heid waarnemen zonder de scha duw die zijn gestalte gelijkmaakte aan die van elke sterveling. Ze wilden niet meer weg. „Drie tenten zullen we bouwen voor U, maar laat ons niet meer heengaan, na dit, tot de daagse werkelijkheid". Ze liggen weer roerloos op de grond. Petrus, Johannes en Jaco bus. Ze heffen, hun hoofd niet op. Ze kunnen niet. Ze slapen. Er is hun gevraagd, door Jezus zelf, wakker te blijven, te bidden. De Meester scheen hen nodig te heb ben en natuurlijk, ze zouden Hem dat plezier doen, graag. Ze baden een paar psalmen maar de nacht is kil, ze zijn moe; ze dutten in. Ie mand schudt hen wakker. Jezus staat voorhen Wat een verschil met toen, op de berg Thabor! Een bleek angstig gezicht ziet hen aan. Ze schrikken. Is dat de Meester? t Maanlicht doet Zijn gelaat lichten niet van binnen uit: zweetdruppels vangen het licht. Zijn witte tuniek is verward, kleeft aan Zijn lichaam „Jullie zouden met Mij waken. Bidt, vrienden bidt!'» Hij wankelt weg. Even later horen ze zwak Zijn ge kreun: „Vader, als het mogelijk is, neem deze kelk weg van mij Vijf minuten later liggen zij we derom roerloos te slapen! „Laten we bij U mogen zijn, Heer. Tenten bouwen we voor U, wij vin den wel en plaatsje. Als we maar hier mogen zijn bij U, in Uw heer lijkheid." In de Olrjfhof vraagt Jezus om meeleven van zijn vrien den, in zijn angst. Nu vallen ze in slaap. Bij het binnentrekken van Jeru zalem drommen de Apostelen om de Meester en zijn zielsgelukkig; op Zijn Kruisweg gaan wat vrou wen mee en Zijn Moeder met Jo hannes. Een periode in Jezus' leven was er waarin Hij de bijstand van men sen vroeg. Een bewijs van zijn over-: grote nood, als mens. Een bewijs van Zijn daadwerkelijke liefde voor Zijn vrienden: ze werden gevraagd Hem bij te staan. Bedroevend wei nig brachten ze ervan terecht. Ze sliepen onder Zijn Kreunen in! Bijzonder in de vasten vraagt de Meester ons, die Zijn vrienden wil len zijn met Hem mee te lijden, met Hem mee te offeren. Zullen wij ook indutten? Of zijn we vergeten dat met Aswoensdag de Grote Vasten begon? De aangename tijd omdat wij dan uitgenodigd zijn met onze Verlosser mee te lijden van neus, keel of borsL. snuift en wrijft U wee met I T j| (Advert.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3