Nieuw Nederlandse regering protesteert WOESTE TONELEN IN HET FRANSE PARLEMENT Communisten leverden verwoede gevechten De toekomst van I ndonesië "*_vA ukgoederen Wies Moens in vrijheid Prins Bernhard in Californië Truman wil mijnen overnemen - SUPBRr wum \QP bOBN&l* n, blekeni ïeo&é *ter> irect de eerste e was doet. FEN turenhandel J Communisten slaags in de Franse Kamer Voorbarige vraag Openbaarheid proces-Louwers werd geweld aangedaan Minister van Maarseveen over: Kan regering anarchie voorkomen Kroniek en Kritiek Herdenking in de Tweede Kamer Rampzalige gevolgen van staking dreigen ,o.v>o\ 7-1 1.90, 1.40 a kwaliteit 1.85 2.18 1.49 2.85 1.50 leu wanendons 'LANEL streepdessins 1.60 N, 90 cm. br. 1.52 breed, pracht 2.55 zware kwal 2.50 ng, in wit en ècru - 1.25 - 1.09 irse soorten 1.98 jracht des- 4.25, 3.35 - ALKMAAR n weer in zijn huisje pel kwartjes, die hij wens-portemonnaie 1de kwartje. „Ja, ja, Verholen blij. „Het ie hele tijd met mijn irt, zult ge misschien ant ik ben zo gezegd ge! En voor zover ver niet, dat deur- ;aan bemoeien. Dat elijke pottenkijkers! aeds gekluisterd aan 'lan, praat toch niet ieft gaan. Ik verveel r, dat ik momenteel enaar naar behoren een ambtenaar kan Abonnementsprijs f4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. HET FEIT E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Bankrelaties: Noorderbank; Neder!. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina 1 Zaterdag 4 Maart 1950 45e Jaargang No. 11805 Kontoren: HOORN. Draaisingel 59. teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56. tel. 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 NAAR AANLEIDING van een beschouwing van oud-minister Bolkestein in de „Nieuwe Rotter damse Courant" van dezer dagen, precies gezegd d.d. 18 Februari, hebben de „Volkskrant", per Ster redacteur (Romme) en de „Maas bode", in een artikel onder ver antwoordelijkheid van de hoofd redactie, een antwoord gegeven. Dit antwoord betrof deze vraag: „Is de nu in Nederland bestaande financiële gelijkstelling tussen openbaar en bijzonder onderwijs en de toekenning van rijkssubsi die aan de bijzondere scholen, zoals nu geschiedt, dat wil dus zeggen: zonder naar de godsdien stige richting der school te vra gen, ook van een katholiek be wind bij voortduring te verwach ten?" Deze vraag werd door de heer Bolkestein zo gesteld, omdat al meer in bepaalde kringen de vrees voor een katholieke meerderheid van de Nederlandse bevolking tot uiting komt en men zou wel graag bij voorbaat willen weten, wat een eventueel in meerderheid katho lieke regeringsbewind dan van plan is, op dit en dat gebied met onze natie aan te vangen. Volkskrant en Maasbode hebben zich uitgesloofd, de heer B. wat gerust te stellen. Zij beantwoorden de door hem gestelde vraag be vestigend. Wij doen dat nog niet. Ten eerste, omdat wij ons afvra gen of de heer B. hot recht heeft, die vraag zo te stellen en er dan nog een antwoord op te verlangen, dat „duidelijk en niet voor meer dan één uitlegging vatbaar is". Ten tweede, omdat het niet ge bruikelijk is, het thans levende geslacht antwoord te doen geven op vragen, welke pas in een perio de van een veel later levend ge slacht aan de orde komen. Ook de heer B. spreekt ervan, dat een eventuele meerderheid van de katholieke bevolking pas over „enige tientallen jaren" ter sprake komt. Ten derde, omdat de onder wijspolitiek der liberale onvrijheid ten aanzien van de bijzondere school vele lange jaren gevoerd is, zonder dat tevoren ooit een ant woord gevraagd of gegeven is over de richting waarin die politiek zou gaan. Maar dan is er nog een ten vierde! Dit houdt met dat ten der de ten nauwste verband. Jaren lang hebben de voorvaderen van de heer Bolkestein op staatkundig gebied het heft in handen gehad, en zij hebben niet alleen langdu rig én hardnekkig geweigerd de gelijkstelling tussen openbaar en bijzonder onderwijs te erkennen, zij hebben ook geen rijkssubsidie laat staan „bij voortduring" willen geven aan de bijzondere scholen. Het is, in het aangezicht van de historische feiten wel een beetje brutaal, om dan nu de katholieken van Nederland met zulk een vraag aan boord te ko men. Feitelijk ook beantwoorden wij de vraag, zoals de heer B. die for muleert, ontkennend. De katho lieken zullen zeker t.z.t. niet de n bestaande gelijkstelling enz. in de verre toekomst, als er een katholiek bewind zou zijn, Voort zetten. Om de eenvoudige reden, dat de n bestaande gelijkstelling nog lang geen gelijkstelling is. Daarom willen wij op de eer ste plaats de zeer deskundige en hoogst-respectabele oud-minister van onderwijs de goede raad ge ven, al zijn krachten in te span nen, om er aan mee te helpen, dat de Gelijkstelling Wordt voltooid en op alle fronten van het onder wijs doorgewerkt is. Niet omdat w ij zouden willen zeggen, dat de heer B. en de zijnen in de verre toekomst gemeten zullen worden met dezelfde maat als waarmee zij maten en meten zullen, maar opdat op de eerste plaats aan de orde is de rechtsvraag van de verdere doorvoering en voltooiing van de gelijkstelling-nü. Het ant woord op de vraag, of de katho lieken zullen meehelpen, in die toekomst de bestaande g e 1 ij k - stelling te handhaven, en dan nog wel bij voortduring, hangt er ook van af. hoe de, nu nog niet bestaande gelijkstelling, er uit zal zien. Zien wij dus weinig reden, om een voorbarige vraag, op een ter rein waarop de aanhang van de vragensteller een weinig-brand schoon verleden heeft, min of meer „paf van het prompte" te beantwoorden, wij willen intussen ook geen misverstanden laten be staan, ook al worden die door an deren opgeworpen. In de verhou ding katholiek—niet-katholiek kunnen blijkbaar gemakkelijk sentimentsoverwegingen een rol spelen en wij zouden niet graag de gevaren voor nachtrustversto ring van bepaalde lieden willen vergroten, die een eventuele katholieke meerderheid in ons vaderland als een dreigend spook beeld zien opdoemen. Welnu, het lijdt voor ons, die evenals de heer Romme en ver moedelijk ook de schrijver in de „Maasbode", direct geen aandeel meer zullen kunnen hebben in de situatie, welke over enige tien tallen jaren in Nederland op P9Ü- tiek gebied zal ontstaan, het lijdt, zeggen wij, voor ons geen twijfel, dat de Katholieken van Nederland ook dan recht zullen doen ten aan zien van de subsidiëring op het gebied van het onderwijs. Zij zul len het beginsel van de geestelijke vrijheid hooghouden en wars zijn van gewetensdwang. Zij ^zullen dus een rechtvaardige gelijkstel ling, op alle fronten doorgevoerd en voltooid, bij voortduring hand haven. Voor het overige is het inopportuun thans van katholiek Nederland antwoord te verlangen op vragen, welke eerst na een halve mensenleeftijd actueel zul len zijn. PÏBS De Nederlandse regering heeft' gistermiddag bij de gezant van Tsjecho-Slowakije te 's-Gravenhage een protest uitgebracht tegen het feit, dat tot de openbare rechtszitting, welke op het ogenblik te Praag wordt gehouden tegen de Nederlandse onder daan de heer J. Louwers. geen tolk is toegelaten ter beschikking van de Nederlandse vertegenwoordiger te Praag. De Nederlandse regering is van mening, dat door deze weigering geweld is aangedaan aan de openbaarheid van genoemd proces. Gisterochtend om kwart voor vijf is nabij Culem borg een kolentrein onderweg van Lutterade naar Beverwijk, tengevolge van het warm lopen van een as ontspoord. Een tiental wagens liep uit de rails, waardoor het treinverkeer in beide richtingen werd gestremd. Een trein, bestaande uit lege kolenwagens, die op het moment van het ongeluk de andere passeerde, kwam met de ontsporende trein in aanrijding, waardoor de ravage nog werd vergroot. Het verkeer tussen Utrecht en Geldermalsen werd nadien met autobussen onderhouden. PARIJS (Reuter). In de gisteren gehouden zitting van van Franse nationale vergade ring zijn communistische en niet-communistische afgevaar digden slaags geraakt; de ver gadering werd tijdelijk onder broken. De wanordelijkheden begon nen, toe communistische afge vaardigden poogden de behan deling van een door de regering ingediend wetsontwerp, dat voorziet in maatregelen tegen in verband met de oorlog in Indo-China bedreven daden van sabotage, te vertragen. De communisten hadden een tegenvoorstel ingediend en twee hunner trachtten zich een weg naar het spreekgestoelte te banen, om dit toe te lichten. De commu nist Gerard Duprat slaagde daar in en begon zijn collega's toe te spreken. Dit leidde tot gevechten tussen communistische en niet- communistische afgevaardigden. Waarnemend voorzitter Roclore schorste de zitting, doch de com munisten weigerden hun plaatsen te verlaten. Twee republikeinse afgevaar digden moesten worden behandeld voor in het strijdgewoel opgelopen builen en schrammen. De voorzit ter der volksrepublikeinen, de Menthon, werd in de hitte van de strijd onder de voet gelopen. Toen de1- zitting, onder voorzitterschap van Edouard Herriot, na een schorsing van vijf kwartier werd hervat, maakte deze bekend, dat de commissie van orde had beslo ten Durat het recht tot spreken te ontzeggen en hem tijdelijk uit te sluiten van de zittingen. Een afdeling van de republi keinse garde kreeg opdracht Du- prat, die wederrechtelijk op het spreekgestoelte plaats nam en weigerde dit weer te verlaten, met de sterke arm uit de vergaderzaal te verwijderen. Duprat had brood met ham en wijn laten aanrukken en een stoel onder zijn bereik laten plaatsen; hij scheen aanstalten te maken om dé nacht in het spreekgestoelte door te brengen. Hij had reeds een uur en 35 minuten gesproken, toen de nationale vergadering het schorsingsvoorstel goedkeurde. Voorzitter Herriot hief de zitting op, waarna alle afgevaardigden, behalve de communisten, de ver gaderzaal verlieten. Hierop begaven generaal Mar- quand en twee ongewapende gar deleden zich naar de vergaderzaal, waar zij Duprat driemaal som meerden het spreekgestoelte te verlaten. Duprat, die de Franse vlag om zijn lichaam had gewik keld, weigerde, zeggend: „Ik ben door het volk gekozen; ik weiger". Aantal Radioluisteraars Het aantal aangegeven radio toestellen in Nederland bedroeg op 1 Maart j.l. 1.371.043 tegen 1.353.896 op 1 Februari. Op 1 Februari waren er 498.544 aangeslotenen op het rijksradio- distributienet tegen 501.463 op 1 Januari. Daarop verliet generaal Mar- quand de vergaderzaal weer, om bij voorzitter Herriqt rapport uit te brengen. Binnen bevonden zich toen, buiten Duprat, nog een hon derdtal communistische afgevaar digden. Vervolgens keerde de generaal, vergezeld door ongeveer honderd leden van de republikeinse garde, naar de zaal terug. Het publiek en de persvertegenwoordigers werd de toegang tot de publieke tribune ontzegd. Men hoorde daarop bui ten, dat er in de zaal werd ge vochten. Weldra verschenen drie of vier communistische afgevaar digden buiten. De kleding van een hunner was gescheurd. Ook Du prat werd buiten de zaal gezet, voorgezeld door zijn honderd col lega's. Naderhand werd vernomen, dat de uitzetting van de communisten met hevige vechtpartijen gepaard is gegaan. De communistische lei ders werden door de andere leden van de fractie hardnekkig tegen de garde verdedigd. Verschillende afgevaardigden klemden zich aan de banken vast, zodat hun colberts van hun lichaam werden ge scheurd, zonder dat zij meegaven. De meeste weerstand ondervond de garde van de vrouwelijke com munisten, die zich op de vloer wierpen en „Gestapo", „Sehupo" gilden. Generaal Marquand veegde zich het voorhoofd af, toen hij naar buiten kwam en verklaarde: „Wat een kloppartij". Tóen de communisten bij de hervatting van de zitting terug keerden, verklaarde 'hun afge vaardigde Citerne: „Dat was de eerste ronde. We zullen zien wat er nu komt". Drie communisten en drie leden van de garde moesten in het zie kenhuis worden behandeld voor verwondingen die zij bij het ge vecht hadden opgelopen. Voorts protesteerde de Neder landse regering bij deze gelegen heid wederom tegen het feit, dat de Nederlandse vertegenwoordiger té Praag niet in de gelegenheid is geweest om contact op te nemen met de heer Louwers sedert diens arrestatie op 14 December j.l., waardoor de beklaagde niet in staat is geweest om zich van te voren van de gewenste rechtskun dige bijstand te verzekeren. Aan de Nederlandse tijdelijk zaakgelastigde te Praag, de heer J. van der Gaag, werd opdracht gegeven een soortgelijk protest in te dienen bij het ministerie van Buitenlandse Zaken te Praag. Vrijdagmorgen werd het proces hervat. De 45-jarige Aloisie Slo- vencikova hervatte haar bekente nis. Louwers was in de zaal aan wezig. Correspondenten uit West- Europa werden niet toegelaten. De Nederlandse zaakgelastigde J. v. d. Gaag woonde de zitting met een tolk bij. Een der aangeklaagden, dr. Ka- rel Rodovsky, bekende van een „beroepsspion uit het Westen, Muller genaamd, documenten te hebben ontvangen, die hij uit het land had trachten te smokkelen „om financiële redenen". Hij had van Muller „foto's van de wegen in de buurt van Bratislava" ont vangen. Louwers ontkende ooit dergelijke foto's te hebben ont vangen. Volgens Ceteka, verklaarde de verdachte Juraj Horansky, wiens broer Louwers zou hebben gehol pen bij zijn ontvluchting naar het buitenland, dat hij belangrijke ge gevens, foto's en tekeningen van industriële en militaire aard had gestolen en via de heer Louwers naar het buitenland had gezonden. Frantisek Chmela, een 46-jarige Aan een maaifijd welke de Parlemenfaire redacteuren gister avond te 's-Gravenhage in Hotel Witteburg o.a. aan enige ministers en aan de heer Moh. Roem (Hoge Vertegenwoordiger van de R.I.S.) hebben aangeboden, heeft minister van Maarse veen een redevoering gehouden waarbij hij o.a. constateerde dat de souvereiniteitsoverdracht zich in Indonesië trots alle sombere voorspellingen van het tegendeel in volmaakte orde en met grote waardigheid heeft voltrokken. fabrikant van rubberstempels huilde, toen hij gisteravond door de rechters werd ondervraagd. In tegenstelling tot een andere getui genverklaring zeide Chmela, dat hij Louwers nooit had ontmoet, hetgeen door deze werd bevestigd. De heer van de Gaag, de Neder landse zaakgelastigde, die ook gis teren de zitting heeft bijgewoond, verklaarde tegenover Reuter, dat hij het gehele proces beschouwde als „een demonstratie tegen het Westerse corps diplomatique in het algemeen en de Nederlandse legatie in het bijzonder. Men verwacht dat de rechtbank vandaag vonnis zal vellen. AMERIKA WEERT BELANG RIJKE COMMUNISTISCHE DELEGATIE WASHINGTON (Reuter). Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft meege deeld, dat het geweigerd heeft visa te verlenen aan de 12 pro-eommu- nistische West-Europese promi nenten, die een bezoek aan Ame rika wilden brengen om president Truman en het congres om be ëindiging van debewapenings wedloop te verzoeken. Het Amerikaanse departement geeft in zijn verklaring een be schrijving van de 12 prominente persoonlijkheden, onder wie de schilder Pablo Picasso, die in 1944 tot de communistische partij toe trad, dr. Hewlett Johnson, de de ken van Canterbury, die lid is van de redactieraad van het Engelse communistische blad Daily Wor ker, de Britse filmproducent Ivor Montagu, die volgens het Ameri kaanse repartement sinds 1932 communist is, dr. Max Cosyns, België's vooraanstaande atoomge leerde en een verklaarde sympa thisant met het communisme en prof. Olivio, de algemeen geachte Italiaanse specialist in de anato mie en histologie, die eens in de Verenigde Staten een functie be kleedde. Een karige beloning. J. T. Dat de Nederlandse uit vinder van de „snuiver" voor onderzeeboten eindelijk als zoda nig is erkend, zal ieder goed vaderlander voldoening geven. Luitenant ter zee Wichers heeft een luchtpijp geconstrueerd, waar door onderzeeboten onder water met volle kracht op dieselmotoren kunnen varen. De Duitsers vonden de tekeningen bij hun inval in 1940 en maakten er gretig gebruik van, tot schade van de geallieerde scheepvaart. Geen wonder dat Engelsen, Russen en Amerikanen na de oorlog de uitvinding op hun onderzeeboten gingen toepassen. Brutaalweg hadden de Duitsers de „snuiver" als eigen uitvinding (Schnorkel) geprojecteerd. Lt. ter zee Wichers mocht schijnbaar de triomf van zijn uitvinding niet beleven. In 1933 mocht in het toenmalige Nederlands-Indië geen proefneming worden gedaan, om dat de kosten f 1000.te hoog waren. Maar toen hij in Ne derland octrooi aanvroeg werd dit geweigerd, omdat onze onderzee boten reeds met de apparatuur werden uitgerust! Na 16 jaar is de heer Wichers officieel als de uitvinder erkend. Hij wordt „beloond" met titulaire rangverhoging en een gratificatie van een paar duizend gulden. Als de uitvinder van de straalmotor in Engeland in de adelstand wordt verheven, wordt bevorderd tot air-commodore en een gratificatie krijgt van honderdduizend pond, mag de Nederlandse officier die op zijn terrein een vrijwel even verrassende uitvinding heeft ge daan, niet op deze wijze worden afgescheept. Niet zijn ondervon den teleurstellingen zijn in dit verband doorslaggevend. Eeh land dat zich respecteert moet zijn mannen naar hun prestaties weten te belonen. Naar wij vernemen is de Vlaam se dichter Wies Moens. die in Nederland was geïnterneerd, gis teren in vrijheid gesteld. Wies Moens had op grond van artikel twee van de Vreemdelin genwet 1918 aan de Arrondisse mentsrechtbank te 's-Gravenhage een verzoek tot invrijheidstelling gedaan. De rechtbank heeft dit verzoek op 28 Februari j.l. in raad kamer behandeld en op 3 Maart uitspraak gedaan. De rechtbank heeft het beroep van -Moens gegrond verklaard. Ingevolge deze uitspraak is hij in vrijheid gesteld. Als raadslieden voor Wies Moens traden op mr. A. J. M. van Dal en mr. J. C. Coebergh te 's-Graven hage, die ons de mededeling, om trent de invrijheidstelling van hun cliënt verstrekten. De jonge staat heeft onder een gunstig gesternte zijn bestaan aan gevangen, maar al spoedig hebben zich de te verwachten moeilijk heden voorgedaan, die het gevolg zijn van een plotselinge overgang van het gezag op de gemeenschap, die nog gedreven wordt door krachten, welke voor een vrij heidsstrijd zijn gemobiliseerd en LOS ANGELES (Reuter). Prins Bernhard heeft gisteren te Los Angeles een bezoek aan de Lockheed vliegtuigfabrieken ge bracht, waar hij nieuwe Ameri kaanse straalvliegtuigen en teke ningen van nieuwe ontwerpen be zichtigde. Hij arriveerde Donderdagavond met een door hem zelf bestuurde Dakota uit Mexico. De prins zag Constellations, die voor de K.L.M. bestemd zijn en klom in de stuurhut van een F-80 jachtvliegtuig. Ook bracht hij lange tijd door in de laboratoria voor luchtvaartkundig onderzoek. In de namiddag bezocht hij de Dnuglas-vliegtuigf abrieken. Op een persconferentie deelde hij o.m. mede, dat de Nederlandse politiek voor de aankoop van ver keersvliegtuigen met straalaan drijving, die 'thans in Engeland worden gebouwd, afhankelijk zou zijn van de leveringsmogelijkhe den door Engeland alsmede van de plannen voor ontwerpen door de Amerikaanse industrie. De prins zeide, geen oordeel te willen geven over de mogelijkheid van aankoop van vliegtuigen voor de K.L.M. Vandaag zal de Prins met gene- raal-majoor Lawrence Craigie van de luchtmacht der Verenigde Sta ten, een bezoek brengen aan een vliegveld in de woestijn, waar voor het Amerikaanse leger en de marine geheime proeven worden genomen met raketvliegtuigen die een grotere snelheid hebben dan het geluid. Gisteravond zou hij in Holly wood aanwezig zijn bij een diner, aangeboden door heer Louis B. Mayer, van de Metro-Goldwyn- Mayer onderneming, waarop naar men verwachtte vele bekende figuren uit de filmwereld aanwe zig zouden zijn. VAN MR. A. BARON VAN WIJNBERGEN Bij de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer heeft de voorzitter, de heer Kortenhorst, het overleden oud-lid. mr. A. Baron van Wijnbergen herdacht. Hij zeide, dat Baron van Wijnber gen in de geschiedenis zal. blijven opgetekend als een der grote man nen, die een tijd lang de politiek hebben gekenschetst, mannen als Schaepman, Kuyper en De Savor- nin Lohman. Zijn gevoelig hart klopte voor degenen, die minder bedeeld waren. Hij was een groot man in de politieke geschiedenis, in het strafrecht, het onderwijs en het strijdbaar christendom. Spr. merkte op, dat Baron van Wijnber gen het stempel van zijn persoon lijkheid op de politiek van zijn tijd heeft gedrukt. De dankbaarheid voor dit vruchtbare leven blijft. De Minister van Financiën, de heer Lieftinck, sloot zich namens de regering bij 's voorzitters woor den aan. op een nieuw doel moeten gericht worden. Te zeer is men nog geneigd, de herwonnen vrijheid te zien als een vrijheid van individuen en groepen, om te doen en te laten, wat vroeger verboden was in plaats van als een vrijheid van het gehele volk om op geordende wijze zich zelf te besturen. Zal de regering van de jonge staat al deze moeilijkheden te bo ven komen? Als in plaats van de noodzake lijke eendracht en onderlinge sa menwerking een strijd om de macht in Indonesië ontbrandt, zal mogelijk de ene regering de an dere opvolgen, maar zal elke nieuwe regering voor steeds gro tere moeilijkheden geplaatst wor den tot tenslotte Indonesië onbe stuurbaar wordt. Gelukkig schijnt een dergelijke funeste ontwikke ling van zaken weinig waarschijn lijk. Indonesië wordt thans gere- gërd door figuren, die de leiding hebben gehad in de vrijheidsstrijd en die uit dien hoofde het vertrou wen van het volk en de algemene achting genieten. Men mag met stelligheid aanemen, dat zij met eenzelfde energie er tegen zullen waken dat Indonesië naar een toe stand van anarchie gaat. De ge hele wereld en Nederland niet in de laatste plaats ziet verlangend uit naar het bewijs, dat de solida riteit van alle Indonesiërs triom feert over de moeilijkheden en de meningsverschillen, aldus de mi nister. Nederland zal èn in het belang van zijn landskinderen, èn in het belang van Indonesië doen, wat het kan doen om een gun stige ontwikkeling van zaken in Indonesië te bevorderen. Maar de mogelijkheden, die Nederland in dit opzicht heeft, zijn uiterst be perkt. Vorrink voor de radio Hedenavond zal de heer J. J. Vorrink, voorzitter van de Partij van de Arbeid, van 20.05 tot 20.12 uur spreken voor de VARA- microfoon. Zijn toespraak „Het masker afgerukt" heeft tot onder werp: de communisten en de wa penleveranties. De chefs van de Nederlandse strijdkrachten komen iedere week bijeen. V.l.n.r.Chef Marine Staf, vice-admiraal jhr. E. J. van Holthe; Chef van de Staf van de Verenigde Chefs van Staven, generèal-majoor W. J. K. Baay; Chef Generale Staf, generaal mr. H. J. Kruis en Chef Luchtmacht, luitenant-generaal C. Giebel WASHINGTON, 3 Maart (Reu ter). President Truman heeft heden het Amerikaanse congres om bijzondere bevoegdheden ge vraagd om de vetkoolmijnen, waarin reeds vier weken wordt gestaakt, te kunnen overnemen. De staking, waaraan 370 000 mijnwerkers deelnemen omdat zij zonder contract niet willen wer ken, heeft de steenkoolvoorradcn in de Verenigde Staten zo doen slinken, dat de Amerikaanse volkshuishouding in een crisis dreigt te geraken. De president, die de oplossing van het mijnconflict tot zijn eerste taak gesteld heeft, verklaarde in een speciale boodschap: „Binnen enkele dagen zullen wij practisch zonder vetkolen zitten. De open bare veiligheid en het volkswel zijn wordt door een reëel gevaar onmiddellijk bedreigd/ het is no dig om zonder uitstel tot maat regelen over te gaan". „Indien de mijnwerkers hun werk niet terstond hervatten zal menselijk lijden en een rampza lige economische ontwrichting het gevolg zijn". De president stelde voor drie commissies te benoemen met de taak resp. aanbevelingen te doen „betreffende eerlijke en gerecht vaardigde compensatie aan de mijneigenaren voor het gebruik van hun bezit door de staat", vast te stellen welk loon de mijnwer kers voor hun werk in regerings- dienst zullen moeten ontvangen en een grondige studie te maken van de economische, sociale en natio nale veiligheids-aspecten van de steenkoolindustrie. Sinds 6 Februari liggen de mij nen door de staking geheel stil. Een door het federale gerechtshof op 11 Februari uitgevaardigd be vel om het werk te hervatten is door de mijnwerkers niet opge volgd. Ook een bevel van hun leider, John Lewis, is door hen in de wind geslagen. President Truman verklaarde te hopen, dat de mijnwerkers naar hun werk zullen terugkeren zo gauw de regering de mijnen heeft overgenomen, zodat hij de ge vraagde bevoegdheden niet zal hoeven te gebruiken. 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1