Modeshow B. W. G. LIENESCH Rome-pelgrim uit Beemster vertelt Amerika* ...ma boorde Alkmaarse politierechter iniur^wa Grote na-ooi ALKMAAR EN OMSTREKEN Amerikaanse boeren in Alkmaar Kampioenschap turnen y Voorjaars- en Zomermodellen op Maandag 20 Maart a.s. ALKMAAR Pastoor v. d. Eem overleden Marktberichten Slusher slaa spijker op z'r PAGINA 2 DINSDAG 7 MAART 1950 ALKMAAR. Het was gister morgen nu eens niet de Alkmaarse Kaasmarkt, maar de veemarkt op het Waagplein, die de belangstelling trok van een gezelschap buitenland se toeristen. Drie-en-twintig Ameri kaanse boeren uit Kansas, Missouri en omliggende gebieden brachten tijdens de studiereis die zij maken door Zweden, Denemarken, Frank rijk, België en Nederland, ter be studering van landbouw en veeteelt in Europa een kort bezoek aan de Alkmaarse veemarkt. Zij hadden 'n bezoek gebracht aan de bloemenvei ling te Aalsmeer en waren op weg naar de fabriek „Aurora" te Op meer naar de afsluitdijk en naar de Wieringermeer, waar zij 'n land bouwbedrijf gingen bezoeken. In Oosterblokker zouden zij een kijkje nemen op een Noordhollands vee teeltbedrijf. Vandaag vertrekken de Amerikanen naar Engeland, waar zij enkele dagen zullen vertoeven, voordat ze weer naar hun woonste den terugkeren. Hun Nederlandse tournee stond onder auspiciën van de Nederlandse Reisvereniging. Door het Departement van Land bouw en andere instanties werden de toeristen allerlei faciliteiten ver leend. De Nederlandse boer moet wel versteld staan als hij hoort dat een der toeristen vertelde dat hij een jaarlijkse inkomstenbelasting van maar liefst 20.000 dollar te be talen had. De voorraden, hoewel aanmerke lijk kleiner dan vorig jaar, zijn nog voldoende om de nieuwe oogst te kunnen halen, al zal het weer hier ook wel een woordje hebben mee te spreken; tegenvallers zijn na tuurlijk niet uitgesloten, maar bij een normale voorziening bestaat er veel kans. aldus vernamen wij dezer dagen uit kringen van aardappel handelaars en grossiers, dat we de nieuwe aardappelen wel zullen ha len. Wel is de voorraad klei-aard- appelen aanzienlijk verminderd en zullen vele consumenten genoegen moeten nemen met de zandaardap- pelen, die overigens van zeer goede kwaliteit zijn. Het publiek is echter weer verwend en men betaalt toch liever wat meer dan zich een ande re aardappelsoort aan te schaffen. Er is nogal wat aan export wegge gaan, meer dan geschat was, zodat de binnenlandse voorraden rijn ge slonken. En een gevolg van de gro te vraag en weinig aanbod is: stij gende prijzen, dat schijnt in ons economisch bestel nu eenmaal on vermijdelijk te zijn. In Noordholland is de voorraad klei-aardajfpelen ook niet groot en men kan de laatste tijd geregeld handelaars uit het Zuiden, die hier met hun wagens aardappelen komen halen, met .half gevulde wagens, zelfs wel eens onverrichterzake. te rug zien keren. Dat wil echter 'niet zeggen, dat er hier en daar geen flinke voorraden meer zitten; ook verscheidene grote bouwers lebben nog behoorlijke partijen af te zet ten. Inmiddels blijkt het gebruik van aardappelen wel wat te zijn afgeno men, voor grote gezinnen en gezin nen met kleine inkomens wordt 't moeilijker, aardappels op tafel te brengen. Met rijst e.d. is echter de maaltijd ook niet aan te vullen. Daarom heeft de minister, die een redelijke prijsstijging in het voor jaar van dit onontbeerlijke volks- voedsel niet onredelijk acht, maat regelen in uitzicht gesteld, om al te hoge prijzen te voorkomen. Naar verluidt, zou er nog een. millioen ton aardappelen voorradig zijn, terwijl het verbruik tot de nieuwe oogst op ruim 800.000 ton is geschat. Reden tot ongerustheid schijnt er dus voorshands niet te zijn, al blijft de kans bestaan, dat men de laatste weken, als de oogst wat later uitvalt, zuinig aan zal moeten doen. REPRISE VAN „GOUD EN ANTIEK" Gave rol van Gobau ALKMAAR. Voor de tweede maal heeft het Alkmaarse publiek dit seizo.en „Goud en Antiek" op de planken gehad, dit dank zij het afvoeren van het programma van „Armada", dat ook elders niet zó gunstig was ontvangen. Ook nu weer oogstte „Comedia" met dit stuk, dat een kostelijke thriller is, met humor en een sympathieke romance, doch dat uiteindelijk de toeschouwer wat zwaar op de maag komt te liggen door het wat geforceerde einde, de zelfmoord van de antiquair, veel succes. Er zat in deze opvoering gang en er werd met veel charme gespeeld. John Gobau, in een zeer gave rol, sterk gespeeld, was de held waar alles om draaide, Fons Radema kers als de chanteur, Ellen Vogel als de vriendin des huizes, Lous Hensen als de dochter Margaret, gaven met Magda Janssens, Joe- kie Broedelet, Bob Verstraete, Henk van Ulsen en Luc Lutz goed spel te zien. De regie was ook nu weer in handen van Jan Teulings. De abonné's op serie C zijn met „Goud en Antiek" in ieder geval ruimschoots schadeloos gesteld voor het gemis van de Armada. Twee aanrijdingen ALKMAAR Gistermorgen om 8 uur reed een meisje op haar rijwiel uit de Koningstraat in de richting van de Nieuwesloot. Bij het kruis punt lette zij niet voldoende op het verkeer en gaf geen voorrang aan 'n van rechts naderende vrachtauto. Zij reed tegen de wagen op viel en kreeg een hersenschudding. Haar fiets werd ernstig beschadigd. Per zieken auto U zij naar het Centraal Zieken huis vervoerd. Na onderzoek werd zij naar haar woning te Oudorp overgebracht. Gisterenavond om - streeks half tien reden twee vijf tienjarige meisjes naast elkaar over de Frieseweg. Zij moesten 2 rechts van de weg lopende voetgangers oasseren. Een der meisjes reed te gen een der voetgangers aan en kwam te vallen. Z- kreeg een bloe dende hoofdwonde. Per ziekenauto is zij naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht. Het ongeval is wel te wijten aan de onoplettendheid van het meisje. Het kind is later naar haar woning te Broek op Langendijk vervoerd. Alcmaria-nieuws ALKMAAR In verband met de wedstrijd van Alcmaria tegen Elink- wijk a.s. Zondag 12 Maart, deelt de Supp. Vereen. „Alcmaria Victrix" mede, dat zij voor deze wedstrijd autobussen laat rijden. Voor verdere bijzonderheden zie aanplakbiljetten in de stad. DE REINIGING VERNIEUWD ALKMAAR. Gedurende enige weken is nu de nieuwe vuilnis-auto, de z.g. roltrommelwagen, een naam die beter bij dit moderne vervoer middel past, in werking en men heeft in enkele wijken reeds kunnen bemerken, hoe snel, maar vooral, hoe hygiënisch het huisvuil wordt verzameld en in de wagen gestort. Gisteren was een ander deel van de stad aan de beurt, om kennis te ma ken met de nieuwe wijze van vuil- ophalen, de eigenlijke binnenstad waar misschien nog wel het meest de verbetering opvalt- Intussen blijkt, dat het vuilopha- len ook sneller geschiedt, vooral als de burgerij aan deze nieuwe me thode gewend is, dan is de dienst in veel minder tijd dan voorheen verricht. Om echter de hele stad van deze nieuwe' vuil-ophaaldienst te doen profiteren, zullen er nog twee grote roltrommelauto's bij moeten komen. De volgende week verwacht men de levering van de tweede wagen. Ook een z.g. „baby-wagen", spe ciaal gebouwd voor smalle straten en stegen, is in bestelling. Met dit materiaal en een tienduizend nieu we emmers, is dan onze reinigings dienst niet alleen vernieuwd, maar beantwoordt zij tevens aan de hoog ste eisen van hygiëne en snelheid, die tegenwoordig aan deze diensten worden gesteld. Bioscopen op Dinsdag gesloten ALKMAAR. Ingevolge een nieuwe maatregel van de Neder landse Bioscoopbond, waarbij aan de operateurs van de bioscoop theaters een dag een Vrije avond is gegarandeerd, zullen de Alk maarse bioscopen op Dinsdag avond gesloten zijn. Dit houdt mede verband met het feit, dat er niet voldoende technisch personeel ter beschikking is om op die dag de dienst waar te nemen. Ook zijn de uitkomsten der theaters niet van dien aard, dat men speciale krachten voor een dag uit andere plaatsen over kan laten komen. De filmliefhebbers zullen het dus met een avond in de week minder moeten doen. UITSLAG VOORWEDSTRIJDEN ALKMAAR In een vijftal plaatsen werden Zondag voorwed strijden gehouden voor het kam pioenschap turnen. De clubs uit Noordholland moesten hun candi- daten naar Naarde.n Bussum sturen, waar de organisatie en de toestel len nogal iets te wensen overlieten. Van de 8 juryleden hadden ter elf der ure vier afgeschreven en door dat de heer Koert Meyer, leider van de Ned. Dameskeurploeg zich tenslotte beschikbaar stelde, be stand de jury toch nog uit 6 man. Voor de concentratie, nodig voor bepaalde oefeningen was het nu niet bepaald bevorderlijk, dat de oefeningen op tramplin en paard gelijkertijd werden gehouden in de zaal, waar de vrije oefeningen voor dames en heren werden gehouden. Het paard vooral was verre van modern; zelfs prima turners als Mevr. Weymar-Madderom en Klaas Boot konden het hierop niet verder halen dan resp. 16.4 en 17.1 bij een maximum van 20 punten. Met de pauze, toen de dames reeds de oefeningen aan rek, paard, voltige en vrije oefeningen hadden gedaan stonden de twee rivalen, de dames Weymar (Turnlust) en Cor- nelissen (Haarlem) gelijk met 61.2 p. Ook bij de heren waren de twee rivalen, de heren K. Boot en M. Volkers (beide De Halter. Alk maar) in puntenaantal gelijk met 63.35. De einduitslagen zijn; Dames; 1. Mevr. Weymar-Madderom. Turn lust. Alkmaar. 97.5 p. 2. Mevr. Cor- nelissen-de Wit, Haarlem 94 p.. verder werden geplaatst als nr. 4 S. Muskee, Enkhuizen. 90.8 p., 5. Mej. A. v. Geenen (Halter) 88 p.. 6. Mej. A. Veerman (Turnlust) 85.2 p., 7. N. Rampen (Halter) 83.6 p., 8. T. Smits (TOG. Hoorn) 83.1 p. en 11 A. Stenneberg-de Waal (Halter) 87.7 p. Heren: 1. K. Boot (Halter, Alk maar) 09.15 p. 2. M. Volkèrs (Hal ter) 97.65 p. en 3. J. Janneman (Hal ter) 86.20 p. Jeugd-turnsters: 1. mej, Gerriet- sen. (Kr. en VI. Utrecht) 78.9; 2. N. v. d. Ward (Turnlust) 77.8: 3. N. Prins (Turnlust) 73.8: 4. W. Dijk huis Medemblik 72.4: 5. Mej. I. Kohier (Turnlust) 71.7: 6. I. Pronk. Middelie 71.3; 10. L. Reus. Enkhui zen 68.8: 12. E. Kaljee. Enkhuizen 67.3: 13. A. v. d. Oord. Schoorl 65.3: 16. H. Wijn (Turnlust) 64.5; 17. E. Bijl, Enkhuizen 63.85; 18. L. v. Deu ren. Opmeer 63.3. Er waren bi.i de dames 14 en bij de heren 13 deelnemers. Bij de meisjes-turnsters 25 en de jongens 7 deelnemers. Op 26 Maart wordt te Zwolle het kampioenschap dames gehouden. Een eerlijke vinder ALKMAAR. Dezer dagen verloor de heer E. H. alhier een portefeuille waarin o.m. een be drag van 1000 gulden. De vinder, P. M., een arme jongen, was zo eerliik hiervan aangifte te doen bij de politie en ontving van de eiigenaar een behoorlijke beloning. Mode-show V, D. ALKMAAR. In aansluiting op ons bericht van gister over de deze maand te- houden modeshows en mede ter voorkoming van misver stand, delen wij nog mede, dat V. en D., behalve in haar lunchroom des middags, alleen Woensdag, 's avonds in 't Gulden Vlies haar modeshow voor een groter publiek herhaalt. OUD-BRANDWEER COMMANDANT 80 jAAR ALKMAAR. Gister vierde de oud-commandant van de Alkm. Vrijw. brandweer, de heer S, Fray- man, zijn 80ste verjaardag. De brandweer zond hem als blijk van belangstelling een bloemstuk; ook van het kerkbestuur van de St. Lau- rentiusparochie, waarvan de heer Frayman lid is, mocht hij een bloem stuk ontvangen, terwijl de leden van het kerkbestuur hem persoon lijk kwamen gelukwensen; hij ont ving voorts vele schriftelijke geluk wensen. -\ ONZE AGENDA De bioscopen zijn heden avond gesloten, zie ons be richt hierover op deze pa gina. GULDEN VLIES: 8 uur Volksuniversiteits lezing over Zuid-Amerika. VICTORY-HOTEL 8 uur: Genootschap Nederl.-Fran- krijk, muziekavond. GULDEN VLIES 3 uur: Modeshow door V. en D. STEDELIJK MUSEUM: Ten toonstelling werken van Bergense kunstenaars van 25 en van 7.309.30 uur. NACHTDIENST: APOTHE KEN: B. H. J. Schouten, Emmastraat 47. NACHTDIENST TAXI'S: Nassaugarage, Nassauplein, telef. 3545. CASTRICUM: Corso: De kampioen ontoelaatbaar! Geniet van je leven, alle leeftijden. NUTSSPAARBANK Maandoverzicht ALKMAAR. In de loop van Febr. werd ingelegd f 440.856.82 (v,j. f 398.019.65) en terugbetaald f 274.481.82 (v.j. f 242.277.98), al zo meer ingelegd dan terugbe taald f 166.375.- (v.j. f 155.741.67). Het aan inleggers verschuldigde kapitaal, bij de aanvang van het jaar f 11.472.870.05, bedraagt thans f 11.789.104.47 (v.j. f 11.170.731.13). Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 181 (v.j. 386, waaronder 181 voor op school sparende kinderen). Ingetrokken werden 103 (v.j. 83) boekjes. Het aantal in omloop zijnde boekjes bedraagt thans 27.941 (v.j. 26.845). Van dit aantal behoren 17.833 (v.j. 17.301) aan personen of in stellingen te Alkmaar gevestigd; 6641 (v.j. 6309) aan personen of instellingen elders gevestigd en 3467 (v.j. 3235) aan schoolspaar- ders. Onder de in Februari nieuw uitgegeven boekjes zijn begrepen 32 (v.j. 26) boekjes voor pasge borenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van f 1.—). In Februari bedroeg het aantal posten van inleg 3365 (v.j. 3684, waaronder 767 voor op school sparende kinderen), dat van te rugbetaling 1616 (v.j. 1496), te- zamef) 4981 (v.j. 5180). De lediging van 649 (v.j. 475) spaarbusjes leverde een bedrag van f 9179.07 (v.j. f 7837.25) aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde busjes bedraagt thans 5364 (v.j. 4761). Nieuw wegdek op Friese brug ALKMAAR. Zondag zijn arbeiders van de Rijkswaterstaat begonnen met het aanbrengen van een nieuw wegdek op de Friese brug alhier. Het werk veroorzaak te bij het verkeer nogal enige stagnatie. Melchert Schuurman thuis ALKMAAR. De musicus Mel chert Schuurman, die destijds tot tien jaar internering was veroor deeld, heeft gratie gekregen en is dezer dagen uit de internering ontslagen. Wielrennen TRAININGSRIT ALC. VICTRIX ALKMAAR Zondag hield Alc. Victrix haar eerste trainingsrit op de weg, over een afstand voor de A en B klas van 50 K.M. De C klas van 32 K.M. De opkomst der ren ners was goed te noemen want er vertrokken er 37. De A en B klas vertrok gezamenlijk. Al direct werd er een hoog tempo ingezet, maar toch bleef in de eerste ronden alles nog bij elkaar. Men zag later geregeld fejle demarage's en hier door kwam het dan ook dat de zwakste tenslotte toch het hoofd moesten buigen. Een pracht sprint kregen wij te zien tussen Koreman, Óttebros, Hennink en Slot. Deze werd door Hennink gewonnen voor Koreman. Ottebros en Slot. In de C klasse werd ook goed gereden. Hier was het Keuken die met de eer ging strijken. Over hetgeheeel was het een goede trainingsrit. De uitslag is als volgt: A en B klas: 1. Jn. Hennink, 2. P. Koreman, 3. Jn. Ottebros, 4. K. Slot. 5. J. v. Gragfc, 6. J. de Beurs, 7 W Nieuwland 8. M. Deliën, 9, E. Belles, 10. E. v. d. Eng, 11. H. v. d. Sluis, 12. J. Bloemen, 13. Jac, Bel les, 14. J. Pluymers. C klas- 1. J- Keuken, 2. N. de Boer. 3. W. Oosen, 4. D. Honigh, 5. J. Schuitemaker. „DE JEEP" ALKMAAR. Zondag 5 Maart heeft de wandelsportver. „De Jeep" deelgenomen aan de Pro- pagandatochten in Hoorn. In uit stekende stemming hebben 15 le den het aantal kilometers gelopen. Het parcours was uitstekend ver zorgd en leidde door de mooie omstreken van Hoorn. Het schone van Noordholland's dreven werd dan ook langs de dijk naar Schel linkhout ten volle genoten. Na de tocht werd de stad Hoorn bezich tigd met ziin vele oude geveltjes, en nadat dit alles bekeken was, stond aan het einde nog een be zoek aan het Westfries Museum op het programma. Na van al de oude curiositeiten genoten te heb ben aanvaardde men de terug tocht. De wandelsportver. „De Jeep" kan op een geslaagde dag terugzien. Toneel en rechten Voor de Alkmaarse politierechter Mr. R. W. J. C. v. d. Wall Bake, stonden gisteren een inwoner van Groet en een ingezetene van Cam perduin terecht, de heren C. H. en S. G., die als voorzitter en secreta ris-penningmeester van een toneel vereniging verantwoordelijk waren voor de opvoering van het toneel stuk Mijnheer de Inspecteur". Deze heren hadden 20 jaar geleden een opvoeringsvergunning gehad voor dit stuk. Zij hebben het echter toen niet doen opvoeren. Zij meenden thans, dat zij dit stuk konden doen opvoeren, zonder opnieuw auteurs rechten te betalen. Het stuk is opge voerd, doch er hadden opnieuw auteursrechten moeten worden be taald. Beide heren stonden nu te recht wegens overtreding van de wet op het auteursrecht. De officier van justitie, Mr. C. J. V. Meischke, meende dat opzet niet bewezen was en eiste vrijspraak. Door zijn uitspraak bevestigde de politierechter deze eis. PENSIONHOUDSTER BESTAL HAAR GASTEN G. v. d. P. uit Bergen werd be schuldigd van diefstal, c.q. verduis. tering en heling. Over haar was een reciasserings- rapport ingediend, dat zeer ongun stig luidde. De vrouw had zich aan verschillende vrij waardevolle sie raden vergrepen. De Officier van Justitie eiste tegen deze pension houdster, die haar eigen gasten bestal, 3 maanden gevangenisstraf. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Hdn- drica M. J„ dochter van A. F. Tuithof en M. de Raadt; Izaak D., zoon van I. D. Zepers en M. A. Graafland; Arie, zoon van C. A. J" Maaskant en A. Koolwijk; Jacoba, dochter van J. A. Janssen en M. J. Mak. Gehuwd; Jan F. Jansen en Helena E. de Boer. Overleden: Cornelis Best, oud 76 jaar, gehuwd met N. Olden burg. ALKMAAR Geboren; Thomas W. M„ zv A. C. van der Linden en M. A. A. de Grunt Augustus A., zv A. A. van Kampen en M. G. Ko nijn: Jan, zv P. Keesen en M. J. Kes: Catharina, dv C. Veen en G. Kikkert Anna Th. M., dv D. Metselaar en A. M. Zandkuil: Johannes J., zv J. Bruin en C. M. Liefting: Wilhelmina, dv G. W. Bosch en W. Riethoff: Hendrikus, zv D. Bakker en C. Laan; Clasina M. J., dv A. Grolle en C. M. Caro. Overleden; Balten van der Jagt, 76 jaar wedn. van F. de Groot: Rey- er Bergen, 82 jaar, geh. met J. Em- melot. Bij de opening van het seizoen stellen wij ons voor, U de nieuwe te tonen, tijdens een THé-COMPLET in de zalen van HOTEL VICTORY 's namiddags van 35 uur en 's avonds van 7.30 9.30 uur. Kaarten a f3.50 vanaf morgen aan onze zaak verkrijgbaar. ii Welk een enorm en groot schouwspel is Parijs bij avond! Zoveel licht en zoveel verkeer men daar ziet! Men moet dit zelf gezien hebben om het zich te kunnen indenken. We huiverden er van om daar in de stroom mee te rijden, wat echter achteraf nog al meeviel. De nacht doorbrengen was nog een vraagstuk maar men wees ons een hotel, waar we onze auto konden parkeren. Onze financiële toestand, wat deviezen betreft, liet echter niet toe dit luxueus hotel te bezoeken^ en we besloten onze wagen vóór het hotel te parkeren en in de auto te slapen, wat niets nieuws meer was, want na Mons hadden we de nachten ook al zo doorgebracht. Van slapen was echter geen spra ke, alleen konden we onze benen nooit goed rekken. De andere morgen bezochten we de Notre Dame, een van de mooi ste kerken, die ,we tijdens onze reis in Frankrijk gezien hebben; daarna gingen we oqze cheques inwisselen en konden we met een gerust hart naar de Eiffel-toren, die we dan ook tot op de tweede etage bezichtigd hebben. Tegen de middag verlieten we Parijs, rij dend langs de Boulevards die grenzen aan de Seine en zetten koers naar Fontainebleau, waar we het vliegveld voorbij kwamen. De prachtige autobanen en schil derachtige bossen verdienen zeker te worden vermeld. Te Fontaine bleau sliepen we weer in de auto en vervolgden de andere dan onze reis tot aan Lyon, waar we de Rhóne langs reden en kennis maakten met de Franse landbouw. In dit gebied werkt men op het land met ossen,- die met hun kop pen de last trekken. Het bouw land is er van uitstekende kwali teit, maar enorm veel stenen zul len er de arbeid voor de boeren niet gemakkelijk maken, 's Avonds om 7 uur arriveerden we te Lyon, maar daar we nergens een goed onderkomen konden vinden, reden we door naar Avignon via Vienne. De dag was lang geweest daar we eerst tegen 2 uur in de nacht in Avignon aankwamen, waar we vanzelf sprekend alles gesloten vonden en onze wagen in een in ham van een rots parkeerden en aldaar de nacht doorbrachten. Om 7 uur de andere ochtend reden we weer door naar Marseille, langs een schitterende weg, waarvan aan weerszijden de bergen en vele kurkbomen de enige afwisseling was. Op dit traject kwamen we nog veel voertuigen met gasgene ratoren tegen; de benzine immers is in Frankrijk veel duurder dan bij ons. In Marseille zelf ziet men enorm veel kooplui met ezels en de havenwijk biedt een mooi schouwspel. Het is echter onmo gelijk, om ergens een schip te benaderen, want alles is door houten hekken afgezet. Er schijnt n.l. veel gestolen te worden, waar aan we later zelf nog kennis krij gen. Alvorens de stad Marseille in te rijden, hadden we op 35 km afstand eerst een middagmaal in de bergen klaargemaakt en enig toilet gemaakt; baarden maakten ons uiterlijk er niet sympathieker op. In de stad zelf parkeerden we onze auto en een van ons zou in de wagen blijven voor alle even tualiteiten. In de stad bezochten we het enorme postkantoor en enkele gebouwen, alsook de prach tige Notre Dame-kerk, die op een berg ligt, met op de toren het grote beeld van O. L. Vrouw Sterre dér Zee, dat het gehele stadsbeeld beheerst. Van Marseille ging de reis ver der van Toulon langs de Rivièra naar Hueres, een aardig plaatsje, maar waar het communisme danig te keer gaat. We waren ergens een café binnen gegaan om te eten en toen men ons zag bidden, geleek het opeens of er duivels uit de doos sprongen die ons begonnen te beschimpen, totdat een van ons hen met een brutale mond te woord stond, waarop ze er het zwijgen maar toe deden. Vandaar liep de reis naar Nice, waar het er zomers aan toe ging! Aldaar wilden we ook de H. Mis bijwonen; het was bovendien Zon dag. Om 8 uur zou in Nice een H. Mis worden opgedragen, maar om tien voor half negen was er nog niemand, totdat er eindelijk een jongen kwam zeggen, dat ae Pastoor ziek was en geen H. Mis kon lezen. De enkele vrouwen die in de kerk waren, stonden druk met elkander te praten en we meenden alweer op te stappen op zoek naar een andere kerk, toen er een oud en verroest kar retje uit het jaar X aan kwam piepen waarin een bejaarde pries ter zat, die kwam lezen. Na de H. Mis tuften we naar Menton, een van de mooiste plaatsen die we in de Rivièra gezien hebben. Vandaag zagen we ook de Mid dellandse Zee, die daar rustig voor ons lag. Er was juist kermis en carnaval en men moet zoiets be slist zelf hebben meegemaakt om dit naar behoren te kunnen inden ken. In de buitenwijken lieten we onze auto staan, waarin een van ons achter bleef, terwijl wij de stad even zouden gaan bekijken. Bij onze terugkomst stond onze vriend al buiten de auto te wach ten en keek verre van vrolijk. Zijn eerste woorden waren: „Och wat ben ik dankbaar dat jullie er bent!" Wat was n.l. het geval? Tijdens onze afwezigheid was hij in slaap gevallen en schrok wakker toen twee kerels aan de bagage-klep zaten te peuteren... Ik wilde er uitspringen maar een van hen hield toen het portier dicht terwijl de ander onze bagage op de auto al losmaakte. Ik had nog juist de gelegenheid om het andere portier uit te wippen en balde mijn vuist, maar ook zij lie ten de hunne zien en in mijn wan hoop greep ik een broodmes, waarmede ik hen dreigde, waarna de schurken het op een lopen zet ten. We besloten in ieder geval om de nacht maar niet buiten door te brengen, maar parkeerden onze wagen midden in de stad en brachten er op de gebruikelijke wijze de nacht door. In de morgen trokken we naar de Italiaanse grens, waar we geen moeilijkhe den ondervonden. Langs de Mid dellandse Zee reden we door de Alpen en hadden hier onze zwaar ste rit. Zestig kilometer bergweg, geen recht stuk van langer dan 500 meter, diepe ravijnen, gevaarlijke bochten, zware mist, die het uit zicht zeer belemmerde. Kortom het heeft enige zweetdruppels ge kost voor we Savona bereikten! (Slot volgt). •J&fV" Conform de eis werd verdachte veroordeeld. De vrouw brak in tranen uit en viel in zwijm, het geen zij zo grondig deed, dat de Politierechter zich genoodzaakt zag de zitting te schorsen. Met ver eende krachten werd de vrouw, die weldra bijkwam, doch die in een zeer apathische gemoedstoestand verkeerde, tenslotte uit de recht zaal verwijderd. DIENSTWEIGERAAR W. K. uit Wormerveer had ge weigerd zich in Heiloo voor de militaire dienst te laten keuren, omdat hij de militaire dienst ge lijkstelt met roofmoord, zoals hij zei. De Officier eiste een week ge vangenisstraf. Omdat verdachte zich later toch had laten 'keuren werd hij veroordeeld tot f 60.of 24 dagen en kreeg hij geen gevan genisstraf. ONHOFFELIJK J. V. uit Limmen, die een con ductrice had beledigd, werd con form de eis, bij verstek veroordeeld tot f 20.of 12 dagen. Burgerlijke Stand SINT PANCRAS. Geboren: Annie, dochter van Arie Rusten burg en Joh.'Ootjers; Gerard Jac.: zoon van Gerrit Booy en Tr. Bruin, Ondertrouwd: Jan Kok, 32 jaar, en Aagje Trijntje Groen, 27 jaar, Ingekomen personen: Huibert van Truijen, van Zd. en Nrd.-Schermer naar Bovenweg 326; Klaas Vader en gezin van Alkmaar naar 't Ven netje 109; Abe Brandsma en echt genote van Menaldumadeel naar Benedenweg 26A. Vertrokken personen: Aagje Ver wer, van Benedenweg 78 naar Am sterdam; Jantje Bakker, van Bene denweg 124a naar Castricum; Wil lem Nierop, van 't Vennetje 110a naar Ermelo; Pieter Kooy en gezin van 't Vennetje 109 naar Ermelo: Maria W. van Drie van Bovenweg 199 naar Hensbroek. JAARVERGADERING L.T.B. BERGEN. Dezer dagen hield de afd. Bergen van de L.T.B. haar jaarvergadering. Door ziekte was de voorzitter de heer K. Veld ver hinderd en opende de vice-voor- zitter de heer J. Schouten met de Chr. groet. Hij heette allen wel kom, speciaal de geestelijk advi seur, de weleerw. heer kapelaan Koning. Vervolgens had voorle zing plaats van de notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. In zijn jaarverslag memoreerde de secretaris de heer J. de Haan dat 1949 over het geheel genomen goed was geweest voor de vee houders. De penningmeester de heer C. Admiraal bracht verslag uit over de financiële positie van de afdeling, welke zeer "gunstig was te noemen. De heer Ranzijn gaf een korte lezing over hetgeen hij beleefd had op de algemene vergadering, welke was gehouden te Haarlem. De ingekomen stukken werden vlot doorgenomen. De circulaire over grasdroging werd voor ken nisgeving aangenomen. Evenals de vorige vergadering bracht het punt T.B.C.-bestrijding de gemoe deren weer in beweging. Over het onderwerp „Coöperatie" werd een drukke discussie gehouden. De heer Groen vroeg hoe het staat met de toeslag op lichte grond. Tevens kwam de vraag naar voren over de mogelijkheid in Bergen van een Katholieke Boerenleen bank. Hierna hield de geestelijk adviseur een geestelijk kwartier tje,«waarna de vice-voorzitter deze vergadering op de gebruikelijke wijze sloot. Afscheid kapelaan J. Koning BERGEN In een gisteravond gehouden bijeenkomst heeft zich een comité'tje gevormd om kapelaan J. Koning, die gedurende vijf jaar in de parochie van Bergen werkzaam is geweest een afscheidsavond aan te bieden. Deze avond zal gehouden worden Donderdag des avonds in St Jan, na het lof. De besturen van alle verenigingen worden hier verwacht om tegenwoordig te zijn bij de aan bieding van het afscheidsgeschenk, namens de verenigingen in de pa rochie. Het zangkoor zal deze avond opluisteren. Zij die nog een bijdrage voor het afscheidsgeschenk willen geven, kunnen zich hiervoor wenden tot de heer Busker. INGEZONDEN Bergen, 4 Maart 1950 Zeer geachte redactie, In het verslag dat uw blad gaf van de jongste raadsvergadering in Ber gen, lazen wij o.a. de volgende pas sage; De heer Ellis wees op de ont hutsing van de Borgenaars, die van de Berger Schoolvereniging leukweg nog een allesbehalve lichte school geldaanslag naast de gemeentelijke kregen opgelegd. U sta ons toe hierop een korte toelichting te geven. Sedert 1 Sep tember 1947 int het schoolbestuur het voor de leerlingen der meisjes school verschuldigde schoolgeld, wat tot genoemde datum door het ge meentebestuur geschiedde. Door de grote achterstand welke, bij laatst genoemde instantie is ontstaan met deze inning (dit als gevolg weer van achterstand-bij de dienst der belas tingen) valt de inning der voorlopig door ons bestuur vastgestelde school geldaanslagen voor het lopende schooljaar samen met die door het gemeentebestuur over de schoolja ren 1945/47. Juist was dan ook het antwoord van de voorzitter der raadsvergade ring. dat hier geen sprake is van dubbele schoolgeldaanslagen, maar van misverstand, ontstaan door on nauwkeurig lezen door sommige der betrokken ouders, aan wie daardoor ontgaan is, dat zij tegelijkertijd van gemeentelijke zijde een aanslag hebben ontvangen over vorige jaren en van ons over het lopende jaar, U dankend voor de verleende plaatsruimte, Het bestuur der Berger Schoolvereniging Retraiten 710 Maart: Dames Middenstand. 1114 Maart: Heren Middenstand. 1417 Maart: Gehuwde dames 1821 Maart: Meisjes 1725 jaar 2124 Maart; Verloofde meisjes en die verkering hebben. 2831 Maart: Verloofde meisjes en die verkering hebben. Aanmelden: Directie Retraitehuis te Bergen. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond: WEINIG VERANDERING. Over het algemeen weinig bewol king met in de nanacht en vroege ochtend op vele plaatsen tijdelijk nevel of mist Bijna overal lichte en hief en daar zware nacht vorst. In de namiddag iets zach ter dan vandaag. Zwakke win den. ■■pr glans yf Na reeds enige weken geleden te zijn bediend, is pastoor M. M. v. d, Eem, te Vogelenzang, vroeger te Anna-Paulowna, Zondag in de Mariastichting te Haarlem over leden. Hij werd daar sinds zijn hartaanval verpleegd en aanvanke lijk liet zijn toestand wel weer wat beter aanzien. Nu is het einde toch gekomen van een welbesteed pries terleven, In tal van plaatsen van ons Bisdom heeft pastoor v. d. Eem, na op 15 Augustus 1911 priester ge wijd te zijn, als kapelaan gearbeid, o.a. enige jaren in Hoorn. Vandaar ging hij in Juni 1931 als pastoor naar Anna Paulowna, waar hij acht jaar een goede parochieherder geweest is. In het voorjaar van 1939 volgde zijn benoeming tot pastoor te Vogelenzang. Pastoor v. d. Eem stond, vooral in zijn kapelaanstijd, bekend als 'n vurig en welsprekend redenaar, die ook op menige propagandavergade- ring het woord voerde. Hij was geboren in Hoofddorp in de Haarlemmermeer, op 9 Sept. 1886 en en is dus 63 jaar oud gewor den. Hij ruste in vrede. DE KATHOLIEKE WERK GEVERS IN HET BOLLENBEDRIJF Naar wij vernemen, heeft Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem zijn stand punt bepaald tegenover de pogingen van een aantal katholieke werkge vers in het Bollenbedrijf, die niet tevreden zijn met de gang van zaken in de Vakgroep Sierteelt van de L, T.B. en deswege een aparte organi satie wilden stichten. Om allerlei redenen acht de Bisschop, waaraan de werkgevers de kwestie -hadden voorgelegd, een aparte organisatie ongewenst. Wel meent de Bisschop dat enige reorganisatie in de L.T.B.- vakgroep overweging verdient, om aan de wensen van de betrokken bollenkweekers tegemoet te komen, AANBESTEDING Vrijdag zijn ten overstaan van de ingenieur van het Heemraad schap de Wieringermeer aanbe steed het onderhouden gedurende 1950 van de Waterstaatswerken, voor zover deze in beheer bij het Heemraadschap zijn. Deze wérken zjjn in drie delen verdeeld: 1. de werken in het noordelijk en westelijk gedeelte; 2. de werken in het zuidelijk en oostelijk gedeelte; 3. de Wieringermeerdijk c.a. Inschrijvers (resp. voor 1, 2, 3 en in massa): 1. C. de Wit, Uit geest f 51.350, f 35.780, f 18.000, 105.130; 2. P. K. Kraayeveld, Sliedrecht f—f38.000, f17.000 f-.3. P. Daalder, Alkmaar f 50.900, f 34.800, f 16.000 f 101.700; 4. J. KuipersZurig f 52.600, f 36.300, f 18.900, f 108.300. De gunning is nog niet bekend. ALKMAAR, 6 Maart. Rabarber 57 59, spinazie 7682 winterposte- lein 1921, worteltjes 4144, boere- kool 26.5047, groene kool 15.5027 spruitkool I 4688, II 26—46, rode kool 6—16.90, gele kool 12.90—25.90; prei I 7582 dun 2239, uien I 40 —43.50, II 29.50—34, bieten 6—7; witlof I 40—49, II 29—37, knolselde- rie 23, worteltjes 613.40, selderie 6.5010.50, selie 17.50—21, appels: goudreinet 3742 stoofperen 1212. OBDAM. 6 Maart. 40.000 kg peen b 23.60—27.50, c 21.50—23.30, d 5.60—7 70; 15.000 kg bieten a 6, b 4: 6300 kg rode kool 8,80—13.60; 1.7000 kg spekpeen 3.804.20. BEEMSTER, PURMEREND E.O., 6 Maart. Witlof 2248, rode kool 6—12, Savoye kool 1326, spruitkool 1656, boerekool 5153, andijvie 8892, rode bieten 37, gare bieten 812, winterpeen 6—10 uien 2038, prei 6494; appèls: Bramley Seedling 832; Goudrei- nette 2349; Jonathan 2157; Lax- ton Superbe 2126; Present van Engeland 2051; Zoete Winter- kroon 1331; peren: Provisiepeer 1019: Winterjan 926; IJsbout 13. TEXEL, 6 Maart; 4 koeien 550 750, 8 schapen 5070. 13 biggen 40 60, 24 kalveren 3550. WARMENHUIZEN, 7 Maart. 1000 kg uien 42.5043, grove 40.80; 3300 kg peen 21.80—23; 10.800 kg gele kool 24—29.90; 130.000 kg rode kool 7.8017 10; 10.700 kg witte kool 27.80—30. LANGEDIJK, 7 Maart. 86.000 kg rode kool 616.60; 36.000 kg gele kool 26.20—30.30; 18.000 kg witte kool 22,80—31.30; 7000 kg bie ten 6—6.30; 3000 kg peen II 26.10; idem III 23,19—23.90; 8000 kg uiên 40.90—42.30, grove 41.30—4160. ZUIDERKOGGE. 6 Maart. Be velanders 1313.40; gele kool 24,30 —28.60; rode kool 612; witlof I 41—46, II 3040; uien midd. 39.90; afw uien 17—35; kroten I 6, II 4;«- spruiten 17—38; St. Remy 17; Win terjan 9—17; Bellefleur 1724; Goudreinette 3243 NOORD-SCHARWOUDE, 7 Mrt. 8000 kg uien 41.5G—43i30, grote 40.10—41.50, driel. 38.50; 11.000 kg peen 2 25—26.60. 3 22.40—24; 7000 kg kroten I 6; 500 kg witlof I 45, II 39; 191.000 kg rode kool 6.90 16,60; 50.000 kg gele kool 2531.20; 21.000 kg witte kool 30—32.70. Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 6 Mrt. Binnen landse granen, (officieuze notering per 100 kg franc0 Rotterdam). Tarwe kalm, overigens iets meer attentie, f 23,50—23,65. Rogge f 23.50 24,—. Haver f 23,00—23,50. Gerst grove f 27,25—27,65. Voer f 23.00— 25,— Peulvruchten prijshoudend. Groene erwten f 30.0033,50. Bruine bonen f 50,0059,Schokkers, f 30,00—35,— I t Vijf en twintig boe rei souri en Nebraska ver naar de States, boorde V^est-Europese lander land hebben besloten, kennis te nemen van dingen, waarbij uitere de stand van zaken ir vinden zich leidende taties en -instellingen door de Wieringerme kerden, bij hun thuist met warme waarderin Met nadruk roemden land en we waren niet teder der farmers die we ljjk spraken, zich schul te aan vleierei. Want zi feiten en trokken een v met het buitenland. E waarmede schade van vfj tructie wordt hersteld, en het doorzettingsverrm economische wederopb wijze beleid bij de besti Marshall-gelden, kortom structuur zoals ze die bin dagen uit officiële cijfers tieken en uit eigen ervar kunnen leren, heeft hun wondering. Het dorre ei sprekende cijfermateriai deze Amerikanen van h< ment van Landbouw, Vi Voedselvoorziening, van i namens de E.C.A.-missi< derlandse Vereniging vo delingenverkeer, alles bi ontvangsten en op een ning", die het gezelschs Structieve films over or zqjn gebruiken gaf. Hun dervindingen deden zij of ken. aan Amsterdam en lemmermeer, de afsluitd Wieringermeer, alles on ciën van de Nederlands eniging en geleid door W. Scholten uit Den Haf Legerstee van het depai de heer Kistemaker uit WOENSDAG 8 M HILVERSUM I 301,5 M 24.00 NCRV. 7.00 nieuws, 7.15 ochtei tiek, 7.30 gramofoonmi een woord v. de dag,J3 en weerberichten, JU muziek, 8.45 gramofc 9.00 voor de zieken, 9. foonmuziek, 10.30 mol 11.00 gramofoonmuziek, rum1', hoorspel, 12.00 orkest en solisten, 12.3 lingen, 12.33 orgelconc nieuws, 13.15 koorzang, doline ensemble, 13.45 eert, 14.15 kamerork jeugdconcert, 15.45 bouwkwintet, 16.15 vooi 17.30 pianoduo, 17.45 vo deren, 18.00 orkestconc voor de strijdkrachte nieuws, 19.15 voordrac sportcommentaar en g muziek, 19.40 radiokrai nieuws, 20.05 Christel formeerde kerkdienst, 2 kwartet, 21.50 commen liecompetitie, 22.00 m: pel en mannenkoor, 22. foonmuziek, 22.45 avor king. 23.00 nieuws, 23.1 delijk orkest, 23.45—24. foonmuziek. HILVERSUM II 416 M. 10.00 VPRO, 10.20 V) VPRO, 20.00—24.00 1 7.00 nieuws, 7.15 gram 8.00 nieuws en weerberi orgelspel, 8.50 voor de gramofoonmuz. (9.30 standen), 10.00 „kindere sen", causerie, 10.05 r ding, 10.20 voor de vr gramofoonmuz., 12.00 zang, 12.30 mededelin; voor 't platteland, 12.38 muziek, 12.55 kalend nieuws, 12.15 metrop 13.50 gramofoonmuziek sproken portret, 14.15 eert, 15.00 kinderkoor, de kinderen, 15.50 cellc 16.00 vragenbeantwoorc voor de zieken, 17.00 jeugd, 17.30 gramofoon regeringsuitzending, 18, 18.15 Vara-varia, 18.20 f muziek, 18.45 kwartet, lementair overzicht, 19 foonmuziek, 19.30 voor 20.00 nieuws, 20.05 ac 20.15 socialistisch nieu dansorkest, 20.55 Blake", hoorspel, 22.15 taal kwintet. 22.45 po tenschappelijke cause) nieuws, 23.1524.00 j muziek. BRUSSEL 322 M. 12 foonmuziek, 13.20 wee 12.22 lichte muziek. 13 13.15 Engelse muziek, gramofoonmuziek, 17.0' nieuws, 17.15 lichte mi causerie, 17.45 orgel e 18.30 v. de soldaten, 1£ 19.30 gramofoonmuziek diofeuilleton, 20.00 orr en soliste, 21.00 actualit muziek uit Palestina, 22 22.15 klassieke muzi nieuws, 23.0524.00 t gramma. BRUSSEL 484 M. muziek, 13.00 nieuws, mofoonmuziek, 14.15 en idem, 17.10 amuseme 18.30 operamuziek, 19. gramofoonmuziek, 19.' 20.00 symphonie orkes 21.30 gramofoonmuz., 2! 22.45 jazzmuziek, 22.5 23.00 gramofoonmuz. 24

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2