Cetta S» V Amerikaanse boeren „deden" ons land... ...maar niet als haastige touristen Nederlandse kunstschilders gast van de marine UURPROEF J Grote bewondering voor na-oorlogse prestaties RADIO Grote belangstelling bij uitvaart van baron van Wijnbergen de Slusher slaat de spijker op z'n kop Pachters droegen hun landheer grafwaarts Twee Oostelijke hockey-nederlagen tegen het Westen Nederlands Elftal bereidt zich voor op Antwerpen i Naar wij vernemen Traditie herleeft ,Kras" neemt Polmanshuis over DE BEURS Uitslag Griekse verkiezingen 11 DINSDAG 7 MAART 1950 PAGINA 3 (Van onze redacteur) Vijf en twintig boeren uit de Amerikaanse staten Kansas, Mis souri en Nebraska vertrekken vandaag naar Engeland en vandaar naar de States, boordevol indrukken van de trip door een tiental VJest-Europese landen, die ze met een driedaags bezoek aan ons land hebben besloten. Ze zijn naar de oude wereld gekomen om kennis te nemen van de na-oorlogse maatschappelijke verhou dingen, waarbij uiteraard de grootste belangstelling uitging naar de stand van zaken in de landbouw en veeteelt. Onder hen be vinden zich leidende figuren uit Amerikaanse landbouworgani saties en -instellingen, die, naar zij ons gisteren tijdens een tocht door de Wieringermeer en West-Friesland bij herhaling verze kerden, bij hun thuiskomst speciaal over de situatie in ons land met warme waardering zullen gewag maken. die gedrieënlijk hun pogingen om verhelderend commentaar te leve ren, met suces zagen bekroond. Giateren dua naar de Wieringer meer. De autobus reed de Amerika nen van de Aalameerse bloemenvei- Met nadruk roemden ze Neder land en we waren niet bang dat ieder der farmera die we afzonder lijk spraken, zich schuldig maak te aan vleierei. Want ze noemden feiten en trokken een vergelijking met het buitenland. Het tempo waarmede schade van vijf jaar des tructie wordt hersteld, het inzicht en het doorzettingsvermogen in de economische wederopbouw, het wijze beleid bij de besteding der Marshall-gelden, kortom de ganse structuur zoals ze die binnen enkele dagen uit officiële cijfers en statis tieken en uit eigen ervaring hebben kunnen leren, heeft hun diepste be wondering. Het dorre en toch zo sprekende cijfermateriaal kregen deze Amerikanen van het departe ment van Landbouw, Visserij- en Voedselvoorziening, van mr. Norton namens de E.C.A.-mission, de Ne derlandse Vereniging voor Vreem delingenverkeer, alles bij officiële ontvangsten en op een „social eve ning", die het gezelschap ook in structieve films over ons land en zijn gebruiken gaf. Hun eigen on dervindingen deden zij op bij bezoe ken. aan Amsterdam en de Haar lemmermeer, de afsluitdijk en de Wieringermeer, alles onder auspi ciën van de Nederlandse Reisver- eniging en geleid door de heer H. W. Scholten uit Den Haag, de heer Legerstee van het departement en de heer Kistemaker uit Hoofddorp, PROGRAMMA WOENSDAG 8 MAART HILVERSUM I 301,5 M. 7.00— 24.00 NCRV. 7.00 nieuws, 7.15 ochtendgymnas tiek, 7.30 gramofoonmuziek, 7.45 een woord v. de dag,.8.00 nieuws en weerberichten, 8.15 gewijde muziek, 8.45 gramofoonmuziek, 9.00 voor de zieken, 9.30 gramo foonmuziek, 10.30 morgendienst, 11.00 gramofoonmuziek, 11.30 „Se rum1', hoorspel, 12.00 metropole orkest en solisten, 12.30 medede lingen, 12.33 orgelconcert, 13.00 nieuws, 13.15 koorzang, 13.20 man doline ensemble, 13.45 koorcon cert, 14.15 kamerorkest, 15.00 jeugdconcert, 15.45 concertge bouwkwintet, 16.15 voor de jeugd, 17.30 pianoduo, 17.45 voor de kin deren, 18.00 orkestconcert, 18.30 voor de strijdkrachten, 19.00 nieuws, 19.15 voordracht, 19.30 sportcommentaar en gramofoon muziek, 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 christelijk gere formeerde kerkdienst, 21.20 strijk kwartet, 21.50 commentaar fami liecompetitie, 22.00 marinierska pel en mannenkoor, 22.30 gramo foonmuziek, 22.45 avondoverden king. 23.00 nieuws, 23.15 Utr.' ste delijk orkest, 23.4524.00 gramo foonmuziek. HILVERSUM II 416 M. 7.00 VARA 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 nieuws, 7.15 gramofoonmuz., 8.00 nieuws en weerberichten, 8.18 orgelspel, 8.50 voor de vrouw, 9.00 gramofoonmuz. (9.309.35 water standen), 10.00 „kinderen en men sen", causerie, 10.05 morgenwij ding, 10.20 voor de vrouw, 11.00 gramofoonmuz., 12.00 orgel en zang, 12.30 mededelingen, 12.33 voor 't platteland, 12.38 Hawaiian muziek, 12.55 kalender, 13.00 nieuws, 12.15 metropole orkest, 13.50 gramofoonmuziek, 14.00 ge sproken portret, 14.15 jeugdcon cert, 15.00 kinderkoor, 15.20 voor de kinderen, 15.50 cello en piano, 16.00 vragcnbeantwoording, 16.30 voor de zieken, 17.00 voor de jeugd, 17.30 gramofoonmuz., 17.45 regeringsuitzending, 18.00 nieuws, 18.15 Vara-varia, 18.20 gramofoon muziek, 18.45 kwartet. 19.00 par lementair overzicht, 19.15 gramo foonmuziek, 19.30 voor de jeugd, 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten, 20.15 socialistisch nieuws, 20.20 dansorkest, 20.55 „Christoffer Blake", hoorspel, 22.15 instrumen taal kwintet. 22.45 populair we tenschappelijke causerie, 23.00 nieuws, 23.1524.00 gramofoon muziek. BRUSSEL 322 M. 12.00 gramo foonmuziek, 13.20 weerberichten, 12.22 lichte muziek, 13.00 nieuws, 13.15 Engelse muziek, 14.0014.45 gramofoonmuziek, 17.00 id., 17.05 nieuws, 17.15 lichte muziek, 17.30 causerie, 17.45 orgel en sopraan, 18.30 v. de soldaten, 19.00 nieuws, 19.30 gramofoonmuziek, 19.50 ra diofeuilleton. 20.00 omroeporkest en soliste, 21.00 actualiteiten, 21.15 muziek uit Palestina, 22.00 nieuws, 22.15 klassieke muziek, 23.00 nieuws, 23.0524.00 verzoekpro gramma. BRUSSEL 484 M. 12.05 lichte muziek, 13.00 nieuws, 13.10 gra mofoonmuziek, 14.15 en 14.55-15.00 idem, 17.10 amusementsmuziek, 18.30 operamuziek, 19.00 en 19.40 gramofoonmuziek, 19.45 nieuws, 20.00 symphonie orkest, 21.15 en 21.30 gramofoonmuz.. 22.00 nieuws 22.45 jazzmuziek, 22.55 nieuws, 23.00 gTamofoonmuz. 24.55 nieuws. ling regelrecht naar hotel Lont «pp Wieringen, waar de lunch alle eer werd aangedaan en Jack Jackson, Farm-director van het radiostation in Kansas City (kèèènses siddie zei Jack) rad van tong zijn enthousias te impressies aan een geluidsband toevertrouwde, opdat binnen enkele dagen zÜn luisteraars zullen weten hoe 25 famers een prachtige trip door Nederland hebben gemaakt. Met groot respect voor het pres tatievermogen van Nederlandse wa terbouwkundigen. reden de gasten over de afsluitdijk tot aan het Mo nument, dan terug door de twee maal drooggelegde polder, naar het landbouwbedrijf van de heer Slach ter in Slootdorp, Ze bezichtigden de boerderij, lie ten zich voorlichten over de be drijfsvoering en noteerden en infor meerden met een ijver die het beste bewijs was dat de heren dat alles niet als een aardig uitstapje be schouwden maar als een belang wekkend onderdeel van een ernstig gemeende studiereis. In niet mindere mate bleek die belangstelling op de veehouderij van de gebroeders Ruiter in Oostar Blokker. Amerikaanse boeren die toch waarachtig wel wat gewend zijn op hun onafzienbare bedrijven, stonden vol ontzag bij iet vernemen van de productiecijfers van het puik der veefokkerij. Hun kennis van de problemen op ons platteland kennelijk ook ver kregen uit eigen informatiebronnen alvorens hun reis begon bleek uit ter zake kundige opmerkingen. In het bijzonder de zorgen voor de toe komst van de Nederlandse boer en de industrialisatie en emigratie, welke deze zorgen moeten verlich ten, hadden hun grote interesse. En wellicht is het contrast tussen de bedrijfsvoering van een Ameri kaanse farmer en een Nederlandse boer nog niet zo raak getypeerd als gisteren door die H. E. Slusher uit Jefferson City (500 acres bouw land). „De Nederlandse boer rekent uit hoeveel iedere man op zijn be drijf hem opbrengt. De Amerikaan se boer vraagt zich af hoe groot zijn opbrengst per acre kan zijn......" (Van onze eigen verslaggever) AMSTERDAM, 6 Maart. Onder grote en hoge belangstelling uit alle kringen van het openbare leven, waarin de heer A. I. M. J. Baron van Wijnbergen een lei dende rol heeft gespeeld, heeft de plechtige uitvaart en begrafenis van deze hoogstaande katholiek en respectabele vaderlander plaats gehad. In de parochiekerk van Onze Lieve Vrouw van de Aller heiligste Rozenkrans aan de Jacob Obrechtsstraat zijn de uitvaart missen opgedragen, om half elf hoogplechtig met zeer verzorgde zang van het prachtige koor. Een schier onafzienbare rij van auto's bracht talrijke prominente figuren uit 't staatkundige leven, uit de onderwijswereld, uit de kringen van de middenstand, van de rechterlijke macht, van de Mal- thezerorde, van het bankwezen, van tal van charitatieve colleges en andere instellingen naar het kerkgebouw. Daar waren allereerst minister mr. R. J. H. van Schaik en minis ter mr. Frans. Teulings, oud-secre taris ook van de vroegere R.K. Staatspartij, oud-minister ir. M. C. E. Bongaerts, oud-minister dr. L. Deckers en oud-minister mr. E. Sassen. Voorts o.a. prof. mr. C. P. M. Romme, namens de Kath. Tweede Kamerfractie. Vervolgens prof. mr. J. J. M. v. d. Ven, rector-magnificus van de Katholieke Economische Hoge school te Tilburg, prof. H. Weve, rector-magnificus van de R.K. Universiteit te Nijmegen, de heer H. M. J. Blomjous van het Cura torium en prof. Mgr. Th. Goos- sens, hoogleraar aan de Kath. Ec. Hogeschool te Tilburg, dr. P. J. M. van Gils, voorzitter van de R.K. Schoolraad, en rector W. v. d. Hengel uit Amersfoort. Van de Malthezer ridders, de Op het DKS terrein te Ensche de werd Zondagmiddag een hoc keywedstrijd (heren) gespeeld tussen het Oostelijk en het Wes telijk elftal. Het Westelijk team dat met 4 invallers uitkwam, won verdiend met 20. Vijf minuten voor rust gaf van Geel van HHYC een voorzet van rechts, welke door keeper de Ruyter van DKS niet voldoende werd weggewerkt, waardoor v. d. Dolle van HDM van dichtbij kon inschieten. Na de pauze had Oost aanvan kelijk het initiatief doch het spel was vrij doorzichtig en 't plaat sen liet te wensen. Ongeveer 5 min. voor het einde was het Bouwman van BMHC wiens on vermoeide werken succes had 0—2. Ook het Oostelijk dameshockey elftal heeft Zondagmiddag te Deventer (met 30) van het Westelijk A-elftal verloren en het merkwaardige was, dat dit A-elftal van mindere kracht was dan het Westelijk B-team. dat verleden week met 90 van ie Oostelijken won. De Westelijke achterhoede was er goed in, maar in de middenlinie zaten zwakke plekken. De voorhoede hield het spel te kort. waardoor de achterhoede der Oostelijken vrijwel steeds met succes kon ingrijpen, vooral na de rust. toen het .minderwaardigheidscomplex" overwonnen bleek te zijn. In deze periode deed mei. Verbeek (PW) in de achterhoede der Oostelijken verdienstelijk werk. In de Oostelijke middenlinie blonken mej. Gantvoort (Apel- dnrn en mej. Arentz (Deventer) uit. De voorhoede werd te weinig in het spel betrokken, zij had echter wel een doelpunt ver diend. De doelpunten werden ge maakt door mej. Brouwer (HH YC), me.i. Franken fBDHC) en mej. Vrede (Rood-Wit). Souvereine Orde van Malta, was er o.a. mr. G. E. Baron v. Voorst tot Voorst. Uit de kringen van de midden stand zag men de heren dr. W. J. Groeneveld Meijer, hoofd van de Directie van de Middenstand van het Departement van Economi se Zaken, prof. dr. T. L. Muis winkel, voorzitter, als opvolger van de overledene, van de Mid- denstandsraad, de heren G. A. Koops en mr. F. J. H. Bachg, resp. voorzitter en secretaris van de Nederlandse Katholieke Midden standsbond, mr. J. A. G. M. van Hellenberg, burgemeester van Hilversum, oud-lid van de Tweede Kamer en oud-secretaris van de R.K. Middenstandsbond. Voorts de heer mr. E. Morshuis, president en de heer mr. J. Stule- meijer, secretaris van de Hoofd- raad van de St. Vincentiusvereni- ging. Voorts o.a. nog pastoor W. Nolet van Amsterdam, de heer H. W. Tilanus, voorzitter van de Chr.-Hist. Tweede Kamerfractie en oud-lid van de z.g. Onderwijs- bevredigingscommissie, pater dr. J. C. Kerremans S.J., de heer P. G. van Tienhoven en vele ande ren. Velen van hen waren ook aan wezig bij de teraardebestelling, die des middags om vier uur plaats had op het kleine kerkhof in het dorpje Loenen op de Ve- luwe. Men zag er bovendien mr. E. L. M. H. Speijart van Woerden, procureur-generaal bij het Ge rechtshof te Den Bosch, mr. J. C. J. W. Hermans, advocaat-generaal bij het Gerechtshof te Arnhem, vele leden van de rechterlijke macht en van de Centrale Raad van Beroep voor de Ongevallen verzekering, dr. A. C. Ramselaar, president van het Aartsbisschop pelijk Klein-Seminarie en ande ren. Kort na vier uur kondigde klok gelui de komst van de lijkstoet aan en even later werd door een haag van Trekvogels, die met hun ■kleurige uniformen een schrille tegenstelling vormden met de rouwstoet, het stoffelijk overschot naar het kerkgebouw gedragen. Na een korte plechtigheid in de kerk torsten, volgens oude zede, vroegere pachters het stoffelijk overschot van hun landheer op de schouders naar het familiegraf, waar de pastoor der parochie, de Zeereerwaarde heer H. J. Peters, de absoUte verrichtte. Drs. S. F. A. C. M. Baron van Wijnbergen, burgemeester van Wassenaar, dankte namens de familie met enkele woorden voor de deelne mende belangstelling. MATTHEUS PASSIE IN HET CONCERTGEBOUW Op Palmzondag 2 April a.s. te 12 uur zal in het Concertgebouw de traditionele uitvoering plaats vin den van de Matthaus-Passion door het Toonkunstkoor afdeling Amster dam met medewerking van het Concertgebouw-Orkest. Als solisten zijn geëngageerd: Peter Pears, tenor (Evangelist), Laurens Bogtman, bas (jesus), Jo Vincent, sopraan, Annie Woud. alt, Ernst Hafliger, tenor (aria's), Willem Ravelli, bas (aria's), Leo Rommerts, bas (kleine partij en). De instrumentale soli zullen vertolkt worden door: Hubert Bar- wahser en Leo Oostdam (fluit) Haakon Stotijn en Leo van der Lek (hobo). Jan Damen en Jan Bresser (viool); Carel van Leeuwen Boom kamp (viola da gamba); Janny van Wering en Tibor de Machula (con tinuo) en Piet van Egmond (orgel). Het jongenskoor is van de ver eniging „Zanglust" onder leiding van Willem Hespe. De centrale training van de Nederlandse elftalclub zal Dins dag 7 Maart a.s. weer worden hervat. De volgende spelers zullen de oefeningen onder leiding van de bondsoefenmeester van der Leek op het VUC-terrein te Den Haag meemaken: Kraak (Stormvogels), Saris (BW), van der Sluys (BV V), Huybregts (BVV), Potharst (Ajax), Stoffelen (Ajax), van der Hart (Ajax), van der Hoe ven (Ajax), Boonkamp (Blauw wit), Verbeek (Sparta), Ter- louw (Sparta), Ravenstein (MV V). Michels (Ajax), Schrumpf (SVV), Lakenberg (Blauw Wit), Roosenburg (Sneek), Rijvers (N AC). Steenbergen (Feijenoord) en Clavan (ADO). Het voorlopig Nederlands elf tal zal op Woensdag 5 April in het Feijenoordstadioji te Rotter dam (aanvang 17.15 uur) met 't oog op de interlandwedstrijd te gen België op 16 April te Ant werpen, een oefenwedstrijd spe len tegen de Zuidslavische eerste klasser Hajduk. Op Zaterdag 15 April, de dag voor de interland voetbalwed strijd BelgiëNederland te Ant werpen, zullen de traditionele stedenwedstrijden worden ge speeld. De pioegen van Antwer pen en Rotterdam ontmoeten el kaar te Antwerpen, terwijl het Amsterdams elftal in de Belgi sche hoofdstad tegen het verte genwoordigend elftal van Brus sel zal uitkomen. Verder wordt gespeeld de wedstrijd Brugge Utrecht. hoopt prof. dr. Docters van Leeu wen. bijzonder hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam in de tropische plantkunde en een der bekendste plantkundigen in ons land, 16 Maart zijn 70ste verjaar dag te vieren..,.,. O is Bertus van Lier met het koor en orkest van de Rotterdamse Volks universiteit uitgenodigd een uit voering te geven van de Mattheus Passion in het Aldeburgh Festival, waar Benjamin Britten artistiek adviseur is is aan mr. W. H. J. M. Lambooy, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Lisse wordt de collectie kunstvoorwer pen, bestemd voor de Deense ten toonstelling. die binnenkort in Utrecht wordt gehouden, thans in Aarhus verzameld.' is de Belgische torpedobootjager „Jan Breijdel". die in het begin van Januari tijdens een storm in de Westerschelde op een strekdam liep, weer vlot gekomen. De schade aan het schip toegebracht is aanzienlijk is in Rotterdam met een groot huldebetoon het feit herdacht, dat de directeur van het Openbaar Slachthuis, de heer Houthuis. niet alleen dertig jaar was getrouwd, maar ook 30 jaar geleden ztin artsbul behaalde is „le drole". het beroemde kanon van Napoleon, dat in 1813 in de slag bii Leipzig door Prins August van Pruisen werd veroverd, on langs door de Duitsers aan Frank rijk teruggegeven is de staking van machinisten en stokers van 120 trawlers in de Engelse stad Huil geëindigd De Londenaren, die gisteren op de Rotten Row, de chique rijweg in Hyde Park, van het voorjaarsweer liepen te profi teren, waanden zich een ogenblik in de prairiën toen de Canadese cowboy-zanger Norman Harper op zijn paard Star light kwam aangegaloppeerd. Harper maakt dagelijks een tocht te paard, en hij doet dit het liefst gekleed in zijn cowboy- costuum. Het vorige jaar kwamen in de „Salon de La Marine", welke in de Palais de Chaillot te Paruis werd gehouden, de hedendaagse Neder landse schilders, in tegenstelling tot onze zeventiende eeuwse schil ders, niet paar wens voor de dag. Naar aanleiding daarvan heeft het hoofd van de Marine-voorlich tingsdienst, de luitenant ter zee le klasse H. J. Noppen, met de Neder landse federatie van beeldende kunstverenigingen een bespreking gehad. Hij opperde daarbij het denkbeeld contact te zoeken met kunstschilders om deze in de gele genheid te stellen een reis op een Nederlandse oorlogsbodem, mee te maken, ten einde studies te ver vaardigen van alles wat er aan boord te beleven is. De Minister van Marine heeft aan dit plan zijn sanctie gegeven en zo zal dus een oude, bijkans ver loren gegane traditie en cultuur herleven. Elk jaar zal nu een klein aantal schilders de gelegenheid krijgen, 'n reis van drie weken of soms iets langer op een oorlogsschip mee te rpaken. Gedurende de reis zullen de kunstschilders de gast zijn van de Marine en de officiers accom modatie genieten. Jaarlijks zullen dan te Amster dam, 's-Gravenhage, Rotterdam Den Helder en Vlissingen tentoon- Indien de aandeelhouders accoord gaan, zal Krasnapolsky de exploi tatie van het Polmanshuis, gelegen tegenover het Paleis op de Dam overnemen. Het ligt in de bedoeling het res taurant tot hotel te verbouwen, waardoor een groot aantal rustige eerste-klas kamers ter beschikking komt. Het tekort aan hotelruimte te Amsterdam wordt op deze wijze verminderd. Aandeelhouders van 't Polmanshuis kunnen hun aandelen inwisselen, met dien verstande, dat een aandeel van f 1000.Polmans huis gelijkgesteld wordt met f 400 Krasnapolsky. Deanna Durbin naar Europa HOLLYWOOD, 6 Mrt., (Reuter. De filmster Deanna Durbin zal vol gens het te Hollywood verschijnen de blad Daily Variety", binnen 14 dagen Hollywood verlaten voor een onbepaald verblijf in Europa. Volgens genoemd blad heeft Deanna haar woning aldaar opgegeven. stellingen worden gehouden van de aldus ontstane werken. Nader vernemen wij dat de schilder Menne Janssen uit Doorn als eerste een studiereis zal maken en wel aan boord van Hare Majes- teits „Douwe Aukes", die mijnen veegoperaties in de buurt van het eiland Borkum gaat uitvoeren. KLEURLOZE MARKT AMSTERDAM, 6 Maart. Onze kerheid speelt een belangrijke rol op de Amsterdamse Effectenbeurs, die zich de laatste weken apathisch toont en ook vandaag de nieuwe week met een lusteloze houding in luidde. Deli's openden twee punten lager op 139. Toen tegen slot de belang stelling voor de cultures plotseling toenam, profiteerde dit fonds hier van en wist het verlies zo goed als geheel in te lopen. HVA opende op 147 prijshoudend De slotnotering was 148'/t. De productiecijfers van de Rubber Cultuur Maatschappij „Amsterdam" die, wat betreft de eerste twee maanden, zeer gunstig' afsteken ten opzichte van de cijfers in het vo rige jaar, werden gunstig beoor deeld. Dit fonds /naakte een koers winst van ruim drie punten. Bij certificaten Javase Bank zette de koersstijging door; de notering kwam op 265 tegen 260 Vrijdag. De locale markt was zonder veel animo en met slechts geringe ver schillen, OHe's zetten iets lager in en verlieten op 288% de markt, een fractie lager dan Vrijdag. Unilevers fluctueerden eveneens binnen nau we grenzen. Voor de overige fond sen was de handel minimaal met onbelangrijke afwijkingen. De Beurs nam met belangstelling kennis van de belangengemeenschap, die tot stand is gekomen tussen „Krasna polsky" en het „Polmanshuis", zo als medegedeeld werd in de verga dering van hedenmorgen. De note ring in aandelen Polmanshuis, die sinds enige dagen is stopgezet, was ook vandaag verboden. De laatste koers is geweest 443/i. Op de omrekeningsbasis van f 400 Kras voor f 1000 Polmanshuis liet de koers voor aandelen Polmans huis zich op ruim 71 procent bere kenen. Op de. beleggingsmarkt vielen sporadische fractionele winsten te constateren. Op de Amerikaanse markt, waar des Maandags nog wel eens wat animo wil heersen, was het vandaag bijzonder rustig. De ondertoon was niet ongunstig. Het agio bleef onveranderd op 6 k 7 procent getaxeerd. Prolongatie 2% procent. (Advertentie) BUITENLANDS OVERZICHT In Griekenland hebben Zondag algemene verkiezingen plaats ge had, omdat de koning het oude par lement had ontbonden. Nu de libe ralen de coalitie met de meer con servatief georiënteerde volkspartij van minister Tsaldaris hadden ver broken. vanwege diens conflict met de Griekse opperbevelhebber, die daarna was heengegaan. Koning Paul heeft toen de knoop maar doorgehakt en geprobeerd door nieuwe verkiezingen een parle ment te krijgen, dat meer regerings- mogelijkbeden bood dan het oude. Of de koning in dit opzicht hele maal geslaagd is, mag betwijfeld worden, nadat we gisteravond van de voorlopige samenstelling van het Griekse parlement kennis hadden genomen. Wel hebben de progressieve libe ralen, die door breuk met de volks partij de regeringscoalitie verbra ken, niet slecht geboerd en zijn zij met hun 366.000 stemmen de groot ste partij geworden in het parle ment, maar hun vroegere bondge noten volgen hen op de voet met een stemmencijfer van 330.000 stem men. De partli van Papandreoe, het beste te vergelijken met de sociaal democraten. wist zich tamelijk te handhaven maar haar groep is toch niet van zoveel betekenis, dat zij met de liberale partij van Sofoelis een nieuwe coalitie kan vormen. Wanneer we dan ook de resulta ten overzien, dan lijkt het er nog niet erg op, dat zich in deze nieuwe verkiezingen een sterke regerings- groep zal vormen en dit zou toch wel gewenst zijn geweest, niet al leen voor Griekenland, maar voor heel West-Europa, waartoe het oude Hellas nog altijd niet alleen cultu reel behoort, maar waarvoor het ook van grote strategische beteke nis is. Vandaar dan ook, dat eerst Engeland 6n later, toen deze taak John Buil te zwaar werd, Amerika er alles op heeft gezet om Grieken land te houden buiten de roofach tige plannen van Moskou. Het gemis van Griekenland en Turkije ligt Stalin nog altijd zwaar op de maag, want dat betekent voor hem dat zijn Balkan-politiek nog niet is gelukt. Een sterk democra tisch en gezond Grieks volk is voor heel Europa van grote betekenis en daarom kon het voor West-Europa niet helemaal onverschillig zijn, hoe deze verkiezingen in Griekenland verliepen. Want het conservatieve en vaak reactionnaire bewind van Tsaldaris, maakte het voor de Westelijke mo gendheden wel eens moeilijk dit be wind te steunen al begreep ieder verstandig mens, dat die steun meer een anti-Stalin dan een pro-Tsalda- ris karakter had. Washington en Londen zouden dan ook met deze politiek wel door gaan maar beiden zouden het wen selijker vinden een democratisch bewind in Griekenland te steunen, dan een reactionnair. Al heeft de conservatieve oud-minister Eden, gisteravond in zijn eerste oppositio nele rede tegenover het nieuw op getreden labour-kabinet, een oppo- sitierede, die evenals het nieuwe re- geringsprogram van de labours een zeer gematigd karakter had, dat een op zo smalle basis regerend kabinet Attlee, wat zijn buitenlandse poli tiek betreft, op de steun van de con servatieven kan blijven rekenen. Maar keren we tot de Griekse verkiezingen terug dan behoeft toch niet alle hoop te worden opgege ven, dat de overwinnende progres sieve liberale groep, die nu als de sterkste uit de bus is gekomen en tegenwoordig onder leiding staat van Sophocles Venizelos, de zoon van de grote liberale Griekse staats man van die naam heeft na zijn breken met de conservatieven aan sluiting gezocht met de nationale liberalen van Gonatos, terwijl de progressieve centrum' partij van Piastiras en Tsoedoros ook enigs zins versterkt uit de strijd is geko men. Het is mogelijk, dat wanneer straks de zetelverdeling bekend is, maar dat duurt in Griekenland nog wel een week, er zich toch nog gun stiger perspectieven voordoen, dan de voorlopige uitslagen gisteravond deden verwachten. De scherpe punt jes zijn er in de Griekse politieke strijd de laatste jaren bovendien wat afgesleten. Het monarchale ge schil dat de liberalen vele jaren scherp verdeelde, is zo goed als verdwenen, nu koning Paul en voor al zijn sympathieke gemalin, aller liefde en vertrouwen hebben terug gewonnen, terwijl het einde van de burgeroorlog, tengevolge van de communistische opstanden en pene traties uit Bulgarije en Joego-Sla- vië, die nu afgelopen zijn, ook een milder regiem voor alle partijen mogelijk maakt. Het Griekse volk zpl het misschien ook nog wel hebben gewaardeerd dat het nog het enigste Balkanvolk is, dat in volle vrijheid over zijn eigen regeringsvorm beslissen mag. Een zo hoogstaand cultureel vrij volk als het Griekse, moet dit voor recht wel in hoge mate waarderen en zal bereid zijn, daarvoor andere offers te brengen. FEUILLETON Uit het Engels door Clarence Budington Kelland slaapkamer ligt En jongens de om- 74. „Bunny ligt in zijn te snurken en bij de schuur ligt een man te dommelen. Straight en de andere patrouilleren ergens in geving." „Ik heb het gevoel alsof we beloerd worden, zei ze. „Het is net alsof ik ogen op me gericht voel." „Onzin," zei ik, ofschoon ook mü het kippenvel over mii rug liep. „Hadden we Cherry's hond maar hier!" zei ze. „O, Mike, niet dat ik in jou geen vertrou wen stel! Maar denk eens aan die man heeft natuurlijk hon ger en dorst. Dat betekent, dat hij marijuana gebruikt moet hebbendat vervangt voor hem eten en drinken. Hii is na tuurlijk door het dolle heen." „Zonder dat hij er groter of sterker door is," antwoordde ik nuchter. „Maat wel roekeloos, onbe vreesd voor gevaar, met de il lusie, dat hij onoverwinnèlijk is. Wie aan marijuana verslaafd is .denkt dat hij 'n soort Ueber- mens is. Waar gezonde mensen het hopeloze van een zaak in zien, daar blijven zij koppig doorvechten. O, Mike junior, ik wou dat ze hem haar goed en wel in handboeien hadden!" „Wind je nu niet op," ver maande ik haar. Zij omklemde mijn arm. „Zag ik daar iets bewegen?" vroeg ze, terwijl ze naar de met rolstenen en struikgewas bedekte heuvel helling wees. Ik tuurde de glooiing af. Er viel geen enkel teken van leven of beweging .te bekennen al leen bruine rotsen en laag kreu pelhout. Geen geluid weerklonk. Alles was doodstil. Het minste gerucht zou ons oor getroffen moeten hebben. Iemand die daar hurkte, zou door zijn schaduw zichtbaar zi.in. Niets. „Verbeelding," zei ik, maar mijn mond was kurkdroog. „Ga naar binnen en stop je hoofd onder een kussen. Ze raakte mij even aan met haar vingertoppen en keek met grote ogen naar mij op. „Ben je niet bang, Mike?" „Als een wezel," zei ik. „Maak jij het nu nog niet erger." „Ik weet zeker dat er iemand over die helling kruipt," hield zij vol. Ik trok haar weg. We begon nen om het huis heen te wande len, langs de haag, die het om ringde. Maar Maggie wilde niet voor zich kiiken. Ze bleef met haar hoofd achterwaarts ge wend lopen, totdat het huis haar 't uitzicht benam. Ik dwong me zelf langzaam te lopen. Ik had zin Bunny wakker te maken en hem te vragen naar buiten te komep, maar daarvoor schaamde ik mij toch ook weer. Het was idoot. Ik was doodeenvoudig laf en ik wilde me aan geen mens blootgeven. Nu konden we de man, zeker een ondersheriff, zien liggen slapen tegen de schuur, maar ik riep hem niet. Ik moest mij vooral tegenover Maggie flink houden ik voelde haar arm een paar keer trillend de mline raken. Nu kwamen we weer aan de kant van het huis, weer we op de heuvelhelling konden zien. Bovenop die heuvel stond onze metalen watertank en de voet van de helling bevond zich op misschien een meter of vijftig van ons vandaan. Halve-wege bevond zich een groep dicht struikgewas. We kwamen de hoek van de haag om; een man duwde de takken van het kreu pelhout opzij en bleef ons aan staan staren. Het was de albino. Maggei gaf geen kreet. Het ge luid bestierf haar in de keel. Ik zag de man zijn gezicht. Het was vertrokken van woede en leed vermaak. Nooit hoop ik weer in zo'n gezicht te moeten kiiken. Hii hief z;jn arm op en schoot - niet op mij, maar op Maggie. Ik lichtte haar beentje en gaf haar een duw, zodat ze omviel. Bolitho kwam op ons af. met 'n soort statige, afgemeten tredl als wist hij dat niets hem kon tegen houden. Hij schoot geen tweede keer; zijn ogen waren wijd open en hij staarde mij aan. Ik kon de adem tussen zijn tanden in en uit horen gaan. Ik durfde niet naar Maggie te kijken of aan haar te denken. Ik had mijn pistool in mijn hand. maar ik schoot niet. Nooit ben ik zo bevreesd geweest als op dat ogenblik; het was alsof ik aan de grond genageld stond, als boorde zich een zware vuist in mijn keel. En toch waren mijn gedachten verbazend helder. Ik plaatste mijzelf tussen Bolitho en de plek waar Maggie lag en terwijl hjj langzaam, stap voor stap naderde, niet als een mens, maar als een soort machi ne, deed ik telkens een even grote pas naar hem toe. Ik hoor de miizelf hardop praten. .Schiet," zei ik. ,je kunt hem makkeliik raken." Ik vestigde miin blik op de zilveren gesp van zijn gordel. Ik trachtte me in te beelden dat 't een schietschijf was, dat ik me op een schietwedstrijd bevond en dat de inzet slechts een me- dalje was. Met koude voldoening consta teerde ik dat hii een ordinaire gangster was. Geen eerlijk schut ter, maar iemand die pas schoot als hi.i de tromp van zijn revol ver in het vlees van zijn tegen stander gedrukt had. We waren nog tuyntig meter van elkaar af en opnieuw hief hij zijn revolver en vuurde. De kogel floot dicht langs mij heen, zonder mii te ra ken. Ik wist dat ik een vaste hand moest hebben. Ik moest de medalje winnen. Ik wendde m'n ogen geen seconde van die zil veren gesp af. Ik hief mijn arm en schoot. De gesp verdween. Hp tolde rond en rochelde. Weer schoot ik, en weer, en weer, en waar de gesp gezeten had, zat nu mets meer en Bolitho sloeg te gen de grönd. Achter mij hoorde ik kreten en het geluld van dravende voeten. Ik keerde mii werktuigelijk om en zag een breedgeschouderde man met een wapperende witte kuif meer struikelend dan lo pend op mij toe komen. Achter hem zag ik wazig een automo biel staan. Ik wist dat ik moest Uien. Ik vroeg mij af of ik mis schien getroffen was. zonder de kogel te voelen. (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3