Raad van Beemster neemt woningbouwplan aan Rome-pelgrim uit Beemster vertelt ALKMAAR EN OMSTREKEN r De Berger tram rijdt zeker a.s. zomer nog Mededelingen voor besturen De lichtstoring van Dinsdagavond Over lonen en ontslag v_ „Situatie in Praag is ernstig" Maar daarna Zuc+viqe 14/as nteZ ZeSjO&titijn,! PAGINA 2 DONDERDAG 9 MAART 1950 PASSIE-AVOND VAN DE SOCIALE VERENIGINGEN ALKMAAR. Op de laatste praatavond, die op initiatie! van het Koepelcomité voor alle sociale verenigingen belegd was, is het plan geopperd, om gezamenlijk een mooie Passieavond te houden. Als resultaat der gehouden besprekin gen kan nu worden meegedeeld, dat deze avond is vastgesteld op Vrijdag 31 Maart in 't Gulden Vlies Medewerking wordt verleend door de bekende Haagse declamator Henk Zoutendijk, alsmede door de gezamenlijke kerkkoren der drie parochies. De besturen van alle aangesloten organisaties worden vriendelijk verzocht om bij de vast stelling van hun vergaderingen met deze datum rekening te houden en om hun leden aan te sporen tot het bezoeken van deze kunstzinnige uitvoering. Doordat deze zaak ge zamenlijk wordt aangepakt, kon de toegangsprijs voor alle aangesloten organisaties zeer laag worden ge steld, nl. 40 cent per persoon. Or1 ganisaties, die al hun leden in staat willen stellen deze avond mee te maken en daarom collectief de kaarten willen betrekken, kunnen zich wenden tot het secretariaat van het Koepel-comité, Lyceum straat 29, Alkmaar. In verband met de Dag van het Heilig Jaar, die op initiatief der K.A. op Zondag 21 Mei gehouden wordt en waaraan een grootse bij eenkomst in de Muziektuin verbon den is, vervalt voor dit jaar ons traditioneel Feest van de Arbeid. Het is beter weinig bijeenkom sten te beleggen, die goed kunnen slagen, dan een overvloed van twij leiachtig succes. F. HOLTHUIZEN, alg. adv. ALKMAAR. De Lichtbedrijven zijn er nog niet in geslaagd met ze kerheid vast te stellen wat de juis te oorzaak was van ae lichtstoring van Dinsdagavond. Was men aan vankelijk van mening dat het doorslaan van een transformator in de Overdie de oorzaak was bij on derzoek bleek, dat deze transfor mator niet overbelast was geweest. Men moest derhalve voorlopig con cluderen, dat de kabel ergens de fect was geraakt, hetgeen kan ge beuren, doordat de kabel bv. ontzet is door boomwortels of mogelijk in de grond gestoken voorwerpen. Met normale middelen is het vrij wel onmogelijk een defect aan zo'n hoogspanningskabel te constateren; daarom werd het „verdachte" stuk kabel, die een voedingskabel is voor 10.000 volt. onder een hoog spanning van 1000 volt gebracht; dit leverde echter geen enkel re sultaat op. Men zal nu heden trach ten dit tijdelijk uitgeschakelde ge deelte van de kabel met 10.000 volt te meten. Doorstaat de kabel ook deze proef, dan moet aangenomen worden dat hij niet defect is en zou moeten worden aangenomen, dat de doorgeslagen transformator toch de oorzaak van de storing is geweest. T.z.t. hopen wij het resultaat van het onderzoek ta kunnen mededelen VOOR DE ECONOMISCHE POLITIERECHTER ALKMAAR. Voor de Econo mische Politierechter te Alkmaar, Mr. J. Markus, moest zich gisteren de eigenaar van een Alkmaarse kapsalon verantwoorden, omdat hij aan een kapster, die naar hij be weerde, wegens ziekte van zijn echtgenote de zaak moest waarne men. een te hoog bedrag aan loon had uitgekeerd. De man had voor dit bijzondere geval ontheffing van de loonvoorschriften kunnen aan vragen. Omdat hij dit had verzuimd eiste de Officier van Justitie, Mr. Dr. Vellinga f 50 of 25 dagen. Ver dachte werd veroordeeld tot f 35 of 15 dagen. Een te laag loon had C. P. uit Castricum uitgekeerd aan zijn in wonende knecht. P. P. die voor dit feit terecht moest staan beriep zich °P zijn onwetendheid met betrek king tot de loonvoorschriften. Na eer> eis van f 100 of 30 dagen werd verdachte veroordeeld tot f 80 of 20 dagen. BEDRIJFSLEIDER IN HET ONGELIJK GESTELD De bedrijfsleider van een der grote Alkmaarse bedrijven, H. G. J. F. v. d- W. stond vervolgens terecht omdat hij enkele maanden geleden een zijner verkoopsters, die hij van diefstal verdacht, op staande voet had ontslagen. Het meisje had een aanklacht ingediend en de econo mische rechter had thans te beslis sen of het ontslag terecht of ten onrechte was verleend. Het meisje ontkende zich aan diefstal te heb ben schuldig gemaakt. De diefstal waarvan sprake was, zou betrek king hebben gehad op een aantal naaimachine-voetjes, die op een gegeven moment spoorloos verdwe nen waren en die later op een ennigszins verdachte manier wer den teruggevonden. Verdachte be weerde dat het meisje niet alleen op het vermoeden van diefstal was ontslagen, doch ook omdat zij on geschikt was voor haar werk. Deze zaak. die reeds tweemaal eerder op de rol heeft geprijkt werd gis teren tot etn einde gebracht. Na het getuigenverhoor, meende de of ficier van justitie, dat hier sprake was geweest van een ongerecht vaardigd ontslag. De ongeschiktheid van de verkoopster kon hij niet aanvaarden. Hij requireerde dan ook f 50 of 25 dagen. Mr. Smal voerde het pleidooi, v. d. W. werd tenslotte conform de eis veroor deeld. GULDEN VLIES Concert' H.O-V. ALKMAAR. Naar wij verne men is het concert van de Haar lemse Orkest Vereniging dat oor spronkelijk was vastgesteld op Vrij dag 10 Maart door omstandig heden uitgesteld tot Dinsdagavond 14 Maart a.s. Uitgevoerd worden het tweede pianoconcert van Rach maninoff, solist George van Renes- se, en de Derde Symphonie van Bruckner. NIEUWE ROUWKAMER ST. JOZEF ALKMAAR. In de Francisca Romana-kapel op de Laat is Zater dagmiddag van 48 uur de nieuwe rouwkamer, die dezer dagen dooi de R.K. Begrafenis-vereniging „St Jozef" te Alkmaar is aangeschaft te bezichtigen. Het geheel maakt 'n keurige, waardige en, voorzover dat bij een dergelijk object mogelijk is, zelfs een sierlijke indruk. Aan een verstelbare stellage van ver chroomde buizen, in iedere kamer of zaal op te stellen, zijn zware lakense gordijnen opgehangen, een voudig afgezet met een rand van paarse bloemen, gevat in een dunne gouden rand. De ingang van de rouwkamer wordt gevormd door los overhangende gordijnen, opge houden door paarse koorden met een zware kwast. Ben passende vloer met zwart kleed en een een voudig, smaakvol bewerkt lijk kleed bedekt de baar. Langs de kanten staan zware kandelaars op gesteld. Een indrukwekkend, stem mig geheel. De rouwkamer werd geleverd door de handelmaatschap pij Semper Fidelis te Rotterdam, liet ontwerp voor het borduurwerk werd gemaakt door de heer Lin- denbergh. Voor „St. Jozef" die nu al 28 jaar bestaat, is de nieuwe rouwka mer zeker een aanwinst. HONDEN OP ROOFTOCHT ALKMAAR. -- Door een veehou der is bij de politie aangifte gedaan van het feit dat in zijn land in de Overdiepolder twee zwarte honden achter zijn schapen hebben aange jaagd, waardoor een der dieren werd gedood en gedeeltelijk ver scheurd. Een ander schaap werd gewond. CAFÉHOUDER BEKEURD ALKMAAR. Tegen een café houder alhier is proces-verbaal op gemaakt wegens het voorhande hebben van sterke drank in een verloflokaliteit. Een hoeveelheid sterke drank is in beslag genomen. 25 jaar Otsen ALKMAAR. Ter gelegenheid van het vijf en twintig jarig be staan van zijn manufacturenzaak heeft de heer Otsen in het Payglop zijn zaak, die dringend verbetering en uitbreiding behoefde, laten ver bouwen. Vrijdagmiddag kan het pu bliek de winkel, die een geheel an der aanzien heeft gekregen door 'i tweetal nieuwe toonbanken, een serie fraaie kasten en rekken, prac- tische uitstalkasten en een nieuwe kassa, bezichtigen. Het geheel maakt en bijzonder fraaie en ge rieflijke indruk en in deze nieuwe inrichting komt het goed, vooral de artikelen, die de heer Otsen bij gelegenheid van dit jubileum in een wat ruimere mate beschikbaar heeft zoals flanel en tricotage, uit stekend tot zijn recht. Een nieuwe verliching, bestaande uit T.L.-bui- zen maakt dat ook op donkere da gen de verkoopruimte over goed licht beschikt. INGEKOMEN PERSONEN ALKMAAR. W. Veel, R.K., van Amsterdam naar Westerweg 332; W. N. Commandeur, R.K., beeld houwer, van Koedijk naar Fnidsen 69; F. M. M, van der Hoeven, arts, R.K.. van Nijmegen met gezin naar Emmastraat 19; J. M. Savonije— Bertrums, R.K., van Fgmond aan Zee naar Rozenstraat. 17; M. Tim mermanChatillon, van Langedijk naar Zeglis 11; J. H. Simons, van Brunssum naar Lyceumstraat 21; M. C. A. Remmer, R.K., van Breda naar Stationsweg 25; E, J. Winkler, van Utrecht naar Kennemerstraat- weg 2; A. G. Vogelenzang, ver pleegster. van Krimpen a. d. IJssel naa,- Wilhelminalaan 11; D. J. Buys, dienstb., R.K.. van Heerhugowaard naar Blekerskade 107; K. Braaksma, ap.ass., NH„ van Wonseradeel naar Nicolaas Beetskade 5; J. Droest, wikkelaar motoren, met gezin, van Hoorn naar Schermerweg, aan boord van het schip Rimaja; J. H Dijkstra, van Hilversum naar Stu- artstraat 75; A. M. J. Botman Godijk, R.K., van Haarlem naar Zeglis 74; A, Groenewoud, H.i.d.H., van Hilversum naar Cobdenstr. 7; C. Roks, werktuigk.. R.K., van Bioemendaal naar Bergerweg 119; M. A. BattenVermeesch, R.K, van Bioemendaal naar Bergerweg 119; J. M. Viset, eleclr., R.K., van Berg en Terblijt <L.l naar niet na der opgegeven adres; M. Wassenaar, ass dir. bel., van Harenl^irspel naar Dathenusstraat 22; W. van den Berg, wachtm. Rijkspol., van Amsterdam naar Dathenusstr. 26; J, Buning, van Zeist naar Lyceumstraat 76; W. van Dijk. carosseriebouwer, met gezin, van Utrecht naar Clarissen- buurt 33; J. de Gr^af, bouwvakarb., van Gaasterland naar Zeglis 77; W. Jonkman, van Amsterdam naar Rippingstraat 41; L. van der Woude, wachtm. der Rijkspol., met gezin, van Barsingerhorn naar Vermeer straat 18. VERTROKKEN PERSONEN G. M. Delis. dienstbode, R.K., van Toussaintstraat 9.naar Koedijk; S. Hoogeboom, chauffeur, van Baan- pad 3 naar Velsen; S. K. Klimp, lerares Huishoudschool, van Roe mer Visscherstraat 12 naar Epe Gld. G. L Kroonenburg, winkelier, en echtgenote, van Rembrandtstr. 26 naar Amsterdam; J. Noorman, ac countant. N.H., van Westerweg 169 naar Djakarta; W. Ruis, van Kin- heimstraat 27 naar Eindhoven; J. Govers, stoker-olieman, van K. v. 't Veerstraat 98 naar Den Helder; E. O. Jurgens, fröbelonderwijzeres, D.G., van Voordam 8 naar Delft; C. A. Timmer, dienstbode, R.K., van v. Everdingenst.raat 3 naar Bergen; M. v. d. BergWit, van Reekerstraat 3 naar Oudorp; B. W. d. Berg, dienstbode. N.H. van Oudegracht 275 naar Meppel; Th. de Lange, dienstbode, R.K., van Frieseweg 4a naar Langedi.ik; H. v. Hof, ambtenares, Ger.K., van Stationsweg 172 naar Den Haag; W. C. Crevecoeur, kantoorbe diende, van B.Bottemannestraat 43 naar Den Haag; Wed C. Blok-Fikke, D G., van Baansingei 12a naar Am sterdam; M. Joling. controleur GEB. N.H,, en gezin, van Vlaanderhof 2b naar Lochum; II. IJzer, N.H., van Corfstraat 10 naar Wieringermeer; G Buren, wiskundige, R.K., van Egmónderstraat 9 naar Dordrecht; J. A. Mooij, dienstbode, R.K., van Laat 70a naar Sittard; K. A. Hilvering, N.H., van Jul. van Stol berglaan 18 naar Slochteren; B. Zwiers, N.H, van Scharloo S naar Vlissingen. ONZE AGENDA VICTORY-HOTEL, 8 uur: Vervolg Bijbelcursus Scho- la Publica, BIOSCOPEN: Harmonie: Jeanne d'Arc, 14 jaar; Vic toria; De 3 Musketiers, 14 jaar; Cinema American: Ereschuld, 14 jaar; A.B.T.: Het Tijgermeisje, 14 jaar. STEDELIJK MUSEUM: Ten toonstelling werken van Bergense kunstenaars van 25 en van 7.309.30 uur. NACHTDIENST: APOTHE KEN: B. H. J. Schouten, Emmastraat 47. NACHTDIENST TAXI'S: Nassaugarage, Nassauplein, telef. 3545. CASTRICUM: Geniet van je leven, alle leeftijden. _y UITSLAG AANBESTEDING ALKMAAR. Afloop van Aan besteding van het uitbreiden der Coöp. Zuivelfabriek „De Goede Verwachting'' te Bobeldijk. De volgende inschrijvingen kwa men binnen: K. Koopman, Terdiek f 103.892 Fa. Faus, N.-Niedorp f107.344 Fa. van 't Hek Stroet, Hoorn f 107.585 C. van den Kommer Nieuwe Niedorp f 109.000 N. Borst, Berkhout f 110.462 J. C. Heddes, Berkhout f 110.800 De Haan Reek, Alkmaar f 111.000 J. Dekker, Alkmaar f 113.000 Gebr. Kaandorp, Heiloo f 113.500 N. Groot, Berkhout f 115.000 D. Langedijk, Heiloo f 116.200 G. Kuiper, Hoogwoud f 116.820 F. Kuiper, Aartswoud f 117.345 Fa. Gebr. Tuin, 't Zand f 117.900 A. Breed, Hoogwoud f 119.770 J. Wester, St. Pancras f122.200 Aann. bedrijf ..Corbro", Enkhuizen f 125.500 Fa. Minneboo Walboom, Den Helder f 125.800 Fa. Kievit Impink, Medemblik f 126.100 Fa. R. K. Koppen, Den Helder f 126.985 Th. A. Hoogewerf, Ursem f 127.000 F. Nes. St. Pancras f128.000 Fa. S. Zeegers zonen, St. Pancras f 128.418 J. en F. Vriendjes, Den Helder f 129.600 Opbrengst collecte ALKMAAR. De collecte ge houden 1.1. Zondag in de St. Domi- nicuskerk ten bate van de Missie in Puerto Rico heeft opgebracht f 1071.10. Hartelijk dank aan de milde ge vers en God's beste zegen aan allen, p. Inn. C. Verhoeve, O.P. H.O.V.-CONCERT ALKMAAR. Het zesde en laatste concert, dat de Haarlemse Orkest Vereniging dit wintersei zoen onder auspiciën van de Sa menwerkende Culturele Verenigin gen te Alkmaar oorspronkelijk op 8 Maart zou geven, is verplaatst naar Dinsdag 14 Maart a.s. De H.O.V. eoncèrteert dan we derom o.l.v. Toon Verhey, terwijl als solist zal medewerken de be kende pianist George van Renesse. Hjj zal het graag gehoorde Piano concert no. 2 van Rachmaninoff ten gehore brengen. Het programma vermeldt tenslotte na de pauze de Symphonie no. 3 v. Ant. Bruckner. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren Maria dv W. Molenkamp en C. E. Lob bert; Johannes B. J. zv C. J. Ber ger en A. C. Groen. Gehuwd: Tonnie de Hoog en Jo hanna M. Scheffel; Pieter Zepman en Jeike van Dijk. Overleden Nicolaas v. d. Poll, 74 jr. geh, met E. Harwyne; Elisabeth M. Marees, 85 jr. wed. van P. W. N. Nap. RIJWIELCLUB PIUS XI Stille Omgang BURGERBRUG. Maandag avond belegde de Rijwielclub Plus XI in het Kerkehuis haar jaarver gadering. De vereniging kreeg een nieuwe voorzitter in de persoon van de heer Th. van der Hoorn, die ook reeds voorzitter is van de plaatse lijke K.A.B. en St. Deus Dedit. De periodiek-aftredende secr., de heer A. Kramer, werd herkozen. Voorts werd de deelname bespro ken aan de Stille Omgang te Am sterdam. Deze is vastgesteld op Zondag 19 Maart a.s. De jongere fiesclubleden vertrek ken Zaterdagavond plm. 19.30 per fiets, terwijl de oudere leden om plm. 22.30 per autobus vertrekken. Bij het Amsterdamse Centraal Station zullen beide groepen zich verenigen. Na de omgang is er een H. Mis in „De Posthoorn" aan de Haarlemmerstraat. BEEMSTER. In de vergade ring van de gemeenteraad werd de heer F. J. M. van de Pavert (CPN) beëdigd als opvolger van de heer D. J. Brand. Naar aanleiding van het verzoek van K. de Been werd besloten om een rijwielvergpeding toe te kennen van f 15.per jaar voor een kind boven 10 jaar en de volledige reiskosten te vergoeden voor een kind beneden 10 jaar. Aan J. G. Stevens werd toege kend een bedrag van f 2250.voor woningverbetering- en splitsing. Nader werd een besluit geno- nen inzake onderhandse aanbeste ding afbraak ziekenbarak en bouw van nieuwe woning voor f 9200. Op voorstel van B. en W. werd de onbewoonbaarverklaring van de woning Rjjperweg 1 opgeheven en werd de woning Westdijk 17 onbe woonbaar verklaard. Vervolgens kwam in behandeling een plan voor woningbouw, waar voor B. en W. voorstellen een cre- diet toe te staan van f 234.900. waarvoor 36 eensgezinswoningen zouden kunnen worden gebouwd, waarvan 24 te Midden-Beemster en 12 te Zuid-Oost-Beemster. Bij het Ministerie van Wederopbouw zijn reeds op 17 Januari j.l. door het gemeente-bestuur de planften inge diend. Daardoor behoren deze plan nen tot de allereerst ingedienden. Uiteraard zal echter nog moeten worden afgewacht of de uitvoering der plannen zal kunnen doorgaan. De inhoud der woningen is 225 kub, m. Volgens berekening zal het Rijlc 110.per woning per jaar bij dragen in de huur. De woningen zullen bevatten: beneden kamer hal met rapopgang, keuken, kelderkast W.C. en schuur. Bovèn drie slaap kamers met douche-cel. De con structie wijkt practisch niet af van de normale bouw van arbeiderswo ningen. Er is hier ook geen sprake van z.g. kazernebouw, het worden blokjes van twee woningen. De stroken woningen hebben onderling behoorlijke afstand. Door de flinke strook welke bij elke woning komt kan men tot geen lagere huurprijs komen dan f 6.per week. De plannen waren van de ge meente-architect de heer 6 C. Bos. over wiens arbeid en voortvarend heid in deze het Gemeentebestuur en de Gemeenteraad vol lof waren. Bij de hulde hiervoor gebracht sloot de heer D. Muntjewerff zich aan, doch deze vroeg of het niet mogelijk zou zijn dat 24 woningen in de Z.O.-Beemster en 12 in de Midden Beemster werden gebouwd. Ook de heer J. v. Baarsen sloot zich daarbij aan. De voorz. zeide echter dat de nood te Midden Beemster groter was en dat daar ook meer grond beschikbaar was. Daarna wel'd het voorstel B. en W. aangenomen. Goedgekeurd werd een verorde ning regelende de uitkering van 5% loonsverhoging. Eveneens werd goedgekeurd een raadsbesluit, tot 't bepalen van de rioleringsplannen oor Midden- en Z.O.-Beemster tot werken van openbaar belang. Over eenkomstig het voorstel tot heffing an besmettelijke-ziektegelden. Aan J. Hartog werd f 50.resti tutie toegestaan op de door hem betaalde r«,icht voor tuingrond Z.O.- Beemster, waarop een Kapel v. d. Ned. Herv. Gemeente is gebouwd en aan A. Berghuis f 15.voor terrein Zuiderpad, op welk terrein woningen zijn gebouwd. De loonverordening van de ge meentewerklieden werd aangeno men als door B. en W. voorgesteld en eveneens enige administratieve wijzigingen in de gemeentebegro ting 1950. Vastgesteld werden en kele straatnamen voor Midden Beemster. Er zal komen een Dirk van Oss- straat ter nagedachtenis van zijn verdienste als voornaamste finan cier bij de droogmaking van de Beemster, een Betje Wolff- en Agatha Dekenstraat (die in de Beemster hebben gewoond) een Fa- brlciusstraat (omdat Fabricius als schilder leefde in Beemster ten tijde van Rembrandt) en de Raad huisstraat. Nadat enkele bezwaarschriften tegen de schoolgeldbelasting waren behandeld, werd aangenomen een voorstel om een annuïteitslening aan te gaan van f 156.000.bij de Bank van Ned. Gemeenten. Ook werden nog vastgesteld enkele wij zigingen in de bouwverordening. Bij de rondvraag besprak de heer v. d. Pavert de mogelijkheid van coördinatie van de Brandweer. Hiervoor bestaan geen plannen doch de voorz. merkte op dat de stagnatie onlangs was ontstaan door gladde weg en moeilijkheid met de alarminstallatie. Nog werd medegedeeld dat de Provinciale bijdrage aan de restau ratie van de toren zou zijn 15% van f 116.950.—. Bridgen aan De Brug BURGERBRUG. De maande lijkse ontmoeting der bridgende Bruggers in café J. Visser had dit maal het volgende resultaat: A. Boll-J. G. Bruin 69% P. BosmanJ. Raven 68 VriesmanG. Rademaker 62 Heer en Mevr. Joh. C. Bruin 56% G. VisserMej. A. Bruin 51V, Mej. GeensenC. Vriesman 51U Gebr. Nanne 48% Heer en Mevr. G. Appel 48 J. de GrootJ. Bregman 43 Heer en Mevr. K. de Groot 40 Het fanfarecorps laat zich horen TU1TJENHORN Ons fanfare corps St. Hildegardis zal zich in de komende dagen laten horen, maar niet op de wijze zoals we dit van het corps gewend zijn. Het zal een vriendelijke uitnodiging zijn om het corps financieel te steunen. Voor dit doel zullen enige perso nen een rondgang door de parochie houden. Het hele jaar door geeft het corps, nu eens hier, dan weer daar, gratis serenades, concerten en uitvoeringen, maar het kan dit slechts blijven doen als allen mede werken. Het is niet z0 eenvoudig een muziekvereniging in stand te houden. Dat kost veel geld en dat vele geld kunnen de leden onmoge lijk alleen bij elkaar brengen. Het beroep op onze medewerking zal echter niet tevergeefs zijn, want ons fanfarecorps doet haar best en dan doen wij gaarne de rest. GEZANT VAN TETS WASHINGTON. De Ned. ge zant in Tsjecho-Slowakije, de heer W. van Tets, die thans prins Bern- hard begeleidt op diens reis door het westelijk halfrond, verklaarde Woensdag te Washington tegen over Aneta, dat hij de situatie in Praag als gevolg van het proces Louwers. ernstig acht, gezien de belangrijke consequenties welke deze kwestie kan hebben. Van Tets zeide, dat hij door zijn reis de ontwikkelingen te Praag slechts, oppervlakkig had kunnen volgen en zich thans juist in ver binding had gesteld met de minis ter van Buitenlandse Zaken. In tussen, zo zeide hij, wist hij nog niet of hij na afloop van de reis van Prins Bernhard wel of niet naar zijn post te Praag zou terug keren. De gezant zeide, dat de Amerikaanse berichten, welke hij had gevolgd, hem de indruk had den gegeven, dat de Tsjechische justitie volkomen andere inhoud geeft aan de begrippen spionnage en sabotage dan de justitie in de westelijke landen. Het inwinnen van handelsinlichtingen, dat alge meen gebruikelijk en geheel oir- baar is in West-Europa, wordt thans in de Oost-Europese landen spionnage genoemd en op deze basis is het proces Louwers blijk baar gevoerd, aldus van Tets. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond. VEEL BEWOLKING Meest zwaar bewolkt met bijna overal enige regen of motregen en plaatselijk nog mist of nevel. Zwakke tot matige, verander lijke wind. Iets kouder overdag. (Advertentie) REPUBLIEK DJOGJA NEEMT JAVA, MADURA EN PAPANG ERBIJ DJAKARTA, 9 Maart (Aneta). President Sukarno heeft het be sluit getekend betreffende de in voeging van Oost-Java, Midden- Java, Madura en Papand bij de Republiek Indonesia (Djogja). De volksvergadering, die bijeen kwam ter bepaling van de Status van Pasudan, besloot met alge mene stemmen tot aansluiten bij de Republiek. Het was dermate roerig binnen en buiten het gebouw, dat alge mene beschouwingen achterwege moesten blijven! Het was vooral voor Bergen een alarmerend bericht, dat A.N.P.- bericlit, dat wij gisteren publi ceerden en waarin werd medege deeld, dat de Berger tram met ingang van de zomerdienstrege ling zou worden opgeheven. Wij kunnen onze lezers echter thans in zoverre geruststellen, dat dit bericht onjuist was; dat al thans deze zomer de trouwe Bello nog de verbinding Alkmaar-Ber- gen-Bergen aan Zee zal onderhou den. Deze verzekering kon ons burgemeester Huygens, met wie wij gistermiddag hierover een onderhoud hadden, na door hem van de directie der Ned. Spoor wegen verkregen inlichtingen, geven. Naar wat wij echter ver der in dit onderhoud te horen kregen, mag echter wel aangeno men worden, dat het de laatste zomer zal zijn, dat de Berger tram zal rijden. Niet dat het gemeentebestuur van Bergen op 't standpunt staat, dat de tram moet verdwijnen; verre van daar. Men moet echter met de realiteit rekening houden en de lijn Alkmaar-Bergen aan Zee is nu eenmaal voor de Ned. Spoorwegen een schip van bijleg, waarvan het exploitatietekort in de tonnen zou belopen. Het gemeentebestuur heeft zich beraden over de verkeersoplos- sing, die er komen moet, als de tram werkelijk eens zou verdwij nen. Het heeft daarom aan de Planologische Dienst van de Pro vincie, alsmede aan prof. Tinber gen van. het Ned. Ecón. Instituut verzocht een rapport samen te stellen, waarvan de conclusie zal moeten leiden tot een oplossing van het verkeersprobleem, waar bij het natuurschoon van Bergen zoveel mogelijk gespaard wordt, waarbij de plaatselijke welvaart het meest gediend is en die voor de gemeente de minst-kostbare zal zijn. Eerst nadat het gemeentebe stuur zich over dit rapport, dat met Juni tegemoet kan worden gezien, zal hebben beraden, zal het zijn standpunt bepalen. Verschillende mogelijkheden Het moet vrijwel uitgesloten worden geacht, dat de lijn Alk maar-Bergen aan Zee geëlectrifi- ceerd zal worden; ook dan nog zou deze lijn voor de Spoorwegen niet rendabel zijn. Waar elders, in dichter bevolkte verkeerscen- tra, als de bollenstreek, de elec- trische tractie plaats moet maken voor de bustractie, ligt het niet in de lijn der verwachtingen, dat deze lijn, die alleen des zomers rendabel is, zal worden geëlectri- ficeerd. Alleen des zomers de tram laten rijden, is evenmin econo misch verantwoord, want dan hebben de N.S. toch nog des win ters het onderhoud van de tram baan. Mocht de tram gaan verdwijnen en naar ons gevoelen zal dat na de zomer het geval zijn dan zal het busverkeer de taak van Bello moeten overnemen. Voor de wintermaanden lijkt ons dat geen bezwaar, al zal er natuurlijk voor het goederenvervoer een andere oplossing moeten komen. Wat anders is het voor de zo mermaanden, wanneer vele dui zenden naar Bergen aan Zee wil len. De burgemeester was van mening, dat de ENHADO, de bus onderneming, die momenteel de busverbinding Alkmaar-Bergen onderhoudt en die dat staat vast na de opheffing van de tram de concessie krijgt voor de verbinding Bergen-Bergen aan Zee, in staat zal zijn, om ook dit massa-vervoer naar zee te ver werken. Door een overeenkomst (Adv.) III. (Slot) Verder ging de rit naar Genua, waar we een kist sinaasappelen kochten en de haven in vogelvlucht bekeken. Dan leidde onze reis van Genua Rappell0 naar La Spezia, een grote mooie weg, waarna we gelegenheid "kregen de bekende Pisa-toren te bewonderen. In Li- vorno zagen we hoe vrouwen hun boodschappen, emmers water enz. enz. op het hoofd droegen en met een groot gemak daarmee, oojc per fiets, kunnen balanceren. Onze reis vervolgden we via Grossetto met zijn vlakke wegen. Civitavecchia en op Dinsdag 21 Februari reden we Rome binnen. We vervoegden ons direct bij bet Pelgrim-kantoor waar we verschil lende bescheiden kregen, zoals Pel grimsboekjes, een adres waar we konden logeren; er konden echter sletfcts twee man van gebruik ma ken. We brachten de nacht door wmr het hotel, twee in een hotel kamer. en dus 3 man in de auto. toch konden we allen de andere morgen in dat hotel toilet maken en, ejten. Vanuit Holland haddep we een adres mee genomen van een frater, die te Rome in de Godgeleerdheid studeert. We hadden een pakje met Hollandse waar voor hem meege nomen en toen we hem na twee en half uur getoerd te hebben door de straten van Rome eindelijk aantrof, fen was het succes van onze Rome reis voltooid. Want een Hollander die de Italiaanse taal spreekt en ons inlichtingen kon geven, was een uitzonderlijk voorrecht. Zelfs kreeg deze frater van ziin Overste, ook een Hollander, verlof om ons te gidsen en wli kregen in dit kloos ter de beschikking over een elec- trisch fornuis, waarmee de kok van ons gezelschap wonderen kon ver richten. Onze rit ging vanzelfsprekend eerst naar de St. Pieter, waar We al in een soort extase geraaakt.cn over al de beelden en het majestu- euse plein. Bij de St. Pieter hiëld de Zwitserse garde de wacht en nadat we onze pelgrimsboekjes hadden getoond, mochten we door lopen naar de H. Deur, alwaar we de gebeden verrichtten voor de Jubileumaflaat. We konden veel te kort in Rome blijven om de St. Pieter goed te bekijken; prachtig vooral vonden we de altaren, de ge welven, mozaieken en de koepel, waar we met een lift tot aan de eerste etage kwamen en toen 350 treden naar de tweede etage moes ten lopen. In de bal onder het kruis, de derde etage', kunnen 15 man gemak kelijk rondwandelen. Later gingen we naar Tre Fontane, een kerk uit de 6de eeuw, op de plaats waar de H. Paulus onthoofd is. Men ziet er een grote marmeren zuil en vol gens een legende sprong het hoofd naar drie verschillende plaatsen °P welke plaatsen men drie verschil lende bronnen vindt,'een warme, een koude en een met heet water. In deze buurt bevindt zich ook de grot waar in 1947 een verschij ning heeft plaats gehad aan een tramconducteur, waarvan we ook een weinig aarde hebben meegeno men. Deze grot was hel verlicht met kaarsen, er hingen enorm veel ex-voto's en foto's van gebedsver horingen. Verder bezochten we nog de andere statiekerken, waar we in de Kerk van de H. Maria de Meer dere 'een volgens legende bekend schilderij van St. Lucas konden be wonderen. Nadien bezochten we nog het Collosseum, de gevangenis waar vroeger de Christenen gemarteld werden, alwaar ook ijzeren kooien voor de leeuwen en stieren nog te zien waren. Op deze plaats hebben we voor onze vervolgde Christenen gebeden. De volgende dag bezoch ten we de St. Jan van Lateranen waarin zich het mooiste orgel van Rome bevindt. Voorts brachten we nog een bezoek aan de San Clemen, te. Titelkerk van Zijne Eminentie Kard. de Jong, een kerk met drie verdiepingen resp. een oude hei dense tempel, een onderaardse kerk en op de derde verdieping de eigenlijke kerk. Voor het Raadhuis troffen we een bronzen standbeeld aan, dat wanneer dit geel wordt van kleur, volgens de heersende volksmening het einde der wereld voorspelt. Zondag was het voor ons de grote dag dat we gelegenheid kre gen deel te nemen aan een audiën tie bij de H. Vader. Om 10 uur stonden we reeds te wachten toen om half twaalf de deur open ging en we in groepjes van 100 man werden toegelaten. Ongeveer 8000 pelgrims werden toegelaten in een der zalen van het Vaticaan en te ongeveer kwart over twaalf werd de H. Vader binnen geleid, welkom geheten door een geestdriftige me nigte. Nadat zusters het „Tu es Petrus" hadden gezongen sprak Zijne Heiligheid de menigte toe in vier talen. Op de terugweg naar zijn particuliere vertrekken werd de H. Vader langzaam gedragen en konden wij hem op afstand van een meter zien. Do H. Veder maak te op ons een geweldige indruk en duidelijk bespeurden wij een zekere vermoeidheid op zijn gelaat. De omstanders grepen zijn hand en zegenend verdween de H. Vader. De audiëntie was ten einde, het duurde niet lang. maar nooit zul len we dit ogenblik vergeten. Maandagmorgen vertrokken we, verrijkt met de Jubileum-aflaat, naar Nederland terug. De reis ging deze keer over Zwitserland en we hebben aan de Italiaanse grens in Domsela de auto op de trein gezet voor het passeren van de 18 km. lange tunnel ccor de bergen. In Zwitserland bleven we slechts en kele Uren en namen van dit.land enkele indrukken mee. door langs het Meer van Genève en Meer van Neuchatel te' rijden. Zwitserland is een mpdern en mooi land, comfor tabele huizen, beste wegen en voor. al de properheid viël ons hier erg op. Wat is Frankrijk daarmee ver geleken een arm land. En nu, U ziet het, zijn we weer goed gearriveerd, maarneemt U me niet kwalijk.... het is tijd voor het melken. Ik hoop in ieder geval dat U iets wijzer geworden bent over de avonturen van onze reis. Pech hadden we nergens met onze auto, de stemming was ple zierig en we hebben veel gezien. Onze Rome-reis was de moeite waard. met de Spoorwegen zou de in schakeling van voldoende bus materiaal verzekerd zijn. De Planologische Dienst zal o.m. adviseren, hoe dit grote verkeer zal moeten worden geleid. Langs de bestaande wegen vanaf Bergen zal dit niet mogelijk zijn. De Eeuwige Laan, aldus burgemees ter Huygens, wil ik niet afbreken. Gedacht wordt daarom aan de in het bestaande uitbreidingsplan geprojecteerde weg over de Nes- dijk en zo langs de Wiertdijk naar de Fransman. De Zeeweg is ech ter ten enenmale met zijn breedte van vijf meter niet berekend op het intensieve busverkeer. Er zal dus vanaf de Fransman een andere oplossing gevonden moeten wor den; öf de Zeeweg behoorlijk ver breden, waartoe de Provincie eventueel bereid zou zijn, aldus de burgemeester, óf een radicale an dere oplossing, nl. deze, dat op de oude trambaan, die bijna overal 20 M. breed is, een nieuwe auto baan wordt aangelegd, die bij Oostdorp zou aansluiten op de bestaande Bergerweg, die wel op het drukke busverkeer berekend is en dit is onze mening bij de Fransman aansluitend gemaakt zou kunnen worden op de Heren weg naar de Egmonden. Dit laat ste project zou wonderwel passen in de reeds lang bestaande plan nen van de Provincie, om vanaf de Franschman via Bergen een verbindingsweg te maken naar de weg door het Geestmerambacht, in welk geval dan, daar, waar deze weg het N.H. Kanaal nadert, een viaduct over het Kanaal zou moeten komen. Bij Oostdorp zou deze weg dan vanaf de tot auto weg gemetamorphoseerde tram baan in'Noordelijke richting naar Schoorldam lopen. Een voordeel. Zou de tram worden opgeheven, en nogmaals, wij vrezen met grote vreze, dat het zover komen zal, dan zal in het centrum van Ber gen, waar nu het stationsempla cement ligt, een aardige brink kunnen worden aangelegd, waar in de grote behoefte aan parkeer ruimte kou kunnen worden voor zien. Zo zou de opheffing van de tram zelfs nog een voordeel voor Bergen kunnen brengen. Wij wachten met belangstelling het rapport van de Plan. Dienst af, die deze zaak natuurlijk in groot verband zal bekijken, doch naar wij hopen, het belang van Bergen en zijn badplaats niet uit het oog zal verliezen. Het gemeen tebestuur van Bergen heeft zich tot de Min. v. Waterstaat gewend met het verzoek het plan tot op heffing van de tram niet goed te keuren, alvorens de Minister van dit rapport kennis zal hebben kunnen nemen. Van de Spoorwe gen werd de toezegging verkre gen, dat niet tot opheffing zal worden overgegaan, alvorens met het gemeentebestuur overleg is gepleegd, hetgeen w;j overigens maar een magere toezegging vin den. Mocht het gemeentebestuur uit het rapport van de Plan. Dienst de conclusie trekken, dat handhaving van de tram een le vensbelang van Bergen is, dan zal het alles doen, om de tram te behouden. Zonder op de con clusie van het rapport vooruit te lopen, durven wi.j wel voorspellen, dat dit tot opheffing van de tram zal concluderen; waarbij dan een autoweg over de trambaan, aan sluitend op de door de Prov. ge projecteerde verbindingsweg naar het Geestmerambacht ons de ineest-gewenste oplossing lijkt; en wel, omdat daardoor aan het be staande natuurschoon het minst geweld wordt aangedaan. Het vliegveld Bergen BERGEN. In ons nummer schreven wij onlangs o.m. over de bunker- en hangar-ruïnes op het vliegveld Bergen, die 't polderland schap van de Bergermeer zo ont sieren. Thans vernemen wfl, dat de restanten van deze bunkers en han gars nog vóór het seizoen zullen worden opgeruimd; een bericht, dat ongetwijfeld met vreugde zal wor den begroet. Een leerzame avond WAARLAND. Maandag 13 Maart zal irf café Stoop, des avonds na het Lof door de heer D. van Velzen een test- en spelregelavond gegeven worden. Niet alleen alle senioren van „Con Zelo" wor den dan verwacht, maar ook de trouwe supporters. Laat dus nie mand uit onze parochie die belang stelt in de voetbalsport op deze leerzame avond ontbreken. Aan komen lopen ZIJPE. „Is komen aanlopen bij S. A. Veldman, Schagerbrug, Dubbele Buurt E 62, een kleine, langharige, wit-zwarte hond met een lange krullende staart; soort: orderiybin. Door de eigenaar kan deze aldaar worden opgehaald."

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2