De Senaat toonde veel belangstelling voor het vissen op het IJsselmeer Proces wegens de brochure Dieven in de nacht" UfJRPROEF Van Alle Dag NIEUWE GOLFLENGTEN Weerzinwekkende demagogie Minister Mansholt zag zijn begroting met lof goedgekeurd RADIO Parool contra Lunshof Tegen Kerkmeester nu 9 jaar geëist om burengerucht te smoren Naar wij vernemen: Finales militaire kampioenschappen Gevaarlijke spanningen DONDERDAG 9 MAART 1950 PAGINA 3 Wanneer we elke dag' opnieuw de grenzeloze demagogie zien, waarmee de Communisten, probe ren een. deel van onze arbeiders zand in de ogen te strooien, dan vraagt men zich als nuchter den kend mens toch wel eens af, hoe het nog mogelrfk is, dat mensen die nog over enig nuchter verstand be schikken daar in trappen. Terwijl de Communisten overal waar zij de baas zijn de geestelijke en politieke vrijheid radicaal ver nietigen, daar maken ze in landen waar men niet anders doet, dan de bevolking tegen dergelijke mens onwaardige methoden te bescher men, een hels kabaal, onder het mom, dat deze niet-communisten de politieke vrijheid aantasten. Wie achter het IJzeren Gordijn de euvele moed heeft een van de vele Stalin dogma's in twijfel te trekken, wordt als een Titoïst en verrader voor een volksrechtbank gesleept en daar gemarteld voor bekentenissen, waarbij de Middel eeuwse inquisitiemethoden nog maar kinderspel waren. Maar als in de Westerse demo cratische landen een Communist, wegens ondermijning van orde en gezag beboet wordt, schreeuwt „De Waarheid" moord en' brand. Niet minder erg is de demagogie, welke tegenwoordig met het begrip „Vrede" door de Communisten wordt bedreven. „Vrij Nederland", een weekblad, dat overigens vrij links georiënteerd is, noemde deze vredespropaganda van de Commu- n'-tcn deze week, een weerzinwek kende speculatie op het vredesver- langen, dat in iedere goede mens leeft". In heel de wereld leeft in derdaad dit verlangen naar vrede, behalve in de Communistische lan den, waar niet alleen mannen en vrouwen, maar ook kinderen, pre cies als bij Hitier, worden gewa pend en opgeleid voor het voeren van een oorlog. Het is helaas, deze oorlogsmentaliteit in Communisti sche landen, welke de democrati sche volkeren noopt uit zelfverde diging, om zich ook te gaan be wapenen, wil men niet door 't Rus sische militairisme onder de voet gelopen worden, zoals Finland, Let land, Estland, Polen, Hongarije, Roemenië en Tsjecho-Slowakije hebben ervaren. En waar nu een geestelijke terreur heerst, waar voor zelfs communisten niet. meer veilig 7:jm. Want in Tsjecho-Slowa kije zitten de gevangenissen en kampen momenteel al even vol met communisten als niet-communisten. Intussen gaan de politieke leiders van het Kremlin en de propaganda leiders van de Kominform door met te speculei i op het sentiment van de grote massa, die snakt naar vrede en organiseren zij overal z.g. vredescomité's e niet anders dan politieke propagandacomité's zijn van de Kominf. Aanvankelijk zijn er nog enkele naieve niet-communisten ingelopen, die met hun naam deze communis tische lading hebben gedekt. Maar dit politieke bedrog lag er zó dik op, dat zelfs de meest argeloze mens het in de gaten kreeg, zodat de Communisten nu maat het demasqué hebben aangekondigd en de z.g vredescomité's onder een duidelijke communistische leiding plaatsen. Men heeft daarbij de zeldzame brutaliteit het voor te stellen, dat de Communisten de vrede willen en de niet-Communisten de oorlogs ophitsers zijn. De wapenen, welke Amerika le vert aan de democratische landen van het Atlanticpact en die hier komen uitsluitend ter verdediging van de geestelijke en politieke vrij heden in West-Europa, heten te dienen voor een oorlog, welke voor bereid wordt tegen Rusland. Dat, terwijl de wereld zo drin gend behoeft heeft aan machines, die do productie en welvaart zou den kunnen bevorderen voor alle mensen, een belangrijk deel van de productiecapaciteit moet omgezet worden voor de wapenfabricage, is een diep betreurenswaardig ver schijnsel. Dat Nederland inplaats van machines, die onze productie zouden verhogen, straks wapens moet gaan ontschepen is een feit, dat velen met verslagenheid en droefheid vervult. Maar wij hebben hier geen keuze Dat de Commu nisten tegen deze verdediging van West-Europa zijn is begrijpelijk, want zij vormt een barricade tegen het Communistisch imperialisme, dat niet liever zou wensen, dat de hel van Hongarije en Tsjechoslo- wakije ook naar deze lage landen over te brengen. De Communisten willen, geen Amerikaanse wapenen, omdat zij straks dan de Russische legers hier kunnen welkom heten. Zij weten, dat een weerlo< Westen, straks zonder verzet, een prooi kan ■worden van de afschuwelijke en mensonwaardige communistische volksdemocratie. Zij willen daarem geen Amerikaanse wapens, om de weg hier vrij te houden voor Rus sische wapenzendingen. En wee de arbeider, die dan zou weigeren deze Russische wapens te lossen. Hij zou gemarteld en gefol terd worden, om daarna tengevolge van uitputting te sterven in een van de vele berucht'! Russische concentratiekampen. Ook daarom is deze. communisti sche speculatie op de vredesgevoe- lens van de massa zo weerzinwek kend. Ze is vals en huichelachtig en zou wannec- men dom genoeg was er enig geloof aan te hechten, voor de democratische volkeren van West- Europa de meest rampzalige gevol gen hebben. ENGELSE LEAGUE De uitslagen van de gisteren in de eerste divisie gespeelde wed strijden luiden: ArsenalMiddlesbourgh 11 Bolton WandereresEverton 12 ChelseaCharlton Athl. 13 Derby CountyPortsmouth 21 Manchester Un.Aston Vïlla 70 LiverpoolBlackpool 01 De stand aan de kop is thans: Manchester United 42 pt. uit 31 wedstrijden, Liverpool 40 uit 31, Blackpool 38 uit.30, Sunderland 38 uit 31. Wolverhampton 37 uit 31 en Arsenal 37 uit 32. (Van onze parlementaire redacteur) Senator Rip (A.R.noemde de communisten gisteren vissers in troebel water en dat waren zij bij dit debat oVer de Landbouw begroting inderdaad, zowel figuurlijk als letterlijk. In schijn ging hun de vangst van snoekbaars op het IJselmeer ter harte, maar minister Mansholt deelde de mening van de heer Rip, dat het de communisten er meer om ging de vissers dan de vissen in hun mazen te krijgen! De zaak waar het om ging en waaraan woordvoerders van alle fracties aandacht wijdden, was deze: Voor het vissen op snoekbaars moeten voortaan netten met een maaswijdte van 92 mm worden gebruikt. 1 September 1951 zal deze wijdte andermaal vergroot worden en wel tot 100 mm. De betrokkenen brengen hiertegen in, dat zeker met een maas wijdte van 100 mm geen brood meer te verdienen is, terwijl zij daarnaast genoodzaakt worden om hun materiaal binnen anderhalf jaar tweemaal te vernieuwen. In eerste aanleg kwamen deze bezwaren aan alle woordvoerders nog al redelijk voor, al gaven zij tegelijk toe, dat het voor een niet- deskundige moeilijk is om een der gelijke zaak met gezag te beoor delen. Hun verwondering werd vooral gewekt door een verklaring van de vissers, die de proefvisserij hadden meegemaakt en die beweer den, dat er bij die gelegenheid met de grotere maaswijdte geen enkele snoekbaars was gevangen. Minister Mansholt bekende, dat ook hij zich geen deskundige mocht noemen, dat bleek ook op een bepaald ogen blik zeer duidelijk toen hij van de „visstapel." sprak! Maar des ondanks kon hij toch wel wat ver duidelijkende inlichtingen aan dragen. Deze maatregelen waren genomen om de visstand in het IJselmeer te beschermen. Een snoekbaars plant zich eerst na drie jaar voort en het is dus zaak. dat zij niet te vroeg wordt gevangen. Verschillende verstandige vissers hadden zulks trouwens ook al. in gezien en netten van grotere maas wijdte aangeschaft. Dit was dan ook de reden waarom de minister zich verzette VRIJDAG 10 MAART HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnas tiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gewijde mu ziek; 8.45 Gramofoonmuziek; 9.15 Voor de zieken; 9.30 Gramofoon muziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Vioolrecital; 11.30 Strijkorkest; 12.00 A Cappella koor; 12.30 Mede delingen; 12.33 Blaaskwintet en piano; 13.00 Nieuws; 13.15 Volks melodieën; 13.45 Promenade orkest en solist; 14.15 Gramofoonmuziek; 14.40 Voordracht; 15.00 Kamerkoor; 15.30 Gramofoonmuziek; 15.40 Voor dracht; 16.00 Kamerkwartet; 16.30 Altviool en piano; 17.00 Concert gebouworkest; 17.30 Friese causerie; 17.45 „Het Evangelie in Esperanto"; 18.00 Geestelijke liederen; 18.15 C.M.B. kwartier: 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Regeringsuitzending; 19.35 Gramo. foonmuziek; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws: 20.05 Gramofoonmuziek- 20.30 „Haak in"; 21.00 Harpensem- ble; 21.25 „Behoud en verzorging van ons natuurschoon", causerie; 21.45 Radio Philharmonisch Orkest; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmu ziek. HILVERSUM II, 416 M. 7.00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 12.00 AVRO 16.00 VARA 19.30 VPRO 21.00 VARA 22.40 VPRO 23.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoonmuziek; 3.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek (9.30 9.35 Waterstanden); 10.00 „Thuis" causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gramofoonmuziek; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Gemengd koor; 11.10 Voordracht; 11.30 Accordeon orkest; 12.00 Orgel en zangkoor; 12.30 Mededelingen; 12.33 Sport- praatje; 12.45 Gramofoonmuziek; 13,00 Nieuws; 13.15 Lichte muziek; 13.45 Gramofoonmuziek; 14.00 Voor dc vrouw; 14.20 Kamerorkest en soliste; 15.00 Causerie en voor dracht; 15.20 Kamerorkest en so list; 16.00 Gramofoonmuziek; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Pianoduo; 17.20 Muzikale causerie; 18.00 Het nieuws: 18.15 Felicitaties; 18.40 Gramofoonmuziek; 19.00 Denk om de bocht; 19.15 Kwartet; 19.30 ..Ge lovige mensen", causerie; 19.45 ..Een radiokrabbel"; 19.55 Berich- 'cn20.00 Nieuws: 20.05 Boekbe spreking; 20.10 Pianorecital; 20.30 ..Mensen aan het werk", klank beeld; 21.00 Verzoekprogramma; 21.25 ..Aetherforum"; 21.55 Buiten lands overzicht; 22.10 Populaire mu ziek: 22.40 „Vandaag". causerie; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 De Groninger Orkest vereniging. BRUSSEL 322 M. 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 De weerberichten; 12.32 Lichte muziek; 13.00 Nieuws: 13.15 Orgelspel; 14.00 14.45 en 17.00 Gramofoonmuziek: 17.05 Nieuws; 17.15 Muziekkroniek; 18.10 Voordracht: 18.20 Gramofoon, muziek: 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gramofoonmu ziek; 19.50 Radiofeuilleton: 20.00 Gramofoonmuziek; 20.05 Filmrevue; 20.20 Svmphonïeorkest met solist; 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoekpro gramma (gr. pi.); 23.00 Nieuws; 23.05 en 23.3024.00 Gramofoonmu ziek. BRUSSEL 484 M. 12.05 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 en 14.1515.00 Gramofoonmu ziek: 17.10 Verzoekprogramma op gramofoon platen; 17.40 Zang en piano; 18.30, 19.10 en 19.40 Gramo foonmuziek; 20.00 Gevarieerd pro gramma: 21.15 Gramofoonmuziek; 21.45 Klankbeeld: 22.00 Nieuws; 22.15 Kamermuziek; 22.55 Nieuws; 23.00 Gramofoonmuziek; 23.55 Het Nieuws. tegen een door de communist Schalker ingediende motie, waar in gevraagd werd om de invoering van de maaswijdte van 92 mm als nog op te schorten. Zulks, aldus de minister, zou wel zeer onbillijk werken ten aanzien van de door hem genoemde categorie. Ook was de minister van mening, dat de kosten van de nieuwe netten geen overwegend bezwaar zouden kun nen zijn. Een visser gaf toch f 2000.— per jaar voor nieuwe net ten uit. De mening, dat er met de nieuwe maaswijdte geen vis kon worden gevangen, bestreed de minister met een verklaring, die afkomstig was van dezelfde vis sers, die in een schrijven aan de Kamer precies het omgekeerde hadden beweerd! Was het wonder, dat verschillende woordvoerders later kwamen verklaren, dat zij er nu helemaal niets meer van snap ten! Er zal echter nog gelegenheid zijn om deze zaak nader te be studeren. De minister zegde toe, dat hij een nota zou laten samen stellen waarin een en ander breed voerig zal. worden toegelicht. Voor de betrokkenen was van belang, dat hij zich bereid verklaarde om, evenals in 1937, nesten uit te zet ten. Toen was daar echter door de betrokkenen bezwaar tegen ge maakt omdat deze nesten 's winters stuk sloegen. Na deze voorlopige toelichting van de minister kwa men de woordvoerders van alle fracties verklaren, dat zij onder de huidige omstandigheden geen behoefte hadden aan de motie- Schalker. De maaswijdte van 100 mm zou eerst een September 1951 moeten ingaan en er was dus alle gelegenheid om de door de minister toegezegde nota af te wachten. De motie werd met 28 tegen 3 stem men verworpen. Wat de trawler- visserij betreft, deelde de minster mede, dat de accountantsdienst een onderzoek heeft ingesteld naar de uitkomsten van dit bedrijf. Eerst na bestudering van dit rapport kunnen verdere stappen worden ge daan. Zo kreeg de visserij dit keer toch zeker het volle pond. In het eeste deel van zijn rede toonde de minister zich erkentelijk voor de lof, die zijn departement was toe gezwaaid. Met de heer Kolff (C.H.) wilde hij graag erkennen, dat hij dit jaar ook de wind had mee- gehad en in niet mindere mate de zon en de regen! Hjj kwam zelfs tot de conclusie, dat het eigenlijk nog te vroeg was voor een oordeel over het gevoerde beleid. Dat kon eerst goed bij tegenwind geschic- den. In antwoord op een vraag van de heer Deckers (K.V.P.) zei de minister, dat de basis melkprijs niet als minimum garantieprijs moest beschouwd worden. Zulks hield het gevaar in, dat men zich hierop dan ging baseren. De strijd tussen mest en kunstmest wilde de bewindsman met de heer Lou- wes in de sfeer van het weten schappelijke trekken. Hij verklaar de zich bereid om de proefnemin gen op dit terrein uit te breiden. De wintercursus achtte de bewinds man, evenals de heer Deckers, van groot belang. Ook was hij het met hem eens. dat deze cursussen con tact moesten houden met voor lichting en practijk. Voor een ver zwaring van het toelatingsexamen voor de land- en tuinbouwscholen voelde de minister weinig. Ieder een moest van dit onderwijs kun nen profiteren. Zou het ook hier tot experimenteerklassen komen, dat verklaarde de minister zich bereid om deze zowel aan rijks als aan bijzondere scholen te ver binden. Het overleg over het ver lenen van bijdragen in de stich ting van bedrijven duurde nog voort. Wat de vogelpest betreft kon de minister de heer Deckers K.V.P.) mededelen, dat juist die morgen was besloten om alle pluimveemarkten te sluiten. Ook is er een uitvoerverbod voor Bra bant en Limburg. Daarnaast kan opdracht worden gegeven om be paalde stapels af te slachten en tc verbranden. Met de Kamer was de bewindsman van mening, dat de uitvoer naar België nog geenszins op rolletjes liep en met name be treurde hij het, dat onze Belgische vrienden nog zo weinig spoed be tracht hadden. De jagende Sena toren zegde hij toe, dat de nieuwe jachtwet er nu spoedig zou komen. De begroting werd zonder hoof delijke stemming aanvaard. PLUIMVEEMARKTEN GESLOTEN Maatregelen tegen vogelpest De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft bepaald dat alle pluimveemarkten, tentoonstellingen, keuringen en an dere gelegenheden, waar concen traties van pluimvee voorkomen in geheel Nederland gesloten moeten worden en tot nader order gesloten moeten blijven. Zij beogen de verspreiding van de vogelpest, waarvan thans in Bra bant enkele gevallen voorkomen, tegen .te gaan. Bij optreden van vogelpest en in twijfelgevallen waarschuwe men onmiddellijk de veeartsenijkundige dienst of de burgemeester van de gemeente, waar. men woont. Het aangetaste pluimvee en de ogen schijnlijk nog gezonde kippen op het besmette bedrijf zullen terstond gedood en verbrand moeten worden, de terreinen en hokken ontsmet en het bedrijf geïsoleerd. De eigenaar kan in dat geval van regeringswege schadeloos worden gesteld, zoals dit bij de wet is geregeld. Voor de meervoudige eerste kamer van de Amsterdamse Arron dissementsrechtbank werden giste ren de pleidooien gehouden in dc civiele zaak, die het Parool nu ruim een jaar geleden tegen de heer H. A. Lunshof aanhangig heeft gemaakt wegens diens bro chure „Dieven in de nacht". Eiser in dit proces is niet alleen de Stichting Het Parool, die voor geleden schade f300.000— vraagt, maar zijn ook zes bestuursleden van de Stichting Het Parool, die ieder voor de aantasting van hun goede naam en eer f 15.000. vragen. Behalve de heer H. A. Lunshof is ook de drukkerij N.V. Buyten en Schipperheyn, die de brochure drukte, gedaagde. Voor de Stichting Het Parool en voor de zes bestuursleden trad op mr. J. Jolles; voor de gedaagde partijen mr. H. Craandijk. Gisterenmorgen is mr. Jolles ruim twee uur aan het woord ge weest. Hij besprak verscheidene' ge deelten uit de gewraakte brochure, waarin naar hij zeide ,.vele sprookjes" waren opgenomen en concludeerde dat de heer Lunshof zich niet mag verontschuldigen met het argument, als zou hij met het schrijven van de brochure heb ben gehandeld in het algemeen belang. Mr. Jolles meende, dat de schrijver heeft geappelleerd aan de sensatielust van het publiek. HIJ TOONT BEROUW „Ik ben volkomen mis geweest, mijnheer de President" Met deze woorden bekende de 56-jarige H. J. Kerkmeester, die Woensdagmorgen voor de Bijzondere Raad van Cas satie verscheen, dat zijn gedragin gen in de bezettingstijd als com missaris van het N.V.V. en beheer der van de Arbeiderspers onjuist zijn geweest. Deze ruiterlijke bekentenis van Kerkmeester, die door het Amster damse Bijzondere Gerechtshof tot veertien jaar gevangenisstraf is veroordeeld, was voor de Procu reur-Fiscaal, Prof. mr. Langemeijer, reden tot een verlaging van de gevangenisstraf tot negen jaar te concluderen. Uitspraak over vier weken. Na de pauze van een half uur kreeg mr. H. Craandijk gelegen heid voor de gedaagde partijen zijn pleidooien uit te spreken. Hij noem de dit proces „een belangenstrijd van de Stichting Het Parool voor het eigen huis". Hij meende, dat het Parool door zakelijke belangen werd gedreven. Volgens mr. Craan dijk was de heer Lunshof „een man, die zuivering wenst in het openbare leven en die gerechtig heid wenst, die grote waarde hecht aan gegroeide instellingen, alsook een man, die onrecht schuwt en die als onafhankelijk journalist de gelegenheid heeft gekregen daar toe met zijn pen te strijden." Mr. Craandijk haalde verschil lende passages uit de gewraakte brochure van Lunshof aan, in het bijzonder die welke bezwarend zijn voor mr. van Heuven Goedhart en het Tweede Kamerlid Frans Goed hart. Hij meende dat hier terecht beschuldigingen waren geuit. In Londen zijn belangrijke opgravingen gedaan. Een groepje archeologen, dat reeds enige maanden een door bommen ver woeste wijk tot werkterrein had, vond twee Romeinse wijn vaten. Men vermoedt, dat de vaten dateren uit de eerste eeuw na Christus. De archeologen bij hun belangrijke vondsten. OP 15 MAART De 15de Maart- 1950 zal voor de radiobezitters een heugelijke dag zijn. Niet zozeer omdat zij 's ochtends bij het draaien van de knop tot de ontdekking zullen komen, dat hun stations- namenschaal plotseling behekst is geraakt, als wel om het feit, dat dank zij pan-Europese samenwerking eindelijk ordening wordt gebracht in de Europese, Voor-Aziatische en Noord- Afrikaanse omroep. Tot nu tob gold in de golf lengten-indeling een internatio nale overeenkomst van 1933. Wan neer u nu bedenkt, dat het aantal omroepstations met 50 pet. is toe genomen en de totale zend-ener- gie van 500 kilowatt tot 12.000 K.W. is gestegen, dan zal 't u niet verwonderen, dat u zelfs op uw kostbaarste super kwistig met piep en brom zoals onze technici zeggen wordt gezegend. De breedte van de golvenband bleef immers hetzelfde. Maar het schijnt, dat de dagen van „piep en brom" geteld zijn. En we nemen onze hoed af voor de mannen, die na maanden puz zelen, ieder land het zijne hebben gegeven. Want gepuzzeld is er. De nieuwe banden, die lopen van 1000 tot 2000 en van 180 tot 570, bieden plaats aan 138 stations. Dan is er tussen elke twee sta tions nog precies 'n muurtje van' 9 kiloherz-hoog over om onder linge storing in de weg te staart. Aan die muurtjes kan niet ge tornd worden; derhalve ook niet aan de plaatsruimte voor 138 sta tions. Maar er zijn er al 380! De enige oplossing lag hierin, aan meer stations één golflengte toe te kennen. Dat kan.... mits zij maar ver genoeg van elkaar ver wijderd zijn en bereid hun ver mogen beperkt te houden. Om 't burengerucht men herinnere zich Leipzig. Op deze manier zijn alle 380 zenders onder dak geholpen. Dat heeft ertoe geleid om maar eens iets te noemen dat u op 246 M. wel Engeland zult horen, maar niet Koersk en de Azoren, die niet tot hier reiken, maar die op de zelfde lengte huizen. Zo hoort u op 304 M. wel de jazz van Mün- chen's Allied Forces Network schetteren, maar Beyroeth en Rovaniemi zijn niet lang genoeg van adem om 't tot Koedijk of Kloosterburen te halen. En hoe wel op 407 M. Gliwice, Sevilla, Jeruzalem en Akureyri op elkaar zitten, zult u er hier misschien niet één van kunnen horen. Nederland heeft nu de beschik king over Hilversum I op 402 M. (vroeger 415), welke golflengte wij helemaal voor ons alleen be zitten. De nieuwe golflengte van Hilversum II,- 298 M. (vroeger 301) moeten wij delen met Aleppo in Syrië. Maar Syrië is ver weg en Aleppo werkt met een vermo- WALES NOORD-IERLAND 0—0 In een voorronde wedstrijd van het tournooi om de Jules Rimet- beker hebben Wales en Noord-Ier- land gisteren met 0—0 gelijk ge speeld. Men weet dat in deze groep En geland en Schotland zich reeds voor Rio de Janeiro hebben gekwalifi ceerd. De wedstrijd van gisteren kon hierop geen invloed meer uit oefenen. gen van slechts 20 K.W. tegen Hilversum met 120 K.W. Onze steunzenders met gering vermo gen opereren op de z.g. interna tionale golf, 188 M. Sommige toe- stelbezitters zullen deze lage mid- delgolf niet kunnen halen en moe ten de technicus een kleine wijzi ging in hun apparaat laten aan brengen. En ja, totdat de nieuwe afstem- schalen in de handel zijn, zult u de nieuwe indeling er wel over moeten plakken. Eerstdaags kunt u die kosteloos -halen op het postkantoor. Wat dat betreft, wil de P.T.T. wel royaal zijn. De man nen van het staatsbedrijf, voor vechters van „Nooit-meer-buren- gerucht", zien het midden van Maart met optimisme naderen. Kalverenmarkt Utrecht UTRECHT, 8 Maart. Aangevoerd werden 386 nuchtere kalveren, prij zen 3240 per stuk, handelvlug. zal Tiel van 7 tot en met 17 Juni a.s. het 1500-jarig bestaan vieren o.a. met een grote nationale ten toonstelling kwam Dinsdagavond het 2000ste schip van dit jaar de Rotterdamse haven binnen. Vorig jaar arri veerde het 2000ste schip op 17 Maart zal de „Oranje", nadat de laatste fase van de reeks na-oorlogse reparaties is voltooid, op 28 April weer uit Amsterdam naar Dja karta vertrekken BOKSEN DEN HAAG, 9 Maart. In de Dierentuin werden Woensdagavond de finales van de nationale mili taire bokskampioenschappen 1950 verwerkt. De gedetailleerde uitslagen lui den: Vedergewicht C-klasse: Mar. Dael (Doorn) wint op punten van sold. Bootsman (Den Haag). Lichtgewicht C-klasse: Mar. van den Boogert (Doorn) wint op pun ten van sold. Slop (Grave). Middengewicht C-klasse: Sold. Oostdam (Harderwijk) wint op punten van Mar. van Alphen (Doorn). Halfzwaargewicht C-klasse: Sergt. Nauta (Maastricht wint op punten van St. Punt (Den Helder). Weltergewicht B-klasse: Mar. van der Horst (Doorn) wint door opgave in de tweede ronde van sold. Klerx (Arnhem). Halfzwaargewicht B-klassc: Matr. Hogcnbrink (Den Helder) wint door knockout in de eerste ronde van sold. Lansink (Assen). BUITENLANDS OVERZICHT Ook zonder de zeer ernstige inci denten, welke zich tussen Duitsers en Engelsen bij de ontmanteling van de Hermann Gëringfabrieken in Watenstedt-Salzgitter dezer da gen hebben voorgedaan, kon in de laatste weken geconstateerd wor den, dat de verhouding tussen het Duitse volk en de Geallieerde bezet ters meer gespannen .zijn geworden, waardoor noodlottige uitbarstingen moeten worden gevreesd. Want de z.g. verontwaardiging over het opblazen van deze zware industrie lijkt al heel weinig gemo tiveerd. Immers, de Duitsers wis ten al lang, dat de geallieerden, om overigens volkomen begrijpelijke re denen, deze Duitse oorlogsindustrie radicaal willen vernietigen, om daardoor een der gevaarlijkste wa penen aan een toekomstig nationa lisme te onthouden. Men wil aan geallieerde zijde niet weer dezelfde fout maken van 1919. toen bij het Vredesverdrag van Versailles, on danks het heftig verzet van Cle- menceau en Poincaré, Wilson en Lloyd George werd doorgedreven, dat de z.g. zware oorlogs industrie slechts omgeschakeld zou worden voor vredesdoeleinden. Reeds vanwege deze eis schreeuw den de Duitsers toen moord en brand, alleen om de Amerikaanse president en de Engelse premier te intimideren, niet aan de Franse eisen toe te geven. Maar nog voor Hitler in 1933 aan het bewind kwam was een groot deel van deze z.g. omgeschakelde zware industrie al volop bezig om het nieuwe Duitse leger te bewapenen. Dat de gealli eerden daar niet opnieuw intrappen is begrijpelijk. Het bezwaar van de arbeiders, dat de ontmanteling hen arbeid onthoudt, kan natuurlijk ook niet aanvaard worden, want dit ar gument geldt voor elke ontmante ling. Voor deze oorlogsindustrie moet een lichtere industrie komen en daar zullen dan de arbeiders nieuw werk moeten vinden. Overi gens zou men kunnen opmerken, dat er wel ontmantelingen zijn ge weest van fabrieken, welke uit een oogpunt van oorlogsgevaar minder dreigend waren, dan de Hermann Göring-Werke in Waterstedt-Salz- gitter. Er zijn dan ook gemakkelijk andere motieven te zoeken voor deze agitatie, welke zo scherpe vormen aannam, dat de Engelsen tenslotte tanks moesten laten aan rukken om hun voornemen door te zetten. Allereerst trachten natuurlijk ook hier de communisten in troebel wa ter te vissen. Elke agitatie is ko ren op hun molen. Bovendien ho pen zij nog altijd, dat deze zware oorlogsindustrie eens voor het Rus sische leger van grote waarde zal kunnen zijn. Maar er zijn ook andere factoren, die de verbetering in West-Duitse kringen tegen de geallieerden ver klaren. Daar is het uitblijven van een Vredesverdrag voor Duitsland, een vacuum, dat verlammend voor het Duitse volk moet werken. Daar naast hebben we de noodlottige ver deeldheid van Duitsland in twee zo nes. die scherpgescheiden en verbit terd tegenover elkaar staan en waardoor ook de verhouding tussen Duitsers en geallieerden vergiftigd wordt. Maar we zouden vooral kun nen wijzen op de fel oplaaiende partijstrijd in Duitsland, waarbij de politieke groeperingen elkander vliegen proberen af te vangen door van de samenwerking met de geal lieerden politieke strijdleuzen te maken. We zien het zelfs hoe de sociaal-democraten, de christen de mocratische regering bestrijden om dat deze te veel concessies doet aan de geallieerden. Wie tegen deze vijand ageert, kan op een grote sympathie rekenen. Blijkbaar is het deze ervaring bij de Ruhrovereenkomst, welke Adenaner zo hoog van de toren deed blazen bij de Saarovereenkomst met Frankrijk, ofschoon nu de storm wat geluwd is. Een Duits blad als de Frankfurter Rundschau ver klaarde dezer dagen, dat het Duitse verzet toch niet helemaal reëel was, omdat over het eigendom van de mijnen niets beslist is en ook niet over het Saarstatuut, want wan neer het Vredesverdrag beslist, dat dP Saar Duits blijft, vervalt op de zelfde dag de Franse overeenkomst. Maar nu de regering in Bonn, ook op advies van Londen en Was hington wat inbindt, publiceert de West-Duitse sociaal-democratische partii een vlugschrift van 40 blz. waarin op felle wijze geprotesteerd wordt tegen Frankrijk vanwege deze Saarovereenkomst. Zo wordt zelfs van socialistische ziide. het na tionalistische vuurtje gestookt. Maar wie zo wind zaait, moet zich niet verbazen, wanneer hü. zo als nu bil Waterstedt-Salzgitter. storm oogst. FEUILLETON deV Uit het Engels door Clarence Budington Heiland 76. „Vanmiddag zijn de bakens ver zet, mijn zoon," zei hij. „Ik had zo mijn ideeën en ik heb je dit min of meer opgedrongen. Ik had zo verstandig moeten zijn te bedenken, dat een vader zich niet in de zaken van zijn zoon dient te mengen. Ik heb gezien wat voor kwaad daar uit kan voortvloeien. Ik ben een oude doordrijver. Omdat ik het zelf in een bepaalde richting nog al ver geschopt heb, dacht ik, dat die richting de enig goede was." „Voor u was het een goede rich ting", zei ik. Ik zag dat hij niet goed wist wat te zeggen en dat hij naar een ant woord zocht. „Wat ik niet inzag", zei hij, „dat was dat een mens een ander iemand kan zijn, als hij dat uit alle macht wil. Weet je, ik dacht dat profes soren en schrijvers en artisten al leen maar zo waren, omdat zij geen lef hadden het dagelijks leven het hoofd te bieden. Neem jou bijvoor beeld. Ik was reusachtig teleurge steld, omdat je er niets voor voel de de maatschappelijke strijd aan te binden. Je schreef liever ver haaltjes over dode mensen en bleef liever in een glazen huisje zitten koekeloeren, in plaats van eruit te komen en het leven uit te dagen. Ik schaamde me voor je. Ja. En ik dacht, dat ik een man van je ma ken kon." „Ik ben bang vader, dat niemand van mij ooit het soort man kan maken, dat u bewondert." „Kletskoek." zei hij. ,,De kwestie is.dat ik dacht dat iedereen, die uit ander hout is gesneden dan ik, geen knip voor zijn neus waard was. Ik dacht dat jullie soort mensen ver stoppertje met het leven speelden, omdat jullie bang waren. Ik zag over het hoofd dat jullie niet bang waren, maar dat jullie er niet van hielden. Ik heb altijd gedacht dat schoolmeesters en schrijvers, en dat soort lui geen lef hadden." „Is „lef" dan zo iets noodzake lijks?" vroeg ik. „Voor mij wel," zei hij. „Maar ik ben tot een bepaald inzicht ge komen." „En dat is?" vroeg ik. „Dat, al loopt een man niet met zijn lef te koop, dat nog niet wil zeggen dat hij het niet heeft. Ik heb vaak de peentjes opgeschept, als het helemaal niet nodig was. Alleen maar om indruk te maken, welbeschouwd. Ik wou iedereen de baas spelen, zodat ze zeggen zou den: „Sjonge, sjonge, die ouwe Mike Strawn is niet voor de poes. En nu ineens, nu bén ik er achter, dat je je lef alleen maar moet gebruiken als het nodig is." Ik wilde niet voor kloekmoediger doorgaan dan ik in werkelijkheid was. „Maar ik ben werkelijk bang uitgevallen," zei ik. ,,En vanmiddag verkeerde ik in doodsangst." „Dat is 't 'm juist!" zei hij. „Ie mand die te stom is om bang te zijn, kan niet dapper zijn. Wie zijn verstand gebruikt en inziet hoe ge vaarlijk iets is en ondanks zijn vrees de stoute schoenen aantrekt Ja kijk, dat is pas je ware. Toen ik jou daar zo langzaam maar zeker op die idioot af zag gaan „Laten we er over ophouden," zei ik. „Ik wilde het je alleen maar la ten weten," zei hij, in zijn wiek geschoten. „Je denkt dat ik een kei harde, driftige, ouwe bulderbast ben, maar ik moest je toch ééns vertellen dat ik aan jou kant sta." Ik vergat dat er nog andere men sen aan tafel zaten. „Zal ik u eens iets zeggen?" vroeg ik, en mijn stem klonk minder vast dan ik wel wilde. „Sinds het ogenblik, dat ik geboren ben tot op de huidige dag toe, heb ik maar één ding werkelijk uit alle macht be geerd dat ik zou doen wat uw goedkeuring wegdroeg." Hij staarde mij aan. „Meen je dat, m'n zoon?" vroeg hij langzaam. „Wel verduiveld.verduiveld nog aan toeEr lag een uitdrukking in zijn staalblauwe ogen, die ik er nog nooit in gezien had en ik ge loof dat' het de weerspiegeling was van een inwendig geluk. „En hoe zit het nou met die ranch?" vroeg hij eensklaps. „Daar heb ik ook over nage dacht," zei ik, „en ook over wat ik aan hef eind van het afgesproken jaar doen zal." „Het jaar is om," zei hij. „Wel," zei ik, „dit is geen leven voor mij, ofschoon het voor de juiste man op de juiste plaats een prachtig leven kan zijn. Ik zou hier nu en dan wel terug willen keren, i maar ik zou er niet altijd willen blijven. Ik ben geen ander mens ge- i worden. Ik houd npg steeds van stu- deren. Ik houd er van in het ver- leden te graven en over dode men sen en voorbije volkeren te schrij- ven. Dat mag een nutteloze bezig- heid lijken, maar ik zal er voldoe ning in vinden." „Nutteloze bezigheid nonsens!" zei hij. „Stel je voor dat we geen geschiedkundigen hadden, die ons konden vertellen wat er vóór ons gebeurd is!" Ik glimlachte en na een ogenblik grinnikte hij terug. „Met uw ver- lof," zei ik, „ik vind dat we del ranch aan moeten houden. (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3