Nieuw KONING LEOPOLD KREEG 57,68 pet. DER STEMMEN Meerderheid van slechts 781501 kiezers verklaarde zich voor de Vorst 80 Doden en 3 zwaargewonden bij vliegramp in Wales De Belgen kwamen tot rust MAAR VOOR HOELANG? Pauskroning herdacht NHD) Kleine meerderheid voor Koning Leopold Een pleit dat niet beslecht werd De nacht een climax van troebelen Meerderheid onvoldoende Wil Stalin praten? Jagersfontein goede vaart! Prins Bernhard populaire gast Jhr. van Tets terug naar Praag De uitslagen in de provincies Deviezenregeling Indonesië gewijzigd Drukke receptie te Den Haag Eerste Stille Omgang Supporters van rugbywedstrijd vonden een tragische dood Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. HET FEIT E.M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina 1 Maandag 13 Maart 1950 4'5e Jaargang No. 1 1812 Kantoren: HOORN, Draalsïngel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, RitsovoorI 56. teL 2046. <2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K 2240 pp?? ülLi-.i Het Belgische ministerie van Binnenlandse Zaken meldde heden nacht officieel, dat Koning Leopold 57.68 procent der stemmen op zich heeft verenigd. Bij de berekening van het percentage zijn de blanco en ongeldige stemmen buiten beschouwing gelaten. Te 2.35 uur maakte Radio Brussel de volgende einduitslag voor het gehele land van de volksraadpleging over Koning Leopold bekend Totaal aantal uitgebrachte stemmen Blanco en ongeldig Totaal geldige stemmen Ja-stemmen Neen-stemmen 5.236.740 151.477 5.085.263 2.933.382 (57.68 pet) 2.151.881 (42.32 pet) De Belgische minister van Binnenlandse Zaken, de Vleeshauwer, die hedenochtend om 2.30 uur de uitslag van de volksraadpleging officieel bekend maakte, verklaarde: Het land heeft gesproken. Gi; kunt zelf de commentaar op de uitslag leveren. De minister verklaarde dat 21 van de 30 Belgische arrondisse menten en 7 van de 9 provincies zich voor de terugkeer van de koning hadden verklaard. ,,Twee van de vier Waalse provincies willen de koning terug", zo zeide hij. De ministers zullen hedenochtend te 9 uur in kabinetszitting bijeenkomen. Dinsdag zal premier Eyskens naar Genève ver trekken om met de koning de uitslag van de volksraadpleging te bespreken. Prinses Josephine Charlotte, de 22-jarige dochter van koning Leopold bracht haar stem uit in een schoollokaal te Brussel. Wanneer wij ons, reeds ver na het middernachtelijk uur, opma ken een korte beschouwing te wij den aan de gisteren in België ge houden volksraadpleging over de al of niet terugkeer van koning Leopold, dan kunnen we een ge voel van teleurstelling moeilijk onderdrukken. Niet zozeer omdat het percentage dat de koning heeft kunnen behalen niet hoger was dan 57.68, doch omdat de vaak weerzinwekkende demagogische campagnes, vooral van socialisti sche zijde tegen de vorst gevoerd, op een zo groot deel van het Bel gische volk vat heeft gekregen, en vooral, omdat deze volksraadple ging, naar wij vrezen, het pro bleem weinig verder tot een op lossing heeft gebracht en de tra gische verdeeldheid van de Belgi sche natie' over het koningspro bleem nog sterker zal gaan accen tueren. Koning Leopold had tevoren verklaard, dat wanneer minder dan 55 pet van het Belgische volk zich verklaarde voor zijn terug keer ,hij zich zou terugtrekken. Nu de koning slechts 57.68 pet der stemmen heeft behaald, heeft de I volksraadpleging het Belgische volk niet verder gebracht dan het reeds was. Dit referendum heeft de ver deeldheid onder de voor- en tegen standers van de koning nog aan zienlijk groter gemaakt en daar- I door de overbrugging van de klo ven nog aanmerkelijk moeilijker. Nu duidelijk gebleken is, dat er een grote minderheid onder het Belgische volk tegen de terugkeer van de koning is, zal het verzet bij de socialisten en liberalen nog groter worden. De socialisten kun nen zich aan een zeer grote ver antwoordelijkheid voor deze im passe, waarin het land gekomen is, niet onttrekken. Want in een ver kiezingscampagne, waarin alle remmen van fatsoen en verant woordelijkheid waren losgezet, beeft men het volk op de meest Weerzinwekkende wijze opgeruid tegen koning Leopold, dat zelfs de Brusselse correspondent van het liberale Handelsblad Zaterdag avond aan zijn blad seinde, dat bijna algemeen in België det stui- tende en persoonlijke wijze, waar op van socialistische zijde de campagne tegen de koning ge voerd werd, is veroordeeld. Het is niet de meest verheffende bladzijde in de geschiedenis van de democratieën dat dit soort I Volksvoorlichting op deze wijze effect resortèert. Immers een volk dat zich door zulke voorlichting laat leiden, is wel te beklagen. In tussen heeft men zich bij de re sultaten daarvan neer te leggen. Weliswaar is de uitspraak van het Belgische volk van gisteren niet ttieer dan een advies aan de ko ling en aan de regering .en aan bet parlement en zullen deze drie instanties naar eigen inzicht en verantwoordelijkheid hierin be slissen, maar het is toch wel heel duidelijk, dat dit advies van het Belgische volk een oplossing van bet zo moeilijke en voor het land diep ernst'ige probleem, weinig verder heeft gebracht. De dag van de volksraadpleging is een verademing geweest na de hartstochtelijke strijd der senti menten. Want naarmate de grote dag naderde verloren dë werke lijke argumenten hun waarde. Blinde haat aan de ene kant en overgevoelige genegenheid ander zijds hebben de stembusstrijd ge regeerd. Van beide zijden is het Zuidelijke temperament tot het uiterste opgezweept, tot gister morgen ieder Belg zich alleen vond tegenover het stembiljet. Een verademing. In de nacht was het gevecht op straat tot het toppunt gestegen. Veldslagen zijn er geleverd met straatklin kers, rookbommen en flessen. In de botsingen werd een 20-jarige student overreden door een vrachtauto, toen de demonstran ten bij het naderen van een poli tiewagen op de vlucht gingen. In Luik kleedden Leopoldisten zich in Amerikaanse uniformen en beschermd door helmen onder namen zij een stormaanval op het hoofdkwartier van het socialisti sche hoofdkwartier. De socialisten deden een uitval, bemachtigden een Leopoldistische jeep, gooiden deze omver en ranselden de inzit tenden af. Te Kortrijk werden twee anti- Leopoldisten zo zwaar mishandeld dat zij ernstig gewond een zieken huis werden binnengebracht. Hier en daar duurden de onlusten voort tot een half uur voor het openen der stemlokalen. Toen België ontwaakte, getuig den nog slechts de met strooibil jetten besnipperde straten en de afgescheurde aanplakbiljetten van de nachtelijke beroering. Inmiddels is de uitslag bekend. En nu? Het Belgische volk is prac tised even ver als vóór Zondag morgen. En algemeen heerst de overtuiging, dat het land aan de vooravond van een nieuwe golf van onrust staat. De socialisten hebben inmiddels al de arbeiders opgeroepen zich uit alle macht tegen Leopold's terugkeer te ver zetten. Het percentage van 57.68 der Belgische bevolking dat zjjn stem heeft uitgebracht op koning Leo pold, is enigszins als een ontgoo cheling voor de Leopoldisten ge komen, daar de vorst op een zeker ogenblik in 26 van de 30 arrondis sementen 62.07 procent der stem men had gekregen. De uitslagen van Brussel, Luik en Bergen, met zijn voor het grootste gedeelte anti-koningsge zinde bevolking, deden echter het definitieve percentage bene den de 60 procent dalen. Koning Leopold heeft in zeven van de ne gen provincies een meerderheid behaald, namelijk in Antwerpen, Brabant, West-Vlaanderen, Oost- Vlaanderen, Luxemburg, Limburg en Namen. In de provincies Luik en Henegouwen bleef het percen tage beneden de 50. De koning heeft in het algemeen veel meer stemmen gekregen, dan BELGISCHE VOLKSRAADPLEGING OPVATTING IN REGERINGS KRINGEN BRUSSEL, 13 Mrt (Reuter). Het is onwaarschijnlijk te achten, dat het Belgische kabinet koning Leopold onmiddellijk terug zal roepen. In de naaste omgeving van de katholieke premier Gaston Eyskens is men van mening, dat een meerderheid van 781.501 stemmen niet voldoende is. Premier Eyskens zal a.s. Dins dag een onderhoud met de koning hebben. VERJAARDAG PAUSKRONING IN ROME VATICAANSTAD; 13 Maart. Ter gelegenheid van de twaalfde verjaardag van de kroning van Paus Pius XII was Vaticaanstad geheel met vlaggen getooid. Tal rijke leden van het diplomatieke corps en Romeinse leden begaven zich naar het Vaticaan om het feli- citatieregister te tekenen. Bood schappen met gelukwensen voor de Paus van staatshoofden, minister presidenten, kerkelijke hoogwaar digheidsbekleders en gewone ge lovigen stroomden het Vaticaan binnen. RODE TSAAR ZOU BEREID ZIJN TRUMAN TE ONTMOETEN MOSKOU, 13 Maart (Reuter), Buitenlandse waarnemers te Mos kou achten het met uitgesloten dat premier Stalin bereid is president Truman te ontmoeten voor „vredes besprekingen" in Europa. Zij wijzen in dit verband op een onlangs door Malenkof, lid van het politbureau, afgelegde verklaring, dat de Sovjet- Unie bereid is deel te nemen aan „eerlijke besprekingen over de wereldvrede". De Jagersfontein vaart. Eindelijk want voordat het zover was, heeft het een lange weg afgelegd. In 1938 te Danzig op stapel gezet, in 1939 te water gelaten; tijdens de oorlog niet afgebouwd, beschadigd, door de Russen buitgemaakt en na lang onderhandelen naar Vlissingen overgebracht. Nu is het zover. De 10.000-tonner vrachtschip met passagiers-acco- modatie, heeft proefgevaren. Meer dan 33 km. kan het halen met een lading van 10 millioen kg. en 200 passagiers. Er is een automatische „piloot" en het kijkt met radar ogen de mist in. De Holland-Afrikalijn, die het schip met welgemeende loftuigin- gen van de „Schelde" overnam, kan er plezier van hebben. zijn tegenstanders aan de hand van de in de verkiezingen van 26 Juni 1949 door de Katholieke Volkspartij behaalde resultaten (43.55 pet van het totale aantal stemmen) hadden verwacht. Hier uit kan worden geconcludeerd, dat een groot aantal liberalen en zelfs socialisten van de terugkeer van de koning hebben gestemd. Het resultaat van de volksraad pleging is geworden wat vele vooraanstaande politici steeds heb ben gevreesd: een percentage, dat weliswaar boven het gemiddelde van 55 procent voor het gehele land ligt, doch voor liberalen noch socialisten beslissend is. Ook de scheiding tussen Vlamingen en Walen met een gemiddeld percen tage van resp. 72 procent en 42 procent voor de koning, is door deze volksraadpleging meer dan ooit geaccentueerd. Een hypothese, die op het ogen blik in Brussel de ronde doet, is deze, dat de koning door het resul taat der verkiezingen zich in zijn eer hersteld zou achten en ten gunste van zijn zoon Boudewijn zou aftreden. Ook Canada blijkt zeer te spreken over het bezoek van de Prins. De Canadese R.A.F. bood hem een paar gouden vleugels aan, die door gedeeoreerde militaire vliegers op hun gala-tenue worden gedragen. Tevoren had Prins Bernhard de monstraties bijgewoond van straal jagers en straaltransportvliegtuigen De Gouverneur-generaal bood een diner aan, waarbij ook de gene raals Foulkes en Crerar, de bevrij ders van Nederland, aanzaten. Tijdens zijn bezoek aan een han- denarbeid-tentoonstelling werd de Prins een hand-geweven tafelkleed geschonken. Van de zich onlangs te Ottawa gevestigd hebbende Bra bantse schilder Peter v. d. Braken ontving hij een wintergezicht. „Dat zullen thuis leuk vinden" zei de Prins. Paul Henri Spaak bij het vervul len van zijn stemplicht in het stembureau te St. Gilles. De Nederlandse zaakgelastigde in Praag heeft verklaard geen in structies te hebben ontvangen het gezantschap te sluiten, wan neer hij a.s. Dinsdag definitief naar Nederland vertrekt. Het ligt in de bedoeling, dat de gezant Jhr. van Tets, die mo menteel Z. K. H. Prins Bernhard vergezelt, binnenkort op zijn post zal terugkeren. Hij en Mr. Westerhof zijn dan de enige re sterende Nederlandse diplomaten aldaar. Hieronder volgen de stemmen- cijgers in de Belgische provincies: Brabant; ja 554.173; neen 530.405; blanco 37.146. Limburg: ja 189.023; neen 37.652; blanco 7.120. Luxemburg: ja 83.696 (ongeveer 67 procent); neen 44.445 (ongeveer 33 procent); blanco 3.683. Antwerpen: ja 514.889 (ongeveer 68 procent; neen 241.011 (ongeveer 32 procent); blanco 19.819. Henegouwen: ja 267.311; neen 477.207; blanco 20.591. Luik: ja 244.678 (41.76 procent); neen 341.182 (58.24 procent). Namen: ja 115.373 (53 procent); neen 102.551 (ongeveer 47 pro cent). Oost-Vlaanderen: ja 529.789 (on geveer 71.83 procent); neen 207.737 (ongeveer 28.17 procent); blanco 19.050. West-Vlaanderen: ja 430.778 (74.7 procent); neen 146.040 (25.3 procent); blanco 19.838. Het officiële totaal van de Vlaamse gebieden (de provincies Antwerpen, West-Vlaanderen, Oost-Vlaanderen, Limburg en het arrondissement Leuven) Ja 1.790.423 (ongeveer 72 pro cent); neen 678.506 (ongeveer 28 procent); blanco 73.357. Zaterdagavond is te Djakarta een nieuw stelsel voor te toewij- zig van deviezen bekendgemaakt. Met ingang van 13 Maart zal de verstrekking van deviezen voor import van goederen of ten be hoeve van anderen naar het bui tenland slechts plaats hebben tegen overleggen van een devie zen-certificaat tot het volle be drag van de verkregen deviezen- vergunning. De prijs van de bui tenlandse valuta zal daardoor stijgen. Voor alle overmakingen naar het buitenland dienen eveneens certificaten te worden aange kocht. In delegaties van de Ned. ambtenaren in Indonesië zullen geen veranderingen optreden. Post voor „de Zuiderkruis" Post, bestemd voor militairen aan boord van het motorschip „Zuider kruis", op weg naar Indonesië, wel ke in een der tussenhavens zal wor den uitgereikt, moet uiterlijk op 13 Maart in Nederland worden ter post bezorgd Post, bestëmd voor uitreiking in de haven van aankomst, uiterlijk op 26 Maart a.s. De brieven moeten alle worden gezonden aan het veld postkantoor te Djakarta, met ver melding: Aan boord van het mo torschip „Zuiderkruis", op weg naar Indonesië. Gisteren is ook in Nederlant de elfde verjaardag van de kro ning van Z. H. Paus Pius Xn ge vierd. 's Ochtend werd in de St. Jacobuskerk te 's Gravenhage 'n plechtige H. Mis opgedragen. Hier waren leden van de rege ring en van het corps diploma tique aanwezig. Gistermiddag gaf Mgr. Paolo Giobbe, de Pauselijke internun tius, gelegenheid tot receptie. Be halve talrijke leden van het di plomatieke corps waren hier eveneens aanwezig Mr. Moham med Roem, de hoge Commissaris van Indonesië, de president van Internationale Gerechtshof, de heer Guerrero, de grootmeesteres van H. M. de Koningin, Barones se van Tuijll van Serooskerken- Boreel en vele anderen. Tegen het einde van de recep tie kwam ook Z. Em. Kardinaal de Jong. Mgr. Huibers, de bis schop van Haarlem, had bericht van verhindering gezonden. De ministerraad liet zich vertegen woordigen door de ministers van Schaik, Wiiers, Joekes en in 't Veld. SCHADE AAN DE „JOHAN" VALT MEE De brandschade aan de „Johan van Oldenbarneveldt" blijkt niet zo ernstig te zijn als aanvankelijk werd gedacht. Daar de electrische leidingen tijdig hersteld kunnen zijn, zal het schip a.s. Dinsdag uitvaren. Alle Amsterdamse be drijven hebben hun volle mede werking verleend. 20.000 Mannelijke katholieken, o.w. vele geestelijken hebben in Amsterdam deelgenomen aan de jaarlijkse „Stille Omgang" als hulde aan het Sacrament van Mi rakel. Het nachtpubliek schouw de niet-begrijpend toe Extra treinen en autobussen uit vele delen van het land voer den de pelgrims in de nachtelij ke uren naar de hoofdstad. In stilte biddend legden allen de drie kwartier lange bedeweg door het centrum af. In dertig kerken tegelijk werden daara H.H. Missen opgedragen. In de Begijnhofkerk prijkte voor het eerst boven het hoogal taar een nieuw getrouw afbeeld sel van Keizer Maximiliaans kei zerskroon. De Amsterdamse edel smid Nico Witteman vervaardigde dit sieraad dat het „Genootschap de Stille Omgang" schonk aan de Deken van Amsterdam, mgr. J. J. van de Burg. Het is gedreven uit verguld koper met 150 edel stenen ingezet en met mat glan zend email ingelegd. Gistermiddag, even over vijven werd bekend, dat in de nabijheid van Cardiff (Wales) een Engelse chartermachine met 83 personen aan boord was neergestort. Het toestel miste tijdens de landing de aangewezen baan, trachtte hoogte te winnen, doch sloeg volgens ooggetuigen in de lucht over de kop. Het kwam bij het dorpje Sigginston neer. Een kijkje voor een der stemlokalen te Brussel. Pro- en anti-Leopoldisten hadden bij de deuren postgevat om nog tot het laatst toe de kiezers duidelijk te maken hoe zij moesten stemmen. Gelukkig vloog de grote machine, een Tudor 5, niet in brand. Twee overlevenden wor stelden zich uit het 'wrak en strompelden naar een boerderij. Hulp was snel en overvloedig ter plaatse. Meer dan vijftig ambulances ijlden naar de plaats van de ramp; zij haalden zes zwaargewonden uit het toe stel, doch vijf van dezen over leden later. De lijken werden in een post van de R.A.F, en in het plaatsje Cowbridge opge baard. Het toestel had een beman ning van 5 koppen. Hoewel het berekend was voor 72 passa giers, maakten 78 supporters van de te Belfast gespeelde rugby-wedstrijd Ierland Wales de vlucht mee. Van de 83 in zittenden zijn thans 80 niet meer in leven. Er heeft geruime tijd voor Tudors een startverbod bestaan. Van het Tudor-4 type zijn sinds 1947 reeds 3 machines veron gelukt, waarbij alle inzittenden om het leven kwamen Ex-vice- luchtmaarschalk Benett, in de oorlog leider van de Britse ,,Padvinder"-groep en thans di'- recteur van de Chartermaat schappij, waartoe de veronge lukte machine behoorde, heeft echter nooit het verrtouwen in de Tudors verloren. De omgekomen piloot, de 25-jarige kapitein D. J. Par sons, was voor zijn prestaties bij de luchtbrug te Berlijn on derscheiden met de medaiH van het Britse Imperium.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1