Nieuuu België wacht in spanning op de beslissing van de Koning De Koningin weer thuis Italië's grootgrondbezit wordt verdeeld onder werkloze boeren Cleméntis afgetreden als minister van Buitenlandse Zaken Wapenopslagplaats ontdekt door Indonesische politie Eerste Kamer vraagt meer tempo met de Velser tunnel EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN NHD Zal ook Leopold „ja" zeggen? Premier Eyskens voert besprekingen met de Vorst Bejaard echtpaar kwam om 't leven De Kinderbijslagwet in het Staatsblad Moord en zelfmoord te Den Haag Prins Bern hard te New-York Einde van zijn reis is in zicht Radicaal plan van De Gasperi door het Kabinet goedgekeurd Mutatie in de Tsjechische regering Alle Westerse invloed op dit departement thans verdwenen Labour versloeg weer de oppositie De Bijenkorf moet toch betalen Nieuwe stakingen in Indonesië Twaalf Nederlanders in arrest De „Truculent" is gelicht Conservatieve winst Abonnementsprijs f4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd.. Inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct, per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct.. resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits Bankrelaties: Noorderbank; Neder!. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) s H VAN HEDEN Pag. 1 Woensdag 15 Maart 1950 45e Jaargang No. 11814 Kontoren: HOORN, Dracrfsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56. teL 2046, (2 liinen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 Geheel België wacht met grote spanning op de definitieve beslissing van Koning Leopold als antwoord op het resultaat van de Volksraadpleging. Volgens het Belgische onafhankelijke blad „Le Soir" verwacht men in de omgeving van de koning, dat deze zijn definitieve beslissing uiterlijk heden zal nemen. Deze beslissing zal echter geheim worden gehouden totdat de koning en de regering het geschikte ogenblik gekomen achten. Gisteren begon te Genève een serie besprekingen tussen premier Eyskens en Koning Leopold, waarvan de volledige uitslag niet bekend gemaakt zal worden, voor dat de premier te Brussel is terug gekeerd. Aan de journalisten, die hem staande hielden, toen hij gis termiddag met zijn vrouw een wandeling langs het meer van Genève maakte, vertelde Eyskens, dat hij ongeveer 90 minuten met de Koning gesproken had en wel dra naar zijn hotel zou terugkeren om op een telefoontje uit Pregny te wachten. Na de vraag of prins Boudewijn de besprekingen had bijgewoond, haalde Eyskens glim lachend zijn schouders op en ant woordde: „Ik voer mijn besprekin gen met Zijne Majesteit". Een incident. Voordat Koing Leopold gister middag confereerde met premier Eyskens, verliet de Vorst per auto zijn villa, achtervolgd door jour nalisten. Er ontstond een ware auto-race in de nauwe straten van Genève. Plotseling hield de auto van de Koning stil voor het hoofdbureau van politie. Een rechercheur sprong er uit en nam de correspondenten van Associa ted Press en Reuter mee in het bureau „voor een identiteitscon trole". De correspondenten wer den in een kamer opgesloten en na "een half uur bij - het hoofd van de politieke politie gebracht, die zeide het incident te betreu ren maar er aan toevoegde niet te kunnen toestaan, dat de Koning werd gevolgd. Reuter vernam, daj de Koning de hem vergezellende rechercheur opdracht heeft gegeven de corres pondenten op te sluiten. Bij de terugkeer naar zijn villa reed de Koning ongemerkt langs de grote menigte belangstellenden voor Eyskens hotel. De Belgische linkse liberalen hebben gisteren voorgesteld, dat de Koning, voordat hij zijn beslis sing neemt, eerst de presidenten van Kamer en Senaat om advies zal vragen. OORZAAK: KOLENDAMPVERGIFTIGING MEEDEN Gistermiddag werd het rustige landbouwersdorpje Meeden (prov. Groningen) opge schrikt door het bericht, dat het echtpaar S. KortA. v .d. Schans dood in bed was gevonden. Tegen drie uur vervoegde hun gehuwde dochter uit Veendam zich aan de ouderlijke woning aan de Hereweg. Zij vond alles afge sloten. Bij de buren werd geïnfor meerd, doch aangezien men daar niet vernomen had, dat de oudjes uitgegaan waren, werd een onder zoek ingesteld. Men kwam tot de vreselijke ontdekking dat de man en vrouw resp. 66 en 67 jaar oud, dood te bed lagen. Van geweld waren geen sporen aanwezig. De gewaarschuwde arts constateerde dat de ongelukkigen door kolen damp waren vergiftigd. In de slaapkamer brandde n.l. dag en nacht een kachel, vanwege de ziekte van de vrouw. De heer Kort, die vele jaren machinist op de dorsmachine is geweest, werd twee jaar geleden, op zijn 65ste verjaardag, konink lijk onderscheiden, met de bronzen medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. In kringen van de C.V.P. acht men de terugkeer van de Koning intussen een vaststaand feit. Het Bureau van het algemeen Belgisch Vakverbond, dat meer dan 500.000 leden telt, daarentegen heeft een resolutie goedgekeurd, waarin wordt vastgesteld, dat de Volks raadpleging eenvoudig door de cijfers reeds in het licht heeft ge steld, hoezeer de persoon van Koning Leopold het land verdeelt, De aanwezigheid op de troon van een Koning, die door 57.68 pro cent der Belgen wordt aanvaard, zou voor het land een beletsel zijn zich daadwerkelijk bezig te hou den met de oplossing van zijn eco nomische en sociale moeilijkheden Dit is voldoende reden voor de Vakbeweging haar verzet tegen de terugkeer van Koning Leopold voort te zetten. De C.V.P.-fracties van Kamer en Senaat hebben na afloop van de gistermorgen gehóuden verga dering een communiqué uitgege ven, waarin zij de wens uitspre ken, d%t Kamer en Senaat zo spoedig mogelijk worden bijeen geroepen teneinde de wet op de regentschap op te heffen en de Koning in staat te stellen naar België terug te keren. Dc fracties doen een beroep op de nationale partijen om in ffer- zoeningsgezinde geest de wil te eerbiedigen van de meerderheid van de bevolking van België, die een terugkeer van de Koning voor staat. Gisteravond laat heeft premier Eyskens nog een onderhoud van drie uur met de Koning gehad. Tegenover journalisten verklaarde hy. „Ik heb u niets te zeggen, gy weet alles". Op een vraag of de Koning wel of niet zou aftreden antwoordde hy :„De besprekingen zullen worden voortgezet. Onze zaken zyn nog niet afgehandeld". Telegrammen aan militairen op weg naar huis Met de Nederlandse troepen, die met het Britse troepenschip „So mersetshire"" worden vervoerd, kunnen radiobrieftelegrammen worden gewisseld via het Neder landse kuststation Scheveningen- Radio tegen hetzelfde tarief als in het verkeer met Nederlandse sche pen geldt. Het Staatsblad van Dinsdag be vat de wet van 23 Februari 1.1. houdende wijziging van de wet van 22 December 1949 tot wijzi ging van de Kinderbijslagwet. Ingevolge deze wet wordt de Kinderbijslag voor het eerste kind f 0.42, voor het tweede en derde kind f 0.46 en voor het vierde en volgende kind f 0.57. Volgens de wet van 22 Dec. 1949 waren deze bedragen resp. f 0.40, f 0.44 en f 0.54. De wet heeft terugwerkende kracht tot 1 Januari 1950. TIEN MEI-HERDENKING OP ERE-BEGRAAFPLAATS Zoals ook vorige jaren het geval was zal de Ned. vereniging van ex-politieke gevangenen in oor logstijd op de tiende Mei een do denherdenking houden op de ere begraafplaats aan de Zeeweg te Overveen. Van de Haarlemse Grote Markt af zal op die dag een stille tocht worden gehouden naar de Zeeewg. Mr. A. M. Joekes, minister van Sociale Zaken, zal deze stille tocht meemaken en op de begraafplaats een rede uit spreken. Gistermiddag is in een perceel aan dc Laekkade te Den Ilaag het echtpaar D. dood in zyn wo ning aangetroffen. De vrouw bleek met een laken gewurgd te zijn en de man heeft zich, door snijwon- den aan polsen en in het hoofd, alsmede door het opendraaien van een gaskraan, van het leven be roofd. j Buren, die gistermorgen een sterke gaslucht waarnamen, waar schuwden de brandweer. Deze verschafte zich door het openhak ken van de keukendeur toegang tot de woning en vonden in de keuken een man met een bebloed hoofd. De gaskraan stond open. In de slaapkamer werd het stof felijk overschot van de vrouw aan getroffen. De man, de 42-jarige stueadoor J. A. D. en de vrouw, de 34-jarige M. A. D.B„ afkomstig uit Zoe- termeer, waren drie maanden ge leden in het huwelijk getreden. Volgens de politie stond het echt paar gunstig bekend. De man had al langer in dit perceel gewoond met zijn moeder, die enige tijd voor zijn huwelijk was overleden. MR. VAN TETS VERTROK NAAR PRAAG Dinsdagmorgen is de Neder landse gezant in Tsjecho-Slowakije mr. W. van Tets, met het K.L.M.- lijntoestel naar Praag vertrokken. Tot de journalisten, die bij zijn vertrek aanwezig waren zeide de gezant: „Ik ga naar mijn post terug om mij op de hoogte te stel len van de situatie. Verder kan ik u niets zeggen" In Engeland geniet de paarden sport een grote populariteit. Nu het paardenseizoen eerdaags begint, worden de paarden met nog eens zo veel geestdrift getraind. Op deze foto lopen de paarden Roimond en Finnure die de „hoop" zijn van Lord Bicester voor de „Grand Na- .tional Steeplechase", voorop.. Gisteravond even voor negen uur is de door twee locomotieven getrokken koninkiyke trein het station Baarn binnengereden. Hare Majesteit was aangenaam verrast, toen zij op het perron enige ken nissen ontmoette, die haar kwa men afhalen. Het was de Koningin aan te zien, dat de vacantie haar goed gedaan had. De Italiaanse eerste minister, de christen-democraat de Gasperi, heeft gisteren de grote aanval geopend op de dreigende onder gang van de arbeiders- en boerenstand. In een monsterzitting van 50 uren heeft tenslotte het kabinet zich accoord verklaard met zijn voorstel anderhalf millioen hectare land van het groot grondbezit af te scheiden en het te verdelen onder 250.000 werkloze boeren. Dis is de ingrijpendste sociale verandering, die ooit in Italië zonder geweld is tot stand ge bracht. Volgens een reusachtig program van openbare werken, zal land, dat tot dusverre door de schatrijke eigenaars volkomen verwaarloosd is, worden bevloeid en gedraineerd* hetgeen 5 milliard zal kosten. Hele bevolkingen zul len verhuizen naar streken, die tot nu toe woest waren. Het zal indien de Kamers accoord gaan tegen de zomer mogelijk zijn 95 pet. van de grote landgoederen te onteigenen en te verkavelen. De schadeloosstelling zou bestaan uit een vierde van de waarde in contanten en drie-vier den in staatsobligaties, aflosbaar in 25 jaar. Volgens de Gasperi zullen in de eerste twee jaar de kosten van het project voor een derde worden be streden door belastingverhoging op consumenten-goederen, terwijl Vladimir dementis is op zijn verzoek door president Gottwald ontslagen als minister van Buitenlandse Zaken van Tsjecho- Slowakije. In zijn plaats is benoemd de vice-premier Viliam Siroky, die sinds 1921 lid is van de communistische partij. Het ontslag van Clementis werd gisteren medegedeeld door pre mier Zapotochy. In het officiële communiqué werd niet de da tum en ook niet de reden van het aftreden van Clementis genoemd. De twee zwagers, Gwyn Anthony (links) en Handel Rogers (rechts), overlevenden van de vliegramp met de Tudor V. zijn in het St. Athan R A.F. hospitaal opgenomen. Beiden maken het redelijk wel. Eind vorig jaar gingen er al ge ruchten, dat Clementis overwoog af te treden. Hij stond toen aan het hoofd van de Tsjecho-Slo- waakse delegatie bij de algemene vergadering van de Ver. Naties. Zijn terugkeer naar Praag eind December maakte een eind aan het gerucht, dat hij als politiek banneling in het buitenland wilde blijven. Kort daarop maakte hij op een persconferentie, waarover niets gepubliceerd mocht worden, kwetsende opmerkingen over ver schillende Amerikaanse staats lieden. Volgens westeiyke waarnemers te Praag betekent het aftreden van Clementis het einde van alle Westerse invloed in het Tsjecho- Slowaakse ministerie van Buiten landse Zaken en onder zijn func tionarissen in binnen- en buiten land. Deze Westelijke waarnemers zeiden verder, dat Clementis „een overtuigde communist" was, „die nooit enige sympathie toonde voor het Westelijke standpunt, maar tenminste er voor open stond om dit te begrijpen". Het enige lid van de te Praag vaak „westelijk" genoemde groep, dat zich nog in het kabinet bevindt is Vaclav No- sek, de minister van Binnenlandse Zaken. Clementis ontkwam in 1939 naar Londen. Na Massaryk's dood op 10 Maart 1948, dertien dagen na de rode staatsgreep, werd Cle mentis minister van Buitenlandse Zaken. de rest voor rekening zal komen van de Marshall-bijdragen. Daar na rekent men de kosten te kun nen bestrijden uit de belasting opbrengst. Het kabinet zal niet wachten op de goedkeuring van het parlement maar de agrarische hervormingen terstond aanvatten in Zuid-Italië. De regeringsmeerderheid is groot genoeg voor een aanvaarding. Zelfs de communisten en socialis ten, die om propagandistische motieven? zekere punten van het ontwerp heftig aanvielen, ver wierpen niet het plan als geheel. Het voornaamste doel van de verkavelingsplannen is werk te verschaffen voor een gedeelte van de twee millioen Italiaanse werk lozen, voor wie in het geheel geen hoop bestaat dat zij op andere wijze aan de slag zullen komen Gisteravond heeft dc Labour- regering het opnieuw gewonnen van de conservatieve oppositie toen een amendement gericht te gen de minister van financiën, Sir Stafford Cripps, met 308 tegen 289 stemmen werd verworpen. Het was het derde door de con servatieven ingediende amende ment op de troonrede waarin werd betreurd, dat Cripps er niet in was geslaagd de regeringsuitgaven te beperken. De Liberalen hadden zich van de stemming over het amende ment, waarbij de regering de ver trouwenskwestie had gesteld, ont houden. Het koninklijk gezelschap had de nacht doorgebracht in Bazel, waar Dinsdagmorgen de konink lijke trein werd gekoppeld aan de Bazel-Amsterdam-express. Bij de Nederlandse grens werd de trein weer afgekoppeld en met twee locomotieven ging het toen snel op huis aan. De prinsesjes werden verwel komd door een speelgenootje. Zij hebben in 't ski-en zulke vorderin gen gemaakt, dat ze nu in de op één na hoogste ski-klas zitten. Prins Bernhard is intussen op zijn tour door de Nieuwe Wereld op het vliegveld Idlewild bij New- York aangekomen. Hij bestuurde zijn Dakota zelf; „ik doe niets lie ver", zei hij. Al bij al heeft hij zestienduizend kilometer van zijn reis per vliegtuig afgelegd. De Prins zal uiterlijk Zaterdag vertrekken. „Ik ben reeds te lang van huis geweest", heeft hij ver teld. Prins Aschwin, die te New- York kunstgeschiedenis studeert, kwam hem op het vliegveld be groeten. De Hoge Raad heeft Dinsdag ar rest gewezen in de zaak van te duur verkochte artikelen door de N.V. de Bijenkorf, waardoor deze in conflict kwam met de prijs- voorschriften. Met vernietiging van een mondeling vonnis van de tuchtrechter voor de prijzen te Amsterdam veroordeelde de eco nomische politierechter aldaar de N.V. tot betaling van boeten tot een gezamenlijk bedrag van f 303.700. Het tegen dit vonnis in gestelde cassatieberoep werd gis teren door de Hoge Raad ver worpen. DJAKARTA 14 Maart (Aneta) Te Bandung hebben 18500 arbeiders van de fabrieken van de Preanger Textielbond het werk neergelegd. Te Medan is door een nieuwe sta. king van de daggelders en de chauffeurs in gemeentedienst het gemeentewerk thans volkomen stil gelegd. Bij de stakers in de havenbedrij ven te Makasar hebben zich Maan dag 1000 arbeiders van de gemeente benevens personeel van de spijker- fabriek gevoegd. Door .de staking in de haven van Makasar ondervin den zowel de export als de import grote schade, zo kon rijst uit toe wijzingen van de E.C.A. niet wor den gelost. De havenstaking te Semarang zal, door het overleg tussen de werk gevers en de werknemers, mogelijk binnenkort een einde nemen. „KOTA INTEN" HEDEN TE ROTTERDAM Het troepenschip Kota Inten komt heiden Woensdagavond in de Rotterdamse haven aan, met repatriërende militairen uit Indo nesië. De ontscheping van de op varenden begint, behoudens on voorziene omstandigheden, Don derdag 16 Maart, des morgens te 11 uur. AMERIKAANSE TOERISTEN KOMEN DIT JAAR VROEG De actie voor de vaeantiesprei- ding heeft ook in Amerika resul taten gehad. Het eerste Ameri kaanse toeristengezelschap, dat ons land in 1950 zal bezoeken arriveert reeds op 21 Maart. In andere jaren kwamen de eerste gezelschappen nimmer voor eind Aprilbegin Mei. Omdat de hotel-accomodatie, vooral in Amsterdam, nog steeds niet in staat is geconcentreerd toe ristenbezoek tc verwerken, zijn de Amsterdamse hotelhouders ver heugd door dit bericht. Nieuw Belgisch lid der UNCI BRUSSEL (Belga). De heer Herremans, gevolmachtigd minis ter, die is afgetreden als lid der UNO-Commissie voor Indonesië, is tot gezant van België te Monte video benoemd. De heer Paul Bihin, gezant- schapsraad en sinds Januari 1948 medewerker van de heer Herre mans, zal diens functies overne men. De heer Bihin heeft deelge nomen aan de werkzaamheden van de Rondetafel-conferentie ts Den Haag. V eisen mag niet mopperen. Toen gisteravond in de Eerste Kamer de afgevaardigden met hnn verlanglijstje voor Verkeer en Waterstaat op de proppen kwa men, namen zowel de heer Kraay- vanger (K.V.P.) als Woudenberg (Arb.) het voor de tunnel op. Eerstgenoemde hoopte dat in 1951 dc eerste palen in de grond zou den gaan. De K.V.P.senator adviseerde de Minister afstand te nemen, wan neer hij de coördinatie van ver keer en vervoer gaat bestuderen; de N.S. moeten buiten de deur gezet worden. En de wetten moe ten hierin wat ruimte bewaren. De N.S.-tarieven lagen de heer Kraaijvanger na aan het hart. Wanneer deze ter sprake zouden komen, zou de Kamer dan ook iets mogen horen over de ophef fing van het personenvervoer op enige spoorlijnen? En 't wilde spr. niet uit 't hoofd, dat de A.T.O. wel wat uitzonderlijk is bevoor recht boven andere ondernemers. Daar tal van werken moeten worden uitgevoerd in tijden van werkloosheid, verdient het vol gens spr. aanbeveling nu al ont werpen en bestekken klaar te maken. De heer Kievit (Arb.) bedroef de 't uiteraard, dat er zoveel agi tatie werd gevoerd tegen de (Staats)-spoorwegen en haar dochterondernemingen; dat moest nu maar eens ophouden, vond hij. De Arbeiderspartijman besloot "zijn lijstje met de vraag, spoedig een pensioenregeling vor de koop vaardij op te tellen, waarna zijn partijgenoot Woudenberg zórgde voor de zoveelste bijdrage in het klachtenboek van de wielrijders- met-hulpmotor. SLEEPBOOTPERSONEEL TE LONDEN STAAKT LONDEN (Reuter. Beman ningen van sleepboten op de Theems hebben gisteren het werk neergelegd. Zij klagen over te lange werkdagen. De staking om vat 600 man. DJAKARTA, 14 Maart (Reuter). De Indonesische politie heeft in de afgelopen 24 uur 17 personen waaronder 12 Nederlandse politie ambtenaren, gearresteerd, nadat zy op het spoor was gekomen van een complot dat, naar men meent, zich bezig hield met het smokke len van wapenen en van Surabaja uit zou hebben geopereerd. Nadat de politie gistereh bij toe val een groot wapenarsenaal ont dekt had, namen haar arrestaties een aanvang. Volgens de berich ten bevinden zich onder de gear resteerde Nederlandse politiemen sen een commissaris en een in specteur, verder een Nederlands burger en 4 Indonesiërs, waar onder eveneens een politieman van hogere rang. De ontdekking van de wapen opslagplaats geschiedde toen de SHEERNESS {Renter) De ge zonken Britse onderzeeboot „Tru culent" is Dinsdag door tien ber gingsvaartuigen gelicht. Deskundi gen van de Britse marine verwach ten in de onderzeeër de stoffelijke overschotten van tenminste twintig opvarenden te zullen aantreffen. Men is voornemens de ..Trucu lent" naar een landtong ter hoogte van Sheerness te slepen. Hier zal de onderzeeër worden leeg gepompt en vervolgens zullen de scheuren In de romp van de onderzeeboot voorlopig worden gerepareerd. Daarna zal de „Truculent" naar Sheerness worden gesleept, waar de oorlogsbodem in dok zal gaan. De mogelijkheid bestaat, dat de „Truculent" weer in dienst zal worden gesteld. politie gisteren een huiszoeking deed bij een Nederlander, die ge durende het weekeinde in hechte nis was genomen wegens het bezit van een gestolen motorrijwiel. Op een verborgen plaats werden toen handgranaten, geweren, mortie ren, automatische wapenen, pisto len en munitie aangetroffen. Van de zijde der politie wist men niets van enige politieke drijfveer ach ter deze organisatie aan wier acti viteit, naar zij zegt te vertrouwen, thans een einde is gekomen. BIJ PLAATSELIJKE DEENSE VERKIEZINGEN KOPENHAGEN, 15 Maart (Reu ter). De uitslagen der gemeen teraadsverkiezingen van Kopen hagen en 60 andere Deense steden vertonen een vooruitgang voor de conservatieven. De conservatieve partij, die voor het gehele land gesproken dc op een na grootste party in de gemeenteiyke poli tiek vormt, heeft ongeveer 20 pet. van het vroegere aantal stemmen gewonnen, hetgeen neerkomt op een winst van 40 zetels. (Vroeger 246 zetels, thans 286). De sociaal-democraten, welke tot nu toe 586 zetels van het totale aantal van 1255 zetels bezetten, hebben thans, ondanks een ge ringe stijging van het totale aan tal verworven stemmen, 580 ze tels. De „georgisten", die tot nu toe een onbeduidende rol in de locale politiek speelden, hebben 40 zetels verworven. De boeren partij heeft met een relatief ge ring verlies aan stemmen 15 zetels verloren. De communisten verloren van hun vroegere 62 zetels 44 zetels. Duitse kieslijsten verzamelden in het zuiden in vijf steden in het geheel 3000 stemmen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1