CHL0R0D0NÏ Bergen start de school-tandverzorging De kerfstok van een bleekwaterbaron Plechtige P OPENING Jan Adriaenszoun Leeghwater Viert PASEN r Belano voor de volksqezondbeid ALKMAAR EN OMSTREKEN H. Ringers voor „Oud-Alkmaar" in een „NIEUWE" KAMER! J Vraagt G.B. BEHANGSELS Medische Sportkeurina 6de H.O.V. concèrt Brandoorzaken TANDPASTA AAT S0ECKER Taarten, Petit Fours Bonbons etc. Nieuwe hulp na afloop Marshallplan Candidaatstelling Prov. Staten Marktberichten Ontroerend e PAGINA 2 WOENSDAG 15 MAART 1950 ALKMAAR. In een Dinsdag avond in Hotel Victory gehouden vergadering van de Vereniging „Oud Alkmaar", hield de voorzitter van deze vereniging, de heer II. Rin gers, een lezing over Jan Adriaens- zoon Leeghwater en de rol die hij heeft gespeeld in de droogmakerijen of bedijkingen in ons land. Nimmer zijn in Hollands Noor derkwartier ingrijpender geographi- scHe wijzigingen aangebracht dan tijdens het leven van Leeghwater. In 1556 begon men reeds met de droogmakerijen in ons land. In 1575 werd Leeghwater ge boren. Een kapitaal van 1'millioen werd gereserveerd voor droogleg ging van de Beemster. Drijfveer voor deze drooglegging was eigen baat, maar niettegenstaande dat, zijn de Amsterdamse zakenlieden, die de drooglegging op stapel zet ten, pioniers die onze bewondering verdienen. Toen de plannen zouden worden uitgewerkt, was Leeghwater nog maar nauwelijks bekend. Prins Maurits ging zich voor Leeghwater interesseren. Bij de droogmaking van de Beem ster zien wij Leeghwater als op ziener en als toezichthouder bij 't opstellen der watermolens. Hier kreeg hij inzicht in een vak dat hem als molenbouwer volkomen vreemd was. Hij meende recht te hebben op de titel van ingenieur. Het succes van de bedijking van de Beemster deed het oog van de droQgmakers vallen op de Purmer. Ook bij de droogmaking van de Purmer heeft Leeghwater het toe zicht op het opstellen van de mo lens. Nog heeft hij niet de leiding, doch hij stijgt in aanzien. Van Teylingen en van Foreest, beiden Alkmaardcrs, nemen de in poldering van de Heerhugowaard ter hand. Ook hierbij was Jan Adri- aens^oon behulpzaam. Men ging de Sehermeer-bedijking ter hand ne men. Bij deze inpoldering was Alle maar nauw betrokken. Ook hier had Leeghwater niet de leiding van het werk. In Leeghwater?. geboortedorp, De Rijp. ging men het initiatief nemen tot droogmaking van de Starnmeer, Hierbij speelde Leeghwater een be langrijker rol. De drooglegging werd een deba cle en Jan Adriaenszoon komen wij verder in de Rijp niet tegen. Als landmeter ging Leeghwatcr naar Sleeswijk-Holstein, waar hij een belangrijke figuur werd. In Frankrijk verrichtte hij peilingen. In Holland terug, gaf hij in veel plaatsen nog advies. In 1650 stierf hij. Waar hij begraven is, is onbe kend. Heel zijn leven heeft Leeghwater de opleiding gemist, die nodig is voor de uitvoering van waterbouw kundige werkzaamheden. Bekend en gevierd bleef Leegh water vooral door een tweetal boe ken dat hij heeft geschreven en dat van grote propagandistische waar de is voor zijn persoon. Naief en zelfingenomen noemt men Leeghwater niet geheel ten onrechte. Naar Leeghwater is een stoomgemaal genoemd en er is een standbeeld voor hem opgericht. De naam waaronder hij beroemd werd, Leeghwater zou „laag water" betekenen, zou niets te maken heb ben met de droogmakerijen, daar Jan Adriaenszoon's vader die naam reeds droeg. Spreker wees nog op het bestaan U kunt uw kamers weer „nieuw" maken met een van die prachtige voor- jaars-behangetjes, die wij vandaag binnen kregen. Het is een bijzonder mooie collectie! Ziet U maar eens onze speciale étalage, of. nog beter, komt even naar de speciaal-afdeling op de le étage. Als U dan iets naar uw zin gevonden hebt (en dat doet zeker) dan heeft U voor weinig geld weer een nieuwe ka mer. Wij verkopen reeds in prijzen van 394549 ct. een vriendelijk behangetje IMKSSMMU U (Advertentie.! Fa. Met op de R.A.I. ALKMAAR. Aan de grote autotentoonstelling de R.A.I., die 23 Maart a.s. in Amsterdam wordt geopend, zal ook de Alkmaarse firma Gebr. Met deelnemen. Het ligt in de bedoeling van de directie om met een eigen gebouwde vrachtwagen van het type D.A.F. uit te komen en tevens een auto bus in te zenden, beide producten van de carosserie-fabriek aan de Frieseweg. DE WESTERWEG ONTLUISTERD ALKMAAR. Dinsdagmorgen werd een begin gemaakt met het rooien van 16 iepebomen, staande aan de westzijde van de Westerweg. Naar men ons ter plaatse mededeel de, waren al deze bomen reeds in min of meer ernstige mate aange tast door de iepziekte. Ook voor de bomen aan de Oostzijde van de Westerweg is men bevreesd, doch deze zullen, althans deze zomer nog de Westerweg blijven sieren. In tussen zal de ontluisterde rechter zijde van de weg met een 40-tal nieuwe bomen beplant worden, waarschijnlijk met linden. Als ech ter ook de laatste iepenbomen zul len moeten worden omgehakt, het geen heel niet denkbeeldig is. heeft de Westerweg een groot deel van haar luister ingeboet. van het Leeghwater-museum te De Rijp. Met een loftirade op het weelderige intens-groene land van onze Hollandse polders, besloot de heer Ringers zijn interessante lezing, nadat hij een woord van eerherstel gesproken had ten gun ste van Jan Pieterszoon Coen cn de kooplieden uit de zeventiende eeuw, met wier geld de bedijkin gen in ons land zijn gefinancierd. De heer Ringers had zijn lezing gebaseerd op het werk dat de Roe ver over Leeghwater heeft ge schreven. Na de lezing deelde de heer Honigh uit Zaandam mede, dat men bezig is aan de bestrijding van Ie Roevers zienswijze op Leegh water. SCHAAKCLUB V.V.V. Alkmaar tegen Haarlem ALKMAAR. In de thuis ge speelde wedstrijd gelukte het WW I de kampioen van afdeling A te slaan met de overtuigende cijfers 73. VW I is nu kampioen van de NHSB en heeft nu alle kansen om weer in de hoogste afdeling van de KNSB uit te komen. Dit kan als een bijzondere prestatie van het eerste tiental worden aangemerkt. Hier volgt de volledige uitslag: VW IRolland I: D. Appel Jr. C. ter Kaart P. Seewald S. Herfst V~P. Vreeke'n—C. Nieuwednijk 1-0, Hoekstra-J. Strij- bes 10; W. KwakJ. Wielinga 10; E. J. Kayzer—F. Groos P. DeugolH. Groeneweg 01; C. Kieft—D. Wieling 1—0; F. Cool—J. Erbrink 10; BeemsterboerG. Hoogenes y,. Totaal 73. Koninklijke Shell Groep ALKMAAR. Voor het depar tement van de Ned. Mij voor Nij verheid en Handel zal Prof. Ir. J. Klopper Maandag 27 Maart een causerie houden over De Konink lijke Shell Groep. Ontwikkelingsavond K.A.B. ALKMAAR. Wij vestigen er de aandacht op, dat de laatste ontwikkelingsavond van de K.A.B. waarop zal worden gesproken over „Ons gezin, de bedreigde veste", op Donderdag 16 Maart om half acht in Hotel Victory zal be ginnen. VERTROKKEN PERSONEN Vertrokken in de maand Maart: J. van 't Veen, politie-ambten., van Piersonstraat 23 naar Amsterdam; J. J. Vredenburg, timmerman, R.K. van St. Josephstraat 10 naar Hei- Ioo; J. F. A. Boersen, tuinderskn,, R.K., van Noorderkade 63 naar Delft; T. Breeuwsma, van Pr. Ju- lianalaan 14 naar Wymbritseradeel; A. C. Eckhardt, van Noorderkade 50 naar Heiloo; A. A. W. van der Linden, dienstb. R.K., van Emma- straat 11 naar Heiloo; H. Roden huis, dienstb. N.H. van Ridderstr. 19 naar BaarderadeelJ. Niehaus- Welker, N.H., van Paul Krugerstr. 13 naar Bergen; G. I. Wiersma, stenotypiste, van Cabeljauwstraat 5 naar Groningen; L. F. Albert, te kenaar, van Emmastraat 23 naar Den Haag; J. Karsen-Jonkman, van Westerweg 80 naar Hoorn; C. P. E. Steenhuis-Staps, R.K., van Omval 98 naar Tilburg; H. Rutchi, bouwkun dig tekenaar, N.H., met gezin van Akkerhoornbloemstr. 2 naar Punta Cardon (Venezuela)W. J. Stoker, los arb., R.K., van Baanstraat 10a naar Geleen L.Th. J. L. Ver beek, verpleegster, R.K., van Van Everdingenstraat 18 naar Noord- wijk; A. T. de Boer, instrument maker P.T.T., N.H., met gezin van Houtmanstraat 17 naar Den Haag; G. M. Denting, dienstbode, R.K. van Oudegracht 145 naar Zijpe; C. Lui ten met gezin van Frieseweg i42 n. Koedijk; J. J. Bruin-van Amstel, v. Westerweg 69 naar Bloemendaal; M. H. J. Koopmans-Arntz., R.K., van Emmastraat 11 naar Roosen daal; C. J. Beemsterboer, boekhoud ster, van Spoorstraat 32 n. Bever wijk. -\ ONZE AGENDA MURMELLIUS GYMNA-' SIUM 8 uur: Dr. H. Groot voor Volksuniversiteit over de inwendige structuur dei- aarde. BIOSCOPEN: Harmonie: Jeanne d'Arc, 14 jaar; Vic. toria Theater: De Drie Caballeros, alle leeftijden.; Cinema Americain: Re member Pearl Harbour, 18 jaar; A.B.T.Het Tijger- meisje, deel II, 14 jaar. NACHT EN ZONDAGS DIENST APOTHEKEN: Dr. H. Hartong van Ark, Langestraat 1. NACHTDIENST TAXI'S: H. Jong, Lindenlaan 100, telef. 3628. V., Geslaagd te Delft ALKMAAR. Voor het inge nieurs-examen voor civiel inge nieur slaagde te Delft onze stad genoot, de heer J. F. Duin. Vergadering ziekenkas een week uitgesteld ALKMAAR. De jaarvergade ring van de ziekenkas St. Antonius welke op morgen Donderdag 16 Maart was bepaald, is in verband met de ontwikkelingsavond van de KAB een week uitgesteld. Op Don derdag 23 Maart wordt de vergade ring dus gehouden. Daadwerkelijke hulp voor oud-militairen uit Indonesië ALKMAAR. Tijdens hun ver blijf in de tropen konden de mili tairen, voor zo ver hun dienst dat toeliet, deelnemen aan een speciaal, middenstandsexamen Algemene Handelskennis. Dit zelfde examen wordt voor hen die nd 1 September 1949 zijn gerepatrieerd, thans ook in Nederland gehouden. Bovendien wil de Katholieke Handelsavond school voor Alkmaar en omstreken, in een speciale cursus onze mannen helpen bij de voorbereiding tot ge meld examen. In sommige gevallen kan zelfs ook voor deze studie een toelage worden aangevraagd bij het Ministerie van Oorlog. Gezien het grote belang voor betrokkenen, ra den wij hen. die van deze voordelige regeling gebruik wensen te maken aan, zich ten spoedigste om nadere inlichtingen te wenden tot de direc teur van de Kath. Handelsavond school. J. A. Haakman, huize .Thijm" te Bergen N.H. Inlichtin gen worden gedurende de komende twee weken ook verstrekt op 't Za terdags spreekuur van Katholiek Thuisfront, 's avonds tussen zeven en acht uur in het militair tehuis, Laat 221, Alkmaar Op initiatief van de gemeente Bergen is opgericht de Stichting ter bevordering van de school- tandverzorging, waarbij zich be halve de gemeente Bergen hebben aangesloten de gemeenten Egmond aan Zee, Egmond Binnen, Haren karspel, Heerhugowaard, Koedijk, Langedijk, Oterleck, Oudorp, St. Pancras, Sclioorl en Warmenhuizen. Al deze gemeenten tellen tezamen ca. 1400 leerlingen in de eerste klas van de lagere scholen, met welke leerlingen de tandverzorging zal worden begonnen. Volgend jaar wordt het leerlin gen-aantal. dat onder controle van deze schooltandartsendienst komt, verdubbeld, doordat dan zowel de eerste als de tweede klas worden behandeld; en zo vervolgens stijgt elk jaar het aantal kinderen. Voor de verplicht-verzekerden neemt het Ziekenfonds de kosten op zich. de niet-verzekerde ouders kunnen zich voor f2.50 per jaar bij deze schooltandverzorging aanslui ten; de deelname is in de aangeslo ten gemeenten, die naar verhouding in een eventueel tekort zullen bij dragen, reeds algemeen. De tand artsen J. Elema en B. Dijkstra uit Bergen en H. de Vries uit Alkmaar zullen deze tandverzorging op de scholen uitoefenen. Gisteren is te Bergen de school tandartsendienst gestart. Om half drie reed de tandarts Elema met zijn aut0 met aanhangwagentje voor bij de Openbare Lagere School aan het Spaanse Pad. In dat aan hangwagentje waren vier zware kisten geborgen, welke een com plete tandartsen-installatie bevat ten. De start van de dienst ging met een officieel tintje gepaard. Be halve B. en W. van Bergen waren er vertegenwoordigers van Witte Kruis en Wit-Gele Kruis en Ouder- eommissie; voorts leden van het bestuur der Stichting. uw behanger (Adv.) Nog te weinig sportbeoefenaars, en vooral de jongeren onder hen, beseffen het belang van ,de medi sche sportkeuring, dat bleek wel duidelijk op de jaarvergadering, die het Bureau voor Medische Sport keuring Woensdagavond onder voor zitterschap van Dr J. Degenaar in het Wapen van Haarlem hield. In zijn openingswoord maakte Dr Degenaar dan ook terecht aanmer king op de houding van vele leden der aangesloten sportverenigingen die op hun oproep voor de keuring niet of te laat hadden gereageerd. De voorzitter hoopte dat dit in de toekomst zou verbeteren. Uit het jaarverslag bleek, dat 680 personen waren gekeurd waarvan 578 goedgekeurd en 45 voorlopig goedgekeurd. In 16 gevallen moest de gekeurde worden afgekeurd. Dat het belang van de sportkeu ring nog niet bij allen leeft, blijkt wel uit het feit, dat ruim 5000 per sonen boven de 12 jaar sport beoe fenen in Alkmaar en omgeving en waarvan er slechts een 600 zijn ge keurd. Vooral de turners blijven in dit opzicht nogal achterwege. In de bestuursvacatures J. Bos en Th. C. Uijttenboogaart werden gekozen de heer Strubbel van D.A.W. en D. Slinger van De Hal ter. In de vacature C. Jongbloed werd gekozen mej. Woelders. De kascontrole zal in het komende jaar uitgeoefend worden door Voor waarts van Koediik. Nadat de heer Van Boxem er de aanwezigen aan had herinnerd dat S.S.S. haar dertig-jarig bestaan her dacht. werd na ampele bespreking een bestuursvoorstel aangenomen waarbij werd bepaald, dat voortaan gelijktijdig met de opgave voor de keuring het keuringsgeld moet wor. den voldaan. Niet betaalde opgaven zullen door het bureau als niet ge daan worden beschouwd. DP keu ringsgelden bedragen voor leden tot 16 jaar f 1.25 voor ouderen f 2. Nadat tijdens de pauze een aan tal filmpjes over de kaasmarkt en het werk vap de medische sport-- keuring waren gedraaid, sloot de voo.frzitter, na een korte rondvraag, de vergadering met een dankwoord aan de heer Uittenboogaart voor zijp vele werk, in de afgelopen tien jaar voor het bureau gedaan en werd de scheidende tweede 'voor zitter een" boekwerk aangeboden. Ook de heer J. Bos. die 15 jaar lang voor het bureau heeft geijverd, zal een boekwerk worden aange boden. Gevecht in de Koorstraat Er zou niets tegen zijn geweest als de gebroeders P. en J. L. in pais ende vree het café van de heer H. aan de Koorstraat hadden be zocht. J. L. echter had ruzie ge zocht met een andere cafébezoeker J. J. W. en er was een vechtpartij ontstaan. Broer P. wilde aanvanke lijk met het handgemeen niets te maken hebben. Die weet namelijk zo langzamerhand hoe de rechts zaal er van binnen uitziet. P. ging dus naar buiten. Maar toen hij zijn broer en diens tegenstander vech tend naar buiten had zien komen en toen hij zag dat zijn broer het onderspit moest delven, won de broederliefde het van de deugd van voorzichtigheid. Kort en gered, P. gaf een paar rake tikken weg en redde de broedereer, sans rancune overigens jegens de tegenstander, want die kreeg een sportieve hand als toegift. Beide broers stonden gisteren voor de Meervoudige Ka mer terecht wegens mishandeling. De officier van justitie, Mr. C. J. V. Meischke eiste dat de jongeman nen de straf samen zouden delen. Twee maanden luidde de eis tegen elk der twee. De president, Mr. A. D. van Regteren Altena zal over veertien dagen uitspraak doen. Die deken toch! Wat denkt men als men een be- Wat denkt men als men een be schonken man te middernacht, met een deken onder zijn arm door de stad ziet dwalen En wat durft men eerst goed denken wanneer men weet dat die beschonken man al negen keer veroordeeld is? Men denkt aan diefstal nietwaar. En zo dacht de politieman, die de nachte lijke wandelaar belangstellend naar de herkomst van de deken vroeg en die een onwaarschijnlijk verhaal te horen kreeg. Zo dachten de presi dent van de Meervoudige Kamer en de officier van justitie, die gis teren ipoesten oordelen over de man met de deken, die de Alkmaar der H. Th. K. was. Zo luidde het verhaal van verdachte: Hij was aangeschoten uit een dancing ge komen en aan het wandelen ge raakt. Bij hotel Victory stond de twoseater van de heer Krom. K. die enkele jongelui bij de wagen had gezien, nam een kijkje in het inte rieur om te controleren of er geen ongerechtigheden waren geschied. Toen hij uit de auto kwam, trapte hij op een deken. Met de deken ging hij op weg naar het politieburau om aangifte te doen van zijn vondst. Zijn valse verklaring aan de agent weet K. nu aan zijn eigenwijsheid die een gevolg zou zij geweest van zijn beschonkenheid. De officier van justitie geloofde niet veel van de schoonklinkende betogen van K. en eiste tegen hem 8 maanden gevangenisstraf. Toen Mr. Windhausen, verdachte's toe gevoegds verdediger, zijn best had gedaan in een kort pleidooi te red den wat er te redden viel en een psychiatrisch onderzoek van ver dachte had gevraagd, vroeg ver dachte schamper, toen hij het laat ste woord kreeg. „Hebt u geen be ter dan zoiets" 'en daarbij wees hy op zijn advocaat, die dat toch wer kelijk niet had verdiend. Maar ja, ondank is nu eenmaal 's werelds loon. Kopen met een dichte beurs Heel wat zekerder van zijn zaak dap des morgens, toonde verdachte zich in de middagzitting, toen hij terecht moest staan op beschuldi ging van het kopen van goederen zonder volledige betaling. Men mag zich daarvan nu eenmaal geen be roep maken en dat had K. blijkens de dagvaarding gedaan. Voor f 200,had K. aan drop ge kocht. De koop was betaald vol gens verdachte, maar volgens de dagvaarding piet, ep de getuige, die het weten kon, was niet verschenen. Flessen bleekwater bij de vleet had K. gekocht bij de bleekwater- fabrikant J. Er was nog een schuld van f 52, Bij eep drukker had hij duizenden strooibiljetten gekocht en bij een andere drukker nog eens strooibil jetten. Aan betalen was K. niet toe gekomen. Men herinnert zich het gerucht makende bleekwater nog wel. Van dit bleekwater was K. indertijd de ziel. Is het dan zo verwonderlijk dat wij het bleekwater geruchtmakend noemen? Hij trok met een handwa gen de stad door en leverde zijn bleekwater voor de prijs van het statiegeld van de fles, allemaal van wege de goodwill. Door wat ver dachte een lasterlijke aanklacht in de krant noemde, doch wat in wer kelijkheid een waarschuwing van de politie is geweest, waren de zaken van deze bleekwater baron achter uitgelopen en zo kwam het, dat K. niet meer aan betalen toe kwam, al dus verklaarde hij. Behalve drop en bleekwateracces- soirres had K. ook nog een costuum op de lat laten staan. Hij had de kleermaker om de tuin geleid door te goochelen met een bankrekening, die van K. zou zijn geweest maar die als van de kleermaker bedoeld was. De president meende voor het ho ren van meer getuigen de behan deling van de zaak te moeten uit stellen. Op Dinsdag 28 Maart, om half twaalf, zal de zaak K. weer dienen. Burgemeester Dr. W. Huygens herinnerde eraan, dat de heer Ele ma het initiatief voor deze school- tandverzorging had genomen, welk initiatief de gemeente Bergen gaar ne overnam. Hij dankte allen, die aan de totstandkoming van de Stichting hadden meegewerkt, vooral ook de tandartsen wie veel arbeid-met-weinig winst wachtte. Hij bracht ook dank aan de heer Ros voor het organisatorische en administratieve werk, dat hij bij de voorbereiding had verricht. Spr. hoopte tenslotte, dat de schooltand artsendienst aan de verwachtingep zou mogen beantwoorden. Namens de leerlingen sprak het wnd. Hoofd der School, de heer Pascha een woord van dank aan het Stichtings bestuur, waarna dokter Elema zijn eerste „patiëntje" aan een onder zoek onderwierp. Uit het onderzoek bleek dat ca. 50% onder behandeling moest wor den genomen; wel een bewijs, dat de schooltandverzorging in een be hoefte voorziet. Onbeheerd aangetroffen rijwielen ALKMAAR. Aan het bureau van politie alhier zijn inlichtingen te bekomen over zeven rijwielen die hier ter stede onbeheerd op de openbare weg zijn aangetroffen. Het zijn vijf heren- en twee damesrij wielen. VIRTUOOS SPEL VAN RENESSE ALKMAAR. Twee werken be vatte dit, wel bijzonder mooi ge slaagde, H.O.V.-concert: het tweede Pianoconcert van Rachmaninoff en de derde symphome van Bruckner. Rachmaninoff was Ruslands laatste grote romanticus, die in zijn Twee de Pianoconcert, tegen een boeiend melodieuze orkestpartij als achter grond, een brillante en virtuoze rol aan het klavier als solo-instrument gaf. Het is een zeer meeslepende partituur welke in voornaamheid van allure zelfs Tschaikowski nog overtreft. De solist van de avond George van Renesse heeft van dit concert een vituoze en zeer artis tieke reproductie gegeven. Zijn suc ces was zéér groot en terecht liet hij dan ook dirigent Toon Verheij en het orkest in de gebrachte hulde delen, want de orkest-begeleiding sloot zich prachtig bij de solist aan. Na de pauze werd voor de eerste maal in onze stad een van Bruck ner's enorme symphonische parti turen tot verklanking gebracht. Zijn derde symphonie, welke indertijd de bijnamen had van „Wagner" en „Trompet"-symphonie. Het werk duurt bijkans een vol uur, maar is van de eerste tot de laatste noot geladen met muzikale spanningen welke de luisteraar voeren in het rijk van de absolute muziek, een voorname muziek welke geen ver gelijking toelaat maar van een gees tesgesteldheid getuigt, die verheven en boven persoonlijk is. Schijnbaar geringe motiefjes in de verschillen de instrumentengroepen groeien uit tot geweldige climaxen. Ook aan zangrijk cantilenen en verderlichte rythmen is deze reuze partituur ontzaggelijk rijk. Wat de interpre tatie betreft welke dirigent Verheij van deze symphonie gaf, kunnen we niets dan de hoogste lof hebben. Het Was voortdurend de geest van de componist welke de toehoorders onafgebroken geboeid hield. Dat op deze voortreffelijke uitvoering een spontane ovatie voor dirigent en orkest moest volgen was wel te voorzien. Zo werd het laatste abon nementsconcert zeker in artistiek opzicht een grandioos succes. De belangstelling was zeer goed. en we kunnen wel met zekerheid vermel den dat de H.O.V. langzaam maar zeker hier het pleit heeft gewonnen. Volgens het programma is er in Mei nog een Weense avond in het voor uitzicht, en natuurlijk ook een volle zaal. W. SCHREURS. ALKMAAR. Voor de manschap pen van de Vrijw. Brandweercorp sen uit Alkmaar en vele buitenge meenten sprak gisteravond in het Wapen van Heemskerk onder auspi ciën van de Ned. Ver. van Brand weercommandanten, de heer Krop uit Heerenveen over verschillende oorzaken van brand. De bijeen komst stond onder leiding van de heer van Ankum, burgemeester van Koog aan de Zaan, die de vele aan wezigen verwelkomde. De heer Krop hield een smeuiïge causerie, waarin hij tal van voorbeelden uit zijn lange brandweerloopbaan rele veerde. Hij besprak de oorzaken van brand, tengevolge van broei en contact en van zelfontbranding door contact tussen verschillende stoffen. Vervolgens besprak hij de vele brandoorzaken langs chemische weg, waarbij hij ook wees op bepaalde vloeistoffen, waarvan alleen de dampen brand veroorzaken. Ten aanzien van films wees spr. op de onhoudbare toestand, dat in sommige gemeenten filmvertonin gen met normaalfilms toelaatbaar worden geacht, terwijl deze films toch hoogst brandbaar zijn. Naar zijn mening mogen deze films al leen gedraaid worden in brandvrije cabines. Tenslotte behandelde spr. de ver schillende brandoorzaken tengevol ge van electriciteit en de methode van brandblussing in deze gevallen. Zo vertelde hij, dat neon-verlich- ting evenals hoogspanning bij brand niet met de straal water bestreden mag worden, omdat neon van een hoge voltage is. Tot slot wees hij op de oorzaken van brand tengevol ge van de inwerking van de zon op als brandglas werkende voorwer pen, als glazen dakpannen, ronde viskommen en gewoon glas met plaatselijke verdikking. Spr. illustreerde zün betoog met tal van frappante voorbeelden uit zijn praktijk. Nadat nog enige vra gen waren beantwoord, bracht de heer van Ankum de spreker dank voor zijn, vooral voor brandweerlie den interessant betoog. Stille Omgang OUDORP. Spoorkaartjes en programma's voor de Stille Omgang te Amsterdam op Zondag 19 Maart a.s. zijn in Oudorp te verkrijgen bij de heer F. Nuyens en te Sint Pan cras bij de heer Jan van Baar, uiter lijk tot Vrijdagavond. Vraag Uw winkelier het formulier. Win de volle linnenkast! (Advertentie) MARGARINE-PRIJZEN GEHANDHAAFD ALKMAAR. Geuchten, als zou de in verscheidende steden woeden de margarine-oorlog ook naar Alk maar en naaste omgeving overslaan schijnen, naar wij van bevoegde ziji de vernamen, vooralsnog niet op waarheid te berusten. De producten der bekende fabrieken, die momen teel vrijwel alle worden voorzien van de vitaminen A en D blijven tegen de verkoopsprijs van 34 cent per pakje verkrijgbaar. Er komen wel ongevitamineerde merken mar garine in de handel, die tégen de prijs van 30 cent per pakje worden verkocht maar daar zal het, althans binnen afzienbare tijd wel bij blij ven. Het is niet onmogelijk dat niet bona-fide handelaren of fabrikanten zullen trachten tegen een lagere prijs dan 30 cent margarine in de handel te brengen, die echter veelal van mindere kwaliteit is, doch waar de winkeliers hun maatregelen reeds hebben getroffen, lijkt het ons niet waarschijnlijk dat zulks ook in Alkmaar zou plaats vinden. Patisserie en Chocolaterie Ritsevoort 32 - Alkmaar Telefoon 2801 Gaarne roep ik U een welkom toe bij de van mijn Patisserie en Chocolaterie op DONDERDAG 16 MRT om 3 uur Gespecialiseerd in de fijnste banketbakkers artikelen: (Advertentie) Herdenking gevallenen 4 Mei OUDORP. Op initiatief van de R.K. Gemengde Zangvereniging „Sursum Corda", zjjn met de be sturen van de 2 zangverenigingen uit St. Pancras „Looft den Heer" en „Zangfust" en de fanfares „Wil- helKhina", „Irene" en „Aurora" be sprekingen gevoerd om te komen tot een gezamenlijke herdenking van de gevallenen op de 4e Mei. Beslo ten is, dat de koren gezamenlijk bij het monument, na afloop van de stille tocht „Eece quomodo moritur" van Handel zullen zingen, terwijl dit jaar „Aurora" muzikale mede werking verleent. Na afloop hiervan zullen in een der kerken in St. Pacras enige sprekers een korte toespraak houden. Kinderfeest op de Nationale Feestdag OUDORP. Op uitnodiging van de gemeentebesturen van St. Pan cras, Koedijk en Oudorp zijn dezer dagen de hoofden van scholen uit die gemeenten op 't Raadhuis in St. Pancras bijeen geweest. Door een gemeentelijke subsidie daartoe in staat gesteld, zal aan alle leerlingen der lagere scholen uit de 3 gemeen ten een filmmiddag worden aange boden in de zaal van de heer Bouw- stra te St. Pancras. Voor de kinderen tot en met de 3e klas 's middags om half 2 en voor de leerlingen der overige klas sen om half 4. Tijdens de voorstellingen zullen aan de kinderen versnaperingen worden aangeboden. Kinderen die ver weg wonen zul len per auto gebracht en gehaald worden. Uitspraken in zaak betreffende de Hoornse gevangenis De Alkmaarse arrondissements rechtbank onder presidium van mr. A. D. van RegterenAlkena deed Dinsdagmorgen uitspraak in de zaak tegen de waarnemend gevan genis-directeur en een aantal be wakers van de strafgevangenis te Hoorn, die er van beschuldigd waren gevangenen te hebben ge slagen. De vroegere onder-directeur van de Hoornse gevangenis Y. S., thans te Leeuwarden, werdconform de eis van de Officier van Justitie, veroordeeld tot een boete van f 100 of 30 dagen. De 61-jarige hoofd bewaker, H. P. uif Hoorn, tegen wie drie weken gevangenisstraf was geëist, werd veroordeeld tot f100 of 30 dagen. Eveneens tegen de bewaker J. P. uit Hoorn. Voorts werd tegen de bewakers J. M. uit Scheveningen en G. A. B. uit Hoorn tegen wie een geldboete van f 50. of 25 dagen was geëist, veroordeeld tot f25 of 10 dagen en f10 of 5 dagen. De gevangenbewaker R. W. tegen wie de Officier eveneens 3 weken gevangenisstraf had geëist, werd bestraft met een geldboete van f50 of 30 dagen. In alle ge vallen was de rechtbank van mening dat de wijze van straffen niet geoorloofd kon worden geacht, ondanks de moeilijke omstandig heden waaronder het personeel moet werken en dat de bewaking wel andere middelen ten dienste stonden om de orde in de gevange nis te handhaven. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. ENKELE OPKLARINGEN Overdrijvende wolkenvelden, op de meeste plaatsen afgewisseld door opklaringen. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuid-Oost. Vannacht voornamelijk in de zuid oostelijke helft van het land plaat selijk lichte nachtvorst, morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. Reuter bericht uit Washington, (lat de Verenigde Staten een nieuw soort hulpverleningsplan voor Europa overwegen, wanneer het plan-Marshall in 1952 afloopt. De commissie voor buitenlandse zaken van het Huis van Afge vaardigden voert hierover bespre kingen. Bij de gisteren gehouden candi daatstelling voor de a.s. verkiezin gen voor de Prov. Staten zijn in de drie Statenkringen van ons gewest de volgende lijsten voor de KVP in gediend: Statenkring Zaandam: 1. E. P. Clynk, 2. N. J. Hooijschuur, 3. H. A. J. Roozen, 4. C. Venneker, 5. G. Twaalfhoven 6. Jos. van der Laan. Statenkring Hoorn: 1. Jac. Braak man, 2. W. Runderkamp, 3. J. de Boer Wzn„ 4. J. B. van Kampen, 5. Th. Reus, 6. J. B. van Bockxmeer, 7. S. Slot, 8. P. Ch. J. Peters. Statenkring Den Helder: 1. Jac. Groen Azn., 2. P. Th. Luyckx, 3. Jac. Weel, 4. C. v. d. Ploeg, 5. C. P. Jong. Er zijn in totaal 10 lijsten inge diend, o.w. naast een afzonderlijke lijst van de Kath. Nat- Partij, een aparte lijst voor gereformeerden, nl. van het Ger. Pol. Verbond, een afgescheiden groep Gereformeerden (art. 31), en een lijst voor de Rev. Comm. Partij. Op de lijst van de KNP (groep Weiter) staan: 1. Mr. C. Smal, Alk maar, Z. W. J. Saeys te Heemstede, C. H. Mulder te Amsterdam, A. G. A. de Wolf te Heemstede, C. D. Neumann te Amsterdam, M. J. G. M. Ebell te Zaandam, J. C. Th. Smit te Heemstede, G. E. M. Maatman te Amsterdam en H. L. Lenting te Amsterdam. DE BERGER TRAM MAANDAG SPOEDVERGADERING De Gemeenteraad van Bergen zal Maandagavond in spoedverga dering bijeen komen ter behande ling van het»voorstel J. Hemelrijk c.s. inzake de maatregelen, te tref fen in verband met de dreigende opheffing van de Berger tram. Ook komt er een voorstel aan de orde inzake woningbouw. Behouden thuis OUDORP. Dezer dagen lcwam onze dorpsgenoot Cor Prinse met de „Atlantis" thuisgevaren.Veel vlaggen getuigden van de vreugde der buurtgenoten en voor 't Ouder lijk huis was een feestelijk versier de erepoort opgesteld. Een schat van bloemen was het welkom van vrienden en bekenden. Oudorps fan fare „Wilhelmina"' blies Cor in 't avonduur een welkom toe, terwijl de heer I. Meijering enige hartelijke woorden sprak. We wensen Cor na zijn welver diend verlof een goede toekomst toe. Adv. Tentoonstelling „Jeugd van Nederland" Het Comité Tentoonstelling „Jeugd van Nederland" te 's-Gra- venhage deelt ons mede, dat de trekking van de loterij vermoe delijk zal plaats vinden in April 1950. De vele belangstellenden zullen dus nog even geduld moeten oefe nen. Na de trekking wordt bekend gemaakt, waar de trekkingslij sten ter inzage liggen. WARMENHUIZEN, 15 Maart. 35000 kg rode kool 12.70—25.10 afw. 9.60—13.60. LANGEDIJK, 15 Maart.— 17000 kg rode kool 16.80—26.10, 4600 kg gele kool 32.8034, 200 kg witlof I 46—52 II 38—47, 4700 bieten 6. TEXEL, 13 Maart. 9 koeien 700 900, 34 schapen 8090, 16 big gen 4565, 27 nucht. kalveren 35-50 PURMEREND, 14 Maart. 8000 kipeieren 10.5011.50, 800 eenden eieren 8. Totaal 707 runderen. 189 vette koeien 1.902.85, goed 192 gelde koeien 485690, stug, 'duur, 175 melkkoeien 5851025, kalm, 23 pinken 400650, goed, 10 stieren 525775, goed, 18 graskalveren 190 325 kalm, 1318 nucht. kalveren v. d. slacht 3075, vlug, voor de fokkerij 55—105, goed, 149 vette var kens v. d. slacht en fokkerij, ma gere varkens 5062.50, kalm, 847 biggen 3050, kalm, 250 weide- schapen 6595, goed, fokschapen 80 130, goed, 18 lammeren, 21 bokken en geiten 1560, vlug, 35 paarden 575—820. duur, 14 fokzeugen 275— 350, kalm, totaal aantal dieren 3259 stuks. 350 konijnen 1.508. GROOTEBROEK, 14 Maart. Uien 44,50; Uien grof 42,60; Uien afw. 31,00; 3500 kg sjalotten 23,00; 325 kg Witlof I 47,0048,00; Wit lof H 39,0040,00; witlof III 35,00; 65 kg spruiten 48,00. AVENHORN, 14 Maart. Rode kool 8,40—25,40 9500 kg; 1500 kg gele kool 31,20—35,10; 4000 kg grove uien 40,5043,20; gewone uien 45,4046,10; 48700 kg bieten I 6,006,20; Bieten II 4,00, bieten rond 6,20—6,60; 4850 kg witlof I 50,00—58,00; witlof II 43,00-51,00; Witlof III 37,00—44,00; 25700 kg. Peen II f 32,40—36,20; Peen III 28,40—33,30; peen IV 12,70—16,70; stek 3,50—5,60. VATICAANSTAD, 1 ochtenduren van M; de straten van Rome de basiliek van Sinl capella papale zou t jaardag van de pausl wordt een plechtige Paus en het gehele p plechtigheid, die an< geschieden, werd dit gevierd. De Pauselijke vlaggej van de openbare gebouv ticaanstad en van de i tonale gebouwen in de die bij de H. Stoel beh geruime tijd voor de a plechtigheden was de f van de basiliek tot zelfs ste hoeken gevuld. Ooi H. Stoel geaccrediteerd plomatique was geheel i de leden hadden reeds plaatsen vooraan in de genomen» Om ongeveer kwart kwamen de officieel gen de Scala Regia, de koni naar de Sint Pieter af kardinalen in het rood in de rode cappa magn lijnen schoudermantel 1 naar de kapel van de nus, waar zij wachtten van de Paus. Dan kwa triarchen, aartsblsscho] schoppen, de adsessore; rii van de H. Congrega tonotarii apostolici, oversten van de religiei congregaties, dé auditc Sacra Rota. Deze b< naar de Puta-kapel. Aankon Precies om half elf gejuich achter in de E komst aan van de H. bazuinblazers zetten de in. De smalle witte fl Paus steekt hoog b< nigte uit en vore contrast met de se! kleding der lakeien, ter van de uniformen eieren van de paus wacht en de donke: van de pauselijke ant DONDERDAG 16 HILVERSUM I, 402 m 7.50 VPRO, 8.00- 7.00 Nieuws, 7.15 Grair, 7.50 Dagopening, 8.00 weerberichten, 8.15 Ra blad, 8.40 Gramofoon Voor de vrouw, 9.00 G ziek, 9.30 Waterstande mofoonmuziek, 10.00 M 10.15 Metropole Orkesi de kinderen, 11.00 Sopr 11.30 Gramofoonmuzieli portage, 12.00 Popul: 12.30 Mededelingen. Spionnetje", 12IS8 An ziek, 13.00 Nieuws, 13.1 orkest, 13.45 „U kunt of niet", 13.50 Gran 34.00 Voor de vrouw, altviool en cello, 15.00 ken, 16.00 Gevarieerd 17.00 Voor de jeugd, ringsuitzending, 18.00 Sportpraatje, 18.30 19.00 Voor de kindere serie over de Voorj UtrecHt, 19.15 Gran 19.30 Radio Volks 20.00 Nieuws, 20.05 „C feestdag", causerie, 2< gebouworkest en sous klankbeeld over het 1 22.20 Gramofoonmu „Zwerftochten door Quebec", causerie, 22.4 muziek, 23.00 Nieuws actualiteiten, 23.302 foonmuziek- HILVERSUM H, 298 i 10.00 NCRV, U.( 24.00 NCRV. 7.00 Nieuws, 7J5 Oc tiek, 7.30 Gramofoo* Morgengebed en litur der, 8.00 Nieuws en 1 8.15 Gramofoonmuziek vrouw, 9.40 Schoolrad mofoonmuziek, 10.15 10.45 Orgelconcert, 11. zieken, 11.45 Schoolra gelus, 12.03 Lunchcoi 12.33 mededelingen), wijzers, 13.00 Nieuws nieuws, 13.00 Pién< Gramofoonmuziek, 14J orkest en solist, 14 vrouw. 15.30 Viool ei Bijbellezing, 16.45 ziek, 17.00 Voor de je bariton en piano, 18.1 Heils Orkest, 18.15 „L bouw", causerie. 18J Strijdkrachten. 19.00 Muzikale causerie, 19.' 20.00 Nieuws, 20.05 G gramma met familiecc Gramofoonmuziek, lands overzicht, 22.3! muziek, 22.45 Avor 23.00 Nieuws. 23.152 orkest. BRUSSEL 324 ml 12.00 Gramofoonn Lichte muziek, 13.00 Gramofoonmuziek, 1 jeugd, 17.00 Gramofoc Nieuws, 17.15 Voor 18.15 Syndicale kroni rettemuziek, 18.30 Vo( 19.00 Nieuws, 19.30 Z 19.50 Vrije politieke V erzoekprogramma, 2L20 Gramofoonmuzi nospel 21.45 Actua Nieuws, 22.15 Strijk] Nieuws, 23.0524.00 ziek. BRUSSEL 484 m.: 12.05 Omroeporkest 13.15 en 14.00—14.30 ziek, 18.30 Walsmuzii roeporkest, 19.45 Hoorspel. 22.00 Nieuw muziek, 22.55 Nieuws muziek, 23.55 Nieuws

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2