Nieuw Koning Leopold is bereid terug te keren Beslissing ligt bij het Parlement Churchill wil West-duitse hulp bij de verdediging van Europa Acheson houdtdedeuropen Kamer en Senaat moeten verenigd vergaderen Rusland voor Bijzondere Gebedsoefening op Passie-Zondag a.s. nHd In Koningskwestie moet parlement beslissen Cultuur in de gewesten Internuntiatuur in Indonesië Socialisten in alarmtoestand Atoombom enige verdediging tegen mateloze verschrikking Kroniek en Kritiek Prins Bernhard komt Zondag thuis Pauselijk diplomaat moet Praag verlaten Nieuwe Britse Hoge Commissaris H. Vader bepaalt Echter geen vrede tot elke prijs Abonnementsprijs f4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. HET FEIT E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Buiten God is veilig. t nergens (Vondel) A S H VAN HEDEN Pag. 1 Vrijdag 17 Maart 1950 35e Jaargang No. 247 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 DE VORIGE KEER sprekend over de betekenis van het Pro- vinifiaal Program, hebben wij ge zegd, dat het de taak is van de staatkunde, ook als die in gewes telijk kader wordt gevoerd, en juist in dit geval, om aanslui ting te zoeken bij de ontwikke ling van de maatschappelijke ver houdingen. In dit verband wezen wij op de ontwikkeling van het sterke gewestelijke leven in ver schillende Provincies, een ontwik keling van de vrije maatschappe lijke krachten, steunend op een eigen cultuur en volksaard, op initiatieven van particuliere wer kers, vervuld van geest en hart voor het volkseigene, een ont wikkeling, die de Provinciale Be sturen met belangstelling dienen te volgen en te steunen. Vandaar danook, dat in het Pro vinciaal Program wordt gezegd, dat de nationale cultuur be vorderd moet worden, door bevor dering van de regionale cul tuur. De eigen provincieprograms, die op dit mantelprogram van de Partij gebouwd zijn, zeggen het nog sterker, leggen a.h.w. het ac cent even anders: het Provin ciaal Bestuur moet met alle hem ten dienste staande middelen de regionale cultuur bevorderen en bij zijn maatregelen en adviezen ten aanzien van de industrialisa tie, de samenvoeging van gemeen ten, de toewijzing van bouwvolu me enz. rekening houden met het eigen karakter van bepaalde stre-, ken. Inderdaad kan „eerst op de grondslag van het streek-eigene de nationale cultuur zich ontwik kelen". Het motief daartoe is, zo hebben wij vroeger meermalen betoogd, tevens een der sterkste algemene motieven voor het be staansrecht van de gewestelijke pers: ook zij werkt er aan mee, de geestelijke vorming van gewesten en streken vanuit een eigen ge zichtshoek te bevorderen. Het gaat hier om deze belangrijke kwestie, dat rayons met een sterk eigen gewestelijk karakter, steun pilaren zijn voor het nationale - leven en van dat gewestelijke le ven is de cultuur een belangrijk onderdeel, wellicht zelfs de voor naamste grondslag. Cultuur, zo lezen wij in een vroegere beschouwing van magis ter Stokman, „is de veredeling van de natuur; als zodanig heeft zij weliswaar haar eigen wettelijk heid, maar zij is niet minder ge bonden aan de zedelijke normen, wier practische naleving zelfs een der eerste en voornaamste vormen van cultuur is. Zij is het werk, de schepping van de individuele mens, al is haar waarde ook niet beperkt daartoe en al krijgt zij haar volle betekenis eerst in de gemeenschap, die daardoor wordt verrijkt". Maar als de Overheid haar zor gen tot de cultuur gaat uitstrek ken, hetgeen haar recht en haar plicht is, dan zal zij zich moeten realiseren, dat cultuurgoederen iets anders zijn dan materiële goe deren, welk onderscheid in de socialistische partij wel eens wordt miskend. Zoals op alle ter reinen, zullen wij ook hier de gezonde gedachten en de gezonde leer moeten hooghouden. Be moeiing van de overheid met de cultuur best, maar dan in de goede orde, dus hier wel heel sterk vol gens het bekende beginsel van de subsidiariteit, of de aanvullende werkzaamheid. Ruim baan dus voor het particulier initiatief, ruime erkenning van de bewegin gen en instellingen, dus op de basis van de levensbeschouwing staan! „Particulier werk en de initiatieven, gegrond op de levens beschouwing moeten opdevoot- g r on d worden gesteld". Deze stelling loopt als een gou den draad door het Provinciaal Program van de Katholieke Volks partij. Er zijn genoeg terreinen, waar de Provincie haar activiteit op dit gebied ontplooien kan. Reeds dadelijk, als de provinciale besturen, in dit geval vooral het college van Gedeputeerde Staten, maatregelen nemen en adviezen geven op 't gebied van de samen voeging van de gemeenten, ten aanzien van een harmonieuze stedebouwkundige ontwikkeling, de bevordering van de welvaart en behoud van eigen streekcul- tuur. Verder op het gebied van het onderwijs en volksontwikkeling, het bibliotheekwezen, de ver spreiding van goede lectuur, en niet te vergeten de Volksgezond heid. Het is van groot belang, er wel op te letten, dat de K.V.P. in haar Provincieprogram zeer grote en voorname aandacht schenkt aan het probleem van de zorg voor de culturele zaken. Juist hier gaat het om gewestelijke uitingen van wat dikwijls heel sterk geweste lij k leeft en dus vaak het eerst en het meest in het kader van gewestelijk overheidsbeleid moet worden geregeld! Koning Leopold heeft gistermiddag te Pregny voor de voorzitters van Kamer en Senaat, de heren van Cauwelaert en Gillon, in aanwezigheid van eerste minister Eyskens, een verklaring voorgelezen, die prof. Pirenne, de secretaris van de Koning, later aan de pers overhandigde. De Koning betoogt in deze verklaring dat de volksraadpleging op onbetwistbare wijze heeft uitgewezen, dat het grootste deel van de Belgische bevolking wenst dat hij zijn preroga tieven, ondanks zijn lange afwezigheid, herneemt. Het is thans aan het parlement, aldus de verklaring, een beslis sing te nemen en een einde te maken aan de tegenwoordige crisis. Indien de wetgevende vergaderingen mochten beslissen dat er geen aanleiding bestaat, dat ik mijn prerogatieven her neem, dan zal ik mij terugtrekken, teneinde ernstige politieke wanorde in het land te voorkomen. Indien daarentegen, hierbij voorgelicht door het resultaat der volksraadpleging, het parle ment mocht beslissen mij mijn prerogatieven terug te schenken, dan behoort iedereen zich eveneens bij deze beslissing neer te leggen. In dat geval behoren de Belgen, evenals ik het zelf zou doen, het verleden te vergeten en dienen zij zich te verzoe nen, teneinde zich te wijden aan de hogere belangen van 't land. Zie onze krant van 11 Maart j.l. Mgr. G. de Jonghe d'Ardoye, apostolisch delegaat in Indonesië, is benoemd tot internuntius en de apostolische delegatie te Dja karta is verheven tot internun tiatuur, een en ander als uit vloeisel van het vestigen van di plomatieke betrekkingen tussen de Heilige Stoel en de R.I.S. Koning Leopold m besluit zijn boodschap als volgt: „Laten wij niet vergeten, dat op dit ogenblik de ogen van het bui tenland op België gevestigd zijn. Onze binnenlandse stabiliteit en het prestige eisen, dat het par lement zo spoedig mogelijk een beslissing neemt". Pirenne had nauwelijks een paar woorden van de verklaring kunnen voorlezen, toen journalis ten hem afdrukken van de ver klaring Uit de hand rukten en hals over kop de kamer uit stormden. Tafels en stoelen werden onderste boven gegooid. Pirenne deelde mede, dat de koning niet naar België zal terug keren, voordat het parlement hem toestemming heeft gegeven. Het is de taak van minister-president Eyskens een verenigde vergade ring van Senaat en Kamer van volksvertegenwoordigers bijeen te roepen. Pirenne wist niet, wan neer dit zou gebeuren. Beide Ka mers moeten eerst apart hun goedkeuring hechten aan het hou den van deze gemeenschappelijke zitting, waarin over het eventueel intrekken van de wet van 1945, die het regentschap instelde, moet worden gestemd. In politieke kringen te Brussel is men van oordeel, dat het aan geen twijfel onderhevig is, dat de verenigde Kamer en Senaat een einde zullen maken aan de wet van 1945. In de Kamer van volks vertegenwoordigers hebben de katholieken 105, de socialisten 66, de liberalen 29 en de communisten 12 zetels. In de Senaat is de ver deling: katholieken 92, socialisten 53, liberalen 24 en communisten 6 zetels. In de verenigde Kamer en Se naat bestaat dus een absolute meerderheid voor de C.V.P. van zeven zetels. Bovendien is te ver wachten, dat enige koningsgezinde liberalen, zoals Sabbe en Lahaye, zich bij de christelijke volkspartij zullen aansluiten. Na intrekking van de wet op het regentschap zal koning Leopold automatisch zijn prerogatieven hernemen. De Belgische ministerraad zal hedenochtend bijeenkomen. Gis teravond vergaderden de liberale ministers, bij sommigen waarvan de neiging zou bestaan de regering te verlaten. Vooral de Waalse mi nisters Buisseret en Rey zouden hierop aandringen. Bij een kabi netscrisis zou Eyskens zich voor de taak geplaatst zien een nieuwe regering samen te stellen en aan gezien het schijnt dat hij hierin onder de gegeven omstandigheden niet zal slagen, zou men tot ont binding der Kamers en het uit schrijven van nieuwe verkiezin gen moeten overgaan. Andere liberale ministers evenwel vrezen, dat de liberalen dan een groot aantal stemmen zullen moeten af staan aan de C.V.P., die daardoor ook in de Kamer de absolute meerderheid zou verwerven. De verklaring van Koning Leo pold heeft de opwinding in poli tieke en socialistische kringen in Brussel zeer doen toenemen. Het socialistische actiecomité dat de 500.000 arbeiders van het Alge meen Belgisch vakverbond in zich verenigt heeft de alarmtoestand afgekondigd. De actiecomité's zijn reeds in een toestand van paraat heid gebracht. Het plan tot een organisatie van een algemene sta king zou echter slechts worden uitgevoerd indien de koning zon der goedkeuring van het parle ment terugkeert. De metaalarbeidersbond heeft in een spoedbijeenkomst, voort zetting van het verzet tegen de koning „en zijn reactionnaire vol gelingen" aangekondigd. Spaak hield in de vergadering van het bestuur der Belgische socialistische partij dat perma nent in het socialistisch hoofd kwartier te Brussel bijeen is, een vurige rede van drie kwartier, waarin hij zijn partijgenoten aan spoorde vastberaden te zijn in hun oppositie. Het bestuur besloot het verzet te doen toenemen en Zon dag een nationaal partijcongres te beleggen. Zaterdag vergadert het permanent comité van het Natio nale Waalse congres. Koning Leopold nam zijn beslis sing nadat hij overleg had" ge pleegd met de liberale ministers Liebart en Rey, met de voorzitter van de liberale partij Motz en senator Hoste. De vier liberalen vertrokken, na door Eyskens naar Pregny te zijn ontboden om tien uur gistermorgen met een militair vliegtuig, en werden om half drie door de koning ontvangen. Men gelooft dat ook Spaak met Pregny in verbinding is geweest, en de volledige oppositie van zijn partij heeft bevestigd. Bekleed met witte paramenten heeft Z. H. de Paus in de St. Pieter de door kardinaal Masella gecelebreerde pontificale Heilige Mis bijgewoond, ter viering van de elfde verjaardag van de kroning van Zijne Heiligheid. LONDEN, 16 Maart (Reuter). In het heden in het Lagerhuis gehouden debat over de Britse landsverdediging heeft Winston Churchill verklaard dat het voor een goede uitvoering van de verdedigingsplannen der staten-ondertekenaren van het Noord- Atlantisch Verdrag, van vitaal belang is dat deze landen zich verzekeren van daadwerkelijke West-Duitse hulp. Hardnekkig (Sm.) De dusgenaamde Katho lieke Nationale Partij heeft dan toch besloten, in verscheidene provincies een eigen candidaten- lijst in te dienen. Dat is om ver schillende redenen te betreuren. Wij hadden gehoopt, dat de K.N.P_. het voorbeeld van het comité Handhaving Rijkseenheid zou vol gen, dat zich ontbonden heeft, nu het probleem-Indonesië gelikwi- deerd is. Dat de K.N.P. zich hand haaft, kan nauwelijks aan de Rijkseenheid ten goede komen, zouden wij willen zeggen.... Blijkbaar volhardt de leiding van deze partij in de mening, dat het nuttig is, georganiseerd uiting te blijven geven aan de opvatting, dat de politiek van de Katholieke Volkspartij te vooruitstrevend is, vooral op sociaal-economisch ge bied er; dergelijke. Wij zien dat nut, helaas, althans ten aanzien van de verkiezingen voor de Pro vinciale Staten, niet in. Wij vre zen of hopen? dat de K.N.P. bedrogen zal uitkomen, als zij verwacht, dat haar aanhang zich wel zo, ongeveer aop hetzelfde niveau zal handhaven, als bij de Kamerverkiezingen in 1948 het geval was. Dan zou de K.N.P. in enkele gewesten inderdaad een kans maken, op het bezetten van een zeteltje. Maar ook dan nog zou de vertegenwoordiger van die partij in de Staten eenzaam staan. Het ligt echter in de rede, dat de aanhang sinds. 1948 aanmerkelijk zal zijn geslonken en dan betekent het afzonderlijke deelnemen van de K.N.P. aan de Statenstembus alleen maar stemmenverlies, dat aan andere, door de K.N.P. stellig ongewenste partijen, ten goede zou komen Z. K. H. Prins Bernhard zal naar alle waarschijnlijkheid Zon dagochtend te 8 uur op Schiphol van zijn buitenlandse reis in het vaderland terugkeren. „Duitsland is thans ontwapend en het is niet in staat ook maar enige militaire hulp te verlenen bij de verdediging van zijn Oost grens. De indrukwekkende massa van de legers van de Sowjet-Unie en haar boijdgenoten in Oost- Europa verduistert als een reus achtige wolk de horizon van het Duitse volk en de geallieerden zijn niet in staat het ook maar enige rechtstreekse bescherming te ver lenen", aldus Churchill. „De enige waarborg zou zijn, dat de Westerse mogendheden zich, bij een aanval uit het Oosten, bereid zouden verklaren ten strij de te trekken. Het gevolg zou een oorlog zijn, die ongetwijfeld met een nederlaag van de Sowjet-Unie zou eindigen, doch die wellicht zou beginnen met het brengen van West-Duitsland onder de commu nistische slavernij. En West-Duits land niet alleen". „Ik verklaar zonder enige aar zeling dat de Europese grenzen niet op afdoende wijze kunnen worden verdedigd, indien West Duitsland ervan wordt uitgesloten PRAAG De Tsjecboslowaakse regering heeft Donderdag Mgr. Ot- tavio de Liva, secretaris van de Pauselijke nuntiatuur te Praag, gelast Tsjecho-Slowakije binnen drie dagen te verlaten, zo is offi cieel bekend gemaakt. Hij wordt er van beschuldigd re- volutionnaire activiteit te hebben gevoerd. Verder wordt verklaard, dat de kerkelijke hiërarchie in Tsjecho-Slowakije reeds geruime tijd de Rooms-Katholieke Kerk in Tsjecho-Slowakije misbruikt had voor staatsvijandige activiteit. Aan zUn uitwijzing ging een he vige perscampagne vooraf. Mgr. de Liva werd er van be schuldigd Aartsbisschop Beran te hebben aangemoedigd in zijn ver zet tegen de staat, de bisschoppen te hebben gedwongen tegen de staat gerichte herderlijke brieven uit te geven, de lagere geestelijk heid tegen de staat te hebben opge zet en een belangrijke rol te hebben gespeeld in de kwestie van „het wonder van Cihost". AAN DE ZEEREERWAARDE HEREN PASTOORS EN RECTOREN VAN DE NEDERLANDSE KERKPROVINCIE Zoals U reeds bekend is uit de dagbladen, heeft de H. Vader in een rondzendbrief van 12 Maart j.l., welke aanvangt met de woorden „Anni Sacri" de wens te kennen gegeven, dat bijzon dere godsdienstoefeningen zullen worden gehouden op Passie- Zondag a.s., de dag, waarop de Liturgie der Kerk zich heel bijzonder richt op het Lijden en Sterven van Onze Heer Jezus Christus, Die door Zijn Bloed ons uit de macht van de duivel heeft vrijgekocht en tot kinderen van God heeft gemaakt. De H. Vader zelf zal op die dag tegenwoordig zijn bij de Statieplechtigheid in de Basiliek van St. Pieter, d.w.z., dat Hij in de namiddag zal deelnemen aan de boete-processie, die dan in de St. Pieter plaats vindt en waaronder door de aanwezigen de Litanie van Alle Heiligen wordt gezongen. De H. Vader spreekt de hoop uit, dat de gehele Christenheid zich op dat uur met Hem in gebed zal verenigen. Want het H. Jaar moet niet alleen tot de Eeuwige Stad beperkt blijven, maar allen moeten bidden en boete doen. Immers, ofschoon de oorlog bijna overal ten einde is, is toch de vurig verlangde vrede niet gekomen. Vele volkeren staan vijandig tegenover elkaar, het wederzijds vertrouwen wordt steeds geringer, zodat een bewapenings wedloop is ontstaan, die de gemoederen van allen in angst en spanning brengt. Gaarne zullen wij allen daarom gehoor willen geven aan de oproep van Onze H. Vader de Paus en Wij verzoeken de Zeereerwaarde Heren Pastoors om des namiddags een bijzondere gebedsoefening te willen (doen) houden, waaronder de Litanie van Alle Heiligen wordt gebeden of gezongen, om aldus ons aller smeekbeden te verenigen met die van de H. Vader, ten einde van Gods Barmhartigheid te verkrijgen de ware vrede, die niemand anders geven kan. Wij vragen U zulks, om aldus zo goed mogelijk te beantwoorden aan de wens van de H. Vader, maar het is geenszins onze bedoeling, dat op enigerlei wijze afbreuk zou worden gedaan aan 'de reeds voor die dag vast gestelde oefeningen. Utrecht, 15 Maart 1950. Namens het Hoogwaardig Episcopaat t JOH. KARDINAAL DE JONG, Aartsbisschop van Utrecht. zijn aandeel aan deze verdediging te dragen", zei Churchill. „Het is pijnlijk getuige te moe ten zijn van de heersende beslui teloosheid. Ik doel hier op de ver traagde ontmanteling van Duitse fabrieken en op de nog meer ver traagde berechting van bejaarde Duitse generaals. Al deze zaken betekenen een in de kaart spelen van de communistische vijfde co lonne in West-Duitsland". Churchill zei, -sprekend over de Britse marinebegroting: „Het ge vaar, waartegenover wij ons bij het uitbreken van een oorlog in niet te verre toekomst gesteld zou den zien, is en onderzeebootoorlog, die in dat geval door de Sowjet- Unie naar Duitse trant zou wor den gevoerd. Er is een geheel nieuw type onderzeeboot ontwikkeld, dat in staat is beneden de zeespiegel met een snelheid van ruim twintig mijl per uur te varen en dat duizenden mijlen onafgebroken onder water kan afleggen. M.i. moeten wij een zo groot mogelijk aantal lichte vliegdekschepen en hulp-oorlogs bodems van dit type bouwen". Over de luchtmacht zeide hij: „Op de voorgrond staat het feit van de reusachtige numerieke kracht van de Sowjet-Russisceh luchtstrijdkrachten. Wij moeten veel meer toestellen van het aller beste type hebben, dan wij thans bezitten". „Geeft u niet over", aldus waar schuwde Churchill, „aan het dwaze waandenkbeeld dat u over enige andere waarlijk afdoende bescherming tegen het ons bedrei gende dodelijke gevaar zou bezit ten dan de atoombom, die „Gode zij dank, in het bezit is van de Verenigde Staten van Amerika". Indien dit niet het geval was, zou er geen hoop meer bestaan op ROBERTSON GAAT DUITSLAND VERLATEN LONDEN, 16 Maart. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken en 'het ministerie van Oorlog heb- pen bekend gemaakt, dat de koning zijn goedkeuring heeft gehecht aan de benoeming van generaal Sir Brian H. Robertson, hoge commissa ris in Duitsland, tot opperbevelheb ber van de Britse landstrijdkrach ten in het Midden-Oosten als op volger van generaal Sir John T. Crocker. De benoeming wordt om streeks Juni van kracht. Generaal Robertson zal worden opgevolgd door Sir Ivon Kirkpa- trick, de permanente onder-secreta ris van de Duitse afdeling van het Foreign Office. Generaal Crocker zal in Septem ber sous-chef worden van de staf der strijdkrachten. vrijheid voor Europa en evenmin zou ons eiland ontkomen aan een oordeel, onvergelijkelijk veel er ger dan dat hetgeen wij reeds hebben doorstaan". Wij moeten de mateloze ver schrikkingen van een derde we reldoorlog zien te voorkomen en daarvoor moeten wij de kostbare jaren, die ons nog resten om dit ontzettende gevaar af te wenden, ten volle benutten" Premier Attlee verklaarde, dat hij verbaasd was over Churchill's opmerking over herbewapening van Duitsland. Hij vond diens handelwijze, om in een debat over de defensie plotseling een voorstel van deze soort te doen, een zeer vreemde manier om te trachten de eenheid van de democratische landen en van West-Europa op te bouwen. „Ik vind deze opmerking uiterst onverantwoordelijk en on verstandig", zei Attlee. PARIJS. De suggestie van Churchill is „interessant", maar verdient geen ernstige bestude ring" aldus verklaarde een woord voerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken. De Franse regering bestudeert alleen de voorstellen van degenen die officiële functies hebben in de regeringen, ernstig, aldus zei de woordvoerder. n^K^flcfinfenties VAN DE WEEK VOOR PASSIEZONDAG VATICAANSTAD (K.N.P.) Mgr. Ottaviani heeft als voorzitter van de Commissie voor Algemene Aangelegenheden gedurende het Heilig Jaar aan de bisschoppen van de gehele wereld een schrijven ge richt, waarin hij alle gelovigen op roept om gevolg te geven aan de wens van de H. Vader, opdat Pas siezondag. 26 Maart 1950, wordt tot een dag. waarop de gehele wereld bidt voor de vernieuwing der mensheid en voor de eendracht on der de volkeren. Mgr. Ottaviani noemt daarbij de gebedsintenties, die de H. Vader heeft bestemd voor de dagen van de week vóór Passiezondag. Zij luiden: Maandag 20 Maart: Voor hen, die verre zijn van het christelijk geloof; Dinsdag 21 Maart: Voor de chris tenen, die van de ware Kerk zijn afgedwaald; Woensdag 22 Maart: Voor de zondaars. Donderdag 23 Maart: Voor de vrede onder de volkeren en de sociale rechtvaardigheid; Vrijdag 24 Maart: Voor de nood lijdenden: Zaterdag 25 Maart: Voor de hei liging der Katholieken; Zondag 26 Maart: Voor onze broeders, die omwille van hun ge loof worden vervolgd. Op een conferentie over inter nationale samenwerking voor de economische ontwikkeling der wereld te Berkeley (Californië) heeft Dean Acheson de leiders van de Sovjet-Un: opgewekt, oprecht met de V.S. samen te werken om oplossingen te vin den voor de huidige wereld vraagstukken en vrede en vei ligheid aan de wereld te bren gen. De V.S. willen vrede, „doch niet tot elke prijs", aldus Ache son. Zij zijn bereid met de Sov jet-Unie tè onderhandelen, doch niet ten koste van het wekken van ij dele hoop, die door nieuwe mislukkingen de bodem zou wor den ingeslagen. Acheson zette openhartiger dan ooit de fundamentele verschillen uiteen tussen Oost en West en noemde zeven punten als grond slag voor een mogelijke redelijke en vreedzame ontwikkeling van het Sovjetrussische en het Wes telijke stelsel. Hij zeide o.m.: De Sovjetleiders zouden hun ob structie-politiek in de V. N. kun nen laten varen en in plaats daarvan „handelen als geloofden zij, dat de organisatie der V.N zoals Stalin het onlangs zelf uit drukte, een belangrijk instru ment is voor het handhaven van internationale vrede en veilig heid." Het Kremlin zou kunnen op houden met het gebruiken van het communistisch apparaat in de gehele wereld in zijn poging om door middel van ondermij ning gevestigde regeringen om ver te werpen, waarmee het uiterlijk gezien bevriend is. Het zou mede er op kunnen toezien, dat de officiële vertegenwoordi gers van alle landen worden be handeld op een wijze, die in overeenstemming is met de aan vaarde diplomatieke etiquette met fatsoen en eerbied. Algemeen gesproken zouden zij zich kunnen onthouden van voortdurende verdraaiing van het beeld van de buitenwereld, dat zij hun volk voorhouden, in het bijzonder van de V.S., aldus Acheson. Tijdens zijn bezoek aan Canada heeft Z. K. H. Prins Bernhard aan ex-premier Mackenzie King het Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw uitge reikt, voor het aandeel dat Ca nada in de bevrijding van Ne derland heeft gehad. 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1