Het St. Willibrord Apostolaat in vraag en antwoord Autobotsing nabij Stolpen met tragische afloop Kafrh. Centr. Stichting v. lectuur voorziening in Noordholland L.T.B. afd. De Rijp-Graft mantelcostuums astic Kunstgebit IGSAFDELING SELS - ALKMAAR some KLUIT" meleerproduct :entrale" jman Co., en Behangwerken iMPEN en KRONEN Benedictijnen als dwangarbeiders in kolenmijnen Chauffeur uit Wieringen achter stuurwiel doodgedrukt Aansluiting bij de Z.L.T.B. Marktberichten ZATERDAG 18 MAART 1950 PAGINA 7 O Wij ontvingen een mooie, aparte collectie 34-34 ALKMAAR s. van 19-21 uur geven "afé Rest. „Het Gulden e ALKMAAR, gratis t PIJNLOOS trekken in EVTPANSLAAP en HET TREKKEN. ;erstraat 107, Den Haag. o MAANDAG 20 MRT £l als nieuwe kapsalons leren een beste service; een pret- ïhandeling; de meest ische inrichting; een edipl. chiropodist. en volgens afspraak. en, watergolven, ondu- blonderen, manicuren. amponeren, frictioneren STRAAT 41, TEL. 2207 en BLIJFT VITAMINEN! uw winkelier! ALKMAAR, 6 Veerst. 10, tel. 4968 van alle voorkomende vestigd SCHARLOO 28 :ts uitstaande met Schil- jfdijkstraat 9. Beleefd aanbevelend. VE VOORJAARSCOLL.: 'n APARTE COLLECTIE :operen kronen, id-verlichting. met moderne en antie- ge kinderkamerlampjes iguren. Alkmaar, telefoon 3235 (Onder redactie van de Paters Willehad Kocks O.Carrn., drs. Manfred Staverman OFM, drs. Amatus van Straaten OESA en dr. J. L. Witte SJ. Vragen en correspondentie over deze rubriek te richten tot deze laatste, pastorie Gelkingestraat 17, Groningen.) H. N. te Alkmaar: Als pro- van het geschiedkundig verband bijna onbegrijpelijk feit, dat een Protestant -neent, dat Hij aan Christus de hoogste eer brengt, doordiens H. Moeder volkomen te negéren. Als Christus de mens laat mee werken overeenkomstig de hem toebedeelde functie, niet slechts door voor zi hzelf te bidden en te offeren, maar juis ook voor an deren en Paulus leert dit toch, zoals we zagen dan moeten wij toch ook de inwijzingen in de H. Schrift omtrent de taak van Jezus' Moeder in dit licht durven bezien en daarnaar ons gedrag durven regelen. Welnu: Maria wordt gevraagd, of zij bereid is moeder te worden van de Messias. En na Haar in stemming -Haar medewerking als instrument der verlossing wordt zij waarachtig Mceder Gods (een uitdrukking voor een uitzon derlijke functie, d ook door de Hervormers nog aanvaard werd). Van Maria vinden wij verder ver teld, dat zij zelf in blijde ver wachting Elisabeth gaat bezoe ken en: „Toen Elisabeth de groet van Maria vernam, sprong het kind op in haar schoot, en werd Elisabeth van de Heilige Geest vervuld" (Luc. 41). Christus in Maria en door laar medewerking heiligde Zijn voorloper en diens moeder. En Elisabeth roept luid: „Gij zijt de gezegende onder de „vrouwen, en gezegend is de „vrucht van uw schoot! Wat valt „my te beurt, dat de moeder van „mijn Heer naar my toekomt?" (Luc. 1. 42—43). Me dunkt, een Protestant, die hierbij had gestaan, zou met zyn protestantse houding tegenover Maria niet goed raad geweten heb ben. Nog minder, als hij Maria hoorde antwoorden: „Zie, van nu af prijzen mij zalig alle geslach ten" (Luc. 1. 48). testants abonné op het „Nieuw Noord-Hollands Dagblad" ze ru briek verschijnt n.l. gelijkelijk in „Ons Noorden", het „Nieuw Noord- Hollands Dagblad" en het „Over ijssels Dagblad" J. W.) las ik in het nummer van 18 Febr. '50 Uw antwoord aan W. W. K. te L., inzake Muria-adoratie. In 't bij zonder frappeert :j het slot: „Inderdaad zijn ooi. de protestan ten „Kinderen van Maria", in zo- „verre Maria'plaats in het Ver lossingswerk natuurlijk ook hun „geldt, maar helaas negeren zij te „goeder trouw deze bijbelse Ver- „lossingsstructuur". Het meest valt mij op dit bij voeglijk naamwoord „bijbelse". Kunt U my, hetzij door middel van opgemeld dagblad, danwel recht streeks, al naar U het beste oor deelt, enig inzicht geven hoe deze structuur uit de Bijbel af te lei den is. Antwoord: Maria-adoratie zou afgodery zijn, Maria-verering is volgens Gods plan. Als U de rest van ons ant woord serieus estudeert, zult U Uw uitdrukking „adoratie" wel Willen terugnemen. Nu dan Uw vraag: hoe de door ons in ons antwoord aan W. W. K. te L. geschetste Verlossingsstruc tuur uit de Bijbel valt af te leiden In het genoemde antwoord van 18 Febr. schreven wy (als wy hier even de kern mogen herhalen voor de duidelijkheid) „Christus' ve. lossingswerk richt- „te zich niet op een aantal losse „individuen, die onderling niets „met elkaar te maken zouden heb- „ben. Hij stichtte het Rijk Gods, „één grote gemeenschap van men- „sen, in Christus onderling ver enigd, die tezamen, elkaar hel eend e:r steunend, aan de uitein- „delijke voltooiing van het Rijk „Gods in de hemel met Christus „mede mochten werken uit louter „genade (door Christus alléén ver diend). Christus schakelde dus de „verloste mensen in, elk in zyn „functie: Maar by de uitde ling als instrument van Gods ge- „nade neemt vanzelfsprekend de „H. Maagd Maria een uitzonder lijke plaats in, omdat haar functie „in die gemeenschap, in dat Rijk „Gods een zeer uitzonderlijke is, „omdat zij is: Moeder Gods". Is dit bijbels Wy zullen ons hier in hoofdzaak beperken tot St. Paulus, op wie de Protestanten in hun oppositie tot de katholieke leer, zich gemeenlijk bij voorkeur beroepen. Het twaalfde hoofdstuk van de eerste brief aan de Korintlërs leert met Pauiynse kracht en scherpte: Gy, christenen vormt één lichaam in Christus, en elk zij tevreden met de functie, die God hem in dit lichaam heeft ebedeeld. En be seft het wel: „wanneer één lid lijdt, lyden alle leden mee, komt één lid in aanzien, alle leden delen in zijn vreugde." (12. 26). Zo ziet P-ulus do geestelijke saamhorigheid in nde en genade. In het vierde hoofdstuk van de brief aan de Efesiërs werkt Paulus die saamhorigheid verder uit en het blijkt niet maar 'n uiterlyk wat hel pen en steun - te betreffen, maar een waarachtig geestelyke saam horigheid, een wezensverbonden heid, die wederzijdse verantwoor delijkheid, maar ook een wederzijds dragen en steunen in Christu-.' ge nade betekent: „Aan ieder van ons „is de genade geschonken naar de „maat, die Christ. 3 heeft toege- „meten" (Ef. 4. 7). „Hyzelf is het „geweest, die sommigen tot apos telen heeft aangesteld, anderen „tot profeten, evangelisten, herders „en leraars; maar met het doel, „om de heiligen tot volmaakte „plichtsvervulling te vrengen, om „op te bou'vn het Lichaam van „Christus" Wc zullen de „waarheid bewaren in liefde, en „zó in ieder opzicht opgroeien voor „Hem voor Christus, die het „Hoofd is, Door Hem wordt het „ganse lichaam samengevoegd en „samengehouden omdat elk ge- „wricht zijn t,.ak vervult met de „kracht, die ieder lid in het bljzon- „der is toegemeten; en voltrekt „zich de groei van het lichaam tot „eigen opbouw in liefde" (Ef, 4. 11—12 en 4. 15—16). Deze .elfde katholieke gemeen schapsgedachte vindt U ook in de brief aan de Kolossenzen: 1. 13— 20. Daar knoopt St. Paulus nog een gevolgtrekking aan deze ge meenschapsgedachte vast, die in één felle, kernachtige zin de door ons geschetste Verlossingsstruc tuur tekent: „Thans verheug ik my", zegt Faulu „dat ik „voor u lyden mag, en aanvullen „in myn vlees, wat aan Christus' „lijden ontbreekt, ten bate van zijn „Lichaam, de Kerk" (1. 24). Het is de paradox, de schijnbare tegenstelling, die men in Gods scheppings- en o in Gods ver- lossingsplan vindt: God is en doet alles, zo ook Christus doet alles en tóch laat God ook de mens zijn en handelen, en toch laat Christus ook de mens meewerken, maar alles in volstrekte afhankelijkheid van God en van Christus! Geheel in overeenstemming met deze gemeenschapsleer van Paulus en zyn praktyk Van het offer voor anderei is ook zyn praktijk van het gebed voor anderen en vooral het herhaaldeiyk inroepen van de voorbidding van anderen voor hem bij God (zie o. II Kor. 1. 11 en I Tim. 2. 1). De Hervormers kenden zeker wel al deze teksten, maar de ster! individualistische tijdgeest en hun persoonlijke indi vidualistische instelling deden hen deze gemeenschapsteksten misver staan. Is nu in deze bijbels gebleken Verlossingsstructuur de plaats van Maria zo uitzonderiyk, dat wij Haar bUzonder moeten vereren en op Haar hulp vertrouwen? We staan n.l. voor het los Joh. 2. 111 leert ons Maria's voorspraak kennen te Kana. We kunnen er helaas niet op in gaan. Simeon had geprophe- teerd, niet enkel dat de mensen Christus zullen tegenspreken, maar tegelijk, dat een zwaard van droef heid Maria's hart zal doorboren. En typerend laat hij hierop onmid dellijk volgen: „opdat de gedachten van veler harten ontsluierd wor den". Voor de beslissing vóór of tegen de Messias zal dus blijkbaar ook Maria's droefheid haar betekenis hebben. Het klinkt als Paulus' „aanvullen wat aan Christus' Ly den ontbreekt", een medewerking door Christus' goedheid in volko men afhankelij" neid van Hem. Een medewerkin die bij Maria in hoogste vervulling ging, toen Zij Haar Zoon daar vóór Zich zag verkrampen aan het kruis. Laat de Protestant in deze dagen vóór Pa sen eens met ons mediteren over Maria, die als moeder daar by was, bij dat sterven aan het kruis. Dan zal hy wellicht begrypen, dat een Katholiek, wetend van een ge meenschap in Christus, die onder ling helpt en steunt door gebed en offer, juist in Maria de groot ste en offervaardigste helpster ziet van de lijdende Jezus „ten bate van" ons. En die machtige helpster weten zij zich tot moeder gegeven in dat woord van de stervende Je zus: „Vrouw, ziedaar Uw zoon". „Ziedaar Uw moeder" (Joh. 19, 26 27). De zin van deze laatste kruiswoorden geven wf slechts als theologische mening. Welnu op grond van al deze teksten, in verband gezien met Paulus' leer over de Christusge meenschap, menen wij te moeten concluderen: God zelf schonk Ma ria een unieke functie in het ver lossingswerk, zij het in volstrekte afhankelyk van Christus. Welke Protestant kan eigenlyk in ge- moede verklaren, dat hij al de ge noemde bijbelse gegevens in de praktyk van zijn geloofsleven ten volle tot uitdrukking la. komen? Dit overeenkomstig de Bijbel doen, dat heet Maria-verering. J. W. Ongeveer een half jaar geleden werd te Amsterdam officieel opge richt de „Katholieke Centrale Stichting voor Lectuurvoorziening in de Provincie Noordholland" met als secretariaat-adres: Bos en Vaartlaan 26 te Amsterdam. Vele en lange vergaderingen waren deze officiële Stichting voorafgegaan, Men beschikte wel over de goede wil, maar niet over de nodige geldmiddelen om te starten. Een bescheiden begin kapitaal maakte echter een even bescheiden start mogelijk. Momen teel beschikt de Stichting reeds over een eigen wisselmagazijn en een inspecteur. Het wisselmaga zijn heeft reeds een twintigtal kis ten van ieder een honderdtal boe ken in de Provincie in omloop. Onlangs is er een schrijven van de Stichting uitgegaan aan de gemeentebesturen, uit welk schrij ven wij het volgende citeren: Het is u nog beter bekend dan ons, dat de lectuurvoorziening te plattelande dringend om ver betering vraagt. Ook in de grotere steden zijn nog grote wantoestan den, maar hier is in de vorm van R. K. Openbare Leeszalen, Vincen- tius- en Parochiebibliotheken enig tegenwicht. In de kleinere ge meenten is het tegenwicht gering tegen de dikwijls zo kwaadaardige invloed van de zogenaamde win kelbibliotheken. Het is hard no dig, dat op enigerlei wijze getracht wordt verbetering te brengen en wel op afdoende wijze. Er is hiertoe opgericht een Ka tholieke Centrale Stichting voor, Lectuurvoorziening in de provin cie Noordholland. Het streven van deze Stichting is om te komen tot een centraal magazijn van boeken, vanwaar iedere gemeente een serie boeken kan betrekken om deze weer op haar beurt te ver- spreidey. Deze boeken kunnen na enige tijd door omwisseling weer geheel worden vervangen. Wij be reiken hierdoor, dat wij met een minimum van boeken een zo groot mogelijk getal van mensen berei ken en niet in iedere gemeente een exemplaar van eenzelfde boek behoeft te worden aangeschaft. zult het met ons eens zijn, dat dit de meest economische wijze van exploiteren is. De keuze der boe ken zal geheel worden aangepast aan de streek, waarheen de boe ken gezonden zullen worden, Naast lectuur voor ontspanning en algemene ontwikkeling zullen wij ernaar streven om ook vaklittera tuur te brengen op gebied van landbouw, veeteelt, boekhouding, industrie, handel etc, Alzo voor elck wat wils". Het bestuur der Stichting is met hoge goedkeuring en volle steun van Z. H. Exc. de Bisschop aan het werk geslagen en bestaat uit STUDIEDAGEN ST. GREGORIUS-VERENICING Van 11 April tot 13 April wordt in het Studiecentrum der paters Augustijnen te Culemborg door de Nederlandse Sint Gregoriusvereni- ging 'n bijeenkomst georganiseerd, waarop als thema besproken zal worden, het muzikaal onderricht in de verschillende takken Van onder- wys en zeer speciaal de kerkmuzi- kale en liturgische vorming van de schoolgaande jeugd. De referaten worden gehouden door prof. dr. A. Smijers, pastoor Duyves, pater Gregorius van de Ven of de heer A. Asselbergs, dr. J. van Buijtenen, drs. J. Sicking en L. Frantzen. bestuursleden der R. K. Openbare Leeszalen, van het Centraal Bu reau van Uitleenbibliotheken der St. Vincentiusvereniging, van de Kath. Arbeidersbeweging, Land en Tuinbouw, en Middenstand, voorts van de Kath. Onderwijzers bond, van de Vrouwenbeweging en de Jeugdbeweging, Het begin is er. Maar zonder geldelijke steun zal hét de Stich ting obtnogelifk "zijn" haar werk zaamheden uit te breiden. Aan de mededelingen van de Biss. Advies commissie ontlenen wij echter: „Het zou in de huidige maatschap pelijke constellaties een sociale onrechtvaardigheid zijn, indien niet onder bepaalde voorwaarden subsidie zou worden gegeven aan een apparaat van lectuurvoorzie ning, dat op grotere schaal dan tot dusver de massa bereikt. Gezocht moet worden naar wegen om dit te doen slagen, zonder het thans verkregene in gevaar te brengen". Het is zeer terecht dat de Open bare Leeszalen en Bibliotheken ruim gesubsidieerd worden om haar culturele taak naar behoren te vervullen, maar waarom zou den de goed gecentraliseerde en goed bestuurde volksbibliotheken, die een veel en veel groter deel Van het volk bereiken dan de Openbare Leeszalen geen recht op subsidie hebben? F. D. TYRANNIE EN GODSDIENST- VERVOEGING IN NRD.-KOREA Een Koreaan. die er in geslaagd is uit het communistische Noord- Korea weg te vluchten, heeft bij zijn aankomst te Seoul verteld, dat hij in de kolenmijnen in de provincie Pen Yang Europeanen heeft ontmoet, die de Koreaanse taal zeer goed beheersen. Deze Europeanen werken' daar als dwangarbeiders tezamen met an dere Koreanen. Alle gegevens, die deze Koreaan verstrekte, wijzen er op, dat het.hier de paters Bene dictijnen van de Missie te Wonsan betreft, die door de communisten in de lente van het vorig jaar ge arresteerd zijn. In de provincie Pen Yang heer3t een streng regiem van onderdruk king en vervolging. De commu nistische bestuurders in deze streek zijn vroegere terroristen, die totaal geen begrip voor de menselijke vrijheid en waardig heid bezitten. Hun ondragelijke tyrannie heeft onder de boeren en Vooral onder de studenten tot revolutie-bewegingen geleid, die door talrijke terdoodveroordelin gen zijn gevolgd. Nog steeds heeft men geen enkel bericht over Mgr. Hong, de Ko reaanse Apostolische Vicaris van Pen Yang, die op 14 Mei van het vorig jaar door de communisten werd gearresteerd, omdat hij een onderzoek instelde naar het lot van de paters Benedictijnen van Wonsan. Eveneens werden alle Koreaanse priesters van het vica- raat Pen Yang, ongeveer een twintigtal, gearresteerd en gevan gen genomen. In de provincie Hoanghai tonen de communistische autoriteiten zich minder tyranniek. De missie in deze provincie telt 19 priesters, van wie er vier in gevangenschap verkeren, terwijl zes priesters hun toevlucht in Seoul hebben gezocht. De overigen bleven op hun post, maar hun missie-arbeid wordt wel zeer sterk tegengewerkt door de nja gerijen van de zijde der politie. Turkije is door een overstroming geteisterd, die als de grootste in de laatste 40 jaar geldt. Ongeveer 20.000 personen zijn hierdoor dakloos geworden. De schade aan de landbouw toege bracht, is nog niet te overzien. Een luchtfoto van de ramp, bij het dorp Ekisherir in Centraal Turkije. SCHAGEN. De 46-jarige chauffeur Ab. Asjes uit Wieringen is gisteravond op de Rijksweg nabij Stolpen, in de gemeente Zijpe, het slachtoffer geworden van een gecompliceerd auto ongeluk. Asjes reed met zijn vrachtauto tegen een trailer en werd in de cabine achter het stuurwiel doodgedrukt. De man was gehuwd en laat twee kinderen na. Het stoffelijk overschot werd naar het ziekenhuis in Alkmaar vervoerd. Twee grote, met zware rollen papier geladen, trailers reden gis teravond, omstreeks 9 uur, op de Rijksweg nabij Stolpen. De auto's kwamen uit Velsen en reden in de richting van. de Afsluitdijk. De cahuffeur van de achterste wagen bemerkte, dat het achterlicht van de trailer niet werkte. Hij gaf een signaal aan zijn kameraad, om zijn wagen te plaatsen achter de zijne, zodat de reparatie kon worden ver richt in het licht van de schijnwer pers. Even later was het stoplicht gemaakt. Nauwelijks hadden de mannen het karwei beëindigd en waren in de cabines geklommen, of de zwaarbeladen vrachtauto van de firma Asjes uit Wieringen vloog, met zo'n enorme klap tegen de achterste wagen, dat deze vooruit schoof tegen de trailer die voor reed. Beide auto's, het eigendom van vervoerders uit Groningen, wer den aanzienlijk beschadigd. De chauffeurs kwamen met de schrik vrij. De auto van de heer Asjes, die de botsing veroorzaakte, was ech ter totaal vernield en in elkaar gedrukt. De bestuurder zat, onge lukkig genofeg, aan de rechterkant en het stuurwiel moet hem de borstkas hebben ingedrukt, zodat de man op slag dood was. Het slachtoffer kon slechts met moeite uit de cabine worden gehaald. De rempedalen stonden ingedrukt, waaruit is af te leiden, dat de man getracht hééft op het laatste mo ment té remmen. De snelheid is Aanbesteding WIERINGEN. Op 12 April a.s. zal door de Dienst Zuiderzee werken te 's-Gravenhage worden aanbesteed 'het maken van een scherm van gewapend beton langs de buitenberm van de Marskedijk, aan de Noordzijde van Wieringen, met bijkomende werken. Uitbreidingsplannen Gemeente en „Tuinbouw" aanbesteed GROOTEBROEK. In café Zand bergen had gisteren de aanbesteding plaats van verschillende werken in verband met de aangenomen uit breiding van het Gemeentelijk Uit- breidinsplan en het uitbreidingsplan van de Tuinbouw. Voor de uitvoering van 't grond en baggerwerk voor rekening van de gemeente Grootebroek waren 'n vijftal firma's uitgenodigd die hun werk met de volgende cijfers be grootten: N.V. P. Daalders' Aan- neembedrijf Alkmaar voor f211.447; Grot en Zn. Oost-Knollendam f210.990 (f 1000)Gebr. Mus. Ber gen N.H. f214.000; Ned. Basalt Mij,, Zandm f207.000 1000); Fa. J. Ooms en Zn, Avenhorn f 199.300 (f 1250) De tussen hakjes geplatste cijfers betekenen de verlaging der hoofd som bij gunning van gecombineerde werken. Aanbesteding van betonwerk: Fa. Weel en Zn., Gr.broek A f27.850, B f167.000; N. Borst, Spierdijk-Berk hout. C f165,385; Koopen en Zn., Enkhuizen A f 18.969, B f 151.519, C f 170.479; L. Wouda, Grootebroek A f21.147; Veerman, Westwoud A f21 500; N. Kuin, Grootebroek A f25.565, B f 178.300, C f203.865; Feenstra Grootebroek C f 181.000; V. Deen! Grootebroek C f 183.500; Winnubst, Lutjebroek C f 185.000; Bruinsma en Gebr. de Boer, Enk huizen C f106.000; Th. Vertelman, W.hoof A f27.000; B f158.000, C f 185.000; Bergmeijer, W.hoof A f25.500, B f861.000, C f193.500; Ver telman Zwaagdijk A f 27.000, B f 157.000, C f 184.000; H. N. de Boer, Hindelopen A f 27,800, B f186.500, C f214.000- G. Kuipers, Hoogwoud C f 184 820; Daalders' Aanneembe- drijf, Alkmaar B f 174.800: Van Slunder, Den Oever B f 175.700, C f 197.600; Fa. Ooms. Avenhorn B f 175.200; Van 't Hek en Stroet A f21.990, B f154.900, C f 173.990. A is betonbrug, B betonbeschoeing, C de hoofdsom. De begroting is f 172. 846. Gun ning aangehouden. Uitslag aanbesteding aanleggen en verhogen van terreinen met bij behorende werken voor rekening van de Tuinbouw: N.V. P. Daalders' Aanneembedrijf, Alkmaar f 226.000; Fa. Groot en Zn.. Oost-Knollendam f223.800 (f 1000); Gebr. Min, Bergen N.H f231.900: Ned. Basalt Mij., Zaandam f219.000 (f 1000); Fa. Ooms, Avenhorn f 216.700 (f 1250) blijkbaar zo groot geweest, dat deze poging geen effect meer opleverde. Manschappen van de politiegroep Schagen, o.l.v. opperwachtmeester v. Dijk en van de commandant van de verkeersbrigade uit Alkmaar, regelden het gestagneerde verkeer, terwijl de kraanwagen van de firma Boontje en De Mon de gehavende wagen versleepten. Clubnieuws Hugo-Boys HEERHUGOWAARD-NRD. Het programma voor a.s. Zondag vermeldt: J.V.C. I—Hugo Boys I, aanvang 2 uur. scheidsrechter P- J. Boekei. S.R.C. 4Hugo Boys 3, aanvang 12 uur, geen scheidsrechter. Hugo Boys adsp. aR.K.A.F.C. adsp. b, aanvang 12 uur, scheids rechter J. F. Beemster. Hugo Boys bL.S.V.V. c, aan vang 1.15 uur, scheidsrechter J. F. Beemster. Het tweede «en de junioren zijn vrij. Het zal voor de meeste spelers een zware wedstrijd worden, in verband met de Stille Omgang. Doe echter je best, jongens, en overwinningen zullen dan niet uit blijven. De sterkte van de tegen stander van hot eerste is moeilijk te schatten, doch van deze ploeg kan en moet toch gewonnen wor den. Het wordt voor het derde Zon dag ook terdege uitkijken, een promotiekans bestaat voor deze jon-gens nog altijd, als de reserves dan ook maar kampioen worden. De adspiranten hebben beloofd allen een overwinning te behalen, en daar houden we ons dan aan. Terreindienst P. Borst Jnz, eh T. Jonker. Vertrek van het eerste elftal om 12.45 uur en derde Om 11 uur. GROENTEN VEI LING GAAT VERGADEREN Z.O.-BEEMSTER. De afslag- vereniging B.P. en O. gaat vergade ring houden op Zaterdag 25 Maart a.s. In deze vergadering komt o.m. aan de orde de balans en verlies- en winstrekening over 1949 en de begroting over 1950. Ook komt in behandeling een voorstel van het bestuur om een eventueel overschot of tekort op de 2 pet. Waarborg fonds provisierekening 1950 bij of af te schrijven op de Ledenreke ning. Eveneens komt een voorstel ter tafel om het bestuur te machti gen om zo nodig een rentedragende lening te verstrekken aan een Coöp. vereniging te De Rijp met het doel om aldaar aardHppelhutten te bou wen. Uit de exploitatierekening over 1949 stippen we aan dat aan sala rissen is uitbetaald f73.785.65 en aan alg. onkosten f52.621.75. Aan emb.-huur is ontv. f62.182.13 en aan veilingsprovisie *f 52.909.67. Er bleef over 1949 een winst van f9.004.62. In de begroting 1950 wordt een omzet geraamd van f 1.750.000. Voor salarissen personeel is uitgetrokken f 66.572. OMZET Van 1 Jan. 1950 tot 8 Maart be liep de omzet van de groentenvei- ling f313.662.34 tégen f309.019.48 in 1949. Alzo in 1950 f4.642.86 meer. VERGADERING K.A.B. BEEMSTER Woensdag hield de K.A.B. afd. Beemster haar jaar vergadering. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat de afd. tevreden mag zijn over het afgelo pen jaar, zei 't dan dat een paar dingen, zoals het retraitebezoek wel iets verbeterd konden worden. De penningmeester had door zuinig beheer een batig saldo van f 303.96 óver het afgelopen jaar. De aftre dende bestuursleden C. Braak en Th. Roet werden bij acclamatie her kozen en namen hun benoeming aan. -Alleen ging het secretariaat van C. Braak over naar N. Spekken, Jisperweg 105, Beemster, In de vrije speech van deze avond sprak de -heer Th. Roet een propagandistisch woordje voor de retraite. De gees telijk adviseur riep een ieder op tot deelname aan de Stille Omgang op Zaterdagnacht 18-19 Maart. Te vens werd nog medegedeeld dat a.s. Maandagavond een Sint Jozeflof wordt gehouden waarin de gereed schappen van de arbeiders zullen worden gezegend, terwijl er Zondag a.s, een Heilige Mis voor de K.A.B.- ers is en wel om 8 uur. Daar de Credo-Pugno-club het actuele onderwerp van de P.B.O. gaat behandelen, wordt deze club opengesteld voor een ieder dié daar interesse voor heeft. DE RIJP—GRAFT. De L.T.B.- ers vergaderden in café Blokdijk. Als belangrijkste punt op de agen da stond vermeld: bespreking lid maatschap Z.L.T.B. Uit het verloop van de vergadering kwam echter duidelijk naar voren dat de hoofd- sohotel werd opgediend door de heer H. J. Pot, hoofdinspecteur van de Boeren en Tuinders Onder linge, die sprak over sociale ver zekeringen en andere. De voorzitter deelde mede, dat twee leden waren gekozen om zit ting te nemen in de Sociale Ver zekeringscommissie. Naar aanleiding van een voorstel op een te Langedijk gehouden ver gadering, besloot men, in verband met het 35-jarig bestaan van de bond, f 1.per lid te geven als feestcadeau. In de z.g. areale heffing zal, zo deelde de voorzitter mede, een wijziging worden aangebracht. Tot nu toe werd een,bedrag van f25.— voor pootaardappelen geheven en f 75.voor consumptie-aardappelen per ha. Een en ander zal nu per 100 kg worden berekend en zal f0.50 per '100 kg bedragen. Verder werd nog medegedeeld, dat in de kosten, ontstaan door ziekte van een mede-lid, waardoor deze een arbeider in dienst moest nemen, 50 procent vergoed zal worden in het kader van „Help Elkander". Een en ander op voor stel van het betrokken lid. In een gezellige causerie gaf de heer Pot een chronologisch over zicht van het ontstaan en de groei van de diverse sociale verzeke ringen, daarbij een duidelijke uit eenzetting gevende van de verschil lende doelstellingen die met de sociale verzekeringen zijn beoogd en verkregen. Sprekende over de rechten en verplichtingen, zag spre ker het als een ongewenste toe stand, dat de werkgevers over het algemeen in de agrarische bedrij ven, niet dat deel van de premie die door de werknemers moet wor den betaald, van het loon inhouden. De consequenties hieruit zullen duidelijk naar voren komen wan neer de werkloosheids en wacht geldverzekering in werking zal treden. Ook betreffende deze laat ste nog op stapel staande wetten, gaf de héér Pot een duidelijke uiteenzetting om vervolgens dit PIET KWAM UIT DE OOST WAARLAND. Donderdag wap perde" overal, in het dorp de vader landse driekleur. Dit was een uiting van vreugde der Waarlanders bij de behouden thuiskomst van één hunner zonen die in het verre In donesië als goed vaderlander zijn militaire dienstplicht heeft ver vuld. Na een drie-jarig verblijf in de tropen kwam Piet Smit Cz. Donderdagmiddag thuis, waar zijn gelukkige ouders en zestien broers en zusters hem blij opwachtten. Onder grote belangstelling kwam het R.K. fanfarecorps Sint Grego rius dés avonds hem een muzikale hulde brengen en tussen de ver schillende nummertjes,, die de fan- faristen- ten beste gaven, .werd Piet hartelijk - toegesproken door de voorzitter van het plaatselijk Ka tholiek Tftuisfroht, de heer G. Stoop, door de weleerwaarde Kape. laan P. van der Meijden, alsmede door de eerste wethouder van Harenkarspel, de heer Joh. Dekker, welke laatste hem namens het ge- meentebstuur verwelkomde. Laatste appél voor Stille Omgang BURGERBRUG. «- Nog is er plaats voor enkele nakomers, die nog niet konden besluiten om ook hun voetstappen te laten mede- klinken in de asphalt-symphonie van de jaarlijkse Ommegang te Amsterdam. Onze busreizigers wórden gevoegd bij de afdeling t Zand. Zaterdag avond om elf uur staan hun bussen op ons kerkplein, zodat na het lóf van half elf kan worden ingestapt. De wielrijders vertrekken na het lof van 7 uur. Ook deze stoet Is voor uitbreiding vatbaar. Veel de votie en een rijke nacht. FUSIE VAN „DE DAGERAAD" BURGERBRUG. De afgelopen week heeft weer eens'bewezen, dat men voorzichtig moet zijn met het geven van 'n prognose. De als ze ker geachte fusie' van onze Coöp. Zuivelfabriek „De Dageraad" met de dito ..Eensgezindheid" heeft na melijk zijn beslag niet gekregen. De bijeengeroepen ledenvergaderiiig bracht de vOör de fusie benodigde 108 stemmen niet op, op 106 bleef de zaak steken. „De Dageraad", blijft dus gloren over onze landouwen. Zal de oppositie nu echter de handen in de schoot leggen of 'zal ze 't niet-versagende hoofd weer opsteken? Zal de fabriek op 6 Mei nog rustig haar 40-jarlg jubileum kunnen vieren? GESLAAGD NIEUWE NIEDORP Op de RK Modevakschool alhier slaagden. 16 Maart alle leerlingen. Voor costu- mière de jongedames Tiny Goedhart uif Nieuwe Niedorp en Riet. en Tiny Dol uit Hoogwoud. Voor lin gerie Ida Praat uit Nieuwe Niedorp Nel Poland en Riet Burger uit N- Niedorp, Riet de Jong, Agatha Bakker en Afra de Boer uit Hoog woud en Greet Groot uit Opmeer. Klein-industrie in Noord HEERHUÓOWAARD. Meer en meer gaat de Heerhugowaard zich toeleggen op industrialisatie. Hoe wel overal in het klein wordt be gonnen, bestaan toch de plannen om steeds meer uit te breiden. Dezer dagen is de heer Jn. Kamp in Heerhugowaard-Noord begonnen met de fabricatie van wasproducten. In de praktijk blijken de producten uitstekend te voldoen. De verpak king geeft een keurig aanzicht, ter wijl de producten heet gemakkelijk te gebruiken zijn. Propaganda-avond K.V.P. SCHERMERHORN. Woensdag avond 22 Maart a,s. 7.36 uur is er in café Bontje een bijeenkomst van de KVP, waar het woord zal wor den gevoerd door de heer A. v, d. Ende uit Alkmaar. Daar enige op leving van <3e actlviteitin onze af deling zèêr gewenst is, worden alle belangstellénden, zowel leden als niet leden dringend uitgenodigd. gedeelte van zijn causerie te be sluiten met een weergeven van zijn gedachten betreffende het be drijfspensioenfonds. Punt 5 van de agenda, wat vol gens de voorzitter het belangryk- ste punt was waarvoor deze ver gadering was belegd, werd in een minimum van tijd behandeld. Tot nu toe werden de pootaardappelen op eigen initiatief verkocht, deze handelwijze, die, voortvloeiende uit een zekere drang om zelf de zaken te regelen zoals men dit het beste acht, blijkt echter niet de voor deligste te zijn geweest. In een gehouden kringvergadering, welke door een zestal bestuursleden werd bezocht, heeft het bestuur voor 100 procent de overtuiging opgedaan dat 1 lidmaatschap van de Z.L.T.B. die zich belast met de regeling van de verkoop van o.m. de poot aardappelen, alleszins aan te beve len. Na een korte bespreking, die hoofdzakelijk informatorisoh was, besloot men enbloc zich als lid op te geven. De leden die dit niet wen sen kunnen dit aan het bestuur kenbaar maken. Burgerlijke Stand SCHERMERHORN. Geboren: Jetty; dv Barend Roos en Grietje Bobbeldijk. Overleden: te Alkmaar: Cornelis Klaver. 21 jaar. Ingekomen: wed. A. de Jong geb, Bron van Barsingerhorn naar C 61; Hermanus de Jong. 46 j.. idem; Rig- tje Nijdam van 's-Gravénhage naar A 50; Petrus G. C. Groot en echtg. van Akersloot naar C 54. Vertrokken: Aafje de Vink van A 42 naar Langedijk-Noordschar- woude. Spoorstraat 60; Anna Hol- lenberg, echtg. van C. A. Ruiter, van B 11 naar Alkmaar, St. Jacob- straat 22; Maarten Leegwater en echtg. van C 61 naar Heiloo, Huize Frisia. Burgerlijke Stand EGMOND AAN ZEE. Geboren: Jacob Jan, z, v. Jacob Zwart en Wilheimina C. Duinmeijer; Grietje, d. v. Aris Krab en Guurtje Zwart; Wilheimina Agatha, d. v, Simon Zwart en Wilheimina Visser; Pieter Albert, z. v. Jan Dekker en Fimke Glas; Harry Cornelis, z. v. Arie van der Linden en Aaltje de Groot; Helena Jacoba, d. v. Sjoerd Dijk stra en Engelina J. de Graaff; Wil heimina Aagje, d, v. Jacobus Vis ser en Engeliena Broek. Ondertrouwd: Pieter Blok en Neeltje Zwart. Getrouwd: Hermanus Oostwal, wonende te Amsterdam en Jansje Gul. Overleden: Kaspar Ignatius Arnst, oud 75 jaar. Egmond klaar voor komend seizoen EGMOND AAN ZEE. Het In formatie-bureau van de V.V.V. aan de Voorstraat is reeds druk doende, de aanvragen en aanbiedingen voor kamers te verwerken. De nieuwé lijst van kamerverhuurders en pen sion-houders bevat meer dan 300 adressen. Een groot aantal aanvra gen is reeds binnengekomen, doch Vj-il het bureau goed kunnen func- tionneren, dan dient men het ge regeld op de hoogte te houden van de kamers die verhuurd zyn en van de tijdvakken, waarin men ver huurd heeft. De vooruitzichten voor het a.s. seizoen zijn zeer gunstig en verwacht wordt, dat alles volge boekt zal worden. Voorstellen in de Raad AKERSLOOT. B. ên W. van Akersloot hebben de Raad voor een vergadering bijeengeroepen, welke zal worden gehouden Maandag 20 Maart a.s., 's morgens om 9 uur 15. Behandeld zullen worden een voorstel van B. en W. tot het tref fen van een regeling met de ge meente Alkmaar aangaande hulp verlening by brand in de gemeente Akersloot. Ook komt aan de orde het verlenen van een bydrage van gemeentewege aan de Westwouder- polder teneinde deze tegemoet té komen in de aanschaffingskosten van een nieuw pontveer. Voorts is er nog een voorstel van B. en W. om de woning Schouw 353, overeenkomstig het advies van Wederopbouw, onbewoonbaar te verklaren. WARMENHUIZEN. 18 Maart. 3000 kg peen: II 41,30, III 32.30, IV 13.90, 100 kg witlof 46.00, 2300 kg gele kool 33.50—46.70, 120000 kg rode kool 11,4022.30. LANGEDIJK, 18 Maart. 70000 kg rode kool 11.8024.20, 170O0 kg gele kool 28,0035.90, 4000 kg witte kool 34.60—39.60, 1000 kg witlof II 40.00—42.00, 2600 kg bieten 6.00, 6000 kg peen: II 40.00—40.70. III 29.50—36.20. 1400 kg uien 45.90— 46.70. GROOTEBROEK, 17 Maat.. 3500 kg aardappelen: blauwe eigen heimers 12.00. blanke eigenheimers 11.20, bevelander 11.30, IJseister 6.70, 500 kg witlof: I 48.00—49.00. II 40.00—43.00, III 32.00, 600 kg bie ten 6.50, 400 kg uien 41.40, stek 19.40. BEEMSTER, 17 Maart. Beve landers 10.0015.00, koopmans blauwe 12.00, witlof 24.0050,00, rode kool 12.0021.00, sprultkool 36.00—84,00 boerekool 36.00—46.00, spinazie 53.0068.00, sla 8.5021.00, rode bieten 4.507.00, gare bieten 9.5015.00, winterpeen 8.0011.00, uien 23.0043.00, uien drielingen 24.00—26.00, uien nep 14.00—16.00, prei 68.00, brabantse bellefleur 12,00 53.00, bramley sèedling 10.00 30.00, ellison's orange 16.0040.00, jonathan 14.0069,00, present van engeland 10.0046.00, zoete campag. ner 21.0030.00, comtesse de paris 10.00—22,00, st. Remy 13.00—24.00, winterjan 13.0026.00. ALKMAAR, 17 Maart. Andijvie 5466, spinazie 5868, rabarber 24 —65, worteltjes 2541, witlof I 40 —51, II 26—37, spruitkool I 50—85. II 2648, rode kool 618, prei 42 7,2 uien I 4048,50, II 2539, bieten 6, raapstelen 6.50—8, sperciebonen 6.508. sjalotten 15.5025, wortelen 5.5017, radijs 1621, selderie 11 22, selie 16.50 stoofp. Gies. w. 12 28, winterjan 1424, winterlouw 12 —20, gnudreinetten 4956. OBDAM, 17 Maart. 4300 kg peen: B 37.60—40.10, C 30.00—31.50. D 13.60—15.70, 1500 kg stekpeen 6.603.00. 9000 kg kroten: A 6.00, B 4.00, 5600 kg rode kool 8.60 14.00, 570 kg witlof: I 52.00, II 43.00 —50.00, III 33.00—41.00.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 7