Vrije Lienesch toont de mode-1950 IB UN II BERGEN WIL ZIJN TRAM BEHOUDEN Maar de Raad spreekt zich er niet voor uit! ALKMAAR EN OMSTREKEN Koos Stikvoort exposeert Een weerzien na tien jaren J Uitvoering van Akkerman's koorklassen Exclusieve show in Victory Ernstige waarschuwing Ben intei PAGINA 2 DINSDAG 21 MAART 1950 ALKMAAR Voor het eerst sinds lange tijd, naar wij menen sinds '39, is Koos Stikvoort weer met een ex positie voor het forum der publieke belangstelling getreden. Hij expo seert tot 7 April in de Kunsthandel- Wagenaar, Achter St. Pieter 5 te Utrecht, waar hij twee niet al te grote zaaltjes ter zijner beschikking kreeg en waarin bovendien de aan dacht wordt gevraagd voor artistiek ceramiek en smaakvolle rietmeube. len. Deze beperkte ruimte was mede oorzaak, dat deze tentoonstelling geen volledig beeld kon geven van Stikvoorts werk; zelfs niet van het werk, dat hij het laatste decennium maakte. Wij, die het voorrecht heb ben de productie van de schilder Stikvoort van dichtbij te kunnen volgen, misten op deze tentoonstel, ling node 'n aantal doeken en pane len, die 'n meer volledig beeld zou den geven van de veelzijdige schil derstalenten van Koof Stikvoort. Wij hopen echter, dat wij binnen afzien bare tijd een volledige, retrospec tieve tentoonstelling van deze bijna 60-jarige Alkmaarse schilder zullen mogen aanschouwen. Op deze Utrechtse tentoonstelling bracht Stikvoort 'n 25-tal werken veelal van klein formaat uit de laatste vijf jaar bijeen; dat klein formaat dan letterlijk bedoeld. Wij zagen er enkele portretten en voorts stillevens, figuurstukken en interi eurs of combinaties van deze twee laatste, 'n genre, waarin wij Stik. voort-op-z'n.best kunnen genieten. Zo kwam ons-'t schilderij „Vrouw met scharensliep" het beste voor, dat hier te zien is. In dit genre herken nen wij Stikvoort als do verwante aan sommige groten uit de Haagse en Amsterdamse school; aan een Jacob en Willem Maris, wat zijn ro mantische opvatting betreft, aan 'n Breitner, wat zijn kwasi-nonchalan- te, maar toch rake vormgeving en aan een Suze Bisschop-Robertson wat de keuze van zijn motief en zijn visie op het object aangaat; met al deze heeft hij gemeen de warmte van zijn donker palet en de vluch tige modellering van zijn onder werp. Er hangen nög enkele paneeltjes en doeken van dit genre; men ziet 'n vrouwe-flguurtje in het spel van licht en donker van een roman tisch poortje; of 'n vrouwtje voor 'n huisdeur. Het zljn vooral deze doeken, waaruit het temperament en het feu sacré van de waarachtige kunstenaar spreken. Zijn interieurs, hoewel fljn van toon en stilte men zie „hoekje van atelier", waar een oud boek ligt op 'n oude kast, missen het levende element van deze figuur stukken. In zijn stillevens, die door hun emaille-aehtige glans 'n geheel ander effect teweeg brengen en die zich ook door meer-preciserende vormgeving kenmerken, toont Stik voort zich een meesterlijk colorist. Hij zoekt het meer in de kwaliteit dan in de kwantiteit van de kleur en ook hier weet hij licht en don ker volkomen verantwoord tegen elkaar' af te wegen. Zijn „Stilleven met aardbeien" en dat met „olie busje" zijn jongste werk ge ven hiervan 'n frappant voorbeeld. De kunstcriticus, de heer J. Jon- genelen. die het vorig jaar op de Schola Publica te Alkmaar voor het eerst met Stikvoorts werk kennis maakte, opende de tentoon stelling met 'n inleiding, waarin hij Stikvoort schetste als 'n bescheiden man. die moeilijk tot exposeren komt, omdat hij niet spoedig te vreden is over het resultaat van zijn werk, dat overigens volkomen rijp is voor 'n tentoonstelling. Hij wees er op, hoe Stikvoort met som mige 17de eeuwse schilders de ambachtelijke visie gemeen heeft en zich de structuur van het mate riaal ten nutte maakt in zijn pane len. In zijn brede verfstreek en zijn snelle en rake toets verraadt hij zich de leerling van Opsomer en de bewonderaar van Breitner, aan wie beide hij verwant is. Het werk ALKMAARSE KAMERMUZIEK VERENIGING ALKMAAR Vrijdag 24 Maart a.s. zal het vierde concert van de Kamermuziek Vereniging plaats vinden in het „Gulden Vlies". Op die avond zal de welbekende pia nist Cor de Groot concerteren. Hij speelt o.a. werken van Chopin, Brahms en walsen van verschil lende componisten. Veel succes met een uitverkochte zaal wensen wij hem toe. K.A.B. VIERING ST, JÓSEPHFEEST ALKMAAR. Wij herinneren onze leden aan de viering van het St. Josephfeest met een plechtig lof in de St.' Dominicuskcrk aan de Laat des avonds te 8 uur na de damescongregatie. Het woord zal worden gevoerd door de Zeer- eerw. Heer Dr. A. A. Olierook, alle K.A.B.-ers wei-bekend. Wij verzoeken onze leden welke lid zijn van een der plaatselijke kerkkoren het St. Dominicus zang koor te versterken, om aldus meer luister b;j te zetten aan deze waardigeviering. De K.A.B. omvat de verzorging van het gehele gezin, wij vertrou wen dan ook dat alle K.A.B.-ge- zinnen en vele belangstellenden Woensdagavond tegenwoordig zul len zijn. EEN VIERLING IN DE WEI ALKMAAR. Zondagmiddag werd de heer F. A. Boersen aan de Noorderkade verblijd met een viervoudige aanwinst voor zijn be scheiden veestapel. Om twaalf uur bracht de zevenjarige moedergeit, die in het bezit is van de heer Boersen, een viertal jonge geitjes ter wereld. Het viertal leeft en is kerngezond. Veertigjarige dienst ALKMAAR. Vandaag her denkt de heer W. M. Bakkum, Verdronken oord 39 de dag waarop hij voor 40 jaar in dienst trad bij de fa. Pels en Zoon, orgelbouwers aan het Verdronkenoord. De heer Bakkum is de laatste 25 jaar als meesterknecht in het bedrijf werkzaam geweest. van Stikvoort, aldus Jongenelen, getuigt van een persoonlijke visie; zijn romantische kijk op z'n onder werp is niet hallucinair of die van 'n wassen-beelden-spel, doch is ge ïnspireerd door het simpele leven en daarom is zijn werk objectief en van artistieke eerlijkheid. De heer Jongenelen wenste Stikvoort tenslotte succes; het effect van de waardering, die hij ten volle ver dient en waarop hij als goed schil der ook recht' heeft, 'n wens waar bij wfj ons van harte aansluiten. Fr. O. Intrekking verordening verkoop bevroren vlees ALKMAAR. Ingevolge arti kel 2 der verordening betreffende de verkoop van bevroren vlees, is het verboden bevroren vlees te verkopen, voorhanden te hebben, af te leveren of ten geschenke te geven in een perceel, waar tevens niet-verduurzaamd vlees van de zelfde diersoort aanwezig is. Deze verordening heeft thans geen betekenis meer. Immers in de jaren 1923 en volgende kon bevroren vlees zeer goedkoop worden geleverd door Argentinië en andere vleesexporterende lan den. De verordening beoogde des tijds tegen te gaan, dat bevroren vlees voor vers werd verkocht. Er wordt thans geen bevroren vlees meer ingevoepd. Onder de tegenwoordige om standigheden bestaat geen behoef te meer aan deze verordening, zo dat B. en W. voorstellen de veror dening in te trekken. Salariëring personeel bijz, voorbereidend lager onderwijs ALKMAAR. - De Raad besloot destijds om salarisverbeteringen, die buiten de salarisregeling om, ten goede komen aan het onder wijzend personeel bij het gewoon lager onderwijs, ook van toepas sing te verklaren voor het onder wijzend personeel bij het bijzon der voorbereidend lager onderwijs. Het komt B. en W. daarom bil lijk voor, dat laatstbedoeld perso neel ook in aanmerking komt voor de door de regering gewenste algemene salaris- en loonsverho ging van 5 pet. B. en W. stellen daarom de Raad voor de daarvoor nodige bedragen als subsidie uit de gemeentekas ter beschikking Van de schoolbesturen te stellen. Honderdjarig bestaan Gereformeerde Kerk ALKMAAR. De Gereformeer de Kerk heeft op Zondag 12 Maart honderd jaar bestaan. A.s. Donder dag 23 Maart zal de officiële her denking plaats vinden met een dienst die om 8 uur des avonds begint. Nieuws van Taveno ALKMAAR De trainingsuren van de meisjes van 69 jaar zijn voortaan in het Gymnastieklokaal van de meisjesschool Emmastraat en wel van 2 tot 3 uur: 6 en 7 jaar; van 3 tot 4 uur: 89 jaar. De andere uren blijven hetzelfde. ONZE AGENDA GULDEN VLIES, 8 uur: To neelgroep Guus Oster brengt „Bakersprookje". BIOSCOPENHarmonie Alles wel aan boord, alle leeft. Victoria: De Tweede Mrs Carroll, 18 jaar; Cine ma Americaln: Kus des Doods, volwassenen; ABT: De Laatste dep Roodhuiden 14 jaar. NACHTDIENST APOTHE KEN Apotheek Wanna, Ritsevoort 5. NACHTDIENST TAXI'S: Chr. de Vries, Frieseweg 4 telef. 4237. V.. VERDIENDE BELANGSTELLING ALKfyJAAR. Zeer veel be langstelling was er in 't Gulden Vlies voor deze koorklassen. Met genoegen konden we vast stel len dat" die belangstelling ook inderdaad was verdiend, want Akkerman's Koorklassen, zijn er wat hun manier van zingen betreft, niet weinig op vooruit gegaan. Het was een zeer va- rieérend en smaakvol program ma dat bovendien vlot werd af gewerkt, en dit kwam de aan dacht van het publiek ten goede. De eerste klasse maakten een uitstekende inzet met een serie liedjes van Tussenbroek, Heye, Koop e.a., deze werden allen met levendige voordracht en zuiver gezongen. Zéér mooi o.m. de Met een voorjaars-modeshow, die zjj aan haar reputatie van eerste modehuis ter plaatse verschuldigd is, heeft de Fa, B. W. G. Lienesch gisteren in Victory aan circa 650 dames uit Alkmaar en omgeving de nieuwe mode van de lente van 1950 laten zien. De algemene indruk was in één woord af; een achttal mannequins van uiteenlopende type en figuur heeft het talrijke damespubliek 2'/i uur aangenaam bezig gehouden met een keur van de nieuwste creaties, zowel van wat de Nederlandse con- fectie-industrie presteert, als van de meer exclusieve modellen uit Parijs, Zwitserland, Zweden en Tsjecho- Slowakije, De zalen waren met lentebloemen in een kleurig lente kleed gestoken, zacht speelde de muziek en de talrijke verkoopster tjes van de fa. Lienesch trokken de aandacht door de uniforme gar nering van haar japonnetjes met kanten kraagjes en manchetten. Was er in de mode van vorig jaar nog een spoor te vinden van de new-look, deze heeft nu blijkbaar afgedaan. Over het algemeen komen de rokken ca. 40 cm. van de grond; voorts kenmerkt zich de mode-1950 hoofdzakelijk in de geblousde rug van de japonnen en mantels, waar van de wollen toiletjes hoofdzake lijk strak om de heupen zijn, soms met aan de onderkant wat uitsprin gende lijnen; de zg, vleugelmouw laat de arm meestal tot de schouder vrij, terwijl er in de kraag een grote variatie is; soms 'n gevolde kraag als van een monnikskap, doch meestal platliggende kragen, van voren soms dubbel. De voornaamste stoffen zijn ef fen kamgaren, tweed, soms in de gewaagde oranje tint, veel yersey en voorts dupion en katoen of een combinatie van Engels katoen en reine zijde. Wat de kleuren betreft, domineert het beige, terwijl ook bois de rose, oker, marinewit veel vuldig voorkomen, met assesoires in rood of zwart. Naast japonnen in de artistieke lijnen van de modekoningen uit Parijs, Praag en Stockholm, was er een rijke keus in meer eenvoudige modellen, voor alle figuren. De swagger en de gewone wijde mantel heeft nog niet afgedaan en zagen wij in tal van variaties, waarin de exclusieve ruit een voor name plaats innam. Ook het mantelpakje blijkt een blijvende dames-dracht, soms als deux-pièces, doch ook als trois-piè- ces met een korte of lange cape. Dan waren er ook sportieve deux- pièces met ruiten jasje en effen rok; smaakvolle Zweedse ruiten en Franse pieds de poule. Een lange gele mantel, met zwarte ceintuur en zwarte garnering en assesoires trok bijzonder de aandacht. In de japonnen vielen de los- lijnige Zweedse modellen met boot hals en de Engelse katoen-imprimé en katoen-fotoprint, was- en kleur echt op door coupe en soms lage prijzen. Na een serie smaakvolle middag- japonnen, waaronder van zijden chantung, damassé en tule, doch ook van eenvoudig katoen, toonden de mannequins een aantal kostbare avondjaponnen, lang tot op de grond, veelal met een bescheiden decolleté, waarbij het z.g. hoefijzer decolleté maar sporadisch voor kwam. Menig mooie avondjapon, o.a. een van ivoorkleurige zijde met lila struis-boa en een van lila Zwitserse zijde, ontlokte een spontaan ap plausje bij de aanwezige dames. Deze avondkleding onderscheidde zich door originele en verzorgde coupe en rijke garnering. Tenslotte was er een aardige keus van zon nige strandjurkjes uit Parijs en- Zweden, terwijl bij de middag japonnen enkele vlotte bontjasjes opvielen, die in prijs een dalende tendenz vertonen. Wat de hoeden betreft, over het algemeen zijn deze klein van formaat, al werden tal van wandeltoiletjes gecomple teerd door een breedgerande hoed van stro of tule. Het was 'n uitstekend-verzorgde show, waardoor de Fa. Lienesch haar uitgebreide clientèle zeer aan zich verplicht heeft. Fr. O. DE BAND VOOR UW FIETS PHOENIX-R IJ WIËLENFABRIEK.LEEUWARDEN „Ouwe holle boom" van v. Tus senbroek. De door de 2e klas ge zongen Franse liederen van Franck en Dalcroze, hadden veel bij.val. Het speelliedje „Het kleine huisje van Dalcrose" werd alleraardigst uitgevoerd, 't Oor- spronkelij ke schimmenspellet j e „de Baanveger" van v. Tussen broek zagen we in een nieuwe visie, n.l. als speelliedje, met 'n waarlijk suggestief decortje, bravo, een uitstekende gedachte. Nico Akkerman kan over het vocale gedeelte van zijn koor zang goed tevreden zijn. Ter af wisseling ïrad op de Balletklas van Ina Jonker. Het pleit voor de goede smaak van Ina Jonker hiervoor muziek te hebben ge kozen uit de bekende „Nacht muziek" van Mozart. De klein tjes deden het binnen het kader van hun vermogen beslist aar dig. We hebben toch de overtui ging, dat het klavier beter dien sten had bewezen voor de dans, als in dit geval het gramofoon- plaatje. De „Matrozendans" was zeer verdienstelijk. Persoonlijk had Ina Jonker met haar solo- dans (Nocturne van Chopin), welke- zij gratievol danste veel succes. Aangenaam was ons de kennismaking met de zangeres Dora Bakker-Leen, sopraan. Wel niet groot maar uitstekend stem geluid, muzikale voordracht, en vrij behoorlijke techniek. Voor al in de Berceuse van Gretchani- now en de „Frühlingsstimmen", wals van Strauss deed zij vocaal zeer mooie dingen. Spiritueel bleek „Der Gartner" van Hugo og wat boven haar kracht te gaan. Maar dit is ook wel het moeilijkste wat men zich kan kiezen. De pianiste Geri Vree- ken-Bronckhorst begeleidde volg zaam, maar overigens een tikje te mechanisch. Zo is dan deze avond voor Akkermans koorklassen 'n suc ces geworden. Het publiek liet het aan verdiende waardering niet ontbreken. W. SCHREURS ALKMAARDER TRAINT KRAAK ALKMAAR. Sinds j.l. Vrij dag is de Alkmaarse bondsoefen- meester, de heer A. Rentenaar be zig met de individuele training van onze nationale doelverdediger Piet Kraak, voor de eerstvolgende nationale match Nederland—Bel gië, hiertoe aangezocht door de K.N.V.B. De heer Rentenaar traint reeds vanaf Juni van het vorig jaar de IJmuidense tweede klasser Stormvogels, de club waarvoor Kraak uitkomt. Voor de afgelopen nationale wedstrijden tegen België en Denemarken heeft de heer Rentenaar de training van onze nationale keeper eveneens ter hand genomen, doch toen vrijwil lig en in het kader van zijn club. De training, die Kraak thans on der leiding van de heer Rente naar ondergaat, is echter van een totaal ander, individueel karakter, Nieuws van Taveno ALKMAAR. Op de Zondag j.l. gehouden selectiewedstrijden der dames, georganiseerd te Noord Scharwoude, voor het samenstel len der dameskeurploeg van de K.N.T.A.K., behaalde onze stad genote, mej. L. de Rijk van de R.K. Gymnastiekver. Taveno de negende plaats met een punten tal van 154. Een mooi succes voor deze jonge vereniging. Burgerlijke Stand Geboren: Gijsbert z.v. K. Klomp en D. E. Buurs; Petrus z.v. C. van Heugten en C. H. van den Aakster; Wilfried z.v. J. Madderdm en G. Timmerman; Maria W. d.v. G. A. Hanraads en J. M. Besteman; Ge- rardus E. J. z.v. G. Schalkwijk en H. R. Wester; Margreet d.v. D. van Hall en J. Spit; Elisabeth G. d.v. M. J. de Boer 'en J. van Buren; Theodorus J. z.v. S. F. van Veen en E. M. Hoogeboom. Overleden: Guurtje Weder oud 73 jaar wed. van J. Jonker. MINIATUUR EMIGRANTEN ALKMAAR Gisteren werd be richt gegeven van de vermissing van twee kinderen. Het waren een 4-jarig jongetje uit de Uitenbos- straat en een 5-jarig meisje dat even later dan de jongen was ver dwenen. Het jongetje werd aan het bureau van politie gebracht door de Rijkspolitie uit Koedijk waar het zwervend was aangetroffen. Over het meisje werd uit Krabbendam (gemeente Warmenhuizen) telefo nisch bericht dat het kind met een autoped aldaar was aangekomen. Beide kinderen zijn weer bij hun ouders teruggebracht. BEKERTOURNOOI BILJARTVER. „LINDENHOEK" ALKMAAR. Het bekertournooi van de Biljartver. „Lindenhoek", dat Maandagavond in het Café van de heer Huiberts begonnen is, gaat tussen spelers van 2.00 tot 3.50. Op de eerste avond was het nog wat terrein-verkennen. De beker houder van verleden jaar, de heer J.Schouten, won zijn partij tegen de heer A. S. met een goed moyenne van 3.70, J. de Boer verloor zijn eerste partij tegen de heer N.N., maar won van de heer C. Jong bloed met een mooi moyenne van 4.00. De partij Poestkoke tegen Kleverlaan bleef beneden het moyenne, dat deze spelers kunnen maken. De partij PoestkokeSchouten was een mooi gelijk opgaande strijd, die uiteindelijk werd gewonnen door de heer Schouten. De partij Schoutenvan Lienen was een pracht partij van v. Lienen. Gespecificeerde uitslagen: De Boer 74 33 10 2,24 N.N. 100 33 16 3.03 Schouten 100 27 26 3.70 A.S. 28 27 7 1.03 De Boer 100 25 21 4.00 Jongbloed 55 25 10 2.20 Poestkoke 100 34 14 2.94 Kleverlaan 67 34 10 1.97 Poestkoke 97 27 23 3.59 Schouten 100 27 17 3.70 Van Lienen 100 32 23 3,12 Schouten 71 32 8 2.21 Diefstal uit auto OUDORP. Toen de heer B. uit Heiloo in de avond een bezoek bracht aan een bewoner van de Kanaaldijk, had hij zijn auto bij het perceel op de Kanaaldijk ge plaatst. Toen hij na korte tijd bin nen te zijn geweest wilde vertrek ken, bleek dat onbevoegden een kijkje in de auto hadden genomen en tevens iets van hun gading had den gevonden. Hij vermiste n.l. uit de auto een verbanddoosje, een knijpkat» vier repen chocolade, een rol pepermunt en een rolletje drop. Het zou aanbeveling verdie nen de auto's bij donker af te sluiten. Hef was fe voorzien, daf er grofe belangstelling zou bestaan van de zijde der Bergenaren voor de spoedvergadering, welke gisteravond op verzoek van het raadslid Hemelrijk c.s. werd gehouden. De toch al kleine raadszaal was in twee helften verdeeld, waarvan de ene helft werd ingenomen door de Raad er> de pers, de andere helft voor het publiek was gereserveerd, dat was opgekomen in zó grote getale, als de ruimte in het kleine raadhuis het toeliet. Alle raadsleden waren aanwezig, toen dè Voorzitter de vergadering opende; hij sprak •n woord vooraf, waarin hij namens B. en W. zei, dat deze alarmvergadering niet nodig was; het college voelt zich ge kwetst en beledigd door de wijze, waarop deze vergadering werd aangevraagd; hij sprak zelfs van „wantrouwen" en van „misver stand" en vond, dat er gevaarlijk gespeeld is met het gemeentelijk gezag. De Voorzitter releveerde dan de voorgeschiedenis; van het onjuiste A.N.P.-berieht en de daarna ge houden persconferentie; hij wees er op, dat de Minister nooit zal In gaan op 'n verzoek van de Ned Spoorwegen, als de Hoofd-InspecJ teur van het Verkeer, Ir. Wijting te A'dam niet van mening is, dat bus sen het tramverkeer kunnen over. nemen. Tenslotte zullen ook Ged. Staten er nog hun oordeel over moeten geven. Spr. twijfelde er niet aan, dat er eenstemmigheid was tussen B. en W. en de Raad over het tramvraagstuk en daarom was deze raadsvergadering, die spr. "1" 'n „rel" ziet, niet nodig. als Een serieus onderzoek over het verkeersvraagstuk moet aan een actie voor het behoud van de tram voorafgaan; tegenover de deskundi gen van N.S. en Verkeerswezen moet, de gemeente haar eigen des kundigen in het geweer roepen. In het verleden hebben B. en W. steeds gestreden voor het behoud van de tram; zij zullen dat kunnen blijven doen, als zij „beter" geschut in de strijd kunnen brengen; dat geschut zal het rapport van de deskundigen van de Plan. Dienst moeten aan dragen; dit rapport zal ook reke ning moeten houden met de moge lijkheid dat de tram behouden blijft. B. en W. hebben zich nog nergens aan gebonden en hebben geen bepaalde voorkeur voor nieu we wegen. Een busverbinding, ter vervanging van de tram, is naar de mening van B. en W. niet mogelijk. Het college is voornemens 'n com missie uit de burgerij te vormen, die in samenwerking met B. en W. en de Plan. Dienst het verkeers vraagstuk van de toekomst onder ogen zal zien. Het spijt spr., dat V.V.V. niet meer vertrouwen had in B. en W. Een discussie over het verkeersvraagstuk is praematuur; men dient het rapport af te wach ten en dan, zo nodig, te ageren. Spr. hoopt, dat de fractie van de P.v.d.A. inziet, dat zij onnodig deze vergadering heeft aangevraagd. Actie urgent De heer Hemelrijk, die hierna het woord krijgt, begint met op te merken dat een afschrift van de brief, waarin de N.S. aan de Mi nister hebben gevraagd, de tram met September te mogen opheffen, niet ter kennis van de Raad is ge bracht, Nadat de Voorzitter mede gedeeld had, dat deze brief in de B. en W,-vergadering ter sprake is geweest, betoogde de heer Hemel rijk, dat er dus toch wel gevaar dreigt, zoals ook bleek uit het ver slag van de persconferentie in het N.H. Dagblad, dat spr. citeerde. Die persconferentie gaf slechts het standpunt van de burgemeester weer, die over dit punt steeds al leen aan het woord geweest is. In 'n nota van B. en W. van 19 Mei '49 aan de Raad werd gezegd, dat opheffing van de tram de eerste vijf jaar niet te vrezen was. Dat was misleiding; door wie? dat laat spr. in het midden, omdat spr, het niet weet; een bericht van de N. S. hebben we echter nooit ge zien, aldus spr. Spr. gaat bedoelde nota nog eens uitvoerig na; van de vele argumen ten,die B. en W. bij de N. S. zou den hebben aangevoerd, nam de raad nooit kennis. In ieder geval hebben die argumenten in Utrecht geen indruk gemaakt, want toen 'n half jaar later bestuursleden van V.V.V. in Utrecht kwamen, werd hun gezegd, dat zij de eersten wa ren, die vóór het behoud kwamen pleiten. Spr. verwerpt het argument over de verwijdering van de tram lijn langs de Kanaaldijk; de nota spreekt verder over het „'onvermij delijke", waaruit spr. concludeert, dat „onze onderhandelaar" al een jaar geleden op eigen houtje heeft gecapituleerd. Daarom stond ook in bedoelde nota, dat de Commissie (van 3 niet-Bergenaren) in haar rapport rekening zal moeten hou den met de beslissing van de N.S,, dat de tram eerlang verdwijnt. Wordt de Raad bij de samenstelling van dat rapport gepasseerd en wordt alles in de burgemeesters kamer bekokstoofd? vraagt spr. Wat betreft de rentabiliteit van de tram, is er 'n duidelijke tegen spraak, die om opheldering vraagt. Spr. vraagt zich af, of de burge meester over die tonnen tekort ge sproken heeft, om bij voorbaat elke actie lam te slaan en als camou flage voor zijn eigen plannen. De burgemeester had spr.'s initiatief, om deze vergadering te houden, moeten toejuichen. Alles is nog niet gedaan, om de tram in stand te houden; de eerste werkelijke stap moet nog gedaan worden; deze ver gadering is de eerste stap. De tram is onontbeerlijk; daarover is een stemmigheid in Bergen. Het is on- dehkbaar. dat de Spoorwegen en de minister daarvoor niet zouden zwichten. Bergen zou zijn karakter verliezen, als de tram zou vervan gen worden door bussen; opheffing van de tram betekent het doorsnij den van de slagader van Bergen. De beste busverbinding zou nog 'n verslechtering zljn. Als voor de vel ling in Warmenhuizen de tram wèl gehandhaafd kan worden, waarom dan niet voor het levensbelang van Bergen? Spr, verwijt de burge meester, dat hij te pas en te onpas voor de autoweg over de trambaan reclame maakt en vraagt zich af, of hij dat doet, omdat hij bezwaar heeft tegen de weg over de Nesdijk, die het uitzicht zou belemmeren voor de bewoners van het Zuide lijk deel van het dorp. waaronder de burgemeester zelf. Dit heeft het vertrouwen in de burgemeester als onpartijdig onderhandelaar bij ons ondermijnd, aldus de heer Hemel rijk, die tenslotte voorstelde, 'n ge mengde commissie' uit de Raad en de burgerij fb.v. V.V.V.) toegevoegd aan B. en W, als commissie ad hoe te benoemen, om de verdere onder handelingen te voeren. Spr. dient tenslotte 'n motie in, waarin de Raad verklaart, dat opheffing van de tram 'n ramp zou betekenen en er bij de N.S. en de Minister met klem op aandringt, om in overleg en samenwerking met het ge meentebestuur de handhaving en modernisering van deze lijn tb ver zekeren. Andere sprekers. Wethouder Oldenburg verheugt zich als verklaard voorstander van het behoud van de tram over de adhaesiebetuigingen, al was daad werkelijke steun hem meer welkom geweest. Spr. is ook niet bij voor baat voorstander van 'n bepaald plan, doch wil de conclusie van het rapport van de Plan, Dienst af wachten. Spr. protesteert tegen de insinuatie, als zou het gemeente bestuur vooruit lopen op het plan van de Spoorwegen en een plan voor 'n autoweg over de trambaan kop pelen aan de opheffing. Ook pro testeert spr. ertegen dat men er een persoonlijke zaak van maakt. Spr. hoopt, dat de Raad in afwach ting van het rapport, de strijd voor het behoud zal 'voortzetten. Nèg een motie. De heren Broersma en Sluis wij zen er op, dat ook de heer Brak, die thans met de heer Hemelrijk deze vergadering aanvroeg, verant woordelijk is voor de door de heer Hemelrijk besproken nota, Ook zij verklaren zich voor het behoud van de tram, doch willen het rapport van de Planol. Dienst afwachten. Mede namens alle fracties be halve die van de P.v.d.A. dient mr. Sluis een motie in, waarin de Raad als zijn oordeel uitspreekt, dat de tram niet behoort te worden opgeheven, vóórdat de sociografi sche en planologische onderzoekin gen zijn voltooid; dat de Raad als dan in de gelegenheid wordt ge steld de belangen van Bergen bij de Minister van Verkeer en Water staat te bepleiten; en dat nooit tot opheffing besloten mag worden alvorens een volkomen bevredigen de andere oplossing zal zijn ver kregen. De heer Ellis betoogt, dat er voor het behoud van de tram argumen ten zullen moeten worden aange voerd, die onaanvechtbaar zijn; hij wijst er voorts op, dat de bevolking in het verleden te weinig gebruik van de tram heeft gemaakt. Ook spr. is van mening, dat het rapport moet worden afgewacht. De heer Brak bespreekt zijn hou ding in het vorig College, waarin over de autoweg over de trambaan, waar z.i. de burgemeester een warm voorstander van is, nooit overeen stemming was. (De heer Driessen vindt dit te sterk uitgedrukt en zegt, dat slechts de mogelijkheid is besproken.) De heer Taets van Amerongen wijst op het belang vooral voor Bergen aan Zee van het behoud van de tram. De voorzitter is over de houding van de heer Brak zeer teleurgesteld. Wethouder den Das voelt zich in 'n moeilijke positie, omdat hij be halve lid van het College, ook lid is van de fractie van de P.v.d.A. Spr. vindt het niet overbodig, dat de Volksvertegenwoordiging eens gehoord wordt, al is spr. van me ning, dat deze actie op meer ele gante wijze ontketend had kunnen worden; het is voor spr. teleurstel lend, dat er enige animositeit tus sen twee personen tot uiting komt. Hij wijst er op, dat uiteindelijk de Raad over het rapport van de Plan. Dienst moet oordelen. Het staat nu wel vast, dat de zaak urgenter is dan vóór het A.N.P.-bericht werd verondersteld. De heer Maassen heeft de actie van de heer Hemelrijk gesteund, om de actie voor het behoud van de tram op gang te brengen. Repliek-Hemelrijk. De heer Hemelrijk ontkent, dat er persoonlijke animositeit in het spel is; ook heeft hij niet ge ïnsinueerd, doch feiten genoemd. Spr. herhaalt zijn argumenten; niet over 5 jaar, doch met September willen de N.S. de tram opheffen. Er is dus gevaar, temeer, waar de commissie in Haarlem opdracht heeft 'n plan te ontwerpen, daarbij rekening houdend met het verdwij nen van de tram. Daarom vond spr. het tijd, om alarm te maken, omdat wij de tram wèl willen behouden. In 'n goede oplossing van de Plan. Commissie heeft spr. geen ver trouwen; 'n jaar geleden kreeg deze commissie opdracht de Raad te ho ren en zij heeft nog steeds de Raad niet gehoord. De voorzitter verzoekt de heer Hemelrijk zijn woorden terug te nemen, waarin hij zegt, dat B, en W. de commissie in Haarlem 'n be paalde opdracht hebben gegeven; de heer Hemelrijk begrijpt er niets van cn wat hij zegt, lapt spr. aan z'n laars. De heer Hemelrijk citeert de nota van B. en W. woordelijk, doch de voorzitter betoogt daarop, dat B. en W. thans 'n andere bedoeling hebben; hij wil de discussie sluiten, doch de Raad maakt daar bezwaar tegen. De heer Hemelrijk vraagt B. en W. dan de Raad inzage te geven van de opdracht, aan bedoelde com missie gegeven en wijst erop, dat het A.N.P. niet helemaal fout was; het gaf 't sein aan ons, om te waar schuwen voor het ontheil, dat, als de tram zou verdwijnen, op de trambaan 'n 20 M. brede verkeers weg zal komen. De Raad moet zich uitspreken voor het behoud van de tram, en dat doet hij niet, als hij de motie van mr. Sluis c.s. aanneemt: want daar staat zulks niet In. Elke an dere oplossing is hoogst schadelijk. Spr. waarschuwt de Raad tegen het verwerpen van spr.'s motie en het aannemen van de motie-Sluis c.s. Mr. Sluis ziet nog geen onmid- delijk-dreigend gevaar en vindt actie daarom voorbarig. Spr, hand haaft zijn motie, omdat die reke ning houdt met andere mogelijk heden. De motie-Hemelrijk c.s. werd ten slotte verworpen met 10—3 stem men; die van mr. Sluis c.s. werd met gelijke stemverhouding aange nomen. Wij komen op de discussie nader terug. Bouw 22 woningen. Hierna kwam aan de orde een voorstel van B. en W. tot bouw van 22 woningen aan de Jaap Weij- and-weg met gebruikmaking van de nieuwe rijksregeling, waarbij 'n verminderde bijdrage wordt gege ven. Tevens werd hierbij voorgesteld tot aankoop van enkele percelen grond aan de Oude Bergerweg en de Kogendljk, samen groot 2.50.44 H.A., voor f 27.548.40, zijnde f 1.10 per M2 en tevens het uitbreidings plan voor wat dit gedeelte ten Z. van de Kogendijk bereft, in te trek. ken en een nieuw uitbreidingsplan in voorbereiding te verklaren. Een voorstel in deze geest werd ook gedaan betreffende het gedeelte uitbreidingsplan Oude Herenweg. Na toelichting door de voorzitter werd conform besloten. Besloten werd voorts tot de bouw van acht schuurtjes ten be hoeve van de bovenbewoners van de duplexwoningen aan de Jaap Weijandweg, die daarvoor f 0.50 meer huur per week zullen betalen. Tevens werd nog besloten tot verkoop van een perceel bouwter rein aan de Julianalaan te Bergen aan Zee, groot 665 M2 aan H. Sehuddeboom te Bergen aan Zee voor de bouw wan een huis met on dergelegen fietsenstalling. Hierna sluiting om half 12. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.l. te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond: OPKLARINGEN. In de nacht en ochtend plaatselUk nevel of mist, overigens overwe gend droog weer met opklarin gen. Weinig verandering In tem peratuur. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk uit westelijke richtingen. (Adv.) De politie-autoriteiten van Den Helder waarschuwen ernstig voor een persoon, die in de kop van Noordholland schijnt te opereren, onder valse voorwendsels geld tracht te verkrijgen en dan met de Noorderzon vertrekt. Reeds enige personen in omliggende gemeenten zijn het slachtoffer van zijn trucs geworden. Ook een inwoonster van Den Helder heeft hij voor f 20. opgelicht. De man noemt zich F. de Kuiper en geeft zich uit voor Missie-arts. Gift voor het Witte Kruis van Marken MARKEN De afdeling Marken van de Noordhollandse vereniging „Het Witte Kruis" ontving een gift groot f 2500,van het Koningin Julianafonds, Nationaal fonds ter bevordering van Maatschappelijk Werk. als bijdrage in de kosten van aanschaffing van een röntgenappa- raat. TENTOONSTELLING „LAND UIT ZEE" Op 21 Augustus 1950 bestaat de Wieringermeerpolder 20 jaar. Op 21 Augustus 1930 viel de toen grootste polder ter wereld droog. Dit jubileum zal worden gevierd met een tentoonstelling „Land uit Zee", die van 7 tot en met 9 Sep tember a.s. in Slootdorp wordt gehouden. Op deze tentoonstelling zal men een inzicht kunnen krij gen van het ontstaan en de ont wikkeling van de Zuiderzeepol ders, speciaal van de Wieringer- meer. Voorts zal een openluchtspel worden opgevoerd en het organi satie-comité beraadt zich over de wijze, waarop de jeugd in de her denking zal worden betrokken, Schaakverenigng „Oppositie" Ie klasser HEILOO. De schaakvereniging „Oppositie" te Heiloo veroverde zich een plaats in de le klasse N.H.S.B. door overwinningen op Weenink te Beverwijk 6%3^ en K.T.V. te Enkhuizen. Hier was de uitslag als volgt: „Oppositie'. K.T.V. I W. BreeuwerA. David JxJ A. LeusinkG. J. Zwaan U C. P. Wouterse-S, W. Kroeze 10 J. AllemanK. Mantel J. Cheret—S. Swier F. C. LaasJ. Struik N. TermaatD. de Boer W. LigthartN. Ham J. ZanderJb. de Jong N. OtterB. de Jong 1—0 y2~y, 1—0 1—0 0—1 0—1 0—1 5^—4% Oppositie looft enige schaakwerk jes uit van dr. Euwe, afhankelijk van het aantal Ingekomen oplos singen van onderstaand probleem. Oplossingen in te zenden bij de secretaris van „Oppositie" F. C, Laas, Burenweg 19 te Heiloo. De verloting der prezen vind plaats op de clubavond van Vrij dag 14 April a.s. in de Oude-Her- berg te Heiloo. Tweezet, opgedragen aan P. Ootjkaas door auteur N. Termaat te Alkmaar. Wit: Kg6, Da4, Ta7, Le6, Pg7, pi: a5, b6, f5. Zw.: Kf8, Db8, pi: a6, c7, e7. A.D.O.—D.I.O. BERGEN. De R.K. Handbal vereniging D.I.O. kan met genoe- ten terugzien op de wedstrijden, ie zij Zondag te Heemskerk heeft gespeeld. Hoewel de voorhoede voortdurend pogingen deed om door de verdediging heen te bre ken, kreeg zij niet veel kans te doelen. Ondanks dat lieten zij keu rig samenspel zien. Na de rust mocht DIO beginnen met een penalty, die door de keepster ver oorzaakt was. Keurig plaatste de midvoor,, met als beloning het eerste doelpunt. Bij deze 10 stand in het voordeel van DIO bleef het. Verder hadden zij nog de afge broken partij uit het begin van het speelseizoen af te maken. Met een 10 achterstand werd de tweede helft ingezet. Ook hier le verde een penalty het enige doel punt op voor DIO, zodat deze wed strijd in gelijk spel eindigde. STILLE OMGANG WAARLAND Er was dit jaar uit onze parochie een zeer grote deelname aan de jaarlijkse Stille Omgang. Met de R.K. Rijwielclub St. Christophorus maakte een 64- tal mannen, waaronder ongeveer 20 uit 't Veld, per fiets de lange en moeizame tocht naar Amsterdam. Bovendien gingen er nog een 66- tal personen per autobus naar de H. Stede. Onze parochie heeft dus met een 110-tal deelnemers aan de Stille Tocht in Amsterdams straten een zeer goed figuur geslagen. De Benelux Te Brussel congres. In dat de vorm dient te hel dat voor he uitvoer van Dan alleen politiek mog Het was d A. Muiier, dit de buitenland tiek van de Bt Unie en van b kader van de werp van zijl had. De senator de huidige v Nederland opi lijke eenhedc ieder hun afzi Maar het sprc bedoeling, de zo spoedig mc lijken, een vergt van de l van beide lan De coördina zware moeilijk mlsche en voi aard. Het gele van de grenzc en de Belgisch nomische Unl aldus de senati lijkheden ver\ blik zijn negei lijkheden ver\ blik zijn negei goederen vrljg en uitvoer zoi lijke bezwarei industriëlen, onaangename paalde nijverl onvermijdelijk Veel grotei Muiier de mo bied van lanc doch de wezen liggen echter gebied en hier van beide lai laatste problen lossing hoofdz regeringsnivea' mers verband JLast vai Mijnhardt's helpen 1 WOENSDd HILVERSUM 10.00 VPRO; 1 VPRO; 20.00—2( 7.00 Nieuws; 7 8.00 Nieuws en Gramofoonmuzie vrouw; 9.00 (9.30—9.35 wa „Kinderen en i 10.05 Morgenwij' vrouw; 11.00 R teit; 11.30 Gram Orgelspel; 12,30 Voor het platte foonmuziek; 12, Nieuws; 13.15 Gramofoonmuzic portret; 14.15 J Kinderkoor; 15,! ren; 16.50 Cello i genbeantwoordir zieken; 17.00 Vt Pianospel; 17.4 ding; 18.00 Nier varia; 18.20 Grai Radio-Volksunivi lementatr overz foonmuziek; 18,i 20.00 Nieuws; 20. 20.15 Socialistisc „Les noces de J 21.20 „De keizer spel; 22.05 Gran Zan^, altviool e pulair-wetenscha 23.00 Nieuws; 2 foonmuziek. HILVERSUM 24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; nastiek; 7.30 Gra Een woord voor en weerberichte! muziek; 8.45 Gra Voor de zieken; muziek; 10.30 M „Een meisje als 12.30 Mededeling eert; 13.00 Nieuv 13.20 Mandoline: mofoonmuziek; orkest; 14.30 Bla: 15.00 Jeugdconoe koor; 16.15 Vooi Zang en piano; 1 18.00 Fanfarecor strijdkrachten; Boekbespreking; mentaar en gran Radiokrant; 20.0 Commentaar fam Sopraan en orgel denking; 21.00 21.15 Concertget Vraaggesprek o\ beurs; 22.15 Avondoverdenklr 23.15—24.00 Grai BRUSSEL, 324 324 M.: 12.00 12.30 Weerberich muziek; 13.00 N sieke muziek; 1 foonmuziek; 17.00 Nieuws; 17.15 D Voordracht; 17. piano; 18.15 Ca de soldaten; 19.( Gramofoonmuzic! leton; 20.00 Om: Actualiteiten; 2 Ethiopië; 22.00 1 mermuziek; 23.01 24.00 verzoekproj 484 M.: 12.05 L Nieuws; 13.10 14.15—15.00, 17.10 foonmuziek; 19, 19.40 Gram.muz.; 20.00 Symphonie-i 22.00 Nieuws; 22.1 Gramofoonmuzic]- 23.00 Gram.; 23.5f

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2