DE HERDER VAN DE BERGEN Vrije handel: een onmisbare voorwaarde voor de Economische Unie Protest van H.R.C. leidde tot doelpunt Nederland bouwt een perfecte carrosserie RADIO CetteX'Ceta&ei&i Indonesische geldzuivering Een Nationaal Park in de Kennemer duinen Benelux-Congres voorstander van interparlementair contact-orgaan Last van zenuwen? Inkrimping marinepersoneel in Indonesië Na een puntloze wedstrijd tegen A.P.G.S. Straks per bus naar Rome Lehrihoff c.s. horen opnieuw doodvonnis Hét otéfand&atv vïokhsHwaXèr De Landbouw- Benelux Naar wij vernemen: DINSDAG 21 MAART 1950 PAGINA 3 De Benelux is dezer dagen weer in de belangstelling geweest. Te Brussel hield het comité-Benelux zijn vierde economisch congres. In zijn rapport spreekt het Congres als zijn mening uit, dat de vorming van een interparlementair orgaan de aandacht dient te hebben van de regeringen. Verder zegt het Congres, dat voor het bereiken van een Economische Unie vrije in- en uitvoer van industriële en landbouwproducten noodzakelijk is. Dan alleen ook is coördinatie van de buitenlandse economische politiek mogelijk. Het was de Belgische senator A. Muiier, die de coördinatie van de buitenlandse economische poli tiek van de Belgisch-Luxemburgse Unie en van Nederland binnen het kader van de Benelux tot onder werp van 2ijn inleiding gekozen had. De senator wees er op, dat in de huidige voor-Unie België en Nederland optreden als afzonder lijke eenheden. Ze verdedigen ieder hun afzonderlijke belangen. Maar het spreekt vanzelf, dat de bedoeling, de Economische Unie zo spoedig mogelijk te verwezen lijken, een zekere coördinatie vergt van de buitenlandse politiek van beide landen. De coördinatie stuit echter op zware moeilijkheden van econo mische en vooral van monetaire aard. Het geleidelijk uitschakelen van de grenzen tussen Nederland en de Belgisch-Luxemburgse Eco nomische Unie (B.L.E.U.) heeft, aldus de senator, geen grote moei lijkheden verwekt. Op dit ogen blik zijn negentig procent van de goederen vrijgegeven voor de in- en uitvoer zonder onoverkomen- lijke bezwaren van de kant der industriëlen. Er zijn natuurlijk onaangename gevolgen voor be paalde nijverheden, maar dit is onvermijdelijk, Veel groter noemde senator Muiier de moeiliikheden op ge bied van landbouw en veeteelt, doch de wezenlijke moeilijkheden liggen echter op het financieel gebied en hier lopen do tendenzen van beide landen uiteen. Deze laatste problemen moeten hun op lossing hoofdzakelijk vinden op regeringsniveau. Zij houden im mers verband met de algemene Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er Overheen. PROGRAMMA WOENSDAG 22 MAART HILVERSUM I, 402 M,: 7.00 VARA 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.18 Gramofooumuz.; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gramofoonmuziek; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; (9.309.35 waterstanden)10.00 „Kinderen en mensen", causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Radio Volksuniversi teit; 11.30 Gramofoonmuziek; 12.00 Orgelspel; 12,30 Mededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Gramo foonmuziek; 12,55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Dansorkest; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Kinderkoor; 15.20 Voor de kinde ren; 15.50 Cello en piano; 16.00 Vra- genbeantwoording; 16.30 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17,30 Pianospel; 17.45 Regeringsuitzen ding; 18.00 Nieuws; 18.14 Vara- varia; 18.20 Gramofoonmuziek! 18.30 Radio-Volksuniversiteit; 19.00 Par lementair overzicht; 19.15 Gramo foonmuziek; 18,30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 VARA-feestvaria 20.15 Socialistisch Nieuws; 20.20 „Les noces de Jeannette", operette 21.20 „De keizer is een dief", hoor spel; 22.05 Gramofoonmuziek; 22.20 Zang, altviool en orgel,; 22.45 Po- pulair-wetenschappelijke causerie; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM II, 298 M.: 7,00— 24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gewijde muziek; 8.45 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Gramofoon muziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 „Een meisje als Lientje", hoorspel; 12.30 Mededelingen; 12.33 Koorcon cert; 13.00 Nieuws; 13.15 Koorzang; 13.20 Mandolinemuziek; 13.50 Gra mofoonmuziek; 14.00 Promenade orkest; 14.30 Blaaskwintet en piano; 15.00 jeugdconcert; 15.45 Gemengd koor; 16.15 Voor de jeugd; 17.30 Zang en piano; 17.45 Voor de jeugd; 18.00 Fanfarecorps; 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Boekbespreking; 19.30 Sportcom- mentaar en gramofoonmuziek; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Commentaar familiecompetitie; 20.15 Sopraan en orgel; 20.30 Lijdensover denking; 21.00 Gramofoonmuziek; 21.15 Concertgebouworkest; 22.00 Vraaggesprek over de Voorjaars- beurs; 22.15 Strijkorkest; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 324 en 484 M. 324 M.: 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Weerberichten; 12.30 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Klas sieke muziek; 14.0014.45 Gramo foonmuziek; 17.00 Marsmuziek; 17.05 Nieuws; 17.15 Dansmuziek; 17.30 Voordracht; 17.40 Altviool en piano; 18.15 Causerie; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gramofoonmuziek; 19.50 Radiofeuil leton; 20.00 Omroeporkest; 21.00 Actualiteiten; 21.15 Muziek uit Ethiopië; 22,00 Nieuws; 22.15 Ka mermuziek; 23.00 Nieuws; 23.05 24.00 verzoekprogramma. 484 M.: 12.05 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.10 Gramofoonmuziek; 14.15—15.00, 17.10 en 18.30 Gramo foonmuziek; 19.00 Lenteliederen; 19.40 Gram.muz.; 19.45 Nieuws; 20.00 Symphonie-orkest; 21.30 Gram. 22.00 Nieuws: 22.15 Jazzmuziek; 22.45 Gramofoonmuziek; 22.55 Nieuws; 23.00 Gram.; 23.55 Nieuws. economische en monetaire politiek zowel in het binnenland als tegen over het buitenland. Bewerking van de openbare opinie in de landen van de Bene lux kan niettemin een belangrijke rol spelen in het scheppen van de atmosfeer, die deze oplossing mo gelijk moet maken. Men is nog te veel van mening, dat het herstel van het evenwicht van de beta lingsbalans o.m. in Nederland ab soluut vooraf moet gaan en dat dit herstel alleen mogelijk is door interne maatregelen van staats- reglementering. De heer Muller is daarentegen van mening, dat het definitief herstel van de betalings balansen alleen mogelijk zal wor den door terugkeer naar vrijheid in het verkeer van goederen, van kapitalen en van werkkrachten en het herstel van het multilate- risme in de internationale handel. Daarom moeten we gebruik ma ken van iedere gelegenheid om een stap verder te gaan in de richting van vrijmaking van het handelsverkeer. In verband hier mede noemde spr. de gunstige gevolgen van de devaluatie in Nederland verheugend. De uit voer van Nederland ook naar Bel gië is belangrijk gestegen en dit heeft de vrijmaking mogelijk ge maakt van 85 90 procent van de uitvoer naar Nederland. Industriële kringen moeten nauwer betrokken worden bij de voorbereiding van de Economische Unie. meende spr., die verder be toogde, dat de handelsovereen komsten haar huidig karakter moeten verliezen en opnieuw een betekenis moeten krijgen als voor de oorlog. De huidige handels overeenkomsten bevatten allerlei contingenteringen. Dit bemoeilijkt het sluiten van gemeenschappe lijke handelsovereenkomsten. De- zé laatsten zouden in hoge mate het prestige en de mogelijkheden verhogen van onze onderhande laars in den vreemde, aldus be sloot senator Muiier. De Marinevoorlichtingsdienst maakt het volgende bekend: „In verband met onze verplichtingen tegenover de met ons in het Atlan tische Pact en de Westerse Unie Verenigde landen moet, hoewel de Koninklijke Marine ten behoeve van de republiek Indonesia Seri- kat nog altijd in de Indonesische wateren een taak heeft te ver vullen, een deel van het in Indo nesië dienstdoende marineperso neel naar Nederland worden over gebracht. Uiteindelijk moet de totale personeelssterkte van de Koninklijke Marine in Indonesië en Nieuw Guinea met inbegrip van de aldaar dienende mariniers worden teruggebracht tot 4700 man. Deze inkrimping zal uiteraard ingrijpende veranderingen teweeg brengen, en om deze maatregel zo efficiënt mogelijk uit te voeren heeft de vlagoffcier der_ Konink lijke Marine in Indonesië dan ook eén doelmatigheidscommissie sa mengesteld welke bestaat uit ka pitein-luitenant ter zee G. B. M. van Erkel (voorzitter), kapitein luitenant ter zee vlieger A. W. Withold (lid) en luitenant ter zee der eerste kiasse W. A. de Looze (secretaris). Het onderzoekcentrum van de Columbia Universiteit is ver rijkt met het grootste synchor-cyclotron ter wereld. Dit cyclo tron kan 385.000.000 Volt voortbrengen. R.A.I. IN OPBOUW (Eigen reportage) We hebben altijd een bijna baldadige voorkeur gehad voor generale repetities. En waarom eigenlijk? Da's moeilijk te zeg gen. Misschien omdat we zo graag achter de schermen kijken Nu zouden we gisterochtend bij na de indruk hebben gekregen, dat de R.A.I. allerminst gesteld is op lieden, die achter de schermen ko men kijken. Maar alia, tenslotte hadden we dan toch 't fiat der hoogmogenden en stapten we de tentoonstellingshal binnen. „Pas op, meneer!" riep iemand en we spron gen opzij en ontliepen een roem loze dood onder de wielen van een fonkelende Amsterdamse gemeente bus. De bus rolde over de kraken de vloer en kwam tot stilstand. Monteurs er omheen en heren in colbertjes en met vereende krach ten ging er daar weer een stand óm- hoog. Het spreekt vanzelf, dat er geen beginnen aan is, om u de R.A.I. in details te beschrijven. Maar er zijn ons toch een paar dingen opgeval len, die we niet langer voor ons kunnen houden. Er staat bv. een demonstratiewagen van Van Nelle, die Van achteren precies een ge schutskoepel van 'n bommenwer per is. Vol natuurlijk met de Van Nelle-producten. En 't trekt! En nu We 't-toch over geschuts koepels en zo hebben, daar schiet ons te binnen, dat we in dit genre iets zeer bijzonders hebben gezien van Ten Hoeve uit Den Haag. In onze romantische jonge jaren heb ben we veel gelezen van luchtsche- pen-naar-de-maan. Nou, op zo'n streamline ruimteschip lijkt nu de showwagen voor de Stereo-koekfa- brieken door Ten Hoeve gebouwd. We liepen tegen de ontwerper van dit fantastische project op, de heer Ruts. Hij Was pas terug uit Parijs, waar zijn schepping was ingeslagen als een bom. Het is te begrijpen. De cabine is 'n zuiver bolvormige koepel; 'n enorme gebogen plexi glasplaat met daaronder de ver chroomd stalen grille. De bestuur der heeft 'n uitzicht van zeker 200 graden, alléén al door de voorruit. Geen wonder, dat deze wagen in de Franse hoofdstad zo maar in twee dagen de productie van twee volle maanden verkocht. Let op: dit wordt hét autofront van de toekomst. En het is weer een Nederlandse firma, die van Versteegen uit Den Bosch, geweest, die dit staaltje heeft geleverd. Dit is een van de belangrijkste dingen, die deze R.A.I, ons te zeg gen zal hebben. Nederland mag dan wat motorenbouw betreft 'n achterstand hebben, wat het car- rosseriewerk aangaat, doen wij niet onder voor de beste buiten landse producten. Als wij de ma chines en de grondstoffen krij gen, zal het buitenland nog me nigmaal versteld staan. De men sen met de hersens hebben we, dat blijkt hier. Uiteraard was er gisteren nog veel ruimte onbezet. Het zal dus wat later in de weèk worden, eer we op de stand van Met en die van Bos uit Alkmaar terecht komen. De firma Met heeft ons een tou ringcar beloofd zoals er op Texel twee te rijden komen en een tweetal Opeltjes. Ook Wilmink uit Groningen was nog niet present, maar Heida uit Wolvega wel. Met een veetrailer op een chassis, waar zelfs een locomotief niet doorheen zou zakken. En daar troffen we Anema uit Alkmaar, met een zelf reinigend volautomatische oliefil ter; en met een verstelbare schijn werper te bedienen vanaf het stuur. We maken ons sterk, dat de heer Anema het principe van zijn schijn werper van de EgmOndêr vuurtoren heeft afgekeken; maar handig is 't! Kemper en v. Twist uit Schiedam, grote mannen in de Dieselbusiness, vertrouwden ons toe, dat zij een bus opbrachten, die Maarsse en Kroon gaat inleggen op de Anno Santo-tours. Per bus naar Rome en comfortabel. Koelkast, electri- sche keuken, kok en stewardess aan boord. En. zeggen Kemper en Co, voor diesels moet je bij ons wezen; We brengen hier nog 'n bus en die is voor de HTM. Met als nieuwtje: 'n gekantelde diesel. Enfin, we laten 't voorlopig hier bij. Over een paar dagen is er meer nieuws en oök daarvan zullen we u, als 't even kan, op de hoogte bren gen. 's GRAVENHAGE. Lehnhof, Bellmer en Haasc, de drie uitvoer ders van de Duitse terreur in bet Noorden, zijn Maandag door de Bjizondere Raad van Cassatie te 's Gravenhage opnieuw tot de doodstraf veroordeeld. De Raad bevestigde hiermee de uitspraak van het Bijzonder Ge rechtshof te Groningen. Op het pafferig gezicht van Lehnhoff viel Weinig uitdrukking te bespeuren toen hij terugkeerde naar de gevangeniswagen. Hij had kennelijk op de doodstraf gerekend. Thans is aan de Koningin de be slissing over een gratieverzoek, dat zeer waarschijnlijk door de drie ter dood veroordeelden zal worden in gediend. Als het gratieverzoek wordt af gewezen. zullen de veroordeelden binnen tweemaal 24 uur met de kogel terecht worden gesteld. Toen een der achterspelers van APGS in de laatste minuut, een hoge corner uit het doel sloeg, verwachtte iedereen het fluitje van de scheidsrechter om dit feit te straffen met een strafschop, doch tot ieders verbazing liet scheidsrechter Aarsen, die nogal eens faalde, doorspelen. Nadat eerst het veld ontruimd was om dat een supporter zich aan de grensrechter had vergrepen, werd ruim een kwartier na afloop van de wedstrijd de strafschop door G. de Vries feilloos genomen. De wedstrijd zelf stond niettegen staande de harde wind op hoog peil. Om tien minutenover half 3 bracht G. de Vries de bal aan het rollen, doch tot een gevaar lijke aanval kwam het niet, want het leder werd direct door spil Stoeltjes geretourneerd. APGS bouwde enige goede aanvallen op. Een hard schot van linksbin nen v. Gennep wist Dijkshoorn ten koste van een corner te ke ren. Aan de andere kant kwam Rijkers alleen voor doel, doch diens harde schot werd meester lijk door Lambrechts, die de ge blesseerde Bonneveld verving, gestopt. Kort hierop waren de gasten genoodzaakt gedurende 10 min. met 10 man te spelen, daar de goedspelende spil bij een duel met de Werker aan zijn knie geblesseerd raakte. Een goed aangegeven bal van de Werker schoot Koster van grote afstand hard in, doch deze goal werd door de scheidsrechter we gens off-side geannuleerd. Na 'n half uur stompte Lambrechts 'n vrije schop van Geert de Vries het veld weer in. P. de Vries kopte de bal hard in, doch weer redde de keeper keurig. HRC bleef styker; bij een goede pass van Koster kwam Rijkers alieen voor doel, doch inplaats van zelf te schieten gaf hij hem aan P. de Vries, die in moeilijke positie naast schoot. Bij een snelle aan val van APGS, toen de linksbui ten 2 tegenstanders passeerde, schoot linksbinnen v. Gennep, de gevaarlijkste man uit de voor hoede, net naast. Na de rust toen HRC met de wind in de rug speelde, beging zij de fout om APGS geheel in de verdediging te drukken waar door de voorhoede spelers elkaar dikwijls in de weg liepen, De sporadische uitvallen van APGS waren door dit opdringen geens zins van gevaar ontbloot, doch doordat zij meestal met drie man in .de voorhoede speelden, had het geen succes. Een fraaie voor zet van Rijkers schoot G. de Vries net naast. Direct hierna hadden de APGS-ers niet over geluk te klagen toen de Werker van ongeveer 20 meter de bal tegen de paal schoot. Bij een fraaie combinatie tussen Rijkers en P. de Vries zette e.g. hoog voor, Knyff kopte, doch via de lat ging de bal over. Bij een aan val van APGS kreeg midvoor Gijselaar plotseling een goede scoringskans, zijn schot faalde echter. De laatste 10 min. drong de middenlinie van HRC nog verder op. Vele corners volgden, doch steeds wisten de APGS'ers een doelpunt te voorkomen, vooral de spil was een waar struikelblok voor de Racing aan val. Koster, die de laatste minu ten met de Vries van plaats had gewisseld kreeg kort voor het einde een goede kans, doch de doelverdediger stompte het har de schot corner, evenals de hoek schop, die er op volgde. De cor ner. die nu genomen werd had de gevolgen, die reeds gememo reerd zijn. (Door omstandigheden eerst he den geplaatst). RAMP VOOR DE NEDERLANDERS DJAKARTA, 20 Maart. (Reuter). In de verwarring van heden is het zakenleven overal in Indonesië bijna geheel tot stilstand gekomen, naar aanleiding van de inwerking treding der waardevermindering van het Indonesisch^ geld. Ongeveer 70 milliöen verbaasde Indonesiërs en buitenlanders hiel den zich bezig met het feit dat de helft van hun geldelijk bezit was weggenomen, terwijl hun schulden dezelfde bleven. Op iedere markt heerste verwarring; verschrikte In donesiërs weigerden boos hun bank biljetten in de helft te laten scheu- In financiële kringen te Londen is zijn zwaar getroffen. Degenen die hun geld tegen de officiële koers van 10.8 gulden voor ieder pond sterling hadden ingewisseld, hebben eigenlijk iets meer dan vijf gulden per pond gekregen. In financiële kringen te Londen men van oordeel, dat door de gis teren getroffen maatregel in de eer ste plaats de ongeveer 200,000 Ne derlanders en de bijna drie mil liöen Chinezen in Indonesië zullen worden getroffen. DE VERZEKERINGSAGENT IN BESTAAN BEDREIGD Daar het in de bedoeling van de regering ligt de loongrens voor de verplichte ziekenfondsverzekering andermaal te verhogen ditmaal van f3750.— tot f4500.—, zal het aantal vrijwillig verzekerden bij particuliere maatschappijen sterk afnemen. Dit heeft tot gevolg, dat tal van verzekeringsagenten, die in lange jaren hun portefeuilles met grote moeite hebben samengesteld, een belangrijk gedeelte van hun Inkomsten kwijtraken. De vakgroep Assurantiemakelaars en -bezorgers heeft zich tot de leden van de beide Kamers en de Minister van Sociale Zaken gewend met het verzoek de belangen van de aangesloten leden niet over het hoofd te zien. M 45 ch per Flacon lAdv.) Gedeputeerde Staten van Noord- Holland zijn met Amsterdam en Haarlem in contact getreden om trent de aankoop en de wijze van financiering en exploitatie van een groot duinterrein, ongeveer 1200 ha, dat in de toekomst zal worden bestemd tot recreatie-oord en wan delpark. Het genoemde terrein wordt begrensd door de bebouwin gen van IJmuiden, Velsen, Drie huis, Santpoort, Bloemendaal, Over- veen en Haarlem. Gedeputeerde Staten hebben daarbij overwogen, dat dit terrein voor de gemeente Amsterdam, de Zaanstreek en Kennemerland van zeer groot belang is, aangezien de bevolkingsgroepen uit deze streken, ongeveer 1.750.000 mensen, het ter rein per trein, rijwiel of auto zeer gemakkelijk kunnen bereiken. De duinterreinen zullen worden aan gekocht door een in het leven te roepen stichting, genaamd „Het Nationaal Park de Kennemer dui nen", die tevens de exploitatie zal verzorgen. De aankoopkosten bedragen f 1.250.000,—. Hierin zal het Rijk 55 procent bijdragen, van de pro vincie wordt een bijdrage van 25 procent verlangd en van de ge meenten Amsterdam en Haarlem MINISTER MANSHOLT IS TELEURGESTELD Minister Mansholt is teleurgesteld over de Landbouw-Benelux. Dit bleek uit de rede. die de bewinds man Zaterdag hield aan het eind van het vierde Agrarische Congres van de Partij van de Arbeid te Utrecht gehouden. De Belgische politiek, zo sprak de minister, trekt voor de land bouw een barrière op tu9sen Neder land en België. De minister be toogde te zullen voortgaan met het voeren van een bewuste landbouw politiek, die gericht is op bestaans zekerheid van de boer. Mocht er een werkelijke crisis van inter nationale omvang komen, dan zal deze niet buiten onze grenzen tot stand komen. Daarom moeten we de internationale samenwerking be vorderen met alle kracht, die in ons is. Voordat de minister zijn rede uitsprak, had professor mr. E. de' Vries betoogd, dat wij, terwille van de Benelux, zover moeten gaan onze hele landbouwpolitiek over boord te gooien. De Belgische land bouwers zullen zich terwille van de Benelux een groter offer moeten getroosten. Er. is een groot ver schil tussen het Belgische en Nederlandse systeem van markt en productiebeheersing, voorzover men daar in België van kan spre ken. PROEFNEMING MET WATERSTOFBOM? WASHINGTON, 20 Maart (A.F. P.). In April zullen Amerikaanse deskundigen op de Atol Eniwetok, in de Stille Oceaan, proefnemingen doen met een waterstofbom, zo wordt in doorgaans goed ingelichte kringen vernomen. De waterstofbom zou ongeveer vijftig maal zo sterk zijn als de atoombommen, die thans in de Ver enigde Staten geproduceerd wor den. elk 10 procent. Het terrein, waar het hier om gaat aldus zeggen Ged, Staten in een prae-advies maakt deel uit van het grootste nog gave duingebied van West- Europa. Het behoort tot de fraai ste duinterreinen van Nederlanden het ontleent zijn grote waarde aan zijn unieke ligging in de nabijheid van onze grootste bevolkingscentra, KATH. ONDERWIJZERS NAAR ROME Het Katholieke Onderwijzers Verbond in Nederland organiseert een reis naar Rome van 5 tot en met 17 April a.s. Er zijn 130 deel nemers, Rector Mans uit Roermond zal als geestelijke leider fungeren. Het verblijf in Rome duurt vier dagen met audiëntie bij de Paus en Pausmis, en verder bezoek aan kerken en andere bezienswaardig heden. Van Rome reist men naar Napels met bezoek aan de Vesu vius, Pompei en Amalfi. Op de terugreis worden Florence en Mi laan bezocht on van Stresa uit gaat de reis naar de Borromelse eilan den, Via de Simplon-tunnel en de Lotsch-berg, Bern en Basel, keert men terug naar Nederland. BRUG BIJ WEMELDINGE AANGEVAREN Schade f 50.000 Het motorschip „Rijnland" van de Nederlandse Stoombootrederij te Rotterdam, is op weg van Wemeldinge naar Hansweert te gen de nog niet geheel geopende postbrug gevaren. Het schip had een behoorlijke snelheid en raakte de brug met grote kracht. De brug, die zeer beschadigd is men schat de schade op ongeveer f 50.000 zal vermoedelijk gedu rende vier weken buiten bedrijf worden gesteld. zal op 25 Maart a.s. de firma Hulstkamp Molijn 175 jaar be staan Is de heer Frits van Dijk voor het volgend seizoen als regisseur acteur verbonden aan de toneel groep „Comcdia" zijn twee paarden vergiftigd bij een veehouder in de Betuwe, ten gevolge van het eten van muizen- tarvve. Een deel uit de zak met dit gevaarlijke goedje was in de drinkbak van de dieren terecht gekomen schlincn inbrekers het de laat ste dagen weer on het Gooi te hebben begrepen. Opnieuw is in Naardcn ingebroken in een villa. De buit bestond uit gouden en zil veren voorwerpen...... werd een voormalig belasting consulent uit Zeist, die zich mis dragen had in bezettingstijd, tot 12 jaar gevangenisstraf veroor deeld is Benjamino Gigli, de beroemde Italiaanse tenor. 60 jaar geworden heeft de Amerikaanse Hoge Commissaris in Berlijn verklaard,- dat de Westelijke geallieerden voldoende troepen bijeen hebben om de Pinkstermars der commu nistische jeugd te keren is het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken van nlan aan 3000 Duitsers de gelegenheid te geven de democratische staats instellingen van de V.S. van dicht bij te bestuderen Courantenkolommen vol zijn er gewijd aan de geschiedenis van de Engelse typiste Ruth, die met het neger-stamhoofd Seretse Khama huwde. Terwijl Seretse Khama in Londen voor zijn belangen vecht, zit Ruth Khama in haar huis te Serowe, Bechuanaland, en volgt per radio de loop der gebeurtenissen in Londen. FEUILLETON HAROLD BELL WRIGHT 9. Zich op de grond werpend riep hij: „Kom hier. Brave." Hij nam de kop van de hond tussen zijn handen en zei op vertrouwelijke toon, niet let tend op de tegenwoordigheid van mijnheer Howitt. „Het is een goede man, nietwaar, broer?" De hond antwoordde door met de staart te kwispelen. „We houwen echt van hem, nietwaar?" De hond blafte kort. „Luister, Bra ve, luister." Hij keek omhoog naar de toppen der bomen, dan lei hij zijn oor op de grond, ter wijl de hond ook scheen te luis teren. Weer verhelderde die vreemde glimlach zijn gelaat. „Ja, ja, Brave, we houwen echt van hem. En de bomen houwen ook van hem, broer, en de bloe men, de kleine bloempjes, die alles weten, ze zingen allemaal voor Pete, omdat hij gekomen is. Zag je de bloemen in zijn ogen en hoorde je het geluid van de bomen in zijn stem, Brave? En kiik, broer, de schapen hou wen ook van hem!" Op de vreemdeling wijzend lachte hij hardop. De oude ooi was heel dicht bii de man gaan staan en een van de lammeren zat te knabbelen aan zijn broekspijp. Mijnheer Howitt ging weer op de opstap zitten en de hond. die door de knaap losgelaten werd, kwam aan zijn voeten liggen. De knaap zelf scheen zijn kudde te vergeten en te luisteren naar stemmen, die zij niet konden ho ren, terwijl hij nu en dan met het hoofd knikte en zijn lippen ten antwoord bewoog. De oude man keek lang naden kend naar de jongeling, men kon aan zijn gezicht zien, dat er iets was wat hem hinderde. Dit was dus Pete, de arme Pe te. „Howard," fluisterde de man, „als twee druppels"; dan zei hij weer half hardop: „Howard." De jongen wendde zijn ge zicht weer om en glimlachte: „Zo heet hij niet, mijnheer, hij heet Pete. Pete heeft u gisteren gezien, op Dewey Bald, en Pete hoorde de grote heuvels en de bossen zingen toen u praatte, maar Jed hoorde het niet. Jed, die hoort niks als zijn eigen, iets anders kan hij niet horen. Maar Pete heeft het wel gehoord en al wat van Pete is. De grijze mistdingetjes kwamen naar bui ten en dansten langs de berg, omdat ze zo blij waren, dat ge gekomen waart. En Pete ging met' u langs het Oude Pad. Na tuurlijk wist gij dat niet. Houdt ge van Pete's volk, mijnheer?" Hij zwaaide met zijn hand om bet woud, de bergen en hemel er bii te betrekken, en er klonk iets angstigs in de lieve stem, toen hij weer vroeg: „Houdt ge van Péte's vrienden?" „Zeker houd ik van je vrien den," antwoordde mijnheer Ho witt hartelijk, „en ik zou zelf ook graag je vriend -ziin als dat mag. Wat is je achternaam?" De jongen schudde het hoofd. „Ik niet, ik niet," zei hii. „Houdt ge van Pete?" De man wist niet hoe hii het had. ,Ben je Pete niet?" vroeg hik Er kwam een droeve trek op het tere gezicht. „Nee, nee, nee, zei hii or> zachte kreunende toon. „Ik ben Pete niet, Pete die woont hier," hii sloeg op zijn borst. Ik benik benHii keek hopeloos verward. „Ik weet niet wie ik ben, ik ben iemand niet Niemand heeft toch geen naam?" Hy stond met gebogen hoofd, plotselig lichtte hij het gezicht op, keek weer vrolijk en zei: „Pete weet het wel, mijnheer, vraag het Pete maar." Mijnheer Howitt kreeg opeens een inval: ,Wie is je vader, mijn jongen?" Zijn gezicht betrok onmiddel lijk weer, weer kwamen de raad selachtige woorden er kreunend uit: „Ik heb geen vader, mijn heer, ik ben ik niet, niemand heeft toch geen vader?" Vlug zei de ander: „Pete heeft wel een vader, wie is Pete's va der?" Van droevig werd het gezicht onmiddellijk weer vrolijk. „Ze ker mijnheer, Pete heeft een va der, weet ge dat niet? Dat weet iedereen. Kijk!" Hij wees om hoog naar een lege plek tussen de bomen, naar een grote stapel wolk die een fantastische vorm aangenomen had. „Hij woont in die witte heuvels daarboven. Kunt ge hem zien, mijnheer? Soms neemt hii Pete mee naar boven door de lucht en dan ga ik natuurlijk ook mee. Dan va ren en varen en varen we, met de grote vogels daarboven, ter wijl de luchtdingetjes zingen, en sopi£ spelen we met de wolken- dingen de hele dag in die witte heuvels. Pete zegt, dat hij me daar eens mee naar toe zal ne men, waar de sterredingetjes wonen en dan komen we nooit meer terug en dan ben ik niet niemand meer, en tante Mollie zegt, dat ze denkt, dat Pete het wel weet. Natuurlijk zou ik he lemaal niet graag weggaan van oom Matte en tante Mollie en Ma.tt en Sammy, omdat ze erg goed voor me zijn, maar ge moet weten dat ik overal mee naar toe moet waar Pete naar toegaat, omdat ik niemand ben, en iemand kan niet niks zijn, is het wel?" De vreemdeling was getrof fen door de wonderlijke charme van de woorden en manieren van de jongen. Terwijl het gevoelige gezicht van de jongen straalde of betrok door iedere vreemde ge dachte en de melodie van zijn lieve stem daalde en steeg, zei mijnheer Howitt bij zichzelf, dat men het kind gemakkelijk zou kunnen houden voor een zwer- vende geest van de bossen en bergen. Hardop zei hij: „Heeft. Pete ook een moeder?" De jongeling wees op de grote denneboom die een beetje apart stond en zachter sprekend ant woordde hfj: „Dat is Pete's moe der." Mijnheer Howitt wees naar 't graf: „Bedoel je. dat ze daar slaapt?" „Nee, neê, daar niet, daar!" Hij wees omhoog naar de grote boom zelf. Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3