BURG Acties POETSEXTRACT KRINGVERGADERING L.T.B. Jaarvergadering Rode Kruis R.K. Noorderhandbalkring Over gewone en buitengewone raadsleden Over geven en nemen bij scholenbouw en over speelterreinen voor de jeugd met of zonder harmonicagaas 1111- MPRAAT Behoort het nemen van een besluit tot het verlenen van een gemeentelijke garantie tot de beheersbevoegdheid van B. en W. of tot die van de raad? Intri ALKMAAR EN OMSTREKEN Coöperatieve gedachte groeiende De Tulpen-Rallye in Alkmaar Lentetijd Schoonmaaktijd helderwit kastpapier P. 0. A. n.v. Jaarverslag K.C.B. Terugkerende militairen ,Der Tod Jesu Marktberichten „Unita" aan b( ■-AGINA 2 DINSDAG 28 MAART 1950 Zaterdagmorgen vergaderde de Li.T.B. kring Alkmaar onder voorzitterschap van de heer N. Kaag in het Gulden Vlies te Alk maar. Een tiental afdelingen was vertegenwoordigd, doch in zijn ope ningswoord merkte.-"de voorzitter op, dat hij op een grotere opkomst had gerekend. Het afgelopen jaar beschouwende, meende de heer Kaag, dat men over het algemeen over de opbrengsten en ook over de prijzen niet ontevreden mocht zijn. Ook het organisatieleven kenmerk te zich door een grote activiteit. In verband met het feit dat aan de op bouw en de uitvoering van de P.B.O. ook door de L.T.B. zal moe ten worden medegewerkt, vestigde de heer Kaag de aandacht op de kadercursussen, waaruit eerstdaags de leiders van de boerenstand zul len moeten worden gerecruteerd. De cursussen te Schagen en Eg- mond Binnen zijn vrijwel geëindigd en men hoopt voor de volgende, nader te regelen cursussen een groot aantal jongeren te kunnen animeren. Medegedeeld werd, dat er nog steeds onderhandelingen zijn tussen het Hoogheemraadschap Noordhol lands Noorderkwartier en de Uit- waterende Sluizen, om tot een sa mengaan te komen. Resultaten zijn nog niet bekend. De afdeling Juli- anadorp zal zich aansluiten bij de Kring Noord te Anna Paulowna; meerdere afdelingen huldigen schijnbaar het standpunt, de kring Alkmaar te verlaten, om zich in 'n Noordelijke kring te verenigen. De finitieve beslissingen zijn er echter verder nog niet genomen. Wel was het bestuur van mening, dat b.v. de afdeling Zijpe-'t Zand tot Alkmaar behoorde, al laat men deze afdeling vrij in haar keuze. De afdeling Schermer wees op het tekort aan onderwijzend personeel dat ontstaat door de classificatie, hetgeen tot gevolg heeft, dat het platteland het met minder onder wijs moet stellen. Hierin dient ver andering te komen. De afdeling Alkmaar zou voorts gaarne de 5% loonsverhoging in de melkprijs, die toch al beneden de verwachting is gebleven, verdiscon teerd zien. Verscheidene organen zij!v van mening, dat dit reeds is geschied, maar over het algemeen had men toch niet de indruk, dat dit inderdaad gebeurd is. Over de melkprijs zelve sprekend, meende de vergadering het min stens een teleurstelling te moeten noemen, dat de melkprijs toch nog een halve cent beneden de kostprijs berekening van het L.E.I.-rapport waarbij een zeker winstpercentage is berekend, is gebleven. Het financiële verslag, dat werd goedgekeurd door de vergadering, vermeldt een inkomen van f 247.95, waarin een saldo van f 86.07 is be grepen en uitgaven tot een bedrag van f 123,42. Er is een batig saldo van f 124,53. In het bestuur werden herkozen de heren N, Kaag en H. M. Dapper. Het 35-jarig jubileum van de L.T.B. zal niet feestelijk worden gevierd; wij kregen echter de indruk, dat de kringbesturen zich niet geheel on betuigd zullen laten en deze ge beurtenis niet ongemerkt voorbij zullen laten gaan. Wij mogen dan ook de leden de actie, die de kring- besturen zullen ondernemen, warm aanbevelen. In een betoog, dat de heer J. Ch. Peeraer over de Coöpe ratie hield, merkte deze op, dat de coöperatieve-gedachte steeds meer veld wint. Hij achtte het niet on mogelijk, nu ook, ruim dertig jaar nadat in andere bisdommen de coöperatie werd ingevoerd, ook in het Bisdom Haarlem eens spijkers met koppen te slaan. Velerlei argumenten voerde spre ker aan, om het nut van de coöpe ratie aan te tonen. Veel risico zit er trouwens voor de boer niet aan, want met een bedrag van f 150, is de hele zaak vrijwel bekeken. De coöperatie is geen voorbode van het communistische kolchosen-stelsel, maar een correctie op de mala-fide- handel. De bonafide-handel behoeft er geen concurrent in te zien. Voor al niet als men hier te werk gaat op de wijze, door de geestelijk ad viseur voorgestaan. ONZE AGENDA De bioscopen zijn hedenavond gesloten. NACHTDIENST APOTHEKEN: Apotheek C. M. B. Wanna, Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S: Adr. Louwe, Geestersingel 26, tel. 2290. MUZIEKTUIN CONTROLEPOST ALKMAAR. Bij de vaststelling van het programma voor de Tul- penralley, waarvoor in Alkmaar 'n route-contróle op het Waagplein werd geprojecteerd heeft men over 't hoofd gezien, dat er op de dag van aankomst alhier, Woensdag 19 April juist voor j aars veemarkt wordt gehouden, waardoor het niet mogelijk is de route-contróle bij 't kleine waaggebouw te doen plaats vinden. Men heeft daarom besloten deze controlepost te vestigen in de muziektuin; de deelnemers zullen nu over de' Geestersingel rijden en bij Truitje" rechtsom de Wilhel- minalaan inrijden naar de Muziek tuin. Damclub D.D.D. ALKMAAR De uitslagen van de onderlinge wedstrijden van DDD, Vrijdagavond gespeeld, zijn: le klas: De BreeWoonijk 20, N. OudM. Oud afgebr., Peerde- man—Hemels 0—2, Peerdeman—de Jong 02. 2e klas: StamVerwer 11, Vis serJorna 02, Langras Jr.Bij waard 02, Langras Sr.Miedema 2—0. 3e klas: BalderBruggenman 2-0, KromhoutKlinkhamer 20, Wijn —Veen 20, BakkumL. Hoogen- dijk 20, Huis in 't VeldDeuse- kom 02, HofmanL. Hoogendijk 02, J. HoogendijkJ. Molenaar 2—0. Buitenlands bezoek ALKMAAR. Op Woensdag 29 Maart zullen 12 Belgische in specteurs van het Lager Onder wijs, die met 12 Nederlandse col lega's een studiereis in ons land maken, officieel op het stadhuis worden ontvangen. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Overleden: Reinhard J., z.v. C. G. Rein en M. T. Ooteman; Fredericus H. J., z.v. H. A. de Zwart en W. A. M. Kroeders; Anna M., d.v. P. Sneek en C. A. v. Westerop. Gehuwd: Henricus L. Boot en Aaltje van den Beidt. De trots van de Hollandse huisvrouw is: In vellen en op rollen, ook ROOD en BLAUW PUNAISES in koper en gekleurd. Alleen prima kwaliteiten. PAYGLOP 7 Wij ontvingen het jaarverslag van het Kunstenaarscentrum Ber gen over 1949, waaraan wij het vol gende ontlenen: Het aantal Kunstlievende leden bedroeg 31 Dec. '49 87 jr. 91); het aantal donateurs 102 (84) en het aantal werkende leden 64. De tentoonstelling in het Ge meentemuseum te Alkmaar in April trok 534 bezoekers; de zomer- tentoonstellingen 7 in getal gehouden in de nieuwe Kunstzaal trokken "700 bezoekers. Er werd voor f4.653.aan werken verkocht. De gemeente Bergen kocht uit 21 werken, door 11 leden ingezonden, een stilleven van David Kouwenaar aan. In 1950 -uilen in Hengelo en kele lede een expositie van b"n werk houden. Gedurende de win termaanden werden 6 kunst'-onden gehouden, waarvoor 1 bevredi gende belangstelling bestond. De Gemeenteraad van Schoorl wees tot tweemaal toe een voorstel af inzake de contraprestatieregeling; de Raad van Bergen nam een des betreffend voorstel aan; op initia tief van het a.CB werden naast Mr. Schretlen de heren P. Wiegman en Kasper Niehaus in de beoordelings commissie benoemd. Een subsidie-aanvraag bij het Rijk werd afgewezen. Door bemid deling van het Kunstenaarsc. Bergen kregen 6 leden een opdracht bij de inrichting v?" het Zuilerzee museum te Enkhuizen. In dank werd van de fa. Bruynzeel te Zaan dam een zending hout ontvangen t.b.v. werkende leden-beeldhouwers. Van het Bureau Beeldende Kunsten der afd. Kunst van het Ministerie van O. K. en W., in het bijzonder van mej. C. J. Gischler, werd veel medewerking ondervonden. Dividend Noorderbank ALKMAAR. In de op 24 dezer gehouden vergadering van com missarissen van de Noorderbank te Alkmaar is besloten aan aan deelhouders voor te stellen over 1949 een dividend uit te keren van 6 pet. (vorig jaar 7 pet.). De jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders zal worden gehouden op 12 April. KAB TE ALKMAAR ALKMAAR Wij verwijzen de KAB-leden naar het KAB-hoekje van jl. Zaterdag, waarin vermeld, de gelegenheid tot het afhalen van kaarten voor de Passie-avond, uit gaande van de gezamenlijke Alk- maarse R.K. Standsorganisaties op Vrijdag 31 Maart te 8 uur in het Gulden Vlies. Onze leden genieten 50 pet reductie en kunnen nog kaar ten bekomen tegen 20 cent per stuk, plus 10 ct plaatsbespreken. Woens dagavond van 7—8 uur bij Haring, Oudegracht 130. Met het troepentransportschip „Castel Bianco", dat op 17 Maart uit Tandjong Priok vertrok en vermoedelijk op 11 April in Rot terdam zal aankomen, zullen de volgende militairen repatriëren: A. Balder, Bovenweg 207, Sint Pancras; J. M. de Groot, Blokker- weg 417, Stompetoren; P. de Jong, Oostdijk, Beemster; J. Knaap, Steynstraat 9, Alkmaar; K. Los, Neckerweg 1, Noord-Beemster; A. v. Gurp, Ruiterweg 29, Castricum; C. Min, Doorntjes 15, Bergen; J. de Nijs, Overdiepad 42, Alkmaar; C. Ursem, De Weel 156, Oude- Niedorp: C. Kramer, 2de Land- dwarsstraat 28, Alkmaar; S. Rus, Stroet, B 136, St. Maarten; J. Jonker, Bovenweg 313 A, St. Pan cras; J. Hakhof, Nassaulaan 42, Alkmaar; P. Benjamin, Oosthui- zerweg 68, Beemster; W. v. Bode graven, Dubbele Buurt E 103, Schagerbrug; J. Hoek, Hoogeweg 62, Uitgeest; J. Middelbeek, Ze venhuizen 1, Alkmaar. De volledige passagierslijsten liggen op de bureaux van ons blad voor ieder ter inzage. TOURNOOI OM DE BISSCHOPSBEKER A.O.G. 1-V.Z.V. 1 Het tournooi om de Bisschops beker is begonnen. Daar VZV een goede tweede klasser is, kon AOG op een zware wedstrijd rekene" Het heeft dan ook aan spanning niet ontbroken, en het talrijke publiek heeft kunnen genieten van een vlotte gelijkopgaande wedstrijd. De voorzitter van VZV felici teerde AOG met het behaalde kam pioenschap en bood de aanvoerster bloemen aan. Direct daarop gaf de scheidsrechter het start-signaal. Na 10 minuten nam AOG de lei ding door een onhoudbare goal van Ria Mooy. Gesteund door de wind bleven de Alkmaarse kampioenen een zware- druk uitoefenen op het VZV-doel, maar de keeper bleek uit het goede hout gesneden en ver richtte menige moölè safe. De tweede helft het zelfde spel- beeld. Plots een mooie doorbraak van de rode duivels (VZV) en de stand was 11. Fel werd gestreden om de winnende goal. Wie zou de gelukkige zijn? Maar beide ver dedigingen hielden dapper stand, zodat er geen doorkomen aan was. Het einde bracht dan ook geen verandering meer op het schore bord! Na verlenging (volgens het reglement) was fortuna de rode duivels ter wille en deed de VZV- sters dol gelukkig met een 21 overwinning huiswaarts keren. Intussen een kranige prestatie van AOG. Een bewijs, dat zij voor het nieuwe seizoen haar plaats in de 2e klasse volkomen waard is. ALKMAAR. Ten stadhuize vergaderde gister de afd. Alkmaar en Omstr. van het Ned. Rode Kruis; met het bestuur mee waren 8 van de circa 4000 leden aanwezig. N.a.v. de notulen begon de heer Stoutjesdijk het woord te voeren over een in de vorige vergadering door hem ingediend en met één stem vóór verworpen voorstel. Hij had n.l. bezwaar gemaakt te gen een uitgaafpost van f 1000 voor assistentie van de Secretaris-pen ningmeester. Aan een uitnodiging van het bestuur, om zich op de hoogte te stellen van de gang van zaken en de omvangrijkheid van de administratieve werkzaamheid had hij geen gevolg gegeven. Intussen was de begroting, waar op deze post voorkwam, door het Hoofdbestuur goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat Dr. Dege- naar Jr. tot majoor bevorderd is; voorts dat het Rode Kruis zal deel nemen aan.de Tentoonstelling „Van de Wadden tot het Y", welke deze zomer alhier gehouden wordt. Van de heer en mevrouw Haremaker was bericht ingekomen, dat uit de nalatenschap van het overleden be stuurslid, mej. Mr. D. Haremaker f 500 bestemd was voor het Rode Kruis, afd. Alkmaar, met de be doeling dit bedrag te besteden voor een tocht voor Ouden van Dagen of voor bloedtransfusie. Deze schen king werd in dank aanvaard. Blijkens het jaarverslag was er een grote activiteit ontwikkeld; de overleden bestuursleden, Mr. C. de Groot en Mej. Mr. D. Haremaker werden herdacht. De secr.-penn. was lid van het Kringbestuur ge worden. De collecte bracht f 1000 Een bron van glans (Advertentie.) Uitslagen: VZV 3—Hugo Girls 0—4 Geel Zwart aHugo Girls a 80 Hugo Girls bDOS a 08 In de kring Wervershoof werd DOS a door haar 8—-0 overwinning op Hugo Girls b kampioen. Zeer zeker 'n prachtige prestatie, waar voor hier onze hartelijke gelukwen sen. Moge de strijd om de wissel- beker tegen haar concurrente DWO even succesvol verlopen. De stand is hier: DOSa 10 9 0 1 DVOa 8 5 2 1 Con Brio a 9 5 2 2 KSV a 9 2 16 BI. Reigers 10 2 1 7 Hugo Girls b 6 0 0 6 (2 verliesp.) Uitslagen bekerwedstrijden: A.O.G.—'VZV LimmenZeevogels StrandvogelsUSVU EDO—DIO VitesseDTS 51 VI. VlugBlauwe Reigers 81 DWO—FSA 3—1 DOS—DVO 2—8 Con Brio—WGW 0—1 VIO—TOP 3—1 18 39—5 12 15—5 12 24—13 5 8—17 5 5—28 0 1—24 1—2 3—2 0—2 Een pracht prestatie leverde hier V.Z.V.; in de verlenging wist ze de ongeslagen kampioen der tweede klas op de kineën te dwingen. D.T.S. had een zware opgave tegen Vitesse en kon de eer van onze kring niet hooghouden. De 81 nederlaag van Blauwe Reigers spreekt ook, wij hadden het krachtsverschil niet zo hoog ge schat. Verrassend zijn de nederlagen van T.O.P. en F.S.A. Twee eerste klassers die sneuvelen tegen twee de klassers. Ook bij het handbal len heerst dus al een zekere niet te definiëren beker-sfeer. Bravo D.W.O. en V.I.O. D.V.O. toonde zich ook duidelijk de sterkere door een 82 over winning op D.O.S. Handbalvreugde en -leed dus op één dag. Zondag gaan we weer selectie wedstrijden houden, zodat het pro gramma voor de competitie is als volgt: Hugo Girls 2Blauwe Reigers WGW a—Geel Zwart a Hugo Girls aVI Vlug a D.V.O. aHugo Girls b Over de selectiewedstrijden zie de krant van Woensdag. minder op dan vorig jaar. De boot tocht was uitstekend geslaagd en ook dit jaar zal er weer een boot tocht voor bejaarden worden geor ganiseerd. Het corps helpsters telt 31 dames, de colonne helpers 51 personen; meermalen werd assis tentie verleend bij sportgebeurte nissen, op de kaasmarkt en de ker mis. Het 30-jarig bestaan van de kolonne werd uit eigen middelen van de leden met een uitgaansdag gevierd. Het verslag besloot met de op merking, dat sinds de afd. niet meer de beschikking heeft over het gebouw aan de Scheteldoekshaven, er een grote behoefte is aan een goede gelegenheid om te oefenen; deze kwestie heeft de aandacht van het bestuur, dat dit jaar een oplos sing hoopt te vinden. De rekening-1949, nagezien door de heren H. Jansen en Krauweel en door deze in orde bevonden, sloot in ontv. en uitg. op een bedrag van f 16.882de rekening werd ook door de vergadering goedgekeurd, nadat de penningmeester de posten ge specificeerd had voorgelezen. De heren Dr. Frederikse en Dr. Kruisinga werden herkozen, terwijl in de vac. Haremaker en Conjjn werden gekozen de dames Mevr. dr. L. de Jong en Mr. van Dijk-Veeger. Na rondvraag volgde sluiting. ALKMAAR. De afdeling Toon kunst Alkmaar. onder directie van Herman Zaal, gaf in de Kapelkerk een uitvoering van „Der Tod Jesu", lijdenscantate van C. H. Graun (1701—1759). Deze operazanger en kapelmees ter kreeg in 1740 van Frederik de Grote opdracht de Berlijnse opera te stichten en werken in Italiaanse stijl te schrijven. Een oorspronke lijk componist was het wel niet, maar een zeer goed vakman, die charmante melodieën wist te schrij ven met een sterk romantische in. slag. Ook deze uitgevoerde lijdens cantate klinkt bekoorlijk en neigt inderdaad naar het opera-karakter toe. Een diepe religieuze sfeer waartoe het onderwerp zich leent bezit deze cantate echter niet. Toonkunst heeft met dit stuk een merkwaardige keuze uit de mu ziekliteratuur gedaan. Wat de vo cale prestaties van het koor be treft kon men over 't algemeen wel tevreden zijn. Er waren nog wel wat onvervulde wensen zoals een grotere koorbezetting en hier en daar wat minder ruigheid van klank, vooral de bassen, maar dit kan zich in de toekomst gemakke lijk herstellen. Herman Zaal dirigeerde rustig, en had misschien tot wat meer contrastwerking in de nuancering kunnen stimuleren. Veel werd er in deze cantate van de solisten ge vraagd. De solopartijen bleken uit stekend bezet te zijn. Maartje Klif- fens, sopraan; Han Le Fèvre, te nor en Theo Bayle, bas. De twee eerstgenoemden zongen hun reci tatieven en aria's met veel nuance en uitdrukking. Vooral de bas Theo Bayle gaf prachtige zang kunst en eminente voordracht te genieten. Wanneer we een enkel onzuiverheidje en wat ongelijkheid buiten beschouwing laten, kunnen we de wijze waarop het amateur orkest de begeleiding uitvoerde zeer erkentelijk zijn. Voor de' oudste muziekvereniging onzer stad, die onlangs in intieme kring haar 75-jarig bestaan vier de, hadden we wel wat meer be langstelling verwacht, dan we he den in de kapelkerk aantroffen. Men schijnt hier niet gemakke lijk 't onbekende te riskeren want „Garun" de componist van deze avond was hier een onbekende. Laten we niet vergeten te ver melden de zéér goede clavecymbel- begeleiding van mevrouw G. Mac- lainePont. Met grote aandacht hebben de aanwezigen deze lij denscantate gevolgd en zullen ze ker de kennismaking met dit hier onbekende werk en het goede in de uitvoering er van hebben ge waardeerd. W. SCHREURS. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond. NOORDELIJKE WIND Droog weer met nu en dan enkele overdrijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige noordelijke wind. In de nanacht op verschil lende plaatsen lichte nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Loterij Kath. Thuisfront ALKMAAR. Kath. Thuisfront afd. Alkmaar, verzoekt ons te wil len mededelen, dat de grote loterij voor 1 Juni a.s. trekt. Voor liefheb bers zijn nog loten verkrijgbaar aan het bureau van het N.H.D. Ritse voort 56 te Alkmaar. NUTTIG BIjBEL-TIjDSCHRIFT Aan het slot van de geslaagde bijbelcursus, dor de Schola georga niseerd, werd met een enkel woord de aandacht der cursisten gevestigd op het bestaan van het nog te wei nig bekende tijdschrift „H. Land. Voor de civiele prijs van 5 gulden ontvangt men 12 maandelijkse af leveringen, waarin door deskund._e schrijvers op alleszir bevattelijke wijze over het Oude en Nieuwe Tes tament geer reven wordt. Voor de deelnemers aan de Bijbelcursus zal de naam van Drs J. Eijckeler als hoofdredacteur welli-' f de voor naamste aanbeveling zijn. Mej. G. Buijs, Hoornsekade 23, Alkmaar, heeft zich bereid ver klaard de nieuv-- abonné's te note ren en dóór te gr- :n. Van harte aanbevolenl F. Holthuizen. Terug uif Indonesië OUDORP Met 't troepentrans portschip „Fairsea", dat op 10 Maart van Tandjong Priok vertrok en vermoedelijk op 4 April in Rot terdam zal aankomen, komen de volgende militairen uit onze pa rochie thuis: Jan Balvers, Scher- merdijk Oudorp; P. C. Admiraal, en Jacob S. Kunst, beiden Boven weg Koedijk (St. Pancras-. Dus op die dag voor Oudorp en St. Pan cras één grote vlaggentooi. Terug uif Indië ST. PANCRAS. Met de „Fairsea", die op 4 April aan komt, komt ook onze plaatsge noot J. S. Kunst naar huis. ALKMAAR. 70 vette koeien per stuk van 450.0010.75.00, per kg van 2.602.80, 409 nuchtere kalveren per stuk 30.0050.00, 4 vette schapen per stuk van 90,00110.00, 231 var kens per kg van 1.601.66. ALKMAAR, 27 Maart. Andijvie 43.0045.00, spinazie 43.0054.00, rabarber: koud 35.00, kas 56.00, wor teltjes 12.0040.00, sjalotten 7.00 26.00, raapstelen 9.0011.50, rode kool 6,0023.70, gele kool 34.20, prei 33.0049.00, uien I 40.00—48.00, II 15.0027.00, bieten 6.007.30, wit lof I 26.00—36,00, II 15.00—20.00, wortelen 5,5016,90, radijs 4.00 12.50, selderie 5.507.50, selie 9.00 17,00, appels goud 56.0062,00, stoof peren winterjan 19,0022.00. BEEMSTER, 27 Maart. Witlof 1025, rode kool 1322, savoye kool 1526, spinazie 2638, sla 718, andijvie 4346, rode bieten 47, winterpeen 11, uien 1747, prei 28 47, goudreinette 3458, jonathan 2983, winterjan 1735. LANGEDIJK, 28 Maart. 40000 kg rode kool 13.50—24.30, 1200 kg gele kool 39.60, 10000 bieten 6.00, 3500 kg witlof: I 23.00—31.00, II 20.00—22.00, 4700 kg peen: II 29.90 —30.00, III 25.30. NRD.-SCHARWOUDE, 28 Maart. 1300 kg uien 46.20, 3500 kg peen: II 42.10, III 33.10—36.10, 12000 kg kroten: I 5,30—6.00, II 3.50, 2000 kg witlof: I 26.00—33.00, II 26,00—29.00, III 25.00—26,00, 106000 kg rode kool 13.00—22,80, 1200 gele kool 40,40. WARMENHUIZEN. 28 Maart. 400 kg peen 29,50, 500 kg gele kool 38.10, 98000 kg rode kool 14.00— 23.50, afw. 6.00—14.70. ALKMAAR. Nog geen half jaar is van deze vierjarige gemeen teraadsperiode verstreken, of er komt al wijziging in de samenstel ling van onze vroedschap. In de va cature van de heer Steenis, die tijdens de begrotingsbehandeling zo plotseling kwam te overlijden, is diens opvolger, de heer A. Eriks toegelaten. Hij zal de volgende ver gadering worden geïnstalleerd, waarbij dan de fractie van de P.v. d.A. weer op haar getalsterkte van 9 man zal zijn hersteld. De heer Steenis was voortgeko men uit de moderne vakbeweging en de oude S.D.A.P. Zijn opvolger die ook reeds van de noodraad deel uitmaakte, is een oud-V.D.'er, die een vrij-wisselvallige journalistieke loopbaan achter zich heeft. Voor zover ons bekend, is hü geen spe cialist op enig gebied, al gaat zijn bijzondere belangstelling uit naar agrarische vraagstukken. De heer Eriks maakt als lid van de fractie van de P.v.d.A. deel uit van wat we het „regeringsblok" zouden kunnen noemen. Het is' echter nog zeer de vraag, of hij accoord gaat met het program van samenwerking tussen de P.v.d.A. en de K.V.P. Wij hoor den althans verluiden, dat hij zich daaraan niet gebonden acht en zich zal scharen aan de zijde van de VVD en CPN, als deze zich tegen even tuele voorstellen tot oprichting van een katholieke ambachtschool en handelsavondschool zullen verkla ren. De tijd zal 't leren, of wij 't goed gehoord hebben. Het is een loffelijke gewoonte, dat blijde gebeurtenissen in het le ven van raadsleden weerklank vin den in de raadszaal. Is het gezin van een raadslid vermeerderd, is hij in het huwelijk getreden, of viert hij een jubileum, een koperen, zilveren of gouden bruiloft, dan wordt htj door de voorzitter gecom plimenteerd en tracteert hij door bij het traditionele kopje thee van bode van den Brink een gebakje aan te bieden. Maar er zijn ook „buitengewone" raadsleden; zo noemt althans de burgemeester de raadsverslagge- vers. E'n de nestor van deze razende reporters, de eerbiedwaardige Tjeerd Adema, had onlangs zijn 40- jarig ambtsjubileum gevierd, waar bij burgemeester Wytema hem al namens het gemeentebestuur had gecomplimenteerd, daarbij uiting gevend aan de waardering van het gemeentebestuur voor zijn werk als verslaggever van de raadsvergade ringen. Als „buitengewoon" raads lid deed collega Adema niet onder voor de „gewone" raadsleden; ook hij had ditmaal een verrassing in de vorm van een gebakje bij de thee, hetgeen voor de voorzitter aanlei ding was de nestor van de buiten gewone raadsleden nog eens „co- ram consilib" geluk te wensen met diens jubileum. Door een applausje gaf de Raad blijk van instemming, waarna het buitengewone raadslid zich nog verstoutte in de zaal der vroedschap het woord te voeren, zulks met toestemming van de voorzitter, die daarmee blijk gaf van de goede verstandhouding tus sen overheid en pers. Als we ons soms critiek veroorlo ven op de faits et gestes van de „gewone" raadsleden, waarom zou den wij ons dan onthouden van cri tiek op „buitengewone" raadsleden, onze collega's aan de perstafel, als daar aanleiding toe is. Die critiek geldt niet de vrijmoedigheid van onze collega in de raadszaal het woord te voeren; tenslotte vier je maar eenmaal je 40-jarig jubileum. Maar die critiek geldt ditmaal een bepaalde passage in des nestors raadsoverzicht, waarin hij de „wor king majority" van de Raad van partijpolitiek ten onrechte betichtte; iets, waaraan hij zich wel eens meer schuldig maakt. De Raad had n.l. besloten tot stichting van een nieuwe openbare school in het Bergerwegkwartier. „Ook het rechterdeel van de Raad was er vlak voor en men verwacht daar aldus onze collega na tuurlijk een even tegemoetkomende houding van de politieke broeders van de overzijde, als er ook weer eens een bijzondere school moet verrijzen. Tenslotte is dat een kwestie van geven en nemen en er zou zonder de samenwerking van een raadsmeerderheid geen vruchtbaar politieke arbeid mogelijk zijn." Deze laatst passus kunnen wij onderschrijven, al zien wij het ver band ervan niet met het daaraan voorafgaande. Het is echter geen blijk van hoge dunk van de Raad, te spreken van „geven en nemen" en het voor te stellen, alsof de rechterzijde zich vóór een openbare school verklaart, omdat daartegen over staat de medewerking van de linkerzijde voor de stichting van een bijzondere school. Van ieder raadslid mag verwacht worden, dat hij zich door het alge meen belang laat leiden en als dit de stichting van een school eist, dan heeft ieder raadslid daaraan mede te werken, ongeacht of dit een openbare of een bijzondere school betreft en ongeacht, of het raads lid vóór- of tegenstander van het bijzonder of openbaar onderwijs is. Met op één na algemene stem men besloot de Raad tot stichting van deze school; slechts de heer Hojjtink was er tegen, omdat hij ook na het betoog van de wethou der van onderwijs nog niet over tuigd was van de noodzaak ervan. Wij kunnen zijn bezwaar delen, dat in de bijlage de argumenten, waaruit deze noodzaak moest blij ken, niet waren opgenomen. Na de verdediging van weth. Bakker en het eenstemmig advies van de Com missie van Onderwijs was er ech ter geen reden, om tegen dit voor stel te zijn; ook de heer Hoijtink weet, dat er een grote achterstand is in de scholenbouw en dat de stichting van deze school in het Bergerwegkwartier geen overbodi ge luxe is. Daarbij komt nog, dat men deze school graag vóór het nieuwe schooljaar gereed wil heb ben, zodat aanhouding, zoals de heer Hoijtink vroeg, niet gewenst was. Er ontspon zich voorts een kort debat tussen de voorzitter en de heer Hoijtink over de vraag, of het zich garant verklaren namens de gemeente voor de dit jaar te hou den motorraces tot de beheersbe voegdheid van B. en W. behoort, of dat het de Raad is, die hier com petent is. B. en W. hadden besloten, het desbetreffend verzoek van V.V.V. in te willigen, onder bepaling, dat het Sportparkbedrijf het financiëel risico zal dragen en V.V.V. 40 pet. van de eventuele netto winst zal ontvangen. Omdat B. en W. van mening zijn, dat het nemen van dit besluit tot hun beheersbevoegdheid behoort, beperkten zij zich tot het vertrou wen uit te spreken, dat de Raad met dit voornemen inzake financiële garantie zou instemmen. De voorzitter vond dit meer een kluifje voor hoogleraren in het ge meenterecht, dan voor de Raad en wilde er bij een andere gelegenheid wel eens zijn mening over verde digen. Wij zijn geen hoogleraar in het gemeenterecht, maar delen toch de mening van dhr. Hoijtink, dat het hier een zaak betreft, die tot de be voegdheid van de Raad behoort, zo als alles, wat niet uitdrukkelijk bij de wet aan B. en W. is opgedragen, tot diens competentie behoort. In zekere zin gaat deze finan ciële garantie het vermogen der ge meente aan en alles, waar dit het geval mee is, behoort behoudens enkele in de wet genoemde uitzon deringen tot de bevoegdheid van de Raad. Gelukkig bestaat onze gemoede lijke gemeenteraad niet uit hoogle raren in het gemeenterecht, zodat een juridisch debat over deze kwes tie was uitgesloten. De raad geloof de het wel en zweeg; en wie zwijgt, stemt toe. Alleen het duo Hoijtink- v. d. Borden ging er niet mee ac coord. Niet, omdat zij het juridisch zoveel beter weten dan het college, dat voor 50 pet. uit juristen bestaat (de gemeentesecretaris meegere kend), maar, omdat zij nu eenmaal „Überhaupt" onverzoenlijke tegen standers van de motorraces zijn. Nog in een andere zakelijke on derneming zal de gemeente garant zijn en in dit geval deden B. en W. wél een voorstel. Misschien, omdat zij dit financiëel risico niet op het Sportparkbedrijf konden schuiven Het ging hier om een bedrag van f 35.000 en het be trof de grote tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ", welke deze zomer alhier gehouden wordt. Er waren optimisten en pessimis ten t.a.v. het welslagen van deze grote onderneming. De optimisten verwachtten mooi weer gedurendè de bijna vijf tentoonstellingsweken. De pessimisten hielden rekening met de mogelijkheid, dat het in ons landje van mest en mist in die tijd wel eens zou kunnen regenen en stormen. Wij scharen ons aan de zijde der optimisten; niet, omdat wij ons ver zekerd houden van mooi weer; dat zou roekeloos lijken; maar, omdat wij vertrouwen hebben in het zake lijk beleid van de organisatoren van deze tentoonstelling. Deze zullen on getwijfeld de zaak wel zó goed voorbereiden, dat ook bij minder stralend weer een voldoende bezoek gewaarborgd is. Dat het een gemeentebelang is, dat deze tentoonstelling in Alk maar gehouden wordt, daar was de Raad van overtuigd; en dat wettigt het brengen van een financiëel of fer. Arnhem gaf voor zijn Natio nale tentoonstelling „Mijlpaal-1950" een garantie van f 550.000; daarbij vergeleken is de garantie van f 35.000 een fooi. Het geschatte aantal bezoekers van 100.000 zal, naar onze mening, zeker worden bereikt. (Wij herinneren aan de tentoonstelling „Zo Zjjn Onze Ma nieren", die in 5 dagen van Nov. '49 9000 bezoekers trok); en dat be tekent voor de gemeente toch ook een bedrag van f 15- 20.000 aan vermakelijkheidsbelasting. Over de reclame behoeft de Raad zich niet .ongerust te maken; tot dusver beperkte deze zich nog tot de z.g. gerichte reclame tot de can- didaat-standhouders. Deze reclame had reeds voor 55 pet- succes. Na dit raadsbesluit tot het verlenen van een gemeentelijke garantie van f 35.000 zal de resterende 45 pet. niet uitblijven. Voor de reclame, die moet opwekken tot het bezoeken van de tentoonstelling, is f 17000 uitgetrokken; en daar kan wat mee bereikt worden. Stationsreclame en reclame via de dagbladen; affiches op alle x-eis- en V.V.V.-bureaux, alsmede in bussen en treinen zul len niet zonder resultaat blijven en tenslotte zal ook de regionale en landelijke pers gemobiliseerd wor den, om Alkmaar en deze tentoon stelling in het centurm der publie ke belangstelling te trekken. Dat ook de Alkmaarse midden stand daarvan een graantje mee zal pikken, behoeft nauwelijks betoog. De Raad willigde een verzoek in van een comité, om een stukje ge meentegrond beschikbaar te stellen voor plaatsing van een monument, ter nagedachtenis van tijdens de be zetting omgekomen ingezetenen. Dit herinnerde ons aan een soort gelijk verzoek voor de plaatsing van van een ander monument, dat be doeld was als een uiting van dank baarheid voor het feit, dat de stad voor oorlogsverwoesting gespaard was gebleven; welk verzoek door de Raad uitgezonderd de katho lieke leden werd afgewezen. Ditmaal werd het verzoek una niem ingewilligd en verleende de Raad zelfs nog een bijdrage voor het monumnt, zoals uit de behande ling van een suppletoire begroting- 1940 bleek. En sans rancune stemde ook de K.V.P. vóór. Wjj wilden dit toch even constateren. Er zijn plannen, om maar even tjes 13 speelterreinen voor de jeugd aan te leggen; voor een drietal de den B. en W. alreeds een voorstel en vroegen zij een crediet van f 6.460. Algemeen was de Raad voor aanleg van deze speelterreinen maar er was verschil van mening over de wijze van inrichting. Tegen 't speelterrein aan de Uitenboseh- straat was bezwaar gerezen van de zijde der omwonenden. In ver band hiermee en met de overige uit de Raad gerezen bezwaren, werd het gehele voorstel aangehouden, teneinde deze materie nog eens na der bestuderen. Wij scharen ons aan de zijde van diegenen, die bezwaar hebben te gen een 2 m-hoge omheining van harmonica-gaas, die ons doet den ken aan apenkooien en interne ringskampen, om van een ander soort kampen maar niet te spre ken. Overigens geven wij de voorkeur aan enkele grote speelterreinen boven een groot aantal kleine ter reinen. De jeugd vraagt vooral ruimte. Wij vrezen echter, dat voor grote speelterreinen geen ruimte beschikbaar is. Het ware niet on dienstig als ook uit de burgerij n's wenken en wensen omtrent deze speelterreinen voor de jeugd ken baar werden gemaakt. Wij zullen daarvan gaarne mededeling doen in onze kolommen. q De Italiaanse deze woede bi bij het vernemi ten om aan de verlenen alle drie maanden minister van B regering om de zonder toestei onwettelijk te een ramp voor draaiers een pr mogen van het regel om de o ministerraad hc weekbladen me te koop aan te Sedert enige n „kameraden" in s zogenaamd vrijw Zondagsrust aan ge verkoop van blad „Unita" op werd de toestan werd, dat de ad burgers, die Zor de propagandiste pers van htm de op het communi; reau van hun sta< stonden. Van de deze rode persi Zondag aan de hun weg naar dc onmiddellijke nal een aardige afleic van intellectuele lippige jongedam schap van als bc opgeschoten jon krankzinnigen c schreeuwden, dat enige blad is, d; durft te zeggen en Stalin alleen en meer van dezf pingen. Deze afwisselin kerkgangers sed missen. Boos over deze ketenden de com tjes en toen daar arbeiders gedood Algemene Vakboi communistisch aanleiding ,om o land een algemen king uit te roeper Echec voor d De staking is geweest. Zij was WOENSDAG HILVERSUM I, 7.00 vara, 10.0 vara, 19.30 vpro, ra. 7.00 nieuws; 7.1 nieuws- en weerb spel; 8.50 voor dt gr.muz. (9.309.: den); 10.00 kinder causerie; 10.05 10.20 voor de vrc muz.; 12.00 dansn dedelingen; 12.33 teland; 12.38 kwa lender; 13.00 lunchconcert; 13.5C gesproken portret: concert; 15.00 kim jos,eph hay dn, fc pianovoordracht jeugd; 16.30 voor 0 voor de jeugd; 17.3 no; 17.45 rege 18.00 nieuws; 18. 18.20 gr.muz.; 18.3 universiteit; 19.00 i idem; 19.30 voor c nieuws; 20.05 i 20.15 socialistisch banjo-ensemble; 2( lang, hoorspel; gebouworkest; 2! wetenschappelij ke nieuws; 23.15—24, gramma. HILVERSUM 2, 7.0024.00 nerv. 7.00 nieuws; 7.1! nastiek; 7.30 gr.mi •woord voor de daj en weerber.; 8.15 8.45 gr.muz.; 9.00 v 9.30 gr.muz.; 10.30 11.00 gr.muz.; 11.21 zijn vader, hoorspe lair concert; 12.30 12.33 orgelconcert; 13.15 koorzang; 13. vrouwenkoor; 15.00 muziek: 13.50 gr.i kamerorkest en sol de jeugdige schake de kinderen; 17. 17.45 voor de kind( mengd koor; 18 30 krachten; 19.00 boekbespr.; 19.30 taar en gr.muz.; 19 20.00 8372; 20.05 cc miliecompetitie; 20. harmonisch orkest i lil densoverdenking koor en bach-eni tien jaren, klanl avondoverdenking 23.1524.00 gr.muz. BRUSSEL, 324 ei 324 m.: 12.00 g weerber,; 12.32 1 13.00 nieuws; 13.1! en 17.00 gr.muz.; 17.15 gr.muz.; 17.3 17.40 cello en piari de soldaten; 19.00 i accordeonspel; 19.5( ton; 20.00 der bette rette; 22.00 nieuws tet; 22.47 kamern nieuws; 23.0524.0( gramma. 484 m,: 12.05 lich nieuw; 13.15, 14.15— gr.muz.; 18.30, 19.00 muz.; 19.45 nieuws; nie-orkest en solist 21.30 gr.muz.; 22.00 jazzmuz.; 22.55 nieu muz.; 23.55—24.00 i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2