Opvattingen over politiek De Koninklijke Shell Groep Terug naar Gethsemané Het kind en de kunst DE JONGE WINSLOW" Val d' l« thans i Het beleid van de fractie Passie-avond De vlaggen uit bij Spruyt Dorpie ALKMAAR EN OMSTREKEN Politicus: dienaar van het volk 2-ZIJDIG ETALAGECARTON P. 0. A. n.v. Bij 't Kaashuis GRATIS EIEREN Zilveren kloosterjubilé Passiespel voor de Vrouwenbeweging in het Gulden Vlies Openbare les St. Augustinusvereniging 1.500.000 Duitsers leven clandestien Vraagt G.B. BEHANGSELS BRANDSTOFFEN Marktberichten PAGINA 2 WOENSDAG 29 MAART 1950 ALKMAAR. De opvattingen over politiek lopen nogal uiteen en er zijn er maar al te veel, die van mening zijn, dat politiek „vuilig heid" is. Daartegen staat de meer- ideale opvatting, dat politiek, om dat de politicus het algemeen wel zijn moet dienen, het hoogste is op aarde. Over dit onderwerp hield Rector dr. F. Holthuizen, geestelijk advi seur van de N.R.K.M., afd. Alk maar dezer dagen een korte cause rie. Na enkele inleidende beschou wingen naar aanleiding van recente gebeurtenissen in binnen- en buitenland, betoogde spr., dat de politiek een terrein is, waarop men gemakkelijk zijn eerzucht kan be vredigen; het zijn echter niet de goede politici, die zich door eer zucht laten leiden; evenmin als zij het zijn voor wie geldelijk gewin het motief is. Een gevolg van het democratisch stelsel is het partijwezen en aan gezien elke partij graag de groot ste wil zijn, laten politici zich gaarne verleiden tot het doen van soms te grote beloften; maken ze anderen zwart (waar je zelf in tussen niet schoner van wordt), of voeren zij in volksvertegenwoor digende lichamen uitsluitend het woord om reclame te maken voor eigen partij. De politiek is de kunst van het bereikbare en de politicus moet daarom niet alleen een man van de wetenschap en theorie zijn, doch ook en vooral een man van de prak tijk, die zal moeten samenwerken met anderen. Daarvoor is het wel eens nodig water in de wijn te doen, waaruit wel eens ten onrechte de conclusie wordt getrokken, dat er gekonkeld wordt; en zo komt de politiek in een kwade reuk. Het doel van de politiek is niet beperkt, zoals dat van andere be roepen; politiek dient het algemeen belang; de politicus zorgt voor al les en allen en daarom kan jnen de politiek het hoogste op aarde noemen. Het is een hoge weten schap, hoe dat algemeen welzijn te bereiken en het is een hoge kunst deze taak goed te volbrengen. De politiek vraagt toewijding van degene, die ze beoefent; .de politicus is de dienaar van het volk en dit brengt mee, dat hij zich van volksmisleiding dient te ont houden. De democratie vraagt op voeding van de massa; volksmis leiding is demagogie. Tenslotte vraagt de juiste politiek het ver trouwen in de afgevaardigden, zon der welk vertrouwen het de af gevaardigden niet mogelijk is hun taak naar behoren te vervullen. De discussie over deze causerie werd aangehouden tot na de ver gadering, toen men in een gezellig samenzijn" overging. Jammer was het, dat het onder werp van deze causerie niet voor af was aangekondigd; wellicht ware de opkomst groter geweest. Nu was deze zeer matig, mede wel licht als gevolg van de dezelfde avond gehouden en goed-bezochte bijeenkomst van de Vrouwenbond. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter, de heer F. Putman, de onlangs overleden midden standspioniers, de heeren Struyc- ken en Van Wijnbergen, voor wier zielerust een ave'tje werd gebeden. Vervolgens werd de heer Nagen- gast geïnstalleerd als penning meester van de afdeling. Besloten werd de notulen commissoriaal te maken en het voorlezen ervan voortaan na te laten; de heren Rijper en De Jong werden in de notulencommissie benoemd. Beslo ten werd twee bestuursleden af te vaardigen naar de Centrale Raads vergadering, welke 3 Mei te Den Haag wordt gehouden; namens de leden zal de heer C. Mooij deze vergadering bezoeken. De vergadering ging accoord met een schrijven aan het Diocesaan Bestuur, waarin de voorgestelde kinderbijslag voor kleine zelfstan digen onvoldoende werd genoemd en aangedrongen werd op verhoging van de weistandsgrens, waarbij de middenstand meer gebaat is. in alle kleuren! PLAKKAATINKT en PLAKKAATVERF PAYGLOP 7 (Advertentie) NOTTINGHAM PLAYHOUSE COMPANY ALKMAAR De Nottingham Playhouse Company, welke staat onder leiding van de bekende En gelse regisseur van Belgische af komst, André van Gyseghem, zal een serie voorstellingen in Neder land geven van Sheridan's blijspel The Rivals en wel op 17 April te Alkmaar, 18 April te Den Haag. 19 April te Haarlem, 20 April te Rot terdam, 21 April *e Hilversum. 22 April te Arnhem, 24 April te Eind hoven, 25 April te Dordrecht, 26 April te Enschede, 27 April te Am sterdam en 29 April te Utrecht. De voorstellingen worden georga niseerd in samenwerking met het Genootschap Nederland-Engeland en staan onder auspiciën van de Arts Council of Great Britain. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Hen- drikus z. v. J. van Liempd en C. J. Halman; Jan z. v. A. Jong en C. J. Kuiper; Catharina, d. v. J. Houtenbosch en G. Mans; Wilhel mus J., z. v. A. W. Halier en J. Smit. Gehuwd; Levinus J. Schouten en Catharina C. Klaver. Overleden: Trijntje Zut, 76 jr. wed. van J. de Jong; Bregje van der Gragt, 81 jr, wed. van C. Blan- kendaal. Medegedeeld werd, dat voor de verloting van twee reizen naar Rome in 1951 veel belangstelling bestaat onder de leden, die door het kopen van een lot de kans krijgen voor f 4.een reis naar de Heilige Stad te maken. Nadat het bondsjaarverslag be handeld was, werd de zomeroprui- ming besproken; de Contactcom missie streeft ernaar deze oprui ming te vervroegen tot 1 Juli; nadat de heer C. W. Keysper dit punt had toegelicht, ging men hiermee accoord. De medewerking van de Kamer van Koophandel hiervoor zal worden aangezocht. Bij de rondvraag werd vanuit de vergadering bezwaar gemaakt tegen de verpachting van het res taurant op de tentoonstelling ,,Van de Wadden tot het IJ" aan een Haags concern, dat cafetaria's ex ploiteert, alsook tegen het feit, dat, naar verwacht wordt, dat dit res taurant reeds een maand vóór de tentoonstelling geopend zal zijn. Het bestuur zal zich hierover wen den tot de directie van de tentoon stelling, waarbij tevens zal worden aangedrongen op inschakeling van de middenstand voor eventuele leveranties. In de na de vergadering gehou den onderlinge, vrije discussie, waren de politiek, de reclame op de scholen en de V.V.V. de voor naamste onderwerpen, die ter sprake kwamen. op de Mient voor de Pasen! ZIE DE ETALAGE! (Advertentie.) Op Zondag 16 April a.s. herdenkt Br. Benitius de dag. waarop hij vijf en twintig jaar geleden intrad in de Congregatie der Broeders van St. Louis te Oudenbosch. Van deze vijf en twintig jaar bracht de jubilaris, nadat hij ach tereenvolgens te Oudenbosch, Rot terdam en Lisse werkzaam was ge weest, de laatste zestien jaar door te Alkmaar, waar hij ai die jaren verbonden was aan de St. Aloysius- school in de Koornlaan. Naast de plichtsgetrouwe vervui ler van zijn onderwijzersambt, is de jubilaris sinds tal van jaren de stu wende en bezielende leider der bloeiende R.K. Alkmaarse Lucht vaartclub en de technische leider van een der Alkmaarse parochiële handwerkclubs. Ongetwijfeld zullen velen de ju bilaris op zijn feestdag hun geluk wensen willen aanbieden. Hiertoe wordt hun op die dag de gelegen heid geboden van 12—1 uur. ALKMAAR. Voor het geval dat men de advertentie over het hoofd heeft gezien, herinneren wij de leden van de K.V.P. aan de morgenavond in 't Wapen van Heemskerk te houden ledenverga dering, waarin de heer Venneker zal spreken over het beleid van de R.K. raadsfractie. Kajottersnieuws ALKMAAR. Vanavond spreekt de Aalmoezenier over het jaarprogramma. Niemand wil na tuurlijk deze belangrijke avond missen. Daarom verwacht het be stuur een uitverkochte zaal, of schoon de toegang vrij is. Aanvang halft negen precies. Kom op tijd, voor zover je daartoe wegens de avondschool in de gelegenheid bent. ONDERSCHEIDEN ALKMAAR. De marinier 2e klasse, A. P. Bakkum, Ritsevoort 60, alhier, die onlangs uit Indo nesië is teruggekeerd, is op 23 Maart onderscheiden met het ere teken voor orde en vrede. Voor de leden van het departe ment Alkmaar van de Mij. voor Nijverheid en Handel, sprak giste renmiddag na een lunch in Victory, Prof. Ir. J. Klopper over de Kon. Shell Groep. Hij deed dit met grote kennis van zaken en met het enthousiasme van de insider. Hij herinnerde aan de oprichting van de Koninklijke, nu bijna 60 jaar geleden, met een aandelenkapitaal van f 1300.000. In dat jaar legde Ir. Kessler in de moerassen van Sumatra, waar door een gelukkig toeval de aanwezig heid van olie geconstaterd werd, de grondslag van de Koninklijke, die na de ontdekking van oliebronnen op Borneo tot een fusie kwam met de Standard en de Shell. Hij schet ste het grote aandeel, dat Sir Hen ry Deterding in de organisatie van de Kon. had, die in drie groepen werd verdeeld, de B. P. M. voor de productie en de fabrikatie; de Anglo S..P.C., die voor het transport zorg de en de Asiatic, die de verkoop regelde. Bij de fusie wilden de Engelse deelnemers een basis van-fifty-fifty doch de Nederlanders wisten een 6040 pet. basis te leggen, welke zij nog steeds wisten te handhaven. Ook in het directorium, tot voor kort uit 5 man bestaande, doch nu 7 man omvattend, bleven de Neder landers in de meerderheid. Spr. wees dan op het grote be lang voor de Nederlandse industrie bij de Kon. Shell Groep, die in 1940 voor f 90 millioen bij onze industrie aan bestellingen deed, hoofdzakelijk aan machineriën en schepen al kan hieraan toegevoegd worden, dat de Shell ook de grootste klant is van de Bols. In Venezuela stichtte de Shell- groep een fabrieksstad, Cardon, waarin een bedrag van f 450.000 verdisconteerd werd. De jaarpro ductie bedroeg in 1949 500 millioen kub. meter. In de oorlog vervulde de Kon. Shell Groep een belangrijke taak, overal ter wereld konden de geal- liëerde legers, zee- en luchtvloten in voldoende hoeveelheid de Shell- producten betrekken. Ook het octaangehalte van de Shell-benzine droeg niet weinig bij Bekertournooi Lindenhoek ALKMAAR. De laatste dag van dit welgeslaagd tournooi moest de beslissing brengen. De heer J. Schouten moest zijn laat ste partij van J. Kleverlaan win nen om definitief in het bezit te komen van de beker, welke hij dan voor de tweede maal gewon nen zou hebben. Deze partij was erg spannend en werd uiteinde lijk door de heer J. Schouten met een gering verschil gewonnen, waardoor hij zich kampioen kon noemen en in het bezit kwam van de beker; de heer v. Lienen werd in het tournooi een goede tweede en de heer de Boer derde. Na het beëindigen van de par tijen overhandigde de voorzitter van de B.V. Lindenhoek, de heer Poestkoke, de beker. Hij dankte de spelers voor hun opkomst en sportieve houding en overhandig de bloemen aan mevr. Schouten. De heer A. J. v. d. Schilden over handigde vervolgens de prijzen. De heer A.S. sprak een dank woord namens de spelers. Hij dankte de fam. Huiberts voor het vriendelijk onthaal en de organi serende vereniging De Linden hoek voor de buitengewoon goede organisatie. Na deze spr. kwam nog de heer Jongbloed aan het woord. Zo is deze wedstrijd weer ten einde en de B.V. Lindenhoek kan met trots terugzien op een bui tengewoon sportief en spannend tournooi. Hier volgt de eindstand: Schouten 671 208 26 3.22 12-7 v. Liepen 660 227 23 2.90 11-7 de Boer 620 184 21 3.36 8-7 Poestkoke 655 198 23 3.31 8-7 Kleverlaan 579 239 21 2.41 6-7 Jongbloed 628 233 14 2.69 5-7 A.S. 494 202 22 2.44 4-7 N.N. 547 244 16 2.24 2-7 tot de overwinningen door de geal lieerde luchtmacht. Aan research-werk werd door de Shell reeds een bedrag van 100 mil lioen gulden ten koste gelegd. De groep financiert zichzelf en is nog steeds groeiende. De ontdek king van de oliebronnen in Schone- beek was een goede venture; doch ook hier wordt, zoals overal 'elders ter wereld het risico en de winst gedeeld met andere maatschappijen. Het vak van de olieman, zegt 'n Amerikaans spreekwoord, is het risico van de olieman; het is dan ook een speculatief bedrijf. Spr. wees in dit verband op het verlies van Shell-bedrijven in Mexico, Rus- lland, Roemenië en de overige lan den achter het IJzeren gordijn, welke bezittingen alreeds zijn afge schreven. Wat de olievoorraden in de we reld betreft, vertelde spr., dat on langs voor Amerika een tekort dreigde, doch dat de laatste jaren steeds meer oliereserves in Amerika ontdekt worden; overigens is Ame rika aangewezen op de olievoorra den van Venezuela en Europa op de olievoorraden van de Middle East: Irak, Iran, Arabië enz. Tenslotte besprak spr. het streven van de directie, om zóveel mogelijk Nederlands personeel te werk te stellen, met welk doel onderwijs instellingen gesubsidieerd en stu diebeurzen verstrekt worden. Ir. Ie Blansch, die de spreker had ingeleid, bracht hem dank namens diens gehoor, dat nog tal van vra gen had gesteld. ALKMAAR Tijdens de Maan dag gehouden jaarvergadering van de Nederlandse Katholieke Vrou wenbeweging, afdeling Alkmaar Gilde, werd door de pupillen van het medisch-paedagogisch instituut te Heemstede, onder regie van Bob Jansen, het passiespel van Ga briel Smit, „Terug naar Gethse mané" ten tonele gebracht. In het huishoudelijke gedeelte van de vergadering, die gehouden werd in Hotel Victory en die zich in een ongekende belangstelling van de leden mocht verheugen, werd, bij het jaarverslag, meegedeeld dat het ledental van de afdeling in het afgelopen jaar tot boven 600 is ge stegen. De leden werden aange spoord lid te worden van, de ziekte en geboortekas. De presidente, mevrouw Paleari, vestigde voorts de aandacht op de dag van het H. Jaar, die in Mei zal worden gevierd. Er werden enige wijzigingen in het bestuur aangebracht. Mevr. P. Ad- miraal-Beenders werd herkozen. In de plaats van mej. M. Kamphuys, die door drukke werkzaamheden moest bedanken als secretaresse, werd mevr. J. Vermeulen-Kraak- man gekozen. Mej. Kamphuys zal mevr. M. Weissenborn in 't bestuur vervangen. De presidente sprak woorden van dank tot het scheiden de bestuurslid, mevr. Weissenborn, en bood haar uit erkentelijkheid 'n fruitmand aan. Mej. Henneman ver. vangt mej. Paleari bij de fcontróle van de ziekte- en geboortekas. Nadat het huishoudelijke gedeel te van de jaarvergadering in een vlot tempo was afgewerkt, voerden de pupillen van het R.K. Medisch- Paedagogiscjï Instituut te Heemste de, het passiespel van Gabriël Smit op. In dit instituut worden moeilijk opvoedbare jongens voor de tijd van^: 3 tot 6 maanden ter observatie op-." genomen. Dit instituut, dat begon- EEN INITIATIEF DAT BELANG STELLING VERDIENT ALKMAAR. Hebben wij ons het vorig jaar min of meer ver wonderd over het feit, dat in Alk maar geen Passie-avond kon wor den gehouden, dit jaar kunnen wij onze lezers de verheugende mede deling doen, dat het bestuur van het Koepel-comité, met medewer king van een groot aantal katho lieke verenigingen er in is geslaagd een mooie Passie-avond te orga niseren. Het programma, dat op deze avond zal worden uitgevoerd, is op een bijzondere wijze aan gepast aan de sfeer, die van een dergelijke avond, die in wezen een herdenking van het Heilig Lijden en Sterven van Christus is, aan gepast. Henk Zoutendijk, de be kende Haagse kunstenaar en pop penspeler, die onlangs een inter nationaal concours won, en die als declamator een zeer goede naam heeft, zal met boeiende voordrach ten deze avond vullen. Het middel punt van de avond vormt de voor dracht van een aangrijpend Passie verhaal. Dit initiatief van het Koepel comité, dat katholiek Alkmaar een stemmige en stijlvolle Passie-avond verzekert, verdient alleszins de belangstelling en het daadwerkelijk medeleven van iedereen, voor wie het tweeduizend jaar oude, maar steeds weer treffende Lijdens verhaal een levende werkelijkheid is. Daarom mogen wij een ieder aanbevelen, dit initiatief, dat in andere plaatsen zo werd gewaar deerd, metterdaad te steunen door een overweldigende opkomst. Het Koepel-comité verwacht dan ook, dat Vrijdagavond a.s. zeer velen van hun medeleven blijk zullen geven. ALKMAAR. Tijdens een ver gadering van de Sint Augustinus vereniging, afdeling Alkmaar-Bui ten, in het Gulden Vlies te Alk maar gehouden, hield de heer J. F. Schultink een causerie over het zien van kunst door kinderen. Het is misschien onjuist te zeggen, dat de heer Schultink over dit onder werp een causerie hield. Deze Am sterdamse paedagoog, die zich de laatste jaren geheel wijdt aan het kunstonderricht van schoolkinde ren, gaf de in Alkmaar bijeengeko men onderwijzeressen en onder wijzers door middel van een open bare les 'n inzicht in de methodiek van dit kunstonderricht, dat ten doel heeft de jeugd leiding te geven bü het ontdekken van de schoon heid onzer kunstwerken. Dat het mogelijk is, zelfs bij de jeugd van de lagere school, inte resse te wekken voor de Neder landse schilderkunst, bewees de heer Schultink daarbij overduide lijk. Met de vijfde, de zesde en de zevende klas van de Sint Adel- bertus-school. te Bergen, behandel de de heer Schultink, aan de hand van lantaarnsplaatjes, verschillende bekende schilderijen van Nederland se meesters, o.a. werken van Jan Steen, Frans Hals, Gerard Dou, Paulus Potter en zelfs de Nacht wacht en de Staalmeesters van Rembrandt. Wat de heer Schultink deed, was leiding geven door het stellen van vragen. Daardoor wekte hij de op merkzaamheid en de zelfwerkzaam heid van de kinderen op. De kin deren gingen ontdekkingen doen. Wat zij op één schilderij hadden opgemerkt, vonden zij weer op het andere. Zij zagen zelfstandig het verschil in werkwijze der schilders. Met stofuitdrukking en perspectief, metv lakvulling en rhythme der voorstelling, werden zij op eenvou dige, onnadrukkelijke wijze ge confronteerd. En wij hadden de indruk, dat de scholieren deze les .allesbehalve saai vonden. Zij zagen schilderijen, de heer Schultink wees hen op enkele bijzonderheden en zij moch ten zelf zeggen wat zij ervan dach ten. Voor zover deze methode van onderricht het zelfstandig oordeel van de scholieren stimuleert, ligt zij dan ook geheel in de lijn van de vernieuwing van het onderwijs. Wat wij op deze methode tegen hebben is, dat zij voor ons een ge vaar inhoudt tot het al te cerebraal analyseren van de materiële en intrinsieke mérites van een kunst werk. Een schilderij is nu eenmaal geen algebraïsche formule, en het ontbinden in factoren hoort wel in de wiskunde, doch niet, dunkt ons, in het kunstonderricht thuis. Wij kunnen de methode echter waar deren, want een waarachtig kunstwerk verdraagt zelfs een cere brale analyse, -wanneer zij niet meer wil zijn dan een stimulans tot kunstwaardering; wanneer zij niet, door het in een vaag gesugge reerd antwoord, de scholier een bepaald oordeel opdringt. Dat dit laatste niet de opzet is van deze nieuwe methode van kunstonder richt, die wij de methode-Schultink kunnen noemen, bewijfelen wij ech ter niet. Wij zijn ervan overtuigd, dat de heer Schultink buitengewoon goed werk kan verrichten door de toe passing van zijn methode bij de rondleiding van de jeugd door onze musea. De jeugd van de school banken af vertrouwd geworden met de meesterwerken van de Neder landse schilderkunst, zal zonder twijfel opgroeien tot mensen die in hun leven aan de cultuur de plaats toekennen die zij verdient. Jubileum ALKMAAR. Naar ons ter ore komt, zal het op 1 April a.s. 25 jaar geleden zijn, dat mej. J. Struijk, alhier, in dienst kwam van het Algemeen Afdelings Zie kenfonds „Alkmaar en Omstre ken". Voor hen, die bij gelegenheid van dit heugelijke feit persoonlijk van hun belangstelling blijk wil len geven, bestaat hiertoe gele genheid tijdens de receptie, welke die dag gehouden zal worden van 24.30 uur in het Verenigings gebouw, Heul 3 A, Alkmaar. nen is als een onderafdeling van de St. Willibrordus-Stichting te Heiloo en dat op 1 April 1949 als zelfstan dige inrichting te Heemstede is ge vestigd, is de enige R.K. inrichting hier te lande, die zich met het karakteronderzoek van de moeilijk opvoedbare jeugd bezighoudt. Aan de inrichting is een psycholoog ver. bonden en een sociale werkster; het paedagogische werk wordt gedaan door de broeders van O.L.V. van Lourdes. Als de jongens het insti tuut verlaten, worden zij ofwel op genomen in een gesticht als dat nodig gebleken is, ofwel zij gaan naar een pleeggezin, waar de na zorg van het instituut hen bijstaat, of zij keren terug in hun eigen milieu. Dat de jongens van dit instituut buitengewoon moeilijk materiaal uiitmaken voor een regisseur, die met hen een passiespel wil opvoeren, laat zich begrijpen. Dat deze jon gens het passiespel van Gabriël Smit, niettegenstaande dat, op een ontroerende wijze ten tonele hebben gebracht, strekt reg. Bob Jansen dan ook tot ere. Niet alleen de re gisseur, 0ok de jonge spelers verdie nen onze lof. De jongens gaven er blijk van, zich volkomen in hun rollen te hebben ingeleefd. Natuur lijk, er valt hier en daar nog wat te schaven, maar wij zagen ver schillende rollen, die ontegenzegge lijk van talent getuigden. Wij heb ben dan ook niets dan lof voor het werk van de toneelclub van het instituut en voor hen. die deze jon gens leiding geven. De dames van de vrouwenbeweging hebben een indrukwekkende passie-avond mee gemaakt,daarvan zijn wij overtuigd. -MET TABAK OP DE KOFFIE De voormalige gevangen-bewaker -N:j W. uit Hoorn, die al eerder te- recht'stond wegens het verstrekken (van tabak aan gevangenen, en die er van werd beschuldigd geld te hebben aangenomen om zijn plicht te verzaken, was Dinsdagmiddag weer verschenen om de laatste fase van de behandeling van zijn zaak te volgen. Er kwam niet veel meer aan de orde. Alleen beweerde een getuige pertinent, dat verdachte geld had ontvangen om tabak te kopen, het geld was niet als gift bedoeld en ook niet als zodanig ge accepteerd. Er was wel degelijk waar voor geleverd. Ook verdachte bestreed de me ning van de rechtbank, als zou hij geld hebben aangenomen om zijn plicht te verzaken. Mr. Buiskool uit Hoorn bestreed de opvatting van de Officier van Justitie en meende dat het niet vast staat, dat verdachte het geld had ontvangen om corrupte daden te doen. Vooral met het oog op de straffen, die andere bewakers kre gen en die zich wel heel anders je gens de gevangenen gedroegen, meende pleiter dat zijn cliënt voor vrijspraak in aanmerking kwam. De eis van drie maanden gevan genisstraf achtte hij buitensporig hoog. Bath krijgt vrouwelijke burgemeester ALKMAAR. Bath in het En gelse graafschap Somersetshire, dat de stad Alkmaar heeft geadopteerd, zal voor het eerst sinds 720 jaar een vrouwelijke burgemeester krijgen, nl. de vijftigjarige Kathleen Harper, thans lid van de gemeenteraad. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER J.L. en P.L., Alkmaar, mishan deling, eis: 2 maanden, uitspraak: f 75.of 25 dagen. A.J.M., Alkmaar, diefstal, eis: 6 maanden voorw. 3 j. proeftijd, uitspraak: conform. H.Th.K., Alkmaar, diefstal, eis: 8 maanden, uitspraak: 6 maanden. L.F., Sneek, oplichting, eis: 6 mnd. vw. 3 j. proeftijd en opname in Rekkense Inrichtingen, uit spraak: conform. E.v.B., Den Haag, verduistering, eis: 9 maanden, uitspraak: 9 maanden met aftrek, door te brengen in bijz. strafgevangenis. A.B.. Barsingerhorn, weder- spannigheid, mishandeling, bele diging van politie-ambtenaren, eis: 6 maanden, uitspraak: 3 maanden. Mevr. H.O., Schagen, belem mering van politie-ambtenaar bij uitoefenen van zijn plicht, eis: f 100.of 40 dagen, uitspraak f 30.of 15 dagen. DEMONSTRATIE ALKMAAR. In het Victory- hotel wordt morgenmiddag van 3— 5 uur een demonstratie gehouden, verzorgd door de fa. de Boer uit de Langestraat, die nieuwe modellen corsetten zal laten zien. Handbal: E.D.O.—D.I.O. 1—6 BERGEN. De eerste beker wedstrijd van D.I.O. is geëindigd in een klinkende overwinning op E.D.O. E.D.O. mocht de beginworp doen, doch vrijwel direct raakte de bal in handen van D.I.O. De druk op het E.D.O.-doel hield de gehele eerste helft aan. Tegenaan vallen konden door haar niet op gezet worden. De rust ging dan ook in met een 40 voorsprong voor D.I.O. E.D.O. had de opstelling na de rust gewijzigd, wat haar spel wel ten goede kwam. Een maal in de tweede helft mocht het hun dan gelukken, de bal in het net van D.I.O. te werpen. De bal werd ech ter weer mee naar de andere helft van het veld genomen en nog twee maal moest de keepster van E.D.O de bal uit het net vissen. In deze wedstrijd zagen we, in het bijzon der van de voorhoede keurig spel. De D.I.O.-junioren speelden een vriendschappelijke wedstrijd te gen Limmen. De eindstand was 31 in het voordeel van Limmen In deze wedstrijd kwam duidelijk naar voren, dat de D.I.O.-jun. nog veel tactiek en vaardigheid in het handbalspel missen. De training, die door allen bezocht moet wor den, kan dit euvel echter verhel pen. En daar rekenen we dan maar op. ALKMAAR. Op een boeiende en aangrijpende wijze heeft de Haagse iComedie een vertolking we ten te geven van het interessante spel van Terence Rattigan „de Jon gen Winslow", waarin de strijd tus sen gerechtigheid en recht op boei ende wijze is uitgebeeld. Hoewel gegeven niet nieuw is, blijft het onderwerp, de gerechtelijke dwa ling, ook in onze tijd, nog actueel en op het moderne theater-reper toire verdient het dan ook zeker 'n plaats. Van een betrekkelijk onbe langrijke gebeurtenis, het al of niet schuldig zijn van een veertienjarige jongen aan de diefstal van een kleine postwissel, heeft de schrijver, tegen de achtergrond van de Engel se verhoudingen in de jaren van de eerste wereldoorlog, e\n boeiend en levenswerkelijk betoog weten te maken, dat zich bezint op de span ningen, die dergelijke processen ook in het verleden hebben opge roepen. Zeer fraai en boeiend spel wist het ensemble van de Haagse Come- die in dit stuk, dat wij een der bes te van het repertoire van dit sei zoen zouden willen noemeh, te ge ven. Vooral de strijd van de vader voor het eerherstel van zijn zoon kwam in deze opvoering op treffen de wijze tot uiting. Daar waren al lereerst de jongen Winslow, ge speeld door Luc van Gent, die zijn rol sterk beleefde en van deze fi guur een buitengewoon aannemelij ke vertolking wist te brengen. In de vader Winslow, de gevreesde huispotentaat, met een sterk gevoel voor recht en waarheid bezield en het type van de eerlijke strijder uit beeldend, werd door Anton Roemer gaaf spel te zien gegeven, dat voor al in de eerste bedrijven de aan dacht gespannen hield. In Grace, het feministische meisje, met scherp verstand, dat echter veel plaats liet aan het vrouwelijk sentiment, gaf zich Caro van Eyck op bijzondere wijze. Coba Kelling bracht een vlot te, toegewijde en met de familie omstandigheden medelevende ge dienstige, wier spel goed harmoni eerde met dat der spelers op het eerste plan. Daartoe behoorde zeker ook Paul Steenbergen, het type van een verstandige, zakelijke advocaat, wie het gevoel echter niet ontbrak en die aan dit stuk Vol sentimenten een reële basis wist te geven. Pim Dikkers als de zorgeloze Oxford- student, Peter Holland als de plech- tig-zekere huwelijkscandidaat, die de liefde op het tweede, maar de BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Geertje, dv D. C. Berkhouwer en L. C. van der Neut; Marcel A. en Mirjam E., z. en d. van H. Elte en N. Rodrigues. Overleden: Jan Jongejan, 61 jr., echtg. v. C. M. Brouwer, eerder wedn. van N. M. Brouwer. KLAAS BOOT NAAR ZWITSERLAND ALKMAAR. Volgens het V.V. zal de turner Klaas Boot, kampioen van Nederland, Maandag 3 April naar Zwitserland vertrekken op uitnodiging van de keurturners van Bazel, om onder leiding van hun beste instructeurs te oefenen voor de wereldkampioenschappen die van 14 tot 16 Juli te Bazel worden gehouden. Hij zou zes a zeven Weken in Zwitserland blijven. financiële gevolgen van zijn huwe lijk op het eerste plan zette, en tot slot de journaliste Barness, vertolkt door Annie Leenders, wisten de handelingen van de familie Wins low in het kader te plaatsen, dat er om paste. Een goed stuk toneel, uitmuntend gebracht, hetgeen door een staande ovatie van het talrijke publiek op hoge Prijs werd gesteld, L. S, Tafeltenniswedstrijd BERGEN. Zondagmiddag is in het Wapen van Bergen een tafeltenniswedstrijd gehouden tus sen de Bergense club de „Merlet- ten" en de Personeelvereniging van het „Parool" uit Amsterdam. Hoewel het al spoedig bleek dat de Paroolploeg sterker was dan de Bergense werd er menige span nende partij gespeeld, waarbij vooral het spel van de A-ploeg opviel. De spelers, die in de C- ploeg uitkwamen waren aan el kaar gewaagd, terwijl in de A en B-ploeg de Amsterdammers meer routine aan de deg legden. Maar de Bergenaren zullen er met re gelmatige en goede training vast wel komen, want tenslotte bestaat hun vereniging nog maar een half jaar. De uitslagen luiden als volgt: Parool Merletten A-ploeg 10 6 B-ploeg 7 2 C-ploeg 3 6 De eindstand was dus Parool- Merletten: 2014. BONN, 28 Maart (Reuter) Meer dan 1.500.000 Duitsers le ven .clandestien" het zij onder een aangenomen naam of zonder identificatiepapieren in de Westelijke zones, aldus verklaar de een woordvoerder van de Westduitse regering. Het merendeel van hen woont in de grote steden, met name in Hamburg en het Ruhrgebied. Op weinige uitzonderingen na zijn zij illegaal uit de Sovjet-zone binnengekomen. Zij behoren niet tot de groep politieke vluchte lingen, die een speciale vergun ning krijgen om zich in West- Duitsland te vestigen. Het aan tal Duitsers, dat dagelijks uit het Oosten het Westen binnenkomt wordt op 1.000 geschat. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. VRIJ KOUD DE BILT, 29 Maart Wisselende bewolking met enkele verspreid op tredende buitjes. Meest matige wind tussen Noord-West en Noord. Vrij koud, doch slechts op enkele plaatsen lichte nachtvorst. uw behanger (Advertentie) Postxending naar Nieuw Guinea Op 8 April vertrekt het m.s. .Bantam" en op 19 April het m.s. „Rhexenor" naar Nieuw Guinea. Wil men post voor de bestemmin gen aldaar meegeven ,dan behoort de correspondentie uiterlijk op 6 resp. 17 April ter post te zijn be zorgd. Uiteraard zijn deze verbin dingen de snelste, waarmede Nieuw Guinea op het ogenblik langs de zeeweg kan worden be reikt. Voor pakketpost dient men de pakjes ongeveer 7 dagen voor het vertrek der schepen bij PTT af te geven. NIEUWE ZAAK IS GEOPEND ALKMAAR. Dinsdagmorgen werd in tegenwoordigheid van Ijet voltallige personeel en vele ge nodigden door de heer M. Spruyt het vernieuwde en gemoderniseer de winkelpand van de Kofa-zaak aan de Langestraat officieel her opend. Zes maanden lang is er door een uitgebreide staf van vaklieden gewerkt aan een verbouwing, die wel tot een der belangrijkste in Alkmaar gerekend kan worden. De oude, sinds vier en twintig jaar be staande zaak heeft daarbij een grondige verandering ondergaan en is geworden tot een moderne, pret tige winkel, die groots aandoet. De winkelstand van de Langestraat is dan ook door deze vernieuwing aanmerkelijk verbeterd. In een welkomstwoord tot de vele aanwezigen, die de heropening van de zaak bijwoonden, sprak de heer M. Spruyt in korte trekken over het 24-jarig bestaan der zaak, dat met deze vernieuwing waardig werd afgesloten. Daarbij richtte hij zich ook tot de heer J. Spruyt, die de grondlegger van het bedijf was en memoreerde daarbij de groei, die verbouwing noodzakelijk had gemaakt. Een jaar geleden werd aan de binnenhuis-architect, de heer A. Vermolen uit Den Haag, opdracht gegeven de zaak te ver bouwen, een opdracht, die op een zeer fraaie en tevens aan de prac- tische eisen van het winkelbedrijf zeer goed aanpassende wijze werd uitgevoerd. Met medewerking van de aannemer Philips en de onder aannemers Coppens voor sanitair, Pedroli voor de electrische verlich ting, Langeberg en De Vries voor het schilderwerk, werd de bestaan de zaak, terwijl de verkoop onge stoord doorpng, veranderd. Verder werkten mede de firma Ratté en Nieuwenhuizen voor de winkel betimmering, de heer Veel voor aannemers- en timmerwerk, de stucadoor Kruiningen en de firma Ypma, die een nieuwe geluids installatie verzorgde. De gehele winkelbetimmering werd in blank eiken uitgevoerd; de verlichting is een zeer gelukkige en fraaie combinatie van T.L. en Compta-Lux van Philips; er kwam een lift van de firma Marhing, ge schikt voor kinderwagens e.d. en als nieuwste snufje kwam er in de stoffen-afdeling een stand met op- staven-gespannen stoffen, een ge mak voor de huisvrouw die niet alleen de stof, maar ook het patroon van het te kopen goed wil bezien. Ook dé boven-afdeling, waar baby-goed, bedden en tapijten zijn ondergebracht, werd grondig veranderd terwijl als bijzondere attractie een nieuwe volière en een tropisch aquarium in deze afdeling werden opgesteld. Twee breed trappen in het mid den van de zaak vormen een betere opgang dan voorheen en de kasten en vakken in het middendeel wer den laag gehouden, zodat het gehele bedrijf aan ruimte en overzichte lijkheid heeft gewonnen. Tijdens de opening van het be drijf werd nog gesproken door de heer Stubenitzky, die namens het personeel een fraaie wandklok aan bood en de personeelschef, de heer Gram, die getroffen bleek door het medeleven van het personeel bij de verandering der zaak be toond. Ook de heer Vermolen, die zijn erkentelijkheid uitsprak jegens zijn naaste medewerkers, uitte zijn vreugde over het bereikte resul taat en prees de directie voor de voortvarendheid, waarmee dit grote project was aangepakt. VOOR NOORDERKADE 1 TELEFOON 4141 -4142 (Advertentie) PURMEREND, 28 Maart. 10000 kippeneieren 1011, 10000 eenden eieren 8, 809 stuks, 212 vette koeien 1.95—2.85 per kg, stug, 329 gelde koeien 480700, 188 melkkoeien 5501050, iets beter, 25 pinken 425 —625, kalm, 22 stieren 625—2000, goed, 30 graskalveren 200360, kalm, 1285 nuchtere kalveren (voor de, slacht) 3565, stugger, (voor de fokkerij) 45—95, goed, 136 vette varkens 1.501.66 per kg, stug, 1001 magere varkens 4560, kalm! biggen 30—25, kalm, 568 schapen: weiderij 60—94 vlug,, fokkerij 85— 145, goed, 43 bokken en geiten 10 —50, stug, 33 paar 600875, stil en duur, 13 fokzeugen 225350, stug, totaal aantal 3880 dieren, 600 konij nen 1.008.00. Het Koninklijk Ge tocht naar Val d'Isei uit, waar het vliegti lijk zal landen, per a zen, eerst -naar Bon rice en vandaar nas De 32 KM lange to< Saint Maurice naar zowel 's zomers als van de mooiste roui Alpen, afwisselend dalen en ravijnen, be woonde hellingen, l kale pieken. Men passeert Tigi grote stuwdam word een enorm hydro-elc werk wordt aangei groot gedeelte van stroom zal voorzien naar het buitenland j Vandaar nog 5 kr men is in Val d'Iser dorpje, dat nauwelijk telt en op 1860 M. een grote bergkom. Tien jaar geleden nog maar 2 hotellel nog geen verzorgde ski-school, kortom, goed als alles wat to wintersportplaats bel Val d'Isere een van kende wintersportpl Franse Alpen. DONDERDAG 3( HILVERSUM I, VPRO. 7.50 VPI AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gra: 7.50 Dagopening; 8.00 weerberichten; 8.15 E blad; 8.40 Gramofoo Voor de vrouw; 9.00 i ziek; 9.30 Waterstanc mofoonmuziek; 10.00 I 10.15 Amusementsmuz de kinderen; 11.00 Sop 11.30 Gramofoonmuzie dracht; 12.00 Zang e Mededelingen; 12.33 tje"; 12.38 Orgelspel; 13.15 Accordeonorke: kunt 't geloven of n mofoonmuziek; 14.00 t 14,30 Strijktrio; 15.00 ken; 16.00 Gevarieeri 17.00 Voor de jeugd; ringsuitzending; 18.00 Sportpraatje; 18.30 I 19.00 Voor de kinder mofoonmuziek; 19.30 muziekschool; 20.00 Actualiteiten; 20.15 I monisch orkest; 21.15 onze tijd", discussie; pella-koor; 22.05 „Va van de stoel", causeri muziek; 23.00 Nieuws actualiteiten; 23.30 foonmuziek. HILVERSUM n, KRO. 10.00 NCR1 14.00—24.00 NCR\ 7.00 Nieuws; 7.15 Oi tiek; 7.30 Gramofoo Morgengebed en litu: der; 8.00 Nieuws en 8.15 Gramofoonmuzie de vrouw; 9.40 Schi Gramofoonmuziek; 1 dienst; 10.45 Gramofc Voor de zieken; 11.4! 12.00 Angelus; 12.03 12.55 Zonnewijze; 13. katholiek nieuws; li piano; 13.45 Kamer. Operamuziek; 14.45 V< 15.30 VioPl en piano; lezing; 16.45 Gramofoo Voor de jeugd; 17.31 volksliederen; 18.00 ziek; 18.15 Land- en serie; 18.30 Voor de 19.00 Nieuws; 19.15 i serie; 19.40 Radio Nieuws; 20.05 Gevarif ma; (21.0021.35 fami 22.05 Gramofoonmuzie tenlands overz.; 22.3E muziek: 22.45 Avon 23.00 Nieuws; 23.15- foonmuziek. BELGIE, 324 m; 12.00 Gramofoonmuzie te muziek; (om 12.30 w 13.15 Gramofoonmuzie Voor de jeugd; 17.00 ziek; 17.05 Nieuws; kineieren; 18.15 Synd Gramofoonmuziek; 1£ soldaten; 19.00 Nieuw en piano; 19.50 Polit 20.00 Verzoekprogrami varieerd programma; spel; 21.45 Actualii Nieuws; 22.15 Strijkl Gramofoonmuziek; 2 23.0524.00 Gramofoc BELGIE, 484 to; I wmpt omroepork.; 13.15 en 14.00—14.30 muziek; 17.10 Lichte Operettemuziek; 19.0 kest; 19.45 Nieuws en 20.00 Hoorspel; 22.00 Operamuziek; 22.55 1 Dansmuziek; 23.55 Ni

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2