DE HERDER VAN DE BERGEN Val d' Isere, vóór tien jaar nog onbekend, thans een bekende wintersportplaats Deveze voert nog steeds besprekingen Wetsontwerpen regent- en voogdijschap door Verenigde Vergadering aanvaard Duitsland mag lid worden van de Europese Raad Smokkelaars gedwongen hun pantserauto op te geven Dorpje van 200 inwoners RADIO Tweede Kamer verwerpt het amendement-Ritmeester Van Alle Dag Waar de Koninklijke Familie vacantie houdt West-Duitsland gaat woningen bouwen Directeur pleegde belastingfraude Bevin antwoordt Churchill Maar zonder eisen te stellen Douane nam 3000 kilo boter in beslag Naar wij vernemen: Een merkwaardige instelling WOENSDAG 29 MAART 1950 PAGINA 3 Het Koninklijk Gezin zal op zijn tocht naar Val d'Iscre van Genèvo uit, waar het vliegtuig waarschijn lijk zal landen, per auto verder rei zen, eerst -naar Bourg Saint Mau rice en vandaar naar Val d'Isere. De 32 KM lange tocht van Bourg Saint Maurice naar Val d'Isere is zowel 's zomers als 's winters één van de mooiste routes der Franse Alpen, afwisselend langs nauwe dalen en ravijnen, beboste en onbe woonde hellingen, besneeuwde en kale pieken. Men passeert Tignes, waar een grote stuwdam wordt gebouwd en een enorm hydro-electrisch water werk wordt aangelegd, dat een groot gedeelte van Frankrijk van stroom zal voorzien en nog stroom naar het buitenland zal leveren ook. Vandaar nog 5 kilometeren men is in Val d'Isere; een klein dorpje, dat nauwelijks 200 inwoners telt en op 1860 M. hoogte ligt in een grote bergkom. Tien jaar geleden stonden hier nog maar 2 hotelletjes, er waren nog geen verzorgde pistes, geen ski-school, kortom, er ontbrak zo goed als alles wat tot een moderne wintersportplaats behoort. Thans is Val d'Isere een van de meest be kende wintersportplaatsen in de Franse Alpen. PROGRAMMA DONDERDAG 30 MAART HILVERSUM I, 402 m: 7.00 VPRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gramoloonmuziek; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws- en weerberichten; 8.15 Radio ochtend blad; 8.40 Gramofoonmuziek; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmu ziek; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gra mofoonmuziek; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Amusementsmuziek; 10.50 Voor de kinderen; 11.00 Sopraan en piano; 11.30 Gramofoonmuziek; 11.45 Voor dracht; 12.00 Zang en piano; 12.30 Mededelingen; 12.33 „In t spionne tje"; 12.38 Orgelspel; 13.00 Nieuws; 13.15 Accordeonorkest; 13.45 „U kunt 't geloven of niet"; 13.50 gra mofoonmuziek; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Strijktrio; 15.00 Voor de zie ken; 16.00 Gevarieerd programma; 17.00 Voor de jeugd; 17.50 Rege ringsuitzending; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpraatje; 18.30 Musette-orkest; 19.00 Voor de kinderen; 19.05 Gra mofoonmuziek; 19.30 Radio volks muziekschool; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Radio Philhar- monisch orkest; 21.15 „De geest van onze tijd", discussie; 21.45 A Cap- pella-koor; 22.05 „Vader thuis, kat van de stoel", causerie; 22.20 Dans muziek; 23.00 Nieuws; 23,15 Sport- actualiteiten; 23.3024.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM n, 298 m: 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnas tiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de vrouw; 9.40 Schoolradio; 10.00 Gramofoonmuziek; 10.15 Morgen dienst; 10.45 Gramofoonmuz.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert; 12.55 Zonnewijze; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Viool en piano; 13.45 Kamermuziek; 14.00 Operamuziek; 14.45 Voor de vrouw; 15.30 Viool en piano; 16.00 Bijbel lezing; 16.45 Gramofoonmuziek; 171)0 Voor de jeugd; 17.30 Nederlandse volksliederen; 18.00 Gramofoonmu ziek; 18.15 Land- en tuinbouwcau- serie; 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Muzikale cau serie; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Gevarieerd program ma; (21.0021.35 familiecompetitie); 22.05 Gramofoonmuziek; 22,15 Bui tenlands overz.; 22.35 Gramofoon muziek; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramo foonmuziek. BELGIE, 324 m: 12.00 Gramofoonmuziek; 12.15 Lich te muziek; (om 12.30 weerberichten) 13.15 Gramofoonmuziek; 14.0015.00 Voor de jeugd; 17.00 Gramofoonmu ziek; 17.05 Nieuws; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Syndic, kron.; 18.25 Gramofoonmuziek; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Zang en piano; 19.50 Politieke causerie; 20.00 Verzoekprogramma; 21.00 Ge varieerd programma; 21,30 Piano spel; 21.45 Actualiteiten; 22.00 Nieuws; 22.15 Strijkkwartet; 22.50 Gramofoonmuziek; 23.00 Nieuws; 23.0524.00 Gramofoonmuziek. BELGIE, 484 fn; 1 wmpt omroepork.; 13.00 Nieuws; 13.15 en 14.0014.30 Gramofoon muziek; 17.10 Lichte muziek; 18.30 Operettemuziek; 19.00 Omroepor kest; 19.45 Nieuws en actualiteiten; 20.00 Hoorspel; 22.00 Nieuws; 22.15 Operamuziek; 22.55 Nieuws; 23.00 Dansmuziek; 23.55 Nieuws. Vandaag vertrekken H. M. Koningin Juliana, Z.K.H. Prins Bernhard en de prinsesjes Bea trix en Irene voor een vacantie- verblijf naar Val d'lsère. Haute Savoie. Het hotel Savoie, waar het Koninklijk gezin zijn intrek zal nemen. In Januari j.l. werden er nog do Nederlandse ski-kampioenschappen, de wedstrijden der lage landen en de inter-aeademiaie gehouden. Er zijn een twintigtal kraakzin delijke hotels en pensions, (teza men met rond 1400 bedden), goed gesorteerde sportwinkels en wat cafe's en, bars met goede muziek. Het riviertje de Isere snijdt als het ware het dorp in tweeën. Aan beide kanten ervan liggen, eenigs- zins grillig door elkaar, de schil derachtige huizen en hotelletjes, om deze tijd van het jaar badend in het zonlicht. Aan het eind van de ene straat', die het dorpje rijk is, ligt, half verscholen tussen wat oudere huisjes, een kerkje en het pad. dat naar de skischool en de skiliften voert. Daar is allereerst de kleine ski-lift, waarvan de leden van het Koninklijk Gezin, die als goede skiërs bekend staan, waarschijnlijk niet veel gebruik zullen maken, tenzij om op een vlugge manier te komen naar de grote skilift en naar de kabelbaan, die hier „tele- ferique" heet en die de skiërs in 7 minuten brengt op de „Grande Solaise", die op 2500 M. hoogte ligt. Vandaar uit kan men „op vellen" naar de hoogste toppen. De ski's worden dan omwikkeld met stuk ken zeehondenvel, waardoor de steile hellingen op ski's kunnen worden begaan. Nu, omstreeks Pa sen, is er keus uit ruim dertig af dalingen. De skischool, met een aantal „moniteurs", onder wie be faamde? en nog veelbelovende ren ners, staat onder leiding van de bekende ski-paedagoog Gaston Ca- thiard, die de laatste jaren gere geld een maand in Iran werkt, om inopdracht van de Iraanse rege ring de organisatie van de skitroe pen en de skisport in het algemeen te leiden. Hij is ook de privé-leraar van de Sjah en kan over zijn ver blijf in Iran urenlange verhalen vertellen, die klinken als sprookjes uit duizend en een nacht. Het ski-terrein in Val d'Isere dwingt 's winters door zijn steil heid tot snellere vaart, maar in het voorjaar is de sneeuw wat korreli ger, waardoor men zelfs in dit steile terrein tot een normaal tempo komt. Enerzijds is er nu het voor deel van de langere dagen, ander zijds moet men zich aanpassen aan de zonnestand en op bepaalde uren de noordhelling nemen. In ieder geval is dit de mooiste tijd om van zon, sneeuw en de zuivere berg lucht te genieten. De Belgische kabinetsformateur Albert Deveze heeft Dinsdagmid dag tegenover journalisten ver klaard, dat hij zijn besprekingen tot Donderdag zal voortzetten en misschien zelfs zal hervatten als hij de conferentie der ministers van de bij het Atlantische Pact aangesloten landen te den Haag heeft bijgewoond. Voor de bekrachtiging door het parlement van de bilaterale over eenkomst met de Verenigde Sta ten inzake de levering van wape nen was een snelle oplossing van de regeringscrisis noodzakelijk. Deveze zei verder dat de be sprekingen, die hij tot nu toe heeft gevoerd, hem meer dan ooit gesterkt hebben in de overtuiging dat het herstel van de nationale eenheid onder de huidige omstan digheden een gebiedende eis is. „Aangezien sommigen mijn be doelingen verkeerd hebben uitge legd leg ik er de nadruk op, dat ik bij het zoeken van dit herstel niet zal afwijken van de grond wet", zei Deveze. Deveze zal vandaag aan de prins-regent verslag uitbrengen Op de vraag of hij een definitieve beslissing zou nemen alvorens naar den Haag te vertrekken, ant woordde Deveze: „Het is mogelijk dat ik een beslissing neem, die een nieuwe stap bij de koning nood- Nederlandse Associatie voor Practijkexamens De practijkexamens in Boek houden, Moderne Bedrijfsadmini stratie en Handelscorrespondentie van de Nederlandse Associatie voor Practijkexamens zullen wor den gehouden op 13 en 14 Juni, alsmede op 19, 20 en 21 Juni a.s. in ongeveer 40 plaatsen in Neder land, alsmede in Indonesië, de Nederlandse Antillen, Suriname en België. De examens Spreekvaardigheid worden gehouden in Mei. De examens staan onder toe zicht van de Rijksgecommitteerde dr. H. F. J. Wester veld, inspecteur van het Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs. De aanmelding staat open tot 30 April. zakeljjk maakt. Het is ook niet uitgesloten, dat het overleg na mijn terugkeer uit den Haag zal worden voortgezet". Een C.V.P.-communique Na afloop van de Dinsdagmor gen gehouden vergadering van de C.V.P.-fracties van Kamer en Se naat is een perscommuniqué uit gegeven, waarin wordt verklaard, dat geen enkel parlementslid van de C.V.P. zijn steun zal verlenen aan een regering op wier pro gramma niet de onmiddellijke bij eenroeping der verenigde Kamers ter opheffing van de wet op het regentschap staat. BONN (Reuter). Het West- Duitse parlement heeft met alge mene stemmen een wet aangeno men, die voorziet in de bouw van 1,8 millioen woningen in de ko mende zes jaar. Alleen de com munisten, die met vijf leden ver tegenwoordigd waren, onthielden zich van stemming. De 66-jarige fabrieksdirecteur te Zeist, C. W. B., en de voorjna- lige procuratiehouder van zijn be drijf, de 45-jarige G. G. stonden terecht voor de Meervoudige Ka mer van de Utrechtse rechtbank. De directeur had in oorlogstijd voor een groot bedrag effecten gekocht en deze aan diverse ken nissen in bewaren gegeven om ze te onttrekken aan de vorderingen van de fiscus. Bovendien had hij gelden uit de kas van het bedrijf genomen en deze deels voor parti culiere deels voor andere doelein den aangewend dan in de boek houding was vermeld en op deze manier een bedrag van ruim f 450.000 onttrokken aan verschil lende fiscale heffingen. De rechtbank veroordeelde de directeur tot f 2500 boete subs vijf maanden hechtenis en de procu ratiehouder tot zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en f 2000 boete. (Van onze parlementaire redacteur) Een parlementaire middag met variaties. Eerst de verenigde vergadering van de beide Kamers ter behandeling van de wets ontwerpen op het regent- en voogdijschap. De Ridderzaal leent zich hiervoor heel wat beter dan de oude vergaderzaal van de Tweede Kamer. Daar moesten zich de 150 afgevaardigden in de tweemans bankjes wringen, aan de tafeltjes in de Ridderzaal kon nu echter zonder moeite een derde stoel worden bijgescho ven. Het onderwerp dat de verenigde vergadering moest behan delen leende zich niet voor uitvoerige beschouwingen. De regering was dan ook al bij de schriftelijke voorbereiding aan verschillende bezwaren tegemoet gekomen. Maar de communist Gortzak stoorde zich daar natuurlijk niet aan. Hij vond het niet alleen nodig om nog eens te benadrukken dat de communisten tegen de monarchie waren, hij gebruikte deze gelegenheid tevens voor een plompe critiek op de reis van Prins Bernhard. voor ons land heeft verworven, een rede die hij besloot met het uiten van de beste wensen voor het wel zijn van Koninklijk Huis. De wetsontwerpen werden z.h.s, aangenomen. Naar zijn mening was een lid van het Koninklijk Huis misbruikt voor de Amerikaanse oorlogspropaganda. Na deze verklaring verlieten de communisten de zaal, hetgeen een uitstekende oplossing was. Dr. Kor- tenhorst kreeg als woordvoerder van de commissie van rapporteurs de gelegenheid om ook nog eens weer de katheder te bestijgen. Zijn korte rede had de juiste toon. In gedragen zinnen roemde hij de ver diensten, die Prins Bernhard zich LONDEN (Beuter) Bevin, de Britse minister van Buiten landse Zaken, heeft Dinsdag avond na een debat over de bui tenlandse politiek in het Lager huis met betrekking tot de even tuele toelating van Duitsland tot de Baad van Europa verklaard, niet vooringenomen te zijn tegen Duitsland, doch wel gekant te zijn tegen een overeenkomst op bepaalde voorwaarden. „Wij zijn allen tegen de bewa pening van Duitsland", zo ver volgde de minister. „Het is ver schrikkelijk om hiertoe te be sluiten", de V.S., Frankrijk en Engeland waren tegen de herbe wapening van Duitsland, aldus Bevin. De bezettende landen zou den te eniger tijd moéten beslis sen of zij Duitsland de bepaling van zijn buitenlandse politiek zouden moeten overlaten. Slechts wanneer dat stadium zou zijn be- Dinsdagmorgen omstreeks 5 uur deden twee douane-ambe- naren van de post Eersel (Noord Brabant) op 2'/z kilometer af stand van het punt, waar de weg EerselPostel de Nederlands Belgische grens snijdt, veld dienst. Hun aandacht werd ge trokken door motorgeronk op n vier a vijfhonderd meter af stand gelegen zandweg. Een der ambtenaren ging met een vlag op de weg staan om het nade rend voertuig, dat een pantser auto bleek te zijn, tot stoppen te sommeren. Hij moest echter op zij sprin gen om niet door de auto te worden overreden, de andere ambtenaar schoot toen op de wa gen. Hij richtte zo laag mogelijk en daardoor lukte het hem, het oliereservoir stuk en de rechter- koplamp er af te schieten. De ambtenaar, die met zijn vlag een veilig heenkomen had moeten zoeken sprong nu, wetend dat de weg verderop slecht was, op zijn fiets en slaagde er in het voer tuig in te halen. Hij sprong op de treeplank en schoot, door 'n spleetje tussen de pantsering van de deur en de kap in de cabine, een stuk van het stuurwiel af. Hii constateerde dat er twee per sonen in de cabine zaten. De be stuurder probeerde nu, door vlak langs de bomen aan de kant van de weg te rijden, de douaneman te dwingen van de treeplank af te gaan. Dat lukte en de pantser wagen kon nog even doorrijden Op een gegeven ogenblik ramde de auto aan de rechterkant een boom, waardoor een chassis-balk werd verbogen. Het gevolg was dat de bestuurder niet meer naar rechts kon, omdat het rechter- wiel dan met deze balk in aan raking zou komen. Bovendien was inmiddels het oliereservoir leeggelopen. Op drie meter af stand van de grens gaven de smokkelaars de strijd op, verlie ten de auto en gingen op de vlucht. De douane-ambtenaren namen de auto in beslag. Deze bleek te zijn geladen met drie duizend kilogram boter, bestemd voor België. Naar de smokkelaars wordt nog gezocht. reikt zou Duitsland als gelijk waardige in het comité van mi nisters (van de Raad van Euro pa) kunnen optreden, aldus Bevin. Bevin verweerde zich tegen de beschuldigingen van de oppositie dat hij geen politiek had en lauw stond tegenover de Euro pese eenheid. Hij zeide, dat pas toen Engeland ér absoluut van overtuigd was, dat de politiek gebaseerd op de V.N. en de Raad van Ministers niet zou function- neren op elke bijeenkomst dreigde te worden getorpedeerd het een andere koers moest inslaan. „Wij zullen proberen te ver mijden wat er bij de Volkenbond gebeurde, waar heel wat zoete broodjes gebakken werden om Duitsland opgenomen te krijgen" Naderhand echter", aldus Be vin, „nam Duitsland enige malen een houding aan tegenover de Volkenbond, die noch beleefd noch fatsoenlijk was tegenover de rest van de wereld". Bevin verklaarde verder, dat het een buitengewoon zware taak gebleken was, de Duitsers demo cratische verantwoordelijkheid bij te brengen. Hij had zijn socialis tische collega's in Duitsland moe ten vertellen, dat zij „mij een beetje te nationalistisch waren en dat hun nationalisme te dik wijls door hun socialisme naar buiten kwam. Dit alles maande tot voorzichtigheid. Toen Bevin zeide het niet ver mis te hebben, dat Churchill in zijn verklaring zinspeelde op de herbewapening van Duitsland, waartegen de V.S., Frankrijk en „wijzelf" gekant zijn, viel Chur chill hem in de rede en ontken de de woorden „herbewapenen" of „herbewapening" te hebben februikt. Churchill zeide, dat hij et had gehad over het samen gaan van Duitsland met „ons, de Amerikanen en de Fransen". zijn ook te Botterdam enkele ge vallen gemeld van de zo gevreesde pseudo-vogelpest. Van één Botter- dammer zijn zes kippen gestor ven brengen momenteel tien Belgische inspecteurs van het onderwijs als gasten van de Nederlandse rege ring een bezoek aan ons land. Zij zullen verschillende onderwijsin richtingen bezoeken heeft de Amerikaanse ambassa deur gisteren een bezoek gebracht aan de Jaarbeurs Het amendement-Ritmeester. Na een korte schorsing ging de Tweede Kamer alleen verder. Nadat het nieuwe lid van de K.V.P.-fractie, de heer J. H. W. vaD Koeverden, in de vacature-Cals ge ïnstalleerd was, kwamen de amendementen in stemming op het wetsontwerp „Dividendbeperking '49". Het amendement-Ritmeester (VVD) had de strekking om de werking van de wet, nu twee jaar, tot één jaar te beperken. Het was de heer v. d. Heuvel (AR) die ongelukken voorkwam door het zo te stellen, dat hij wilde voor stemmen in de verwachting dat dit voor de regering geen aanleiding zou zijn om de wet zelf in te trek ken en de bestaande, ongunstiger regeling te handhaven. Wanneer dit wel zo was, dan moest de regering spreken. En de regering sprak. De minister-president, die minis ter Lieftinck verving, verklaarde dat bij aanvaarding van het amen dement de hele wet van de baan zou gaan. Toen was er voor de meeste Kamerleden geen keus meer. Het amendement werd verworpen met 8 tegen 81 stemmen. Voor de WD en de heer Weiter. Een amen- dement-Hofstra (PvdA), dat de werkingsduur van de wet onbe perkt wilde maken, werd eveneens verworpen, met 28 tegen 60 stem men. Voor de PvdA en de commu nisten, Deze fracties stemden toen ook tegen het hele wetsontwerp, dat aanvaard werd met 62 tegen 29 stemmen. Het wetsontwerp tot aankoop van het flatgebouw Van Stolkweg in Den Haag bracht de heren Weiter, Scheps (PvdA), Cornelissen (VVD) en Hoogcarspel (Com.) op de ka theder. Zij allen leverden critiek op het feit, dat de regering met deze aankoop andermaal op woonruimte beslag ging leggen. Minister In 't Veld voerde aan, dat het Rijk nu eenmaal ruimte nodig heeft, in totaal beliep dat al 184.000 M2 woonoppervlakte. Ba- rakkenbouw was nog duurder en de gemeente Den Haag zou ook geen terrein willen afstaan. Het wetsontwerp werd aanvaard met 49 tegen 23 stemmen. Tegen A.R.. WD, Com. en Weiter. De Kamer had vervolgens de be doeling gehad om de wet op de economische delicten te behande len, een wetsontwerp waaraan tij dens de schriftelijke voorbereiding al heel wat is gedokterd. Maar dat ging niet door. Ter elfder ure had den enkele leden nog amendemen ten ingediend, die noch door de minister, noch door de vaste com- De nieuwe Deense gezant in Nederland, Fin Lund. FEUILLETON HAROLD BELL WRIGHT 16. Zelf heb ik het één keer gepro beerd. Jim stond bij het veer te wachten op Wash Gibbs en we waren aardig aan het praten over de oogst en het weer en zo toen ik als een ouwe gek, zei: „Jim," zei ik, „hoe vond ge 't in Texas, toen ge daar toenter tijd waart?" Gossiemiine! Hij zette zijn kaken op elkaar met een geluid of hij de haan van een pistool overhaalde, en dieë blik alsof ie recht door u heen kijkt en heel rust zegt ie: „Weet ge," zegt ie, „dat door de regen in James de rivier gisteren erg gestegen is?" En voor ik het wist vertelde ik hem hoe die ouwe, rooie stier van me, die jongens van Perkins 'n boom in gejaagd had, toen ze op de opossum jacht waren." Er deden vele verhalen uit de Bald Knobberdagen de ronde, wetten van het geweer en het touw waren. En waneer men die verhalen deed werd er altijd de naam van Jim Lane bij gefluisterd terwijl die meer durfden, zacht jes mompelden, waar Jim Lane toch zo dikwijls heen zou gaan met die Wash Gibbs, wiens va der door de regering gedood was. Lane was een lange man, goed gebouwd, met iets in zijn gezicht en houding, dat op een goede afkomst duidde, aan zijn donke re huid, ogen, haar en zwarte hangsnor te zien. zou men zeg gen met zuidelijk bloed. Zijn gezel, Wash Gibbs was een reus van eên man, langer en zwaar der zelfs dan de ouwe Matthews, maar slapper gebouwd dan de Oude Matt, hij had ruwe, grove trekken, en zoals Opoe Bowles zei: „hij zag er uit als een hond, die schapen stroopt". Omdat Opoe al bijna klaar was voor de grote reis, kon ze zelfs toen de wetten van het" land dé over Wash Gibbs de waarheid zeg gen, maar anderen spraken slechts fluisterend over de reus, behalve als ze het bewonderend over zijn phy- sieke kracht hadden. Toen de beide mannen stijf uit hun zadel zwaai den, kwam Sammy aanlopen om haar vader met een welkomstkus te begroeten, dit kleine vertoon van genegenheid was een van de vele dingen, die het verschil deden uit komen tussen de Lanes en degenen, die geboortig waren uit de streek. De echte woudloper verbergt zorg vuldig alle tekenen van liefde voor familie of vrienden. Wash Gibbs stond toe te kijken met een uitdruk king op zijn gezicht, die weinig menselijk was. Zijn dochter loslatend, zei Lane: „Heb je iets te eten, schat? We hebben verschrikkelijke honger. Wash vond, dat we beter af hadden kunnen stappen aan de rivier, maar ik wist, dat je naar me uit zoudt kijken. De paarden zijn bekaf." En Gibbs mengde zich met een ruwe lach in het gesprek: „Ik zou het ook niet erg vinden om éen paard dood te rijden, als ik na zo'n rit kreeg, wat gij krijgt." Hier gaf Jim geen antwoord op, maar begon de zadelriemen los te maken, terwijl Sammy naar het huis lopend, slechts zei: „Ik heb het avondeten dadelijk voor u klaar, vader." Terwijl zijn gastheer bezig was voor zijn vermoeid paard te zorgen, volgde de ^rote man, die het zadel niet van zijn rijpaard haalde, het meisje in het huisje. „Kunt ge niet eens: Hoe gaat het er mee, tegen een mens zeggen?'- riep hij uit, toen hij de keuken betrad. „Dat heb ik gezegd", antwoord de het meisje scherp, terwijl ze het vuur oppookte. „Ge zoudt dat wel een beetje hartelijker kunnen doen," gromde de ander, terwijl hij zo ging zitten, dat hij haar kon aankijken. „Als het Jonge Matt of die magere Ollie Stewart geweest was, zoudt ge vriendelijk genoeg geweest zijn." Sammy keerde zich met woedende blikken naar hem: „Luister eens hier, Wash Gibbs, verleden Donder dag, toen ge vader kwaamt halen, heb- ik u gezegd, dat ge me liever met rust moest laten. Ik houd niet van u en ik wil nooit iets met u te maken hebben. Die keer bij de Cove picnic hebt ge het me al las tig genoeg gemaakt, als ge niet op past zal ik. dat aan vader vertellen. Ik wil geen ruzie maken, maar ge zult toch moeten ophouden met me te treiteren." De grote kerel grijnsde: „Ik dacht ge wel eens van mening zoudt kunnen veranderen. Jim zal er me niks van zeggen, en bovendien, schelden doet geen zeer. Ik ben in de bossen hier in de om trek verreweg de beste kerel, en dat weet uw vader ook wel. En gij weet dat ook." Onder zjjn blik stroomde het bloed het meisje naar de wangen en ze voelde een vurige blos. Ondanks haar woede sloeg ze de blik neer en zonder een poging tot antwoord ging ze weer aan het werk. Een ogenblik later, trad Lane de kamer binnen, een enkele blik op het gezicht van zijn dochter, een vlug opnemen van Wash Gibbs, ter wijl de bruut daar met gretige ogen iedere beweging van het meisje gadesloeg en Jim ging rustig voor zijn gast staan. Op hetzelfde ogen blik verliet Sammy het huis om een emmer water te halen, en Wash wendde zich naar zijn gast om met een schok te ontdekken, dat de donkere man hem aanstaarde met een gerust hart over zich konden een blik, die weinig mannen met laten gaan. Zonder een woord stak Jim stilletjes zijn rechterhand tus sen zijn katoenen hemd, waar een knoop aan ontbrak. Eén ogenblik probeerde Gibbs op dezelfde manier terug te kijken. Het mislukte. Iets dat hij aflas van het donkere gelaat vóór hem een veelzeggend licht in die zwarte ogen deed hem heven en hij voel de meer dan dat hq zag, hoe Jims hand nu rustig bleef zitten onder zijn katoenen hemd bij zijn linker oksel. (Wordt vervolgd). missie bekeken hadden kunnen worden. Dus moest de Kamervoor zitter de behandeling wel tot na Pasen uitstellen, hetgeen hij dan ook deed, maar niet dan nadat hij de zondaars een hoffelijk maar moeilijk mis te verstaan standje had gegeven! Tenslotte was er nog het wetsontwerp, dat de uitkerin gen van de rentetrekkers ingevolge de Ongevallenwetten wat meer in overeenstemming met de gestegen kosten brengt en dat z.h.s. werd aangenomen. Er is ongetwijfeld een merkwaar dige en opvallende tegenstelling in de wijze, waarop men in Nederland enerzijds de houding vergeet, al thans bagatelliseert van hen, die gedurende de bezetting op een moe dige en dappere wijze de Neder landse belangen hebben verdedigd en anderzijds de halstarrige hou ding, waarbij men in ons land vol hardt, om degenen die tijdens die jaren fout geweest zijn, te blijven vervolgen. In deze overtuiging werden we opnieuw gesterkt, toen we dezer dagen bezoek kregen van een hoofdonderwijzer, die tijdens de be zettingsjaren wat zjjn nationale gevoelens betreft, foutief was in gesteld en die deswege na de be zetting een tijdje in een kamp heeft doorgebracht, waarna hjj door het tribunaal werd veroordeeld tbt de straf, door hem in voorarrest door gebracht. Dat met deze straf ook de schuld geboet was, bleek voor de man al spoedig een misverstand te zijn, want de school bleef voor hem ge sloten. Na jaren van een zeer zorgelijk bestaan kon hij een benoeming krij gen aan een openbare school in een dorp in Noord-Holland, maar deze benoeming moest door de minister van Onderwijs goedgekeurd wor den.. Daar dit nog wel endf tijd kon duren, mocht hij voorlopig in de school omdat daar -.-n een onder wijskracht dringend behoefte was. De man beviel goed, ook de ouders waren zeer tevreden, maar de goedkeuring uit den Haag kwam niet. De burgemeester is zelf enke le malen naar het departement ge gaan om deze los te krijgen, maar de betrokken commissie die in deze de minister adviseert, werkt zeer langzaam en is zeer spaarzaam met haar „flat" zodat de voorlopige tfjd verstreek zonder dat de ministe riële goedkeuring afkwam en de tijdelijke benoeming kon niet lan ger gecontinueerd worden. De man moest de school weer uit, de kinde ren zaten weer zonder onderwijs, waaronder een aantal zelfs was, welke over enkele maanden een U.L.O.-examen moeten doen en daardoor in grote moeilijkheden komen, maar dit alles kon voor de commissie Patijn geen voldoende motief zijn, de beslissing over deze toelating te bespoedigen. Nu willen we gaarne erkennen, dat het herplaatsen van deze men sen in de school bijzondere moei lijkheden geeft. Niet alleen voor de collega's, die tijdens de bezetting moeilijkheden hebben gehad met de verkeerd ingestelde, met de ouders en leerlingen, maar ook als paeda- goog hebben deze mensen veel tegenstand te overwinnen. Het zal voor hen bijv. heel moeiljjk zijn straks op de nationale feestdag, waarop wfj onze bevrijding vieren, daarover voor de klas een toelich ting te geven, welke de Ned. jeugd in nationale Nederlandse geest op voedt. Zo is er meer. De onderwijzer is in dit opzicht iets anders dan iemand, die zuiver administratieve kantoorwerkzaamheden verricht. Hij moet kinderen opvoeden en van hen ook goede Nederlanders trach ten te maken. Dat de politieke delinquent daar toe bijzonder aangewezen is, kan nu eenmaal moeilijk beweerd worden, ook al laat men het barmhartig heidselement nog zo duidelijk spre ken. Maar al willen we dit alles vol komen laten gelden, dan geloven we toch nog, dat de practijk op dit ogenblik een andere houding vraagt. Nu we bfj ons onderwijs nog steeds worstelen met een groot te kort aan onderwijskrachten, waar door vele scholen, ten koste van het onderwijs onderbezet zijn, is het toch niet verantwoord, dat van de 2500 onderwijzers, die tijdens de be zetting verkeerd waren, er nu nog ruim 2100 werkloos rondlopen en vaak uit overheidskassen gesteund moeten worden. Dat onder dit grote aantal er nauwelijks 400 zouden zijn, die weer geschikt zijn voor de klas te staan, wil er bij ons nog niet in. Het zal vaak niet verstandig zjjn, deze mensen op hun oude plaatsen terug te brengen, maar dat er over wegende bezwaren zouden bestaan deze mensen weer te laten begin nen in kleine gemeenten, waar men hun verleden niet kent or., waar men van tegenwerking van colle ga's niet veel last heeft omdat het gewoonlijk een of tweemans school tjes zijn, kunnen we nog niet in zien. En juist in deze kleine dorpen is de onderwijzersnood vaak heel groot. Ook terwille -an deze grote on derwijst elangen moet len ook hier wat het zwaarste is, het zwaarste laten wegen. En als men dit in Den Haag, zowel op het departement, als bij de Commissie Patjjn zulks doet, dan geloven we, dat het an ders kan en anders moet. Men moet zich bovendien ook hier niet blind blfven staren op de zwakheid waardoor men viel, maar ook oog hebben voor de kracht en de wil van velen tot opstanding en wedergeboorte. J. H.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3