Nieuw Het koninklijk gezin begon vacantie-reis Smokkelaars groeven tunnel van zeventig meter Amerikaans Congres neemt wonderlijke beslissing Dr. P. J. Koets keerde terug na fascinerende hondenbaan" 31 MAART iw programma >n geluidfilms De Bruyn stelt klemmende vragen Schiphol had het druk U.S.-minister van Defensie gearriveerd Voor handelsverkeermet Duitsland Rondvlucht boven Nederland Geen binnenlands luchtnet dit jaar Alle Marshallhulp aan Engeland zou voorlopig worden stopgezet Een milliard voor landbouwprod ucten De 100.000-ste Wordt Westerling legionair? Vandaag verklaring van Devèze Unie-conferentie stel* commissies in Vrij koel weer verwacht Bolsward in werking ge* elegenheid van het gouden n zal aan het gehele per- yan de bedrijven van Uit en Bolsward in hotel de ir te Uitgeest een feest- vorden aangeboden. In de van 3 April a.s. recipieert ctie van de jubilerende de Industriële Club te dam. misdrijf in Rotterdam het Zaterdag in het Boe gevonden lijk van de ge ëerde militair A. A. L. uit r Kerstantstraat, deelt de mede, dat bij onderzoek .oren van misdrijf zijn aan- »n. Het slachtoffer, dat 6 Februari wordt vermist, vond tevoren met een an- lilitair, die in uniform ge was, de stad in geweest, eks half twaalf 's avonds van de omgeving van het n gewandeld naar de Rem- traat, waarbij ze werden •ld door een tweetal onbe- mannen van circa 25 jaar, iden varende te zijn. De verzoekt deze laatste twee a zich tot het geven van ngen té melden bij de •he van het hoofdbureau .olitie te Rotterdam, tel. raarland POSTHOORN" 7.30 precies ngsbewijzen ver- onze Dealer: N.V. A en DEKKER, en BOEKE en ER, Kantoor te ;hagen ffe drankjes te koop zijn. Verholen nu ook binnen, et Gulden Veerschip, dat .toe. Ouwe Rinus liep nog it hij had in zijn jonge zelfs in Oostinje geweest, t. „Eén koffie", bestelde iwe Rinus. „Ik zal je d'ris heugen zal". Zo gebeurde Verholen rustig bij het Rinus stond weer achter nerkte niet dat Verholen en nu bezig was tientjes ilde de smid daar tientjes toen had hij natuurlijk gen. Hij deed zijn tientjes rig stapeltje van en borg dit allemaal deed, keken s gordijntjes naar binnen, n de hand was Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Donderdag 30 Maart 1950 45e Jaargang No. 11827 Kantoren: HOORN. Draafeingel 59. tel 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56. teL 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 DE VOORZITTER van de Kath. Arbeidersbeweging, de heer de Bruyn, heeft bij de behandeling van de begroting van „Sociale Za ken" in de Eerste Kamer, de loon- en prijspolitiek van de regering aan een critisch onderzoek onder worpen. De regering, zo zei de heer de Bruyn, heeft zich steeds op het standpunt gesteld, dat het levens peil niet onder een sociaal ver antwoord minimum mocht komen. De kosten van levensonderhoud waren voor alle werkers gestegen en dus zouden ook alle werkers de 5 pet. loonsverhoging hebben moeten ontvangen. De regering heeft echter de consequentie van haar eigen standpunt niet aan vaard. De loonsverhoging werd slechts toegestaan en niet ver plichtend gesteld. Dit was naar de mening van de heer de Bruyn ge vaarlijk spel. Het was aan het verstandig inzicht van een groot deel van het bedrijfsleven te dan ken, dat er desondanks geen onge lukken gebeurden. Intussen had deze houding echter wel tot ge volg, dat 15 a 20 pet. van de arbei ders de loonsverhoging niet ont vingen. De heer de Bruyn wees er ver volgens op, dat zich inmiddels "al weer een nieuwe ontwikkeling heeft voltrokken. De prijzen zijn andermaal gestegen met als ge volg dat het levenspeil met 2.6 pet is gedaald. Hij hield de regering vast aan haar toezegging, waarvan de consequentie diende te zijn dat lonen en prijzen gelijke tred hiel den. Wilde de regering geen nieu we loonsverhoging dan moesten andere wegen worden ingeslagen. De regering, aldus de heer de Bruyn, is van mening geweest dat de prijzen moesten worden los gelaten. Ook de subsidies werden voor een groot deel opgeheven. De prijsdaling, die verwacht werd, bleef intussen uit. Blijft de rege ring nog op deze mogelijkheid spe culeren?, zo vroeg de Bruyn en zo ja, waren daar dan gegronde redenen voor? De vraag klemt thans meer dan ooit wat de regering denkt te doen om het sociaal verantwoord minimum te handhaven. Met een nauwlettend gadeslaan van de ontwikkeling kon zeker niet wor den volstaan. De prijsstijging gaat maar door en de heer de Bruyn wees hier in het bijzonder op de prijzen van de aardappelen. Een vergrote productie zou de beste oplossing zijn, maar dan diende de regering in dit opzicht ook alle zeilen bij te zetten. De heer de Bruyn achtte in dit verband de oprichting van productiecomité's gewenst, die bedrij fstaksgewijzo zouden moeten werken. In de vrije concurrentie zag de heer de Bruyn voorlopig nog min der heil dan de regering. De strijd in de margarinebranche kon zeker geen toetssteen genoemd worden voor een gezonde concurrentie. Wanneer de huidige prijs normaal moest heten, dan was daar ook mee bewezen, dat deze industrieën het volk in een eerder stadium hadden gebrandschat. De Bruyn hield rekening met de mogelijk heid, dat de minister in dit debat nog niet het verlossende woord zou kunnen spreken. Het werd echter hoog tijd om zich over dit vraagstuk met grote ernst te be raden. Ook op andere punten van het beleid van de minister van Sociale Zaken leverde de heer de Bruyn scherpe critiek. Was de minister van oordeel dat er ook in de toekomst, wat de loonpoli- tiek betreft, een taak voor het col lege van Rijksbemiddelaars zou blijven, de heer de Bruyn verde digde daartegenover de stelling, dat het stra'ks de bedrij fsraden zouden moeten zijn die de lonen vaststelden onder toezicht van de Soc. Ec. Raad. Wat de sociale ver zekering betreft constateerde de heer de Bruyn dat de minister er op uit was om de zaken zo veel mogelijk centraal te regelen. Deze politiek riep weerstanden op met als gevolg dat de invoering van de werkloosheidsverzekering nu met een jaar vertraagd dreigde te worden. Zou dat het geval zijn. zo dreigde de heer de Bruyn, dan bleef de minister hiervoor jegens de volks vertegenwoordiging verantwoordelijk. Gistermorgen zijn H. M. Koningin Juliana, .Z. K. H. Prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene per K.L.M. toestel van Schiphol ver trokken voor een vacantieverblijf in Val d'lsère in de Haute Savoie. Schiphol zag gisteren voorname reizigers vertrekken en komen. Even na elf uur vertrok de DC-6 „Prinses Irene" onder com mando van gezagvoerder Eilders met H. M. de Koningin, Prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene aan boord naar Genève, waar het toestel om kwart over een op het vliegveld Cointrin landde, vanwaar na een kort oponthoud de Koninklijke Familie met een bus van Lissone en Lindeman de vijf uur lange rit naar haar vacantie-oord Val d'lsère begon. Zij had op Schiphol nog een kort onderhoud met de Amerikaanse minister van Defensie Louis A. Johnson, die even tevoren met een speciale machine van de U.S. Airforce was gearriveerd en Hare Majesteit de groeten overbracht van president Truman. Deze gingen vergezeld van een mandje bijzondere tropische vruchten die in de tuin van het marine-hospitaal te Keywest wor den gekweekt. Op Schiphol arri veerden gisteren voorts de Ita liaanse minister van Defensie Randolfo Pacciardi, zijn Noorse collega J. Hauge en de chef van de Italiaanse generale staf, gene raal Trezzani. De reis van de Koninklijke Fa milie zou aanvankelijk met de Constellation „Prinses Marijke" geschieden, die vanuit New York via Schiphol en Genève naar Rome zou vliegen. De „Prinses Marijke" had echter vertraging, zodat een ander toestel werd inge legd. Het Koninklijk gezelschap arriveerde om tien uür op Schip hol. De Koningin was gekleed in een grijs mantelpak met een licht grijs hoedje, de Prins was in civiel en droeg een kameelharen ma rine-cape. Tot het kleine gevolg dat de trip meemaakt behoren de particulier secretaris van de Ko ningin, W. J. Baron van Heecke- ren van Molecaten, majoor en me vrouw C. Geertsema, adjudant van de Prins en Jhr. Mr. W. F. Roëll van het kabinet van H. M. de Koningin. Ter begroeting waren o.m. aanwezig de algemeen secre taris van het Koninklijk Huis mr. dr. J. G. van Maasdijk, en dr. A. Plesman. Generaal Omar Bradley die gekomen was om minister Johnson te begroeten, maakte on middellijk zijn opwachting bij Koningin Juliana die hem uitno digde met haar de koffie te ge bruiken. Het Koninklijk gezel schap toefde ruim een uur op Schiphol, waar prinses Irene, die graag kauwgom wilde hebben en zich daartoe met haar moeder naar het winkeltje in de passa gierswachtkamer begaf, een te leurstelling wachtte. Er was n.l. geen kauwgom. Maar tot troost hoorde ze, dat zij in het vliegtuig een pakje zou krijgen, zoals alle andere passagiers. Toen vernomen werd dat de machine van minister Johnson ruim drie kwartier eer der dan verwacht werd op Schip hol zou arriveren, werd besloten even te wachten. Een erewacht van matrozen uit het opleidings kamp Loosdrecht marcheerde met tamboers en pijpers het platform op en betrok met marechaussee in groot tenue, met kolbak, een ere wacht. Om vijf voor elf landde het toestel van de Amerikaanse mi nister, die behalve door generaal Bradley werd begroet door am bassadeur Selden Chapin en zich daarna met het Koninklijk gezel schap onderhield. Toegejuicht door de velen die zich op het dak van het restaurant hadden opge steld wandelden de vorstelijke reizigers vervolgens naar het toe stel dat kort daarop het lucht ruim koos. Op verzoek van prins Bern hard is de Oostenrijkse berggids Rudi Matt, die steeds de per soonlijke gids van de prins is geweest uit Sankt Anton naar Val d'lsère vertrokken om de skilessen voor de prinsesjes voort te zetten, en als gids te dienen. In de namiddag kwam het gezelschap in Val d'lsère aan, waar het door de onder prefect van Albertville en de burgemeester werd begroet. Onderweg had de Koninklijke Familie nog de thee gebruikt in een herberg in Bourg St. Maurice op 40 kilometer yan Val d'lsère. Overal langs de weg stonden Franse arbeiders met hun vrou wen en kinderen om de Koningin toe te juichen. Hier en daar zag men zelfs Nederlandse en Franse vlaggen naast elkaar hangen. Op vele plaatsen waren de mensen op de dqken geklommen of hingen ver buiten.de bouwvallige balcon- netjes van hun huizen om nog maar iets van de Koninklijke familie op te vangen. Het 5-jarig dochtertje van de banketbakker van Val d'lsère, Josiane Collin, en het vierjarig neefje van de eigenaar van hotel Savoie, boden de Koningin bloe men aan. Minister Johnson verklaarde de pers o.m. dat er ten aanzien van de verdediging van West-Europa reeds belangrijke vorderingen worden gemaakt. Door ons sterk te maken proberen wij aanvallers van onze gemeenschappelijke grenzen te weren en wij zullen deze grenzen tegen iedere aanval verdedigen als dat nodig mocht zijn. Vrede door kracht is wat deze samenwerking van vrije landen wil bereiken, aldus de mi nister die door zijn Nederlandse ambtgenoot mr. Schokking zeer hartelijk werd begroet. UITSTEKEND GESLAAGD Ter ere van de uitreiking van het honderdste verkeersvlieger brevet bij de Rijksluchtvaart school vlogen gisteren twaalf knal-gele Harvards en vijf zilve ren Beechcrafts een rondje bo ven Nederland van 1500 kilome ter, waarover ze vijf en een half uur deden. Alles verliep volgens het plan dat tevoren nauwkeurig was uitgekiend. Om negen uur startten de toestellen van Gilze- Rijen waar zij thuishoren. Om tien uur stegen van Ypenburg zestien Tiger-Moth vliegtuigen op ter begroeting van de forma tie, waarmee Den Haag de pri meur had van wat in onze lucht vaarthistorie nog niet was voor gekomen: dertig Nederlandse toestellen tegelijk in de lucht. De formatie van veertien vloog af wisselend door regen en zonne schijn over Noordholland en het IJsselmeer naar Friesland, waar twee Gloster „Meteors" op het appèl verschenen. Via Leeuwar den. Groningen, Assen en Zwolle streek de formatie neer op Twen te, om des middags Zuidwaarts te koersen tot Maastricht toe. Via Eindhoven kwamen de toestel len boven Utrecht waar een naar extra-bochtjes werden gedraaid ter attentie van de Jaarbeurs. Om vijf uur rolde <de laatste Harvard weer uit op de landings baan van het eigen nest, waar vandaag minister Spitzen het brevet komt overhandigen. Naar de KLM ons mededeelt, werd voor het jaar 1950 een be perkt binnenlands verkeer voor bereid. Tal van omstandigheden wijzen er echter op dat de kos ten verbonden aan de exploitatie van het binnenlandse luchtnet zullen stijgen en dat de opbreng sten zullen teruglopen. Ondanks de betekenis die de KLM en de betrokken provincies aan het binnenlandse luchtverkeer hech ten en ondanks de vele neven voordelen welke het bedrijf van deze explotatie kan genieten, heeft de KLM niettemin moeten besluiten om het binnenlandse hicbt.net althans dit jaar niet weer in exploitatie te nemen met het oog op de financiële con sequenties. De ontwikkeling van de vlieg tuigen, die er op gericht was om de economie in het bijzonder op de langere afstanden gunstig te maken, werkte in tegenoverge stelde zin voor het korte-af- standsverkeer. WASHINGTON, 29 Maart (Reuter). Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft voorlopig met 99 tegen 66 stemmen besloten alle Marshall-hulp aan Engeland stop te zetten, totdat de verdeling van Ierland is geëindigd. Dit is de uitslag van een voorlopige hoofdelijke stemming, die later nog door een defini tieve stemming moet worden bevestigd. Dit amendement op het wets ontwerp om 3.375.000.000 dollar voor hulp aan het buitenland ter beschikking te stellen, werd inge diend door de democratische afge vaardigde John Fogarty uit Rhode Island. Toen de uitslag van de stemming bekend werd, stonden de congresleden op en juichten. Republikeinen zowel als demo craten beloofden echter na afloop, dat zij Donderdag anders zouden stemmen. De democratische afge vaardigde Eugene Cox, voorspel de, dat het amendement tegen de Ierse deling later zou worden in getrokken. Hij voegde er aan toe, dat het Huis zich door de aanne ming van het amendement bela chelijk had gemaakt. De democra tische afgevaardigde Harold Cooley, voorzitter van de land- bouwcommissie van 't Huis zeide: „Dit zal goed nieuws voor Moskou zijn". Ter gelegenheid van Haar be zoek aan Limburg zal H. M. de Koningin op 25 April te Venlo een gedenkplaat onthullen aan de honderdduizendste woning, die na de bevrijding in Nederland gereed gekomen is. Het huis staat in Blerick, St. Lambertusplein 10, is op 15 Maart gereed gekomen en wordt be woond door de heer B, Bruens, adjunct-directeur bij het Gewes telijk Arbeidsbureau. Op deze plaats stond vroeger een midden standswoning, die bij een bombar dement in een puinhoop werd ver anderd. H. M. Koningin Juliana, Z. K. H. Prins Bernhard en de twee oudste prinsesjes bij aankomst op het vliegveld van Genève in gesprek met de commandant van het vliegtuig, de heer Eilders. In de Nieuwstraat te Kerkrade, die precies langs de Nederlands- Duitse grens loopt, zijn arbeiders, die bezig waren met de aanleg van de nieuwe gasleiding, op een tun nel gestoten, die smokkelaars on der de straat door hadden gegra ven. De tunnel was nog niet ge heel voltooid. De gravers waren gevorderd tot aan het trottoir aan de Nederlandse kant van de straat precies daar waar zij gekruist werd door de voor de gasleiding bestemde sleuf. Men weet dus niet waar hij op Nederlands gebied zou uitmonden. Men heeft echter wel kunnen achterhalen, waar op Duits ge bied het beginpunt ligt en wel doordat een arbeider en een douanebeambte eenvoudig door de tunnel heen zijn gekropen. Na dat zij ongeveer 70 meter hadden afgelegd, kwamen zij uit in een droge put, die zich in de schuur op het erf van een Duits huis be vindt. De tunnel was op som mige plaatsen 60 cm hoog: de breedte was eveneens ongeveer 60 cm. Zij lag 1 meter onder het wegdek, de wanden waren gestut met planken. De smokkelaars hebben de weggegraven grond deels onder in de punt gestort. De rest moesten zij met vrachtwagens weg hebben gebracht» Enige tijd geleden was het reeds een Duitse douane opgevallen, dat daar er gens een vrachtauto reed met /attt, m leem en zand beladen, waarvan (A.N.P. Telefoto) ae herkomst niet duidelijk was. Volgens sommigen moet het kar wei een paar maanden in beslag hebben genomen, anderen zijn van mening, dat enige weken voldoen de zijn geweest. In de tunnel heeft men o.a. een schop, enkele troffels en een lamp gevonden, i welke laatste in Duitsland op het electrische net was aangesloten. Ook vond men er een kleine hou ten slede, waarmede klaarblijke lijk de grond werd weggevoerd. Men acht het niet ónmogelijk dat de smokkelaars van plan waren in de tunnel zoiets als een kabel baan aan te leggen, waarlangs zij hun smokkelwaar zonder veel moeite onder de grens zouden hebben kunnen doortrekken. SAIGON (Reuter). In ver band met een gerucht als zou Westerling, na zijn vrijlating uit gevangenschap te Singapore, dienst willen nemen bij het Franse Vreemdelingenlegioen, zeide een der hoofdofficieren van dat Le gioen te Saigon, dat Westerling in het Legioen zonder twijfel een goed figuur zou maken. Hij voeg de er aan toe, dat er nog geen verzoek van Westerling om in het Legioen te worden opgenomen, werd ontvangen. Als er zich zo werd gezegd hierbij geen com plicaties van internationale aard voordoen, moet Westerling zich met een zodanig verzoek wenden tot het Franse consulaat in Sin gapore. Met het m.s. Indrapoera is gister middag na een verblijf van 21 jaar in ons land teruggekeerd, dr. P. J. Koets, voormalig directeur van het kabinet van de Hoge Verte genwoordiger van de Kroon in In donesië. Dr Koets is „technisch met verlof voor een jaar", zoals hij mededeelde, maar heeft met de heer Hatta afgesproken, dat hij na afloop van dit verlof ook in Nederland zal blijven. „Mijn weg lag helemaal op poli tiek terrein en nu er voor een Ne derlander als politiek adviseur van de landvoogd geen plaats meer is, is de zin van deze functie verdwenen", aldus dr. Koets, die vervolgde: „Ik heb de laatste vier jaar een fascinerende hondenbaan gehad. Maar ik had ze toch' voor geen geld van de wereld willen missen". Hij noemde het nieuwe Indonesië een uitermate teer plantje, dat groeikracht heeft, mits men het maar niet wil for ceren. Voor de meeste ambtenaren is de toekomst enigszins onzeker, aldus dr. Koets. Van uitermate groot gewicht zal zijn of in de toekomst zich een behoorlijk Nederlands onderwijs in Indonesië zal kunnen handha ven. Anders zullen weinig ambte naren en particulieren met kinde ren er iets voor voelen, daarheen te gaan.. „Ik geloof, dat uit wel begrepen eigenbelang van Neder landse zijde zonodig belangrijke financiële steun voor dat Neder landse onderwijs gegeven zal moe ten worden", aldus dr. Koets, die voor het Nederlandse bedrijfs leven in de ruimste zin een goede kans zag wanneer de regering van de R.I.S. erin slaagt, een redelijke mate van orde en rust te bevesti gen en te handhaven. Het archi- VOLGENDE WEEK EERSTE WAPENVERSCHEPINCEN WASHINGTON IReuter). De eerste zendingen van Amerikaanse wapenen en militaire uitrusting voor de landstrijdkrachten van de landen van het Noord-Atlantisch pact zullen in het begin van de volgende week uit New York vér- scheept worden, zo maakte het Amerikaanse ministerie van De fensie Woensdag bekend. Vrijdag zal met het inladen worden be gonnen. Volgens de bekendmaking zal ook „wat zwareartillerie" worden ingeladen. In welingelichte kringen werd gezegd, dat het meeste materiaal naar Frankrijk en Italië zou gaan. medische punt noemde hij opvoe ring van de rijstproductie. Volgens deskundigen zou Indo nesië, wat dit betreft, binnen een paar jaar self-supporting kunnen zijn. Het communisme mag men niet helemaal over het hoofd zien al is het georganiseerde aantal gering. Dr. Koets wil een boek schrij ven over de Nederlands-Indonesi sche geschillen sedert 1945, onder de titel „Strijd zonder verliezen". ENGELSE REGERING LIJDT EEN NEDERLAAG LONDEN (Reuter). De Labour-regering heeft Woensdag avond bij een stemming in het Lagerhuis over een formele kwes tie een nederlaag geleden. De oppositie had een stemming uitgelokt over een motie tot ver daging van de vergadering, na een debat over benzine en steen kool, om te verhinderen dat de regering aan het woord zou ko men. De motie werd aangenomen met 283 tegen 257 stemmen. De conservatief Lloyd, tijdens de oorlog minister voor brandstof en energie, zeide, dat de oppositie ontevreden was over de hoeveel heid „smerige" steenkool, die door de genationaliseerde steen koolindustrie werd verkócht. Tobens, parlementair secretaris van het ministerie, zeide over die klacht: „Het kan zijn, dat wij smerige steenkool hebben, maar wij hebben het bloed er af ge veegd. 1 Tevoren had het Huis van Afge vaardigden voorlopig een bedrag van een milliard dollar der Mar- shallgelden gereserveerd voor de aankoop van Amerikaanse land bouwproducten. De democratische afgevaardigde Omar Burleson uit Texas had een amendement ingediend, dat de E.C.A. verplichten zou, dit bedrag daartoe te besteden. Het Huis nam dat amendement met 119 tegen 107 stemmen aan. De stemcijfers zijn voorlopig. De definitieve cij fers zullen later worden vastge steld. BRUSSEL. De Belgische prins-regent heeft gistermorgen de Belgische kabinetsformateur Devèze ontvangen, die hem de eerste resultaten van zijn be sprekingen heeft medegedeeld Devèze heeft gistermorgen ver der nog een onderhoud gehad met van Acker (Soc.) en Spaak (Soc.) alsmedp met Schevven (CVP). De kabinetschef van Devèze deelde gistermorgen mede. dat deze tot nu toe voornamelijk heeft getracht een formule te vinden om de koningskwestie in nationale zin op te lossen en nog geen regeeringsformule heeft op gesteld. Hij zal vanochtend nog enkele personen ontvangen, om 15 uur een vergadering bijwonen van het bureau van de liberale partij en om 17.15 op een persconferen tie een verklaring afleggen Vrij dagochtend vertrekt hij naar Den Haag. DJAKARTA. Het werk ter ITnie-conferenite maakte giste ren goede voortgang. Zaterdag wordt de slotvergadering gehou den, Zondag reizen de ministers van Maarseveen en Lieftinck huiswaarts, de ministers v. d Brink en Götzen volgen later. Besloten is een commissie van zes personen te vormen die aver drie maanden een rapport over Nieuw Guinea bij de regeringen moet indienen dat deze tot Sep tember kunnen bestuderen, waarna dan wederom een alge mene Unie-conferentie, of een speciale over Nieuw Guinea zal bijeenkomen. Informele besprekingen van de R.I.S.-regering en minister Lief tinck over een Nederlandse le ning zijn in een vergevorderd stadium. De bedoeling zou zijn een lening van 300 millioén waarvan 200 millioen voor al gemene doeleinden en 100 mil iioen gedeeltelijk voor de beta ling van pensioenen en gedeelte lijk voor die van producten. D' R I S. zou weigeren de tin-over eenkomst te aanvaarden In financieel-economische werkgroep is besloten in Djakarta en Den Haag z.g. gemengde commissie1 in te stellen die tweemaal 's jaar bijeenkomen en op ambtelii' niveau de maatregelen voorbe reiden die tenslotte door de be trokken ministers moeten wor den genomen. Er komen ook permanente commissies voor technische zaken. R.A.F. bommenwerper neergestort- Een Wellington-bommenwerper van de R.A.F. is bij Salisbury neergestort en in vlammen opge gaan. Naar verluidt zijn de vij' leden van de bemanning omge komen. (Van onze weerkundige medewerker! AI heeft de lente ons tot nu toe vrij zonnig en droog weer gebracht, toch is de temperatuur nog niet bepaald hoog geweest. Intussen heeft zich de weersituatie nog weer gewijzigd, daar de uitloper van het hogedrukgebied dat zijn centrum heeft tussen IJsland en Ierland, die over ons land lag, zich westwaarts teruggetrokken heeft. Lagen we eerst in een meer oostelijke luchtstroming, de bovengenoemde ontwikkeling heeft tot gevolg gehad, dat de wind uit het noorden is gaan waaien, hetgeen een temperatuurdaling met zich meebracht. Uitgebreide wolken velden waarin nu en dan een enkele bui voorkwam, trokken over ons land. Alhoewel het hogedrukgebied stand houdt is het voor ons in zoverre ongunstiger geworden, dat we er nu aan de rand van liggen. Dit kan een weersverslechtering ten gevolge hebben, daar zich ten noorden van het gebied enkele storingen gevormd hebben, die hier omheen trekken en ook het weer boven de Noordzee in ons land zullen gaan beïnvloeden. In de komende dagen mag dan ook op vrij koel weer en enkele regenbuien gerekend worden. Tenslotte vermelden we nog de max. temp. van gisteren: deze bedroeg te den Helder, Vlis- singen, Leeuwarden en Twte 8 graden, Eelde 9 en Beek 7 gr.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1