Ruim 5000 soldaten ervaren de kuren van de Poolstreken URK, voorpost van Overijsel Beroemde edelsteen zaaide dood en verderf KORTE LIJDENSMEDITATIE kans De ark in de twintigste eeuw Manoeuvres in Alaska Reclame Mobiliteit van de troepen is een der grote problemen Zes huizen verbrand Het gewest groeit met 5000 inwoners De blauwe diamant van Rama-Sita Wraak van afgodsbeeld uit Indische tempel sinds veertig jaar tot rust gekomen VAN HOUTEN Een fleurige woonruimte met sierlijke rotanmeubels Jezus en Pilatus m DONDERDAG 30 MAART 1950 PAGWA 5 omgingen, orga- aan het voor- eens een tals in Am- actie Veilig van de Brandweer- heeft dezer woorden in brand ge- op uitnodi- -Hollandse Pro tijdens de Hoorn. gemeentebesturen politieverorde- erordening aan wordt een controle uit- op nieuw- reeds lang be st u dat de che leidingen m daar heeft meer dan 80 bij wijze van zat? En dan eens van dubi- van hooibroei die even ex- Vaak houdt hart vast bij het filmcabines, die karton in elkaar heer Legro zag speciaal op- ;steld, die uit- aingen te letten vergadering be- weinig schokken- er niet druk: al. Zeer zwijg- die weinig heren Ankum in het candidaten voor werden de heren v. d. Hoop Breebaart zal Utrecht gaan, vergadering, mister van Bin- uitgenodigd. vermelden, dat 1949 met een 169.94 sloot OP 1316.—. De be- ligt door het ledental van r, namelijk op betekenis van de ■ugd heeft, heeft jnt ook doorge- een bepaald re- ,a. de reclame groot concern, dat strijd tussen groot- stand een belang- ugd voor zijn re- spannen, wendde oureau zich tot de aantal tot dus- Katholieke en om medewer- spreiding van for- de merken van geplakt moeten al te openlijk te het om reclame en zak begonnen voorkomen, alsof rorden nagestreefd, van het onderwijs sffen van bepaalde het bevorderen erkeer. zan een bepaald van bepaalde mer- school een stel de les in het ver- ok nog als extra- istel van een be st vooruitzicht ge steun der indus- wij in een eircu- schoolhoofden, heeft lOgelijk gemaakt. Hier staan: „de steun van genoemde indus- nu verkeren de de mening, zoals loud met school- dat van n'impor- het merk opgeplakt bleek ons, dat nog noch de Ver. v. ets met dit „Bureau ïen, afd. Leermid- maken, zoals som- ifdcn ten onrechte het feit, dat het scholen in te scha- reclame, dient er neerd te worden te- van reclame voor tikelen, waarin voor van 'n bepaald con- nstaande plaats inne- is, dat sommige rijven, die ook der verkopen, hun om zagen teruglopen, d bedoeld reclame- }g maar succes bij lieke en Christelij- weTden ook syste- bezocht, omdat men dan de openbare gedwongen wel zullen rernamen echter dat de de Katholieke scholen choolhoofden verboden reclame-actie door de wethouder van een onzer steden het iatbaar acht, dat de penbare scholen hier- ng verlenen, iddelen moeten ko- aie uit andere hoofde ngeschaft. Bij ons be- n Katholieke school daar ook nog andere gebruikt worden, die voorzien van de no- door de groot-indus- schikbaar werden ge- moet het o.i. niet op daaTom de hoofden willen adviseren, zich n aan de reclame voor zstrieën in het vervolg Ook de ouders moes ten. door zich niet op laten dwingen bepaal- kopen, waardoor zij groot-bedrijf bevoor- dele van de midden- LSE LEAGUE en van de Woensdag lse league gespeelde luiden: isie: ton Villa 13 ddlesbrough 21 ty— ewcastle United 11 tbromwich Alb. 12 CityLiverpool 13 (Van onze correspondent) NEW YORK, Februari. In het hoge Noorden van het Weste lijk Halfrond ligt Alaska, op één punt slechts 2V» mijl van het Aziatisch vasteland gescheiden door de Beringzee. In het huidig seizoen is het er 40 a 50 graden onder nul een temperatuur, die men nauwelijks beseffen kan als men haar niet aan den lijve heeft ondervonden. Dit is de ervaring van militairen, die er thans deelnemen aan manoeuvres, die er door Amerikaanse en Canadese legereenheden zijn gehouden met het primaire doel na te gaan of deze streek in het winterseizoen te ver dedigen is door troepen, die aan deze klimatologische omstan digheden niet gewend zijn. Vanzelfsprekend heeft men tege lijkertijd deze gelegenheid aangegrepen om vervoers- en ver bindingsmateriaal op de proef te stellen; dat er tenslotte nog een schijnoorlogje is gevoerd tussen aanvallers en verdedigers, zal men begrijpen. Maar met een dergelijke kleine strijdmacht (de aanvallers telden slechts 500 man) was het duidelijk, dat de observaties hoe mannen en materiaal het er af zouden brengen, verreweg het voornaamste doel waren. De ervaringen, die men tot dus ver heeft opgedaan, wijzen er op, dat een modern, gemechaniseerd leger in de poolstreken verre boven zijn stand leeft. Alle factoren dra gen er toe bij' om beweeglijkheid te voorkomen: bepaalde motor-olie soorten, die men speciaal op dit klimaat had uitgezocht, bleken te bevriezen motoren leggen het vaak af, en plaatselijke reparaties blijken moeilijk, zo niet onmoge lijk metalen verliezen hun span kracht rupsbanden knappen af bij de aanraking met deeerste de beste scherpe rots rubberbanden barsten, scheuren en menig chauf feur heeft zich in de speciaal tegen het klimaat beschermde cockpit van zijn militaire wagen gezet om bij de eerste voorwaartse snelheid pas te bemerken, dat voor- of achter band lek bleef: want al mag een band gedurende de nacht lek sprin gen, zij behoudt haar gewone vorm omdat de koude het rubber doet verstarren. Luchtlandingsoperaties zijn uitermate gevaarlijk, omdat zich overal, temidden van de sneeuw, bevroren plekken bevin den waartegen de parachutisten met hun gemiddelde valsnelheid van 25 kilometer per uur gevaar lopen te pletter te slaan. Voor offensieve campagnes leent dit ter rein zich allerminst. De eerste conclusie, die zich aan de deskundigen heeft opgedrongen, is danook, dat men de mobiliteit van de troepen moet trachten te verhogen door middel van het ge bruik van dieren-tractie. De strijd krachten van de Noordelijke Scan dinavische landen maken een uit- GEEN PERSOONLIJKE ONGEVALLEN (Van onze correspondent) HOOCKEVEEN. Door onbeken de oorzaak brak brand uit in het perceel Haagje 149, bewoond door het gezin J. Vos. Toen de vrouw des huizes, die even buiten geweest was, binnen kwam, bleek het voor huls reeds in lichter laaie te staan. Over de zolders plantte het vuur zich voort over de vijf andere wo ningen van dit blok arbeiderswo ningen, resp. bewoond door de ge zinnen: Groote, M. Vinke, G. Post, J. P. Kroon en H. Pries. Het vuur werd in afwachting van de brandweer eerst bestreden met een slang gekoppeld aan de brand- kraan van de aan de overzijde der vaart gelegen spinnerij Roombeek. Toen de brandweer na enige mi nuten ter plaatse was, was het eer ste perceel reeds vrijwel geheel uit gebrand. Om half twee was men de brand meester, drie woningen zijn totaal uitgebrand, terwijl van de overige huizen het bovengedeelte is verbrand en zeer veel waterscha de is ontstaan. Van de inboedels is slechts een gedeelte gered. De ver zekering dekt de schade van de af gebrande huizen- gebreid gebruik van muilezels, paarden en bondensleden bij hun oefeningen in de poolstreken. Bovendien, beroeps-overwinteraars in dit deel yan Alaska hebben de gewoonte om in de herfst hun paar den de vrijheid te geven en gedu rende het winterseizoen aan hun eigen lot over te laten. Dit klinkt wreder dan het is. Want hoewel er een aantal ongetwijfeld het slacht offer worden van wolven, keert een hoog percentage van deze half wilde paarden in het voorjaar naar de stallen terug in een veel betere conditie, dan waarin de viervoeters zich bevinden, die de gehele winter op hooi hebben doorgebracht. Radio-verbindingen, de zenuw centrale van ieder leger, zijn in deze streken moeilijker te hand haven en grilliger van aard dan in enige andere omgeving. Bergen kaatsen de signalen terug en ma ken de ontvangst vaak moeilijk of onmogelijk, terwijl de temperatuur weinig mededogen betoont met de draden van veldtelefoons, die af knappen als lucifers; Iedere actie een probleem En dande mens. Het leven in de poolstreken is een vreugdeloos bestaan. Wie een ogenblik van moe deloosheid kent en een diepe zucht slaakt om zich moed in te spreken loopt het gevaar zijn longen te bevriezen. Hier is iedere actie een probleem, waarvan men de gevol gen moet overdenken, alvorens men ook maar een stap onderneemt. De militair in dit gebied draagt drie lagen ondergoed, dat ruim moet zitten, teneinde transpiratie een uitweg te geven, een speciale windjekker met een met wol ge voerde hoofdkap, die nauw past om een balaclava-achtige hoofdbe scherming Twee paar speciale handschoenen vervolmaken deze uitrusting. Maar het grootste pro bleem is de beenbedekking en het schoeisel. Een Eskimo schoen met drie verschillende soorten binnen zolen en een buitenkant deels van rubber, anderdeels van canvas, is tot dusver het meest bevredigende schoeisel gebleken, dat gedragen wordt over drie of vier paar spe ciale sokken. In bijzonder vochtige streken voldoet' de waterdichte laars eveneens gedragen over een dikke laag sokken beter, hoewel bij de laagste temperatu ren een speciale vilten laars ver eist is. Een van de moeilijkheden daarbij is. dat het winterse terrein van Alaska herhaaldelijk van ka rakter verandert en dat verkleed partijen daardoor even vaak vereist worden, als op een kinderfeestje, waar men charades opvoert. Niet alleen het ademhalen is vaak moeilijk en oncomfortabel; zelfs de sigaret smaakt niet de inspanning is te groot. Teneinde het leven te houden is kalmte, rust en regelmaat van het hoogste be lang. Maar deze vereiste wordt letterlijk met voeten getreden wan neer een militair zoals herhaal delijk geschiedt via een dunne sneeuwlaag in water is gezakt en natte voeten heeft gehaald. Dan wordt het rennen, zo hard als de omstandigheden en de vele laagjes kledü het maar mogelijk maken. Wie tien minuten of langer met een paar natte voeten rondloopt, kan het beste transport naar het hospitaal aanvragen, want tegen die tijd zijn zijn voeten bevroren. Een andere gulden regel is om de bloedsomloop nergens af te snij den. Een sergeant die een vinger verstuikt had, meende er goed aan te doen deze af te binden met een plakverband, waarna hij haastig zijn twee lagen handschoenen weer aandeed. Maar binnen luttele minu ten was de top van zijn vinger bevroren en ook hij werd naar het hospitaal verwezen. Slapen bij veertig graden onder nul is geen pretje, zelfs al gaat men ter ruste in een slaapzak, die grotendeels gevoerd is met eider dons. 's Nachts steekt alleen het tipje van de neus uit de slaapzak. De tinteling, veroorzaakt door de bittere kou, schijnt bij verreweg de meesten de slaap te verhinderen. Wee de ongelukkigen, die slim menen te zijn en met een dunne doek hun neus trachten te bescher men. Het gevolg is, dat hun uit ademing eerst tegen de doek be vriest, en daarna door de warmte, die zich onder de doek vormt, weer smelt. Het water loopt dan de slaapzak binnen en de hospitaal soldaten kunnen weer aan het werk gaan. Vermoeidheid speelt voorts een grote rol. Ervaren legerchauffeurs, die in de hitte van de oorlogsjaren er niet voor terugdeinsden uren en dagen achtereen, met een minimum aan slaap, aan de slag te blijven, vielen nu na twaalf uur achter hun stuur in slaap na hun wagens in een sneeuwhoop te hebben ge jaagd. Negertroepen van de fourage- dienst mar. ';ten deel uit van dé strijdmacht. Voor hen betekende deze manoeuvre een dubbel schrap zetten en 25 procent van hun effec tief moest wegens bevriezings- gevallen naar mildere streken wor den geëvacueerd. De les De les van deze ijselïjke onder neming? Moderne oorlogvoering in de poolstreken is gedurende l.et huidige seizoen vrijwel uitgesloten zelfs voor troepen, die geruime tijd zijn gehard in het leven onder deze omstandigheden. En mocht een vijand het niettemin wagen gedurende het winterseizoen zijn operaties te beginnen, dan kan men hem reeds zeer veel afbreuk doen door de blokhutten te vernietigen, waarin zijn troepen een schuilplaats tegen de barre koude kunnen vin den. Evenals in Nederland is ook in Japan de tijd voorbij, dat een agent van politie als boeman werd beschouwd door de jeugd. Hier ziet u een agent Osaka, die met de kinderen uit zijn wijk een gemoedelijk babbeltje maakt. Zaterdag 1 April xal Urk tweemaal xo groot worden en boves dien verheven tot voorpost van het Oversticht. Bepaald niern is dexe situatie niet, want reeds in de vijftiende eeuw was hei onder beheer van het Kuinderse geslacht Heynric de Crane Dat Urk, waaraan de onstuimige Zuiderxee altijd brokstukken ontnam en derhalve steeds kleiner werd, nog eens xou groeien van een gemeente van 81 ha tot een van 171 ha, xal in het verleden nimmer een Urker visserman ooit hebben gedroomd. Sterke banden. Dat ia historie en zomin een April-mop, als het verzoek-in-ge- biedende-wijs „klompen hier laten Staan", dat tot iedere bezoeker, zelfs de hoogste magistraten van Overijsel en Noord-Holland, wordt gericht, bij het betreden van het halletje van het vriendelijke ge meentehuis van Urk. Zo zal dan Zaterdagmorgen in een officiële bij eenkomst van de gemeenteraad van Urk en in aanwezigheid van de Commissarissen der Koningin in Noord-Holland en Overijsel, ,,Groot- Urk" voorlopig bij Overijsel wor den ingedeeld. Daarmede komt aan de unieke verhouding, die we ove rigens alleen ten aanzien van het Openbaar Lichaam N.O.P. kennen, nl. het rechtstreeks ressorteren on der het Departement van Binnen landse Zaken en niet onder dat van enig provinciaal bestuur, althar voor Urk een einde. Terecht spreekt de Minister van Er bestaat op aarde een edelsteen, door een speling van het noodlot de ,,Hope" genaamd, die nu al meer dan drie eeuwen ongeluk brengt aan de man of vrouw, die hem in bexit heeft. Rond de jaren 1600 werd de diamant door een Fransman uit een Indische tempel geroofd en vanaf die tijd achtervolgt de wraak van het afgodsbeeld van Rama-Sita de diamant op xijn weg door Europa én Amerika. Het begin van de geschiedenis, waarin De Hope zijn ongeluksrol speelt, lijkt op een sprookjesfilm in technicolor. In het oude Pagan stond een beroemde Hindoe-tem pel, waarin het beeld van Rama- Sita vereerd werd. Op zijn voor hoofd schitterde de blauwe dia mant. Eeji 80-jarige Franse avon turier Jean Tavernier hoorde de Groot Mogol de schoonheid van de steen prijzen, en de belang stelling van de oud-schatbewaar der van Lodewijk XIV was ge wekt. Toen hij afscheid nam van zijn gastheer, keerde hij niet terug naar Frankrijk, maar hij ging op weg naar Pagan, waar hü, als vriend van de Groot Mogol, het vertrouwen van de Hindoes won en toegang wist te verkrijgen tot de tempel. Nadien wist hij nogmaals met enkele gehuurde medewerkers het heiligdom binnen te dringen, waarbij de wakende priesters werden overmand en met een prop in de mond gebonden in het voorportaal werden opgesloten. Met een mes wrikte Tavernier daarna de diamant los uit het houten beeld van Rama-Sita „waarvan de ogen opflikkerden - m tm (Aidv.) EEN ROOMKLEURIGE ARK ligt aan de Catharijnekade bij het Jaarbeursgebouw te Utrecht gemeerd. Het is een woonschip met fleurige gordijnen achter de royale ramen, artistieke wand doeken van handbedrukte stoffen en meubilair van rotan. Deze rotanmeubelen zijn de voornaamste reden, waarom de ark de diverse Nederlandse steden afvaart. Een fabriek uit Noord- wolde, waar ook de Rijksrietvlechtschool is gevestigd, wil nog maals de aandacht vragen voor dit meubilair van het lichte rotan of rotting, de bekende houtsoort uit Indonesië. Wij schrijven „nogmaals", want er is de laatste tijd al veel met ro- 'anmeubelen gedemonstreerd. In tegenstelling met vroeger worden zij thans ook voor het interieur ge bruikt en wie de woonark betreedt, zal onmiddellijk toegeven, dat zij een fleurige en zonnige indruk maakt. De rotanstoelen zijn met kleurige kussens bedekt en de ove rige meubels werden met een grappig soort glas, brute-glas, of een lichte houtsoort gecombineerd. Een kamer met dergelijk meubilair wordt huiselijker en knusser, dan men misschien wel zou denken. Wie rotan zegt, denkt immers nog steeds aan tuinstoelen, maar het hangt vaak van de verwerking van het materiaal en de bekleding af. of deze gedachte al of niet ver wijderd kan worden. Harmonie met het interieur Natuurlijk zijn ook andere facto ren van belang. Allereerst moet het vertrek licht zijn, want in don kere kamers zal het moeilijk zijn met rotanmeubelen een aardig re- «ultaat te bereiken. Ook de gehele aankleding van de kamers moet met het meubilair overeenstemmen. Wie met rotan begint, moet he" goed doen. Hij of zij kieze kussens en kleden in levendige tinten en houde ook rekening met behang en vitrage. De textiel speelt een grote rol bij de lichte rotanmeubelen veel groter dan bij donker meubi lair. Bloemen en planten, vooral slingerplanten, komen in een inte rieur met rotanmeubels bijzonder mooi tot hun recht. De vrouwen in Zweden houden erg van klimopranken en laten deze op rekken van rotan of een andere houtsoort langs het raam groeien. De Zweden werken veel met licht, simpel materiaal, bij voorbeeld beukenhout en bij het vervaardigen van rotanmeubels kijkt men vaak naar hun eenvou dige voorbeelden. Voor jonge paartjes De prijs wan de rotanmeubels is niet hoog, als men het bij ameuble menten van ander materiaal verge lijkt. In de woonark staat een eet- kamer, een ronde tafel van licht l hout en vier rotanstoelen met hecht vlechtwerk in de zitting die het aanschaffen zeker waard is. Misschien zullen velen hun voor oordelen of bezwaren tegen rotan nooit overwinnen, voor jonggehuw den met hun traditionele twee ka mers kan het een uitkomst zijn. Rotan is niet alleen zeer gemakke lijk te verplaatsen, het neemt voor het oog weinig ruimte in, orodat het zo doorzichtig is. Bovenden zijn jonge paartjes meer dan wie ook in staat de aan kleding van het interieur nog hele maal bij het meubilair aan te pas sen. De rotanmeubelen kunnen la ter altijd gecombineerd worden met ander meubilair, zoals licht eiken. Mogelijkheden Het is verwonderlijk, wat men van rotan al niet allemaal maken kan. In de woonark staat een. ser veerboy met glasplaten en op wie len, er zijn leeslampen met geruite bekleding, pouffes, die tegelijker tijd bergruimte zijn, bijzettafeltjes, salontafels, banken en zelfs een bed, dat tegelijkertijd als divan kan dienen. De kleine gebruiksvoorwer pen van rotan of pitriet, dat weer uit rotan gemaakt wordt, zijn ech ter duur, waarschijnlijk omdat zij zoveel handenarbeid vragen. De woonark, die geruime tijd in Amsterdam gelegen heeft, zal tij dens de Jaarbeurs en nog veertien dagen daarna in Utrecht blijven; daarna zet ze scheep naar 's Gra- venhage. Behalve de veelbesproken rotan, ziet men er nieuw aardewerk en stoffering. „Rotan-meubelen geven dikwijls een aardig resultaat bij het onrustige vuur, dat in de schalen brandde". Op een zeil schip wist de dief naar Europa te ontkomen. Rampen. Van toen af begon de myste rieuze reeks rampen, die niet meer zou ophouden, zo vertelt een ver haal in het „Brabants Nieuws blad" Het eerste slachtoffer was Tavernier zelf. Op zijn eerstvol gende tocht in de vreemde werd hij door hyena's aangevallen en op jammerlijke wijze om het le ven gebracht. Lodewijk XIV, die de blauwe diamant gekocht had, verloor enige familieleden, werd zelf ern stig ziek en moest een voor zijn land vernederende vrede sluiten. Een hofdame, die de edelsteen enige malen droeg werd door niet te verklaren machten des nachts gedwongen haar bed te verlaten om te gaan dwalen door het park van Versailles. Op een van haar wandelingen kwam zij als een andere Ophelia om in de grote vijver van het buitengoed. Een andere gunstelinge van de koning, die de diamant mocht dragen, werd tijdens de conversatie on wel en viel tegen een grote koperen kandelaar, zodat haar tule avondjapon vlam vatte en zijzelf, eer men kon ingrijpen, door het vuur gedood werd. Een derde, die het noodlot uitdaagde, verviel tot een trieste apathie, die haar dwong uren aan een stuk de meest droevige teksten van het Franse volksliederen repertoire op monotone wijze af te dreunen, tot haar de dood op 90-jarige leeftijd verloste tijdens haar nachtelijk bezoek aan haar geliefkoosde kerkhof. Dood en verderf. Koning Lodewijk gaf de steen aan de staatsman Fouquet, die later door Colbert werd aange klaagd en in de Bastille de hon gerdood stierf. De steen kwam terug bij de koning. Enkele jaren daarna werd hij met zijn gemalin Marie Antoinette onthoofd op de guillotine. Tijdens de Franse re volutie werd de steen door het gepeupel gestolen. Er bestaat een legende dat een zekere leidekker, Fourstrin, die de initiatiefnemer van de inbraak was geweest, tij dens werkzaamheden aan de St. Sulpice-kerk door een heftig on weer van de toren werd geslin gerd en met vreselijke verwon dingen in 'n hospitaal werd opge nomen, waarin hij een maand later bij een brand, door de pe- troleuses veroorzaakt, om het leven kwam. De diamant dook weer op in Amsterdam, waar hij door de beroemde Fala geslepen werd. Zijn zoon stal de diamant, ver kocht hem, verkwistte het geld en in wanhoop het leven. Een Fransman Beaulieu liet de steen splitsen en trok met de grootste helft naar Londen. Daar hij de diamant als een financiële waarborg voor zijn oude dag wilde bewaren, zoch hij een baantje als zeeman. Maandenlang zwierf hij de Theems langs, maar overal werd hij gehoond en uitgelachen. Hij bood ten einde raad de dia mant aan v™ juwelier, Eliason, te koop aan. Maar deze vroeg enkele dagen bedenktijd, "oen hij besloten had en Beaulieu ging op zoeken, vond hij deze van ontbe ring gestorven op zijn zolderka mer tussen afzichtelijke spinnen. De "rinste helft, die op het continent was achtergebleven, kwam in het bezit van de hertog van Brunswijk en heet sindsdien „de blauwe drupnel van Bruns wijk". De bovengenoemde Londenaar Eliason verkocht de steen van Beaulieu aan Mister Thomas Hope in 1830. Vanaf dit moment heet de diamant „de Hope", een lugu ber bewijs van de zin voor humor, die de zwijgende Rama-Sita blijkt te bezitten. Francis Hope Jr. erfde het sieraad, maar verloor zijn gehele fortuin. Zijn vrouw, een actrice, noemde de steen als oor zaak van al de tegenslagen, die zij en haar man hadden onder vonden. Dit is de eerste bewuste uitspraak ten aanzien van de vervloeking, die op de steun rust. Tevoren had men slechts ang stige vermoedens, die evenwel door de hebzucht volkomen ge kleineerd en door de straling van de steen overschitterd werden. In 1908 kwam de Hope in het bezit van de'Poolse prins Ponia- towski, die hem cadeau deed aan een Franse actrice. Tijdens een opvoering, waarin zij bij een twist tussen zeerovers angstig in de hoek moest wegkruipen, werd zij door een kogel uit een pistool, dat op onverklaarbare wijze tus sen de altijd gebruikte toneelpisto len was geraakt, gedood, terwijl het publiek haar toejuichte om haar natuurlijk spel. Poniatowski zelf werd met een dolk vermoord in de straten van Parijs. De Hope ging naar Griekenland, waar hij werd aangekocht door de Turkse Sultan Abdul Hamid. On middellijk na het afsluiten van het contract werd de juwelier, die zich op vacantie begaf naar zee, door de dood achterhaald. Hij viel door het maar half ge sloten portier van de Athene- Express naar buiten en kwam om in een dertig meter diep ra vijn. De Sultan verloor zijn troon na de Turkse revolutie. Nu, sinds 1911 is de steen het eigendom van een rijke Ameri kaanse familie. En tot op heden zijn rampen uitgebleven. Wel licht is een Indische godenvloek maar twee eeuwen van kracht en is zij nu uitgewerkt. Misschien ook wil Rama-Sita een ogenblik rust, om weer op adem te komen. Of wacht hij op het moment, waarop men zal besluiten de holte in zijn voorhoofd weer te vullen. Dat zou 'n verstandig be sluit ziin Beurs Middenmeer BEURS MIDDENMEER. Tar- wë 22.0022.90, gerst 25.5026.50, haver 22.00—23.00, rogge 22.75— 23.75, groene erwten 30.0033.00 schokker erwten 30.0034.00, brui ne bonen 50.00—55.00, karwij-zaad 82.0085.00. blauwmaandzaad 110.00 120.00. Aardappelen: pootaardap- pelen, maat 28—35: binnenland 17.00 21.00, maat 3545: binnenland 12.0017.50, consumptie-aardappe len: binnenland 7.0011.50. Hooi en stro geperst: wit hooi 75.0090.00, rode klaverhooi 60.0075.00, lucer ne hooi 75.0090.00, graanstro 18.00 20.00, voederbieten met hoog ge halte 2.00021.00, ingekuild bieten- blad 13.0015.00 voeraardappelen 4.00—4.25. De handel in granen, zaden en peulvruchten lusteloos. Pootaard- appelen vlot. Consumptie-aardappe len traag, met lagere prijzen. Voor Stro bestond meer belangstelling. Hooi bleef onveranderd. In vlas geen zaken. een voorlopige aanhechting, om tc- doen uitkomen, dat daarmede niet vooruit wordt gelopen op een latere beslissing ta.v. de N.O.P. De land drost waakt zeer scherp tegen in vloeden van het aangrenzende oude land, omdat hij de vorming van 'n twaalfde provincie voor ogen heeft. Anderzijds zal zich een natuur lijke groei en ontwikkeling open baren, welke straks bij de inde ling van de Zuiderzee-polders niet zonder meer voorbij gegaan kun nen worden. Reeds tekent deze groei zich af. De bindingen van de N.O.P. met het Overijselse land zijn reeds zo talrijk en hecht, dat de Overijselaar zonder er ver der over na te denken in de Noordoostpolder een stuk van zijn g'ewpct. %iet overijselse Waterleiding-Mij. voorziet de N.O.P. van water, het Prov. Electriciteitsbedrijf van Ove rijsel levert er de stroom. Meer dan 90 pet. van het verkeer dat de pol der verlaat is gericht op het Ove rijselse land. Heel de NOP, Urk in cluis, is justitieel ingedeeld bij het Arrondissement Zwolle. Alle land bouw- en landarbeidersafdelingen in de N.O.P. zijn ingedeeld bij de kringen Overijsel van de ABTB. CBTB en O.L.M. en de Overijselse districten van de landbouworgani saties. Dat is ook het geval met de voetbalverenigingen in de NOP en op Urk, die zich voegden bij de afd. Zwolle van de KNVB. Zo zou den we door kunnen gaan met be trekking tot ziekenhuis- en specia listenhulp, Middelbaar Onderwijs, 't goederenvervoer enz. Die ontwik kelingsgang is niet van boven-af uitgestippeld, maar openbaart zich als een natuurlijk groeiproces, dat hechte banden kan leggen, welke later niet zonder ernstige schade abrupt verbroken kunnen worden. Hoe denkt Urk over de verandering? Het sprookjesdorp met zijn op eengedrongen popperige huisjes en zijn waslijnen met kleurig lijfgoed dwars over stegen en straten op alle droge werkdagen van de week, lag Woensdag zalig te dromen op de stevige rug van keileem. De meeste mannen waren ter visvangst op de Noordzee of op het IJselmeer. Slechts enkelen, en dat waren de groten van deze gemeenschap van pofbroeken en karpoetsen, waren achtergebleven. Weliswaar waren zij niet aan de poorten der stad, zoals in het nabije Oosten verenigd, maar in en naast het afslaggebouw, druk besprekend de belangen van de Urker vissersbevolking. Nóg is de visserij de voor naamste bestaansbron maar de Ur ker sluit de ogen niet voor de nieuwe bestaansmogelijkheden door Urk en de N.O.P. te bieden. Er heerst een bouwbedrijvigiheid als nimmer te voren. Dagelijks trekken bouwvakarbeiders uit Zwolle en Kampen naar Urk, om er een nieuw dorp te bouwen. Want groot-Urk zalbestaan uit het oude-centrum- dorp dat vanaf de haven op de oude keileemheuvel is gebouwd en modern Urk, dat, thans verrijst op het nieuwe land, waarvan op 1 April 90 H.A. bij Urk wordt ge voegd, Hoe staat de bevolking tegenover de aansluiting van Urk bij Ove rijsel? „Och, heel gemoedelijk", was het bescheid van enige secretarie ambtenaren. Zij vinden het wel goed. Niet één Urker zouden we kunnen noemen, die een verklaard tegenstander is. In gesprekken met verschillende Urkers werd deze op vatting bevestigd. En de min of meer passieve houding van sommige Urkers, zal stellig overslaan tot een activerend enthousiasme, wanneer zij zich realiseren, dat de aanslui ting bij Overijsel nog iets meer be tekent dan een controle op een riehtig bestuur van deze gemeente. Want Urk zal de voordelen deel achtig worden van belangrijke or ganen als het ETIO, Planologische dienst, VVV, Opbouworgaan, wier werkzaamheid sterk gericht is op bevordering van de welvaart. En kele Urkers vermochten reeds zo ver vooruit te zien en begroetten de aansluiting bij Overijsel met vreugde. In de vroege ochtend van Goe de Vrijdag brengen de Joden hun Gevangene naar de Ortscomman- dant, de landvoogd Pontius Pila tus. De menigte staat op het voor plein. Neen, naar binnen gaan ze niet. Ze zouden zich verontreini gen. (Een mug zouden ze niet inslikken op Vrijdag, maar een mens verzwelgen!Pilatus maakt geen haast. De Joden mo gen best weten dat zij niets in de melk te brokken hebben. Ein delijk treedt hij het platform op. Een gebruinde gestalte in witte tuniek met brede purperrand; 'n fors hoofd met kortgeknipt haar op een athletenlichaam. Koude ogen kijken op het gekriemel be neden neer. Groeten doet hij niet. Zonder inleiding klinkt zijn vraag: „Welke beschuldigingen brengt ge in tegen deze mens?" Maar dat is de bedoeling niet. Geen nieuw proces! Bekrachti ging van het vonnis. Een scher pe stern schreeuwt naar boven: „Als deze geen 'misdadiger was, zouden wij hem niet uitleveren." „Neemt hem dan, en vonnist naar uw wet!" „We hebben geen macht iemand ter dood te brengen!" Pilatus blijft op zijn stuk staan. „Beschuldigingen! Ik vonnis naar 't R e c h t". Dan warrelen de beschuldigingen omhoog. „Hij ruit het volk op".' „Hij weigert belas ting te betalen". „Hij noemt zich Koning!" Pilatus weet niet hoe hij het heeft. Als het waar was, had hij het allang vernomen. Telkens zal deze Romein uit zijn rechtszaal naar buiten ko men; zesmaal snauwt hij het volk toe: „Ik vind geen schuld in Hem". Ten laatste geeft hij Jezus toch over aan de bloed- en moordlust der Joden. Pilatus is geen huichelaar. Hij speelt geen reehtszaalscene. Zijn onmacht bekent hij; zijn handen wast hij; hij wil geen deel heb ben aan deze moord. Waarom ga hij dan toe? Och, het hoogge roemd Recht beheerst niet a léén zijn leven. Het Ree1-* ieder het zijne geven! -mt niet de hoogste plaats in Doven alles gaat zijn eigen welzijn. Pilatus weet heel goed dat zijn aards welzijn afhankelijk is van een goedkeurende blik des Kei zers: Pilatus is ambtenaar. Zijn baas in Rome heeft al eens een waarschuwing gestuurd; weer een klacht heeft zeker zijn ontslag als gevolg. Dat, vindt hij, kan een mens niet riskeren. Daar mag men wel iets voor offeren al is het met tegenzin. 't Wordt alles verklaarbaar door het laatdunkend: „Wat is waar heid?" Voor Jezus is de waarheid het hoogste goed; voor Pilatus is zij slechts goed in zoverre ze hem een tree omhoog brengt, of stevi ger plant in zijn maatschappelijk welzijn. Daarom offert hij de Waarheid, God zelf, op aan zijn positie, aan zijn baantje. Als zo velen

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5